ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ζωα και Ψυχη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kama
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 17:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια,

Το θεμα με προβληματιζει αρκετα. Η ιδια ψυχη μπορει να μετενσαρκωθει σε διαφορετικα σταδια της εξελιξης της σε ανθρωπινο και ζωικο σωμα?

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 17:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ αν διαβάσεις στο παρακάτω topic,σχετικά με την ύπαρξη της ψυχής, δεν έχουμε ακόμα αποδείξει,αν υπάρχει.Πάντως σύμφωνα με τους αρχαίους,υπήρχε η πεποίθηση της μετεμψύχωσης,δηλαδή η ψυχή ενός ανθρώπου να μεταφερθεί σε ζώο.Ενώ μετενσάρκωση είναι,να μεταφερθεί η ψυχή από άνθρωπο σε άνθρωπο (ή τελοσπάντων από το ίδιο ον,στο ίδιο ον).Επίσης υπάρχει και η πίστη πολλών αιγυπτιακών λαών,ότι κάποιος άνθρωπος στην επόμενη ζωή του μπορεί να γίνει σκουλήκι ή μυρμήγκι αν στην παρούσα ζωή του είναι αμαρτωλός.

Edited by - retronio22 on 02/10/2012 17:30:45

Edited by - retronio22 on 02/10/2012 17:31:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 18:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θεμα με προβληματιζει αρκετα. Η ιδια ψυχη μπορει να μετενσαρκωθει σε διαφορετικα σταδια της εξελιξης της σε ανθρωπινο και ζωικο σωμα?
Η σειρά ενσάρκωσης είναι: Ορυκτό βασίλειο -> Φυτικό βασίλειο -> Ζωικό βασίλειο -> Ανθρώπινο βασίλειο. Και είναι το αντίστροφο για αυτούς που μπαίνουν στην υπεξέλιξη.
Αυτά βέβαια με βάση την εσωτερική παράδοση.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/10/2012 18:34:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 21:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η σειρά ενσάρκωσης είναι: Ορυκτό βασίλειο -> Φυτικό βασίλειο -> Ζωικό βασίλειο -> Ανθρώπινο βασίλειο. Και είναι το αντίστροφο για αυτούς που μπαίνουν στην υπεξέλιξη.
Αυτά βέβαια με βάση την εσωτερική παράδοση.

Ντοτορο

Θέλω να πω μερικές σκέψεις για αυτο.

Ξέρεις οτι έχεις τον σεβασμό μου για πολλά μεταφυσικά θέματα,όπως έχω κι εγω τον δικό σου.
(...τουλάχιστον έτσι νομίζω )

Στο θέμα του quote,πάντα είχαμε διαφωνία.
Είσαι της σχολής που πιστεύει αυτα ακριβώς που γράφεις και είμαι της σχολής που πιστεύει ότι, οι ψυχές των ανθρώπων ενσαρκώνονται πάντα σε ανθρώπους και οι των ζώων πάντα σε ζώα.Γενικά όλα τα έμβια θεωρώ ότι έχουν ψυχή,είτε είναι στο ζωίκό,είτε στο ανθρώπινο,είτε σε κάποια άλλη μορφή ζωής που δεν υπάρχει στη γη,αλλά αλλού.

Μερικές σκέψεις ακόμη:

Ορυκτό Βασίλειο.

Δεν πιστεύω οτι υπάρχει ψυχή στο ορυκτό βασίλειο.
Και αυτο επειδή ο θάνατος ενός ορυκτού,είναι ανύπαρκτος.Δεν νομίζω οτι η πέτρα πεθαίνει ποτέ.
Βέβαια κάποια στιγμή,μετά απο εκατομμύρια ίσως και δισεκατομμύρια χρόνια,να χάνει σιγά-σιγά την μάζα της,λόγω αποβολής ηλεκτρονίων και εν γένει μετουσίωση των ατομικών πυρήνων της,συνεπεία της απώλειας αυτης.Αυτο δεν είναι θάνατος.Δεν φεύγει κάτι "απο μέσα" της,όπως στα έμβια.υπάρχει μόνο απώλεια ύλης.

Στο έμβιο,ταυτόχρονα με την απώλεια ύλης,έχουμε και την απώλεια της ψυχής,του πνεύματος,της νόησης,όπως και να το ονοματίσουμε το ίδιο είναι.
Είμαι απόλυτος για το ορυκτό βασίλειο.Στερείται ψυχής.


Φυτικό Βασίλειο.

Δεν μπορώ να αποκλείσω την ύπαρξη ψυχής στα φυτά.
Αντιδρούν σε ερεθίσματα,πολλαπλασιάζονται και πεθαίνουν.
πιθανόν λοιπόν,σαν μορφές Ζωής,να έχουν ψυχή,την υφή της οποίας εμείς δεν μπορούμε να κατανοήσουμε.Μέχρις εδώ όλα καλά.
Δεν μπορώ να δεχθώ,την "τιμωρία",μιας εξελιγμένης ψυχής (ζωϊκής-ανθρώπινης),να επιστρέφει και να καταλαμβάνει ένα νεογέννητο φυτό.

Σαν παράδειγμα,θα σου πώ το εξής:
Ενας μαθητής που αποτυγχάνει σε μια τάξη,καλείται την επόμενη χρονιά να παρακολουθήσει την ίδια τάξη.Μέχρι να τα καταφέρει,θα πηγαίνει στην ίδια τάξη.Δεν μπορεί να υποβιβασθεί σε κατώτερη τάξη.Υποτίθεται πώς έλαβε την απαραίτητη παιδεία και έδωσε τις προαγωγικές εξετάσεις.

Ετσι και με τις ψυχές.Αν σε μια ζωή είναι τόσο 'σκάρτη",απλά δεν θα ανεβεί επίπεδο ύπαρξης.Δεν θα επιστρέψει ποτέ όμως σε κατώτερη τάξη,απο όπου έχει επιτυχώς προαχθεί.

Η επιστροφή σε κατώτερες μορφές ύπαρξης,είναι για τους λαούς που θεωρούν την μετενσάρκωση μέρος της θρησκείας τους, ό,τι είναι η κόλαση για τους χριστιανούς.
Ενα απλό μέσο εκφοβισμού,ώστε να διάγουν "χρηστό" βίο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 23:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρεις οτι έχεις τον σεβασμό μου για πολλά μεταφυσικά θέματα,όπως έχω κι εγω τον δικό σου.
Εξαρτάται απο το τι λες, όπως και γω αμα πω μια αρλούμπα για να πω αρλούμπα, δε περιμένω να απαντήσει κάποιος σοβαρά. (Αλλά αν απαντήσει, οκ)
quote:
Δεν πιστεύω οτι υπάρχει ψυχή στο ορυκτό βασίλειο.
Και αυτο επειδή ο θάνατος ενός ορυκτού,είναι ανύπαρκτος.Δεν νομίζω οτι η πέτρα πεθαίνει ποτέ.
Το περίεργο ειναι.. οτι δεν μου χε περάσει ποτέ μέχρι σήμερα αυτό απ' το μυαλό. Όμως, πρέπει επίσης να σκεφτούμε οτι τα ορυκτά είναι η τροφή των φυτικών και επιπλέον, ναι μεν δεν πεθαίνουν, αλλά αλλάζουν υπόσταση. Αλλάζουν δομή.
quote:
Δεν μπορώ να αποκλείσω την ύπαρξη ψυχής στα φυτά.

Θέλω να πω κάτι. Κατ'αρχήν η έννοια της "ψυχής", ειναι πολύ μπακαλίστικη. Να το θέσω αλλιώς, ο κόσμος δε ξέρει τι πραγματικά εννοεί όταν μιλάει για ψυχή.
Στον λιγο προχωρημένο εσωτερισμό, η ΨΥΧΗ σαν όρος, είναι άλλο πράγμα απο αυτό που η ορθοδοξία αποκαλεί ψυχή. Το είπα και σε άλλο θέμα, αυτό που η ορθοδοξία αποκαλεί "ψυχή" είναι αυτό που οι εσωτεριστές αποκαλούν ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Με την εσωτεριστική έννοια του όρου ψυχή, ο μέσος άνθρωπος δεν έχει ψυχή. Έχει κάτι, ας πούμε, σαν δείγμα ψυχής.
Η Ψυχή κερδίζεται, δεν δίνεται δωρεάν.

quote:
Ετσι και με τις ψυχές.Αν σε μια ζωή είναι τόσο 'σκάρτη",απλά δεν θα ανεβεί επίπεδο ύπαρξης.Δεν θα επιστρέψει ποτέ όμως σε κατώτερη τάξη,απο όπου έχει επιτυχώς προαχθεί.
Εδώ κάνεις λάθος, αν μια ψυχή είναι πολύ σκάρτη, και δεν μπορεί να φτάσει στο ΑΠΟΛΥΤΟ μέσω της ανόδου, θα φτάσει μέσω της καθόδου. Φωτιά πάνω, φωτιά και κάτω.
Βέβαια, έχει 108 ζωές κάποιος για να κάνει αυτό το έργο. Μετά ο τροχός της σαμσάρα γυρνάει και τσουπ! κάτω.

Αυτή τη στιγμή η ανθρωπότητα έχει πάρει ήδη την κατηφόρα. Για να μείνει κάποιος στο ίδιο επίπεδο και να μη πάει πιο χαμηλά, θα πρέπει να καταβάλει προσπάθεια. Για να ανέβει και πιο ψηλα, θα πρέπει να καταβάλει υπερ-προσπάθεια. Όλα με την προσπάθεια γίνονται. Τίποτα κε του καναπέ.

quote:
Η επιστροφή σε κατώτερες μορφές ύπαρξης,είναι για τους λαούς που θεωρούν την μετενσάρκωση μέρος της θρησκείας τους, ό,τι είναι η κόλαση για τους χριστιανούς.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Καταρχάς σε όποια σχολή μυστηρίων πας, θα σου πουν ακριβώς αυτό που σου είπα:
"Η σειρά ενσάρκωσης είναι: Ορυκτό βασίλειο -> Φυτικό βασίλειο -> Ζωικό βασίλειο -> Ανθρώπινο βασίλειο. Και είναι το αντίστροφο για αυτούς που μπαίνουν στην υπεξέλιξη."
Μιλάμε για σχολές μυστηρίων, όχι για θρησκείες.
Έπειτα, όση βάση έχει η ιδέα οτι μένουμε στάσιμοι και οτι δεν μπαίνουμε σε υπεξέλιξη, τόσο βάσή έχει και η ιδέα οτι μπαίνουμε σε υπεξέλιξη, και δεν μένουμε στάσιμοι επ'αόριστον στην ίδια μορφή ζωής. Σε πρακτικό επίπεδο, μόνο ίσως αν έβγαινε κάποιος στους υπερευαίσθητους κόσμους (αστρικό και πάνω) θα μπορούσε να επαληθεύσει τι ακριβώς ισχύει. Τώρα μιλάμε θεωηρητικά βεβαίως.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/10/2012 23:08:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kama
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2012, 01:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορθολογιστικα ειναι πιο σωστο η εξελιξη να κινειται συνεχεια ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω και να μη μενει στασιμη, οπως και κατα τη διαρκεια της ζωης μας σκαμπανεβαζουμε εξελικτικα.

Ωστοσο δε μου φαινεται λογικο τα ζωα να ειναι απαραιτητα λιγοτερο εξελιγμενες ψυχες απο τους ανθρωπους, ειναι πιο ωριμα σε πολλα πραγματα, πιο προσαρμοσμενα στη φυση και απειρως περισσοτερο ζεν , οσο για τις εγκεφαλικες τους δυνατοτητες και τη νοημοσυνη τους η επιστημη ακομα τις ερευνα με αξιοθαυμαστα αποτελεσματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2012, 03:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιλάμε για σχολές μυστηρίων, όχι για θρησκείες.

Δεν βλέπω καμμία διαφορά.
Στα τυφλά βαδίζουν όλοι.

Δεν υπάρχει δηλαδή βασίλειο,πάνω απο το ανθρώπινο?
Οι σχολές μπορούν να δώσουν απάντηση με βεβαιότητα,πέραν πάσης αμφιβολίας?

Δεν νομίζω.

Επομένως...εν αναμονή εξελίξεων!!

Ψοφάς και...μαθαίνεις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2012, 03:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr

quote:
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Καταρχάς σε όποια σχολή μυστηρίων πας, θα σου πουν ακριβώς αυτό που σου είπα:
"Η σειρά ενσάρκωσης είναι: Ορυκτό βασίλειο -> Φυτικό βασίλειο -> Ζωικό βασίλειο -> Ανθρώπινο βασίλειο. Και είναι το αντίστροφο για αυτούς που μπαίνουν στην υπεξέλιξη."
Μιλάμε για σχολές μυστηρίων, όχι για θρησκείες.

Και γω πάντως είμαι της άποψης οτι μόνο ως άνθρωπος επανενσαρκώνεσαι.
Και αυτό μάλιστα είναι άποψη "σχολἠς". Αν το έχω καταλάβει σωστά

quote:
Αυτή τη στιγμή η ανθρωπότητα έχει πάρει ήδη την κατηφόρα. Για να μείνει κάποιος στο ίδιο επίπεδο και να μη πάει πιο χαμηλά, θα πρέπει να καταβάλει προσπάθεια. Για να ανέβει και πιο ψηλα, θα πρέπει να καταβάλει υπερ-προσπάθεια.

Δεν ξέρεις πόσο με ανακούφισε αυτό που είπες!
Πάνω που ένοιωθα οτι πάει, δεν με βλέπω να βελτιώνομαι με τίποτα όσο και αν προσπαθώ.. (ντάξει υπερβάλω)

quote:
Έπειτα, όση βάση έχει η ιδέα οτι μένουμε στάσιμοι και οτι δεν μπαίνουμε σε υπεξέλιξη, τόσο βάσή έχει και η ιδέα οτι μπαίνουμε σε υπεξέλιξη, και δεν μένουμε στάσιμοι επ'αόριστον στην ίδια μορφή ζωής. Σε πρακτικό επίπεδο, μόνο ίσως αν έβγαινε κάποιος στους υπερευαίσθητους κόσμους (αστρικό και πάνω) θα μπορούσε να επαληθεύσει τι ακριβώς ισχύει. Τώρα μιλάμε θεωηρητικά βεβαίως.

Αυτό μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2012, 15:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και γω πάντως είμαι της άποψης οτι μόνο ως άνθρωπος επανενσαρκώνεσαι.
Και αυτό μάλιστα είναι άποψη "σχολἠς". Αν το έχω καταλάβει σωστά
Μπορεί και να έιναι, δεν πιστεύουν ολες οι σχολές τα ίδια πράγματα. Αλλά σχολές που δεν αναφέρονται στην υπεξέλιξη και στην αναγκαιότητα να κάνουμε το έργο ΤΩΡΑ δεν βοηθάνε στην εξέλιξη των μελών τους, κατ'εμέ. Ή δεν την θέλουν
quote:
Αυτό μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανό;
Οκ,
λοιπον...
Λέω:
"Έπειτα, όση βάση έχει η ιδέα οτι μένουμε στάσιμοι και οτι δεν μπαίνουμε σε υπεξέλιξη, τόσο βάσή έχει και η ιδέα οτι μπαίνουμε σε υπεξέλιξη, και δεν μένουμε στάσιμοι επ'αόριστον στην ίδια μορφή ζωής."
Εδώ αυτό που θέλω να πω, ειναι οτι στην θεωρία μπορει να ισχύει οτιδήποτε. Απο το οτι μετανσαρκωνόμαστε σε ανθρώπους μέχρι οτι μετανσαρκωνόμαστε σε πάπιες.

Έπειτα λέω:
"Σε πρακτικό επίπεδο, μόνο ίσως αν έβγαινε κάποιος στους υπερευαίσθητους κόσμους (αστρικό και πάνω) θα μπορούσε να επαληθεύσει τι ακριβώς ισχύει. Τώρα μιλάμε θεωηρητικά βεβαίως."
Για να μάθουμε όμως τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και όχι με βάση υποκειμενικές απόψεις του ενός και του άλλου, πρέπει να βγούμε αστρικό. Ή πιο "ψηλά". Και εκεί θα μπορέσουμε να επαληθεύσουμε κάποια πράγματα.


quote:
Πάνω που ένοιωθα οτι πάει, δεν με βλέπω να βελτιώνομαι με τίποτα όσο και αν προσπαθώ.. (ντάξει υπερβάλω)
Διαλογισμό, προσευχή, άσκηση της συνείδησης μέσα στη μέρα, καλή διατροφή, κίνηση του σώματος, μετατροπή της ενέργειας/αλχημεία. Αυτά είναι όλα.

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Δεν βλέπω καμμία διαφορά.
Στα τυφλά βαδίζουν όλοι.
Οκ, το δέχομαι αυτό.
quote:
Δεν υπάρχει δηλαδή βασίλειο,πάνω απο το ανθρώπινο?
Αν εννοείς στη τρίτη διάσταση, βιολογικά, υποθέτω πως όχι.
quote:
Οι σχολές μπορούν να δώσουν απάντηση με βεβαιότητα,πέραν πάσης αμφιβολίας?
Οχι. Εσύ, μόνο μπορείς. Δηλαδή ο καθένας μας προσωπικά με τις εμπειρίες του.

quote:
Επομένως...εν αναμονή εξελίξεων!!

Εγώ δε περιμένω.
quote:

Ψοφάς και...μαθαίνεις!!!

υγ: Μην εισαι και τοσο σίγουρος για αυτό


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/10/2012 15:54:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1098633
Maintained by Digital Alchemy