ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 περιεργη ηχογραφηση σε σπιτι 103 χρονων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Niksoul
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 15:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Niksoul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας ,

εδω και 3 περιπου μηνες ειχα ενα περιεργο συμβαν ..
σπουδαζω στην λαρισα οπου μετα απο μια επισκεψη σε ενα παλιο αρχοντικο , του χαροκοπου απ οτι εμαθα
διαπιστωσα καποιον να μιλαει στην ηχογραφηση που ειχα κανει..
για να καταλαβετε καλυτερα , ειχε ερθει ενας φιλος μ , ο οποιος με ειχε πριξει να παμε στο σπιτι το βραδυ,
να δουμε αν οντως υπαρχει κατι κτλ, ανωριμες βλακειες δηλαδη..
τεσπα πηγαμε στις 1 παρα τεταρτο το βραδυ, με φακους και κατι για να μα ς προστατευει απο πιθανους αστεγους.
Επειδη παλαιοτερα διαβαζα για το μεταφυσικο , υποψιασμενος ακετα εβαλα το κινητο μ να ηχογραφει απο την στιγμη που μπηκα στον προαυλιο χωρο μεχρι που επιστρεψαμε.
Μπορω να σας περιγραψω με λεπτομερεια ακριβως τι καναμε και ολα οσα ακουστικαν..Να σημειωσω πως το μονο που ακουστηκε ζωντανα εκεινη την στιγμη ηταν μια κουκουβαγια , η οποια οσο και αν φαινεται απιστευτο την στιγμη που εφτασα εξω απο την πορτα του σπιτιου , αρχισε να φωναζει..Σαν να ηθελε να μας prohdopoihsei. Εκεινη την στιγμη ακριβως μπροστα απο την πορτα και τελειως παγωμενοι και ακινητοι για ορισμενα δευτερολεπτα στην ηχογραφηση ακουγεται μια φωνη να μιλαει σε ακαταλαβιστικη γλωσσα.Ενω εκεινη την στιγμη ακουγοταν μονο η κουκουβαγια και απολυτη ησυχια ,, στην ηχογραφιση ακουγεται και η φωνη..Επισης να πω πως επειδη ασχολουμε με τους υπολογιστες παρα πολυ , σε ενα προγμαμα μουσικης βλεπει κανεις πως ενω στους ηχους υπαρχει αναταραχη στην μπαρα του σηματος(για παραδειγμα οταν φωναζει η κουκουβαγια υπαρχει μια καθετη γραμμη, πραγμα που ταιριαζει στο συντομο καλεσμα της) οταν ακοθγεται η φωνη δεν υπαρχει διαταραχη στις συχνοτητες.
Εννοειται πως εχω την ηχογραφιση και σε περιπτωση που θα την θελατε και που θα μπορουσατε να μ δωσετε τα φωτα σας ευχαριστως να την ανεβασω..
Ψαχνω μια εξηγηση..



Σας ευχαριστω εκ των προτερων


Niksoul

___________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ περιεργη ηχογραφιση
σε σπιτη 103 χρονων
ΣΕ περιεργη ηχογραφηση
σε σπιτι 103 χρονων
.
09/04/2009
___________________________________________________________

Niksoul
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 19:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Niksoul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμια αποψη βρε παιδια??
τουλαχιστον να ξερω αν ενδιαφερεστε να ανεβασω την ηχογραφηση..

Οι αν καποιοι απο εσας νομιζουν οτι λεω ψεματα ας το πουν ..τουλαχιστον να ξερω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 00:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφερόμαστε βεβαιως βεβαιως.. κανε λινκ πού το χεις ανεβάσει όταν το καταφέρεις..

Το σπίτι αυτό τι ιστορία έχει? Έχουν γίνει εκει μαύρες τελετές, όργια, βασανιστήρια ή φόνοι?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 09:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ περιεργη ηχογραφιση σε σπιτη 103 χρονων ΣΕ περιεργη ηχογραφηση σε σπιτι 103 χρονων.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 11:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς ενδιαφερόμαστε αν δεν ενδιαφερόμασταν δεν θαμπαίναμε στο forum
Ανέβασε τον ήχο και το συζητάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Niksoul
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 13:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Niksoul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://rapidshare.com/files/219218240/spiti.rar

to link.. περιεχει και φωτογραφιες

akouste meta to 0.56 οταν θα γινει απολυτη ησυχια (ειναι τοτε που ειχαμε παγωσει)
μεχρι το 1.06 περιπου ..αλλα και σε αλλες στιγμες.. παρατηρηστε και πειτε μου..

Α και το σπιτι αυτο σαν ιστορια απ οτι γνωριζω ηταν βαση των γερμανων με αντιεροπορικα..
Αυτο γνωριζω μονο. να μην λεω ανακριβιες..
Περιμενω γνωμεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 14:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον υλικό, καταρχήν πρόκειται για ένα καλαίσθητο αρχοντικό που σίγουρα είχε δει πολύ καλύτερες μέρες, κρίμα που η πολιτεία το εγκατέλειψε στην τύχη του .

Από το φωτογραφικό υλικό εντύπωση μου έκαναν οι λευκοί ακτινωτοί (31 ακτίνες) Ηλιακοί δίσκοι που διακοσμούν την κύρια (;) είσοδο της οικίας. Τέτοιου είδους παραστάσεις (εκμαγεία προσώπων κτλ) είναι συνηθισμένες σε παλιά χτίσματα τόσο για λόγους αισθητικής όσο και προστασίας από διάφορες αόρατες δυνάμεις. Καθώς ο ακτινωτός λευκός Ήλιος έχει θετικό από-συμβολισμό καταλήγω στο προφανές συμπέρασμα ότι ενδεχομένως πρόκειται για ένα talisman/gargoyle (φυλακτό) ώστε να θωρακίζει υπερβατικά (πάντα) την είσοδο της οικίας από το «κακό» (ταιριαστό με τις παλαιές λαϊκές δοξασίες).

Όσον αφορά την ηχογράφηση.. με βάση το range που έδωσες (0:56 – 1:06+/-) δεν άκουσα κάτι το ιδιαίτερο. Σε γενικές γραμμές ενοχλήσατε την κουκουβάγια , παρόλα αυτά μετά από προσεχτική ακρόαση και το απαραίτητο amplification (ενίσχυση έντασης) συμφωνώ ότι ακούγεται ένα ιδιόμορφο φύσημα στο 1:01.725 – 1:03.435 ακολουθούμενο μετά από μερικά χιλιοστά του δευτερολέπτου από το κελάηδισμα της κουκουβάγιας. Αυτό το ιδιόμορφο ηχητικό απόσπασμα (θόρυβος) μπορεί να είναι οτιδήποτε βέβαια αλλά με λίγη φαντασία μπορεί να ακούσει κανείς «κάτι» .. ένα «φύγετε σου λέω» από την άλλη πλευρά μπορεί να πρόκειται για ηχητικό παρ’ ειδώλιο (νομίζουμε ότι ακούμε κάτι ενώ πρόκειται για τυχαίο θόρυβο) ή για κάποιους ήχους χαμηλών συχνοτήτων που παράγει η ίδια η κουκουβάγια πριν αφήσει το χαρακτηριστικό της στην συνέχεια, υψηλότερης έντασης, κελάηδισμα (ένας ζωολόγος θα ήταν χρήσιμος επ’ αυτού).

Αξίζει τέλος να αναφερθεί ότι η κουκουβάγια θεωρείται στην λαογραφία μας (το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες χώρες) κομιστής κακών ειδήσεων, γρουσούζικος οιωνός (παρόλα αυτά πρόκειται για ένα εντυπωσιακό πτηνό το οποίο δυστυχώς πάει προς εξαφάνιση!).

Αυτά.

Υ.Γ.
Ο χρόνος που έδωσα από το ηχητικό απόσπασμα, προέρχεται από το πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου CoolEdit.


Edited by - XD on 09/04/2009 15:24:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saetron
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 17:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saetron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μολις το ακουσα..
λογω ενασχολησης μου μ τη μουσικη εχω επαγγελματικα συστημα για το στουντιο μου στο σπιτι μου..και ακουγεται πεντακαθαρη ομιλια

και οντως στο χρονικο διαστημα που αναφερεις..
ακουγεται ενα φυσημα σαν εισπνοη η εκπνοη και μετα 2-3 κουβεντες..
μοιαζει με γυναικια φωνη..αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι λεει...

την απομενη φορα αφησε να ηχογραφει σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα
και βρες το προγραμμα soundforge θα σε βοηθησει να καθαρισεις και να δυναμωσεις τον ηχοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 18:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι ακούγεται αρχικά σαν εισπνοή εκπνοή και μετα σαν να ψιθυρίζει κάποιος κάτι
Έχω την εντύπωση ότι λέει φωτογραφία στο διάστημα 1.02 με 1.03 .
Μπας και μουρμούρισε αυτός που έκανε την ηχογράφηση ? δεν λέω εσκεμμένα μπορεί
Να σκεφτονταν ότι θέλει να τραβήξει φωτογραφία και το είπε ασυναίσθητα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Niksoul
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 12:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Niksoul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ην ηχογραφηση την εκανα εγω,και θυμαμαι πολυ καθαρα οτι δεν μιλησαμε καθολου.ειχαμε παγωσει και κοιτουσαμε το αρχοντικο.Μετ ακουγομαι που του λεω¨"σ εφυγε η ορεξη να μπουμε μεσα?" απανταει ο φιλος μ και πιο μετα λεμε για εναν ηλιακο αν ακουσατε..
Και γω παντως αυτο που ακουω ειναι σαν ανασα και μετα 2 3 λεξεις σε αγνωστη γλωσσα απο γυναικα..
Τι θα μπορουσε να ειναι αυτο ??Υπαρχουν οντως πνευματα?Μηπως ηταν καποιο καλεσμα? Επανβαλαμβανω πως αποκλειεται να μιλησα η να κουνιθηκα.Επισης οποιος εχει καλο προγραμμα για ηχο θα δει πως οταν ακουγονται οι λεξεις δεν υπαρχουν διακιμανσεις στην συχνοτητα της ηχογραφησης ..Ενω ιταν μιλαω εγω η ο φιλοσ μ υπαρχουν αναταραχες στο σημα κανονικα...Περιμενω γνωμες..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 12:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν θες την μεταφυσική εξήγηση δες το παρακάτω topic πιστεύω ταιριάζει στην περίσταση.

http://www.esoterica.gr/forumS/topic.asp?TOPIC_ID=6454

Βεβαία σε συμβουλεύω να εξαντλήσεις πρώτα ολες τις λογικές εξηγήσεις
Το τι είναι μονο εσυ μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα που ήσουν
στο περιστατικό .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 12:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θα ήταν να δεις αν υπάρχουν διακυμάνσεις και στο άκουσμα των ανασών σας απο αποσταση.Επι ευκαιρίας πόσο κοντά στη "μυτη" σας ήταν ο ηχογράφος?

Στο σπίτι μπήκατε τλκ κάποια άλλη στιγμή?
(το εσωτερικό ίσως να είναι πιο ενδιαφέρον..)
http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/04/2009 13:01:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Esteldor
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 16:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Esteldor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
well...
λυπάμαι που θα σας απογοητευσω...

Ανοιξα τον αρχείο με το πρόγραμμα Nuendo και χώρισα τον ήχο σε συχνότητες.
Το θρόισμα που ακούγεται δεν ειναι τίποτα περισσοτερο απο ενα από θρόισμα που η ανθρώπινη φαντασία μαζί με τον προιδεασμό μετατρέπουν σε γυναικεία φωνη που λέει: Φύγε...φύγε σου/σας λέω, ή φύγετε λέω.
Ακομη κι αν απλά τερματίσετε την ενταση των ηχειων σας θα ακουσετε το θρόισμα σ'ολη τη διαρκεια της ηχογράφισης.
Φιλοι μου, εγώ δεν ξερω απο μεταφυσικα φαινομενα οπως εσεις. Ναι γνωριζω μερικα πραγματα, αλλα γενικευμενες γνωσεις μονο.
Αλλα απο ήχο γνωριζω καλα. Κι αυτο που ακούγεται δεν ειναι τίποτα περισσοτερο από ενα θρόισμα.
Παρόμοια πιο κοινά παραδείγματα εχουμε στο youtube όπου υπάρχουν τα λεγομενα misheard lyrics. Αν δεν διαβασεις τους στίχους του δημιουργου του βιντεο, ακους τους κανονικους στιχους του τραγουδιου.
Α ναι. Και το πουλί ακουγεται πεντακαθαρα, κουκουβάγια ειπατε οτι ειναι; Δεν ξερω φιλοι μου, στο μερος που μενω δεν υπαρχουν κουκουβαγιες με αυτην την κραυγη... Περισσότερο μου φανηκε για Σαΐνι.
Αυτά απο εμενα.

Α ναι :) Καλως σας βρήκα.

Edited by - Esteldor on 26/04/2009 16:57:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady_Silme
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 18:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady_Silme  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ ενδιαφέρουσα επιχειρηματολογία Esteldor. Μηπως απλά η ποιότητα ήχου δεν ήταν τόσο καλη και έτσι ο ψίθυρος/θρόισμα/whatever υπάρχει μόνο στην αναπαραγωγή της σύλληψης; Δεν ξέρω... :)


Φώς και πάλι φώς η ψυχή που μάχεται
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2009, 00:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Esteldor καλώς ήρθες στο ταξίδι.......

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Esteldor
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 22:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Esteldor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως. Τα παιδια που ηταν εκει θα ξερουν καλύτερα υποθέτω Lady_Silme.
Dr Jekyll Mr Hyde ευχαριστώ, καλως σας βρηκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Niksoul
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2009, 22:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Niksoul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
esteldor σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις..
Δεν ξερω , παντως για μενα οπως και για οσα ατομα το εχουν ακουσει ακουγεται κατι σαν γυναικεια φωνη..Δεν διαχωριζω τι λεει..

Απλα μου φανηκε καπως η ηχογραφηση + οτι τοτε δεν ειχε ακουστει κατι,παρα μονο μεσα στην ηχογραφηση, οποτε ηταν αρκετα παραξενο..Αν ηταν θροισμα γιατι δεν ακουγεται και αλλες στιγμες?+ οτι δεν υπηρχαν δεντρα εκει κοντα , μονο ενα ξερο που ηταν πανω το πουλι ,οτι πουλι και αν ηταν αυτο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kaisidius
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 03:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kaisidius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και καλώς σας βρήσκω.

Νομίζω όπως και οι φίλοι πιο πάνω οτι δεν είναι τίποτα άλλο από κάποιον ήχο σε χαμηλές συχνότητες και όχι EVP, με λίγη παραπάνω φαντασία. Αλλωστε υπάρχουν αναγνωρισμένοι ήχοι που χαρακτηρίζονται ως "λευκός ηχος" η "κόκκινος ήχος" και άλλοι "χρωματισμοί" που αφορούν ήχους συγκεκριμένων συχνοτήτων που στα αφτιά μας ακούγονται σαν ραδιοφωνικά παράσιτα. Μπορείτε να βρείτε στο wikipedia δείγματα αυτών των ήχων και όποιος επιθυμεί θα του στείλω εγώ δείγματα. Θεωρώ ότι συνήθως βρίσκεις αυτό που ψάχνεις όπως και σε αυτή την περίπτωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy