ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 01:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS
ήθελα να κάνω μια "κατάθεση" στο θέμα σου για το τουπέ του Γνώστη και του Φιλοσόφου, αλλά επειδή αυτή θα αφορούσε αυτόν που είναι έτσι μόνο στο "φαίνεσθαι" αλλά όχι στο "είναι", τελικά έκανα την ανάρτηση στο θέμα του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, Ο ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ

Στην περίπτωση που περιγράφω εκεί (του "Δήθεν") υπάρχει μεν το τουπέ, λείπει όμως ο Γνώστης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 02:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Amalia
και περιεκτικά μπορείς (δηλαδή να κάνεις τα 1,2) και να αφήσεις τον "αναγνώστη" να αποφασίσει αν θέλει ή όχι να παραπληροφορηθεί. Αν θέλει, κακό δικό του.


Σωστά, δικό του κακό.Δεν διαφωνώ.

Αρκεί αυτός που θα παραπλανηθεί, επειδή εγώ και ο κάθε εγώ, χρησιμοποίησα τα 1 2 και 3, αντί του επιβεβλημένου 5, να:

Να μην ψηφίζει.
Να μην κατέχει οποιοδήποτε πολιτικό αξίωμα.
Να μην είναι γιατρός, ένστολος, νομικός και να μην κατέχει αξίωμα, μεγαλύτερο του...οδηγού ασανσέρ!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 03:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι ψηφίζουν, αν δεν είναι ανήλικοι και εάν δεν είναι τόσο κατάκοιτοι ώστε να μην μπορούν ακόμα και το χέρι να σηκώσουν για να δώσουν το φακελάκι με το μπλε ή πράσινο ψηφοδέλτιο που τους έχουν προμηθεύσει οι δικοί τους (για να βοηθήσουν το κόμμα). Οπότε, αναφέρεσαι σε κάθε άτομο που έχει τη στοιχειώδη πολιτική ευθύνη. Και απ' ότι συμπεραίνω, θεωρείς ότι ξέρεις καλύτερα από αυτόν το πώς θα πρέπει να σκέφτεται και τι θα πρέπει να επιλέξει να πιστεύει. Χμ... κάπως επικίνδυνο αυτό, δεν βρίσκεις;

Η δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις σε τυλίγει σε μια κόλλα χαρτί πριν καν προλάβεις να εκστομίσεις "Νικόμαχος". Είτε επειδή ξέρει πολύ καλά πώς να το κάνει, είτε επειδή απλά μπορεί. Οπότε, καλύτερα είναι να προστατεύσεις τον εαυτό σου από οποιονδήποτε (κακόβουλο) ανήκει στη δεύτερη ομάδα, διότι ακόμα κι αν πιστέψουν τον παράλογο θα το κάνουν λόγω ατζέντας ή με επιμονή που δεν θα μπορείς να πολεμήσεις.

Για την τρίτη περίπτωση που αναφέρεις, θα απαντήσω ομοίως με την πρώτη (αυτόν που ψηφίζει). Απλά έχει και μια παραπάνω ευθύνη. Το ζήτημα δεν είναι βέβαια μόνο αν πρέπει να τον προφυλάξεις από μια λάθος άποψη ακόμα και με τη βία, αλλά επίδης αν μπορείς. Και μάλλον το να ειρωνευτείς ή να κατσαδιάσεις αυτόν που διακινεί "αρλούμπες" (υποθετικά μιλώντας) όταν δεν πείθουν τα 1,2, δεν αρκεί. Θέλει παιδεία το ζήτημα κι αυτό είναι μια πολύπλοκη και χρονοβόρα υπόθεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 04:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia

Επειδή αποκλείω την περίπτωση, να μην καταλαβαίνεις τι θέλω να δείξω, δέχομαι τις "διπλωματικές" απαντήσεις, σεβόμενος τον σκοπό που εξυπηρετούν.

Ομως για αυτό:

quote:

Θέλει παιδεία το ζήτημα κι αυτό είναι μια πολύπλοκη και χρονοβόρα υπόθεση.

Δυστυχώς, δεν πείθομαι.Οχι γιατί δεν είναι όμορφο, καλοσυνάτο, ανεκτικό, αλτρουϊστικό, ευγενές και συμπονετικό, αλλά επειδή δεν είναι πρακτικό.
Χρησιμοποιούσα την παιδεία και την μόρφωση, μόνο τα πρώτα 50 χρόνια, χωρίς αποτέλεσμα.Τώρα έχω αλλάξει τακτική.Προς όφελός μου πρωτίστως.

Εκστομίζει κάποιος μια βλακεία και του "την λέω" απευθείας. Χωρίς ενδιάμεσες στάσεις, στην ευγένεια, την συμπόνοια, την ανοχή κ.λ.π.
Αν θέλει ας ακούσει.Δεν θέλει ας συνεχίσει.
Εγώ όμως, θα είμαι εντάξει με τον Μάριο, επειδή ο Μάριος του κάθε ενός από εμάς, είναι ο πιό αμείλικτος κριτής!
Δεν ανέχεται υποκρισία, φανφαρονισμό, δήθεν, ανεγκεφαλίτιδα και όλα τα γνωστά φαινόμενα της...οπισθέλκουσας!

Φυσικά η "επίθεσή" μου, είναι μόνο λεκτική και τα "πυρά" είναι μόνο τροχιοδεικτικά.Οταν χρησιμοποιώ την έκφραση με το τούβλο ή το RPG, εννοώ την πνευματική τους δράση και όχι κυριολεκτικά.Αυτό προς αποφυγήν τυχόν παρεξηγήσεων και τυχόν απόδοσης δολοφονικών ενστίκτων!

Ξέρω ότι τραβώ πάνω μου, τα "πυρά" όσων δεν κατανοούν, των ευαίσθητων, των συμπονετικών κ.λ.π.
Τι να κάνουμε?
Ζω με αυτό!
Η Πολιτεία θα αργήσει μερικούς αιώνες ακόμη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 25/02/2014 04:24:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 10:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... Θέλει παιδεία το ζήτημα κι αυτό είναι μια πολύπλοκη και χρονοβόρα υπόθεση....
Αναρρωτιέμαι το αν γνωρίζεις ή καταλαβαίνεις το τι είναι αυτή η παροιμιώδης "παιδεία" που συνέχεια "λείπει" από διάφορους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 10:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...

Και επειδή θεωρώ άδικο να απαξιώνουμε τον πανπαμ έτσι, ...


Επειδή γίνεται μια αναφορά στο id που χρησιμοποιώ. Δε νομίζω ότι με απαξιώνει κανείς. Το ότι κάποιος μιλά απαξιωτικά στην περίπτωσή μας(έτσι το έθεσα) - στα μάτια μου απαξιώνει κυρίως αυτά που θέλει να "πρεσβέυει" (και να σώσει ως άλλος μεσσίας και τους άλλους απο παραπληροφόρηση) αλλά και σε κάποιον βαθμό τον ίδιο.
Αν κάποιος γράψει κάτι - και μετά αντί να το δικαιολογήσει καταφεύγει στην απαξίωση... είναι σα να λέει "δεν έχω επιχειρήματα"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 11:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ πανπαμ ελπίζω να κατάλαβες γιατί το έγραψα αυτό, γιατί γινόταν συζήτηση για σένα ενώ εσύ έλειπες. Και για να διαχωρίσω τη θέση μου, αφού για μένα είτε μιλώ με σένα, είτε με το Νικόμαχο, είτε με τη Μύθηρα, ξεκινάω από τον ίδιο βαθμό σεβασμού. Εδώ είμαστε για διάλογο όχι για να δούμε ποιος την έχει μεγαλύτερη...την προσωπικότητα. Το να διαφωνήσουμε ακόμα και να λογοφέρουμε είναι θεμιτό. Μέχρι εκεί όμως.
Ελπίζω να είμαι σαφής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 13:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επανέρχομαι, και ξεκινώ [ως συνήθως] από τα πλεον πρόσφατα μηνύματα και πίσω....

quote:
Και για να διαχωρίσω τη θέση μου, αφού για μένα είτε μιλώ με σένα, είτε με το Νικόμαχο, είτε με τη Μύθηρα, ξεκινάω από τον ίδιο βαθμό σεβασμού. Εδώ είμαστε για διάλογο όχι για να δούμε ποιος την έχει μεγαλύτερη...την προσωπικότητα. Το να διαφωνήσουμε ακόμα και να λογοφέρουμε είναι θεμιτό. Μέχρι εκεί όμως.
Ελπίζω να είμαι σαφής.

Συμφωνώ απολύτως, και αυτή είναι και η δική μου θέση τουλάχιστον στο επίπεδο της αρχικής αντιμετώπισης.

quote:
Δυστυχώς, δεν πείθομαι.Οχι γιατί δεν είναι όμορφο, καλοσυνάτο, ανεκτικό, αλτρουϊστικό, ευγενές και συμπονετικό, αλλά επειδή δεν είναι πρακτικό.
Χρησιμοποιούσα την παιδεία και την μόρφωση, μόνο τα πρώτα 50 χρόνια, χωρίς αποτέλεσμα.Τώρα έχω αλλάξει τακτική.Προς όφελός μου πρωτίστως.

Εκστομίζει κάποιος μια βλακεία και του "την λέω" απευθείας. Χωρίς ενδιάμεσες στάσεις, στην ευγένεια, την συμπόνοια, την ανοχή κ.λ.π.
Αν θέλει ας ακούσει.Δεν θέλει ας συνεχίσει.

Εγώ όμως, θα είμαι εντάξει με τον Μάριο, επειδή ο Μάριος του κάθε ενός από εμάς, είναι ο πιό αμείλικτος κριτής!
Δεν ανέχεται υποκρισία, φανφαρονισμό, δήθεν, ανεγκεφαλίτιδα και όλα τα γνωστά φαινόμενα της...οπισθέλκουσας!

Φυσικά η "επίθεσή" μου, είναι μόνο λεκτική και τα "πυρά" είναι μόνο τροχιοδεικτικά.Οταν χρησιμοποιώ την έκφραση με το τούβλο ή το RPG, εννοώ την πνευματική τους δράση και όχι κυριολεκτικά.Αυτό προς αποφυγήν τυχόν παρεξηγήσεων και τυχόν απόδοσης δολοφονικών ενστίκτων!


Με αφορμή και κάτι που είχε πει ο Αμεινίας σχετικά με το πόσο Νικομάχιζε νεότερος, ήθελα από καιρό να σταθώ και σε αυτό το κομμάτι.
Αν και γενικές συνταγές δεν υπάρχουν, εντούτοις η ηλικία παίζει ρόλο.
Τείνω να πιστεύω ότι οι Νικομάχειες καταδρομικές τακτικές έχουν οπαδούς, πρεσβευτές και ακολούθους είτε στους (πολύ) νέους {πχ<25}, είτε στους [να μην το πώ γηραιότερους και κατηγορηθώ για κοινωνικό ρατσισμό ή παρεξηγηθώ] πλέον "ωριμότερους" {πχ>50}.

Όλοι οι υπόλοιποι "μεσήλικς" (που λέει κι ο Αίολος) μάλλον είναι πιο...χαδιάρηδες και διαλλακτικοί.

Αυτό βέβαια δεν είναι κανένας κανόνας, προφανώς υπάρχουν μοτιβα συμπεριφορών που διαπερνούν οριζοντίως όλες τις ηλικιακές κατηγορίες,
υπάρχει συσχετιση με την προσωπικότητα και ιδιοσυγκρασία του ατόμου, με το πώς ξεκίνησε και από τι,κλπ,κλπ, αλλά ας πούμε ότι υπάρχει σαν τάση, και παίζει και αυτό το ρόλο του.

quote:

Σωστά, δικό του κακό.Δεν διαφωνώ.

Αρκεί αυτός που θα παραπλανηθεί, επειδή εγώ και ο κάθε εγώ, χρησιμοποίησα τα 1 2 και 3, αντί του επιβεβλημένου 5, να:

Να μην ψηφίζει.
Να μην κατέχει οποιοδήποτε πολιτικό αξίωμα.
Να μην είναι γιατρός, ένστολος, νομικός και να μην κατέχει αξίωμα, μεγαλύτερο του...οδηγού ασανσέρ!


Εδώ αν και ξερω ότι είναι ουτοπικό
θα συμφωνήσω με το Νικόμαχο.
Σε επίπεδο καφενείου μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε,
αλλά όταν μεγάλο μέρος από αυτά τα "καφενεία"
θα αποφασίσει και θα διαμορφώσει
(με έμμεσο ή αμεσο τρόπο, ως κόμμα, ως κυβερνηση, ως νόμος, ως νομοσχεδιο, ως εξουσία, ως ψηφοφορος, ως ο βουλευτής, ως ο πολιτικός, ως ο δημοσιογραφος, ως ο μπακάλης, ως ο γείτονας, ως ο λουφαδόρος, ως ο μιζαδόρος, ως ο Αρπαχτιάν ο Ρουσφετοπρεπής, και άλλοι μικροί και μεγάλοι ων ουκ εστι αριθμός σε διάφορα levels της κοινωνικής, οικονομικής και πολιτικής ζωής) και τη δική μου ζωή, τότε ναι υπάρχει μείζον πρόβλημα.

Αυτό είναι το πρόβλημά μας δηλαδή κατά κύριο λόγο.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 14:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS
ήθελα να κάνω μια "κατάθεση" στο θέμα σου για το τουπέ του Γνώστη και του Φιλοσόφου, αλλά επειδή αυτή θα αφορούσε αυτόν που είναι έτσι μόνο στο "φαίνεσθαι" αλλά όχι στο "είναι", τελικά έκανα την ανάρτηση στο θέμα του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, Ο ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Στην περίπτωση που περιγράφω εκεί (του "Δήθεν") υπάρχει μεν το τουπέ, λείπει όμως ο Γνώστης

Ναι, σωστή η διευκρίνιση
Εγώ σε αυτό το θέμα αναφέρομαι στο 'δικαίωμα' (ας πούμε δικαίωμα...) του πραγματικού γνώστη και φιλοσόφου να έχει τουπέ, όπως πολύ σωστά σημείωσες.

Αν ακόμα όμως και για αυτούς τους πραγματικούς υπάρχει κάποια ένσταση, φαντάσου ότι
Με τους "δήθεν" τα πράγματα είναι τρις χειρότερα, εκεί ξεφεύγουν τελείως στο επίπεδο του καραγκιόζη.

Κι επειδή μου αρέσουν τα ποδοσφαιρικά "ανάλογα"
μου έρχονται αμέσως 2 χαρακτηριστικά παραδείγματα:

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην ξέρει ότι ο Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς,
θα μπορούσε κάλλιστα να λέγεται Ζλάταν ΤΟΥΠΕ-ήμοβιτς καθώς είναι ο ορισμός (στο ποδοσφαιρικό ανάλογο) του μέγιστου-αρχι-Τουπε-δάκια.
(Εφτασε να δηλώσει ας πούμε ότι ένα Μουντιάλ χωρίς αυτόν δεν έχει και αξία....).

Να πάρουμε έναν άλλον παίκτη, τον Μάριο (Μπαλοτέλι).
Σκουλαρικάκια, περίεργες κομμώσεις που αλλάζουν πιο συχνά κι από τις αναγγελίες πτησεων στο Βενιζελος, γκριμάτσες όλων των τύπων και των κατηγοριών, υφάκι, στυλάκι, μαλλί γυαλί και χαϊμαλί, και δεν συμμαζευόμαστε....

Κάνουν ό,τι κάνουν, και λένε ό,τι λένε
Αλλά παίζουν μπάλα όμως και βαζουν γκολ, και "κάνουν παππάδες" στο γήπεδο.
Οπότε ακόμα και το τουπέ γίνεται μέρος του "μύθου" τους, αμβλύνεται (εστω κι αν εκνευρίζει σε ορισμένες φορές).

Σκέψου τώρα έναν μαντράχαλο που παίζει όποτε του κανει κέφι στην ομάδα του χωριού του, τον Πετεινό Κάτω Ραχούλας, στο ερασιτεχνικό τοπικό πρωταθλημα....
Και σκέψου να έχει όμως το τουπέ (και μόνον) του Ζλάταν ή του Μάριο, χωρίς φυσικά το υπόλοιπο πακέτο.
Ε, εκεί πάμε σε αυτόν τον ΔΗΘΕΝ που ανεφερες στο θεμα του Ανεγκεφαλου. Οχι μόνο δεν δίνεται συγχωροχαρτι εκεί, αλλά αποτελεί και κλινική περίπτωση...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 14:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
amalia:
... Θέλει παιδεία το ζήτημα κι αυτό είναι μια πολύπλοκη και χρονοβόρα υπόθεση....
panpam:
Αναρρωτιέμαι το αν γνωρίζεις ή καταλαβαίνεις το τι είναι αυτή η παροιμιώδης "παιδεία" που συνέχεια "λείπει" από διάφορους...


Μμμμμ, πολύ εύστοχη ερώτηση panpam.
Πού να ξέρω κι εγώ, ή πού να καταλαβαίνω τι είναι "παδεία"...!
Έτσι το είπα, για να δώσω μια πιο... "παιδαγωγική" διάσταση στο μήνυμά μου.

Πες μου όμως εσύ που ξέρεις και που καταλαβαίνεις και που αναρωτιέσαι αν εγώ ξέρω ή καταλαβαίνω. Πες μου, τι είναι παιδεία;
Και πες μου επίσης, γιατί αναρωτιέσαι για μένα αν γνωρίζω και καταλαβαίνω.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 14:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει διακατέχεται από άγνοια.
Το πιο πιθανό δε είναι να μεγάλωσε σε ένα περιβάλλον και ανάμεσα σε βιώματα που τον έκαναν να νομίζει ότι ξέρει τα πάντα και δεν έχει να μάθει τίποτα.

Σε αυτή την κατηγορία ανάγεται η πλεοψηφεία του ανθρώπινου είδους, και είναι μάλιστα και αυτό το είδος ανθρώπων που συνήθως μιλάει με το ανάλογο "τουπέ" επί παντός επιστητού.

Φυσικά και είναι τρελοί, είμαστε μάλλον, αφού είναι πασιφανές ότι σαν άνθρωποι τα χουμε κάνει σκατά.


Ερχόμαστε πάλι για να συμφωνήσουμε εδώ.

quote:
Ο λόγος που ο άνθρωπος δεν ξέρει και δεν το ξέρει κιόλας μπορεί να μελετηθεί, και συνήθως η αιτία είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να ξέρει. Πισω από αυτό κρυβεται ο φόβος. Ο φόβος προς το άγνωστο, ο φόβος προς το μη συμβατό προς το κατεστημένο.
Το να καταλάβεις ότι δεν γνωρίζεις δεν είναι εύκολο πράγμα.

Αυτό είναι πολύ κρίσιμο σημείο, και εκεί δίνεται όλος ο αγώνας βασικά

quote:
Για ΜΕΝΑ η πρώτη κατηγορία είναι και το πιο μεγάλο στοίχημα. Συγνώμη αν απογοητεύω μερικούς, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Το μεγάλο πρόβλημα με αυτή την κατηγορία, είναι ότι εγκυμονεί τον κίνδυνο να σε κάνει πιο ηλίθιο από ότι ήδη είσαι. Οταν δεν έχεις να αποκομίσεις κάτι από έναν συνομιλητή σου, καις τσάμπα εγκεφαλικά κύτταρα. Και όμως, ο μάγκας ο αληθινός δεν καίει εγκεφαλικά κύτταρα, παρά μεταδίδει γνώση.

Σε αυτήν την κατηγορία η γνώση πρέπει να δίδεται με δόσεις, ποτέ σε ποσότητα, γιατί μετά δεν "χωνεύεται" εύκολα και ο λαβών μάλλον θα την "ξεράσει", χωρίς να κρατήσει τίποτα από τα θετικά συστατικά της.


Εδώ λοιπόν είναι οι διαφοροποιήσεις των ...χαδιάρηδων από τους Νικομαχούντες.
Στο είδος και στην ποσότητα...των δόσεων.

(Ωχ! αυτή η λέξη κάνει τζίιιζ! Κάτι σαν την Τρόικα και τα "ισοδύναμα μέτρα" δηλαδή
)

quote:
Πυθαγόρα,
Αφού με τις τελευταίες αναρτήσεις,,αποτελέσαμε ζωντανό παράδειγμα στα ερωτήματά σου,λέω να κάνω διάλειμμα.

Που με δυσαρέστησε όμως λίγο...

quote:

Κουράστηκα.Από ανθυποφιλόσοφος και κάτω,είναι κουραστικό να παίζεις το ρόλο του φιλοσόφου,αν με αντιλαμβάνεσαι.


Τα αγαθά, (και οι "βαθμοί") κόποις κτώνται

quote:
Α,και για να μη ξεχάσω.Μου άρεσε πολύ Ο Χαλίλ Γκιμπράν.
Ο κήπος του προφήτη ήταν πάντα ένας τρόπος να ...κρατιέμαι,να γλυκαίνω.
Διότι πέραν της πλάκας,"Νικομάχιζα" από μικρός.

Γι'αυτό σε παραπέμπω στο λίγο πιο πάνω μήνυμά μου.
Ολοι Νικομαχίζαμε, (αν και τελικά νομίζω πιο σωστό θα είναι να λέμε Νικομαχούμε εκ του Νικομαχ-ε-ω, Νικομαχώ και όχι Νικομαχίζω....τελοσπάντων...)
Νικομαχούμε και θα Νικομαχούμε ή θα Νικομαχήσουμε σε κάποια ή καποιες φασεις της ζωής μας.
Η ουσία είναι όμως ότι και το χάδι έχει τη χάρη του, όπως ειπώθηκε κιόλας. Αρκεί να έχουμε μέτρο και στη Νικομαχεία και στα χάδια.

quote:
Δεν το παρέθεσα μόνο επειδή τα σπάει. Το έκανα κυρίως ως απάντηση στα ερωτήματα του θεματοθέτη. Ξανασκέψου λίγο το κλιπάκι. Τον τρόπο, την εποχή, το ταξίδι 250 χρόνια μπροστά, την ευδαιμονία των εκτελεστών, την αντίδραση των θεατών.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 14:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 14:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι ερχόμαστε λοιπόν φίλε panpam και σε σένα....

quote:
Πάλι ασθένεια και έλλειψη δείχνεις. Θα έπρεπε ο Py8ie να σ'ευχαριστήσει που αναδεικνύεις και υπογραμίζεις το προς αποφυγή. Αν μπορείς να στηίξεις τα λόγια σου κάντο. Αλλιώς σώπα. Τα υπόλοιπα περιττεύουν.

Πολύ φοβάμαι ότι για τη συγκεκριμένη διένεξη, που άρχισε στο άλλο θέμα, το παράδειγμα προς αποφυγή είσαι εσύ panpam.
Καθαρά και ξάστερα. Ανευ παρεξηγήσεως.

Θες να μου πεις ότι ο Ντιεσέμης έχει τουπέ?
Η πρώτη και άμεση απάντηση είναι : Ναι έχει.
Δικαιούται ο Ντιεσέμης να έχει τουπέ, πώς , πού και πόσο?
Αυτά διερευνώνται εδώ στο θέμα γενικότερα.

Το τουπέ από μόνο του δεν λέει τίποτα.
Όπως και η λέξη μάγκας. Μπορεί να είσαι μέγας μάγκας, βαρύς μάγκας,
αλλά μπορεί να είσαι και τζάμπα μάγκας.
Τα ανέφερα και πιο πάνω με τον Ιμπραήμοβιτς.

Εχεις τα κότσια να του τη βγεις στα ίσια, να παίξεις την ίδια και καλύτερη μπάλα, στα ίδια σαλόνια, κλπ?
Κάντο, ιδού η Ρόδος, και πές τη του και για το τουπέ του τότε.
Δεν έχεις? Τότε κοίτα να μάθεις ή ...απλά ανέξου το "τουπέ" του άλλου έστω κι αν σου τη σπάει.

Μέχρι τότε δεν μπορώ να βρώ πληρέστερη απάντηση από την εξής (Νικομαχίζουσα...)

quote:
Ήμουν ευγενώς ειλικρινής. Αν δεν ήμουν, θα σου έλεγα:
"Μάστορα, δεν το κατέχεις, κι όχι μόνο κουτσουλίζεις ακαταλήπτως, αλλά εκνευρίζεις κι όσους προσπαθούν να αρθρώσουν λόγο. Πάνε και ασχολείσου με κάτι που σε παίρνει και κατανοείς, ή άλλως, άραξε στα κυβικά σου μπας και ξεστραβωθείς επιτέλους."

Αλλά δεν το είπα έτσι.


quote:
Το θέμα είναι η Πολιτεία.Όχι η Πόλη.
Και οι Άνθρωποι που θα την κάνουν εφικτή,μέσω της εξέλιξής τους.
Όχι οι άνθρωποι που κατοικούν στην πόλη.

Εσύ είσαι εκτός θέματος.
Αν προσπαθήσεις λίγο,θα το δεις.
Στο εξηγώ και στο άλλο τόπικ...

ΥΣ: Με ζαλίσατε με το πέρα δώθε, στα τόπικ.


Με μια τελευταία παρέμβαση στο εδώ θέμα για τα της Πολιτείας (που εξεταζονται στο άλλο)
ο Καζαντζάκης , πχ στο έργο που τιτλοφορεί ως Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
σε τι αναφέρεται? Σε ποια "πόλη" ? σε ποια "πολιτεία"? Στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής?
(τα εντός εισαγωγικών στην τελευταία πρόταση εννοείται με την panpamεια ερμηνεία τους...)
Τελεία με αυτή την παρένθεση εντός του παρόντος θέματος.

Τα υπόλοιπα για μελισσούλες και ...civilization στο άλλο.

quote:
Πυθαγόρα,


Εδώ :
quote:
Θα έπρεπε ο Py8ie να σ'ευχαριστήσει που αναδεικνύεις και υπογραμίζεις το προς αποφυγή.

Οφείλεις απάντηση,ως αναφερόμενος,αλλά και ως θεματοθέτης.


Θα το ξαναχτενίσω το θέμα, αλλά αν μου ξεφυγε κάτι
μου λέτε...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 15:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
quote:
Ήμουν ευγενώς ειλικρινής. Αν δεν ήμουν, θα σου έλεγα:
"Μάστορα, δεν το κατέχεις, κι όχι μόνο κουτσουλίζεις ακαταλήπτως, αλλά εκνευρίζεις κι όσους προσπαθούν να αρθρώσουν λόγο. Πάνε και ασχολείσου με κάτι που σε παίρνει και κατανοείς, ή άλλως, άραξε στα κυβικά σου μπας και ξεστραβωθείς επιτέλους."

Αλλά δεν το είπα έτσι.


[quote] Το θέμα είναι η Πολιτεία.Όχι η Πόλη.
Και οι Άνθρωποι που θα την κάνουν εφικτή,μέσω της εξέλιξής τους.
Όχι οι άνθρωποι που κατοικούν στην πόλη.

Εσύ είσαι εκτός θέματος.
..


Αν τα δεις όπως γράφτηκαν (εκ τον υστέρων) διαφεύει ότι αν η δεύτερη απάντηση που παραθέτεις ήταν πρώτη θα γινόταν κουβέντα. Αλλά δεν ήταν, η πρώτη ήταν εριστική κι έτσι δεν ήμουν εκτός θέματος μέχρι το να δικαιολογηθεί το γιατί (κατά την άποψη κάποιων βέβαια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 15:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
quote:
Ήμουν ευγενώς ειλικρινής. Αν δεν ήμουν, θα σου έλεγα:
"Μάστορα, δεν το κατέχεις, κι όχι μόνο κουτσουλίζεις ακαταλήπτως, αλλά εκνευρίζεις κι όσους προσπαθούν να αρθρώσουν λόγο. Πάνε και ασχολείσου με κάτι που σε παίρνει και κατανοείς, ή άλλως, άραξε στα κυβικά σου μπας και ξεστραβωθείς επιτέλους."

Αλλά δεν το είπα έτσι.


[quote] Το θέμα είναι η Πολιτεία.Όχι η Πόλη.
Και οι Άνθρωποι που θα την κάνουν εφικτή,μέσω της εξέλιξής τους.
Όχι οι άνθρωποι που κατοικούν στην πόλη.

Εσύ είσαι εκτός θέματος.
..


Αν τα δεις όπως γράφτηκαν (εκ τον υστέρων) διαφεύει ότι αν η δεύτερη απάντηση που παραθέτεις ήταν πρώτη θα γινόταν κουβέντα. Αλλά δεν ήταν, η πρώτη ήταν εριστική κι έτσι δεν ήμουν εκτός θέματος μέχρι το να δικαιολογηθεί το γιατί (κατά την άποψη κάποιων βέβαια) -
αλλά επειδή ακριβώς αυτή η επίδειξη αλαζονίας (που θεωρώ και "δήθεν" καθότι εκ του ασφαλούς, και με συνήγορους παρατρεχάμενους) ταίριαζε το με το "τουπέ" το μετέφερα ως παράδειγμα. (σ'εκείνο το σημείο το "λαβράκι" ήταν το "τουπέ" κι όχι οι μελισσούλες)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 15:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Σωστά, δικό του κακό.Δεν διαφωνώ.

Αρκεί αυτός που θα παραπλανηθεί, επειδή εγώ και ο κάθε εγώ, χρησιμοποίησα τα 1 2 και 3, αντί του επιβεβλημένου 5, να:

Να μην ψηφίζει.
Να μην κατέχει οποιοδήποτε πολιτικό αξίωμα.
Να μην είναι γιατρός, ένστολος, νομικός και να μην κατέχει αξίωμα, μεγαλύτερο του...οδηγού ασανσέρ!


PY8AGORAS:

Εδώ αν και ξερω ότι είναι ουτοπικό
θα συμφωνήσω με το Νικόμαχο.
Σε επίπεδο καφενείου μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε,
αλλά όταν μεγάλο μέρος από αυτά τα "καφενεία"
θα αποφασίσει και θα διαμορφώσει (με έμμεσο ή αμεσο τρόπο, ως κόμμα, ως κυβερνηση, ως νόμος, ως νομοσχεδιο, ως εξουσία, ως ψηφοφορος, ως ο βουλευτής, ως ο πολιτικός, ως ο δημοσιογραφος, ως ο μπακάλης, ως ο γείτονας, ως ο λουφαδόρος, ως ο μιζαδόρος, ως ο Αρπαχτιάν ο Ρουσφετοπρεπής, και άλλοι μικροί και μεγάλοι ων ουκ εστι αριθμός σε διάφορα levels της κοινωνικής, οικονομικής και πολιτικής ζωής) και τη δική μου ζωή, τότε ναι υπάρχει μείζον πρόβλημα.

Αυτό είναι το πρόβλημά μας δηλαδή κατά κύριο λόγο.



Ναι, φυσικά είναι πρόβλημα, δεν αντιλέγω.
Αλλά ποιος είναι ο τρόπος για να το λύσουμε;
"Όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει "ράβδος";" (μεταφορικά μιλώντας)
Εξήγησα σε προηγούμενο μήνυμά μου (2η σελίδα - Απεστάλη: 25/02/2014, 01:03:09) τον λόγο για τον οποίο θεωρώ πως η επιθετική "καταδρομική" (κατά το ΝΙΚΟΜΑΧΟ) μέθοδος δεν θα επιφέρει αποτελέσματα. Συνοπτικά υπενθυμίζω ότι είχα αναφέρει ότι θα πρέπει να έχεις σαφή επιχειρηματολογία στην άποψή σου αλλά ότι υπάρχει και η πιθανότητα ο "αντίπαλος" να παίζει ένα συναισθηματικό παιχνίδι στο οποίο μάλιστα να χρησιμοποιεί και τις δικές σου αντιδράσεις για να παρασύρει τους εύπιστους. Οπότε, από το να θρέψεις αυτό το συναισθηματικό παιχνίδι με την "καταδρομική" συμπεριφορά σου καλύτερα είναι να αφήσεις τον άλλον να αξιοποιήσει με το μυαλό του τα επιχειρήματά σου. Κατέληξα αργότερα, ότι το όλο ζήτημα απαιτεί παιδεία που είναι μια πολύπλοκη και χρονοβόρα υπόθεση.
Η απάντησή του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ στην πρότασή μου αυτή:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Δυστυχώς, δεν πείθομαι.Οχι γιατί δεν είναι όμορφο, καλοσυνάτο, ανεκτικό, αλτρουϊστικό, ευγενές και συμπονετικό, αλλά επειδή δεν είναι πρακτικό.
Χρησιμοποιούσα την παιδεία και την μόρφωση, μόνο τα πρώτα 50 χρόνια, χωρίς αποτέλεσμα.Τώρα έχω αλλάξει τακτική.Προς όφελός μου πρωτίστως.


ΝΙΚΟΜΑΧΕ έχουμε συζητήσει εκτενώς επάνω στο γενικότερο ζήτημα στο θέμα του DSM, Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, ως ένδεια διάνοιας . Θα επιμείνω κι εδώ ότι δεν μπορούν να γίνουν μεγάλες αλλαγές έτσι γρήγορα, εκτός βέβαια εάν είναι αποτέλεσμα ανάδυσης μέσα από πολύπλοκες κοινωνικές διαδικασίες. Τη λύση αυτή την έχω συζητήσει σε εκείνο το θέμα, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το διαβάσει.

Όσον αφορά τώρα στις αλλαγές που παίρνουν χρόνο για να γίνουν.
Ναι, θέλει παιδεία. Καταρχάς για να σταματήσει κάποιος να είναι εύπιστος στην όποια "αρλούμπα" του προσφέρουν. Αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι εφικτό σε μια κοινωνία που ο κύριος φορές παιδείας της, η τηλεόραση (ας μη γελιόμαστε), έχει στο μενού Λιακόπουλους, Λαζόπουλους, οικογενειακές κωμικές σειρές για ανεγκέφαλους, πρωϊνάδικα που γίνεται διαγωνισμός ασχετοσύνης και ηλιθιότητας, κατευθυνόμενες ειδήσεις, γελοίους δημοσιογράφοι που το παίζουν εξυπνότεροι από πρυτάνεις επειδή μπορούν να χειριστούν το κουμπάκι του μικροφώνου κατά βούληση, κ.λπ.. Κι όλα αυτά μέσα σε οικογένειες (ο δεύτερος μεγάλος φορέας παιδείας) που έχουν θεσπίσει τη μαγκιά+κλανιά ως ύψιστο αξίωμα, σε ανάλγητες και απομονωμένες κοινωνικές ομάδες που κοιτάζουν μονάχα μερικά εκατοστά από τη μύτη τους, κ.λπ., κ.λπ. Αναφέρεσαι σε πολλά από αυτά στο δικό σου θέμα για τον ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟ, ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

Του αμετανόητου δεν μπορείς να του ανοίξεις το κεφάλι και να του βάλεις μέσα φρόνηση. Βέβαια πιθανότατα να θέλεις να του το ανοίξεις ούτως ή άλλως, άλλη υπόθεση αυτό όμως. Άνθρωποι είμαστε και η υπομονή έχει τα όριά της. Αλλά μάλλον θα αντιδράσουμε έτσι γιατί δεν μπορούμε άλλο να συγκρατηθούμε κι όχι γιατί πιστεύουμε ότι ο άλλος θα επιδείξει μεταμέλεια ή ότι θα κατανοήσουν το θέμα κάποιοι άλλοι που παρακολουθούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 15:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να απαντήσω και στα αρχικά ερωτήματα του θεματοθέτη:
quote:
Τα βασικά ερωτήματά μου είναι λοιπόν τα εξής:

1) Δικαιολογείται ο (πραγματικός) Γνώστης και ο Φιλόσοφος (αυτός δηλαδή που ξέρει και ξέρει ότι ξέρει) να έχει μια , ας πούμε λελογισμένη «υπεροψία» έναντι των άλλων (που δεν ξέρουν ή δεν το ξέρουν ότι δεν ξέρουν) και να τους «τη λέει» με καθε αφορμή και ευκαιρία?

2) Πρέπει να κρατάει τα «προσχήματα» και τις δήθεν μετριοφροσύνες και φιλοφρονήσεις, εν είδει low profile, να πουλάει εσκεμμένα άγνοια και μετριοφροσύνη για το δήθεν σαβουάρ-βιβρ και το politically correct της υπόθεσης ή να της ρίχνει στ’αυτιά της βλακείας, της αμάθειας, της άγνοιας, της κοτσάνας, της μπαρούφας και της τρέλας όπου βρεθεί κι όπου σταθεί και απ’όπου κι αν προέρχεται?

3) Εχει ένα «χρέος» ο Γνώστης και ο Φιλόσοφος να μην κρατάει τη γνώση και τη φιλοσοφία για τον εαυτό του αλλά να προσπαθεί με όποιο τρόπο θεωρεί πρόσφορο να τη μεταδίδει / «διδάσκει» στον εκάστοτε πλησίον, ή απλώς πρεπει να αφήνει τους άλλους να ερθουν προς αυτόν εάν και εφόσον αυτοί το θέλουν?



Προσωπικά, στα θέματα που είμαι γνώστης, ναι κάποιες φορές νιώθω τη μοναξιά της κορυφής (χαχαχα - πλάκα κάνω).

Εντάξει, αν έχω απέναντί μου κάποιον εντελώς ανίδεο που παριστάνει ότι ξέρει και ιδιαίτερα σε αντικείμενα που τα κατέχω αρκετά καλά, εκνευρίζομαι. Προσπαθώ καταρχάς να συγκρατήσω τον εκνευρισμό μου (όχι πάντοτε επιτυχημένα) και την όποια υπεροπτική φάτσα που μπορεί να μου βγει λόγω εκνευρισμού, γιατί ξέρω ότι έτσι θα χάσω το παιχνίδι πριν καλά καλά ξεκινήσω να αναλύω τη θέση μου. Εντωμεταξύ, αν αφήσεις το συναίσθημα να σε κατακυριεύσει χάνεις τον έλεγχο. Που σημαίνει, πως ο απέναντί σου μπορεί να τύχει να εκφράσει μια σωστή άποψη αλλά εσύ δεν θα το πάρεις καν χαμπάρι γιατί θα έχεις κολλήσει στον εαυτό σου και θα έχεις γίνει πρακτικά κουφός. Θέλει φυσικά μεγάλη προσπάθεια για να το πετύχει κανείς αυτό. Εγώ το έχω στο μυαλό μου αλλά δεν το καταφέρνω πάντα, ιδιαίτερα εάν βρίσκομαι σε περιβάλλον που οι άνθρωποι δεν μπορούν να συζητήσουν και κυρίως, όταν δεν μπορείς καν να πάρεις τον λόγο γιατί μιλάει ο ένας επάνω στον άλλο. Εκεί, δεν αξίζει καν να προσπαθήσεις.

Οπότε, αν έβαζα στη θέση του γνώστη τον εαυτό μου PY8AGORA, από τις επιλογές που θέτεις, θα διάλεγα αναγκαστικά λίγο από το 1 (τη λελογισμένη υπεροψία) και λίγο από το 3 (μετάδοση της γνώσης). Πιο ολοκληρωμένη είναι η εικόνα που σου περιέγραψα στην προηγούμενη παράγραφο και είναι κάτι που εκτός από τον εαυτό μου, θα ζητούσα και από τους άλλους γνώστες ή φιλοσόφους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 16:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
quote:
amalia:
... Θέλει παιδεία το ζήτημα κι αυτό είναι μια πολύπλοκη και χρονοβόρα υπόθεση....
panpam:
Αναρρωτιέμαι το αν γνωρίζεις ή καταλαβαίνεις το τι είναι αυτή η παροιμιώδης "παιδεία" που συνέχεια "λείπει" από διάφορους...


Μμμμμ, πολύ εύστοχη ερώτηση panpam.
Πού να ξέρω κι εγώ, ή πού να καταλαβαίνω τι είναι "παδεία"...!
Έτσι το είπα, για να δώσω μια πιο... "παιδαγωγική" διάσταση στο μήνυμά μου.

Πες μου όμως εσύ που ξέρεις και που καταλαβαίνεις και που αναρωτιέσαι αν εγώ ξέρω ή καταλαβαίνω. Πες μου, τι είναι παιδεία;
Και πες μου επίσης, γιατί αναρωτιέσαι για μένα αν γνωρίζω και καταλαβαίνω.


H «παιδεία» που όλο λείπει από τους νεοέλληνες έχει και άλλα - μη το παίρνεις προσωπικά κι εμένα έχω πιάσει να το εύχομαι αλλά μετά βλέπω πως περνά στον κόσμο εκεί που περνά και κοντοστέκομαι. Η παιδεία αυτού του ίδους (επιθυμητή καθαυτή κάπου) ίσως έρχεται μαζί με «πακέτο» λιγότερο επιθυμητό. Πως το είπε ο Σωκράτης... στην Απολογία δεν μου’ρχεται τώρα ακριβώς, «όσο είμαι εδώ εμποδίζω να σας βρούνε άλλα που δεν θα θέλατε» - η έλλειψη παιδείας συνοδεύεται κι από επιθυμητά, η παιδεία και από ανεπιθύμητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 16:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια

Ακρως λογικά, έξυπνα, όμορφα και "εμπεδώσιμα", αυτά που λες.

Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου.Ετσι έχει η 'κατάσταση" και δυστυχώς έτσι πορεύεται διαχρονικώς, αναλόγως της προόδου.

ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση?

Η προοδευτική αύξηση της βλακείας.Φαίνεται να ακολουθεί την εξέλιξη, σε όλες τις δομές της.Πνευματικές και υλικές.

Π.χ, πριν 3000 χρόνια, οι άνθρωποι πίστευαν στον θεό Κεραυνό.Μια "εποχική βλακεία".
Μόλις ανακάλυψαν ότι ο κεραυνός είναι φυσικό φαινόμενο, το γύρισαν στον Ηλιο κ.ο.κ.Εχουμε μιά ακολουθία, "εποχικής βλακείας", ομαλώς επιταχυνομένη και αντιστρόφως ανάλογος της εξέλιξης.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα ακόμη, αλλά κατάλαβες τι θέλω να πω.

Ετσι, μέσω της διαχρονικής αύξησης της βλακείας, φθάσαμε σήμερα, να αντιμετωπίζουμε έναν δυσανάλογο αριθμό ένδειας, σε σχέση με τον παγκόσμιο πληθυσμό, ο οποίος μας οδήγησε στην τυραννία των αριθμών.

Αναπτύξαμε παιδεία και μόρφωση πολυτάλαντη, δώσαμε πτυχία και διευρύναμε τους ορίζοντες σκέψεις.Τόσο ώστε, να κοιτάμε το παρελθόν της ιστορίας μας και να απορούμε, πως πέρασαν τόσα χρόνια ανεκμετάλευτα για την ανθρωπότητα.

Και αμέσως προβάλλει στην οθόνη του μυαλού μας, το ερώτημα:
<< Μα γιατί ακόμη δεν "ξυπνήσαμε?>>
<< Γιατί ακόμη, τα έργα και η δομή της ανθρώπινης κοινωνίας, παραπέμπουν σε...ψυχιατρείο?>>

Και κοιτάμε γύρω μας, προσεκτικά.Ανακαλύπτουμε διάφορα φαιδρά.Οπως:
Τον έξυπνο βιολόγο, που του δώσαμε πτυχίο, να μας λέει ότι ο θεός "έβαλε" το χεράκι του στην δημιουργία και να σταυροκοπιέται.

Τον έξυπνο μαθηματικό, που του δώσαμε πτυχίο, να πηγαίνει κάθε Κυριακή στην εκκλησία, είτε γιατί πιστεύει, είτε επειδή έτσι "τα βρήκε".Και να σταυροκοπιέται κι αυτός.

Τον έξυπνο φυσικό, που τον κάναμε και αστροφυσικό, να μας λέει:<< Δεν μπορεί, κάποια ανώτερη δύναμη με νοημοσύνη, συγκρατεί, δημιουργεί και ανανεώνει το σύμπαν>>.Τουλάχιστον αυτός δεν σταυροκοπιέται.

Και να μην μακρυγορώ, τους υπόλοιπους ( όχι όλους ευτυχώς), έξυπνους που τους δώσαμε πτυχίο και διοικητική θέση στην ανθρώπινη κοινωνία, να υποκύπτουν στην μεγαλύτερη πανθρησκεία του πλανήτη.Στο χρήμα.

Εξυπηρετούν έτσι, τα συμφέροντα μιας μικρής παγκόσμιας ελιτ, σε βάρος της νοημοσύνης, της εξέλιξης, της ανθρώπινης υπόστασης.

Ετσι Αμαλία, μετά από χρόνια στην τριβή και μη νοώντας να υποκύψω στην φαιδρότητα και την αναλγησία, ανεξαρτήτως αιτιών και αιτιατών, κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι η παιδεία δεν αρκεί και δεν είναι αποτελεσματική, στην μείωση του αριθμού της ένδειας.

Θα με ρωτήσεις:
- Και τι θα κάνουμε? Θα ανοίξουμε καφάλια?
- Οχι.Επειδή ξέρουμε καλά τι θα βρούμε μέσα!

Μπορούμε όμως, να απομονώσουμε, εν δυνάμει βέβαια, την βλακεία και εν γένει την ανοησία, "χτυπώντας" την στην ρίζα της.Πριν εκδηλωθεί σε...κισσό!
Ενημερώνουμε άπαξ, τον εκφωνούντα ή γράφοντα την ανοησία και τον αποστρεφόμαστε επιδεικτικά, με τουπέ και περιφρόνηση.
Ετσι έχει μόνο δύο επιλογές.
Ποιεί την νήσσαν και προσπαθεί να εισέλθει στο δικό μας κλάμπ.
Μας αγνοεί και συνεχίζει, αλλά χωρίς εμάς.

Αποτέλεσμα:
Οσο εμείς, φροντίζουμε να μεγαλώνουμε πληθυσμιακώς το κλαμπ μας, τόσο θα μειώνουμε αυτήν την καταραμένη τυραννία των μεγάλων αριθμών.

Πες το Αμαλία όπως θέλεις.
Υπεροψία, τουπε, εγωϊσμο, ναρκισσισμό κ.λ.π
Εγώ το λέω αναγκαιότητα.
Και λέω επίσης, πως μερικές φορές, πρέπει να κατέβεις στο επίπεδου του ανεγκέφαλου και να τον "εξουδετερώσεις" με τα δικά του όπλα.

θεωρώ πως η "ανώτερη" μεταχείρηση και προσδοκία αλλαγής, ο συναισθηματιμός και ευγένεια, λειτουργούν υπερ του ανεγκέφαλου, είτε αυτός είναι εκ πεποιθήσεως, είτε εκ συμφέροντος ανόητος.

Τα έχουμε δοκιμάσει όλα, στο πέρασμα των αιώνων Αμαλία.
Πάντα υπήρχαν φωνές και μυαλά, αλλά δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν, ακριβώς επειδή είχαν παιδεία και ανοχή, ελπίδα και οράματα.

Ισως η μηδενική ανοχή, να είναι ένας τρόπος διεξόδου.Ισως!!

Υ.Γ

Τώρα που ο panpam, σου εξήγησε τι είναι η παιδεία, πες μου πόσο άδικο έχω...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 25/02/2014 16:50:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 16:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Μπορούμε όμως, να απομονώσουμε, εν δυνάμει βέβαια, την βλακεία και εν γένει την ανοησία, "χτυπώντας" την στην ρίζα της.Πριν εκδηλωθεί σε...κισσό!
...Εγώ το λέω αναγκαιότητα.
...
Κάπως έτσι το έθετε ο Χίτλερ (κι ο Σαντάμ, κι ο Γκαντάφης και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 17:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
quote:
amalia:
... Θέλει παιδεία το ζήτημα κι αυτό είναι μια πολύπλοκη και χρονοβόρα υπόθεση....
panpam:
Αναρρωτιέμαι το αν γνωρίζεις ή καταλαβαίνεις το τι είναι αυτή η παροιμιώδης "παιδεία" που συνέχεια "λείπει" από διάφορους...


Μμμμμ, πολύ εύστοχη ερώτηση panpam.
Πού να ξέρω κι εγώ, ή πού να καταλαβαίνω τι είναι "παδεία"...!
Έτσι το είπα, για να δώσω μια πιο... "παιδαγωγική" διάσταση στο μήνυμά μου.

Πες μου όμως εσύ που ξέρεις και που καταλαβαίνεις και που αναρωτιέσαι αν εγώ ξέρω ή καταλαβαίνω. Πες μου, τι είναι παιδεία;
Και πες μου επίσης, γιατί αναρωτιέσαι για μένα αν γνωρίζω και καταλαβαίνω.


H «παιδεία» που όλο λείπει από τους νεοέλληνες έχει και άλλα - μη το παίρνεις προσωπικά κι εμένα έχω πιάσει να το εύχομαι αλλά μετά βλέπω πως περνά στον κόσμο εκεί που περνά και κοντοστέκομαι. Η παιδεία αυτού του ίδους (επιθυμητή καθαυτή κάπου) ίσως έρχεται μαζί με «πακέτο» λιγότερο επιθυμητό. Πως το είπε ο Σωκράτης... στην Απολογία δεν μου’ρχεται τώρα ακριβώς, «όσο είμαι εδώ εμποδίζω να σας βρούνε άλλα που δεν θα θέλατε» - η έλλειψη παιδείας συνοδεύεται κι από επιθυμητά, η παιδεία και από ανεπιθύμητα.


Να το απόσπασμα της απολογίας
[

Θέλω όμως σε σας που με καταψηφίσατε, να δώσω κι έναν χρησμό για το μέλλον. Γιατί ήδη βρίσκομαι στο σημείο που οι άνθρωποι - σαν πρόκειται να πεθάνουν - αποκτούν τη δυνατότητα να προλέγουν καλύτερα. Λέω λοιπόν, σε όσους από σας, άνδρες, με σκοτώσατε, ότι αμέσως μετά το θάνατό μου θα τιμωρηθείτε πολύ χειρότερα, μα τον Δία, απ' όσο με τιμωρείτε σκοτώνοντάς με. Γιατί τώρα με την πράξη σας αυτή νομίζετε ότι θα απαλλαγείτε από το να δίνετε λόγο για τη ζωή σας. Αλλά ακριβώς το αντίθετο θα συμβεί, όπως εγώ σας τα λέω.
Γιατί, πλέον, θα αυξηθούν εκείνοι που θα σας ελέγχουν, τους οποίους εγώ μέχρι τώρα, χωρίς να το καταλαβαίνετε, εμπόδιζα. Και όσο πιο νέοι είναι τόσο πιο ενοχλητικοί θα σας γίνονται, κι εσείς πιο πολύ θα αγανακτήσετε. Γιατί αν νομίζετε ότι σκοτώνοντας ανθρώπους θα γλιτώσετε από τις επικρίσεις του τρόπου ζωής σας, δεν σκέφτεστε σωστά. Η μέθοδος αυτή απαλλαγής δεν είναι ούτε πολύ αποτελεσματική ούτε καλή. Εκείνη που είναι καλύτερη και ευκολότερη είναι να μην εμποδίζετε τους άλλους να σας επικρίνουν, αλλά να προετοιμάζετε τον εαυτό σας ώστε να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερος.

]Το βλέπω "ισομορφικά" ως προς την "παιδεία" που "λείπει"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 18:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:...Μπορούμε όμως, να απομονώσουμε, εν δυνάμει βέβαια, την βλακεία και εν γένει την ανοησία, "χτυπώντας" την στην ρίζα της.Πριν εκδηλωθεί σε...κισσό!
...Εγώ το λέω αναγκαιότητα.
...

Κάπως έτσι το έθετε ο Χίτλερ (κι ο Σαντάμ, κι ο Γκαντάφης και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις)


Πονάει χέρι κόβει χέρι...

Παν παμ σου δίνω δίκαιο εδώ, είναι σωστή κατ'εμέ η τοποθέτηση σου.

Νικόμαχε το μόνο που θα πετύχεις με αυτό που προτείνεις, είναι να γίνουν λιγότεροι οι ηλίθιοι, όχι περισσότεροι οι έξυπνοι.
Ο σκοπός μας είναι να μείνουμε μόνοι μας οι αφυπνισμένοι, ή να αφυπνίσουμε όσους περισσότερους μπορούμε?
Χωρίς υπομονή φίλε μου δεν γίνεται..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 18:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Ιταλέ

Τι θα έλεγες να το ξανασκεφθείς, πριν συμφωνήσεις με τον πανπαμ?
να σκεφθείς, πως η μπούρδα ενός ανεγκέφαλου ( γενική έννοια ), μπορεί να επηρεάσει και κάποιον άλλο, όπως εσένα π.χ., που δεν αφιέρωσε τον σωστό χρόνο, να συλλάβει το νόημα και τον συνειρμό μιας πρότασης?

Σκέψου, μήπως είσαι κι εσύ θύμα της ανοησίας του πανπαμ, που ξεστόμισε, όχι επειδή κατανοεί, αλλά επειδή μπορεί!

θυμάσαι τον τύπο με το...αλεξίπτωτο στο Εμπαϊρ Στεϊτ?

και για να σε βοηθήσω:
Που είδες εσύ, συχέτιση με Χιτλερ Καντάφι και Σανταμ, στο κείμενό μου?
Εσύ, όχι ο ανόητος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 19:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...

και για να σε βοηθήσω:
Που είδες εσύ, συχέτιση με Χιτλερ Καντάφι και Σανταμ, στο κείμενό μου?
...


Δικαιολογούσαν ότι έκαναν ως "αναγκαία" - όπως εσύ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 19:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε δεν θα τον αφήσεις να πάρει ανάσα έτσι;
Ωραία λοιπόν, να πάψω να κάνω τον χαδιάρη, για λίγο.

Θελω όμως και συ να μου εκφράσεις τους τρόπους επίτευξης του σχεδίου σου.

Παν παμ, αυτό που προτείνει ο Νικόμαχος δεν είναι πυρά σε όποιον έχει αντίθετη άποψη από αυτόν, να σου υπενθυμίσω ότι εγώ είμαι Χριστιανός.

Αυτό που προτείνει είναι επι της ουσίας ένα ηλεκτροσόκ.
Για να καταλάβεις τι λέει, θεωρεί ότι πρέπει οι άνθρωποι να αποκτήσουμε δομημένη σκέψη, και κυρίως ΚΡΙΤΙΚΗ σκέψη. Να μην μασάμε ως αυτο νόητο ΤΙΠΟΤΑ.

Για να δώσω ένα παράδειγμα, θα πάρω το Χριστιανικό Θεό. Γεννιέσαι Χριστιανός, βαπτίζεσαι 1 χρονών. Μεγαλώνεις Χριστιανός.
Γιατί είσαι Χριστιανός; Γιατί πας στην εκκλησία; Σε ποια βίβλο πιστεύεις; Την έχεις ανοίξει ποτέ; ΚΑι έχεις τσεκάρει και άλλες 20 τουλάχιστον βασικές θρησκείες να τσεκάρεις το αληθές της υπόθεσης?
Και κατ' αρχάς τι σημαίνει θεός; Υπάρχει; ΠΟΥ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙΣ;
Εχι επειδή έτσι σε έμαθαν, επειδή εσύ το ανακάλυψες, με τη βοήθεια φυσικά και των ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ που έχεις στα χέρια σου. Δεδομένων όμως, όχι στοιχείων.

Αυτό που προσπαθώ να σου πω, είναι ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο, επειδή μας το ειπε ο οποιοσδήποτε.
Απο τη στιγμή λοιπόν που ψάχνεσαι, και δεν αναμασάς τι είπε κάποιος άλλος, ακόμα και αν αυτός ο άλλος έχει περαστεί ως αυθεντία, συγχαρητήρια έχεις περάσει στο στάδιο β με βάση και τον θεματοθέτη τον Πυθαγόρα. Αρχίζεις να ξέρεις ότι δεν ξέρεις. Αυτό είναι αποκάλυψη για σενα για μένα για όποιον μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία.

ΤΩΡΑ λοιπόν, επειδή θα έχεις ανοιχτό μυαλό, και επειδή θα ξέρεις ότι δεν ξέρεις την τύφλα σου, (όπως όλοι μας), όταν ο DSM θα λέει κάτι που σου φαίνεται μπαρούφα, θα κάνεις κάτι που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν έκανες...
Θα το σκεφτείς. Θα το επεξεργαστείς. θα το ερευνήσεις. Θα το εξετάσεις.

Μέχρι τώρα η διαδιασία ήτανε:
α)λέει κάτι που εγώ το ξέρω αλλιώς
β) λέω αυτό που εγώ ξέρω γιατί αυτό είναι το σωστό.

Αυτή είναι η διαδικασία του μυαλού ενός ανθρώπου που δεν ξέρει ότι δεν ξέρει. Αυτή είναι η διαδικασία του μυαλού της πλειοψηγίας του ανθρώπινου είδους. Και πρόσεξε, δεν έχει σημασία το αν είναι διαβασμένος σπουδαγμένος λεφτάς ή φτωχός. Η βλακεία δεν κάνει διαχωρισμούς.
Το αποτέλεσμα θα είναι μια στείρα διαφωνία που πιθανώς να καταλήξει σε μπινελίκια τα οποία με τη σειρά τους ούτε θα αποδείξουν κάτι, ούτε θα έχουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Απλά θα κάνουν και σένα και τον DSM πιο ηλίθιους, συν το ότι θα έχετε ξοδδέψει χρόνο για το τίποτα.

Μετά την αποκάλυψη λοιπόν, όταν ο φίλος μας θα πει κάτι που δεν σου αρέσει η διαφωνείς, θα κάνεις κάτι καινοτόμο: Θα φιλτράρεις την πληροφορία. Θα δεις ότι όταν λέει κάτι κάποιος άλλος, μπορεί να μην έχει μόνο άδικο, αλλά εν μέρει και δίκιο. Θα αποκομίζεις κέρδος. Ο λόγος θα είναι ότι απο τη στιγμή που θα ξέρεις ότι δεν ξέρεις τίποτα, θα έχεις άπειρο χώρο για να απορροφήσεις νέο υλικό. Θα έχει γίνει ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ.


Για να μην μακρυγορώ και άλλο, αυτόν τον άνθρωπο θέλει να σε κάνει ο Νικόμαχος, και θέλει να κάνει και τον εαυτό του και μένα και όλους. Αυτό θέλουμε όλοι από τη στιγμή που γνωρίζουμε ότι δεν γνωρίζουμε την τύφλα μας.
Τον δημιουργικό άνθρωπο. Και τώρα που σου το λέω ειμαι σίγουρος ότι αυτόν θα ήθελες και συ.

Φτάνοντας στο επίμαχο σημείο, ο Νικόμαχος πιστεύει ότι αυτό θα επιτευχθεί με ηλεκτροσόκ. Οταν δλδ βλέπει κάποιον που μιλάει χωρίς να σκέφτεται,χωρίς να έχει σοβαρά απτά επιχειρήματα θεωρεί ότι πρέπει ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ να του πει το λάθος του, και να τον θέσει προ των ευθυνών του.
Από τη στιγμή που αυτός θα έχει φάει τη "σφαλιάρα" , η οποία ΠΡΟΣΕΞΕ δεν είναι μια αντίθετη άποψη,(δεν σου λέει ότι η σελήνη είναι κίτρινη όχι κόκκινη, αλλά σε ρωτάει από που και ως που του λές ότι είναι κίτρινη χωρίς κανένα στοιχείο) αλλά η αποκάλυψη σε σένα ότι επι της ουσίας ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ άποψη, τον βάζει να απολογηθεί για αυτό.

Εκεί εσύ έχεις 2 επιλογές: είτε θα το ψάξεις, ώστε να αιτιολογήσεις τη θέση σου, θα ερευνήσεις βιβλία, θα δεις τι στέκει τι όχι κτλ, είτε θα παραμείνεις στον μικρόκοσμο σου.

Αν δειξεις ότι το ψαξες με δομημένη σκέψη, επειδή είναι και λίγο εγωιστής θα το επικροτήσει λέγοντας σου΄"είναι μια πιθανότητα".

Αν συνεχίσεις το βιολί σου απλά θα σε αντιμετωπίζει στο εξής "όπως σου πρέπει". Δηλαδή σαν Κάποιον χωρίς κριτική σκέψη να το πω κομψά.

Εδώ, που είναι και η ένσταση μου επί της ουσίας, θεωρεί ότι έτσι έχεις μια πιθανότητα αν φας φτύσιμο να καταλάβεις ότι "δεν βρέχει μας φτύνουν". Αν δεν το καταλάβεις είσαι άξιος της μοίρας σου.
Εγώ ως χαδιάρης θεωρώ ότι δεν πρέπει να αφήσουμε κανέναν άξιο της μοίρας του, γιατί έτσι τον καίμε και τον απομονώνουμε.Παίρνω το ρίσκο του να πάρει μαζί του και άλλους.

Το παράδειγμα πανπαμ δεν είναι προσωπικά για σένα, είναι για όλους μας. Γιατί το να μην μασάμε ότι μας πασάρεται έτοιμο είναι μια διαδικασία που πρέπει να γίνεται συνεχόμενα, πρέπει να γίνει τρόπος σκέψης μας. Ολοι μας πίνουμε κόκα κόλα πχ, πόσοι από μας συνειδητά αποδεχόμαστε το αποτέλεσμα αυτής της πράξης μας; Τις προεκτάσεις? Τα παιδάκια που δουλεύουν σκλάβοι για να τη ρουφάμε εμείς με απόλαυση?

Για να φτάσουμε σε άλλο επίπεδο, πρέπει να είμαστε ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ συνέχεια, να μην κοιμόμαστε. Η τουλάχιστον να προσπαθούμε (δικά μου λόγια αυτά)

Τελειώνοντας να πω ότι κανείς δεν είναι πιο έξυπνος από σενα και μένα, όμως κάποιοι προσπαθούν να γίνουν πιο σοφοί, ενώ κάποιοι άλλοι κοιμούνται στις δάφνες τους. Και η ουσία είναι να γίνουμε πιο σοφοί.

Σε κάλυψα Νικόμαχε; Το κράξιμο δεκτό..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 20:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από πότε όποιος έχει ένα πτυχίο βιολογίας θεωρείται μορφωμένος άνθρωπος με παιδεία ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 20:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ιταλός
Τελειώνοντας να πω ότι κανείς δεν είναι πιο έξυπνος από σενα και μένα, όμως κάποιοι προσπαθούν να γίνουν πιο σοφοί, ενώ κάποιοι άλλοι κοιμούνται στις δάφνες τους. Και η ουσία είναι να γίνουμε πιο σοφοί.

Είναι μιά προσέγγιση και αυτή...


quote:
Ιταλός
Σε κάλυψα Νικόμαχε; Το κράξιμο δεκτό..

Ναι, αλλά όχι πλήρως.
Πάντως καλύτερα από πριν.Πολύ καλύτερα.
Είδες η δεύτερη ματιά, τι θαύματα κάνει?

Εχεις μέλλον Ιταλέ και στο λέω υπευθύνως!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 20:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από πότε όποιος έχει ένα πτυχίο βιολογίας θεωρείται μορφωμένος άνθρωπος με παιδεία ?



Δεν θα πρόσεξες κι εσύ Κύων το νόημα, με την πρώτη ματιά!
Πάμε στην δεύτερη!

Ουσιαστικά έχω έχω ήδη απαντήσει στο ερώτημά σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 20:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από πότε όποιος έχει ένα πτυχίο βιολογίας θεωρείται μορφωμένος άνθρωπος με παιδεία ?

Αν θες τη γνώμη μου από ποτέ. Το ανέφερα και πιο πάνω, τα πτυχία δεν λένε τίποτα.

quote:
Ναι, αλλά όχι πλήρως.
Πάντως καλύτερα από πριν.Πολύ καλύτερα.
Είδες η δεύτερη ματιά, τι θαύματα κάνει?

Νικόμαχε είχα καταλάβει μέσες άκρες τι θες να πεις από την αρχή απλά ο τρόπος που προσεγγιζω τους ανθρώπους είναι διαφορετικός. Δεν μπορώ και δεν θέλω να το αλλάξω. Και ούτε συμφωνώ σε όλα το καταλαβαίνεις.
Συνηγορώ όμως την πρόθεση.

Τα υπόλοιπα πρέπει να μας τα αναλύσεις εσύ .

quote:
Εχεις μέλλον Ιταλέ και στο λέω υπευθύνως!

Αν έχω μάθει κάτι στα μόλις 31 χρόνια που περπατάω ανάμεσα σας (Λιακοπουλικο ) είναι πως η ευφυία δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη σοφία. Το έμαθα με γερές φάπες, και πλήρωσα αλλαζονεία που τάιζε μόνο το κενό μου (τα πε και ο dsm στο αμφιθέατρο) . Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η ταπεινότητα μόνο σε πάει μπροστά. Για αυτό και αποφεύγω το τουπέ και τα "επίπεδα" όπως ο διάολος το λιβάνι. Και νομίζω έχω τεράστιο δρόμο προς τη σοφία, απεχω κάτι χιλιόμετρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 21:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία,

quote:
Του αμετανόητου δεν μπορείς να του ανοίξεις το κεφάλι και να του βάλεις μέσα φρόνηση. Βέβαια πιθανότατα να θέλεις να του το ανοίξεις ούτως ή άλλως, άλλη υπόθεση αυτό όμως. Άνθρωποι είμαστε και η υπομονή έχει τα όριά της. Αλλά μάλλον θα αντιδράσουμε έτσι γιατί δεν μπορούμε άλλο να συγκρατηθούμε κι όχι γιατί πιστεύουμε ότι ο άλλος θα επιδείξει μεταμέλεια ή ότι θα κατανοήσουν το θέμα κάποιοι άλλοι που παρακολουθούν.

Η πιθανότητα κατανόησης από τους τρίτους(τους παρακολουθούντες τη διένεξη),εξαρτάται και από τη δική τους αντίληψη.Οπότε,όντως μπορεί να μην υπάρξει αποτέλεσμα.
Στέκομαι στο γεγονός ότι συμφωνούμε στην ύπαρξη του αμετανόητου,επί της προκείμενης διένεξης.
Τώρα δίπλα στο αμετανόητος,βάζει ο καθένας ότι καταλαβαίνει..
Π.χ. αμετανόητος ημιμαθής.
Το αν τώρα αυτή η περιγραφή, είναι γνώρισμα ηλίθιου-ανόητου,είναι νομίζω προφανές.
Ο γνώστης δεν είναι πάντα "εύκολος" χαρακτήρας.Δεν είναι πάντα διαλακτικός συζητητής.Μακάρι να ήταν.Όντως.

Δεν παύει όμως να είναι γνώστης,κι αυτός που δεν το καταλαβαίνει δεν παύει να είναι ανόητος.

-----------------------------------

Πυθαγόρα,

quote:
Οφείλεις απάντηση,ως αναφερόμενος,αλλά και ως θεματοθέτης.

Θα το ξαναχτενίσω το θέμα, αλλά αν μου ξεφυγε κάτι
μου λέτε...


Θεωρώ αυτονόητο ότι κατάλαβες τους λόγους που σε κάλεσα να πάρεις θέση.Τους αναφέρω τυπικά και μόνο:
1. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ το όνομά σου,εδώ:

quote:
quote:
Θα έπρεπε ο Py8ie να σ'ευχαριστήσει που αναδεικνύεις και υπογραμίζεις το προς αποφυγή.

(Εννοείται ότι απάντησες ήδη,ξεκαθαρίζοντας άψογα τη θέση σου)

2.Είσαι θεματοθέτης και άρα έχεις αυξημένη αρμοδιότητα σε επίπεδο κατευθύνσεων του τόπικ

quote:
Που με δυσαρέστησε όμως λίγο...

Δεν κατάλαβα αν σε δυσαρέστησα που προκάλεσα, στο βαθμό που μου αναλογεί, μια θεατρική απεικόνιση των ερωτημάτων σου,ή που ...κουράστηκα και σταμάτησα...[:D

quote:
Η ουσία είναι όμως ότι και το χάδι έχει τη χάρη του, όπως ειπώθηκε κιόλας. Αρκεί να έχουμε μέτρο και στη Νικομαχεία και στα χάδια.

Διπλωματικότατος.

Το γεγονός παραμένει όμως..
Ο ανόητος,αν είναι και ισχυρογνώμων παράλληλα,χάνει κάθε ευκαιρία να πάψει να είναι ανόητος.
Το παραπάνω ισχύει ανεξαρτήτως χειρισμών(με καθόλου,λίγο ή πολύ τουπέ)
Και αυτό διότι το τουπέ του ανόητου,όταν υφίσταται, είναι ..απάλευτο.

----------------------------------------------------

Italos,

Η πρόθεσή σου να υπερασπιστείς τον panpam,ιδιαιτέρως κατά τη διάρκεια που δεν έδινε παρών,σε τιμά.
Η θετική στάση σου ενισχύεται από το γεγονός ότι σε αυτή τη διένεξη,ο Panpam ήταν μόνος του,απέναντι σε περισσότερους.

Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι ο Panpam φέρθηκε ανόητα.
Σε κωμικοτραγικό επίπεδο επιμονής στάσης.

Επίσης η σύγκριση της ανάρτησης του Νικόμαχου με Χίτλερ κλπ περνάει από το εριστικό στο συκοφαντικό επίπεδο.
Ο Νικόμαχος ήταν εριστικός.Ο Χίτλερ ήταν μαζικός δολοφόνος.
Μη ξαναχάσουμε τη μπάλα με τα επίπεδα των χαρακτηρισμών.Έλεος.


Νικόμαχε,

Για μαθητής του δημοτικού,πολύ τουπέ έχεις αδερφάκι μου.
Μπας και μας λές ψέμματα?

Dsm,
Τι να μας πεις και συ καταφρονεμένε φίλε μου..

Κανείς δεν σε υπερασπίζεται...
Να κοίτα παράδειγμα:
Ο Πυθαγόρας σου άλλαξε το nickname σε Ντιεσέμη, και η Αμαλία τον άφησε ατιμώρητο.Απαράδεκτα πράγματα.

Panpam,

Θα ήταν ίσως συνετό, να αναθεωρήσεις τα περί περιεχομένου.(πόλη,πολιτεία,πολίτης,άνθρωπος,Άνθρωπος, κλπ)

Η ενασχόληση με θέματα που δεν γνωρίζουμε,ή έστω δεν κατέχουμε καλά,μας φέρνει στις δυσκολότερες των θέσεων.
Η παραδοχή δεν σε μειώνει,αντιθέτως με την εμμονή στο λάθος.

Και κάτι ακόμη.

Στα ζητήματα που πραγματεύεται ο Κηφέας,δηλώνω μαθητής,όπως έχω πει επανειλημμένως.
Δεν αισθάνομαι διόλου ότι μειώνομαι με αυτήν τη παραδοχή.

Εσύ και εκεί,βγάζεις γλώσσα...
Μήπως να το κοιτάξεις? Ευρύτερα?

-------------------------------------------

Μετά από το σεντονάκι ,λέω να την κάνω για το άλλο θέμα με τα βαγόνια..
Έχω αφήσει εκκρεμμότητες.Πολλές.

την καλησπέρα μου

ΥΣ: όσο έγραφα,αναρτήθηκαν ..εξελίξεις,που δεν τις έλαβα υπ' όψιν.
(π.χ. Ο italos με κάλυψε..)


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 25/02/2014 21:04:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy