ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μια θεωρία που απαλλάσσει τους Ναζί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 21:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκανα αυτό το θέμα, διότι συζητούσα σήμερα με έναν φίλο μου το θέμα του Ναζισμού. Καταρχάς, να επισημάνω πως είμαι 1000 τοις εκατό κατά τοις ναζιστικής φιλοσοφίας και γενικά όλων των χιτλερικών επιχειρήσεων. Περιέργως, έμαθα πως υπάρχει μια θεωρία, οι πρεσβευτές της οποίας υποστηρίζουν το εξής. Το ολοκαύτωμα των Εβραίων δεν πραγματοποίηθηκε ποτέ. Συγκεκριμένα, βάσει στατιστικών στοιχείων, ο εβραικός πληθυσμός μετά το τέλος του Β' Παγκόσμιου πολέμου ήταν αισθητά αυξημένος κατα μερικά εκατομμύρια, γεγονός που δεν υποστηρίζεται από τους μυριάδες θανάτους που έλαβαν χώρα. Ακόμα, πιστεύεται πως "το ολοκαύωμα" διαδόθηκε από τους Συμμάχους, προκειμένου να στραφούν όλοι εναντίον της Γερμανίας και να διακόψουν την προέλασή της, Προσωπικά, δεν πιστεύω στη θεωρία αυτή. Και μόνο οι δεκάδες μαρτυρίες Εβραίων που δέχθηκαν βάναυση και απάνθρωπη μεταχείρηση με βεβαιώνει για την πραγματοποίηση του ολοκαυτώματος. Ωστόσο,θα ήθελα πολύ να μοιραστούμε τις απόψεις μας επί του θέματος. Ευχαριστώ.

Edited by - Narkissa555 on 29/10/2010 21:12:37

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2010, 00:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον θέμα. Αν και προσωπικά δεν το πιστεύω.
Αν μπορείς, ρώτησε το φίλο σου περισσότερες πληροφορίες για τη θεωρία, π.χ. ποιος είναι εκείνος που την πρωτοξεκίνησε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2010, 14:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου προτείνω το εξής αγαπητή Ναρκίσσα555. Να κάνεις ένα ταξιδάκι σε αυτήν την όμορφη χώρα που λέγεται Γερμανία (αν έχεις παρακολουθήσει τα ποστ μου ποτέ θα ξέρεις ότι είμαι πολύ φιλογερμανός). Πρώτα πρώτα για να δεις τι σημαίνει ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ κράτος. Δευτερευόντως για να επισκεφτείς ως τουρίστρια αυτά τα μέρη που λέγονται στρατόπεδα συγκέντρωσης. Αφού τα δεις καλά αυτά να σκεφτείς πολύ καλά τι μπορεί να χρησίμευαν αυτές οι εγκαταστάσεις αν όχι για την εξόντωση των Εβραίων (όπως και των Ρομά, των ομοφυλόφιλων και όποιων άλλων θεωρούσαν επικίνδυνους ή απλά "κατώτερους" οι Ναζί).


Θα σου προτείνω επίσης να ψάξεις στο youtube (δεν μπορώ να ποστάρω το λινκ γιατί λόγω σοκαριστικού περιεχομένου έχει περιορισμό ηλικίας) τις λέξεις "nazi concentration camps" και να δεις το αντίστοιχο υλικό (φωτό, βίντεο κτλ). Νομίζω θα σου λυθούν όλες οι αμφιβολίες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2010, 14:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σου προτείνω το εξής αγαπητή Ναρκίσσα555. Να κάνεις ένα ταξιδάκι σε αυτήν την όμορφη χώρα που λέγεται Γερμανία (αν έχεις παρακολουθήσει τα ποστ μου ποτέ θα ξέρεις ότι είμαι πολύ φιλογερμανός). Πρώτα πρώτα για να δεις τι σημαίνει ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ κράτος. Δευτερευόντως για να επισκεφτείς ως τουρίστρια αυτά τα μέρη που λέγονται στρατόπεδα συγκέντρωσης. Αφού τα δεις καλά αυτά να σκεφτείς πολύ καλά τι μπορεί να χρησίμευαν αυτές οι εγκαταστάσεις αν όχι για την εξόντωση των Εβραίων (όπως και των Ρομά, των ομοφυλόφιλων και όποιων άλλων θεωρούσαν επικίνδυνους ή απλά "κατώτερους" οι Ναζί).


Θα σου προτείνω επίσης να ψάξεις στο youtube (δεν μπορώ να ποστάρω το λινκ γιατί λόγω σοκαριστικού περιεχομένου έχει περιορισμό ηλικίας) τις λέξεις "nazi concentration camps" και να δεις το αντίστοιχο υλικό (φωτό, βίντεο κτλ). Νομίζω θα σου λυθούν όλες οι αμφιβολίες



Δεν αμφιβάλλω ούτε στιγμή για την βαρβαρότητα των Ναζί και για τα διεστραμμένα μυαλά τους. Απλά μου έκανε εντύπωση που ακόμα και σε ένα τέτοιο τρομακτικό και παγκοσμίως γνωστό γεγονός, όπως το ολοκαύτωμα των Εβραίων, οι άνθρωποι κατάφεραν πάλι να διατυπώσουν "αντι-θεωρίες" και να εισάγουν "αντι-δεδομένα", προκειμένου να αντικρούσουν την αλήθεια και να βγουν ασπροπρόσωποι. Ναι, μου έκανε μεγάλη εντύπωση όλη αυτή η ιστορία, κυρίως για αυτό το λόγο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2010, 14:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχώς που έχω βάλει ψεύτικη ηλικία στο youtube,αλλιώς δε θα μπορούσα να τα δω. Κάτι πολύ περισσότερο από σοκαριστικά.


Edited by - Narkissa555 on 30/10/2010 14:27:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2010, 15:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά μου έκανε εντύπωση που ακόμα και σε ένα τέτοιο τρομακτικό και παγκοσμίως γνωστό γεγονός, όπως το ολοκαύτωμα των Εβραίων, οι άνθρωποι κατάφεραν πάλι να διατυπώσουν "αντι-θεωρίες" και να εισάγουν "αντι-δεδομένα", προκειμένου να αντικρούσουν την αλήθεια και να βγουν ασπροπρόσωποι. Ναι, μου έκανε μεγάλη εντύπωση όλη αυτή η ιστορία, κυρίως για αυτό το λόγο.


Σε αυτό έχεις δίκιο. Πώς είναι δυνατόν να αμφισβητούν κάτι ΤΟΣΟ αυταπόδεικτο και διαπιστωμένο; Και σε εμένα προκαλεί απορίες. Πάντως, αν μιλάμε για το γερμανικό κράτος, δεν υπάρχει καμία προσπάθεια να βγουν ασπροπρόσωπο. Άρνηση του ολοκαυτώματος=φυλακή στη Γερμανία. Αντιθέτως εδώ επιτρέπεται, το γιατί δεν ξέρω.


quote:
Ευτυχώς που έχω βάλει ψεύτικη ηλικία στο youtube,αλλιώς δε θα μπορούσα να τα δω

Αν είσαι τόσο μικρή ίσως δεν έπρεπε να τα δεις, αλλά και πάλι, η αλήθεια ,όσο σκληρή και αν είναι, πρέπει να γίνει γνωστή


quote:
Κάτι πολύ περισσότερο από σοκαριστικά.

βεβαίως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 07:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αμαλία, συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω, αλλά έπρεπε να το ψάξω πρώτα. Δεν υπάρχουν απτά στοιχεία για αυτόν που πρωτοδιατύπωσε τη θεωρία. Απλά είναι προφανώς μια φήμη που διαδόθηκε για να διαστρεβλώσει την ιστορία. Κατα τη γνώμη τη δική μου και του IndustrialAngel, μια θεωρία που διαδόθηκε καθαρά προς παραπλάνηση. Τώρα, προφανώς και τα στατιστικά στοιχεία που έχουν προσκομιθεί είναι και αυτά πλαστά. ¨οπως ήδη ανέφερα, το αξιοπερίεργο σε όλα αυτά είναι το θράσος των ανθρώπων να αρνούνται τέτοιου είδους γεγονότα.

IndustrialAngel, θεωρείται ποινικό αδίκημα η άρνηση των Γερμανών για την πραγματοποίηση του ολοκαυτώματος???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 13:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel, θεωρείται ποινικό αδίκημα η άρνηση των Γερμανών για την πραγματοποίηση του ολοκαυτώματος???

Στην Αυστρία, τη Γερμανία και το Ισραήλ το να αρνηθεί κάποιος δημόσια το ολοκαύτωμα(πχ να γράψει ένα βιβλίο ή να το πει στην τηλεόραση) διώκεται ποινικά. Έτσι απλά. Από ότι έχω υπόψιν μου ένας Αμερικανός συγγραφέας με το όνομα Irving, αρνητής του ολοκαυτώματος, συνελήφθη για αυτό ακριβώς όταν πήγε στην Αυστρία για διαλέξεις.


quote:
Κατα τη γνώμη τη δική μου και του IndustrialAngel, μια θεωρία που διαδόθηκε καθαρά προς παραπλάνηση.


Βασικά, τείνω προς την άποψη ότι ΔΕΝ είναι απλώς παραπλάνηση αλλά κάτι χειρότερο. Πρώτα πρώτα, η άρνηση μιας γενοκτονίας αποτελεί το τελευταίο στάδιο της και την υπέρτατη ύβριν κατά των νεκρών. Δεν είναι τυχαίο το ότι συμβαίνει το ίδιο σε όλες τις γενοκτονίες (Ποντίων, Αρμενίων κτλ κτλ). Ουσιαστικά η αμφισβήτηση του γεγονότος αποτελεί συνέχεια της γενοκτονίας που συνέβη τότε. Είναι συγκεκριμένη η πορεία.


Θα μπορούσαμε βέβαια να προσθέσουμε ότι αποτελεί και μια πράξη ξεκάθαρου αντισημιτισμού. Ότι δηλαδή κάποιοι άνθρωποι απλά δε χωνεύουν τους Εβραίους και θέλουν να τους παρουσιάζουν ΠΑΝΤΑ ως θύτες και ΠΟΤΕ ως θύματα. Ίσως γιατί οι θεωρίες συνωμοσίας με πρωταγωνιστές τους Εβραίους δεν κολλάνε αν αποδεχτούν το ολοκαύτωμα. Δεν μπορεί να κυβερνούν δήθεν τον κόσμο και να αφήνουν το λαό τους (ή και τον εαυτό τους ακόμα) να σφαγιάζεται...


quote:
Δεν υπάρχουν απτά στοιχεία για αυτόν που πρωτοδιατύπωσε τη θεωρία.

Από ένα πρόχειρο ψάξιμο, από τη δεκαετία του 60 ο Barnes και άλλοι ιστορικοί αργότερα ασχολούνται με αυτό. Όπως επίσης κάποιες φορές οι ίδιοι οι Ναζί προσπάθησαν να κρύψουν στοιχεία, ειδικά προς το τέλος του πολέμου... Δηλαδή, και εδώ απευθύνομαι στην Αμαλία, δεν είναι μια προφορική χαζομάρα που κυκλοφοράει αλλά έχουν γραφτεί βιβλία, άνθρωποι γυρίζουν και δίνουν διαλέξεις, ιδρύουν οργανισμούς κτλ κτλ.


quote:
Τώρα, προφανώς και τα στατιστικά στοιχεία που έχουν προσκομιθεί είναι και αυτά πλαστά.

Δεν είναι τόσο απλό. Υπάρχει και η έννοια της παρερμηνείας του ΙΔΙΟΥ του αυθεντικού κατά τα άλλα στοιχείου. Αυτήν την τεχνική την έχω φάει με το κουτάλι σε ένα άλλο θέμα αλλά δε θα επεκταθώ. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχουν βρει ένα "μέμο" του αρχηγού των SS Χίμλερ που λέει: Έρχεται φορτίο το βράδυ (σσ:με Εβραίους) όχι υγροποίηση (σσ:όχι στους φούρνους). Και το χρησιμοποιούν ως απόδειξη ότι ΔΕ γινόντουσαν μαζικές εκτελέσεις αφού η εντολή είναι ΡΗΤΗ να ΜΗ γίνει κάτι. Μα είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ, ότι ήταν σύνηθες να εκτελούνται μαζικά τα φορτία και για αυτό ο Χίμλερ διευκρινίζει το συγκεκριμένο (που τον ενδιαφέρει για άγνωστους λόγους) να ΜΗΝ υγροποιηθεί. Δηλαδή εσύ όταν περιμένεις καλεσμένους στο σπίτι αφήνεις σημείωμα "ετοιμάστε φαγητό, ΜΗΝ τους δηλητηριάσετε";;;; Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

quote:
οπως ήδη ανέφερα, το αξιοπερίεργο σε όλα αυτά είναι το θράσος των ανθρώπων να αρνούνται τέτοιου είδους γεγονότα.

Το θράσος και η σκοπιμότητα...

Edited by - IndustrialAngel on 31/10/2010 13:17:10

Edited by - IndustrialAngel on 31/10/2010 13:18:08

Edited by - IndustrialAngel on 31/10/2010 13:25:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 14:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Οφείλω να ομολογήσω ότι με εντυπωσιάζεις, είσαι στα αλήθεια πολύ ψαγμένος επί του θέματος. Δεν θα μπορούσα να έχω μια καλύτερη προσέγγιση. Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 15:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ αλλά δεν έκανα τίποτα σπουδαίο παρά ένα googlaρισμα και ανέφερα ότι θυμάμαι από ντοκυμαντέρ που έχω παρακολουθήσει


Α να θυμίσω τον Κωνσταντίνο Πλεύρη, τον πατέρα του Θανασάκη από το Λ.Α.Ο.Σ. που είναι ο δικός μας (της Ελλάδας εννοώ) αρνητής του Ολοκαυτώματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2010, 18:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα καλό site στα αγγλικά με απαντήσεις σε θέματα περί της άρνησης του Ολοκαυτώματος είναι το ακόλουθο:

http://www.nizkor.org/

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 16:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

"Βασικά, τείνω προς την άποψη ότι ΔΕΝ είναι απλώς παραπλάνηση αλλά κάτι χειρότερο. Πρώτα πρώτα, η άρνηση μιας γενοκτονίας αποτελεί το τελευταίο στάδιο της και την υπέρτατη ύβριν κατά των νεκρών. Δεν είναι τυχαίο το ότι συμβαίνει το ίδιο σε όλες τις γενοκτονίες (Ποντίων, Αρμενίων κτλ κτλ). Ουσιαστικά η αμφισβήτηση του γεγονότος αποτελεί συνέχεια της γενοκτονίας που συνέβη τότε. Είναι συγκεκριμένη η πορεία.

Θα μπορούσαμε βέβαια να προσθέσουμε ότι αποτελεί και μια πράξη ξεκάθαρου αντισημιτισμού. Ότι δηλαδή κάποιοι άνθρωποι απλά δε χωνεύουν τους Εβραίους και θέλουν να τους παρουσιάζουν ΠΑΝΤΑ ως θύτες και ΠΟΤΕ ως θύματα. Ίσως γιατί οι θεωρίες συνωμοσίας με πρωταγωνιστές τους Εβραίους δεν κολλάνε αν αποδεχτούν το ολοκαύτωμα. Δεν μπορεί να κυβερνούν δήθεν τον κόσμο και να αφήνουν το λαό τους (ή και τον εαυτό τους ακόμα) να σφαγιάζεται...

......

Δεν είναι τόσο απλό. Υπάρχει και η έννοια της παρερμηνείας του ΙΔΙΟΥ του αυθεντικού κατά τα άλλα στοιχείου.
"

IndustrialAngel,

Καταρχήν να πω πως συμφωνώ με τις ως άνω διατυπώσεις σου.
Θα ήθελα να κάνω μια παρέμβαση/κατάθεση σκέψης, για πολύ λίγο και, ας μη προεκταθούμε περαιτέρω.

Αν βάζαμε στη θέση των Εβραίων/εβραϊκής θρησκείας και φυλής τους Χριστιανούς/Χριστιανισμό, δε νομίζεις πως περίπου το ίδιο συμβαίνει και όσον αφορά την αντιμετώπιση του Χριστιανισμού/Χριστιανούς και σήμερα, κίνηση (τα όσα αναφέρεις στις πιο πάνω διατυπώσεις σου) στην οποία και εσύ συμμετέχεις με τον τρόπο σου;

Ποιος μας λέει πως σε 300-400-500 χρόνια από τώρα, και με βάσει τα όσα γράφονται και μένουν, σχετικά με την άρνηση του ολοκαυτώματος, δεν θα υπάρξει ένας άλλος «IndustrialAngel», που θα συνταχθεί με τους αρνητές και σε κάποιο «μελλοντικό» φόρουμ Εσωτέρικα θα συγκρούεται με όσους αποδέχονται το ολοκαύτωμα;

Πριν μου απαντήσεις, ξαναδιάβασε την παραπομπή που παραθέτω από τα λόγια σου και, αν θες, αντικατέστησε τις λέξεις, π.χ.:

Αντισημιτισμός = αντιχριστιανισμός
Εβραίους = Χριστιανούς

Edited by - Ψηλός on 03/11/2010 16:09:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 16:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε το αντράκι τον ψηλό... Μπορείς να μου πεις τι και πότε έχω δηλώσει ώστε να χαρακτηρίζομαι από "αντιχριστιανισμό". Τι έχω πει συγκεκριμένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 17:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε το αντράκι τον ψηλό... Μπορείς να μου πεις τι και πότε έχω δηλώσει ώστε να χαρακτηρίζομαι από "αντιχριστιανισμό". Τι έχω πει συγκεκριμένα.


Είναι τόσα πολλά αυτά που έχεις πει, αλλά, σε γενικές γραμμές, δεν δέχεσαι την ύπαρξη του Χριστού και η στάση σου απέναντι στο Χριστιανισμό είναι η άρνηση.
Αν κάνω λάθος, τότε σε παρακαλώ να με διορθώσεις.

**Εντάξει, τώρα έχω ξεθυμάνει, δεν θα σε δείρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 17:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι τόσα πολλά αυτά που έχεις πει, αλλά, σε γενικές γραμμές, δεν δέχεσαι την ύπαρξη του Χριστού και η στάση σου απέναντι στο Χριστιανισμό είναι η άρνηση.

Δείξε μου ΕΝΑ. όχι όλα, ΕΝΑ.

quote:
Αν κάνω λάθος, τότε σε παρακαλώ να με διορθώσεις.

Αυτό κάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 17:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και, με αφορμή τα ίδια σου τα λόγια,

"Δεν είναι τόσο απλό. Υπάρχει και η έννοια της παρερμηνείας του ΙΔΙΟΥ του αυθεντικού κατά τα άλλα στοιχείου.

Αυτήν την τεχνική την έχω φάει με το κουτάλι σε ένα άλλο θέμα αλλά δε θα επεκταθώ. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχουν βρει ένα "μέμο" του αρχηγού των SS Χίμλερ που λέει: Έρχεται φορτίο το βράδυ (σσ:με Εβραίους) όχι υγροποίηση (σσ:όχι στους φούρνους). Και το χρησιμοποιούν ως απόδειξη ότι ΔΕ γινόντουσαν μαζικές εκτελέσεις αφού η εντολή είναι ΡΗΤΗ να ΜΗ γίνει κάτι. Μα είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ, ότι ήταν σύνηθες να εκτελούνται μαζικά τα φορτία και για αυτό ο Χίμλερ διευκρινίζει το συγκεκριμένο (που τον ενδιαφέρει για άγνωστους λόγους) να ΜΗΝ υγροποιηθεί. Δηλαδή εσύ όταν περιμένεις καλεσμένους στο σπίτι αφήνεις σημείωμα "ετοιμάστε φαγητό, ΜΗΝ τους δηλητηριάσετε";;;; Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω..."

θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα.

Ισχυρίζεται ο macedon κατά τη ρωμαϊκή κυριαρχία υπήρχε ανεξιθρησκία και πως δεν υπήρξαν ποτέ διωγμοί κατά των Χριστιανών από τους Ρωμαίους.
Λέει, ο macedon, φέρτε μας τα έδικτα που πιστοποιούν κάτι τέτοιο, θαρρείς και μόνο κατόπιν διατάγματος ξεκίναγε ή υφίστατο ένας διωγμός.

Υπάρχει όμως το Διάταγμα των Μεδιολάνων, σύμφωνα με το οποίο
κατοχυρώθηκε η ανεξιθρησκία και η θρησκευτική ελευθερία. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε για τον Χριστιανισμό, ο οποίος καθίστατο θρησκεία επιτρεπτή και νόμιμη(άρα πριν δεν ήταν νόμιμη, έτσι δεν είναι) για τους Ρωμαίους πολίτες και οι χριστιανοί ελεύθεροι μπορούσαν να ασκήσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα.


Θα ήθελα να σε ρωτήσω να μου πεις τη γνώμη σου για τους διωγμούς, καθώς και αν συμφωνείς πως το παράδειγμα το δικό μου είναι παρ-όμοιο με τη δική σου αναφορά σχετικά με τους Εβραίους;

Δηλαδή, όσο προφανές είναι το γεγονός πως οι Εβραίοι εκτελούταν μαζικά και υγροποιούταν, το οποίο και φαίνεται/συνάγεται από την εντολή του Χίλερ να μην υγροποιηθεί το συγκεκριμένο «φορτίο»,
άλλο τόσο προφανές είναι πως ούτε ανεξιθρησκία υπήρχε, κατά τη ρωμαϊκή κυριαρχία, καθώς και ο Χριστιανισμός ήταν παράνομος/μη νόμιμος και, όπως καθετί μη νόμιμο, διώκονταν.

**Βέβαια, δεν είναι μόνο ο macedon, αλλά και αρεκτοί άλλοι "φορουμικοί" σύμμαχοί σου και σύμμαχοί του στον αγώνα κατά του Χριστιανισμού.

Edited by - Ψηλός on 03/11/2010 17:45:03

Edited by - Ψηλός on 03/11/2010 17:54:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 17:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύγγνωμη ρε Ψηλέ αλλά ΔΕ θα απολογηθώ εγώ για αυτά που γράφει ο Μακεδών. Με κατηγόρησες ΕΜΕΝΑ προσωπικά για αντιχριστιανισμό όχι το Μακεδόνα. Αν έχεις πρόβλημα με αυτά που λέει ο Μακεδών να τα πεις σε αυτόν ΟΧΙ σε μένα. Έχεις κάποια φράση δική μου, που να λέει το ίδιο ή να συμφωνεί ρητά με τις θέσεις του Μακεδόνα; Γιατί ΑΝ πρόσεξες ΌΤΑΝ έγινε η συγκεκριμένη συζήτηση ΚΡΑΤΗΣΑ ουδέτερη στάση γιατί ΟΝΤΩΣ δε γνωρίζω.

Ο Μακεδών έχει συγκεκριμένες θέσεις και τις υποστηρίζει με τα ΟΠΟΙΑ στοιχεία και επιχειρήματα έχει. Κρίνεται και χαρακτηρίζεται ΑΥΤΟΣ και ΜΟΝΟΝ αυτός για αυτά που λέει. Άλλοι τον πιστεύουν και άλλοι όχι.


Αν σε ενδιαφέρει να συζητήσεις την ιστορικότητα του Ολοκαυτώματος και την υπόθεση της άρνησης καλώς μπήκες στο θέμα, αν σε ενδιαφέρει η ιστορικότητα των διωγμών να ανοίξεις ΑΛΛΟ θέμα και να εκθέσεις τις απόψεις και τα επιχειρήματα στοιχεία σου.

Edited by - IndustrialAngel on 03/11/2010 17:48:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 18:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σύγγνωμη ρε Ψηλέ αλλά ΔΕ θα απολογηθώ εγώ για αυτά που γράφει ο Μακεδών. Με κατηγόρησες ΕΜΕΝΑ προσωπικά για αντιχριστιανισμό όχι το Μακεδόνα. Αν έχεις πρόβλημα με αυτά που λέει ο Μακεδών να τα πεις σε αυτόν ΟΧΙ σε μένα. Έχεις κάποια φράση δική μου, που να λέει το ίδιο ή να συμφωνεί ρητά με τις θέσεις του Μακεδόνα; Γιατί ΑΝ πρόσεξες ΌΤΑΝ έγινε η συγκεκριμένη συζήτηση ΚΡΑΤΗΣΑ ουδέτερη στάση γιατί ΟΝΤΩΣ δε γνωρίζω.


Ο Μακεδών έχει συγκεκριμένες θέσεις και τις υποστηρίζει με τα ΟΠΟΙΑ στοιχεία και επιχειρήματα έχει. Κρίνεται και χαρακτηρίζεται ΑΥΤΟΣ και ΜΟΝΟΝ αυτός για αυτά που λέει. Άλλοι τον πιστεύουν και άλλοι όχι.


Αν σε ενδιαφέρει να συζητήσεις την ιστορικότητα του Ολοκαυτώματος και την υπόθεση της άρνησης καλώς μπήκες στο θέμα, αν σε ενδιαφέρει η ιστορικότητα των διωγμών να ανοίξεις ΑΛΛΟ θέμα και να εκθέσεις τις απόψεις και τα επιχειρήματα στοιχεία σου.

Edited by - IndustrialAngel on 03/11/2010 17:48:37



Οκ,
Έχεις δίκιο, καταχράστηκα το παρόν θέμα.
Αλλά, βλέπω πως υπεκφεύγεις να απαντήσεις ευθέως.

Ναι, θα ήθελα να συζητήσουμε αυτό το συγκεκριμένο θέμα σε κάποιο άλλο τόπικ, αλλά μου φαίνεται περίεργο να έχεις τόσες γνώσεις περί των Ευαγγελίων και να μην γνωρίζεις κάτι για τους διωγμούς ή για τη στάση των Ρωμαίων απέναντι στο Χριστιανισμό;

Τον madecon τον έφερα ως παράδειγμα διότι βλέπω πως συμφωνείτε σε πολλά πράγματα στις συζητήσεις που κάνουμε και στοχεύουν στο Χριστιανισμό.
Αν κάνω λάθος σε κάτι σχετικά με το πως σε αξιολογώ για τη στάση σου απέναντι στο Χριστιανισμό, ευχαρίστως να με διορθώσεις.
Δεν έχω στήσει κανένα δικαστήριο και δεν δικάζω κανέναν, και τα όσα λέω δεν τα λέω υπό τη μορφή κατηγοριών.
Είναι οι διαπιστώσεις μου και αφορούν εσένα. Αν κάνω λάθος, σε παρακαλώ να με διορθώσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 18:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ζωη στο κυνηγι και ολο απο πανω!
Αυτη ειναι φυλη..,.survival of the fittest!!!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 18:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οκ,
Έχεις δίκιο, καταχράστηκα το παρόν θέμα.
Αλλά, βλέπω πως υπεκφεύγεις να απαντήσεις ευθέως.


Έγραψα ότι ούτε τότε (και συμπληρώνω ΟΥΤΕ τώρα) γνωρίζω μετά βεβαιότητας ώστε να έχω άποψη έγκυρη (με επιχειρήματα). Δεν είμαι τύπος που θα αντιγράψει μια ιστοσελίδα νομίζοντας ότι εκεί τα βρήκε όλα...


Στο ζήτημα των διωγμών φαίνεται ΕΔΩ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10547&whichpage=25&ARCHIVE=

τι έχω γράψει

Συγκεκριμένα, όταν είπες:

quote:
Πολύ απλό, ακόμη κι αν βρεθεί κάτι τέτοιο, θα πρόκειται για "μεταγενέστερο μαγείρεμα/προσθήκη των Ποντίων".

Απάντησα:


quote:
Ανεξάρτητα από το πώς θα το χαρακτηρίσει ο Μακεδών ή ο οποισδήποτε ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΟ (όχι για τους Πόντιους, για τις σφαγές των Χριστιανών). Αν έχεις βρει ΚΑΠΟΥ απτή απόδειξη, καταγραφή από ιστορικό της εποχής ή έγγραφη διαταγή (και ας μην είναι νόμος) θέλω να αναφερθεί..


Είναι αντιχριστιανική η στάση μου όταν ζητάω στοιχεία ΕΝΑΝΤΙΟΝ αυτών που έλεγε ο Μακεδών;


Πιο πριν, χαρακτήρισα τον υπαινιγμό περί μη γενοκτονίας των Ποντίων αντεθνική θέση...


Μήπως πρέπει να ΚΟΨΕΙΣ τη λασπολογία; Μήπως πρέπει να πάψεις να χώνεσαι σε άσχετα θέματα για να πουλήσεις τις απόψεις σου; Λέω εγώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 22:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν σταματώ εδώ,
αλλά δεν μου απάντησες σε εκείνο που σε ρώτησα σχετικά με:

"Δηλαδή, όσο προφανές είναι το γεγονός πως οι Εβραίοι εκτελούταν μαζικά και υγροποιούταν, το οποίο και φαίνεται/συνάγεται από την εντολή του Χίλερ να μην υγροποιηθεί το συγκεκριμένο «φορτίο»,
άλλο τόσο προφανές είναι πως ούτε ανεξιθρησκία υπήρχε, κατά τη ρωμαϊκή κυριαρχία, καθώς και ο Χριστιανισμός ήταν παράνομος/μη νόμιμος και, όπως καθετί μη νόμιμο, διώκονταν."

Όσο υπαρκτό είναι το "μεμο" του Χίμλερ, άλλο τόσο υπαρκτό είναι και το Διάταγμα των Μεδιολάνων και δεν πιστεύω πως χρειάζεται κάποιος να έχει ιδιαίτερες γνώσεις για να το διαβάσει και να καταλάβει το περιεχόμενό του και ποιους αφορούσε.

Αυτό δεν είναι λάσπη .... απλά, αν θέλεις να σε λένε αντικειμενικό, πρέπει να το κερδίσεις και να έχεις τα κότσια να λες τα πράγματα με το όνομά τους .... πράγμα που δεν πιστεύω πως το κάνεις .... πάντως όχι τώρα.

-----
Ναι, είμαι κατά όσων προσπαθούν να χαλκεύσουν την ιστορία και να παρουσιάσουν πως το Ολοκαύτωμα δεν υπήρξε!

Σε προηγούμενο μήνυμά μου, άλλωστε, είπα πως συμφωνώ με αυτά που έγραψες πιο πάνω για το Ολοκαύτωμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 22:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η μόνη απόδειξη για το Ολοκαύτωμα ήταν ένα μέμο του Χίμλερ θα είχαμε πρόβλημα Ψηλέ.


Ευτυχώς έχουμε φωτογραφίες όπως αυτή:

http://www.trumanlibrary.org/photographs/72-3220.jpg

http://www.ushmm.org/photos/78/78529.jpg


ΠΡΟΣΟΧΗ αν κάποιος είναι ευαίσθητος ή παιδί α ΜΗΝ κοιτάξει τα λινκ...


Οι αποδείξεις για το ολοκαύτωμα δεν περιορίζονται στη ναζιστική γραφειοκρατία (που είναι γεμάτη έγγραφα που διατάζουν σχειτκές ενέργειες) αλλά έχουμε 1) μαρτυρικές καταθέσεις όσων επιβίωσαν (και κατηγορουμένων που ομολογούσαν τα εγκλήματά τους) στα δικαστήρια για τα εγκλήματα πολέμου (Νυρεμβέργη, 2) φωτογραφίες από κατασκοπευτικά αεροπλάνα, φωτογραφίες συμμαχικές, φωτογραφίες τον ΙΔΙΩΝ των ΝΑΖΙ, ακόμα και κινηματογραφικά φιλμ 3) ευρήματα όπως τους ομαδικούς τάφους, τους φούρνους μερικούς με ανθρώπινα ΟΣΤΑ μέσα 4)δημογραφικά στατιστικά δεδομένα (ΚΑΠΟΥ πήγαν 6 εκατομύρια άνθρωποι,όχι για διακοπές)...


Αντίστοιχα στοιχεία ζήτησα να παρουσιάσεις για το ζήτημα των διωγμών. Αν μπορείς θα σε παρακαλούσα να ανοίξεις ένα θέμα με ανάλογο τίτλο και να δώσεις ακριβώς αυτά.


quote:
Αυτό δεν είναι λάσπη .... απλά, αν θέλεις να σε λένε αντικειμενικό, πρέπει να το κερδίσεις και να έχεις τα κότσια να λες τα πράγματα με το όνομά τους .... πράγμα που δεν πιστεύω πως το κάνεις .... πάντως όχι τώρα.


Λάσπη είναι να καταλογίζεις "αντιχριστιανισμό" σε κάποιον και να τον παρομοιάζεις ούτε λίγο ούτε πολύ με τον Χίτλερ. Ειδικά τη στιγμή που ΟΠΩΣ απέδειξα η στάση μου στο συγκεκριμένο θέμα ήταν να ζητήσω ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ στοιχεία ΚΑΙ από της δύο πλευρές, αν μη τι άλλο ΥΠΕΡ του διαλόγου. Πόσο περισσότερο αντικειμενικός θέλεις να γίνω; Η' μήπως αντικειμενικοί είναι όσοι συμφωνούν μαζί σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 10:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα του λεγόμενου "Ολοκαυτώματος" των Εβραίων της Γερμανίας και των κατεχόμενων -αργότερα- χωρών, γεννάει μερικά εύλογα ερωτηματικά και προσκρούει πάνω σε μερικά ιστορικά και λογικά προβλήματα. Η ίδια η ποινικοποίηση της άρνησης του "Ολοκαυτώματος" σε πολλές χώρες, γεννάει σκέψεις πολιτικής επιβολής αυτής της ιδέας. Αλλά γιατί κάτι που είναι "προφανές", να χρειάζεται ποινικά μέτρα για να επιβληθεί;

1. Ο συνολικός πληθυσμός των Εβραίων που ζούσαν στην κατεχόμενη Ευρώπη πριν το 1939, δεν ξεπερνούσε τα 6.500.000. Αν σκεφτεί κανείς πως σχεδόν το 1/3 αυτών είχαν ήδη μεταναστεύσει σε άλλες -μη κατεχόμενες- χώρες, είναι απορίας άξιον πού βρέθηκαν 6.000.000 Εβραίων για να συμμετάσχουν στο ολοκαύτωμα...

2. Έχουμε το εξής παράλογο φαινόμενο: ένα κράτος που πολεμάει σε κάποια στιγμή σε τρία διαφορετικά μέτωπα (ευρωπαϊκό, Β. Αφρική, ανατολικό), χωρίς διαθέσιμους εργάτες να δουλεύουν στα εργοστάσια, να "σπαταλάει", χωρίς λόγο, πολύτιμο και δωρεάν εργατικό δυναμικό, θέτοντας σαν προτεραιότητά του την εξόντωση του δυναμικού αυτού.

3. Μετά την εισβολή των Σοβιετικών (τα περισσότερα στρατόπεδα συγκέντρωσης ανήκαν στο σοβιετικό τομέα), οι Σοβιετικοί έκλεισαν τα στρατόπεδα αυτά για 10 χρόνια. Γιατί άραγε;

4. Το 2006 δικάστηκε ο Σλόμπονταν Μιλόσεβιτς ως εγκληματίας πολέμου. Σε μια εποχή που η ενημέρωση είναι εύκολη, λόγω της πληθώρας των μέσων, οι Ευρωπαίοι πείστηκαν εύκολα πως ο Μιλόσεβιτς ήταν "εγκληματίας πολέμου" (αντίθετα ο πιστοποιημένος εγκληματίας πολέμου Αριέλ Σαρόν ουδέποτε ενοχλήθηκε από κανένα). Πόσο δύσκολο θα ήταν το 1945 να πειστούν οι Ευρωπαίοι πως οι Γερμανοί που δικάστηκαν ήταν εγκληματίες πολέμου; (το γεγονός πως δικάστηκαν κατά παράβαση του διεθνούς δικαίου, καθώς δεν προϋπήρχε νόμος που να δικάζει τα υποτιθέμενα εγκλήματα, ας το θεωρήσουμε "λεπτομέρεια").

5. Η βασική πληροφόρηση που έχουμε για το λεγόμενο "Ολοκαύτωμα" είναι από την εβραϊκή παραφιλολογία τύπου "Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ". Αντίθετα, οποιαδήποτε προσπάθεια παράθεσης ιστορικών στοιχείων και ανασκευής ορισμένων μύθων της υπόθεσης αυτής, προσκρούει πάνω στην ποινικοποίηση της άρνησης του ολοκαυτώματος, που συνοδεύεται από ποινικά (φυλάκιση) και διοικητικά μέτρα (απώλεια θέσης, απώλεια σύνταξης, πρόστιμα).

6. Εφ'όσον υπήρχε κρεματόριο σε κάθε πόλη με πληθυσμό πάνω από 5.000 κατοίκους (σύμφωνα με τη γερμανική νομοθεσία) γιατί να μην υποθέσουμε ότι σε κάθε πόλη της Γερμανίας έκαιγαν ζωντανούς ανθρώπους;

7. Η Γερμανία είχε μερικούς από τους πιο λαμπρούς επιστήμονες. Κι όμως, κανείς απ'αυτούς δεν φάνηκε να γνωρίζει πως το φυτοφάρμακο Zyklon-B που (σύμφωνα με τη θεωρία) χρησιμοποιούνταν στους θαλάμους αερίων ήταν το πλέον ακατάλληλο για τη δουλειά αυτή.

8. Τέλος, ας θεωρήσουμε λεπτομέρεια το γεγονός πως το Ισραήλ, λόγω ακριβώς της θεωρίας αυτής, ήταν το μοναδικό κράτος που έλαβε πολεμικές αποζημιώσεις από τη Γερμανία. Ούτε καν η Σοβιετική Ένωση με τα εκατομμύρια νεκρούς του πολέμου δεν κατάφερε να πάρει ούτε μάρκο από τους Γερμανούς.

Το παρόν θέμα προσφέρεται για μια καλή ανάλυση των ιστορικών στοιχείων που συνιστούν τη θεωρία του "ολοκαυτώματος" εφ'όσον λείψουν οι οιμωγές και οι κραυγές των γνωστών ταλιμπάν και της απουσίας του λόγου τους.

ΥΓ. Φίλε IndustrialAngel, μην εμπιστεύεσαι και τόσο τις φωτογραφίες. Αν επιμένεις μπορώ να σου παραθέσω φωτογραφίες πριν και μετά (οι "μετά" είναι αυτές που χρησιμοποιήθηκαν στην εν λόγω θεωρία) για να δεις και μόνος σου τις επεμβάσεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 12:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ολοκαύτωμα των Εβραίων δεν πραγματοποίηθηκε ποτέ.

Όχι ακριβώς. Αυτή είναι λίγο "μπακαλίστικη" διατύπωση.

quote:

Προσωπικά, δεν πιστεύω στη θεωρία αυτή.

Προτού ασπαστείς ή απορρίψεις μια θεωρία πρέπει να εξετάσεις ποιοί την υποστηρίζουν και κυρίως με ποιά στοιχεία. Είναι σαφές οτι δεν το έχεις κάνει.

quote:

Και μόνο οι δεκάδες μαρτυρίες Εβραίων που δέχθηκαν βάναυση και απάνθρωπη μεταχείρηση με βεβαιώνει για την πραγματοποίηση του ολοκαυτώματος.

Ένας ίσως εξωφρενικός αριθμός ανθρώπων σκέφτεται κατ' αυτόν τον τρόπο και δυστυχώς μένουν εκεί. Αν όμως ψάξεις λίγο περισσότερο θα εκπλαγείς με την αξιοπιστία αυτών των "μαρτυριών".

Για να μην πολυλογώ: Αν έχεις όρεξη για μελέτη ξεκίνα με την ακόλουθη σελίδα, ως εισαγωγή.

http://www.nafcash.com/

Η συγκεκριμένη ασχολείται μόνον με το στρατόπεδο Τρεμπλίνκα. Σύμφωνα με την επίσημη εκδοχή, εκεί θανατώθηκαν περίπου 850.000 Εβραίοι, οι οποίοι θάφτηκαν στην γύρω περιοχή. Αργότερα τα σώματα ξεθάφτηκαν, αποτεφρώθηκαν και τα υπολείμματα θάφτηκαν στους ίδιους τάφους. Ρίξε μια ματιά και βλέπουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 17:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555

quote:
Περιέργως, έμαθα πως υπάρχει μια θεωρία, οι πρεσβευτές της οποίας υποστηρίζουν το εξής. Το ολοκαύτωμα των Εβραίων δεν πραγματοποίηθηκε ποτέ.

Βέβαια, για να ακριβολογούμε φίλε μου, υπάρχει όντως μια θεωρία η οποία λέει: "Οι Γερμανοί εξόντωσαν 6.000.000 Εβραίους στα στρατόπεδα συγκέντρωσης βάσει οργανωμένου σχεδίου".

Μόνο που τόσο τα διαθέσιμα ιστορικά στοιχεία όσο και η σπουδή να επιβληθεί η θεωρία αυτή, καθώς και η ποινικοποίηση της άρνησής της, ίσως καταδεικνύει το αντίθετο, ως προς μία ή περισσότερες παραμέτρους της...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 17:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Χ

Εχμ...

Για το Τρεμπλίνσκι δε βρήκα... αλλά σου κάνουν μερικές χιλιάδες σκελετοί στην Ουκρανία;

http://www.cbsnews.com/stories/2007/06/05/world/main2886553.shtml


Μήπως...

quote:
http://www.shamash.org/holocaust/photos/images/Teeth.jpg


Τα χρυσά δόντια που έβγαζαν από τους Εβραίους (μην πάει χαμένο το πολύτιμο μέταλλο) που γέμιζαν 3 καφάσια; Σου κάνουν;


Μακεδών...


quote:
1. Ο συνολικός πληθυσμός των Εβραίων που ζούσαν στην κατεχόμενη Ευρώπη πριν το 1939, δεν ξεπερνούσε τα 6.500.000. Αν σκεφτεί κανείς πως σχεδόν το 1/3 αυτών είχαν ήδη μεταναστεύσει σε άλλες -μη κατεχόμενες- χώρες, είναι απορίας άξιον πού βρέθηκαν 6.000.000 Εβραίων για να συμμετάσχουν στο ολοκαύτωμα...

Για δώσε μας και λίγα στατιστικά με πηγή για αυτό...Γιατί εγώ βλέπω ότι στις απογραφές λείπουν τόσοι Εβραίοι...


quote:
3. Μετά την εισβολή των Σοβιετικών (τα περισσότερα στρατόπεδα συγκέντρωσης ανήκαν στο σοβιετικό τομέα), οι Σοβιετικοί έκλεισαν τα στρατόπεδα αυτά για 10 χρόνια. Γιατί άραγε;


Εγώ έχω να ρωτήσω κάτι άλλο... Σε τι χρησίμευαν τα στρατόπεδα συγκέντρωσης;

quote:
4. Το 2006 δικάστηκε ο Σλόμπονταν Μιλόσεβιτς ως εγκληματίας πολέμου. Σε μια εποχή που η ενημέρωση είναι εύκολη, λόγω της πληθώρας των μέσων, οι Ευρωπαίοι πείστηκαν εύκολα πως ο Μιλόσεβιτς ήταν "εγκληματίας πολέμου" (αντίθετα ο πιστοποιημένος εγκληματίας πολέμου Αριέλ Σαρόν ουδέποτε ενοχλήθηκε από κανένα). Πόσο δύσκολο θα ήταν το 1945 να πειστούν οι Ευρωπαίοι πως οι Γερμανοί που δικάστηκαν ήταν εγκληματίες πολέμου; (το γεγονός πως δικάστηκαν κατά παράβαση του διεθνούς δικαίου, καθώς δεν προϋπήρχε νόμος που να δικάζει τα υποτιθέμενα εγκλήματα, ας το θεωρήσουμε "λεπτομέρεια").


α. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι πείστηκαν οι Ευρωπαίοι. Οι μόνοι που πείστηκαν (ή για την ακρίβεια είχαν ήδη πειστεί όταν τον δίκαζαν) ήταν οι ένορκοι, δικαστές κτλ. Ο Σαρόν πιθανόν στο μέλλον να μνημονευθεί από την ιστορία ως μακελάρης το τι γίνεται τώρα είναι αδιάφορο... Εξάλλου οι σφαγές και οι ευθανασίες δίνανε και παίρνανε στη χιτλερική Γερμανία και κανένας δε μιλούσε για αυτό παρά μόνο κοντά στη λήξη του πολέμου. Πχ, η καθολική εκκλησία τσιμουδιά δεν έβγαλε...


β) Ο Μιλόσεβιτς ομολόγησε ποτέ τα εγκλήματά του; Γιατί στη Νυρεμβέργη οι Γερμανοί τα ομολόγησαν...


quote:
Η βασική πληροφόρηση που έχουμε για το λεγόμενο "Ολοκαύτωμα" είναι από την εβραϊκή παραφιλολογία τύπου "Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ"

Ευτυχώς όχι. Ούτε στο ημερολόγιο, ούτε στο μέμο του Χίμλερ. Στηρίζεται σε συγκεκριμένα απτά δεδομένα...


quote:
Αντίθετα, οποιαδήποτε προσπάθεια παράθεσης ιστορικών στοιχείων και ανασκευής ορισμένων μύθων της υπόθεσης αυτής, προσκρούει πάνω στην ποινικοποίηση της άρνησης του ολοκαυτώματος, που συνοδεύεται από ποινικά (φυλάκιση) και διοικητικά μέτρα (απώλεια θέσης, απώλεια σύνταξης, πρόστιμα).


Είπαμε σε ποιες χώρες γίνεται αυτό. Μιλάμε για ΣΟΒΑΡΑ κράτη που δε θέλουν να επαναληφθούν αυτά τα γεγονότα. Εδώ στο Ελλαδιστάν είναι όλοι ελεύθεροι να πουν ότι θέλουν (όπως ο μπαμπάς του Θανασάκη του Πλεύρη, ο Κώσταντίνος).


quote:
6. Εφ'όσον υπήρχε κρεματόριο σε κάθε πόλη με πληθυσμό πάνω από 5.000 κατοίκους (σύμφωνα με τη γερμανική νομοθεσία) γιατί να μην υποθέσουμε ότι σε κάθε πόλη της Γερμανίας έκαιγαν ζωντανούς ανθρώπους


Δεν καταλαβαίνω αυτό το επιχείρημα...Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;


quote:
7. Η Γερμανία είχε μερικούς από τους πιο λαμπρούς επιστήμονες. Κι όμως, κανείς απ'αυτούς δεν φάνηκε να γνωρίζει πως το φυτοφάρμακο Zyklon-B που (σύμφωνα με τη θεωρία) χρησιμοποιούνταν στους θαλάμους αερίων ήταν το πλέον ακατάλληλο για τη δουλειά αυτή.


Όχι με το Zyklon-B πειραματίστηκαν σε κάποιους. Η κύρια μέθοδος ήταν η γνωστή ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΑΤΗ με το μονοξείδιο του άνθρακα.

quote:
8. Τέλος, ας θεωρήσουμε λεπτομέρεια το γεγονός πως το Ισραήλ, λόγω ακριβώς της θεωρίας αυτής, ήταν το μοναδικό κράτος που έλαβε πολεμικές αποζημιώσεις από τη Γερμανία. Ούτε καν η Σοβιετική Ένωση με τα εκατομμύρια νεκρούς του πολέμου δεν κατάφερε να πάρει ούτε μάρκο από τους Γερμανούς.


Πολλά κράτη δικαιούνταν...Μεταξύ αυτών και το δικό μας (Καλάβρυτα, Δίστομο κτλ αλήθεια αυτά ΕΓΙΝΑΝ ή μήπως είναι και αυτά μέρος της συνομωσίας;να ξέρουμε δηλαδή). Οι λόγοι που δεν εισέπραξαν είναι διάφοροι. Πχ στα πλαίσια της ευρωπαϊκής κοινότητας μπορεί να τα αποποιήθηκαν


quote:
Γ. Φίλε IndustrialAngel, μην εμπιστεύεσαι και τόσο τις φωτογραφίες. Αν επιμένεις μπορώ να σου παραθέσω φωτογραφίες πριν και μετά (οι "μετά" είναι αυτές που χρησιμοποιήθηκαν στην εν λόγω θεωρία) για να δεις και μόνος σου τις επεμβάσεις.

Θέλω να τις δω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 17:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

Φυσικά φίλε μου, όλα όσα πρόκειται να συζητήσουμε θα παρουσιαστούν με έγκυρα στοιχεία. Το μήνυμά μου που σχολιάζεις ήταν απλά ένα εισαγωγικό, που αφορούσε τη δυνατότητα και την επιθυμία ενός τέτοιου διαλόγου.

Και για τα δημογραφικά θα πούμε, και για τη νομιμότητα των στρατοπέδων και για τα οργανωμένα σχέδια και για τα "μεμο" που κάηκαν αλλά που εμφανίστηκαν ως διά μαγείας 10 χρόνια μετά, και για τη Νυρεμβέργη και για τις φωτογραφίες.

Να έχεις υπ' όψη σου όμως πως ανοίγουμε ένα μεγάλο κεφάλαιο της ιστορίας που ταυτόχρονα αποτέλεσε και τη βάση της δημιουργίας μιας συγκεκριμένης μετέπειτα πολιτικής κατάστασης στην Ευρώπη και η πορεία δεν θα είναι ούτε μικρή ούτε εύκολη

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 18:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για το Τρεμπλίνσκι δε βρήκα...

Ποιό είναι το "Τρεμπλίνσκι"; Και τι πράγμα δεν βρήκες;

quote:

σου κάνουν μερικές χιλιάδες σκελετοί στην Ουκρανία;

Ο σύνδεσμος που παραθέτεις δεν είναι και πολύ διαφωτιστικός. Διαβάζουμε οτι "ανακαλύφθηκε στην Ουκρανία μαζικός τάφος με τα υπολείμματα χιλιάδων Εβραίων".

1. Πώς ξέρουν οτι πρόκειται για Εβραίους;

2. Σε μια τέτοια είδηση θα περιμέναμε να δούμε μερικές φωτογραφίες των ανασκαφών. Αντιθέτως...ούτε μία !;;

Στην άλλη φωτογραφία βλέπω κάτι κουτιά με χώμα και σαβούρες. Αστειότητες.

Ισχύει ό, τι είπα και στην Νάρκισσα. Ψάξε τι λένε οι αναθεωρητές και γιατί το λένε και ξαναέλα.

quote:

θέλω να τις δω

Ορίστε μια αξιολύπητη πλαστογραφία του γνωστού Simon Wiesenthal Center.

http://www.fpp.co.uk/Auschwitz/docs/fake/SWCsmokeFake.html

Edited by - Χ on 04/11/2010 18:21:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 18:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιό είναι το "Τρεμπλίνσκι"; Και τι πράγμα δεν βρήκες;

Πήγα να κάνω αστείο με την πόλη Τρέμπλινκα, αυτό που ανήκει ή κατάγεται από την Τρέμπλινκα λέγεται Τρεμπλίνκσι (αν είναι σωστά τα ρωσικά μου). Εν πάσει περιπτώσει, γράψε λάθος. Για το στρατόπεδο συγκέντρωσης στην πόλη Τρέμπλινκα αναφερόμουν. Οκ τώρα;


quote:
1. Πώς ξέρουν οτι πρόκειται για Εβραίους;

2. Σε μια τέτοια είδηση θα περιμέναμε να δούμε μερικές φωτογραφίες των ανασκαφών. Αντιθέτως...ούτε μία !;;



1. Αρνείσαι το δεδομένο ότι βρήκαν ΜΑΖΙΚΟ τάφο με χιλιάδες σκελετούς; Έχεις κάποια άλλη εξήγηση για την προέλευσή τους;Γιατί βρέθηκαν κάπου 1800 άνθρωποι νεκροί και μαζεμένοι και όχι θαμμένοι σύμφωνα με κάποια θρησκεία;

quote:
Στην άλλη φωτογραφία βλέπω κάτι κουτιά με χώμα και σαβούρες. Αστειότητες.

Αν όντως είναι δόντια όμως τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις.Σωστά;


Μακεδών

Βεβαίως να τα δούμε όλα. Περιμένω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 18:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οκ τώρα;

OK. Αλλά δεν μας είπες, τι δεν βρήκες;

quote:

1. Αρνείσαι το δεδομένο ότι βρήκαν ΜΑΖΙΚΟ τάφο με χιλιάδες σκελετούς;

Ποιο "δεδομένο"; Από πού και ως πού δεδομένο; Βλέπεις κάποιον τάφο στην είδηση που μας λές; Για δείξτον μας.

quote:

Αν όντως είναι δόντια όμως τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις.Σωστά;

Αν;;; Τώρα έγινε άν; Αστειότητες όπως είπα. Σημειωτέον μερικά δόντια σε κουτιά δεν αποδεικνύουν "Ολοκαύτωμα".

quote:

Βεβαίως να τα δούμε όλα. Περιμένω...

Αυτό δεν το είδες;

http://www.fpp.co.uk/Auschwitz/docs/fake/SWCsmokeFake.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 18:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει "πλακα" παντως που στη βικι η βιβλιογραφια που χρησιμοποιηθηκε για την τρεμπλινκα ειναι εξ ολοκληρου γραμμενη απο εβραιους.
Θα μου πειτε μ'αυτους εκαιγε το θεμα,για να απαντησω οχι αυτοι καηκαν' που ειναι οι αμεροληπτοι ιστορικοι του μασεντον;


X λιγακι "αυστηρο" σε βλεπω!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy