ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα ( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 02:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Dr Πύρινος
quote:
Αν ένα δημοψήφισμα δεν τους ωφελούσε, δεν θα το έκαναν καν
Αν το κάνουν, είναι γιατί τους ωφελεί

"Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι, θα ήταν παράνομες."

Εmma Goldman: Η φωνή μιας γυναίκας που αγκάλιασε την αναρχία.

Βρε γιουσουφάκι, το γύρισες στην αναρχία?


Δεν είχαμε πει οτι εγώ δε ψήφισα στο δημοψήφισμα;
Το δημοψήφισμα έγινε μόνο για να ωφελήσει τον ΣΥΡΙΖΑ -φυσικά όχι τους έλληνες πολίτες- αυτή είναι η πάγια θέση μου
quote:
Ειλικρινώς δεν καταλαβαίνω τί κάνεις εδώ πέρα. Γίνεσαι ρόμπα, παραδέχεσαι διπλούς λογαριασμούς, σκύβεις κεφάλι, κατανοείς πως είσαι στη μπούκα και στο όριο, αποχωρείς για κάνα μήνα.
Αυτά που εσύ καταλαβαίνεις, θα πρέπει να τα συζητήσεις με άτομα διαφορετικής ειδικότητας απ' τη δική μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 03:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινος

Ποιά διαφορετική ειδικότητα, βρε καραγκιόζη? Σου έχω θέσει πέντε ερωτήματα εδώ, κι άφησες έναν μήνα σιωπής, αφού είπες πως δεν γνωρίζεις ιστορία. Τί γνωρίζεις ακριβώς λοιπόν, για να παραπέμπεις σε άλλες ειδικότητες? Η δικιά σου ποιά είναι δηλαδή? Εκτός από παπαγαλάκι, εννοώ...

Σε είχα ρωτήσει, μεταξύ άλλων, αν γνωρίζεις τον Μπάτση. Για πολλοστή φορά είπες, πως δεν γνωρίζεις ιστορία. Όπως έχει αποδειχτεί εδώ στο esoterica, στην πραγματικότητα δεν γνωρίζεις τίποτα. Για αυτό και αλλάζεις λογαριασμούς, κρυβεσαι για λίγο, εμφανίζεσαι για λίγο, κουτσομπολεύεις για λίγο. Όλα για λίγο. Λίγος για λίγο, με λίγες γνώσεις, αλλά τεράστια άποψη.

Αν κι εφόσον έχεις παραδεχτεί πως δεν γνωρίζεις σχεδόν τίποτα(πέντε ερωτήματα σου έβαλα, όχι πενήντα), πώς έχεις το θράσος να εκφέρεις άποψη? Από πού? Από την κοιλιά σου?

Πάρε λοιπόν κι αυτό, κι έλα να συζητήσουμε:

Πρόσεξε λοιπόν.Εγώ έχω πρόσβαση σε αυτά που έγραψε ο Μπάτσης και η παρέα του. Και γνωρίζω πως ήταν αστός, όπως και όλοι οι σοβαροί κομμουνιστές ανά τις εποχές. Γνωρίζω και πως εκτελέστηκε για αυτά που έγραψε.

Εσύ βρε καραγκιόζη, που έχεις άποψη για τους αριστερούς, τους δεξιούς, τους φασίστες, τους κομμουνιστές, τους σοσιαλιστές, ξέρεις ποιός εκτέλεσε ποιόν, και γιατί?

Γνωρίζεις τί ισχυριζόταν ο εκτελεσθής από 'δεξιούς' 'κομμουνιστής' Μπάτσης?

Αν δεν ανοίξεις κάνα βιβλίο να ξεστραβωθείς, ρόμπα θα γίνεσαι. Ίσως και δημόσιος υπάλληλος, αν ο Άδωνις ξαναγίνει υπουργός...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 03:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι και ψευτάκος ε?
Ο Σαμαράς π.χ.δεν τα εφάρμοσε μια χαρά τα μνημόνια?
Ο Παπαδήμος π.χ δεν έκανε το ίδιο?
Όχι.
Αν τα είχε εφαρμόσει θα έπρεπε να έχει κάνει τουλάχιστον τα μισά "ξεπουλήματα" απο αυτά που έχει κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ τους τελευταίους 6 μηνές.
Παρόλα αυτά, ο Σαμαράς, κάτι έκανε
Βρήκε και ορισμένα ισοδύναμα, έκανε και 1-2 μεταρρυθμίσεις
Ο Παπαδήμας τι να κάνει; Έμεινε στην εξουσία πόσο; 4 μήνες;
Ακόμα στην προσπάθεια είναι οι κυβερνήσεις να εφαρμόσουν μέτρα από τα πρώτα μνημόνια
Κανόνικά σε μια θητεία έπρεπε όλα αυτά να'χουν γίνει
εδώ τα τραβάμε δεκαετίες
γιατί αν το τραβάμε δέκα χρόνια το πράγμα υπάρχει περίπτωση να γίνει καλύτερο ας πούμε, πιο "μαλακό"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 03:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινος

quote:
Παρόλα αυτά, ο Σαμαράς, κάτι έκανε

Φυσικά. Τον Ντινόπουλο, τη Βούλτεψη και τον Γιακουμάτο υπουργούς. Ακριβώς τη στιγμή που κερδάγαμε...

Ρε γιουσουφάκι, με ποιόν νομίζεις πως μιλάς?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 03:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,

Αγωνιάς να ξαναδανειστούμε ε?

Η περίπτωση να στήσουμε μια οικονομία που δε χρειάζεται δανεικά ούτε να μας περνάει από το μυαλό έτσι?

Βέβαια για να συμβεί αυτό, χρειάζονται δυο πράγματα.

α.Να ξεφύγουμε από το μη βιώσιμο χρέος.
β.Να στήσουμε παραγωγικό κράτος.

Για το πρώτο χρειαζόμαστε κυβέρνηση ΜΗ πουλημένη.
Για το δεύτερο χρειαζόμαστε αυτή η κυβέρνηση να έχει και γνώσεις.

Όμως θα σου αναλύσω το θέμα των αγορών και των επενδύσεων.Επειδή το ζήτησες.
Ξεγκαβώσου λοιπόν:

Για να επενδύσει κάποιος στρατηγικός επενδυτής,πρέπει το αντικείμενο που θέλει να επενδύσει(εταιρία,όμιλος,χώρα κλπ) να μην είναι υπερχρεωμένο.

Θα μου πεις αυτό είναι προφανές.
Αυτό που δε φαίνεται να ξέρεις είναι άλλο όμως.
Πολλές φορές μια εταιρία που είναι υπερχρεωμένη και δε μπορεί να βρει κεφάλαια,πτωχεύει.
Σε περίπτωση όμως που το αντικείμενο της εταιρίας αυτής και οι υποδομές της είναι καλές,τότε μετά την πτώχευση και την απαλλαγή της από τα χρέη,οι ίδιοι επενδυτές ή πιστωτές που έχασαν χρήματα από την "πρώτη ζωή" της εταιρίας,επενδύουν ξανά,προσδοκώντας σε ρεφάρισμα ή ακόμη και συνολικά κέρδη.
Δεν τιμωρούν την εταιρία.Δεν λειτουργούν έτσι.
Διότι η εταιρία και το αντικείμενο είναι ΑΠΡΟΣΩΠΟ.
Το ίδιο και σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό ισχύει και στην περίπτωση που αντί για εταιρία έχουμε ΧΩΡΑ.

Φυσικά οι επενδυτές περιμένουν να δουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΜΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ στο παράδειγμα της εταιρίας που συζητάμε.
Διότι μόνο με άλλη-προφανώς καλύτερη-διοίκηση,το αποτέλεσμα μιας εταιρίας με καλό αντικείμενο και υποδομές,θα εμφανίσει θετικό πρόσημο,τη στιγμή που το προηγούμενο αποτέλεσμα ήταν αρνητικό.

>>>>Σε καμμιά όμως περίπτωση-ΚΑΜΜΙΑ-ένας στρατηγικός επενδυτής δεν θα έβαζε καφάλαιο σε μια υπερχραωμένη εταιρία-χώρα.<<<<

Οι μόνοι "επενδυτές" που επενδύουν σε υπερχρωμένες εταιρίες-χώρες είναι τα "κοράκια" ή αλλιώς εκποιητές,για να χρησιμοποιήσω τον δόκιμο όρο που χρησιμοποιείται και στα βιβλία.

Παράδειγμα:
Μια εταιρία με assets 5.000$ και χρέη 10.000$ είναι έτοιμη να βαρέσει κανόνι.

Τα assets που είναι άμεσα-εύκολα ρευστοποιήσημα είναι -ας πούμε- 2.000$ και απαιτούν γνώση της αγοράς του αντικειμένου.
Οι πιστωτές(συνήθως τράπεζες) δεν έχουν τέτοιες γνώσεις-επαφές,ώστε να πραγματοποιήσουν μια επιτυχημένη ρευστοποίηση.Τι γίνεται λοιπόν?

Εμφανίζεται μια εταιρία του χώρου, ως "επενδυτής".
Αγοράζει,σε συμβολική τιμή,π.χ 100$ -μετά από συμφωνία με την τράπεζα-πιστωτή,την προβληματική εταιρία.
Κατόπιν απολύει τους εργαζόμενους,ρευστοποιεί τα assets, αποδίδει 2.000$ στην τράπεζα (η οποία έτσι παίρνει τα 2 από τα δέκα χιλιάρικα που έχει δανείσει,μειώνοντας τις απώλειές της) και η ίδια η εταιρία "επενδυτής-κοράκι" καρτπώνεται τα εναπομείναντα 3.000$,που εκποιεί σε δεύτερο χρόνο.

Απλό είναι.
Σε επίπεδο εταιριών είναι και οριακά αποδεκτό.Ψιλοξεφτύλα μεν,αλλά οριακά αποδεκτό,από τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλη λύση.
Σε επίπεδο χώρας είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Ο λόγος που δεν το καταλαβαίνεις είναι ότι εκτός από γιουσουφάκι είσαι και άσχετος με οικονομία αγορών.
Και είσαι και αρκετά θρασύς να προκαλείς των άλλων τις γνώσεις σε θέματα που αγνοείς.Προφανώς.

Εντάξει τώρα με την ανάλυση περί αγορών που ζήτησες? Κακομοίρη?

ΥΣ:Μη φανταστείς ότι έγραψα το σεντόνι για πάρτη σου.Εξακολουθώ να ελπίζω ότι διαβάζουν κι άλλοι άνθρωποι που πιθανώς να αποκομίσουν κατιτίς.
Είναι αυτονόητο ότι η γλώσσα που απέδωσα τα νοήματα είναι απλουστευμένη και εκλαικευμένη προκειμένου να γίνει κατανοητή.

Όχι από σένα βέβαια.Θα ήταν ανούσιο.Για τους όποιους άλλους διαβάζουν.

Τράβα τώρα να δεις αν έρχομαι.Τέλος για σήμερα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 24/06/2016 03:19:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 03:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινος

Δείξε λίγο σεβασμό. Χαλάλι σου οι πολλαπλοί λογαριασμοί(δεν το λέω εγώ, η ΔΟ το λέει), αλλά κάνε κι ένα σκόντο σε όσους δεν είναι χρυσόψαρα. Αναγνώρισε επιτέλους το πεδίο σου, και σταμάτα να προσβάλεις τους συνομιλητές σου με αυτές τις μαλακίες που γράφεις, χωρίς ιστορική και πολιτική μνήμη, αναφορές, γνώσεις, επεξεργασία και παρρησία.

Οι καταδρομικές αφισοκολλήσεις δεν είναι ίδιον του σαμαρικού αδωνοδεξιοφασίστα τσεκουροβοριδικού μπαλτάκου. Αυτά είναι χαρακτηριστικά κωσταντολαφαζανοραχηλικών συνιστωσών. Αλλά εσύ υιοθετείς αναρχικά τσιτάτα πλέον...Τί να πω?

Αγόρι μου, αν θελήσεις να γίνεις σοβαρός δεξιός κάποια στιγμή, στείλε pm, να σου πω τί πρέπει να διαβάσεις. Είσαι εντελώς αγράμματος λέμε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 03:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ βρε καραγκιόζη, που έχεις άποψη για τους αριστερούς, τους δεξιούς, τους φασίστες, τους κομμουνιστές, τους σοσιαλιστές, ξέρεις ποιός εκτέλεσε ποιόν, και γιατί?
Δηλαδή εσύ DSM ισχυρίζεσαι, οτι αυτοί που σήμερα δηλώνουν "σοσιαλιστές" και "αριστεροί" αποτελούν ιστορική συνέχεια όσων δήλωναν το ίδιο πράγμα πριν μισό αιώνα και βάλε πριν
Για αυτό θεωρείς σημαντικό να ανοίξει αυτό το θέμα, σωστά;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 03:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε

Καμμία σχέση. Ισχυρίζομαι, κι από τις απαντήσεις σου αποδεικνύεται, πως είσαι εντελώς άσχετος με όλα αυτά, και πως η γνώμη σου βαρύνει όσο και του καραγκιόζη. Ή του χατζηαβάτη.

Κάνω λάθος μωρό μου? Αν κάνω, θες να επαναφέρω τα ερωτήματα στα οποία δεν έχεις απαντήσεις? Όπως βλέπεις, εγώ τις έχω μάλλον.

Θες να το κάνουμε τσίρκο μωρό μου?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 04:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάνω λάθος μωρό μου? Αν κάνω, θες να επαναφέρω τα ερωτήματα στα οποία δεν έχεις απαντήσεις? Όπως βλέπεις, εγώ τις έχω μάλλον.

Δεν σου απαγόρευσα ποτέ να τοποθετηθείς στα 5 σημεία που με είχες ρωτήσει
Απο δική σου επιλογή δεν το έκανες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 04:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε

Μου ζητάς να τοποθετηθώ στης ερωτήσεις μου? Πας καλά?

Τοποθετούμαι στις ερωτήσεις μου. Προφανώς. Διαβάζοντας και ψάχνοντας. Όταν λοιπόν βγάλω τα συμπεράσματά μου, ρωτάω και κάτι καραγκιόζηδες σαν εσένα, αλλά και σοβαρούς αθρώπους. Όχι σαν εσένα.

Άκου να δεις κάτι, γιατί έχεις πάθει μια σύγχυση με την πάρτη μου. Όταν σε ρωτάω κάτι, αν μπορείς, απαντάς. Αν δεν μπορείς, δηλώνεις άγνοια. Μέχρι τώρα αυτό έκανες. Και σε τιμούσε. Τώρα τί κάνεις ακριβώς?

Βρε παπάρα, έχεις πει πως είσαι άσχετος. Σε ρώτησα πέντε πράματα. Με εγκαλείς που δεν σου έδωσα τις απαντήσεις?

quote:
Δεν σου απαγόρευσα ποτέ να τοποθετηθείς στα 5 σημεία που με είχες ρωτήσει

Είσαι σοβαρός τώρα?

Ρε συ, έχεις πιάσει το esoterica καθόλου, ή τζάμπα σου δείχνουν κατανόηση?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 04:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Σε περίπτωση όμως που το αντικείμενο της εταιρίας αυτής και οι υποδομές της είναι καλές,τότε μετά την πτώχευση και την απαλλαγή της από τα χρέη,οι ίδιοι επενδυτές ή πιστωτές που έχασαν χρήματα από την "πρώτη ζωή" της εταιρίας,επενδύουν ξανά,προσδοκώντας σε ρεφάρισμα ή ακόμη και συνολικά κέρδη.
Πιστεύω οτι κάτι τέτοιο είχε στο μυαλό του ο Σόιμπλε με την ιδέα του να κάνουμε ένα "διάλειμμα" απο το Ευρώ..
Παρόλα αυτά το πρόβλημα με την Ελλάδα παραμενει οτι δεν έχει υποδομές.. και αυτος είναι και ο λόγος που κανένα σενάριο -και ιδιαίτερα αυτό της πτώχευσης- δεν λειτουργεί.
Για να ατιμετωπίσεις τέτοιες σκληρές καταστάσεις χρειάζεσαι υποδομές και αυτές έπρεπε να έχουν γίνει.. χτες
Υποτίθεται οτι τόσα χρόνια, φτιάχναμε υποδομές για να βγούμε από τα μνημόνια.. φτιάχναμε κράτος
quote:

Οι μόνοι "επενδυτές" που επενδύουν σε υπερχρωμένες εταιρίες-χώρες είναι τα "κοράκια" ή αλλιώς εκποιητές,για να χρησιμοποιήσω τον δόκιμο όρο που χρησιμοποιείται και στα βιβλία.

Παράδειγμα:
Μια εταιρία με assets 5.000$ και χρέη 10.000$ είναι έτοιμη να βαρέσει κανόνι.

Τα assets που είναι άμεσα-εύκολα ρευστοποιήσημα είναι -ας πούμε- 2.000$ και απαιτούν γνώση της αγοράς του αντικειμένου.
Οι πιστωτές(συνήθως τράπεζες) δεν έχουν τέτοιες γνώσεις-επαφές,ώστε να πραγματοποιήσουν μια επιτυχημένη ρευστοποίηση.Τι γίνεται λοιπόν?

Εμφανίζεται μια εταιρία του χώρου, ως "επενδυτής".
Αγοράζει,σε συμβολική τιμή,π.χ 100$ -μετά από συμφωνία με την τράπεζα-πιστωτή,την προβληματική εταιρία.
Κατόπιν απολύει τους εργαζόμενους,ρευστοποιεί τα assets, αποδίδει 2.000$ στην τράπεζα (η οποία έτσι παίρνει τα 2 από τα δέκα χιλιάρικα που έχει δανείσει,μειώνοντας τις απώλειές της) και η ίδια η εταιρία "επενδυτής-κοράκι" καρτπώνεται τα εναπομείναντα 3.000$,που εκποιεί σε δεύτερο χρόνο.

Απλό είναι.
Σε επίπεδο εταιριών είναι και οριακά αποδεκτό.Ψιλοξεφτύλα μεν,αλλά οριακά αποδεκτό,από τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλη λύση.
Σε επίπεδο χώρας είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.


Άρα ισχυρίζεσαι βασικά οτι οι δανειστές μας δίνουν όσα χρήματα δίνουν για το θεαθήναι και απλά προσπαθούν να βγάλουν μέρος του κεφαλαίου τους από το "ξεπούλημα" που γίνεται τώρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 04:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε παπάρα, έχεις πει πως είσαι άσχετος. Σε ρώτησα πέντε πράματα. Με εγκαλείς που δεν σου έδωσα τις απαντήσεις?
Δεν σε εγκαλώ για τίποτα. Και χαμήλωσε λίγο τον αμανέ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 04:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε
quote:
Δεν σε εγκαλώ για τίποτα. Και χαμήλωσε λίγο τον αμανέ.

Δεν έχω αντίρρηση. Κι έχεις ένα δίκιο. Θα χαμηλώσω τον αμανέ. Αυτό είναι και το σωστό για τους αναγνώστες και το forum.

Σε αυτή τη διαδικασία όμως, πες στους ανανώστες πως έχεις δύο ενεργούς λογαριασμούς, πολύ περισσότερους στο παρελθόν, κλπ.

Για να κάνουμε σωστή ειρήνη μεταξύ μας.

Μετά, πες στους αναγνώστες, πως δεν απαντάς σε ερωτήσεις που αφορούν στη πολιτική ιστορία του τόπου, και πως σε περιπτώσεις σαν του περσινού δημοψηφίσματος είχες πάρει θέση, ενώ τώρα λες, πως δεν έπρεπε να συμμετάσχει ο κόσμος.

Δεν ξέρω αν θυμάσαι τί έλεγα πέρυσι τέτοιον καιρό, αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Εσύ άλλα έλεγες πάντως.

Εν κατακλείδι, λέγε όσα γουστάρεις, όσο η ΔΟ γουστάρει τους δυο λογαριασμούς σου. Σε εμένα όμως, θα λες λίγα και με προσοχή. Σε έχω από παντού. Σε γνωστικό επίπεδο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 05:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γνωσιακό μου επίπεδο είναι για τον μπούτσον επίσης. Η ανιψά μου παίζει στο:

https://www.youtube.com/watch?v=E9ifjRn0rv4&feature=youtu.be

κι εγώ δεν γνώριζα καν το έργο.

Μέχρις εκεί όμως.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 08:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή τη φορά χάρηκα πάρα μα πάρα πολύ που έπεσα έξω. Από σήμερα δηλώνω "Αγγλόφιλος" και εύχομαι και στα δικά μας σύντομα. Να δω τις φατσούλες των Γερμανών τώρα και να δω επίσης πόσα @ έχει το Ηνωμένο Βασίλειο. Στον Β'ΠΠ απ ότι θυμάμαι διέθετε αρκετά. Να δούμε αν έχει μείνει κάτι...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 11:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή τη φορά χάρηκα πάρα μα πάρα πολύ που έπεσα έξω. Από σήμερα δηλώνω "Αγγλόφιλος" και εύχομαι και στα δικά μας σύντομα.
Καλά μη χαίρεσαι.. περίμενε να δεις και τη συνέχειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 11:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Μετά, πες στους αναγνώστες, πως δεν απαντάς σε ερωτήσεις που αφορούν στη πολιτική ιστορία του τόπου, και πως σε περιπτώσεις σαν του περσινού δημοψηφίσματος είχες πάρει θέση, ενώ τώρα λες, πως δεν έπρεπε να συμμετάσχει ο κόσμος.
Και τώρα παίρνω θέση: Λέω οτι αν θέλαμε μια καλύτερη συμφωνία, θα ήταν καλύτερο να είχαμε ψηφίσει ΝΑΙ.
Και βεβαίως είχα πει οτι αν γινόταν δημοψήφισμα, είχα σκοπό να ψηφίσω ΝΑΙ.
Εντούτοις, τελικά δεν ψήφισα.
Θεωρώ οτι αυτή η επιλογή ήταν ίσως και η καλύτερη,
για τους λόγους που έχω εξηγήσει πολλάκις: το δημοψήφισμα αποτελούσε ένα ψευτοδίλημμα και οποιαδήποτε απάντηση και να έβγαινε, ΝΑΙ ή ΟΧΙ, απλά θα βοηθούσε τον ΣΥΡΙΖΑ
Και είχα πει και τότε αν δεν με απατά η μνήμη μου, ότι σκεφτόμουν να πάω και να ρίξω κάνα κωλόχαρτο στην κάλπη

Πες και εσύ όμως τώρα τι έκανες την ημέρα του δημοψήφισματος;.. αφού θες οι άλλοι να μιλάνε για τα δικά τους, μη παραμένεις κρυψίνους με τα δικά σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 12:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτή τη διαδικασία όμως, πες στους ανανώστες πως έχεις δύο ενεργούς λογαριασμούς, πολύ περισσότερους στο παρελθόν, κλπ.

Τα περι διπλών λογαριασμών, όπως ξέρεις, τα είχα εκθέσει απο μόνος μου στο προφίλ του Ντόκτορ.
Δεν περίμενα εσένα.
και εκεί θα παραμένανε αυτά τα στοιχεία αν ορισμένοι σαν του λόγου σου δεν τα χρησιμοποιούσαν για τις δικές τους σκοπιμότητες

Παρόλα αυτά θα ήθελα πολύ να μάθω, ποιοι είναι οι δύο ενεργοί λογαριασμοί στους οποίους αναφέρεσαι

Μην είσαι κρυψίνους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 12:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Μετά, πες στους αναγνώστες, πως δεν απαντάς σε ερωτήσεις που αφορούν στη πολιτική ιστορία του τόπου
Γιατί, ποιος άλλος έχει απαντήσει
Εδώ δεν έχουν απαντήσει οι φίλοι σου
και έχω λόγο να απαντήσω εγώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 12:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτή τη φορά χάρηκα πάρα μα πάρα πολύ που έπεσα έξω. Από σήμερα δηλώνω "Αγγλόφιλος" και εύχομαι και στα δικά μας σύντομα.
Καλά μη χαίρεσαι.. περίμενε να δεις και τη συνέχεια

Μα για τη συνέχεια χαίρομαι. Που να 'βλεπες τη συνέχεια της επομένης του Bremain. Μα αλήθεια τι λέω... και με ποιόν συζητάω τώρα

https://youtu.be/UkfW0Bk4jTw?t=36

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 24/06/2016 15:31:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 13:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί, ποιος άλλος έχει απαντήσει
Εδώ δεν έχουν απαντήσει οι φίλοι σου
και έχω λόγο να απαντήσω εγώ;

Βρε γελοίε, εσένα ρωτάω. Άσε τους φίλους μου στην άκρη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 19:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο γελοίος καλείται να απαντήσει.
Οι φίλοι του δεν απαντούν, για δύο λόγους.
1.Γνωρίζουν τις απαντήσεις.
2.Δεν τους ζητήθηκε.

Και τρίτος λόγος:

Δεν είναι γελοίοι.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 20:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ο γελοίος καλείται να απαντήσει.
Οι φίλοι του δεν απαντούν, για δύο λόγους.
1.Γνωρίζουν τις απαντήσεις.
Εσύ αμφιβάλλω αν ξέρεις να δένεις τα κορδόνια σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 21:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπεν ο γάϊδαρος τον πετεινό κεφάλα.

Λαϊκή σοφία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2016, 23:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, ακόμα και οι Γερμανοί σιχαθήκαν τους Γερμανούς...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2016, 17:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτή τη φορά χάρηκα πάρα μα πάρα πολύ που έπεσα έξω. Από σήμερα δηλώνω "Αγγλόφιλος" και εύχομαι και στα δικά μας σύντομα.
Καλά μη χαίρεσαι.. περίμενε να δεις και τη συνέχεια

Τελικά ρε παιδιά τι έγινε;
Βγήκαν τα Βρετανά απ' την ΕΕ;

Χαμπάρι δε πήρα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2016, 12:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί να βγουν; Καλά δεν είναι και έτσι όπως είναι; Μιας στο μέσα και μια στο έξω; Όταν έχεις δικό σου νόμισμα και το κουμαντάρεις εσύ, δεν σε απασχολούν αυτά Πύρινος.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2016, 04:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά ρε παιδιά τι έγινε;
Βγήκαν τα Βρετανά απ' την ΕΕ;
Χαμπάρι δε πήρα..

Οι Βρετανοί δεν ήταν ποτέ στην ευρωζώνη οπότε ο κρότος του Αγγλικού δημοψηφίσματος δεν είχε τόσο ισχυρή απήχηση, το μεγάλο μπάμ θα γίνει με καμιά άλλη μεγάλη χώρα με ευρώ όπως Γαλλία ή Ιταλία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2017, 08:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί να βγουν; Καλά δεν είναι και έτσι όπως είναι; Μιας στο μέσα και μια στο έξω;
Κάτι τέτοιο πρέπει να σκεφτόταν και ο Τσίπρας όταν κήρυξε το δημοψήφισμα


..Μα καλύτερα δεν θα είναι έτσι η Ελλάδα, μια στο μέσα μια στο έξω;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2017, 12:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και είναι καλύτερα. Αμα σου ζητάνε πλεονάσματα 3.5% επειδή φρόντισε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να εφαρμόσει το PSI σε βάρος του Ελληνα δανειστή και όχι των ξένων, τώρα δεν μαζεύεται με τίποτα εκτός από αυτό. Φυσικά αν ήθελαν να μας έδιωχναν από το € θα το είχαν κάνει χθες, δεν πιστεύω να έχεις την παραμικρή αμφιβολία; Τσίρκο εκβιαστών είναι μέχρι να μας αδειάσουν τις τσέπες, ένα άτυπο 50% bail-in που τελικά δεν έγινε.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy