ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Eιναι τελικα ο πολεμος ευλογια;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2015, 17:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας που ειμαστε στα προθυρα πια,ενος πολεμου επιτελους,πιστευετε οτι θα ειναι η αρχη για μια νεα μεγαλη περιοδο ευημεριας στον δυτικο κοσμο,σε συγκριση παντα με τη σημερινη εποχη που ζουμε σε οικονομικες συνθηκες πολεμου χωρις γκρεμισμενα ντουβαρια;
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2015, 18:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδερφέ, δεν ξέρω σε ποιον πόλεμο αναφέρεσαι αλλά ένας πόλεμος δεν είναι και δεν μπορεί ποτέ να είναι ευλογία. Ένας πόλεμος είναι απλά μια περίοδος που η ανθρωπότητα δείχνει, με τον χειρότερο τρόπο, την μαλακiα που κουβαλάει.

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 18/11/2015 18:32:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2015, 19:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιας που ειμαστε στα προθυρα πια,ενος πολεμου επιτελους,πιστευετε οτι θα ειναι η αρχη για μια νεα μεγαλη περιοδο ευημεριας στον δυτικο κοσμο,σε συγκριση παντα με τη σημερινη εποχη που ζουμε σε οικονομικες συνθηκες πολεμου χωρις γκρεμισμενα ντουβαρια;

Για να έρθει όμως η ευημερία μετά από καταστροφή, πρέπει να ξεκινήσει ο κόσμος από την αρχή. Τουλάχιστον να επιβιώσουν κάποιοι εκλεκτοί και να πεθάνουν τα πολέμια κακοποιά στοιχεία που πιστεύουν στο δίκιο του δυνατού και την αιματοχυσία. Γιατί αν χαθούν όλοι, θα πρέπει ο Θεός να δημιουργήσει τον άνθρωπο από την αρχή.

Κάτι άλλο. Για τα παιδάκια και τους άλλους αμάχους που σκοτώνουν οι Γάλλοι στο πλευρό των ατσαλάκωτων αμερικανοσιωνιστών...τσιμουδιά. Αυτοί δηλαδή δεν είναι άνθρωποι; Αυτό που έγινε στο Παρίσι γίνεται σε καθημερινή βάση και στην Μέση Ανατολή, αλλά εκεί προφανώς δεν μας νοιάζει, γιατί δεν το θεωρούμε πολιτισμένο μέρος.

Επίσης, εγώ δεν έχω διαβάσει το Κοράνι, οπότε θα ήταν λάθος να το κατηγορήσουμε αν δεν ξέρουμε. Έχω ακούσει πολλούς ανθρώπους που μιλάνε για παρερμηνείες.

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς είναι αναποφεύκτη η παγκόσμια σύρραξη στην οποία μας σπρώχνουν οι ατσαλάκωτοι. Δυστυχώς πάλι θα σφαχτεί η ανθρωπότητα μεταξύ της...

Μόνο ο Θεός είναι μεγάλος και μπορεί να μας σώσει. Εμείς μόνοι μας θα αυτοκαταστραφούμε. Ας ελπίσουμε ότι μετά από αυτά τα δεινά, ο Θεός θα αναλάβει δράση και θα κρατήσει στην Γη μόνο όσους άνθρωπους είναι πράγματι άνθρωποι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2015, 19:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
By me a ticket please
Εγώ είμαι έτοιμος*,ζητάνε να φτιάξουμε χώρους εγκατάστασεις για 50χιλ άτομα,χαχα και τα υπόλοιπα δύο μύρια τι θα τα κάνουμε βρε;;;;

*έμαθα ζιου ζιτσουτσου!!!😉

from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2015, 20:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης, εγώ δεν έχω διαβάσει το Κοράνι, οπότε θα ήταν λάθος να το κατηγορήσουμε αν δεν ξέρουμε. Έχω ακούσει πολλούς ανθρώπους που μιλάνε για παρερμηνείες.

Ασχολείσαι τόσο πολύ με τις θρησκείες και δεν εχεις διαβάσει το κοράνι; παράξενο...
Αν θέλεις πάντως να πάρεις μια ιδέα, οχι απο ερμηνείες αλλά απο τους ίδιους, απο τον Χαλίφη μέχρι τους ιμάμηδες
αξίζει τον κόπο να δεις την εκπομπή "ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ" του Σωτήρη Δανέζη με τίτλο "Οι τρελοί του Θεού"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2015, 20:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τουλάχιστον να επιβιώσουν κάποιοι εκλεκτοί και να πεθάνουν τα πολέμια κακοποιά στοιχεία που πιστεύουν στο δίκιο του δυνατού και την αιματοχυσία.

Και ποιος λες να κάνει το ξεσκαρτάρισμα ;

quote:
Μόνο ο Θεός είναι μεγάλος και μπορεί να μας σώσει.

Ακριβώς το ίδιο έλεγε και προχθές εκείνος ο καμικάζις ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 18/11/2015 20:47:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2015, 05:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακριβώς το ίδιο έλεγε και προχθές εκείνος ο καμικάζις ...

Καλά έλεγε, μόνο που ο Θεός δεν τον διέταξε να σκοτώσει.

Ο Θεός θα αναλάβει προσωπικά δράση, ποτέ δεν έχει διατάξει έθνος να σκοτώσει άλλους στο όνομά Του. Αυτά είναι ψέμματα που εξυπηρετούν μικρά ανθρώπινα συμφέροντα. Ο Θεός είναι όλων των εθνών και δεν έχει εκλεκτούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2015, 13:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω όλοι φταίνε.

Και η charlie hexbo πως την λένε προκαλούσε με αυτά τα αηδιαστικά και βλάσφημα σκίτσα. Όταν η πλάκα φθάνει στα θεία, τότε γίνει αηδιαστική και κρύα. Και δεν μιλάνε μόνο για πλάκα αλλά για τρομερή ασέβεια.

Από την άλλη οι τζιχαντιστές που τους σκοτώσανε, είναι ηλίθιοι, γιατί κάνανε ήρωες τους σκιτσογράφους και δεν χρειαζόταν να τους σκοτώσουν. Θα μπορούσαν απλά να ζητήσουν από την εταιρεία να αποσύρει τα σκίτσα και να ζητήσει δημόσια συγγνώμη. Και εξάλλου αν ο Θεός που δεν είναι δυνατόν να μολυνθεί από καμμιά ανθρώπινη ποταπή ενέργεια, θίγεται, ας επέμβει αυτός και να στείλει αστροπελέκια στους ασεβείς. Αλλοί οι τζιχαντιστές είναι εχθροί του Αλλάχ και πληρωμένοι δολοφόνοι.

Τελικά ο κόσμος θα γίνει πάλι πεδίο μάχης. Αλλά δεν θα αλλάξει κανείς πόλεμος τίποτα, όσο αυτοί που τους προκαλούν είναι ατσαλάκωτοι και άθικτοι.

Το θέμα είναι να ξυπνήσει ο κόσμος και να φυλακίσει όσους βρίσκονται σε ανώτατα αξιώματα, είτε αυτοί είναι πολιτικοί είτε μεγαλοεπιχειρηματίες, στρατηγοί, αρχηγοί αστυνομίας, αρχιερείς, επιστήμονες.

Αυτοί οι συνωμότες οφείλονται για την αιώνια δυστυχία των μαζών που έχουν καταντήσει φτηνό και αναλώσιμο εργατικό δυναμικό* δίχως πνεύμα
και μόρφωση.

*και μάχιμο κρέας, δηλαδή μπάτσοι, μπράβοι, στρατιώτες κτλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2015, 14:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί οι συνωμότες οφείλονται για την αιώνια δυστυχία των μαζών

Αν ήθελες να γράψεις οφελούνται,θα συμφωνήσω.
Αν ήθελες να γράψεις οτι σε αυτούς οφείλεται,μπα!
Είναι κάτι μεγαλύτερο απο πίσω!
Αλλά ο ζιπ έχει καλύτερα πράγματα να κάνει,ιεράρχιση αναγκών

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 19/11/2015 14:15:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2015, 21:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Θεός είναι όλων των εθνών και δεν έχει εκλεκτούς.


Ο Θεός που πιστεύεις εσύ και εθνότητα έχει, και εθνόσημο φοράει, και τον διαλεχτό λαό του έχει...μάντεψε ποιόν;; τους φίλους σου τους ΕβραίουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2015, 21:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο ο Θεός είναι μεγάλος και μπορεί να μας σώσει. Εμείς μόνοι μας θα αυτοκαταστραφούμε. Ας ελπίσουμε ότι μετά από αυτά τα δεινά, ο Θεός θα αναλάβει δράση και θα κρατήσει στην Γη μόνο όσους άνθρωπους είναι πράγματι άνθρωποι.

Οι Χριστιανοί είναι το κάτι άλλο...η πλειοψηφία τους φυσικά δεν γουστάρει καθόλου Εβραίους, και γι'αυτό εκούσια τυφλώνονται για να μη δουν τι λένε τα ιερά τους κείμενα της Καινής Διαθήκης!!!

τα οποία είναι ξεκάθαρα, ο 'Θεός' δίνει πάντα προτεραιότητα στον αγαπημένο του λαό, τους Ιουδαίους, και στη νέα εποχή μετά τη μεγάλη κρίση και το ξεκαθάρισμα οι Εβραίοι θα είναι οι κυρίαρχοι.

Δηλαδή εκεί καταλαβαίνεις, μεταξύ πολλών άλλων, το εβραϊκό δαιμόνιο...ένα γνωστικιστικό branch της θρησκείας τους κατάφερε να επιβληθεί στο δυτικό κόσμο, και όλοι την αποδέχονται και τη γουστάρουν, ενώ τα βιβλία σου λένε κατάμουτρα ότι όλοι μπροστά στους Εβραίους θα είστε παραγιοί, παρακόρες και αποπαίδια και εσύ να γουστάρεις τη φάση και να βελάζεις!

Δηλαδή δεν ξέρω αν έχει ξαναματαγίνει ποτές, μία ρατσιστική θρησκεία υπέρ ενός λαού να την ασπάζεται όλος ο κόσμος πλην του ιδίου του λαού!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2015, 22:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή δεν ξέρω αν έχει ξαναματαγίνει ποτές, μία ρατσιστική θρησκεία υπέρ ενός λαού να την ασπάζεται όλος ο κόσμος πλην του ιδίου του λαού!

Τί εννοείς πλην του ίδιου του λαού; Δεν ασπάζονται οι Ιουδαίοι τον Ιουδαισμό;

Στους χριστιανούς υπάρχουν διαφοροποιήσεις. Πράγματι κάποιοι μη Εβραίοι - ευαγγελιστές, σπουδαστές της Γραφής, αντβεντιστές θεωρούν πως οι Εβραίοι θα έχουν τον πρώτο ρόλο στον νέο κόσμο και θα κυβερνά ο Χριστός από την Σιών.

Όμως οι υπόλοιποι Χριστιανοί θεωρούν πως το Ισραήλ ήταν εκλεκτό μέχρι το τέλος της παλαιάς διαθήκης και πως πλέον πρέπει οι Εβραίοι να στραφούν στον Χριστιανισμό για σωτηρία. Όχι δηλαδή να γίνουν οι εθνικοί προσήλυτοι των Εβραίων.

Η φράση "Θεός του Ισραήλ" μπορεί να ξεγελάσει. Αυτή η φράση ίσχυε μόνο λόγω της διαθήκης που έκανε μαζί τους. Δεν ήταν εβραίος στο αίμα ο Θεός.

Πιστεύω οι Δίας, Ιούπιτερ, Όντιν, Ρα, Ωρομάσδης, Ανού, Έλ, Βράχμα, Γιαχβέ είναι η ίδια οντότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2015, 00:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Στους χριστιανούς υπάρχουν διαφοροποιήσεις. Πράγματι κάποιοι μη Εβραίοι - ευαγγελιστές, σπουδαστές της Γραφής, αντβεντιστές θεωρούν πως οι Εβραίοι θα έχουν τον πρώτο ρόλο στον νέο κόσμο και θα κυβερνά ο Χριστός από την Σιών.

Aυτοί λοιπόν είναι και οι μόνοι που σέβονται τα 'ιερά' κείμενα και δεν τα παραχαράσσουν με μεταγενέστερες ερμηνείες...

οι δε υπόλοιποι ας διαλέξουν, ή πετάνε τα 'ιερά κείμενα' στον κάδο της ανακύκλωσης ή ας μάθουν να τα ακολουθούν.


Τα χωρία από προς Ρωμαίους, κατά Μάρκον, Αποκάλυψη και αλλού είναι ξεκάθαρα, την πρωτοκαθεδρία, προτεραιότητα και ανωτερότητα όλα αυτά κατά Ιησού, Παύλο και Ιωάννη τα έχουν οι Εβραίοι οπότε τι να συζητάμε τώρα...οπότε να τον χαίρεστε και εσείς τον δικό σας Θεό και Θεάνθρωπο που είναι τάχα μου υπεράνω φυλής, ράτσας και τα συναφή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2015, 10:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα χωρία από προς Ρωμαίους, κατά Μάρκον, Αποκάλυψη και αλλού είναι ξεκάθαρα, την πρωτοκαθεδρία, προτεραιότητα και ανωτερότητα όλα αυτά κατά Ιησού, Παύλο και Ιωάννη τα έχουν οι Εβραίοι οπότε τι να συζητάμε τώρα...οπότε να τον χαίρεστε και εσείς τον δικό σας Θεό και Θεάνθρωπο που είναι τάχα μου υπεράνω φυλής, ράτσας και τα συναφή...

Είσαι σίγουρος ότι έτσι λένε; Δηλαδή πιστεύεις ότι η Καινή Διαθήκη είναι πάλι με τους Εβραίους;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2015, 14:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, δεν είναι ψυχοπαθείς και πολεμοχαρείς οι Χριστιανοί.

Περιμένουν απλώς το αναγκαίο κακό. Να φθάσει αυτός ο κόσμος σε ένα αποκορύφωμα καταστροφής, έτσι ώστε να καταστεί αναγκαία η επέμβαση του Θεού, όπως έγινε και με τον Κατακλυσμό.

Γιατί κάποια στιγμή πρέπει να γίνει το μεγάλο μπαμ και να σπάσει η βαρεμάρα, η μιζέρια και ότι άλλο προκαλείται από την αργή καταστροφή του κόσμου. Και πολλοί άνθρωποι λένε πως είναι καλύτερος ο γρήγορος θάνατος από τον αργό, επειδή ο τελευταίος είναι οδυνηρός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2015, 15:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Είσαι σίγουρος ότι έτσι λένε; Δηλαδή πιστεύεις ότι η Καινή Διαθήκη είναι πάλι με τους Εβραίους;;;

Μνήστητί μου...βρε τι'ναι τούτοι; αλήθεια τα κιτάπια σας τα έχετε ανοίξει καθόλου ή απλά αναμασάτε τυφλά 3-4 χωρία;;

ας το ξαναπούμε, η Καινή Διαθήκη (Ιησούς, Παύλος, Ιωάννης κά.) ξεκάθαρα προβιβάζουν τους Ιουδαίους σε εκλεκτούς του Ευαγγελίου, αυτούς που έχουν την πρωτοκαθεδρία στο νέο κόσμο και το 'βασίλειο των ουρανών", σε αυτούς απευθύνεται δικαιωματικά και πρωτίστως το μήνυμα της σωτηρίας και λύτρωσης. Όλοι οι υπόλοιποι έρχονται δεύτεροι και καταιδρωμένοι!!! Επομένως μη βιάζεστε και πολύ για τον Αρμαγεδδώνα διότι ακόμα κι αν σωθείτε σας βλέπω να οινοχοεύετε ΙουδαίουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2015, 15:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είσαι σίγουρος ότι έτσι λένε; Δηλαδή πιστεύεις ότι η Καινή Διαθήκη είναι πάλι με τους Εβραίους;;;

Μνήστητί μου...βρε τι'ναι τούτοι; αλήθεια τα κιτάπια σας τα έχετε ανοίξει καθόλου ή απλά αναμασάτε τυφλά 3-4 χωρία;;

ας το ξαναπούμε, η Καινή Διαθήκη (Ιησούς, Παύλος, Ιωάννης κά.) ξεκάθαρα προβιβάζουν τους Ιουδαίους σε εκλεκτούς του Ευαγγελίου, αυτούς που έχουν την πρωτοκαθεδρία στο νέο κόσμο και το 'βασίλειο των ουρανών", σε αυτούς απευθύνεται δικαιωματικά και πρωτίστως το μήνυμα της σωτηρίας και λύτρωσης. Όλοι οι υπόλοιποι έρχονται δεύτεροι και καταιδρωμένοι!!! Επομένως μη βιάζεστε και πολύ για τον Αρμαγεδδώνα διότι ακόμα κι αν σωθείτε σας βλέπω να οινοχοεύετε Ιουδαίους


Μήπως χρειάζεται επιστροφή στα θρανία για επανάληψη στην ανάγνωση;
Στην Καινή Διαθήκη τονίζεται ότι η ισότητα όλων χωρίς πρωτοκαθεδρίες

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2015, 18:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Μήπως χρειάζεται επιστροφή στα θρανία για επανάληψη στην ανάγνωση;
Στην Καινή Διαθήκη τονίζεται ότι η ισότητα όλων χωρίς πρωτοκαθεδρίες

Ναι καλά τραγούδα...


κατά Μάρκον 7.27, Ιησούς speaking, τόλμησε η ειδωλολάτρισσα-εθνική κόρη να ζητήσει χάρη και ο άλλος έσπευσε να της πει ότι τα παιδιά μου είναι οι Ισραηλίτες, οι υπόλοιποι είστε κυνάρια (σκυλάκια). Όλοι οι μεταφραστές έτσι ακριβώς το μεταφράζουν.


κατά Ματθαίον 15.24, Ιησούς πάλι, το ίδιο σκηνικό, για όσους είναι αργοί και γκαβωμένοι και δεν θέλουν να καταλάβουν, ο 'Ιησούς' το ξαναλέει ακόμα πιο αναλυτικά, "ουστ από δω μωρή που θες και να σε γιατρέψω, εγώ εδώ ήρθα για τα αδέλφια μου και απωλολότα πρόβατα τους Εβραίους, εσείς είστε σκυλάκια μπροστά τους.

προς Ρωμαίους, 1.16, Παύλος speaking, για όσους ακόμα κωφεύουν, "το Ευαγγέλιο και το χαρμόσυνο μήνυμα της σωτηρίας απευθύνεται πρωτίστως στους Ιουδαίους και μετά στους (ειδωλολάτρες) Έλληνες".

Αποκάλυψη Τώρα, Φράνσις Φορντ Κόπολα, κεφάλαιο 7, "οι εκλεκτοί που θα σφραγιστούν πριν τον Αρμαγεδδώνα θα είναι 144.000 Ιουδαίοι, 12.000 από κάθε φυλή ονομαστικά. Μετά από αυτούς τους σφραγισμένους βέβαια έπεται και πολύς ανώνυμος όχλος με φοίνικες και λευκά ρούχα, από όλα τα έθνη, άντε εντάξει θα σωθείτε και εσείς, αλλά μη διανοηθείτε να σκεφτείτε ότι θα είστε ίσα και όμοια με τους 144.000 Εβραίους".


Αν θέλετε και άλλα χωρία ευχαρίστως...και μη νομίσει κανείς ότι η κωμική μου νότα διαστρεβλώνει τα χωρία!!! μπείτε και διαβάστε τα, ο άλλος στο λέει κατάμουτρα, 'εμένα η φύτρα και σκούφια μου βαστάει από το βασιλικό οίκο του Δαυίδ και ήρθα εδώ για τα αδέρφια μου τους Ισραηλίτες. Τώρα αν πιστέψετε και κάποιοι ξένοι σ'εμένα δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην αξιώσετε τις ίδιες τιμές που θα αποδώσω στα αδέρφια μου που θα πιτέψουν"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2015, 19:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

και βρίσκω κι άλλα...προς Γαλάτας, Παύλος προς Πέτρο: 'Ημείς φύσει Ιουδαίοι και ουκ εξ εθνών αμαρτωλοί"...


Έχει ενδιαφέρον και το πλαίσιο. Ο Πέτρος παρότι με τα πολλά ζόρια δέχεται να κάνει την τιμή στους εθνικούς να φάει μαζί τους όταν τον παίρνουν χαμπάρι οι Εβραίοι Χριστιανοί αυτός αλλάζει στάση, αγνοεί τους εθνικούς απαιτώντας να εξιουδαϊστούν...για να τον κράξει ο Παύλος για την υποκρισία του αυτή...

ωστόσο ο Παύλος είναι και εδώ ξεκάθαρος, "Ημείς φύσει Ιουδαίοι και ουκ εξ εθνών αμαρτωλοί".

Σου λέει εδώ ο Παύλος, ότι εμείς δεν είμαστε σαν κι αυτούς, το'πε κι ο δάσκαλος Ιησούς, ωστόσο καλό είναι να εντάξουμε και αρκετούς από δαύτους στο ποιμνιο! Και στην τελική ρε ξεροκέφαλε και αφελή Πέτρο ας μην τους ζορίσουμε με το θέμα της περιτομής και των εθίμων μας του Σαββάτου και των νουμηνιών...διότι έτσι δεν θα πείσουμε κανέναν από δαύτους...Είναι δηλαδή και θέμα πολιτικής και μάρκετινγκ. Άλλο κύρος θα αποκτήσει η θρησκεία μας αν έχει και εθνικούς μέσα και άλλο αν είμαστε μονάχα εμείς κι η πάρτη μας...

Και που να'ξεραν αυτοί οι τύποι (είτε μιλάμε για ιστορικά πρόσωπα είτε λογοτεχνικές περσόνες) ότι τελικά η θρησκεία θα συντηρηθεί και θα εξαπλωθεί εξολοκλήρου από εθνικούς! Η ιστορία όμως δεν αλλάζει την πραγματικότητα των κειμένων, η οποία φανερώνει τον Χριστιανισμό ως εθνική, ρατσιστική ιουδαϊκή θρησκεία, που λόγω του πολυ-πολιτισμικού ελληνιστικού πλαισίου έπρεπε να εξαπλωθεί για να επιβιώσει...


Και επί τη ευκαιρία, λένε τα κείμενα ότι ο μεν Πέτρος ανέλαβε και ηγούνταν στους ομοεθνείς και περιτμημένους, ενώ ο Παύλος ανέλαβε να προσηλυτίσει τους εθνικούς και απερίτμητους...ωστόσο τα ταξίδια του Παύλου στον ελλαδικό χώρο είχαν πρωτίστως στόχο τους Εβραίους και μετά τους Έλληνες. Ξέρουμε δηλαδή ότι υπήρχαν συναγωγές στη Βέροια, την Κόρινθο και σε πολλά άλλα μέρη, όπου πήγαινε και δίδασκε και με την ευκαιρία βέβαια προσπάθησε να πείσει και όσο το δυνατόν περισσότερους εθνικούς να προσηλυτιστούν.


σόρυ skartado, δεν κολλάνε όλα αυτά στο θέμα σου...αλλά σ'αυτό το ερώτημα τι να πούμε...ποιά ευλογία, κατάρα είναι ο πόλεμος, και αν ελπίζουμε σε μία καταστροφή μπας και 'ανοικοδομήσουμε' το σπίτι και τη ζωή μας ζήτω που καήκαμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2015, 19:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ας το ξαναπούμε, η Καινή Διαθήκη (Ιησούς, Παύλος, Ιωάννης κά.) ξεκάθαρα προβιβάζουν τους Ιουδαίους σε εκλεκτούς του Ευαγγελίου, αυτούς που έχουν την πρωτοκαθεδρία στο νέο κόσμο και το 'βασίλειο των ουρανών", σε αυτούς απευθύνεται δικαιωματικά και πρωτίστως το μήνυμα της σωτηρίας και λύτρωσης. Όλοι οι υπόλοιποι έρχονται δεύτεροι και καταιδρωμένοι!!! Επομένως μη βιάζεστε και πολύ για τον Αρμαγεδδώνα διότι ακόμα κι αν σωθείτε σας βλέπω να οινοχοεύετε Ιουδαίους


Και φυσικά θα το κάνει. Αφού οι συγγραφείς της ήταν Ιουδαίοι της διασποράς, σαν τον Παύλο. Τα γένια τους βλόγησαν οι άνθρωποι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2015, 20:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

μα ναι, τα αυτονόητα λέμε εδώ, απλά βλέπεις πιο πάνω κάτι ατάκες του στυλ "ο (χριστιανικός) θεός της αγάπης και ισότητας δεν κάνει διακρίσεις, και δεν έχει εκλεκτούς", οπότε μπαίνεις στη διαδικασία των απαραίτητων διευκρινίσεων...

και όποιον θεολόγο κι αν ρωτήσεις θα αναμασήσει την ίδια κασέτα ότι "οι Ιουδαίοι απέρριψαν το Ευαγγέλιο και γι'αυτό εξέπεσαν της θείας χάριτος"...διότι σχεδόν όλοι οι ενταγμένοι Χριστιανοί έχουν έναν αντιεβραϊσμό, τσινάνε στην ιδέα ότι ο Ιησούς ήταν Εβραίος που ενδιαφερόταν πρωτίστως για τους Εβραίους...και γενικότερα τον έχουμε 'ελληνοποιήσει', σου λέει δικό μας ίντα μωρέ ήταν το κοπέλι και τον λέγαν Μανωλιό

και να τους έχεις λοιπόν από τη μία να σου λένε ότι τα κείμενα αυτά είναι 'ιερά' και ότι όποιος τολμήσει να αλλάξει ένα γράμμα φίδι που τον έφαγε και από την άλλη σου λένε ότι τα δεδομένα στην πορεία άλλαξαν οπότε τα κείμενα ακυρώνονται...και ότι πλέον 'εμείς είμαστε οι εκλεκτοί της νέας διαθήκης του Ιουδαϊκού θεού'!!

το κόβω πάντως διότι είμαι εκτός θέματος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abbaeion
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 09:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ας το ξαναπούμε, η Καινή Διαθήκη (Ιησούς, Παύλος, Ιωάννης κά.) ξεκάθαρα προβιβάζουν τους Ιουδαίους σε εκλεκτούς του Ευαγγελίου, αυτούς που έχουν την πρωτοκαθεδρία στο νέο κόσμο και το 'βασίλειο των ουρανών", σε αυτούς απευθύνεται δικαιωματικά και πρωτίστως το μήνυμα της σωτηρίας και λύτρωσης. Όλοι οι υπόλοιποι έρχονται δεύτεροι και καταιδρωμένοι!!! Επομένως μη βιάζεστε και πολύ για τον Αρμαγεδδώνα διότι ακόμα κι αν σωθείτε σας βλέπω να οινοχοεύετε Ιουδαίους

Είναι κάτι που προκύπτει σαφέστατα απο την μελέτη των ιερών κειμένων αλλά έχει υποβαθμιστεί σημαντικά στις χώρες που εφαρμόστηκε ο χριστιανισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2015, 15:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ας το ξαναπούμε, η Καινή Διαθήκη (Ιησούς, Παύλος, Ιωάννης κά.) ξεκάθαρα προβιβάζουν τους Ιουδαίους σε εκλεκτούς του Ευαγγελίου, αυτούς που έχουν την πρωτοκαθεδρία στο νέο κόσμο και το 'βασίλειο των ουρανών", σε αυτούς απευθύνεται δικαιωματικά και πρωτίστως το μήνυμα της σωτηρίας και λύτρωσης. Όλοι οι υπόλοιποι έρχονται δεύτεροι και καταιδρωμένοι!!! Επομένως μη βιάζεστε και πολύ για τον Αρμαγεδδώνα διότι ακόμα κι αν σωθείτε σας βλέπω να οινοχοεύετε Ιουδαίους

Είναι κάτι που προκύπτει σαφέστατα απο την μελέτη των ιερών κειμένων αλλά έχει υποβαθμιστεί σημαντικά στις χώρες που εφαρμόστηκε ο χριστιανισμός.



Θα σου απαντήσω στο παρερμηνείες ορθόδοξης εκκλησίας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ariadne
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2015, 21:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακάρι να ξεκίναγε ο πόλεμος επιτέλους, πλήττω όσο δεν περιγράφεται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2015, 21:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πηγαινε στο χαλιφάτο, εξασφαλίζεις στέγη, φαγητό και $50 το μήνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ariadne
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2015, 19:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πηγαινε στο χαλιφάτο, εξασφαλίζεις στέγη, φαγητό και $50 το μήνα




όχι ευχαριστώ δε θα πάρω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2015, 19:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε ξεκίνα να πλέκεις την κάλτσα του στρατιώτη, να περάσει η πλήξη σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy