ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 21:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
.και έρχομαι και εγώ σου λέω με ευγένεια, ότι αδερφέ με τέτοιου τύπου δηλώσεις εκτίθεσαι σε κριτική...εσύ μπορεί όντως να είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος όμως οι δηλώσεις σου αυτές δεν συνάδουν με έξυνπο άνθρωπο...πώς αλλιώς να στο πω;;;

Κι εγώ σου λέω kost, εσύ μπορείς να κάτσεις να σε πηδήξουν, αν θέλεις.
Εγώ θα τους κυνηγώ μέχρι να τα...φτύσω!
Τους ηλίθιους, εννοείται!

Υ.Γ
Δώσε βήμα στους panpam και τους Xristosxatz του πλανήτη και θα δείς τι όμορφο και...γευστικό, θα είναι το πήδημα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 22:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
kost
.και έρχομαι και εγώ σου λέω με ευγένεια, ότι αδερφέ με τέτοιου τύπου δηλώσεις εκτίθεσαι σε κριτική...εσύ μπορεί όντως να είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος όμως οι δηλώσεις σου αυτές δεν συνάδουν με έξυνπο άνθρωπο...πώς αλλιώς να στο πω;;;

Κι εγώ σου λέω kost, εσύ μπορείς να κάτσεις να σε πηδήξουν, αν θέλεις.
Εγώ θα τους κυνηγώ μέχρι να τα...φτύσω!
Τους ηλίθιους, εννοείται!

Υ.Γ
Δώσε βήμα στους panpam και τους Xristosxatz του πλανήτη και θα δείς τι όμορφο και...γευστικό, θα είναι το πήδημα!


ενώ εσύ είσαι το υποδει(γ)μα του νέου ανθρώπου συγκρίνεις μια υπόθεση με την πραγματικότητα της αθλιότητας που βγάζεις.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 22:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα λογικά μου επιχειρήματα εσύ αντιπαραθέτεις την ατάκα "πρέπει να τους πηδήξω διότι αλλιώς θα με πηδήξουν αυτοί"!!!! Τι να πω ρε φίλε, εάν εσύ από μία άποψη που διαβάζεις, που μπορεί όντως να είναι βλακώδης, νιώθεις πηδημένος τότε τι να πω, σηκώνω τα χέρια ψηλά για την περίπτωσή σου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 23:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στα λογικά μου επιχειρήματα εσύ αντιπαραθέτεις την ατάκα "πρέπει να τους πηδήξω διότι αλλιώς θα με πηδήξουν αυτοί"!!!! Τι να πω ρε φίλε, εάν εσύ από μία άποψη που διαβάζεις, που μπορεί όντως να είναι βλακώδης, νιώθεις πηδημένος τότε τι να πω, σηκώνω τα χέρια ψηλά για την περίπτωσή σου...


Λάθος Kost.
Στα δικά μου λογικά επιχειρήματα, αντέκρουσες πρύμναν και ουδέν σχόλιο έκανες περί της...ταμπακιέρας.
Οπότε, άσε τα πανιά να...αρμενίζουν, στον υπέροχο, όμορφο, δίκαιο κόσμους των ονείρων σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 23:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Στα λογικά μου επιχειρήματα εσύ αντιπαραθέτεις την ατάκα "πρέπει να τους πηδήξω διότι αλλιώς θα με πηδήξουν αυτοί"!!!! Τι να πω ρε φίλε, εάν εσύ από μία άποψη που διαβάζεις, που μπορεί όντως να είναι βλακώδης, νιώθεις πηδημένος τότε τι να πω, σηκώνω τα χέρια ψηλά για την περίπτωσή σου...


Λάθος Kost.
Στα δικά μου λογικά επιχειρήματα, αντέκρουσες πρύμναν και ουδέν σχόλιο έκανες περί της...ταμπακιέρας.
Οπότε, άσε τα πανιά να...αρμενίζουν, στον υπέροχο, όμορφο, δίκαιο κόσμους των ονείρων σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ...


δεν έχεις επιχειρήματα δυστυχισμενε, μίσος εχεις

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2014, 23:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
kost
.και έρχομαι και εγώ σου λέω με ευγένεια, ότι αδερφέ με τέτοιου τύπου δηλώσεις εκτίθεσαι σε κριτική...εσύ μπορεί όντως να είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος όμως οι δηλώσεις σου αυτές δεν συνάδουν με έξυνπο άνθρωπο...πώς αλλιώς να στο πω;;;

Κι εγώ σου λέω kost, εσύ μπορείς να κάτσεις να σε πηδήξουν, αν θέλεις.
Εγώ θα τους κυνηγώ μέχρι να τα...φτύσω!
Τους ηλίθιους, εννοείται!

Υ.Γ
Δώσε βήμα στους panpam και τους Xristosxatz του πλανήτη και θα δείς τι όμορφο και...γευστικό, θα είναι το πήδημα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικομαχε δεν εχεις κανει το αλμα συνειδησης.
Αλλη μια αποδειξη οτι οσο και να διαβαζεις
δεν σημαινει οτι εξελισσεσαι.

Οταν δινεις μισος θα παιρνεις μισος.
Οταν διαμαρτυρεσαι για τους αλλους ,οι αλλοι θα
σε δειχνουν με το χερι.
Οταν φωναζεις στους αλλους,οι αλλοι θα σου φωναζουν.

Αρα το ολο σκηνικο ειναι ανευ νοηματος.

Αγαπατε ρε γαμωτο.Μπας και γινει τιποτα.
Το ξερω το να λεω κατι ειναι πολυ πιο δυσκολο
απο το να το κανω τροπο ζωης.

Αλλα μια ζωη εχουμε ,ας δουμε που μπορει να φτασει.
Δεν ειναι φυλακη αυτος ο πλανητης.Εμεις τον κανουμε ετσι.
Εμεις διαβαζουμε ατομα που πιστεουν σε φυλακες.Γιατι δεν εχουν κανει την προσπαθεια ανελιξης.Και ειναι εκει και περιμενει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 01:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost,

quote:
από τον σερ Μαρκεζίνη ως τον καθηγητή Νανόπουλο, και θα ήμουν πολύ ευτυχής εάν μία ομάδα από τέτοιους ανθρώπους προέβαινε σε μία ιδότυπη "δικτατορία" αριστοκρατικού τύπου αναλαμβάνοντας τα ηνία της ελληνικής διακυβέρνησης, νομοθεσίας και παιδείας...δυστυχώς όμως οι άνθρωποι αυτοί εκούσια απέχουν από την πολιτική -και δεν μπορώ να τους κατηγορήσω γι'αυτό μιας και η πολιτική στην Ελλάδα είναι πλήρως ταυτισμένη με την δημαγωγία

Συμφωνώ ότι αυτό είναι το θέμα.

Συμφωνώ ότι η αντιμετώπιση είναι δύσκολη.
Συμφωνώ ότι το να αυτοπροσδιορίζεσαι "έξυπνος" δεν σημαίνει τίποτα.

Όμως,στην μικρή κοινωνία του forum έχουμε στατιστικό δείγμα γραπτών.
Κατά βάθος η πλειοψηφία έχει διαμορφωμένη γνώμη, για τον καθένα από εμάς.
Και ο καθένας μας για τους υπόλοιπους.

Εγώ δεν έχω κανένα κόλλημα να πω ότι σε εκτιμώ φίλε Kost.
Και ελπίζω να το έχεις αντιληφθεί από πριν.

Κάτι μου λέει όμως, ότι άσχετα από την πρόσφατη διαμάχη που βλέπω με τον Νικόμαχο,τρέφετε αρκετή εκτίμηση και μεταξύ σας.
Αυτός είναι και ο λόγος που παρ' ότι υπάρχει πλήρης αντίθεση επί του θέματος,στοιχηματίζω ότι περί μόρφωσης και αντιληπτικής ικανότητας δεν θα αλλάζατε κακούς βαθμούς μεταξύ σας.

Όχι λόγω αμοιβαίας συμπάθειας.Αυτή μπορεί και να είναι απούσα.

Λόγω μακροχρόνιας αξιολόγησης κατατεθειμένων κειμένων.

Αυτά είναι ίσως ο λόγος που κάποιος μπορεί να έχει ,άκομψα πιθανόν-το παραδέχομαι- τουπέ.
Είναι η συνισταμένη γραπτή κατάταξή του.


Από την άλλη όμως φίλε Kost βλέπεις τι μαργαριτάρια κυκλοφορούν..

Προσωπικά δεν δύναμαι να πάρω στα σοβαρά κάποιον που δεν μπορεί να σκαρώσει ούτε μια πρόταση σωστά και δεν το συνειδητοποιεί καν.

Για να μη πούμε περί απόψεων επί παντός επιστητού, από άτομα με μηδενικές γνωστικές υποδομές.
Θα έχεις διαβάσει -πρόσφατα κιόλας- για θεωρίες χορδών σε εκδοχή για ...πυροβολημένο λοβοτομημένο πίθηκο, μέχρι και εγώ δεν ξέρω τι...

Και το βάρος πέφτει στην μη παραδοχή του προβλήματος.
Εκεί είναι η πηγή της πρόκλησης της εριστικότητας.
Όχι στο ίδιο το πρόβλημα.

Έχω καρδιακά φιλαράκια που δεν νοιώθουν και πολύ π.χ. από ορθογραφία.
Μόνο που το ξέρουν και δεν το παίζουν ...λεξικά.
Και τους παραδέχομαι ως καλύτερούς μου σε άλλα επίπεδα.Και το θεωρώ τιμή μου που τους κάνω παρέα.

Αλλά ας είμαστε και λίγο σοβαροί.
Είναι άκομψο να δηλώνεις έξυπνος.Ναι.Μαζί σου σ' αυτό.

Αλλά το να μη καταλαβαίνεις ότι δε σκαμπάζεις και να εκφέρεις άποψη σε ζητήματα που δεν τα ακουμπάνε εύκολα, ούτε ειδικοί άμα δεν τα φρεσκάρουν πρώτα ,δεν σε κάνει απλά ηλίθιο.Σε κάνει απαράδεκτο.

Δε νομίζω να διαφωνείς.

Γι ' αυτό μη πυροβολείς μονόπαντα, διότι κάτω από τη δική σου φτερούγα-που έχει βαρύτητα,σαφώς- κινδυνεύεις να μαζέψεις απαράδεκτους (κατά τον πιο πάνω ορισμό μου).
Άσε που άρχισε να συμβαίνει ήδη αυτό.

Είμαι σίγουρος ότι με αντιλαμβάνεσαι.

ΥΣ:τα παραπάνω περί απαράδεκτων,ΔΕΝ αφορούν τον φίλο panosfromlydian.
Γράφτηκαν πριν τη δική του ανάρτηση.Αν και διαφωνώ εν μέρει μαζί του,η αγάπη που εκπέμπει στο μήνυμά του,είναι παραπάνω από σεβαστή για μένα.
Τα υπόλοιπα βρίσκονται στην πορεία.

--------------------------------------

Νικόμαχε,

Είμαι υποχρεωμένος να παραδεχθώ ότι συμφωνούμε περί ηλιθίων.
Υπάρχουν.Και είναι αυτοί που λες.Τι να λέμε τώρα? παπαρίτσες?

Τώρα μπορεί να είμαστε και μεις ανάμεσά τους.Θεωρητικά.
Αυτό λέει και ο φίλος Kost.
Συμφωνώ και μαζί του.

Θεωρητικά όμως,μπορεί να είναι και ο George Bush junior τζιμάνι.
Τι χαλιέσαι τώρα...

Κεντρική ιδέα:
Βάλε τα διδυμάκια λίγο στη θήκη γιατί από τα πολλά μπαμ,διαμαρτύρεται ο άμαχος πληθυσμός.Και δεν έχει κι άδικο.

Είναι καιρός για ανακωχή.

ΥΣ: πότε αλήθεια έχεις δηλώσει έξυπνος..?


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 01:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΥΣ: πότε αλήθεια έχεις δηλώσει έξυπνος..?

Δεν ξέρω, αλλά θα μας ενημερώσει κάποιος από τους...καθ'ών ο λόγος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 02:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού λέγωσι, μάνα μου.

Βαρούσιν τες καμπάνες και λαλούσιν τους εν τω χωρίω, ουδείς ακούεν τους, μηδέν και παρά τρύπες έκαμναν εις το μέσον του νερού.

Ζαβός, ζαβήν εθώρησε, κι εκάμνασι του ματομπούκαλου την χαράν και του ελέους τη χρείαν.

Ζαλώσασι και τες αγάπες και κατανοήσεις δαμέ, κι έμεινεν ανηφοριστά ο όνος, μια να κοιτά τους πόδας του και μια η ουρά την κεφαλήν του.

Γλύκα οι αγάπες, χρέος οι κατανοήσεις, μα πιό βαρύ στη ράχη του το έλεος.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 12:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν δινεις μισος θα παιρνεις μισος.
Οταν διαμαρτυρεσαι για τους αλλους ,οι αλλοι θα
σε δειχνουν με το χερι.
Οταν φωναζεις στους αλλους,οι αλλοι θα σου φωναζουν.

Αρα το ολο σκηνικο ειναι ανευ νοηματος.

Αγαπατε ρε γαμωτο.Μπας και γινει τιποτα.
Το ξερω το να λεω κατι ειναι πολυ πιο δυσκολο
απο το να το κανω τροπο ζωης.

Αλλα μια ζωη εχουμε ,ας δουμε που μπορει να φτασει.
Δεν ειναι φυλακη αυτος ο πλανητης.Εμεις τον κανουμε ετσι.
Εμεις διαβαζουμε ατομα που πιστεουν σε φυλακες.Γιατι δεν εχουν κανει την προσπαθεια ανελιξης.Και ειναι εκει και περιμενει.


Θα δωσω καποιες πιθανες εξηγησεις στο νεο τοπικ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2014, 22:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΥΣ: πότε αλήθεια έχεις δηλώσει έξυπνος..?

Όχι απλά έξυπνος...εκλεκτός για την ακρίβεια...το 95% αυτού του κόσμου είναι οι αμετανόητοι ηλίθιοι, αλλά ο Νικόμαχος ανήκει στο χαρισματικό 5% που έχει σαν ιερό καθήκον να πατάσσει την βλακεία του κόσμου αυτού...


Αμεινία, φαίνεσαι καλός και δίκαιος χαρακτήρας αλλά μάλλον η συμπάθειά σου για τον Νικόμαχο σε κάνει να παραβλέπεις κάποια πράγματα.

Εγώ με το Νικόμαχο έχουμε κάνει όντως φιλικές συζητήσεις στο φόρουμ αυτό, στην πραγματικότητα όμως δεν έχω ούτε ιδιαίτερες αδυναμίες ούτε έχθρες εδώ μέσα...

Και γι'αυτό ο οχετός και ο εμετός με αηδιάζουν απ'όπου κι αν προέρχονται (αναφέρομαι και σε ένα άλλο θέμα πιο πάνω όπου η εικόνα του Νικόμαχου είναι απαίσια, και είναι η πολλοστή φορά που το κάνει αυτό). Του το είπα και πριν του Νικόμαχου στο θέμα αυτό, όσο πιο ευγενικά μπορούσα, ότι η εικόνα αυτή που προβάλλει -του κλασικού ελληνάρα που θεωρεί εαυτόν ξύπνιο και τους υπόλοιπους ζώα- του αφαιρεί πολλούς πόντους και προκαλεί και μειδίαμα σε όσους τον διαβάζουν. Δεν ήθελε να με καταλάβει...

Το θέμα εδώ είναι πάντως ότι δεν με ενδιαφέρει το τι μέτωπα έχετε ανοίξει με τους xristousxatz και τους panpam, αδιάφορο μου είναι το τι λένε αυτοί και τι λέτε εσείς...εγώ τα αηδιαστικά μηνύματα δεν μπορώ να διαβάζω (όπως στο παραπάνω θέμα) και απ'ότι βλέπω το φόρουμ έχει αρχίσει να κατακλύζεται από δαύτα...

Άιντε λοιπόν, ας τα βρει ο καθένας με τον εαυτό του και μετά ας έρθει να πουλήσει το τουπέ του Γνώστη και του Φιλοσόφου...θέλει δουλειά πολύ, τα'χουμε πει αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 02:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Το θέμα εδώ είναι πάντως ότι δεν με ενδιαφέρει το τι μέτωπα έχετε ανοίξει με τους xristousxatz και τους panpam, αδιάφορο μου είναι το τι λένε αυτοί και τι λέτε εσείς...εγώ τα αηδιαστικά μηνύματα δεν μπορώ να διαβάζω

Τότε μην τα διαβάζεις.
Φυσικά και δεν σε ενδιαφέρει τι λέμε.Αφού δεν τα καταλαβαίνεις.

Σε νοιάζει η βιτρίνα.Απ' έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα, λέει ο λαός.

Στις 23/32014 και ώρα 18.07.33, σου έθεσα επτά μόλις, από τους λόγους που κατηγορώ τους ηλίθιους του πλανήτη.Εχω κι άλλους.Αλλά αν δεν μπορείς να κατανοήσεις αυτούς, τότε δεν...!

Επί της ουσίας, σε ενοχλεί ο τρόπος που τα λέω, ή άν λέω αλήθεια?

Συμφωνείς ή διαφωνείς με εκείνους τους 7 λόγους.Ενα ΝΑΙ ή ΟΧΙ είναι αρκετό.
Οχι ότι έχει και τόση σημασία.Απλά να ξέρω. όπως και οι αναγνώστες υποθέτω πως θα ήθελαν να γνωρίζουν την άποψή σου.

Τρείς μέρες τώρα, καταφέρεσαι εναντίον του τρόπου παρουσίασης και όχι γιά το αντικείμενο.

Λοιπόν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 03:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Τότε μην τα διαβάζεις.
Φυσικά και δεν σε ενδιαφέρει τι λέμε.Αφού δεν τα καταλαβαίνεις.
Άβυσσος η ψυχή του Νικόμαχου.
Ψάχνει κάποιον να τον καταλάβει, αλλά δε βρίσκει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 08:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kost θα ήθελα να σου πω κάποια πράγματα και ουσιαστικά χωρίς να θέλω να πάρω θέση, στην διαμάχη που έχει ξεκινήσει στο forum του εσωτερικά.

Και θα σου μιλήσω για τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ διαβάζοντας το γραπτό του που στο ξανά υπενθυμίζει ποιο πάνω, έβγαλα κάποια συμπεράσματα:

1.Ότι έγραφε ένας άνθρωπος αναστατωμένος, από αυτά που συμβαίνουν στο πλανήτη και κατ' επέκταση γύρω του.

2.Έναν άνθρωπο που σου ξεκαθαρίζει την θέση του, στο γιατί είναι κατ' επιλογή άθεος, (οπότε είναι και σεβαστό).

3.Μίλησε για την ηλιθιότητα του πλανήτη και για το 95% και όχι για την νοημοσύνη, αν βάλουμε τον όρο νοημοσύνη αυτό θα έπρεπε να ήταν η συναισθηματική και όχι με τον όρο που δίνεται σήμερα, το συναισθηματικό iq.

Συμφωνώ βέβαια μαζί σου ως προς το ότι, συνήθως οι άλλοι κρίνουν στο πόσο τις εκατό ανήκουμε, αλλά υπάρχει μία ένσταση, αν εγώ καταπολεμώ, προσπαθώ, το βλέπω, το αισθάνομαι και λέω όχι στο 95%, προσπαθώ όχι να μπω στο 5% το εναπομείναντα, την προσπάθεια την κάνω για να το αυξήσω και να το φτάσω στο 6,7,9 τις εκατό, γιατί πρέπει να αυξάνετε και όχι να μειώνεται, αν με αντιλαμβάνεσαι;

Άρα όλοι εμείς δεν μπορούμε να πούμε ακριβώς ότι είμαστε μέσα σε αυτό και μάλλον αυτό εννοεί ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ αλλά ότι αν μπούμε θα το αυξήσουμε και αυτό θα είναι η επιτυχία.

Δεν στο δίνει για να σου πει εγώ δεν είμαι ηλίθιος, άρα είμαι έξυπνος και ανήκω στο 5% του παγκόσμιο πληθυσμού.

Κάποιος που θα άνηκε στο 5% όταν αυτό για παράδειγμα μετρήθηκε βάση στατιστικής, θα ήταν ένα εύπορος δικαστής για παράδειγμα, αν το θέσουμε έτσι, που έδωσε την περιουσία του και μένει μόνιμα στην Αιθιοπία και βοηθάει τα παιδιά εκεί και τα δικαιώματα τους και προσπαθεί να περάσει παγκόσμιου νόμους, ένας γιατρός χωρίς σύνορα, ένας επιστήμονας συνήγορος του πολίτη εθελοντικά περισσότερο κτλ.

Άρα δεν μιλάει για τον ίδιο απλά πρέπει να μπεις στην σκέψη του.

Είχα και εγώ πολλές αντιπαραθέσεις με τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ, γιατί ενώ δεν ήξερα στοιχειώδη πράγματα από φυσική, έπιασα δύο φλέγοντα ζητήματα, την βαρύτητα και τον Αιθέρα, τα είχα θέση όμως γιατί με εκνεύριζε που δεν υπάρχει κάποια εξέλιξη πάνω σε αυτά, οπότε και ήταν ελεύθερα θέματα ως προς την άποψη μου και την δικιά μου κοσμογονική θεωρία.

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ δεν ήταν υποχρεωμένος ούτε να μπει στο σκεπτικό του γιατί;

Αλλά και ούτε να καταλάβει μέσα από τα μηνύματα μου το τι ήθελα να πω χωρίς να έχω την στοιχειώδη γνώση, άρα και παραδέχομαι ότι έφταιξα εγώ και όχι αυτός, αφού δεν μπορούσα να εξηγήσω το τι ακριβώς ήθελα να πω με όρους και ανακατεύτηκα στο συγκεκριμένο θέμα.

Ξέρω βέβαια ότι ο τρόπος του πολλές φορές είναι άγαρμπος ως προς εμάς, αλλά συνετίστηκα στο συγκεκριμένο θέμα και ήθελα να μάθω περισσότερα πράγματα πάνω σε αυτό, άρα πέτυχε και το σκοπό του.

Πιστεύεις ότι αυτό μου έκανε κακό;

Ή αν συνέχιζα να λέω βρε τον ηλίθιο μου την είπε είναι άξεστος, θα με βοηθούσε στο να ψαχτώ επαναπαυμένη;

Θα μου πεις μα σε πρόσβαλε ναι το ξέρω αλλά το έψαξα, δεν είπα είναι προκατειλημμένος μαζί μου, γιατί δεν με ήξερε και από εχθές για να συμβεί αυτό.

Οπότε να δεν συμφωνώ με το τρόπο του, αλλά ο κάθε άνθρωπος επιλέγει το πως θα χειριστεί ένα ζήτημα.

Και καταλήγω, ότι έχει δίκαιο ως προς την εικόνα, γιατί οι άνθρωποι διαβάζουμε εικονικά, έμεινες στο θέμα της πίστης και δεν έδωσες βάση στο υπόλοιπο κείμενο.

Και στο λέω και εγώ που είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη και με εκνεύρισε και εμένα ο τρόπος του, οπότε και προσπάθησα να το το δω συνοπτικά.

Οπότε και στο ΝΙΚΟΜΑΧΟ θέλω να πω ότι δεν πρέπει να μας παίρνει όλους η μπάλα γιατί είναι ένα φλέγον ζήτημα η πίστη, γιατί δεν είναι μόνο άποψη ζωής να λες υπάρχει Θεός, άρα και να πιστεύεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν απορείς και δεν αντιτίθεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 09:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Κάποιος που θα άνηκε στο 5% όταν αυτό για παράδειγμα μετρήθηκε βάση στατιστικής, θα ήταν ένα εύπορος δικαστής για παράδειγμα, αν το θέσουμε έτσι, που έδωσε την περιουσία του και μένει μόνιμα στην Αιθιοπία και βοηθάει τα παιδιά εκεί και τα δικαιώματα τους και προσπαθεί να περάσει παγκόσμιου νόμους, ένας γιατρός χωρίς σύνορα, ένας επιστήμονας συνήγορος του πολίτη εθελοντικά περισσότερο κτλ.

Άρα δεν μιλάει για τον ίδιο απλά πρέπει να μπεις στην σκέψη του.


Αν δεν κάνω λάθος, άθελά σου σου ίσως, προτείνεις ένα μέτρο της εξυπνάδας σύμφωνα με τις πράξεις.. και όχι με τα "πιστεύω" ή τα "διανοήματα" του καθενός.. Αυτό μάλιστα. Να το συζητήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 10:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος δεν κάνεις λάθος, αλλά το έγραψα ηθελημένα και όχι άθελα.

Αυτό που εξήγησα είναι αντίθετα από τις απόψεις μας, είτε είναι λάθος, είτε σωστές, αν μας ενοχλεί κάτι και δεν μιλάμε, αυτό μας βάζει αυτόματα στο 95% του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, γιατί αδιαφορούμε για αυτά που μας ενοχλούν.

Ναι για εμένα οι πράξεις μετράνε και η αντίθεση μας στα προβλήματα, όταν βλέπουμε ότι είμαστε σε αδιέξοδο δεν θα καθίσουμε εκεί να περιμένουμε μέχρι να πεθάνουμε, θα προσπαθήσουμε να βγούμε από εκεί έτσι δεν είναι;

Ο κάθε άνθρωπος όμως πολεμάει διαφορετικά, οι πράξεις δεν είναι μόνο έργα, αλλά και λόγια και συνειδητοποίηση, δηλαδή δεν ισχύει για εμένα απόλυτα, το έργα και όχι λόγια, γιατί και τα έργα πρώτα από τα λόγια θα ξεκινήσουν γιατί έτσι είναι ο άνθρωπος, συμφωνώ όμως ότι δεν παραμένουμε στα λόγια και τα κάνουμε έργα.

Άρα και ο καθένας πολεμάει με ότι όπλο έχει, δικές του είναι οι απόψεις.

Θα σου δώσω ένα ακραίο παράδειγμα, είδα παλιότερα μία ταινία που βασιζόταν σε αληθινή Ιστορία, ήταν ένα Αμερικάνος πολίτης που αποφάσισε να βοηθήσει τα παιδιά στην Αφρική, ο συγκεκριμένος άνθρωπος πολεμούσε τους αντάρτες με τα όπλα και έκανε ένα στρατόπεδο όπου περιέθαλπτε τα παιδιά, αλλά είχε πάρει το νόμο στα χέρια του και τον βοηθούσε και ο στρατός, μπορούμε να πούμε ότι ήταν λάθος γιατί τους πλήρωνε με το ίδιο νόμισμα;

Η πράξη του ήταν ότι βοήθησε να μεγαλώσουν πόσα παιδιά και δεν απήχθηκαν από αντάρτες ή απελευθερώθηκαν από αυτούς, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα της ταινίας.

Οπότε και είναι από ποια οπτική γωνία βλέπει ο καθένας το ζήτημα, βέβαια συμφωνώ είναι και ο τρόπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 14:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τώρα maria3 πλάκα μου κάνεις; Έχουμε ένα μέλος το οποίο παρουσιάζει μία υποθετική σειρά 7 σημείων αντιμετώπισης μίας άποψης που θεωρεί λανθασμένης και ηλίθιας…και μας λέει ότι κοιτάξτε, εγώ αντί για ευγενικές διευκρινίσεις και πολιτισμένους διαλόγους πιάνω κατευθείαν τα τούβλα και τις μυγοσκοτώστρες μπας και συνετίσω τους ηλίθιους αυτού του κόσμου….και προκειμένου να γίνει πιο πειστικός χρησιμοποιεί το ακραίο παράδειγμα του να λέει κάποιος ότι «η γη είναι το κέντρο του κόσμου» (λες και το 95% του κόσμου πιστεύει σε κάτι τέτοιο)…

Κανονικά θα έπρεπε να γελάμε όλοι μαζί με μία τέτοια άποψη…κι όμως αρκετά μέλη απάντησαν σοβαρά…όπως και εγώ…

Έρχονται λοιπόν κάποια μέλη και του λένε πολύ ευγενικά ότι αγαπητέ, η μέθοδος αυτή που προτείνεις είναι λάθος και αναποτελεσματική…του το λέω και εγώ, χρησιμοποιώντας μάλιστα το απεχθές παράδειγμα του δασκάλου που επιχειρεί να διαπαιδαγωγήσει χρησιμοποιώντας λεκτική και σωματική βία…και του εξηγώ παράλληλα ότι ο ρόλος του εκπαιδευτή και παιδαγωγού -ή και γενικότερα του ακτιβιστή ενάντια στην παραπληροφόρηση και την αμάθεια- είναι πολύ δύσκολος και σοβαρός. Εκείνος φυσικά δεν παίρνει χαμπάρι και μου λέει διαρκώς το ίδιο "όταν φτάσεις τα 45 θα με καταλάβεις" (ό,τι να'ναι)...

Στη συνέχεια μπαίνω σε άλλο θέμα και βλέπω το μέλος αυτό να βρίζει για πολλοστή φορά άλλα μέλη κάνοντας πάλι λόγο για μυγοσκοτώστρες και λοιπές αηδίες…είχα να μπω καιρό στο φόρουμ όμως και παλιά θυμάμαι τα ίδια να λέει…

Ποιόν μου υπερασπίζεσαι λοιπόν maria; Το Νικόμαχο-wanna be terminator??? Ένα μέλος το οποίο έχω σκυλοβαρεθεί να βλέπω να τρολάρει και να βρίζει???? Πλάκα μου κάνεις;

Kαι δεν είναι μόνο ο Νικόμαχος φυσικά, και άλλοι εδώ μέσα διαρκώς τρολάρουν και βρίζουν όμως εκείνος σαν πιο παλιός θα έπρεπε να έχει διαμορφώσει μία διαφορετική στάση και νοοτροπία απέναντι στους συνομιλητές του…ας ξεκινήσει λοιπόν κοιτώντας την δική του εξέλιξη στο φόρουμ αυτό και μετά ας έρθει να μας πει περί έξυπνων και ηλιθίων.

Είναι επαίσχυντο το να έχει γίνει καθημερινή συνήθεια σε ένα φόρουμ η ειρωνία, η προσβολή, η βρισιά και το υφάκι….και αυτά δυστυχώς όποιος μπαίνει στο φόρουμ τα λούζεται σχεδόν αμέσως από 10-15 ενεργά μέλη που θεωρούν το χώρο αυτό μονοπώλιό τους….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 14:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριε Kost

Δύο απαντήσεις ζητώ μόνο, στα κάτωθι:

quote:

Επί της ουσίας, σε ενοχλεί ο τρόπος που τα λέω, ή άν λέω αλήθεια?

Συμφωνείς ή διαφωνείς με εκείνους τους 7 λόγους.Ενα ΝΑΙ ή ΟΧΙ είναι αρκετό.


Μπορώ να τις έχω παρακαλώ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 15:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κυριε Kost

Δύο απαντήσεις ζητώ μόνο, στα κάτωθι:

quote:

Επί της ουσίας, σε ενοχλεί ο τρόπος που τα λέω, ή άν λέω αλήθεια?

Συμφωνείς ή διαφωνείς με εκείνους τους 7 λόγους.Ενα ΝΑΙ ή ΟΧΙ είναι αρκετό.


Μπορώ να τις έχω παρακαλώ?

...


Ούτε αλήθεια λες, κι ο άθλιος τρόπος μάλλον επιβεβαιώνει κάποια ανάλογη εσωτερική κατάσταση - ακόμα και οι "λόγοι" είναι πρόφαση.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 15:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost

quote:
Έρχονται λοιπόν κάποια μέλη και του λένε πολύ ευγενικά ότι αγαπητέ, η μέθοδος αυτή που προτείνεις είναι λάθος και αναποτελεσματική…του το λέω και εγώ, χρησιμοποιώντας μάλιστα το απεχθές παράδειγμα του δασκάλου που επιχειρεί να διαπαιδαγωγήσει χρησιμοποιώντας λεκτική και σωματική βία…και του εξηγώ παράλληλα ότι ο ρόλος του εκπαιδευτή και παιδαγωγού -ή και γενικότερα του ακτιβιστή ενάντια στην παραπληροφόρηση και την αμάθεια- είναι πολύ δύσκολος και σοβαρός.

Εξ όσων γνωρίζω, κανείς δεν επιχειρεί εδώ μέσα να παραστήσει τον δάσκαλο. Πολλώ δε μάλλον ο Νικόμαχος. Άλλωστε ελάχιστοι έχουν τη διάθεση, ή βλέπουν τη σκοπιμότητα στο να γίνουν μαθητές.

Τουτέστιν μεθερμηνευόμενον, καταλογίζεις στον Νικόμαχο μια πρόθεση η οποία δεν είναι δική του (και μάλιστα σαφώς από μέρους του διατυπωμένα) κι εν συνεχεία τον κατακρίνεις με βάση την ανύπαρκτη πρόθεσή του.

Σε ρωτάει κατόπιν περί της ταμπακιέρας, κι εσύ αποκρίνεσαι περί του ύφους του. Στο επισημαίνει άλλη μια φορά, κι εσύ σφυρίζεις αδιάφορα.

Την δική σου συμπεριφορά –κατά τα όσα σου περιγράφω-, πως την κρίνεις?

Στην τελική, αν το πρόβλημά σου είναι υφολογικό, υπάρχουν η Μπάρμπι, η Ραπουνζέλ κι ο Πίκατσου. Δεν είναι ανάγκη να μπαίνεις και να διαβάζεις σε γλώσσα και σε ύφος που σε δυσαρεστεί ή και προσβάλλει τις μη μου άπτου αισθητικές σου απαιτήσεις.

Αν κι εδώ που τα λέμε, αν είχες σκοπό να απαντήσεις επί της ουσίας, θα απαντούσες στην δική μου ανάρτηση:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11855&whichpage=5&ARCHIVE=
25/03/2014, 02:34:48.

Τα ίδια πράγματα με τον Νικόμαχο γράφω, ελαφρώς πιό συμπυκνωμένα, και σε ύφος ανάλαφρο και ευγενικά σαρκαστικό.

Εκτός και το προσήκον του γούστου σου ύφος, είναι αυτό που αποθεώνει τους ηλιθίους.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 15:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....η Μπάρμπι, η Ραπουνζέλ κι ο Πίκατσου. ...

Επιστρατεύονται για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα - φυσικά και διάφοροι γραφικοί τύποι της "όασης" πάνε να το παίξουν δάσκαλοι - απλά γελιοποιούνται.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 15:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

quote:
Επιστρατεύονται για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα - φυσικά και διάφοροι γραφικοί τύποι της "όασης" πάνε να το παίξουν δάσκαλοι - απλά γελιοποιούνται.

Εσύ καλό θα ήταν, πριχού των όποιων κρίσεών σου, να μάθεις ορθογραφία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 15:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

quote:
Επιστρατεύονται για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα - φυσικά και διάφοροι γραφικοί τύποι της "όασης" πάνε να το παίξουν δάσκαλοι - απλά γελιοποιούνται.

Εσύ καλό θα ήταν, πριχού των όποιων κρίσεών σου, να μάθεις ορθογραφία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Αυτό σε πείραξε τώρα. άνθρωπο δε σε κάνει η ορθογραφία - τώρα αν προτιμάς να γελοιοποιείσαι αντί να γελιοποιείσαι... πρόβλημά σου.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 15:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

quote:
τώρα αν προτιμάς να γελοιοποιείσαι αντί να γελιοποιείσαι... πρόβλημά σου.

Μήπως θα ήταν σκόπιμο, να μου δείξεις που και με ποιόν τρόπο? Όχι τίποτε άλλο, αλλά εσύ είσαι και άνθρωπος βρε παιδί μου...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 15:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

quote:
τώρα αν προτιμάς να γελοιοποιείσαι αντί να γελιοποιείσαι... πρόβλημά σου.

Μήπως θα ήταν σκόπιμο, να μου δείξεις που και με ποιόν τρόπο? Όχι τίποτε άλλο, αλλά εσύ είσαι και άνθρωπος βρε παιδί μου...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Προσπάθησε να καταλάβεις τι σου λένε οι άλλοι και θα το δεις.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 15:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσπάθησε να καταλάβεις τι σου λένε οι άλλοι και θα το δεις.

Αν εννοεις τον Kost, του απάντησα και περιμένω τα σχόλιά του. Αν εννοείς τον χατζ, τον χρίστο, την πάρτη σου και γενικώς τους regulus, μάλλον έχεις περίεργη αίσθηση του χιούμορ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 16:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Προσπάθησε να καταλάβεις τι σου λένε οι άλλοι και θα το δεις.

Αν εννοεις τον Kost, του απάντησα και περιμένω τα σχόλιά του. Αν εννοείς τον χατζ, τον χρίστο, την πάρτη σου και γενικώς τους regulus, μάλλον έχεις περίεργη αίσθηση του χιούμορ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Εννοώ - μήπως έχεις και συ ανάγκη να στο ζωγραφίζουν; - ότι το ποιοι λένε κάτι αλλά το τι λένε.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 16:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

quote:
DSM προς panpam, 26/03/2014, 15:48:15:

panpam

quote:
τώρα αν προτιμάς να γελοιοποιείσαι αντί να γελιοποιείσαι... πρόβλημά σου.

Μήπως θα ήταν σκόπιμο, να μου δείξεις που και με ποιόν τρόπο? Όχι τίποτε άλλο, αλλά εσύ είσαι και άνθρωπος βρε παιδί μου...


Εσύ έχεις εκκρεμότητες ακόμα.
Άσε τη ζωγραφική στην άκρη. Ειδικά αν οι επιδόσεις σου σε αυτή είναι αντίστοιχες της γραφής σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 16:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

quote:
DSM προς panpam, 26/03/2014, 15:48:15:

panpam

quote:
τώρα αν προτιμάς να γελοιοποιείσαι αντί να γελιοποιείσαι... πρόβλημά σου.

Μήπως θα ήταν σκόπιμο, να μου δείξεις που και με ποιόν τρόπο? Όχι τίποτε άλλο, αλλά εσύ είσαι και άνθρωπος βρε παιδί μου...


Εσύ έχεις εκκρεμότητες ακόμα.
Άσε τη ζωγραφική στην άκρη. Ειδικά αν οι επιδόσεις σου σε αυτή είναι αντίστοιχες της γραφής σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Με τις υπεκφυγές δεν κερδίζεις - σας πήρανε χαμπάρι

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 18:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Εξ όσων γνωρίζω, κανείς δεν επιχειρεί εδώ μέσα να παραστήσει τον δάσκαλο. Πολλώ δε μάλλον ο Νικόμαχος. Άλλωστε ελάχιστοι έχουν τη διάθεση, ή βλέπουν τη σκοπιμότητα στο να γίνουν μαθητές.

Τουτέστιν μεθερμηνευόμενον, καταλογίζεις στον Νικόμαχο μια πρόθεση η οποία δεν είναι δική του (και μάλιστα σαφώς από μέρους του διατυπωμένα) κι εν συνεχεία τον κατακρίνεις με βάση την ανύπαρκτη πρόθεσή του.


Την πρόθεση να διαπαιδαγωγήσει αναμφισβήτητα δεν την έχει.
Αν όμως δεν επιχειρεί κάποιο είδος "διαπαιδαγώγησης" τότε τι προσπαθεί να κάνει;

Edited by - Πύρινος on 26/03/2014 18:42:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy