ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Εξωγηινοι στην Αρχαια και Συγχρονη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Akis42
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2017, 06:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ζητησω εκ των προτερων ενα συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο ..
Δεν μπορω να γνωριζω αν εχει ξανααναφερθει το συγκεκριμενο θεμα αφου δεν εκατσα να ψαξω αναμεσα σε 96 σελιδες ποσταρισματα οπως και πολλοι αλλοι οποτε αιτουμαι να παραμεινει το θεμα πρωτο για την ωρα ωστε να υπαρξουν καποιες απαντησεις ( αφου τα περισσοτερα πλεον θεματα δεν συζητιουνται )
Ειμαι καινουργιος στο forum .

Απο μικρος με τραβουσε το μυστηριο . Συγκεκριμενα απο 10-12 χρονων καθομουν και εβλεπα ντοκιμαντερ με εξωγηινους ( history channel , ancient alliens , ufo in europe και αλλα ) , με τις πυραμιδες ( την ενεργεια που εκπεμπουν και την ευθυγραμμιση ) , θεωριες συνομωσιας ( τροφη για σκεψη τις ειχα στον ελευθερο μου χρονο ) , χαμενη ατλαντιδα , τριγωνο των βερμουδων κλπ .

Πλεον 19 χρονων φοιτητης στο Πανεπιστημιο και δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για τετοια θεματα μεχρι που ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ( το εννοω αυτο ) επεσα στο forum σας .
Δεν εχω καμια τρομερη εμπειρια , απλα με εξιταρει το μυστηριο με οποιαδηποτε μορφη του ( ειδικα τα περιεργα φαινομενα ) .

Υπαρχουν πολλα ερωτηματα ανεξηγητα στο μυαλο μου για το θεμα των εξωγηινων .

Εχω στο μυαλο μου την εντυπωση πως εχουν επισκεφθει τον πλανητη μας πολλες φορες στο παρελθον και πως πλεον ισως να ζουν " αναμεσα μας "
Ας το ξεκινησουμε απο την αρχη ομως .
Ο ανθρωπος εκανε το μεγαλο μπαμ στην εξελιξη της επιστημης μετα το 1900 . Απο το 1900 ( ισως και αργοτερα ) η επιστημη εξελισσοταν με ταχυτατους ρυθμους . Οσες ανακαλυψεις εγιναν επιστημονικα μεσα σε 120 χρονια δεν ειχαν γινει στην ιστορια του ανθρωπου .
Κι ομως ακομα βρισκουμε τρομερα εξελιγμενα μηχανηματα του παρελθοντος ( τυπου μηχανισμος των Αντικυθηρων ) τα οποια δεν ειμαστε ακομα καν σε θεση να κατανοησουμε . Και δεν εχουμε ψαξει ( προφανως ) ολη τη γη ( γιατι θα υπαρξουν κι αλλα τετοια στο μελλον )
Ολα αυτα με βαζουν σε σκεψη για το πως ειναι δυνατον στην Αρχαια Ελλαδα να κυκλοφορει τοσο υψηλου επιπεδου μηχανηματα που χιλιαδες χρονια μετα να μην μπορουν ουτε να κατανοησουν .
Ειναι δυνατον να τα εφτιαξε ανθρωπινο μυαλο χωρις την παραμικρη βοηθεια τοσες χιλιαδες χρονια πισω ?

Ολο αυτο με οδηγησε σε 2 αποψεις ( 2 σκεψεις αν θελετε ) .

Η μια αφορα εξωγηινη επισκεψη στο παρελθον η οποια βοηθησε τον ανθρωπο της εποχης στο ανεπτυχθει .

Καθολου απιθανο αμα σκεφτεις πως σε σπηλαια σε ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ υπαρχουν οι ιδιες " ζωγραφιες " ενω τοτε δεν ειχε ανακαλυφθει ο κοσμος ολος ?
Πως μπορουσαν Φυλες της Ασιας να εχουν σχεσεις με φυλες της Ευρωπης και της Αμερικης οταν ειδικα η τριτη δεν ειχε ανακαλυφθει ?

Κι ομως υπαρχουν τρομερα κοινα στις τοιχογραφιες ολων αυτων των πολιτισμων της τοτε εποχης .

Μπορει να ηταν ολοι τους τοσο τρελοι και να ζωγραφιζαν οτι να ναι ενω ειχαν τεχνολογιες τοσο υψηλου επιπεδου που οι εξυπνοι του σημερα να μην μπορουσαν ουτε να κατανοησουν ?

Μιλαμε για τοιχογραφιες ιπταμενων δισκων , ανθρωπων με διαφορετικο σωματοτυπο απο εμας και πολλα αλλα σε διαφορετικους και μη συνδεδεμενους τοτε πολιτισμους .

Αυτο για εμενα με οδηγει στο συμπερασμα πως υπηρξε εξωγηινη παρεμβαση στο παρελθον και πως θα υπαρξει στο μελλον ( αν δεν υπαρχει ηδη ) .

Αν ομως εγιναν ολα αυτα τι σκοπος υπηρχε απο τους εξωγηινους και που τελικα πηγαν ? Γιατι δεν νομιζω να ηρθαν και απο την αγνη αγαπη τους να μας εδωσαν τεχνολογια και τροπους να διευκολυνουν τη ζωη της τοτε εποχης χωρις καποιο ανταλλαγμα ..
Μηπως οι θεοι της τοτε εποχης ( Αιγυπτιοι , Ολυμπιοι κλπ ) ειχαν ερθει απο αλλους κοσμους ?

Βλεποντας ενα ντοκιμαντερ πριν μερικα χρονια μου εκανε εντυπωση πως ( αν δεν κανω λαθος ) σε μια φυλη της Ασιας περιγραφονταν πολεμοι 2 πολεων που αιωρουνταν .
Πως εξηγειτε το οτι σε ολο τον κοσμο βρισκουμε ομοιες μεταξυ τους πυραμιδες και μαλιστα τοσο καλα χτισμενες και πανω απο ολα ευθυγραμμισμενες ?
Πως γινεται αυτες οι πυραμιδες να εκπεμπουν τοσο μεγαλη ενεργεια ?

Τοτε υπηρξε ξαφνικη εξελιξη στον τομεα των φυσικων επιστημων .
Απο το 1900 υπηρξε επισης η αρχη συνεχων επιστημονικων ανακαλυψεων και ειδικα μετα το 1940 .
Πως εξηγειτε το γεγονος πως πολλοι επιστημονες του Χιτλερ πηραν δουλεια στη ΝΑΣΑ αμεσως μετα το Β' Παγκοσμιο Πολεμο και οδηγησαν τελικα σε μια τοσο μεγαλη εξελιξη ?

Θεωρω πως τα Αρχαια χρονια υπηρξε εξωγηινη παρεμβαση .
θεωρω πως υπηρξε εξωγηινη παρεμβαση κατα τα χρονια της ναζιστικης Γερμανιας .
Για εμενα ειναι σιγουρο οτι εξωγηινοι υπαρχουν . Θεωρω πως υπαρχουν και εντος της Γης και κρυβονται απο ορισμενες κυβερνησεις - προγραμματα .

Θα ηθελα να ακουσω αποψεις για το θεμα αυτο .


kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2017, 12:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Akis42 καλωσήλθες. Τίποτα δεν αποκλείεται ωστόσο όλες οι παραπάνω θεωρίες υποβαθμίζουν τον Ανθρώπινο παράγοντα.

Μόνος σου το είπες.

Τα τελευταία 100 χρόνια η επιστήμη έχει προχωρήσει με ρυθμό πρωτοφανή και ραγδαίο.

Μήπως και αυτό οφείλεται σε 'εξωγήινη παρέμβαση'? Όχι, οφείλεται σε μία συνισταμένη 'ανθρωπίνων' αιτιών (τεχνολογία, αυξανόμενη πολυπλοκότητα των κοινωνιών, απεγκλωβισμός της διανόησης από μακραίωνα δόγματα και προκαταλήψεις κτλ.)

Γιατί λοιπόν να τα πιστώνουμε στους 'Αλλους' που ήρθαν από έναν μακρυνό γαλαξία? Όλα τα καλά και τα κακά αυτού του πλανήτη στον Άνθρωπα θα πρέπει να χρεώνονται.

Βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται ωστόσο από την στιγμή που δεν έχουμε απτές ενδείξεις ύπαρξης εξωγήινων πολιτισμών μόνο μακρυνές εικασίες μπορούμε να κάνουμε και τίποτα άλλο.

Στις δε τοιχογραφίες που αναφέρεις νομίζω όντως έχουν βρεθεί πολύ μεγάλες ομοιότητες σε ανά τον κόσμο σπηλιές και έχουν αναπτυχθεί διάφορες θεωρίες για να το εξηγήσουν (και η απλούστερη είναι μάλλον και η πιο λογική, παρόμοιες ανάγκες για τροφή, ανεύρεση παρόμοιων λύσεων και γενικώς κοινά πρωταρχικά μοτίβα σκέψης, επινόησης και αναπαράστασης).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akis42
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2017, 12:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για την απαντηση σου .

Εγω κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα σκεπτομενος πως τα δυο αυτα χρονικα διαστηματα υπαρχει κατι κοινο . Μια τρομακτικη εξελιξη στον τομεα των επιστημων .
Απο το πουθενα ομως .

Συμφωνω πως μπορει να ευθυνεται ο ανθρωπος για ολα οσα εχει καταφερει ομως δεν μπορω να εξηγησω το γεγονος πως στους Αρχαιους πολιτισμους υπαρχουν παρομοιες τοιχογραφιες και παρομοιες ιστοριες ενω οι ιδιοι οι πολιτισμοι ηταν τελειως ασυνδετοι ( θεωρητικα ) . Πως γινεται ολοι να χτιζουν πυραμιδες πανω στη Γη οι οποιες ηταν τελεια ευθυγραμμισμενες με αστερισμους .
Προφανως κατι παιχτηκε εκει περα . Και πες οτι με καποιο τροπο οι πολιτισμοι ειχαν μια συνδεση ( γνωριζε ο ενας τον αλλο ) . Πως γινεται να ειναι τοσο τελεια ευθυγραμμισμενες οι πυραμιδες με τους αστερισμους ?
Μιλαμε για 2 ομοιες περιοδους για την ανθρωποτητα απο την αποψη πως και στις 2 περιοδους υπηρξε τρομερη εξελιξη στον τομεα των επιστημων . Αποψη μου πως υπηρξε μια παρεμβαση απο αλλο κοσμο . Φυσικα οι ΝΑΣΑ ειχε παρει χαμπαρι οτι παιζοταν κατι και καλεσε οσους περισσοτερους επιστημονες της ναζιστικης Γερμανιας να δουλεψουν για εκεινους . Φυσικα .. αυτο ειναι αποψη μου . Για αυτο ζηταω αποψεις πανω στο θεμα . Ελπιζω μια μερα να μαθω την αληθεια οποια κι αν ειναι αυτη γιατι πραγματικα με τρωει η περιεργεια ..

Αυτα που θα παραμεινουν αλυτα μυστηρια για πολλα χρονια θα ειναι σιγουρα η συνδεση των Αρχαιων πολιτισμων γιατι θεωρητικα ξαναλεω δεν ειχαν καμια σχεση μεταξυ τους ειδικα πολιτισμοι 2 διαφορετικων Υπειρων .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2017, 14:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Akis42 τι ακριβώς σπουδάζεις;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2017, 17:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως εξηγειτε το γεγονος πως πολλοι επιστημονες του Χιτλερ πηραν δουλεια στη ΝΑΣΑ αμεσως μετα το Β' Παγκοσμιο Πολεμο και οδηγησαν τελικα σε μια τοσο μεγαλη εξελιξη ?


Ακόμα κι αν είναι έτσι όπως λες, η εξήγηση είναι πολύ απλή, η Γερμανία κατά τον 19ο και 20ο αιώνα ήταν πρωτοπόρος στις εφαρμοσμένες επιστήμες, τις τέχνες και γενικώς κρατούσε τα ηνία του δυτικού πολιτισμού (πολύ πριν τον Χίτλερ, αλίμονο αν πιστώναμε στους Ναζί την γερμανική πολιτισμική κληρονομιά 18ου-19ου-20ου αι.).

Λογικό λοιπόν η επόμενη νέα υπερδύναμη (Η.Π.Α.) να στρατολογήσει τους καλύτερους, πάντα έτσι γινόταν, όποιος έχει το χρήμα και τις υποδομές αγοράζει τους καλύτερους είτε πρόκειται για την ΝΑΣΑ είτε για κάθε είδους επιχείρηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2017, 10:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκη, αν και μεγάλωσα και τρέχω και δεν φτάνω, βλέπω να με κάνεις να κλέβω χρόνο να ξαναγράψω στο φόρουμ! Πολύ ωραίο θέμα, κάπως έτσι βρήκα και γω το esoterica στα 19 μου...ως φοιτητής.
Καλησπέρα σε όλους.


https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2017, 12:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον χαμένο Ιταλό. Μάλλον ο Ακης δεν θα ξανάρθει, μπορεί να κάνω και λάθος.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akis42
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2017, 16:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια δεν εχω πολυ χρονο λογω και της σχολης . Ριχνω μια ματια στα σχολια σας ομως ( για την ωρα ) μεχρι εκει .
Μεσα στο Σαββατοκυριακο θα απαντησω στον καθενα ξεχωριστα .
Ελπιζω να μαζευτουν πολλες αποψεις ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akis42
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2017, 16:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Akis42 τι ακριβώς σπουδάζεις;

Abyssus Abyssum Invocat


Σπουδαζω Προγραμματιστης ( 1ο ετος ακομα )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2017, 19:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία. Μιας και είσαι των θετικών επιστημών (μηχανικό λογισμικού να σε αποκαλέσω;) φαντάζομαι πως με τα μαθηματικά θα είσαι αρκετά εξοικειωμένος από το λύκειο. Άσε που σε περιμένουν αρκετές φουρτούνες μπροστά σου, φαντάζομαι θα έχεις καταλάβει ποιες, από το πρώτο έτος.

Υπάρχουν αρκετά και εκλαϊκευμένα βιβλία με την ιστορία των μαθηματικών. Πως προέκυψε δηλαδή αυτό το θαυμαστό οικοδόμημα, από την αρχαιότητα μέχρι τουλάχιστον τις αρχές του 20ου αιώνα, που έχουν γίνει και οι τελευταίες μεγάλες ανακαλύψεις. Επίσης κάτι άλλο που διδάσκουν τα μαθηματικά είναι ο ορθολογισμός. Το 1+1=2.

Για να αποδείξουμε κάτι πρέπει να ξεκινήσουμε από μια λογική εικασία. Δεν μπορούμε να αποδείξουμε κάτι ξεκινώντας από κάτι παράλογο. Όταν επιλέγεις να πληροφορείσαι από αναξιόπιστες πηγές (γενικά μιλάω) τότε αυτοί τροφοδοτώντας σε με πλαστά ή αλλοιωμένα στοιχεία, μπορούν να σου αποδείξουν πρακτικά το οτιδήποτε. Για παράδειγμα: δεν υπάρχουν σε όλα τα σπήλαια του κόσμου οι ίδιες ζωγραφιές. Μοιάζουν μερικά πράγματα μεταξύ τους, όπως μοιάζουν οι άνθρωποι μεταξύ τους. Και η αντίληψη που έχουν για τον κόσμο και τα φαινόμενα, κοινή είναι. Και οι τοιχογραφίες αυτές δεν είναι απαραίτητα ιπτάμενοι δίσκοι και αρχαίοι αστροναύτες. Κάποιοι θέλουν να τα βλέπουν έτσι, επειδή κάποιος ξεκίνησε στον 20 αιώνα αυτή τη φάρσα με τα flying saucers και έτσι τα ερμηνεύουν αναδρομικά όλα. Σχεδόν ποτέ δεν έχουν υπάρξει "ιπτάμενοι δίσκοι" στις θεάσεις ufo.

Όλη η τεχνολογία που αναπτύχθηκε τον 20 αιώνα είναι ιχνηλατήσιμη (tracable). Δεν υπάρχει κάποιος άγνωστος παράγοντας που επενέβαινε και τους έδινε κάτι. Ξεκίνησαν άπο τα μαθηματικά των αρχαίων και έφτασαν στην θερμοπυρηνική βόμβα. Ένα-προς ένα τα βήματα, απολύτως κατανοητά και καταγεγραμμένα σε όλες τις βιβλιοθήκες του κόσμου. Όρεξη μόνο να 'χεις και μπορείς να διερευνήσεις ένα προς ένα τα θαυμαστά αυτά πράγματα. Και οι Ναζί επιστήμονες. Η νο2 τεχνολογικά αναπτυγμένη υπερδύναμη των αρχών του 20ου αιώνα, η ναζιστική Γερμανία, είχε μαζέψει μερικά από τα καλύτερα μυαλά. Προφανώς η χρυσή μεταγραφή για τις ΗΠΑ, καραδοκούσε και η ΕΣΣΔ στο βάθος. Είναι σαν σήμερα, στη χρεοκοπημένη Ελλάδα, να σε απολύει ο γερολαδάς που του δούλευες με 500€ επειδή δεν έκανες 12ωρα και να σε προσλαμβάνει η Google με τα δεκαπλά λεφτά. Εσύ θα πήγαινες;

Προσπάθησε να βρεις ποια είναι τα πραγματικά δεδομένα πίσω από τους απίθανους αυτούς ισχυρισμούς που σπέρνουν όλοι αυτοί οι ευφάνταστοι τύποι για να πουλάνε βιβλία και θα δεις ότι τα πραγματικά ανεξήγητα είναι πολύ λιγότερα από αυτά που ισχυρίζονται. Αν θέλεις σου δίνω στοιχεία για συγκεκριμένα θέματα που ανέφερες.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akis42
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2017, 20:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για την απαντηση σου .

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξεκιναω με τις παραλογες εξηγησεις .
Αρχιζω με το ερωτημα " ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο ? "
Αφου το σκεφτω λιγο απο μονος μου καθομαι και βλεπω λιγο ντοκιμαντερ και ψαχνω μερικα στοιχεια και μετα συνεχιζω να το σκεφτομαι εχοντας στο μυαλο μου οσα στοιχεια εχω μαζεψει ( προφανως οχι ολα οσα χρειαζεται .. μακαρι να ειχα το χρονο )

Το σκεφτομουν λογικα ομως δεν μπορω να εξηγησω κατι . Πως ηρθε τοσο μεγαλη εξελιξη στην Αρχαια Ιστορια απο το πουθενα , μετα ξαφνικα η εξελιξη σταματησε και επειτα μετα απο χιλιαδες χρονια ξαναρχισε . Δηλαδη σκεφτομαι πως απο το 1900 ( παραδειγμα ) και μετα υπαρχει τρομερη εξελιξη μεχρι σημερα . Σκεψου λοιπον το 2020 αυτη η εξελιξη να σταματησει και μετα απο 1000 χρονια παλι να συνεχιστει . Πως ενω εξελισσεσαι τοσο γρηγορα ξαφνικα σταματουν ολα ?

Προφανως τα ανεξηγητα φαινομενα ειναι πολυ λιγοτερα απο οσα προσπαθουν να πασαρουν .
Εγω στεκομαι σε ενα απο τα μεγαλυτερα ( αν οχι το μεγαλυτερο ) . Εξωγηινοι .
Γιατι η ιδεα του ειμαστε μονοι στο συμπαν ειναι τελειως ηλιθια .
Θα ηταν τρομερη σπαταλη ..

Ξεκιναω απο αυτο δηλαδη . Εχοντας δεδομενο πως δεν ειμαστε μονοι μας στο συμπαν . Συνεχιζω με μερικα γεγονοτα - ανακαλυψεις .

Τρεις , πεντε , δεκα τελειως ασυνδετοι πολιτισμοι σχεδιαζουν παρομοιες τοιχογραφιες . Γεγονοτα ( facts που λενε ) .
Πυραμιδες σε ολο τον κοσμο παλι απο τελειως ασυνδετους ( θεωρητικα παντα ) πολιτισμους. Γεγονοτα .
Πυραμιδες οι οποιες εκπεμπουν τρομερη ενεργεια και με τελεια ευθυγραμμιση με τα αστρα . Γεγονοτα .

Μονη λογικη εξηγηση που μπορω να σκεφτω ( ειμαι και μικρος ακομα ) ειναι πως υπηρχε συνδεση μεταξυ των πολιτισμων αυτων η οποια δεν αναφερθηκε σε καποιο γνωστο ( σε εμενα τουλαχιστον ) αρχειο .

Δεν σου λεω οτι ισχυουν οσα λενε . Εχω την εντυπωση και πιστευω πως κατι παιζεται σε αυτες τις ξαφνικες εξελιξεις .
Το οτι το 5.000 π.Χ. ηταν το ιδιο ισχυρο τεχνολογικα και επιστημονικα με το 4.000 π.Χ. στο μυαλο μου δεν εχει λογικη . Μονη λογικη εξηγηση ειναι καποια φυσικη καταστροφη που μας πηγε 1000 χρονια ( παραδειγμα ) πισω και μετα σιγα σιγα επιστρεψαμε στο ιδιο σημειο .

Δεν ειμαι εκεινος που αρχιζω απο την παραλογη εξηγηση . Ισως να μην εχω τα καταλληλα στοιχεια παντα για να βγαλω συμπερασμα ομως αυτο ειναι θεμα χρονου ( και ηλικιας ισως ) . Μην ξεχνας πως μεχρι και περυσι ημουν λυκειο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2017, 21:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όχι, η αλήθεια είναι ότι δεν κάνεις παράλογες εξηγήσεις. Πιθανόν όμως να υιοθετείς τις εξηγήσεις που δίνουν οι διάφοροι ευφάνταστοι που ανέφερα, στα ντοκιμαντέρ, τα βιβλία έως τις σελίδες και τα βίντεο του youtube. Τα οποία βασίζονται σε ψευδή ή αλλοιωμένα δεδομένα.

Δεν υπάρχει μεγάλη εξέλιξη από το πουθενά σε κανένα σημείο της παγκόσμιας ιστορίας. Αυτό που υπάρχει είναι η μεγάλη οπισθοδρόμηση, εξ αιτίας της κυριαρχίας του θρησκευτικού φονταμενταλισμού στην Ευρώπη την περίοδο του Μεσαίωνα. Έτσι, πάρα πολλές ανακαλύψεις που έγιναν την Ελληνιστική περίοδο, όπως ο μηχανισμός των Αντικυθήρων που ανέφερες, θάφηκαν κάτω από τις διώξεις της εκκλησίας, μαζί με τους δημιουργούς τους. Ο ίδιος ο μηχανισμός δεν λέει κάτι πέρα από αυτά που ήταν γνωστά από την αρχαιότητα. Με τα όποια λάθη και παραβλέψεις κυριαρχούσαν τότε. Δεν είναι επίσης κάτι το τεχνολογικό, γενικά δεν υπάρχει τεχνολογία στην αρχαιότητα. Ένας πρώιμος ωρολογιακός μηχανισμός είναι που θα ξαναχρησιμοποιηθεί προς το τέλος του Μεσαίωνα στην κεντρική Ευρώπη φτάνοντας στην Αναγέννηση σε μηχανσιμούς ακριβείας. Απλα να έχεις υπόψη σου πως τότε, τα πράγματα φτιάχνονταν κυρίως από οργανικές ύλες (πχ ξύλο). Γι' αυτό και δεν επιβίωσε σχεδόν τίποτα.

Δεν υπάρχει επιστήμη και τεχνολογία, ούτε το 4000 πΧ ούτε το 5000 πΧ. Στο τέλος της εποχής του λίθου; Καλά είμαστε σοβαροί; Ειλικρινά απορώ παιδιά που κάθεστε και τα διαβάζετε όλα αυτά;

Σου εξήγησα και πάλι ότι αυτοί οι φαινομενικά ασύνδετοι πολιτισμοί, μπορεί να μην είναι τόσο ασύνδετοι, μπορεί να κουβαλούν κοινές γενεαλογικές μνήμες και παραδόσεις και τα καλλιτεχνήματά τους μπορεί να είναι παρόμοια, όχι όμοια. Αυτά τα "όμοια" μόνο κάτι τύποι της πλάκας τα γράφουν, δεν έχουν τεκμηριωθεί πουθενά αυτά. Προσπάθησε να διαβάζεις βιβλία επιστημόνων και όχι βιβλία συνομωσιολόγων, δεν πρόκειται να ανακαλύψεις τίποτε μέσα από τα δεύτερα, εκτός από το χαμένο χρόνο και τα χρήματά σου.

Οι πυραμίδες, το αγαπημένο θέμα όλων των ευφάνταστων. Λοιπόν, θα σου αποκαλύψω το μεγάλο μυστικό: ένα περίπτερο στη γειτονιά μου είναι σε ευθυγράμμιση με τον αστερισμό της Λύρας. Και πρόσεξε, χτίστηκε πάνω σε μια μεγάλη πέτρα που υπήρξε εκεί από αρχαιοτάτων χρόνων. Ευθυγραμμίζεται με τον Βέγα (Γη-περίπτερο-Βέγα) την περίοδο 15.000 πΧ, επίσης ανάλυση C14 της πέτρας προκύπτει παρόμοια ηλικία κατασκευής, άρα κάποιος εξωγήινος δάκτυλος έθεσε τον θεμέλιο λίθο για τη κατασκευή του περιπτέρου κάπου στο 2000. Όσο για ενέργεια; Ένα ψυγείο με ενεργειακά ποτά και εκτός του δικτύου πόλης έχει μια γεννήτρια 500VA που σηκώνει την γειτονιά στο πόδι όταν έχει διακοπή.

Προφανώς kai κάνω πλάκα. Πλάκα κάνουν και αυτοί που γράφουν τα υποτιθέμενα facts που γράφεις. Μόνο που εσύ τους παίρνεις στα σοβαρά. Δεν υπάρχουν facts αγαπητέ. Μπούρδες είναι τα περισσότερα που γράφουν, για να στο πω απλά. Οι ευθυγραμμίσεις είναι στο περίπου κάτι έτη φωτός σε όλα, και η υποτιθέμενη "ενέργεια" ακόμα περιμένω να την μετρήσουν ή μάλλον να την κατονομάσουν. Μάλλον ψυχική ενέργεια είναι, από αυτή που ξαλαφρώνει τσέπες. Να μην πιστεύεις ότι διαβάζεις λοιπόν. Να το ψάχνεις αλλιώς μάλλον.

Να σου πω κι άλλα; Οι περίφημες γραμμές της Νάσκα στο Περού. Έχει αποδειχτεί ότι με τις γνώσεις και τα μέσα της εποχής του 500 πΧ - 500 μΧ ήταν σε θέση να τις παράξουν, χωρίς να υπάρξει επιτήρηση από αέρος. Επιπλέον κάποιος που τώρα μου διαφεύγει -αν θες στο βρίσκω- απέδειξε πως οι Νάσκα μπορεί να είχαν την δυνατότητα της πτήσης μέσω αεροστάτων θερμού αέρα. Μάλιστα κατασκεύασε ένα τέτοιο με κοινά υλικά που είχαν τότε, και απογειώθηκε για δεκάδες μέτρα και για αρκετό χρόνο. Πιθανόν το σύμπαν να είναι γεμάτο εξωγήινους. Αυτό δε σημαίνει ότι τα έφτιαξαν αυτοί ή για αυτούς. Υποτιμάς τον ανθρώπινο παράγοντα που έγραψε κι ο Ιταλός. Έχει πολύ μεγαλύτερη ισχύ απ' ότι φαντάζεσαι.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 25/05/2017 21:46:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2017, 23:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Κοστ το πε αυτό Heretic, όσον αφορά τον παράγοντα άνθρωπο .
Να μιλήσουμε λίγο πέρα από τις διάφορες θεωρίες περί εξωγήινων (ή εσωγηινων ή ότι άλλο) και να δούμε πως το βλέπουμε εμείς οι ίδιοι με βάση το τι ψάχνουμε;
Να το πάω από την άλλη και να γίνω δικηγόρος του διαβολου;
Θεωρείς Heretic ότι η επίσημη ιστορική εκδοχή του ανθρώπου στέκει;
Γιατί εγώ βλέπω τόσες τρύπες και μπαλώματα που ούτε στην άγνοια, ούτε στην πολιτική σκοπιμότητα μπορώ πλέον να τα ρίξω.
Ας αφήσουμε τα χοντρά, και ας δουμε το πιασάρικο των πυραμίδων παραδείγματος χάριν, που αρέσει και στον φίλο μας τον Άκη.
Η κατασκευή τους χρονολογείται το 2580 πΧ, ενώ κανένα πραγματικό στοιχείο δεν συνηγορεί σε αυτή την χρονολόγηση. Όλα τα πραγματικά στοιχεία στη διάθεσή των ερευνητών τις τοποθετούν στην καλύτερη στο 6-7.000 πχ.
Στην καλύτερη. Το ότι βρέθηκε το όνομα Χεωψ σε μια από αυτές σε καμια περιπτωση δεν τξν κάνει πυραμίδα του Χέοπα. Ευτυχώς που δεν έγραφε Αστερίξ ο τοίχος δλδ...
Άσε που δεν βγαίνει από πουθενά το συμπέρασμα ότι η αρχική τους χρήση ηταν ταφικό μνημείο.
Ο Μπωβάλ με τα της εποχής του Λέοντος,(αυτός είπε Ακη για την ευθυγραμισση με τα αστέρια) όσο παλαβός και να ναι, πιο πολλά επιχειρήματα έχει να αναδείξει.
Η δε Σφίγγα με το υγρασιασμενο πόδι, πότε κατασκευάστηκε για να έχει τέτοια προβλήματα;
Γενικά η επίσημη εκδοχή για την ανθρώπινη ιστορία είναι ελαφρώς...δυσκοιλια...
Αυτό δεν σημαίνει ότι στη γη μας την έπεσαν εξωγήινοι. Και ποιος μας λέει ότι η τεχνολογική εξέλιξη δεν κάνει σπείρες,όχι κύκλους, και οι "εξωγήινοι" δεν είναι "άνθρωποι" μιας άλλης εποχής, που τα καναν μαντάρα όπως εμείς σήμερα;Και ποιος μας λέει ότι εμείς δεν είμαστε οι "εξωγηινοι;"
Βασικά οι εκδοχές, μπορούν να είναι άπειρες.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akis42
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2017, 00:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το " ποιος λεει οτι οι εξωγηινοι δεν ειμαστε εμεις " ...
Ποσες και ποσες φορες εχει περασει απο το μυαλο μου .

Ποσο πιο ωραια να σπαταλησω την ωρα μου απο να καθομαι να σκεφτομαι στον ελευθερο χρονο τετοια ερωτηματα ...

Να 'στε καλα για τις απαντησεις σας παιδια !

Ετσι θελω να δινω μια αποψη και να μπαινουν πιο παθιασμενοι και πιο εμπειροι με τα θεματα και να με βαζετε σε μεγαλες σκεψεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2017, 14:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Δεν υπάρχει επιστήμη και τεχνολογία, ούτε το 4000 πΧ ούτε το 5000 πΧ. Στο τέλος της εποχής του λίθου; Καλά είμαστε σοβαροί; Ειλικρινά απορώ παιδιά που κάθεστε και τα διαβάζετε όλα αυτά;

Kαλά, τα πιστεύεις αυτά που γράφεις, ή να καλέσω ασθενοφόρο?

Πως γνωρίζεις, ότι δεν υπήρχε επιστήμη και τεχνολογία, όχι μόνο πριν από 5οοο χρόνια, αλλά και πριν 200.000 και 500.000?

Ισως και πριν 20.000.000 χρόνια?
Ισως και αυτήν ακόμη την εποχή των δεινοσαύρων?


Επειδή δεν έχεις ευρήματα?
Ο πλανήτης σου έχει ιστορία 4.500.000.000 χρόνια.Θεωρείς πως το είδος σου υπάρχει μόνο όσο σου λένε τα ευρήματα?


Είπαμε και ξαναλέμε:
<< Οταν δεν είσαι σίγουρος για κάτι, πέραν πάσης αμφιβολίας, τότε αυτό το κάτι, επιδέχεται πέραν της μίας ερμηνείες.>>

Μπορείς να αποκλείσεις το γεγονός, ότι η ζωή στην Γη, ίσως δεν είναι αυτόχθονη?

Μπορείς να αποκλείσεις το γεγονός της ύπαρξης υπερπολιτισμού στο μακρινό παρελθόν?

Μπορείς να εξηγήσεις με την παρούσα τεχνολογία, τα αγνώστου κατασκευής μνημεία ανά τον κόσμο?

Μπορείς να αποδείξεις με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, πως η εξαφάνιση των δεινοσαύρων, οφείλεται σε αστεροειδή και όχι σε ανθρώπινο παράγοντα?

Και άλλα πολλά Heretic.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2017, 14:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Heretic
Δεν υπάρχει επιστήμη και τεχνολογία, ούτε το 4000 πΧ ούτε το 5000 πΧ. Στο τέλος της εποχής του λίθου; Καλά είμαστε σοβαροί; Ειλικρινά απορώ παιδιά που κάθεστε και τα διαβάζετε όλα αυτά;

Kαλά, τα πιστεύεις αυτά που γράφεις, ή να καλέσω ασθενοφόρο?

Πως γνωρίζεις, ότι δεν υπήρχε επιστήμη και τεχνολογία, όχι μόνο πριν από 5οοο χρόνια, αλλά και πριν 200.000 και 500.000?

Ισως και πριν 20.000.000 χρόνια?
Ισως και αυτήν ακόμη την εποχή των δεινοσαύρων?


Επειδή δεν έχεις ευρήματα?
Ο πλανήτης σου έχει ιστορία 4.500.000.000 χρόνια.Θεωρείς πως το είδος σου υπάρχει μόνο όσο σου λένε τα ευρήματα?


Φυσικά και τα πιστεύω. Ασθενοφόρο δεν χρειάζομαι, τουλάχιστον εγώ :) Ας δούμε όμως μερικά πράγματα. Τι είναι η τεχνολογία. Σύμφωνα με τον σύγχρονο ορισμό, αφορά απτά παραδείγματα εφαρμοσμένης επιστήμης. Την όποια επιστήμη ας πούμε. Αν δεν υπάρχει επιστήμη, δεν υπάρχει τεχνολογία. Ένα κάρο με ρόδες μπορούμε πολύ οριακά να το ονομάσουμε τεχνολογία που παρήχθει από την εφαρμοσμένη Γεωμετρία, κύκλος, κύλινδρος, σκάφος, την μηχανική, άξονας περιστροφής, ΟΚ ας μη την πλατιάσουμε. Είναι ένα κάρο.
Ενα κάρο όμως θα δώσει ελάχιστες ενδείξεις ύπαρξης. Είναι από οργανικά υλικά και θα έχει περιορισμένο χρόνο ζωής. Μόνο προσεγγίσεις μπορούμε να κάνουμε πότε πρωτο-χρησιμοποιήθηκε. Σε μεγάλες ιστορικές περιόδους, όχι το 5000 πΧ ας πούμε.

Αλλά κι εσύ και ο Ακης δεν λέτε αυτό. Υπαινίσσεστε πολιτισμό. Πολιτισμό όπως είδαμε τουλάχιστον στους Ελληνιστικούς χρόνους. Μην πω και πέραν του 20ου αιώνα. Φυσικά όπως εσύ ανέφερες, δεν άφησε δείγματα. Τουλάχιστον τεχνολογικά δείγματα. Γιατί τις πυραμίδες και τη Σφίγγα, δεν τα αποκαλείς τεχνολογία. Κι επειδή λοιπόν δεν υπάρχουν δείγματα, μπορούμε άνετα να υποθέσουμε πως υπάρχουν και δεν τα έχουμε βρει, ή τα μάζεψαν οι μυστικές υπηρεσίες και το Βατικανό, τα εξαφάνισαν οι Γήινοι-εξωγήινοι φεύγοντας ή έγινε τέτοιο πατατράκ στη Γη, που δεν έμεινε τίποτα.

Ξέρεις με τι θα το παρομοιάσω αυτό, έτσι; Με την "περί του Θεού αυταπάτη", που λέει κι ένας σύγχρονος άπιστος θωμάς. Να το πω με πιο απλά λόγια, "την ευθύνη των αποδείξεων φέρει αυτός που κάνει εξωφρενικούς ισχυρισμούς, όχι αυτός που υποστηρίζει τα προφανή". Και τα προφανή είναι αυτά που έγραψα εγώ. Φυσικά όπως ανάφερα, το σύμπαν μπορεί να σφύζει από ζωή. Και κάποια από αυτή μπορεί να έχει υπόψη της τη Γη. Δεν σημαίνει ότι την έσπειραν αυτοί, εδώ ή ότι κάνουν βόλτες και απαγωγές 24/7/365 ή ζουν ανάμεσά μας. Ας μείνουμε στα προφανή. Δεν είναι πάντα τόσο εύπεπτα, αλλά είναι εξίσου συγκλονιστικά. Θέλουν μόνο συστηματική δουλειά για να τα κατανοήσεις. Μερικά θα ακολουθήσουν παρακάτω.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 26/05/2017 14:54:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2017, 15:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αφήσεις κατά μέρος τις θεωρίες τύπου Ντένικεν, υπάρχουν άλλα σοβαρά θέματα για προβληματισμό. Μιας και ο φίλος Ακης σπουδάζει προγραμματιστής, υπάρχει πολύ υλικό. Αν ενδιαφέρεται πάντα:

Is a Genome a Codeword of an Error-Correcting Code?

το άρθρο θέλει προσεκτική ανάγνωση, για να κατανοήσεις τι λέει*. Τουλάχιστον στο βιολογικό κομμάτι, κάτι στο οποίο εμείς υστερούμε.

Μερικές διευκρινήσεις:

ECC = Error Corecting Codes. Πρόκειται για μαθηματικούς αλγόριθμους που χρησιμοποιούνται στο να θωρακίζουν μια πληροφορία που μεταδίδεται μέσα σε κάποιο κανάλι (ενσύρματο ή ασύρματο) απέναντι στα σφάλματα που προκύπτουν εξ αιτίας του θορύβου (ή των παρεμβολών).

Hamming Codes. Μια σύγχρονη κατηγορία FEC (Forward Error Corection) που ανακάλυψε ο R. Hamming, γύρω στα μέσα του 20ου αιώνα. Codeword είναι το έξτρα κομμάτι πληροφορίας που παράγουν, το οποίο ενσωματώνεται και μεταδίδεται μαζί με το ωφέλιμο σήμα, ώστε να χρησιμοποιηθεί (αλγοριθμικά) σε περίπτωση σφάλματος. Αυτό που κάνει είναι να ανακατασκευάζει (έως ένα σημείο) την χαμένη πληροφορία όταν τη λάβει ο δέκτης.

Όλα τα σύγχρονα μέσα μετάδοσης, DVB-T & DVB-S, WiFi & Ethernet χρησιμοποιούν κάποιου είδους FEC, όπως το LDPC (Low Density Parity Check ), νεώτερες τεχνικές που προέρχονται από τη δουλεία του R. Hamming. Είναι προφανές πως στην εποχή του, δεν υπήρχε καν η ιδέα για την δομή αυτή στο dna.

Παρόλα αυτά, δεν σημαίνει απαραίτητα πως το dna μας σχεδιάστηκε μέσα σε εξωγήινα εργαστήρια. Αν υπάρχουν τέτοιοι εξωγήινοι, προφανώς πρέπει να μην έχουν dna, γιατί τότε θα προέκυπτε το πανάρχαιο ερώτημα της "κότας και το αυγού", ποιος δηλαδή σχεδίασε αυτούς. Οπότε αν ισχυριστεί κάποιος ότι "αυτοί φύτρωσαν", πολύ βολικά το ισχυρίζεται για εμάς και τους βγάζεις από την εξίσωση. Κλείνοντας, σαν ζητώ να αναλογιστείτε όλοι κάτι. Πολύ λιτά το εξής: αν τα πράγματα γίνονται όπως γίνονται, γιατί μόνο αυτός ο τρόπος υπάρχει να υπάρξουν. Εγγενής δηλαδή ιδιότητα του σύμπαντος που ζούμε.


* Conclusion

In this paper, we have shown that not only are some protein coding sequences identified with the codewords of Hamming codes, but a gene, and even a whole genome, is identified with codewords as well. Although this is not a definitive answer to the question of whether or not there is an error-correcting code underlying actual DNA sequences, it is an encouraging result.

The majority of the DNA sequences were reproduced by the Hamming codes over rings. One possible explanation is provided by the arithmetic and computational flexibilities of this algebraic structure. As a consequence, sequences reproduced by the Hamming codes over fields exhibit less adaptability than those offered by the Hamming codes over rings. This observation suggests that it is possible to classify the proteins according to their stability in the mutation index.

As usually occurs when a new result appears, many new questions emerge. Do they, in fact, reveal the existence of a mathematical structure underlying DNA sequences? Why does the code point to a specific position for each reproduced sequence? Biologically, how important is the SNP in the position pointed out by the code?

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 26/05/2017 15:31:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2017, 18:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Heretic

Ζήτησα απαντήσεις, με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας επί των κάτωθι:

quote:

Μπορείς να αποκλείσεις το γεγονός, ότι η ζωή στην Γη, ίσως δεν είναι αυτόχθονη?

Μπορείς να αποκλείσεις το γεγονός της ύπαρξης υπερπολιτισμού στο μακρινό παρελθόν?

Μπορείς να εξηγήσεις με την παρούσα τεχνολογία, τα αγνώστου κατασκευής μνημεία ανά τον κόσμο?

Μπορείς να αποδείξεις με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, πως η εξαφάνιση των δεινοσαύρων, οφείλεται σε αστεροειδή και όχι σε ανθρώπινο παράγοντα?


Να προσθέσω και τα Κρυστάλλινα Κρανία?


Οι πυραμίδες αγαπητέ Ιωάννη, είσαι απόλυτα σίγουρος, πως είναι ταφικά μνημεία?

Είσαι σε θέση να γνωρίζεις, αν κάποιος πολιτισμός στο παρελθόν, έκανε χρήση του αιθέρα και χρησιμοποιούσε τις πυραμίδες, ως μέσο διάδοσης της ενέργειας?

Πάντως εγώ δεν είμαι. Και αφού δεν είμαι, λαμβάνω υπ'όψιν το γεγονός της ύπαρξης πυραμίδων σε όλο τον κόσμο και αφήνω ένα παράθυρο ανοικτό, στην ανωτέρω πιθανότητα.

Η σύγχρονη αρχαιολογία, προτιμά να "βαπτίζει" ταφικά μνημεία, ότι αδυνατεί να εξηγήσει και ότι υπερβαίνει την τεχνολογία της εκάστοτε "αποδεκτής" εποχής.

Δηλαδή, θεωρεί αδιανόητο το γεγονός, ότι ο Αιγύπτιος αγρότης, κτηνοτρόφος, εργάτης, αμόρφωτος του 4000 παχ, να βρήκε έτοιμες τις πυραμίδες και να μην τις έχτισε αυτός. Η νοημοσύνη δε του Αιγύπτιου, θα μπορούσε να έχει ως εξής:

Πω,πω ένα τεράστιο κτίσμα!!! Θα το πάρει ο Φαραώ να μένει!
Ελα όμως που το κτίσμα ήταν χωρίς παράθυρα και με δυό-τρείς υπόγειους θαλάμους και μερικές στενές γαλαρίες, όπου δεν χωρούσε καν άνθρωπος!!! Τι να το κάνω σκέπτεται ο Φαραώ. Δεν μπορώ να μείνω στα σκοτάδια κοτζάμ Φαραώ. Θα το κρατήσω για τον θάνατό μου, να με βάλουν στο σκοτεινό παλάτι, όπως ταιριάζει σε έναν άρχοντα.

Και μετά από 5000 χρόνια, έρχονται κάτι μάγκες ξερόλες αρχαιολόγοι και σου λένε ταφικά μνημεία. Δεν μπορούν να πουν κάτι άλλο. Θα γελοιοποιηθούν. Οπως εκείνος ο Δόκτωρ φυσικής, που έλεγε ότι είναι αδύνατον να πέφτουν πέτρες από τον ουρανό. Ακόμη και όταν του έφερναν τα δείγματα. Πέρασαν 20 χρόνια, μέχρι να αποδειχθεί η μπαρούφα του.

Δυό-τρείς άλλοι δόκτωρες φυσικής και αυτοί, ( έχουμε πολλούς τέτοιους στον κλάδο ), έλεγαν όταν κυκλοφόρησαν τα πρώτα αυτοκίνητα, πως είναι αδύνατον για τον άνθρωπο, να αντέξει ταχύτητα μεγαλύτερη των 60 ( εξήντα παρακαλώ) χιλ. την ώρα.

Δεν γνώριζαν τον Νίκι Λάουντα και τον Σουμάχερ!!!

Ετσι κυρ-Γιάννη, μην είσαι απόλυτος και χονδρόπετσος, με την επιστήμη και την τεχνολογία.

Είναι τόσο ρευστά και τα δύο...!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2017, 20:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Nikomaxos. Μάλλον δεν διαβάζεις τι γράφω:

quote:
Heretic
Δεν υπάρχει επιστήμη και τεχνολογία, ούτε το 4000 πΧ ούτε το 5000 πΧ. Στο τέλος της εποχής του λίθου; Καλά είμαστε σοβαροί; Ειλικρινά απορώ παιδιά που κάθεστε και τα διαβάζετε όλα αυτά;

Η περίοδος αυτή είναι γνωστή. Μεσούσης της Μεσολιθικής. Υπάρχουν ευρήματα για το τι υπήρχε τότε. Δεν μιλάμε για το 1.000.000 πΧ. Αν πέρασαν τίποτε ufo τότε και έσπειραν πυραμίδες, μάλλον τζάμπα δουλειά έκαναν. Ακόμα δεν βγάζουν νόημα. Μάλλον σαν μνημεία της ανθρώπινης ματαιοδοξίας του 2.500 πΧ μου φαίνονται, όπως καταλήγουν και οι ειδικοί. Άσε που έχω δει μερικές μελέτες -που βαριέμαι ακόμα και να τις παραθέσω- για το απόλυτα εφικτό της εποχής στην κατασκευή των πυραμίδων, και της Σφίγγας, πάρα τα διάφορα άλλα παλαβά που αμολάνε μερικοί επιστήμονες κατ' όνομα και μου θυμίζουν τις μεθόδους χρονολόγησης του Αρη Πουλιανού. Ολίγον βολικό μαγείρεμα και σου αποδεικνύω ότι θέλεις. Την ευθυγράμμιση του περιπτέρου στη γειτονιά μου με τον Βέγα.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2017, 23:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα Heretic ειναι, ότι δεν είναι μόνο οι παλαβοί επιστήμονες... είπες κάτι πριν, ότι αυτός που λέει την εξωφρενική θεωρία πρέπει να την δικαιολογήσει. Στην προκειμένη, η εξωφρενική θεωρία, ειναι αυτή της επίσημης αρχαιολογίας.

Ας τα δούμε ένα ένα.
Α) Την Πυραμίδα του Χέοπα την έφτιαξε ο ίδιος επί της βασιλείας του.
Αυτό σύμφωνα με την επίσημη αρχαιολογία, υποστηρίζεται απο την εύρεση του ονόματος του εντός της πυραμίδας γραμμενο κάπου. Αυτό. Τέλος.

Ας δούμε τώρα τι μας λενε.Ο Χέοπας βασίλεψε επί 23 χρόνια.
Η πυραμιδα του αποτελείται από 3 εκατομμύρια ογκόλιθους ασβεστόλιθου και γρανίτη, από 2 έως 40 ΤΟΝΟΥΣ ο καθένας.
Προσεξτε τώρα να γελάσετε. Τα κουβαλούσαν λέει σε επικλινη επίπεδα με κυλίνδρους ξύλινους από κάτω, και στηρίζουν την επιστημονική τους άποψη στη μαρτυρία του Ηροδότου, που πήρε τη γνωμη απο Αιγυπτιο ιερέα, αν και αυτός δεν ανέφερε επικλινη επίπεδα και τέτοια.
Αν δηλαδή για 23 χρόνια, κουβάλησαν 3 εκατομμύρια ογκόλιθους, με τη διαίρεση βγαίνει ότι τοποθετούσαν έναν ογκόλιθο κάθε ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ.
Γελάνε και τα τσιμέντα!Τις πλάκες λειου ασβεστόλιθου 16 τόνων που υπήρχαν από πάνω από τους ογκόλιθους, τους τις χαρίζουμε.

Αλλά οι βοσκοί της Νεολιθικής εποχής δεν σταμάτησαν εκεί.
Οι αίθουσες, οι αεραγωγοί καιοι διάδρομοι, φτιάχτηκαν με....ξυλοσφυρες και αλφαδια της Νεολιθικής περιόδου, και χωρίς τη βοήθεια πυρσων, στα σκοτάδια, αφού δεν υπάρχει ίχνος καπνας στα ταβάνια...

Έχει και χειροτερα...


https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2017, 23:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αίθουσα 42 του μουσείου του Καΐρου υπάρχει μια στήλη που ονομάζεται "η στήλη της απαρίθμησης". Αυτή αναφέρει χαρακτηριστικά:
"Ο Φαραώ Χεωψ ίδρυσε τον οίκο της Ισιδας, ΚΥΡΙΑ της ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ, πίσω από τον οίκο της Σφίγγας."
Τι μας λέει εδώ ο ποιητής; μα φυσικά ότι η Πυραμίδα προϋπάρχει του Χεοπα.

Αλλά αυτά, είναι μόνο για την μεγάλη πυραμίδα.θα επανέλθω με περισσότερα, ετσι για να τα χουμε μαζεμένα όλα κάπου.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 00:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H 4η δυναστεία βασίλεψε στο 2500 πΧ. Εποχή του Ορείχαλκου, όχι Νεολιθική. Και η γραμμή παραγωγής είχε πολλές ροές. Πολλά κορμιά για ξόδεμα παράλληλα, σε βάρδιες. Διάβασε καλά αυτά που γράφουν οι αιγυπτιολόγοι, δεν είναι όλοι Λιακόπουλοι. Παρόλα αυτά μπορεί να τις κουβάλησαν διαστημόπλοια. Δεν είχαν τι να κάνουν, κι έχτιζαν πυραμίδες στη Γη. Κατά τα άλλα μέσα στις πυραμίδες, από γραπτή τεκμηρίωση μέσω των ιερογλυφικών, θρησκευτικοί ύμνοι, τελετουργικά, ιστορία των βασιλέων και λογιστικά του βασιλείου. Ούτε ένα δείγμα από τα σχέδια του Stargate. Τα πήρα όλα και έφυγαν...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akis42
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 00:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω απο οσα βλεπω , ακουω , αισθανομαι πιστευω πως δεν εχουν ΟΛΑ μια λογικη εξηγηση .

Σε πολλα θεματα δεν εχω και τα καταλληλα στοιχεια για να τα αναλυσω .
Σε αλλα τα εχω ( δεν εχω γραψει ακομα για αυτα αλλα θα γραψω στο μελλον σε νεο θεμα ) γιατι τα εχω ψαξει πολυ περισσοτερο .

Μια μερα, μια απο αυτες τις παραλογες εξηγησεις που πολλοι δινουν σε μερικα θεματα ισως επαληθευτει .
Τοτε να δω τι θα κανουν και πως θα το αντιμετωπισουν οσοι δινουν σε ΟΛΑ μια λογικη εξηγηση .

Γιατι η λογικη εξηγηση ειναι αυτη της επιστημης . Αρα δεν υπαρχει κατι το παραξενο εκει εξω απλα ολα περιμενουν να παρουν εξηγηση απο την επιστημη .
Ακομα ομως και η επιστημη δεν μπορει να εξηγησει καποια πραγματα .

Η Λογικη εξηγηση ( της επιστημης ) για τη ζωη μετα το θανατο ειναι οτι δεν υπαρχει .. Θα το αφησω αυτο εδω .

Μην εμπιστευεστε την επιστημη . Αμα αρχισουν και σου λενε ποσα σου κρυβουν ... Ολα για το χρημα το κανουν αυτοι . Και οσοι το κανουν καθαρα για να βοηθησουν τους ανθρωπους τοτε τους " κοβουν το κεφαλι " . Παραδειγματα πολλα .

Οπως και να χει χαιρομαι που πεφτουν αποψεις στο τραπεζι .
Εχω ξαναπει πως αμα υπηρχε χρονος θα εψαχνα καποια θεματα πολυ περισσοτερο .
Οσα δεν τα εχω ψαξει σε βαθος θα τα βαζω σε νεα ποστ για να ακουω πρωτα αποψεις αλλων ατομων .
Το οτι θα τα βαλω σε ενα ποστ ομως δεν σημαινει πως τα πιστευω κι ολας .
Απλα θελω να ακουσω αποψεις και ισως καποιες εμπειριες ( ιστοριες αν θελετε ) που θα με κανουν να αλλαξω αποψη ειτε πιστευω σε αυτα ειτε οχι

Οσα τα εχω ψαξει σε βαθος ( 2-3 θεματα μονο ) θα τα βαλω στο μελλον σε ποστ ( θα δωσω προτεραιοτητα σε αυτα που δεν εχω ψαξει αρκετα ) .

Δωστε ομως βαση στο οτι οσα ανεβαζω δεν σημαινει απαραιτητα πως τα πιστευω . Μπορει να ανεβασω ποστ επειδη υπαρχουν αρκετες συμπτωσεις με αποτελεσμα να μην ξερω τι να πιστεψω . Εκει θελω να ακουσω αποψεις μονο, για να τις επεξεργαστω οπως μπορω .

Και κατι αλλο . Εστω πως εχω μια αποψη . Το να βγεις εσυ και να την χλευασεις ή να χλευασεις εμενα δεν εχει κανενα νοημα γιατι ουσιαστικα δεν εισαι ουτε εσυ 100 % σιγουρος πως αυτο που λες ειναι σωστο . 99 % να εισαι σιγουρος να θυμασαι πως υπαρχει 1% πιθανοτητα να βγω εγω σωστος και τοτε εσυ ο ιδιος θα εχεις χλευασει τον εαυτο σου .

Αυτο δεν παει σε καποιον ειδικα . Ειναι τελειως γενικο για ολους ειτε εισαι αυτος που θα χλευασει ειτε αυτος που θα πιστεψει στο 1%

Θα ηθελα να συνεχιστει η συζητηση πανω σε αυτο το θεμα γιατι με ενδιαφερει . Ειναι απο τα θεματα που οπως εχω ξαναπει δεν εχω την απαραιτητη γνωση . Απλα δινω μερικες αποψεις περιμενοντας αλλες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 01:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα Heretic...εγω δεν μιλησα για Stargate...εγω λεω πως ειναι αδυνατον να τα φτιαξανε αυτα οι βοσκοι. Περισσοτερα αυριο...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 02:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και Heretic, αντε ητανε πολλές οι ροές στην κατασκευή. Εγώ σου λέω τον γρανίτη τον έκοβαν με τον ορειχαλκο, με ψαλιδι, με νυχοκοπτη.
Στους διαδρόμους, αφού δεν είχαν πυρσούς, άναβαν το φακό η φέρνανε μαζί τις φίλες τους τις πυγολαμπιδες;Γιατί η κατασκευή εντός είναι τελεια...σε βαθμο που σήμερα,στη συγχρονη εποχή του...τσιμέντου... μπορούμε να την σχεδιάσουμε μόνο...εικονικά.
Ακη μην χαλιέσαι. Να εκφράζεις την άποψη σου άφοβα.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 02:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βράδυ ήταν αδύνατο να δουλέψουν οι βάρδιες...μόνο με προβολείς... καθώς οι ογκόλιθοι είναι εκνευριστικά τέλεια τοποθετημενοι... άντε μεχρι το απογευματάκι....λιγοστεύουν οι ώρες...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aβαρής
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 08:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aβαρής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Akis42: Ίσως αυτά τα video σου δίνουν κάποιες απαντήσεις στους προβληματισμούς σου.

https://www.youtube.com/watch?v=r09sP622Ykw&spfreload=10
https://www.youtube.com/watch?v=RHCk0F2kN6w
https://www.youtube.com/watch?v=yBtstUyEEQw

Ο πρώτος είναι πρώην στρατιωτικός και διετέλεσε πολιτικός στον Καναδά για περισσότερα από 23 χρόνια, σήμερα είναι περίπου 93 ετών.

Ο δεύτερος τότε που είπε ήταν πρόεδρος της Ρωσίας, σήμερα είναι πρωθυπουργός της Ρωσίας.

Ο τρίτος ήταν και είναι πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Εμπιστέψου το ένστικτο σου, στον δρόμο της ζωής σου θα συναντήσεις αρκετούς άκυρους, απλά προσπέρασε τους και αγνόησε τους, μην ασχολείσαι μαζί τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akis42
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 08:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να'σαι καλα φιλε μου ! θα τα δω τα βιντεο εννοειται :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 11:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμπιστέψου το ένστικτο σου, στον δρόμο της ζωής σου θα συναντήσεις αρκετούς άκυρους, απλά προσπέρασε τους και αγνόησε τους, μην ασχολείσαι μαζί τους.


Θα συναντήσει επίσης αρκετούς "ψαράδες". Τύπους που σπέρνουν φούμαρα στη μάζα για να την αποπροσανατολίζουν από τα προβλήματά της. Σαν αυτούς που έβαλες στα βίντεο. Ασε επίσης τους κάθε λογής ψεκασμένους.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 11:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το βράδυ ήταν αδύνατο να δουλέψουν οι βάρδιες...μόνο με προβολείς... καθώς οι ογκόλιθοι είναι εκνευριστικά τέλεια τοποθετημενοι... άντε μεχρι το απογευματάκι....λιγοστεύουν οι ώρες...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...


Ιταλός, οι επικεφαλείς του έργου δεν ήτανε βοσκοί. Η αρχαία Αίγυπτος ήταν το κέντρο του πολιτισμού της εποχής εκείνης. Επίσης αυτά που γράφετε σαν "ανεξήγητα" επιτεύγματα έχουν παρθεί από αυτά που σπέρνουν διάφοροι "ειδικοί" του διαδικτύου. Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αυτό, θέτουν τη συζήτηση σε λάθος βάση με ψευδή στοιχεία περί δήθεν ανεξήγητης τεχνολογίας στις πυραμίδες, με κορυφή αυτή του Χέοπα. Λίγη αναζήτηση σε μερικά σωστά μέρη -ειλικρινά βαριέμαι να αρχίσω copy-paste από τους τόνους που έχουν γραφτεί- θα διαλευκάνει ότι τα "μυστήρια" είναι πολύ λιγότερα.

How Were the Egyptian Pyramids Built?

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2017, 16:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ

Μην κουράζεσαι. Ο Ιωάννης είναι από αυτούς, που θα κάνουν ελεύθερη πτώση.

Τουλάχιστον ο Αιθεροβαμον, αγόρασε αλεξίπτωτο για καλό και για κακό!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy