ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουμε 40.000 χρόνια περίπου ως πολιτισμός.Επίσημα εννοείται.Ανεπισήμως, δεν τολμώ ούτε να το σκέπτομαι.

Τα πρώτα 39.700, είμαστε σχεδόν στάσιμοι.Τα τελευταία 300, έχουμε αλματώδη τεχνολογική πρόοδο, επιλεγμένα και ανάλογα τις γεωστρατηγικές.

Σήμερα:

1. Είμαστε ακόμη χωρισμένοι σε κράτη.Οπως ακριβώς και οι προ 40.000 χρόνων πρώτες οικογενειακές-κοινωνικές δομές, οριοθετούσαν την περιοχή τους.

2. Το χρήμα μας κρατά σκλάβους, εξαρτώμενους και υποτελείς, όπως ακριβώς, εξουσίαζαν προ 40.000 χρόνων οι πλούσιοι "ιδιοκτήτες" γης τις υπόλοιπες άνυνδρες φυλές.

3. Χρησιμοποιούμε ακόμη την φωτιά και τον άνθρακα, για όλες τις ενεργειακές μας ανάγκες, όπως πάντα.Οι έχοντες την κυριαρχία επί των πρώτων υλών, είναι οι ίδιοι οι "φύλαρχοι" του τότε, με άλλη ενδυμασία και άλλη εξουσιαστική δομή.

4. Το ακαθάριστο ΑΕΠ του πλανήτη, σε ποσοστό 70% καταναλώνεται υπερ της αμυντικής βιομηχανίας, σε βάρος όλων των άλλων αναγκών.Ακριβώς όπως γινόταν εξ'αρχής του κόσμους.

5. Η κάστα των βασιλέων-πολιτικών, διαδέχεται η μία την άλλη στην εξουσία, με την σύμφωνη γνώμη ( εκλογές-ψηφοφορία), του λαού.Στο ίδιο πάντα μοτίβο, της οικονομικής υποτέλειας.Αυτό δεν αλλάζει ποτέ, αναξαρτήτως χρωματισμού πολιτικής σημαίας.

6. Λίγοι από μας, όπως γινόταν πάντα, βλέπουν την αδικία, την εξαθλίωση, την κουτοπονηριά των διοικούντων, τα λάθη των ιθυνόντων σκόπιμα ή μη, την σπατάλη σε οπλισμούς, τον παραλογισμό των πολέμων και την έξαρση της εγκληματικής αδιαφορίας προς τον συνάνθρωπο.Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το 20% του παγκόσμιου πληθυσμού, δεν έχει πρόσβαση σε πόσιμο νερό και το 30% σε τροφή.

7. Κατά τα άλλα, η ελιτ καλά κρατεί και συνεχίζει να εξουσιάζει.Γιατί?
Τι παραπάνω από τον φτωχό Γκανέζο της αχυροκαλύβας, έχει ο Νεοϋρκέζος με το διαμέρισμα των 400 τετραγωνικών στην 5η Λεωφώρο? Τρία χέρια?Δύο κεφάλια?


Δεν εχω καμια διαθεση να παρω το μερος της θρησκειας και αποιαδηποτε θρησκειας και δογματικου συστηματος που προωθει την ανελευθερια της ανθρωπινης εκφρασης και κατ επεκταση ελευθερης βουλησης.

Ομως ξερουμε απο μεγαλες ψυχολογικες ερευνες τις οποιες μπορει ο καθενας να τις βρει ακομη και στο διαδικτυο, οτι οι συμπεριφορες της επικυριαρχιας επι των πρωτων υλων, επι του κεφαλαιου, επι του ανθρωπινου δυναμικου και της εκμεταλευσης του , οφειλονται αποκλειστικα στην επιλογες στελεχωσης της ελιτ , με τον καταλληλο ανθρωπολογικο τυπο που μπορει να ασκησει πιεση πανω σε εμψυχο δυναμικο χωρις τυψεις και χωρις συναισθηματισμους, και αυτος ο τυπος απο τα στελεχη πολυεθνικων εως υψηλοβαθμων αξιωματικων του στρατου, χαρακτηριζεται ως ψυχωτικος, και τα ατομα με ψυχολογια ψυχωσης, πολυ εξω απο το σημειο ισορροπειας ενος φυσολογικου ψυχισμου.

Ειναι ατομα τα οποια στελεχωνουν τα πιο υψηλα ποστα , γιατι ο τροπος συμπεριφορας τους ειναι αψυχολογιτος για τους μεσους ανθρωπους, αλλα επισης η ορθολογιστικη ταση της νευρωσης που τους διακρινει, τους οδηγει στο να εχουν τον απολυτο ελεγχο καθε καταστασης, καθως η νευρωση τους να κυριαρχισουν απεναντι στην ιεραρχια των αλλων , τους κανει ακομη περισσοτερο πιο νευρωτικους και τους βγαζει εξω ακομη περισσοτερο απο καθε σημειο φυσιολογικης ισορροπιας.

Τωρα το πλαισιο του καπιταλισμου δεν διαμορφωνεται απο τις χριστιανικες αξιες ή τις αξιες καποιας αλλης θρησκειας. Το πλαισιο του ειναι καθαρα "ορθολογιστικο", και τα κυριοτερα αξιωματα αυτου του πλαισιου περα απο την εγγενη ελευθερια κερδοσκοπικων επιλογων του ατομου, ειναι δυο. Το πρωτο ειναι η βελτιστοποιηση του κερδους με ολα τα μεσα που διαθετει το συστημα, και το δευτερο ειναι η ελεχιστοποιηση του κοστους παραγωγης με ολα τα μεσα που διαθετει το συστημα. Οποτε η μηχανικη του συστηματος στηριζεται κατα βαση σε εναν αξονα ο οποιος επαγει επιδρασεις συναρτομενες παντα με την ελευθερια της αγορας, και απλα εκετελειται ενα αυτοματο μηχανιστικο προγραμμα που εχει ως στοχο του την συσωρευση κερδους απο τον πιο ικανο. Και οπως ειπαμε ο πιο ικανος πρεπει να χει τα ανθρωπολογικα χαρακτηριστικα του ψυχωτικου.

Επισης οπως ειπαμε το συστημα δεν οδηγηται με αξονες το κοινωνικο καλο και την αγαπη μεταξυ των ανθρωπων, αλλα με θεμελιωδη δυναμικη την ικανοτητα του ατομου ως ελευθερο και ορθολογικο , να εκμεταλευτει τις αδυναμιες (ψυχολογικες) των αλλων, και εκει και με βαση τις γνωσεις του, και την ψυχωτικη ιδιομορφια του, να ασκησει μονο ορθολογικο ελεγχο επι των συναισθηματικων αδυναμιων του, ετσι ωστε χωρις τυψεις και ανθρωπιστικη συμπεριφορα (απολυσεις κτλ), να βελτιωνει τις επιδοσεις του εναντι των αλλων στελεχων και εναντι της εκμεταλευσης των ανθρωπων κοινης ψυχολογιας με στοχους βελτιστοποιησης κερδους.

Το ιδιο συστημα ακολουθειται και στην υπερεκμεταλευση των δασων της φυσης κτλ. Αυτα στο καπιταλιστικο συστημα θεωρουνται ως ψυχρος ορθολογισμος. Οποιαδηποτε συμπεριφορα που τεινει να μειωσει τα κερδη εις οφελος ας πουμε του εργατικου δυναμικου. π.χ. λογο συμπαθειας ή αγαπης ή συμπονιας προς τον συνανθρωπο ειναι εξω απο το γενικο πλαισιο των ορθολογιστικων κανονων της αγορας, του ανταγωνισμου και του αυτοματισμου , και αποτελουν εξαιρεση στον κανονα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Πάντως για να ξέρεις κόουτς, χεσμένο τον έχω τον Νικόμαχο. Απλά, λόγω ιδεών, τον θεωρώ αδερφό.

Ο Υ Σ Τ !!!


Πυρινε, Dr jekyl, Mr Hynt, Koκκινοσκουφίτσα, και όλα τα νικς σου, 500 ήταν ή κάνω λάθος?

Δεν κόβεις τις μαλακίες και την λασπολογία?
Αν νομίζεις ότι με εκνευρίζεις, πλανάσαι πλάνην οικτράν.
Εχω χεστεί στο...γέλιο μαζί σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντυπωσιακό. Κι εγώ που νόμιζα πως εις

quote:
ΤΟ FORUM ΤΗΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑΣ.
(http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2544
26/03/2014, 21:35:12)

δεν θα ξανάγραφες, έπεσα εντελώς έξω τελικά. Δεν με πάει σήμερα σου λέω. Με την καμμία όμως...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν κόβεις τις μαλακίες και την λασπολογία?
Λασπολογία είναι να λέω οτι δεν έχεις συμμετάσχει και δεν θα ξανασυμμετάσχεις με άλλον account πλην του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ;

Ίσα ίσα.. τιμή είναι.

quote:
Εχω χεστεί στο...γέλιο μαζί σου.
Το βλέπω

..χεχεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

Φαίνεται πως πράγματι, μας θεωρείς το φόρουμ της ΣΑΧΛΑΜΑΡΑΣ.
θέλησες να προσθέσεις τον...οβολόν σου?

Ωστε οι ψυχολογικές έρευνες, συμφωνούν με την άποψή μου, περί ηλιθίων καταστροφέων της ανθρωπότητας?

Μας εντυπωσίασες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyl
Λασπολογία είναι να λέω οτι δεν έχεις συμμετάσχει και δεν θα ξανασυμμετάσχεις με άλλον account πλην του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ;

Τις κουτοπονηριές εκεί που σε καταλαβαίνουν!


και για το γέλιο?
Ουουουου!
Κοίτα...



ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM μπορει να μην το εγραψα για εσενα το: ΤΟ FORUM ΤΗΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑΣ

αλλα επειδη δεν ημουν αρκετα σιγουρη για ποιον το εγραψα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και για το γέλιο?
Μην ανησυχείς... έρχεται
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και kost, μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.Μην συμπεριλαμβάνεις τις σκέψεις σου, στο λεξιλόγιό μου.
Αλλο τι λέω και άλλο τι νομίζεις πως λέω!

Η αναφορά στον "Καιάδα" σε πείραξε; Καλά με συγχωρείς τότε...για τα υπόλοιπα ούτε δράμι δεν παίρνω πίσω...

Για να τελειώνουμε Νικ, στο είχα πει αρκετές φορές και παλιότερα ότι με ενοχλεί το τρολάρισμά σου...απλώς τύχαινε τότε να τσακώνομαι με κάτι ρέγκιουλους και κάτι Πάνους και γι'αυτό τα λέγαμε σεπερισσότερο φιλικό τόνο...επίσης έχεις εφαρμόσει θυμάμαι και μία απαράδεκτη μέθοδο αυτο-εξιλέωσης του στυλ "τώρα αρχίζω τα χοντρά μπινελίκια και αυτο-τιμωρούμαι για δύο εβδομάδες από το φόρουμ" επιστρέφοντας μέσα στο τριήμερο...

Δικαίωμά σου λοιπόν να εκφράζεις ελεύθερα τις απόψεις περί της ηλίθιας πλειοψηφίας που δεν πρέπει να έχει δικαίωμα έκφρασης, δικαίωμά σου να τρολάρεις και να βρίζεις θεωρώντας το φόρουμ κτήμα σου, αλλά και δικαιωμά δικό μου όταν σε διαβάζω να μου'ρχεται να σε αρχίσω στα μπινελίκια με το θέαμα αυτό...ελπίζω να συνενοηθήκαμε αυτή τη φορά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost
quote:

αλλά και δικαιωμά δικό μου όταν σε διαβάζω να μου'ρχεται να σε αρχίσω στα μπινελίκια με το θέαμα αυτό.

Eυχαριστώ φίλε.
Αυτή είναι η ύψιστη τιμή για μένα.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

quote:
DSM μπορει να μην το εγραψα για εσενα το: ΤΟ FORUM ΤΗΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑΣ

αλλα επειδη δεν ημουν αρκετα σιγουρη για ποιον το εγραψα ...


Κοίτα να δεις πως έχει το πράγμα. Σήμερα η panpam με αποκάλεσε γελοίο -για την ακρίβεια γελίο-, οπότε θα μου έπεφτε λίγο βαρύ το "γελοίος σαχλός". Ειδικά από κάποιον σκεπτόμενο συμμετέχοντα.

Αυτό άλλωστε φαίνεται και από το γεγονός πως έκανα την ανάρτηση, όχι εκεί, αλλά εδώ, και μάλιστα μετά από ένα σχόλιό σου που με εκφράζει σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Σε κάθε περίπτωση, το τσουβάλιασμα δεν είναι μια δίκαιη λειτουργία. Μπορεί να είναι άκομψο να λες κάποιον ηλίθιο, όμως είναι τίμιο και άνευ παράπλευρων απωλειών.

Διαφωνείς?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατσε για να καταλαβω οταν μου ειπες πριν μερες οτι arte, γιατι δεν σεβεσαι τους αλλους συνομιλητες, εγω αμεσως υποχωρισα.

Εσυ τωρα γιατι μου επιτηθεσαι; Γιατι δεν σεβεσαι εμενα που γραφω οχι για να συμφωνω για να ειμαι αρεστη, ουτε ανοικω σε καποια ομαδα εδω μεσα. Ειμαι εγω, ειμαι μονη, χωρις βοηθειες και χωρις να ταυτιζομαι με κανεναν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία, θα απαντούσα στα ερωτήματα που έθεσες αλλά έτσι θα αναλωθούμε πάλι στα ίδια...εκτιμώ πάντως τις ειρηνευτικές σου προθέσεις...εάν υπήρχαν 2-3 ακόμη ενεργά μέλη με τη δική σου νοοτροπία νομίζω το φόρουμ θα ήταν σαφώς πιο πολιτισμένο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

quote:
Κατσε για να καταλαβω οταν μου ειπες πριν μερες οτι arte, γιατι δεν σεβεσαι τους αλλους συνομιλητες, εγω αμεσως υποχωρισα.

Εσυ τωρα γιατι μου επιτηθεσαι; Γιατι δεν σεβεσαι εμενα που γραφω οχι για να συμφωνω για να ειμαι αρεστη, ουτε ανοικω σε καποια ομαδα εδω μεσα. Ειμαι εγω, ειμαι μονη, χωρις βοηθειες και χωρις να ταυτιζομαι με κανεναν.


Καμμία επίθεση. Μπέσα. Το τσουβάλιασμα καυτηρίασα. Ακριβώς λόγω της εκτίμησης και του σεβασμού για τις απόψεις και τον τρόπο σκέψης σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eυχαριστώ φίλε.
Αυτή είναι η ύψιστη τιμή για μένα.

Εάν το θεωρείς αυτό τιμητικό τότε τι να πω...πάσο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
was a good fold Kost..

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνυχτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Σε κάθε περίπτωση, το τσουβάλιασμα δεν είναι μια δίκαιη λειτουργία. Μπορεί να είναι άκομψο να λες κάποιον ηλίθιο, όμως είναι τίμιο και άνευ παράπλευρων απωλειών.

Διαφωνείς?


Προσωπικά φίλε DSM θα πω οτι εξαρτάται απο ποιον αποκαλεί ηλίθιο και πότε το κάνει..
Ας πούμε, στο διαδίκτυο δεν υπάρχει περιορισμός ηλικίας.
Μπορεί να μπει ένας 17χρονος ή ένας 15χρονος ή και ένας 14χρονος και να γράφει
και τον λες ηλίθιο.

Τι κέρδισες;

Πιο καλά να ακολουθήσεις πιο ήπιες μεθόδους ώστε να τον διδάξεις και να του υποδείξεις το λάθος του, και με το παράδειγμά σου (το ύφος σου και τη συμπεριφορά και το περιεχόμενο του λόγου σου ή του τρόπου σκέψης σου) θα αρχίσεις σιγά σιγά να τον εισάγεις σε καινούριους τρόπους σκέψεις και να τον βγάζεις από τα "στερεά" των ιδεών. Τα "δεδομένα".
(Αυτό βέβαια προϋποθέτει, να έχεις κάνει εσύ πρώτος το ίδιο στον εαυτό σου)
Συνεπώς δεν νομίζω οτι με τους χαρακτηρισμούς πετυχαίνεται κάποιο καλό. Μάλλον αυτό τον κάνει πιο δυσπρόσιτο σε νέες (για αυτόν) ιδέες παρά κάτι άλλο.

Νομίζω επίσης οτι ο καθένας απο εμάς αν συναντούσε κάποιον στον πραγματικό κόσμο, δεν θα συμπεριφερόταν με τον ίδιο τρόπο που συμπεριφέρεται εδώ, και αν έβλεπε π.χ. ένα νεαρό παιδί με ανησυχίες δεν θα τον έλεγε χαζό ή ηλίθιο αλλά μάλλον θα ένιωθε ευθύνη ως μεγαλύτερος (ή μη) να το βοηθήσει όπως μπορεί - αν μπορεί
Το ίδιο και αν έβλεπε ένα άτομο μεγαλύτερο σε ηλικία, πιθανόν παγιωμένων ανιλήψεων, δεν θα το προσέβαλε εξαιτίας των αντιλήψεών του

Edited by - Πύρινος on 27/03/2014 00:40:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΜΕΙΝΙΑ

Πραγματικά εξεπλάγην με την ανάρτηση της marias3.Οφείλω να το παραδεχθώ.
Είμαι ευχαριστημένος, όντως.
Οχι για τους ηλίθιους λόγους που θα βιασθούν να σκεφθούν ...μερικοί.

Για εντελώς διαφορετικούς.
Η maria3, είναι από τα μέλη, που σε κάνουν να θέλεις να συνεχίζεις, την συμμετοχή σου στην κοινότητα του esoterica.
Προς πίστωσιν, σου θυμίζω τις αρχικές αναρτήσεις της maria3 και την εκπληκτική σταδιακή βελτίωσή της, τόσο στον ορθό λόγο, όσο και στην αντιληπτική ικανότητά της.
Και στην ορθογραφία της, επίσης.

Δεν είμαι καθηγητής, να την βαθμολογήσω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν και διαφωνίες, επί των λόγων μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



...κατα τ' αλλα του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ κ της συν αυτω ακολουθιας του αρεσει να κυνηγαει τις αγιαστουρες, τα λιβανιστηρια, τα εικονισματα κ τα προσκυνηταρια...
...δηλαδη αν δεν συμφωνεις με το περιεχομενο κ τους τροπους της σκεψης του κ του λογου του κ της συν αυτω ακολουθιας...εισαι ανορθογραφος, ανορθολογος, ανορθοκριτος κ ανορθοσκεπτος...
...αν συμφωνεις ομως...τοτε χαρας ευαγγελια κ ολα τα καλα παρεα...
...τοτε συμβαινει το θαυμα!...παρα το οτι κυνηγαει κ τα θαυματα!!!
...αποκτας αλματωδη κ εκπληκτικη βελτιωση...
...κ τοτε λαμβανεις την αναγνωριση του κ της συν αυτω ακολουθιας
...κ τοτε ξαφνικα εχεις ορθη γραφη, ορθο λογο, ορθη κριση, ορθη σκεψη
...δηλαδη...σου ερχεται ολη η ορθοτητα μαζεμενη!!!
...κ ετσι σε διακατεχει ορθοτητα στα παντα ολα σου...
...αρκει βεβαια να εναρμονιζεσαι κ να συμφωνεις μαζι του κ με την συν αυτω ακολουθια
...κ ετσι παιρνεις αυτοματα προαγωγη!...απο ηλιθιος (χε χε του χαβαλε κ της πλακας) παιρνεις τα γαλονια σε ορθογραφολογοκριτοσκεπτος!!!!??????...ετσι ειναι η οχι????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με ενδιαφέρει να διδάξω κανέναν. Ούτε φυσικά να κάνω υποδείξεις. Τις απόψεις μου εκφράζω και τίποτα άλλο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Κostakourtas

Καλώσήρθες Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή εσύ Κostakourtas διαφωνείς?

Και που ακριβώς?

Panpamηδες κατεύθασε το...ιππικό σας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρείς οτι έχει κάτι περίεργο η συμμετοχή του;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουμε 40.000 χρόνια περίπου ως πολιτισμός.Επίσημα εννοείται.Ανεπισήμως, δεν τολμώ ούτε να το σκέπτομαι.

Τα πρώτα 39.700, είμαστε σχεδόν στάσιμοι.Τα τελευταία 300, έχουμε αλματώδη τεχνολογική πρόοδο, επιλεγμένα και ανάλογα τις γεωστρατηγικές.

Σήμερα:

1. Είμαστε ακόμη χωρισμένοι σε κράτη.Οπως ακριβώς και οι προ 40.000 χρόνων πρώτες οικογενειακές-κοινωνικές δομές, οριοθετούσαν την περιοχή τους.

...


...40.000+++ χρόνια ανθρωπότητας που περασανε ουκ ολίγοι διαφωτιστες οπως Ιησουδες, Λαοτσεουδες, Τσουαγκτσουδες, Ηρακλειτουδες, Πυθαγορουδες, Σωκρατουδες, Πλατωνουδες, Οσουδες, Κρισναμουρτιουδες, Βουδες, Κουδες, κλπ...κλπ..κλπ...
κ στην ανθρωποτητα τα 40.000+++ χρονια...τα παντα ολα αλλαζουν κ ολο τα ιδια μενουν...η ανθρωποτητα λοιπον περιμενε το διαφωτιστη ΝΙΚΟΜΑΧΟ κ τη συν αυτω ακολουθια μεσα απ τα φορουμ του εσωτερικα για να διαφωτιστει????...για να λυσει το μεγα προβλημα της σαρανταχιλιαδαετιας κ βαλε των ηλιθιων κ των φωστηρων???...που δεν το ελυσαν αλλοι κ αλλοι μεγαλοι διαφωτιστες???...τι γινεται στον κοσμο μας εεε??????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

Καλό ξημέρωμα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 00:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...τι γινεται στον κοσμο μας εεε??????

Τι να γίνει Κostakourtas ???

Ενας ηλίθιος πάνω, ένας κάτω, δεν κάνουν την διαφορά....

Αναρωτιέμαι, πόσοι ακόμη θα εμφανισθούν, από το...πουθενά?

Τόσο ενδιαφέρον έχει το θέμα?
Αισθάνεσθε προσβεβλημένοι Ρομπέν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

arte

Καλό ξημέρωμα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Και όνειρα γλυκά ξέχασες να της πείς.

και αύριο που θα ξυπνήσει, ίσως έχει και την λύση της εξίσωσης:

quote:
arte
ΦΑΣΙΣΜΟΣ + ΑΡΧΑΙΟΛΑΓΝΕΙΑ + ΨΥΧΑΝΩΜΑΛΙΑ + ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ + ΚΟΜΠΛΕΞ + ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΓΑΜΑΩ + ELLADISTAN = FORUM ESOTERICA


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για ποιον λόγο ακριβώς να "αισθάνεται προσβεβλημένος Ρομπεν" ο Κostakourtas;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν ρε Μάριε...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμάν ρε Μάριε...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy