ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για ποιον λόγο ακριβώς να "αισθάνεται προσβεβλημένος Ρομπεν" ο Κostakourtas;

Για εξηγήσεις, στην γραμματεία!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενας ηλίθιος πάνω, ένας κάτω, δεν κάνουν την διαφορά....

Αναρωτιέμαι, πόσοι ακόμη θα εμφανισθούν, από το...πουθενά?


ρε συ ΝΙΚΟΜΑΧΕ τι ειναι αυτα που γραφεις;
δηλαδη εαν καποιος δεν εχει την ιδια αποψη με την δικη σου είναι "ηλ***ος";
ΥΓ: Λιγο μενει να αποκαλεσεις και το δικο μου σχολιο "ηλ***ο" ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κόουτς

Είσαι πολύ παλιός εδώ μέσα. Ξέρεις πολύ καλά τι γίνεται αυτή τη στιγμή. Γιατί κάνεις το γερμανό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δηλαδη εαν καποιος δεν εχει την ιδια αποψη με την δικη σου είναι "ηλ***ος";

Αυτό είναι συμπέρασμα ηλιθίου και όχι δικό μου.
Ο χαρακτηρισμός "ηλίθιος", δεν έχει να κάνει με την παραδοχή ή όχι των απόψεών μου.

quote:

ΥΓ: Λιγο μενει να αποκαλεσεις και το δικο μου σχολιο "ηλ***ο" ...

Δεν χρειάζεται.Είσαι ήδη...πτυχιούχος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή εσύ Κostakourtas διαφωνείς?

Και που ακριβώς?

Panpamηδες κατεύθασε το...ιππικό σας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



...αστο ΝΙΚΟΜΑΧΕ να παει στο διαολο...σε ειχα κ σε εχω σε υποληψη σε ενα βαθμο...αλλα ειχα ενα-δυο μηνες να μπω γιατι αλλαζα ηλεκτρικα, υδραυλικα στο σπιτι...λιωσανε οι σωληνες κ τα καλωδια μετα απο 50 χρονακια που τα ειχε φτιαξει ο μπαρμπας μου...εκανα αμαν κ πως να καταφερω τους μαστορες να τα τελειωσουνε αφου πρωτα μου εκαναν το σπιτι γιαπι...κ μπηκα αυτες τις μερες κ να μην σχολιασω τι διαβαζω...ασε καλυτερα...
...γιατι θα αρχισω την απομαγνητοφωνιση του...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ ΒΙΕΤΝΑΜ...
...."περνας καλα μεγαλε???"
...."εμεινε τιποτα για σπασιμο αφεντικο???"
..."Οχι τιποτα δεν εμεινε...Τι να μεινει???...Τα σπασες ολα Μακη μου"
..."Μονο τα πλακακια της τουαλεττας"
..."Χε..Ωραια...Βαλε να τα ξηλωσουνε με σκεπαρνια...κ φερε λεκανες μπιντεδες νεροχυτες λαγουμανο εδω μπροστα στην πιστα να τα σπασουνε"
..."ΡΙΧΤΟ ΗΛΙΑΑΑΑ...ΗΛΙΑΑΑΑ ΡΙΧΤΟ"...http://www.youtube.com/watch?v=0dEe2vht0Sc

...για να μην πολυλογουμε συμφωνω σε ολα μα σε ολα οσα γραφει ο Kost...

Γεια σου Πυρινε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.για να μην πολυλογουμε συμφωνω σε ολα μα σε ολα οσα γραφει ο Kost...

Και ο Kost πήγε...πάσο!

Αρα πας κι εσύ πάσο?

Υ.Γ
Μήπως με τα ηλεκτρικά και τα υδραυλικά, άλλαξες και...συνάψεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 27/03/2014 01:30:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 02:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...τι ποιες συναψεις???...τα φώτα τα νερά κ τα χρωματα μου αλλάξανε...αστο μην το ψαχνεις...γιατι εχω αρχισει να βγαζω καβουροδαγκανες στις τσεπες!!!

...παω πασο για υπνο!...γιατι εχω κ σπατουλαρισμα κ βαψιμο ακομα...(για συναψεις δεν ξερω...αλλα σε λιγο θα βγαζω ατμους απ το κεφαλι μου!)
...αυτο(το βαψιμο οχι τους ατμους) θα το κανω με τα χερακια μου για να μην χρεωθουν κ αλλο τα δανεικα απ τη τραπεζα ευρουλακια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 02:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Panosfroml...
Οπως αλλωστε ειπε ο Νικομαχος ,θα μας κηνυγουσε μεχρι τελους!!!!
Που αλλωστε ξερεις που μπορει να οδηγησει το μισος εναν ανθρωπο?

Κοίτα.
Ο καθένας μεταφράζει τις έννοιες που διαβάζει, κατά το μέγιστον που του επιτρέπει η εφυϊα του.

Αν εσύ διακρίνεις μίσος, αυτό μόνο μπορείς να κάνεις.
οσο κι αν σου πω εγώ, ότι δεν υπάρχει μίσος, δεν θα το δέχεσαι.Επειδή απλά, δεν μπορείς να διακρίνεις, τι ακριβώς υπάρχει, πίσω από τα λόγια μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Τι επρεπε να καταλαβω ακριβως?

Προσπαθω να ακουω.
Ομως η ψυχη δεν το ειπε.Για αυτο δεν το ακουσα.
Εσυ ισως το ειπες αλλα η ψυχη δεν το ' πε.

Δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι ειναι κακοι.Ουτε πιστευω οτι εισαι κακος
η εχεις αμιγως μισος.
Απλως πιστευω οτι απογοητευτηκες.Ειδες οτι η αναζητηση σου δεν σε οδηγησε σε ενα σημειο που θα ηθελες.Ολοι το παθαινουμε.
Και εκει κανουμε ολοι το λαθος.Περιμενουμε αποτελεσματα απο την αναζητηση μας.Και οσο περισσοτερα αποτελεσματα επιδιωκουμε τοσο λιγοτερο ζουμε στη στιγμη.

Καλος εισαι Νικομαχε.Παρε μια βαθια ανασα και ολα καλα.
Και τα ματια ανοιχτα.Και μην αγχωνεσαι για τους αλλους.
Αν τα ματια μιλανε,οι αλλοι επηρεαζονται.Δεν εισαι μονο εσυ που επηρεαζεσαι.Εσυ ακομη επηρεαζεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 03:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panosfromlydian

Καλό το συννεφάκι, αλλά να κατεβαίνουμε και πότε-πότε, ναι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 03:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panosfromlydian

Καλό το συννεφάκι, αλλά να κατεβαίνουμε και πότε-πότε, ναι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Χαχα.

Πνευματικοτητα 4life. :)
Εαν κατι εδω μας συνδεει ειναι το κολλημα μας
με το να ανελιχθουμε ψυχικα.
Ωραιο κολλημα.Ασχετα αν αποτυγχανουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 10:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

.για να μην πολυλογουμε συμφωνω σε ολα μα σε ολα οσα γραφει ο Kost...

Και ο Kost πήγε...πάσο!

Αρα πας κι εσύ πάσο?

Υ.Γ
Μήπως με τα ηλεκτρικά και τα υδραυλικά, άλλαξες και...συνάψεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 27/03/2014 01:30:07


Πάλι δεν κατάλαβες τίποτα... έκανε γκελ η μυγοσκοτώστρα;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 23:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για αρχή:

Σφύριγμα από το διαιτητή

και ξανά:


Επανέρχομαι εντός ολίγου,
διότι απ'ότι βλέπω και το θέμα αυτό δεν γλίτωσε από τον κανόνα
(σε σημείο που θα αρχίσω να συμφωνώ με την... arte!)

Σινιόρες και σινιόροι,
λίαν επιεικώς να πώ απλώς ότι μου κάνατε το θέμα
Το μπουρδέλο της Αλέξαινας....

Εντάξει ΟΚ, δεν πειράζει, αγαπάτε αλλήλους....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 23:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχίζω, με έναν δικό μου ρυθμό/ειρμό,
και όχι κατ'ανάγκη ακολουθώντας χρονική σειρά....

Για ευκολία θα τα βάλω τελείως επιγραμματικά (από αυτά που εγράφησαν και εθίχθησαν μεσούσης της απουσίας μου), και σε τίτλους σε αυτό το ποστ, και σε αμέσως επόμενα θα αναλύσω ή θα τοποθετηθώ.

1) Περί του ορισμού και διαχωρισμού μεταξύ ηλιθίων, μη-ηλιθίων και ντεμί...

2) Περί της υπάρξεως ή μη "κλικών"

3) Περί της ένοιας δασκάλου-μαθητή (και δη των αυτοχριζόμενων)

4) Περί του ποιος έχει, γιατί έχει και αν δικαιούται να έχει τουπέ και πόσο (για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας σε ποιο θέμα βρισκόμαστε...)

5) Περί του περίφημου διλήμματος τι είναι σημαντικότερο ο ΤΡΟΠΟΣ ή το ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ/ΟΥΣΙΑ....


Πιθανόν κάποια ξέμπαρκα σχόλια να ξεφευγουν από τις παραπάνω 5 κατηγορίες που πρόλαβα και διέκρινα από την 4η σελίδα και μετά
που άρχισαν οι πυροβολισμοί κατά ριπάς.....

Αλλά νομίζω ότι αυτά είναι τα καίρια ερωτήματα/σημεία τριβής.

Μπρέηκ....Ανάσα....Σκοτς ον δε ροκς....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 23:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κρεμόμαστε από τα χείλη σου

μην τολμήσεις να πας για νάνι, πριν ολοκληρώσεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 00:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(1)
Επειδή ίσως ο μεγαλύτερος ντόρος άρχισε με την προϋπάρχουσα κόντρα/σταυροφορία/ όπως θέλετε πέστε το, που υποτίθεται άρχισε (και συντηρεί) ο Νικόμαχος εναντίον των ηλιθίων, ξεκινάω από αυτό.

Ηλίθιοι υπάρχουν και αυτό είναι δεδομένο. Σε κάποια φάση λέγαμε και για το αν είναι εκ γενετής, από συνήθεια ή απλώς συγκυρία.
Το θέμα όμως δεν είναι προσωπικό. Και δεν πάει τόσο στο "ηλίθιος είναι" όσο στο "ηλιθίως πράττειν" (ή λέγειν ή γράφειν ή ψηφίζειν, κλπ).
Η Γκαουσιανή κατανομή που αναφέρθηκε ναι μεν ισχύει σε πολλά αντικείμενα και υποκείμενα, εξεταζόμενα για μια ιδιότητά τους κάθε φορά, αλλά δεν είναι πανάκεια του τύπου ότι για όλα τα φαινόμενα και όλες τις συμπεριφορές παίρνουμε μια Γκαουσιανή καμπάνα και καθαρίσαμε.
Υπάρχουν ένα κάρο προϋποθέσεις και περιορισμοί.

Εγώ λοιπόν στεκόμενος περισσότερο στην ηλίθια συμπεριφορά και όχι τόσο στο φορέα της θεωρώ ότι είναι πρόβλημα μεγάλο και βεβαίως πρέπει να καταπολεμηθεί, αλλά το μέσον και το είδος της εξαρτάται από τον "φορέα".

Αν ο φορέας ας πούμε είναι "αμετανόητος" στο πράττειν ηλιθίως τί να κάνεις από κει και πέρα? Αυτός είναι όντως ηλίθιος και επί προσωπικού.

Αν όμως απλώς πρόκειται για ηλιθιότητες στις οποίες ο καθένας μπορεί να υποπέσει και μια και δυο και τρεις [αλλά όχι επ'άπειρον] εφόσον λειτουργεί και ένας στοιχειώδης μηχανισμός αυτοκριτικής και αποδοχής μηνυμάτων/σημάτων του περιβάλλοντος
τότε δεν μπορούμε να τον βάλουμε και αυτόν στο ίδιο τσουβάλι με τον πρώτο, που είναι το ακραίο παράδειγμα.

Γι'αυτό και από την αρχή δεν συμφώνησα με τα ποσοστά και με τις τριών αστεροπουλάδων καταδρομικές ενέργειες με το καλημέρα, και το εδήλωσα πολλάκις. Εξάλλου όπως γράφτηκε και κάπου αλλού, έχουμε και την περίπτωση της "ορμής της νιότης" καθώς πραγματικά δεν γνωρίζουμε αν ο συνομιλητής μας ανήκει στην πραγματική ηλικιακή κατηγορία 15-20 ή είναι 40 χρόνια εφηβος κοντά μισόν αιώνα....

Γι'αυτό όμως και τα ποσοστά είναι floating, και ανά κατηγορία πράξης/ενέργειας εξεταζόμενα, διότι το Α άτομο που πράττει ηλιθίως στο Χ θέμα, μπορεί να πράττει τα δέοντα στο Β θέμα, και τα παραδειγματα είναι άπειρα εδώ ειλικρινά.

Την ηλιθιότητα ως ενέργεια, ως εκφορά λόγου ή στρεβλής σκέψης, ως επικίνδυνο νοητικό μονοπάτι, πρέπει να τη στηλιτεύουμε. Γιατί αν την αφήσουμε αχαλίνωτη θα κυριεύσει τα πάντα!

Αλλά όσον αφορά τον "ηλίθιο" εξαρτάται τί είδους ηλίθιος είναι, οπότε και η αντιμετώπιση πάει επί προσωπικού.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 00:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(2)

Οι κλίκες.

Αυτό το θέμα με τις κλίκες, τείνει να γίνει ο "κακός δαίμονας" του φόρουμ. Υπαρκτές, ανύπαρκτες, συνομωσιολογικές ,κλπ, ένας υπο-ιστός πίσω από τον ιστό και ένα υπο-φόρουμ μέσα στο φόρουμ.

Αλλά τι πάει να πει "κλίκα"?

Και δεύτερον γιατί να υπάρχει (αν υποθέσουμε ότι υπάρχει...)?

Μήπως είναι απλώς ένα ακόμα παιχνίδι του μυαλού του αναγνώστη ή στην χειρότερη ένα πιο αβανταδόρικο και λεπτεπίλεπτο τρόλινγκ?

Με αφετηρία τη χρονική συγκυρία όπου κατά πώς σκιαγραφήθηκε θεωρείται από κάποια μέλη ότι
υπάρχει η υποτιθέμενη "κλίκα" των (χαρακτηριζόμενων από τους άλλους) ορθολογικο-φωστηρο-διδασκάλων-εξυπνο-σοφων-τουπεδιάρηδων [ας πούμε Νικόμαχος, Ντιεσέμης, Κηφέας, Αιθεροβάμμωνας, Αμεινίας, πιθανότα βάζουν κι εμένα μέσα, και εσχάτως τη Σοφία, κλπ,κλπ]
εχω να πώ περίπου αυτά που έγραψε και η Σοφία κάπου αλλού:

Εξ ιδίων κρίνοντας, όπου σκέφτομαι μόνος μου, γράφω μόνος μου και εγώ λέγω και εγώ λαμβάνω την ευθύνη (κατά το Καζαντζακικό ρητό), όχι απλώς δεν ανήκω σε καμιά κλίκα κανενός είδους αλλά αυτό θα αποτελούσε στην καλύτερη περίπτωση ελλιπή γνώση (από πλευράς του απέναντι) του χαρακτήρα μου και της βιοθεωρίας μου
έως και προσβολή (εάν και εφόσον υπάρχει εσκεμμένη παρανόηση). Σε ό,τι αφορά λοιπόν τα περί "κλίκας" και εάν υποτεθεί ότι από κάποιους εθεωρήθην και εγώ "μέλος" της.

Τώρα από την άλλη το να συμφωνείς με κάποιον δεν σε κατατάσσει αυτόματα σε κλίκα!

Να πω πχ. απλοϊκά, πώς ξεκινάει το πράγμα....

Ερχεται ένα νέο μέλος ας πούμε... ο Ντιεσέμης.
Διαβάζεις καναδυο μηνύματα, λες χμ....
διαβάζεις λίγο παρακάτω, λες για κοίτα ρε σύ κάτι λέει αυτός....
διαβάζεις σε κανα δυο θεματα παραπέρα, λες ρε το μπαγάσα καλά τα λέει...

Μετά από κάμποσα μηνύματα/θέματα αρχίζεις και νιώθεις ότι στο 80 με 90% από αυτά που γράφει, μάλλον σου κλέβει τη μπουκιά από το στόμα...
Ε, λες μπράβο στον μάγκα! Δεν μπορεί να είναι τυχαία αυτή η σύγκλιση σκέψης, απόψεων, ύφους, κλπ.

Ε, μετά δηλαδή τι πάει να πει αυτό? Οτι γινήκαμε και "κλίκα"? επειδή ταιριάξανε ΑΥΘΟΡΜΗΤΩΣ και ΑΒΙΑΣΤΑ οι λογικές μας, και υπήρξε μια ΣΥΓΚΛΙΣΗ σε πολλά θέματα?

Από την άλλη έχεις κάποιο άλλο μέλος, τον Χ-παπάρα....
Ακολουθας τα ίδια βήματα...
Διαβάζεις καναδυο μηνύματα....χμ
Διαβάζεις παρακάτω....ρε τι θέλει να πει ο ποιητής?
Διαβάζεις λίγο πιο πέρα...κάτι δεν σου στέκεται καλά...
Διαβάζεις κι ακόμα παραπέρα, και πριν προλάβεις να διαβάσεις, ήδη τον έχει βγάλει τρολ η Αμαλία ή ο Αιθέρας, ή έχει μαζέψει την καρπαζιά από το φόρουμ....

Δηλαδή εκεί τί ήταν ας πούμε? "Αντι-κλίκα"? Στεγνή αντιπαλότητα? Ετσι γιατί μας κάπνισε?
Για να σοβαρευτούμε λίγο ρε παιδιά....

Στο μόνο που μπορώ να δεχθώ ίσως υπό προϋποθέσεις κάποιου είδους άτυπες κλίκες είναι στα των θρησκειών (γι'αυτό δεν πολυγράφω σε κείνα τα λημέρια), με τα γνωστά μπλοκ ένθεν κακείθεν, που εκεί ναι πιθανόν να υπάρχουν "κλίκες", αλλά και πιθανόν να μην υπάρχουν και να τους ενώνει απλώς το μίσος προς τους απέναντι και να τους συσπειρώνει το αίσθημα του "ανήκειν στην ίδια ομάδα" (πχ. χριστιανών, ΓΟΧ παλιοημερολογητών, αθέων, παγανιστών, κλπ)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 00:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(3) Δάσκαλος - μαθητής.

Από αρχαιοτάτων χρόνων, αλλά ακόμα και σήμερα, ακόμα και στην υποχρεωτική εκπαίδευση (που υποτίθεται πας σε ένα δημόσιο σχολείο και ό,τι δάσκαλος σου κάτσει....)

ποτέ -ΜΑ ΠΟΤΕ' - δεν πάει ο δάσκαλος στο μαθητή,
αλλά ο μαθητής στο δάσκαλο.

Τι σημαίνει αυτό?

Ότι δάσκαλος δεν γίνεται να αυτοανακυρηχτείς.
Δάσκαλο σε κάνουν και σε ορίζουν οι Μαθητές σου.
Η Φήμη που σου έφερε τους Μαθητές σου.
Η ουσία και η ποιότητα που δημιούργησε τη Φήμη, η οποία μετά έφερε τους μαθητές σου (γιατί αν ήταν γιαλατζί φήμη, ακόμα και αν πρόσκαιρα απέκτησες μαθητές, αργά ή γρήγορα θα σε πάρουν με τις πέτρες μόλις φανεί η απουσία της αλήθειας και της ουσίας).
Τα έργα και αι ημέραι σου, η Πολιτεία σου, που έχει (αν έχει) Ουσία και Ποιότητα, η οποία εδημιούργησε τη Φήμη, η οποία μετά έφερε τους μαθητές σου,
και πάει λέγοντας.....

Μετά λοιπόν από αυτά εδήλωσε κανείς ...Δάσκαλος?

Γιατί εδώ ταιριάζει γάντι η υπογραφή του Αμεινία, γι'αυτόν που έχει μάτια και βλέπει και αυτιά και ακούει...



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 01:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγορα, μιά όμορφη και περιεκτική...τριλογία.

Ταυτίζομαι απόλυτα με τις θέσεις σου, αλλά αυτό λες να θεωρηθεί...κλίκα?


Θέλω μόνον, να σε καταλάβουν αυτοί που πρέπει.Αυτοί που δεν είναι σε καμία περίπτωση αφελείς, αλλά συναισθηματικά μάλλον ορμώμενοι, στηλίτευσαν τον τρόπο και όχι το περιεχόμενο.

Για τους...άλλους, δεν μου καίγεται καρφί!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 01:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(4) ....Με το "τουπέ" τί έγινε? Το αφήσαμε στο δρόμο?

Λοιπόν, για την επαναφορά.

Παρακαλώ θερμά, τα προηγηθέντα σημεία (1),(2), (3) και οι πιθανές προεκτάσεις τους να θεωρηθούν λήξαντα εντός του παρόντος θέματος.
Οποιος θελει ή πιστεύει ότι έχει να πει και να προσθέσει λίγα ή πολλά ή να τα αναλύσει περαιτέρω,
ξανα-παρακαλώ να ανοίξει καινούριο θέμα με αυτά (για αυτά).

Θέλω να πιστεύω ότι θα εισακουστώ.

Όπως είπα, η άποψη μου γι'αυτό είναι λίγο πολύ η εξής:
Δίνουμε συγχωροχάρτι στον τουπεδιάρη, έστω με τη "ρετσινιά" του εκκεντρικού, εφόσον όμως έχει ένα "ειδικό βάρος" κάπου σε κάποιον τομέα έστω, και του το αναγνωρίσαμε.

Το τουπέ σκέτο, από μόνο του, χωρίς αντίστοιχο περιεχόμενο που να το υποστηρίζει, είναι από γελοίο και ενοχλητικό έως καραγκιοζοειδώς προκλητικό.

Ομως πρέπει να σημειωθεί και κάτι άλλο:
Το να είσαι Γνώστης μιας κατηγορίας γνώσεων σου δίνει -ας πούμε- το δικαίωμα, να δεχτεί ή να ανεχτεί ο κόσμος γύρω σου (που έχει αναγνωρίσει τη Γνώση σου σε αυτόν τον τομέα) ένα κάποιο τουπέ, μέχρι ένα ορισμένο όριο, αλλά πάντα για τον ίδιο τομέα.
Δηλαδή δεν σου δίνει άλλοθι αυτό να έχεις τουπέ από κεκτημένη ταχύτητα στα ...πάντα όλα επειδή είσαι και ο πρώτος μάγκας κάπου, σε κάτι, αναγνωρισμένα.

Εδώ υπάρχει και μια άλλη διαφορά όμως, που κάποιος πήγε να την αναφέρει, αλλά ...πνίγηκε στην κουτσουλιά.

Ο Γνώστης δύναται (και είναι είπαμε ανεκτό ως ενα σημείο) να έχει τουπέ για τον τομέα της Γνώσης του. Δηλαδή για το "είναι" του ή το "(κατ)έχειν" του.

Ο Φιλόσοφος, που αναζητεί τη Σοφία , τη Γνώση, την Αιτία, την Αλήθεια, το Πλήρες Νόημα, δύναται να έχει (και είναι ανεκτό ως ενα σημείο) τουπέ για το "σκέπτεσθαι" και τον τρόπο λειτουργίας του, και όχι για κάτι που έχει ή είναι, όπως στην περίπτωση του Γνώστη.
(με έναν καταχρηστικό συγκερασμό ίσως να θεωρηθεί βέβαια τραβηγμένα ότι το "σκέπτεσθαι" και το "είναι" μπορούν να αλληλοκαλυφθούν σε μεγάλο βαθμό, αλλά ακόμα κι έτσι τα βλέπω ως διαφορετικές έννοιες).

Αν κάτι χαρακτηρίζει την εποχή μας, είναι ότι δεν μας λείπουν οι Γνώστες (με ή χωρίς τουπέ) για μια πληθώρα Γνωστικών αντικειμένων.

Εκείνοι που πραγματικά μας λείπουν είναι οι Φιλόσοφοι.

Και αυτό νομίζω ήθελε να περιγράψει ο Αϊνστάιν λέγοντας ότι ζούμε στην εποχή "της τελειοποιήσεως των μέσων και της συγχύσεως των σκοπών", επειδή οι Γνώστες αρκούνται στα "μέσα" και στο "μερικό" ή "τοπικό", αλλά οι Φιλόσοφοι φεύγουν σε ανώτερη ολιστική θεώρηση που αγγίζει το σκοπό ή τους σκοπούς.

Και κατά τη γνώμη μου οι συσχετισμοί θα έπρεπε να ήταν αλλιώς.
Πληθώρα Φιλοσόφων στη βάση της πυραμίδας, και από κει και πέρα να ξεπηδούν οι Γνώστες στα διάφορα πεδία....

Δείτε το και ως γενικότερο προβληματισμό αυτό....



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 02:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να το πάρει το ποτάμι (της παροιμίας, όχι του Θεοδωράκη) και το νούμερο το (5)....

Αυτός ο περίφημος τρόπος. Ε, ρε τι πάθαμε.....

Εδώ υπαρχει θέμα. Και όχι τώρα μόνο πρόσφατο. Για την ακρίβεια είναι πανάρχαιο και πολύ ευρύτερο.
Να κοιτάμε την ουσία ή το σερβίρισμα,
το δωράκι ή το περιτύλιγμα,
τη γεύση ή τη γαρνιτούρα και το κερασάκι στην τούρτα....
και πάει λέγοντας.

Εδώ θα πώ δυο παραδείγματα χαρακτηριστικά.
Υποθέτω ότι οι περισσότεροι έχετε δει την ταινία "A beautiful mind" που ο Ράσελ Κρόου υποδύεται τον Τζων Νας.
Υποθέτω επίσης ότι οι περισσότεροι καταλάβατε και το λόγο που αυτός έτρωγε χυλόπιτες στα νειάτα του όταν πήγαινε να την πέσει σε καμιά γκόμενα.
Αν και αυτός το πήγαινε αλγοριθμικά και είχε μια ντετερμινιστική και μαθηματική λογική ακόμα και στο "ρομάντσο" του, εντούτοις στις πρακτικές και ...τεχνικές λεπτομέρειες, για έναν τρίτο παρατηρητή δεν θα διέφερε σε τίποτα από τον περίφημο...Γκουσγκούνη.

Δηλαδή, μιλάμε για την αποθέωση της διάκρισης του Τρόπου.
Ο άνθρωπος κοίταζε την ουσία και έλεγε αφού στο τέλος θα πάμε που θα πάμε στο κρεβάτι, τι τα θες τα λουλουδάκια και τα κορδελάκια ρε κοριτσάρα μου, έλα εδώ κάτσε να σε γ@μήσω να μη χάνουμε και χρόνο με τους "τρόπους" και τα...περιτυλίγματα και ας πάμε κατευθείαν στο ψητό.

Το δεύτερο παράδειγμα είναι η περίφημη ρήση "Πάταξόν μεν, άκουσον δε" της οποίας είμαι οπαδός γενικότερα, και την οποία αν και δε χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση, θα την επεκτείνω και στο θέμα της ουσίας των ισχυρισμών μας.

Εννοείται ότι αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η Ουσία και το Περιεχόμενο,
και εννοείται ότι αργά ή γρήγορα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο εκεί θα φτάσουμε.

Αν αυτή η ουσία είναι αληθής, ειλικρινής, πραγματική, τεκμηριωμένη και ...όντως ουσία, τότε ο τρόπος δεν έχει και τόση σημασία.
Τουλάχιστον για μένα.
Και τουλάχιστον στα θέματα που άπτονται των συζητήσεων.
Υπ'αυτή την έννοια θα δεχτώ από κάποιον που έχει δίκιο ή λέει την αλήθεια να μου "την πει" και άγαρμπα ή τουπεδιάρικα ή οτιδήποτε άλλο ή να με χαρακτηρίσει και ηλίθιο.Αλλά να έχει δίκιο όμως, και να ομιλεί ορθώς και αληθώς


Ομως επειδή πολλές φορές στα θέματα που διαπραγματευόμαστε, η απολυτότητα και το δίκιο ή το αληθές δεν είναι τόσο ευδιάκριτα ή ...πέραν πάσης αμφιβολίας δίκαια και αληθή, γι'αυτό καλό είναι να κρατούμε και την πισινή που λέμε, και να είμαστε πιο διαλλακτικοί και ...χαδιάρηδες.

Εξάλλου είναι τεκμηριωμένο ότι οι χρησιμοποιούντες χαδιάρικες μεθόδους είναι πιο αποτελεσματικοί από τον (κάθε) Γκουσγκούνη, ασχέτως κι αν όλοι θα καταλήξουν στο κρεβάτι στο τέλος....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 03:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλοκαίρι του 12, όταν αποφάσισα να εμπλακώ ενεργά στις συζητήσεις του esoterica, δεν φανταζόμουν σε καμμία περίπτωση την εξέλιξη αυτής της εμπλοκής.

Όχι πως φανταζόμουν κάτι συγκεκριμένο, καθώς εδώ και πολλά χρόνια έχω πάψει να φαντάζομαι συγκεκριμένα πράγματα, αλλά δεν είχα κανενούς τύπου εικόνα για τα πράγματα που θα ακολουθήσουν. Μπέσα.

Βλέπεις τη γραμμή και τηνε πορπατάς. Έτσι πάει. Και ξέρεις που το περπάτημα είναι η ουσία της υπόθεσης, ακόμα κι αν από Ιθάκη είσαι γκάου, μπιτ για μπιτ.

Όλες οι περπατησιές στην Ιθάκη οδηγούνε, αν το καλοσκεφτείς. Για την ακρίβεια, κάθε βήμα είναι και μια Ιθάκη. Η δική σου, η δική μου, στις 16.35, στις 02.30, στον Πειραιά, στα Εξάρχεια, στις Αζόρες και τον Παναμά. Στα 18, τα 38, τα 45, τα 70φεύγας.

Και τηνε βγάζεις τη ψυχή σου καθώς μιλάς, ερωτευμένη, προδομένη, σιχτιρισμένη, πεταριστή και τελειωμένη. Αρκεί να μιλάς. Όπως ο Stephen Hawking στο Keep Talking των Pink Floyd από το The Division Bell. Να μιλάς όμως, γαμώ το κέρατό μου γαμώ.

Κι αν του καθεμιανού η περπατησιά είναι διαφορετική, πρέπει κι ο λόγος να είναι διαφορετικός. Ειδεμή, κλέβεις Ιθάκες αλλονών.

Οι Ιθάκη δεν είναι σαν τα άλλα τα νησιά. Αν μπλεχτούν τα βήματα, γίνεται μισή. Αν οι περπατησιές ξεχωρίζουν, γίνεται διπλή και τρίδιπλη. Τροφή της είναι οι αθρώποι, και που κανενού τα παπούτσια δεν κάνουνε για τον άλλον.

Η πλάκα δε είναι, που δεν υπάρχουν άλλα νησιά. Μόνο Ιθάκες. Όλα τα άλλα είναι βήματα και τόποι. Χρόνοι και διαστήματα, παπαριές διαδικαστικές, για συνεννόηση, τσάι και συμπάθεια.

Άσε που είμαι σχεδόν βέβαιος, πως πολλοί που κυκλοφορούν δεν είναι πραγματικοί. Κάνουν πως τάχα πορπατάνε, και νομίζεις που αφήνουν κι αποτύπωμα. Αρxίδια. Δανεικά.

Το καλοκαίρι του 12 λοιπόν, θυμάμαι κάθε νύχτα τον Νικόμαχο να μου λέει "Καληνύχτα", τον Αμεινία να μου λέει "Καλό βράδυ", κι εγώ να αποκρίνομαι "Καλό ξημέρωμα".

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 05:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
^^ Ομορφο ποστ.

Καληνυχτα .

Edited by - panosfromlydian on 28/03/2014 05:01:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 07:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM μην ξεχνάς η Ιθάκη είχε πολλούς μνηστήρες, ένας όμως ήταν ο Βασιλιάς και ο σύζυγος της Πηνελόπης και πατέρας των δύο παιδιών της, το αφεντικό του Άργος.

Γι αυτόν ήταν η όαση φυσικά και ο γυρισμός, η λύτρωση, όμως όταν έφτασε δεν περίμενε στην δικιά του την Ιθάκη να υπάρχει τέτοιος ανταγωνισμός, αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι, έπρεπε να κάνει το ταξίδι ο Οδυσσέας για να συνειδητοποιήσει το ποια ήταν η Ιθάκη και ότι Πηνελόπη ήταν ο μεγάλος έρωτας και η πίστη, άσχετα από την ωραία Ελένη και τους πόθους της;

Οπότε ναι η Ιθάκη είναι η λύτρωση η όαση όταν γυρίζεις σπίτι σου, αλλά είναι και ο ανταγωνισμός και η άποψη, οι διαφορετικοί μνηστήρες που μπαίνουν και αυτοί στην φαντασίωση σου, αλλά εσύ πρέπει να συνεχίζεις και να την ποθείς και να την περπατάς διαφορετικά αν ήταν ποθητή μόνο από εσένα, δεν θα είχε αυτή την ομορφιά.

Άρα σωστά ο όμηρος έβαλε στην Ιθάκη και την ωραία Ελένη, πόθοι και οι δύο, αλλά η μία απήχθει αλλά η άλλη ποτέ, έναν περίμενε και ενός ήτανε τελικά.

Αλλά θέλω να σκεφτούμε τι απαρτίζει την Ιθάκη, η διαφορετικότητα και ο κόσμος της όπως την είδαμε μέσα από την Οδύσσεια του Ομήρου;

Η πίστη του ότι γυρίζουμε στο σπίτι και μπαίνουμε στην όαση και αρχίζουν τα προβλήματα ενώ την έχουμε φανταστεί αλλιώς;

Και θα σου πω το τόξο που έφτιαξες εσύ ο ίδιος, είναι δικό σου δημιούργημα, το έφτιαξες εσύ για εσένα, άρα και δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς άλλος.

Γιαυτό σου λέω εσύ δημιούργησες την όαση του 2012 και την Ιθάκη όπου γύριζες κάθε βράδυ και περίμενες κάθε μέρα να την ξανά περπατήσεις.

Θα αφήσεις του υποτιθέμενους μνηστήρες που ουσιαστικά δεν αποδέχονται την Πηνελόπη, αλλά θέλουν τον τόπο σου, το σπίτι σου, να σου την στερήσουν;

Γιατί αυτή είναι μαγεία DSM εσύ δεν αγάπησες μόνο το forum, αλλά και την πένα.

Τι να το κάνεις κάποιος αν αγαπήσει το φόρουμ θα μου πεις, χωρίς να έχει φτιάξει και την δική του πένα ή μάλλον χωρίς να έχει φτιαχτεί γι αυτόν, όπως το τόξο του Οδυσσέα;

Το παράδειγμα σου ήταν πολύ ωραίο, οπότε θα σου πρότεινα να το δεις σαν ένα τρόπο ξεκαθαρίσματος αυτήν την στιγμή που έπρεπε να γίνει και ότι οι μνηστήρες θεώρησαν και αυτή την Ιθάκη τόπο τους, αλλά θέλανε και την Πηνελόπη που ήταν του Οδυσσέα, άρα keep walking.

Η όαση ότι και νομίζουν είναι δική σου δικό σου δημιούργημα, γιατί είναι μέσα στην συνείδηση σου, συνέχισε να γράφεις εσύ με την δική σου σκέψη και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους, έχουν σημασία οι υποτιθέμενοι μνηστήρες;

Ο Άργος ο πιστός σου φίλος δεν θα αλλάξει και πάντα θα σε αναγνωρίζει, είτε λέγεται, ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είτε ΑΜΕΙΝΙΑΣ είτε οπαδός της πένας maria3.

Υ.Γ περιμένω και συνέχεια στο αμφιθέατρο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 16:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ωραίο να διαβάζεις από μέλη ότι έχουν αγαπήσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το φόρουμ αυτό…

Pythagora, εγώ ήμουν αυτός που αναφέρθηκε στην Γκαουσιανή καμπάνα, όχι όμως με τον τρόπο που τον κατάλαβες. Αυτό που είπα, απευθυνόμενος, στον Νικόμαχο, είναι το εξής: Εξυπνάδα και ηλιθιότητα σαφώς και υπάρχουν, όμως η διαβάθμιση της ανθρώπινης νοημοσύνης είναι απείρως πιο σύνθετη από αυτό τον τραγικό διαχωρισμό «95% ηλίθιοι-5% έξυπνοι». Για παράδειγμα μπορεί εγώ σε κάποιος γνωστικούς τομείς να διαθέτω εξαιρετική νοημοσύνη ενώ σε άλλους να είμαι στόκος.

Στη συνέχεια είπα, πως εάν τέλος πάντων αναγκαζόμασταν να περιορίσουμε την μέτρηση της νοημοσύνης σε ποσοτικό επίπεδο βάσει κάποιων ψυχομετρικών τεστ γνωστικών δεξιοτήτων τότε συνήθως το παραγόμενο αποτέλεσμα είναι 25% άτομα υψηλής νοημοσύνης, 50% άτομα μέσης νοημοσύνης και 25% άτομα χαμηλότερης νοημοσύνης. Αναλύοντας τα ποσοστά αυτά περαιτέρω βλέπουμε ότι τα εξαιρετικά υψηλά και τα εξαιρετικά χαμηλά σκορ εμφανίζονται σε ελάχιστες περιπτώσεις…δηλαδή με άλλα λόγια η εξαιρετική νοημοσύνη και η εξαιρετική βλακεία είναι σπάνια φαινόμενα…

Σε γενικές γραμμές πάντως συμφωνώ πάντως με όσα λες…όπως πχ. για το «τουπέ», το οποίο είναι καλό και ευπρόσδεκτο, αρκεί όμως να μπορεί να υποστηριχθεί κατάλληλα από το άτομο που το έχει, να είναι σε θέση δηλαδή το άτομο αυτό να αποδεικνύει έμπρακτα την νοητική του υπεροχή την οποία χρησιμοποιεί όχι για να επιδειχθεί ή να μειώσει τους λιγότερο προνομιούχους αλλά για να τους διαφωτίσει και να τους ωφελήσει…


Τέλος, όσον αφορά το "πάταξον με, άκουσον δε" εγώ θα σου αναφέρω ένα άλλο παράδειγμα εκείνο του Σωκράτη.

Ο Σωκράτης είναι ο ορισμός του νοήμονος ανθρώπου που επιχειρεί να αφυπνίσει τους γύρω του. Η Σωκρατική μέθοδος είναι κάτι το εκπληκτικό το οποίο δεν χρειάζεται να αναλύσουμε εδώ. Θα σταθώ ωστόσο σε δύο σημεία, το πρώτο είναι η περίφημη Σωκρατική ειρωνία. Προσοχή, η "ειρωνία" του Σωκράτη δεν έχει ουδεμία σχέση με επικριτικά σχόλια, υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς και λοιδορίες. Εάν ο Σωκράτης απλώς υποτιμούσε τους συνομιλητές του τότε δεν θα ήταν ο Σωκράτης που ξέρουμε αλλά κάτι υποδεέστερο...η ειρωνία του Σωκράτη δεν είναι παρά η προσποίηση πλήρους άγνοιας για ένα θέμα και η έκφραση ερωτημάτων προς εκείνους που θεωρούν ότι "ξέρουν"...με αυτόν τον υπέροχο τρόπο ο Σωκράτης κάνει το συνομιλητή του να συνειδητοποιήσει την ουσιαστική του άγνοια γύρω από μία σειρά εννοιών και προβλημάτων για τα οποία νόμιζε ότι γνώριζε...


Να θυμίσω επίσης τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο Σωκράτης με τον απαίδευτο δούλο στο "Μένωνα". Μέσω των κατάλληλων ερωτήσεων βοηθά τον δούλο να λύσει ένα δύσκολο μαθηματικό πρόβλημα, παράδειγμα που χρησιμοποιεί ο Πλάτωνας για να δείξει πως όλη η γνώση του κόσμου βρίσκεται εξαρχής αποθηκευμένη μέσα στον κάθε άνθρωπο ανεξαιρέτως, και ότι το ζητούμενο είναι μέσω της σωστής μεθόδου η γνώση αυτή να ανασυρθεί από μέσα...Γνώση δεν είναι το να μάθω αυτό που δεν ήξερα αλλά να θυμηθώ αυτό που πάντα γνώριζα αλλά ξέχασα (η Αλήθεια ως έξοδος από τη λήθη, α-λήθεια)...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 19:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι το συστημα μαζικης παραγωγης και καταναλωτισμου, που παραγει επιστημονες κατα εκατομμυρια τεμαχια το χρονο, εχει ως θεμελιωδη αρχη οχι την ανιδιοτελη αναπτυξη του ανθρωπινου πνευματος και πολιτισμου, αλλα κυριως την εξυπηρετηση των κερδοσκοπικων κανονων της ελευθερης αγορας.

Ο πολιτισμος που παραγεται απο τους επιστημονες ειναι τεχνολογικος.
Αυτο σημαινει οτι η μηχανη που αποτελειται απο τα επιμερους στοιχεια μηχανηματα, ανακυκλωνεται και αναπαραγεται ως αυτοσκοπος ενος ευρητερου μηχανιστικου προγραμματισμου, που συμβαινει απο την στιγμη ενταξης στο συστημα εκπαιδευσης εως την τελευταια βαθμιδα σκληρου προγραμματισμου.

Οι βασικοι πολοι αυτης της μηχανης ειναι δυο. Αυτοι οι δυο κατα κυριο λογο, δημιουργουν πλαισιο ορθολογισμου για ολες τις εκφανσεις του πολιτισμου . Ειναι λοιπον κατα την αποψη μου ενα σχημα αξονα οπου στον ενα πολο θα δουμε την εννοια αναγωγισμος, και στην αλλη πλευρα ακριβως απεναντι ως συμπληρωματικος πολος θα εμφανιζεται ο ντετερμινισμος. Σε γενικες γραμμες αυτα τα δυο στοιχεια μεσα απο την συμπληρωματικη τους χρηση, κατασκευαζουν κατα την αποψη μου το πλαισιο που λεγεται ορθολογισμος.

Εχει αποδειχθει ομως οτι το αξιωματικο πλαισιο με ιδιοτητα την λογικη , δεν ειναι ενα αυτοματο - αυτονομο συστημα, το οποιο κατω απο την πιεση των εσωτερικων αναγωγικων αξιωματων μπορει μονο του και χωρις την εξω-λογικη ιδιοτητα του ανθρωπου, να παραγει αληθεια και αυτοσυνεπεια. Αυτο συμβαινει επειδη οι προτασεις του συστηματος λογικης οταν θα σταματησουν να εξεταζουν τις πιο συνθετες προτασεις που παραγωνται απο τις πιο απλες, και στραφουν στην εξεταση της συνεπειας των ιδιων των απλων προτασεων (αξιωματων) απο τον εαυτο τους, τοτε σε αυτη την περιπτωση το μηχανιστικο προτυπο παραγωγης αληθειας, σταματα να λειτουργει. Σταματα να λειτουργει ως προς την παραγωγη, γιατι το συστημα αξιωματων με ιδιοτητα την λογικη ειναι ενα κατ εξοχην παραγωγικο συστημα. Οταν ομως το παραγωγικο και μηχανιστικο συστημα εξεταζει τον εαυτο του (αυτοαναφορα) καταλιγει στον αεναο φαυλο κυκλο 010101.....

Επομενως η μη αναγωγικη, η μη ντετερμινιστικη, η μη πραγωγικη, η μη λογικη ιδιοτητα του υποκειμενου και της υποκειμενικης αποψης ειναι επιβεβλημενη για να εχουμε αποτελεσμα αληθες. Αρα απο την στιγμη που σταματα η αυτοματοποιμενη μηχανιστικη παραγωγη λογο εσωτερικης εμπλοκης, η ανθρωπινη υποκειμενικοτητα μεσα απο εξω-λογικες ιδιοτητες (ενοραση -διαισθηση - ανωτερη κριτικη ικανοτητα), ειναι αυτη που θα ανακαλυψει το νοημα των προτασεων ως αληθινες η μη.

Ειναι η υποκειμενικη ιδιοτητα που θα βγει εξω απο το πλαισιο του μηχανιστικου σχεδιασμου της φυσης και του κοσμου, και θα ανακαλυψει τα βαθυτερα νοηματα εξω απο καθε παραγωγικο πλαισιο αυτοματισμου. Αυτο το τελευταιο, με κανει να θεωρω οτι απο την στιγμη που η ανθρωπινη ορθολογικη σκεψη, αποτελει τμημα (αναλυση) ενος μηχανισμου παραγωγης, η ολη συμπεριφορα και αλληλεπιδραση με τον πολιτισμο (οικονομια-κοινωνια-επιστημη-θρησκεια-καταναλωτισμος), οσο βρισκεται κατω απο το πλαισιο που δομει το συτημα (αναγωγισμος- ντετερμινισμος -ορθολογισμος), τοσο οι εννοιες που θα σχηματιζει για την φυση και για τον κοσμο, θα περιεχουν και αυτον ως υποσυνολο-μηχανισμο που ελεγχει -ελεγχεται, υπηρετει και υπηρετηται.

Τελικα αυτο που τον υπηρετει ειναι αυτο που υπηρετει, ειναι ο μηχανισμος , ειναι η μηχανιστικη ανακυκλωση ,το προτυπο που περνει την θεση του αυθεντικου, το υποσυνολο που περνει την θεση του συνολου , η τεχνολογια που καταστρεφει το περιβαλλον γιατι μια αλλη τεχνολογια εχει την ιδιοτητα να το ξαναφτιαχνει. Λες και ολα εχουν σχεδιστει σε αυτον τον κοσμο, ετσι ωστε να υποκλινονται στην ανθρωπινη σοφια της προβλεψης της αιτιοκρατιας, των αξιωματικων συστηματων λογικης, και της αυτοματης αναγωγης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 22:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS
5) Περί του περίφημου διλήμματος τι είναι σημαντικότερο ο ΤΡΟΠΟΣ ή το ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ/ΟΥΣΙΑ..

Θα έλεγα οτι το περιεχόμενο είναι συνυφασμένο με τον τρόπο είδικα όσον αφορά σε φιλοσοφικά θέματα και πρακτική φιλοσοφία.
Αν η φιλοσοφία (και δη ο εσωτερισμός) δεν συνεπάγει την αλλαγή συμπεριφοράς, αν η φιλοσοφία ή ο εσωτερισμός δε γίνονται τρόπος ζωής, τότε ποιο το νόημα;
Απλά για να έχουμε κάτι να λέμε;

Συνεπώς και ο τρόπος και το περιεχόμενο παίζουν ρόλο.. και με αυτό θέλω να πω οτι ο τρόπος καθορίζει και το περιεχόμενο σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.
Καθορίζει επίσης σε κάποιο βαθμό και το τελικό αποτέλεσμα.

Επίσης, κάτι το οποίο δεν λαμβάνεται υπόψην είναι οτι κάθε φορά που πραγματοποιείται μια συζήτηση, πραγματοποιείται και ένα πείραμα, εκούσια ή ακούσια, ανθρώπινης συμπεριφοράς & ψυχολογίας.
Για εμένα, ορισμένες φορές, έχει περισσότερο ενδιαφέρον η αντίδραση κάποιου σε κάποιο μήνυμα, παρά το μήνυμα καθ'αυτό.
Αυτό είναι "εσωτερισμός" -κατα κάποιο τρόπο- η μελέτη του ίδιου του ανθρώπου, γιατί κανένα ουσιαστικό ενδιαφέρον δεν έχει να μιλάμε για το αν οι παγανιστές έχουν δίκαιο ή οι άθεοι ή οι χριστιανοί.
Πολύ μάλλον περισσότερο ενδιαφέρον έχει, η ανθρώπινη συμπεριφορά.

Το πρόβλημα είναι, οτι ο άνθρωπος δεν θέλει να μελετηθεί. Προτιμά να μένει στο σκοτάδι.
Επομένως πρέπει να υπάρξει ένα "σοκ" που να τον βγάλει από το σκοτάδι.
Κάποιος επίσης μπορεί να τραβήξει άλλους έξω από την "comfort zone" τους, βγαίνονται και ο ίδιος (συνήθως) απο τη δικιά του.

Συνεπώς ο τρόπος παίζει βεβαίως ρόλο -ρόλο μείζωνα θα λέγαμε στη "πρακτική" φιλοσοφία, που λέει και το άλλο θέμα- και εν τέλει ίσως να μπορεί να μας αποκαλύψει σε ορισμένες περιπτώσεις πιο πολλά απ' ο,τι το ίδιο το περιεχόμενο (και πιο "σχετικά" με το ζήτημα που πραγματεύεται το φόρουμ γενικά). Και ίσως όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 23:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως ο αμόρφωτος πεζοναύτης πουλάει καλλιέργεια στο ζόρικο μωρό....
Και πως όλοι εν δυνάμει, μπορούν σε ανάλογες περιστάσεις να κάνουν το ίδιο....

"I never saw a wild thing sorry for itself. A bird will fall frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself."

Πετάς ένα απόσπασμα από ποιηματάκι του D.H. Lawrence.
(Ο γνωστός συγγραφέας του βιβλίου "Ο εραστής της λαίδης Τσάτερλυ" )

Συμπέρασμα: Πέσε κι εσύ από το κλαδί.Μπορείς.Μη λυπάσαι.Το αποτέλεσμα μετράει.

Περαιτέρω ανάλυση σε ψυχολογικό επίπεδο... του κλαδιού,του πουλιού, του πεζοναύτη και του ζόρικου μωρού κρίνεται αναγκαία...
Μη ξεχάσουμε να φέρει κάποιος πάγο για να παγώσουμε το πουλί πρώτα.
Όχι του πεζοναύτη.Το άλλο.Στο κλαδί.

Α ρε Ντιεσέμη.Με τις αδυναμίες σου.Άντε εγώ να ψάχνω τα pdf τώρα...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 23:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2014, 00:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να εξελιχθεί και σε θεατρικό..

Οι ρόλοι του πουλιού,της Ντέμι,του πεζοναύτη, και του ..κλαδιού είναι ανοιχτοί σε οντισιόν.
Τον πάγο θα τον φέρω εγώ.
Την αγριάδα για να αγριέψει το πουλί, θα την συνεισφέρει ο Νικόμαχος.
Τον Laurence θα τον κάνει ο DSM.

Για να μην ξανατσακωθούμε, σκηνοθέτης ο Πυθαγόρας.

Κριτική επιτροπή περί της επιτυχίας της παράστασης, η Αμαλία.

Τα έσοδα θα διατεθούν στο forum φυσικά.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 29/03/2014 00:13:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2014, 00:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

Δώσε βάση:

Αν τιτλοποιήσουμε, τον ντετερμινισμό ενός γραμμικού οικοσυστήματος, με τα αναγωγικά αξιώματα, θα έχουμε τους...πόλους μιας μηχανής.
Βόρειο και Νότιο.

Ανακατεύουμε ένα αξιωματικό πλαίσιο λογικής, με λίγο Γκέντελ και τρείς αγνώστους χ.

Το αποτέλεσμα θα είναι, ένας εκνευρισμένος ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ.
Σαλταρισμένος λέμε.
Αλλά ας είσαι καλά που το διακωμωδείς και ας έχει ο ντιεσέμης τις...αγαπούλες του!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy