ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ξόρκια-Αλήθεια η Ψέματα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
νηριήδα
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 13:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Συγγνώμη αν ανοίγω θέμα παρόμοιο με άλλα μα δεν βρήκα καμία απάντηση στα προηγούμενα θέματα.
Περισσότερο αστεία θα τα θεωρούσα αυτά με τα μαγικά ραβδάκια..
Αυτό που αναρωτιέμαι εγω είναι γιατί οι άνθρωποι χλευάζουν ότι δε μπορεί να κατανοήσει το μυαλό τους.
Προσωπικά πιστεύω πως μαγεία υπάρχει όπως υπάρχουμε και μεις.
Και αν δεν την ονομάσουμε μαγεία,τότε καλύτερα να την πούμε ενέργεια..
Συνάδουν όμως τα ξόρκια με την ενέργεια αυτή?
Έχει κανείς σας προσωπικές εμπειρίες?
Δε θα θελα να μου τις ονοματίσετε για κατανοητούς λόγους μα υπάρχουν εμπειρίες απο ανθρώπους?
θα ήταν λάθος να τοποθετηθεί ο καθείς απο εκείνους που δεν πιστεύουν και απλά κοροιδεύουν την διαφορετικότητα του καθενός απο εμάς στον κόσμο.
Σα να το πήγα λίγο μακρυά όμως ε?
Αυτό που ζητώ είναι να κάνουμε μια κουβέντα με όλες τις απόψεις προκειμένου να βρεθούμε πιο κοντά στην απάντηση του ερωτήματος που θέτω στην κεφαλίδα.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

"Ξεκινάς να αλλάξεις τον κόσμο και καταλήγεις να αλλάζεις κανάλια.."

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 17:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ, ωραίο θέμα φαίνεται. Λογικά θα υπάρξουν πολλές διαφορετικές τοποθετήσεις.

quote:
Αυτό που αναρωτιέμαι εγω είναι γιατί οι άνθρωποι χλευάζουν ότι δε μπορεί να κατανοήσει το μυαλό τους.

Πολλές απαντήσεις μπορούν να δοθούν εδώ. Μπορεί να αισθάνονται ασφαλείς, φτιάχνοντας ένα νοητό τοίχο ανάμεσα σ' αυτούς και το άγνωστο. Αλλά αυτή η πρόταση είναι πολύ απόλυτη θα έλεγα. Θα ήθελα ν' ακούσω γνώμες μεγαλύτερων πάνω σ' αυτό.


quote:
Προσωπικά πιστεύω πως μαγεία υπάρχει όπως υπάρχουμε και μεις.
Και αν δεν την ονομάσουμε μαγεία,τότε καλύτερα να την πούμε ενέργεια..

Υπάρχει, μα τι εννοείς όπως υπάρχουμε κι εμείς; Και οι κειλόντιες επιστήμες υπάρχουν όπως υπάρχουμε κι εμείς.

quote:
Συνάδουν όμως τα ξόρκια με την ενέργεια αυτή?

Την ενέργεια μας; Εμάς τους ίδιους; Φυσικά. Απόδειξη θα βρεις στον δημιουργικό νόμο (βιβλίο ''Οι θεοί των κβάντα'' του Τζεφ Λοβ).

quote:
Έχει κανείς σας προσωπικές εμπειρίες?
Δε θα θελα να μου τις ονοματίσετε για κατανοητούς λόγους μα υπάρχουν εμπειρίες απο ανθρώπους?

Προφανώς υπάρχουν.

quote:
θα ήταν λάθος να τοποθετηθεί ο καθείς απο εκείνους που δεν πιστεύουν και απλά κοροιδεύουν την διαφορετικότητα του καθενός απο εμάς στον κόσμο.

Αν τα λόγια κάποιων δεν είναι ικανά να σε αγγίξουν δε θα έχεις πρόβλημα. Αν σε αγγίξουν, σημαίνει πως αρχίζεις να έχεις αμφιβολίες, κι αυτό θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις, όχι να το κουκουλώσεις.
Συνεπώς να είσαι έτοιμη για να υπερασπιστείς τα πιστεύω σου με πειστικές απαντήσεις και επιχειρήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 19:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά πιστεύω πως μαγεία υπάρχει όπως υπάρχουμε και μεις.
Και αν δεν την ονομάσουμε μαγεία,τότε καλύτερα να την πούμε ενέργεια..
Εμένα μ'αρέσει να την αποκαλώ "επικοινωνία"
αλλά εξαρτάται από το πώς το αισθάνεται κανείς.
Μαγεία κατά τους " "έξπερτ" " του πράγματος είναι να προκαλείς αλλαγή κατά βούληση. Όποια είναι αυτή η αλλαγή που θες να πετύχεις.
quote:
Συνάδουν όμως τα ξόρκια με την ενέργεια αυτή?

Η ερώτηση η ίδια είναι λάθος, ή απαιτεί διευκρυνίσεις, επομένως εγώ δε μπορώ να σου απαντήσω. Πρώτα απ' όλα για σένα ΤΙ είναι ένα ξόρκι; Ας το ορίσουμε αυτό και βλέπουμε για το αν συνάδει και με τι.
quote:
Πολλές απαντήσεις μπορούν να δοθούν εδώ. Μπορεί να αισθάνονται ασφαλείς, φτιάχνοντας ένα νοητό τοίχο ανάμεσα σ' αυτούς και το άγνωστο.
Εμένα μου αρέσει αυτή η τοποθέτηση.
quote:
Υπάρχει, μα τι εννοείς όπως υπάρχουμε κι εμείς; Και οι κειλόντιες επιστήμες υπάρχουν όπως υπάρχουμε κι εμείς.

Ωχ αρχίσαμε...
quote:
Προσωπικά πιστεύω πως μαγεία υπάρχει όπως υπάρχουμε και μεις.
Πολύ σωστά(κατά τη γνώμη μου).

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/11/2010 19:49:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

νηριήδα
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 16:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..

Αγαπητέ Φασκόμηλε,

quote:
Υπάρχει, μα τι εννοείς όπως υπάρχουμε κι εμείς; Και οι κειλόντιες επιστήμες υπάρχουν όπως υπάρχουμε κι εμείς.

Εννοώ πως όπως εμείς είμαστε οντότητες σ' αυτό τον κόσμο,έτσι και η μαγεία.
Όπως ζούμε και αναπνέουμε,όπως υπάρχει το κάθετι είτε πάνω στη γη είτε σε όλο το σύμπαν,έτσι και η μαγεία.
Δεν διαψεύδεται η ύπαρξη της,όχι βέβαια ως όν αλλά ως ύπαρξη γενικότερα,ως εννοιολογικά πραγματική ύπαρξη..
Τα μπέρδεψα λίγο ε?

quote:
Αν τα λόγια κάποιων δεν είναι ικανά να σε αγγίξουν δε θα έχεις πρόβλημα. Αν σε αγγίξουν, σημαίνει πως αρχίζεις να έχεις αμφιβολίες, κι αυτό θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις, όχι να το κουκουλώσεις.
Συνεπώς να είσαι έτοιμη για να υπερασπιστείς τα πιστεύω σου με πειστικές απαντήσεις και επιχειρήματα.

Συμφωνώ απόλυτα,απλά προσπάθησα να προλάβω αυτούς που δεν θα πάρουν στα σοβαρά το θέμα..

Τώρα,αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Μαγεία κατά τους " "έξπερτ" " του πράγματος είναι να προκαλείς αλλαγή κατά βούληση. Όποια είναι αυτή η αλλαγή που θες να πετύχεις.

Συμφωνώ σ' αυτό και συμπληρώνω πως κατα την άποψη μου το να προκαλείς αλλαγές σε πράγματα κατα βούληση,είναι χάρισμα.Δεν είναι κάτι που ξύπνησες μια μέρα και αποφάσισες να το κάνεις.
Έχω διαβάσει ένα σωρό ανθρώπους που ρωτάνε πως να γίνουν μάγοι,τι πρέπει να κάνουν για να μετακινήσουν αντικείμενα και άλλα τέτοια.
Δεν πρέπει να υπάρχουν προϋποθέσεις για να συμβούν αυτά?
Ναι μεν θέλουν εξάσκηση αλλά θα υπήρχαν δείγματα οτι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει κάποια παραπάνω ενέργεια και κάποια χαρίσματα εκ φύσεως προκειμένου να περάσει στο στάδιο αυτό..

quote:
Η ερώτηση η ίδια είναι λάθος, ή απαιτεί διευκρυνίσεις, επομένως εγώ δε μπορώ να σου απαντήσω. Πρώτα απ' όλα για σένα ΤΙ είναι ένα ξόρκι; Ας το ορίσουμε αυτό και βλέπουμε για το αν συνάδει και με τι.

Για μένα ξόρκι είναι το στάδιο αυτό στο οποίο ο άνθρωπος θέλει να ορκιστεί για κάτι με κάποιες δυνάμεις.Το οτι έχει επικρατήσει απο τα αρχαία χρόνια η ετυμολογία αυτής της λέξης ως όρκος με κάνει να πιστεύω πως πολύ περισσότερο απ' όσο σήμερα,η λέξη αυτή είχε μεγάλη σημασία και ως πράξη.Και μιας και η μαγεία ήταν πιο πιστευτή,σοβαρή και χρησιμοποιούνταν απο άξιους ανθρώπους τότε αξίζει να πούμε πως τότε τα ξόρκια είχαν αληθινή σημασία.
Σήμερα απο την άλλη,ο όρκος δεν είναι πράξη αλλά μια απλή λέξη με την οποία οι άνθρωποι βγαίνουν απο δύσκολες θέσεις.
Μπορεί ο καθένας ανα πάσα στιγμή να πει ένα ξόρκι,χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα είναι και πραγματοποιήσιμο.

Δεν ξέρω αν σας κάλυψαν οι απαντήσεις μου αλλά είναι αυτά που πιστεύω και που υποστηρίζω σα χαρακτήρας..

"Ξεκινάς να αλλάξεις τον κόσμο και καταλήγεις να αλλάζεις κανάλια.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 16:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν λοιπόν...

Λέω, για αρχή, ότι οτιδήποτε πω εδώ θα είναι η άποψη και η άποψή μου και μόνο.
Αν πω κάτι που είναι άποψη άλλου θα το αναφέρω όπως έκανα πριν λέγοντας ότι "οι εξπέρτ μάγοι λένε αυτά...".

quote:
Συμφωνώ σ' αυτό και συμπληρώνω πως κατα την άποψη μου το να προκαλείς αλλαγές σε πράγματα κατα βούληση,είναι χάρισμα.Δεν είναι κάτι που ξύπνησες μια μέρα και αποφάσισες να το κάνεις.
Είναι και τα δύο. Αλλά από τη λέξη "΄χαρισμα" προτιμώ τη λέξη "ικανότητα".

quote:
Έχω διαβάσει ένα σωρό ανθρώπους που ρωτάνε πως να γίνουν μάγοι,τι πρέπει να κάνουν για να μετακινήσουν αντικείμενα και άλλα τέτοια.
Δεν πρέπει να υπάρχουν προϋποθέσεις για να συμβούν αυτά?
Ναι, κατα κάποιο τρόπο, πρέπει να υπάρχουν προϋποθέσεις. Δεν μπορείς να να ρίξεις σπόρο στο τσιμέντο και να περιμένεις να φυτρώσει, ούτε αβγό στον βραστήρα και να περιμένεις να βγούν πουλάκια.

quote:
Για μένα ξόρκι είναι το στάδιο αυτό στο οποίο ο άνθρωπος θέλει να ορκιστεί για κάτι με κάποιες δυνάμεις.
Α μάλιστα. Οπότε, για να το πούμε αλλιώς, επικαλείται την δύναμη ΑΛΛΩΝ δυνάμεων, όχι δικές του, για να πετύχουν αυτές αντί για αυτόν ένα επιθυμητό αποτέλεσμα. Ναι υπάρχουν τέτοια ξόρκια. Το αν δουλεύουν ανήκει στην εμπειρία του καθενός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 18:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μένα ξόρκι είναι το στάδιο αυτό στο οποίο ο άνθρωπος θέλει να ορκιστεί για κάτι με κάποιες δυνάμεις.

Εγώ προτιμώ να λέω ξόρκι, κάθε διεργασία που πραγματοποιεί κάποιος χρησιμοποιώντας την προσωπική του ενέργεια ώστε να πετύχει μία αλλαγή. Όταν αποφασίσει να καλέσει ''άλλες δυνάμεις'', πρόκειται περί τελετής.

Δεν ήξερα την σχέση της λέξης με τον όρκο. Αυτό νόμιζα πως παραπέμπει σε τελετές μύησης.

Είτε κάποιος όμως δουλεύει με την δική του ενέργεια, είτε με την ενέργεια άλλων δυνάμεων, θα πρέπει να δει τον στόχο του ως δέσμευση. Ίσως αυτό να εννοούσες Νηριήδα και το παρερμήνευσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 18:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι πίσω απ' τη λέξη όρκος υποκρύπτεται η λέξη "συμφωνία" πίσω απ' την οποία με τη σειρά της υποκρύπτεται η λέξη "επικληση" γιατί η ίδια η επίκληση θα μπορούσαμε να πούμε ότι από μόνη της αποτελεί μια συμφωνία. Άρα μετά ως "εξορκισμό" θα μπορούσαμε να ορίσουμε την διακοπεί της συμφωνίας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2010 18:34:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 01:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι μα δυστυχώς δε μπορούμε να ακυρώσουμε πάντα τις ''συμφωνίες'' μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 17:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια έιναι ότι συνήθως δε μπορούμε... Μπορούμε όμως να κάνουμε καινούριες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 18:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι' αυτό παιδιά προσέχετε που βάζετε... τις "υπογραφές" σας !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The Lurker Below
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 21:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα σε όλους.
Συγγνώμη αν ανοίγω θέμα παρόμοιο με άλλα μα δεν βρήκα καμία απάντηση στα προηγούμενα θέματα.
Περισσότερο αστεία θα τα θεωρούσα αυτά με τα μαγικά ραβδάκια..
Αυτό που αναρωτιέμαι εγω είναι γιατί οι άνθρωποι χλευάζουν ότι δε μπορεί να κατανοήσει το μυαλό τους.
Προσωπικά πιστεύω πως μαγεία υπάρχει όπως υπάρχουμε και μεις.
Και αν δεν την ονομάσουμε μαγεία,τότε καλύτερα να την πούμε ενέργεια..
Συνάδουν όμως τα ξόρκια με την ενέργεια αυτή?
Έχει κανείς σας προσωπικές εμπειρίες?
Δε θα θελα να μου τις ονοματίσετε για κατανοητούς λόγους μα υπάρχουν εμπειρίες απο ανθρώπους?
θα ήταν λάθος να τοποθετηθεί ο καθείς απο εκείνους που δεν πιστεύουν και απλά κοροιδεύουν την διαφορετικότητα του καθενός απο εμάς στον κόσμο.
Σα να το πήγα λίγο μακρυά όμως ε?
Αυτό που ζητώ είναι να κάνουμε μια κουβέντα με όλες τις απόψεις προκειμένου να βρεθούμε πιο κοντά στην απάντηση του ερωτήματος που θέτω στην κεφαλίδα.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!


Καλησπερα.

Αυτο ειναι τεραστιο θεμα...απο που να αρχισει κανεις δηλαδη!
Η δικη μου προσωπικη απαντηση στο αν υπαρχει μαγεια, ειναι οτι πραγματικα! δεν ξερω...μα σιγουρα υπαρχει κατι εκει εξω!

Καταρχην, ειναι ενα εξαιρετικα πολυπλευρο θεμα, οποτε πρεπει να επιλεξεις στο περιπου για τι μαγεια ακριβως ενδιαφερεσαι.
Η λεξη απο μονη της ειναι τοσο εξωφρενικα γενικη, ο καθενας την αντιλαμβανεται οπως θελει, και στην παρουσα φαση, κανεις δεν εχει δικιο, μα και κανεις αδικο. Ολοι καπου εκει αναμεσα.

Τα ξορκια που ειπες, θυμιζουν κατι σε παγανισμο, η τουλαχιστον αυτο μου ερχετε εμενα στο νου. Και η λεξη ξορκια ομως ειναι τρομερα γενικη. π.χ, προσωπικα, στο ακουσμα της λεξης "ξορκι" μου ερχετε στο μυαλο ο χαρι ποτερ. Οσον και αν ακουγεται αστειο η γελοιο, ειναι μια μορφη μαγειας που μας καταγοητευει :D

Εμπειριες σιγουρα εχουν πολλοι, περισσοτερες και λιγοτερο φαντασιοπληκτες, τοσες ιστοριες εχουμε ακουσει απο δω και απο κει. Η διαφορα μυθου και αληθειας, ειναι περιεργη, οπως περιεργη ειναι και η διαφορα μεταξυ σχιζοφρενη και υγιη νου. Ολοκληρη η επιστημη της ψυχιατρικης και την ψυχολογιας (τουλαχιστον στο μεγαλυτερο ποσοστο), πραγματευονται με ανθρωπους που βιωνουν ασυνηθιστα πραγματα, π.χ εχουν παραισθησεις, ομως κατα ποσο ξερουμε οτι οι παραισθησεις αυτες δεν ειναι οντως αληθινες, μονο και μονο επειδη δεν τις βλεπουμε και εμεις ?

Προκυπτουν απειρες ερωτησεις...γενικα το θεμα μπαζει απο παντου. Εχει τοσα πολλα κενα σημεια που πρεπει να γεμισουμε με την φαντασια μας, με την λογικη μας, η με κατι.

Για ποια μαγεια ενδιαφερεσαι ακριβως ?


Tender lumplings everywhere
Life's no fun without a good scareΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 22:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ενδιαφέρομαι για τη μαγεία των φρούτων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 22:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω ότι πίσω απ' τη λέξη όρκος υποκρύπτεται η λέξη "συμφωνία" πίσω απ' την οποία με τη σειρά της υποκρύπτεται η λέξη "επικληση" γιατί η ίδια η επίκληση θα μπορούσαμε να πούμε ότι από μόνη της αποτελεί μια συμφωνία. Άρα μετά ως "εξορκισμό" θα μπορούσαμε να ορίσουμε την διακοπεί της συμφωνίας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/11/2010 18:34:21



Για την ακρίβεια, ο εξορκισμός έχει να κάνει με τον "εξαναγκασμό να ορκιστείς". Αν δηλαδή μιλάμε για τον κλασικό εξορκιστή που προσπαθεί να απομακρύνει το "κακό" πνεύμα από τη "μαριονέτα"-άνθρωπο, ουσιαστικά κάνει μια συμφωνία με αυτό και το αναγκάζει να αρκιστεί την υποταγή του στην ανώτερη "καλή" θεική δύναμη που έχει το δικαίωμα να το εξουσιάζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 22:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι... όπως λέγαμε πριν αν δεν μπορείς να διαλύσεις μια συμφωνία ίσως πρέπει να δημιουργήσεις μια καινούρια.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/11/2010 22:34:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 22:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι... όπως λέγαμε πριν αν δεν μπορείς να διαλύσεις μια συμφωνία ίσως πρέπει να δημιουργήσεις μια καινούρια.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/11/2010 22:34:17



Δηλαδή να πραγματοποίησεις ένα καινούριο ξόρκι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 22:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πραγματοποιήσεις μια νέα επικοινωνία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 22:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να πραγματοποιήσεις μια νέα επικοινωνία...


Δηλαδή πού έγκειται η "επικοινωνία" που αναφέρεις εσύ?? Σε προσευχή, σε επικοινωνία με τον εαυτό μας, σε επίκληση πνευμάτων...?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 23:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμμ.. εξαρτάται τι είναι αυτό που θες
Αν σου αρέσουν τα κολοκύθια(όπως δεν μου αρέσουν εμένα) θα πρέπει να επικοινωνήσεις με μια κολοκυθιά

Η προσευχή είναι πράγματι μια μορφή επικοινωνίας, αλλά ο περισσότερος κόσμος δεν το συνειδητοποιεί, για αυτό και όταν λέω σε κάποιον ότι η προσευχή είναι μαγεία με κοιτάει παράξενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 08:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κολοκύθια λέει

Η μαγεία για τον καθένα έχει διαφορετικη, εντελώς διαφορετική θα έλεγα έννοια.

Και γω πιστεύω κατά κάποιο τρόπο ότι η προσευχή αποτελεί είδος "επικοινωνιακής" μαγείας, κάτι σαν επίκληση (γι αυτούς που την κάνουν).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The Lurker Below
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 12:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ ενδιαφέρομαι για τη μαγεία των φρούτων...

Εσυ και η Ευα, στο κηπο της Εδεμ. Ειχε κακο τελος ομως αυτη η ιστορια.


Το ξεματιασμα ισως θα μπορουσε να θεωρηθει ξορκι.

Tender lumplings everywhere
Life's no fun without a good scareΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 13:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσυ και η Ευα, στο κηπο της Εδεμ. Ειχε κακο τελος ομως αυτη η ιστορια.

Αυτό ομως που ήθελα να πω με αυτή την ερώτηση ουσιαστικά είναι τι εννοείς όταν ρωτάς με ποιο είδος μαγείας θέλει να ασχοληθεί;

Το afroamerican, το gay, το πολιτικο, το οικονομικό ή το gay-πολιτικό;

Να εγώ θέλω το πρώτο.. υπάρχει;


ΥΓ: Είσαι και εσύ φαν του Tim Burton;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/11/2010 13:38:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The Lurker Below
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 13:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι φαν του καλου χιουμορ πρωτα απ'ολα :D
Αλλα ναι, και του Tim Burton, ομως και αυτης της μαγειας που υπαρχει μονο στα παραμυθια (μαλλον), που μας γοητευει ολους τοσο πολυ. Ε, ο Χριστουγεννιατικος εφιαλτης τα συνδιαζει ολα αυτα, το Esoterica αυτα και ακομα περισσοτερα :P

Ρωτησα κυριως λογω της υπερβολικα γενικευμενης της κουβεντας.
Υπαρχουν καποια ατυπα μαλλον, "ειδη" μαγειας.
Υπαρχει η μαντικη μαγεια πχ, που χρησιμοποιει καρτες, και διαφορα αλλα αντικειμενα για προβλεψεις.
Υπαρχει η μαυρη μαγεια κατα την οποια ανρθωποι υποτιθεται οτι ριχνουν καταρες συμφωρας πανω σε αλλους κτλπ.
Στην Αφρικη ειναι αρκετα διαδεδομενο σπορ μαλιστα.
Η καθε μια θρησκεια εχει την "δικη της μαγεια" κατα μιαν εννοια.
Υπαρχει μετα και μια αλλη αποψη, που εξεταζει την μαγεια με αμιγως επιστημονικους τροπους, δινοντας πολλες φορες εξηγησεις σε διαφορα, κατι που δεν θεωρω καθολου λαθος. Ισως ολα ειναι παραποταμοι ενως μεγαλοι ποταμου, ποιος ξερει.

Παντως τα ειδη που ανεφερες, καταφερνουν να εξαφανισουν και να εμφανισουν πραγματα με πολυ πιο μαγικο, και ταυτοχρονα αποτελεσματικο τροπο απ'οτι οι αλλες μαγειες!
πλακα πλακα...

Tender lumplings everywhere
Life's no fun without a good scareΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 14:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παντως τα ειδη που ανεφερες, καταφερνουν να εξαφανισουν και να εμφανισουν πραγματα με πολυ πιο μαγικο, και ταυτοχρονα αποτελεσματικο τροπο απ'οτι οι αλλες μαγειες!
πλακα πλακα...
Πράγματι

quote:
Ειμαι φαν του καλου χιουμορ πρωτα απ'ολα :D
Αλλα ναι, και του Tim Burton, ομως και αυτης της μαγειας που υπαρχει μονο στα παραμυθια (μαλλον), που μας γοητευει ολους τοσο πολυ. Ε, ο Χριστουγεννιατικος εφιαλτης τα συνδιαζει ολα αυτα, το Esoterica αυτα και ακομα περισσοτερα :P

Χαίρομαι, έχουμε πολλά κοινά
quote:
Ρωτησα κυριως λογω της υπερβολικα γενικευμενης της κουβεντας.
Υπαρχουν καποια ατυπα μαλλον, "ειδη" μαγειας.
Υπαρχει η μαντικη μαγεια πχ, που χρησιμοποιει καρτες, και διαφορα αλλα αντικειμενα για προβλεψεις.
Υπαρχει η μαυρη μαγεια κατα την οποια ανρθωποι υποτιθεται οτι ριχνουν καταρες συμφωρας πανω σε αλλους κτλπ.
Στην Αφρικη ειναι αρκετα διαδεδομενο σπορ μαλιστα.
Και όοοοοχι μόνο. Αν σου λεγα ότι αυτοί που του ασκούν το σπορ στην Ελλάδα ξεπερνάνε κατα πολύ σε αριθμό τους παπάδες τι θα μου 'λεγες;
quote:
Η καθε μια θρησκεια εχει την "δικη της μαγεια" κατα μιαν εννοια.
Υπαρχει μετα και μια αλλη αποψη, που εξεταζει την μαγεια με αμιγως επιστημονικους τροπους, δινοντας πολλες φορες εξηγησεις σε διαφορα, κατι που δεν θεωρω καθολου λαθος. Ισως ολα ειναι παραποταμοι ενως μεγαλοι ποταμου, ποιος ξερει.
Ναι θα έλεγα ότι είναι...
Να δεις που κάποτε οι ιερείς θα είναι επιστήμονες και οι επιστήμονες ιερείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
The Lurker Below
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 15:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και όοοοοχι μόνο. Αν σου λεγα ότι αυτοί που του ασκούν το σπορ στην Ελλάδα ξεπερνάνε κατα πολύ σε αριθμό τους παπάδες τι θα μου 'λεγες;

Με δυσκολια θα το πιστευα, μας θεωρω εξυπνο λαο, απλα λιγο αμελη. Λιγο...
Αλλα θα ελεγα μαλλον κακο του κεφαλιου τους!
στην ανοησια φανταζομαι πως υπαρχει ανοχη, μα οχι οταν γινετε και επιβλαβεις για τριτους.
Σιγουρα υπαρχουν διαφορες μυστικες οργανωσεις απο δω και απο κει. Τεκτονες, στοες, αυτη η ομαδα Ε, που ηρθε απο αλλον πλανητη και μας αλλαξε το DNA :D και ενα σωρο αλλοι. Αμφισβητω ομως αρετα κατα ποσο γινετε πραγματικη δουλεια...οταν μια οργανωση π.χ μεγαλωνει και διογκωνεται, εισχωρουν και πολλα πρακτικα θεματα που πρεπει να λυθουν, και εκει ειναι που μπαινει στην μεση το χρημα, που πιο μεγαλο μεσο διαθφορας δεν υπαρχει στο συμπαν.
Αν μη τι αλλο οι αφρικανοι ζουνε σε καλυβες, πεινανε, και εχουν αλλα να σκεφτουν απο το πως θα ριξουν την γκομενα, η το πως θα αγορασουν το τζιπακι. Η λιγοτερη τεχνολογια στην ζωη, και η πιο αμμεση επικοινωνια με την φυση αυτη καθαυτη, φανταζομαι ευνοει αυτου του ειδους, η και καθε ειδους μαγεια. (εκτος απο τον πολιτικο γκευ :) Οποτε και να ασκουν αυτη την μορφη μαγειας, φανταζομαι θα το κανουν πολυ πιο "σωστα" απ'οτι οι Ελληνες.


Tender lumplings everywhere
Life's no fun without a good scareΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 11:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι έλληνες έχουνε πάρει το κολλάει απ' τους προγόνους τους. Αλλά και σαν χώρα που είμαστε κοντά στην Αίγυπτο, την Ιταλία και γενικά όλα τα μεγάλα κέντρα μαγείας και ενεργειακούς χώρους, πώς να μην επηρεαστούμε και εμείς οι άνθρωποιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 13:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι έλληνες έχουνε πάρει το κολλάει απ' τους προγόνους τους. Αλλά και σαν χώρα που είμαστε κοντά στην Αίγυπτο, την Ιταλία και γενικά όλα τα μεγάλα κέντρα μαγείας και ενεργειακούς χώρους, πώς να μην επηρεαστούμε και εμείς οι άνθρωποι

Εμ βέβαια, ΄στην Αλάσκα από πού να επηρεαστούν??

Δες εδώ δικαιολογίες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 13:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ

Στην Αλάσκα το πολύ-πολύ να μαγέψουνε κάναν πιγκουίνο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 13:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί, ρε Δόκτωρ, τι έχουν οι πιγκουίνοι?

Δεν κατάλαβα δηλαδή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 14:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πιγκουίνοι τίποτα. Μια χαρά ζώα είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 20:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι πιγκουίνοι τίποτα. Μια χαρά ζώα είναι...


Χρειάζεσαι προσευχή.
Ακόμα, να σου επισημάνω ότι έχουμε αρχίσει και γινόμαστε παλιοσπαμεράδες, γιατί σε κάθε θέμα πιάνουμε δική μας, άσχετη συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 20:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε μα, τι θες και με ρωτάς για πιγκουίνους; Ρώτα στο τέτοιο. Το άλλο θέμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy