ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Δημοψήφισμα/Εκλογές 2011-2012
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 01:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συνήθως απέχω από το συγκεκριμένο υποφόρουμ καθώς η θεματολογία του δεν είναι του ενδιαφέροντός μου αλλά οι καταστάσεις είναι τόσο σοβαρές και οι εξελίξεις τόσο ραγδαίες που νιώθω την ανάγκη να εκφραστώ δημόσια.


Θα είμαι ειλικρινής. Δεν έχω την καλύτερη γνώμη για τον πρωθυπουργό. Αλλά η κίνηση του μου δημιουργεί μια αισιοδοξία. Το γεγονός ότι στριμώχνει τους Ευρωπαίους από μόνο του είναι αρκετό.


Μακάρι να μπορέσει ο Ελληνικός λαός να εκφραστεί. Είμαστε ένα μικρό αλλά υπερήφανο έθνος και προσωπικά ΠΡΟΤΙΜΩ ακόμα και μια χρεωκοπία (με τις όποιες δυσμενείς επιπτώσεις, αν αυτές είναι υπαρκτές ) που θα μας επιτρέψει να διατηρήσουμε την υπερηφάνειά μας ΠΑΡΑ να σκύψουμε το κεφάλι. Προτιμώ να πούμε τη λέξη του Καμπρόν και να τους φτύσουμε όλους παρά να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

Με ενδιαφέρει περισσότερο να ακούσω αυτούς που διαφωνούν μαζί μου.

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 02:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιδέα ότι "σκύβουμε" το κεφάλι στους Ευρωπαίους είναι μια ηλιθιότητα. Προφανώς και αυτά που λένε τα κανάλια δεν είναι η πραγματικότητα. Όταν τα κανάλια σου λένε "οι κακοί Ευρωπαίοι, υποχρέωσαν την καλή κυβέρνηση να περάσει ορισμένα μέτρα" πρέπει να καταλάβεις ότι σε απορποσανατολίζουν απ' τον πραγματικό ένοχο. Τα κανάλια και η κυβέρνηση θέλουν να περάσουν την εντύπωση ότι οι Ευρωπαίοι είναι εχθροί μας. Οι Ευρωπαίοι ΕΙΝΑΙ εχθροί μας, αλλά όχι για τους λόγους που πάνε να μας περάσουν. Η νίκη των Ευρωπαίων πάνω μας έγινε ήδη όταν μπήκαμε στην Ε.Ε. και έπειτα στην Ευρωζώνη (αν θέλετε αναλύουμε αργότερα το γιατί). Αυτή ήταν η νίκη των Ευρωπαίων πάνω σε εμάς.

Η σημερινή κύβερνηση κάνει πράγματα που ΟΥΔΕΠΟΤΕ ζήτησαν οι "Ευρωπαίοι" και μετά τους τα καταλογίζει (ενώ οι ίδιοι τα αρνούνται κατηγορηματικά και άλλωστε δεν αναγράφονται στις συμφωνίες). Ένα παράδειγμα είναι η απελευθέρωση των ταξί. Η κυβέρνηση είπε ότι ήταν "έξωθεν" συμφωνία, ενώ ήταν καθαρά δική της πρωτοβουλία.

Η Κυβέρνηση με άλλα λόγια δεν ήταν ΠΟΤΕ υποτελική των Ευρωπαίων, επομένως για ποιο λόγο και σε ποιους να δείξει αντίσταση; Αφού πάντα το δικό της έκανε και -φυσικά- το έκανε με γνώμονα οτιδήποτε άλλο εκτός απ' το συμφέρον της χώρας. Αν οι Ευρωπαίοι είχαν αναλάβει εκείνη να επιβάλλουν μέτρα, όταν και όπως έπρεπε, καί όχι τα γνωστά λαμόγια που κοιτάνε τους ψήφους της πελατείας τους, τότε ίσως να μην είχαμε φτάσει στο οριακό σημείο που φτάσαμε.

Η κατάσταση που ζούμε σήμερα δεν οφείλεται στους Ευρωπαίους αλλά σε αυτούς που ψηφίζουμε. Το να πούμε ΌΧΙ στους Ευρωπαίους αφήνοντας την ίδια κατάσταση στην χώρα μας είναι σαν να κλείνουμε την πληγή, κι αφήνουμε την λεπίδα που την προξένησε μέσα στο σώμα του ασθενή. Αυτά είναι αστεία πράγματα.

Λες έχεις αισιοδοξία. Ποια αισιοδοξία; Δεν πούλησε η κυβέρνηση τον ανέγγιχτο Χρυσό που είχαμε στη Μακεδονία; Γιατί δεν τον αξιοποιούσε 30 χρόνια που ήταν κυβέρνηση; Τώρα θυμήθηκε οτι υπάρχει; Και αφού έτσι κι αλλιώς έχουμε πτωχεύσει και δεν μπορούμε να ξεπληρώσουμε κανέναν, γιατί η κυβέρνηση πουλάει πράγματα που μας ανήκουν;
Και εκτός του Χρυσού τι άλλο δίνει σε ιδιώτες; Μήμπως τις μεγάλες δημόσιες επιχειρήσεις; Μήμπως τους δρόμους μας που έχουν τα ακριβότερα διώδια στην Ευρώπη; Μήμπως τα πανεπιστήμια; Μήμπως τα πετρέλαια νότια της Κρήτης και στα επτάνησα και στο Αιγαίο που επίσης έχουμε αφήσει αναξιοποίητα ενώ όλοι οι γείτονες μας ξέρουν ότι τα έχουμε;

Και ωραία, εγώ σου λέω ότι αύριο διαγράφεται το χρέος,
Και;
Όλα τα δικαιώματα που χάσαμε, δεν θα πρέπει να μαζευτεί ένα-δύο εκατομμύρια κόσμος στη βουλή να τα απαιτήσει πίσω; Ή μήμπως τώρα που μας γκάστρωσαν θα κρατήσουμε και το παιδί τους;

Γενικά στα δύο μεγάλα κόμματα, κατα τη γνώμη μου, δεν υπάρχει καμία ελπίδα. Και η λέξη ελπίδα είναι επικίνδυνη όταν σχετίζεται με εθνοπροδότες. Η ελπίδα είναι στην αφύπνιση του λαού. Τα δύο μεγάλα κόμματα πρέπει να φτύσουν τα μούτρα τους και να παραιτηθούνε, πριν αναγκαστούν να φτύσουν αίμα από τον λαό, έναν λαό που δεν θα έχει τίποτα να 'χάσει, γιατί θα του έχουν στερήσει την αξιοπρέπειά του.
Αυτά για τώρα...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/11/2011 02:07:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 02:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω πως πρέπει να κάνουμε καθαρά πολιτικές συζητήσεις στο esoterica.Αν αρχίσουμε θα καταντήσουμε καφενείο.

Ποιό είναι το υποφόρουμ Βιομηχανικέ?
Ισως κατάλαβα λάθος αλλά δεν είναι λίγο υποτιμητική η εισαγωγή σου?
Διόρθωσέ με,μακάρι να κατάλαβα λάθος!Ισως να εννοείς το παρόν τόπικ και οχι ολόκληρο το φόρουμ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 03:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οιό είναι το υποφόρουμ Βιομηχανικέ?
Ισως κατάλαβα λάθος αλλά δεν είναι λίγο υποτιμητική η εισαγωγή σου?
Διόρθωσέ με,μακάρι να κατάλαβα λάθος!Ισως να εννοείς το παρόν τόπικ και οχι ολόκληρο το φόρουμ.


To forum Νικόμαχε έχει subforums. Υποφόρουμ στα ελληνικά πχ Παράξενο, Μύθος και θρησκεία. Τα υποφόρουμ του φόρουμ που με ενδιαφέρουν είναι αυτά που (προφανώς) γράφω περισσότερο.


Στο Απόψεις, Προτάσεις κ.α. έχω γράψει λίγες φορές. Που είναι ακριβώς η υποτίμηση;

quote:
Δεν νομίζω πως πρέπει να κάνουμε καθαρά πολιτικές συζητήσεις στο esoterica.Αν αρχίσουμε θα καταντήσουμε καφενείο.


Το ξέρω και περιμένω να φάει κλείδωμα αλλά όπως είπα νιώθω την ανάγκη να εκφράσω δημόσια τις απόψεις μου...

Δόχτωρ

quote:
Η ιδέα ότι "σκύβουμε" το κεφάλι στους Ευρωπαίους είναι μια ηλιθιότητα.

Φοβάμαι πώς όχι μόνο το κεφάλι έχουμε σκύψει αλλά ολόκληρο το σώμα.

quote:
Προφανώς και αυτά που λένε τα κανάλια δεν είναι η πραγματικότητα. Όταν τα κανάλια σου λένε "οι κακοί Ευρωπαίοι, υποχρέωσαν την καλή κυβέρνηση να περάσει ορισμένα μέτρα" πρέπει να καταλάβεις ότι σε απορποσανατολίζουν απ' τον πραγματικό ένοχο.

Η λιτότητα που επιβάλλεται στο κράτος είναι ή δεν είναι προϋπόθεση για να πάρουμε τα "λεφτάκια"; Αν, ναι τότε πώς δεν είναι δουλειά της τρόικας και των άλλων "παιδιών";

quote:
Οι Ευρωπαίοι ΕΙΝΑΙ εχθροί μας, αλλά όχι για τους λόγους που πάνε να μας περάσουν. Η νίκη των Ευρωπαίων πάνω μας έγινε ήδη όταν μπήκαμε στην Ε.Ε. και έπειτα στην Ευρωζώνη (αν θέλετε αναλύουμε αργότερα το γιατί). Αυτή ήταν η νίκη των Ευρωπαίων πάνω σε εμάς.


Εδώ πρέπει να επεκταθείς.

quote:
Η σημερινή κύβερνηση κάνει πράγματα που ΟΥΔΕΠΟΤΕ ζήτησαν οι "Ευρωπαίοι" και μετά τους τα καταλογίζει (ενώ οι ίδιοι τα αρνούνται κατηγορηματικά και άλλωστε δεν αναγράφονται στις συμφωνίες). Ένα παράδειγμα είναι η απελευθέρωση των ταξί. Η κυβέρνηση είπε ότι ήταν "έξωθεν" συμφωνία, ενώ ήταν καθαρά δική της πρωτοβουλία.


Άρα; Εχθρός είναι η κυβέρνηση;


quote:
Η Κυβέρνηση με άλλα λόγια δεν ήταν ΠΟΤΕ υποτελική των Ευρωπαίων, επομένως για ποιο λόγο και σε ποιους να δείξει αντίσταση; Αφού πάντα το δικό της έκανε και -φυσικά- το έκανε με γνώμονα οτιδήποτε άλλο εκτός απ' το συμφέρον της χώρας. Αν οι Ευρωπαίοι είχαν αναλάβει εκείνη να επιβάλλουν μέτρα, όταν και όπως έπρεπε, καί όχι τα γνωστά λαμόγια που κοιτάνε τους ψήφους της πελατείας τους, τότε ίσως να μην είχαμε φτάσει στο οριακό σημείο που φτάσαμε.

Είμαι βέβαιος ότι το κυβερνόν κόμμα μόνο ψήφους δε μαζεύει τώρα με τους νόμους που περνάει.


quote:
Η κατάσταση που ζούμε σήμερα δεν οφείλεται στους Ευρωπαίους αλλά σε αυτούς που ψηφίζουμε


Εγώ λέω και στους δύο και όχι μόνο σε αυτούς.


quote:
Το να πούμε ΌΧΙ στους Ευρωπαίους αφήνοντας την ίδια κατάσταση στην χώρα μας είναι σαν να κλείνουμε την πληγή, κι αφήνουμε την λεπίδα που την προξένησε μέσα στο σώμα του ασθενή. Αυτά είναι αστεία πράγματα.

Δεν είπα αυτό. Προτείνω να πούμε όχι και να τα γκρεμίσουμε όλα ώστε να ξεκινήσουμε σωστά.


quote:
Λες έχεις αισιοδοξία. Ποια αισιοδοξία; Δεν πούλησε η κυβέρνηση τον ανέγγιχτο Χρυσό που είχαμε στη Μακεδονία; Γιατί δεν τον αξιοποιούσε 30 χρόνια που ήταν κυβέρνηση; Τώρα θυμήθηκε οτι υπάρχει; Και αφού έτσι κι αλλιώς έχουμε πτωχεύσει και δεν μπορούμε να ξεπληρώσουμε κανέναν, γιατί η κυβέρνηση πουλάει πράγματα που μας ανήκουν;
Και εκτός του Χρυσού τι άλλο δίνει σε ιδιώτες; Μήμπως τις μεγάλες δημόσιες επιχειρήσεις; Μήμπως τους δρόμους μας που έχουν τα ακριβότερα διώδια στην Ευρώπη; Μήμπως τα πανεπιστήμια; Μήμπως τα πετρέλαια νότια της Κρήτης και στα επτάνησα και στο Αιγαίο που επίσης έχουμε αφήσει αναξιοποίητα ενώ όλοι οι γείτονες μας ξέρουν ότι τα έχουμε;


Αισιοδοξία γιατί δημιουργούμε νευρικότητα στις αγορές. Αυτό θα τους μάθει να συμπεριφέρονται ισότιμα στην Ελλάδα και όχι ως κατεχόμενη χώρα.

quote:
Και ωραία, εγώ σου λέω ότι αύριο διαγράφεται το χρέος,
Και;
Όλα τα δικαιώματα που χάσαμε, δεν θα πρέπει να μαζευτεί ένα-δύο εκατομμύρια κόσμος στη βουλή να τα απαιτήσει πίσω; Ή μήμπως τώρα που μας γκάστρωσαν θα κρατήσουμε και το παιδί τους;


Τα δικαιώματα αυτά τα...δικαιούμασταν; Να σου πω αντίδραση που διεκδικεί τη διατήρηση μιας ευζωΐας στηριγμένης σε πήλινα πόδια ΔΕ με ενδιαφέρει. ΚΑΛΥΤΕΡΑ να ζούμε με λίγα και με αξιοπρέπεια.

quote:
Γενικά στα δύο μεγάλα κόμματα, κατα τη γνώμη μου, δεν υπάρχει καμία ελπίδα. Και η λέξη ελπίδα είναι επικίνδυνη όταν σχετίζεται με εθνοπροδότες. Η ελπίδα είναι στην αφύπνιση του λαού. Τα δύο μεγάλα κόμματα πρέπει να φτύσουν τα μούτρα τους και να παραιτηθούνε, πριν αναγκαστούν να φτύσουν αίμα από τον λαό, έναν λαό που δεν θα έχει τίποτα να 'χάσει, γιατί θα του έχουν στερήσει την αξιοπρέπειά του.
Αυτά για τώρα...

Σε αυτό συμφωνώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 03:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι βιομηχανικέ,δεν είχα ξανασυναντήσει αυτη την έκφραση,θεωρούσα τα φόρουμ [πληθυντικός] κομμάτια του συνολικού φόρουμ.Το <υποφόρουμ> μου χτύπησε κάπως...οκ κανένα θέμα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 08:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel

Θα είμαι ειλικρινής. Δεν έχω την καλύτερη γνώμη για τον πρωθυπουργό. Αλλά η κίνηση του μου δημιουργεί μια αισιοδοξία. Το γεγονός ότι στριμώχνει τους Ευρωπαίους από μόνο του είναι αρκετό.


Στρίμωγμα την λες εσύ την απόφαση του Δημοψηφίσματος ; Αυτή την στιγμή - και αυτό το λέω επειδή ταξιδεύω ενίοτε για κάποια διαστήματα στο εξωτερικό (Σκωτία, Σουηδία) - η Ελλάδα είναι η χωματερή της Ευρώπης, o Χ.Υ.Τ.Α της Μέρκελ. Συγγνώμη, αλλά έχω αντίθετη άποψη. Θυμάσαι ένα τραγούδι του Σαββόπουλου ; Το "Κωλοέλληνες" ; Ε, τέτοιοι είμαστε. Αυτήν την στιγμή, έτσι και πας στο εξωτερικό και πεις πως είσαι Έλληνας, ούτε να σε φτύσουν δεν θα καταδεχτούν. Λυπηρό θα μου πεις, θλιβερό θα μου πεις, αλλά έτσι είναι. Μας κοροϊδεύουν όλοι! Πόσο μάλλον τώρα, που τους είπαμε και για δημοψήφισμα.

Προσωπικά, αν φτάσουμε στο δημοψήφισμα - χλωμό το κόβω, αλλά ΑΝ φτάσουμε - , θα πάω και θα ρίξω ένα "ΟΧΙ", πιο μεγάλο κι απ' του Μεταξά. Κι αν η ερώτηση είναι "ΝΑΙ ή ΌΧΙ στο ευρώ, ΝΑΙ ή ΌΧΙ στην Ευρώπη", πάλι το ίδιο θα πω. Κι αυτό γιατί προσωπικά πιστεύω στην Ελλάδα, και θεωρώ πως οι Έλληνες, αυτοί οι ... κωλοέλληνες, μπορούν με δικές τους δυνάμεις να φτιάξουν το καλύτερο έθνος της Γης. Δραχμή ; ΝΑΙ, δραχμή! Χίλιες φορές φτωχός και ελεύθερος παρά "πλούσιος" και υπόδουλος. Χίλιες φορές γιδοτύρι Ελλασσώνας και φέτα Τυρνάβου παρά Γκούντα Ολλανδίας. Χίλιες φορές boxer ΦΕΙΔΑΣ Α.Ε παρά Armani. Χίλιες φορές ΠΕΙΡΑΪΚΉ ΠΑΤΡΑΪΚΉ παρά κασμίρ από την Princess street. Εγώ αυτής της άποψης είμαι ...

Η συμμετοχή μου στο δημοψήφισμα - αν γίνει - είναι δεδομένη. Κι αυτό γιατί δεν γουστάρω - μη συμμετέχοντας - να αφήσω μια μειοψηφία να αποφασίσει για μένα. Κατά την γνώμη μου, πρέπει και τα 10 εκατομμύρια Έλληνες να πάνε και να ψηφίσουν. Να μην υπάρξει δηλ. αποχή ή αυτή να κυμανθεί σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Εγώ πάντως, όποιο κι αν είναι το ερώτημα, "OXI" θα πω. Κι αν αυτό σημάνει χρεωκοπία - η οποία ΗΔΗ υπάρχει, δηλ. είμαστε ΗΔΗ χρεωκοπημένοι - , γουστάρω χρεωκοπία και δεν γουστάρω άλλο να ζω με δανεικά. Θα πάω να καλλιεργήσω την γη, να βγάλω στάρι, λάδι, πατάτες. Θα πάω να γίνω τσομπάνος, να βoσκήσω πρόβατα, να αρμέξω αγελάδες, αλλά δεν θα έχω κανέναν Ραϊχεμπαχ πάνω απ' το κεφάλι μου!

Και εντάξει εγώ, αλλά τα παιδιά μου ; Αν αύριο γυρίσει το παιδί μου και μου πει "Βρε καραγκιόζη, ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ συμμετοχή εγώ είμαι χρεωμένος & σκλάβος!", εγώ τι θα του πω ; ΟΧΙ αγαπητοί μου, εγώ την συγκατάθεσή μου για να γίνει η Ελλάδα προτεκτοράτο της Γερμανίας και της Γαλλίας, δεν την δίνω! Ο δικός μου ο παππούς σκοτώθηκε μαχόμενος στην Πίνδο. Του οφείλω ένα "ευχαριστώ", μια πράξη ευγνωμοσύνης και αφού μου δίνεται τώρα η ευκαιρία - με το δημοψήφισμα εννοώ - να κάνω κάτι γι' αυτόν και για το παιδί μου, θα το κάνω. Εγώ έτσι το βλέπω, κι ας βγουν τώρα κάποιοι να με πουν "εθνικιστή", δεν με νοιάζει.

Καλύτερα μιας ώρας λεύτερος με δραχμή

παρά σαράντα χρόνια ευρώ με φυλακή!

( κι άμα γουστάρεις ζιβανσί / ε, πες με και εθνικιστή )

Edited by - zip on 03/11/2011 10:57:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 14:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το είχα πει πριν δυο χρόνια ότι ο γαπ έχει συγκεκριμένο έργο, να περάσει το χρέος της χώρας από τους ιδιώτες στο δημόσιο και να πουλήσει για ένα κομμάτι ψωμί τον πλούτο της χώρας και στο τέλος να μας βγάλει από την ευροζώνη

το θέμα δεν είναι αν θα πούμε ναι ή όχι και βέβαια πρέπει να πούμε όχι αλλά θα πρέπει παράλληλα να πιάσουμε και τους 300 που είναι στην βουλή και να δημεύσουμε τις περιουσίες τους και αυτοί να μπουν σε καταναγκαστικά έργα

όσο για το πως θα ζήσουμε, πολύ απλά θα ανοίξουν πάλι όλες οι βιοτεχνίες και βιομηχανίες που είχαμε, το 90 εισάγαμε το 10% των πρώτων υλών που χρειαζόμασταν και τώρα εισάγουμε το 90%
κάποτε είχαμε την Ιζόλα την εσκιμό, είχαμε τεράστια παραγωγή υποδημάτων με τεράστια ζήτηση στο εξωτερικό
κάποτε ήμασταν αυτάρκης σαν χώρα αλλά τα ζώα ο λαός ήθελε να κάθετε και να πληρώνεται
γούσταρε να παίρνει τα λεφτά για να ξεριζώσει τις ελιές του και νόμιζε ότι κορόιδευε τους ευρωπαίους όταν ο κάθε κάτοικος ενός χωριού δήλωνε ότι έχει 500000000 κεφάλια πρόβατα για να πάρει την επιδότηση δεν είχαν καταλάβει τα ζώα ότι όλα αυτά γινόντουσαν για να καταστρέψουν την παραγωγή της χώρας και να πάψουμε να είμαστε αυτάρκεις
ελπίζω τώρα το ζώο ο έλληνας να καταλάβει τι έχει συμβεί και να παύσει να τρέχει πίσω από τα κόμματα
φάνηκε ότι και οι 300 είναι απλά ρεμάλια, κανείς ακόμη κι η αριστερά δεν θέλει το δημοψήφισμα, αυτό λέει πολλά
ξύπνα λοιπόν έλληνα βγάλε και τους 300 απο την βουλή δίκασε τους και βάλε στην βουλή άτομα που ενδιαφέρονται για τον τόπο

σταμάτα επιτέλους να κοιτάς πως θα μπεις στο δημόσιο ξεφτιλισμένο καθίκι και κοίτα λίγο το μέλλον της επόμενης γενιάς

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 16:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι δεν αποφεύγουμε τελικά την πολιτική συζήτηση.
Το θέμα δεν είναι ναι ή οχι.Προσέξτε τι λέει ο τρόλ μας.
Με το ναι ή το οχι,δεν κάνουμε τίποτα άλλο,παρά να διαλέγουμε τον δήμιο που θα μας εκτελέσει.Διότι η εκτέλεση είναι σίγουρη.Ο τρόπος θα είναι δική μας επιλογή?
Οχι ρε παλληκάρια δεν πρέπει καν να γίνει δημοψήφισμα.
Ο ΓΑΠ εκτελεί εντολές του κεφαλαίου απο την άλλη μεριά,την Αμερική.Δεν καταλαβαίνει ο ηλίθιος λαός οτι θα χρησιμοποιηθεί ώς παγκόσμιο εξιλαστήριο θύμα.Μιλώ για τον ελληνικό λαό.Αν το πιλοτικό πρόγραμμα της επιβολής της Ν.Τ.Π,που εφαρμόζεται στη χώρα μας.επιτύχει,τότε όλος ο πλανήτης κάηκε.

Ο μόνος φόβος και τρόμος των επικυρίαρχων τραπεζιτών κ.λ.π,είναι ο στρατός.Και είναι η μόνη λύση την παρούσα στιγμή.
Πώς θα βρεθεί όμως ενας στρατιώτης που θα περάσει αλώβητος και δεν υποκύψει στο κεφάλαιο?Εδώ είναι το πρόβλημα.Ποιόν να εμπιστευθεί κανείς,οτι με την δύναμη των όπλων του δεν θα γίνει και αυτός ενα ακόμη πιόνι στην παγκόσμια ΣΚΑΚΙΈΡΑ?

Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα συμπατριώτες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 16:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μας το φάγανε το δημοψήφισμα αδερφέ! Έχουμε να φάμε ευρώ ακόμα στη μάπα. Ας πουληθεί ακόμα μισή Ελλάδα και μετά δραχμή.

Industrial θα σου απαντήσω κάποια άλλη στιγμή αναλυτικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 23:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζιπ
quote:
Στρίμωγμα την λες εσύ την απόφαση του Δημοψηφίσματος ; Αυτή την στιγμή - και αυτό το λέω επειδή ταξιδεύω ενίοτε για κάποια διαστήματα στο εξωτερικό (Σκωτία, Σουηδία) - η Ελλάδα είναι η χωματερή της Ευρώπης, o Χ.Υ.Τ.Α της Μέρκελ. Συγγνώμη, αλλά έχω αντίθετη άποψη. Θυμάσαι ένα τραγούδι του Σαββόπουλου ; Το "Κωλοέλληνες" ; Ε, τέτοιοι είμαστε. Αυτήν την στιγμή, έτσι και πας στο εξωτερικό και πεις πως είσαι Έλληνας, ούτε να σε φτύσουν δεν θα καταδεχτούν. Λυπηρό θα μου πεις, θλιβερό θα μου πεις, αλλά έτσι είναι. Μας κοροϊδεύουν όλοι! Πόσο μάλλον τώρα, που τους είπαμε και για δημοψήφισμα.


Να εξηγηθώ. Το στρίμωγμα αναφέρεται στους Ευρωπαίους ηγέτες και όχι στο λαό. Αυτό που λες για τους λαούς της Ευρώπης μπορεί να είναι αληθές αλλά δεν έχει να κάνει με αυτό που συζητάμε εδώ τώρα


quote:
Προσωπικά, αν φτάσουμε στο δημοψήφισμα - χλωμό το κόβω, αλλά ΑΝ φτάσουμε - , θα πάω και θα ρίξω ένα "ΟΧΙ", πιο μεγάλο κι απ' του Μεταξά. Κι αν η ερώτηση είναι "ΝΑΙ ή ΌΧΙ στο ευρώ, ΝΑΙ ή ΌΧΙ στην Ευρώπη", πάλι το ίδιο θα πω. Κι αυτό γιατί προσωπικά πιστεύω στην Ελλάδα, και θεωρώ πως οι Έλληνες, αυτοί οι ... κωλοέλληνες, μπορούν με δικές τους δυνάμεις να φτιάξουν το καλύτερο έθνος της Γης. Δραχμή ; ΝΑΙ, δραχμή! Χίλιες φορές φτωχός και ελεύθερος παρά "πλούσιος" και υπόδουλος. Χίλιες φορές γιδοτύρι Ελλασσώνας και φέτα Τυρνάβου παρά Γκούντα Ολλανδίας. Χίλιες φορές boxer ΦΕΙΔΑΣ Α.Ε παρά Armani. Χίλιες φορές ΠΕΙΡΑΪΚΉ ΠΑΤΡΑΪΚΉ παρά κασμίρ από την Princess street. Εγώ αυτής της άποψης είμαι ...


Νομίζω ότι και εγώ αυτή την άποψη εξέφρασα. Ίσως όχι τόσο λαϊκίστικα όσο εσύ. Καλύτερα διάλυση και ανοικοδόμηση με σοβαρότητα παρά μπαλώματα


Και στα υπόλοιπα που λες κατά βάσιν συμφωνώ

άθεος

quote:
το είχα πει πριν δυο χρόνια ότι ο γαπ έχει συγκεκριμένο έργο, να περάσει το χρέος της χώρας από τους ιδιώτες στο δημόσιο και να πουλήσει για ένα κομμάτι ψωμί τον πλούτο της χώρας και στο τέλος να μας βγάλει από την ευροζώνη

Για να δούμε θα τη βγάλει; Θα τον αφήσουν;

Πού βασίζεις ακριβώς αυτή σου την εκτίμηση;


quote:
το θέμα δεν είναι αν θα πούμε ναι ή όχι και βέβαια πρέπει να πούμε όχι αλλά θα πρέπει παράλληλα να πιάσουμε και τους 300 που είναι στην βουλή και να δημεύσουμε τις περιουσίες τους και αυτοί να μπουν σε καταναγκαστικά έργα



Ή όποια ποινή προβλέπεται για έγκλημα κατά της εθνικής κυριαρχίας.


quote:
όσο για το πως θα ζήσουμε, πολύ απλά θα ανοίξουν πάλι όλες οι βιοτεχνίες και βιομηχανίες που είχαμε, το 90 εισάγαμε το 10% των πρώτων υλών που χρειαζόμασταν και τώρα εισάγουμε το 90%
κάποτε είχαμε την Ιζόλα την εσκιμό, είχαμε τεράστια παραγωγή υποδημάτων με τεράστια ζήτηση στο εξωτερικό

Καμία διαφωνία. Χάσαμε χάσαμε επιχειρήσεις και ανθρώπους που δραστηριοποιούνταν στον δευτερογενή και τον πρωτογενή τομέα. Αυτή είναι το πιο σοβαρό και δυσεπίλυτο πρόβλημα.

quote:

κάποτε ήμασταν αυτάρκης σαν χώρα αλλά τα ζώα ο λαός ήθελε να κάθετε και να πληρώνεται
γούσταρε να παίρνει τα λεφτά για να ξεριζώσει τις ελιές του και νόμιζε ότι κορόιδευε τους ευρωπαίους όταν ο κάθε κάτοικος ενός χωριού δήλωνε ότι έχει 500000000 κεφάλια πρόβατα για να πάρει την επιδότηση δεν είχαν καταλάβει τα ζώα ότι όλα αυτά γινόντουσαν για να καταστρέψουν την παραγωγή της χώρας και να πάψουμε να είμαστε αυτάρκεις

Για αυτό ρώτησα το Δόχτωρα ΠΟΙΑ ακριβώς δικαιώματα εννοεί. Αν εννοεί να κάνουμε πορείες για να ξαναγυρίσουμε σε αυτά ΚΑΛΥΤΕΡΑ να πάμε στη φτώχεια.


quote:
ελπίζω τώρα το ζώο ο έλληνας να καταλάβει τι έχει συμβεί και να παύσει να τρέχει πίσω από τα κόμματα
φάνηκε ότι και οι 300 είναι απλά ρεμάλια, κανείς ακόμη κι η αριστερά δεν θέλει το δημοψήφισμα, αυτό λέει πολλά
ξύπνα λοιπόν έλληνα βγάλε και τους 300 απο την βουλή δίκασε τους και βάλε στην βουλή άτομα που ενδιαφέρονται για τον τόπο

σταμάτα επιτέλους να κοιτάς πως θα μπεις στο δημόσιο ξεφτιλισμένο καθίκι και κοίτα λίγο το μέλλον της επόμενης γενιάς



Επίσης σοβαρό πρόβλημα του ελληνικού κράτους. Η νόθευση του καπιταλισμού με νεποτισμό και σχεσιοκρατία.


Δόχτωρ

quote:
Μας το φάγανε το δημοψήφισμα αδερφέ! Έχουμε να φάμε ευρώ ακόμα στη μάπα. Ας πουληθεί ακόμα μισή Ελλάδα και μετά δραχμή.


Το ότι πίεσαν τον πρωθυπουργό να αποσυρθεί σημαίνει ότι το δημοψήφισμα το φοβούνται.


νικόμαχος

quote:
Ο μόνος φόβος και τρόμος των επικυρίαρχων τραπεζιτών κ.λ.π,είναι ο στρατός.Και είναι η μόνη λύση την παρούσα στιγμή.
Πώς θα βρεθεί όμως ενας στρατιώτης που θα περάσει αλώβητος και δεν υποκύψει στο κεφάλαιο?Εδώ είναι το πρόβλημα.Ποιόν να εμπιστευθεί κανείς,οτι με την δύναμη των όπλων του δεν θα γίνει και αυτός ενα ακόμη πιόνι στην παγκόσμια ΣΚΑΚΙΈΡΑ?

Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα συμπατριώτες.


Αν αυτό είναι το συμπέρασμα από όλα αυτά τι να σου πω ρε Νικόμαχε. Όταν κλυδωνίζεται η δημοκρατία λόγω της οικονομικής αστάθειας δεν πρέπει να λέμε "μια χούντα θα μας σώσει" αλλά να προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να την υποστηρίξουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 09:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel
quote:
Το ότι πίεσαν τον πρωθυπουργό να αποσυρθεί σημαίνει ότι το δημοψήφισμα το φοβούνται.
Όχι καλέ, πλακίτσα ήτανε του πρωθυπουργού, για να στριμώξει τον Σαμαρά, μα δεν βλέπεις ειδήσεις; Τσ τσ τσΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 13:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πάντως αυτό το παιδαριώδες, κατόπιν εορτής και σούπερ εκβιαστικό δημοψήφισμα ήταν τουλάχιστον μία κίνηση, έστω ψευτοδημοκρατική, έστω φαινομενικά και για τα μάτια του κόσμου...ήταν όμως κάτι για το οποίο θα αποφασίζαμε εμείς...εμείς δηλαδή θα διαλέγαμε τον τρόπο της εκτέλεσής μας (το ύστατο δικαίωμά μας), είτε αργά αργά μέσω αυτής της εξωφρενικής διαδικασίας του διαρκούς δανεισμού και διαρκούς υπερχρέωσης, είτε μέσω άρνησης της σύμβασης ακόμα και της ευρωζώνης και μίας επώδυνης -πλην τίμιας και περήφανης- αρχής εκ του μηδενός.

Αλλά ούτε και αυτό δεν προχώρησε...τσίμπησε ο αντωνάκης, είπε το ναι στη δανειακή σύμβαση και βρήκαν την ευκαιρία οι άλλοι οι γελοίοι να το πάρουν πίσω, λες και η συναίνεση του Σαμαρά είναι αυτόματα συναίνεση και των Ελλήνων για τη δανειακή σύμβαση.

Το δε θράσος των Μέρκελ και Σαρκοζί τεράστιο, αμέσως μετά τον αιφνιδιασμό του δημοψηφίσματος έσπευσαν να προκαθορίσουν ημερομηνίες, διατύπωση ερωτημάτων, μέχρι και το τελικό αποτέλεσμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 15:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να δούμε θα τη βγάλει; Θα τον αφήσουν;

Πού βασίζεις ακριβώς αυτή σου την εκτίμηση;


κοίτα η ελλάδα πρέπει να βγει από το ευρό γιατί αυτό εξυπηρετεί την αμερική, (είναι και η μόνη σωτηρία για την χώρα αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο)βγαίνοντας μια χώρα από το ευρό το ευρό κλονίζεται και η αμερική θα έχει ναι μεν πάλι πιο φτηνό νόμισμα σε σχέση με το ευρό ΑΛΛΆ
θα έχει κλονιστεί η αξιοπιστία του ευρό και έτσι η διεθνής αγορά θα συνεχίσει να στηρίζει το δολάριο (όταν λέμε στηρίζει εννοώ να αγοράζει ομόλογα αμερικής)
μην ξεχνάς ότι η πρώτη επίθεση στον σαντάμ έγινε λίγο καιρό μετά αφού δήλωσε ότι θα πουλάει πετρέλαιο σε ευρό και όχι σε δολάριο και στον καντάφι έγινε γιατί είπε ότι θα πουλάει στο δικό του νόμισμα και όχι σε δολάριο
η αμερική θέλει να υπάρχει ένα νόμισμα λίγο ποιο ακριβό από το δικό της (για να έχει εξαγωγές σε εφάμιλλα προϊόντα )αλλά ασταθές όσο αφορά την μακροχρόνια αξιοπιστία του (οπότε τα ομόλογα της θα είναι σε πρώτη ζήτηση)γιατί το ευρό δεν είναι νόμισμα μιας ενιαίας χώρας αλλά συνασπισμού χωρών και η όποια αποχώρηση μελών από τον συνασπισμό έχει ως αποτέλεσμα την πτώση του και κατ' επέκταση την χασούρα των επενδυτών
έτσι οι επενδυτές θα προτιμούν το λίγο φτηνότερο αλλά πολύ σταθερότερο νόμισμα που θα είναι το δολάριο


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 01:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα το αποψινό καραγκιοζιλίκι,απο τόσους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να δηλώνουν μέχρι και λιγο πριν την ψηφοφορία ΟΧΙ και να ψηφίζουν ΝΑΙ,πείτε μου αν είναι εθνική ανάγκη ή οχι η επέμβαση του στρατού.Δεν λαμβάνω θέση υπέρ ή κατα.Απλώς αναρωτιέμαι!Ο ΓΑΠ εξαπέλυσε τόσα παραμύθια,όσα δεν εχω ακούσει απο μωρό στην κούνια.Είναι φανερό οτι ο ΓΑΠ είναι πρωθυπουργεύων και οχι πρωθυπουργός!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 08:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 10:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας την Γερμανική Εφημερίδα,
Spiegel λέει η Καγκελάριος , η Ελλάδα θα πρέπει να βγει,
απ το Ευρό όχι όμως απ την Ευρωπαϊκή ζώνη...

Καλά θα ναι να γυρίσουμε στην δραχμή, θα ναι μεν δύσκολα
για αρχή μιας και θα παγώσουν τα πάντα για λίγους μήνες,
με αποτέλεσμα αυτοί που πεινάνε να πεινάσουν περισσότερο.

Αλλά πιστεύω πως έτσι θα σωθεί η Ελλάδα ..Αρκεί να μην είναι
τίποτα Ευρωπαϊκή δραχμή..διαφορετική απο αυτήν που ξέρουμε.

Όσο και να συζητάνε όμως για την Ελλάδα εκτός ευρώ , όσο
και να καθησυχάζουν τον Λαό τους, γνωρίζουν πολύ καλά..
πως αυτό θα ναι και η Καταστροφή της Ε.Ε ,
τυχαίο που ζητάνε να μπούνε περισσότερες χώρες στην Ε.Ε;; δεν νομίζω.


Πηγή :www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,797041,00.html

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 16:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, δεν έγινε το δημοψήφισμα. Μάλλον ο ελληνικός λαός δεν έχει την "ωριμότητα" να αποφασίσει. Μόνο στις εκλογές τον πιάνει "κρίση ευφυΐας". Τώρα η μεταβατική κυβέρνηση θα μας ρίξει στα βαθειά (ναι έτσι λέω ότι υπάρχουν πιο βαθειά από αυτά που έχουμε τώρα).


άθεε.

Λογικά αυτά που λες αλλά δεν εξηγούν το γιατί η Γερμανία μέχρι τώρα, χρησιμοποιώντας έναν νόμισμα σκληρότερο του δολλαρίου συγκέντρωνε πλεονάσματα. Δε συμφωνώ ότι είναι τόσο απλά.

ρακοσυλλέκτης.

Και εγώ αυτά διαβάζω και μπερδεύομαι. Μας απειλούν με κάτι που μπορεί να βλάψει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τους ίδιους; Μιλάω για την έξοδο από τη δραχμή. Δεν είναι αντιφατικό αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 17:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρακοσυλλέκτης

Καλά θα ναι να γυρίσουμε στην δραχμή, θα ναι μεν δύσκολα
για αρχή μιας και θα παγώσουν τα πάντα για λίγους μήνες,
με αποτέλεσμα αυτοί που πεινάνε να πεινάσουν περισσότερο.


Δεν είναι τόσο "απλό" το θέμα επιστροφής στην δραχμή
με απαραίτητη προϋπόθεση βεβαια πρωτα την χρεοκοπία της Χωρας μας .
Και βέβαια μια χρεοκοπία εντός Ευρωζώνης δεν υφίστατο γιατι θα συμπαρασύρει ολόκληρη την Ευρώπη,

αλλά απο την άλλη, μια χρεοκοπία εκτός Ευρωζώνης ΔΕΝ εξασφαλίζει
χρηματοδότηση απο το μηχανισμό στήριξης
επομένως no money no honey ... τι σημαίνει αυτο πρακτικά ?
Εκτός απο τα γνωστά:
προσωρινό μπλοκάρισμα των καταθέσεων και επιβολή πλαφόν αναλήψεων (ΟΤΑΝ ανοίξουν ξανά οι τράπεζες) ,
Γενναία υποτίμηση του εγχώριου Νομίσματος
σε πρώτη φάση (απο οτι έγραφαν πριν μέρες οι "Τimes")
η ισοτιμία θα ειναι περίπου 1 € = 850 Δρχ αλλα μέσα σε μια εβδομάδα επιβάλετε η ΔΕΥΤΕΡΗ υποτίμηση
(μια και η πρωτη θα ειναι λογιστική βαση ΑΕΠ)
η οποία προσδιορίζετε (προσέξτε) 1€ = 2,500 δρχ
Μονο ετσι (κατα τους "times")
θα μπορέσει να "ανακάμψει" η Ελληνική οικονομία !
σε βάθος 10ετιας βέβαια (?)

Μια ενδεχόμενη έξοδος της χώρας απο το € και την Ευρωζώνη
πρακτικά θα σημαίνει οτι ΔΕΝ θα μπορούμε να δανειστούμε χρήματα
(μην ξεχνάει κανείς οτι αν δεν βγούμε για δανικά κάθε 2μηνες τα ταμεία μας ειναι άδεια)

Τι σημαίνει αδεια ταμεια ?
θα πω θέσω μονο μερικά ερωτήματα (αλλα ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ)

Εκτος απο τη μη καταβολή μισθών και συντάξεων

Πως θα μπορέσει η χωρα να αγοράσει φάρμακα ?

πως θα μπορέσει να προμηθευτεί καύσιμα ?
καταναλώνουμε περίπου 250.000 - 300.000 βαρέλια τη μέρα !
(ήδη οι μόνοι που μας πουλούν πετρέλαιο είναι το ... Ιράν !!!)

και μην ξεχνούμε οτι ο "λύκος" (και δη γκρίζος) στην αναμπουμπούλα χαίρετε ...

Επισης δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ακομα και η Αργεντινη οπου χρεοκοπησε το 2000 ηταν και ειναι μια χωρα που παραγει σχεδον τα παντα !
κι ομως, ο κοσμος δεν ειχε να φαει (κι ακομα δεν εχει 10 χρονια μετα)
τα δε spread μετα απο 10 χρονια ειναι κοντα στις 1000 μβ !!!
Τι κι αν ειναι στις G20 , ειναι γνωστόν:
"οπου ευημερούν οι αριθμοί, δυστυχούν οι άνθρωποι" ...

Και το κερασακι , ολόκληρος ο παραγωγικός ιστος του Ελληνικού κράτους
εχει καταστραφεί !
ΔΕΝ υπάρχουν βιοτεχνίες !
ΔΕΝ υπάρχουν βιομηχανίες !
Εισάγουμε το 70 με 75% των αναγκών μας !
αυτο σημαίνει οτι ΑΝ ξεκινήσουμε αυριο να στήνουμε αυτο το μηχανισμό παραγωγής που ειχαμε κάποτε , θα χρειαστούμε τουλάχιστον μια πενταετία !!!
ΠΟΙΟΣ αντέχει ΧΩΡΙΣ καύσιμα ΧΩΡΙΣ φαγητό 5 χρόνια ???

Εχω ξανά πει , ακόμα και στην ΚΑΤΟΧΗ οι κάτοικοι τις επαρχίας
ΔΕΝ πείνασαν ποτε ! ελα ομως που στα πεζοδρόμια και στις πλατείες των πόλεων ΔΕΝ φυτρώνει ΤΙΠΟΤΑ !
Ασε που οι "ανάγκες" του ανθρώπου τοτε με τον άνθρωπο του σήμερα ειναι πολλαπλάσιες ...

Τα ΝΗΣΙΑ μας ?
ΚΑΠΟΤΕ ήταν 100% αύταρκες !
τώρα ??? 100% ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΑ , μονο ενοικιαζόμενα και ταβέρνες υπάρχουν!

Και κλείνω αυτη την σύντομη έκθεση της άποψη μου , με μια γενικότερη άποψη για το Ευρωπαϊκό πρόβλημα
το θεμα τους ειναι οτι Δεν ειναι μονο η Ελλάδα το πρόβλημα ,
μακαρι να ηταν , θα συνέχιζαν να την "ταΐζουν" οπως το κάνουν τοσα χρονια αδιαμαρτύρητα ...
το αδιέξοδο στο οποιο εχουν περιέλθει ειναι οτι αν διώξουν της Ελλάδα θα καταρρευσουν τα παντα (και δεν μπορούν, να το στηριξουν)
Αν παλι διαλύσουν την ΕΕ παλι θα έχει τεράστιο πρόβλημα (η μαμα Γερμανία) με ενα Μαρκο "στο θεο" με ανταγωνιστικότητα υπο το μηδέν έναντι brand name made china/made USA ...

Το να βρίσκεσαι σε ενα αδιέξοδο σημαίνει οτι κάποτε θα επέλθει το μοιραίο... με τον τοίχο (διάλυση δλδ της ΕΕ)
Για μενα αυτο το γεγονός θα συμβει,

1ον, αν αποτύχει το Ευρωομόλογο
(που οσο κι αν το διαψεύδουν το περιμένω την επόμενη εβδομάδα)

2ον, Ευρώπη 2 ταχυτήτων , με € Βορά και € Νότου
(οπου το δευτερο θα υποτημηθει αρκετα)

Αν δείτε και αποτύχουν τα παραπάνω (τελευταία) "όπλα"
τοτε η ΔΙΑΛΥΣΗ της ΕΕ ειναι κοντα ,
και η Παγκόσμια "ΑΠΟΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ" αναπόφευκτη ...


Ενός κακού μύρια έπονται.



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2011, 01:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να μην είναι τόσο τραγικά τα πράματα ή τόσο πολύπλοκα.

Η Ελλάδα έχει πρωτογενές έλλειμα της τάξης των 16 δις το χρόνο. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι ξοδεύει για εσωτερικές ανάγκες 16 δις περισσότερα απ' όσα παράγει ή ότι πρέπει να ξοδεύει 16 δις λιγότερα για να μη χρειάζεται δάνεια.

Και τα ταμεία μας δεν είναι άδεια. Αδειάζουν για να πληρώνουμε πανωτόκια και τοκοχρεωλύσια. Το κράτος προτιμάει να μην πληρώσει μισθούς και συντάξεις παρά να μην πληρώσει τα δάνεια. Είναι σα να προτιμώ εγώ να δώσω τη δόση της πιστωτικής μου κάρτας και να αφήσω την οικογένειά μου νηστικιά για ένα μήνα. Ποιος λογικός άνθρωπος το κάνει αυτό;

Το δάνειο των 80 δις ευρώ που αναμένουμε, κατανέμεται χονδρικά ως εξής:
25 δις ενίσχυση στις τράπεζες
18 δις στις τράπεζες (πάλι) για ανακεφαλαίωση των απωλειών από την υποτίμηση των ομολόγων
14 δις στα ασφαλιστικά ταμεία για τον ίδιο λόγο.
23 δις για πληρωμή τόκων

Όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς, δεν πάει ούτε ένα ευρώ σε πληρωμή μισθών και συντάξεων. Το ρητό "να πάρουμε τη δόση για να πληρώσουμε μισθούς", εκτός από ωμός εκβιασμός, είναι και τελείως ανόητο.

Η λύση; Πολύ απλή:

1. Κηρύττουμε στάση πληρωμών και δεν πληρώνουμε κανέναν κερατά. Το έκαναν στο παρελθόν κι άλλοι και έφτιαξαν τη χώρα τους, και μάλιστα σε καιρούς δύσκολους.
2. Συμμαζεύουμε τις σπατάλες και ξέρουμε πως θα πρέπει να ζούμε μ' αυτά που παράγουμε.
3. Γνωρίζουμε εκ των προτέρων πως οι θυσίες μας έχουν σαν στόχο την προσπάθεια ανάτασης της χώρας και όχι την κερδοσκοπία των τοκογλύφων και των τραπεζών. Όλο κι όλο που μας λείπουν είναι 16 δις. Αν βγάλουμε 17 δις περισσότερα ή ξοδέψουμε 17 δις λιγότερα, έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα 1 δις.

Τώρα το θέμα είναι ποιον θα βρούμε να το κάνει αυτό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 21:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα το θέμα είναι ποιον θα βρούμε να το κάνει αυτό.

macedon



http://youtu.be/xA9nGRbibpQ

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 10:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα το θέμα είναι ποιον θα βρούμε να το κάνει αυτό.
Από που να επιλέξουμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1425781
Maintained by Digital Alchemy