ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ζωή εν μάσκα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2021, 23:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενίδης ο Μαρκεζινης ο νεότερος εχει αναφερει:
"Αν ψάξουμε να βρούμε ποιος φταίει... θα φτιάσουμε στον Αδάμ και την Εύα."

Εσείς ψάχνετε για διαιτητή (για διαφορετικούς λογους ο καθένας)
Ειλικρινά στο λεω, δεν εχω καμία απολυτός διάθεση.

Εχω αναφέρει τους λογους, που αποφασίσαμε, να παραμείνουν "ανοιχτά" τα φορα του esoterica.gr παρόλο που, ομολογουμένως, το κοινο εχει στραφεί σε αλλου είδους μέσα ενημέρωσης/"διαλόγου"

Κλείνω, λέγοντας για τελευταια φορα, οποιος θέλει μπορεί να παραμείνει, αλλα με τους δικους μας κανόνες κι οχι τους δικους του!
Πάντα υπάρχουν κατι τύποι που την ελαστικότητα την θεωρούν αδυναμία ή επιδιώκουν την ρήξη για κάποια άρρωστα σενάρια που έχουν στο μυαλο τους, κι ας ξέρουν πολυ καλα οτι αυτά δεν περνάν πια .

Λοιπόν κύριοι η απόφαση δικη σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2021, 00:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιμενίδης ο Μαρκεζινης ο νεότερος εχει αναφερει:
"Αν ψάξουμε να βρούμε ποιος φταίει... θα φτιάσουμε στον Αδάμ και την Εύα."


Ο Όφις την ηπάτησε. Δεν είναι κακό να φτάσουμε και ως τον όφι, που μάλλον δε φταίει μόνο αυτός.
Δεν πρέπει να αναζητήσουμε ποιος φταίει; Λογικό ερώτημα δεν είναι αυτό; Αν θέλουμε-θέλετε βέβαια να μην επαναλαμβάνονται τα φαινόμενα. Αλλιώς θα επαναλαμβάνονται.


quote:

Εσείς ψάχνετε για διαιτητή (για διαφορετικούς λογους ο καθένας)
Ειλικρινά στο λεω, δεν εχω καμία απολυτός διάθεση.


Καλά το να μην έχεις διάθεση είναι φυσικό και κατανοητό. Όμως δεν σε νοιάζει που ένας άνθρωπος υποφέρει από φαντασιώσεις και απόδίδει τα χίλια δυό στους άλλους Τον Heretic εννοώ. Αν τον ξέρεις προσωπικά βοήθησέ τον. Εγώ δεν τον ξέρω και παρόλα αυτά τον συμπονώ και τον συγχωρώ. Εκείνος δεν κάνει το ίδιο σε μένα. Δεν πειράζει. Έτσι είναι η ζωή. Όταν κάνεις κάτι καλό σε κυνηγάνε κιόλας. Αν γίνεις δράκος και τους φας σου λένε συγνώμη και ευχαριστώ από φόβο βέβαια. Αλλά τι να το κάνεις τότε το ευχαριστώ που δε θα αξίζει τίποτε. Τον συγχωρώ για όλα όσα λέει. Και ας λέει ότι με παρακολουθεί από το 2005! Αν είναι κάποια Θεσσαλονικιά Μαρία που γνώρισα τότε μακάρι, αλλά να μου το πει.

quote:

Εχω αναφέρει τους λογους, που αποφασίσαμε, να παραμείνουν "ανοιχτά" τα φορα του esoterica.gr παρόλο που, ομολογουμένως, το κοινο εχει στραφεί σε αλλου είδους μέσα ενημέρωσης/"διαλόγου"

Κλείνω, λέγοντας για τελευταια φορα, οποιος θέλει μπορεί να παραμείνει, αλλα με τους δικους μας κανόνες κι οχι τους δικους του!
Πάντα υπάρχουν κατι τύποι που την ελαστικότητα την θεωρούν αδυναμία ή επιδιώκουν την ρήξη για κάποια άρρωστα σενάρια που έχουν στο μυαλο τους, κι ας ξέρουν πολυ καλα οτι αυτά δεν περνάν πια .

Λοιπόν κύριοι η απόφαση δικη σας.



Αν παραβίασα κάποιον από τους όρους πες μου. Δεν θέλω να παραβιάζω όρους. Δείξε μου που είναι αυτοί να τους δώ. Τους όρους υποδοχής σίγουρα δεν τους παραβίασα. Ποτέ δεν ειρωνεύτηκα χωρίς πρόκληση από άλλον ούτε πρόσβαλα κάποιον χωρίς προηγούμενη προσβολή. Ανεξαρτήτως των λόγων που θέλετε να μείνει ανοιχτό το Esoterica δεν είναι ανθρώπινη υποχρέωση από αξιοπρέπεια και μόνο να προστατεύεις τον αδύνατο και το θύμα; Στην προκειμένη περίπτωση είμαι θύμα. Χωρίς να προκαλέσω κανέναν δέχτηκα εξ αρχής επιθέσεις άνευ λόγου και αιτίας με ανοίκειες εκφράσεις. Έχω συμμετάσχει σε πολλά φόρουμ. Πουθενά δεν συνέβη αυτό παρά τις όποιες αντιπαραθέσεις. Συνεπώς δεν τίθεται το ερώτημα σε εμένα αν θέλω να τηρήσω τους όρους σας , εγώ και θέλω και τους τηρώ νομίζω. Τίθεται το ερώτημα αν εσείς θέλετε να τηρήσετε κάποιους στοιχειώδεις όρους αντικειμενικότητας και αξιοπρέπειας στο διάλογο. Αν έρχονταν σπίτι μου δυο φιλοξενούμενοι και ο ένας έβριζε τον άλλον αναίτια, θα του ζητούσα το λόγο ακόμη και αν ήταν γνωστός και φίλος και αν δεν μου έλεγε αλήθεια θα τον έδιωχνα και θα γινόταν φίλος μου ο άλλος. Αυτόν που δεν λέει την αλήθεια θα έδιωχνα ας ήταν και φίλος. Αυτό το έχω κάνει και στην πράξη όταν διέκοψα φιλίες χρόνων μόλις διαπίστωσα ότι κάποιος δεν ήταν ειλικρινής είτε γιατί δεν μπορούσε (τότε τον συμπονάς μεν γιατί μπορεί να έμπλεξε, αλλά δεν τον έχεις και φίλο δε) είτε επειδή δεν ήθελε (τότε δε χρειάζεται συμπόνοια καν).
Σε παρακαλώ αν βρεις ένα και μόνο μήνυμα που να προκαλώ ή να προσβάλλω αναίτια, να μου δείξεις. Βοήθησε τον Heretic. Τον έχουν παραπλανήσει πολύ όπως φαίνεται, στο παρελθόν, και το χρειάζεται.

Ρίχνω στα μάτια μου ένα φως
και κάνω ανάκριση μονάχος,
ο χωρισμένος μου εαυτός
είναι που χώρισε το κόσμο
από λάθος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2021, 00:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσείς ψάχνετε για διαιτητή (για διαφορετικούς λογους ο καθένας)
Ειλικρινά στο λεω, δεν εχω καμία απολυτός διάθεση.


Εγω καθόλου. Και θεωρω απολύτως σωστο να παραχωρησουμε επισημα τη θέση του θαμώνα-μασκωτ του φορουμ σε αυτον και τα ψευδώνυμα του, να τα βαλει να συζητάνε μεταξυ τους μέχρι την αιωνιότητα και να αποσυρθουμε ολοι οι υπολοιποι. Ετσι κι αλλιώς, οπως κι εσυ ειπες, αλλου γινεται το παρτι και χωρις κορωνοιο.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2021, 19:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
(Ακατάληπτο)
________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2021, 20:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δαιμόνιε hacker τα ξεσκέπασες όλα ...
Πέντε (5) ημέρες απενεργοποιηση λογαριασμού
οχι τίποτε άλλο, αλλα μη βγάλεις και τα δικά μου άπλυτα στη φορα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2021, 21:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δαιμόνιε hacker τα ξεσκέπασες όλα ...
Πέντε (5) ημέρες απενεργοποιηση λογαριασμού
οχι τίποτε άλλο, αλλα μη βγάλεις και τα δικά μου άπλυτα στη φορα




Δεν είμαι hacker και το ξέρεις νομίζω. Δεν χρειάζεται να είναι χάκερ κάποιος για να βρει δημόσιες πληροφορίες!!! Οπότε για ποιο λόγο μου απενεργοποιείς το λογαριασμό για 5 μέρες όταν στο ΠΜ που μου έστειλες σου απάντησα ότι δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ άλλο με αυτό το θέμα; Και διέγραψε και το μήνυμα όταν δεν έχει κάποια πληροφορία που δεν υπάρχει ήδη στο φόρουμ Από εδώ πήρα και έγραψα και το είδες. Ποιος ο λόγος της διαγραφής ως δήθεν "Ακατανόητο";


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2021, 21:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτείνω να διαγράψεις (μόνος σου) το παραπάνω μήνυμα
κι εγω θα κανω οτι δεν ειδα τιποτα....
και εχεις 5 ολόκληρες μερες να σκεφτείς αν θέλεις να συνεχίσεις εδω.

* (μην μπερδευτείς σαν το "hacker" ... δεν ανοίγουμε διάλογο)

** (επίσης μην μπερδεύεις ποιος "στέλνει" και ποιος "απαντά" σε pm ... αλλάζει λιγουλάκι το νόημα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2021, 21:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα λέω κάτι ψευδές για το διαγράψω το παραπάνω μήνυμα; Μου λες να αποφασίσω όταν εγώ σου είπα ότι θα ασχοληθώ με το να διαβάσω τα υπόλοιπα θέματα και βλέπω μετά από αυτό ότι μου είχες διαγράψει το μήνυμα και το ανωτέρω που με λες χάκερ, χωρίς να χακέψω κάποιον ή κάτι. Δηλαδή σαν να μου λες να αποφασίσω αν θα δεχθώ έναν βιασμό της λογικής ή όχι! Τη στιγμή που όσα έγραψα ήταν από δημόσια μηνύματα από το ίδιο το φόρουμ εδώ και όχι από πουθενά αλλού. Μπορείς και έχεις ήσυχη τη συνείδησή σου μετά από όλα αυτά ως άνθρωπος που έκρινε δίκαια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2021, 21:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα Βασιλάκη Καΐλα το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν ειμαι εδω για να λύσω τα ψυχολογικά κανενός!
Δοξα τον Tim Berners υπάρχουν εκεί εξω εκατομμύρια φόρα που μπορεί να πει ο καθένας τον καημό του.

Οι λογαριασμοί Επιμενίδης και Επιμενίδης1 διαγράφονται οριστικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2021, 10:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοκ από τον άγριο ξυλοδαρμό 16χρονης στην Ερμού -Από 4 άνδρες, με εντολή 15χρονης

Σιγά και τι έγινε θα μου πείτε... Και τις καλές μέρες, πολλές 15χρονες πλήρωναν μπράβους να δέρνουν αυτές που τους έκλεψαν το γκόμενο. Τωρα με την καραντίνα βρήκες πάλι γκρινιάρη την ευκαιρία να τα θίξεις; Σίγουρα.

Η Ελλάδα οδηγείται αργά αλλά σταθερά σε συνθήκες μπανανίας τύπου λατινικής Αμερικής. Αρκεί πια ένα συμβάν-καταλύτης (βλ. εθνική καταστροφή) να ωθήσει τη χώρα ξανά σε μονοπάτια που έχουν ζήσει οι παλιοί στο παρελθόν και έχουμε αρχίσει να παρατηρούμε τις απαρχές τους οι νεώτεροι. Το δρόμο ήδη έδειξε η Αμερική. Οι ψεκασμένοι οπαδοί του D. Trump, πραγματοποίησαν μια παραλλαγή του Πραξικοπήματος της Μπυραρίας, του Χίτλερ στο Καπιτώλιο. Απλά στον τωρινό ηθικό αυτουργό του πραξικοπήματος D. Trump, δεν βγήκε κάτι το ωφέλιμο και γι' αυτό φαινομενικά έκανε πίσω και δεν το εκμεταλεύτηκε. Ανάλογα φαινόμενα είδαμε και την περίοδο που η Ελλάδα φλέρταρε την καταστροφική άτακτη έξοδο απο το €, έμπνευσης διαφόρων δημαγωγών τύπου Γ. Βαρουφάκη. Τα "άρθρα" επίσης, αν θυμάμαι καλά, σε blogs & forums διαφόρων (αντιστοίχων) με τους D. Trump supporters, άρχιζαν με το "Αμεση Δημοκρατία τώρα!" και τελείωναν με το "... μήπως έφτασε και η ωρα να μιλήσουμε και για κρεμάλες;".

Πραγματικά, έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν πάντα η "άμεση δημοκρατία" συνοδεύεται απο κρεμάλες, ενίοτε αν όχι απο λαιμητόμους, τουλάχιστον απο λυντσαρίσματα. Πάντα ο ημιπαράφρονας φασίστας θα βρεί τον τρόπο να εκφραστεί ακόμα και μέσα απο τις αφορμές που παραδοσιακά αντιπαλεύεται.



Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)


Edited by - Heretic on 12/01/2021 10:14:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ultrasonic
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2021, 01:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ultrasonic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_____________________
Διαγραφή μηνύματος
22/01/2021
_____________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
RenoLio
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2021, 19:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RenoLio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπόν, το στάδιο της καραντίνας. Ο ιός δεν έφυγε. Υπάρχει. Οι ψεκασμένοι οπαδοί, ο φόβος που καλλιεργήθηκε την περίοδο της καραντίνας,, με εντολή βίωμα από την εβδομάδα που μας έρχεται να περάσει σιγά έφτασε και η ωρα να μιλήσουμε;
quote:
Κοίτα Βασιλάκη Καΐλα το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν ειμαι εδω για να λύσω τα ψυχολογικά κανενός!
ο φόβοςθα υπάρχει πάντα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RenoLio
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2021, 10:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RenoLio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***********Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔρακoυμEΛ
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2021, 14:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔρακoυμEΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
****************Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2021, 08:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
01/05/2020

Και η ζωή μας θα είναι μια ζωή εν μάσκα.

Όταν ξεκίνησα το θέμα, είχα στο μυαλό μου την φράση "η ζωή εν τάφω". Παραφράζοντας, έγινε "η ζωή εν μάσκα". Μετά από σχεδόν 1 χρόνο, μετά από την ανακάλυψη των εμβολίων, μετά από διαδοχικά lockdowns, ανοίγματα τύπου "φυσαρμόνικας", self-tests, εμβολιασμούς, πλησιάζει Πάσχα. Θα ακουστεί το "η ζωή εν τάφω". Η Μάσκα παραμένει. Έγινε διπλή. Και το "η ζωή εν μάσκα", είναι πράγματι μια παράφραση ; Δεν ξέρω. 20 χρόνια τώρα, ποτέ δεν μπόρεσε η κούτρα μου να ερμηνεύσει αυτά τα φλας που τρώει κατακούτελα ανά διαστήματα. Παλιότερα πιο συχνά. Τώρα, πιο σπάνια. Τι είναι ; Τι σημαίνουν ; Από πού έρχονται και τι θέλουν να μου πουν ; Δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να κρατηθώ ζωντανός. Να κρατηθούμε ζωντανοί. Και να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε για μας και για ένα καλύτερο μέλλον. Χωρίς τάφους, χωρίς μάσκες ...

Τα δέοντα.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
globalseeker
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2021, 17:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eχουν περάσει πάνω από δέκα χρόνια όταν σε μια βόλτα με την οικογένεια σε ένα από τα μεγάλα πάρκα της περιοχής συνάντησα ένα παιδάκι χωρίς μαλλιά και με χειρουργική μάσκα στο πρόσωπο να απολαμβάνει την ηλιόλουστη μέρα. Αυτό που για εμας είναι κάτι πρωτόγνωρο για κάποιους ήταν η καθημερινότητα τους, life is a bitch ωρες-ωρες ακόμα και εκεί που φαινομενικά, δε λέω λογικά, δε θα έπρεπε!
Αν ζούσα στην Ιαπωνία ίσως να μην μου προκαλούσε εντύπωση ένα ανάλογο σκηνικό με τον καιρό θα το συνηθίσουμε και εδώ. Το να βλέπουμε ανθρώπους με χειρουργικές μάσκες μπορεί να περιοριστεί σε έκταση φαινομένου αλλά δε νομίζω ότι θα εκλείψει, ο ιός όπως και αυτός της κοινής γρίπης ήρθε για να μείνει, το πόση ζημιά προκάλεσε άμεσα ή έμμεσα ας ελπίσουμε ότι θα υπάρχουν ιστορικοί στο μέλλον για να τους απασχολήσει.
Το εμβόλιο πάντως δε το κάνω και σκασίλα μου αν χαλάω την ανοσία της αγέλης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔρακouμEΛ
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2021, 19:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔρακouμEΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαγραφή μηνύματοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔρακοuμΕΛ
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2021, 19:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔρακοuμΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαγραφή μηνύματοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
οrderinchaos
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2021, 14:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους οrderinchaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαγραφή μηνύματος



«Το άτομο που λέει ότι δεν μπορεί να γίνει, δεν θα πρέπει να διακόπτει το πρόσωπο που το κάνει».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orderintοchaos
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2021, 09:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orderintοchaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

globalseeker
Νέο Μέλος

Eχουν περάσει πάνω από δέκα χρόνια όταν σε μια βόλτα με την οικογένεια σε ένα από τα μεγάλα πάρκα της περιοχής συνάντησα ένα παιδάκι χωρίς μαλλιά και με χειρουργική μάσκα στο πρόσωπο να απολαμβάνει την ηλιόλουστη μέρα. Αυτό που για εμας είναι κάτι πρωτόγνωρο για κάποιους ήταν η καθημερινότητα τους, life is a bitch ωρες-ωρες ακόμα και εκεί που φαινομενικά, δε λέω λογικά, δε θα έπρεπε!
Αν ζούσα στην Ιαπωνία ίσως να μην μου προκαλούσε εντύπωση ένα ανάλογο σκηνικό με τον καιρό θα το συνηθίσουμε και εδώ. Το να βλέπουμε ανθρώπους με χειρουργικές μάσκες μπορεί να περιοριστεί σε έκταση φαινομένου αλλά δε νομίζω ότι θα εκλείψει, ο ιός όπως και αυτός της κοινής γρίπης ήρθε για να μείνει, το πόση ζημιά προκάλεσε άμεσα ή έμμεσα ας ελπίσουμε ότι θα υπάρχουν ιστορικοί στο μέλλον για να τους απασχολήσει.
Το εμβόλιο πάντως δε το κάνω και σκασίλα μου αν χαλάω την ανοσία της αγέλης!




Εδώ γιατί παραπλανείτε τους αναγνώστας και προσπαθείτε να τους πείσετε οτι είμαι ενεργό μέλος;
Είναι για να λάβετε αυτή τη μικρή ηδονή οτι μου τη φέρατε που προσπάθησα μια δυο φορές να συνδεθώ και δεν τα κατάφερα;
οκ τρείς αλλά μην χαρείς και πολύ,δεν κάνει καλό στο κάρμα οπως θα ξερς


'«Το άτομο που λέει ότι δεν μπορεί να γίνει, δεν θα πρέπει να διακόπτει το πρόσωπο που το κάνει».'


Edited by - orderintοchaos on 22/04/2021 09:21:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orderintοchaos
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2021, 09:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orderintοchaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
globalseeker
Νέο Μέλος

Eχουν περάσει πάνω από δέκα χρόνια όταν σε μια βόλτα με την οικογένεια σε ένα από τα μεγάλα πάρκα της περιοχής συνάντησα ένα παιδάκι χωρίς μαλλιά και με χειρουργική μάσκα στο πρόσωπο να απολαμβάνει την ηλιόλουστη μέρα. Αυτό που για εμας είναι κάτι πρωτόγνωρο για κάποιους ήταν η καθημερινότητα τους, life is a bitch ωρες-ωρες ακόμα και εκεί που φαινομενικά, δε λέω λογικά, δε θα έπρεπε!
Αν ζούσα στην Ιαπωνία ίσως να μην μου προκαλούσε εντύπωση ένα ανάλογο σκηνικό με τον καιρό θα το συνηθίσουμε και εδώ. Το να βλέπουμε ανθρώπους με χειρουργικές μάσκες μπορεί να περιοριστεί σε έκταση φαινομένου αλλά δε νομίζω ότι θα εκλείψει, ο ιός όπως και αυτός της κοινής γρίπης ήρθε για να μείνει, το πόση ζημιά προκάλεσε άμεσα ή έμμεσα ας ελπίσουμε ότι θα υπάρχουν ιστορικοί στο μέλλον για να τους απασχολήσει.
Το εμβόλιο πάντως δε το κάνω και σκασίλα μου αν χαλάω την ανοσία της αγέλης!


<<καθορῶμεν ἀνθρώπους πολλοὺς ἐπὶ τοῦ πελάγους διαθέοντας>>




Edited by - orderintοchaos on 22/04/2021 09:23:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2021, 09:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η "νέα πολιτιστική επανάσταση", υποθάλπεται σιωπηλά:

Δείρε και λήστεψε κι εσύ έναν οδηγό λεωφορείου, μπορείς...

Δεν είναι φυσικά άγνωστο το φαινόμενο, σε πολλές ευρωπαϊκές πρωτεύουσες συμβαίνουν αντίστοιχα. Απλά ήρθαν και στην Ελλάδα. Φυσικά όταν ένα πιτσιρίκι βλέπει 24/7 τον γονιό του να βρίζει, να απειλεί και πιθανόν να επιτίθεται στους άλλους για ψύλλου πήδημα, είναι απολύτως προβλέψιμο ότι κάποια στιγμή θα δοκιμάσει και αυτός το ίδιο. Επίσης η ατιμωρησία, ειδικά όταν γίνεται για να μη θιχτεί η ενδεχόμενη εκλογική μας πελατεία, αποθρασύνει.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2021, 01:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν ξεκίνησα το θέμα, είχα στο μυαλό μου την φράση "η ζωή εν τάφω". Παραφράζοντας, έγινε "η ζωή εν μάσκα". Μετά από σχεδόν 1 χρόνο, μετά από την ανακάλυψη των εμβολίων, μετά από διαδοχικά lockdowns, ανοίγματα τύπου "φυσαρμόνικας", self-tests, εμβολιασμούς, πλησιάζει Πάσχα. Θα ακουστεί το "η ζωή εν τάφω". Η Μάσκα παραμένει. Έγινε διπλή. Και το "η ζωή εν μάσκα", είναι πράγματι μια παράφραση ; Δεν ξέρω. 20 χρόνια τώρα, ποτέ δεν μπόρεσε η κούτρα μου να ερμηνεύσει αυτά τα φλας που τρώει κατακούτελα ανά διαστήματα. Παλιότερα πιο συχνά. Τώρα, πιο σπάνια. Τι είναι ; Τι σημαίνουν ; Από πού έρχονται και τι θέλουν να μου πουν ; Δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να κρατηθώ ζωντανός. Να κρατηθούμε ζωντανοί. Και να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε για μας και για ένα καλύτερο μέλλον. Χωρίς τάφους, χωρίς μάσκες ...

Τα δέοντα.


Πέρασε και το Πάσχα φιλαράκο...
κι ο Απρίλης πέρασε, κι αργούν οι παπαρούνες

Αλλά η γενικότερη κοροϊδία καλά κρατεί. Ζούμε σε 'μεταλλαγμένους' καιρούς, με 'μεταλλαγμένους' ανθρώπους.

Δεν είναι η μάσκα ή το εμβόλιο το θέμα. Ούτε καν ο (κοροϊδο)ιός. Είναι η κοροϊδία, η μάσκα, η ασυνέπεια και η στάχτη στα μάτια για τους αλλότριους και αλλοπρόσαλλους σκοπούς. Οι λόγοι εφαρμογής του σοκ και δέους εδώ και τώρα, και σε παγκόσμια κλίμακα. Η σαπίλα του global βασιλείου της Δανιμαρκίας.
Πολλά έχουν δει τα μάτια μας μα αυτό μας φέρνει τρόμο - και ο τρόμος δεν είναι ο ιός φυσικά.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2021, 09:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Transhumanity

Στην κοινότητα του esoterica, ουκ ολίγες φορές έχει τεθεί το θέμα των "εξελιγμένων" ανθρώπων. Βέβαια εδώ, το εξετάζαμε κατ' εξοχήν από πνευματικής πλευράς. Δηλ. ένας εξελιγμένος πνευματικά άνθρωπος, ένας συνειδησιακά εξελιγμένος άνθρωπος (ποιος μπορεί να είναι, τι ιδιότητες μπορεί να έχει κτλ). Τότε είχα διατυπώσει την άποψη πως η εξέλιξη του ανθρώπινου είδους - με την κοινή σημασία της λέξης "εξέλιξη" από το ρήμα "εξελίσσομαι" δηλ. βελτιώνω της ικανότητές μου σε κάποιο τομέα - μπορεί να θεωρηθεί μόνο ως μηχανική.

Με την εμφάνιση των εμβολίων mRNA, η άποψη αυτή ενισχύεται. Τι εννοώ ; Εξηγούμαι αμέσως. Τι είναι ένα εμβόλιο τεχνολογίας mRNA, με απλά λόγια ; Είναι ένα χημικό σκεύασμα βιο-τεχνολογίας, νέας σχετικά βιο-τεχνολογίας, το οποίο περιέχει ένα manual για την δημιουργία ενός χαρακτηριστικού του ιού της κορώνας (ακίδα κορωνοϊού), το οποίο σε γεννετικό επίπεδο πάει και λέει στο ανοσοποιητικό μου σύστημα πως να φτιάξει αυτήν την ακίδα του ιού, ώστε όταν ο οργανισμός μου έρθει σε επαφή με τον συγκεκριμένο ιό να μπορέσει να φτιάξει γρήγορα αντισώματα για να τον καταπολεμήσει. (αν το λέω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος ή ας το πει καλύτερα, σε γενικές γραμμές πάντως αυτό είναι). Πρόκειται λοιπόν για γεννετικές πληροφορίες που λένε στον ανθρώπινο οργανισμό πώς να συμπεριφερθεί όταν έρθει σε επαφή με τον ιό. Το εμβόλιο λοιπόν, και νομίζω κανείς δεν διαφωνεί σε αυτό, είναι ένα προϊόν γεννετικής μηχανικής, θεωρώντας πάντα ότι κάνει αυτό που λέει πως κάνει.

Μπορεί να θεωρηθεί αυτό ως "εξέλιξη" ; Σαφώς και μπορεί γιατί σύμφωνα με τον ορισμό του ρήματος "εξελίσσομαι", βελτιώνει την ικανότητα του οργανισμού μου στο να αντιμετωπίσει τον κορωνοϊό. Υπό αυτής της οπτικής, αρχίζουμε πλέον να μιλάμε για έναν εξελιγμένο άνθρωπο. Ποια η διαφορά ενός εμβολιασμένου έναντι ενός μη εμβολιασμένου ; Και οι δύο μπορούν να φτιάξουν αντισώματα όταν έρθουν σε επαφή με τον ιό. Απλά, ο εμβολιασμένος έχει το manual για την δημιουργία αυτών των αντισωμάτων ενώ ο μη εμβολιασμένος πρέπει να ψάξει να το βρει και να αφήσει από μόνο του τον οργανισμό του - φυσικά ή φυσιολογικά - να το κάνει.

Από πλευράς είδους, ανθρωπίνου είδους (έννοια "human"), μιλάμε για δύο ίδιους ανθρώπους ; Eίναι και οι δύο humans; Κατά την άποψή μου, όχι. Από την στιγμή που η διαδικασία αυτή (η χορήγηση του manual δηλ) γίνεται σε γεννετικό επίπεδο, η έννοια του είδους μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί από κάποιον ότι αλλάζει. Στην περίπτωση των εμβολιασμένων έχουμε ένα είδος "trans-human", δηλ. έναν human που έχει updated - boosted γεννετικό υλικό (βλ. εδώ)

quote:
However, the most powerful body augmentation will come from biological augmentation* as a result of increased insight into our genomes, advances in IVF technology that may allow us to select the most intelligent embryos, and powerful CRISPR gene-editing technology which may one day give us the ability to eliminate all heritable diseases.

These body augmentation capabilities will give rise to humans that are more resilient, optimized and continually monitored. They will also lead to implications around which job opportunities are available to those with and without augmented abilities, as well as impacting sports competition with hierarchies based on body augmentation.

*augmentation = accretion, accrual, addendum, addition, boost, expansion, gain, increase, increment, more, plus, proliferation, raise, rise, step-up, supplement, uptick


Το ερώτημα : Αν αλλάζει η έννοια του είδους για τους εμβολιασμένους (και από "human" γίνεται "transhuman"), αλλάζει και η πρόσβασή τους στα "human rights" (ανθρώπινα δικαιώματα) ; Προς το παρόν ασφαλώς - και ευτυχώς - δεν έχουμε "transhuman rights". Αλλά τι θα συμβεί, αν τα δημιουργήσουμε ;

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"


Edited by - kangaro on 08/07/2021 09:33:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2021, 09:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Transhumanity

Στην κοινότητα του esoterica, ουκ ολίγες φορές έχει τεθεί το θέμα των "εξελιγμένων" ανθρώπων. Βέβαια εδώ, το εξετάζαμε κατ' εξοχήν από πνευματικής πλευράς. Δηλ. ένας εξελιγμένος πνευματικά άνθρωπος, ένας συνειδησιακά εξελιγμένος άνθρωπος (ποιος μπορεί να είναι, τι ιδιότητες μπορεί να έχει κτλ). Τότε είχα διατυπώσει την άποψη πως η εξέλιξη του ανθρώπινου είδους - με την κοινή σημασία της λέξης "εξέλιξη" από το ρήμα "εξελίσσομαι" δηλ. βελτιώνω της ικανότητές μου σε κάποιο τομέα - μπορεί να θεωρηθεί μόνο ως μηχανική.

Με την εμφάνιση των εμβολίων mRNA, η άποψη αυτή ενισχύεται. Τι εννοώ ; Εξηγούμαι αμέσως. Τι είναι ένα εμβόλιο τεχνολογίας mRNA, με απλά λόγια ; Είναι ένα χημικό σκεύασμα βιο-τεχνολογίας, νέας σχετικά βιο-τεχνολογίας, το οποίο περιέχει ένα manual για την δημιουργία ενός χαρακτηριστικού του ιού της κορώνας (ακίδα κορωνοϊού), το οποίο σε γεννετικό επίπεδο πάει και λέει στο ανοσοποιητικό μου σύστημα πως να φτιάξει αυτήν την ακίδα του ιού, ώστε όταν ο οργανισμός μου έρθει σε επαφή με τον συγκεκριμένο ιό να μπορέσει να φτιάξει γρήγορα αντισώματα για να τον καταπολεμήσει. (αν το λέω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος ή ας το πει καλύτερα, σε γενικές γραμμές πάντως αυτό είναι). Πρόκειται λοιπόν για γεννετικές πληροφορίες που λένε στον ανθρώπινο οργανισμό πώς να συμπεριφερθεί όταν έρθει σε επαφή με τον ιό. Το εμβόλιο λοιπόν, και νομίζω κανείς δεν διαφωνεί σε αυτό, είναι ένα προϊόν γεννετικής μηχανικής, θεωρώντας πάντα ότι κάνει αυτό που λέει πως κάνει.

Μπορεί να θεωρηθεί αυτό ως "εξέλιξη" ; Σαφώς και μπορεί γιατί σύμφωνα με τον ορισμό του ρήματος "εξελίσσομαι", βελτιώνει την ικανότητα του οργανισμού μου στο να αντιμετωπίσει τον κορωνοϊό. Υπό αυτής της οπτικής, αρχίζουμε πλέον να μιλάμε για έναν εξελιγμένο άνθρωπο. Ποια η διαφορά ενός εμβολιασμένου έναντι ενός μη εμβολιασμένου ; Και οι δύο μπορούν να φτιάξουν αντισώματα όταν έρθουν σε επαφή με τον ιό. Απλά, ο εμβολιασμένος έχει το manual για την δημιουργία αυτών των αντισωμάτων ενώ ο μη εμβολιασμένος πρέπει να ψάξει να το βρει και να αφήσει από μόνο του τον οργανισμό του - φυσικά ή φυσιολογικά - να το κάνει.

Από πλευράς είδους, ανθρωπίνου είδους (έννοια "human"), μιλάμε για δύο ίδιους ανθρώπους ; Eίναι και οι δύο humans; Κατά την άποψή μου, όχι. Από την στιγμή που η διαδικασία αυτή (η χορήγηση του manual δηλ) γίνεται σε γεννετικό επίπεδο, η έννοια του είδους μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί από κάποιον ότι αλλάζει. Στην περίπτωση των εμβολιασμένων έχουμε ένα είδος "trans-human", δηλ. έναν human που έχει updated - boosted γεννετικό υλικό (βλ. εδώ)

quote:
However, the most powerful body augmentation will come from biological augmentation* as a result of increased insight into our genomes, advances in IVF technology that may allow us to select the most intelligent embryos, and powerful CRISPR gene-editing technology which may one day give us the ability to eliminate all heritable diseases.

These body augmentation capabilities will give rise to humans that are more resilient, optimized and continually monitored. They will also lead to implications around which job opportunities are available to those with and without augmented abilities, as well as impacting sports competition with hierarchies based on body augmentation.

*augmentation = accretion, accrual, addendum, addition, boost, expansion, gain, increase, increment, more, plus, proliferation, raise, rise, step-up, supplement, uptick


Το ερώτημα : Αν αλλάζει η έννοια του είδους για τους εμβολιασμένους (και από "human" γίνεται "transhuman"), αλλάζει και η πρόσβασή τους στα "human rights" (ανθρώπινα δικαιώματα) ; Προς το παρόν ασφαλώς - και ευτυχώς - δεν έχουμε "transhuman rights". Αλλά τι θα συμβεί, αν τα δημιουργήσουμε ;

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 08/07/2021 09:34:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2021, 13:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός ο προβληματισμος σου,
αλλά ποια η διαφορα μεταξυ γενετικής, μηχανικης ή πνευματικης εξέλιξης;
Πως συμβαδιζει ενας πνευματικα εξελιγμένος άνθρωπος να δαιμονοποιει τις αλλες δυο "εξελίξεις";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2021, 08:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διατύπωση της άποψης είναι η εξής : Η εξέλιξη του ανθρώπινου είδους μπορεί να θεωρηθεί μόνο ως μηχανική εξέλιξη. Τι σημαίνει "μηχανική εξέλιξη" : εξέλιξη άνευ συνειδητότητας, π.χ. εξέλιξη μιας μηχανής. Μια μηχανή μπορούμε να πούμε ότι εξελίσσεται (δηλ. ότι βελτιώνεται σ' αυτό που κάνει) αλλά δεν καταλαβαίνει η ίδια την εξέλιξή της. Από αυτό προκύπτει ξεκάθαρα πως όταν θέλουμε να μιλήσουμε για έναν εξελιγμένο άνθρωπο (δηλ. μία εξέλιξη στο ανθρώπινο είδος) απαραίτητη προϋπόθεση για να θεωρηθεί η εξέλιξή του ως πραγματική και ουσιαστική είναι να έχει συμβεί αυτή πρωτίστως συνειδησιακά. Διαφορετικά, θεωρείται ως μηχανική. Δηλ. μια εξέλιξη που ο ίδιος ο άνθρωπος δεν την καταλαβαίνει, δεν την συνειδητοποιεί, σαν να εξελίσσεται ένα μηχάνημα δηλ.

Αυτό συμβαίνει και στην περίπτωση της γενετικής μηχανικής, δηλ. του κλάδου της επιστήμης που ασχολείται με την - η wikipedia λέει άμεση χειραγώγηση , εγώ θα πω, διαχείριση και λειτουργία - διαχείριση και λειτουργία του γονιδιώματος ενός οργανισμού με την χρήση βιο-τεχνολογίας.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2021, 08:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 2013, το Ανώτατο Δικαστήριο των Η.Π.Α σε μια υπόθεση εναντίον της εταιρείας Myriad Genetics INC, αποφάσισε πως δεν μπορεί κάποιος να πατεντάρει το DNA γιατί είναι ένα "προϊόν της φύσης". Παρά τούτο, στο τέλος η απόφασή του αναφέρει πως αν είναι να αλλάξει κάποιος το ανθρώπινο γονιδίωμα μέσω mRNA εμβολιασμών, τότε αυτό το νέο γονιδίωμα δεν είναι "product of nature" και κατά συνέπεια μπορεί να πατενταριστεί. [βλ. και www.supremecourt.gov/opinions/12pdf/12-398_1b7d.pdf]

Αυτό στην ουσία σημαίνει πως όλοι όσοι έχουν κάνει το εμβόλιο σήμερα για τον COVID-19, θα μπορούσαν κατ' αυτήν την έννοια να θεωρηθούν πατενταρισμένοι. Ναι, αλλά η πατέντα σε κάποιον ανήκει, έτσι δεν είναι ; Δηλ. ο πατενταρισμένος είναι στην ουσία "owned", δηλ. κατέχεται από κάποιον, βρίσκεται στην κατοχή κάποιου, ανήκει σε κάποιον.

Ένας τέτοιος λοιπόν άνθρωπος δεν μπορεί να θεωρηθεί "human".

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 09/07/2021 08:55:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2021, 14:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο εμβολιασμένος έχει το manual για την δημιουργία αυτών των αντισωμάτων ενώ ο μη εμβολιασμένος πρέπει να ψάξει να το βρει και να αφήσει από μόνο του τον οργανισμό του - φυσικά ή φυσιολογικά - να το κάνει.

Ακριβώς. Όπως χθες το βράδυ για παράδειγμα, που ήμουν στη Βάρκιζα με την καλή μου. Γυρνώντας βλέπω μια θάλασσα από παρκαρισμένα αυτοκίνητα έξω από το Island:

Το κορωνοπάρτι στο οποίο κόλλησε όλη η Αθήνα (τη Δέλτα)

Εγώ ο μέρμηγκας που λέτε, βασικά σαν καλός εμβολιασμένος μλκας που είμαι, γύρισα σπίτι. Ενώ οι ανεμβολίαστοι τζιτζικες το έκαψαν μέχρι το πρωί. Το λογαριασμός της covid φυσικά, όταν τον εκδώσει η Commission (όπου να 'ναι έρχεται), θα έχει πολλά μηδενικά, τα οποία θα πληρώσω εγώ και οι άλλοι μλκες μέρμηγκας σαν κι εμένα. Μιας και οι τζίτζικες συνήθως ειναι άνεργοι, άεργοι, με κόκκινα δάνεια, έτερο-χρηματοδοτούμενοι και έχουν στην τσέπη μόνο τα λεφτά της βραδιάς. Τα οποία κατέθεσαν μάλιστα και πήραν δώρο ένα "εμβόλιο" του τύπου B.1.617.2. Είτε αγνό προϊόν νυχτερίδας είτε εμπλουτισμένο στα υπόγεια της Ουχάν.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flavios Mavrikios
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2021, 09:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει ας απαντήσει, η μάσκα προσώπου έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ μέχρι το 2020 σαν ιατρικό εργαλείο είτε προαιρετικά είτε με την βία όπως τώρα. Ρωτάω επειδή πριν τον COVID είχαν προηγηθεί πάρα πολλές πανδημίες με εκατομμύρια νεκρούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy