ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που βαδίζει ο κόσμος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2023, 09:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

https://crimereport.gr/katagrafoyn-meiosi-tis-egklimatikotitas-kata-25/

Αυτά τα στατιστικά (που επιβεβαιώνουν τα περι μείωσης της εγκληματικότητας) θεωρείτε πως είναι πραγματικά, χαλκευμένα ή παραπλανητικά; Για τα παράδειγμα, μπορεί να εχει μειωθεί η καταγραφή (απο την αστυνομία) των περιστατικών, απλά για να παρουσιαστεί μια ψευδής εικόνα.

Επίσης, οταν μιλάμε για βία, μιλαμε και για την απλή παραβατικότητα, απειλές και τρομοκράτηση αδυνάτων (γυναικών, ηλικιωμένων), που στις καταγγελίες των οποίων η αστυνομία δεν προσέρχεται, κι αν προσέρχεται, δεν καταγράφει. Τέτοια περιστατικά ειναι η χαρά του νεοέλληνα, αφου συνήθως οι περισσότεροι επιδίδονται σε αυτά (εκεί που τους παίρνει φυσικά)




Εγώ πιστεύω ότι παλιότερα (πριν το 90) μεγάλο μέρος της βίας περνούσε χωρίς καταγραφή είτε λόγω ατομικών παρεμβάσεων της αστυνομίας είτε γιατί για "λόγους τιμής" δεν τα κατήγγειλε κανένας.
Θυμάμαι ας πούμε το ξύλο που έπεφτε μεταξύ των μεταλλάδων και των ροκαμπιλάδων που δεν το διάβαζες σχεδόν ποτέ στο αστυνομικό δελτίο την επόμενη μέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2023, 09:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ας υποθέσουμε για μια στιγμή ότι η μετεμψύχωση υπάρχει και ότι οι ψυχές των έμβιων όντων είναι πεπερασμένες. Αυτή την στιγμή πάνω στην Γή υπάρχουν 8 δις άνθρωποι ενώ την εποχή που γεννηθήκαμε οι παλιότεροι ήταν 2 δίς. Αυτά τα 6 δις επιπλέον από ποιά πηγή μετενσαρκώθηκαν;

Σου έχω απάντηση, αλλά δεν την υποστηρίζω. Η δική μου θέση είναι ότι σίγουρα είμαστε έμψυχα όντα, αλλά το από που ερχόμαστε και που πάμε, δεν έχω ιδέα. Έχω κάποιες ιδέες βασικά, αλλά είναι αυτό που λέει η λέξη, και είναι εκτός θέματος.

Πάντως, αν υποστήριζα την μετενσάρκωση, θα σου έλεγα ότι είναι πολύ εύκολο να βρεις το από που ήρθανε τα 6 επιπλέον δις: Από εκεί που ήρθανε και τα δυο πρώτα. Δεν είναι αναγκαίο να προυπήρχε κάτι, για να ανακυκλώνεται μετά.
Για να μην το χοντρύνω, και σου πω ότι εκτός του ορατού κόσμου δεν έχουμε ιδέα για το πόσο μεγάλος θα είναι ένας, ας πούμε, 7διάστατος κόσμος. Γνωρίζουμε ότι μπορούμε να αντιληφθούμε.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...



Η προέλευση των ψυχών είναι σημαντικό ερώτημα αν δέχεσαι την ύπαρξη της ψυχής. Οι Βουδιστές δεν δέχονται την ύπαρξη της (στο δόγμα αυτό ονομάζεται ΑΝΑΤΜΑN για όποιον ενδιαφέρεται) αλλά δέχονται ότι αναγεννάται κάτι πιο αυθαίρετο όπως ο ψυχισμός, οι εθισμοί και οι έξεις.
Αν λοιπόν την δέχεσαι, πρέπει να εξηγήσεις σε κάποιον πως δημιουργείται (ή αν προϋπάρχει και απλώς προσκολλάται σε κάποιο σώμα) και που πάει μετά θάνατον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2023, 20:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η προέλευση των ψυχών είναι σημαντικό ερώτημα αν δέχεσαι την ύπαρξη της ψυχής. Οι Βουδιστές δεν δέχονται την ύπαρξη της (στο δόγμα αυτό ονομάζεται ΑΝΑΤΜΑN για όποιον ενδιαφέρεται) αλλά δέχονται ότι αναγεννάται κάτι πιο αυθαίρετο όπως ο ψυχισμός, οι εθισμοί και οι έξεις.
Αν λοιπόν την δέχεσαι, πρέπει να εξηγήσεις σε κάποιον πως δημιουργείται (ή αν προϋπάρχει και απλώς προσκολλάται σε κάποιο σώμα) και που πάει μετά θάνατον.

Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα, και μάλλον εκτός των πλαισίων της παρούσας ερώτησης που αφορούσε κυρίως το κομμάτι της βίας και της παρατηρούμενης αύξησής της.

Νομίζω ότι από πολλές πλευρές, τις αιτίες τις έχουμε σκιαγραφήσει ήδη.

quote:
Μετά από 12 χρόνια οικονομικής καταστροφής και 2 χρόνια εγκλεισμών, δεν χρειάζονται ειδικοί για να συμπεράνουν ότι ο κόσμος θα έχει πρόβλημα.
Επίσης δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να καταλάβεις ότι η κουλτούρα snowflake= ο καθένας είναι μοναδικός και αξιόλογος για αυτό που είναι, δημιουργεί τα περισσότερα προβλήματα. Όταν η ατομικότητα είναι αξία σε μια κοινωνία, η έννοια της κοινωνίας πάει περίπατο...

quote:
Εχω στο φιλικό κύκλο μου ένα-δυο "ειδικούς", ψυχολόγους και ψυχιάτρους. Αυτοί παραδέχονται ανοικτά και από τις μελέτες που διαβάζουν και από αυτά που βλέπουν σαν επαγγελματίες ότι "ο Έλληνας έχει τρελαθεί". Τα δε περιστατικά βίας έχουν εκτοξευτεί. Από απλή παραβατικότητα, έως οργανωμένο έγκλημα. Υπάρχει επίσης και μια εξήγηση που δίνουν, ότι πολύς κόσμος έχει σταματήσει να παίρνει τα φάρμακά του (κυριολεκτικά), είτε λόγω αδυναμίας πληρωμής ή επίσκεψης ειδικών ή από ιδεολογία (που διαμορφώθηκε από αυτά που διαβάζουν στο νετ).


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2023, 12:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μπορεί να είναι λίγο άσχετο,
αλλά με ιντρίγκαρε ο τίτλος.

Πού βαδίζει ο κόσμος;

πού να βαδίζει, όταν:

1) Σύμφωνα με τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδας, το 80% των λογαριασμών/καταθετών έχει καταθέσεις ΕΩΣ 1000 Ευρώ.

2) Σύμφωνα με την ΑΑΔΕ, περίπου τα 3/4 των φορολογουμένων κάνουν/έχουν μηδενική δήλωση/φόρο, ή εμφανίζουν εισοδήματα λιγοτερα των 10.000-15.000 Ευρώ το χρόνο

3) Στις πρόσφατες εκλογές το 40% ψήφισε ...Μητσοτάκη


Λοιπόν ή ζουμε/ζούνε όλοι σε παράλληλα σύμπαντα (μαύρης οικονομίας, παρα-οικονομίας, και υποθετικών ή φαντασιακών παραδείσων),
ή τη βρίσκουν μαζοχιστικά, ή υπάρχει σύνδρομο της Στοκχόλμης γενικευμένο στον ελληνικό πληθυσμό, ή η βλακεία , η ανοησία, η απάθεια, η αδιαφορία, η παραλυτική απελπισία έχουν βαρέσει κόκκινο!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panos_X
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2023, 20:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν ή ζουμε/ζούνε όλοι σε παράλληλα σύμπαντα (μαύρης οικονομίας, παρα-οικονομίας, και υποθετικών ή φαντασιακών παραδείσων),
ή τη βρίσκουν μαζοχιστικά, ή υπάρχει σύνδρομο της Στοκχόλμης γενικευμένο στον ελληνικό πληθυσμό, ή η βλακεία , η ανοησία, η απάθεια, η αδιαφορία, η παραλυτική απελπισία έχουν βαρέσει κόκκινο!


Το "ή" δεν χρειάζεται. Μάλλον όλα τα παραπάνω ισχύουν ταυτόχρονα και συνθέτουν την κατάσταση του μέσου συμπολίτη μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2023, 07:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορεί να είναι λίγο άσχετο,
αλλά με ιντρίγκαρε ο τίτλος.

Πού βαδίζει ο κόσμος;

πού να βαδίζει, όταν:

1) Σύμφωνα με τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδας, το 80% των λογαριασμών/καταθετών έχει καταθέσεις ΕΩΣ 1000 Ευρώ.

2) Σύμφωνα με την ΑΑΔΕ, περίπου τα 3/4 των φορολογουμένων κάνουν/έχουν μηδενική δήλωση/φόρο, ή εμφανίζουν εισοδήματα λιγοτερα των 10.000-15.000 Ευρώ το χρόνο

3) Στις πρόσφατες εκλογές το 40% ψήφισε ...Μητσοτάκη


Λοιπόν ή ζουμε/ζούνε όλοι σε παράλληλα σύμπαντα (μαύρης οικονομίας, παρα-οικονομίας, και υποθετικών ή φαντασιακών παραδείσων),
ή τη βρίσκουν μαζοχιστικά, ή υπάρχει σύνδρομο της Στοκχόλμης γενικευμένο στον ελληνικό πληθυσμό, ή η βλακεία , η ανοησία, η απάθεια, η αδιαφορία, η παραλυτική απελπισία έχουν βαρέσει κόκκινο!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Καλά, δεν είχα ακριβώς στο μυαλό μου αυτό όταν άνοιγα το θέμα, αλλά δεν το λες και άσχετο με το θέμα ... Υπάρχει εξήγηση, πάντως, κι αυτή είναι ο απόλυτος έλεγχος των ΜΜΕ απ' τον Κούλη, το γεγονός ότι ελέγχει (και) τη δικαστική εξουσία, απαγορεύοντας κόμματα που μπορεί να του κάνουν ζημιά, κλέβοντάς του ψηφοφόρους ή απλά κάνοντας μπ@ρδέλο άλλα και τέλος το τσίρκο που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ, το οποίο κατάφερε να μας κατσικωθεί (μάλλον αυτοδύναμη) η κυβερνησάρα μετά από τέτοια τετραετία. Γιατί περί κατορθώματος πρόκειται...

Στα του θέματος τώρα, όλοι όσοι ασχολούμαστε με το ποδόσφαιρό γνωρίζουμε λίγο πολύ το τι συμβαίνει (ειδικά τον τελευταίο καιρό) με τους οπαδούς των ομάδων. Μιλάμε για ακραία σκηνικά σχεδόν κάθε μέρα, τα οποία επί το πλείστον αφορούν σε ηλικίες από ανήλικους μέχρι (πολύ) νεαρούς ενήλικες. Να σημειώσω ότι, για κάποιον ανεξήγητο λόγο, τα φαινόμενα αυτά δεν δημοσιοποιούνται, εν αντιθέσει με αυτά των σχολείων, που ομοίως γίνονται όλο και πιο ακραία. Όταν η νεολαία σου έχει πάρει τέτοια μονοπάτια, καταλαβαίνεις πολύ καλά που βαδίζεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panos_X
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2023, 14:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω παιδιά στην εφηβεία (16) και παρατηρώντας τόσο τα ίδια, όσο και παιδιά της ευρύτερης ομάδας μέσα στην οποία κινούνται (Λύκειο), δεν έχω διαπιστώσει ακρότητες, ούτε βίαιες συμπεριφορές. Επίσης, λόγω επαγγέλματος, έχω συναναστροφές με φοιτητές. Ούτε και σε αυτούς εχω παρατηρήσει κάποια ανάρμοστη συμπεριφορά.

Αντιθέτως, τα άτομα των παραπάνω ηλικιακών ομάδων που έχω συναναστραφεί χαρακτηρίζονται από ευγένεια, ενδιαφέρον για το συνάνθρωπο και γενικότερα δεν παρουσιάζουν τα κόμπλεξ και τους ψυχαναγκασμούς της δικής μου γενιάς (πάνω κάτω generation X).

Τι θέλω να πω με τα παραπάνω; Ότι υπάρχει ενα υγιές κομμάτι που βαδίζει στον ορθό δρόμο. Το θέμα λοιπόν είναι αν αυτο το κομμάτι εχει την κρίσιμη μάζα που θα επηρεάσει τη γενικότερη πορεία μας. Ακούω κι εγώ από τα δελτία ή από άλλες μαρτυρίες τα έκτροπα της νέας γενιάς, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτά τα περιστατικά, όντως επηρεάζουν την απάντηση στο ερώτημα "που βαδίζει ο κόσμος".

Έχουμε να κάνουμε λοιπόν με δύο Ελλάδες; Σίγουρα παίζει ρόλο το περιβάλλον που μεγαλώνει κανείς. Συμπερασματικά, έχουμε δύο "ρεύματα", τα οποία κινούνται προς αντίθετες κατευθύνσεις, της ποιοτικής αναβάθμισης του κόσμου μας, το ένα, του πάτου, το άλλο.

Πάντα έτσι δεν ήταν όμως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2023, 23:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει εξήγηση, πάντως, κι αυτή είναι ο απόλυτος έλεγχος των ΜΜΕ απ' τον Κούλη, το γεγονός ότι ελέγχει (και) τη δικαστική εξουσία, απαγορεύοντας κόμματα που μπορεί να του κάνουν ζημιά, κλέβοντάς του ψηφοφόρους ή απλά κάνοντας μπ@ρδέλο άλλα και τέλος το τσίρκο που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ, το οποίο κατάφερε να μας κατσικωθεί (μάλλον αυτοδύναμη) η κυβερνησάρα μετά από τέτοια τετραετία. Γιατί περί κατορθώματος πρόκειται...

Σε αυτό συμφωνώ απολύτως. Αν κάτι έχει πετύχει ο Κούλης, είναι ο απόλυτος έλεγχος των ΜΜΕ, και το συνεχές λιβάνισμά του. Τώρα με λεφτά το έκανε, με εκβιασμούς το έκανε, πάντως αυτό το πέτυχε και τους έχει όλους τσιράκια του και φερέφωνά του.

Από την άλλη όπως τα λές, παίζει και χωρίς αντιπάλους στην ουσία, αφού ο αγράμματος καραγκιόζης Τσίπρας ούτε σοβαρή κυβέρνηση έκανε, ούτε σοβαρή αντιπολίτευση μπορεί να κάνει, ενώ τα 'στελέχη' του κάνουν τη μια γκάφα μετά την άλλη, ειδικά στον τελευταίο γύρο πριν το φινάλε.

quote:
Στα του θέματος τώρα, όλοι όσοι ασχολούμαστε με το ποδόσφαιρό γνωρίζουμε λίγο πολύ το τι συμβαίνει (ειδικά τον τελευταίο καιρό) με τους οπαδούς των ομάδων. Μιλάμε για ακραία σκηνικά σχεδόν κάθε μέρα, τα οποία επί το πλείστον αφορούν σε ηλικίες από ανήλικους μέχρι (πολύ) νεαρούς ενήλικες. Να σημειώσω ότι, για κάποιον ανεξήγητο λόγο, τα φαινόμενα αυτά δεν δημοσιοποιούνται, εν αντιθέσει με αυτά των σχολείων, που ομοίως γίνονται όλο και πιο ακραία. Όταν η νεολαία σου έχει πάρει τέτοια μονοπάτια, καταλαβαίνεις πολύ καλά που βαδίζεις...

Θα συμφωνήσω εν μέρει ότι υπάρχει περισσότερη αγριάδα και ένταση στη νεολαία -σε μια μερίδα της τουλάχιστον - αλλά ως ένα σημείο είναι και αναμενόμενο.
Θα συμφωνήσω ότι επίσης πολλές φορές η αντίδραση των νέων στρέφεται στους λάθος ή τους 'εύκολους' στόχους, πχ το άμεσο οικογενειακό περιβάλλον αντί για την κατεύθυνση της πραγματικής αιτίας των προβλημάτων. (κάποιες φορές βέβαια και το οικογενειακό περιβάλλον έχει τις ευθύνες του, αλλά συνήθως πληρώνει δυσανάλογη οργή και γίνεται σάκος του μποξ για αμαρτίες αλλονών...)


quote:
Αντιθέτως, τα άτομα των παραπάνω ηλικιακών ομάδων που έχω συναναστραφεί χαρακτηρίζονται από ευγένεια, ενδιαφέρον για το συνάνθρωπο και γενικότερα δεν παρουσιάζουν τα κόμπλεξ και τους ψυχαναγκασμούς της δικής μου γενιάς (πάνω κάτω generation X).

Τι θέλω να πω με τα παραπάνω; Ότι υπάρχει ενα υγιές κομμάτι που βαδίζει στον ορθό δρόμο. Το θέμα λοιπόν είναι αν αυτο το κομμάτι εχει την κρίσιμη μάζα που θα επηρεάσει τη γενικότερη πορεία μας. Ακούω κι εγώ από τα δελτία ή από άλλες μαρτυρίες τα έκτροπα της νέας γενιάς, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτά τα περιστατικά, όντως επηρεάζουν την απάντηση στο ερώτημα "που βαδίζει ο κόσμος".

Έχουμε να κάνουμε λοιπόν με δύο Ελλάδες; Σίγουρα παίζει ρόλο το περιβάλλον που μεγαλώνει κανείς. Συμπερασματικά, έχουμε δύο "ρεύματα", τα οποία κινούνται προς αντίθετες κατευθύνσεις, της ποιοτικής αναβάθμισης του κόσμου μας, το ένα, του πάτου, το άλλο.

Πάντα έτσι δεν ήταν όμως;


Αυτή είναι μάλλον μια πιο ορθολογική και πραγματιστική προσέγγιση.
Σίγουρα υπάρχει το αντίπαλον δέος, και βεβαίως η νεολαία δεν είναι μόνο αγρίως αντιδρώσα, αλλά υπάρχει και η σιωπηλή βουβή συνιστώσα η οποία είναι ευγενική, φιλόπονη, έξυπνη, και εργάζεται για την πρόοδο με τον ορθό τρόπο. Αυτή όμως η μερίδα αδικείται κατά κάποιον τρόπο, ακριβώς επειδή δεν κάνει 'φασαρία' και δεν είναι πομπώδης.

Το ποια μερίδα υπερτερεί σε αριθμητικούς όρους ή σε τάσεις στην κοινωνία, μάλλον δεν μπορούμε να το απαντήσουμε με ακρίβεια εδώ, γιατί απλώς αφουγκραζόμαστε τι γίνεται έξω, στα στενά πλαίσια της γειτονιάς μας ή της πόλης μας, και με βάση επιπλέον ό,τι μας λένε τα ΜΜΕ (που επίσης δεν προβάλουν συμμετρικά και αναλογικά τις αντίστοιχες πλευρές - το κακό και η φασαρία πάντα γίνονται πιο εύκολα είδηση, είναι γνωστό αυτό).

Όμως όπως είχα γράψει κάπου και παλαιότερα, το θέμα δεν είναι (μόνο) ποσοτικό. Είναι κυρίως το είδος και η εκτράχυνση της βίας και ο χαμός του (όποιου) μέτρου υπήρχε.
Είναι αλήθεια ότι βλέπουμε πιο hard core καταστάσεις, σε μικρότερες ηλικίες, και για ελάχιστες υποτυπώδεις αφορμές.

Πάντα τα παιδιά πλακωνόντουσαν στο ξύλο, από....αρχιοτάτων χρόνων,
το να φτάσουμε όμως σε εν δυνάμει δολοφόνους, μαχαιροβγάλτες δια ασήμαντον αφορμή, από την οπαδική συμπεριφορά ή κάποιον τσαμπουκά, ή ακόμη και για κάποια μικροκλοπή, πχ τηλεφώνου, αυτό όντως είναι ανησυχητικό και έχω την εντύπωση ότι έχει ενταθεί τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panos_X
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2023, 21:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Πάντα τα παιδιά πλακωνόντουσαν στο ξύλο, από....αρχιοτάτων χρόνων,
το να φτάσουμε όμως σε εν δυνάμει δολοφόνους, μαχαιροβγάλτες δια ασήμαντον αφορμή, από την οπαδική συμπεριφορά ή κάποιον τσαμπουκά, ή ακόμη και για κάποια μικροκλοπή, πχ τηλεφώνου, αυτό όντως είναι ανησυχητικό και έχω την εντύπωση ότι έχει ενταθεί τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.



Πράγματι, συμφωνώ και επαυξάνω. Θα έλεγα μάλιστα ότι όσο πιο αθόρυβο γίνεται το υγιές κομμάτι, τόσο πιο ανησυχητικά έντονο γίνεται το παραβατικό. Μια ζωή διπολισμός σε αυτή τη χώρα. Αν επιτρεπόταν η οπλοκατοχή είμαι σίγουρος οτι θα είχαμε και σκηνικά σαν της Αμερικής με τα μακελειά στα σχολεία κλπ. Δυστυχώς, απο οτι βλεπω, οι πολιτικοί μας (αλλά και όλοι εμεις που τους στηρίζουμε) δεν δειχνουν καμία διάθεση πρόληψης για τέτοια φαινόμενα. Και νομίζω οτι το βασικό μας πρόβλημα είναι ότι πλέον κανείς δεν ανέχεται τίποτα. Κάποια από τα παιδιά, που μεγάλωσαν μέσα στην κρίση και στην τρέλα της καραντίνας, χωρίς αντίβαρα, οδηγήθηκαν στην ακρότητα (όπως πιθανόν και όλο το οικογενειακό τους περιβαλλον).
Στα δικά μου/μας παιδικά χρόνια οι αγέλες που σχηματίζαμε, έκαναν καζούρα σε κάποιον φουκαρά με καποια ιδιορρυθμία ή έπεφτε και καμιά ψιλή με αγέλη άλλης γειτονιάς, αλλά μέχρι εκεί. Πότε οι αγελες αυτές έγιναν εγκληματικές συμμορίες; Κάτι δεν κάναμε καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2023, 09:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πάντα τα παιδιά πλακωνόντουσαν στο ξύλο, από....αρχιοτάτων χρόνων,
το να φτάσουμε όμως σε εν δυνάμει δολοφόνους, μαχαιροβγάλτες δια ασήμαντον αφορμή, από την οπαδική συμπεριφορά ή κάποιον τσαμπουκά, ή ακόμη και για κάποια μικροκλοπή, πχ τηλεφώνου, αυτό όντως είναι ανησυχητικό και έχω την εντύπωση ότι έχει ενταθεί τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.



Πράγματι, συμφωνώ και επαυξάνω. Θα έλεγα μάλιστα ότι όσο πιο αθόρυβο γίνεται το υγιές κομμάτι, τόσο πιο ανησυχητικά έντονο γίνεται το παραβατικό. Μια ζωή διπολισμός σε αυτή τη χώρα. Αν επιτρεπόταν η οπλοκατοχή είμαι σίγουρος οτι θα είχαμε και σκηνικά σαν της Αμερικής με τα μακελειά στα σχολεία κλπ. Δυστυχώς, απο οτι βλεπω, οι πολιτικοί μας (αλλά και όλοι εμεις που τους στηρίζουμε) δεν δειχνουν καμία διάθεση πρόληψης για τέτοια φαινόμενα. Και νομίζω οτι το βασικό μας πρόβλημα είναι ότι πλέον κανείς δεν ανέχεται τίποτα. Κάποια από τα παιδιά, που μεγάλωσαν μέσα στην κρίση και στην τρέλα της καραντίνας, χωρίς αντίβαρα, οδηγήθηκαν στην ακρότητα (όπως πιθανόν και όλο το οικογενειακό τους περιβαλλον).
Στα δικά μου/μας παιδικά χρόνια οι αγέλες που σχηματίζαμε, έκαναν καζούρα σε κάποιον φουκαρά με καποια ιδιορρυθμία ή έπεφτε και καμιά ψιλή με αγέλη άλλης γειτονιάς, αλλά μέχρι εκεί. Πότε οι αγελες αυτές έγιναν εγκληματικές συμμορίες; Κάτι δεν κάναμε καλά.




Η διαφορά είναι στους αριθμούς.
Θυμάμαι streetfight - σε σύγκρουση δύο 'αγέλες' το 1971 ή 1972....
Τη διέλυσε πριν ολοκληρωθεί παρέμβαση μαμάδων και γιαγιάδων της γειτονιάς. Ήξεραν και τα παιδιά και η μία την άλλη. Τώρα κανείς δεν ξέρει - και δεν θέλει να ξέρει - τον διπλανό. Πιθανότατα ούτε τότε ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2023, 01:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στα δικά μου/μας παιδικά χρόνια οι αγέλες που σχηματίζαμε, έκαναν καζούρα σε κάποιον φουκαρά με καποια ιδιορρυθμία ή έπεφτε και καμιά ψιλή με αγέλη άλλης γειτονιάς, αλλά μέχρι εκεί. Πότε οι αγελες αυτές έγιναν εγκληματικές συμμορίες; Κάτι δεν κάναμε καλά.

Αυτό ακριβώς είναι το ανησυχητικό σημείο.
Οι 'αγέλες'-συμμορίες της γειτονιάς ή των σχολείων, οι τσαμπουκάδες και οι μαγκιές, τα πειράγματα, η καζούρα λεπτή ή και πιο χονδροειδής πάντοτε υπήρχε και θα υπάρχει, και δεν μπορεί να ποινικοποιηθεί ούτε να εξαλειφθεί.

Είναι ίσως στη φύση του ανθρώπου, να βλέπει το διαφορετικό, να το σχολιάζει, να κουτσομπολεύει, να κάνει καλαμπούρια, πειράγματα, συγκρίσεις, κλπ

Το άκρως ανησυχητικό είναι το στοιχείο της εξολόθρευσης.

Πλέον δεν αρκεί σε κάποιους να κάνουν το πείραγμα ή την πλάκα τους.
Θέλουν ακραία επιβολή, ισοπεδωτική κυριαρχία, και πιθανόν -σκοπίμως- θύματα προς επίρρωσιν ισχύος ή παραδειγματισμό των αντιπάλων.
Αυτό είναι που έχει περάσει σε άλλο επίπεδο.
Το θα σε πατήσω κάτω μέχρι τελικής πτώσεως ή θα σε χτυπήσω ή θα σε μαχαιρώσω, επειδή είσαι οπαδός άλλης ομάδας, άλλου κόμματος , άλλης φυλής, άλλων πιστεύω, κλπ.

Αυτή η εκτράχυνση είναι η ειδοποιός διαφορά.

Προφανώς και παλαιότερα τα παιδιά περασμένων γενεών δεν ήταν 'άγια' ούτε είχαν τρόπους ανακτόρων και Παρισίων,
κοροϊδεύανε και πειράζανε τον πούστη, την αδερφή, τον παρακατιανό, και ό,τι άλλο ήταν εκτός της νόρμας τους,
οι Παοκτσήδες έβριζαν τα σκουλήκια τους Αριανούς, οι Βάζελοι τους γάβρους, κλπ,
αλλά δεν πήγαιναν να τους σκοτώσουν κιόλας.


quote:
Η διαφορά είναι στους αριθμούς.
Θυμάμαι streetfight - σε σύγκρουση δύο 'αγέλες' το 1971 ή 1972....
Τη διέλυσε πριν ολοκληρωθεί παρέμβαση μαμάδων και γιαγιάδων της γειτονιάς. Ήξεραν και τα παιδιά και η μία την άλλη. Τώρα κανείς δεν ξέρει - και δεν θέλει να ξέρει - τον διπλανό. Πιθανότατα ούτε τότε ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς.

Βεβαίως υπήρχε και το παρεμβατικό στοιχείο των γονέων εκείνης της εποχής, των γειτόνων ή των δασκάλων/καθηγητών. Δεν έμεναν αμέτοχοι.
Αν αντιλαμβανόντουσαν τέτοια φαινόμενα, επενέβαιναν σχεδόν εν τη γεννέσει τους ή πολύ άμεσα και πυροσβεστικά.
Υπήρχε και η έννοια της ντροπής, όπως και σαφώς μεγαλύτερη κοινωνική συνοχή -και μη ανοχή σε τέτοια φαινόμενα έστω σε τοπικό επίπεδο γειτονιάς, περιοχής, σχολείου ή χωριού/κωμόπολης.

Τώρα υπάρχει απάθεια και αδιαφορία αφενός, και αφετέρου μύρια όσα άλλα οξυμένα προβλήματα οικονομικής και κοινωνικής φύσης, που δεν αφήνουν περιθώρια σε ήπιες πράξεις και εμρηνείες και οδηγούν σε ολοένα πιο ακραίες και αντιδραστικές συμπεριφορές όλους και όχι μόνο τους νέους που ούτως ή άλλως εκ φύσεως είναι πιο αντιδραστικοί.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2023, 09:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις ότι βαδίζομεν προς την αυτο-καταστροφή.

Αν την γλυτώσουμε από την τεχνητή νοημοσύνη και την "επανάσταση" των μηχανών (παρεμπιπτόντως κάπου διάβασα πως το skynet ήδη συμβαίνει), τότε οδεύουμε σε κοινωνίες πλήρως ελεγχόμενες από ολοκληρωτικά καθεστώτα, τα οποία θα μας ελέγχουν και θα καθορίζουν τις πράξεις μας και γενικότερα την ζωή μας.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2023, 18:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τουλάχιστον την τοπική αυτοκαταστροφή την έχουμε εξασφαλίσει: 41%

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2023, 13:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις ότι βαδίζομεν προς την αυτο-καταστροφή.

Οι ενδείξεις όντως αυτό δείχνουν,
αλλά το βαθύτερο ερώτημα στη φιλοσοφική σφαίρα είναι γιατί συμβαίνει αυτό?

Είμαστε εγγενώς προγραμματισμένοι με τάσεις αυτοκαταστροφής ως είδος?
Είμαστε μειωμένης αντιληπτικής ικανότητας, ώστε δεν βλέπουμε ή αγνοούμε τον κίνδυνο, που ζούμε ή που έρχεται?
Είμαστε απλώς κοντόφθαλμοι και άφρονες?
Ζούμε μόνο για το σήμερα και για αύριο...δε βαριέσαι?
Ή μήπως αρκετοί τα βλέπουν αυτά, αλλά δεν έχουν την ισχύ ή τον τρόπο να τα αλλάξουν, ενώ αυτοί που όντως ελέγχουν τις τύχες του κόσμου και έχουν τα ηνία, για τους δικούς τους λόγους επιδιώκουν την καταστροφή (πιθανόν επειδή οι ίδιοι έχουν ή πιστεύουν ότι έχουν κάποιου είδους καβάτζα και θα τη γλιτώσουν κάπως, με κάποιο τρόπο, έστω και στο παρά πέντε?) ?

quote:
Τουλάχιστον την τοπική αυτοκαταστροφή την έχουμε εξασφαλίσει: 41%

Αυτό είναι ένα άλλο σημείο των καιρών που χρήζει ξεχωριστής ανάλυσης.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2023, 15:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τουλάχιστον την τοπική αυτοκαταστροφή την έχουμε εξασφαλίσει: 41%

Αυτό είναι ένα άλλο σημείο των καιρών που χρήζει ξεχωριστής ανάλυσης.


Μια πρόχειρη ανάλυση είναι οτι τα υποτιθέμενα εκπληκτικά ποσοστά του κυβερνώντος κόμματος δεν είναι παρά το 21.8% του εκλογικού σώματος της Ελλάδας. Αυτό προκύπτει επειδή ψήφισε το 53.74% του εκλογικού σώματος και απο αυτούς, το 40.56% επέλεξε το κυβερνών κομμα. Και είναι χαμηλότερα, από άλλα που έχει πάρει στο παρελθόν.

Οπότε, όποιος σκούζει τώρα (...ΤΨΡΜ και τα συναφή), πρέπει να αναλογιστεί ότι την τύχη του τόπου όρισε ο ένας στους πέντε (απο αυτούς που ψηφίζουν) γύρω του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2024, 21:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους (όσοι μπορεί να έχουν απομείνει πια), μετά από πολύ καιρό. Κάποιες σκέψεις ως προς το που βαδίζουμε, από μια περισσότερο εσωτερική ματιά, μιας και βρισκόμαστε στο esoterica:
Υπό αυτήν την οπτική, λοιπόν, η αιτία για το που βαδίζουμε σήμερα και για την κατάσταση του σύγχρονου ανθρώπου μπορεί να εντοπιστεί σε δύο ρητά:
«Ο Θεός είναι νεκρός» του Νίτσε και
«Ακόμα και αν δεν υπήρχε Θεός, θα έπρεπε να τον είχαμε εφεύρει» του Βολταίρου...
...όπως επίσης και στην έννοια της απομάγευσης του κόσμου του Βέμπερ.

Θα ξεκινήσω με αυτή την τελευταία. Ο κόσμος μας χρωστάει πολλά στις θετικές επιστήμες, οι οποίες αύξησαν εντυπωσιακά το προσδόκιμο της ζωής μας και μας έδωσαν εν γένει μια πιο άνετη ζωή. Για να γίνει αυτό, όμως, υπήρχε μια προϋπόθεση. Ο κόσμος να χάσει τη «μαγεία» του, να καταρριφθούν οι θρησκείες, οι δεισιδαιμονίες, η πίστη σε υπερφυσικά φαινόμενα και εν γένει στο υπερβατικό. Ο κόσμος μας πλέον, τουλάχιστον η μεγάλη πλειονότητα, πιστεύει σε ό,τι μπορεί να αντιληφθεί με τις πέντε αισθήσεις. Άσχετα που τα αρχέτυπα υπάρχουν (και πάντα θα υπάρχουν) και θα εμφανίζονται ακόμα και στον πιο σκληροπυρηνικό υλιστή, κωδικοποιημένα έστω, στο ασυνείδητό του, όπως θα έλεγε ο (μεγάλος) Γιούνγκ. Η ουσία είναι ότι ο υλισμός κέρδισε.
Το παραπάνω προφανώς φέρνει μεγάλες επιπτώσεις στο συλλογικό συνειδητό (και κυρίως ασυνείδητο), μιας και ο άνθρωπος, με αυτόν τον τρόπο, βρέθηκε να έχει απωλέσει το ανώτατο όλων των νοημάτων της ζωής, δηλαδή τον Θεό/δημιουργό οντότητα, πείτε το όπως θέλετε. Όταν πιστεύεις στην τυχαιότητα, στο ότι, πέρα από το σώμα σου, δεν υπάρχει τίποτα άλλο και στο ότι μετά τον Θάνατο απλώς... τερματίζεις, αναγκαστικά πέφτεις στον υλισμό (ό,τι νόημα και αν βρει κάποιος στη ζωή του, δεν δύναται να συγκριθεί με το ανώτερο και εκτός του κόσμου των φαινομένων που περιγράφουν οι θρησκείες και τα συστήματα πεποιθήσεων.)
Ακριβώς αυτό το νόημα είναι και ο λόγος που δίνω τόσο μεγάλη σημασία στο ρητό του Βολταίρου. Παρατηρούμε ότι, παρά τις προαναφερθείσες επιτυχίες του σύγχρονου ανθρώπου στο πεδίο της ύλης, χωλαίνει αρκετά σε άλλα, ιδιαίτερα σε αυτό της ψυχολογίας. Δεν θα αρχίσω εκτενείς αναλύσεις, θα πω μόνο το εξής, που πιστεύω ότι πολλοί βιώνουμε/παρατηρούμε σε άλλους (ή και στον εαυτό μας): φοβερή μιζέρια, αρνητικότητα, κακή ψυχολογική κατάσταση των ανθρώπων και, ίσως το χειρότερο, πως, μαζί με τον Θεό, πέθανε και η ελπίδα. Κατά τη γνώμη μου στη ζωή πρέπει να υπάρχει πάντα ισορροπία. Πήραμε, λοιπόν, πολλά στο υλικό πεδίο και απωλέσαμε, εξίσου πολλά, στο υπερβατικό.
Εν τέλει ο Θεός πέθανε και για τον θάνατό του ευθύνεται η ίδια η ανθρωπότητα. Και αν μου αναφέρετε τώρα, για παράδειγμα, χώρες σαν τη δική μας, στην οποία υπάρχει ακόμα ισχυρό το στοιχείο του Χριστιανισμού, θα σας αντιτείνω το εξής: Ακόμα και όσοι αυτοπροσδιορίζονται σαν Χριστιανοί, πόσοι πραγματικά πιστεύουν στη μεταθάνατον συνέχεια της ψυχής ή, ακόμη, στην ίδια την ύπαρξή της; Συλλογιζόμενοι δε, τη σταδιακή αποδόμηση των θρησκειών (αλλά και γενικότερα, όλων των πεποιθήσεων που δεν ακολουθούν το πνεύμα της εποχής), ίσως κατευθυνόμαστε σε μία κοινωνία (τουλάχιστον στη δύση) καθολικά νιχιλιστική, με ό,τι αρνητικό μπορεί να συνεπάγεται για τη συλλογική της ψυχολογία. Εδώ κολλάει η αναγκαιότητα του ρητού του Βολταίρου.
Ποιες είναι οι σκέψεις σας για το θέμα;

Edited by - ilias1990 on 06/02/2024 21:23:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2024, 19:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί, σας έχω νέα.

Κόρινθος: Σε αίρεση παλαιοχριστιανών η οικογένεια που ζει σε λαγούμι - Γιατί αρνούνται την εξέλιξη

Φαίνεται οτι μερικοί συμπολίτες μας, βαρέθηκαν τις βόλτες στις πλατείες με τα εξαπτέρυγα και τον διαδικτυακό ομολογητικό ακτιβισμό, ένα μέρος του οποίου νιώσαμε στο πετσί μας καλά και εδω μέσα ( σε σημείο κάποιοι να φερθούμε σχεδόν αντίστοιχα - τα ξέρετε, μην τα σκαλίζω ) και αποφάσισαν να περάσουν στην εφαρμογή του.

Το θέμα είναι πως αυτή τη στιγμή, οι παραπάνω δραπέτες του Δρομοκαΐτειου, μέσα στην ζέση τους, αμόλησαν μια βαθιά αλήθεια. Κατά πεποίθηση πλέον "δεν είμαστε Έλληνες, είμαστε Ρωμιοί", δήλωσαν. Ο παραπάνω άνθρωπος των σπηλαίων δηλαδή, αισθάνεται Ρωμαίος, πολίτης της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Άντε της Ανατολικής Ρωμαϊκής (το λεγόμενο Βυζάντιο, απο τους Δυτικούς).

Αγαπητέ Ρωμαίε, κάνεις λάθος. Με τα 2/3 του κοινοβουλίου δεξιά-ακροδεξιά αντιδραστικό και σε στενό εναγκαλισμό με τον κλήρο, τη δημόσια εσωτερική πολιτική της Ελλάδας τύπου "Ευρώπη a la carte" (βλ. τα € των κουτόφραγκων τα θέλουμε, Ευρωπαϊκή νομοθεσία δεν θέλουμε - γάμοι ομοφύλων, ιδιωτική παιδεία, νομοθεσία και διοίκηση του κράτους, διαφθορά και αξιοκρατία), είμαστε Ρωμαίοι περισσότερο απ' όσο νομίζεις.

Απλά εσύ προσπάθησες να κάνεις... ότι και οι Μορμόνοι, σε πιο savage έκδοση. Δεν τα σηκώνει το σύστημα αυτά. Δες το λίγο διαφορετικά και θα γίνετε trendy, αρκετοί θα τρέξουν να προλάβουν να στήσουν κολεκτίβες σαν και τη δική σας. Είναι πολλοί εκεί έξω, περισσότεροι απ' ότι νομίζεις... οι Έλληνες είμαστε μειοψηφία.

Edited by - Heretic on 16/02/2024 20:36:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2024, 01:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί, σας έχω νέα.

Κόρινθος: Σε αίρεση παλαιοχριστιανών η οικογένεια που ζει σε λαγούμι - Γιατί αρνούνται την εξέλιξη

Φαίνεται οτι μερικοί συμπολίτες μας, βαρέθηκαν τις βόλτες στις πλατείες με τα εξαπτέρυγα και τον διαδικτυακό ομολογητικό ακτιβισμό, ένα μέρος του οποίου νιώσαμε στο πετσί μας καλά και εδω μέσα ( σε σημείο κάποιοι να φερθούμε σχεδόν αντίστοιχα - τα ξέρετε, μην τα σκαλίζω ) και αποφάσισαν να περάσουν στην εφαρμογή του.

Το θέμα είναι πως αυτή τη στιγμή, οι παραπάνω δραπέτες του Δρομοκαΐτειου, μέσα στην ζέση τους, αμόλησαν μια βαθιά αλήθεια. Κατά πεποίθηση πλέον "δεν είμαστε Έλληνες, είμαστε Ρωμιοί", δήλωσαν. Ο παραπάνω άνθρωπος των σπηλαίων δηλαδή, αισθάνεται Ρωμαίος, πολίτης της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Άντε της Ανατολικής Ρωμαϊκής (το λεγόμενο Βυζάντιο, απο τους Δυτικούς).

Αγαπητέ Ρωμαίε, κάνεις λάθος. Με τα 2/3 του κοινοβουλίου δεξιά-ακροδεξιά αντιδραστικό και σε στενό εναγκαλισμό με τον κλήρο, τη δημόσια εσωτερική πολιτική της Ελλάδας τύπου "Ευρώπη a la carte" (βλ. τα € των κουτόφραγκων τα θέλουμε, Ευρωπαϊκή νομοθεσία δεν θέλουμε - γάμοι ομοφύλων, ιδιωτική παιδεία, νομοθεσία και διοίκηση του κράτους, διαφθορά και αξιοκρατία), είμαστε Ρωμαίοι περισσότερο απ' όσο νομίζεις.

Απλά εσύ προσπάθησες να κάνεις... ότι και οι Μορμόνοι, σε πιο savage έκδοση. Δεν τα σηκώνει το σύστημα αυτά. Δες το λίγο διαφορετικά και θα γίνετε trendy, αρκετοί θα τρέξουν να προλάβουν να στήσουν κολεκτίβες σαν και τη δική σας. Είναι πολλοί εκεί έξω, περισσότεροι απ' ότι νομίζεις... οι Έλληνες είμαστε μειοψηφία.

Edited by - Heretic on 16/02/2024 20:36:01



Απόλυτα σωστός ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2024, 11:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=_mAp2uZWlvc

Το απόλυτα τραγικό είναι τα σχόλια που έχουν γραφτεί κάτω από το ρεπορτάζ. Να υποθέσω ότι πρόκειται για μέλη παραθρησκευτικών οργανώσεων ή μεμονωμένοι παλαβοί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2024, 07:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακραία φαινόμενα εφηΒΙΑς: Τι φταίει για τις «άγουρες συμμορίες»

Βάζω μερικές ειδήσεις επιλεκτικά, θα τοποθετηθώ στο "που βαδίζει ο κόσμος" μας αργότερα. Εστω ο μικρόκοσμός μας, αν και νομίζω οτι η Ελλάδα οδηγείται σε σύγκλιση με χώρες της Λατινικής Αμερικής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panos_X
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2024, 17:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιγράφω μήνυμα που μου έστειλε ένας φίλος στο fb:

"Εχω ζήσει Σικάγο έχω ζήσει Αθήνα εχω περπατήσει σε σοκάκια σε Ελλάδα και εξωτερικό βράδυ μόνος..ποτέ δεν έτυχε να δω να τραβάνε πιστόλι έξω από μπαρ .ποτέ ..και είδα εχθές στην Πάτρα..από 25χρονο επειδή ήρθε σε διαίνεξη με τον πορτιέρη..ήταν ψεύτικο είπαν..ποιος μπορεί να το πει με σιγουριά?"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2024, 17:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνο, στην Ελλάδα μόνο τραβάνε ψεύτικο πιστόλι. Στην Αμερική (ΗΠΑ) δεν τολμάνε να τραβήξουν ψεύτικο, γιατί ο άλλος μπορει (νόμιμα) να βγάλει αληθινό και να τους ρίξει στο ψαχνό. Οταν τραβας πιστόλι, αναλαμβάνεις τις ευθυνες της πράξης και το πας μέχρι τέρμα (λόγια συγγενή μου, παλιού αστυνομικού)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2024, 12:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί, σας έχω νέα.
Κόρινθος: Σε αίρεση παλαιοχριστιανών η οικογένεια που ζει σε λαγούμι - Γιατί αρνούνται την εξέλιξη

Φαίνεται οτι μερικοί συμπολίτες μας, βαρέθηκαν τις βόλτες στις πλατείες με τα εξαπτέρυγα και τον διαδικτυακό ομολογητικό ακτιβισμό, ένα μέρος του οποίου νιώσαμε στο πετσί μας καλά και εδω μέσα ( σε σημείο κάποιοι να φερθούμε σχεδόν αντίστοιχα - τα ξέρετε, μην τα σκαλίζω ) και αποφάσισαν να περάσουν στην εφαρμογή του.

Το θέμα είναι πως αυτή τη στιγμή, οι παραπάνω δραπέτες του Δρομοκαΐτειου, μέσα στην ζέση τους, αμόλησαν μια βαθιά αλήθεια. Κατά πεποίθηση πλέον "δεν είμαστε Έλληνες, είμαστε Ρωμιοί", δήλωσαν. Ο παραπάνω άνθρωπος των σπηλαίων δηλαδή, αισθάνεται Ρωμαίος, πολίτης της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Άντε της Ανατολικής Ρωμαϊκής (το λεγόμενο Βυζάντιο, απο τους Δυτικούς).

Αγαπητέ Ρωμαίε, κάνεις λάθος. Με τα 2/3 του κοινοβουλίου δεξιά-ακροδεξιά αντιδραστικό και σε στενό εναγκαλισμό με τον κλήρο, τη δημόσια εσωτερική πολιτική της Ελλάδας τύπου "Ευρώπη a la carte" (βλ. τα € των κουτόφραγκων τα θέλουμε, Ευρωπαϊκή νομοθεσία δεν θέλουμε - γάμοι ομοφύλων, ιδιωτική παιδεία, νομοθεσία και διοίκηση του κράτους, διαφθορά και αξιοκρατία), είμαστε Ρωμαίοι περισσότερο απ' όσο νομίζεις.

Απλά εσύ προσπάθησες να κάνεις... ότι και οι Μορμόνοι, σε πιο savage έκδοση. Δεν τα σηκώνει το σύστημα αυτά. Δες το λίγο διαφορετικά και θα γίνετε trendy, αρκετοί θα τρέξουν να προλάβουν να στήσουν κολεκτίβες σαν και τη δική σας. Είναι πολλοί εκεί έξω, περισσότεροι απ' ότι νομίζεις... οι Έλληνες είμαστε μειοψηφία.

Edited by - Heretic on 16/02/2024 20:36:01



Το θέμα έχει πολλές παραμέτρους, κάτσε να τα πιάσουμε ένα ένα και σιγά σιγά.
Μην Πορτοσαλτίζεις και Ευαγγελατίζεις κι εσύ έτσι αβασάνιστα.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2024, 19:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η ατάκα:

"Μην Πορτοσαλτίζεις και Ευαγγελατίζεις κι εσύ έτσι αβασάνιστα"

με τελείωσε. Κάτσε να βάλω κάτι να παίζει στο πικάπ για να κάνουμε κλίμα για το τι θα ακούσουμε...


Παλαιοχριστιανικό Beef Λιάγκα με Πάτερ Κλεομένη άνοιξε live στον ΑΝΤ1 | Luben TV

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2024, 19:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώ (αν)επίσημα τον Χρήστο Ελ να επιστρέψει στο esoterica. Του ζητώ από τώρα προκαταβολικα συγνώμη για ότι είχα γράψει για αυτόν

Χρήστο... ήμουνα τυφλός. Εσυ έβλεπες μπροστά δέκα χρόνια απο την εποχή σου. Γύρνα πίσω!

(αντε, να παίρνετε σειρα και εσείς στις προσκλήσεις. Κάποιος να καλέσει τον Βασιλάκη και τους υπόλοιπους)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2024, 03:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα πες την αλήθεια Αιρετικέ, σου αρέσει να μιλάς σε τοίχους. Το χεις κάνει εξάσκηση και τη βρίσκεις. Το σαδομαζό σε εξιτάρει... Ο Ελ παίζει να ναι ότι πιο δύσκολο έχω πετύχει στο να εξηγήσω τα αυτονόητα, και αν θυμάσαι σε αυτή την ηλικία είχα τεράστια υπομονή. Για να μη μιλήσω για τους εξαγνισμούς με ήλιο στα βουνά.... Εκεί κάπου ήταν το τέλος...

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2024, 15:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή η ατάκα:
"Μην Πορτοσαλτίζεις και Ευαγγελατίζεις κι εσύ έτσι αβασάνιστα"

με τελείωσε. Κάτσε να βάλω κάτι να παίζει στο πικάπ για να κάνουμε κλίμα για το τι θα ακούσουμε...


Παλαιοχριστιανικό Beef Λιάγκα με Πάτερ Κλεομένη άνοιξε live στον ΑΝΤ1 | Luben TV


Ωραίο το βιντεάκι, αλλά στο λίγο που το είδα, αυτός που κερδίζει πόντους είναι ο μουσάτος με τη γκλίτσα ο Κλεομένης, και όχι οι 'δημοσιογράφοι' και το 'πάνελ'.

Στα του Μανώλη του 'παλαιοχριστιανού' τώρα, γενικώς δεν βλέπω ποιο είναι το έγκλημα αυτού του ανθρώπου όσο γραφικός και κουτοπόνηρος και αν φαίνεται.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που πρέπει να διερευνηθεί είναι σχετικά με τα ανήλικα μέλη της οικογένειας, το σχολείο τους, τη διατροφή τους, τις συνθήκες διαμονής, κλπ. Αλλά σχετικά με αυτή την έρευνα, αυτή πρέπει να επεκταθεί σε όλους τους γυφτομαχαλαδες και οικισμούς Ρομά όλης της χώρας, αν τάχαμου το κράτος ενδιαφέρεται για τα δικαιώματα των παιδιών ανά την επικράτεια.

Τα κύρια σημεία της ιστορίας, όπως τουλάχιστον τα ανέδειξαν τα ΜΜΕ και οι επίδοξοι Γιάννηδες Αγιάννηδες και Κλουζώ της πολιτικής και της δημοσιοκαφρίας:

1) Διαμονή στην ύπαιθρο: Λέγανε τάχα ότι μένουν σε λαγούμια κλπ. Οι άνθρωποι είχανε τροχόσπιτο και κάτι καλύβες ή παράγκες. Αλλά αυτό δεν είναι θέμα ή μομφή από μόνο του. Εάν δεν καταπάτησαν προστατευμένη περιοχή Unesco ή Natura, ή ιδιοκτησία κανενός, και κάνανε κατασκήνωση ή μόνιμο κοινοβιακό camping, με την ευρύτερη οικογένεια ή φίλους τους, αυτό δεν συνιστά κανένα έγκλημα ή παραβίαση κανόνων.

2) Οπλοκατοχή: Πέρα από κάτι ξύλινες λαβές, μαχαίρια, τόξα της πλάκας και ιδιοκατασκευές δεν είδαμε κανένα σοβαρό όπλο εκεί πέρα, ενώ αν άκουγε κανείς τις ειδήσεις και τα ρεπορτάζ εκείνο τον καιρό θα νόμιζε ότι ανακάλυψαν το οπλοστάσιο του Εσκομπάρ ή της Σικελιάνικης μαφίας! Άντε να είχε και κανένα αεροβόλο ο άνθρωπος, και αυτό αμφιβόλου κατάστασης και απόδοσης.

3) Περί τηλεργασίας και αμοιβής από Δήμους κλπ. Αυτό μπορεί να ακούγεται σκανδαλώδες αλλά στην ουσία είναι η ευθύνη των Δήμων/εργοδοτών να ξέρουν ποιος δουλεύει και πού, και ποιος ανήκει στο Pay roll και για ποιο λόγο/δουλειά/εξειδίκευση/ρόλο. Στην ουσία είναι μομφή για τον Δήμο/εργοδότη και όχι για τον 'βολεμένο' και χαρτζιληκωμένο εξ αποστάσεως Μανώλη. Εκτός αυτού, πιθανόν να έχει και ένα δίκιο καθώς η τηλεργασία είναι και υφιστάμενη μορφή εργασίας σε κάποιες συγκεκριμένες δουλειές, και αν όντως ετοίμαζε εξελόφυλλα ή παρέδιδε κάποια υπηρεσία ηλεκτρονικά τότε το όλο αφήγημα ήταν μόνο προς χάριν εντυπωσιασμού και άνευ ουσιαστικής κατηγορίας.

4) θέμα περί αιμομιξίας : Αυτό πάλι ήταν ένα σενάριο που διακινήθηκε έντονα, και δεν ξέρουμε για ποιο λόγο. Αν υπήρχε κάποια πληροφορία ή υποψία ή καταγγελία, να διερευνηθεί. Όμως δεν μπορεί απλώς και μόνο επειδή κάποιος βλέπει μια κοινοβιακή κατάσταση 3 γενεών να υποθέτει ότι τα τέκνα των μεγαλύτερων θυγατέρων είναι ντε και καλά προϊόν αιμομιξίας. Ακόμα και στην περίπτωση που δηλώνουν 'αγνώστου πατρός'.

5) οι δηλώσεις περί τρόπου ζωής και θρησκευτικών πεποιθήσεων : Και πάλι εδώ δεν υπάρχει θέμα. Ο καθένας μπορεί να δηλώσει ό,τι θέλει και να πιστεύει ό,τι θέλει. Αυτός τάχαμου την είδε Βυζαντινός και παλαιοχριστιανός σε μια δική του έκδοση. Θα μπορούσε να την δει και Ταρζάν ή μοναχός Σαολίν. Πρόβλημά του εφόσον η όποια πεποίθηση ή 'τρέλα' του δεν αποτελεί κίνδυνο για το κοινωνικό σύνολο.

6) Τα παιδιά και τα σχολεία τους : Εδώ υπάρχει ζήτημα καθώς εφόσον υπάρχουν ανήλικα μέλη στην οικογένεια, αυτά βάσει της νομοθεσίας πρέπει να παρακολουθούν το πρόγραμμα της σχολικής εκπαίδευσης μέχρι ένα συγκεκριμένο ηλικιακό όριο. Σε αυτό το κομμάτι ακούστηκαν κάποια μισόλογα, του τύπου ότι τάχα τα παιδιά ήταν γραμμένα σε κάποιο σχολείο, πηγαίνανε κατά καιρούς, αλλά μετά τα ...κέρδισαν οι στάνες και τα πρόβατα. Αν πρέπει να γίνει μια έρευνα ή μια κατηγορία είναι μάλλον μόνο γι'αυτό, καθώς τα υπόλοιπα όλα είναι αστειότητες και γραφικότητες. Από την άλλη όμως θα πρέπει η πολιτεία να εξαδφαλίζει ότι αυτό συμβαίνει και τηρείται σε όλες τις οικογένειες με ανήλικα παιδιά, που είναι κοινό μυστικό ότι στην Ελλάδα του 21ου αιώνα υπάρχει μερίδα ανηλίκων συγκεκριμένων κατηγοριών πολιτών που δεν τελειώνει την υποχρεωτική εκπαίδευση όπως ορίζει ο νόμος και την κοπανάει από το σχολείο κατ'επανάληψη και διά παντός.

Γι'αυτό λοιπόν λέω ότι τα ΜΜΕ παίζουν ένα βρώμικο ρόλο, στη διαστρέβλωση της πραγματικότητας, μεγέθυνση και υποβάθμιση περιστατικών καιπράξεων κατά το δοκούν και κατά την εκάστοτε σκοπιμότητα και πολιτική συγκυρία, και δεν μεταδίδουν απλώς μια 'είδηση', αλλά διαμορφώνουν και υποβάλλουν 'κλίμα'.

Ένας άνθρωπος, για τους δικούς του λόγους αποφάσισε να είναι και να ζήσει
off the grid,
και μάλλον αυτό είναι που ενόχλησε περισσότερο.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2024, 16:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακραία φαινόμενα εφηΒΙΑς: Τι φταίει για τις «άγουρες συμμορίες»
Βάζω μερικές ειδήσεις επιλεκτικά, θα τοποθετηθώ στο "που βαδίζει ο κόσμος" μας αργότερα. Εστω ο μικρόκοσμός μας, αν και νομίζω οτι η Ελλάδα οδηγείται σε σύγκλιση με χώρες της Λατινικής Αμερικής.

H Eλλάδα δεν οδηγείται σε σύγκλιση με χώρες της Λατινικής αμερικής.
Ήδη έχει μπει με το ...ενάμιση πόδι στο club.

Κρατάμε πρωτεία σε διαφθορά, μαφιόζικες μπίζνες, εκτελέσεις, ξεκαθαρίσματα ναρκονονών, νταβατζήδων κλπ,
είμαστε στον πάτο σε ελευθερία τύπου,
προσχηματικά τάχα κρατάμε τη Δικαιοσύνη σε δήθεν μέτριο/αξιοπρεπές επίπεδο, αλλά οι περισσότεροι εγκληματίες είναι έξω,
ενώ πέραν της εγχώριας βίας, έχουμε και αρκετή εισαγώμενη,
τι άλλο θέλουμε για να πειστούμε για το πού είμαστε και πού θα βρεθούμε ως χώρα?



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2024, 13:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα πες την αλήθεια Αιρετικέ, σου αρέσει να μιλάς σε τοίχους. Το χεις κάνει εξάσκηση και τη βρίσκεις. Το σαδομαζό σε εξιτάρει... Ο Ελ παίζει να ναι ότι πιο δύσκολο έχω πετύχει στο να εξηγήσω τα αυτονόητα, και αν θυμάσαι σε αυτή την ηλικία είχα τεράστια υπομονή. Για να μη μιλήσω για τους εξαγνισμούς με ήλιο στα βουνά.... Εκεί κάπου ήταν το τέλος...

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...


Τον σαρκασμό/ειρωνεία της υπόθεσης, δεν την αντιλήφθηκες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2024, 13:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένας άνθρωπος, για τους δικούς του λόγους αποφάσισε να είναι και να ζήσει off the grid, και μάλλον αυτό είναι που ενόχλησε περισσότερο.


Επαναλαμβάνεις όλα τα επιχειρήματα που διάβασα στους υποστηρικτές του Μανώλη. Το ότι επιτέθηκε σε κάποιο κυνηγό (λαθροθήρας ή όχι ειναι αδιάφορο), τον απείλησε με όπλα (αυτοσχέδια ή μη - ο νόμος δεν διαχωρίζει) και επιπλέον του έβαλε φωτιά στο αμαξι του το παραβλέπουμε, έτσι;

Φυσικά το ότι είχε παιδιά (γνωστού και αγνώστου πατρός) να μένουν σε αυτές τις συνθήκες σε αχυροκαλύβες, χωρίς να πάνε σχολείο, το ότι σιτίζονταν όλοι με απάτες απο διάφορους ΟΤΑ (αλήθεια, ποιοι του κάνουν πλάτες; ) και εκεί skip, έτσι; Πταίσματα. Και ο ψευτοπάτερ... φυσικά θα κέρδιζε τις εντυπώσεις στο ρεπορτάζ. Πρόκειται για το ίδιο concept

Οπότε η κύρια θεωρία ξαναπροβάλει η γνωστή και χιλιοειπωμένη, οτι το σύστημα (πετσωμένα ΜΜΕ στην περίπτωσή μας) βρίσκουν κάποιον φουκαρά που και που και ρίχνουν τον προβολέα της δημοσιότητας επάνω του, για να αποπροσανατολίσουν απο την καταπίεση που ασκεί η εξουσία επάνω μας.

Οι διάφοροι ανωμαλάρες φυσικά που έχουν ξεσαλώσει και εχουν ξεχυθεί στους δρόμους ζητώντας τα ρέστα για οτι μλκια κανουν δεν καταπιέζουν κανέναν, καταπιέζει η εκάστοτε κυβέρνηση επειδή δεν έρχεται με τα νερά μας. Τι βολική θεωρία, ε;

Δεν είναι φυσικά επιχείρημα οτι "δεν σας πειράζουν οι Ρομά; ". Το ότι ζει περίπου έτσι μια φυλή που με κουλτούρα μη ενσωμάτωσης στον δυτικό τρόπο ζωής, δε σημαίνει οτι πρέπει να γίνουμε γύφτοι και οι υπόλοιποι ή να ανεχτούμε παρόμοιες συμπεριφορές. Γιατί αν αρχίσουν οι πάσης φύσης Μανώληδες να πολλαπλασιάζονται, θα έχουμε όλοι προβλημα.

Τουλάχιστον αυτοί που ζούμε στην Ελλάδα. Αλλοι που γράφουν απο αλλού και εκ του ασφαλούς, φυσικά και δεν έχουν δικαίωμα να κρίνουν. Ούτε και να ψηφίζουν, αλλα αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy