ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα ( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 00:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εντάξει, μη μου ρίχνεις όμως και ολο το φταίξιμο
με έναν Heretic στο φόρουμ
Πώς να αντισταθώ;

Aυτή η μπαλιά, δεν πήγε απλώς στην εξέδρα, αλλά έξω από το γήπεδο.

Και αναρωτιέμαι:

Πράττω σωστά όταν χρησιμοποιώ τον γνωστό τρόπο μου, δεικνύοντας την ωμή πραγματικότητα?

Πράττει σωστά όποιος προσπαθεί να συζητήσει με άτομο, το οποίο είναι εμφανώς παπαγαλάκι, ημιμαθής και ύπουλος συζητητής?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 00:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε

Όταν μιλάμε μαζί, να μιλάμε μαζί. Δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει ο Heretic. Όταν δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου, δεν μπορείς να χρεώνεις κανέναν άλλον. Και η άρνησή σου ήρθε, αφού δύο φορές τόνισα πως δεν με ενδιαφέρει η ιδεολογική οπτική των πραγμάτων, αλλά η οικονομική.

Παρεμπιπτόντως, κι αν δεν σε πειράζει, ποιά είναι η ηλικία σου?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 01:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Πύρινε

Όταν μιλάμε μαζί, να μιλάμε μαζί. Δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει ο Heretic. Όταν δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου, δεν μπορείς να χρεώνεις κανέναν άλλον.


Ε πώς δεν έχει σχέση. Ο Heretic -ο κάθε Heretic- έχει σχέση.
Γιατί σε εκείνον δεν κάνεις ερωτήσεις. Σε εμένα κάνεις.
Άρα ως προς εμένα θες να αποδείξεις κάτι
και χρησιμοποιείς ερωτήσεις για να το πετύχεις αυτό,
και το ερώτημα είναι, γιατί εγώ θα έπρεπε να σε βοηθήσω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 01:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε

Αν έμπαινες ουσιαστικά στην κουβέντα, την βοήθεια δεν θα τη λάμβανα εγώ. Για να κάνω ερωτήσεις, έχω αρκετό αυτοσεβασμό να γνωρίζω τις απαντήσεις.

Αν είχε κάποιο ενδιαφέρον για εσένα, θα έμπαινες στην κουβέντα. Προφανώς έχεις άλλες στοχεύσεις, και πιθανώς ο Heretic δικαιώνεται. Μιας κι επιμένεις στο ζήτημα του Heretic όμως, τί σε κάνει να πιστεύεις, πως δεν τα έχω συζητήσει όλα αυτά μαζί του? Αν μου έχει λύσει τις απορίες προσωπικώς δηλαδή, γιατί θα έπρεπε να ανακοινωθεί δημοσία η συζήτηση?

Σε κάθε περίπτωση, αν επιθυμείς να συνεχίζεις το ίδιο βιολί, θα ακούς και τη βιόλα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 02:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά τώρα.

Οι πολιτικοί, οι παρατάξεις, τα στελέχη, οι συνεργαζόμενοι και οι εξαρτούμενοι, είναι χιλιάδες. Το πλέον εύκολο είναι, να κάνει κανείς κριτική και χαβαλέ σε καθημερινή βάση. Όλοι αυτοί μιλάνε διαρκώς. Στατιστικά να το δεις, οι πιθανότητες να ακούγονται καθημερινώς απίστευτες βλακείες, είναι περίπου 110%. Το αποδεικνύουν με απίστευτη συνέπεια.

Η επισήμανση όλου αυτού του οχετού είναι εύκολη υπόθεση. Το κάνει και η Μενεγάκη με τον Φουρθιώτη. Την αποκωδικοποίηση όλης αυτής της φάσης όμως, ποιός την κάνει?

Εσύ ρε Dr, με τί υπόβαθρο μπορείς να την κάνεις?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 02:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Αν έμπαινες ουσιαστικά στην κουβέντα, την βοήθεια δεν θα τη λάμβανα εγώ. Για να κάνω ερωτήσεις, έχω αρκετό αυτοσεβασμό να γνωρίζω τις απαντήσεις.
Σου είπα, δεν έχω πρόβλημα να αναλύσεις τα θέματα που ανέφερες.
Πιστεύω οτι για να τα αναφέρεις, κάποιος σημαντικός λόγος υπάρχει.
Για εμένα, εφόσον δεν τα γνωρίζω καλά, είναι ασταθές έδαφος και το να τοποθετηθώ σχετικά με αυτά, θα σήμαινε να χαλάσω πολύ χρόνο και ενέργεια για να τα ερευνήσω σε βάθος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 02:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε
quote:
Σου είπα, δεν έχω πρόβλημα να αναλύσεις τα θέματα που ανέφερες.
Πιστεύω οτι για να τα αναφέρεις, κάποιος σημαντικός λόγος υπάρχει.
Για εμένα, εφόσον δεν τα γνωρίζω καλά, είναι ασταθές έδαφος και το να τοποθετηθώ σχετικά με αυτά, θα σήμαινε να χαλάσω πολύ χρόνο και ενέργεια για να τα ερευνήσω σε βάθος


Βλέπεις λοιπόν? Τη μαλακία σου θες να γράψεις εδώ. Ακόμα κι αν δεν είσαι πληρωμένος κοντυλοφόρος, όπως ισχυρίζεται ο Heretic, δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια. Βαριέσαι και να την ψάξεις. Την αλήθεια. Ό,τι σου είπαν, ό,τι άκουσες, όσα κατάλαβες. Δεν μελέτησες. Δεν έχεις καν τη διάθεση να μελετήσεις. Και δεν αναγνωρίζεις τον κόπο όσων μελέτησαν. Φελλός δηλαδή.

Ποιός μπορεί να σε πάρει στα σοβαρά με αυτή τη στάση που έχεις? Σοβαρά τώρα. Πώς μπορεί να γίνει ουσιαστική κουβέντα μαζί σου?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 02:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Βλέπεις λοιπόν? Τη μαλακία σου θες να γράψεις εδώ. Ακόμα κι αν δεν είσαι πληρωμένος κοντυλοφόρος, όπως ισχυρίζεται ο Heretic, δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια. Βαριέσαι και να την ψάξεις. Την αλήθεια.
Δεν θέλω να μπω αυτή τη στιγμή στη διαδικασία να ψάξω συγκεκριμένα πράγματα στα οποία εσύ υποδεικνύεις.
Αυτό δε σημαίνει οτι γενικά δεν θα τα ψάξω εφόσον θελήσω και εφοσον βρώ τον χρόνο, αλλα δεν θα τα ψάξω τώρα και για σένα.
Απο εκεί και πέρα, εγώ γνωρίζω οτι όσο και να ψάξω -αυτά που αναφέρεις και άλλα τόσα- αυτό δεν θα αλλάξει, αυτά που ήδη γνωρίζω
Δηλαδή αυτά τα οποία προτείνεις, δεν έρχονται να αφαιρέσουν σε σχέση με αυτά που ξέρω, έρχονται να προσθέσουν.
Για να αλλάξω εγώ γνώμη ή "πιστεύω", δεν αρκεί να προσθέσεις σε αυτά που ξέρω, πρέπει να αφαιρέσεις (δηλ. να αποδείξεις λάθος) από αυτά που ήδη γνωρίζω
Αλλά πώς θα το κάνεις αυτό;
Πώς θα με πείσεις π.χ. οτι όλα αυτά που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ, όλους αυτούς τους μήνες, ήτανε συνετές πολιτικές;
Αν μπορείς να με πείσεις, οτι αυτά που ξέρω ή οτι αυτά που βλέπω με τα μάτια μου, είναι λαθος, πείσε με.
Αλλά δε νομίζω ούτε οτι θα μπορούσες, ούτε βέβαια και οτι θα ήθελες στην περίπτωση π.χ. του ΣΥΡΙΖΑ που φέρνω ως παράδειγμα.
Τώρα, αν εσυ θες να μου πεις, οτι π.χ. το να βλέπω θετικά τη ΝΔ, είναι λάθος, ωραία. Δείξε μου ποιο είναι το σωστό.
Ή τέλος πάντων απόδειξέ μου, γιατί εγώ είμαι περισσότερο "λάθος", από τον Heretic και τον κάθε Heretic

Edited by - Πύρινος on 02/06/2016 03:42:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 02:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε

Φίλης: Παρά φύσιν να διδάσκονται στην Α' Γυμνασίου 3 ώρες Αρχαία και 2 ώρες Νέα Ελληνικά

Όπως βλέπεις λοιπόν Πύρινε, η στάση που τηρείς στη συμμετοχή σου στο forum, είναι ακριβώς ίδια με αυτή του Φίλη στο υπουργείο παιδείας:

Δεν χρειάζεται να κουράζεστε. Ούτε να μαθαίνετε. Όλα αυτά είναι "Παρά φύσιν".

Πόσο συριζαίος είσαι τελικά...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 02:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φελλός δηλαδή.

Επιπλέων φελλός, όχι απλός φελλός!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε
quote:
Δείξε μου ποιο είναι το σωστό.


Δεν είμαι γκουρού αγάπη μου. Αν έβλεπες το μηχανογραφικό μου στις πανελλαδικές, δεν ήθελα καν να γίνω καθηγητής. Αυτό όμως είναι εντελώς άσχετο με τη συνειδητή απόφασή σου να παραμένεις ανιστόρητος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρα να εμφανισθεί ο συντονισμός με τίποτα 5αρες ανα χείρας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε
quote:
Ή τέλος πάντων απέδειξέ μου, γιατί εγώ είμαι "περισσότερο" λάθος, από τον Heretic και τον κάθε Heretic


Με ορίσατε δικαστή σε κάποια μεταξύ σας διένεξη?

Dr, σύνελθε λιγάκι. Εδώ το έχασες το παιχνίδι. Μην γίνεσαι μπίλιες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωρα να εμφανισθεί ο συντονισμός με τίποτα 5αρες ανα χείρας.

Για ποιόν λόγο Μάριε?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, δεν μπορούμε να αποκαλούμε φελλό, έναν αξιόπιστο συνομιλητή με δύο ενεργούς και περίπου 30 ανενεργούς διαγεγραμμένους λογαριασμούς.

Εστω κι αν είναι φελλός, η πολυπολιτισμικότητα και το σαβουάρ-βιβρ του φόρουμ, απαιτούν να δείχνουμε ευγένεια και προ παντός άμιλλα, προς κάθε διανοητικά καθυστερημένο, αγενή, ύπουλο κάθαρματάκι, κουτοπόνηρο κ.λ.π συνομιλητή.

Ετσι, πάρε μιά πεντάρα μόνος σου και πάμε για Σευχέλλες!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με ορίσατε δικαστή σε κάποια μεταξύ σας διένεξη?

Dr, σύνελθε λιγάκι. Εδώ το έχασες το παιχνίδι. Μην γίνεσαι μπίλιες.


Ηρεμία Μάνο
δεν σου ζητάω να τα χαλάσεις με τη παρέα σου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Μάριε. Ίσα-ίσα. Όπως βλέπεις, την πρώτη φορά που αντιμετώπισα τον Dr Πύρινο στα σοβαρά, και με κοσμιότατο τρόπο, εκείνος κάνει το κουνέλι. Δεν τον πιέζω όμως. Τον αφήνω να ξεφτιλίζεται με τον δικό του ρυθμό.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβα. όπως κάνει κι ο Φίλης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε
quote:
Ηρεμία Μάνο
δεν σου ζητάω να τα χαλάσεις με τη παρέα σου

Σε πρώτη δόση, μιας και με αποκαλείς με το όνομά μου, πες και το δικό σου.

Σε δεύτερη, να το γυρίσουμε στην ουσία της κουβέντας? Εκτός κι αν θέλεις πραγματικά να μιλήσουμε για τις παρέες μου. Θέλεις?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε δεύτερη, να το γυρίσουμε στην ουσία της κουβέντας?
Περιμένω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε

Απο το αεροπλάνο

Με όλη την αγάπη μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε
quote:
Περιμένω
1. Δεν αναφέρθηκα τυχαία στο 1947. Γνωρίζεις να μας πεις, τί ήταν το σχέδιο Μάρσαλ, σε τί αποσκοπούσε, ποιές κυβερνήσεις το διαχειρίστηκαν και σε ποιών τα χέρια κατέληξε?

2. Γνωρίζεις ποιός ήταν ο Δημήτρης Μπάτσης, από ποιόν δικάστηκε και από ποιά κυβέρνηση εκτελέστηκε?

3. Μεταπολιτευτικώς, γνωρίζεις ποιά κυβέρνηση έκανε τις πρώτες κρατικοποιήσεις, που κατέληξαν και τί απέγιναν οι εργαζόμενοι?

4. Γνωρίζεις ποιές κυβερνήσεις νομιμοποίησαν την άτοκη χρήση, από το κράτος και το τραπεζικό σύστημα, των αποθεματικών των ασφαλιστικών ταμείων?

5. Γνωρίζεις την έννοια "πανωτόκι", από ποιά κυβέρνηση και υπουργό θεσμοθετήθηκε και τί αποτελέσματα έφερε στον επιχειρηματικό κόσμο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 03:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Πύρινε

Θα κάτσεις να μελετήσεις, ή θα ελπίζεις, πως θα παίξουμε τις κουμπάρες εδώ?

Σε κάθε περίπτωση, είσαι η απόλυτη έκπληξη. Ο απόλυτος συριζαίος! Γουστάρεις?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 08:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοχτωράκο,

δεν θα μπω στις λεπτομέρειες επί προσωπικού που έχεις με Ντιεσέμη και Heretic.

ِΑλλά να μην υποτιμάς και τη νοημοσύνη μας.
Εχεις κολλήσει με τα αντι-συριζαϊκά φρονήματα και παραδείγματα,
και από την άλλη κάνεις το έμμεσο ή και άμεσο λιβανιστήρι της ΝουΔούλας υπό τον (τραμπα)Κούλη....

Αυτά τα κόμματα, και αυτά τα ονόματα, έπρεπε προ πολλού να είχαν εξαφανιστεί από τον πολιτικό χάρτη της χώρας.

Εκπλήσσομαι που όχι μόνον το ΠΑΣΟΚ, ακόμα καταφέρνει και μπαίνει στη Βουλή, με τις 3 ή 4 ή 5 , πενταρομονάδες του,
αλλά που και ο Σύριζας (όπως έγινε και μεταλλάχθηκε) και η ΝουΔούλα ακόμα φλερτάρουν με τα 15άρια και τα 20άρια.

Προφανώς, επειδή υπάρχουν άτομα σαν κι εσένα στο ευρύτερο πόπολο,
που δίνουν αφειδώς συγχωροχάρτια,
κάποτε ανά 4 ή και πλέον χρόνια,
αλλά τώρα η μνήμη τους κόντυνε ακόμα περισσότερο.

Η ιστορία και οι "ηνίοχοι", μας τρολλάρουν πλέον εξώφθαλμα.

(Κάποτε τηρούσαν και κάποια προσχήματα - πλέον μάλλον μας έχουν πάρει όλους στο ψιλό....)

Στην τελική, είναι δυνατόν ρε συ, να ρωτάς
αν και πού είναι λάθος η ΝΔ (και ο Κούλης) και να στο αποδείξουμε?
Είναι δυνατόν????


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 02/06/2016 08:45:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 09:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εντάξει, μη μου ρίχνεις όμως και ολο το φταίξιμο

με έναν Heretic στο φόρουμ
Πώς να αντισταθώ;



quote:

Ε πώς δεν έχει σχέση. Ο Heretic -ο κάθε Heretic- έχει σχέση.
Γιατί σε εκείνον δεν κάνεις ερωτήσεις. Σε εμένα κάνεις.


Πρέπει πάντως να σου αναγνωρίσω την πρωτοτυπία. Είσαι το πρώτο τρολ που προσπαθεί να φέρει στο esoterica την εμετική κατάσταση που επικρατεί στις οικονομικές σελίδες-χωματερές του ίντερνετ, που ο κάθε -κατά φαντασία- γνώστης οικονομικών, τίμιος φορολογούμενος και ακούραστος δουλευταράς, κατηγορεί πότε τη μια κοινωνική ομάδα και πότε την άλλη για προβλήματα, στα οποία η ατομική του ευθύνη είναι παραπάνω από βέβαιη. Ο κοινωνικός αυτοματισμός των ανεγκέφαλων αναμεταδοτών σε πλήρη ανάπτυξη.

Τωρα αν αυτό το κάνεις από χόμπι ή αμισθί δεν το γνωρίζω, η λύσσα όμως που σε έχει πιάσει υποδεικνύει ένα συνδυασμό εμμονικής καθήλωσης και οργανωμένης δράσης. Σε κάθε περίπτωση, ξυδάκι θα πίνει κάθε μέρα εδώ μέσα, μέχρι να μετακομίσει ο ενοχλητικός παπαγάλος στη ζούγκλα του Αμαζονίου με one-way ticket. Πάλι no hard feelings, έτσι;


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 11:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS
Στην τελική, είναι δυνατόν ρε συ, να ρωτάς
αν και πού είναι λάθος η ΝΔ (και ο Κούλης) και να στο αποδείξουμε?
Η ερώτηση δεν είναι αυτή, ξαναδιάβασεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 11:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ερώτηση δεν είναι αυτή, ξαναδιάβασε

δόχτωρ Λιβανιστήριε,
....έχεις καταντήσει πιο γραφικός και από τον τσιρίχτρα τον Άδωνιιιιιις.....

Η ερώτησή σου ήταν ακριβώς αυτή (εδώ και μήνες...) ξαναδιάβασε:

quote:
Τώρα, αν εσυ θες να μου πεις, οτι π.χ. το να βλέπω θετικά τη ΝΔ, είναι λάθος, ωραία. Δείξε μου ποιο είναι το σωστό.
Ή τέλος πάντων απόδειξέ μου, γιατί εγώ είμαι περισσότερο "λάθος", από τον Heretic και τον κάθε Heretic

Στην παρούσα συγκυρία, θες να μας αναστήσεις τους νεκρούς, τους σάπιους και τους δοκιμασμένους.

Φτάνει με τη ΝουΔου, και την κάθε ΝουΔου αυτού του τόπου, για τα όσα "καλά" κάνανε μέχρι τώρα....
ΝΙΣΑΦΙ ΡΕ λέμε!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 12:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ειρήσθω εν παρόδω....

http://www.lifo.gr/now/greece/102766

μια που μιλάμε για χρεοκοπία της Ελλάδος...

Αυτή η χώρα, είχε χρεοκοπήσει πολύ πολύ πριν το σήμερα....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 12:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS
Η ερώτησή σου ήταν ακριβώς αυτή (εδώ και μήνες...) ξαναδιάβασε:
Πάμε πάλι.
Κατ'αρχάς δεν είναι μια ερώτηση, είναι δύο ερωτήσεις

Ερώτηση Α: Τώρα, αν εσυ θες να μου πεις, οτι π.χ. το να βλέπω θετικά τη ΝΔ, είναι λάθος, ωραία. Δείξε μου ποιο είναι το σωστό.(1)

Ερώτηση Β: Ή τέλος πάντων απόδειξέ μου, γιατί εγώ είμαι περισσότερο "λάθος", από τον Heretic και τον κάθε Heretic (2)

Μετάφραση για όποιον δεν καταλαβαίνει:
Ερώτηση Α: Ποιο είναι το σωστό κόμμα ή ποια είναι η σωστή πολιτική τακτική που πρέπει να ακολουθήσει ένας πολίτης σήμερα
Ερώτηση Β: Γιατί το να βλέπω θετικά τη ΝΔ είναι χειρότερο απ' το να βλέπει ο Heretic (ο κάθε Heretic) θετικά τον ΣΥΡΙΖΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2016, 12:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Δεν αναφέρθηκα τυχαία στο 1947. Γνωρίζεις να μας πεις, τί ήταν το σχέδιο Μάρσαλ, σε τί αποσκοπούσε, ποιές κυβερνήσεις το διαχειρίστηκαν και σε ποιών τα χέρια κατέληξε?

2. Γνωρίζεις ποιός ήταν ο Δημήτρης Μπάτσης, από ποιόν δικάστηκε και από ποιά κυβέρνηση εκτελέστηκε?

3. Μεταπολιτευτικώς, γνωρίζεις ποιά κυβέρνηση έκανε τις πρώτες κρατικοποιήσεις, που κατέληξαν και τί απέγιναν οι εργαζόμενοι?

4. Γνωρίζεις ποιές κυβερνήσεις νομιμοποίησαν την άτοκη χρήση, από το κράτος και το τραπεζικό σύστημα, των αποθεματικών των ασφαλιστικών ταμείων?

5. Γνωρίζεις την έννοια "πανωτόκι", από ποιά κυβέρνηση και υπουργό θεσμοθετήθηκε και τί αποτελέσματα έφερε στον επιχειρηματικό κόσμο?


Ντιεσέμη,
μιας και ο άλλος δεν πρόκειται να απαντήσει,
το δήλωσε κιόλας δηλαδής,

δεν μας τα λιανίζεις, γιατί ...υποψιάζομαι τις αποχρώσες ενδείξεις?

Εντωμεταξύ, ας αποπειραθώ μια λάιτ απάντηση κι εγώ, αν και ομολογώ ότι σε πολλές πτυχές εκ των λεπτομερειών αυτών των γεγονότων μάλλον θα πιαστώ "αδιάβαστος"

1. Για το σχέδιο Μάρσαλ. Νομίζω οι περισσότεροι γνωρίζουμε τα τετριμμένα, και το βασικό abstract. Τουλάχιστον το mainstream theory, που το θέλει να ήταν σχέδιο παροχής [Αμερικανικής] οικονομικής βοήθειας/στηριξης για ανοικοδόμηση κατεστραμμένων κρατών/υποδομών στην Ευρώπη, μετά το τέλος του Β'ΠΠ.
- Βεβαίως επειδής ουδείς σε αυτόν τον ντουνιά δίνει βοήθειες εδώ κι εκεί χωρίς ανταλλάγματα, μάλλον ο πρωτεύων και βασικός σκοπός ήταν να δημιουργηθούν εξαρτήσεις/αναχώματα απέναντι στην (ουσιαστική ή υποτιθέμενη) "κομμουνιστική απειλή" , ορώμενη με Αμερικανικους όρους. Και μάλλον κάθε ένα έκαστο εξ εκείνων των Μαρσαλοδολλαρίων το έχουμε πληρώσει με άλλα υλικά ή άυλα ανταλλάγματα πολλαπλάσιας αξίας -και πιθανόν συνεχίζουμε να το πληρώνουμε- σε επίπεδο πολιτικής και άλλης εξάρτησης ακόμα.

2. Για τον Δημήτρη Μπάτση, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν γνώριζα, αλλά ευχαριστώ Ντιεσέμη που μου έδωσες το έναυσμα και την αφορμή/ευκαιρία να ψάξω και να διαβάσω πέντε πράγματα. Από ότι είδα, ήταν τραγική φιγούρα, διότι εκτελέστηκε μαζί με τον Μπελογιάννη, αλλά οι περιπτώσεις τους ήταν σε αρκετά σημεία διαφορετικές, ακόμα και στο θέμα της "δόξας"/αναγνώρισης που απεκόμισαν μετά θάνατον. Στην ουσία, από ότι φαίνεται μάλλον ο Μπάτσης έπεσε θύμα της γενικότερης συγκυρίας (μιλάμε ακόμα για τις ζοφερές εποχές του.....1952....) λόγω της καταγωγής του (μορφωμένος ελιτο-αστός της εποχής) που θεωρήθηκε από το (αμερικανοκίνητο) κατεστημένο και τις εγχώριες μαριονέττες ότι "εμολύνθη σφόδρα από τους Κομουνιστάς" (που κατ'αυτούς τότε ίσον Κίνδυνος-Θάνατος!) έγραψε κι εκείνο το περίφημο Βιβλίο, που κόντεψε να κλέψει τη χάρη από τα ...απόκρυφα Ευαγγέλια, και με όλα αυτά έπρεπε να τιμωρηθεί παραδειγματικά, αν κατάλαβα σωστά.

3. Να υποθέσωμεν το ΑνδρεοΠαπανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ στις πρώτες του θητείες? Οι καταλήξεις των "αυτοδιοικούμενων" συνεταιρισμών, και εθνικοποιημένων βιομηχανιών -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων είναι γνωστές και προφητευθείσες ακόμα και από τον Χάρρυ Κλύν προ 30ετίας.....

Για το 4 και 5, θέλουμε μια υπενθύμιση/διαφώτιση, αν και τα σενάρια που παίζουν θα αφορούν λογικά είτε Μπλε είτε Πράσινα μπουμπούκια, και ...παλιές τους αμαρτίες....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy