ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΟΥ ΦΟΡΟΥΜ -ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ Κ ΚΟΙΝΩΝΙΑ-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2008, 23:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω διαπιστωσει, κυρίως γραφοντας στο Μυθος κ Θρησκεια, πως υπάρχει η αναγκη δημιουργιας ενος φόρουμ για κοινωνικα, πολιτισμικα και ιστορικα θέματα..
Ας πούμε πριν λιγο εφτιαχνα ενα θέμα για το χάος που επικρατει σήμερα στην Αθηνα οπου οι αναρχικοί καίνε τα πάντα.. πού να το βάλω??
Πολλες φορες επισης εχουν προκυψει θέματα στο Μυθος, που αφορουν την ιστορία κ τον πολιτισμό.. κ αναγκαστηκα η συζητηση γινόταν μέσα σε εκείνο το φόρουμ..
Θεωρω οτι είναι επιτακτικη η αναγκη για δημιουργια ενος τετοιου θέματος ή η αλλαγη του τίτλου καποιου φόρουμ όπως το μυθος κ θρηκσεια που ειναι παρεμφερει σε τετοια θέματα, ωστε να περιλαμβανει κ αυτη τη κατηγορια..

Θελω να ακουσω της αποψεις σας πάνω σε αυτό(κ των άλλων μελών) ή ακομη καλύτερα την υλοποιησει της ιδέας μου
Που σας διαβεβαιω θα φανεί πολυ χρήσιμη..

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 13:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι και άσχημη ιδέα.

Θα μπορούσε η ΓΝΩΣΗ να ενωθεί με την ΣΟΦΙΑ και να υπάρξει κατηγορία για τα καθημερινά προβλήματα. Βέβαια το ESOTERICA προσπαθεί να κινηθεί σε συγκεκριμένα πλαίσια έκφρασης, πιστεύω όμως πως δίνει βήμα για κάθε λογής συζητήσεις οπότε ας μην κρυβόμαστε άλλο πίσω από το δάκτυλό μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 19:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ διαφωνώ με τη δημιουργία νέου φόρουμ για κοινωνικά, ιστορικά και πολιτισμικά θέματα.

Δε νομίζω ότι ταιριάζει ξεχωριστό φόρουμ για ιστορικά θέματα αφ'ενός διότι το ESOTERICA δεν είναι ιστορικό site/forum, αφ'ετέρου είναι μάλλον δύσκολο να αποφύγουμε σε μια συζήτηση και τις παρελθοντικές διαστάσεις ενός θέματος-άρα μιλάμε για ιστορία. Θέματα που αγγίζουν την ιστορία μπορούν να συζητηθούν κάλλιστα στις θεματικές ενότητες Μύθος&Θρησκεία, Η Γνώση, Απόψεις/Προτάσεις...ακόμα και στην Σοφία αρκεί να δίνονται εύστοχα από τον εκάστοτε θεματοθέτη τα κίνητρα για να κατευθυνθεί η συζήτηση μέσα σε περισσότερο ιστορικά πλαίσια παρά σε εσωτεριστικά ή μεταφυσικά. Δεν μου φαίνεται δηλαδή καθόλου αταίριαστο με τα συνολικά standards του ESOTERICA ένα τόπικ στην κατηγορία "ΣΟΦΙΑ" με αντικείμενο την φιλοσοφία του Νίτσε και την εκμετάλλευση της από τους ιδεολόγους του εθνικοσοσιαλισμού (το παράδειγμα τυχαίο).

Θέματα που αφορούν στην αρχαία Ελλάδα και στο Βυζάντιο/Ιστορία Χριστιανισμού(δηλαδή πολυάριθμα) άνετα χωράνε στην θεματική ενότητα ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ, αλλά μπορεί να τα αγγίξει η ΓΝΩΣΗ και η ΣΟΦΙΑ, ανάλογα με το αντικείμενο που προτείνεται για συζήτηση κάθε φορά. Αλλωστε νομίζω ότι τα περισσότερα τόπικς με ιστορικό πυρήνα αναφέρονται κυρίως στους δύο παραπάνω κόσμους (Αρχαία Ελλάδα και Βυζάντιο/Ιστορία του Χριστιανισμού) και όχι π.χ. στην ιστορία των εμφύλιων πολέμων των Κινέζικων βασιλείων του 481 π.Χ. - 221 π.Χ. ή στη βασιλεία του Λουδοβίκου ΙΔ στη Γαλλία του 18ου αιώνα
Η αρχαία Ελλάδα και το Βυζάντιο παράλληλα με την ιστορία του Χριστιανισμού είναι θέματα που έχουν πέραση και μαζεύουν λαό στον ελληνικό διαδικτυακό κόσμο συζητήσεων και όχι τα "εξωτικά" θέματα παγκόσμιας ιστορίας. Τέτοια ενότητα μάλλον θα έπιανε αράχνες. "Ιστορικό" τόπικ που δεν περιέχει πρωτοκλασάτα για τα ελληνικά φορουμιακά δεδομένα ονόματα όπως Ιησούς, Θεοδόσιος, Ιουλιανός, Μέγας Κωνσταντίνος και τα σχετικά είναι καταδικασμένο σε φτωχή συμμετοχή.

Θέματα πολιτισμού μπορούν να ενταχθούν πάλι στο Μύθος&Θρησκεία αν φυσικά έχουμε να κάνουμε με αρχαίο πολιτισμό, αφού στις διευκρινιστικές λέξεις κάτω από τη θεματική ενότητα ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ, υπάρχουν και οι "Αρχαίοι Πολιτισμοί". Ειδάλλως μπορούν να βρουν στέγη και στη Γνώση, στο Απόψεις/Προτάσεις και στη Σοφία...Ακόμα και στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ αν κάποιος π.χ. θεωρεί ότι υπάρχει μπόλικο μυστήριο στις πυραμίδες της Αιγύπτου και της Κεντρικής Αμερικής

Τώρα που το σκέφτομαι, στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ μπορεί να ενταχθεί μια τεράστια γκάμα θεμάτων ιστορικού περιεχομένου αρκεί ο θεματοθέτης να δηλώνει ότι υπάρχει κάτι παράξενο να συζητήσουμε!

Αν υπάρχει κάτι που θα μου άρεσε προσωπικά να αλλάξει είναι ο τίτλος της θεματικής ενότητας ΑΠΟΨΕΙΣ/ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ σε "ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ". Θα τον θεωρούσα πιο εύστοχο τίτλο, πιο διαυγή και ουσιαστικό μιας και η ιστορία της συγκεκριμένης θεματικής κατηγορίας εμφανίζει μια ισχυρή τάση προς τα κοινωνικά-κοινωνικοπολιτικά θέματα. Το ΑΠΟΨΕΙΣ/ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ποτέ δεν μου κόλλησε καλά σαν τίτλος και μου φαίνεται λίγο "άδειος", αν καταφερα να περιγράψω ορθά την εικόνα που έχω στο μυαλό μου. Οχι ότι θεωρώ επιτακτική τη συκεκριμένη αλλαγή βέβαια, η οποία είναι περισσότερο ταμπέλας παρά ουσίας...απλά λέω τη γνώμη μου.

Τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι στην θεματική κατηγορία "ΝΕΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ INTERNET" μπορεί να φιλοξενηθεί σχεδόν οποιοδήποτε θέμα (κοινωνικό, θρησκευτικό, επιστημονικό, ιστορικό, χιουμοριστικό κ.α.) αρκεί απλά να υπάρχει το απαιτούμενο link και βεβαίως η απαραίτητη ώθηση του θεματοθέτη...


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Edited by - Agnostic on 10/12/2008 19:50:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 17:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπεις τι λες και εσυ ο ίδιος?

"Ενα τετοιο θέμα θα μπορούσε να μπει εκει και εκει και εκει και εκει..."
Ακριβως εκει είναι ένα προβλημα. Οτι δεν είναι "σαφη" τα "συνορα" των θεμάτων κ ο τιτλος καποιες φορες παραπλανεί.
Ας πούμε αν εφτιαχνα ένα θέμα που θα ήθελα να μιλήσω γενικά για τα "επιτευγματα του αρχαιου Ελληνικου πολιτισμου" μπορείς να σκεφτεις σε ΠΟΣΑ θέματα θα μπορούσα να το βάλω?? Παααρα πολλα.. μη σου πω σε όλα..

Επισης στο αρχικο μου μηνυμα αναφέρω πώς θα ήταν επίσης φρόνιμο να γινει μετονομασια κάποιου θέματος ώστε να δείχνει τι ακριβώς περιλαμβανει.
Ωστε κ ο περαστικός απο το Εσωτερικα να ξέρει πού θα κοιτάξει κ για κάποιο συγκεκριμένο θέμα που τον απασχολεί και όχι να "τριγυρνα" απο φόρουμ σε φόρουμ.

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 22:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα ξένο φόρουμ που μπαίνω, αυτό που μου αρέσει είναι ότι δεν διαχωρίζει τα θέματα. Μπαίνουν όλα μαζί ανακατεμένα και αν υπάρχει ένα πραγματικά ενδιαφέρον θέμα (συνήθως breaking news) τότε το "καρφώνουν" στην αρχή της πρώτης σελίδας.
Αυτή η διατάξη θεμάτων δεν είναι συνηθισμένη βέβαια, αλλά φαίνεται ότι ο κόσμος της γουστάρει γιατί δεν αναγκάζεσαι να πηδάς από τόπικ σε τόπικ για να διαβάσεις κάποιο ενδιαφέρον θέμα. Το αρνητικό είναι ότι τα θέματα φεύγουν γρήγορα από την πρώτη σελίδα και πρέπει να τα ψάχνεις στις επόμενες (υπάρχει και το search βέβαια) αν δεν υπάρχει το ανάλογο ενδιαφέρον από τα μέλη για να παραμείνει στην πρώτη σελίδα.

Τέλος πάντων, προσωπικά δεν είμαι υπέρ του κατακερματισμού των τόπικ επειδή δυσκολεύομαι πολύ να μπω και να διαβάσω πάνω από 2 την φορά (μέχρι να διαβάσεις 2-3 θέματα στο καθένα τέλειωσε ο χρόνος).

Βέβαια συμφωνώ με τον Δόκτορα ότι χρειάζεται ένας χώρος που να γράφουμε ό,τι μας απασχολεί άμεσα, ιδιαίτερα τώρα που συμβαίνουν γύρω μας πολλά πράγματα. Θα έλεγα λοιπόν να ενωθεί η Σοφία με την Γνώση, που είναι παρόμοια τόπικ και να δημιουργηθεί ένα καινούργιο με τίτλο ας πούμε 'Κοινωνία και Πολιτισμός' ή κάτι τέτοιο. Προσωπικά θα συγχώνευα και άλλα τόπικ για να μείνουν τα άκρως απαραίτητα, ώστε να είναι πιο εύχρηστα. Εμένα μου λείπει και ένα breaking news. Ισως θα μπορούσε να αντικαταστήσει τα 'Νέα από το διεθνές internet", έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα θέματα που βάζουμε είναι από το διεθνές internet.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 12:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

"Ενα τετοιο θέμα θα μπορούσε να μπει εκει και εκει και εκει και εκει..."
Ακριβως εκει είναι ένα προβλημα. Οτι δεν είναι "σαφη" τα "συνορα" των θεμάτων κ ο τιτλος καποιες φορες παραπλανεί.


Ε και τι να πω βρε Δόκτορα? Το δυνητικό της υπόθεσης επισημαίνω.

Πάντως για μένα το ότι δεν είναι "σαφή" τα "σύνορα" των θεμάτων περισσότερο πλεονέκτημα για το φόρουμ αποτελεί παρά μειονέκτημα. Δημιουργεί μια απροβλεψιμότητα που ωθεί τον περιηγητή να μπει στην θεματική ενότητα για να ανακαλύψει "τι υπάρχει άραγε εκεί μέσα"

Ωστόσο κάτω από κάθε τίτλο θεματικής ενότητας υπάρχουν επεξηγηματικοί "υπότιτλοι" που διασαφηνίζουν περίπου τι θα συναντήσει ο επισκέπτης.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Ας πούμε αν εφτιαχνα ένα θέμα που θα ήθελα να μιλήσω γενικά για τα "επιτευγματα του αρχαιου Ελληνικου πολιτισμου" μπορείς να σκεφτεις σε ΠΟΣΑ θέματα θα μπορούσα να το βάλω?? Παααρα πολλα.. μη σου πω σε όλα..


Στην θεματική ενότητα "ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ" είναι ορθότερο να το βάλεις εφόσον αναφέρεσαι σε έναν αρχαίο πολιτισμό. Κάτω από τον τίτλο "ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ" υπάρχουν οι διευκρινιστικές λέξεις "Θρησκείες - Μυθολογία - Αρχαίοι Πολιτισμοί - Συμβολολογία". Γιατί λοιπόν αναρωτιέσαι τόσο?

Κι εγώ όταν άνοιξα τόπικ για τον πολιτισμό της ΜΕΓΑΛΗΣ ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ, στο ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ το δημιούργησα. Εχω την εντύπωση ότι η απορία σου προκύπτει από την υπερβολική κυριαρχία στο ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ θεμάτων που αναλώνονται σε θρησκευτικές διαμάχες και στα πολύ λιγότερα που ασχολούνται με πολιτισμούς του παρελθόντος. Κακώς έχει διαμορφωθεί αυτή η εικόνα αλλά σ'αυτό όλοι έχουμε ευθύνη. Στο χέρι μας είναι να φτιάξουμε θέματα που θα ασχολούνται με πολιτισμούς ώστε να εμπλουτιστεί το ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ με φρέσκο υλικό κι όχι με τετριμμένα θέματα θρησκευτικής διαμάχης. Αυτό ακριβώς είχα στο νου μου όταν έφτιαξα τα τόπικ για τη Μεγάλη Ζιμπάμπουε και τον Εκχριστιανισμό των Βίκινγκς: να δώσω κάτι διαφορετικό στη συγκεκριμένη πολυτάραχη θεματική ενότητα. Και έχω στο μυαλό μου 2-3 ιδέες για νέα πρωτότυπα θέματα πολιτισμικής χροιάς αλλά ακόμα δεν έχω το χρόνο να τα ετοιμάσω.

Εν τέλει συμφωνώ με τη μετονομασία κάποιας θεματικής ενότητας αλλά αυτή δεν πιστεύω ότι πρέπει να συμβεί στο ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ αλλά στο ΑΠΟΨΕΙΣ-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ και εξήγησα στο προηγούμενο ποστ το λόγο.

quote:
Ostria

Θα έλεγα λοιπόν να ενωθεί η Σοφία με την Γνώση, που είναι παρόμοια τόπικ και να δημιουργηθεί ένα καινούργιο με τίτλο ας πούμε 'Κοινωνία και Πολιτισμός' ή κάτι τέτοιο.


Αγαπητή Ostria, πιστεύω ότι η συγχώνευση της ΣΟΦΙΑΣ με τη ΓΝΩΣΗ δεν είναι εύστοχη επιλογή διότι στη ΓΝΩΣΗ σαφώς μπαίνουν θέματα που σχετίζονται με τις επιστήμες, όπως άλλωστε υποδηλώνεται στους "υπότιτλους" - "Επιστήμη και Εσωτερισμός". Δεν κολλάει να δημιουργούνται στη ΣΟΦΙΑ τόπικ π.χ. για τα πειράματα στο CERN, για τα γνωρίσματα των ζώων ή για την ανθρώπινη εξέλιξη στον ελλαδικό χώρο. Εχω την εντύπωση όμως ότι πράγματι μερικά τόπικ που έχουν ανοίξει στη ΓΝΩΣΗ έπρεπε να μπουν στη ΣΟΦΙΑ, αφού παραθέτουν ηθικούς και υπαρξιακούς προβληματισμούς με τους οποίους ασχολείται ουσιαστικά η φιλοσοφία τόσων στοχαστών από την αρχαιότητα μέχρι και τις μέρες μας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 13/12/2008 13:06:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 09:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, είναι σωστή η παρατήρηση που κάνεις για την δημιουργία μιας νέας Κατηγορίας Συζητήσεων η οποία θα περιλαμβάνει θέματα κοινωνικού προβληματισμού κυρίως, τα οποία φυσικά θα συμβαδίζουν με τη νοοτροπία που διέπει τις Συζητήσεις και θα εντάσσονται στην θεματολογία του και στο πεδίο συζητήσεων που διεξάγονται στα πλαίσια των Forums.
Είναι κάτι που υπάρχει στην σκέψη των Υπευθύνων του Χώρου εδώ κι αρκετό καιρό.

Αυτό όμως μπορεί να γίνει όταν περάσουμε στη νέα βάση δεδομένων, μαζί με τις όποιες άλλες αλλαγές προκύψουν στα πλαίσια αυτής της μετάβασης.

Ως τότε, τα θέματα που ανοίγονται από κάποιο μέλος κι αφορούν κυρίως την Ιστορία, τον πολιτισμό γενικότερα μπορούν να φιλοξενηθούν στην Κατηγορία .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-..
Τα θέματα κοινωνικού προβληματισμού (όπως το θέμα Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;; που άνοιξες πριν λίγες μέρες), μπορούν να φιλοξενηθούν στην Κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις κ.ά..

Οπότε μέχρι να γίνει η μετάβαση στη νέα βάση δεδομένων, μπορούμε να κρατήσουμε αυτήν την κατηγοριοποίηση.






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy