ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 21:04:17  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάννη Γαρατζώτη


Μια μικρή συμβουλή:

Μη χρησιμοποιείς το σύμβολο < ή ·· για να βάλεις εισαγωγικά, χρησιμοποίησε τα αγγλοσαξωνικά " " (δίπλα στο κουμπί με τα ερωτιματικο και την άνω κάτω τελεία) ή τα ελληνικά «». Εμένα στο linux είναι altgr + , ή altg + . .Στα windows δεν ξέρω πώς είναι... Θέλω πολύ να διαβάζω αυτά που γράφεις αλλά πραγματικά με κουράζεις.


quote:
Έτσι λοιπόν σου λέω πως για μένα τα διάφορα φόρουμ μοιάζουν περισσότερο με κάποιο ιδιωτικό χώρο συνάθροισης ανθρώπων , με μια μεγάλη τζαμαρία στην πρόσοψή του και εξωτερικά μεγάφωνα ,ώστε να ακούγονται οι συζητήσεις των μασκαρεμένων θαμώνων. Έχει μια μεγάλη ταμπέλα απέξω , η οποία όμως έχει κρυμμένο το πραγματικό όνομα του ιδιοκτήτη και μέσα υπάρχουν άμισθοι ( ? ) μασκαρεμένοι υπάλληλοι, που στέκονται πάνω από τους θαμώνες και λογοκρίνουν κατά το δοκούν τις συζητήσεις τους .Σαν εργαλείο , για να κάνουν ότι κάνουν, οι μασκαράδες υπάλληλοι έχουν την ενυπόγραφη δήλωση των θαμώνων πως, συμφωνούν στους όρους του κρυφού ιδιοκτήτη του φόρουμ.


Ναι με τη διαφορά ότι η τζαμαρία έχει και πόρτα που μπορείς να ανοίξεις. Μια τέτοια ανοίξαμε εσύ και εγώ. Για την ακρίβεια εγώ ΓΡΑΦΤΗΚΑ γιατί ήθελα να εκφράσω τη ΔΙΑΦΩΝΙΑ μου με την υπόθεση του 2012 (αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν το πρώτο μου ποστ...).

Θεωρώ ότι είσαι άδικος σε αυτά που λες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 21:25:59  Εμφάνιση Προφίλ
γαραντζώτης

Αγαπητέ κύριε Γαραντζώτη.

Ούτε σας ξέρω ούτε είμαι κακοπροαίρετος απέναντί σας. Δεν γνωρίζω ούτε την οργάνωσή σας και την άκουσα πρώτη φορά εδώ. Η απορία μου ήταν γνήσια και όχι "δήθεν" και περίμενα μια απλή απάντηση από σας, τουλάχιστον στο πνεύμα που σας απηύθυνα το λόγο. Αντί γι'αυτό εισέπραξα μια απαξίωση και μια συνωμοσιολογική αντιμετώπιση από μέρους σας, συνοδευόμενη από μια υφέρπουσα ειρωνία, που ομολογουμένως δεν την περίμενα. Με άλλα λόγια, και για να με κατανοήσετε ίσως τι λέω, να σας πω ότι η απάντησή σας ήταν βλακώδης και αγενέστατη.

quote:
Στα φόρουμ ο όρος χρησιμοποιείτε, απλά και μόνο για να μας δώσει κάποια αίσθηση της προσωπικότητας του γράφοντος.

Δηλαδή υπογράφετε έτσι για να αποκτήσετε προσωπικότητα. Μάλιστα.

quote:
Η στάση αυτή, εκτός του ότι θα μπορούσα να τη θεωρήσω σαν επίθεση προς την προσωπικότητά μου, γιατί δεν πιστεύω πως δεν καταλαβαίνει κανείς, πραγματικά, την διαφορετική χρήση του όρου, μου θυμίζει, πάρα πολύ, την στάση των φονταμενταλιστών χριστιανών παλαιοημερολογιτών ως προς τις ταυτότητες.

Τι λες άνθρωπέ μου; Μιλάμε για έναν τίτλο που συνοδεύει το όνομά σου. Τι παλαβομάρες αραδιάζεις;

quote:
Ας σοβαρευτούμε λίγο!!!

Γιατί δεν ξεκινάς;

quote:
Κατ αρχήν , αυτό που λέμε υπογραφή στο φόρουμ δεν είναι κάτω από το όνομα του γράφοντος, αλλά στο τέλος της δημοσίευσής του. Οπότε, αυτό από μόνο του καταδεικνύει το εντελώς άσχετο των παρατηρήσεων του μακεδόνα.

Ή δεν έχεις καταλάβει τι ρώτησα ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

quote:
ο πρώτος είναι για να μπορεί κάποιος, οποιαδήποτε στιγμή μπει στο θέμα και δει μια δημοσίευσή μου, να αντιληφθεί αμέσως για το ποιος είναι αυτός που γράφει. Αν έχει δηλαδή βιωματική εμπειρία για όσα λέει.

Στην περίπτωση αυτή, συστήνεται στο πρώτο του μήνυμα και λέει "ήμουν ο πρώην αρχηγός της ΝΑ". Δεν χρειάζεται να μπαίνει σαν τίτλος τιμής. Αν δεν καταλαβαίνεις από μόνος σου το γελοίο του πράγματος, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

quote:
Είδες μακεδόνα…πάντα υπάρχει , για όλα, η πρώτη φορά. Αυτό ίσως είναι και κάτι που χαρακτηρίζει την προσωπικότητά μου.

Αυτό είναι φανερό. Το κατανόησα από την πρώτη σειρά της απάντησής σου.

quote:
Σκέψου, πόσες χιλιάδες μέλη έχουν φύγει από την ΝΑ

Δεν γνωρίζω ούτε πόσες χιλιάδες μέλη έχουν φύγει ούτε πόσες χιλιάδες έχουν έρθει ούτε τι είναι η ΝΑ ούτε τι είσαι εσύ.

quote:
Έχεις ακούσει για κανένα άλλο που να έχει βγει, τόσο ανοιχτά και για τόσο μεγάλο διάστημα και να έχει μιλήσει για μια άλλη ΑΠΟΨΗ του όλου θέματος ?

Δεν έχω δει όντως κανένα να βάζει σαν "διαπιστευτήριο" στην υπογραφή του την πρώην θέση του σε οργάνωση από την οποία έφυγε ή τον έδιωξαν.

quote:
Όσο τώρα για τους όρους που βάζεις στο στόμα μου, << απαράδεκτη, ποταπή, σκοτεινή >>, λυπάμαι αλλά δεν αντιπροσωπεύουν αυτά που εγώ λέω

Συγνώμη, αλλά είχα την εντύπωση ότι κατηγορούσες την οργάνωση, οπότε τα παραπάνω, αν και δεν είναι τα λόγια σου αυτολεξεί, θεωρώ ότι εκφράζουν τη γενική εικόνα των λεγομένων σου.

Η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα επισταμένως τα κείμενά σου (είμαι αλλεργικός στην μπουρδολογία) αλλά απ' όσα έριξα μια ματιά, μου δημιουργήθηκε η παραπάνω ιδέα.

quote:
παρά μόνο το κακοπροαίρετο της στάσης σου σε αυτό το θέμα.

Βλέπεις πολλές ταινίες με συνωμοσίες και βλέπεις "κακοπροαίρετους" και "κινδύνους" παντού. Αν το πρόβλημά σου δεν είναι η γραφικότητα ίσως είναι η ψύχωση.

Έχω μόλις 2 (ολογράφως: δύο) μηνύματα με σένα και ήδη θεωρώ πως έχασα πολύ καιρό ασχολούμενος με σένα.

Καλά να περνάς και καλή συνέχεια στην επανάστασή σου, πρώην αρχηγέ της ΝΑ Θεσσαλονίκης.

Κωνσταντίνος Θεοδωρίδης
πρώην αρχηγός παιχνιδιού "καουμπόυδες και ινδιάνοι"

macedon


_________________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω προσβλητικής έκφρασης που
βάλλεται επί προσωπικού

8/12/2011
_________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 21:27:58  Εμφάνιση Προφίλ
Ήρθα γεια σας

quote:

Γνωρίζεις κάτι για το Μακεδόνα και τη σχέση του με την οργάνωση; Μου φάνηκε ότι έκανες έναν τέτοιο υπαινιγμό

Macedon, εσύ ρε Κώστα την έχεις σχέση με τη ΝΑ;


Γιατί το λες αυτό IndustrialAngel

Edited by - pantelis1 on 07/12/2011 21:33:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 21:42:39  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Macedon, εσύ ρε Κώστα την έχεις σχέση με τη ΝΑ;

Πολύ στενή. Η μάνα του ιδρυτή και η μάνα μου απλώνανε κάτω από τον ίδιο ήλιο τα ρούχα τους.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 21:43:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ήρθα γεια σας

[quote]
Γνωρίζεις κάτι για το Μακεδόνα και τη σχέση του με την οργάνωση; Μου φάνηκε ότι έκανες έναν τέτοιο υπαινιγμό

Macedon, εσύ ρε Κώστα την έχεις σχέση με τη ΝΑ;


Γιατί το λες αυτό IndustrialAngel
----------------------------------------------------------------------

Παντελή δεν απευθύνεται σε εσένα ο Βιομηχανικός!!!
Χμ...βιασύνη??


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 21:54:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν γνωρίζω ούτε πόσες χιλιάδες μέλη έχουν φύγει ούτε πόσες χιλιάδες έχουν έρθει

Φίλε macedon ....δεν υπονοώ τίποτα,
απλά ήθελα να σου πω, ότι σε αυτό το σημείο μπορεί να σε παρερμηνεύσουν,
τι εννοείς "πόσες χιλιάδες έχουν έρθει" που να έρθουν;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 21:56:55  Εμφάνιση Προφίλ
Συνδίκτυοι

Μόλις έπεσε στην αντίληψή μου ένα γεγονός που το χαρακτηρίζω ώς ύποπτο και αφορά το μέλος pantelis1.

Αφορά το κατωτέρω πόστ του:

quote:

pantelis1 <="" font="" bgcolor="gainsboro" valign="top">Απεστάλη: 07/12/2011, 21:27:58 Ήρθα γεια σας

quote:
Γνωρίζεις κάτι για το Μακεδόνα και τη σχέση του με την οργάνωση; Μου φάνηκε ότι έκανες έναν τέτοιο υπαινιγμό

Macedon, εσύ ρε Κώστα την έχεις σχέση με τη ΝΑ;

Γιατί το λες αυτό IndustrialAngel

Edited by - pantelis1 on 07/12/2011 21:33:49



Το κείμενο που φαίνεται εδώ,δεν είναι το αρχικό που ποστάρησε ο Pantelis1 την 21:27:58,αλλά είναι εξ'ολοκλήρου αλλαγμένο.Το αρχικό κείμενο,όπως πρόλαβα να διαβάσω απευθυνόταν σε κάποιο μέλος με το όνομα palmikos και είχε σύνδεσμο που παρέπεμπε στην προηγούμενη σελίδα του παρόντος,και συγκεκριμένα στο σημείο όπου αναφέρομαι στην ΝΑ και τούς λοιδωρώ.

Το οποίον σημαίνει,ότι το μέλος Pantelis1 δεν είναι αυτός που φαίνεται,αλλά ο σκοπός της παρουσίας του εδώ,κάθε άλλο παρά επεξηγηματικός είναι.

Στήν βιασύνη του να καλύψει την "γκάφα",της λάθος συνομιλίας του σε κάποιο άλλο φόρουμ,έβαλε ανάρτηση του Industrial Angel,που δεν απευθυνόταν σε αυτόν.

ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ Pantelis1 ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 21:59:11  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε δεν κατάλαβα κάποιες φράσεις,

απλά προσπαθώ να συμμετέχω στη συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 22:03:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Νικόμαχε δεν κατάλαβα κάποιες φράσεις,

απλά προσπαθώ να συμμετέχω στη συζήτηση.



Αυτο που λές,με αυτο που σου προσάπτω,ουδεμίαν σχέση έχει.
Καλύτερα να παραδεχθείς την αλήθεια και να δώσεις εξηγήσεις,επειδή ο server του φόρουμ θα αποδείξει την αλήθεια.
Σε ακούω...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 22:07:46  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε

Αυτό που διάβασες ήταν μια προσπάθεια να προτρέψω τον panosmiklo στο άλλο φόρουμ,

να ενημερωθεί με το σχετικό θέμα που έχουμε, επειδή ρώτησε, οπότε για να μην το μεταφέρω σε copy paste

ήθελα να τον στείλω εδώ,

Αν θέλεις σε παραπέμπω και στο σημείο εκείνο.


Edited by - pantelis1 on 07/12/2011 22:11:50

Edited by - pantelis1 on 07/12/2011 23:06:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 22:12:00  Εμφάνιση Προφίλ
Και γιατι βιάσθηκες να το διαγράψεις και δεν είπες π.χ. "συγνώμη παιδιά λάθος ανάρτηση" και να δώσεις μόνος σου εξηγήσεις πρίν σου γίνει παρατήρηση?

Και ναι θα ήθελα,περισσότερες λεπτομέρειες επειδή η παραπομπή σου αφορούσε δικά μου πόστ.

Δίκαιον?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 22:22:26  Εμφάνιση Προφίλ
Μακεδόνα, η αλήθεια λέγεται με απλά λόγια. Όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές!
Μπορείς απλά να απαντήσεις...είσαι ή δεν είσαι μέλος της ΝΑ ? ή να μην απαντήσεις καθόλου.

Η απάντηση...<< Πολύ στενή. Η μάνα του ιδρυτή και η μάνα μου απλώνανε κάτω από τον ίδιο ήλιο τα ρούχα τους.>> μπορεί να σου φαίνεται έξυπνη, είναι όμως μη αποδεχτή!


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 22:34:12  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω ότι βιάζεσαι να με κατηγορίσεις ,

Νικομαχε αφού μου δίνει την δυνατότητα το φόρουμ να κάνω διόρθωση, γιατί να μην αλλάξω το μήνυμα;

που πραγματικά όσο και να μην με πιστεύεις, όντος δεν κατάλαβα τι εννοεί εκεί ο IndustrialAngel

Γιατί να υπάρχει ένα παντελώς άσχετο μήνυμα από εμένα;

Και θα σου πω όσες λεπτομέρειες θέλεις...απλά σε καμία περίπτωση δεν θα είναι δίκαιο, να καταχραστείς την πρόθεσή μου,

σε κάτι που μπορεί να έχεις και λάθος.

Το μήνυμα αυτό, το είχα σχηματίσει και ήθελα να το στείλω στο άλλο φόρουμ στον panosmiklo

αυτό που έγινε είναι ότι μπερδεύτηκα και το έστειλα εδώ.

όσον άφορα τα post σου, δεν καταλαβαίνω γιατί σε θίγω και με ποιον τρόπο.


Edited by - pantelis1 on 07/12/2011 22:54:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 22:59:17  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel, γράφεις… « Ναι με τη διαφορά ότι η τζαμαρία έχει και πόρτα που μπορείς να ανοίξεις.»

Να ήξερες τι μου θύμισες με αυτά σου τα λόγια.
Στη ΝΑ λέγαμε… η ΝΑ έχει πόρτες για να μπαίνει και για να βγαίνει κανείς. Είναι το ίδιο με το να λες… αν σου αρέσει κάθεσαι αν δεν σου αρέσει φεύγεις.
Τα λόγια αυτά δεν είναι , τίποτα άλλο , παρά ο ευγενικός τρόπος για να ποδηγετήσεις τον άλλον, που αποτελεί αγκάθι και μόνο με την παρουσία του, στην έξοδο.
Λυπάμαι, αλλά δεν συμφωνώ. Όταν οι καταστάσεις της ζωής, ο Θεός, η μοίρα ή τέλος πάντων, πες το όπως θέλεις, σε φέρουν σε ένα μέρος, το μόνο πρέπων, τουλάχιστον για μένα, είναι… ακόμα και αν οι συνθήκες είναι άκρως αντίξοες για να υποστηρίξεις τις αρχές σου και όλα όσα πιστεύεις σαν δίκαια και σωστά, ακόμα και αν όλοι οι παρευρισκόμενοι είναι αντίθετοι με εσένα, εσύ να κρατήσεις τη θέση σου, μη παραδίδοντας ποτέ τα όπλα, μέχρι να έλθει η στιγμή που οι συνθήκες θα γίνουν πιο ευνοϊκές για σένα και το έργο σου.
Μέχρι τότε…δεν έχεις παρά, με όλο σου το είναι, ακόμα και με τη σιωπή σου να είσαι σαν την άμμο στα μάτια όλων αυτών που δεν μπορούν να ανεχτούν την παρουσία σου, μόνο και μόνο επειδή, είσαι φορέας διαφορετικών ιδεών.
Έτσι λοιπόν, IndustrialAngel, όπως πιστεύω , πολύ καλά θα κατάλαβες πως, δεν συμφωνώ με τη λογική σου, της αποχώρησης από την πόρτα που άνοιξες για να μπεις.


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 23:00:16  Εμφάνιση Προφίλ
Οκ Παντελή.
Δεκτή η εξήγησή σου,όπως κι εσύ πρέπει να δεχθείς την δική μου αντίδραση,ώς προϊόν "άμυνας",καθ'όσον θα μπορούσες να παραπέμψεις τον φίλο σου στην ανάγνωση ολόκληρης της σελίδας ή ολόκληρου του θέματος και όχι σε ειδικά σημεία,όπου ομιλούν συγκεκριμένα μέλη.

quote:

Νομίζω ότι βιάζεσαι να με κατηφορίσεις ,

Στην θέση μου πώς θα αντιδρούσες?

quote:

Νικομαχε αφού μου δίνει την δυνατότητα το φόρουμ να κάνω διόρθωση, γιατί να μην αλλάξω το μήνυμα;

Απλούστατα.Για να μην προκληθεί όλη αυτή η αντιπαράθεση.

quote:

Και θα σου πω όσες λεπτομέρειες θέλεις...απλά σε καμία περίπτωση δεν θα είναι δίκαιο, να καταχραστείς αυτήν την πρόθεσή μου,

σε κάτι που μπορεί να έχεις και λάθος


Δεν έχω τέτοιο σκοπό Παντελή.Φυσικό ήταν να χαρακτηρίσω την κίνησή σου αυτή,τουλάχιστον ύποπτη!
Δεν το έκανα χωρίς κάποια αφορμή.

quote:

Το μήνυμα αυτό, το είχα σχηματίσει και ήθελα να το στείλω στο άλλο φόρουμ στον panosmiklo

αυτό που έγινε είναι ότι μπερδεύτηκα και το έστειλα εδώ.



Και αν το άφηνες ώς είχε και έδινες τις ανάλογες εξηγήσεις,ουδέν θα επακολουθούσε.Μάλλον θα προσκαλούσαμε και τον φίλο σου στις συζητήσεις μας,αν και δεν μας εμποδίζει τίποτα να το κάνουμε και τώρα.
Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να είχα και άλλον συνομιλητή σαν κι εσένα.

quote:

όσον άφορα τα post, σου δεν καταλαβαίνω γιατί σε θίγω και με ποιον τρόπο.

Δεν με έθιξες.Με υποψίασες!
Μετά απο τις εξηγήσεις που δόθηκαν,αναιρώ τον χαρακτηρισμό εκ μέρους μου,της κίνησής σου ώς ύποπτη καθώς και την φράση μου " Το μέλος Pantelis1 δεν είναι αυτο που φαίνεται"

Θα μου επιτρέψεις φυσικά να κρατήσω τις όποιες επιφυλάξεις μου,ώς είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις.

καλή συνέχεια Παντελή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 23:42:53  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε

quote:

θα μπορούσες να παραπέμψεις τον φίλο σου στην ανάγνωση ολόκληρης της σελίδας ή ολόκληρου του θέματος και όχι σε ειδικά σημεία,όπου ομιλούν συγκεκριμένα μέλη.


Ήθελα να τον στείλω στην καρδιά του θέματος, που αν μου επιτρέπεις, κατά την προσωπική μου γνώμη βρισκόταν στην συγκεκριμένη σελίδα,

quote:

Στην θέση μου πώς θα αντιδρούσες?


Έχεις δίκιο και εγώ έτσι θα αντιδρούσα

quote:

Δεν έχω τέτοιο σκοπό Παντελή.Φυσικό ήταν να χαρακτηρίσω την κίνησή σου αυτή,τουλάχιστον ύποπτη!
Δεν το έκανα χωρίς κάποια αφορμή.


Και σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο

quote:

Και αν το άφηνες ώς είχε και έδινες τις ανάλογες εξηγήσεις,ουδέν θα επακολουθούσε.Μάλλον θα προσκαλούσαμε και τον φίλο σου στις συζητήσεις μας,αν και δεν μας εμποδίζει τίποτα να το κάνουμε και τώρα.
Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να είχα και άλλον συνομιλητή σαν κι εσένα.


Αυτό που ακριβώς ήθελα ήταν: Αν μπορούσα να αποφύγω τον παρατεταμένο διάλογο χωρίς λόγο(κατ'εμέ) αλλά από ότι φαίνεστε έχεις δίκιο, δημιούργησα περισσότερο πρόβλημα.

quote:

Δεν με έθιξες.Με υποψίασες!
Μετά απο τις εξηγήσεις που δόθηκαν,αναιρώ τον χαρακτηρισμό εκ μέρους μου,της κίνησής σου ώς ύποπτη καθώς και την φράση μου " Το μέλος Pantelis1 δεν είναι αυτό που φαίνεται"

Θα μου επιτρέψεις φυσικά να κρατήσω τις όποιες επιφυλάξεις μου,ώς είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις.


Φυσικά, έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις τις επιφυλάξεις σου

quote:

καλή συνέχεια Παντελή.


Σ 'ευχαριστώ φίλε μου, σου εύχομαι το ίδιο και σε σένα


( Μόλις ανακάλυψα τις φάτσες )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 23:54:29  Εμφάνιση Προφίλ
Γαραντζώτης

quote:
Μπορείς απλά να απαντήσεις...είσαι ή δεν είσαι μέλος της ΝΑ ? ή να μην απαντήσεις καθόλου.

1. Δεν μ'αρέσει καθόλου το ανακριτικό σου ύφος.
2. Δεν γνωρίζω τι είναι η ΝΑ.
3. Ο μόνος παγκόσμιος οργανισμός στον οποίο είμαι μέλος είναι ο ΠΑΟΚ.

Πίστευα πως η πρώτη σειρά στο σχόλιό μου:

"Δεν γνωρίζω την οργάνωσή σας και την άκουσα πρώτη φορά εδώ".

ήταν αρκετά σαφής και απαιτούσε ελάχιστη αντιληπτική ικανότητα. Μάλλον έκανα λάθος.

quote:
Η απάντηση...<< Πολύ στενή. Η μάνα του ιδρυτή και η μάνα μου απλώνανε κάτω από τον ίδιο ήλιο τα ρούχα τους.>> μπορεί να σου φαίνεται έξυπνη, είναι όμως μη αποδεχτή!

Με βάση το επίπεδο κατανόησης που διαπιστώνω, αν ήμουν επικεφαλής της ΝΑ, τη μόνη θέση που θα μπορούσα να σας δώσω είναι του αρχηγού της Παιδικής Χαράς του Φωκά.


pantelis1

quote:
απλά ήθελα να σου πω, ότι σε αυτό το σημείο μπορεί να σε παρερμηνεύσουν,

Ποιός; Γιατί; Τι να παρερμηνεύσει;

quote:
τι εννοείς "πόσες χιλιάδες έχουν έρθει" που να έρθουν;;

Για τη ΝΑ δεν μιλούσαμε; Είπα πως "δεν γνωρίζω πόσες χιλιάδες έχουν φύγει ή πόσες χιλιάδες έχουν έρθει (...στη ΝΑ)."

Με άλλα λόγια, σε απλά ελληνικά αυτό σημαίνει: "Δεν γνωρίζω τίποτε για την οργάνωση αυτή", απαντώντας στο σχόλιο του "πρώην αρχηγού ΝΑ Θεσσαλονίκης" "Σκέψου, πόσες χιλιάδες μέλη έχουν φύγει από την ΝΑ".

Τι δεν κατάλαβες;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 00:07:29  Εμφάνιση Προφίλ
Δεκτών Φίλε macedon,

Είσαι ξεκάθαρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 00:38:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
MACEDON
ήταν αρκετά σαφής και απαιτούσε ελάχιστη αντιληπτική ικανότητα. Μάλλον έκανα λάθος.

Θα βάλεις μόνος σου τις...κοκκινίλες?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 01:01:29  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon


Κώστα ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν είμαι τσάτσος κανενός αλλά ήθελα να επιμείνω σε ένα σαφή υπαινιγμού και χαίρομαι που για μια ακόμα φορά ξεκαθαρίζεις τη θέση σου. Η απαντήσή σου:

quote:
Πολύ στενή. Η μάνα του ιδρυτή και η μάνα μου απλώνανε κάτω από τον ίδιο ήλιο τα ρούχα τους.



Ήταν η αναμενόμενη.Ευχαριστώ

quote:
Κωνσταντίνος Θεοδωρίδης
πρώην αρχηγός παιχνιδιού "καουμπόυδες και ινδιάνοι"


(επίσης και αυτή είναι κλασσσική ατάκα τύπου macedon)


Παντελής

quote:
Γιατί το λες αυτό IndustrialAngel


Ο Γιάννης Γαρατζώτης έκανε έναν ΠΟΛΥ σαφή υπαινιγμό για το άτομο του Μακεδόνα τον οποίο ο Admin χαρακτήρισε ως "συνωμοσιολογία". Εγώ επειδή είμαι θρασύτατος (ως γνωστόν!) ρώτησα κατευθείαν τον ίδιο. Ο κώστας είπε δύο φορές (τη δεύτερη με πιο απλά λόγια) ότι δεν είναι μέλος της ΝΑ


Γιάννης Γαρατζώτης

quote:
IndustrialAngel, γράφεις… « Ναι με τη διαφορά ότι η τζαμαρία έχει και πόρτα που μπορείς να ανοίξεις.»

Μπορείς να χρησιμοποιείς το μικρό μου,Γιώργος. Δεν έχεις πρόβλημα να σε λέω και εγώ Γιάννη ε; Έτσι να νιώσουμε λίγο φιλικά...


(Μια χαρά τα δουλεύεις τα εισαγωγικά βλέπω, χαίρομαι!)


quote:
Να ήξερες τι μου θύμισες με αυτά σου τα λόγια.
Στη ΝΑ λέγαμε… η ΝΑ έχει πόρτες για να μπαίνει και για να βγαίνει κανείς. Είναι το ίδιο με το να λες… αν σου αρέσει κάθεσαι αν δεν σου αρέσει φεύγεις.
Τα λόγια αυτά δεν είναι , τίποτα άλλο , παρά ο ευγενικός τρόπος για να ποδηγετήσεις τον άλλον, που αποτελεί αγκάθι και μόνο με την παρουσία του, στην έξοδο.


Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτό που σχολίασα. Και δε θέλω καθόλου να σε ποδηγετήσω σε καμία έξοδο. Αντιθέτως με ενδιαφέρει να πεις αυτά που έχεις να δηλώσεις μέχρι την τελευταία κουβέντα. Όπως εσύ έχεις ένα παρελθόν στην οργάνωση ΝΑ έτσι έχω και εγώ στο φόρουμ και στη συζήτηση. Αν από τη στάση μου κατάλαβες ότι θέλω να φύγεις με αδικείς πάρα πολύ.


quote:
Λυπάμαι, αλλά δεν συμφωνώ. Όταν οι καταστάσεις της ζωής, ο Θεός, η μοίρα ή τέλος πάντων, πες το όπως θέλεις, σε φέρουν σε ένα μέρος, το μόνο πρέπων, τουλάχιστον για μένα, είναι… ακόμα και αν οι συνθήκες είναι άκρως αντίξοες για να υποστηρίξεις τις αρχές σου και όλα όσα πιστεύεις σαν δίκαια και σωστά, ακόμα και αν όλοι οι παρευρισκόμενοι είναι αντίθετοι με εσένα, εσύ να κρατήσεις τη θέση σου, μη παραδίδοντας ποτέ τα όπλα, μέχρι να έλθει η στιγμή που οι συνθήκες θα γίνουν πιο ευνοϊκές για σένα και το έργο σου.
Μέχρι τότε…δεν έχεις παρά, με όλο σου το είναι, ακόμα και με τη σιωπή σου να είσαι σαν την άμμο στα μάτια όλων αυτών που δεν μπορούν να ανεχτούν την παρουσία σου, μόνο και μόνο επειδή, είσαι φορέας διαφορετικών ιδεών.
Έτσι λοιπόν, IndustrialAngel, όπως πιστεύω , πολύ καλά θα κατάλαβες πως, δεν συμφωνώ με τη λογική σου, της αποχώρησης από την πόρτα που άνοιξες για να μπεις.


Γιατί μιλάς για αποχώρηση;;;;


Εσύ είπες ότι οι συζητήσεις του φόρουμ δεν είναι δημοκρατικές, ότι απλώς τα μέλη είναι "υπάλληλοι" "μασκαρεμένοι" και ότι ο υπόλοιπος κόσμος απλώς παρακολουθεί από τη "τζαμαρία" και εγώ σου είπα ότι ο "υπόλοιπος" κόσμος μπορεί να κάνει ένα λογαριασμό, και να καταθέσει την άποψη του, να μας πει ότι όλοι είμαστε βλάκες ή στη χειρότερη ακόμα και να μας τρολλάρει. Εξού και η πόρτα στη τζαμαρία.


Δε σου έδειξα την πόρτα της εξόδου. Ούτε καν μου πέρασε αυτό από το μυαλό. Το ακριβώς ανάποδο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 05:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ώρα για αναστοχασμό:

Η παρούσα Συζήτηση είναι πολύ "δύσκολη"! Ίσως να μπορεί να καταταχθεί και στις δυσκολότερες που έχουν διεξαχθεί στους Χώρους Συζήτησης του Esoterica. Είναι βέβαια και πολύ δύσκολη επίσης "η καταταξή της" σε κάποιο σαφές είδος Ζητημάτων από αυτά που εντάσσονται στο γενικότερο πλαίσιο της Θεματολογίας μας...

- Πρόκειται ίσως για μία ελαφρώς ανορθόδοξου τύπου ενημέρωση για το τι είναι αυτή η Διεθνής Εσωτεριστική Ομάδα που δραστηριοποιείται χρόνια και στην χώρα μας, με την αφορμή μίας παλιάς τηλεοπτικής εκπομπής από κάποια πρώην ή νυν Μέλη της (όπως μας δήλωσαν ή υπονόησαν στην αρχή της Συζήτησης που έγινε βέβαια πριν αρκετά χρόνια);
- Πρόκειται για ένα πεδίο που επιχειρείται να στεγάσει και τους λίβελους ορισμένων αποχωρήσαντων μελών της (δύσκολου στη διευκρίνηση αριθμού λόγω και της ύπαρξης παραπλανητικών τακτικών), ορισμένων εξ'αυτών και κατέχοντα υψηλή θέση στην οργάνωση αυτή;
- Πρόκειται για κάποιας μορφής "γαργαλιστική" ενημέρωση ή/και "κουτσομπολιό" ορισμένες φορές, κατάλληλο για την ικανοποίηση ανάλογων ελαφρών ενδιαφερόντων που είναι έτοιμα να δεχτούν ως πραγματικά στοιχεία που είναι επενδεδυμένα με ικανή δόση συναισθηματικής φόρτισης και ακραίων περιγραφών και ερμηνειών;
- Μήπως εκφράζει σε κάποιο βαθμό και κάποια ευκαιρία που ψάχνουν άνθρωποι που έχουν υπάρξει μέλη της συγκεκριμένης οργάνωσης να καταλάβουν βαθύτερα και οι ίδιοι τις προθέσεις τους, τις εμπειρίες τους, τους στόχους τους από μία τέτοια συμμετοχή, και να αναλογιστούν γι'αυτά, μέσα από τον ουσιαστικό διάλογο με άλλους ανθρώπους που ενδιαφέρονται για παρόμοια ζητήματα;
- Πρόκειται για έναν πρόσφορο χώρο, δοθέντων διαφόρων αφορμών -παλαιών και τωρινών, που μπορεί να φιλοξενήσει μία μετριοπαθή, φιλοσοφικής κατεύθυνσης Συζήτηση και ορθής, αντικειμενικής όσο γίνεται, ερευνητικής μεθοδολογίας πάνω σε κατηγορίες που έχουν εξαπολυθεί από πρώην μέλη της εναντίον της οργάνωσης, προς χάρη της ευρείας και ελεύθερης/ανεμπόδιστης ενημέρωσης τόσο των ανθρώπων που ασχολούνται ή θέλουν να ασχοληθούν με τα Θέματα του Εσωτερισμού, του Μυστικισμού, της Αναζήτησης γενικά κ.ο.κ. και συμμετέχουν ή διαβάζουν τα Forums μας όσο και άλλων που έχουν κάποιο κοινωνικού τύπου θεμιτό ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο;

Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν και άλλες εκδοχές όπως μάλλον και για το ότι το πιθανότερο η πραγματικότητα να συντίθεται από διάφορες αναλογίες των παραπάνω και οποιωνδήποτε άλλων περιπτώσεων.
Επίσης μάλλον βέβαιο είναι πως η παρούσα Συζήτηση θα οδηγήσει και σε διαφόρων βαθμών κατανοήσεις αρκετούς ίσως από τους Συμμετέχοντες, ίσως κιόλας να οδηγήσει και μεγάλη μερίδα από εμάς σε ορθά και υγιή/δημιουργικά συμπεράσματα για το πως μπορεί και πρέπει εντέλει να διεξάγεται συνεργατικά, μία ανεξάρτητη δημοσιογραφικού τύπου "δύσκολη" έρευνα σε μία διαδικτυακή Κοινότητα, με φιλοσοφική χροιά και στόχευση.

Εάν πάντως επιθυμούμε μία πραγματικά ορθή Φιλοσοφικά, Ανθρωπιστικά/Κοινωνιολογικά και Ερευνητικά μελέτη, οφείλουμε να ρίξουμε το βάρος στους τρόπους και στις εκδοχές αντιμετώπισης που οδηγούν σε κάτι τέτοιο και δεν θέτουν σε κίνδυνο και τον ίδιο τον χώρο που φιλοξενεί τη Συζήτηση και βασικά το "πνεύμα" του!

Εμείς από την πλευρά μας, ως υπεύθυνοι του Esoterica και ως ομάδα των Συνεργατών του, οφείλουμε τόσο να φροντίσουμε στο να επιδιωχθεί ο πρώτος στόχος, όσο και να προφυλάξουμε την Κοινότητα και τον Χώρο γενικότερα από τους "κινδύνους" που ελοχεύουν!
Και εξηγούμαι όσον αφορά το ακριβώς τελευταίο:

- Πρέπει οπωσδήποτε να κρατήσουμε τον μέγιστο βαθμό αντικειμενικότητας που μπορούμε να κατορθώσουμε. Συζητούμε ζητήματα που αφορούν συγκεκριμένες προσπάθειες ολόκληρων δεκαετιών από πολλούς μάλλον άνθρωπους και όχι γενικά στοιχεία που αφορούν το ευρύτερο πεδίο ή απρόσωπα στοιχεία.
Οφείλει κάποιος να διατηρεί ακέραιο το σεβασμό του απέναντι σε ανθρώπους αλλά και προσπάθειες και ιδέες και να μην ενδίδει ανεπιφύλακτα σε αιτιάσεις ή αφηγήσεις που μπορεί να έχουν χρωματιστεί έντονα από συναίσθήματα απογοήτευσης και πικρίας, οργής ακόμη και φθόνου. Τέτοιες αφηγήσεις μπορεί να είναι γλαφυρές μεν μπορεί όμως και να περιέχουν στρεβλές ή ανισοβαρείς εντυπώσεις δε.

- Ο παρών Χώρος δεν δύναται και δεν πρέπει επ'ουδενί να παραχωρήσει το οτιδήποτε, ούτε το ελαχιστότατο, από την Αξιοπιστία του και την Ουδετερότητά του! Ειδάλλως θα χάναμε αυτόματα τμήμα της ικανότητάς και της δυνατότητάς μας για έργο.

Η αμεροληψία μας είναι δεδομένη και θα παραμείνει ατόφια και το οφείλουμε αυτό τόσο στους εαυτούς μας, όσο και στην πορεία μας όλα αυτά τα χρόνια, αλλά και σε όλες τις Συνεργασίες μας έως τώρα, Άτομα ή Φορείς. Θα ήταν εντονότατα αμετροεπές και γελοίο ακόμη να επιτρέψουμε να διακυβευτεί αυτή η συγκεκριμένη ομάδα Ποιοτήτων του Esoterica, από τη στιγμή που έχουμε μία έντονη παρουσία(ιδιαίτερα στο παρελθόν) στον ευρύτερο χώρο και μία εμπλοκή τέτοια που έχει συμπεριλάβει, για παράδειγμα, ακόμη και την προεδρία/εκπροσώπηση (μέσω του συνολικά υπεύθυνου το έτος 2008-2009) της συλλογικής "Κίνησης Μεταφυσικών και Φιλοσοφικών Ομάδων για την Ελεύθερη Πνευματική Έκφραση" στην οποία συμμετείχαμε επί σειρά ετών.
Γνωρίζουμε πολύ καλά, σας διαβεβαιούμε, το πώς κινούνται και διακινούνται οι διάφορες ακραίες και άστοχες φημολογίες, οι "υπογείων προθέσεων" λασπολογίες καθώς και ο άγριος και βρώμικος πολλές φορές "αγώνας" που δίνουν διάφοροι -θρησκευτικοί και μη- κύκλοι για τη διεκδίκηση της "πρωτοκαθεδρίας" επί της ανθρώπινης "Πνευματικότητας" και Συνείδησης.
Οφείλουμε λοιπόν να υπενθυμίζουμε και να τονίζουμε όπου ανακύπτει ανάγκη πως υπάρχουν σαφώς και αυτοί οι παράγοντες.

- Πρέπει να αποφευχθούν κάθε είδους υπεραπλουστευμένες γενικεύσεις και "τσουβαλοποιήσεις". Δυστυχώς έχουν υπάρξει φοβούμαστε ήδη κάποιες στο Θέμα αυτό, και προφανώς οφείλονται πολλές φορές στην "γοητεία" που ασκεί η "εύκολη και γρήγορη άποψη" αλλά και, κυριότερα μάλλον, στην τάση που διακατέχει γενικότερα εμάς τους ανθρώπους να δίνουμε τίτλους και χαρακτηριστικά γνώριμα σε πράγματα για τα οποία δεν έχουμε μία σαφή και ίδια οπτική, να "βολευόμαστε" με εύκολες "ταμπελοποιήσεις" και να τροφοδοτούμε τις διάφορες προκαταλήψεις μας με καινούργια (πιεσμένα) στοιχεία ώστε να τις υποστηρίξουμε μέσα μας. Αυτής της μορφής η υποκειμενικότητα είναι πολύ συνηθισμένη και δεν υπάρχει κανένας τομέας της γνώσης που να μένει ανεπηρέαστος, ακόμη και αυτές οι Επιστήμες και οι Φιλοσοφικοί κλάδοι.
Πρέπει όμως, θεωρώ, να το έχουμε πάντοτε υπόψη μας στις έρευνες που διεξάγουμε ή στις Αναζητήσεις μας και στις Συζητήσεις μας επίσης και να είμαστε σε "επιφυλακή".

- Η προφύλαξή μας για θέματα που αφορούν "ιδιωτικές ατζέντες" και "εκστρατείες" οφείλει να είναι συνεχής. Εκ προοιμίου υπάρχει μεγάλος βαθμός έλλειψης αντικειμενικότητας σε τέτοιες στάσεις. Σε πολλές δε περιπτώσεις, είναι και η δίοδος να διεισδύσουν και "πολεμικές" άλλου τύπου και άλλης προέλευσης, καθόλου αθώες.
Θα δώσω ένα, πιστεύω κατατοπιστικό, παράδειγμα ακριβώς από τις "συζητήσεις" σε άλλους χώρους που μας προέτρεψε μέσα στη Συζήτηση να επισκεφθούμε για να εμπλουτίστουμε και με άλλα στοιχεία ο γαραντζώτης γιάννης:
δε θα θέλαμε οπωσδήποτε να γίνουμε αποδέκτες, άμεσα αλλά και έμμεσα, μίας προπαγάνδας του τύπου του πασίγνωστου στους χώρους του Εσωτερισμού και της Μεταφυσικής, "Kατάλογου Αιρέσεων και Καταστροφικών Λατρειών" που "κατέστρωσε" η Ζ' Συνδιάσκεψη Εντεταλμένων Ορθοδόξων Εκκλησιών καί Ιερών Μητροπόλεων εν έτει 1995, ο οποίος επιδιώκει "να ενημερώσει και να προφυλάξει το ποίμνιο" από τις πάνω από 400 οργανώσεις, ομάδες, συλλόγους, σωματεία, εταιρείες κ.ο.κ. και τον οποίο είχε την "καλοσύνη" να παραθέσει στην σχετική συζήτηση του Forum του Filosofia.gr πριν έναν μήνα(λίγο πρωτού έλθει και εδώ) o ίδιος ο γαραντζωτης γιαννης (το μήνυμα και ο "Κατάλογος" στο Filosofia.gr)
Δεν νομίζω πως αντέχει έστω και στην ελάχιστη αντικειμενική κριτική ένα τέτοιο περίεργο(για να είμαι επιεικής) "κατασκεύασμα" που ως προπαγανδιστικό πυρομαχικό έχουμε δει να περιφέρεται όλα αυτά τα χρόνια σε διάφορους Διαδικτυακούς Τόπους και σελίδες από διάφορους αλλά και στην έντυπη ενημέρωση, πάντα για την πληροφόρηση και την προστασία της χριστιανικότητάς μας βεβαίως-βεβαίως και με "τήν αγάπη καί τήν στοργή των ποιμένων της Εκκλησίας" όπως περιγράφει το ίδιο το κείμενο.
Στη τελευταία του δημοσίευση δε, στο Filosofia.gr ο γαραντζώτης γιάννης παραθέτει στους αναγνώστες και μία "Ορθόδοξη Κριτική περί της Θετικής Ενεργείας". Προσωπικά μπορώ να κατανοήσω και φυσικά να αποδεχτώ τις ιδεολογικές προτιμήσεις κάποιου(εφόσον δεν γίνονται "φορτικές" για εμένα), δεν μπορώ όμως να καταλάβω καθόλου τι είδους υγιή και λειτουργική σχέση μπορούν να έχουν αυτές οι προτιμήσεις όταν εμπλέκονται με τέτοιους τρόπους σε μία αντικειμενική, υποτίθεται, έρευνα(;)...
Βεβαίως, δεν μπορεί να υπάρξει θέση για κάτι τέτοιο στην παρούσα Συζήτηση, θα ήταν ανεπίτρεπτα αντιφάσκον, αν και ήδη υπήρξε κι εδώ μία παράθεση κειμένου από θρησκευτική πηγή και προφανώς η ιδεολογική παραχώρηση/προκατάληψη δεν είναι καθόλου εύκολο να αποτραπεί.

- Έχουν παρατεθεί, και το έχει θίξει ήδη η amalia, στη συζήτηση κάποια δηλούμενα ως στοιχεία και αφηγήσεις συμβάντων και εμπειριών -κυρίως από τον pantelis1- που έχουν μία ιδιαίτερη βαρύτητα καθώς και ίσως και "επικινδυνότητα" για τον χώρο(εννοώ νομικής φύσης). Βέβαια δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε το ηθικό δικαίωμα (και κατά την ανειδίκευτη γνώμη μας) και το νομικά κατωχυρωμένο δικαίωμα κάποιου να αφηγείται εμπειρίες και γνώσεις δικές του, ακόμη και αν εμπλέκουν και τρίτα μέρη(χωρίς την αναφορά προσώπων βέβαια), όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε καθόλου τον βαθμό αξιοπιστίας και εγκυρότητας, και θα πρέπει να τονίσουμε επίσης ότι δεν θα ήταν σωστό να φιλοξενήσουμε μία σειρά προσωπικών ή φερόμενων ως τέτοιων αφηγήσεων που έχουν καταγγελτικό και "οριακό" χαρακτήρα.
Ο εστιασμός θα πρέπει να παραμείνει Φιλοσοφικός βασικά (καθώς και των άλλων τύπων έρευνας που ανέφερα και παραπάνω) και να προσπαθήσουμε να εξάγουμε ευρύτερα συμπεράσματα, χρήσιμα συνειδησιακά και ανθρωπιστικά από τις οποιεσδήποτε προσωπικές εμπειρίες.

Επιπλέον, και από τη στιγμή που το θέμα έχει υπάρξει ήδη "θύμα" παραπλανητικών συμμετοχών, το ζήτημα αυτό των προσωπικών βιωμάτων, των αφηγήσεων και των καταγγελιών μας έχει προβληματίσει πάρα πολύ. Δεν κρύβω ότι σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά την περίπτωση να υπάρξει για την πλευρά του Esoterica μία κάποια αντικειμενική διασφάλιση της ύπαρξης του δικαιώματος που μπορεί να έχει κάποιος να αφηγείται πράγματα και να κατηγορεί ανοιχτά, δηλώνοντας απλά ότι υπήρξε στο παρελθόν Μέλος μίας ομάδας ή συλλόγου -της Ν.Ακρόπολης εν προκειμένω, αλλά κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γενικευθεί σαφώς και για όσες άλλες περιπτώσεις συγκεκριμένων αναφορών σε οργανώσεις ή άτομα υπάρξουν στο μέλλον(στο παρελθόν μπορώ να θυμηθώ ότι υπήρξε κάποια στιγμή ένα τουλάχιστον θέμα συζήτησης για την Σαηεντολογία και την εμπλοκή ενός ανήλικου ατόμου -για την οποία περίπτωση είχαμε ζητήσει διασφάλιση της γνώσης της εδώ συμμετοχής από τους γονείς).
Η εξακρίβωση(εννοείται σε πλαίσια πλήρους ιδιωτικότητας και εμπιστευτικότητας) έγκυρων και διασφαλισμένων πηγών νομίζω πως είναι το ελάχιστο σε οποιαδήποτε τέτοια περίπτωση και επομένως και στην παρούσα Συζήτηση, στα πλαίσια του "δημοσιογραφικού" μέρους του διαβήματος αυτού.
Οφείλουμε, όπως καταλαβαίνουν οι φίλοι/ες συμμετέχοντες, να προφυλάξουμε τη Συζήτηση από την πιθανότητα προβοκατόρικων συμμετοχών, οποιασδήποτε προέλευσης.
Στην περίπτωση εισόδου ατόμων και από την άλλη πλευρά(των νυν μελών της Ν.Ακρόπολης δηλαδή) θα πρέπει να υπάρξουν βέβαια αντίστοιχες διασφάλισεις, έτσι ώστε να μην βρεθούμε στον κίνδυνο να φιλοξενούμε τις ιστορίες διαφόρων "Σκιών"... άγνωστης προέλευσης και άγνωστης στόχευσης.

- Θα ήταν σίγουρα πολύ καλύτερο -κατά την άποψή μας- και θεμιτό να υπάρχει μία ισορροπία στην αντιπροσώπευση των δύο πλευρών. Στην Συζήτηση αυτή, έως τώρα και για την παρούσα "σύγχρονη" πορεία της, έχει ακουστεί η άποψη μόνον μίας πλευράς η οποία φέρεται ως καταγγέλουσα και ως πηγάζουσα από αποχωρήσαντα μέλη.
Από την πλευρά μας τώρα ως Esoterica, δεν νομίζω πως έχουμε κάτι άλλο βοηθητικό να συμβάλλουμε παρά την ύπαρξη της Συνέντευξης της Οργάνωσης (με αφορμή κάποιες παλαιότερες τηλεοπτικές εκπομπές) -στον χώρο των Συνεντεύξεων των Forums- που δίνει κάποιες απαντήσεις από τη σκοπιά της οργάνωσης και σε ερωτήματα αυτής της συζήτησης και γνωσιοθεωρητικά τις σελίδες από τις παρουσιάσεις του περιοδικού της Ν.Ακρόπολης και κάποια άρθρα από τη συνεργασία μας αυτή.

Θεωρούμε όμως οπωσδήποτε πως θα ήταν σαφώς το καλύτερο, να συμμετείχε και η "άλλη πλευρά" στη Συζήτηση, είτε "επίσημα", είτε μέσω ατομικών ανεξάρτητων συμμετοχών μελών της Ν.Ακρόπολης ή και με τις δύο μορφές, σε μία ελεύθερη διαλογική εξέταση θεμάτων τόσο θεωρητικής, όσο και πρακτικής/ανθρώπινης φύσης.


Ας ελπίσουμε πάντως, ούτως ή άλλως, για μία όσο γίνεται ομαλότερη συνέχεια της Συζήτησης αυτής από εδώ και πέρα και για να υπάρξει κάτι τέτοιο, χρειάζεται βέβαια η βοήθεια και η προσοχή όσων ενδιαφέρονται.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 12:30:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
- Πρόκειται για κάποιας μορφής "γαργαλιστική" ενημέρωση ή/και "κουτσομπολιό" ορισμένες φορές, κατάλληλο για την ικανοποίηση ανάλογων ελαφρών ενδιαφερόντων που είναι έτοιμα να δεχτούν ως πραγματικά στοιχεία που είναι επενδεδυμένα με ικανή δόση συναισθηματικής φόρτισης και ακραίων περιγραφών και ερμηνειών;

Για λόγους κατανόησης και για αποφυγή παρερμηνιών, καλό θα ήταν Admin να είσαι συγκεκριμένος με παραδείγματα.
Οταν μπορούμε να λέμε ευθέως, σαφώς και με φειδώ στις λέξεις, αυτό που θέλουμε, τότε γλυτώνουμε χρόνο και χώρο διότι απουσιάζουν τα επεξηγηματικά και τα μπερδέματα.
quote:
αν και ήδη υπήρξε κι εδώ μία παράθεση κειμένου από θρησκευτική πηγή και προφανώς η ιδεολογική παραχώρηση/προκατάληψη δεν είναι καθόλου εύκολο να αποτραπεί.

Υπάρχει λόγος να αποτραπεί;
Γιατί χαρακτηρίζεις την συγκεκριμένη παρέμβαση "παραχώρηση/προκατάληψη";
quote:
όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε καθόλου τον βαθμό αξιοπιστίας και εγκυρότητας, και θα πρέπει να τονίσουμε επίσης ότι δεν θα ήταν σωστό να φιλοξενήσουμε μία σειρά προσωπικών ή φερόμενων ως τέτοιων αφηγήσεων που έχουν καταγγελτικό και "οριακό" χαρακτήρα.

Οπως δεν γνωρίζουμε τον βαθμό αξιοπιστίας και εγκυρότητας κάποιου, ο οποίος είναι στην κορυφή μιας οργάνωσης και σκοπός του είναι να την διαφημίσει για ευνόητους υποθέτω λόγους.
Δηλαδή δεν βλέπω τον λόγο να είναι πιο αξιόπιστος ένας εν ενεργεία και όχι ένας τέως
quote:
Θεωρούμε όμως οπωσδήποτε πως θα ήταν σαφώς το καλύτερο, να συμμετείχε και η "άλλη πλευρά" στη Συζήτηση, είτε "επίσημα", είτε μέσω ατομικών ανεξάρτητων συμμετοχών μελών της Ν.Ακρόπολης ή και με τις δύο μορφές, σε μία ελεύθερη διαλογική εξέταση θεμάτων τόσο θεωρητικής, όσο και πρακτικής/ανθρώπινης φύσης.
Δύνανται, αλλά δεν το κάνουν κι εφ' όσον δεν το κάνουν, θα έχουν τους λόγους τους.
Από εκεί και πέρα, δεν φαίνεται να τους ενδιαφέρει αν τα συμπεράσματα είναι σωστά ή εσφαλμένα.
Δεν υπάρχει λόγος για την έκκλησή σου.


Edited by - Αίολος on 08/12/2011 12:49:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 16:43:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
admin
Θεωρούμε όμως οπωσδήποτε πως θα ήταν σαφώς το καλύτερο, να συμμετείχε και η "άλλη πλευρά" στη Συζήτηση, είτε "επίσημα", είτε μέσω ατομικών ανεξάρτητων συμμετοχών μελών της Ν.Ακρόπολης ή και με τις δύο μορφές, σε μία ελεύθερη διαλογική εξέταση θεμάτων τόσο θεωρητικής, όσο και πρακτικής/ανθρώπινης φύσης.

Δεν νομίζω να το κάνουν αυτό Admin και ο λόγος είναι προφανής.

Αυτοί [τα ενεργά μέλη],έχουν συνηθίσει σε κατηχητικού τύπου διάλογο.
" Εγώ λέω και εσύ συμφωνείς".

Εδώ εκθέτοντας τις ιδεολογικές τους "φόρμες",θα αντιμετωπίσουν ανηλεή "βομβαρδισμό",επειδή εμείς δεν είμαστε υποταχτικοί τους και θα δούν τις όποιες θέσεις τους,να κλονίζονται ή στην καλύτερη περίπτωση να αμφισβητούνται,με συνέπεια την αφύπνιση των χαμηλόβαθμων μελών τους.

Με απλά λόγια,αυτό σημαίνει περιορισμό εσόδων και αποδυνάμωση ανθρώπινου οπαδικού δυναμικού.

Προσωπικά αποκλείω την περίπτωση,ενεργά ηγετικά μέλη της Νέας Ακρόπολης,να εμπλακούν σε συζητήσεις ελεύθερες με μέλη του φόρουμ μας.

Πολύ θα ήθελα να έχω εκτιμήσει λάθος και να δούμε τέτοια ενεργά μέλη να συζητούν μαζί μας.Θα ανέβαινε η επισκεψιμότητα του esoterica κάθετα,καθώς αν δεν κάνω λάθος,θα ήταν παγκόσμια πρωτιά!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 17:19:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βλέπεις εντέλει Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, που ο Δάσκαλος "επιτίθεται" στην πραγματικότητα πρώτος εναντίον των άλλων και σίγουρα και εναντίον του εαυτού του κατά κάποιο τρόπο...

Ποιος "Δάσκαλος" βρε :P . Να τέτοια λέτε κ σας περνάω για μέλη ΝΑ. Παραδέχομαι ότι έχετε δίκιο σχετικά με το ότι δεν θα έπρεπε να αναφέρω συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα τα οποία δεν γνωρίζω προσωπικά ως υποτιθέμενα μέλη. Αλλά αυτό εγώ το έκανα γιατί το θεώρησα ασήμαντο. Η θέση μου είναι η ίδια και την παραθέτω εδώ επανειλημμένα γιατί θεωρώ πως είναι πολύ καλό να ακουστεί. Γιατί να μπω στη διαδικασία να σου εξηγήσω τα παρακάτω αφού από αυτά που έχω πει θα έπρεπε να είναι ευνόητα:
Υπάρχει κανείς που θα έκανε επίθεση σε μία οργάνωση σαν την ΝΑ που υποστηρίζει την αγάπη, την αδελφοσύνη κ την ενότητα; Κάποιος που θα έκανε επίθεση σε μια τέτοια οργάνωση θα ήταν τρελός, θα είχε επιτεθεί αυθαίρετα σε πολλούς ανθρώπους κ θα είχε κλειστεί μέσα προ πολλού. Θεωρούμε ότι ο Γαραντζιώτης είναι τέτοιος;
Θέλω να πω ότι αυτοί που επιτίθονται στην ΝΑ είναι άνθρωποι γενικά που έχουν δεχθεί επιθέσεις από αυτήν. Και εγώ μπορώ να κάνω οποιονδήποτε να μου επιτεθεί κ μετά να λέω "δες επιτίθεται" ;)
Αν θες προσωπική άποψη... Ο Γαραντζιώτης ως Πρώην Αρχηγός μπορεί να αντιλαμβάνεται περισσότερα πράγματα. Μπορεί να νιώθει ότι η συμπεριφορά σου κ ας μην είσαι μέλος να κατευθύνεται από μέλη που είναι στο φόρουμ. Λέμε τώρα...

quote:
Φίλε Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, τι σε ώθησε να διαβάσεις βιβλίο του Τέως

Η μαύρη μαγία που κάνει ο Τέως στους ακόλουθούς του και τους αναγκάζει να διαβάζουν τα βιβλία του χαχαχαχαχααχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Να σου πω ούτε μου άρεσε το βιβλίο σαν λογοτεχνικό έργο :P ούτε έβγαλα από εκεί συμπεράσματα σχετικά με την οργάνωση αν αυτό αναρωτιέσαι. Δεν χρειάζεται να με "ωθήσει" κάτι. Κάνω ότι θέλω. Μήπως θα έπρεπε για κάποιο λόγο να είμαι προκατειλημμένος κ να μην το διαβάσω; ;) Χωρίς να θέλω να γίνω επιθετικός σε καμία περίπτωση η ερώτησή σου θέλω να μας πεις τη νόημα έχει; Από που πηγάζει η απορία σου ή που οδηγεί η ερώτηση αν είναι ρητορική.


Τώρα όσων αφορά την υπογραφή του Γαραντζιώτη εφόσον όλοι ξέρουμε ότι όντως κατείχε αυτόν τον τίτλο μπορεί ο καθένας σχολιάσει αλλά όχι να κρίνει. Εφόσον είναι ΑΛΗΘΕΙΑ. Αν θέλω μπορώ κ εγώ να βάλω υπογραφή "αυτός που πήγε με είκοσι παρθένες". Για κάποιο δικό μου λόγο θα το κάνω. Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να νευριάσει ή να με παρενοχλήσει εφόσον είναι ΑΛΗΘΕΙΑ κ μπορώ κ να το αποδείξω.
Αν νομίζετε ότι υποστηρίζω ή ακολουθώ τον Γαραντζιώτη τότε δεν έχετε καταλάβει ουσιαστικά τι προσπαθώ να πω από την αρχή με αυτά που γράφω.

( Πρέπει να σταματήσω να γράφω εδώ. Αυτή η συζήτηση δεν θα τελειώσει ποτέ :P . Ας με διαγράψει κάποιος admin εξαιτίας "παραπλανητικής χρήσης" όπως λέει να τελειώνουμε ! Και εγώ θα καταγγείλω την σελίδα επειδή παραβαίνει το άρθρο 13 το συντάγματος το οποίο λέει ξεκάθαρα "ο προσηλυτισμός απαγορεύεται" )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 17:24:09  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά γεια σας,

Να επίσης κάτι πολύ ενδιαφέρων

Η ιστορία ενός αυτοκράτορα:
Jorge ο κος Άνχελ Λιβράγκα Rizzi
Ιδρυτής της Νέας Ακρόπολης

http://www.kelebekler.com/cesnur/txt/liv-gb.htm

Στα αγγλικά,

αλλά όπως είχα ενημερώσει και για όποιους δεν το γνωρίζουν, μπορείτε από το google να κάνετε μετάφραση.

(δεν μεταφράζει τέλεια, από το τίποτε όμως, καλύτερα και έτσι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 19:10:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν χρειάζεται να με "ωθήσει" κάτι. Κάνω ότι θέλω. Μήπως θα έπρεπε για κάποιο λόγο να είμαι προκατειλημμένος κ να μην το διαβάσω; ;) Χωρίς να θέλω να γίνω επιθετικός σε καμία περίπτωση η ερώτησή σου θέλω να μας πεις τη νόημα έχει; Από που πηγάζει η απορία σου ή που οδηγεί η ερώτηση αν είναι ρητορική.
Ελα βρε Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
Τι με πέρασες; Με το "ωθήσει" εννοούσα αν κάτι σου είχε τραβήξει την προσοχή, αν το είδες κάπου και σ' άρεσε η περίληψη του εξωφύλου, από περιέργεια, κλπ.
Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις κάνεις ότι θες.
Δεν εννοούσα ότι κάποιος σε "ανάγκασε" να το διαβάσεις.
Η απορία μου πηγάζει στον χαρακτήρα που μας έχει δείξει εδώ ο Τέως.
Τίποτε από αυτά που λέει εδώ, δεν θα με προϊδέαζε για κάποια αξιόλογη συγγραφή, ώστε να διαθέσω χρόνο να την διαβάσω.
Γι' αυτό απορώ.
Βέβαια, ενδεχομένως να μην μας δείχνει αυτό που είχες πιθανόν γνωρίσει, διαβάσει, ή ακούσει, κάτι το οποίο σε κέντρισε να διαβάσεις βιβλίο του Τέως.
Ελπίζω να είμαι σαφής.

Παντελή μια διευκρίνηση ακόμα.
Για να θεωρηθείς μέλος στην ΝΑ, πρέπει να υπογράψεις κάποιο έγγραφο; Ιδιωτικό συμφωνιτικό, συμβόλαιο ή κάτι άλλο;
Πρέπει να δώσεις κάποιον όρκο;

Οταν θέλεις να φύγεις ποία διαδικασία ακολουθήται;
Στην περίπτωσή σου, τους είπες δεν ότι δεν έχεις χρήμα αλλά μπορεις να συνεισφέρεις σωματικά και σου είπαν όχι;
Υπέγραψες κάτι; Τους ζήτησες τα χρήματά σου πίσω;
Οταν διώχνουν κάποιον, ακολουθήται η ίδια διαδικασία με την εκκούσια αποχώρηση;

Σε αμφότερες τις περιπτώσεις, ακολουθούνται σταθερές διαδικασίες, ή ποικίλλουν ανάλογα με το άτομο;

Edited by - Αίολος on 08/12/2011 22:00:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 23:10:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Παντελή μια διευκρίνηση ακόμα.
Για να θεωρηθείς μέλος στην ΝΑ, πρέπει να υπογράψεις κάποιο έγγραφο; Ιδιωτικό συμφωνητικό, συμβόλαιο ή κάτι άλλο;
Πρέπει να δώσεις κάποιον όρκο;


Γεια σου Αίολε

Όχι δεν χρειάζεται να υπογράψεις κάτι τέτοιο άλλα αργότερα σου ζητάνε τα στοιχεία σου, (χωρίς να υπογράψεις)σίγουρα σε έχουν κάπου δηλωμένο(καταχωρημένο),

γιατί θυμάμαι ότι έδιναν μεγάλη σημασία στο να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα με

το Νόμο(δεν μπορώ όμως να είμαι σίγουρος τι ακριβώς κάνανε)επίσης υπάρχει μεγάλη ανάγκη να τους ξεκαθαρίσεις αν θα πληρώνεις την μηνιαία,

γιατί όπως είχα πει από την μηνιαία υπάρχει ποσοστό που πηγαίνει στην κεντρική δομή, αν δεν

δόσεις ενώ σε δηλώσαν, τότε θα ζητηθεί το ποσοστό από την κεντρική δομή και αυτό είναι πρόβλημα για αυτούς.

Σαν μέλος δεν δίνεις όρκο, ποιο μετά στις Ζ.Δ (ζωντανές δυνάμεις,που δεν είπα ότι παλαιότερα λέγονταν, Πύρινο Τάγμα) δίνεις υπόσχεση και αργότερα σαν πελεκυφόρος,

αν γίνεις (στο εσώτερο τάγμα...δάσκαλοι και αρχηγοί) δίνεις όρκο.

quote:

Όταν θέλεις να φύγεις ποία διαδικασία ακολουθείται;


Καμία νομική διαδικασία από ότι ξέρω. αν εξαφανιστείς σε ψάχνουν για να δώσεις εξηγήσεις, ενώ αν τους το πεις και αν είσαι Ζ.Δ σου προτείνουν εξάμηνη παύση, για να το σκεφτείς μέτα από πολύ συζήτηση και πίεση, αναλόγως τι άνθρωπο νομίζουν ότι θα χάσουν(αν ήσουν αφοσιωμένος ακόλουθος η δεν ήσουν και τόσο), είσαι μια επένδυση και σε σκέφτονται ως τέτοια(σου θυμίζουν πάντα ότι έχεις δώσει υπόσχεσή στο ιδεώδες, της Ν.Α).

quote:

Στην περίπτωσή σου, τους είπες δεν ότι δεν έχεις χρήμα αλλά μπορείς να συνεισφέρεις σωματικά και σου είπαν όχι;
Υπόγραψες κάτι; Τους ζήτησες τα χρήματά σου πίσω;


Φίλε Αίολε δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση (με καμία κυβέρνηση), Αν είσαι Ζ.Δ ξέρεις ότι ο ΝΟΜΟΣ είναι ΝΟΜΟΣ, αλλιώς φεύγεις....

Οι περισσότεροι που μένουν, το κάνουν για να μην χάσουν το μεγάλο όνειρο που νομίζουν ότι ζουν, επείδη έχουν επενδύσει εκεί μέσα και έχουν κοπιάσει, δεν απαγκιστρώνονται και τόσο εύκολα από κάτι τέτοιο.

Δεν υπέγραψα τίποτα και δεν ζήτησα τίποτα πίσω.

quote:

Όταν διώχνουν κάποιον, ακολουθείται η ίδια διαδικασία με την εκούσια αποχώρηση;


Ο τρόπος για να σε διώξουν είναι η αδιαφορία, αρχίζεις να καταλαβαίνεις ότι είσαι σε να μέρος που δεν σου μιλάει κανένας

(εννοείτε ότι συνεννοούνται όλοι μετά από διαταγή του αρχηγού) και έτσι φεύγεις. εκτός από κάποιες περιπτώσεις που αναλαμβάνει ο αρχηγός να σε διώξει, σε αυτήν την περίπτωση γίνεται κατ'ιδίαν συνάντηση.
(επίσης επεμβαίνουν ως ένα βαθμό στα προσωπικά σου, σου προτείνουν διάφορα για τον εαυτό σου, σε άκρος προσωπικά θέματα τις Ζώης σου,τι είδους αποφάσεις να πάρεις κ.τ.λ.π .....πάντα φαίνεται σαν συμβουλή)

quote:

Σε αμφότερες τις περιπτώσεις, ακολουθούνται σταθερές διαδικασίες, ή ποικίλλουν ανάλογα με το άτομο;


Ποικίλλουν ανάλογα με το άτομο.

Edited by - pantelis1 on 08/12/2011 23:26:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 23:20:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Admin, ( για να μη ξεχνιόμαστε... ) δεν έχεις πει ούτε λέξη για την παρακάτω δημοσίευσή μου...<<Για αυτές λοιπόν τις ¨κοινότητες ανοιχτού και ελεύθερου διαλόγου¨, όσο και για τις ¨ανοιχτές δημόσιες συζητήσεις¨ που αναφέρεις στο επόμενο μήνυμά σου, έχω παρατηρήσει και γι αυτό σχολιάζω πως… για εμένα δεν είναι καθόλου μα καθόλου δημόσιες και πως οι κοινότητες, όχι μόνο του δικού σας φόρουμ, αλλά και όλων των άλλων φόρουμ που έχω γνωρίσει, δεν κάνουν κανενός είδους ανοιχτού , δημόσιου και ελεύθερου διαλόγου. Πιστεύω πως, όπως καταλαβαίνεις, έχει έλθει η στιγμή να εξηγήσω τις σκέψεις μου πάνω σε αυτό το θέμα. Έτσι λοιπόν σου λέω πως για μένα τα διάφορα φόρουμ μοιάζουν περισσότερο με κάποιο ιδιωτικό χώρο συνάθροισης ανθρώπων , με μια μεγάλη τζαμαρία στην πρόσοψή του και εξωτερικά μεγάφωνα ,ώστε να ακούγονται οι συζητήσεις των μασκαρεμένων θαμώνων. Έχει μια μεγάλη ταμπέλα απέξω , η οποία όμως έχει κρυμμένο το πραγματικό όνομα του ιδιοκτήτη και μέσα υπάρχουν άμισθοι ( ? ) μασκαρεμένοι υπάλληλοι, που στέκονται πάνω από τους θαμώνες και λογοκρίνουν κατά το δοκούν τις συζητήσεις τους .Σαν εργαλείο , για να κάνουν ότι κάνουν, οι μασκαράδες υπάλληλοι έχουν την ενυπόγραφη δήλωση των θαμώνων πως, συμφωνούν στους όρους του κρυφού ιδιοκτήτη του φόρουμ.
Έτσι λοιπόν , απ ότι βλέπουμε, η όλη συζήτηση δεν διεξάγεται σε δημόσιο χώρο, αλλά σε ιδιωτικό , μεταξύ μασκαρεμένων, ανελεύθερων (αφού υπόκεινται σε λογοκρισία) ιδιωτών και επομένως , κατ ουδένα τρόπο δεν μπορεί και δεν πρέπει να θεωρηθεί δημόσιος διάλογος.
Αν τώρα οι ιδιώτες αυτοί θεωρούν πως, αποτελούν κοινότητα, τότε ερχόμαστε στο σημείο που θα πρέπει να εξετάσουμε τον τρόπο οργάνωσης αυτής της κοινότητας. Είναι άραγε δημοκρατικός ? Γίνονται δημοκρατικές διαδικασίες για την εκλογή των ιεραρχικά ανώτερων ? Ή , μήπως, το σύστημα οργάνωσής της είναι άκρως αντιδημοκρατικό ?
Όσο τώρα, για τους υπογραμμένους όρους συμμετοχής… αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα. Αν το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος, τότε δεν χρειάζεται κανενός είδους όροι για να συμφωνήσουμε. Αν όμως λειτουργεί σαν ένα κλειστό κλάμπ ιδιωτών, έ! Τότε μπορούμε , ίσως, να το δεχτούμε. Σε καμιά όμως περίπτωση δεν πρέπει να έχουμε την ψευδαίσθηση πως, βρισκόμαστε σε δημόσιο χώρο.
Ό χώρος του φόρουμ είναι , τόσο δημόσιος, όσο είναι και ο χώρος των εμπορικών κέντρων. Είδατε ποτέ σε κάποιο εμπορικό κέντρο, όσο μεγάλο και αν είναι, να υπάρχει ελεύθερη διακίνηση ιδεών ? Είδατε μήπως να σας μοιράζουν κάποιο έντυπο που να αναφέρει κάποιο δημόσιο πρόβλημα ? Είδατε κάποια αφίσα για κάποια κοινωνική δραστηριότητα ? Σίγουρα όχι! Είναι ένας ψεύτικος ¨δημόσιος χώρος¨! Μόνο δημόσιος δεν είναι δηλαδή.>>

πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης


Δεν συμμετέχω πολύ στο εν λόγω θέμα αλλα που και πού ρίχνω κανα βλέμμα και πραγματικά κάποια πράματα μου δημιουργούν εντύπωση...και θα ήθελα να σας ρωτήσω Κε Γαραντζώτη , το εξής.."Καλά , το σκεφθήκατε πολύ όλο το ανωτέρω για να το γράψετε"???

Εγώ ένα απλό μέλος είμαι και δεν αισθάνομαι όλα αυτά που κατεθέτετε...εσείς πως μπορέσατε να διαγνώσετε τέτοια πραματάκια και να έχετε και τέτοια σιγουριά???
Προσωπικά έχω την αίσθηση , ότι για σεναριογράφος θα τα πηγαίνατε περίφημα...αλλα ξέρετε κάτι???

Τα ευφάνταστα σενάρια μολονότι εξάπτουν την φαντασία δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 23:30:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μακεδόνα, η αλήθεια λέγεται με απλά λόγια. Όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές!

Κύριε Γαραντζώτη , μήπως θα θέλατε και τίποτα προσωπικές -απο τον καθένα..- πληροφορίες???
Απορώ πραγματικά με τους συντονιστές -συγγνώμη παιδιά..- που ανέχονται τέτοιες συμμετοχές και με τέτοιες επιδιώξεις!!!
Μα είναι δυνατόν να γίνονται ερωτήσεις επι προσωπικού???
...ότι θέλει ο καθένας είναι και δικαίωμά του...αρκεί να μην ενοχλεί Κε Γαραντζώτη!!!
Το/α φόρουμ -σαν το συγκεκριμμένο..- δεν έχουν ως σκοπό το ξεκατίνιασμα αλλα την συμμετοχή και τοποθέτηση επι διαφόρων θεμάτων που ορίζονται απο το ίδιο το φόρουμ και δεν ειναι face book ή φόρουμ γνωριμιών και αποκαλύψεως ταυτοτήτων!!!
Παρ'ολ'αυτά ... ίσως ξεπέρασα την ιδιότητά μου ως απλού μέλους και οι καθ'ην αρμόδιοι να ξέρουν καλύτερα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 01:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ - Απεστάλη: 08/12/2011, 17:19:08

( Πρέπει να σταματήσω να γράφω εδώ. Αυτή η συζήτηση δεν θα τελειώσει ποτέ :P . Ας με διαγράψει κάποιος admin εξαιτίας "παραπλανητικής χρήσης" όπως λέει να τελειώνουμε ! Και εγώ θα καταγγείλω την σελίδα επειδή παραβαίνει το άρθρο 13 το συντάγματος το οποίο λέει ξεκάθαρα "ο προσηλυτισμός απαγορεύεται" )


Νομο-troll Νο. 343 ή... wannabe Μάρτυρας; για να αποκτήσεις κάποια σημαντικότητα
Σίγουρα πάντως αδιόρθωτος συνομωσιολόγος και υβριστής.

Θα το ξέρεις, φαντάζομαι, ΑΝΘΡΩΠΕ μου, πώς τα παραπάνω που έγραψες αποτελούν κλασική συκοφαντική δυσφήμιση και εκτός αυτού, ακριβώς αυτό που αναφέρει ο κ. Γαραντζώτης (τον οποίο και υπερασπίζεσαι) για τους κουκουλοφόρους κάνεις εσύ εδώ: ένας ΑΝΘΡΩΠΟΣ, που προστατευόμενος από την ανωνυμία του εκτοξεύει ότι ανοησία του κατέβει στο κεφάλι εναντίον οποιωνδήποτε δεν του είναι αρεστοί ή δεν τον αφήνουν να δράσει ανεξέλεγκτα.

Ούτως ή άλλως, με μια τόσο έκδηλη προβληματικότητα δεν έχουμε κανέναν σκοπό να θορυβηθούμε υπέρ του δέοντος, αλλά έτσι, από περιέργεια, πες μας ΑΝΘΡΩΠΕ μου: πώς ακριβώς τον εννοείς αυτόν τον προσηλυτισμό;
Ανυπομονούμε να διαβάσουμε, προς τι προσηλυτίζουμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy