ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Απεβίωσε ο Ιωάννης Φουράκης - 1/12/2010
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2010, 22:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως ο χώρος του "ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ" είναι ο καταλληλότερος για να φιλοξενήσει αυτήν την είδηση.

Παραθέτουμε την ανακοίνωση όπως εμφανίζεται στην ιστοσελίδα του γνωστού στους κύκλους της Αναζήτησης στην Ελλάδα συγγραφέα και ερευνητή:

" "Ο πολυαγαπημένος μας και Σεβαστός συγγραφέας, Ιωάννης Φουράκης, ανεχώρησε, σήμερα 1η Δεκεμβρίου, για το μεγάλο ταξίδι προς το άστρο από το οποίο ήλθε. Όσοι είχαμε την τύχη να τον γνωρίσουμε από κοντά, γνωρίσαμε στο πρόσωπό του έναν άνθρωπο αγνό και αληθινό σε ολόκληρο το βίο του, πρότυπο αμέμπτου ηθικής. Το σημαντικό του έργο θα είναι πάντα πολύτιμο εργαλείο για οποιονδήποτε μελετητή - ερευνητή, αλλά και απτή απόδειξη για το ήθος και την καθαρότητα της ψυχής ενός ανθρώπου απόλυτα αφοσιωμένου στα υψηλά ιδανικά που υπηρετούσε."

κ Γιάννη, εκ καρδίας σας ευχόμαστε καλό ταξίδι. "

Για το λυπηρό νέο ενημερωθήκαμε(μόλις πριν λίγο δυστυχώς) από τη σελίδα του Κώστα Χαρδαβέλλα με τον οποίον ο απoβιώσας είχε μία πολύχρονη συνεργασία.

Παρότι ως ESOTERICA, εννοώ επίσημα, είχαμε δηλώσει σε αρκετές περιπτώσεις την αντίθεσή μας (πλήρη πολλές φορές) με τις Θεωρίες του Ι. Φουράκη, δεν μπορούμε να μην αναγνωρίσουμε την αναντίρρητη συμβολή του στη διαμόρφωση πολλών τεκταινόμενων αλλά και του γενικότερου κλίματος του χώρου της έρευνας του παράξενου και ανεξήγητου (κατά κύριο λόγο) στην χώρα μας.

Απευθύνουμε τα συλληπητήριά μας προς τους δικούς του ανθρώπους. Θα τον θυμόμαστε.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2010, 00:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ τώρα
που διάβασα αυτή την είδηση!!!

Για εμένα ο Ιωάννης Φουράκης ήταν ένα σύμβολο
που αποδείκνυε ότι η Αρχαία Ελλάδα ήταν κάτι
παραπάνω από ΖΩΝΤΑΝΗ!!!
Ήταν εκείνος που μέσα από τον λόγο του σε έσπρωχνε
κυριολεκτικά να πάς από κείμενο σε κείμενο,να μπείς
ακόμη πιό βαθιά ίσως και στα πλέον ξεχασμένα
ή και "παράξενα" δημοσιεύματα, να ψάξεις,να ανακαλύψεις
σε θέματα ακόμη εντελώς έξω από τα δικά σου "νερά" κεἰμενα
άκρως επιστημονικά και να "δείς" τους συσχετισμούς του
λόγου του!!!

Πραγματικἀ για όσους τον έχουν γνωρίσει,προσωπικά είχα
την τύχη,ήταν ένας άνθρωπος πολύ-πολύ ιδιαίτερος!!!

Εύχομαι το ταξίδι του αυτό να τον οδηγήσει εκεί όπου
και εκείνος αλλά και με την στάση του
σ'αυτήν την ζωή,επιθυμούσε να βρεθεί.
Στα Ηλύσια Πεδία !!!

Γειά σου δάσκαλε Ιωάννη Φουράκη και σ'ευχαριστούμε
γι'αυτά που μας πρόσφερες!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2010, 07:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα αντίο κι από εμένα στον Ιωάννη Φουράκη.

Σίγουρα θα μας λείψει!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2010, 20:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα διαβάσει ένα βιβλίο του και παρακολουθούσα πάντα με ενδιαφέρον τις συνεντεύξεις του, είτε γραπτές είτε προφορικές σε διάφορα Μ.Μ.Ε.
Δύσκολος συγγραφέας με ιδιόρρυθμο γλωσσικό στυλ, χείμαρρος αντισυμβατικών πληροφοριών με τις οποίες άλλοτε συμφωνώ και άλλοτε διαφωνώ (διότι ο άνθρωπος φεύγει αλλά το έργο του μένει).
Το Παράξενο στην χώρα μας, έχασε έναν από τους γνωστότερους ειλικρινείς πρεσβευτές του, ας αναπαυθεί εν ειρήνη.

Edited by - XD on 04/12/2010 20:30:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 00:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
XD -Το Παράξενο στην χώρα μας, έχασε έναν από τους γνωστότερους ειλικρινείς πρεσβευτές του, ας αναπαυθεί εν ειρήνη.

Θα συμφωνήσω με αυτό που γράφεις XD, καθώς ο Φουράκης ήταν ένα από τα πιο γνωστά ονόματα στο χώρο του ανεξήγητου και του παράξενου και που κατά την προσωπική μου άποψη πρόσφερε πολλά με το συγγραφικό του έργο (1977) πάνω στο συγκεκριμένο είδος έρευνας , ανεξάρτητα βέβαια αν με αυτό το είδος έρευνας είμαστε αντίθετοι ( όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο Admin ) .

Να εκφράσω και εγώ με την σειρά μου τα συλλυπητήρια μου και να ευχηθώ καλό ταξίδι στον Ι. Φουράκη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 16:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΝΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
ΠΕΝΘΕΙ Η ΚΡΗΤΗ
ΠΕΝΘΟΥΝΕ ΤΑ ΧΑΝΙΑ
ΤΑ ΧΑΝΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΝΝΗ
ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΝ..
ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΗΦΑΝΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΣΟΥ
ΣΕ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ
ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟΤΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΑ.
ΕΝΑΣ ΣΤΟΧΑΣΤΗΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ
ΣΥΝΝΕΦΙΑΣΑΝ ΤΑ ΧΑΝΙΑ
ΣΥΝΕΦΙΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥΣ
ΚΑΘΩΣ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ
ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΝ ΦΑΡΟ,
ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ,
ΞΑΝΟΙΧΤΗΚΕ ΣΤΟ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΤΟΥ ΟΡΙΖΟΝΤΑ
ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΘΑΛΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...
ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΠΛΕΕΙ Η ΠΕΤΑΕΙ...
.........................
..............
....
..
ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑΝΝΗ ΦΟΥΡΑΚΗ
............
.......
...
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 17:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI BEBAIA TA ΛΟΓΙΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟ
ΠΑΝΤΕΛΗ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ:

=====================================
=====================================

Έφυγε ο Γιάννης Φουράκης

Σήμερα Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου, στις 7.00' μμ, απεβίωσε ο συγγραφέας Ιωάννης Φουράκης.

Η θλίψη μας είναι πολύ μεγάλη για την μεγάλη απώλεια του σημαντικού αυτού διανοητή, που υπήρξε υποδειγματικός φίλος, δάσκαλος, πατέρας, και ένας άνθρωπος ιδιαίτερης σοφίας και έμπνευσης, πολυμάθειας και καλοσύνης.

Αιωνία του η μνήμη.


Ο Γιάννης Φουράκης έφυγε αδίκως πρόωρα, σε ηλικία 73 ετών, κι ενώ είχε ακόμη έργο να παρουσιάσει, είχε ενέργεια και θέληση και πολλά νέα σχέδια, καθώς και πολλούς ανθρώπους που αγαπούσε και τον αγαπούσαν και στους οποίους ήθελε να προσφέρει περισσότερα.
Άφησε πίσω του τον άξιο γιό του Τάλω και την αγαπημένη του σύζυγο Μάρω, πολλούς καλούς φίλους και συγγενείς, συνεργάτες, συνταξιδιώτες και πολλούς νεαρούς μαθητές.
Όποιος τον γνώριζε προσωπικά τον αγαπούσε και τον εκτιμούσε, το ίδιο και οι χιλιάδες αναγνώστες του και θερμοί θαυμαστές του στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Υπέστη εγκεφαλικό επεισόδιο ενώ έγραφε στο γραφείο του για τη μοίρα της Ελλάδας, και έδωσε τη μεγάλη μάχη για τη ζωή του επί ενάμισι μήνα σε τέσσερα νοσοκομεία, όπου γίναμε μάρτυρες θαυμάτων ξανά και ξανά, σαν κάτι να προσπαθούσε να τον βοηθήσει και να τον κρατήσει στη ζωή, αλλά στο τέλος ο ταλαιπωρημένος οργανισμός του δεν άντεξε και οδηγήθηκε στην απελευθέρωση και στο τελευταίο ταξίδι πέρα από την πύλη...


Μεγάλος και συγκινητικός παρασκηνιακός αγώνας έγινε για να σωθεί η ζωή του Γιάννη, σε πολλές επείγουσες περιστάσεις και υπό δύσκολες συνθήκες επί εβδομάδες, από καλούς φίλους, καθηγητές που τον αγαπούσαν, καλούς γιατρούς και επιστήμονες, σεμνούς σημαντικούς ανθρώπους και μεγάλους παράγοντες της χώρας, και ανιδιοτελείς ανθρώπους που προσπάθησαν να τον βοηθήσουν ο καθένας με τις δυνάμεις του. Η οικογένεια του και οι φίλοι του, τούς ευχαριστούμε για την αγγελική βοήθειά τους και για το αληθινό ενδιαφέρον τους για έναν αξιόλογο δάσκαλο και υπέροχο άνθρωπο, που η μόνη του περιουσία ήταν και είναι η ειλικρινή αγάπη των ανθρώπων στο πρόσωπό του, το «πυραιθέριο όραμα», τα βιβλία και η γνώση.

Τους τελευταίους μήνες είχε ξεκινήσει να γράφει την αυτοβιογραφία του, με τον τίτλο "Ευλογημένη Φτώχεια", (ένα συγκινητικό μέρος της οποίας διαβάσαμε μια νύχτα μαζί και μού έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση). Κι, επίσης, λίγες μέρες πριν το μοιραίο επεισόδιο, αποφάσισε να γράψει ένα νέο βιβλίο για την σημερινή κατάσταση της Ελλάδας, για τη σύνδεσή της με αντίστοιχες καταστάσεις του παρελθόντος (ο Γιάννης πίστευε -και αποδείκνυε- ότι η Ιστορία επαναλαμβάνεται), και για τα συμπεράσματά του για το μέλλον των Ελλήνων.
Ήταν τόσο μεγάλος ο ενθουσιασμός του για αυτό το νέο του έργο, που μέσα σε τέσσερις ημέρες είχε γράψει πάνω από εβδομήντα σελίδες, ξενυχτώντας ασταμάτητα στο γραφείο του μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή, χωρίς ιδιαίτερη ξεκούραση, φαγητό και ανάπαυλα.
Κι έτσι, τα χαράματα της τέταρτης ημέρας, την ώρα που ακόμη έγραφε, κυριολεκτικά κατέρρευσε στο πάτωμα του γραφείου του χάνοντας τις αισθήσεις του, χτυπημένος από το εγκεφαλικό επεισόδιο, (σαν κάτι να ήθελε να τον εμποδίσει να συνεχίσει, όπως το βλέπω εγώ), όπου και τον ανακάλυψε ένας φίλος του επισκέπτης αρκετές ώρες αργότερα και ειδοποιήθηκαν οι δικοί του και κάλεσαν το ασθενοφόρο. Έπεσε, δηλαδή, στο πεδίο της συγγραφικής μάχης, εμπνευσμένος και ενθουσιώδης μέχρι το τέλος.


Και ξεκίνησε η μάχη για τη ζωή του, με μια μεγάλη περιπέτεια στα νοσοκομεία, κατά την οποία, από ένα σημείο κι έπειτα, το ζωντανό ακόμη πνεύμα του επικοινωνούσε μαζί μας με ανεπαίσθητα νοήματα και χειρονομίες, δίνοντάς μας ελπίδα και αισιοδοξία για τη ζωή ακόμη και μέχρι την τελευταία στιγμή... Στο τέλος έφυγε βιαστικά, σαν να είχε αργήσει στο κάλεσμα από αλλού, διακριτικά, ευγενής όπως πάντα.

Η οικογένειά του και οι φίλοι του και οι αναγνώστες του, τον αποχαιρετούμε σε μια σεμνή τελετή κηδείας στην Αθήνα, το μεσημέρι της Παρασκευής 3 Δεκεμβρίου (ξανακοιτάξτε αργότερα εδώ σε αυτό το κείμενο όπου στο σημείο αυτό σύντομα θα προσθέσω την ακριβή ώρα και τον τόπο).

Ο Γιάννης Φουράκης με τίμησε με την επιστήθια φιλία του επί 17 χρόνια, και υπήρξα αμέτρητες φορές αυτόπτης μάρτυρας της μεγάλης καλοσύνης του, της σοφίας του, των ερευνών και μελετών του, των πολύ ιδιαίτερων γνωριμιών του και επαφών του, των διαισθήσεών και διοράσεών του, και ενός πλήθους παράδοξων περιστατικών στα οποία πρωταγωνιστούσε σαν ήρωας παράξενων μυθιστορημάτων, αποδεικνύοντας ότι η ζωή είναι πιο παράξενη από τα μυθιστορήματα...
Υπήρξε συμπονετικός δάσκαλός μου, συνταξιδιώτης και συνεργάτης μου, ακόμη και κουμπάρος μου, ενώ πολλές φορές στη ζωή μου λειτούργησε σαν δεύτερος πατέρας μου, καλός σύμβουλος, πομπός μεγάλης έμπνευσης, αινιγματικής πληροφόρησης, εκκεντρικών θεωριών και συνταρακτικών ανακαλύψεων.
Όπως είναι γνωστό, ο Γιάννης Φουράκης μού έχει παραχωρήσει μια πληθώρα συναρπαστικών συνεντεύξεων που έχουν συζητηθεί πάρα πολύ μέσα στα χρόνια και έχουν προκαλέσει πολλές αλυσιδωτές αντιδράσεις, ενώ δεν είναι λίγες οι δημοσιεύσεις που κάναμε μαζί πάνω σε ένα σωρό ενδιαφέροντα ζητήματα, με αξιόλογα κείμενά του, που πάντα λειτουργούσαν συνοδευτικά των πολύ ιδιαίτερων βιβλίων του. Ήταν ένας πάρα πολύ τολμηρός, άφοβος, αλλά και ευγενής και γενναιόδωρος άνθρωπος.
Παντού και πάντα δήλωνε «Αιθεροβάμων», και αληθινά θύμιζε τον αγαπημένο μου ήρωα, τον Δον Κιχώτη. Τον γνωρίζω πολύ καλά, ήταν και είναι ένας αυθεντικός οραματιστής και ένας μεγάλος ονειροπόλος.

Αν και πολλοί άνθρωποι τον γνωρίζουν ως έναν ικανό συνωμοσιολόγο (ίσως τον πιο φημισμένο Έλληνα συνωμοσιολόγο και τολμηρό αναλυτή απαγορευμένων θεμάτων), ο Γιάννης Φουράκης ήταν ένας πολύ διαβασμένος και βαθύτατος γνώστης της αρχαίας ελληνικής γραμματείας, με απαράμιλλες εξειδικευμένες μελέτες και συγκρητιστική εποπτεία επί όλων των ειδικών θεμάτων που είχαν να κάνουν με την αρχαία Ελλάδα, με τα έργα των αρχαίων φιλοσόφων και συγγραφέων, με τον αρχαίο μυστικισμό, την ελληνική μυθολογία (ο μεγαλύτερος γνώστης της μυθολογίας, που εγώ ξέρω), όπως και με την αρχαία και τη νεότερη Ιστορία της Ελλάδας.
Αλλά είχε ασχοληθεί ακόμη και με ασυνήθιστα πεδία γνώσης, όπως η φυσιογνωμική, η αστροθεολογία, η μυθολογική γλωσσολογία, οι αρχαίες θρησκείες, η οιωνοσκοπία, η σημειολογία, κ.ά.. Ενώ το φόρτε του ήταν πάντα η παρατηρητική και εμπνευσμένη παρακολούθηση της επικαιρότητας και των παρασκηνίων της.
Στη ζωή του είχε μια μεγάλη και περιπετειώδη καριέρα στη δημοσιογραφία, στην πολιτική κριτική, στις γεωπολιτικές αναλύσεις, στις ιστορικές έρευνες, ενώ γνώριζε κυριολεκτικά χιλιάδες αξιόλογους ανθρώπους και πολλές σημαντικές προσωπικότητες.
Είχε μια μεγάλη και ενθουσιώδη αγάπη για την Ελλάδα και τους Έλληνες και τον ιδιόρρυθμο ελληνικό πολιτισμό, όπως και για την ιδιαίτερη πατρίδα του την Κρήτη (γεννήθηκε στα Χανιά).
Αγαπούσε πολύ τη νεολαία και οι νέοι που τον γνώριζαν τον αγαπούσαν εξίσου πολύ. «Η μόνη μας ελπίδα είναι οι νέοι άνθρωποι, δεν εμπιστεύομαι κανέναν άλλον», μού έλεγε και μου ξαναέλεγε. Μακάρι, κάπως, να τον δικαιώσουν.

Τι παράξενο, σήμερα που έφυγε ο Γιάννης από τον κόσμο, ανακοινώθηκε στα δελτία ειδήσεων όλου του κόσμου, κάτι που εδώ και λίγο καιρό ξέραμε και περιμέναμε, ότι η NASA αύριο πρόκειται να κάνει μια επίσημη ανακοίνωση για την ανακάλυψη εξωγήινης ζωής!
Πρόκειται για την αρχή πολύ μεγάλων και συγκλονιστικών γεγονότων για την ανθρωπότητα, πολλά έχουν να ακολουθήσουν...
Είναι κρίμα που δεν θα έχουμε δίπλα μας τον Φουράκη για να τα συζητήσουμε όλα αυτά όπως πάντα. Τα περιμέναμε μαζί.
Τώρα, αυτός έχει περάσει πλέον από την πλευρά των μυστηρίων...

[Θέλω να γράψω πολλά για τον Γιάννη Φουράκη αλλά η θλίψη μου δεν με αφήνει αυτή τη στιγμή να πω όσα θέλω, και το ίδιο ισχύει και για άλλους φίλους του που θέλουν να γράψουν για αυτόν, έχω πολλές μνήμες κατά νου, ενώ έχω στα χέρια μου και αρκετά αδημοσίευτα κείμενά του και μερικές σημαντικές ανέκδοτες συνεντεύξεις του και σημειώσεις του, και σίγουρα πολλά σημαντικά μηνύματα θα προκύψουν: θα ετοιμάσουμε ένα μεγάλο αφιέρωμα για το έργο του, για τα τελευταία σχέδια και οράματά του, και για τη μνήμη του, στο επόμενο τεύχος (136) του περιοδικού Strange. Σας παραπέμπω εκεί, λοιπόν, ελπίζω, για περισσότερα)...]


Για την ξαφνική απώλειά του Γιάννη Φουράκη από τον κόσμο μας, θρηνεί η «Ομάδα Έψιλον», τα «παιδιά του 1983», οι μεγάλοι Έλληνες μύστες, οι ανώτεροι εξωγήινοι επόπτες μας, ο απόκρυφος ήλιος, οι μυστικές φυλές, οι αρχαίοι θεοί της Ελλάδας, οι ήρωες, οι αρχαίοι συγγραφείς, οι Δελφοί, ο Ταϋγετος, η Έφεσος, η Κρήτη, η Θεσσαλονίκη, ο Όλυμπος, το Άγιο Όρος, η Ιρλανδία, το Αιγαίο πέλαγος, ο Σείριος, ο Γαλαξίας της Ανδρομέδας, η μεγάλη Ελλάδα των αιθέρων, το Βασίλειο των Ουρανών.

Η μεγάλη του ψυχή ταξιδεύει για το άστρο από το οποίο προήλθε (όπως πάντα ήθελε).
Τον αποχαιρετούμε σηκώνοντας το χέρι ψηλά προς την έναστρη νύχτα.


«Εμείς που παντού την Περιπέτεια αναζητούμε
Δεν είμαστε οι εχθροί σας.
Να σας χαρίσουμε θέλουμε
αδιάβατες μυστικές περιοχές
όπου το μυστήριο σαν άνθος μαγικό φυτρώνει
για κείνον που θέλει να το δρέψει.
Τον οίκτο σας
για εμάς που πολεμούμε
στα σύνορα του απεριόριστου και του μελλοντικού...»

Παντελής Γιαννουλάκης

Πηγή: http://giannoulakis.blogspot.com/2010/12/blog-post.html

============================
============================

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Edited by - GRIGORIANOS on 07/12/2010 17:07:12


----------------------------------------------
08/12/2010 - Admin
Προσθήκη Πηγής κειμένου και URL
Παρακαλούμε, μην το παραλείπετε.
----------------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy