ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "" ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 01:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε DSM, με ΝΙΚΟΜΑΧΟ φαίνεται πως είμαστε σε καλό δρόμο με την "πρόβλεψη" που αν και εσύ την έφερες στο τραπέζι αρνεισαι ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ να την ορίσεις (τυχεράκια άφησες το ΝΙΚΟΜΑΧΟ να βγάλει το φίδι από την τρύπα, αλλά στο λέω, δεν κάνουν έτσι οι φίλοι!!!!)

Επίσης οι ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ που υποστήριξες ότι σας έφερα πρέπει να σου πέφτουν ιδιαιτέρως βαριές καθώς ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ να μας τις παρουσιάσεις ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΑ.

Τι έπαθες και δεν μας τις παρουσιάζεις???

Δεν τις βρίσκεις μήπως???

Μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε κάτι???

Υ.Γ Άχαστη η τακτική Sesostris που ακολούθησες για την κατασυκοφάντηση του συμομιλητή σου αλλά από εμένα δεν περνά απαρατήρητη όπως βλέπεις...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 01:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
DSM
Και μια απαντησούλα στην ερώτησή μου όμως, καλή θα ήταν...

Πάω στοίχημα 10 μπύρες Βεργίνα, ότι απάντηση δεν θα πάρεις.


Εεεεεεπ!!!

Κλέβεις!!!


ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ο DSM μου έγραψε

quote:
DSM
Περιμένω ακόμα απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα.

Και ΕΧΘΕΣ στις 1.30.50 τα ξημερώματα του ΕΓΡΑΨΑ (τα bold δικά μου)

quote:
Alexandros.
Όσο δεν μου ορίζεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ (αφού έτσι το θες και σωστά) τον όρο/έννοια/μέγεθος "πρόβλεψη" στη ΓΘΣ και την ΚΘ πολύ φοβάμαι ότι θα περιμένεις για πολύ ακόμα...

Αν εσύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ και ο DSM δεν καταλαβαίνετε αυτό που διαβάζετε το μόνο που κάνετε είναι να στεναχωρείτε τον ΑΜΕΙΝΙΑ.

quote:

Κι αν την πάρεις, θα είναι βλακώδης, τόσο που θα αναγκασθείς, όχι μόνο να μην δεχθείς το στοίχημα, αλλά να με κεράσεις και 10 μπύρες!!!

Τα μόνα βλακώδη μέχρι στιγμής είναι οι αστήρικτες και αντιεπιστημονικές προσωπικές σου ΑΠΟΨΕΙΣ περί ΓΘΣ και μια τύπου ερώτηση του DSM.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 01:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑ

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι παίζετε την κολοκυθιά.


Όχι ΑΜΕΙΝΙΑ και χάνεις την όλη ουσία.

quote:

Δηλώνεις -και είναι δικαίωμα σου- γνώστης του αντικειμένου.

Ουδεπώποτε έκανα κάτι τέτοιο!

quote:

Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά(γιατί αλλιώς θα παίζω και εγώ την κολοκυθιά μαζί σας) ότι η αρχική ερώτηση είναι διατυπωμένη σε απλά ελληνικά.(εξισώσεις δεν έχει για να ορισθούν μεγέθη,π.χ.).
Κατ' εμέ,χρήζει απάντησης.

Λάθος φίλε ΑΜΕΙΝΙΑ!
Όσο απλά και να σου φαίνονται τα Ελληνικά της οι διατυπώσεις στη ΦΥΣΙΚΗ πρέπει να έχουν ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ στις εκφράσεις τους.

Και στην τελική αφού έχω δηλώσει ΞΕΚΑΘΑΡΑ στον DSM ότι χωρίς να μου ορίσει τι θεωρεί ΠΡΟΒΛΕΨΗ στη ΓΘΣ και την ΚΘ ΔΕΝ πρόκειται να του απαντήσω θα μπορούσε να δώσει την απάντηση μόνος του και να σχολιάσει εκ των υστέρων και εκ του ασφαλούς τη δική μου άρνηση δείχνοντας ίσως π.χ τι ήθελα να κρύψω-αποφύγω...

Αντ'αυτού τι κάνει?

Επιμένει με κατατονικό τρόπο να ζητάει απάντηση, να με χλευάζει που δεν δίνω απάντηση ενώ από ΕΧΘΕΣ ΤΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ.

quote:
Alexandros

Όσο δεν μου ορίζεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ (αφού έτσι το θες και σωστά) τον όρο/έννοια/μέγεθος "πρόβλεψη" στη ΓΘΣ και την ΚΘ πολύ φοβάμαι ότι θα περιμένεις για πολύ ακόμα...


Αυτά και αν είναι ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...

quote:

Αυτό όμως:
quote:
Η κατανόηση του γραπτού λόγου είναι μια δεξιότητα που φαίνεται ότι δεν την κατέκτησες μαζί με τα υπόλοιπα παιδάκια της τάξης σου όταν έπρεπε...

Δεν στέκει.
Και δεν εννοώ ως χαρακτηριρισμός.Έχετε στολιστεί χειρότερα από αυτό,δίνοντας αφορμές εκατέρωθεν.
Αλλά από πλευράς υπόστασης σε εκθέτει.Πες του τίποτα άλλο.


Ελπίζω ήδη να έχεις αλλάξει γνώμη...

Υ.Γ Θέλεις να παρουσιάζεις εσύ τα στολίσματά μου προς τον DSM και εγώ του DSM προς το πρόσωπό μου (καθώς και τις αντίστοιχες αφορμές) για να δούμε ποιος είναι ο καλύτερος ντεκορατέρ???
______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 04/11/2013 01:53:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 02:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alexandros

Υποχωρώ. Έχεις σε όλα δίκιο. Έχασα. Finito.

Υ.Γ. 1. Την απαντησούλα δεν την πήρα, παρά μόνο τον πούλο, μηθύρας συνεπικουρούμενης. Ανίκητη ομάδα.

Υ.Γ. 2. Σε πόσα φρύδια θέλεις να δεις το όνομά σου, για να καταλάβεις πως έχεις θέματα?

Υ.Γ. 3. Δεν κάνω κέφι νταραβέρια με την πάρτη σου. Νόμιζα πως αυτό το έχουμε λύσει μεταξύ μας. Αν καταλαβαίνεις τι θα πει "εμμονικός", έχει καλώς. Στο είπα και με άλλους τρόπους. Αν όχι, καταλαβαίνουνε οι υπόλοιποι, οπότε το ίδιο κάνει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 09:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 4

ΗΘΙΚΑ ΝΙΚΟΜΑΧΕΙΑ

,,,,,,,,με τον Νικομαχο ,,, συμβαινει το εξης ειναι πολυγνωσιας αλλα του τυπου του αχταρμα ..

...αν μπορουσαμε να κανουμε μια βολτα μεσα στο νευρωνικο του δικτυο θα διαπιστωναμε πολλες παρα πολλες συναψεις καιμεγαλη πυκνωση νευρωνικων κλαδων και παρακλαδων αλλα χωρςις μια ταξη ..ενα αληθινο βιολογικο κουβαρι ...

δηλαδη ...μιλαμε πχ για μια νοητικη βιβλιοθηκη σπασμενη και με τα βιβλια της καταγης πεταγμενα απο δω και κει .. την εχουμε ολοι την εικονα αυτη ???..

...ενας τετοιος ανθρωπος ως διανοουμενος και συζητητης ειναι τρομερα πικροχολος κι επιθετικος με οτι τον ακυρωνει ως προς την γνωση που θεωρει οτι κατεχει .. ειναι δεσποτικος και εκμηδενιστικος με αυτους που κατεχουν λιγοτερη γνωση απο αυτον αλλα ας πουμε πολυ πιο οργανωμενη αρα αξιοποιησιμη ..
...τους νιωθει σαν να απειλουν την επενδυση μιας ζωης.. ο Νικομαχος δεν εχει επενδυσει στην κατανοηση και στην τακτοποιηση της γνωσης τοσο οσο στην επιδεικτικη συσσωρευση και την εγωικη του στεψη μεσω αυτης μεσα σε συζητησεις .. δε ειναι ενας εντιμος αναζητητης και δημιουργος γιατι αλλιως δε θα απαξιωνε ετσι καθε νεοεσερχομενο στα πεδια αναζητησης χριζοντας τον μαλακα κι ασχετο ..Ο Νικομαχος ειναι ενας ποντικουλης που τρωει λαιμαργα και στα κλεφτα απο τα κελαρια της ετοιμοπαραδοτης γνωσης και ιδιως της πρωτοποριακης ...

..δε ανεχεται την ταξη στα βιβλια και τις σχισμενες σελιδες του τις εριγμενες στο εγκεφαλο του ΚΑΤΑ ΑΝΑΡΧΕΣ ΣΤΙΒΕΣ ...και καθε ατομο που βαζει μια ταξη στην γνωση τον νιωθει απειλη για το εγκεφαλικο χαος του το πολυγνωσιακο ..

χμμμ..αυτος ειναι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ΠΙΘΑΝΟΝ.... ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΑΤΟΜΟ ΔΕ ΤΟN ΞΕΡΩ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ AΠO AYTON KAI ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΟΠΑΛΙΚΑΡΑ ΠΑΛΑΙΟΣΕΙΡΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΙΣ ΕΙΡΩΝΙΕΣ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΕΣ ...για τις οποιες ουδεποτε προσωπικα καταδεχτηκα να διαμαρτυρηθω στην διαχειριση του φορουμ εν αντιθεσει με τα πρωτοπαλικαρα μας που καθε τρεις και στελνουν μηνυματακια διαμαρτυριας και καρφωματος των αλλων μελων .. τετοιοι αηθεις ειναι και πισωπλατοι μαχαιροβγαλτες ...χμμμ!!!!
===============

....αλλα ξεμακρυναμε ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΑΡΕΚΤΤΑΠΗΚΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΕΞ' ΑΝΑΓΚΗΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ ΣΑΣ ΑΛΕΞΑΝΤΡΕ ΚΑΙ ΝΙΚΟΜΑΧΕ απο το θεμα της ΓΘΣ..Ας ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ... στον αληθινο αντιλογο .. περι της Γενικης Θεωριας της Σχετικοτητας ...

...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 04/11/2013 09:59:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 11:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Alexandros

Υποχωρώ. Έχεις σε όλα δίκιο. Έχασα. Finito.


Είμαι σίγουρος ότι θα σε κερδίσει η ανάγκη σου για ποιοτικό διάλογο και θα επανέλθεις τάχιστα...

quote:

Υ.Γ. 1. Την απαντησούλα δεν την πήρα, παρά μόνο τον πούλο, μηθύρας συνεπικουρούμενης. Ανίκητη ομάδα.

Αλήθεια, το "εμμονικός" μπορείς να μας το ορίσεις γιατί κάτι αρχίζω να υποπτεύομαι...

quote:

Υ.Γ. 2. Σε πόσα φρύδια θέλεις να δεις το όνομά σου, για να καταλάβεις πως έχεις θέματα?

Ένα ζευγάρι θα μου αρκούσε αρκεί να ήταν τα κατάλληλα. Εδώ μέσα ΔΕΝ υπάρχει ΟΥΤΕ ένα πάντως, έτσι για δείγμα, και στο υπογράφω...

quote:

Υ.Γ. 3. Δεν κάνω κέφι νταραβέρια με την πάρτη σου. Νόμιζα πως αυτό το έχουμε λύσει μεταξύ μας.

Και εγώ αυτό νόμιζα μετά το θέμα με τους Εξωγήινους αλλά μόλις είδες επιστημονικές θέσεις επί της ΓΘΣ να φέρνουν σε δύσκολη θέση το φίλο σου το Νικόμαχο είπες να παραβείς τη θέση σου.
Είμαι σίγουρος ότι και στο μέλλον θα αναγκαστείς να το ξανακάνεις.

Εγώ από τη μεριά μου δεν σε ξαναενόχλησα έκτοτε διότι όταν συνδέω κάποιον τον συνδέω κανονικά και μόνιμα!

quote:

Αν καταλαβαίνεις τι θα πει "εμμονικός", έχει καλώς. Στο είπα και με άλλους τρόπους. Αν όχι, καταλαβαίνουνε οι υπόλοιποι, οπότε το ίδιο κάνει.

Γράψε μου άλλη μια ρε συ ότι περιμένεις να σου απαντήσω την ερώτησή σου...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 04/11/2013 11:23:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 11:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
....αλλα ξεμακρυναμε ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΑΡΕΚΤΤΑΠΗΚΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΕΞ' ΑΝΑΓΚΗΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ ΣΑΣ ΑΛΕΞΑΝΤΡΕ ΚΑΙ ΝΙΚΟΜΑΧΕ απο το θεμα της ΓΘΣ..Ας ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ... στον αληθινο αντιλογο .. περι της Γενικης Θεωριας της Σχετικοτητας ...

Όποτε ξαναδείς την απέναντι πλευρά να ψελλίζει κάτι ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΓΙΑ ΓΘΣ έλα να μου το πεις...

Λάκισαν ένας-ένας εν μέσω των γνωστών χαμαιτυπικών ύβρεων προς τους συνομιλητές τους με τους οποίους διαφωνούν (έστω και αν ήταν καφενειακού επιπέδου οι διαφωνίες που εξέφρασαν) για να κρύψουν ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΝΔΕΙΑ .

Επειδή δε, η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΝΔΕΙΑ είναι τόσο μεγάλη και οι χαρακτηρισμοί τους πρέπει να είναι όσο πιο χαμαιτυπικοί και εμετώδεις μπορεί να γίνουν μήπως και την καλύψουν!

Δυστυχώς γι'αυτούς, η πραγματικότητα έδειξε ότι δεν υπήρχαν προσωπικοί χαρακτηρισμοί αρκετά βορβορώδεις ώστε να την καλύψουν αυτή τη ρημάδα την ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΑ που ξεχειλίζει από παντού...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 04/11/2013 11:46:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 11:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 4

ΟΚ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΦΥΓΑΝ ΤΑ ΦΡΙΚΙΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ

ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ
...επλιζω να ενδιαφερεσαι για συνομιλια με αλλους εκτος απο τους γνωστους αγνωστους χαμαιλεοντες που λες και συ ..

----------------------
ΜΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΘΣ

...απο το μαθηματικο φορμαλισμο ης τανυστικης λεγομενης αλγεβρας μεσω τις οποιας εκφραστηκαν οι εξισωσεις πεδιου ης ΓΘΣ δε κατεχω ..και ελαχιστα με ενδιαφερει να περιπλακω σε αυτην την λαγνα και μεταμετα μοντερνα αλγεβρα την αχρηστη ουσιαστικα που μονο οι αινσταινικες υποερνοητικες αλχημειες την καθιστουν χρησιμη...

…οι τανυστες ειναι περιεργες μαθηματικες <<οντοτητες-πινακες>> κατι σαν προεκταση της εννοιας του διανυσματος που ενσωματωνουν την διασταση του χρονου ,,και πραγματικα η αλγεβρα τους αναγεται στην αλγεβρα πινακων και είναι κατι σαν συμβολορνιθοσκαλισματα μακραν της φυσικης κατανοησης κι ερμηνειας των φαινομενων ...
Να ένας τανυστης

κι εδω μια τανυστικη εξισωση ..


Η ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ ΓΘΣ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΘΕΩΡΙΑΣ ) ΔΕ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΞΕΝΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΑΝΥΣΤΙΚΩΝ ΑΛΓΕΒΡΙΚΩΝ ΕΞΙΣΩΣΕΩΝ .. ΑΛΛΑ ΑΛΛΟΥ ..

ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΕ 4 ΕΠΙΠΕΔΑ

- στο επιπεδο της ισχυος των βασικων παραδοχων και θεμελιων της θεωριας
( εκει σημαντικη δουλεια εχει κανει ,ναι ,ο Τσολκας )
-στο επιπεδο της εσωτερικης συνεπειας και μη αντιφασης μεταξυ αρχων και πορισματων-συμπερασματων αλλα και μεταξυ των ιδιων των συμπερασματων και πορισματων ..

- στο επιπεδο της θεμιτοτητας και μη αυθαιρεσιας της λογιστικης μαθηματικης φορμας τυπολογιας που επινοειται (4πλο Επιχειρημα )…
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ

-στο επιπεδο της ερμηνειας φαινομενων και εμπειρικων δεδομενων φυσικων η εργαστηριακων ..( 4πλο Επιχειρημα )

...αν σε ενα απο τα τελευταια 3 επιπεδα τουλαχιστον βληθει και αμφισβητηθει η εγκυροτητα τοτε δημιουργουνται υπονοιες ακυρωσης της θεωριας …
...αν ομως η εγκυροτητα αμφισβητηθει στο πρωτο επιπεδεο δηλαδη στις βασικες αρχες τοτε καταρρεει ολο το συστημα ακομη κι αν στα αλλα επιπεδα δεν εχουν ακομη εντοπιστει προβληματα κυρους ....

ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΑΙΝΣΤΑΙΝΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΠΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ...

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ...

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΜΑ ΑΝΑΛΗΘΕΙΑΣ ΒΑΣΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΑΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ

…με την Ειδικη Σχετικοτητα εχω ασχοληθει ,Αλεξαντρε, στο θεμα που σου ειπα να συμμετεχεις ...

…τωρα με την Γενικη που την θεωρω ως αλλοθι της Ειδικης συνεβη να καταλαβω απο το λιγο που εχω ασχοληθει το εξης ..ο κυριος-Κυριου Αινσταιν μας ειχε σκοπο ,,να σωσει την <<Ειδικη>> του θεωρια... οταν αρχισαν να γινονται παρατηρησεις καμπυλογραμμης κινησης του φωτος ..χμμ καθως πλησιαζει αυτο κοντα σε τεραστιες αυτόπεριστρεφομενες μαζες μαζες ..10 χρονια λενε μοχθησε να βγαλει την ειδικη σχετικοτητα από το αδιεξοδο αυτό και προιον αυτου του μοχθου ηταν η Υπερκαινοφανης Γενικη Σχετικοτητα… πως αλλιως περισωθει η υποθεση των αμαζων φωτονιων οταν ατο φως καμπυλωνει υπο την επιδραση βαρυτικης ελξης ????

,,εκει η υπερκαινοφανης αινσταινια φαντασια εκτροχιαστηκε σε αλλα μηκη και πλατη ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥ.. αρχισε να μιλα για Χωροχρονο που συμπεριφερεται σα ένα υλικο μεσο χωρις όμως να ειναι τετοιο …χμ ………….ακομη δεν εχω καταλαβει πως τον εννοουν οι αινσταινικοι σχετικιστες ...
…ο κυριος Κυριου αρχισε να μιλα για αορατες μεμβρανες που καμπυλωνουν ,, εισηγαγε την τανυστικη αλγεβρα με προτροπες φιλων του που γνωριζαν τους αλχημιστες μιας φανταστικης αλγεβρας και γεωμετριας .. αχρηστης μεχρι τοτε και χωρις αντικιεμενικο πεδιο εφαρμογης …
…η ΓΘΣ .. ηταν και παραμενει κατατην γνωμη μου το ολοκληρωμα μιας παραδοξολογιας ….κι η απογειωση αυτης της παραδοξολογιας ηρθε μεσα απο τις ερμηνειες του μακροκοσμικου μας συμπαντος που επιχειρησαν και συνεχιζουν να επιχειρουν οι αινσταινικοι σχετικιστες ….…

…να ένα δειγμα από τις πιο βασικες παραδοξολογιες …

<<το βαρυτικο πεδιο ασκει ελξεις και στην ενεργεια κι οχι μονο σε μαζες >>( ακουσον ακουσον )..
<<το φως καμπυλωνει γιατι υπαρχει μια αορατη μεβρανη καμπυλωμενου κενου ( ακουσον ακουσον ) που λεγεται χωροχρονος >>

ΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΜΦΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΟΠΙΣΤΕΙ Η ΘΕΩΡΙ Α ΤΟΥ ΑΙΘΕΡΑ ( ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΠΟΥ <<ΒΑΘΟΥΛΩΝΕΙ>>ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ) ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΕΔΡΑΜΑΝ ΤΑ ΠΛΕΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ….

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 04/11/2013 11:58:32

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 04/11/2013 12:03:20

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 04/11/2013 12:08:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 13:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα γυαλιά σου έβαλε Αλέξανδρε η ΜΥΘΗΡΑ...!!!!

Μία απο τις παραμέτρους της εξίσωσης G+Λg=κΤ, που σού έθεσα, είναι η εξίσωση που παρέθεσε η ΜΥΘΗΡΑ.Βέβαια δεν είναι ολοκληρωμένη, χρειάζεται και άλλους δυο τανυστές ( Riemann και Minkowski ) και εναν μετασχηματισμό Lorentz υποβάθρου και θα καταλήξει ώς 0h(μν)=-16πΤ(μν).

Μόνο με αυτή την λύση, θα είναι και συμβατή με την βαρύτητα του ηλιακού μας συστήματος.

Και το καίριο ερώτημα:
Ποιό είναι το λάθος σε αυτή την εξίσωση?

Είναι δύο.
1. Εισάγει αυθαίρετα την σταθερά Λ.
2. Για να προχωρήσει στην λύση, πρέπει να δώσει τιμή 0 στην Λ, οπότε ποίος ο λόγος εισαγωγής της?

Για αυτο λοιπόν, πάρε αγκαλιά τον Αϊνστάϊν και τις 10 τανυσματικές του εξισώσεις, μαζί με τις λύσεις της αυθαιρεσίας και της γόνιμης φαντασίας, που έδωσαν όσοι ανέφερες, τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας και απομονώσου στο Ορος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 15:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε.

Χαράς το κουράγιο σου. Του μιλάω για πρόβλεψη, και μου ζητάει τον ορισμό της λέξης. Του μιλάω για εμμονές, και ζητάει τον ορισμό κι αυτής της λέξης.

Ο τύπος ή δεν είναι Έλληνας, ή είναι αγράμματος. Να δεις, που και για να αναπνεύσει, θέλει βιβλιογραφία και οδηγίες χρήσης. Κι εσύ του συζητάς για τανυστές. Να δεις που θα σου ζητήσει και τους ορισμούς του "και", του "οτι", του "αν" και του "άρα".

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

Edited by - DSM on 04/11/2013 15:23:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 15:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ

Η ΓΘΣ δεν είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΘΕΩΡΙΑ όπως έγραψα από τα πρώτα μου μηνύματα και έχει τις δικές της ατέλειες ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ τις έχετε ακουμπήσει. Οι αιτιάσεις σου έναντι της ΓΘΣ δεν στέκουν.

Το πρόβλημα σου αρχίζει και τελειώνει στον Αιθέρα (όπου συμφωνούμε) αλλά μείνε εκεί. Η ΓΘΣ δεν καταρρίπτεται από αυτά που αναφέρει ο οποιοσδήποτε Τσόλκας.

Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν ακόμα πιο σοβαροφανείς προσπάθειες κατάρριψης της ΓΘΣ από αυτές που είδα με μια γρήγορη ματιά στον Τσόλκα (τον οποίο τον έμαθα από εσένα και το ΝΙΚΟΜΑΧΟ που τον ανέφερε).

(Ο Τσόλκας μου μοιάζει σε επιχειρηματολογία με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ στην επιστημονική του εκδοχή)

Τελικά τείνω να πιστέψω ότι όλοι αυτοί που προσπαθούν να την καταρρίψουν με τόσο προφανώς λάθος και επιστημονικά άκομψο τρόπο μάλλον συντελούν στη διατήρησή της.

Η ΓΘΣ κάποια στιγμή νομοτελειακά θα αντικατασταθεί από άλλη πληρέστερη θεωρία (η οποία μάλλον θα τη συμπληρώνει παρά θα την καταρρίπτει αφού ΗΔΗ εξηγεί πλήθος φυσικών φαινόμενων όπως σας έχω αναφέρει) ΑΛΛΑ αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο έχουμε για την εξήγηση της βαρύτητας και φαινομένων που σχετίζονται με αυτήν...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 16:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Μία απο τις παραμέτρους της εξίσωσης G+Λg=κΤ, που σού έθεσα,

Ώπα, μιας που επανήλθες.

Για την ίδια εξίσωση και όταν σου ζήτησα να μου ορίσεις τα μεγέθη μου έγραψες εν μέσω χλευασμών αυτό:

quote:

Πρόκειται για εξίσωση πεδίου, βασισμένη στην βαρυτική θεωρία του Νεύτωνα, αλλά άστο καλύτερα.
Μόλις απέδειξες το επίπεδό σου!

Αλήθεια, έχεις καταλάβει ποια είναι αυτή η εξίσωση που έκανες copy paste και μας την κουβάλησες εδώ μέσα???

quote:

είναι η εξίσωση που παρέθεσε η ΜΥΘΗΡΑ.

Σώωωωωπα!!!!
Την αναγνώρισες???

Μπράβο ρε θηρίο αλλά για πες μας ποιου είναι αυτή η εξίσωση και ποια είναι τα μεγέθη της ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ???

quote:

Βέβαια δεν είναι ολοκληρωμένη,

Μα τι μου λες???

Για πες, για πες....

quote:

χρειάζεται και άλλους δυο τανυστές ( Riemann και Minkowski ) και εναν μετασχηματισμό Lorentz υποβάθρου και θα καταλήξει ώς 0h(μν)=-16πΤ(μν).

Για βάλε τους τανυστές που λείπουν στη θέση τους για να σκάσουμε στα γέλια...

quote:

Μόνο με αυτή την λύση, θα είναι και συμβατή με την βαρύτητα του ηλιακού μας συστήματος.

Εδώ όποιος θέλει μπορεί να γελάσει όσο θέλει...

quote:

Και το καίριο ερώτημα:
Ποιό είναι το λάθος σε αυτή την εξίσωση?

Έλα βρε λαγωνικό που ανακάλυψες και...λάθη στην εν λόγω εξίσωση ΠΟΥ ΑΓΝΟΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ!!!

Καλά πες μας ποιου είναι και βάλε και τους τανυστές που τις λείπουν και θα τα βρούμε και τα λάθη της...

quote:

Είναι δύο.
1. Εισάγει αυθαίρετα την σταθερά Λ.
2. Για να προχωρήσει στην λύση, πρέπει να δώσει τιμή 0 στην Λ, οπότε ποίος ο λόγος εισαγωγής της?

Κάτσε ρε συ.

Σοβαρά τώρα.

Αυτό είναι ΕΝΑ λάθος.
Δηλ. κάποιος μπορεί να θεωρήσει ως... μη γενόμενη την εισαγωγή της
Έτσι δεν είναι???

Πάμε πάλι στα... αστεία μας.

Μήπως κάποιοι άλλοι (πληρωμένοι συνωμότες επιστήμονες) δεν τη θεωρούν μηδέν οπότε...σώζουν και τα...δύο λάθη???

Πόσο πολύ θα μου φτιάχνεις τις ημέρες μου ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

quote:

Για αυτο λοιπόν, πάρε αγκαλιά τον Αϊνστάϊν και τις 10 τανυσματικές του εξισώσεις, μαζί με τις λύσεις της αυθαιρεσίας και της γόνιμης φαντασίας, που έδωσαν όσοι ανέφερες, τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας και απομονώσου στο Ορος!!!

Και ποιος ο λόγος που θες να επιστρέψεις στην εποχή του χαλκού???

Ελπίζω ο Δίας και ο Απόλλωνας να σε έχουν για πάντα καλά φίλε μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ και να ...επιστημολογείς ακατάσχετα!!!

Αν το γέλιο είναι υγεία δεν πρόκειται να πεθάνω ποτέ όσο ποστάρεις εσύ, ο γιαπετ, ο DSM, ο Sesostris και λοιποί!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 16:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM σου αρέσει να τρίβεσαι στη γκλίτσα έ?

Πολύ χαίρομαι όταν πέφτω μέσα!!!

quote:
DSM
Του μιλάω για πρόβλεψη, και μου ζητάει τον ορισμό της λέξης.

Και δεν χαίρεσαι που σου μιλάω σαν ίσος προς ίσο και δεν σε έχω πάρει στο ψιλό αφού έχω καταλάβει τι σόι γνώσεις κουβαλάς???

Δώσε τον ορισμό αφού τον ξέρεις τον ρημάδι.

Θυμάσαι?

Σε είχα ρωτήσει αν ξέρεις τον ορισμό και μου απάντησες με...υφάκι.

quote:
DSM
Alexandros

quote:
Γνωρίζεις πως ορίζεται η "πρόβλεψη" στη Φυσική?

Εσύ, πως το κόβεις?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Επειδή μάλλον το... κόβω πολύ καλά για το αντιληπτικό σας επίπεδο ΑΚΟΜΑ ΚΡΥΒΕΣΑΙ.

Το υφάκι σου έλειπε βρε ταλαίπωρε DSM...

quote:

Του μιλάω για εμμονές, και ζητάει τον ορισμό κι αυτής της λέξης.

Καλά, αυτό το αίτημα μου το παίρνω πίσω αρκεί να μου ξαναζητήσεις άλλη μια φορά να σου απαντήσω.

ΟΚ???

quote:

Ο τύπος ή δεν είναι Έλληνας, ή είναι αγράμματος.

Και στις δύο περιπτώσεις θα έπρεπε να κάνεις πάρτυ και όχι να να είσαι στα σχοινιά και να αναγκάζεσαι να ΚΡΥΒΕΣΑΙ και να ΨΕΥΔΕΣΑΙ και να μη δίνεις γνωστούς σε εσένα ορισμούς και ποιες είναι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οι ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ που με κατηγόρησες ότι σου έφερα.

Έλα κάνε το τώρα καθώς και η δικαιολογία σου περί προσωπικής ζωής
έχει πέσει στο κενό...

quote:

Να δεις, που και για να αναπνεύσει, θέλει βιβλιογραφία και οδηγίες χρήσης.

Αυτό που θα έπρεπε να σας είχε απασχολήσει είναι ΓΙΑΤΙ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ που να υποστηρίζει τις ΑΠΟΨΕΙΣ σας στα διάφορα θέματα που σας έχω ζητήσει ΕΠΙΜΟΝΑ και μένετε μόνο σε χαμαιτυπικούς χαρακτηρισμούς και χλευασμούς καθώς εξαφανίζεστε από τα διάφορα θέματα.

quote:

Κι εσύ του συζητάς για τανυστές.

Κάτσε να δούμε που θα τους...βάλει τους τανυστές ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ στην εν λόγω εξίσωση με τα ...δύο λάθη και εδώ είμαστε να γελάσουμε και πάλι όλοι μαζί.

Και για την ιστορία ΕΓΩ πρώτος ανέφερα τους τανυστές της ενέργειας στο δεξί μέλος των εξισώσεων πεδίου του Einstein αλλά ούτως ή άλλως το αντιληπτικό σου επίπεδό είναι τέτοιο που ούτε από αυτό δεν πρόκειται να βοηθηθείς...

quote:

Να δεις που θα σου ζητήσει και τους ορισμούς του "και", του "οτι", του "αν" και του "άρα".

Πες μας πόσες κοκκινίλες είχες στα γραπτά σου στη Φυσική στο σχολείο από αυτές τις λεξούλες που τις έβαζες όπου να'ναι καθώς ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ στη Φυσική.

Αλλά άσε τη Φυσική καθώς έχεις πιο βασικά προβλήματα να αντιμετωπίσεις που αφορούν τις νοητικές δεξιότητες που δεν κατέκτησες στην ηλικία που έπρεπε...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 16:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aναζητούνται επειγόντως...κανόνια!
Εχουμε υπερεπάρκεια βλημάτων!

Ουστ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 16:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alexandros

Φρικάρεις εντελώς όταν σε γράφουνε, έ?

Ξυδάκι. Για αρχή. Και πού'σαι, δεν βρέχει...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 16:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aναζητούνται επειγόντως...κανόνια!
Εχουμε υπερεπάρκεια βλημάτων!

Ουστ!!!


Βρε βάλε εσύ τους τανυστές εκεί που ξέρεις (κατά δήλωσή σου πάντα) για να μη λείπουν από την εξίσωση και για τα υπόλοιπα εγώ είμαι εδώ.

Όλα τα βλήματα θα περνάτε μια χαρά με την "επιστημονική" μεταχείρηση που θα σας κάνω...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 16:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM

Alexandros
Φρικάρεις εντελώς όταν σε γράφουνε, έ?


Που να ξέρω?

Όταν συμβεί αυτό με το καλό θα σε ενημερώσω...

Υ.Γ Δε μου είπες, η γκλίτσα καλή???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.


Edited by - Alexandros. on 04/11/2013 16:49:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 16:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε.

Λες να γράφει το όνομά του στα αγγλικά, μην και κάνει κανένα ορθογραφικό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 16:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Νικόμαχε.

Λες να γράφει το όνομά του στα αγγλικά, μην και κάνει κανένα ορθογραφικό?


Έλα όπως είσαι, έχει και πιο κάτω ακόμα...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 17:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε.

Λες να γράφει το όνομά του στα αγγλικά, μην και κάνει κανένα ορθογραφικό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


exactly!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2013, 18:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΥΘΗΡΑ

Η ΓΘΣ δεν είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΘΕΩΡΙΑ όπως έγραψα από τα πρώτα μου μηνύματα και έχει τις δικές της ατέλειες ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ τις έχετε ακουμπήσει. Οι αιτιάσεις σου έναντι της ΓΘΣ δεν στέκουν.

Το πρόβλημα σου αρχίζει και τελειώνει στον Αιθέρα (όπου συμφωνούμε) αλλά μείνε εκεί. Η ΓΘΣ δεν καταρρίπτεται από αυτά που αναφέρει ο οποιοσδήποτε Τσόλκας.

Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν ακόμα πιο σοβαροφανείς προσπάθειες κατάρριψης της ΓΘΣ από αυτές που είδα με μια γρήγορη ματιά στον Τσόλκα (τον οποίο τον έμαθα από εσένα και το ΝΙΚΟΜΑΧΟ που τον ανέφερε).

(Ο Τσόλκας μου μοιάζει σε επιχειρηματολογία με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ στην επιστημονική του εκδοχή)

Τελικά τείνω να πιστέψω ότι όλοι αυτοί που προσπαθούν να την καταρρίψουν με τόσο προφανώς λάθος και επιστημονικά άκομψο τρόπο μάλλον συντελούν στη διατήρησή της.

Η ΓΘΣ κάποια στιγμή νομοτελειακά θα αντικατασταθεί από άλλη πληρέστερη θεωρία (η οποία μάλλον θα τη συμπληρώνει παρά θα την καταρρίπτει αφού ΗΔΗ εξηγεί πλήθος φυσικών φαινόμενων όπως σας έχω αναφέρει) ΑΛΛΑ αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο έχουμε για την εξήγηση της βαρύτητας και φαινομένων που σχετίζονται με αυτήν...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.


σχολιο 5

ΑΛΕΞΑΝΤΡΕ

...αν ενα σκαρι το τρωει τα βαθυ σαρακι ,,, δεν θα κατσουμε να ξεψειρισουμε τις στραβες φλουδιτσες και τα ξεφλουδισματακια του .. με καταλαβαινεις ??? ..

...το βαρυ σαρακι εν προκειμενω ειναι οι παραλογισμοι του τυπου αναγωγης ενος μυστηριακου αινσταινιου κενου σε καμπυλωμενο χωροχρονο

...και αδυναμια να εξηγηθει η καμπυλωση αυτη με τις κλασσικες εννοιες κατι που με τη υποθεση της αναγκαιας υπαρξη αιθερικου μεσου εξηγειται απευθειας ..και λογικοτατα χωρις υπερφυη αναπηδηματα της επιστημονικης φαντασιας ..


ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΠΑΡΑΞΕΝΩΝ ΘΕΩΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΩΝ ΠΕΡΙΠΛΟΚΩΝ ΤΟΥ ΝΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ δεν φτανει αυτο ...ΞΕΧΝΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ???

ΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΓΕΙΣ ΤΡΕΛΕΣ ΝΕΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΛΓΕΒΡΑ ΚΤΛ ΚΤΛ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΡΑΒΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΝΟΗΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΑΠΑΝΗΘΕΙ ...

ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΧΥΠΛΟΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ???? ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΣΑΝ ΝΟΗΜΟΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΜΑΜΕ ΤΙΣ <<ΤΑΧΥΠΛΟΕΣ>> ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΦΑΝΤΑΣΙΟΚΟΠΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙς ΛΙΓΟΤΕΡΕς ΝΕΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΕΝΝΟΙΩΝ ..

...ΓΙΑΥΤΟ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΛΕς ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΙΔΕΕς ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΛΟΝ ...ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΧΡΟΝΟΥ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΟΥΣ ΚΙ Η ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΜΟΥΣΕΙΑ ΙΔΕΩΝ ,,,ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΜΟΝΟ ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ..

...ειναι σαν ενα σπιτι που εχει ξεθεμελιωθει ολοτελα και καποιοι να συνεχιζουν πιστευουν οτι το προβληματακια του ειναι οι σκουριες στα παραθυρια και στα ξωπορτα του .. με καταλαβαινεις??? ...
προφανως για να στηριζεις με θερμη τη θεωρια αυτη εχεις επενδυσει νοητικη ενεργεια και χρονο φαινεται πολυ μελετωντας την,,, τι αλλο να υποθεσω ,,

..ειναι αληθεια οτιοι επιστημονες κι οι διανοουμενηοι που εχουν ξοδευτει νοητικα μεσα απο την τριβη με τις εννοιες και την αλγεβρα της αινστανιας φυσικης δε θα μπορεσουν να εγκαταλειψουν δυστυχως για κεινου το οικοδομημα αυτο ,,, θα μεινουν εκει κατω απο τα συντριμια του εγκατελειμενου σπιτιου προσπαθωντας να αναστησουν το πτωμα του ...προσπαθωντας να διορθωσουν τα παραθυρια και τις ξωπορτες του νομιζοντας οτι αυτα ειναι το προβλημα ...χμμμ οχι βεβαια..

,,το προβλημα ειναι οτι οι θεωριες αυτες ειναι προιον επιστημονικου παραλογισμου ,, και πραγματι οι γενιες του μελλοντος θα τις μελετανε σαν μουσειακες ιδεες εκτροπης των επιστημων απο την φυσικη πραγματικοτητα που ενεπλεξαν την ανθρωπινη γνωση και την καθυστερησαν δραματικα ...

...επισης σαν νοητικα πειραματα και σαν παιχνιδια του νου ναι εχουν καποια αξια ,, αλλα μονο για αργοσχολους κι οχι για επιστημονες ερευνητες των φυσικων φαινομενων ...ΟΣΟ ΑΞΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΑ ΚΥΒΑΚΙΑ ...

...οσο για τον τροπο που προτεινω δηλαδη για την οργανωση ενος πολεμου εναντια σε σαθρες θεωριες διακρινοντας 4 επιπεδα καταρριψης και μη εγκυροτητας και κομψος ειναι και αιχμηρος αρα ετοιμοπολεμος και αποφασισμενος για τη νικη ..χμμ!!...

...παντως αν εξελθεις απο την εμμονη να εκδικηθεις τους παλαιοφρουριτες που στεκονται σαν ξωανα-φρικια για να σκιαζουν τους νεοσεισερχομενους του φορουμ .. και θελησεις λιγο σοβαρο αντιλογο ελα στο θεμα εδω για το 4πλο Επιχειρημα ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2013, 08:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 6

...αν καποιος μας λεει <<ας θεωρησουμε οτι ο ηλιος ειναι ενας κυβος ... κι ας προσπαθησουμε να λυσουμε τις εξισωσεις κυβισμου του>> πχ .. λεω τωρα .. δε θα κατσουμε να ξεψειρισουμε το ζητημα κατα ποσο λυνονται οι εξισωσεις ...γιατι οι μαθηματικοι φορμαλισμοι κι η αυτοσυνεπεια τους, πχ οι λυσεις εξισωσεων ,δεν εχουν να κανουν με τις φυσικες παραδοχες , την συνεπεια των φυσικων νομων και πορισματων...

..μπορει ενα μαθηματικο αλγεβρικο κομψοτατο συστημα να εχει προβλεψει για ολα και να ειναι αυτοσυνεπες αλλα απο την αλλη καμμια σχεση να μη εχει με την φυσικη πραγματικοτητα (πχ μια εξισωση εχει συνεπεια οταν λυνεται κι ειναι τοτε που εχει μαθηματικο οπως λεμε νοημα)...

...αυτη ειναι η θεμελιωδης διαστροφη... η μαθηματικοποιηση κι ""αποφυσικοποιηση"" των φυσικων θεωριων .. που αποτελει μεγαλο πληγμα για την ορθη αναπτυξη τους τα τελευταια 100 χρονια ...

ΟΙ ΠΑΡΑΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ ΚΙ ΥΠΕΡΒΑΤΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΦΟΡΜΑΛΙΣΜΩΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΡΩΣΕΙ ΒΑΘΙΑ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΕΣ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ...ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΑΤ ΜΑΛΙΣΤΑ Ν ΤΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΝ ΣΤΙΑ ΑΝΓΚΕΣ ΤΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ..

ΠΧ ...οταν οι κβαντομηχανικοι καταντησαν να λενε οτι τα ηλεκτρονια ειναι κυματα πιθανοτητων ...κι επαψαν να τα βλεπουν ως φυσικες οντοτητες

.. αυτο ηταν μια ισχυροτατη ενδειξη της επικινδυνης διαστροφης απο την οποια κινδυνευαν οι φυσικες επιστημες ...

..δυστυχως κι αλλες εκτροπες ακολουθησαν και πλεον η κατασταση εχει γινει οριακη με τις δεκαδες θεωριες που εχουν σακατεψει την φυσικοτητα των φυσικων θεωριων ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑς ΤΙς σε αφηρημενα μαθηματικα μοντελα ..

ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΓΙΝΕ ΑΦΕΝΤΗΣ ..ΕΠΕΙΓΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΕΙΔΟΣ ΙΕΡΑΡΧΙΚΗΣ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΝΘΕΟΝ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

( ΚΙ ΑΥΤΗ Η ΘΕΣΗ ΒΕΒΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ )

===============================================

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 06/11/2013 08:24:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2013, 19:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου ΜΥΘΗΡΑ όλα αυτά τα γενικά για τη Φυσική που μας αναφέρεις (πως πρέπει να οδηγούμαστε στη δημιουργία/αποδοχή/απόρριψη θεωριών, ποια πρέπει να είναι η σχέση της με τα Μαθηματικά κτλ) είναι προιόν προσωπικών σου εμπειριών από τον εν λόγω χώρο/σου τα έχουν πει Φυσικοί/έχεις διαβάσει σχετικά βιβλία?

Ειλικρινά δεν τα έχω ξανακούσει ή διαβάσει κάπου και μου θυμίζουν έντονα απόψεις που θα μπορούσε να έχει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ για να καταρρίψει τη Σχετικότητα προς χάριν π.χ του Ηλεκτρικού μοντέλου...

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω πως κατέληξες στις εν λόγω απόψεις.

Και εγώ συμφωνώ ότι υπάρχει πολύ παρασκήνιο με το θέμα του Αιθέρα αλλά ΚΑΙ οι δύο "Σχετικότητες" έχουν αποδείξει την αξία τους λύνοντας υπαρκτά προβλήματα Φυσικής όπως σας έχω ήδη αναφέρει.

Η προσωπική καφενειακή και αυθαίρετη άποψη μου (ή διαίσθηση για να μη γελιόμαστε) είναι ότι η όποια θεωρία του Αιθέρα αναπτυχθεί ποτέ θα εμπεριέχει ως υποσύνολα (και ίσως και γνήσια μάλιστα) τις "Σχετικότητες".

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2013, 20:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΙ οι δύο "Σχετικότητες" έχουν αποδείξει την αξία τους λύνοντας υπαρκτά προβλήματα Φυσικής όπως σας έχω ήδη αναφέρει.

Σαφώς ναι!

Οταν δίνουμε τιμές σε μεγέθη όπως το g, το t και το Λ, τα οποία στην πραγματικότητα πιθανόν και να μην υφίστανται, τότε προσκαλούμε την Φύση, να υποκύψει στους νόμους μας!

Τα πάντα όλα, υπέρ των νόμων των ανθρώπων!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Far-fighter
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2013, 13:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλέξανδρε, λύσε μου κάποιες απορίες που ο ίδιος ο Αϊνστάιν απέφευγε έξυπνα:

1. Γιατί η αδρανειακή μάζα είναι ισοδύναμη με τη βαρυτική μάζα;

2. Πως «στρεβλώνεται» ο χώρος από την παρουσία της ύλης; (εδώ μπαίνουμε στη μεταφυσική)

3. Η ΕΘΣ έθεσε όριο ταχύτητας c (ταχύτητα του φωτός) στη βαρύτητα. Ωστόσο, ο Νεύτωνας είχε δείξει ότι η βαρύτητα πρέπει να ενεργεί
στιγμιαία για να διατηρείται η σταθερότητα των πλανητικών τροχιών.
Μια καθυστέρηση λόγω ταχύτητας του φωτός θα παρήγαγε στροφορμή, η οποία θα μετακινούσε τη Γη μακριά από τον Ήλιο σε μερικές χιλιάδες χρόνια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2013, 22:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:

ΚΑΙ οι δύο "Σχετικότητες" έχουν αποδείξει την αξία τους λύνοντας υπαρκτά προβλήματα Φυσικής όπως σας έχω ήδη αναφέρει.

Σαφώς ναι!

Οταν δίνουμε τιμές σε μεγέθη όπως το g, το t και το Λ, τα οποία στην πραγματικότητα πιθανόν και να μην υφίστανται, τότε προσκαλούμε την Φύση, να υποκύψει στους νόμους μας!

Τα πάντα όλα, υπέρ των νόμων των ανθρώπων!


Βρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ ας σε πάω σε κάτι πιο κοντινό σου διότι τα προηγούμενα που σου ανέφερα μάλλον δεν τα κατάλαβες.

Μπορείς να μας πεις πως λειτουργεί το γνωστό σε όλους μας πλέον GPS?

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2013, 23:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aλεξ
Μπορείς να μας πεις πως λειτουργεί το γνωστό σε όλους μας πλέον GPS?

Δεν ξέρω Αλέξανδρε, μανάβης είμαι!

Θέλεις να σου πώ, για τις χρήσεις των...αγγουριών?

Πάντως για να μαθαίνω κι εγώ, θα ήθελα να απαντήσεις στον Far-fighter!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2013, 23:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Far-fighter
Αλέξανδρε, λύσε μου κάποιες απορίες που ο ίδιος ο Αϊνστάιν απέφευγε έξυπνα:

1. Γιατί η αδρανειακή μάζα είναι ισοδύναμη με τη βαρυτική μάζα;


Δεν καταλάβα αυτό που απέφευγε ο Einstein.

H αρχή της ισοδυναμίας της Σχετικότητας του Einstein ΔΙΝΕΙ φυσικό περιεχόμενο στο ότι η αδρανειακή μάζα ισούται με τη βαρυτική ενώ η Νευτώνια απλά διαπίστωσε την ισχύ του ανωτέρω μη μπορώντας να εξηγήσει το φαινόμενο.

Αν εννοείς κάτι άλλο και μπορώ να σε βοηθήσω πολύ ευχαρίστως.

quote:

2. Πως «στρεβλώνεται» ο χώρος από την παρουσία της ύλης; (εδώ μπαίνουμε στη μεταφυσική)

Να σου πω ποιος σκότωσε και το JFK και αν μας έχουν επισκεφτεί εξωγήινοι?

Κάνε με προφήτη να σε κάνω πλούσιο Far-fighter...

quote:

3. Η ΕΘΣ έθεσε όριο ταχύτητας c (ταχύτητα του φωτός) στη βαρύτητα. Ωστόσο, ο Νεύτωνας είχε δείξει ότι η βαρύτητα πρέπει να ενεργεί
στιγμιαία για να διατηρείται η σταθερότητα των πλανητικών τροχιών.
Μια καθυστέρηση λόγω ταχύτητας του φωτός θα παρήγαγε στροφορμή, η οποία θα μετακινούσε τη Γη μακριά από τον Ήλιο σε μερικές χιλιάδες χρόνια!

To ακαριαίο της διάδοσης της βαρύτητας είχε απορριφθεί προ Einstein το 1900 από το Lorentz (σαν υπόνοια λόγω των ομώνυμων μετασχηματισμών που θα έπρεπε να ισχύουν) και το 1905 από τον Poincare που έλεγε πως όλες οι δυνάμεις έπρεπε να μετατραπούν σύμφωνα με τους μετασχηματισμούς Lorentz. Οι βαρυτικές λόγω του ακαριαίου της μετάδοσης δεν μπορούσαν και πρότεινε να έχουν και αυτές ως μέγιστη ταχύτητα διάδοσης αυτή του φωτός όπως τα Η/Μ κύματα.

Το τελευταίο καρφί στο φέρετρο της Νευτώνιας βαρύτητας το έβαλε ο Einstein διότι η απόσταση στο τετράγωνο που έχει στον παρονομαστή ο νόμος Παγκόσμιας έλξης του Νεύτωνα δεν πρέπει να μένει σταθερή αλλά να μετασχηματίζεται κατά Lorentz ανάλογα με τον παρατηρητή (δηλ. αδρανειακό σύστημα).

Αυτό με τη στροφορμή δεν το έχω ξανακούσει ως αιτίαση εναντίον της ΓΘΣ.

Δώσε μου περισσότερες πληροφορίες αν θες.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2013, 23:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
Aλεξ
Μπορείς να μας πεις πως λειτουργεί το γνωστό σε όλους μας πλέον GPS?

Δεν ξέρω Αλέξανδρε, μανάβης είμαι!


Και τι σημαίνει αυτό???

Οπως καταπιάνεσαι με ΓΘΣ, Ηλεκτρικά μοντέλα, εξωγήινους, Χριστιανισμό, βιβλική αρχαιολογία (ουφ κουράστηκα ρε συ, πολυπράγμων σε βρίσκω για μανάβη) μάθε και για το ρημαδο-GPS που χρησιμοποιείς στο Datsun...

quote:

Θέλεις να σου πώ, για τις χρήσεις των...αγγουριών?

Για πες καμμία που δεν ξέρω και δεν στην έχω εφαρμόσει ακόμα επάνω σου...

quote:

Πάντως για να μαθαίνω κι εγώ, θα ήθελα να απαντήσεις στον Far-fighter!


Πες μου πόσο έχεις τα μαρούλια...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2013, 00:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλεξ
. Οι βαρυτικές λόγω του ακαριαίου της μετάδοσης δεν μπορούσαν και πρότεινε να έχουν και αυτές ως μέγιστη ταχύτητα διάδοσης αυτή του φωτός όπως τα Η/Μ κύματα.

Αυτός το πρότεινε, αυτές όμως δεν του έκαναν την...χάρη να διαδίδονται με c και να το αποδείξουν.Απλώς τον...έγραψαν!

Για τα αγγούρια, ξέρω ότι είναι κατάλληλα για σαλάτες και για συνοδεία αλκοόλ.
Εσυ πρέπει να ξέρεις κι άλλες χρήσεις, εκεί στα μοναστήρια που πάς, κάθε Σαββατοκύριακο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy