ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 21:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.μπορεις να περιγραψεις ενα "σχημα " απο τη προσωπικη σου εμπειρια
........σαρωσεων ,διερωτησεων-αναρωτησεων ,απαντησεων ??????


Εναι λιγακι δυσκολο να σου μεταδωσω κατι που ειναι ουσιαστικα θεμα εμπειριας δηλ γευσης

Οσο για την συγκεντρωση που λες εχω πολυ μικρη εμπειρια και δεν μπορω να μιλησω για αυτο


Θα σου δωσω ομως ενα ''εξωτερικο παραδειγμα '' απο το οποιο εχω μαθει πολλα πραγματα, για τον εαυτο μου για τους αλλους ,και για την ρακετα

Με εναν παρομοιο τροπο διαδραματιζονται ολες οι ερευνες


Εχω φτιαξει δυο ρακετες για τον μικρο μου ,χωρις να καταφερω ακομα να βρω το βαρος με το οποιο θα εχει τις δυνατον λιγοτερες απωλειες κινησεων , δηλ δυσκινησια λογω βαρους της ρακετας[θεωρηματα που ειναι αποτελεσμα δικων μου αναρωτησεων ]


Ακομα δε και τωρα υπαρχουν ...και μαλιστα πολυ καλοι παικτες, που διαφωνουν με τον τροπο σκεψης μου


Εγω ομως ξερω οτι αυτο το οποιο ισχυριζομαι ειναι το σωστο για αυτα που εγω θελω

Οταν μια ρακετα δεν επιτρεπει στις κινησεις να γινονται ανετα τοτε το χερι εχει ολο το περιθωριο να κανει κινησεις λανθασμενες

Αντιθετα με μια ελαφρια ρακετα μπορει κανεις να προσεγγισει ευκολοτερα τις ''συμβατες-σωστες κινησεις ''


Οταν μια ρακετα κατασκευαζεται με 2 κοντρα πλακε και μπαλσα στη μεση για να γινει το ''σαντουιτς ΄΄ βγαινει πολυ βαρια για το χερι του μικρου

Σημερα αποφασισα να κανω κατι ανορθοδοξο


Εβαλα κοντρα πλακε μονο στην μια μερια


Αν κανω λαθος θα προσπαθησω να το διορθωσω

Αν δεν το διορθοσω θα εχω σιγουρα μαθει κατι για αυτο

Θα εχω επισης την ικανοποιηση οτι για αλλγη μια φορα ''ημουν ο εαυτος μου ''δοκιμασα χωρις να σκεπτομαι την ενοια λαθος και σωστο

Δεν μπορεις να φανταστεις , ποσο μεγαλη χαρα παιρνω γνωριζοντας οτι αυτα που κανω ειναι ολα στον ''αερα'' και ειναι δικα μου.......

Μεχρι τωρα δεν εχω απογοητευτει απο καμμια ερευνα η πειραμα που εχω αποπειραθει


Απο ολα εχω αποκομισει και κατι

Αλλωστε σκεψου !!!!


Ειναι καλυτερα να ζω και να αναπαραγω τροπο σκεψης, ζωης και θελω αλλων, η μηπως ειναι καιρος να εμπιστευθω την δικη μου κριση, τα δικα μου θελω και αισθηση

Οχι εγωιστικα απλα γνωριζοντας οτι ο καθενας εχει τα δικα του δεδομενα

Edited by - xristosxatz on 16/12/2013 21:01:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 21:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...μπορεις να συνοψισεις τα βασικα σταδια της μεθοδου απο τι ακριβως συνισταται ακομη δεν εχω καταλαβει ....

πχ
συγκεντρωνομαστε ---->σαρωνουμε ---->ρωταμε-ξαναρωταμε

και μετα βλεπουμε ,ακουμε νιωθουμε ??καπως ετσι ???



Την λεξη συγκεντρωση ξεχνα τη

Δεν ειναι κατι που μπορουμε να προσεγγισουμε


Τουλαχιστον εγω !!!!!!

Η πρακτικη της βιπασανα εχει ως εξης


Βαζουμε την προσοχη στο σωμα και σε οποια αισθηση συναντησουμε παραμενουμε αταραχοι και αντικειμενικοι

Αυτο ομως θα ειναι αποτελεσμα καποιας ισως μακροχρονιας προσπαθειας
Για αυτο μεινε στο
''Βαζουμε την προσοχη στο σωμα...... και σαρωνουμε απο το κεφαλι μεχρι τα ακροδακτυλα των ποδιων και ξανα μεχρι το κεφαλι

Στην αρχη ισως δεν θα ειναι δυνατη η παρατηρηση των διαφορων αισθησεων λογω του τι οτι δεν εχουμε συνιθισει να τις παρατηρουμε

Παρολο που αυτες θα ειναι παρουσες

Με τον καιρο ομως και με την αναρωτηση θα αρχισεις να βλεπεις αισθησεις που δεν εβλεπες και ομως παντα ηταν εκει

Ξαναλεω ομως


Ειναι για μενα πιο πρακτικο να αναρωτηθεις γιατι να κανεις μια παρομοια τεχνικη που αραγε θα μπορουσε να σου φανει χρησιμη παρα να πιεσεις τον εαυτο σου να την κανει


Αυτο αλλωστε εκανα και εγω


Μου πηρε δε τουλαχιστον 2 χρονια μεχρι να καταλαβω ενα πολυ απλο γιατι
να την κανω


Τωρα ομως ειναι κατι που δεν πιεζομαι να το κανω


Εχει γινει καποιο ειδος αναγκης !!!!!

Edited by - xristosxatz on 16/12/2013 21:37:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 15:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξαναλεω ομως


Ειναι για μενα πιο ΠΡΑΚΤΙΚΟ, να ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΣ, ΓΙΑΤΙνα κανεις μια παρομοια τεχνικη

Που αραγε θα μπορουσε να σου φανει χρησιμη;


Παρα να πιεσεις τον εαυτο σου να την κανει!!!!


Μου πηρε τουλαχιστον 2 χρονια μεχρι να καταλαβω γιατι
να την κανω [τουλαχιστον ενα μερος απο αυτο]



Και οτι γραφω βεβαια εδω αποτελουν ολα καθαρα δικες μου αποψεις ,εκτος απο την ιδια την πρακτικη

Εγω απλα δινω καποιες ιδδεες που με δικη του ευθυνη τις υιοθετει καποιος η οχι

Εδω λοιπον με ολα αυτα, ενοω, οτι ο καθενας απο μας, [για μενα ] θα πρεπει ουσιαστικα,να μπει στον κοπο, να ''ξαναανακαλυψει την πρακτικη''

Χωρις πιεση ...μονο αναρωτωμενος


Αυτο το λεω με το σκεπτικο ,οτι οταν καποιος μπει στην διαδικασια, του να πιεζει τον εαυτο του να κανει κατι το οποιο δεν καταλαβαινει ,το πιο πιθανο ειναι να τα παρατησει πολυ γρηγορα

Να θυμασαι !!!!

Ειναι μια απλη αυτοπαρατηρηση .....τιποτα αλλο!!!!!!


Και βεβαια ο τροπος που θα γινεται η σαρωση εχει και αυτος σημασια αναλογα με την κατασταση του νου !!!!

Οταν πχ ο νους αρνειται να κανει σαρωση το να αυξηθει λιγακι η ταχυτητα του δινει λιγοτερα περιθωρια να επεμβαινει


Εαν ομως θελησω να καταστω αντιληπτικοτερος με βοηθαει να χαμηλωνω λιγο την ταχυτητα σαρωσεως η και να την σταματω μεχρι να καταλαβω οτι πλεον μπαινω σε μια νοθρη κατασταση


Εσυ εισαι το αφεντικο !!!


Οτι γουσταρεις κανεις !!!!


Οταν δισταζουμε να πειραματιστουμε [και μαλιστα χωρις κοστος ]θεωρω οτι πιανομαστε κοροιδα του νου μας

Να θυμασαι επισης οτι ακομα και η σαρωση δημιουργει καποιο ''θορυβο -αισθηση ''την οποια αν δεν αντιληφθεις θα ταυτιστεις και ....παει το αταραχος και αντικειμενικος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 15:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσυ εισαι το αφεντικο !!!


Οτι γουσταρεις κανεις !!!!


Οταν δισταζουμε να πειραματιστουμε [και μαλιστα χωρις κοστος ]θεωρω οτι πιανομαστε κοροιδα του νου μας



Το να πειραματιζεσαι με συνεση και αναρωτωμενος ,και οχι επειδη εγω το προτεινω ,και μαλιστα αρχιζοντας απο τα ''ασφαλη ''θα εμπλουτισει το μυαλο εκτος απο γνωσεις ....με την αντιληψη του τι εστι πειραματισμος


Ηταν το κυριο εργαλειο μου για να αρχισω να αμφισβητω για οτι συμβαινει γυρω μου ,και να γινομαι ολο και περισσοτερο ο εαυτος μου

Και αυτο ειναι επισης κατι που εχω παρατηρησει να γινεται σε ολους οσους εχω παρατηρησει να πειραματιζονται και να ανακαλυπτουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 09:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειναι για μενα πιο πρακτικο να αναρωτηθεις γιατι να κανεις μια παρομοια τεχνικη που αραγε θα μπορουσε να σου φανει χρησιμη παρα να πιεσεις τον εαυτο σου να την κανει


Αυτο αλλωστε εκανα και εγω


Και ολα αυτα τα λεω διοτι γνωριζω οτι οταν μια πραξη εχει σαν ελατηριο την προσωπικη κατανοηση ,και την καταθεση ψυχης ,ειναι μια πραξη που καθαρα φαινεται οτι ξεχωριζει απο αυτες που ειναι αποτελεσμα καταπιεσης και εξαναγκασμου !!

Και κατι ακομα !!

Ο αποδεκτης του εξαναγκασμου ,αυτο που βιωνει ειναι η ''πιεση'' που προερχρται απο τον ιδιο η απο καποιους αλλους

Αυτο ενδεχεται να καθυστερησει, η ακομα και να ματαιωσει, την αυτοεκφραση, που προερχεται μεσα απο την προσωπικη πρωτοβουλια


Edited by - xristosxatz on 18/12/2013 10:08:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 10:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που εγω πιστευω ,ειναι, οτι οσο πιο ''κοντα'' βρισκομαστε, σε κατι, που ''καλο θα ηταν να γινει'' .......σε καποιο στοχο δηλ, τοσο πιο ευκολα καποιος αναλαμβανει δραση !!

Οσο δηλ πιο αμεσο, στο υλικο, η στο ψυχολογικο πεδιο, ειναι κατι, τοσο πιθανοτερη ειναι και η αναληψη δρασης

Τουτο μπορει και να ειναι μια ''εξυπνη ''και ''αγαθη'' μορφη χειραγωγησης του ιδιου μας του εαυτου


Για παραδειγμα πιο ευκολα θα καταναλωθει μια τροφη, που ειναι μπροστα στα ματια μας ,απο μια που ειναι καταχωνιασμενη στα εκγατα του ψυγειου ,η του ντουλαπιου



Αλλωστε και αυτοι που μας κυβερνουν, ''εξυπνες'' μορφες χειραγωγησης χρησιμοποιουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 19:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίγνωση .. πρώτο άλμα… το φανέρωμα σε μένα της άγνοιας μου.. το Σωκρατικό ‘’Εν οίδα ουδέν οίδα’’…
Τα εξωτερικά ερεθίσματα και ο τρόπος που αντιδρώ σε αυτά , συμμετέχουν σε λεπτοφυής απόκρυφες , κοσμικές , διεργασίες στα κατάβαθα της ύπαρξης μου … διαμορφώνοντας αυτό που γίνομαι αέναα.
Τώρα , αυτή τη στιγμή, μπορώ να ψυχανεμιστώ τι είμαι… τώρα , αυτή την απειροελάχιστη στιγμή που ακολούθησε την προηγούμενη , είμαι απειροελάχιστα διαφορετικός… αυτό δε σταματάει ποτέ… ακόμα και για τους πιο μεγάλους μύστες .
Η πραγματική Γνώση είναι η επίγνωση αυτής της αέναης διεργασίας… στον Άνθρωπο και στο Σύμπαν…. Ο χειρισμός της , είναι το επόμενο μεγάλο άλμα… η Αλχημεία.

Νομίζω συμφωνούμε φίλε xristosxatz…(?)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 22:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
, συμμετέχουν σε λεπτοφυής απόκρυφες , κοσμικές , διεργασίες στα κατάβαθα της ύπαρξης μου … διαμορφώνοντας αυτό που γίνομαι αέναα.


Ισως να ειναι και ετσι !!!!

Αυτο ομως που εγω ενοω ειναι απλα ''να δουμε'' η στην χειροτερη των περιπτωσεων να μαθουμε σιγα σιγα να βλεπουμε !!!

Νομιζω πως η χρηση βαρυγδουπων λεξεων μας καθηλωνει και μας καθυστερει !!!

Οσο δεν ειμαστε σε θεση να βρεθουμε ΑΚΡΙΒΩΣ στο επιπεδο μας ,και να παραμενουμε εκει πεισματικα ,η εσωτερικη εργασια θα αντικαθισταται απο την φαντασια


Για μενα να παραμενω εκει πεισματικα σημαινει , να μην επαναλαμβανω κατι, ακομα και αν το κατανοω σε μεγαλο βαθμο, παρα μονο αυτα που ετσι και αλλιως θα ελεγα ακομα και αν δεν ειχα ακουσει διδασκαλιες

Βεβαια ολοι θα πρεπει υποθετω να περασουμε απο ολα τα σταδια !!!!

Ας μενουμε ομως τον λιγοτερο δυνατο χρονο στο καθενα !!!!


Edited by - xristosxatz on 20/12/2013 22:57:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2013, 14:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι άνθρωποι γεννιούνται χωρίς γνώσεις
Δεν γεννιούνται ηλίθιοι.
Ηλίθιοι γίνονται μετά . στην εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2013, 12:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

O ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΡΟΧΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕΙΣ
ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ΚΟΥΡΟΥ ... ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΛΕΞΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ..

Ο ΑΛΗΘΙΝΑ ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙ ...
ΔΕΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΙ ..
ΔΕΝ ΠΙΣΩΓΥΡΙΖΕΙ ...
ΔΕ ΞΕΝΟΚΟΙΤΑΖΕΙ ΔΕΝ ΑΛΛΗΘΟΡΙΖΕΙ ...
ΔΕ ΚΩΛΛΙΣΙΕΡΓΕΙ ...ΔΕΝ ΧΑΣΟΜΕΡΕΙ.. ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΑΔΙΕΞΟΔΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ!!!...

ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΕΥΧΟΜΑΙ !!!

ΣΕ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΕΥΝΟΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΗ ΑΥΤΗ ΔΡΑΣΗ ΜΙΑΣ ΜΟΝΑΧΙΚΗΣ ΚΟΡΑΚΙΝΑΣ ( γιατι μονο εσεις μπορειτε να καταλαβαιτε την ευχη τουτη )

ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΑ ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΑΝ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΕΠΔΟ ..

Η ""ΑΓΑΠΗ"" ΤΟ ΠΑΡΕΥΧΗΜΑ ΜΙΑΣ ΑΛΗΘΩΡΗΣ ΒΑΘΙΑΣ ΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΡΙΓΜΕΝΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΤΗΣ ΒΟΡΒΟΡΟ,,,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΥΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟ ...

ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΛΟΙΠΟΟΝ ΑΣ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΗ !!!!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2013, 21:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η ""ΑΓΑΠΗ"" ΤΟ ΠΑΡΕΥΧΗΜΑ ΜΙΑΣ ΑΛΗΘΩΡΗΣ ΒΑΘΙΑΣ ΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΡΙΓΜΕΝΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΤΗΣ ΒΟΡΒΟΡΟ,,,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΥΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟ ..."

Φίλη μου,πραγματικά,δεν μπορεί να εννοείς πραγματικά το παραπάνω...Σε παρακαλώ πες μου ότι κάτι δεν κατάλαβα καλά...

Πως μπορεί λ.χ. η αγάπη της μητέρας προς το παιδί της να είναι ένα ύπουλο και διφορούμενο αίσθημα σκοτεινό και καταχρηστικό???

Αν το "παρεύχημα" αυτό,όπως το χαρακτήρισες,το εφάρμοζε κάθε άνθρωπος για κάθε συνάνθρωπό του,τότε η δικαιοσύνη θα ήταν η φυσική απόρροιά του,σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο.

Αλλά και πάλι,σε παρακαλώ,πες μου ότι κάτι άλλο εννοούσες απ'αυτό που κατάλαβα...

Edited by - ΚΥΩΝ on 25/12/2013 21:56:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 00:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγαπη της μητερας προς το παιδι της ειναι απλως ενα ζωικο ενστικτο για την επιβιωση του ειδους.. ενα αποθηκευμενο μοντελο στο νευρωνικο της συστημα.. που εχουμε εκπαιδευτει βιολογικα να διαθετουμε..

Η αγαπη ειναι στην ουσια χημικες αντιδρασεις στον υποθαλαμο του εγκεφαλου μας..
Αγαπαμε αυτο που περιμενουμε να παρουμε γιατι ειμαστε εθισμενοι στην αγαπη..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 00:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρε το αλλιώς φίλε μου γιατί σε βλέπω να στουκάρεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 01:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΥΩΝ...Ειπε για την Αγάπη....
Αν το "παρεύχημα" αυτό,όπως το χαρακτήρισες,το εφάρμοζε κάθε άνθρωπος για κάθε συνάνθρωπό του,τότε η δικαιοσύνη θα ήταν η φυσική απόρροιά του,σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο.
--------------------------------------------------------------------

Συμφωνώ!!!
Εγώ Ειμαι Εμείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 09:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβως για αυτο φτιαχτηκαν οι θρησκειες και εχει υπερεκτιμηθει τοσο πολυ η αγαπη.. για να εισαι το εμεις..
Ο ανθρωπος ειναι το Συμπαν ολοκληρο αλλα καταπιεζεται μεσα σε μια κοινωνικη ταυτοτητα και εχει φορτωθει με τις αλυσιδες της υποχρεωσης..
Οποιος δεν εχει σπασει αυτες τις αλυσιδες δεν ξερει τιποτε για τον ανθρωπο.. και διαβαστε οσα βιβλια φιλοσοφιας και ψυχολογιας θελετε για να αποδειξετε το αντιθετο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 10:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φιλοσοφία,φίλε μου,είναι επιστημονική μέθοδος και ουδεμία σχέση έχει με την θρησκεία.Θέτει ερωτήματα τα οποία προσπαθεί να απαντήσει βάσει λογικών σχέσεων.

Ο άνθρωπος δεν νοείται έξω από μια κάποια κοινωνία.Το θέμα με τον άνθρωπο,φίλε μου,είναι ότι δεν μπορεί από μόνος του σε καμία περίπτωση να είναι αυτάρκης.

Το ότι εγώ,εσύ,εμείς έχουμε κάθε μέρα τον άρτον ημών τον επιούσιον είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης κοινωνίας.

Πολύ περισσότερο,όμως,μέσα από την συναναστροφή μας με τους άλλους ανθρώπους γνωρίζουμε τον εαυτό μας.

Θεωρείς ότι κάθε πράξη μέσα στα πλαίσια της κοινωνίας είναι πράξη υποχρέωσης?Πως νομίζεις ότι ο άνθρωπος μπορεί να βιώσει την ελευθερία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 13:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΡΟΧΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕΙΣ
ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ΚΟΥΡΟΥ ... ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΛΕΞΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ..

Ο ΑΛΗΘΙΝΑ ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙ ...
ΔΕΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΙ ..
ΔΕΝ ΠΙΣΩΓΥΡΙΖΕΙ ...
ΔΕ ΞΕΝΟΚΟΙΤΑΖΕΙ ΔΕΝ ΑΛΛΗΘΟΡΙΖΕΙ ...
ΔΕ ΚΩΛΛΙΣΙΕΡΓΕΙ ...ΔΕΝ ΧΑΣΟΜΕΡΕΙ.. ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΑΔΙΕΞΟΔΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ!!!...

ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΕΥΧΟΜΑΙ !!!



Δυστυχως φιλη και κανει γυρους γυρω απο τον εαυτο του και κωλλισιεργει και χασομεραει κ.τ.λ

Το θεμα ειναι να μην μενειεκει η να μενει το λιγοτερο δυνατο και μετα να προχωρα και παλι

quote:
Οι άνθρωποι γεννιούνται χωρίς γνώσεις
Δεν γεννιούνται ηλίθιοι.
Ηλίθιοι γίνονται μετά . στην εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ.

Θα συθμφωνησω μαζι σου φιλε Νοτιρκ

ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Edited by - xristosxatz on 26/12/2013 13:42:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 13:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ""ΑΓΑΠΗ"" ΤΟ ΠΑΡΕΥΧΗΜΑ ΜΙΑΣ ΑΛΗΘΩΡΗΣ ΒΑΘΙΑΣ ΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΡΙΓΜΕΝΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΤΗΣ ΒΟΡΒΟΡΟ,,,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΥΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟ ...


Θα συμφωνησω μαζι σου οτι η αγαπη για την οποια τοσος ντορος γινεται ,αντιπροσωπευεται οχι απο την ιδια την αγαπη αλλα απο το ''παρευχημα ''αυτης

Αν θα μπορουσαμε να εχουμε αγαπη ,σιγουρα η ζωη μας θα ηταν πολυ διαφορετικη !!!


Πιστευω οτι η λεξη που συνεχεια αναμασαμε δημιουργει μια πλειαδα προβληματων στις σχεσεις των ανθρωπων

Οσο ομως κουβαλαμαι ολο αυτο που ειμαστε η αγαπη θα παραμενει απλα ενα ''παρευχημα ,διοτι ειναι καλυμενη


Συνηθως την μπερδευουμε με τον φοβο την αναγκη τον σεβασμα κλπ


Και μια απλη ενδειξη για αυτο ,κατα τον ΣΑΜΑΕΛ ΑΟΥΜ ΒΕΟΡ, ειναι οτι τα παιδια και οι εφηβοι εμπιστευονται περισσοτερο τους συνομηλικους τους παρα τους ιδιους τους γοπνεις τους !!!

Και βεβαια αν θελω να ειμαι συνεπης με τον εαυτο μου, θα πρεπει και να πω, οτι εγω, μπορω μονο να ΥΠΟΠΤΕΥΘΩ οτι αυτο που βιωνει η κοινωνια και εγω , δεν ειναι αγαπη ,και σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να μιλησω για την αγαπη

Αυτη συμφωνα παλι με καποιους ανθρωπους ανηκει στ βαθυτερα κομματια του εαυτου μας

Edited by - xristosxatz on 26/12/2013 13:57:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 17:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η φιλοσοφία,φίλε μου,είναι επιστημονική μέθοδος και ουδεμία σχέση έχει με την θρησκεία.Θέτει ερωτήματα τα οποία προσπαθεί να απαντήσει βάσει λογικών σχέσεων.

Ο άνθρωπος δεν νοείται έξω από μια κάποια κοινωνία.Το θέμα με τον άνθρωπο,φίλε μου,είναι ότι δεν μπορεί από μόνος του σε καμία περίπτωση να είναι αυτάρκης.

Το ότι εγώ,εσύ,εμείς έχουμε κάθε μέρα τον άρτον ημών τον επιούσιον είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης κοινωνίας.

Πολύ περισσότερο,όμως,μέσα από την συναναστροφή μας με τους άλλους ανθρώπους γνωρίζουμε τον εαυτό μας.

Θεωρείς ότι κάθε πράξη μέσα στα πλαίσια της κοινωνίας είναι πράξη υποχρέωσης?Πως νομίζεις ότι ο άνθρωπος μπορεί να βιώσει την ελευθερία?



Η διαφορα της φιλοσοφιας απο την επιστημη (που βασιζεται στη λογικη) ειναι οση και η διαφορα μεταξυ μυθου και λογου..
Ισως να μπερδευεσαι με τη φιλοσοφια της επιστημης..
Δηλαδη ξερω οτι ο προγραμματιστης χρησιμοποιει λογικες εννοιες για να φτιαξει software αλλα ποτε δεν εχω ακουσει για φιλοσοφο του ΙΤ.. χα χα χα

Προυποθεση για οτιδηποτε εχει σχεση με τον εσωτερισμο ειναι η αποκοπη απο την "καθημερινοτητα" ή και την κοινωνια..
Αμα δεν ηταν προυποθεση πχ τα μοναστηρια θα ηταν μεσα στις πολεις..

Ο ανθρωπος εχει εκπαιδευτει βιολογικα να οργανωνει κοινωνιες γιατι τα παλαιοτερα χρονια επιβιωνε καλυτερα.. κατα τον ιδιο τροπο που ο σκυλος και η γατα εχουν εκπαιδευτει βιολογικα να ζουν με τον ανθρωπο γιατι επιβιωνουν ευκολοτερα..

Αυτος ειναι και ο λογος που οι ανθρωπινες κοινωνιες εχουν τοσους πολλους ηλιθιους που κανονικα δεν θα μπορουσαν να επιβιωσουν αν ζουσαν εκτος κοινωνιων..
Οι θρησκειες ειναι στην ουσια φιλοσοφιες ηθικης που προγραμματιζουν υποσυνειδητα τον ανθρωπο να ζει "αρμονικα" εντος των κοινωνιων..

Η ελευθερια οπως την εννοεις ειναι μια ψευδαισθηση..
Ωστοσο η πραγματικη ελευθερια ειναι μια καθαρα πνευματικη κατασταση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 23:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΥΩΝ:

Η φιλοσοφία,φίλε μου,είναι επιστημονική μέθοδος και ουδεμία σχέση έχει με την θρησκεία.Θέτει ερωτήματα τα οποία προσπαθεί να απαντήσει βάσει λογικών σχέσεων.

[...]



Προσυπογράφω την πρώτη φράση του μηνύματός σου ΚΥΩΝ.
Μου έδωσε το ερέθισμα να ανοίξω ένα θέμα που το σκεφτόμουν εδώ και καιρό:
Τι είναι φιλοσοφία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2013, 00:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ είσαι ο μπερδεμένος φίλε μου.

Ο εσωτερισμός δεν προϋποθέτει καμία αποκοπή από την κοινωνία.Ο άνθρωπος που στρέφει τον οφθαλμό του στον εσωτερικό του κόσμο πράγματι αναζητά συχνά την απομόνωση,αυτό όμως δεν σημαίνει πως αποκόπτεται από την κοινωνία.Άλλωστε ο εξελιγμένος πνευματικά άνθρωπος προσπαθεί να μεταδώσει το φως του.

Τέλος,μην ξεχνάς πως και τα μοναστήρια είναι μια μορφή κοινωνίας.

Δεν εννόησα με κανένα τρόπο την ελευθερία.Εσένα ρώτησα,να μου προσδιορίσεις πως μπορεί να την βιώσει ο άνθρωπος.

Ακόμη περιμένω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 17:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον εσωτερικο δρομο πρεπει να τον ερευνησουμε και να τον αποκαλυψουμε απο την αρχη


Επιβαλεται ολα τα γνωστα περι δρομου ,να μπουν στην ακρη !!

Οταν ηδη ''γνωριζεις'' εν μεσω θεωρητικων γνωσεων ,μακρυα απο το προσωπικο επιπεδο τοτε θα παραμεινεις εκει γιατι ηδη ξερεις !!

Καποιος που ηδη ξερει δεν ερευνα και δεν μπορει να δεχτει το καινουργιο που ενδεχομενως να φανταζει ''πολυ μικρο μπροστα στις βαρυγδουπες γνωσεις των ΄΄γκουρου ''


Δεν ειμαι ''γκουρου ,ειμαι ο ''χρηστος'' και ερευνω τον εαυτο μου για τους δικους μου ,προσωπικους ,λογους και με τον δικο μου τροπο ,οσο ελειπης, λιγος ,και μικρος και αν μου φαινεται

Οσο και να δειχνουν αληθινα ολα αυτα , η προσπαθεια καποια στιγμη εδραιωνεται ,και πατα στα ποδια της !!!


Ο δρομος λοιπον δεν αρχιζει [οπως αναφερεται και στο πεταγμα του φτερωτου φιδιου ] απο τις 5 αισθησεις !!

Ισως ο πραγματικος δρομος να αρχιζει απο εκει περα !!


Πριν ομως απο αυτο προηγειται μια κατανοηση, που να μας οδηγει σε αυτην την προτροπη ,που ουσιαστικα αυτο που λεει ειναι αποκτηστε συνειδηση του τι κανετε ,του τι σας συμβαινει ,του καθε μικρου κομματιου απο το οποιο αποτελεισθαι !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 17:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μια κουβεντα ΕΠΙΓΝΩΣΗ η αλλιως επιγνωστικη ικανοτητα !!!!

Μα πως !!!!!!

Για τον κοινο θνητο αυτη η ενοια, αν και αντιπροσωπευει την απαρχη της εσωτερικης δουλειας ,ουσιαστικα για τον αμυητο δεν ειναι καθολου απλη !!


Ο ΔΡΟΜΟΣ λοιπον δεν ξεκινα απο εκει !!!!!!

Μηπως ο δρομος ξεκινα με την καλιεργεια, του να γνωριζουμε, στην καθε στιγμη, πως θα επρεπε να ειναι τα πραγματα ;;;;;;;;;;

Τι ενοω με αυτο ;!!!!!!!

Ενοω αυτο που ακριβως λεει ο λαος μας ''΄να ξερεις τι θελεις ''

Οταν ξερεις τι θελεις εδω , εκει, παραπερα ,και ακομα παραπερα, σε ολο το φασμα της υπαρξης ,αυτο θα λειτουργει σαν αγκυρα ,που θα μας κραταει ,να μην μας παρασερνουν τα κυμματα της υπαρξης


Με αλλα λογια οι ΕΠΙΡΟΕΣ που δεχομαστε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 19:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετουτο θα γεννηση, και την αισθηση της αναγκαιοτητας να καταλαβουμε τον εαυτο μας


Ενα μικρο παραδειγμα !!


Σημερα το πρωι μιλουσα στα παιδια μου , για το ποση μεγαλη επηρεια εχει το ''αυτο που κανουν ολοι ''στον ψυχισμο μας !!!


Δουλευουμε ,παμε σχολειο , ριχνουμε το σταυρο , κλπ


Πραγματα που τα κανουμε ''επειδη τα κανουν ολοι ''Εθιμα και συνηθειες

Ολη μας η ζωη !!


Κυριο παντα χαρακτηριστικο η ελειψη ΑΝΑΡΩΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ολων αυτων

Εχει τυχει να ασχοληθω για πολλα χρονια με καποια πραγματα , και μαλιστα με μεγαλη αφοσιωση , ταυτιση και βεβαια με οτι αυτα μπορει να φερνουν μαζι τους !!


Ο χωρος της ρακετας !!!


Στιγμες χαρας ,στεναχωριας ,απογοητευσης ,θυμου κλπ
Πανομοιωτυπα με ολο το φασμα της υπαρξης


Σιγουρα ενα μεγαλο μερος της αφοσιωσης αυτης οφειλετο και οφειλεται ακομα στο ''ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ''

Εαν η αποδοχη της συγκεκριμενης ενασχολησης ,μειωνοταν απο το συνολο των ενδιφερομενων ,σιγουρα αυτο θα ειχε επιδραση και στον δικο μου ψυχισμο


Θα με ενδιεφερε λιγοτερο !!!

Θα ειχα λιγοτερα κινητρα !!! Το εχω δει !!!!

Και βεβαια το 'ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ''ισως και να μην εχει μεγαλη σημασια οσο δεν εκτιθεμεθα στις αντιστοιχες καταστασεις !!!!


Εκτιθεμεθα σε παραστασεις και ηχους, και αν κατι λειψει απο αυτα, αλλαζει και ο ψυχισμος !!!!


Με αλλα λογια ο τροπος θεασης των καταστασεων, το ενδιαφερον !!

Σημερα ας πουμε στον ''αθλητικο περιβολο ''υπηρχε μουσικη συνδεδεμενη ομως με την ''ημερα των θεοφανειων


ΕΙναι πραγματικο πολυ περιεργο το ποσο αλλαζε η διαθεση για την ρακετα !!!!


Βρεθηκα χθες με μια '' ανδροπαρεα '' σε καποιο μπαρ...... καφετερια [για να μην παρεξηγηθουμε και χαλασει και η ''μοστρα ''] και βεβαια η συζητηση περασε και απο τα'' κατορθωματα'' του καθενα!!!

Παρεα και περιβαλον ,καθοριζαν πλεον την θεαση του γυναικειου φιλου , η αν μη τι αλλο θα μπορουσαν να την καθορισουν !!!

Αν εκει ο καθενας, δεν γνωριζει ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ποσο ωφελιμα η μη, ειναι τετοιες θεασεις, και συναισθηματα , τοτε δεν εχει την αγκυρα που θα τον κρατηση και που θα οδηγησει στην αναρωτηση με ποιο τροπο αραγε θα μπορουσε κανεις να διαχειριστει ολα αυτα

Ολα θα καθοριζοταν απο αυτο που επιτασει η παρεα το κοινωνικο συνολο κλπ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 19:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω πως ειναι φανερο [δεν ξερω αν το εδωσα ] οτι πριν καποιος περασει στην πρακτικη, της προσπαθειας για να διατηρηται το δυνατον συνειδητος, ,χρειαζεται ενα πολυ δυνατο κινητρο που θα το παρει μεσα απο την κατανοηση για την ζωη του

Απο αυτα που πλεον εχει δει οτι θα ηθελε να αλλαξουν !!!

ΣΥΝΕΧΙΖΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2014, 23:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης ολη η δουλεια που προηγειται της επιγνωσης , εχει να κανει με την αναγκη της εξατομικοποιησης[ να γινομαστε δηλαδη ο εαυτος μας εξευρενωντας ολα αυτα που απο αγνοια εχουμε κατα καιρους υιοθετησει ] και την αναγκη της αποδοχης του εαυτου μας ,που ειναι συνωνυμη με την γνωση αυτου

Πιστευω επισης οτι δεν μπορει καποιος να θεσει ακριβη ορια η συνταγη για το τι προηγειται και το τι επεται ,αλλωστε ειναι μαλλον δυσκολο για καποιον που θα υιοθετησει τα παραπανω να κανει κατι τετοιο με αυστηρη σειρα !!

Το γεγονος ομως ειναι οτι η κατανοηση του εαυτου προηγειται της επιγνωστικης προσπαθειας


Αυτο που εγω εχω διαπιστωσει ,και εχει διαφοροποιησει καπως την οπτικη απο την οποια εβλεπα τα πραγματα ,ειναι οχι τοσο η συνειδητοτητα η οποια εχει αναπτυχθει αλλα περισσοτερο η γνωση - πεποιθηση οτι ,η καθε στιγμη η οποια αντιμετωπιζεται σαν σταθερη και μονοσημαντη ,δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα ματσο απο σωματοποιημενες καταστασεις τις οποιες ελειψη επαρκους
ευαισθησιας[επιγνωσης ,συνειδητοτητος ]αντιμετωπιζεται μονοσημαντα!!!


Edited by - xristosxatz on 06/01/2014 23:43:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 12:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 7


...η ""Αγαπη ""
απο το "αγαυος" "" θαυμαστος ενδοξος" ειναι πραγματικα παρευχημα ..δηλαδη παραπλευρη ευχη ασημντη και χωρς ουσιατικο απτελεσμνα στην ζωη μας ,, ενω το να ειμαστ εδικαιοι να αιτουματσ ετα δικια μα ςκια να πολεμα μμγιαυτα αυτο μπορει να εινα μια ηθινη ευχη με πσηνταικο αποτελεμσα πανω στις ζωες μας ... καθως τα δικια μα απορρεουν απο τρις ζωτικες αναγκες μας κιη ικναοποιηση τους ειναι βασικο στοιχεο τςη απλεευεθρωση μας απο τοπονο αρα τη ψυχονοητικης μας ακμαδας κι ανελιξης

αυτοι που μας λενε "" σε αγαπω ""στην κυριπολεξια μας λεει σε θαυμαζω ... σε χρειαζομαι..μη μεπροσωσεις κανε αυτο που θα ηθελα χωρςι αντισταση κι χωρςι να σκεφτεσαι τι αναγκες σου τις δκες σου ..αυτη ειναι μια υπορρητη συνειρμικη σειρα σκεψεων που δεν ομολογουνται ευκολα αναμεσα σε εραστες , γονεις και παιδια κτλ κτλ


η αγαπη ως δηλωση θαυμασμου περηφανειας εξαρτησης ναι εχιε σκοτος κια μονο σκοτος μεσα της ....


..δεν ειν ακαθολου καθαρο συναισθημα εχιε μια υπουλη ελξη μεσα της η λεξη αυτη μια ελξη για εκεινο που θαυμαζουμε αλλα και μια απωθηση απεχθεια μισος ακομη καο φοβο ....
ο αγαυος ο αγαπητος ...εινα πραγταικα κατι διφορουμενο .. / και βεβεια καθολου καθαρο συναισθημα οπως ο ερως με την κυριολεκτικη σημασια του ορου ..


..δεν ειναι τυχαιο που η αδικη η εκβαστικη της ψυχης η αναλωτικη των πορων ζωης εποχη μας εχει σα προταγμα της ηθικο την αγαπη .. καθως το συστημα μας ζητα οχι να σκεφτομαστε τα δικια μας αλλα φευ .. να θαυμαζουμε ,να δοξαζουμε , να υπομενουμε καρτερικα τον πονο και γενικα να σκυβουμε υποδεχομενοι ολα τα κακα της ανθρωπινης μοιρα μας .. αγαπωντας ακομη και τους εχθρους μας παραιτουμενοι απο την αναγκη να αιτηθουμε τα δικια μας να πολεμισουμε για αυτα ...

η ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΑ ΚΙ ΑΙΣΧΡΑ ΑΓΑΠΙΑΔΙΚΗ .. ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΓΑΠΙΑΔΕΣ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΟΧΥΡΩΜΕΝΟΥΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΘΙΚΟΛΑΓΝΚΟ ΠαΡΥΕΧΗΜΑ ΤΗΝ ""ΑΓΑΠΗ ""

ΚΑΙ Η ΚΑΤΕΤΣΗΜΕΝΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗ ΩΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΤΩΝ ΗΘΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΠΡΟΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΙΚΟ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΤΑΓΗ???

Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΥΧΗ-ΕΥΧΗΜΑ ΥΨΗΛΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ,,ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΗ ..

<< ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΤΑΘΜΙΣΜΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΕΡΩΤΙΚΗ ΕΝΩΤΙΚΗ ΑΠΕΥΘΕΡΩΤΙΚΗ ΒΙΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ>>>...


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 14/01/2014 13:08:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 21:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για αλλη μια φορα συμπιπτουν οι αποψεις μας σχεδον σε ολα !!


Το μονο σημειο που ισως να εχω μια ενσταση [ισως ομως, και να καταλαβα λαθος] ειναι αυτο

quote:
εχιε μια υπουλη ελξη μεσα της η λεξη αυτη μια ελξη για εκεινο που θαυμαζουμε αλλα και μια απωθηση απεχθεια


Και η ενσταση μου απευθυνεται στον δολο και στο υπουλο στο οποιο αναφερεσαι !!


Εδω εγω θα πω, οτι δυστυχως οταν η συνειδητοτητα κοιμαται ,δηλαδη δεν καταλαβαινει τον εαυτο της ,και πως διαδικαζεται ,τοτε τα πραγματα μεσα μας αρα και εξω απο εμας απλα θα συμβαινουν


Ολη μας η συμπεριφορα θα υποκειται στο νομο ''δραση και αντιδραση !!''


Θελει ομως πολυ δουλεια φιλαρακι για να γινει κατιντις !!


Κοιταξε να δεις !!

Εγω καμωνομαι ας πουμε τον ειδικο στο ζητημα ''ΕΠΙΓΝΩΣΗ''


Λογω της ελειψης επιγνωσης ομως , εχω διαπραξει τα μεγαλυτερα λαθη απεναντι στον εαυτο μου , και ισως και στους αλλους

Και οσο βεβαια δεν θα επιτυγχανω ενα ''καλο επιγνωστικο επιπεδο , οπως αλλωστε ολοι μας , θα συνεχιζω να διαπρατω σωρεια λαθων , στον βαθμο που θα συνεχιζω να παραμενω ασυνειδητος

Και μην γκαζωσεις παλι θεωρωντας με απαισιοδοξο !!

Καθε αλλο !!

Αυτος ο ''δρομος ,για μενα ειναι μονοδρομος και ειναι οτι αξιζει σε τουτη την ζωη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 22:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν προλιγου σου ελεγα οτι αυτην την ικανοτητα την κατεχω λιγο , δεν το ειπα για να δειξω κατι

Και θα δωσω ενα παραδειγμα !!

Χρειαστηκε να λαβω μια εξωτερικη πληροφορια, σε οτι αφορα τους υπολογιστες ,την επηρεια που αυτοι δηλαδη εχουν,στην υγιεια , για να αξιολογησω και να αποδεχθω, την πληροφορια που εδω και καιρο μου δινει το σωμα μου


Παρομοια βεβαια παραδειγματα συμβαινουν πολλακις ημερησιως


Αυτη η ικανοτητα ΥΠΑΡΧΕΙ ηδη μεσα μας !!!!


Εμεις απλα πρεπει να την ξεσκεπασουμε να την προσεξουμε , με λιγα λογια να την αναπτυξουμε

Αν θα προσπαθησω παλι να δωσω καποιο επειχειρημα στα παιδια μου αλλα και στον οποιονδηποτε αλλο ,για να βοηθησω στην προσεγγιση της επιγνωσης , θα του ελεγα οτι χωρις την επιγνωστικη ικανοτητα ,η ζωη θα ειναι απιστευτα ρηχη , κουφια αλλα και επιφανειακη !!


Και ολοι αυτοι οι χαρακτηρισμοι δεν ειναι για 'ναχαμε να λεγαμε ''


Ειναι περα για περα αληθινοι !!


Τι θα ελεγε ας πουμε καποιος ,για μια ερωτικη συνευρεση στην οποια ο καθενας απο τους δυο ,βιωνει μονο τον δικο του εαυτο , [κοινως αυνανιζεται με την βοηθεια καποιου αλλου ]τα δικα του βιτσια , η καθισταται ανικανος να βιωσει και να αξιολογησει αν η ενεργεια του αλλου ειναι συμβατη !!


Τι θα ελεγε κανεις για οποιοδηποτε παθος-θη στο οποιο-α ξοδευεται αδικα ολη η υπαρξη ;;;;;;;;


Τοσος αδικος πονος ,και τοσο απλη διεξοδος !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2014, 22:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηταν πολυ πρακτικο αν θα προσπαθουσαμε καθε στιγμη να δεχομαστε και να βιωνουμε τα δεδομενα μας με σκοπο να διαχωριζομαστε απο αυτα !!

Σημερα ας πουμε ειχα παρασυρθει, απο ενα γρηγορο για τα δικα μου δεδομενα ρυθμο περπατηματος !!


Συνεχως ομως μεσα μου υπηρχε μια φωνη που μου ελεγε ''και η επιγνωση'';;;;;;;;


Εκει ηταν που μου ηρθε στο μυαλο μια συμβουλη ,που ελεγε, οτι στο σωστο περπατημα ,πρεπει να μπορει να λαμβανει χωρα μια ανετη συζητηση !!


Παντα θα υπαρχει κατι το οποιο θα μας βοηθησει στην ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ


ΕΝ -ΤΥΠΩΣΗ δηλαδη κατι το οποιο εχει ΕΝ-ΤΥΠΩΘΕΙ στην συνειδητοτητα !!


Εκοψα λοιπον ρυθμο ,μειωνοντας παραληλα και τις σωματικες απο το γρηγορο περπατημα επηρειες


Κατοπιν και ενω συνεχιζα να περπατω, εστειλα '' με την συνειδητη φαντασια ''την σκεψη σε μια ηρεμη συζητηση !!

Εδω πλεον ,και οταν η προσοχη συνειδητα κατευθυνθει, ειναι ευκολο να βιωσει κανεις οτι δεν ειναι το σωμα και οι αισθησεις αυτου , αλλα ο παρατηρητης!!!!


Η επιγνωστικη προσπαθεια ,ειναι απο μονη της εξισοροπιστικη των συναισθηματων !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy