ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2014, 14:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρτσι μπουρτσι και λουλάς.
Τελικά ούτε μαζί σου μπορεί κανείς να κάνει διάλογο.
Αλλα σε ρωτάνε, άλλα καταλαβαίνεις, άλλα λές!!!@!

Δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα από το δίδυμο Κιλτέτοιο και πανπαμ.!
Καρμπον κοπυ είσαστε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2014, 04:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρτσι μπουρτσι και λουλάς.
Τελικά ούτε μαζί σου μπορεί κανείς να κάνει διάλογο.
Αλλα σε ρωτάνε, άλλα καταλαβαίνεις, άλλα λές!!!@!

Δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα από το δίδυμο Κιλτέτοιο και πανπαμ.!
Καρμπον κοπυ είσαστε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικόμαχε,απο την πηγη δεν ξεφευγεις και να θυμασαι
η πηγη συγχωρει και εισαι μερος αυτης.

Φωναξε το εσωτερικα''συγχωρω τον ευατο μου που τον απογοητευσα''...
Γιατι ξερεις ποιος πραγματικα εισαι.Ολοι ξερουμε ποιοι ειμαστε πραγματικα.
Και δεν θα μπορουσαμε να ειμασταν κατι αλλο διαφορετικο.
Αυτο το διαφορετικο ειναι μασκα.Που υπαρχει για να την βγαλουμε.
Και η προσπαθεια να τη βγαλουμε δημιουργει ακομη περισσοτερο φως.
Τωρα ειμαστε και εμεις δημιουργοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2014, 12:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam:
Εσένα με την άθλια συμπεριφορά που έχεις επιδείξει η "λυτρωτική ακεραιότητα ψυχής" μέσω της φιλοσοφίας σου λείπει.

"Άθλια συμπεριφορά" το μέλος Κηφεύς ...
Μάλιστα, το διαβάσαμε κι αυτό....


Με συγχωρείς αλλά υπάρχουν συγκεκριμένα ποστ που αυτό δείχνουν.

Να παραθέσω ποτ-πουρι;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 07/04/2014 12:29:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 02:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panosfromlydian / panosfromlydian2
αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα με την είσοδό σου ως "panosfromlydian" και γι' αυτό άνοιξες τον λογαριασμό αυτόν με τον αριθμό 2;

Σε παρακαλώ επικοινώνησε μαζί μου να δούμε πώς μπορούμε να βοηθήσουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 11:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam:
Εσένα με την άθλια συμπεριφορά που έχεις επιδείξει η "λυτρωτική ακεραιότητα ψυχής" μέσω της φιλοσοφίας σου λείπει.

"Άθλια συμπεριφορά" το μέλος Κηφεύς ...
Μάλιστα, το διαβάσαμε κι αυτό.

Διαβάσαμε επίσης οτι οταν μάθουμε ποιο πραγματικά είναι το troll
θα "βραχούν τα βρακάκια μας"...

Δείξτε λίγο έλεος! έχουμε καταντήσει forums ανεκδότων!




Το "φόρουμ" καταντά σε αναλογία με τον τρόπο που ζυγίζεις τα πράγματα. Πχ σε αναλογία με την αμεροληψία ή την προσωποληψία που δείχνεις. Από τη μια να σε 'ταράζει' ο πιΜι και από την άλλη...

Επειδή βρίσκω προκλητική την «προσωπολάτρεία» και προσωποληψία που δείχνεις να σου το αναλύσω ως μια ευκαιρία να καταλάβεις – γιατί λέω ότι λέω.

Κατ’αρχήν μιλάμε για άνθρωπο που είναι αποδεδειγμένα ψεύτης:
Έγραφε (στην «όαση») στις 16/03/2014, 14:33:41

quote:

Καλά εσύ ρε χαμένε xristosxatz, τι το παίζεις εδώ μέσα σ'αυτό το topic ;
πέμπτη φάλαγγα ;
Δεν ξεκουμπίζεσαι από δω .
Δεν σε γουστάρομε !
Άλλη γλώσσα δεν καταλαβαίνεις . Γι'αυτό στα λέω στη δικιά σου !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Ψεύτης, γιατί λέει
quote:
…Άλλη γλώσσα δεν καταλαβαίνεις . Γι'αυτό στα λέω στη δικιά σου !…
αλλά ο συνομιλητής του (που μές το παραλήρημά του προσβάλει - με την άνεση της ασυλίας) ποτέ – ποτέ – ποτέ – δε χρησιμοποίησε τέτοια γλώσσα…άρα είναι ψεύτης. Και καλά του απάντησε 16/03/2014, 15:04:22
quote:

quote:
... Άλλη γλώσσα δεν καταλαβαίνεις . Γι'αυτό στα λέω στη δικιά σου !
Και μια μικρη διορθωση !!!!
Αυτη ΚΗΦΕΑ ειναι η δικη σου γλωσσα
Εγω δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε !!!!

Αλλά ο παραληρών συνεχίζει (χωρίς να ευαισθητοποιείται κανείς για παραβιάσεις όρων συμμετοχής που με τόσο ζήλο ανιχνεύονται αλλού!) 16/03/2014, 15:23:45
quote:

Ρε , ξεκουμπίσου πρώτα και μετά δεν πα να το φιλοσοφείς για όσο χρόνο θέλεις !
Το πρόβλημα (το πολύ βαρύ ψυχολογικό πρόβλάμα !) , εσένα αφορά . Κι εσύ καλείσαι να το λύσεις !
Εκτός κι αν δεν έχεις καταλάβει από τι πάσχεις !
Τότε πάρε την μεγάλη απόφαση ! :
Ολοταχώς πήγαινε σ'εναν (καλό) ψυχίατρο !
Το περιστατικό σου είναι επείγον !
Σώσε τον εαυτό σου !
Τι σου εύχομαι ; Τίποτα ! Γιατί κυκλοφορούν τόσοι πολλού σαν κι'εσένα την εποχή μας !
...
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Κι εσύ κύριε skywalker μου λες ότι η συμπεριφορά του ανθρώπου αυτού δεν είναι άθλια;
Εξέτασε τη συνείδησή σου.

Βέβαια είχα αρχίσει να διαφαίνεται η σαπίλα.
Το «πύον» από το «αξιοσέβαστο» μέλος (που φαίνεται να έχει πολλούς συνήγορους, παρατρεχάμενους και απολογητές – που του ζητάνε και συγνώμη skywalker 10/02/2014, 02:31:52 – πρακτική καλή αλλά θα έπρεπε να ισχύει για όλους φυσικά όταν το σημείωσα Απεστάλη: 10/02/2014, 14:56:50 ...εκωφαντική σιωπή! Ταυτόχρονα στερείται τρόπων – το λιγότερο) ξεκίνησε – για μένα στο θέμα: Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
Όταν ζήτησα κάποια διευκρίνηση - Απεστάλη: 20/02/2014, 11:08:41 – γιατί μέχρι εκείνη την ώρα ήταν κατεβατά μονόλογου.
Την απάντηση την βρήκα μη ικανοποιητική και όταν το είπα άρχισε να βγαίνει η «κατίνα» που έκρυβε μάσα του (

quote:
...Να ελέγξεις το διανοητικό σου οικοδόμημα . Μήπως είναι υπό κατάρρευση.
...
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

20/02/2014, 14:34:33
Τυχαίο; Όχι – γιατί επανέρχεται 25/02/2014, 16:01:06 -
quote:

Μόλις μπήκα σπίτι και διάβασα αυτά τα εξωφρενικά πράγματα από τους φίλτατους συνδίκτυους : panpam, killuminati και την αγαπητή arte. (ομαδική επίθεση της απόλυτης ημιμάθειας).

Θα τοποθετηθώ μόλις διαθέσω τον απαιτούμενο χρόνο και βέβαια σε όσα κρίνω ότι αξίζουν τον κόπο να απαντηθούν .

Θέλω να δω μέχρι πού θα φτάσει το ομαδικό θράσος αυτής της τριάδας .
...
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά .


– το θράσος να σημειώσω ήταν το ότι είπαμε τι γνώμη μας. Το αν ήταν ημιμαθια ή όχι δε νομίζω να είναι σε θέση να κρίνει αλλά και να ήταν που είναι το "θράσος;" – Ή η πολυμάθεια είναι η επίδειξη με... κατεβατά «βυζαντινολογίας» ;;;-

Φυσικά τα όσα ακολουθησαν με το λεξιλόγιο του "αξιοσέβαστου" "Καλά εσύ ρε χαμένε xristosxatz" "Δεν ξεκουμπίζεσαι από δω .
Δεν σε γουστάρομε !"ξεκουμπίσου πρώτα" "Ολοταχώς πήγαινε σ'εναν (καλό) ψυχίατρο !" (να χαρώ την επιχειρηματολογία!) απλά αποδεικνύουν αυτό που δεν θέλεις να δεις: την αθλιότητα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 08/04/2014 11:31:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 15:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας επιχειρήσουμε να καταστήσουμε τα προβλήματα και τα συστήματα των μεγαλυτέρων φιλοσόφων , πιο κατανοητά με τον εύληπτο λόγο και να τους δώσουμε νέα ζωή , μεταφέροντάς τα , στην καθημερινή μας ζωή . Θα παραλείψουμε εδώ τα ανέκδοτα και τα κτυπητά αποσπάσματα από εμπνευσμένα κείμενα , που διασκεδάζουν την πεζότητα του θέματός μας . Ίσως όμως αποζημιωθούμε από το ότι θα βρεθούμε πλησιέστερα προς τα ενδιαφέροντα της δικής μας εποχής .

Η συμπεριφορά και οι πεποιθήσεις των ανθρώπων υφίστανται σήμερα μεταβολές βαθύτερες και περισσότερο ανησυχητικές παρά ποτέ .

Είναι και πάλι η εποχή του Σωκράτους :

Ο ηθικός μας βίος απειλείται και ο πνευματικός μας προάγεται γοργά και ευρύνεται με την κατάλυση των παλαιών ηθών και πεποιθήσεων .

Το κάθε τι είναι νέο και γίνεται πειραματισμός τόσο στις ιδέες όσο και στις πράξεις .

Τίποτε πλέον δεν είναι καθιερωμένο ή βέβαιο και σταθερό .

Η έκταση , το περίπλοκο και η ποικιλία της αλλαγής επί των ημερών μας δεν έχει προηγούμενο ακόμα και στην εποχή του Περικλέους .

Όλες οι μορφές γύρω μας έχουν αλλάξει , από τα μηχανήματα και εργαλεία , που κάνουν περισσότερο περίπλοκο το μόχθο μας , και τους τροχούς που μας περιφέρουν χωρίς ανάπαυλα σε όλη τη γη , μέχρι τις καινοτομίες της απογυμνώσεως της ψυχής μας από ιδανικά .

Το πέρασμα από την γεωργία στην βιομηχανία , από το χωριό στην πόλη και από το μικρό αστικό κέντρο στη σημερινή μεγαλούπολη, προήγαγε την επιστήμη, υποβίβασε τις καλές τέχνες, αποδέσμευσε την σκέψη , εξαφάνισε την μοναρχία και την αριστοκρατία, έφερε την δημοκρατία και τον σοσιαλισμό , χειραφέτησε την γυναίκα, διέλυσε τον γάμο, κατέρριψε τον παλιό ηθικό κώδικα, αντικατέστησε τον ασκητισμό με την πολυτέλεια και τον πουριτανισμό με τον επικούρειο βίο, έθεσε την έκσταση πάνω από την απλή ικανοποίηση, έκανε τον πόλεμο λιγότερο συχνό και περισσότερο τρομερό, μας αφαίρεσε πολλές από τις πλέον προσφιλείς θρησκευτικές μας πεποιθήσεις και μας έδωσε σαν αντάλλαγμα μια μηχανοκρατική και φαταλιστική (μοιρολατρική) φιλοσοφία της ζωής .

Τα πάντα ρεί – και αδυνατούμε να βρούμε κάποιο αγκυροβόλι και κάποια σταθερότητα μέσα στην γενική ροή .

Σε κάθε ανελισσόμενο πολιτισμό , έρχεται μία περίοδος κατά την οποία τα παλιά ένστικτα και οι παλιές συνήθειες αποδεικνύονται ανεπαρκή για τα νέα κίνητρα και οι παλιοί θεσμοί και τα παλιά ήθη σπάζουν σαν στενά πλέον καλούπια υπό την συνεχή πίεση της διαρκώς αναπτυσσόμενης ζωής .

Στον ένα μετά τον άλλο τομέα , τώρα που αφήσαμε το αγρόκτημα χάριν του εργοστασίου , του γραφείου και του κοινωνικού κύκλου , οι αυθόρμητοι και «φυσικοί» τρόποι χρεωκοπούν και αποβάλλονται και η λογική πειραματίζεται στο να αντικαταστήσει με ενσυνείδητη και ηθελημένη συμπεριφορά τον αυθορμητισμό και την απλότητα των προγόνων μας .

Το κάθε τι οφείλει να αποτελεί αντικείμενο περίσκεψης από την τεχνητή «φόρμουλα» με την οποία ανατρέφομε τα παιδιά μας και από τις «θερμίδες» και «βιταμίνες» των διαιτολόγων μας , μέχρι των συγκεχυμένων προσπαθειών των σύγχρονων κυβερνήσεων , να κατευθύνουν και συντονίσουν όλες τις ανεξέλεγκτες ενέργειες της οικονομικής δραστηριότητας .

Μοιάζουμε με ένα άνθρωπο ο οποίος αδυνατεί να βαδίσει χωρίς να σκέπτεται πώς να κινήσει τα πόδια του ή με ένα παίκτη που είναι υποχρεωμένος να αναλύει κάθε του κίνηση και κάθε κτύπημα ενώ παίζει .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 15:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας επιχειρήσουμε να καταστήσουμε τα προβλήματα και τα συστήματα των μεγαλυτέρων φιλοσόφων , πιο κατανοητά με τον εύληπτο λόγο ...
Βρίσκω κάπως "θρασύ" μετά τα ατελείωτα κατεβατά, τις ύβρεις και τα άλλα γνωστά, να μιλάς για "εύληπτο" λόγο. Συνέχισε το μονόλογο, απεικονίζει πολύ γλαφυρά αυτό που πραγματεύεται το θέμα "To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου".

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 15:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ας επιχειρήσουμε να καταστήσουμε τα προβλήματα και τα συστήματα των μεγαλυτέρων φιλοσόφων , πιο κατανοητά με τον εύληπτο λόγο ...
--------------------------------------------------------------------------------

Βρίσκω κάπως "θρασύ" μετά τα ατελείωτα κατεβατά, τις ύβρεις και τα άλλα γνωστά, να μιλάς για "εύληπτο" λόγο. Συνέχισε το μονόλογο, απεικονίζει πολύ γλαφυρά αυτό που πραγματεύεται το θέμα "To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου".


Όχι εσύ , αλλά οι αναγνώστες θα κρίνουν ποιός είναι θρασύς ή ηλίθιος ή οποιονδήποτε άλλον χαρακτηρισμό δώσουν , που είναι πιο δόκιμος !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dionaegir
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 16:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam, εκτός από flame war, είσαι ικανός/η για κάτι άλλο;

Ειλικρινά, κάποιους τύπους αδυνατώ να τους καταλάβω.
Αν δεν σου αρέσει το φόρουμ, το καπελάκι σου στραβά
φόρεσες κι άντε γεια χαρά. Τόσο δύσκολο είναι;

Αν δεν σου κάνουν οι συζητήσεις, τα μέλη, το administration
ή οτιδήποτε άλλο, ΔΕΝ σπαταλάς χρόνο κι ενέργεια.

Κι όχι μόνο εδώ, αλλά σε κάθε τομέα της ζωής σου.

Εκτός κι αν δεν έχεις ζωή ή σου έχουν πάει όλα τόσο στραβά
που "έχεις στραβώσει" κι εσύ ο ίδιος και ψάχνεσαι για να
στραβώσεις και (με) άλλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 16:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάκωσε η Λερναία Ύδρα .

Έχει και τρομερά . . επιχειρήματα !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 16:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam, εκτός από flame war, είσαι ικανός/η για κάτι άλλο;

Ειλικρινά, κάποιους τύπους αδυνατώ να τους καταλάβω.
Αν δεν σου αρέσει το φόρουμ, το καπελάκι σου στραβά
φόρεσες κι άντε γεια χαρά. Τόσο δύσκολο είναι;

Αν δεν σου κάνουν οι συζητήσεις, τα μέλη, το administration
ή οτιδήποτε άλλο, ΔΕΝ σπαταλάς χρόνο κι ενέργεια.

Κι όχι μόνο εδώ, αλλά σε κάθε τομέα της ζωής σου.

Εκτός κι αν δεν έχεις ζωή ή σου έχουν πάει όλα τόσο στραβά
που "έχεις στραβώσει" κι εσύ ο ίδιος και ψάχνεσαι για να
στραβώσεις και (με) άλλους.


Τα λόγια του καθενός τον κρίνουν. Κι όχι οι αερολογίες. Αλλά και η στάση. Εσύ αν θέλεις άφηνε ασχολιάστα αν αυτό θεωρείς ότι πρέπει να κάνεις. Συστάσεις να απευθύνεις στον καθρέφτη.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 16:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άνθρωπέ μου εσύ ούτε παίρνεις χαμπάρι τι θα πει γελοιοποίηση του ατόμου σου . . . .

Αρκετό χρόνο διέθεσα κατεβαίνοντας (για να σε συναντήσω) στο βαραθρώδες χαμηλό επίπεδό σου . . . .

Αρκετά είπαμε ως εδώ . . .

Μπορείς να συνεχίσεις ελεύθερα την αστείρευτη εκπομπή των βοθρολυμάτων σου . . . !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 16:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άνθρωπέ μου εσύ ούτε παίρνεις χαμπάρι τι θα πει γελοιοποίηση του ατόμου σου . . . .

Αρκετό χρόνο διέθεσα κατεβαίνοντας (για να σε συναντήσω) στο βαραθρώδες χαμηλό επίπεδό σου . . . .

Αρκετά είπαμε ως εδώ . . .

Μπορείς να συνεχίσεις ελεύθερα την αστείρευτη εκπομπή των βοθρολυμάτων σου . . . !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Να κάνουμε μια αναδρομή στο δικό σου επίπεδο; Δικά μου ποστ τέτοιου "επιπέδου" δεν θα βρεις να παραθέσεις - αν βρεις, εδώ είμαστε.
Τα δικά σου λόγια πως κρίνονται;
16/03/2014, 14:33:41
quote:

Καλά εσύ ρε χαμένε xristosxatz, τι το παίζεις εδώ μέσα σ'αυτό το topic ;
πέμπτη φάλαγγα ;
Δεν ξεκουμπίζεσαι από δω .
Δεν σε γουστάρομε !
Άλλη γλώσσα δεν καταλαβαίνεις . Γι'αυτό στα λέω στη δικιά σου !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Και λέω είσαι Ψεύτης, αλλά δεν το λέω λασπολογόντας αλλά έτσι σε δείχνουν τα λόγια σου, διάβασέ τα. Γιατί λες
quote:
…Άλλη γλώσσα δεν καταλαβαίνεις . Γι'αυτό στα λέω στη δικιά σου !…
αλλά ο συνομιλητής του (που μές το παραλήρημά του προσβάλει - με την άνεση της ασυλίας) ποτέ – ποτέ – ποτέ – δε χρησιμοποίησε τέτοια γλώσσα…άρα είναι ψεύτης. Και καλά του απάντησε 16/03/2014, 15:04:22
quote:

quote:
... Άλλη γλώσσα δεν καταλαβαίνεις . Γι'αυτό στα λέω στη δικιά σου !
Και μια μικρη διορθωση !!!!
Αυτη ΚΗΦΕΑ ειναι η δικη σου γλωσσα
Εγω δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε !!!!

Αλλά ο παραληρών συνεχίζει (χωρίς να ευαισθητοποιείται κανείς για παραβιάσεις όρων συμμετοχής που με τόσο ζήλο ανιχνεύονται αλλού!) 16/03/2014, 15:23:45
quote:

Ρε , ξεκουμπίσου πρώτα και μετά δεν πα να το φιλοσοφείς για όσο χρόνο θέλεις !
...
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Αν έχεις τη διάθεση και το ελεύθερο να μιλάς έτσι και έπειτα να αερολογείς, έχω κι εγώ το δικαίωμα να τα υπενθυμίζω.
Γι'αυτά που έγραψες λοιπόν - τι λες;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dionaegir
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 16:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα λόγια του καθενός τον κρίνουν. Κι όχι οι αερολογίες. Αλλά και η στάση. Εσύ αν θέλεις άφηνε ασχολιάστα αν αυτό θεωρείς ότι πρέπει να κάνεις.

Το έχεις αναφέρει γύρω στις 200 φορές αυτό, με τα ίδια ή άλλα λόγια. Οκ! το εμπεδώσαμε.

Αφού δε γουστάρεις το θέμα, το θεματοθέτη, τους συνομιλητές, τους "άδικους" admins κλπ, γιατί βάζεις φυτιλιές και δεν αποσύρεσαι σε άλλα θέματα να κάνεις συζητήσεις με ανθρώπους που το καταφέρνεις; Πρέπει όλα τα θέματα να καταντούν flame wars ένθεν κακείθεν;

quote:
Συστάσεις να απευθύνεις στον καθρέφτη.

Στον καθρέφτη μου, απευθύνω συγχαρητήρια και στέλνω φιλιά, διότι, με
όλα όσα έχω περάσει (όπως κι όλοι μας) ΔΕΝ έχω γίνει σαν και σένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 16:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τα λόγια του καθενός τον κρίνουν. Κι όχι οι αερολογίες. Αλλά και η στάση. Εσύ αν θέλεις άφηνε ασχολιάστα αν αυτό θεωρείς ότι πρέπει να κάνεις.

Το έχεις αναφέρει γύρω στις 200 φορές αυτό, με τα ίδια ή άλλα λόγια. Οκ! το εμπεδώσαμε.

Αφού δε γουστάρεις το θέμα, το θεματοθέτη, τους συνομιλητές, τους "άδικους" admins κλπ, γιατί βάζεις φυτιλιές και δεν αποσύρεσαι σε άλλα θέματα να κάνεις συζητήσεις με ανθρώπους που το καταφέρνεις; Πρέπει όλα τα θέματα να καταντούν flame wars ένθεν κακείθεν;

quote:
Συστάσεις να απευθύνεις στον καθρέφτη.

Στον καθρέφτη μου, απευθύνω συγχαρητήρια και στέλνω φιλιά, διότι, με
όλα όσα έχω περάσει (όπως κι όλοι μας) ΔΕΝ έχω γίνει σαν και σένα.


Από κανέναν δε ζητώ τίποτε, αλλά αν έχει τη διάθεση και το ελεύθερο να μιλά έτσι και έπειτα να αερολογεί, έχω κι εγώ το δικαίωμα να το υπενθυμίζω. Εσένα δε σε ξέρω και δεν έχω δει να τοποθετείσαι ουσιαστικά - πέρα από το να κάνεις το συνήγορο κάποιου - Το μέλος για χάρη του οποίου κάνεις το συνήγορο έχει μιλήσει άσχημα σε ανθρώπους κι έχει χρησιμοποιήσει γλώσσα ασύμβατη με την (δήθεν, τελικά) «καλλιέργειά» του.
Και σ'ενοχλώ εγώ που το δείχνω κι όχι εκείνος; Επέτρεψέ μου να υποψιάζομαι ότι ήδη είσαι στο φόρουμ με άλλο ID κι απλά τρολλάρεις.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 16:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φουκαρά (για πρώτη φορά σου μιλώ τόσο φιλικά γιατί άρχισες να μου δημιουργείς αισθήματα βαθιάς λύπης) , τι είναι αυτό που σε κρατάει και κάθεσαι και ασχολείσαι με το διαδίκτυο ;;;

Ψάξτο λίγο το θέμα που σ'απασχολεί . . .

Σου μιλάω σοβαρά και ειλικρινά. Δες τι είναι αυτό που σε "ανεβάζει" ψυχολογικά συμμετέχοντας στα διάφορα forums , στα οποία δεν σε αποδέχονται οι συνομιλήτές σου και δεν σηκώνεσαι να φύγεις . . . ;

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 17:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε φουκαρά (για πρώτη φορά σου μιλώ τόσο φιλικά γιατί άρχισες να μου δημιουργείς αισθήματα βαθιάς λύπης) , τι είναι αυτό που σε κρατάει και κάθεσαι και ασχολείσαι με το διαδίκτυο ;;;

Ψάξτο λίγο το θέμα που σ'απασχολεί . . .

Σου μιλάω σοβαρά και ειλικρινά. Δες τι είναι αυτό που σε "ανεβάζει" ψυχολογικά συμμετέχοντας στα διάφορα forums , στα οποία δεν σε αποδέχονται οι συνομιλήτές σου και δεν σηκώνεσαι να φύγεις . . . ;
...


Πάλι αοριστίες - αφήνω τα δικά σου λόγια να "μιλήσουν" - απλά σ'ενοχλεί που δεν μένουν ασχολίαστα οι ύβρεις και οι αερολογίες.

Εν πάσει περιπτώσει - πολύ ταιριαστή η υπόθεση εδώ - γιατί γι'αυτό μιλάμε: To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 15/04/2014 17:04:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 17:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή άρχισε να μ'ενδιαφέρει η περίπτωσή σου/σας , θέλω να σέ ρωτήσω κάτι.

Πόσο σημαντικό και γιατί (αν ισχύει αυτό) θεωρείς το να κλείνεις οποιοδήποτε θέμα εσύ ούτως ώστε να εμφανίζεται το όνομά σου/σας τελευταίο.

Ότι δηλαδή εσύ/εσείς να "λες"/"λέτε" την τελευταία λέξη ; !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 19:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή άρχισε να μ'ενδιαφέρει η περίπτωσή σου/σας , θέλω να σέ ρωτήσω κάτι.

Πόσο σημαντικό και γιατί (αν ισχύει αυτό) θεωρείς το να κλείνεις οποιοδήποτε θέμα εσύ ούτως ώστε να εμφανίζεται το όνομά σου/σας τελευταίο.

Ότι δηλαδή εσύ/εσείς να "λες"/"λέτε" την τελευταία λέξη ; !


σε ποιους εμείς/εσείς/αυτοί απευθύνεσαι δεν ξέρω. Εγώ λέω το απλούστατο εφ'όσον έχεις γράψει αποδεδειγμένα ψέματα σε ποστ - και το αφήνεις και περνά έτσι... ότι και να λες... για εντυπώσεις άνευ ουσίας είναι.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 23:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανεφερα μερικές σελίδες πιο πριν σε τι μορφή καταντήσατε το θέμα.

Οχι βεβαια αυτό μόνο αλλά γενικώς.

Εκανα και κάποιες συστάσεις (μάλλον "ευχές" καλύτερα...) και φυσικά δεν εισακούστηκα.

Εν πάση περιπτώσει τι να λέμε τώρα...

Πραγματικά Panpam είσαι ο ορισμός της κουτσουλιάς.
Έστω της "ευγενούς" κουτσουλιάς.
Αλλά το να κρατάς τα προσχήματα δεν αλλάζει το νόημα.

Ναι εντάξει, ΟΚ, δεν είπες Μ@λάκα τον Πυθαγόρα, ή τον Κηφέα, κλπ.

Τους γ@μάς όμως τα θέματα, με το "σεις και με το σας"....ΟΚ, δεκτόν είναι μια μορφή τέχνης κι αυτό...

Περιφερόμαστε από τόπικ σε τόπικ και σερβίρουμε την εριστική αρλούμπα μας ντυμένη με ένα κατ'επίφασιν ευγενικό προκάλυμμα...

Και πετιόμαστε εδώ κι εκεί σαν ...τις κουτσουλιές

Νταξ' ρε φίλε, άμα γουστάρεις να τη βρίσκεις έτσι πάμε πάσσο...
Κυκλοφορούν πολλά βίτσια και πολλή τρέλα στον κόσμο, και αυτό που κάνεις είναι στην τελική και το μικρότερο κακό...

Ζαπάρτωσε ο Κηφέας σε μια έξαρση αγανάκτησης τον π@πάρα τον ΧρίστοςΧατζ
και το'χεις κάνει τούμπανο εδώ και πόσα πόστ και έχει κολλήσει η βελόνα....

Κι εγώ έχω κάνει παρεμβολές, κι εγώ εχω διαφωνήσει με τον Κηφέα πχ.
γιατί δεν συμπεριφέρθηκε το ίδιο? Αυτό το εξέτασες? Ή είναι ψιλά γράμματα? Και για να μη λες περί διαφορετικών, επί προσωπικού με ξέρει όσο ξέρει εσένα και τον Χριστοχατζ. Δηλαδή μόνο μέσα από δω....

Αλλά τι να λέμε τώρα, εδώ δεν μας έχεις πει αν κατουράς όρθιος ή καθιστός. Σπαταλάς γραφή και χρόνο με το τσουβάλι, και δεν είδα πουθενά να πεις το απλό είμαι Ο πανπαμ ή Η πανπαμ. Αποδεχεσαι και τα δύο όπως εχω δει....

Οπότε ή είσαι καμιά "λεγεών", ή είσαι του ...ουδετερου φύλου.
(όχι τίποτα άλλο, αλλά να ξέρουμε να προσαρμόζουμε και το μπινελίκι αναλόγως....)

Άντε και πολύ ασχολήθηκα στην τελική βραδιάτικα μαζί σου
(εγώ έχω και άλλα πράγματα να κάνω σε αντίθεση με σένα που φαίνεται να είσαι με το γουδί το γουδοχέρι και το πληκτρολόγιο στο χέρι όλη την ώρα,
απλώς είδα ξανα αυτό το θέμα και μου τη βάρεσε η όλη κατάσταση....)


κκ.Συντονιστές, να ρωτήσω κάτι? Προφανώς δεν έχω την αρμοδιότητα/εξουσία να μπανάρω άτομα από το Φόρουμ, αλλά μπορώ τουλάχιστον να ζητήσω να το κάνετε αυτό για το θέμα μου -και μόνον- , σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπως την παρούσα???


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 23:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανεφερα μερικές σελίδες πιο πριν σε τι μορφή καταντήσατε το θέμα.

Οχι βεβαια αυτό μόνο αλλά γενικώς.

Εκανα και κάποιες συστάσεις (μάλλον "ευχές" καλύτερα...) και φυσικά δεν εισακούστηκα.
I
Εν πάση περιπτώσει τι να λέμε τώρα...

Πραγματικά Panpam είσαι ο ορισμός της κουτσουλιάς.
Έστω της "ευγενούς" κουτσουλιάς.
Αλλά το να κρατάς τα προσχήματα δεν αλλάζει το νόημα.

Ναι εντάξει, ΟΚ, δεν είπες Μ@λάκα τον Πυθαγόρα,...


...

Ζαπάρτωσε ο Κηφέας σε μια έξαρση αγανάκτησης τον...
...


εσύ, πέρα από το ότι θεωρώ ότι με παρεξηγείς, φαίνεσαι εντάξει, για το τουλάχιστον που μιλάμε ταιριάζει πάντως να μιλάμε ι αυτά που αποκαλείς εξάρσεις αγανάκτησης. Τα άλλα που λες τα βρίσκω εκτός θέματος.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2014, 00:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εσύ, πέρα από το ότι θεωρώ ότι με παρεξηγείς,

αν θεωρείς ότι σε παρεξηγώ (και σε παρεξηγούν και όλοι οι άλλοι εδώ μέσα)
τότε δεν έχεις παρά να το αποδείξεις τοις πράγμασι. Και έχεις το χρόνο και το σχετικό αβαντάζ κατά τα φαινόμενα.

Γράφεις με ένα range μηνυμάτων 50 την ημέρα (κάθε μέρα).

Αν υπήρχε ένα κουτσουλόμετρο θα είχες σπάσει τα κοντέρ.

Ή για να το πώ πιο Σαϊεντίφικα και πολίτικαλυ κορρεκτ:

Αν υποθέσουμε ότι (με όρους φυσικής) τα εδώ μηνύματά μας και οι δημοσιεύσεις μας θεωρούνται κάποιου είδους "έργο" τότε ας πούμε ότι η Ωφέλιμη Ισχύς είναι τα ουσιαστικά, ποιοτικά ή εντός θεματος μηνύματα,
ενώ η μπούρδα η σάλτσα η ανοησία τα γύρω γύρω, οι χαρακτηρισμοί , οι επιθεσεις και το τρολαρισμα (με ή χωρίς σαβουάρ βιβρ) είναι η Αεργος Ισχύς,
τότε λυπάμαι που θα στο πώ, ο συντελεστής απόδοσης σου είναι απογοητευτικός.

Προφανώς όλοι μας έχουμε ένα rate κάτω της μονάδας, αλλά αλλο είναι το 0.9 και άλλο το 0.009

Ο αισιόδοξος (και ο χαδιάρης) θα έλεγε ότι εφόσον είσαι ικανός και για παραγωγή Ωφελίμου Ισχύος, έστω εδώ κι εκεί, τυχαρπαστα, όταν θέλεις, θα μπορούσε αυτό να γενικευτεί και να περιορίσεις την πολλαπλάσια και αντιαποδοτική Αεργο Ισχύ. Εσύ βέβαια, για κάποιο δικό σου λόγο επιμένεις στο γνωστό σου τροπάριο. Αφού δεν σε κουράζει πρωτιστως εσένα αυτή η λειτουργία/τακτική, εμείς τι άλλο να πούμε/κάνουμε?

quote:
για το τουλάχιστον που μιλάμε ταιριάζει πάντως να μιλάμε ι αυτά που αποκαλείς εξάρσεις αγανάκτησης.

Εδώ αν σου πω ότι επιβεβαιώνεις τα περί ...ουδετέρου φύλου
ή τίποτα ...ρόμποκοπ, με τη χρήση τέτοιου συντακτικού επί λέξει,
θα πεις ότι σε παρεξηγησα πάλι???

quote:
Τα άλλα που λες τα βρίσκω εκτός θέματος.

Θενκς φορ δε νοτις (notice)
αλλά και στα π@πάρια μου κιόλας...

ΥΓ. Εγώ που σε βρίσκω γενικώς εκτός θέματος (στο παρόν θέμα, αλλά και αλλού), θα μου κάνεις τη χάρη?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2014, 00:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αεργος Ισχύς

Ωφέλιμη Ισχύς

συντελεστής απόδοσης 0.009

Πρόσθεσε ένα τανυστή, όποιον θέλεις και δύο μετασχηματισμούς Λόρεντζ και η εξίσωση βγάζει:

χ=Pan + -Pam= μπαμ-μπαμ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιτάφιος
troll


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2014, 00:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιτάφιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=qLk50p7YdK0

http://www.ramnousia.com/2012/06/blog-post_8327.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2014, 10:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
εσύ, πέρα από το ότι θεωρώ ότι με παρεξηγείς,

αν θεωρείς ότι σε παρεξηγώ (και σε παρεξηγούν και όλοι οι άλλοι εδώ μέσα)
τότε δεν έχεις παρά να το αποδείξεις τοις πράγμασι. ....


Να σημειώσω: το ότι θεωρώ πως με παρεξηγείς το γράφω για σένα. Δεν με ενοχλεί και δεν νιώθω παρεξηγημένος ή να έχω κάποια ανάγκη να αποδείξω τίποτα. Αν θέλεις βλέπεις τι λέω. Αν δεν θέλεις, δεν είναι δικό που το θέμα.
Αλλά δεν είναι καθόλου "όλοι οι άλλοι" όπως λές, αλλά η παρέα των υβριστών - αλλά και πολλοί να ήταν... οι "πολλοί" στη φιλοσοφία... μια και μιλάμε γι'αυτό και το "τουπέ" ...ξέρεις... διάβασε Πλάτωνα να δεις τι εννοεί με το "οι πολλοί"
Το γιατί έγραψα όσα έγραψα, παράθεσα και ποστ. Απάντηση δεν πήρα ουσιαστική. Αν νομίζεις ότι όταν κάποιος βρίζει είναι καλύτερο να θέλεις να εμποδίσεις εκείνους που το σχολιάζουν αντί να συμμαζέψεις εκείνον που βρίζει...όπως θέλεις. Εγώ δεν το νομίζω.
Κανε αυτό που νομίζεις και άσε με να κάνω όπως νομίζω.

Χειρότερο πράγμα από το "To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου" είναι το To «τουπέ» του "δήθεν" Γνώστη και του "δήθεν" Φιλοσόφου - ειδικά όσων έχουν συνήγορους και παρατρεχάμενους που αμολιούνται να κάνουν το συνήγορ ή και να βρίζουν. Παραμένω λοιπόν στο θέμα.

Για τα άλλα δεν έχω ανάγκη να αποδείξω τίποτα.

Για συντακτικά και τέτοια, δεν ξέρω αν είσαι φιλόλογος ή κάτι τέτοιο αλλά εδώ δεν είναι τάξη γυμνασίου νομίζω είναι κατανοητό ότι άνθρωποι γράφουν εν κινήσει, από τηλέφωνα, τάμπλετς κτλ. Προσπάθησε να δεις το περιεχόμενο και μην πέφτεις στην παγίδα να κρίνεις από το περιτύλιγμα. Φυσικά άνθρωποι δεν έχουν περιεχόμενο δείχνουν με το δάχτυλο το τυχόν φτωχό περιτύλιγμα άλλων, που ίσως έχουν περιεχόμενο.
Είναι θέμα αισθητικής. Η δική σου ενοχλείται από το συντακτικό και τη γραμματική. Η δική μου από τις βρισιές, τα ψάματα και την κακή διάθεση. Τα βρίσκω άκομψα και τα σχολιάζω.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 16/04/2014 10:50:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 08:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφοί και ηλίθιοι φίλοι μου καλώς σας βρίσκω .Επιστρέφω μετά από 6 μήνες απομόνωσης από τον ιντερνετικό και τον άλλο κόσμο… αυτόν της εικονικής πραγματικότητας.
Αυτούς τούς 6 μαύρους μήνες , συμπιέστηκα πνευματικά ανάμεσα σε 25 ηλίθιους ( το πλήρωμα/τσούρμο του μπάρκου ) αγωνιστές της επιβίωσης …. Σκληρή και ψυχοφθόρα δοκιμασία. Γλύτωσα?... δε ξέρω… η νεκροψία θα το δείξει.
Ας δοκιμάσω σαν αρχή να καταθέσω την πρώτη μου φλασιά από την ανάγνωση των παραθέσεων σας.... αχταρμάς από σοφία και ηλιθιότητα . Αχταρμάς γευστικός και δημιουργικός.
Χωρίς σοφία δεν υπάρχει ηλιθιότητα και χωρίς ηλιθιότητα δεν υπάρχει σοφία.Από τη διαλεκτική σχέση σοφίας-ηλιθιότητας βγαίνει μια άλλη σοφία ανώτερη αλλά και μια άλλη επίσης ανώτερη ηλιθιότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 10:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χωρίς σοφία δεν υπάρχει ηλιθιότητα και χωρίς ηλιθιότητα δεν υπάρχει σοφία.Από τη διαλεκτική σχέση σοφίας-ηλιθιότητας βγαίνει μια άλλη σοφία ανώτερη αλλά και μια άλλη επίσης ανώτερη ηλιθιότητα.

καλή... αποσυμπίεση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 01:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνώστης είναι αυτός που γνωρίζει… ΤΙ???

Φιλόσοφος είναι αυτός που ψάχνει για να γνωρίσει… ΤΙ???

Σοφός είναι ο - πρώην - γνώστης και φιλόσοφος που γνώρισε την άγνοια του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 18:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υπερηφάνεια και η αλαζονεία είναι θυγατέρες της άγνοιας.
Η ταπεινοφροσύνη και η κατανόηση είναι θυγατέρες της ΓΝΩΣΗΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 21:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς επανήλθες, φίλε Notirk.

Όσο για αυτό που με ρώτησες στο άλλο θέμα..

Η καλή καρδιά και πρόθεση, δεν κρύβονται-ευτυχώς- πίσω από λογαριασμούς και ψευδώνυμα.
Τα κακά αντίστοιχά τους πιθανόν ναι.

Οπότε η απάντηση είναι ότι εμμένω στην εκτίμησή μου.Αμετάκλητα.

Τις καλύτερες των ευχών μου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy