ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Από την πρώτη συνάντηση του esoterica, 9 χρόνια πρίν, 10/4 /2005..!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2014, 10:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους παλαιούς και νέους φίλους του ESOTERICA. Ψάχνοντας στα αρχεία μου βρήκα την ομιλία μου στην πρώτη συνάντηση των μελών του ESOTERICA, η οποία πραγμαοποιήθηκε την 10/4 /05. Δεν την είχα αναρτήσει ποτέ εδώ, παράληψη μου, ποτέ δεν είναι αργά όμως....

Αγαπητοί φίλοι και φίλες χαίρομαι που μετά από τόσο καιρό διαδυκτιακής επικοινωνίας, μας δίνεται η ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά.

Είμαστε όλοι κοινωνοί ενός χώρου, που έδωσε την δυνατότητα σε πολλούς αναζητητές να επικοινωνήσουν μεταξύ τους, να ανταλλάξουν πληροφορίες, αλλά και να βρουν συγκεντρωμένα αρχεία γνώσης, που δεν είχαν συγκεντρωθεί πριν στο Ελληνικό διαδίκτυο.

Ενός χώρου που στεγάζει τόσο αναζητητές που έχουν διανύσει ήδη μία διαδρομή σε κάποια εσωτερική σχολή, αλλά και ανθρώπους που απλώς έχουν μεταφυσικές ανησυχίες, και που δεν είχαν πριν την δυνατότητα να γνωρίσουν μία άλλη εναλλακτική θεώρηση των πραγμάτων.

Το ζητούμενο λοιπόν είναι να συνθέσουμε την γνώση, αλλά και να προσφέρουμε την δυνατότητα σε νέους αναζητητές μας να συμμετέχουν στην κοινή μας προσπάθεια.

Στόχος δύσκολος και επικίνδυνος ταυτόχρονα, διότι ζούμε στην εποχή της απομόνωσης, αλλά ταυτόχρονα και της παραπληροφόρησης. Στην εποχή της συνεχώς αυξανόμενης υλικής και πνευματικής ανασφάλειας, ανασφάλειας που προετοιμάζει το έδαφος στις ψυχές των ανθρώπων για «φυγή από την κοσμική πραγματικότητα», σε χώρους εξωγήινους, υποχθόνιους, εθνικιστικούς κ.λπ.

Η λανθασμένη γνώση όμως είναι χειρότερη από την αμάθεια. Και αυτό διότι η αμάθεια είναι σαν χέρσο χωράφι το οποίο μπορεί κανείς να το οργώσει και να σπείρει, ενώ η λανθασμένη γνώση είναι ένα χωράφι γεμάτο ζιζάνια, που είναι αδύνατον να το ξεχορταριάσεις .
Ο κάθε ένας μαθητής που έχει επιλέξει την ατραπό του , έχει παγιώσει κατ’ ανάγκη κάποιες πεποιθήσεις, πράμα βέβαια όχι κατακριτέο. Από την άλλη όμως ο Κάρλ Γιούγκ στα απομνημονεύματα του έγραψε πώς :
«Είναι ευκολότερο να είναι κανείς «αγνός» όταν είναι έξω από μία οργάνωση, είτε αυτή είναι θρησκευτική, πολιτική, οικονομική ή ακόμη και επιστημονική. Και παρόλαυτα συμπληρώνει δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς οργάνωση. Μήπως κάποια μέρα επινοήσουμε μία οργάνωση που δεν πολώνεται..»

Ίσως μια τέτοια ανάγκη να καλύπτει το esoterica, την συνεύρεση ανθρώπων με κοινές ανησυχίες, αλλά με διαφορετικές καταβολές. .
Η μεγαλύτεροι ευθύνη όλων μας λοιπόν όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, είναι το ξεπέρασμα των διαχωριστικών γραμμών και η ανάδειξη του δρόμου της ορθής αδογμάτιστης σκέψη και γνώσης.

Μίας γνώσης όμως που εάν δεν είναι ικανή να οδηγήσει σε μία μεταμόρφωση του τόπου δράση μας τόσο για εμάς, όσο και για το περιβάλλον μας, τότε δεν θα έχουμε πραγματικά ξεπεράσει τα δεσμά του «Εγώ», καθώς τα στοιχεία που καλείται να αναδείξει ο πνευματικός άνθρωπος της εποχής του Υδροχόου που μας ανάλυσε η φίλη Ζάντοκ , είναι ο αλτρουισμός, και η παγκόσμια αγάπη πέρα από διαχωριστικές γραμμές. Ο Νίτσε το είπε υπέροχα στον Ζαρατούστρα

«Αηδίασα από την σοφία μου. Μοιάζω με μέλισσα που μάζεψε πάρα πολύ μέλι. Μου χρειάζονται χέρια που να απλώνονται προς εμένα. Θα ήθελα να δίνω και να διασκορπώ. Χρέος έχω να κατέβω στα χαμηλά βάθη, όπως κάνείς και εσύ Ήλιε όταν πορεύεσαι πίσω από τις θάλασσες και φέρνεις το φως σου κάτω από τον κόσμο.»

Είμαστε μια απειροελάχιστη χωροχρονικά στιγμή στο κοσμικό γίγνεσθαι. Είμαστε όμως απλώς εφήμερες οντότητες φτιαγμένες από λάσπη και όνειρα, ή άνθρωποι που αδράζουν την ευκαιρία και πολεμούν για να παραδώσουν ένα κόσμο καλύτερο από αυτόν που βρήκαν. Όλοι θα πρέπει να έχουμε ένα σκοπό, ένα χρέος προς τον κόσμο . Ο κάθε ένας θα πρέπει να συμβάλει με τις μικρές ή τις μεγάλες του δυνάμεις ένα καλύτερο αύριο, και αυτό διότι όπως λέει ο Καζαντζάκης:

«Ευτύς ως γεννήθηκες, μια νέα πιθανότητα γεννήθηκε μαζί σου, ένας λεύτερος σκιρτημός τρικυμίζει τη μεγάλη ζοφερή καρδιά του σόγιου σου. Φέρνεις, θες δε θες, ένα νέο ρυθμό. Μια νέα επιθυμία, μια νέα Ιδέα, μια θλίψη καινούρια. Θες δε θες, πλουτίζεις το πατρικό σου το σώμα. Κατά που θα κινήσεις; Πώς θ' αντικρίσεις τη ζωή και το θάνατο, την αρετή και το φόβο; Όλη η γενεά καταφεύγει στο στήθος σου και ρωτάει και προσδοκάει με αγωνία. Έχεις ευθύνη. Δεν κυβερνάς πια μονάχα τη μικρή ασήμαντη ύπαρξη σου. Είσαι μια ζαριά όπου για μια στιγμή παίζεται η μοίρα του σόγιου σου. Κάθε σου πράξη αντιχτυπάει σε χιλιάδες μοίρες. Όπως περπατάς, ανοίγεις, δημιουργός την κοίτη όπου θα μπει και θα όδέψει ο ποταμός των απόγονων. Το πρώτο σου χρέος, εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους πρόγονους. Το δεύτερο, να φωτίσεις την ορμή τους και να συνεχίσεις το έργο τους. Το τρίτο σου χρέος, να παραδώσεις στο γιο τη μεγάλη εντολή να σε ξεπεράσει».

Το esoterica μας δίνει την δυνατότητα λοιπόν το Εγώ να συναντήσει το εμείς, σε μία πιο εποικοδομητική βάση . Όλοι μαζί θα πρέπει να βοηθήσουμε τον χώρο, με όποιες δυνάμεις έχει ο κάθε ένας ώστε να επωφεληθούμε στον μέγιστο βαθμό.

Οι άνθρωποι του esoterica είμαστε λίγοι. Επιθυμούμαι να γίνουμε περισσότεροι. Το esoterica Υπάρχει, όσο υπάρχουν άνθρωποι που το αγαπούν. Ελπίζω λοιπόν η συνάντηση αυτή να αποτελέσει πραγματικά το εφαλτήριο για μία νέα δημιουργική πορεία του esoterica, με πολλούς νέους συνεργάτες, και πολλούς νέους φίλους.

Πλωτίνος
http://xletsos-basilhs.blogspot.gr/

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2014, 21:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Χαιρετώ τους παλαιούς και νέους φίλους του ESOTERICA. Ψάχνοντας στα αρχεία μου βρήκα την ομιλία μου στην πρώτη συνάντηση των μελών του ESOTERICA, η οποία πραγμαοποιήθηκε την 10/4 /05. Δεν την είχα αναρτήσει ποτέ εδώ, παράληψη μου, ποτέ δεν είναι αργά όμως....
Πού είναι το οπτικοακουστικό υλικό;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2014, 21:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρισκόμασταν στην Λίθινη εποχή ακόμα τότε Πύρινε δυστυχώς δεν υπάρχει οπτικοακουστικό υλικό. :(

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2014, 21:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2014, 22:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω δεν μπορεις να βρεις παλιες σου δημοσιευσεις, τι ψαχνεις τωρα; Δεκα χρονια ειμαι μελος, και ξαναεγινα ενεργος παλι προσφατα. Ειχα γραψει μερικα οταν πρωτογραφτηκα, ουτε μπορω να τα βρω, ουτε καν οι τοτε συνομιλητες μου υπαρχουν πια. Ματαιοτης... :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2014, 02:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ευχάριστη η ανάμνηση που μας έφερες ΠΛΩΤΙΝΕ!!!
Και τι εμπνευσμένα λόγια...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2014, 10:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως γνωρίζεις Αμαλία έχω πολύ καλή σχέση με το παρελθόν. Δεν 'έφυγα' ποτέ από το esoterica, το επισκέπτομαι συχνά και διαβάζω τις απόψεις των νέων φίλων του..!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2014, 10:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδω δεν μπορεις να βρεις παλιες σου δημοσιευσεις, τι ψαχνεις τωρα; Δεκα χρονια ειμαι μελος, και ξαναεγινα ενεργος παλι προσφατα. Ειχα γραψει μερικα οταν πρωτογραφτηκα, ουτε μπορω να τα βρω, ουτε καν οι τοτε συνομιλητες μου υπαρχουν πια. Ματαιοτης... :)

Την ματαιότητα την ορίζουν οι δράσεις μας Heretic, και όχι οι διαπιστώσεις. Και μήν ξεχνάς ο αναζητητής πάντα "ψάχνει" και ψάχνεται ..

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 19/10/2014 12:58:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 01:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι είχε πάρει τ'αυτί μου τότε....

Γεια σου Πλωτίνε,
να'σαι καλά που μας τα θύμησες!

Όσον αφορά τον Αιρετικό, τίποτα δεν είναι μάταιο φίλε... όλα έχουν το σκοπό τους, κάθε δράση, κάθε λόγος, κάθε σκέψη, κάθε κίνηση, κάθε ενέργεια, έστω κι αν δεν τον ξέρουμε ή δεν μπορούμε να τον αναγνωρίσουμε άμεσα.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 11:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "ματαιότης" ήταν αυτό-σαρκασμός Πυθαγόρας. Σαφώς και δεν θεωρώ ματαιότητα την συμμετοχή εδω ή οτιδήποτε άλλο. Παντού και με οτιδήποτε ασχολείσαι. Ακόμα και τα πιο ασήμαντα περιέχουν μέρος απο την ουσία των πιο σημαντικών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abbaeion
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 20:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλές εποχές τότε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 23:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλές εποχές τότε

και μόνον για το γεγονός ότι ήμασταν κατά 11 χρόνια νεότεροι, αρκεί για να χαρακτηριστούν καλύτερες από τις σημερινές.

(για να μην πώ ότι αρκετοί ήταν και ..."πλουσιότεροι" στα πεζά "λεφτά"....αλλά έστω ότι τώρα γίναμε Σοφότεροι με την πάροδο των χρόνων όσοι και όσο γίναμε, οπότε κάτι είναι κι αυτό....)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 23:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ενδιαφέρον θα είναι ο Ελληνας να παρατήσει τα φόρουμ για αμάξια, γκάτζετ και συναφή αξεσουάρ και κάνει επιδρομή σε φορουμ σαν κι αυτό, με σχετικές δηλώσεις μεταμέλειας: Επρεπε να φτωχύνω για να καταλάβω τι μου λειπει, τωρα ξέρω τι μου χρειάζεται κτλ (new age stuff). Μετά μονη λύση μένει να μετακομίσεις εκει που έφυγαν!


Edited by - Heretic on 20/10/2014 23:49:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2014, 11:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Καλές εποχές τότε
[quote]


Κάθε εποχή, κάθε στιγμή, έχει την δική της ομορφία και αξία. Το παρελθόν είναι η αφετηρία του παρόντος και ο δημιουργός του μέλλοντος. Τύχη αγαθή η συνύπαρξη στην αρχή του aseoterica, ιδιαίτερα αξιόλογων ανθρώπων, οι οποίοι συνέδραμαν στην δημιουργία ενός χώρου πρωτοπόρου στο είδος του για τα Ελληνικά δεδομένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2014, 11:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Κάτι είχε πάρει τ'αυτί μου τότε....

Γεία σου Πυθαγόρα μας λείπει ο Πλάτωνας(Ο Χρήστος) , να συμπληρώσουμε τα τρία 'Π'...!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2014, 11:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ενδιαφέρον θα είναι ο Ελληνας να παρατήσει τα φόρουμ για αμάξια, γκάτζετ και συναφή αξεσουάρ και κάνει επιδρομή σε φορουμ σαν κι αυτό, με σχετικές δηλώσεις μεταμέλειας: Επρεπε να φτωχύνω για να καταλάβω τι μου λειπει, τωρα ξέρω τι μου χρειάζεται κτλ (new age stuff). Μετά μονη λύση μένει να μετακομίσεις εκει που έφυγαν!


Edited by - Heretic on 20/10/2014 23:49:01


Το παράδοξο είναι πως το New age ήταν και είναι η 'αλλη'΄η αιρετική αντίληψη της ζωής , που "απέχει παρασάγγας" από το καθιερωμένο μοντέλο καταναλώνω άρα υπάρχω, ενός μοντέλου που έχει δομηθεί γύρω από ενα νάρκισο άνθρωπο, ο οποίος πνίγηκε στις υλικές ανάγκες και επιθυμίες του...Ενα ανισόρροπο μονέλο το οποίο εξ αναγκης και μόνο έφερε στο προσκήνιο την ανάγκη αναζήτησης των αιτιών της παρακμής.. Υπο αυτή την ένοια εμείς οι λίγοι είμαστε όλοι Αιρετικοί, αιρετικέ, αν και όπως γνωρίζεις όλοι γνωρίζουν πως εμείς οι λίγοι πάντα είμασταν και πάντα θα είμαστε λιγότεροι από τους πολλούς ..!!!
Ενα ωραίο σχετικό άρθρο που μόλις διάβασα...http://synithisypoptos.gr/blog/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2014, 12:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλωτίνος, να σου πω... το new age αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατέλληξε. Δυστυχώς σήμερα έχει εξισωθεί με περσόνες του στιλ Ρόντα Μπέρν (το μυστικό), Ντορήν Βίρτσου (Θεραπείες με Αγγέλους) και τα συναφή αμερικανικά κερδοσκοπικά σκουπίδια. Αν υπήρχε κάτι αγνό στους συγγραφείς των 70s που προσπάθησαν να φέρουν το μίγμα δυτικού και ανατολικού εσωτερισμού στο ευρύ κοινό, απωλέστηκε στο βωμό του χρήματος, το οποίο τελικά αποδείχτηκε διόλου ευκαταφόνητο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2014, 14:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πλωτίνος, να σου πω... το new age αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατέλληξε. Δυστυχώς σήμερα έχει εξισωθεί με περσόνες του στιλ Ρόντα Μπέρν (το μυστικό), Ντορήν Βίρτσου (Θεραπείες με Αγγέλους) και τα συναφή αμερικανικά κερδοσκοπικά σκουπίδια. Αν υπήρχε κάτι αγνό στους συγγραφείς των 70s που προσπάθησαν να φέρουν το μίγμα δυτικού και ανατολικού εσωτερισμού στο ευρύ κοινό, απωλέστηκε στο βωμό του χρήματος, το οποίο τελικά αποδείχτηκε διόλου ευκαταφόνητο.



Είναι γενικός κανόνας πως ότι πρωτοξεκινά, αρχίζει με τις ρομαντικότερες των προθέσεων. Όταν το χόμπι γίνεται επάγγελμα, τότε εξ ορισμού οι προθέσεις αλλάζουν...Σε κάθε περίπτωση γεμίσαμε δασκάλους, μαθητές δεν υπάρχουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2014, 22:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι γενικός κανόνας πως ότι πρωτοξεκινά, αρχίζει με τις ρομαντικότερες των προθέσεων. Όταν το χόμπι γίνεται επάγγελμα, τότε εξ ορισμού οι προθέσεις αλλάζουν...Σε κάθε περίπτωση γεμίσαμε δασκάλους, μαθητές δεν υπάρχουν...

καλά τα λες,
αλλά σχετικά με τους δασκάλους και τους μαθητάδες ισχύει μάλλον το εξής:

Γεμίσαμε δασκάλους και "δασκάλους" (και ιδίως από δαύτους τους δεύτερους). Μαθητάδες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, μόνο που είναι κι αυτοί πιο πονηρεμένοι πλέον σε όλα. Ετσι στην ουσία ο μαθητής ψάχνει, ορίζει και καθορίζει τον Δάσκαλο, και σε κάποιες περιπτώσεις αν δεν βρίσκει τον κατάλληλο μπορεί να δοκιμάσει και την Αυτοδιδασκαλία, άνευ διδασκάλου ή να ...γίνει και αυτός δάσκαλος!

Εξάλλου, όπως λέει και το άσμα:

Ποιος το είπε για τους μάγκες πως χαθήκανε;
Ποιος το είπε πως τα τρένα τους πατήσανε;
Ποιος το είπε για τους μάγκες πως τη βάψανε,
πως ταξίδεψαν με βάρκα και βουλιάξανε ;

Όσο υπάρχει τράπουλα
θα βγαίνουνε ρηγάδες,
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι
θα βγαίνουν μαθητάδες.

.
.
.
.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2014, 22:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=FiIu0-5BeVw


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2014, 12:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εναν χαιρετισμό και από 'μένα ΠΛΩΤΙΝΕ (ασχετα αν με θυμάσαι χεχε).
Στα 10 χρόνια συμμετοχής μου έμαθα πάρα πολλά πράγματα.
Σύναψα ή συνήψα (καλό;) φιλίες, γνώρισα ανθρώπους που αξίξουν τον κόπο να τους γνωρίσει κάποιος, όπως τους περισσοτέρους από την Δ.Ο.(*), λόγω της προσπάθειάς τους να διατηρήσουν αυτόν τον χώρο που περιέχει τόσο μεγάλο πλήθος πληροφοριών, που είναι ικανό να σε κάνουν ν' αναθεωρήσεις πολλά πράγματα.
Γνώρισα και απλά μέλη με τους οποίους διατηρώ καλές σχέσεις και που αξίζουν να συνομιλείς μαζί τους.
Τον τελευταίο καιρό όμως, η συμπεριφορά μου άλλαξε.
Αυτό οφείλεται κυρίως στα διάφορα προβλήματα που έχουν προκύψει, με αποτέλεσμα να μην έχω την απαραίτητη υπομονή ν' αντιμετωπίσω τους χειραντλητές (πολιτισμένος προσδιορισμός υποθέτω) και τις kou ra'des.
Να είσαι καλά. Εισαι υπόδειγμα ευγενείας. (χαχα! δεν είναι γλείψιμο)

(*)Μόνο για ένα πράγμα μέμφομαι την ΔΟ. Στο ότι αφαίρεσαν 2 θέματα χωρίς, απ' όσο γνωρίζω, την παραμικρή εξήγηση.
Ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά αυτό δεικνύει έλλειψη σεβασμού προς τα μέλη.

Edited by - Αίολος on 13/12/2014 13:04:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy