ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σύμβολα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 02:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ..ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΡΑΨΕΙ...ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ..-ΔΕΝ ΣΕ "ΤΙΜΑ" ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΥΤΗ ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΔΙΔΑΣΚΕΣΑΙ, ΟΠΩΣ ΕΠΑΝΗΛΗΜΕΝΑ ΕΓΙΝΕ ΦΑΝΕΡΟ.../ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΦΩΤΟ...-

Μέσα στην φώτο δεν είσαι εσύ και εγώ αλλά εγώ και εγώ..
μην το πάρεις ως ένδειξη επιθετικότητας ή υπονόμευσης αυτό.. απλά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω την θέση μου..
Ϊσως βέβαια να κάνω λάθος, και δεν βλέπεις έτσι τα πράγματα, αλλά τελικά δεν μου είπες τί είναι αυτό που βλέπεις μέσα στην φώτο μου και συνεχώς μου σχολιάζεις...


δες λοιπον παλι το quote ... σου απαντησα ηδη.

Αυτο ειναι τελικα το προβλημα...σου...
οτι αν υπηρχε μια πιθανοτητα να δεις περα απ'οσα λες...
δηλαδη να προσεγγισεις τη αντικειμενικοτητα,αντι του χωρισμενου στα δυο "εγω" σου,τοτε ισως κατανοουσες ολα οσα σου γραφω,αντι αυτου συνεχιζεις να "ζωγραφιζεις" αυτα που ηδη φαινονται/και εξακολουθεις βεβαια να μην με πειθεις.
-Πιο απλα δεν μπορω να γραψω,κατοπιν αυτου τιθεται θεμα κατανοησης...-

Ειναι λοιπον καιρος, να ψαξεις τι σημαινουν ολα οσα, αντι να περιμενεις να σου τ'αποκωδικοποιησω ,κι ενω ηδη σου εχω εξηγησει....
αν βιαζεσαι βεβαια παλι ειναι δικο σου το προβλημα με το χρονο αυτη τη φορα...
(οσο λυπασμα λεει και να ριξεις αυτο θ'ανθισει οταν ειναι καιρος,αν βεβαια ειναι ροδο...)


ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ+ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ+ ΝΑ ΤΙΣ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΧΟΛΙΑΜΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΑΡΚΕΤΑ..ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΘΕΛΩ...ΟΧΙ ΟΣΑ ΛΕΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ Σ' ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΕΙΣ...ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ...ΚΟΙΝΩΣ ΠΗΡΕΣ ΛΑΘΟΣ ΜΟΝΟΠΑΤΙ....ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΣΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ...:

...οταν πηγαιναμε στο σχολειο αν καποιος εκανε σκονακι την ωρα του δαιγωνισματος...ο καθηγητης το τον επιανε
+ ελεγε μετα ο απογοητευμενος μαθητης - προβληματισμενος γαρ!-
που προσπαθησε ...αλλα τον τσακωσε ο καθηγητης....
"μα πως ειναι δυνατον..αφου δεν μ'εβλεπε"///
κι ομως..Σ'εβλεπε...


-σου βγηκε τ'ονομα;ποτε;συ ειπας!επειδη αυτο που εγραψα απλα με κυνισμο δηλωνει την αποστροφη μου στο μασημενο φαγητοο λογος οτι μοναχη μου τ' ανακαλυψα ολα οσα μεσα απο την ζωη που εζησα,αυτο λεγεται αποκαλυψη αποκωδικοποιηση/οχι αποστηθηση ..Ο,ΤΙ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ"+ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ.-

ΧΜ..Ο,ΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ/ΑΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΣΟΥ..
ΨΑΞΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,"ΓΙΑΤΙ" ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΙ ΟΧΙ "ΤΙ" ΣΟΥ ΛΕΩ...

..ΚΑΝΕΝΑΝ + ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ,ΓΙΑΥΤΟ ΝΟΙΩΘΩ ΑΚΟΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ,ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ...
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ...ΑΥΤΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ,Η ΡΟΗ ΤΟΥΣ ΕΚΠΟΡΕΥΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΒΙΩΜΑΤΩΝ,ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΘΑ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΣΑ ΚΙ ΕΓΩ.. ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΑΥΤΕΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ...

ΧΜ...

ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ...
"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ" ΛΟΙΠΟΝ,Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΙΚΡΗ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΙΣΣΑ,ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.-

ΕΜΟΤΙΚΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ,ΑΣΧΟΛΗΗΚΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΗΔΗ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.
ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ..ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ,ΕΛΑ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ..ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ.
ΚΑΙ ΝΑΙ!ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ...

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ..."ΣΩΠΑ + ΑΚΟΥΣΕ..."



Listen to the rythm of the Universe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 02:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
+ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΕΛΙΔΑ..
+ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ- ΔΗ ΤΙΣΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ-
+ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΠΕΤΝΑΛΦΑΣ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ...

ΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ Σ'ΕΝΑ ΑΛΛΟ..
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
+ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΕΛΙΞΗ...

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟΥ..ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΩ/ΚΑΤΩ....
ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ....
+ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΕΨΕΙΣ ....ΕΣΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ....
ΑΝ ΔΥΝΑΣΑΙ...

Ο ΤΡΟΧΟΣ ΛΟΙΠΟΝ..
(ME ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΓΙΑ(ΚΑΙ ΑΠΟ) ΤΗ ΦΙΛΗ ΣΙΜΟΡΙ..+ΤΗΝ ΣΑΜΣΑΡΑ...)

SHAKTI...


Listen to the rythm of the Universe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 03:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να ξέρεις το παρελθόν είναι να κατανοείς το παρόν και να χτίζεις το μέλλον.

Έντγκαρ Κέυση


simori,

αν σ' ενδιαφέρει ειλικρινά το θέμα, είσαι ακόμα εδώ.

Μην προσωποποιείς τα πάντα, γιατί στην προκειμένη περίπτωση χάνεις... την ουσία.


Ο συμβολισμός και ο αποσυμβολισμός κατ' ακολουθίαν, δεν είναι συνταγή για να σου δώσει κάποιος μεζούρα και να μετράς...

Θέλει μελέτη και κυρίως... συνειδητοποίηση. Αυτό γίνεται μόνο μέσα από βίωμα.

Η ΨΥΧΗ δε θα σε αφήσει να εισχωρήσεις στο άδυτό...σου, αν δεν αφήσεις πίσω σου αυτά που σε κρατούν έξω απ' αυτό τόσον καιρό.

Η πύλη είναι ορθάνοιχτη κι εσύ βλέπεις Κέρβερους.

Δεν ξέρω πού βρήκες αυτές τις πληροφορίες για την πεντάλφα, αλλά αν θες, άκουσέ με... μην τις ξαναδιαβάσεις! Η γνώση αυτής της μορφής δε σου χρειάζεται, αν θέλεις ν' ασχοληθείς... Και πιστεύω... κι εγώ... πως θέλεις.

Ξεκίνα απ' την αρχή...

Ο τροχός γυρίζει, τον βλέπεις;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 29/02/2004 03:09:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 04:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Ο τροχος + οι συμβολισμοι του ...

Είναι το Καρμα ,η Μοιρα ,ο Χρονος.
Ο τροχος χωριζεται απο ακτινες που αναπαριστουν τις περιοδους της κυκλικης εκδηλωσης..
Η περιστροφη του τροχου της ζωης συμβολιζει την κυκλικη αλλαγη και το γιγνεσθαι.
Στον ινδουισμο είναι ο λωτος ως ηλιακη μητρα και αναπαριστα τα τσακρας.Συμβολιζει την τελεια ολοκληρωση.
Είναι χαρακτηριστικο του θεου Βαρουνα(της βροχης)αλλα + συμβολο του θεου Βισνου.

Για τους βουδιστες ο τροχος είναι ο κοσμος ,ο νομος και η αληθεια,ο κυκλος της υπαρξης ,η πληροτητα +η συμμετρια του dharma,o χρονος το πεπρωμενο,η ειρηνικη αλλαγη, η κυριαρχια. Ο Τροχος του νομου και της δοξασιας που συντριβει την πλάνη ,οι ακτινες του αντιστοιχουν στις πνευματικες ιδιοτητες που καταληγουν στο κεντρο,είναι οι ακτινες του φωτος που εκπορευονται από το βουδα.
Ο ιδιος ο τροχος αναπαριστα τον ιδιο τον βουδα,συμβολιζει την πνευματικη δυναμη,είναι ενας από τους θησαυρους του Παγκοσμιου κυβερνητη και είναι ένα από τα σημαδια στο πελμα του βουδα,ως τετοιου.
Συνανταται στα ταρω ως τροχος του Αρματος + υποδηλωνει την εξουσια .


Όταν ο τροχος είναι φτερωτος τοτε δηλωνει την υπερβολικη ταχυτητα .
Είναι ο τροχος των ζωδιων που κινειται κυκλικα γυρω από τον ηλιο , αντιπροσωπευει την τροχια του ετους,του χρονου ,της ζωης.

Για τους Ταοιστες ο τροχος συμβολιζει τον φαινομενικο κοσμο.Ο σοφος ,ο οποιος εχει φτασει στο αμετακινητο κεντρο ,εχει τη ικανοτητα να στρεψει τον τροχο,χωρις να κινειται ο ιδιος…αυτή είναι η «μη δραση «...
Για τους Ελληνες ο Εξακτινος τροχος είναι συμβολο του θεου Δια, ενώ για τους ρωμαιους του (ιδιου)θεου (ως)Jupiter.
Συμβολιζει το πεπρωμενο, ο τροχος της ζωης είναι ο κυκλος της γεννησης.
Ο ηλιακος τροχος είναι συμβολο του θεου Απολλωνα/Ηλιου.
Ο τροχος είναι επισης εμβλημα του θεου Διονυσου.
Στον χριστιανισμο είναι συμβολο της αγιας Αικατερινης ,της Ευθυμιας ,κ.α.
Στους τζαϊνιστες υποδηλωνει την αιωνια περιστροφη του τροχου του χρονου.
Στο Μιθραισμο αναπαριστα τον ηλιο και την πορεια του στον ουρανο.
Κατά τους Σουμμεριους ο τροχος είναι χαρακτηριστικο των ηλιακων θεων όπως ο Σαμας ο Αουρ,αλλα και ολων των θεων του πολεμου.

Για τους Aιγυπτιους ο τροχος υποδηλωνει τον αγγεοπλαστικο τροχο του Χνεμου-της Διανοιας- πανω στον οποιο πλαθεται ο ανθρωπος."

(....σκεφτηκα να τοποθετησω διαφορες απεικονησεις της ιδιας αρκανας/οπως κι εγινε...μα θα επιστρεψω + με αλλες...)



SHAKTI...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 15:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο σοφος ,ο οποιος εχει φτασει στο αμετακινητο κεντρο ,εχει τη ικανοτητα να στρεψει τον τροχο,χωρις να κινειται ο ιδιος…αυτή είναι η «μη δραση «...


Χμμμ... Όλα τα σημεία δεν είναι κέντρα (κάποιου)... ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΥ;


Όλοι αναζητούμε να προσεγγίσουμε το κέντρο, το οποίο κατά ένα παράδοξο λόγο το έχουμε τοποθετήσει έξω από μας!!!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 20:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευστοχοτατο....'comment' συνταξιδιωτισσα...
μικροι ηλιοι* λοιπον που καθρεφτιζονται στις αχτιδες που απαρτιζουν το Ενα +μονο κεντρο...τον ηλιο...
θα μπορουσε βεβαια οπου ηλιος να υφισταται σ'ενα αλλο συστημα....χμ....
για να δουμε ...πως θα ηταν ο .."κοσμος"...αν αντι του ηλιου ηταν η Αφροδιτη...;
αντιστοιχος μα "αλλομορφος"...
.... κεντρο;....κανενα....
γιατι;
μα η Αφροδιτη (στα αστρογλυφικα)ειναι ενας κυκλος πνευματος υψωμενος πανω απο...την υλη...

guess what...:

συγκρισεων συνεχεια...

να σημειωσουμε πως ο Ηλιος(επισης στ'αστρογλυφικα) ειναι ενας κυκλος συγκεντρωμενου αγνου πνευματος...(:η κουκιδα..στο κεντρο:)

....χμ...

γυρναμε τον τροχο και παμε σε αλλο συμβολο η να μεινουμε σχολιαζοντας;...

(σκεφτομαι παλι ...μηπως
να θεσω εικονες αντι λεξεων...;
by the way..
επιστρεφω αργοτερα)


πυθιατμα


Listen to the rythm of the Universe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 21:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι να γυρίσεις...



Σου θυμίζει κάτι αυτό;



"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/03/2004 21:29:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 06:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλες μου επιτέλους η πρώτη αχτίδα-να εμφανίστημε.. Τα πρώτα σημάδια του ανατέλλοντος ήλιου .... μετά από τόσα παρατράγουδα η φωνή εισακούστηκε!!!

Με χαρά παρακολουθώ τα όσα αναφέρετε.. Ναι είμαι εδώ!!! Και θα είμαι εδώ!!!

Αναμένω ... μα δεν <<χάνομαι>>!!!!!!!!

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 04:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΩΣ!
ΖΑΝΤΟΚ ΔΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ -ΝΟΗΤΟ- ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΑΝΧ....

ΣΙΜΟΡΙ...ΦΩΣ!
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ/ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ.

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ...ΤΡΟΧΟΥΣ...-ΤΟΥ ΒΟΥΔΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥ..-




AUM.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 05:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κλασικά και Waite

Παραθέτω και ένα link που βρήκα για όποιον ενδιαφέρεται,σχετικά με τον τροχό.. έχει και δύο πολύ ωραίες φωτο'ς ....
δεν παραθέτω στοιχεία του σάιτ για να μην κόψω την ροή του λόγου....

http://www.cs.utk.edu/~mclennan/BA/RE.html

Είμαι κοντά

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 03/03/2004 05:55:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 06:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ακόμη υπέροχο Link για όσους δεν το έχουνε δει. σχετικά με τα σύμβολα... με πολύ ωραίες φώτο'ς

http://www.dartmouth.edu/~matc/math5.geometry/unit9/unit9.html

παραθέτω μία σε συνέχεια ....
The Wheel of Dharma

Αυτά... από το συγκεκριμένο Link

Φίλες μου .. (εδώ..βρίσκομαι-αστε)
Αναμένω την συνέχεια.. η οποία προμηνύεται .... πολύ ενδιαφέρουσα..

Να πω επίσης πως μέσα στον νετ ψάχνοντας για <<τροχό>>... διαπίστωσα την σχέση εκείνη που θέλησαν να δημιουργήσουν κάποιοι για την επίτευξη ενός παιχνιδιού..(τηλεπαιχνιδιού)
Στην αρχή μου φάνηκε αστείο.. αλλά μετά είδα πως οι περισσότεροι <<τροχοί της τύχης>> είχαν τμηματικά (ακτινωτά) όλα τα χρώματα...
Τι σημαίνει άραγε αυτό?
Μήπως...... <<ΦΩΣ>>.....?

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 03/03/2004 06:49:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 11:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΖΑΝΤΟΚ ΔΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ -ΝΟΗΤΟ- ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΑΝΧ....


Στην περιφέρεια; ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!


Ενδιαφέροντα τα λινκς, αγαπητή simori!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 15:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως ξεκίνησαν όλα… ένας Δρουίδης ένας ιερέας της Λίλιθ ο Τάλιμπαν (άσε δεν θέλεις να μάθεις ) και εγώ…
boys night in με ένα κασόνι μπύρες….
… και έχουμε πιάσει την κουβέντα.. και όπως όλα τα καλά αγοράκια. περί έσω και γυναίκες.. φυσικά τι άλλο …

μέχρι που θέτεται η σοβαρή (ιδίος εάν έχεις πιει πολλές μπύρες..) ερώτηση … ποια είναι η Θεά του (η προστάτης) Στήθους η όπως μου αρέσει περισσότερο να το λέω στα αγγλικά "boobs"

Η απάντηση ήρθε σχεδόν αμέσως από τον ιερέα της Λίλιθ ( ποιο ειδικός στις θεότητες της Μεσοποταμίας)

Η θεά Anahita (Αναχίτα)…


Μια από της ποιο αρχαίες θηλυκές θεότητες που έχει καταγωγή από το αρχαίο Ιράν..

Η λατρεία της είναι αρκετά παλιά στην περιοχή της Μεσοποταμίας και ήταν γνωστή σαν Anaitis , Nahid, Ananita, Ardvi

Κυβερνά το φρέσκο νερό , τους ποταμούς , πόλεμους , το στήθος (και το γάλα) και την αναπαραγωγή..
Ένας αρχαίος Ιστορικός αναφέρει ότι ένας σουμέριος Βασιλιάς θυσίασε 1500 αρνιά ώστε το στήθος της γυναίκας του να έχει γάλα για τον νεογέννητο γιο του ( - Ωραίος ο Παίχτης-)

Οι κατά καιρούς τίτλους περιλαμβάνουν Η μεγάλη Θεά των νερών , Η Άσπιλη , Το Άγιο Πνεύμα, Η μεγάλη Κυρα , Η άσπιλη παρθένος μητέρα του Μίθρα, και η Ευεργέτης της Ανθρωπότητας…

Και θα μου πεις τι έγινε…?

Και όμως όταν είδα την εικόνα της θεάς τότε είναι που μου έκανε κλικ…
Η πύλη των λεόντων στις Μυκήνες…


Πάλι τα δύο λιοντάρια δεξιά και αριστερά και στην μέση η στήλη (η θεά ?)…
οι Μυκήνες και η θηλυκή θεότητα που είναι αφιερωμένη…?

Είναι γνωστό ότι η Μυκήνες είναι χτισμένες πάνω σε έναν ιερό βράχο οπού στην κορυφή της ακρόπολης υπάρχει μια στενή οπή όπου κατεβαίνοντας κάτω στα 500 μέτρα (μέσα στον βράχο/γή/μήτρα) βρίσκεσαι σε μια μικρή λιμνούλα … οπου γινόντουσαν τελετουργικά στην θεά (Αναχίτα..?)

αλλά δεν είναι μόνο η Μυκήνες.. . το σύμβολο υπάρχει και σε άλλες περιοχές όπως ο παρακάτω τάφος στην Φρυγία


Όπως φυσικά και σε αρκετά οικόσημα βασιλικών οίκων


Χμ.. ίσως να πούμε και στα Ταρώ….? σαν (Strength)


Ένα σύμβολο/θεότητα λοιπόν ….που έφτασε μέχρι σήμερα από το αρχαίο Ιράν..


Tip for the boys: δεν είναι και άσχημη ιδέα να γιορτάσετε το στήθος της αγαπημένη σας ( να είναι πάντα όμορφο,γόνιμο, και σφριγηλό κλπ..κλπ) στις 10 Φεβ (όπου γιορτάζει η θεά σαν Anaitis) - αντί την εμπορική του Βαλεντίνου - μπορείτε πάτε να τις αγόρασε βυζοθήκες (εε συγνώμη στηθόδεσμους )… τώρα σε περίπτωση που δεν έχει στήθος..(ρίχτε κάτι σφαγμένο στον φούρνο και ελπίστε για το καλύτερο..)

Γιώργος.
.. που να δεις και στο boys night out τι γίνεται…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 02:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να πω επίσης πως μέσα στον νετ ψάχνοντας για <<τροχό>>... διαπίστωσα την σχέση εκείνη που θέλησαν να δημιουργήσουν κάποιοι για την επίτευξη ενός παιχνιδιού..(τηλεπαιχνιδιού)
Στην αρχή μου φάνηκε αστείο.. αλλά μετά είδα πως οι περισσότεροι <<τροχοί της τύχης>> είχαν τμηματικά (ακτινωτά) όλα τα χρώματα...
Τι σημαίνει άραγε αυτό?
Μήπως...... <<ΦΩΣ>>.....?

ΔΕΣ ΑΥΤΟ:
[Mandala
The circle has been a sacred symbol in many cultures, such as the Native American medicine wheel and the Tibetan meditation mandala, and these sources view the circle as a place of beginning, or the principle of the center. The mandala then becomes a visual image of the whole system of the individual, encompassing body, emotions, mind and spirit. Using the mandala as the place of beginning on the page helps the artist to focus in the center and allows the images of the unconscious landscape to come forth with colors that have significance to the artist. When one can quiet their mind of expectation and allow a mandala to come forth, the unconscious mind will bring forth images that can help the artist to clarify what is going on with them. My experience of this process has been that colors come into my hand and images emerge on the page instinctively. While the process I use to create mandalas is for the purpose of healing, and they tend to be random, mandalas have traditionally been quite symmetrical. There is no right or wrong way to create a mandala. The only guide line is to begin in the center. ]


Listen to the rythm of the Universe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 02:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΖΑΝΤΟΚ ΔΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ -ΝΟΗΤΟ- ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΑΝΧ....
--------------------------------------------------------------------------------

Στην περιφέρεια;





...ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 03:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:




[/center]




Σ' αυτές τις περιπτώσεις μήπως έχουμε την "ανάπτυξη της Πυραμίδας";


Δύο τα κέντρα;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 03:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλημερα καλη μου,
(περασα +απο το αχλαδοτυρο... αναυδη ακομη /επειδη ειχα πολυ καιρο να..κατεβω.../ξαναηρθα παλι εδω.../καλα κανω και δεν κατεβαινω...:)
με αφορμη τα καθολου ασχετα του ζουμερου Γιωργη -πιο πανω...-
δες τα "δυο..κεντρα"...και εδω...(
σε σχεση παλι με ο αχλαδοτυρο..
μα καθως ανεβαινεις...χμ..συμπεραινεις..:)

quote:

αν παρεις υποψιν τα χερια...επανω+φως/αν παρεις υποψιν τους..λεοντες.../κατω.... εκει Οπου γεννιεται η ζωη...

ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΑΤΩ...
ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΔΕΝ ΛΕΙΠΕΙ...

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΩΡΑ..ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ...ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ(ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ) 'Η ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ...

(ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ...
ΨΑΧΝΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΗ...)

SHAKTI...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 03:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

..ωραια!
αυτην εψαχνα...σε σχεση με τις θεοτητες-συμβολα που θεσαμε ποιο πανω με τη Ζαντοκ,οσο και για την Ananke που εθεσε ο Γιωργης...

δες κι αυτην..(απο το deck "tarot of the goddess")



φως!


Edited by - ΑΤΜΑ on 04/03/2004 03:51:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 04:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ακόμη Link.. σχετικά με τον βούδα.. μία μετάφραση ... σχετικά με το Κεφάλαιο 1
Η Φύση της Ύπαρξης: Τέλεια Θέαση
και η συνέχεια...του.. για όποιον τυχαίνει να μην έχει πέσει στην αντίληψή του...
http://www.translatum.gr/afaton/orama/1.htm
<<Το Ευγενές Οκταπλό Μονοπάτι>> που αναπαριστάτε στο (Wheel of Dharma)


Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!
Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ
Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 04/03/2004 04:09:47

Edited by - simori on 04/03/2004 04:11:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 04:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vlepw pws shmera synepese na vriskomaste online kai in esoterica the same time:-)


poly omorfi h foto..
alla exw kai egw thn idia aporia... gia ta duo kentra..
alla kai ti ennooume otan leme kentra.? an einai eykolo na apanti8ei!!!

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!
Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ
Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 12:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα κορίτσια κι αγόρι!

Συνταξειδιώτισσα, μη φοβηθείς αν σου πω ότι το ήξερα ότι εδώ θα σταθείς.

Το τραγούδι:

"Στα ψηλά τα παραθύρια..."

Κι ένα δωράκι: Η ΘΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ (απλώς εκπληκτικό!!! αφορά στον Πλάτωνα και την σπηλιά...)


"Η ψυχή η πλουσία όχι εις χρυσόν, αλλά εις εκείνο πού πρέπει να είναι πλούσιος κάθε ευδαίμων, εις την αγαθήν και φρόνιμον ζωήν", (521) η ψυχή αύτη γνωρίζει την κυκλικήν πορείαν εκ του σκότους εις το Φώς και το Αγαθόν και την επιστροφήν εκ του Αγαθού και του Φωτός εις το σκότος του Σπηλαίου, η οποία "επιστροφή" σκοπόν έχει την αφύπνισιν της ανθρωπότητος...

Αγαπητή simori, αριθμοσοφικά νομίζω ότι μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα περί του -1- και του -2-, αλλά υπάρχει και γεωμετρική ανάλυση (τί είναι το ευκλείδιο σημείο;)

Εκεί που περιπλέκονται λίγο τα πράγματα είναι νομίζω πραγματικά στη στερεομετρική ανάπτυξη της πυραμίδας. Η πυραμίδα με την τετράγωνη βάση ουσιαστικά αποτελείται από δύο στερεά: έναν κύβο, ο οποίος φέρει πάνω του το τριγωνικό σχήμα που γνωρίζουμε.

Αν ξεδιπλώσουμε τις πλευρές του στερεού:




Δεν υπάρχει η εικόνα την οποία προσπαθώ να περιγράψω, γι'αυτό φανταστείτε τις δύο εικόνες σα μία (οπότε είναι και δύο τα κέντρα).

Στον κάτω σταυρό είναι ξεδιπλωμένες οι έξι επιφάνειες του κύβου (4 στο κάθετο τμήμα και από δύο στα πλάγια) και στον πάνω οι 4 πλευρές της πυραμίδας.


ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 15:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ ΑΤΜΑ…

Να και ένα (ποιο μοντέρνο. σύμβολο/Θεά και αυτή.)

Θυμάμαι έναν θείο μου ..που έλεγε οι Άντρες η το τόπι θα κυνηγάνε .. η το βυζό-μπαλο…

Ενδιαφέρων ο σταυρός με την νεκροκεφαλή Zadok (αλήθεια τι συμβολίζει..?) … χμ την τελευταία φορά που πηρέ το μάτι μου κάτι παρόμοιο ήταν στην Κρήτη…

Γιώργος
. there is a difference ... you are a loser and I am a gambler

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 17:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιώργος,

πεντάγωνο βλέπω διακρίνει κι αυτή... τη νεώτερη συμβολική απόδοση του θηλυκού.


Χμμμ... Ο σταυρός με τη νεκροκεφαλή πλησιάζει πολύ το σχήμα που έψαχνα.

Βέβαια, τον διάλεξα για τα γράμματα. Κανονικά, στο ενοποιημένο σύμβολο των δύο σταυρών, για το οποίο έγραφα, η νεκροκεφαλή δεν έχει θέση, ειδικά εκεί (προσωπική μου άποψη).

Στον σταυρό αυτό, τον ισοσκελή με τα τρίγωνα προς τα μέσα (Σταυρός της Μάλτας) θα 'λεγα ότι ενώνονται τ' αντιτιθέμενα, είναι κάτι σαν την ατραπό της επιστροφής σε πνευματικό επίπεδο.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 05:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

δεν θα πω "πολλα λογια "....
μααα αρχικα θα αφησω
δυο εικονες που ισως τα...
εκπορευσουν
-σε οσους φτανουν στο
να συμπερανουν χωρις ..αυτα-


-και για το θεαθηναι+ οσους θελουν... λεξεις/
αυτα:

Αλλα και με τη τυπολογια ετουτη ας δουμε συσχετιζοντας....
τα επι τα αυτα...με τα εντος...θεματος-και ημων-
ο Ηλιος -λοιπον...-
Κυκλος και εντος... Συγκεντρωμενο Πνευμα...

ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ Η ΨΥΧΗ...
-ΠΩΣ ΝΑ ΣΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ...;
ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΣΕ ΦΩΤΙΖΕΙ...;
ΧΜ...;

ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ....ΖΑΝΤΟΟΟΚΚΚΚΚ!
ΤΖΑΜΠΑ...;!
ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΧΙΛΙΕΣ+ΜΙΑ..ΝΥΧΤΕΣ /ΛΕΞΕΩΝ...

ΕΙΧΑ ΤΟΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΑ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ..ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΕΡΙΤΤΟ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ....Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ...


(να δωσω ομως και μερικα λογια για τον ιδιο με τον προηγουμενο λογο:)

ως πνευμα ο κυκλος ,στο αστρογλυφικο της αφροδιτης
(χμ..εχουμε και την αλλη πλευρα,τηνπαραφθορα της...
:το αστρογλυφικο λιλιθ/ενα απο τα δυο συγκεκριμενα:)
ειναι ενα πνευμα...
οπως ηδη εγραψα πιο πριν...
υψωμενο πανω απο την υλη..
+ πως ειπαμε συμβολιζεται η υλη;
χμ..."Σταυρος..."

(:ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΣΑ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΣΕ ΠΙΣΩ ΚΑΘΙΣΜΑ Ν'ΑΝΑΦΩΝΕΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ Σ'ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ...Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ...ΜΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΚΕΙΝΗ..ΜΑ ΤΗ ΔΙΠΛΑΝΗ ΜΟΥ...ΓΙΑ ΝΑ "ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΩ" ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ"ΟΥΠΣ,ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΤΜΑ...:)

ε! λοιπον σ' ενα σημειο ακριβως το σημειο του κυκλου προκυπτει η ενσαρκωση στην υλη...

στο υψηλοτερο σημειο εκεινο σημειο του σταυρου... το βλεπουμε.
αν θελουμε αναστροφα βεβαια...
απο το υψηλοτερο σημειο του σταυρου ανερχεται ως "πνευμα" ...τι; θα ελεγα σε αυτην την περιπτωση...
χμ..τελειααααα!!!!!
ΙΔΟΥ Η "ΑΠΑΝΤΗΣΗ"

(ΤΟ ΚΑΘΕΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΡΟΣ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝ ΧΩΡΙΣΤΕΙ ΣΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑΚΙΑ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ 4....
ΕΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ..3...
ΧΜ..ΦΤΑΝΕΙ ΩΣ ΕΔΩ.-)


...ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΠΑΡΑΥΤΑ ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΤΑΝΟΕΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ...
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ...ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ


Edited by - ΑΤΜΑ on 09/03/2004 05:38:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 10:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4-3 το σκορ, Γιώργη... αλλά κερδίζει ο "μικρότερος"!!!


Συνταξειδιώτισσα, μας αποκαθ-ύ-λωσες!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 16:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η από την μία Unity… Η ένωση… Η Υποταγή, η παράδοση ,η προσφορά… …


Και από την άλλη Diversity ..!!
Η διαφορά , η ποικιλία, η ανομοιότητα.. η διαχωριστότητα… ανάπτυξη , η εξέλιξη…


nice..
Να δούμε και ένα ποιο μοντέρνο σύμβολο Diversity .. της ποικιλίας..?

Η Σφαίρα του Χάους… ένα σύμβολο που χρησιμοποιούν οι Μάγοι του Χάους..

Η λειτουργεία της είναι να δημιουργήσει ρωγμή στον ιστό της πραγματικότητας …
… μπορείς να το δεις σαν την γραφική παρουσίαση του αξιώματος «ότι το πιστεύω έχει την δύναμη να δομήσει την πραγματικότητα…»


ακόμα μπορεί να θεωρηθεί σαν το σύμβολο του Big Bang.. από όπου ξεκίνησαν όλα… ο αρχικός διαχωρισμός….

(με άλλα λόγια : Let’s make things thing more interesting ( ποικιλία = ενδιαφέρον
) … shall we….) η όπως λέει και ένας φίλος μου. «Ας ανακατέψουμε το καζάνι του Χάους…»


Γιώργος
..γμτ..κανείς όμως δεν θέλει να ανοίξουμε το τυπικό με BonyeM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 20:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 20:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

UNITY

και η διεύθυνση του Λινκ για όποιον ενδιαφέρεται:
http://www.gettingthru.org/sreiki.htm

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 20:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολύ όμορφο το σύμβολο που παρέθεσες φίλη Άτμα

<<η εισβολή και η εκβολή>>
Ο ΦΑΡΟΣ και η ΕΚΠΟΜΠΗ

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 11/03/2004 20:24:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 13:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση.. η φιγούρα στο κέντρο το κύκλου είναι «από-μονωμένη»?

Γιώργος
..και σιγά μην τρέχω στην κόλαση ..για το τίποτα…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy