ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μεταγενέθλια μετενσάρκωση (parakaya pravesha) και Λόμπσανγκ Ράμπα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 15:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ξέρεις παλιάτσε το πρόβλημα είναι ότι δεν μας έχεις πει τίποτα για το θέμα σου, την μεταγενέθλια μετενσάρκωση. Πηγές δεν μας έχεις δώσει, ούτε καν αποδείξεις ότι έχει συμβεί κάποτε.
Περιμένω ακόμα τις πηγές για τους βουδιστές που τα έκαναν αυτά.
Α και πού σαι παλιάτσε, "Μεγάλος Δάσκαλος" ο Λομπσάγνκ Ράμπα έτσι;


Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Το να με αποκαλείς απρόκλητα "παλιάτσε" δείχνει το ποιον σου και την ψυχική σου κατάσταση. Αν δεν αντιμετωπιστεί αγκαίρως είναι βέβαιο ότι θα σε οδηγήσει σε προβλήματα υγείας αν δεν τα έχεις ήδη με πρώτο τη φαλάκρα. Ο Λόμπσαγκ Ράμπα ήταν αυτός που ήταν και δε χρειάζεται να είναι δάσκαλος κάποιος για να πει κάτι χρήσιμο.




Ω μεγάλε δάσκαλε! Ο Λόμπσαγκ Ράμπα είχε κάτι χρήσιμο να πεί;; Για πες για πες να δούμε τι ΑΝΟΗΣΙΕΣ θα ξεστομίσεις πάλι για να γελάσουμε!
Λέγε ρε, τί είπε σωστό ο τύπος που ήταν δικό του και όχι λογοκλοπή από αλλού;
Άντε γιατί γέλασα πολύ σήμερα το πρωί με τα γραφόμενά σου και με καλόμαθες! Θέλω και άλλες μπούρδες!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!


Πολλά χρήσιμα είχε πει αλλά δεν κάνω διάλογο με όντα που θέλουν να με προσβάλλουν. Άλλαξε συμπεριφορά αν θέλεις διάλογο.




Γιατί να κάνω διάλογο με κάποιον που δεν ξέρει που του παν τα τέσσερα; Εσυ δεν ξερεις καν οτι το αρχαιοελληνικό και το ρωμαϊκό ημερολόγιο δεν συνάδουν με την θεωρεία σου.
Άσε που αγνοείς σαφείς πολιτικές σκοπιμότητες.

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Τρία πουλάκια κάθονταν... εσύ με ρώταγες και τώρα επαναλαμβάνεις τα λεγόμενά μου; Σε χαλάει το εσωτέρικα μην ασχολείσαι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 15:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ξέρεις παλιάτσε το πρόβλημα είναι ότι δεν μας έχεις πει τίποτα για το θέμα σου, την μεταγενέθλια μετενσάρκωση. Πηγές δεν μας έχεις δώσει, ούτε καν αποδείξεις ότι έχει συμβεί κάποτε.
Περιμένω ακόμα τις πηγές για τους βουδιστές που τα έκαναν αυτά.
Α και πού σαι παλιάτσε, "Μεγάλος Δάσκαλος" ο Λομπσάγνκ Ράμπα έτσι;


Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Το να με αποκαλείς απρόκλητα "παλιάτσε" δείχνει το ποιον σου και την ψυχική σου κατάσταση. Αν δεν αντιμετωπιστεί αγκαίρως είναι βέβαιο ότι θα σε οδηγήσει σε προβλήματα υγείας αν δεν τα έχεις ήδη με πρώτο τη φαλάκρα. Ο Λόμπσαγκ Ράμπα ήταν αυτός που ήταν και δε χρειάζεται να είναι δάσκαλος κάποιος για να πει κάτι χρήσιμο.




Ω μεγάλε δάσκαλε! Ο Λόμπσαγκ Ράμπα είχε κάτι χρήσιμο να πεί;; Για πες για πες να δούμε τι ΑΝΟΗΣΙΕΣ θα ξεστομίσεις πάλι για να γελάσουμε!
Λέγε ρε, τί είπε σωστό ο τύπος που ήταν δικό του και όχι λογοκλοπή από αλλού;
Άντε γιατί γέλασα πολύ σήμερα το πρωί με τα γραφόμενά σου και με καλόμαθες! Θέλω και άλλες μπούρδες!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!


Πολλά χρήσιμα είχε πει αλλά δεν κάνω διάλογο με όντα που θέλουν να με προσβάλλουν. Άλλαξε συμπεριφορά αν θέλεις διάλογο.




Γιατί να κάνω διάλογο με κάποιον που δεν ξέρει που του παν τα τέσσερα; Εσυ δεν ξερεις καν οτι το αρχαιοελληνικό και το ρωμαϊκό ημερολόγιο δεν συνάδουν με την θεωρεία σου.
Άσε που αγνοείς σαφείς πολιτικές σκοπιμότητες.

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Τρία πουλάκια κάθονταν... εσύ με ρώταγες και τώρα επαναλαμβάνεις τα λεγόμενά μου; Σε χαλάει το εσωτέρικα μην ασχολείσαι ...




Είδες τι εννοώ; Δεν μπορεί να σου μιλάω για στοιχειώδη πράγματα στην τεκμηρίωση του δικού σου θέματος και να ΑΠΑΙΤΕΙΣ απο μένα να βρώ τις πηγές! Σημαίνει οτι ή προκλητικός είσαι ή ηλίθιος. Διάλεξε και πάρε

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2019, 07:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι αυτοί οι λεγόμενοι "δάσκαλοι της σοφίας" που κινούνται με αυτό τον τρόπο παντού αθέατοι;

Ε, ναι, αυτοί είναι, εννοείται. Μπας και περνιέσαι κι εσύ σαν δαύτους ; Κοίτα, τώρα που ήρθε η ζώνη της Παναγιάς στην πόλη σου μαζί με τις σαγιονάρες του Παϊσιου, βγες στην κεντρική πλατεία και ρώτα τους μπάτσους εκεί που θα περιφρουρούν την περιφορά : ρώτα τους "είμαι αθέατος ρε;", να δούμε τι θα σου απαντήσουν ... πεταμένε ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2019, 08:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι αυτοί οι λεγόμενοι "δάσκαλοι της σοφίας" που κινούνται με αυτό τον τρόπο παντού αθέατοι;

Μπας και περνιέσαι κι εσύ σαν δαύτους ;


Υπάρχει κάποια υπόνοια για αυτό, ίσως γι' αυτό και η αναφορά στα φούμαρα που είχε αμολήσει ο πρώην υδραυλικός "Τρίτη" (Tuesday) Λόμπσανγκ Ράμπα. Λίγη συγγραφή ρύπων ακόμα και θα βγει ο λαγός από το καπέλο οτι ανώτερη οντότητα εισήλθε στο σώμα του φίλου Λ.Α και εκείνος έσπευσε στο esoterica για μετάδοση ανώτερης διδασκαλίας.

Προτείνω δε, μιας και γράφτηκε 28/4/19 στο φόρουμ, ημέρα Κυριακή δηλαδή, να τον βαφτίσουμε τιμητικά Sunday. Αν ήταν γένους θηλυκού θα πρότεινα να αποκαλείται Κυριακή, αλλά πιστεύω πως το Sunday σκέτο για δάσκαλο τέτοιου μεγέθους, είναι το πλέον κατάλληλο.


Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2019, 09:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic, έχεις p.m.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2019, 09:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λομπσανγκ Ράμπα.....
Δάσκαλος....


Αυτοπαρατήρηση....

Διαχείριση αντιθέτων....

Η στύση του γιόγκι....


Έρευνα....

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2019, 09:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτείνω δε, μιας και γράφτηκε 28/4/19 στο φόρουμ, ημέρα Κυριακή δηλαδή, να τον βαφτίσουμε τιμητικά Sunday. Αν ήταν γένους θηλυκού θα πρότεινα να αποκαλείται Κυριακή, αλλά πιστεύω πως το Sunday σκέτο για δάσκαλο τέτοιου μεγέθους, είναι το πλέον κατάλληλο.

Του το 'καψες εντελώς ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2019, 23:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Είναι αυτοί οι λεγόμενοι "δάσκαλοι της σοφίας" που κινούνται με αυτό τον τρόπο παντού αθέατοι;

Μπας και περνιέσαι κι εσύ σαν δαύτους ;


Υπάρχει κάποια υπόνοια για αυτό, ίσως γι' αυτό και η αναφορά στα φούμαρα που είχε αμολήσει ο πρώην υδραυλικός "Τρίτη" (Tuesday) Λόμπσανγκ Ράμπα. Λίγη συγγραφή ρύπων ακόμα και θα βγει ο λαγός από το καπέλο οτι ανώτερη οντότητα εισήλθε στο σώμα του φίλου Λ.Α και εκείνος έσπευσε στο esoterica για μετάδοση ανώτερης διδασκαλίας.

Προτείνω δε, μιας και γράφτηκε 28/4/19 στο φόρουμ, ημέρα Κυριακή δηλαδή, να τον βαφτίσουμε τιμητικά Sunday. Αν ήταν γένους θηλυκού θα πρότεινα να αποκαλείται Κυριακή, αλλά πιστεύω πως το Sunday σκέτο για δάσκαλο τέτοιου μεγέθους, είναι το πλέον κατάλληλο.


Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Δεν είχα προσέξει ότι ήταν Κυριακή. αφού το θέλετε μπορείτε να με αποκαλείτε και Κυριακή δεν έχω πρόβλημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2019, 23:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι αυτοί οι λεγόμενοι "δάσκαλοι της σοφίας" που κινούνται με αυτό τον τρόπο παντού αθέατοι;

Ε, ναι, αυτοί είναι, εννοείται. Μπας και περνιέσαι κι εσύ σαν δαύτους ; Κοίτα, τώρα που ήρθε η ζώνη της Παναγιάς στην πόλη σου μαζί με τις σαγιονάρες του Παϊσιου, βγες στην κεντρική πλατεία και ρώτα τους μπάτσους εκεί που θα περιφρουρούν την περιφορά : ρώτα τους "είμαι αθέατος ρε;", να δούμε τι θα σου απαντήσουν ... πεταμένε ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



"Πεταμένε"; Πόση ευγένεια κρύβει η καρδιά σου για να χρησιμοποιήσεις τέτοια έκφραση χωρίς να σου έχει απευθυνθεί με τέτοιο τρόπο ο άνθρωπος προς τον οποίο την απευθύνεις;
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τη ζωή μου,ευτυχισμένος μπορώ να πω, για να ταραχτώ από οτιδήποτε και αν μου πεις ή πείτε. Συνεχίστε αν νομίζετε ότι θα κερδίσετε κάτι. Φοβάμαι ότι για σας δεν ισχύει το ίδιο αν χρειάζεστε τέτοιους τρόπους εκτόνωσης των ψυχικών σας κατακαθιών.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 23/06/2019 00:02:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2019, 08:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι αυτοί οι λεγόμενοι "δάσκαλοι της σοφίας" που κινούνται με αυτό τον τρόπο παντού αθέατοι;

Ε, ναι, αυτοί είναι, εννοείται. Μπας και περνιέσαι κι εσύ σαν δαύτους ; Κοίτα, τώρα που ήρθε η ζώνη της Παναγιάς στην πόλη σου μαζί με τις σαγιονάρες του Παϊσιου, βγες στην κεντρική πλατεία και ρώτα τους μπάτσους εκεί που θα περιφρουρούν την περιφορά : ρώτα τους "είμαι αθέατος ρε;", να δούμε τι θα σου απαντήσουν ... πεταμένε ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Κάτι τέτοιο θα παίζει σίγουρα. Απλώς μιλά για τον εαυτό του σε τρίτο πρόσωπο όπως ο Ιούλιος Καίσαρας. Τυχαίο είναι οτι μας παρέχει δωρεάν ψυχολογικές αναλύσεις; Δεν νομίζω!


Edited by - Peronosporos on 23/06/2019 08:18:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2019, 08:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυγερινέ, αν δεν μπορείς να συνηθίσεις τον τρόπο που μιλάω και γράφω, δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ έτσι μιλάω. Αν σου αρέσει καλώς, αν όχι, πάλι καλώς. No problem

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 23/06/2019 08:25:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2019, 09:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τη ζωή μου,ευτυχισμένος μπορώ να πω, για να ταραχτώ από οτιδήποτε και αν μου πεις ή πείτε. Συνεχίστε αν νομίζετε ότι θα κερδίσετε κάτι. Φοβάμαι ότι για σας δεν ισχύει το ίδιο αν χρειάζεστε τέτοιους τρόπους εκτόνωσης των ψυχικών σας κατακαθιών.

Και γιατί κάνεις αυτήν την περιττή αναφορά ; Σε ρώτησε κανείς μας αν είσαι ικανοποιημένος ή ευτυχισμένος από την ζωή σου ;

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2019, 21:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τη ζωή μου,ευτυχισμένος μπορώ να πω, για να ταραχτώ από οτιδήποτε και αν μου πεις ή πείτε. Συνεχίστε αν νομίζετε ότι θα κερδίσετε κάτι. Φοβάμαι ότι για σας δεν ισχύει το ίδιο αν χρειάζεστε τέτοιους τρόπους εκτόνωσης των ψυχικών σας κατακαθιών.

Και γιατί κάνεις αυτήν την περιττή αναφορά ; Σε ρώτησε κανείς μας αν είσαι ικανοποιημένος ή ευτυχισμένος από την ζωή σου ;

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"



Για να καταλάβεις ότι δεν πρόκειται να πετύχεις αυτό που προσπαθείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2019, 21:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να καταλάβεις ότι δεν πρόκειται να πετύχεις αυτό που προσπαθείς.

Φίλε θα σου πω ένα μόνο πράγμα τελευταίο : Έχει ενημερωθεί και η διαχείριση και η Δίωξη για την πάρτη σου. Τίποτε άλλο.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2019, 21:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για να καταλάβεις ότι δεν πρόκειται να πετύχεις αυτό που προσπαθείς.

Φίλε θα σου πω ένα μόνο πράγμα τελευταίο : Έχει ενημερωθεί και η διαχείριση και η Δίωξη για την πάρτη σου. Τίποτε άλλο.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"



Η διαχείριση ; Για ποιο λόγο; Και η Δίωξη για ποιο λόγο; Ποιο είναι το αδίκημα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2019, 22:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Για να καταλάβεις ότι δεν πρόκειται να πετύχεις αυτό που προσπαθείς.

Φίλε θα σου πω ένα μόνο πράγμα τελευταίο : Έχει ενημερωθεί και η διαχείριση και η Δίωξη για την πάρτη σου. Τίποτε άλλο.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"



Η διαχείριση ; Για ποιο λόγο; Και η Δίωξη για ποιο λόγο; Ποιο είναι το αδίκημα;




Βλακεία κολλητικής μορφής.
Προφανώς αν είσαι ο filosofos3, θα έχει κάποια ράμματα για την γούνα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2019, 22:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:
Για να καταλάβεις ότι δεν πρόκειται να πετύχεις αυτό που προσπαθείς.

Φίλε θα σου πω ένα μόνο πράγμα τελευταίο : Έχει ενημερωθεί και η διαχείριση και η Δίωξη για την πάρτη σου. Τίποτε άλλο.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"



Η διαχείριση ; Για ποιο λόγο; Και η Δίωξη για ποιο λόγο; Ποιο είναι το αδίκημα;




Βλακεία κολλητικής μορφής.
Προφανώς αν είσαι ο filosofos3, θα έχει κάποια ράμματα για την γούνα σου.




Τι σας έχει κάνει αυτός; Θα μείνει με τα ράμματα αν έχει για τον άνθρωπο αυτόν. Εμένα δε με αφορά.
Η βλακεία δεν τιμωρείται από το νόμο. Επιβραβεύεται. Αλλιώς θα είχατε πάει όλοι μέσα.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 23/06/2019 22:19:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2019, 07:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

quote:
Για να καταλάβεις ότι δεν πρόκειται να πετύχεις αυτό που προσπαθείς.

Φίλε θα σου πω ένα μόνο πράγμα τελευταίο : Έχει ενημερωθεί και η διαχείριση και η Δίωξη για την πάρτη σου. Τίποτε άλλο.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"



Η διαχείριση ; Για ποιο λόγο; Και η Δίωξη για ποιο λόγο; Ποιο είναι το αδίκημα;




Βλακεία κολλητικής μορφής.
Προφανώς αν είσαι ο filosofos3, θα έχει κάποια ράμματα για την γούνα σου.




Τι σας έχει κάνει αυτός; Θα μείνει με τα ράμματα αν έχει για τον άνθρωπο αυτόν. Εμένα δε με αφορά.
Η βλακεία δεν τιμωρείται από το νόμο. Επιβραβεύεται. Αλλιώς θα είχατε πάει όλοι μέσα.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 23/06/2019 22:19:08



Μιλάς εκ πείρας βλέπω!

Για το αν είσαι το συγκεκριμένο άτομο ή όχι δεν ξέρω και δεν είναι δικό μου θέμα. Αλλα φίλε αν είσαι ο filosofos3.... μιλάμε είσαι για δέσιμο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2019, 15:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να τύχει της προσοχής των διαχειριστών το υβρεολόγιό σου και η επίθεση που εξαπέλυσες εναντίον μου, εξ αρχής, απρόκλητα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2019, 19:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελπίζω να τύχει της προσοχής των διαχειριστών το υβρεολόγιό σου και η επίθεση που εξαπέλυσες εναντίον μου, εξ αρχής, απρόκλητα...




Ενώ η ειρωνία σου, Βαγγέλη, θα περάσει απαρατήρητη ε;

Edited by - Peronosporos on 24/06/2019 19:57:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2019, 21:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ελπίζω να τύχει της προσοχής των διαχειριστών το υβρεολόγιό σου και η επίθεση που εξαπέλυσες εναντίον μου, εξ αρχής, απρόκλητα...




Ενώ η ειρωνία σου, Βαγγέλη, θα περάσει απαρατήρητη ε;

Edited by - Peronosporos on 24/06/2019 19:57:28



Για ποιο λόγο με αποκαλείς Βαγγέλη; Η ειρωνεία δεν ξεκίνησε από εμένα. Το όνομά μου δεν είναι αυτό που νομίζεις. Μέχρι τώρα έχετε πέσει έξω σε όλες τις προβλέψεις σας. Και θα πέσετε και στις υπόλοιπες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2019, 21:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Ελπίζω να τύχει της προσοχής των διαχειριστών το υβρεολόγιό σου και η επίθεση που εξαπέλυσες εναντίον μου, εξ αρχής, απρόκλητα...




Ενώ η ειρωνία σου, Βαγγέλη, θα περάσει απαρατήρητη ε;

Edited by - Peronosporos on 24/06/2019 19:57:28



Για ποιο λόγο με αποκαλείς Βαγγέλη; Η ειρωνεία δεν ξεκίνησε από εμένα. Το όνομά μου δεν είναι αυτό που νομίζεις. Μέχρι τώρα έχετε πέσει έξω σε όλες τις προβλέψεις σας. Και θα πέσετε και στις υπόλοιπες.




Βαγγέλη εμένα εσυ με ειρωνεύτικες πρώτος και αυτό σε συνδυασμό με την υπόλοιπη συμπεριφορά σιυ όταν σου ζήτησα πηγές ειναι ενδεικτικό υου σάπιου χαρακτήρα σου.
Όσο για το αν θα πέσουν έξω οι προβλέψεις μας, πώς το ξέρεις; Λές τον καφέ μήπως ή τρέχεις σε τσιγγάνες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2019, 21:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

Ελπίζω να τύχει της προσοχής των διαχειριστών το υβρεολόγιό σου και η επίθεση που εξαπέλυσες εναντίον μου, εξ αρχής, απρόκλητα...




Ενώ η ειρωνία σου, Βαγγέλη, θα περάσει απαρατήρητη ε;

Edited by - Peronosporos on 24/06/2019 19:57:28



Για ποιο λόγο με αποκαλείς Βαγγέλη; Η ειρωνεία δεν ξεκίνησε από εμένα. Το όνομά μου δεν είναι αυτό που νομίζεις. Μέχρι τώρα έχετε πέσει έξω σε όλες τις προβλέψεις σας. Και θα πέσετε και στις υπόλοιπες.




Βαγγέλη εμένα εσυ με ειρωνεύτικες πρώτος και αυτό σε συνδυασμό με την υπόλοιπη συμπεριφορά σιυ όταν σου ζήτησα πηγές ειναι ενδεικτικό υου σάπιου χαρακτήρα σου.
Όσο για το αν θα πέσουν έξω οι προβλέψεις μας, πώς το ξέρεις; Λές τον καφέ μήπως ή τρέχεις σε τσιγγάνες;




Να σε λέω και εγώ Μαρία ή Φωτεινή;Ή μήπως Μιχαέλα; Δεν έκανα καμμία ειρωνία που να δικαιολογει το χαρακτηρισμό "σάπιος χαρακτήρας" και χωρίς να προκληθώ. Ενώ εσύ με έβρισες από την αρχή χωρίς να προκληθείς. Θέλεις πάσει θυσία να με δυσφημίσεις ταυτίζοντάς με κάποιον άλλον όπως ίσως έχεις κάνει και με εκείνον προκειμένου να πετύχεις την αποβολή μου.Είναι φανερό πλέον. Σου είπε κανένας ότι με λένε Βαγγέλη; Σου είπα εγώ να με αποκαλείς Βαγγέλη; Μόνο Κυριακή αποδέχτηκα να με αποκαλείτε επειδή το ζητήσατε. Προβλέπεται στους κανόνες του φόρουμ να αποκαλούμε κάποιον με ψευδές ή με το αληθινό του όνομα;
Ως προς τα άλλα:Λέω τον καφέ ... (αυτό δεν είναι ειρωνείσ που ρώτησες;)

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 24/06/2019 22:04:49

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 24/06/2019 22:07:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2019, 22:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ελπίζω να τύχει της προσοχής των διαχειριστών το υβρεολόγιό σου και η επίθεση που εξαπέλυσες εναντίον μου, εξ αρχής, απρόκλητα...




Ενώ η ειρωνία σου, Βαγγέλη, θα περάσει απαρατήρητη ε;

Edited by - Peronosporos on 24/06/2019 19:57:28



Για ποιο λόγο με αποκαλείς Βαγγέλη; Η ειρωνεία δεν ξεκίνησε από εμένα. Το όνομά μου δεν είναι αυτό που νομίζεις. Μέχρι τώρα έχετε πέσει έξω σε όλες τις προβλέψεις σας. Και θα πέσετε και στις υπόλοιπες.




Βαγγέλη εμένα εσυ με ειρωνεύτικες πρώτος και αυτό σε συνδυασμό με την υπόλοιπη συμπεριφορά σιυ όταν σου ζήτησα πηγές ειναι ενδεικτικό υου σάπιου χαρακτήρα σου.
Όσο για το αν θα πέσουν έξω οι προβλέψεις μας, πώς το ξέρεις; Λές τον καφέ μήπως ή τρέχεις σε τσιγγάνες;




Να σε λέω και εγώ Μαρία ή Φωτεινή;Ή μήπως Μιχαέλα; Δεν έκανα καμμία ειρωνία που να δικαιολογει το χαρακτηρισμό "σάπιος χαρακτήρας" και χωρίς να προκληθώ. Ενώ εσύ με έβρισες από την αρχή χωρίς να προκληθείς. Θέλεις πάσει θυσία να με δυσφημίσεις ταυτίζοντάς με κάποιον άλλον όπως ίσως έχεις κάνει και με εκείνον προκειμένου να πετύχεις την αποβολή μου.Είναι φανερό πλέον. Σου είπε κανένας ότι με λένε Βαγγέλη; Σου είπα εγώ να με αποκαλείς Βαγγέλη; Μόνο Κυριακή αποδέχτηκα να με αποκαλείτε επειδή το ζητήσατε. Προβλέπεται στους κανόνες του φόρουμ να αποκαλούμε κάποιον με ψευδές ή με το αληθινό του όνομα;
Ω; προς τα άλλα:Λέω το καφέ, και τα ταρώ παλιά ...

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 24/06/2019 22:04:49



Αφού βαγγέλη σε λένε!
Καφετζής δηλαδή ο βαγγέλης. Μάλιστα....
Αν απορείς γιατί σε είπα σάπιο είναι γιατί σας καταλαβαίνω απο μακριά. Είσαι σε εκείνη την συνωμοταξία.
Οι καλοί άνθρωποι λένε και ένα "συγνώμη λάθος έκανα". Οι εγωιστές σάπιοι ποτέ!


Edited by - Peronosporos on 24/06/2019 22:09:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2019, 22:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ελπίζω να τύχει της προσοχής των διαχειριστών το υβρεολόγιό σου και η επίθεση που εξαπέλυσες εναντίον μου, εξ αρχής, απρόκλητα...




Ενώ η ειρωνία σου, Βαγγέλη, θα περάσει απαρατήρητη ε;

Edited by - Peronosporos on 24/06/2019 19:57:28



Για ποιο λόγο με αποκαλείς Βαγγέλη; Η ειρωνεία δεν ξεκίνησε από εμένα. Το όνομά μου δεν είναι αυτό που νομίζεις. Μέχρι τώρα έχετε πέσει έξω σε όλες τις προβλέψεις σας. Και θα πέσετε και στις υπόλοιπες.




Βαγγέλη εμένα εσυ με ειρωνεύτικες πρώτος και αυτό σε συνδυασμό με την υπόλοιπη συμπεριφορά σιυ όταν σου ζήτησα πηγές ειναι ενδεικτικό υου σάπιου χαρακτήρα σου.
Όσο για το αν θα πέσουν έξω οι προβλέψεις μας, πώς το ξέρεις; Λές τον καφέ μήπως ή τρέχεις σε τσιγγάνες;




Να σε λέω και εγώ Μαρία ή Φωτεινή;Ή μήπως Μιχαέλα; Δεν έκανα καμμία ειρωνία που να δικαιολογει το χαρακτηρισμό "σάπιος χαρακτήρας" και χωρίς να προκληθώ. Ενώ εσύ με έβρισες από την αρχή χωρίς να προκληθείς. Θέλεις πάσει θυσία να με δυσφημίσεις ταυτίζοντάς με κάποιον άλλον όπως ίσως έχεις κάνει και με εκείνον προκειμένου να πετύχεις την αποβολή μου.Είναι φανερό πλέον. Σου είπε κανένας ότι με λένε Βαγγέλη; Σου είπα εγώ να με αποκαλείς Βαγγέλη; Μόνο Κυριακή αποδέχτηκα να με αποκαλείτε επειδή το ζητήσατε. Προβλέπεται στους κανόνες του φόρουμ να αποκαλούμε κάποιον με ψευδές ή με το αληθινό του όνομα;
Ω; προς τα άλλα:Λέω το καφέ, και τα ταρώ παλιά ...

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 24/06/2019 22:04:49



Αφού βαγγέλη σε λένε!
Καφετζής δηλαδή ο βαγγέλης. Μάλιστα....
Αν απορείς γιατί σε είπα σάπιο είναι γιατί σας καταλαβαίνω απο μακριά. Είσαι σε εκείνη την συνωμοταξία.
Οι καλοί άνθρωποι λένε και ένα "συγνώμη λάθος έκανα". Οι εγωιστές σάπιοι ποτέ!


Edited by - Peronosporos on 24/06/2019 22:09:33


Αν μου δείξεις ποιο ήταν το σημείο που σε προσέβαλα απρόκλητα να σου ζητήσω συγνώμη. Αλλά δεν υπάρχει τέτοιο και γιαυτό δεν μπορείς να βρεις αλλά μόνο δείχνεις την κακία του εαυτού σου συκοφαντώντας με συνεχώς και προσβάλλοντας με συνέχεια με υβριστικούς χαρακτηρισμούς πχ σάπιος κλπ. Συνέχισε. Εσύ χάνεις γιατί δείχνεις την ποιότητα της ψυχής σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 00:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει η καλή διάθεση να τραβήξουμε μια γραμμή
και να ξεκινήσουμε απο την αρχή (όποιος το επιθυμεί)
Αλλά με τους κανόνες του esoterica και οχι τους προσωπικούς σας!
Αν και όλοι σας παλαιά μέλη σας διαφεύγει οτι τόσο ως θεματοθέτης αλλα και ως σχολιαστής, έχετε δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις!
ας μη τα ξεχνάμε λοιπόν!

Εφεξής όποιος αποφασίζει να ανοίξει ενα θέμα να ξέρει οτι θα πρέπει να είναι ολοκληρωμένο και να περιέχει στοιχεία, άποψη, πηγές κτλ
Απο την άλλη όποιος θελήσει να συμμετάσχει στο θέμα θα το κάνει με σεβασμό στο συνομιλητή του!

Το esoterica για όσους αρνούνται να το δεχτούν είναι ένας ελεύθερος χώρος έκφρασης ιδεών και αναζήτησης,
μέχρι βέβαια την λεπτή εκείνη γραμμή που διαχωρίζει την ελευθερία απο την αντίθετη προς την επικρατούσα ηθική ή την παραβατικότητα...

Μοιραία το esoterica επισκέπτονται και φαντάσματα του παρελθόντος
ακόμα και σε αυτα, συμπεριφερόμαστε φιλικά...
ολοι εχουν κάνει λάθη στη ζωη τους και πιστεύουμε στην αλλαγή ανθρώπων/απόψεων...
μέχρι να περάσουν τις κόκκινες γραμμές ... και πάλι

Καλή σας ημέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 01:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει η καλή διάθεση να τραβήξουμε μια γραμμή
και να ξεκινήσουμε απο την αρχή (όποιος το επιθυμεί)
Αλλά με τους κανόνες του esoterica και οχι τους προσωπικούς σας!
quote:
Αν και όλοι σας παλαιά μέλη σας διαφεύγει οτι τόσο ως θεματοθέτης αλλα και ως σχολιαστής, έχετε δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις!
ας μη τα ξεχνάμε λοιπόν!



Δεν είμαστε όλοι παλαιά μέλη. Εγώ τουλάχιστον δεν είμαι, αν και επιχείρησαν κάποιοι να με ταυτίσουν με παλαιότερα μέλη, ούτε ξέρω αν είναι νέα ή παλιά κάποια μέλη αμ εν κοιτάξω τη λίστα. Μπορεί
κάποιος να μου πει τι έχει συμβεί παλαιότερα και γιατί με ταυτίζουν με αυτά τα μέλη; Λεπτομερείς κανόνες για θεματοθέτες δεν έχω δει κάπου. Αν υπάρχουν πείτε μου που είναι για να τους διαβάσω και να τους ακολουθήσω.
quote:

Εφεξής όποιος αποφασίζει να ανοίξει ενα θέμα να ξέρει οτι θα πρέπει να είναι ολοκληρωμένο και να περιέχει στοιχεία, άποψη, πηγές κτλ


Αν αυτό είναι νέος κανόνας που δεν υπήρχε ας συμπεριληφθεί εκεί που υπάρχουν οι κανόνες. Το "εφεξής" δείχνει ότι δεν υπήρχε. Άρα δεν είχε κανένα λόγο να με προσβάλλει ο οποιοσδήποτε επειδή δεν τήρησα έναν μη θεσπισμένο ακόμη κανόνα. Από τη μεριά μου δεν πρόσβαλλα απρόκλητα κανένα και έκανα μεγάλη προσπάθεια να μην απαντήσω σε πολλές προσβολές που δέχτηκα απρόκλητα.
quote:

Απο την άλλη όποιος θελήσει να συμμετάσχει στο θέμα θα το κάνει με σεβασμό στο συνομιλητή του!


Αυτό είναι αυτονόητο από τους κανόνες στοιχειώδους ευγένειας!

quote:

Το esoterica για όσους αρνούνται να το δεχτούν είναι ένας ελεύθερος χώρος έκφρασης ιδεών και αναζήτησης,
μέχρι βέβαια την λεπτή εκείνη γραμμή που διαχωρίζει την ελευθερία απο την αντίθετη προς την επικρατούσα ηθική ή την παραβατικότητα...


Θα ήταν χρήσιμη μια διευκρίνηση εδώ νομίζω.

quote:

Μοιραία το esoterica επισκέπτονται και φαντάσματα του παρελθόντος
ακόμα και σε αυτα, συμπεριφερόμαστε φιλικά...
ολοι εχουν κάνει λάθη στη ζωη τους και πιστεύουμε στην αλλαγή ανθρώπων/απόψεων...
μέχρι να περάσουν τις κόκκινες γραμμές ... και πάλι

Καλή σας ημέρα.




Και εδώ χρειάζεται διευκρίνηση, γιατί αφήνει να δημιουργηθούν υπόνοιες σαν να είχε συμβεί κάτι τέτοιο, στην παρούσα περίπτωση από εμένα ή από άλλον, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει δίκαιη και ίση μεταχείριση των μελών. Αν υπήρξε παραβατικότητα από παλαιά μέλη πρέπει να λεχθεί ευθέως νομίζω για να λάβουμε τα μέτρα μας αν κάποια από αυτά επιστρέφουν κατά καιρούς ή αν είναι μόνιμα εδώ.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 25/06/2019 01:56:39

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 25/06/2019 01:57:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 03:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορισμένοι κανόνες, αγαπητέ Λουκά (παπάρα, πεταμένε, πυροβολημένε και σαλιάρη), είναι αυτόνοητοι για έναν θεματοθέτη, δηλ. κάποιον που ξεκινάει ένα θέμα συζήτησης σε ένα ανοιχτό φόρουμ διαλόγου. Πάμε να δούμε ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά, ποιοι είναι αυτοί :

1) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης στην εισαγωγική του δημοσίευση κάνει μια όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη τοποθέτηση, μια εισήγηση δηλ. για να διευκρινίσει στους αναγνώστες τι ακριβώς πραγματεύεται το θέμα του. Αυτό σημαίνει πως αυτός που θέτει ένα θέμα προς συζήτηση είναι ταυτόχρονα και εισηγητής του, αν ασφαλώς επιθυμεί να αντιμετωπισθεί ως σοβαρό το θέμα του από τα υπόλοιπα μέλη και αν ασφαλώς ζητά από αυτά ειλικρινή διάλογο και ανοιχτή συζήτηση.

2) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης δηλ. ο εισηγητής ενός θέματος συμπεριλαμβάνει στην αρχική του τοποθέτηση και την δική του γνώμη, τις δικές του σκέψεις και προβληματισμούς επί του θέματος και δεν περιορίζεται στο να ζητάει απλώς την άποψη των άλλων χωρίς πρώτα να μην έχει πει ο ίδιος την δική του. Αυτό και πάλι εντάσσεται στο παραπάνω πλαίσιο, δηλ. στο πλαίσιο του εάν ασφαλώς ο ίδιος επιθυμεί να αντιμετωπισθεί ως σοβαρό το θέμα του από τα υπόλοιπα μέλη και αν ασφαλώς ζητά από αυτά ειλικρινή διάλογο και ανοιχτή συζήτηση.

3) Αυτονόητο είναι πως αυτήν την προαναφερόμενη άποψή του, ο θεματοθέτης την στηρίζει σε κάποιες πηγές τις οποίες τις αναφέρει χρησιμοποιώντας παραπομπές, συνδέσμους (links) κτλ. Με αυτόν τον τρόπο η άποψή του καθίσταται τεκμηριωμένη και βάσιμη. Και πάλι στο παραπάνω πλαίσιο : εάν ασφαλώς ο ίδιος επιθυμεί να αντιμετωπισθεί ως σοβαρό το θέμα του από τα υπόλοιπα μέλη και αν ασφαλώς ζητά από αυτά ειλικρινή διάλογο και ανοιχτή συζήτηση.

4) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης μιας ανοιχτής συζήτησης είναι και συντονιστής της, όταν φυσικά υπάρξει συμμετοχή κάποιων μελών σ' αυτήν. Συντονίζει δηλ. το θέμα του, δεν το αφήνει να πλατιάσει (όσο φυσικά του είναι αυτό δυνατόν), δεν κάνει ο ίδιος άσχετα σχόλια ή αντι-δεοντολογικές παρεμβάσεις, δεν εκτρέπει την συζήτηση, δεν ειρωνεύεται κτλ. ιδιαίτερα δε, όταν ο ίδιος επικαλείται λογοτεχνικές ικανότητες υπό οποιαδήποτε έννοια, πράγμα που σημαίνει πως γνωρίζει τους βασικούς κανόνες με τους οποίους γίνεται η κατανόηση του γραπτού λόγου από τον κοινό αναγνώστη. Κι αυτό φυσικά, στο προαναφερθέν πλαίσιο.

5) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης πρέπει να είναι ανεκτικός προς τους συνομιλητές και τους συμμετέχοντες στο θέμα του, ως προς το ενδεχόμενο αυτοί να μην κατανοούν με την πρώτη ανάγνωση ορισμένα πράγματα που ο ίδιος λέει. Θα πρέπει λοιπόν να είναι όσο το δυνατόν πιο σαφής, ανοιχτός και πρόθυμος στις ενδεχόμενες ερωτήσεις τους, να διευκρινίζει πιθανές ασάφειες του λόγου του και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να λαμβάνει τον δικό του τρόπο σκέψης όμοιο με τον τρόπο σκέψης των αναγνωστών του. Και πάλι, στο προαναφερθέν πλαίσιο.

6) Αυτονόητο είναι επίσης, πως σε οποιοδήποτε θέμα μπορεί να υπάρξουν και κάποια σχόλια ιδιαίτερης εκφραστικής μορφής (π.χ ειρωνικά, προσωπικής φύσεως ή εντόνου ύφους), εξ' αιτίας της ποικιλομορφίας του αναγνωστικού κοινού. O θεματοθέτης λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να διατηρεί την ψυχραιμία του, να είναι ευγενικός, να μην οξύνει το κλίμα της συζήτησης αλλά αντιθέτως να είναι κατευναστικός και συνεργάσιμος.

7) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης έχει το δικαίωμα να μην απαντήσει σε κάποιον που ο ίδιος θεωρεί πως δεν πρέπει να το κάνει.

8) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης αλλά και κάθε μέλος που εγγράφεται στο forum, καταθέτει τις απόψεις του και συμμετέχει οικειοθελώς.

9) Αυτονόητο επίσης είναι πως ο θεματοθέτης αλλά και κάθε μέλος, από την στιγμή που συμμετέχει ανώνυμα και με ψευδώνυμο χωρίς να έχει δώσει τα πραγματικά του στοιχεία ή να έχει δηλώσει με οποιοδήποτε τρόπο μια ιδιότητα ή ένα επάγγελμα που να τον καθιστά ειδικό επί ορισμένου ή ορισμένων θεμάτων, να μην θεωρείται και να μην αντιμετωπίζεται έτσι από τους αναγνώστες ή τους συνομιλητές του.

Όλα αυτά τα ενδεικτικώς αλλά όχι περιοριστικώς προαναφερθέντα αγαπητέ Λουκά (παπάρα, πεταμένε, πυροβολημένε και σαλιάρη), είναι λοιπόν πράγματα αυτονόητα για κάποιον που ανοίγει ένα θέμα προς συζήτηση ή ενδεχομένως και προς διερεύνηση και που ταυτόχρονα επιθυμεί ο ίδιος να έχει μια ειλικρινή και τίμια συμμετοχή.


"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 25/06/2019 03:58:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 06:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινάς από την πρώτη γραμμή με τριπλή προσβολή αποκαλώντας με "παπάρα","πεταμένε","πυροβολημένε","σαλιάρη" τη στιγμή που υποτίθεται ότι αποδέχεσαι την πρόσκληση του Αιθεροβάμονα για νέα αρχή. Αυτό δεν είναι δυναμιτισμός του όποιου καλού κλίματος πάει να δημιουργηθεί; Απευθύνεις σε εμένα πολλά πράγματα που δεν έχω σχέση ή δεν είναι αυτονόητα και ξεχνάς επιλεκτικά να αναφερθείς στις απρόκλητες προσβολές άλλων μελών. Υπάρχει και Θεός να ξέρεις... και δεν νομίζω ότι του αρέσει η αδικία που κάνεις.

Το να μην είναι ικανός κάποιος ως θεματοθέτης δεν είναι λόγος για να τον βρίζει ο κάθε άλλος όπως κάνεις και εσύ. Το να έχει ψυχολογικά προβλήματα πάλι δεν είναι λόγος να τον βρίζει και μάλιστα είναι και εγκληματικό να παίζει κανείς με τα νεύρα ενός τέτοιου ανθρώπου. Και όμως τα έχετε πει και κάνει όλα αυτά.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 25/06/2019 07:00:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 07:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μου δείξεις ποιο ήταν το σημείο που σε προσέβαλα απρόκλητα να σου ζητήσω συγνώμη. Αλλά δεν υπάρχει τέτοιο και γιαυτό δεν μπορείς να βρεις αλλά μόνο δείχνεις την κακία του εαυτού σου συκοφαντώντας με συνεχώς και προσβάλλοντας με συνέχεια με υβριστικούς χαρακτηρισμούς πχ σάπιος κλπ. Συνέχισε. Εσύ χάνεις γιατί δείχνεις την ποιότητα της ψυχής σου.

Θα στο δείξω και εννοείται ότι περιμένω κάτι πολύ περισσότερο από μια απολογία!
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=4&TOPIC_ID=12434
quote:
Παπάρια μάντολες! Δεν υπάρχει συλλοσ=γιστικό σφάλμα στο να ζητάς να αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει κάτι. Μπορεί εξ ίσου να αποδείξει ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει κάτι. Δεν είναι εξ αρχής σφάλμα κάτι τέτοιο, Σφάλμα θα ήταν να ισχυριστεί κάποιος ότι υπάρχει το αντίθετο το -Χ επειδή δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του Χ. Σε μερικές περιπτώσεις δηλάδη όταν τα ενδεχόμενα είναι συμπληρωματικά συμβαίνει ή το ένα ή το άλλο και θα υπάρχει ένα από τα δύο. Η μη αποδειξη κάποιου δεν ξεκαθαρίζει τι από τα δύο συμβαίνει αλλά είναι βέβαιο ότι συμβαίνει ένα από τα δύο. Στην επρίτπωση μας δεν τίθεται θέμα συλλογιστικού σφάλματος διότι δεν ισχυρίστηκα τίποτε.
Εσύ ισχυρίστηκες. Ότι δεν υπάρχουν κείμενα σχετικά. προφανώς είσαι το ίδιο άτομο με τον kangaro γιατί ακολουθείς την ίδια τακτική.

quote:
Αναφέρεται πάνω από 5 φορές, αλλά εσύ δεν πρέπει να ασχολείσαι με αυτά. Δε σου κάνουν καλό.


Για τα απρόκλητα παραπάνω σχόλια τί έχεις να πείς;
Για αυτό είσαι καμμένο χαρτί για μένα. Δεν σε πρόσβαλλα πουθενά με την ανάρτησή μου, εσύ ξεκίνησες το παιχνίδι των προσβολών και φυσικά δεν έχεις κανένα δικαιώμα να μου πείς πότε θα σταματήσω. Γκέγκε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy