ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Εν το παν, εξ'αυτού το παν, εις αυτό το παν
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2002, 23:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν το παν, εξ'αυτού το παν, εις αυτό το παν

Μήμπως αυτό δεν είναι ο ΘΕΟΣ;;;
Κάποτε ρώτησαν κάποιο σοφό τι είναι γι'αυτόν ο Θεός και εκείνος απάντησε:

"Είναι ένας ΚΥΚΛΟΣ που το κέντρο του ειναι ΠΑΝΤΟΥ και η περιφέρειά του ΠΟΥΘΕΝΑ.

Υπάρχει τέτοιος κυκλος;;; Μπορεί να αποτυπωθεί στο χαρτί;;; Μπορεί να ορισθεί;;; Την απάντηση δε τη ξέρω, όμως με αφορμή το άρθρο της καλής μας "Θεουργικής Γυναίκας" (WhiteMagicWoman) θα μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις πάνω στο ερώτημα της, Θεός ή Διάβολος...

Ο Θεός είναι η Μεγάλη Σιωπή του Απείρου!!! 'Ολος ο κόσμος μιλάει γι'Αυτόν και εξ'ονόματος Του, αλλά τίποτα απο αυτά που λένε δεν τον αντιπροσωπεύει τόσο καλά, όσο η ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ και η ΑΙΩΝΙΑ ΓΑΛΗΝΗ ΤΟΥ.
Φανερώνεται απο τους νόμους Του και μέσα απο νόμους που ΠΟΤΕ δε μεταβάλονται.
Είναι αδιάλακτος, γιατί ποτέ δε θυμώνει.
Δε μπορεί να συγχωρεί, γιατί ποτέ δεν εκδικείται.
Ο νόμος Του είναι αυστηρός, αναγκαίος, δε μπορεί να είναι διαφορετικός απ'οτι είναι, έχοντας υπόψιν τα φαινόμενα της ύπαρξης και της ζωής. Το ΟΝ λοιπόν υπάρχει και για να καθορίσουμε ένα αίτιο, είναι ανόφελο να φανταστούμε ένα άλλο ΟΝ!!! Αλλά πρέπει να του αναγνωρίσουμε ένα λόγο ύπαρξης, και αυτόν το λόγο είναι που αποκαλούμε ΘΕΟ.
Ο Θεός είναι το Πνεύμα και όσοι τον λατρεύουν, οφείλουν να τον λατρεύουν μέσα στο Πνεύμα και μέσα στην Αλήθεια.

Μια κοινωνία που ΑΠΟΚΟΠΤΕΙ ένα μέλος του σώματος που την συντελέι, είναι μια κοινωνία που πάσχει απο γάγγραινα!!! Η ανθρωπότητα όμως που είναι ΑΘΑΝΑΤΗ! δε πρέπει να παραδεχθεί τέτοια απόρριψη. Αν ο Θεός είναι η αληθηνή ζωή του μεγάλου σώματος της Ανθρωπότητας, και εάν η πλειονότητα των ανθρώπων θα μπορούσε να είχε καταδικασθεί, ΤΟΤΕ σχεδόν σιγούρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Θεός είναι η ΙΔΙΑ η ΚΟΛΑΣΗ!!!
Αν έστω και ΕΝΑΣ μόνον άνθρωπός θα μπορούσε να καταδικασθεί και να απορριφθεί ΧΩΡΙΣ ελπίδα, ΤΟΤΕ η λύτρωση θα ήταν ένα ΨΕΜΑ και η όλη δημιουργία, μια τερατώδες ΑΔΙΚΙΑ.
Ας κάνουμε λοιπόν στους άλλους, ΟΧΙ αυτό που ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ να κάνουν οι άλλοι σε εμάς,ΑΛΛΑ εκείνο που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ, και να μή κάνουμε στούς άλλους αυτό που θα ήταν άδικο να μας ανταποδώσουν εκέινοι.
Αλλά με τι τρόπο θα μπορούσαμε να το πετύχουμε αυτό;;; Κατα τη γνώμη μου χρειάζεται ΑΚΕΡΑΙΑ ΗΘΙΚΗ, η οποία θα εμφανιστεί ΜΟΝΑΧΑ όταν η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ καθοδηγήται απο τη ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ να συγκρατήται απο την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.
Ο Θεός δε ρίχνει κανεναν στη κολαση η οποία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΟΜΩΣ... εμείς οι άνθρωποι, ΟΙ ΙΔΙΟΙ, μπορούμε να οδηγηθούμε σε αυτήν (την κολαση) ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΑ, ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ

Ο πρώτος που τέθηκε σε αυτή την ίδια τη κόλαση, ήταν ο ΣΑΤΑΝΑΣ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που και ο άνθρωπος μπορέι να μεταβή. Αυτός είναι (Ο ΣΑΤΑΝΑΣ) ο πλήρως, απόλυτα και χωρίς επιστροφή κολασμένος, ο οποίος είναι ένα παράλογο όν, αλλά και μια ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ.
ο Σατανάς είναι η τελευταία λέξη της δημιουργίας, είναι το περιορισμένο, χειραφετειμένο απεριόριστα. 'Αμοιρε σατανά, θέλησες να γίνεις "όμοιος με το Θεό σου", του οποίου έγινες το ακριβώς αντίθετο, μιάς και ο Θεός είναι η απαραίτητη υπόθεση της Λογικής, ενώ εσύ σατανά είσαι η απαραίτητη υπόθεση του παράλογου που ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!
Ο Διάβολος είναι η τρέλλα που αποδίδεται στον Θεό (μιάς και αυτός ο θεός τον έφτιαξε). Ο Σατανάς δεν είναι ένα πρόσωπο, είναι ένας "τύπος" ή μιά "κατάσταση", αντίθετη προς τον "τύπο" ή τη "κατάσταση" του Θεού ΤΟΥ. Είναι μέσα στη φαντασία μας η αναγκαία αντίθεση, η τεχνιτή σκιά, που χάριν αυτής της σκιάς, αντιλαμβανόμαστε ΟΡΑΤΑ πλέον το άπειρο ΦΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!
Το δόγμα της εκκλησίας καταντάει ΑΝΑΡΧΙΑ όταν λέει πώς "ο Σατανάς είναι ο κόσμος" Σε αυτή τη δήλωση η Λογική έρχεται να μας πέι: ΑΡΑ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και μάταια για να αποφύγει τη λογική θα επινοούσε τα πρωτεία ενός θεού, που θα επέτρεπε στον στον Διάβολο να ατιμάζει τους ανθρώπους, και την δημιουργία!!! Μια τέτοια ανοχή, θα αποτελούσε μια ΤΕΡΑΤΩΔΗ ΣΥΝΕΝΟΧΗ και ο Θεός συνένοχος του Διαβόλου ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

Αναρωτηθήκαμε ποτέ γιατί ο Αγ.Ιωάννης τον αποκαλέι "ΚΤΗΝΟΣ & ΘΗΡΙΟΝ";;; Μα γιατί η ουσία του είναι η Ανθρώπινη Κτηνοδία και Αφροσύνη
Τα "πράγματα" απο μόνα τους είναι ορθά τοποθετημένα, αν βάλουμε το ΛΕΥΚΟ επάνω στο ΜΑΥΡΟ, τότε το λευκό θα λάμψει, αν πάλι τοποθετήσουμε το ΜΑΥΡΟ επάνω στο ΛΕΥΚΟ, τότε το ΜΑΥΡΟ θα μοιάζει με τρύπα!!!
Αν τώρα ανακατέψουμε τα 2 αυτά ΑΚΡΑΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ το αποτέλεσμα θα είναι το ΓΚΡΙΖΟ. Υπάρχουν ΛΕΥΚΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ και υπάρχουν και ΜΑΥΡΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ. Οσο και να έψαξα, δε καταφερα να εντοπίσω τους Γκρίζους. Υπάρχουν; Αν ναι που είναι; Αν όχι, γιατί τους κατασκευάζουμε εμείς ανακατεύοντας τα χρώματα και μαζι με αυτά ΚΑΙ τις έννοιες που αντιπροσωπευουν;;;

"Η Θεία Μαγεία κάνει τον 'Ανθρωπο ΘΕΟ. Η Ανθρώπινη Μαγεία δημιουργεί έναν καινούργιο ΔΑΙΜΟΝΑ"


Τις σκέψεις μου αυτές τις αφιερώνω σε όλους όσους μοιράζονται μαζί μας μέσα στο forum τις θέσεις τους και τις απόψεις τους. Είναι σκέψεις που δημιουργήθηκαν μετά απο τη πολύχρονη μελέτη μου επάνω στα έργα 2 εξαιρετικών προσωπικοτήτων του εσωτερισμού.
Της Ελένης Πετρόβνας Μπλαβάτσκυ και του Αλφόνς Λουί Κωνστάντ (Ελιφάς Λεβί)


Κέλσος

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 16:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω μια νοητική λύση στο "Κοάν".

Κάνοντας τον Θεό κέντρο μας, έχουμε ένα Ον που έχει το κέντρο του παντού (δηλαδή στον καθένα μας) και την περιφέρειά του πουθενά.


theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 23:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και η ΠΡΑΚΤΙΚΗ λύση φίλε μου πού είναι;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2002, 11:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είναι τα δύσκολα, και γι' αυτό το αποκάλεσα "Κοάν".

Η πρακτική του ΖΕΝ συνίσταται στο σπάσιμο της λογικής, του Κάμα-Μάνας. Αυτός είναι ο μεγάλος φονιάς του πραγματικού. Ο Μαθητής καλείται να σκοτώσει τον φονιά. (Ε.Π.Μπ.)

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2002, 09:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοτώνοντας ΙΣΩΣ τον εαυτό του;;; Εκμηδενίζοντας τις ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥ;;;
ΠΡΕΠΕΙ να ζούμε σαν ήρωες φίλε μου!!!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2002, 17:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι αρχαίοι χρησιμοποιούσαν τον κύκλο για να εξηγήσουν τις δύσκολες έννοιες της δημιουργίας και της Θεότητας. Στην είσοδο της ακαδημίας του Πλάτωνα υπήρχε η επιγραφή «ουδείς αγεωμέτρητος».
Ο κύκλος λοιπόν συμβόλιζε το σύμπαν επειδή δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος. Τίποτα δεν βρίσκεται έξω από τον κύκλο, τα πάντα περιλαμβάνονται εντός των ορίων του.
Ο κύκλος είναι το σύμβολο της Θεότητας για τον λόγω ότι είναι αυτοεκδηλούμενη και ανεξάρτητη , μίας και εμπεριέχει το κέντρο βάρους της και η αρχή της ύπαρξης της δεν βρίσκεται αλλού παρά στον εαυτό της. Η κίνηση του Θεού είναι γύρω από το κενό-το χάος των Ορφικών. Η Θεία ενέργεια- εκπόρευση του σημείου, ρέει σε μία κυκλική μορφή, και όπως και όλες οι εκδηλώσεις της Θεότητας κινούνται ταυτόχρονα εντός της Θείας περιφέρειας, άσχετα με το πόσους πολλούς κύκλους περιγράφουν γύρω από το Θείο κέντρο. Ο κύκλος αναπαριστά τον Μακρόκοσμο και παρόμοια την κάθε εκδήλωση σαν τον Μικρόκοσμο…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2002, 01:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλή η φιλοσοφική σου άποψη Πλωτίνε φίλε μου, αναρωτιέμαι τι λιγότερο θα μπορούσαμε να έχουμε απο τον "Πλωτίνο";;;
Το σύμπαν πάντως φίλε μου, είχε ΚΑΙ αρχή ΚΑΙ τέλος. Τίποτα το υλικό δεν είναι αθάνατο.
Πολύ σωστά αναφέρεις όλα βρίσκονται ΜΕΣΑ στο κύκλο.
Θα έθετα πάντως ένα ερώτημα: "ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ, που εμπεριέχεται, που ανήκει;;;"

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2002, 17:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι έλεγε εκείνος ο Einstein για μια καμπύλωση του χώρου και πως το τέλος μιας κατευθυνόμενης ευθείας καταλήγει πάλι στην αρχή της. Δεν το έχω κατανοήσει, αν και είμαι φυσικός. Εκείνο που άκουσα, και δεν ξέρω καθόλου αν ευσταθεί, είναι το εξής παράξενο:
Ο επιστήμονας αυτός είχε πάντα μαζί του ένα αντίτυπο της "Μυστικής Δοξασίας" της Ε.Π.Μπ. και αυτό, υποτίθεται, το διέδοσε μια ανηψιά του που επισκέφτηκε μια σχολή της Θεοσοφικής Εταιρείας στην Ινδία.
Ίσως, αν και πιστεύουμε πως καταλαβαίνουμε τις τρεις διαστάσεις, ίσως και περισσότερες, τελικά να είμαστε περιορισμένα διδιάστατα όντα, κολημμένα στην "επίπεδη" επιφάνεια της γης μας.
Ενδέχεται, οι αρχαίοι έλληνες μαθηματικοί να γνώριζαν τόσο βαθιά τα μαθηματικά, ώστε μάλλον να μην χρειάζονταν μια συμβολική (αλγεβρική) γλώσσα για να τα εκφράσουν, παρά να μην μπορούσαν να επινοήσουν κάτι που το έκανας οι μαθητές τους οι Άραβες μερικούς αιώνες αργότερα.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2002, 20:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεό, προφανώς απο την ίδια "πηγή" με εσένα πληροφορίθηκα το γεγονός που αναφέρης για τον Αϊστάιν. Δε μου έκανε καμία εντύπωση, γιατί ήταν κάτι σα να το γνώριζα.... Τι θέλω να πώ με αυτό;;;
'Οταν το 1990 ξεκίνησα να μελετώ το έργο της Μυστικής Διδασκαλίας της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, πράγμα που κάνω αδιάκοπα μέχρι σήμερα, διαβάζωντας όλα όσα έγραφε περι χρόνου, διαστάσεων, απολυτότητας κλπ, και γνωρίζωντας της μεταγενέστερες (ΞΑΝΑ)ανακαλύψεις της επιστήμης, πίστευα μέσα μου ότι "δε μπορεί, κάποιος θα είχε διαβάσει το έργο της"...
Μονάχα που όσοι διάβασαν το έργο των ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ και άνηκαν στον "επιστημονικό χώρο" δεν ήταν ΤΙΜΙΟΙ να το αναφέρουν οι ίδιοι. Δεν ήταν ΤΙΜΙΟΙ να παραδεχθούν ότι στις έρευνές τους και στις ανακαλύψεις τους, βοήθεια είχαν απο τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.
Ας είναι όμως...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2002, 13:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.
SYMFONW APOLYTA KAI ME TON KELSOS KAI TON THEO.
KYRIOS ME THN FRASEI POU EIPES KELSO ***** (XANA)ANAKALYPSEIS ****
THELW NA RWTHSW TO THEO EAN EXEI KAPIA PROXEIRA STOIXEIA H THN PYGH
POU NA ANAFEREI PWS O AISTAIN ...........

---------------------------------------------------------------------
Ο επιστήμονας αυτός είχε πάντα μαζί του ένα αντίτυπο της "Μυστικής Δοξασίας" της Ε.Π.Μπ. και αυτό, υποτίθεται, το διέδοσε μια ανηψιά του που επισκέφτηκε μια σχολή της Θεοσοφικής Εταιρείας στην Ινδία.
---------------------------------------------------------------------

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 18:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την προσφιλή μου συνήθεια αναμοχλεύω άλλο ένα παλαιό και ενδιαφέρον κατά την άποψή μου topic, για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι.

Kelso θεωρώ πως ήταν απο τις καλύτερες στιγμές σου στο esoterica. Δεν με ενδιαφέρει τί σε έκανε να επιλέξεις τον, επέτρεψέ μου την έκφραση, «αναχωρητισμό». Προσωπικώς, όπως ξέρεις και απο δημόσιες αλλά και κατ' ιδίαν συζητήσεις, το πρόβλημά μου μαζί σου ήταν ο απότομος τρόπος σου και ο τραχύς λόγος σου. Αλλά θα χαιρόμουν αν επέστρεφες ως μέλος και ξαναέδινες τέτοιες στιγμές, όπως αυτό το μεγαλειώδες θέμα


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 20/11/2003 19:02:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 01:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά... αισθάνομαι χαμένη.. Δεν νομίζω ότι κατάλαβα τίποτα από το αρχικό post του Κέλσου...

help......

For my life
Still ahead
Pity me...

Edited by - Steppenwolf on 23/11/2003 02:01:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 12:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2362

...ο αγαπημενος Κελσος δεν ειχε απαντησει στο παραπανω τοπικ ...
(νοιωθω πως...δεν ειναι εδω πια...)
σημερα ανακαλυψα οτι ειχε φτιαξει παλιοτερα αυτο ...
επειδη αγνοουσα το γεγονος ενωνω τα θεματα...
+δινω εναρξη ξανα....για στον επιλογο...
(αφου ετσι εγινε και στα δυο θεματα...)


εν το παν....(εν τω παν....)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 09:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα αγαπητή Steppenwolf και λοιποί φίλοι...
Καλοσύνη σου αγαπητέ Ωάννες που ανακίνησες ένα "ένα παλαιό και ενδιαφέρον κατά την άποψή ΣΟΥ topic, για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι...", ΑΛΛΑ βλέπεις τα αποτελέσματα!!!

Στη νέα μας φίλη τη Steppenwolf, το ΜΟΝΟ που μπορώ να κάνω είναι να τη ρωτήσω το ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ απο το θέμα να "καταλάβει"...
Νομίζω πώς είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ για εκκίνηση ενός ακόμα ΓΟΝΙΜΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ...
Θεωρώ δε πώς "κάτι" κατάλαβε, "κάτι" τη κέντρισε, ΑΛΛΙΩΣ δε θα έγραφε ΚΑΝ ότι "δε καταλάβε"...
Περιμένω νέα μας φίλη...

Καλή μου Ατμα, ακόμα ΕΔΩ είμαι...
Εχεις μια "βιασύνη" για τον ΕΠΙΛΟΓΟ...
Γιατί άραγε;;;

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 13:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άτμα και Κέλσο καλησπέρα!

Λοιπόν, αφού διάβασα και το άλλο topic που είχε ανοίξει η Άτμα νομίζω ότι οι απορίες μου είναι οι εξής.

Αρχίζω με το προηγούμενο topic.

Λοιπόν, ξεκινάει η Άτμα και ρωτάει: "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ;" Αυτό αναφέρεται στο Θεό; Αν ο Θεός είναι ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ ή αν όλες οι θρησκείες ουσιαστικά είναι ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ, με την έννοια ότι όλες προσπαθούν να ερμηνεύσουν την ίδια αλήθεια;

quote:
H AΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΠΟΡΩΣΗ"ΤΩΝ -ΙΣΜΩΝ... ΓΙΝΕΤΑΙ;

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΝΑΓΑΓΕΤΕ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΠΟΡΩ /ΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ...


Πιστεύω ότι η αποθεραπεία γίνεται. Όμως μπερδεύομαι. Πώς να μπορεί κανείς να τα αναγάγει όλα σε ένα; Ποιά όλα; Όλες τις θεωρείες, θρησκείες, -ισμούς; Και πώς μπορεί η Ατμα να το κάνει,αλλά με την απουσία λέξεων; Είναι ένα συναίσθημα αυτή η αναγωγή σε ένα;


ο Πλάτωνας αναφέρει:

quote:
0+@=1 όπου @ = άπειρο!
Ε, δεν είναι το μηδέν…… ΕΝΑ…. ούτε το ΕΝΑ… μηδέν! Τι λεπτομέρεια...
1000000000000000000000000000000000
και
0,000000000000000000000000000000001
Μηδενικά, χωράνε άπειρα, και δεξιά και αριστερά από το ΕΝΑ!
ΕΙΔΙΚΑ….αν το ΒΙΩΣΕΙΣ! *(Όχι αναγκαστικά με τις αισθήσεις)
Τι είναι αυτό τι είναι αυτό….που το λένε …. θεια κίνηση!
0+@=1 ....δεν είναι σταθερό!!!!
Οοοπς…τότε και το θειο….κινείται!
Μαθηματικη αποδειξη της κινησης του!!!

Αυτό δεν το κατάλαβα... και ειδικά το σημείο που λέει "αν το βιώσεις".

Κι όμως λίγο πιο πάνω ο Εχετλαίος αναφέρει:

quote:
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ, ΠΑΝ ΤΟ ΕΝ, ΟΛΑ ΜΗΔΕΝ
Αυτό μου φαίνεται πιο λογικό.

Ο ryche αναφέρει:

quote:
ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ-ΑΠΟΛΥΤΟΥ
ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ
Πώς γίνεται αυτό;

Η Άτμα συνεχίζει:

quote:
ΤΕΛΙΚΑ!...ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ...;


Νομίζω ότι οι θρησκείες είναι έτσι δομημένες ώστε να αποκλείουν αυτή την πιθανότητα από τους πιστούς τους. Για να γίνει αυτό, θα πρέπει -κατά τη γνώμη μου- να απορίψει κάποιος τις θρησκείες και απλά να κρατήσεις κομμάτια που του ταιριάζουν...

Και ο agatodaimwn:

quote:
Όταν θα σταματήσεις να σκέφτεσε με λέξεις που γενήθικαν να σε παιδεύουνε όταν στείλεις την ψυχή σου να γίνει ένα με το ολο πέρα απο απλά νοήματα ότα ξεφύγεις απο τα σχήματα όταν δείς μέσα στο μυαλό σου το σύμπαν που σε πέριμένει...

Εύκολο να το λές... αλλά πώς το κάνεις; Κι εγώ το έχω πει στον εαυτό μου, αλλά δεν το πέτυχα.

Η Μara γράφει:

quote:
Ξεπερωντας τον καθε -ισμο, ξεπερνωντας τα υλικα, ξεπερωντας τα παθη μας, τα ελλατωματα μας ...ανεβαινουμε που? σε πιο προγραμμα? Γιατι προσπαθουμε να τα ξε-περασουμε ολα, μετα τι θα νοιωθουμε...οταν εκει πανω θα ειμαστε και εμεις ενωμενοι με το ΕΝΑ... ή μηπως δεν θα πρεπει να τα ξεπερασουμε αλλα να τα βιωσουμε ΟΛΑ εντονα - ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ... με αυτο το τροπο δεν θα πρεπει να ζησουμε και τα κατωτερα συναισθημα και ενστικτα μας? Μα αν πρεπει να βιωσουμε και τα κατωτερα γιατι πολεμαμε τοσο εντονα να τα ξε-περασουμε...ολα ειναι ενα φαυλος κυκλος ειναι η μου φαινεται?


Βασικά, δεν καταλαβαίνω γιατί η πνευματική ανάπτυξη θα πρέπει να συνοδεύεται από σωματική-υλική καταπίεση.. Γιατί ο άνθρωπος θα πρέπει να καταπιέζει τον εαυτό του προκειμένου να επιτύχει την ένωση με το ΠΑΝ; Γιατί οι θρησκείες υπερτονίζουν το πνεύμα και υποτιμούν το σώμα; Εξάλλου στην εικόνα με το φίδι, τα τρία κέρατα είναι "σώμα, ψυχή και πνεύμα" Γιατί να μην προσπαθήσει ο άνθρωπος να αναπτύξει εξίσου και τα τρία; Γιατί να μην ψηλαφίσει το ΠΑΝ και με τα τρία; Μήπως η παραμέληση του σώματος και των κατώτερων συναισθημάτων και ενστίκτων είναι εξίσου μοιραία με την παραμέληση της ψυχής και του πνεύματος; Εγώ έτσι νομίζω... ΄
---------------------------------------------------------------------
Και τώρα έρχομαι στον Κέλσο, σε αυτό το topic.

"Εν το παν,εξ'αυτού το παν,εις αυτό το παν." Αυτός είναι ο "ορισμός" που δίνεις στο Θεό, έτσι;

Γράφεις:

quote:
Είναι αδιάλλακτος, γιατί ποτέ δε θυμώνει. Δε μπορεί να συγχωρεί, γιατί ποτέ δεν εκδικείται.
Δηλαδή; Ο θεός αυτός κατά τη γνώμη σου τί κάνει;

quote:
Το ΟΝ λοιπόν υπάρχει και για να καθορίσουμε ένα αίτιο, είναι ανόφελο να φανταστούμε ένα άλλο ΟΝ!!! Αλλά πρέπει να του αναγνωρίσουμε ένα λόγο ύπαρξης, και αυτόν το λόγο είναι που αποκαλούμε ΘΕΟ.
Ο Θεός είναι το Πνεύμα και όσοι τον λατρεύουν, οφείλουν να τον λατρεύουν μέσα στο Πνεύμα και μέσα στην Αλήθεια.


Aυτό δεν το κατάλαβα... Εννοείς ότι αυτό που αποκαλούμε ΘΕΟ είναι ο λόγος ύπαρξης του ΟΝΤΟΣ; Δηλαδή; Ονομάζουμε ΘΕΟ το ΟΝ για να του δώσουμε λόγο ύπαρξης; Και γιατί ενώ δεν μπορούμε να καθορίσουμε ένα αίτιο ύπαρξης του, πρέπει να του αναγνωρίσουμε ένα λόγο ύπαρξης;
Αφού το ΟΝ είναι "εν το παν" τότε γιατί περιορίζεις το ΘΕΟ στο πνεύμα;

quote:
Αν ο Θεός είναι η αληθηνή ζωή του μεγάλου σώματος της Ανθρωπότητας, και εάν η πλειονότητα των ανθρώπων θα μπορούσε να είχε καταδικασθεί, ΤΟΤΕ σχεδόν σιγούρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Θεός είναι η ΙΔΙΑ η ΚΟΛΑΣΗ!!!


Εδώ πάλι μπερδεύτηκα. Για να είναι ο Θεός η ίδια η κόλαση, πρέπει να συμβαίνουν και τα δύο αν που αναφέρεις;
Τί εννοείς όταν λες "αν ο θεός είναι η αληθινή ζωή του μεγάλου σώματος της Ανθρωπότητας" Και γιατί αν συνέβαιναν τα δύο αν, ο Θεός είναι η ίδια η κόλαση; Γιατί θα πρέπει ο Θεός μονίμως να είναι κριτής του ποιός σώζεται και ποιός καταδικάζεται; Απλά και μόνο για να έχουμε εμείς ένα λόγο ύπαρξης;

quote:
Ας κάνουμε λοιπόν στους άλλους, ΟΧΙ αυτό που ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ να κάνουν οι άλλοι σε εμάς,ΑΛΛΑ εκείνο που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ, και να μή κάνουμε στούς άλλους αυτό που θα ήταν άδικο να μας ανταποδώσουν εκέινοι.

Δηλαδή; Αντί να μην κάνουμε στους άλλους αυτο που θα ήταν άδικο να μας ανταποδώσουν, δεν θα ήταν σωστότερο, απλά να κάνουμε στους άλλους αυτό που τους αξίζει χωρίς να περιμένουμε ανταπόκριση; Και ακόμα καλύτερα, γιατί να μην κάνουμε στους άλλους ό,τι καλύτερο μπορούμε ασχέτως με το αν το αξίζουν ή όχι;

quote:
Ο Θεός δε ρίχνει κανεναν στη κολαση η οποία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΟΜΩΣ... εμείς οι άνθρωποι, ΟΙ ΙΔΙΟΙ, μπορούμε να οδηγηθούμε σε αυτήν (την κολαση) ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΑ, ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ


Μα πώς γίνεται να οδηγηθεί ο άνθρωπος μόνος του σε κάτι που δεν υπάρχει; Και πως γίνεται να λες ότι αυτό γίνεται ΟΡΙΣΤΙΚΑ, όταν λίγο πιο πάνω αναφέρεις ότι
quote:
Αν έστω και ΕΝΑΣ μόνον άνθρωπός θα μπορούσε να καταδικασθεί και να απορριφθεί ΧΩΡΙΣ ελπίδα, ΤΟΤΕ η λύτρωση θα ήταν ένα ΨΕΜΑ και η όλη δημιουργία, μια τερατώδες ΑΔΙΚΙΑ.

Για μένα εδώ υπάρχει αντίφαση. Ακόμα κι αν όντως ο άνθρωπος μπορεί να οδηγηθεί μόνος του στην κόλαση που λες ότι δεν υπάρχει (help me here!) θα έπρεπε αυτό να μην είναι ΟΡΙΣΤΙΚΟ, αλλά να διατηρεί την ΕΛΠΙΔΑ να γλιτώσει, έτσι ώστε η λύτρωση να μην είναι ΨΕΜΑ και η δημιουργία να μην είναι ΑΔΙΚΙΑ. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ...

quote:
Ο πρώτος που τέθηκε σε αυτή την ίδια τη κόλαση, ήταν ο ΣΑΤΑΝΑΣ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που και ο άνθρωπος μπορέι να μεταβή. Αυτός είναι (Ο ΣΑΤΑΝΑΣ) ο πλήρως, απόλυτα και χωρίς επιστροφή κολασμένος, ο οποίος είναι ένα παράλογο όν, αλλά και μια ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ.

Καταρχάς πώς τέθηκε ο Σατανάς στην κόλαση και ποιά είναι τελος πάντωςν αυτή η κόλαση; Γιατί να στερούμε από το Σατανά το δικαίωμα επιστροφής; Μήπως επειδή είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ; Αλλά αν είναι αναγκαία υπόθεση, ουσιαστικά ο Σατανάς δεν είχε δικαίωμα επιλογής. "'Επρεπε" να γίνει Σατανάς και "πρέπει" να παραμείνει έτσο, πλήρως και απόλυτα και χωρίς επιστροφή κολασμένος.

quote:
ο Σατανάς είναι η τελευταία λέξη της δημιουργίας, είναι το περιορισμένο, χειραφετειμένο απεριόριστα. 'Αμοιρε σατανά, θέλησες να γίνεις "όμοιος με το Θεό σου", του οποίου έγινες το ακριβώς αντίθετο, μιάς και ο Θεός είναι η απαραίτητη υπόθεση της Λογικής, ενώ εσύ σατανά είσαι η απαραίτητη υπόθεση του παράλογου που ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!

Γιατί η ελευθερία πρέπει να είναι κάτι παράλογο; Γιατί το χειραφετημένο είναι και περιορισμένο;

quote:
Ο Διάβολος είναι η τρέλλα που αποδίδεται στον Θεό (μιάς και αυτός ο θεός τον έφτιαξε). Ο Σατανάς δεν είναι ένα πρόσωπο, είναι ένας "τύπος" ή μιά "κατάσταση", αντίθετη προς τον "τύπο" ή τη "κατάσταση" του Θεού ΤΟΥ. Είναι μέσα στη φαντασία μας η αναγκαία αντίθεση, η τεχνιτή σκιά, που χάριν αυτής της σκιάς, αντιλαμβανόμαστε ΟΡΑΤΑ πλέον το άπειρο ΦΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!


Τη μια στιγμή λες ότι ο Θεός έπλασε τον Σατανά και την άλλη ότι ο Σατανάς είναι μέσα στη φαντασία μας. Τελικά τί ισχύει;
Γιατί ο Σατανάς είναι αναγκαίος για μας, σαν τεχνική σκιά για να αντιληφθούμε το ΦΩΣ του ΘΕΟΥ;
Μήπως ο Σατανάς δημιουργείται στο μυαλό μας, ή καλύτερα μας τον δημιουργούν οι εκάστοτε θρησκείες για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα;

Νομίζω πως υπάρχουν τρεις επιλογές.
α)Αν ο Θεός είναι το ΠΑΝ και ο Σατανάς υπάρχει (είτε σα πρόσωπο, είτε σα κατάσταση)τότε ο Θεός εμπεριέχει τον Σατανά.
β)Αν ο Σατανάς υπάρχει και ο Θεός δεν τον εμπεριέχει τότε, ο Θεός δεν είναι το ΠΑΝ
γ)Αν ο Θεός είναι το ΠΑΝ και δεν εμπεριέχει το Σατανά, τότε ο Σατανάς δεν υπάρχει.

Αλλά αν δεν υπάρχει ο Σατανάς, πώς θα δικαιολογήσουν οι θρησκείες το "κακό" που υπάρχει στον κόσμο;

quote:
Το δόγμα της εκκλησίας καταντάει ΑΝΑΡΧΙΑ όταν λέει πώς "ο Σατανάς είναι ο κόσμος" Σε αυτή τη δήλωση η Λογική έρχεται να μας πέι: ΑΡΑ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και μάταια για να αποφύγει τη λογική θα επινοούσε τα πρωτεία ενός θεού, που θα επέτρεπε στον στον Διάβολο να ατιμάζει τους ανθρώπους, και την δημιουργία!!! Μια τέτοια ανοχή, θα αποτελούσε μια ΤΕΡΑΤΩΔΗ ΣΥΝΕΝΟΧΗ και ο Θεός συνένοχος του Διαβόλου ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.


Συμφωνώ ότι το δόγμα της Εκκλησίας αυτό καταντά αναρχία. Αλλά δεν καταλαβαίνω. Απορρίπτεις την ύπαρξη του Σατανά ή όχι;
Γιατί για μένα,
α) Αν υπάρχει ο Σατανάς, ο Θεός τον ανέχεται και άρα είναι συνένοχος.
β) Αν δεν υπάρχει Σατανας, το κακό πηγάζει απευθείας από το Θεό, όπως και το καλό άλλωστε και άρα ο Θεός είναι συνύπεύθυνος με τον άνθρωπο.

quote:
Αναρωτηθήκαμε ποτέ γιατί ο Αγ.Ιωάννης τον αποκαλέι "ΚΤΗΝΟΣ & ΘΗΡΙΟΝ";;; Μα γιατί η ουσία του είναι η Ανθρώπινη Κτηνοδία και Αφροσύνη

Ποιόν αποκαλεί ο Ιωάννης "κτήνος και θηρίον";

quote:
Τα "πράγματα" απο μόνα τους είναι ορθά τοποθετημένα, αν βάλουμε το ΛΕΥΚΟ επάνω στο ΜΑΥΡΟ, τότε το λευκό θα λάμψει, αν πάλι τοποθετήσουμε το ΜΑΥΡΟ επάνω στο ΛΕΥΚΟ, τότε το ΜΑΥΡΟ θα μοιάζει με τρύπα!!!
Αν τώρα ανακατέψουμε τα 2 αυτά ΑΚΡΑΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ το αποτέλεσμα θα είναι το ΓΚΡΙΖΟ. Υπάρχουν ΛΕΥΚΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ και υπάρχουν και ΜΑΥΡΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ. Οσο και να έψαξα, δε καταφερα να εντοπίσω τους Γκρίζους. Υπάρχουν; Αν ναι που είναι; Αν όχι, γιατί τους κατασκευάζουμε εμείς ανακατεύοντας τα χρώματα και μαζι με αυτά ΚΑΙ τις έννοιες που αντιπροσωπευουν;;;

Αυτό δεν κατάλαβα που κολλάει... Λευκό εννοείς το Θεό και μαύρο το Σατανά, ή καμμια σχέση;

Αν λευκό είναι το καλό και μαύρο το κακό, τότε η ζωή μας που εμπεριέχει και τα δύο δεν είναι γκρίζα; Μήπως τελικά εμείς είμαστε οι Γκρίζοι άγγελοι;

Αλλά πάλι μπορεί να εννοείς ότι το μαύρο είναι τρύπα με την έννοια της απουσίας του λευκού. Όμως εμείς δεν χωριζόμαστε σε Λευκούς και Μαύρους...Και εξάλλου αν ο Θεός είναι λευκός και είναι το ΠΑΝ, τότε πώς μπορεί να υπάρξει το Μαύρο με την έννοια της απουσίας του Λευκού; Μόνο και μόνο η ύπαρξή του θα αρκούσε να αποδείξει ότι τελικά ο Θεός δεν είναι το ΠΑΝ.

Μπορείς να μου εξηγήσεις πώς καταστευάζουν οι άνθρωποι τους γκρίζους αγγέλους; Λες, ανακατεύοντας τα χρώματα και τις έννοιες που αντιπροσωπεύουν, αλλά δεν μου αρκεί. Είναι πολύ αφηρημένο για να το καταλάβω.

quote:

"Η Θεία Μαγεία κάνει τον 'Ανθρωπο ΘΕΟ. Η Ανθρώπινη Μαγεία δημιουργεί έναν καινούργιο ΔΑΙΜΟΝΑ"


Μπορείς να πεις τί ορίζεις σαν θεία μαγεία και τί σαν ανθρώπινη;

---------------------------------------------------------------------
Λυπάμαι αν σας κούρασα... Αυτή τη στιγμή το κεφάλι μου πάει να σπάσει... το μυαλό μου ένα ερωτηματικό που επεκτείνεται επικίνδυνα...
Κέλσο, αν μπορείς να με βοηθήσεις...


For my life
Still ahead
Pity me...

Edited by - Steppenwolf on 24/11/2003 13:24:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 13:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κέλσο ξέχασα να σου απαντήσω σε αυτό που με ρώτησες.

Τί περίμενα να καταλάβω...

Βασικά είμαι νέο μέλος και προσπαθώ να διαβάσω τα τα θέματα που έχουν ανοίξει. Μερικές φορές τα παίρνω με τη σειρά και άλλες φορες με κεντρίζουν οι τίτλοι. Εδώ συνέβη το δεύτερο.

Δεν περίμενα να καταλάβω κάτι συγκεκριμένο, απλά διαβάζοντας το κείμενό σου, με έβαλε σε σκέψεις. Βρήκα αντιφάσεις, έννοιες που δεν κατανοώ, σημεία όπου συμφωνώ και άλλα που διαφωνώ.

Φυσικά και κάτι με κέντρισε. Και αν κατάλαβα κάτι αυτό είναι ότι κάτι θες να πεις το οποίο δεν μπορώ να εισπράξω, αλλά επειδή μου φαίνεται ενδιαφέρον θεώρησα κρίμα απλά να το προσπεράσω. Εξάλλου όπως θα δεις και από τις ερωτήσεις μου πιο πάνω, ο Θεός, η ύπαρξή του και αυτή του Διαβόλου δεν είναι κάτι που με αφήνει αδιάφορη. Και θεωρώ ότι για να έχεις αυτή την άποψη, μάλλον θα πρέπει να έχεις απαντήσει μέσα σου για ερωτήματα παρόμοια με αυτά που σου θέτω... κάτι που εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει.

Γενικά πάντως βρίσκομαι εδώ, και διαβάζω αυτά που γράφονται σε μια προσπάθεια να καταλάβω εμένα, τον κόσμο, τους άλλους, το Θεό και τα σχετικά με αυτόν. Προσπαθώ να καταλάβω τί συμβαίνει γύρω μου και μέσα μου. Και δεν θέλω απλά να δεχτώ άκριτα μια από τις προσφερόμενες κοσμοθεωρίες που προσφέρουν απλόχερα οι λογείς θρησκείες και φιλοσοφίες. Θέλω αυτό που θα διαλέξω, αν καταλήξω κάπου, να είναι κάτι που το έχω ψάξει, που δεν έχει κενά και αντιφάσεις, κάτι που θα έχω επιλέξει και δεν θα μου έχει επιβληθεί.

Φιλικά, περιμένω την απάντησή σου και αυτή των άλλων φίλων.

For my life
Still ahead
Pity me...

Edited by - Steppenwolf on 24/11/2003 13:38:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 02:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 09:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με αφορμη το θεμα καλο-κακο και προσπαθωντας να δωσω απαντηση στον αριστοτελη , σκεφτομουν ενα παραδειγμα για τον θεο ως εναν κυκλο σε ενα χαρτι κτλπ ... τελικα δεν μου βγειτε η σκεψη αλλα σκεφτηκα να ψαξω στο φορουμ για θεμα με το καλο και το κακο εκει βρηκα
αυτο οπου ο κελσος προτρεπει να περασουμε και απο εδω που γραφω τωρα (θα επαναφερω και το αλλο θεμα ουτως ή αλλως) αλλα μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι ο κελσος ξεκιναει με τον ιδιο τροπο που επελεξα και εγω ... φυσικα και ειναι μονο συμπτωση (ή οχι φιλε αλεξ? λες η πνευματοψυχικοδιασταση μου να με εφερε εδω? οκ σε πειραζω ξερεις οτι σεβομαι τις αποψεις σου)

πραγματια ενα ομορφο κειμενο με το οποιο συμφωνω !!!

Κελσο ευχομαι να εισαι καλα !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 12/10/2010 09:07:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 09:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την εχω ξαναγραψει αυτη την ιστοριουλα,μια επαναληψη ομως δε βλαπτει!
Κατα τη διαρκεια της θητειας μου λοιπον στα ελληνοβουλγαρικα συνορα πλησιον ενος μικρου πομακικου χωριου με 13 ατομα μονιμους κατοικους μην εχοντας τι να κανω μιας και ετ1 πιαναμε οταν ειχε συννεφια(κανανε γκελ τα κυμματα) και παρακινουμενος απο τη ρηση "απο μικρο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια" πιανω τον τρελο του χωριου και του δινω μια κολλα χαρτι και ενα στυλο...
Ζωγραφισε μου ρε συ το θεο,του λεω!
Πιανει λοιπον αμεσως ο τρελος το στυλο και αρχιζει να ζωγραφιζει σπειρες,αφου γεμισε ολο το χαρτι μου λεει: να τεο τεο!
Αντε ρε του λεω,ο εξυπνος,που ειναι αυτο ο θεος...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 09:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Edited by - geostat on 12/10/2010 09:26:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 13:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο το θέμα που μας έφερες στον αφρό makfor. Διακρίνω μια τάση ανακίνησης παλαιών θεμάτων.
Διαλογίζοταν καλλίτερα τότε, ή έχουν ειπωθεί όλα;
Η απλοϊκή μου αντίληψη για το θέμα, - χρειάζονται και τέτοιες - μιάς και δεν είμαι μαθηματικός ή φιλόσοφος, είναι ίσως κατανοητή για τους πολλούς.

Μιλάμε για το Εν αλλά ουδείς αναρωτήθηκε από που μας προέκυψε το Δύο.
Διότι το Εν δεν αναπαράγεται (πολλαπλασιάζεται), 1x1=1, αλλά προστίθεται με τον εαυτό του παράγοντας το Δύο, 1+1=2. Γι' αυτό το 1+1=2 είναι ΑΞΙΩΜΑ(*). Από πού προέκυψε το δεύτερο Εν; Αναπόδεικτο αλλά κοινά αποδεκτό για να στηριχτεί το οικοδόμημα των μαθηματικών.
Φαντάζει στο μυαλό μου, σαν το Εν που ευρίσκεται στην κορυφή μιας αντεστραμένης πυραμίδας, στηρίζει όλη την πυραμίδα από το αξίωμα 1+1=2.
Μήπως είμαστε απλώς αξιώματα;
Ενας σοφός είχε διερωτηθεί: "Τι είναι το Δύο; Το Εν που διαχωρίστηκε, ή τα δύο απομακρυνσμένα Εν που ήρθαν κοντά;".

Υπάρχει Εν που δεν αποτελείται από μέρη;

(*)Σωστά δεν το θυμάμαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero diegrammenos logariasmos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 15:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero diegrammenos logariasmos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος:

Ενας σοφός είχε διερωτηθεί: "Τι είναι το Δύο; Το Εν που διαχωρίστηκε, ή τα δύο απομακρυνσμένα Εν που ήρθαν κοντά;".



Ας μας ορίσει το Εν, για να του πούμε τι είναι το Δυο, Τρία, Τέσσερα,....
(Γιατί με κεφαλαία)


Ubi Dubium, Ibi Libertas

Edited by - libero diegrammenos logariasmos on 12/10/2010 15:13:13

Edited by - libero diegrammenos logariasmos on 12/10/2010 15:13:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 19:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να κσεχωρίζουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 19:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αίολος:

Ενας σοφός είχε διερωτηθεί: "Τι είναι το Δύο; Το Εν που διαχωρίστηκε, ή τα δύο απομακρυνσμένα Εν που ήρθαν κοντά;".



Ας μας ορίσει το Εν, για να του πούμε τι είναι το Δυο, Τρία, Τέσσερα,....
(Γιατί με κεφαλαία)


Ubi Dubium, Ibi Libertas

Edited by - libero diegrammenos logariasmos on 12/10/2010 15:13:13

Edited by - libero diegrammenos logariasmos on 12/10/2010 15:13:53


Το δελφινι αμφισβητησε τον κοσμο του γι'αυτο αναπνεει εξω απο αυτον;
Το προίον αυτης της αμφισβητησης ειναι η μπουρμπουληθρες μεσα στον κοσμο του;
Ο παραλληλισμος με τον ανθρωπο θα ηταν η νοηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 21:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το δελφινι αμφισβητησε τον κοσμο του γι'αυτο αναπνεει εξω απο αυτον;
Το προίον αυτης της αμφισβητησης ειναι η μπουρμπουληθρες μεσα στον κοσμο του;
Ο παραλληλισμος με τον ανθρωπο θα ηταν η νοηση;
Πολύ πιθανόν.
Ωραία μεταφορά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero diegrammenos logariasmos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 02:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero diegrammenos logariasmos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το δελφινι αμφισβητησε τον κοσμο του γι'αυτο αναπνεει εξω απο αυτον;
Το προίον αυτης της αμφισβητησης ειναι η μπουρμπουληθρες μεσα στον κοσμο του;
Ο παραλληλισμος με τον ανθρωπο θα ηταν η νοηση;
Πολύ πιθανόν.
Ωραία μεταφορά!




Τι μετέφερε;

Ubi Dubium, Ibi Libertas
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 09:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μπουρμπουληθρες


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 15:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι μετέφερε;


Μεταφορά : η χρήση ενός όρου πλησιέστερου στην εμπειρία προκειμένου να εκφραστεί με αναλογική αντικατάσταση μια αφηρημένη έννοια χωρίς παρεμβολή κάποιου στοιχείου από το τυπικό τής γλώσσας το οποίο να εισαγάγει μια παρομοίωση.
ΠΑΠΥΡΟΣ

Την αγραμματοσύνη σου ίσως;

Edited by - Αίολος on 13/10/2010 15:56:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero diegrammenos logariasmos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 16:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero diegrammenos logariasmos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τι μετέφερε;


Μεταφορά : η χρήση ενός όρου πλησιέστερου στην εμπειρία προκειμένου να εκφραστεί με αναλογική αντικατάσταση μια αφηρημένη έννοια χωρίς παρεμβολή κάποιου στοιχείου από το τυπικό τής γλώσσας το οποίο να εισαγάγει μια παρομοίωση.
ΠΑΠΥΡΟΣ

Την αγραμματοσύνη σου ίσως;

Edited by - Αίολος on 13/10/2010 15:56:24



Καλά, αν δεν θες μην εξηγείς, θα το κάνει κάποιος άλλος γραμματιζούμενος του φόρουμ.

Ubi Dubium, Ibi Libertas
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 19:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy