ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μεταγενέθλια μετενσάρκωση (parakaya pravesha) και Λόμπσανγκ Ράμπα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 07:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξεκινάς από την πρώτη γραμμή με τριπλή προσβολή αποκαλώντας με "παπάρα","πεταμένε","πυροβολημένε","σαλιάρη" τη στιγμή που υποτίθεται ότι αποδέχεσαι την πρόσκληση του Αιθεροβάμονα για νέα αρχή. Αυτό δεν είναι δυναμιτισμός του όποιου καλού κλίματος πάει να δημιουργηθεί; Απευθύνεις σε εμένα πολλά πράγματα που δεν έχω σχέση ή δεν είναι αυτονόητα και ξεχνάς επιλεκτικά να αναφερθείς στις απρόκλητες προσβολές άλλων μελών. Υπάρχει και Θεός να ξέρεις... και δεν νομίζω ότι του αρέσει η αδικία που κάνεις.
Το να μην είναι ικανός κάποιος ως θεματοθέτης δεν είναι λόγος για να τον βρίζει ο κάθε άλλος όπως κάνεις και εσύ. Το να έχει ψυχολογικά προβλήματα πάλι δεν είναι λόγος να τον βρίζει και μάλιστα είναι και εγκληματικό να παίζει κανείς με τα νεύρα ενός τέτοιου ανθρώπου. Και όμως τα έχετε πει και κάνει όλα αυτά.

Εντάξει, θα σε αποκαλέσω λοιπόν "κ. ******* *******". Συνεπώς, η προηγούμενη δημοσίευσή μου γίνεται :

Ορισμένοι κανόνες κ. ****** *******, είναι αυτόνοητοι για έναν θεματοθέτη, δηλ. κάποιον που ξεκινάει ένα θέμα συζήτησης σε ένα ανοιχτό φόρουμ διαλόγου. Πάμε να δούμε ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά, ποιοι είναι αυτοί :

1) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης στην εισαγωγική του δημοσίευση κάνει μια όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη τοποθέτηση, μια εισήγηση δηλ. για να διευκρινίσει στους αναγνώστες τι ακριβώς πραγματεύεται το θέμα του. Αυτό σημαίνει πως αυτός που θέτει ένα θέμα προς συζήτηση είναι ταυτόχρονα και εισηγητής του, αν ασφαλώς επιθυμεί να αντιμετωπισθεί ως σοβαρό το θέμα του από τα υπόλοιπα μέλη και αν ασφαλώς ζητά από αυτά ειλικρινή διάλογο και ανοιχτή συζήτηση.

2) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης δηλ. ο εισηγητής ενός θέματος συμπεριλαμβάνει στην αρχική του τοποθέτηση και την δική του γνώμη, τις δικές του σκέψεις και προβληματισμούς επί του θέματος και δεν περιορίζεται στο να ζητάει απλώς την άποψη των άλλων χωρίς πρώτα να μην έχει πει ο ίδιος την δική του. Αυτό και πάλι εντάσσεται στο παραπάνω πλαίσιο, δηλ. στο πλαίσιο του εάν ασφαλώς ο ίδιος επιθυμεί να αντιμετωπισθεί ως σοβαρό το θέμα του από τα υπόλοιπα μέλη και αν ασφαλώς ζητά από αυτά ειλικρινή διάλογο και ανοιχτή συζήτηση.

3) Αυτονόητο είναι πως αυτήν την προαναφερόμενη άποψή του, ο θεματοθέτης την στηρίζει σε κάποιες πηγές τις οποίες τις αναφέρει χρησιμοποιώντας παραπομπές, συνδέσμους (links) κτλ. Με αυτόν τον τρόπο η άποψή του καθίσταται τεκμηριωμένη και βάσιμη. Και πάλι στο παραπάνω πλαίσιο : εάν ασφαλώς ο ίδιος επιθυμεί να αντιμετωπισθεί ως σοβαρό το θέμα του από τα υπόλοιπα μέλη και αν ασφαλώς ζητά από αυτά ειλικρινή διάλογο και ανοιχτή συζήτηση.

4) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης μιας ανοιχτής συζήτησης είναι και συντονιστής της, όταν φυσικά υπάρξει συμμετοχή κάποιων μελών σ' αυτήν. Συντονίζει δηλ. το θέμα του, δεν το αφήνει να πλατιάσει (όσο φυσικά του είναι αυτό δυνατόν), δεν κάνει ο ίδιος άσχετα σχόλια ή αντι-δεοντολογικές παρεμβάσεις, δεν εκτρέπει την συζήτηση, δεν ειρωνεύεται κτλ. ιδιαίτερα δε, όταν ο ίδιος επικαλείται λογοτεχνικές ικανότητες υπό οποιαδήποτε έννοια, πράγμα που σημαίνει πως γνωρίζει τους βασικούς κανόνες με τους οποίους γίνεται η κατανόηση του γραπτού λόγου από τον κοινό αναγνώστη. Κι αυτό φυσικά, στο προαναφερθέν πλαίσιο.

5) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης πρέπει να είναι ανεκτικός προς τους συνομιλητές και τους συμμετέχοντες στο θέμα του, ως προς το ενδεχόμενο αυτοί να μην κατανοούν με την πρώτη ανάγνωση ορισμένα πράγματα που ο ίδιος λέει. Θα πρέπει λοιπόν να είναι όσο το δυνατόν πιο σαφής, ανοιχτός και πρόθυμος στις ενδεχόμενες ερωτήσεις τους, να διευκρινίζει πιθανές ασάφειες του λόγου του και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να λαμβάνει τον δικό του τρόπο σκέψης όμοιο με τον τρόπο σκέψης των αναγνωστών του. Και πάλι, στο προαναφερθέν πλαίσιο.

6) Αυτονόητο είναι επίσης, πως σε οποιοδήποτε θέμα μπορεί να υπάρξουν και κάποια σχόλια ιδιαίτερης εκφραστικής μορφής (π.χ ειρωνικά, προσωπικής φύσεως ή εντόνου ύφους), εξ' αιτίας της ποικιλομορφίας του αναγνωστικού κοινού. O θεματοθέτης λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να διατηρεί την ψυχραιμία του, να είναι ευγενικός, να μην οξύνει το κλίμα της συζήτησης αλλά αντιθέτως να είναι κατευναστικός και συνεργάσιμος.

7) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης έχει το δικαίωμα να μην απαντήσει σε κάποιον που ο ίδιος θεωρεί πως δεν πρέπει να το κάνει.

8) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης αλλά και κάθε μέλος που εγγράφεται στο forum, καταθέτει τις απόψεις του και συμμετέχει οικειοθελώς.

9) Αυτονόητο επίσης είναι πως ο θεματοθέτης αλλά και κάθε μέλος, από την στιγμή που συμμετέχει ανώνυμα και με ψευδώνυμο χωρίς να έχει δώσει τα πραγματικά του στοιχεία ή να έχει δηλώσει με οποιοδήποτε τρόπο μια ιδιότητα ή ένα επάγγελμα που να τον καθιστά ειδικό επί ορισμένου ή ορισμένων θεμάτων, να μην θεωρείται και να μην αντιμετωπίζεται έτσι από τους αναγνώστες ή τους συνομιλητές του.

Όλα αυτά τα ενδεικτικώς αλλά όχι περιοριστικώς προαναφερθέντα αγαπητέ κ. ****** ******, είναι λοιπόν πράγματα αυτονόητα για κάποιον που ανοίγει ένα θέμα προς συζήτηση ή ενδεχομένως και προς διερεύνηση και που ταυτόχρονα επιθυμεί ο ίδιος να έχει μια ειλικρινή και τίμια συμμετοχή.

Ικανοποημένος ; Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από τα παραπάνω & τι ακριβώς δεν είναι αυτονόητο ;

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 25/06/2019 07:49:37



________________________
Έγινε παρέμβαση στο μήνυμα
25/06/2019
________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 07:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε πρόσβαλε κανένας μας! Αντιθέτως, τα μέλη (κι εγώ μαζί τους) αναρωτηθήκαμε ποιες είναι οι απόψεις σου τις οποίες πεισματικά δεν έλεγες με το "αιτιολογικό" ότι πρέπει να σου απευθύνουμε p.m για να τις μάθουμε. Επίσης μας είπες πως για να μάθει κάποιος τις απόψεις σου, θα πρέπει να έχει ζήσει μαζί σου και να σε γνωρίσει καλά. Δεν το ξέραμε αγαπητέ ότι για να συζητήσουμε με κάποιον σε ένα ανοιχτό forum διαλόγου, θα πρέπει πρώτα να τον "πιάσουμε γκόμενο"!, συγνώμη κιόλας δηλ. Αναρωτηθήκαμε επίσης, γιατί δεν παραθέτεις πηγές για τα όσα ισχυρίζεσαι ενώ εσύ μας ειρωνευόσουν διαρκώς. Αυτά τα "πες την Κικίτσα, την Κλεοπάτρα ή την Κίρκη" να πας να τα πεις αλλού κ. *******, όχι εδώ. Πάνε στην Δράμα να τα πεις, σε κανέναν μπάρμαν το βράδυ, όταν θα πίνεις το ποτάκι σου. Σε περιμένουν άλλωστε όλοι (αστυνομικές & εισαγγελικές αρχές) εκεί με ανοιχτές αγκάλες.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από τα παραπάνω κ. ******** ;

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 25/06/2019 09:04:22


________________________
Έγινε παρέμβαση στο μήνυμα
25/06/2019
________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 09:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ; Βουβάθηκες ; Σε μπέρδεψα, ε ; Είπαμε ...

quote:
"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς"

Τα δέοντα,

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 09:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ορισμένοι κανόνες, αγαπητέ Λουκά (παπάρα, πεταμένε, πυροβολημένε και σαλιάρη), είναι αυτόνοητοι για έναν θεματοθέτη, δηλ. κάποιον που ξεκινάει ένα θέμα συζήτησης σε ένα ανοιχτό φόρουμ διαλόγου. Πάμε να δούμε ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά, ποιοι είναι αυτοί :


1) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης στην εισαγωγική του δημοσίευση κάνει μια όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη τοποθέτηση, μια εισήγηση δηλ. για να διευκρινίσει στους αναγνώστες τι ακριβώς πραγματεύεται το θέμα του. Αυτό σημαίνει πως αυτός που θέτει ένα θέμα προς συζήτηση είναι ταυτόχρονα και εισηγητής του, αν ασφαλώς επιθυμεί να αντιμετωπισθεί ως σοβαρό το θέμα του από τα υπόλοιπα μέλη και αν ασφαλώς ζητά από αυτά ειλικρινή διάλογο και ανοιχτή συζήτηση.



Αυτό θεωρώ ότι το έκανα. Αν δεν σας ικανοποιεί κάποιους ιδού ιδού πεδίο δόξης λαμπρό να το συμπληρώσετε αν μπορείτε και θέλετε. Εάν δεν μπορείτε ή δε θέλετε απλά καταγγείλτε το και αφήστε το θέμα να βουλιάξει στα αζήτητα. Το να με βρίζετε ή να με ειρωνεύεστε για κάτι που ούτε εσείς κάνετε, επειδή θέλετε να κάνω εγώ τη δουλειά που εσείς θεωρείτε ότι πρέπει να κάνω, δεν είναι λογικό. Εγώ δεν έκανα κανένα postαρισμα χωρίς να προκληθώ και το οποίο να είναι άσχετο με το θέμα.

quote:

2) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης δηλ. ο εισηγητής ενός θέματος συμπεριλαμβάνει στην αρχική του τοποθέτηση και την δική του γνώμη, τις δικές του σκέψεις και προβληματισμούς επί του θέματος και δεν περιορίζεται στο να ζητάει απλώς την άποψη των άλλων χωρίς πρώτα να μην έχει πει ο ίδιος την δική του. Αυτό και πάλι εντάσσεται στο παραπάνω πλαίσιο, δηλ. στο πλαίσιο του εάν ασφαλώς ο ίδιος επιθυμεί να αντιμετωπισθεί ως σοβαρό το θέμα του από τα υπόλοιπα μέλη και αν ασφαλώς ζητά από αυτά ειλικρινή διάλογο και ανοιχτή συζήτηση.


Αυτό δεν είναι καθόλου αυτονόητο (άλλωστε έρχεται σε ανίφαση με όσα λες παρακάτω). Μπορεί να πει αν θέλει την άποψή του και άν έχει. Δεν είναι δεδομένο ντε και καλά ότι έχει άποψη για τα πάντα και ότι αν δεν έχει άποψη δεν μπορεί να ρωτήσει. Και αυτό άλλωστε δε μπορεί να εξαναγκασθεί κανείς να το κάνει με κανέναν τρόπο γιατία φορά εσωτερικό ζήτημα της ψυχής του το τι πιστεύει και μέχρι που. Ούτε να υποχρεωθεί μπορεί με οποιονδήποτε τρόπο (εκτός από την ιερά εξέταση ίσως που μάλλον θέλετε να επαναφέρετε).

quote:

3) Αυτονόητο είναι πως αυτήν την προαναφερόμενη άποψή του, ο θεματοθέτης την στηρίζει σε κάποιες πηγές τις οποίες τις αναφέρει χρησιμοποιώντας παραπομπές, συνδέσμους (links) κτλ. Με αυτόν τον τρόπο η άποψή του καθίσταται τεκμηριωμένη και βάσιμη. Και πάλι στο παραπάνω πλαίσιο : εάν ασφαλώς ο ίδιος επιθυμεί να αντιμετωπισθεί ως σοβαρό το θέμα του από τα υπόλοιπα μέλη και αν ασφαλώς ζητά από αυτά ειλικρινή διάλογο και ανοιχτή συζήτηση.


Τι δεν κατάλαβες όταν σου είπα ξανά και ξανά ίοτι μπροεί ο άνθρωπος που θέτει το θέμα να μην έχει χρόνο να κάνει αυτή τη δουλειά έστω και αν θέλει; Θα του στερήσεις τη δυνατότητα να βρει ανθρώπους που θα μπορούσαν να την κάνουν και να συζητήσουν το θέμα με όσα στοιχεία δίνει; Πού ακριβώς είναι το πρόβλημα για το φόρουμ; Δεν υποχρέωσα κανέναν να απαντήσει ή να συμμετέχει.

quote:

4) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης μιας ανοιχτής συζήτησης είναι και συντονιστής της, όταν φυσικά υπάρξει συμμετοχή κάποιων μελών σ' αυτήν. Συντονίζει δηλ. το θέμα του, δεν το αφήνει να πλατιάσει (όσο φυσικά του είναι αυτό δυνατόν), δεν κάνει ο ίδιος άσχετα σχόλια ή αντι-δεοντολογικές παρεμβάσεις, δεν εκτρέπει την συζήτηση, δεν ειρωνεύεται κτλ. ιδιαίτερα δε, όταν ο ίδιος επικαλείται λογοτεχνικές ικανότητες υπό οποιαδήποτε έννοια, πράγμα που σημαίνει πως γνωρίζει τους βασικούς κανόνες με τους οποίους γίνεται η κατανόηση του γραπτού λόγου από τον κοινό αναγνώστη. Κι αυτό φυσικά, στο προαναφερθέν πλαίσιο.


Δεν επικαλέστηκα λογοτεχνικές ικανότητες υπό στενή αλλά υπό ευρεία έννοια. Συνεπώς δεν μπορώ να απολογηθώ για κάτι τέτοιο που είναι κτήμα χιλιάδων ανθρώπων. Δεν εξέτρεψα εγώ τη συζήτηση αλλά εσείς και δεν άρχισα να ειρωνεύομαι εγώ κανέναν αλλά εσείς χωρίς να προκληθείτε από εμένα. Και με προσβάλατε χωρίς να προκληθείτε.

quote:

5) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης πρέπει να είναι ανεκτικός προς τους συνομιλητές και τους συμμετέχοντες στο θέμα του, ως προς το ενδεχόμενο αυτοί να μην κατανοούν με την πρώτη ανάγνωση ορισμένα πράγματα που ο ίδιος λέει. Θα πρέπει λοιπόν να είναι όσο το δυνατόν πιο σαφής, ανοιχτός και πρόθυμος στις ενδεχόμενες ερωτήσεις τους, να διευκρινίζει πιθανές ασάφειες του λόγου του και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να λαμβάνει τον δικό του τρόπο σκέψης όμοιο με τον τρόπο σκέψης των αναγνωστών του. Και πάλι, στο προαναφερθέν πλαίσιο.

Ήμουν υπερ το δέον ανεκτικός σε συμπεριφορές που ήθελαν και θέλουν να με πλήξουν προσωπικά και διατεθειμένος να απαντ΄σηω και απάντησα σε κάθε τε΄τοιο ερώτημα που αφορά την μη κατανόηση κάποιων σημείων.

quote:

6) Αυτονόητο είναι επίσης, πως σε οποιοδήποτε θέμα μπορεί να υπάρξουν και κάποια σχόλια ιδιαίτερης εκφραστικής μορφής (π.χ ειρωνικά, προσωπικής φύσεως ή εντόνου ύφους), εξ' αιτίας της ποικιλομορφίας του αναγνωστικού κοινού. O θεματοθέτης λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να διατηρεί την ψυχραιμία του, να είναι ευγενικός, να μην οξύνει το κλίμα της συζήτησης αλλά αντιθέτως να είναι κατευναστικός και συνεργάσιμος.


Οχι αυτό δεν είναι καθόλου αυτονόητο!!! Η ειρωενία είναι όπλο εκέινων οπυ δεν καταλαβαίνουν κάτι και το πολεμούν από φόβο, το φόβο του αγνώστου, είτε εκείνων που θέλουν να δείξουν κάτι έμμεσα για να μην προσβάλλουν ευθέως κάποιους. Διατηρησα την ψυχριαμ'ια μοπυ παρά τις επιθέσεις σε μεγάλο βαθμό αλλά αυτό δε σημαίνει όπτι είναι φυσικολογικό να ειρωνεύεται κανείς κάτι πριν ακόμη το μελετήσει (όπως έλεγες και πιο πάνω ότι δεν καταλαβαίνουν κάποιοι αμέσως τι λεω). Αυτό δεν είναι λογικό όταν συμβαίνει. Δείχνει έλεγχο από τις παρορμήσεις και όχι από τη λογική.


quote:

7) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης έχει το δικαίωμα να μην απαντήσει σε κάποιον που ο ίδιος θεωρεί πως δεν πρέπει να το κάνει.


Αυτό είπα και εγώ και κατακρίθηκα. Φυσικά συμφωνώ σε αυτό. Στην επρίτπ0ωσή μου είπα και τους λόγους γιατί δεν απαντώ και οι οποίοι ήταν οι προσβολές.

quote:

8) Αυτονόητο είναι πως ο θεματοθέτης αλλά και κάθε μέλος που εγγράφεται στο forum, καταθέτει τις απόψεις του και συμμετέχει οικειοθελώς.


Αυτό και αν εννοείται.

quote:

9) Αυτονόητο επίσης είναι πως ο θεματοθέτης αλλά και κάθε μέλος, από την στιγμή που συμμετέχει ανώνυμα και με ψευδώνυμο χωρίς να έχει δώσει τα πραγματικά του στοιχεία ή να έχει δηλώσει με οποιοδήποτε τρόπο μια ιδιότητα ή ένα επάγγελμα που να τον καθιστά ειδικό επί ορισμένου ή ορισμένων θεμάτων, να μην θεωρείται και να μην αντιμετωπίζεται έτσι από τους αναγνώστες ή τους συνομιλητές του.


Σωστά αλλά και αυτονόητο να μην του αποδίδουν ονομάτα και επ0ίθετα πραγματικά ή φανταστικά.

quote:

Όλα αυτά τα ενδεικτικώς αλλά όχι περιοριστικώς προαναφερθέντα αγαπητέ Λουκά (παπάρα, πεταμένε, πυροβολημένε και σαλιάρη),
[quote]
Οι χαρακτηρισμοί αυτοί δείχνουν το ποιον σου ...

[quote]
... είναι λοιπόν πράγματα αυτονόητα για κάποιον που ανοίγει ένα θέμα προς συζήτηση ή ενδεχομένως και προς διερεύνηση και που ταυτόχρονα επιθυμεί ο ίδιος να έχει μια ειλικρινή και τίμια συμμετοχή.


Να δούμε αν τα τηρείς στο επόμενο post που βλέπω ότι τα καταπατάς ήδη από ετούτο εδώ ακόμη με τυς ανωτέρω χαρακτηρισμούς!!! Θεωρείς ότι είναι ένδειξη σοβαρότητας τέτοιοι χαρακτηρισμοί όπως οι ανωτέρω; Απάντησε μόνος σου και ας απαντήσει καθ΄πενας που σε διαβάζει και διαβάζει και τη δική μου απάντηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 09:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζεις το ίδιο βιολάκι ... Συνέχισε ... κανένα πρόβλημα από μεριάς μου ....

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 09:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ξεκινάς από την πρώτη γραμμή με τριπλή προσβολή αποκαλώντας με "παπάρα","πεταμένε","πυροβολημένε","σαλιάρη" τη στιγμή που υποτίθεται ότι αποδέχεσαι την πρόσκληση του Αιθεροβάμονα για νέα αρχή. Αυτό δεν είναι δυναμιτισμός του όποιου καλού κλίματος πάει να δημιουργηθεί; Απευθύνεις σε εμένα πολλά πράγματα που δεν έχω σχέση ή δεν είναι αυτονόητα και ξεχνάς επιλεκτικά να αναφερθείς στις απρόκλητες προσβολές άλλων μελών. Υπάρχει και Θεός να ξέρεις... και δεν νομίζω ότι του αρέσει η αδικία που κάνεις.
Το να μην είναι ικανός κάποιος ως θεματοθέτης δεν είναι λόγος για να τον βρίζει ο κάθε άλλος όπως κάνεις και εσύ. Το να έχει ψυχολογικά προβλήματα πάλι δεν είναι λόγος να τον βρίζει και μάλιστα είναι και εγκληματικό να παίζει κανείς με τα νεύρα ενός τέτοιου ανθρώπου. Και όμως τα έχετε πει και κάνει όλα αυτά.

Εντάξει, θα σε αποκαλέσω λοιπόν "κ. ******** ********".



Με ποιο δικαίωμα μου αποδίδεις ονόματα και επίθετα τα οποία δεν έχω; ΑΥΤΟ δεν είναι κατάφορη παραβίαση των κανονισμών του φόρουμ; Διαχειριστές δεν υπάρχουν εδώ πέρα; Μου αποδίδεις ονοματεπώνυμο χωρίς να λες και γιατί το κάνεις. Έχεις κάποιο λόγο ή πρόβλημα με αυτόν ή απλά ψύχωση με το συγκεκριμένο άτομο; Ή φοβάσαι κάτι;
Το κείμενο σου δείχνει άλλο στυλ γραφής και μοιάζει σαν να γράφει ο περονόσπορος καισ αν να θέλεις πάσει θυσία να το πλήξεις.

quote:

Ικανοποημένος ; Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από τα παραπάνω & τι ακριβώς δεν είναι αυτονόητο ;



Η απόδοοση ονοματεπωνύμου σε εμένα τη στιγμη που δεν αποδέχθηκα κάτι τέτοιο ούτε έκανα κάτι τέτοιο σε κανέναν. Εσύ γιατί το κάνεις; Τι προσπαθείς να πετύχεις; Τι σου έχει ή σας έχει κάνει το συγκεκριμένο άτομο; Θέλετε να τον βρω και να του δείξω ότι τον αναφέρετε χωρίς να το ξέρει; Μπορώ να το κάνω γιατί έχω τα μέσα. Και νομίζω ότι δε θα σας αρέσει καθόλου αν συμβεί αυτό.




________________________
Έγινε παρέμβαση στο μήνυμα
25/06/2019
________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 09:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλετε να τον βρω και να του δείξω ότι τον αναφέρετε χωρίς να το ξέρει; Μπορώ να το κάνω γιατί έχω τα μέσα. Και νομίζω ότι δε θα σας αρέσει καθόλου αν συμβεί αυτό.

Πρέπει να ξέρεις πως ο κ. ******** ****** μας είναι πολύ αγαπητός. Τον λατρεύουμε.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 25/06/2019 09:48:52



________________________
Έγινε παρέμβαση στο μήνυμα
25/06/2019
________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 09:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν σε πρόσβαλε κανένας μας!


Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει προσβολή ή δεν παρακολουθείς τις συζητήσεις ή ψεύδεσαι.

quote:

Αντιθέτως, τα μέλη (κι εγώ μαζί τους) αναρωτηθήκαμε ποιες είναι οι απόψεις σου τις οποίες πεισματικά δεν έλεγες με το "αιτιολογικό" ότι πρέπει να σου απευθύνουμε p.m για να τις μάθουμε. Επίσης μας είπες πως για να μάθει κάποιος τις απόψεις σου, θα πρέπει να έχει ζήσει μαζί σου και να σε γνωρίσει καλά.


Συγχέεις λεγόμενα σε διαφορετικές περιστάσεις και με διαφορετικά συμφραζόμενα, σκόπιμα ή από αδυναμία διαχωρισμού των εννοιών.

quote:

Δεν το ξέραμε αγαπητέ ότι για να συζητήσουμε με κάποιον σε ένα ανοιχτό forum διαλόγου, θα πρέπει πρώτα να τον "πιάσουμε γκόμενο"!, συγνώμη κιόλας δηλ. Αναρωτηθήκαμε επίσης, γιατί δεν παραθέτεις πηγές για τα όσα ισχυρίζεσαι ενώ εσύ μας ειρωνευόσουν διαρκώς. Αυτά τα "πες την Κικίτσα, την Κλεοπάτρα ή την Κίρκη" να πας να τα πεις αλλού κ. Κατέρη, όχι εδώ.


Επαναλαμβάνεις την παραβατικότητα συμπεριφοράς με την απόδοση επωνύμου σε εμέναα. Δε θα σου βγει σε καλό. Έχεις ακούσει για τον Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (GDPR) και τις ποινές που προβλέπει; Να ετοιμάζεσαι σιγά σιγά γιατί θα ειδοποιήσω και τον κάτοχο του επωνύμου αν τον βρω. Υπάρχουν αρκετοί συνώνυμου όπως βλέπω αλλά θα βρω ποιος είναι να είσαι σίγουρος.

quote:

Πάνε στην Δράμα να τα πεις, σε κανέναν μπάρμαν το βράδυ, όταν θα πίνεις το ποτάκι σου. Σε περιμένουν άλλωστε όλοι (αστυνομικές & εισαγγελικές αρχές) εκεί με ανοιχτές αγκάλες.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από τα παραπάνω κ. Κατέρη ;



Δηλαδή προσβάλλεις ένα πρόσωπο εν αγνοία του γράφοντας ότι έχει εκκρεμότητες με την αστυνομία; Αυτό λέγεται συκοφαντική δυσφήμιση δια του τύπου. Ξέρεις τις ποινές ή είσαι τόσο πανικόβλήτος που δεν τις σκέφτεσαι; Καλά τι έχεις κάνει και τον φοβάσαι τόσο πολύ; Άνθρωπο σκότωσες ή μήπως τον "αυτοκτόνησες" στην Αγγλία ή στην Ελλάδα όπως μου είπε ένα πουλάκι ότι συνέβη με κάποια μέλη του εσωτέρικα; Προσπαθείς να με συνδέσεις με αυτόν και επίσης να το απαξιώσεις το πρόσωπο αυτό στα μάτια των άλλων μελών, όπως ήδη θα έχεις κάνει φαντάζομαι και στο παρελθόν για να καλύψεις δικές σου πράξεις. Τώρα όμως θα το μάθει!!! Λαγός τη φτέρη εκούναγε, κακό του κεφαλιού του!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 10:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άνθρωπο σκότωσες ή μήπως τον "αυτοκτόνησες" στην Αγγλία ή στην Ελλάδα όπως μου είπε ένα πουλάκι ότι συνέβη με κάποια μέλη του εσωτέρικα;

Ωχχχ ζιπ μας κατάλαβε. Η μπλέ φάλαινα που παίζουμε εδώ κάηκε. Καιρός να την κάνουμε για άλλα φόρουμ...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 10:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αν μου δείξεις ποιο ήταν το σημείο που σε προσέβαλα απρόκλητα να σου ζητήσω συγνώμη. Αλλά δεν υπάρχει τέτοιο και γιαυτό δεν μπορείς να βρεις αλλά μόνο δείχνεις την κακία του εαυτού σου συκοφαντώντας με συνεχώς και προσβάλλοντας με συνέχεια με υβριστικούς χαρακτηρισμούς πχ σάπιος κλπ. Συνέχισε. Εσύ χάνεις γιατί δείχνεις την ποιότητα της ψυχής σου.

Θα στο δείξω και εννοείται ότι περιμένω κάτι πολύ περισσότερο από μια απολογία!
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=4&TOPIC_ID=12434
quote:
Παπάρια μάντολες! Δεν υπάρχει συλλοσ=γιστικό σφάλμα στο να ζητάς να αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει κάτι. Μπορεί εξ ίσου να αποδείξει ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει κάτι. Δεν είναι εξ αρχής σφάλμα κάτι τέτοιο, Σφάλμα θα ήταν να ισχυριστεί κάποιος ότι υπάρχει το αντίθετο το -Χ επειδή δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του Χ. Σε μερικές περιπτώσεις δηλάδη όταν τα ενδεχόμενα είναι συμπληρωματικά συμβαίνει ή το ένα ή το άλλο και θα υπάρχει ένα από τα δύο. Η μη αποδειξη κάποιου δεν ξεκαθαρίζει τι από τα δύο συμβαίνει αλλά είναι βέβαιο ότι συμβαίνει ένα από τα δύο. Στην επρίτπωση μας δεν τίθεται θέμα συλλογιστικού σφάλματος διότι δεν ισχυρίστηκα τίποτε.
Εσύ ισχυρίστηκες. Ότι δεν υπάρχουν κείμενα σχετικά. προφανώς είσαι το ίδιο άτομο με τον kangaro γιατί ακολουθείς την ίδια τακτική.

quote:
Αναφέρεται πάνω από 5 φορές, αλλά εσύ δεν πρέπει να ασχολείσαι με αυτά. Δε σου κάνουν καλό.


Για τα απρόκλητα παραπάνω σχόλια τί έχεις να πείς;
Για αυτό είσαι καμμένο χαρτί για μένα. Δεν σε πρόσβαλλα πουθενά με την ανάρτησή μου, εσύ ξεκίνησες το παιχνίδι των προσβολών και φυσικά δεν έχεις κανένα δικαιώμα να μου πείς πότε θα σταματήσω. Γκέγκε;

Περιμένω την απολογία σου και όχι μόνο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 10:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα όμως θα το μάθει!!!

Το θέατρο του παραλόγου ο τύπος, ε ;

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 25/06/2019 10:29:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 10:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τώρα όμως θα το μάθει!!!

Το θέατρο του παραλόγου ο τύπος, ε ;

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 25/06/2019 10:29:59



Όσο και το να γραφουν δύο ή περισσότερα άτομα από τον ίδιο λογαριασμό και όσο παράλογο να συσχετίζεις ένα άτομο χωρίς κανένα στοχείο με κάποιον που έγραφε πριν χρόνια στο Εσωτέρικα. Αναρωτιέμαι τι είναι πιο παράλογο από αυτά;

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 25/06/2019 10:51:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 11:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν σε πρόσβαλε κανένας μας!


Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει προσβολή ή δεν παρακολουθείς τις συζητήσεις ή ψεύδεσαι.

Και εσύ σοβαρά προβλήματα κατανόησης. Ακόμα περιμένω την συγνώμη σου που υποσχέθηκες!


quote:
Δηλαδή προσβάλλεις ένα πρόσωπο εν αγνοία του γράφοντας ότι έχει εκκρεμότητες με την αστυνομία; Αυτό λέγεται συκοφαντική δυσφήμιση δια του τύπου. Ξέρεις τις ποινές ή είσαι τόσο πανικόβλήτος που δεν τις σκέφτεσαι; Καλά τι έχεις κάνει και τον φοβάσαι τόσο πολύ; Άνθρωπο σκότωσες ή μήπως τον "αυτοκτόνησες" στην Αγγλία ή στην Ελλάδα όπως μου είπε ένα πουλάκι ότι συνέβη με κάποια μέλη του εσωτέρικα; Προσπαθείς να με συνδέσεις με αυτόν και επίσης να το απαξιώσεις το πρόσωπο αυτό στα μάτια των άλλων μελών, όπως ήδη θα έχεις κάνει φαντάζομαι και στο παρελθόν για να καλύψεις δικές σου πράξεις. Τώρα όμως θα το μάθει!!! Λαγός τη φτέρη εκούναγε, κακό του κεφαλιού του!!!

Και εσένα πως σε αφορά το γεγονός; Ξέρεις αν το πρόσωπο είναι πραγματικό ή όχι; Το συγκεκριμένο άτομο μόνο έχει έννομο συμφέρον να κάνει μήνυση.
Και φυσικά αυτές οι απειλές είναι χωρίς αντίκρυσμα γιατί θα πρέπει να καταγγείλει ο ενδιαφερόμενος τον κανγκουρώ. Καλή τύχη φίλε!

Edited by - Peronosporos on 25/06/2019 11:02:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 12:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Δεν σε πρόσβαλε κανένας μας!


Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει προσβολή ή δεν παρακολουθείς τις συζητήσεις ή ψεύδεσαι.

Και εσύ σοβαρά προβλήματα κατανόησης. Ακόμα περιμένω την συγνώμη σου που υποσχέθηκες!


quote:
Δηλαδή προσβάλλεις ένα πρόσωπο εν αγνοία του γράφοντας ότι έχει εκκρεμότητες με την αστυνομία; Αυτό λέγεται συκοφαντική δυσφήμιση δια του τύπου. Ξέρεις τις ποινές ή είσαι τόσο πανικόβλήτος που δεν τις σκέφτεσαι; Καλά τι έχεις κάνει και τον φοβάσαι τόσο πολύ; Άνθρωπο σκότωσες ή μήπως τον "αυτοκτόνησες" στην Αγγλία ή στην Ελλάδα όπως μου είπε ένα πουλάκι ότι συνέβη με κάποια μέλη του εσωτέρικα; Προσπαθείς να με συνδέσεις με αυτόν και επίσης να το απαξιώσεις το πρόσωπο αυτό στα μάτια των άλλων μελών, όπως ήδη θα έχεις κάνει φαντάζομαι και στο παρελθόν για να καλύψεις δικές σου πράξεις. Τώρα όμως θα το μάθει!!! Λαγός τη φτέρη εκούναγε, κακό του κεφαλιού του!!!

Και εσένα πως σε αφορά το γεγονός; Ξέρεις αν το πρόσωπο είναι πραγματικό ή όχι; Το συγκεκριμένο άτομο μόνο έχει έννομο συμφέρον να κάνει μήνυση.
Και φυσικά αυτές οι απειλές είναι χωρίς αντίκρυσμα γιατί θα πρέπει να καταγγείλει ο ενδιαφερόμενος τον κανγκουρώ. Καλή τύχη φίλε!

Edited by - Peronosporos on 25/06/2019 11:02:06



Τον καγκουρώ που ήσουν εσύ εννοείς.
Τον εντόπισα και θα ενημερωθεί αυθημερόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 13:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

Δεν σε πρόσβαλε κανένας μας!


Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει προσβολή ή δεν παρακολουθείς τις συζητήσεις ή ψεύδεσαι.

Και εσύ σοβαρά προβλήματα κατανόησης. Ακόμα περιμένω την συγνώμη σου που υποσχέθηκες!


quote:
Δηλαδή προσβάλλεις ένα πρόσωπο εν αγνοία του γράφοντας ότι έχει εκκρεμότητες με την αστυνομία; Αυτό λέγεται συκοφαντική δυσφήμιση δια του τύπου. Ξέρεις τις ποινές ή είσαι τόσο πανικόβλήτος που δεν τις σκέφτεσαι; Καλά τι έχεις κάνει και τον φοβάσαι τόσο πολύ; Άνθρωπο σκότωσες ή μήπως τον "αυτοκτόνησες" στην Αγγλία ή στην Ελλάδα όπως μου είπε ένα πουλάκι ότι συνέβη με κάποια μέλη του εσωτέρικα; Προσπαθείς να με συνδέσεις με αυτόν και επίσης να το απαξιώσεις το πρόσωπο αυτό στα μάτια των άλλων μελών, όπως ήδη θα έχεις κάνει φαντάζομαι και στο παρελθόν για να καλύψεις δικές σου πράξεις. Τώρα όμως θα το μάθει!!! Λαγός τη φτέρη εκούναγε, κακό του κεφαλιού του!!!

Και εσένα πως σε αφορά το γεγονός; Ξέρεις αν το πρόσωπο είναι πραγματικό ή όχι; Το συγκεκριμένο άτομο μόνο έχει έννομο συμφέρον να κάνει μήνυση.
Και φυσικά αυτές οι απειλές είναι χωρίς αντίκρυσμα γιατί θα πρέπει να καταγγείλει ο ενδιαφερόμενος τον κανγκουρώ. Καλή τύχη φίλε!

Edited by - Peronosporos on 25/06/2019 11:02:06



Τον καγκουρώ που ήσουν εσύ εννοείς.
Τον εντόπισα και θα ενημερωθεί αυθημερόν.




Εγώ δεν εχω καμία σχέση με τον κανγκουρώ. Οι καφέδες και τα ταρώ δεν στο είπαν;
Περιμένω την απολογία σου μην ξεχνιόμαστε ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τον καγκουρώ που ήσουν εσύ εννοείς.

Δεν έχω καμία σχέση με το μέλος Peronosporos.

Ειλικρινά, είσαι ο πιο άρρωστος άνθρωπος που έχω γνωρίσει τόσα χρόνια εδώ μέσα. Σε λυπάμαι φίλε ... ειλικρινά.

AitheroVamon, συγνώμη, δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί του.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 25/06/2019 14:06:01

________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
25/06/2019
_________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί του.

Ούτε εγω άλλο με εσένα zip και το ξέρεις.
Σου εχω δώσει τόσες ευκαιρίες και το μόνο που κάνεις είναι να επιβεβαιώνεις όλους αυτούς που αντιδρούσαν με την επανεμφάνιση σου και ήμουν ο μόνος που διαφώνησα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις p.m.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου εχω δώσει τόσες ευκαιρίες και το μόνο που κάνεις είναι να επιβεβαιώνεις όλους αυτούς που αντιδρούσαν με την επανεμφάνιση σου και ήμουν ο μόνος που διαφώνησα

Έχεις δίκιο. Πάσο ...

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 21:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί του.

Ούτε εγω άλλο με εσένα zip και το ξέρεις.
Σου εχω δώσει τόσες ευκαιρίες και το μόνο που κάνεις είναι lll να επιβεβαιώνεις όλους αυτούς που αντιδρούσαν με την επανεμφάνιση σου και ήμουν ο μόνος που διαφώνησα




Ευχαριστώ Αιθεροβάμων για την παρέμβασή σου. Φαίνεται πως μπορώ να ελπίζω στη διαχείριση η οποία τηρεί τους κανόνες. Το zip είναι παλαιό μέλος; Είναι το νυν kangaro;;; Δες την πιθανότητα να εναλλάσσονται στους λογαριασμούς. Μερικές φορές διαβάζεις το Χ και το κείμενο είναι σαν του Ψ ακόμη και στα ορθογραφικά λάθη.

Οπότε μπορεί να μην είναι ένα άτομο πίσω από κάθε λογαριασμό.
Να επανέλθει το θέμα στην ομαλή ροή του για όσους ενδιαφέρονται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 09:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τον καγκουρώ που ήσουν εσύ εννοείς.

Δεν έχω καμία σχέση με το μέλος Peronosporos.

Ειλικρινά, είσαι ο πιο άρρωστος άνθρωπος που έχω γνωρίσει τόσα χρόνια εδώ μέσα. Σε λυπάμαι φίλε ... ειλικρινά.

AitheroVamon, συγνώμη, δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί του.

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 25/06/2019 14:06:01

________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
25/06/2019
_________________________



Από την έκφραση και μόνο "ο πιο άρρωστος άνθρωπος" που χρησιμοποίησες αντιλαμβάνομαι την ψυχική σου κατάσταση και τη διανοητική. Τέτοιες εκφράσεις χρησιμοποιούν μόνο εκείνοι που είναι οι ίδιοι άρρωστοι και προβληματικοί και θέλουν να νιώσουν καλύτερα υποβιβάζοντας τους άλλους. Οι υγιείς δεν βλέπουν άρρωστους τους άλλους αλλά και αν τους βλέπουν δεν βιάζονται να τους προσβάλλουν ακόμη και αν δεχτούν επίθεση γιατί αναγνωρίζουν ότι έχουν εν μέρει τουλάχιστον το ακαταλόγιστο. Θεωρώ ότι έχεις το ακαταλόγιστο και ότι δεν είσαι το ίδιο πρόσωπο με εκείνον που αρχικά έγραφε με το ίδιο ψευδώνυμο. Άλλαξε και η υπογραφή και την έκανες και τεράστια νομίζοντας ότι δεν το είχα προσέξει επειδή δεν το σχολίασα. Πολλά βλέπω και δεν τα σχολιάζω. Έχει περάσει από το μυαλό σου το ενδεχόμενο να ξέρω κάθε φορά ποιος γράφει με κάποιο ψευδώνυμο; Κάθε φορά με οποιοδήποτε ψευδώνυμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 14:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει περάσει από το μυαλό σου το ενδεχόμενο να ξέρω κάθε φορά ποιος γράφει με κάποιο ψευδώνυμο; Κάθε φορά με οποιοδήποτε ψευδώνυμο.

Τι λες βρε θηρίο; Το 'παθες κι εσύ; Γιατί το χα πάθει κι εγώ. Για ένα διάστημα, όποιο τρολ έβλεπα, νόμιζα πως ήταν ο admin η έστω κάποιος mod. Κατέληξα ότι κάτι ρίχνουν στο νερό, δεν εξηγείται διαφορετικά. Ίσως το φθόριο τα προκαλεί αυτά, μαζί με -ποιος ξέρει- τι άλλα.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 14:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Έχει περάσει από το μυαλό σου το ενδεχόμενο να ξέρω κάθε φορά ποιος γράφει με κάποιο ψευδώνυμο; Κάθε φορά με οποιοδήποτε ψευδώνυμο.

Τι λες βρε θηρίο; Το 'παθες κι εσύ; Γιατί το χα πάθει κι εγώ. Για ένα διάστημα, όποιο τρολ έβλεπα, νόμιζα πως ήταν ο admin η έστω κάποιος mod. Κατέληξα ότι κάτι ρίχνουν στο νερό, δεν εξηγείται διαφορετικά. Ίσως το φθόριο τα προκαλεί αυτά, μαζί με -ποιος ξέρει- τι άλλα.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Κληρονομικό χάρισμα λέμε.
Ταρό, καφεμαντεία, Γκούρτζιεφ και ορθόδοξη εκκλησία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 15:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... και Tuesday Lobsang Rampa!

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 18:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ κι εγώ απ' τη μεριά μου.. Με απολογητική διάθεση να σας πω ότι δεν διάβασα σχεδόν τίποτε άλλο εξόν του αρχικού μηνύματος..
Αλλά δεν αισθάνομαι να έχασα κάτι σημαντικό, παρ' όλα αυτά..
Κάνω κι εγώ τις εμφανίσεις μου σαν autoguest star που είμαι..
αυτοπρόσκλητος σταρ εννοώ..

Λοιπόν θα καταθέσω συνοπτικά κι εγώ την άποψή μου επί του θέματος..

Έχουμε ένα σώμα. Το μόνο σίγουρο.

Οτιδήποτε συμβαίνει πέραν των νόμων της φύσης, οποιαδήποτε μεταθανάτια εμπειρία ή μεταγενέθλια μετενσάρκωση (πρώτη φορά το διάβασα κι εγώ αυτό εδώ) ή ταξίδι στο χρόνο ή στο χώρο κλπ. συμβαίνουν μόνο μέσα στο μυαλό μας.
Και συνήθως όταν μας συμβαίνουν είμαστε (και λογικά και δικαιολογημένα) εκτός πραγματικότητας.
Οι άλλοι δηλ. μας αντιμετωπίζουν σαν ασθενείς που χρειάζονται βοήθεια.

Συγγνώμη για αυτό που θα πω, αλλά όλες οι θρησκείες και φιλοσοφίες, δυτικές ή ανατολικές, απ' τη στιγμή που δεν σέβονται το υπαρκτό, το δεδομένο, το φυσικό όπως το αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας και απ' τη στιγμή που προσπαθούν να το υπερβούν κάνοντας λογικά άλματα προκειμένου να ικανοποιήσουν τη δέσμευση, που ΣΩΣΤΑ μας έχει οριστεί από τους νόμους της φύσης (είναι ένας έλεγχός μας αυτός και ουσιαστικά η φύση ξέρει τι κάνει και οι νόμοι της όταν τους σεβόμαστε οδηγούν στην ελευθερία μας και όχι το αντίθετο, εννοώντας με αυτό όχι ότι η φύση είναι έξω από εμάς που μας ορίζει αλλά ότι οι νόμοι της μορφώθηκαν ταυτόχρονα με εμάς οπότε είναι συνυφασμένοι με την ύπαρξή μας), απ' τη στιγμή λοιπόν που ο άνθρωπος δια της φιλοσοφίας του αψηφά τους νόμους της φύσης είναι επόμενο ότι αυτοί οι νόμοι της φύσης θα στραφούν εναντίον του με τη μορφή μιας πχ ψυχικής-νοητικής ασθένειας..
Όσοι παίρνουν (χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου) στα σοβαρά οτιδήποτε το μεταφυσικό έχει λεχθεί ή διαδίδεται γενικώς, χωρίς να έχουν βάσεις επί της λογικής, είναι υποψήφια θύματα κάποιας ψυχικής νόσου..

Και τις πιο γερές βάσεις της λογικής που θα βοηθούσαν όλους αυτούς που παίρνουν τα μυαλά τους αέρα κατά καιρούς και νομίζουν ότι μπορούν να ταξιδέψουν στο χρόνο ή να ότι είναι η μετενσάρκωση του Βούδα ή του Χριστού κλπ.., θα προσέφερε αδιαμφισβήτητα η σπουδή της φιλοσοφίας..

Η φιλοσοφία είναι η μόνη εκ των επιστημών - αν μπορεί να χαρακτηριστεί επιστήμη, αφού είναι ουσιαστικά η αφετηρία όλων των επιστημών - είναι λοιπόν η μόνη που μπορεί να καταπιαστεί με το οποιοδήποτε μεταφυσικό ζήτημα ή να το επιλύσει εξ' αρχής χωρίς να χρειαστεί να εξειδικευτεί σε αυτό, απλά και μόνο αναλύοντάς το με τη λογική, αναζητώντας πάντα τα αίτια που κρύβονται πίσω απ' το καθετί.. Και αυτή είναι η γοητεία της άλλωστε αλλά και η ειδοποιός της διαφορά προς τις υπόλοιπες επιστήμες που ξεπήδησαν από αυτήν και ασχολούνται με το αποτέλεσμα εν ολίγοις χωρίς να μπορούν να αγγίξουν ιδιαίτερα την αιτία..

Δεν θα ξεχάσω το πόσο πολύ με βοήθησε ψυχολογικά η φιλοσοφία κατά την πρώτη μου επαφή μαζί της στα σχολικά μου έτη, αλλά και το πόσο πολύ ταλαιπωρήθηκα ψυχικά ούσα μακριά από τα χνάρια της επί δεκαετίας plus..

Μόλις έπλεξα ένα εγκώμιο για την φιλοσοφία..
Τώρα που βαριέμαι να διαβάσω κάτι σχετικό με φιλοσοφία, είπα να σπαταλήσω το χρόνο μου, με το να εξαίρω την πολύτιμη αυτή συνεισφορά της στην ανθρώπινη σκέψη..

Και με αφορμή αυτή τη βαρεμάρα μου προς το διάβασμα, ας κάνω εδώ μια προτροπή γενική : να διαβάζουμε περισσότερο, να σκεφτόμαστε όσο πρέπει (ούτε πολύ ούτε λίγο) και να γράφουμε λιγότερο στα φόρουμ..

Εξ' άλλου αν είσαι πολυδιαβασμένος, δεν έχεις ανάγκη να γράφεις σε φόρουμ.. Θα είσαι κάτι άλλο, κάπου αλλού, θα αξιοποιείς τις γνώσεις σου πχ γράφοντας βιβλία, διδάσκοντας, παράγοντας τέχνη δεν ξέρω, κάπως αλλιώς τέλος πάντων..
Αν δεν έχεις διαβάσει τι θα έχεις μετά να μοιραστείς;

Εσείς πχ, κι εγώ έστω έτσι σαν κομήτης όπως εμφανίζομαι, μοιραζόμαστε κάτι από τα λίγα που ξέρει ο καθένας μας και ο λόγος που το κάνουμε δεν είναι γιατί θέλουμε τόσο να μάθουμε κάτι καινούργιο..
Γιατί συνήθως αυτό που βλέπει κανείς σε ένα φόρουμ είναι τον καθένα να επιμένει στην άποψή του και να είναι μπετόν αρμέ ως προς το ενδεχόμενο αλλαγής πλεύσης του..

Αν θέλαμε πραγματικά να μάθουμε, θα διαβάζαμε παραπάνω και δεν θα αναλωνόμασταν σε συζητήσεις με ανθρώπους που ενδεχομένως και το πιθανότερο είναι, να γνωρίζουν λιγότερα από εμάς..

Ο λόγος που το κάνουμε λοιπόν, είναι είτε επικοινωνιακός, δηλ θέλουμε να επικοινωνήσουμε τη σκέψη μας ώστε να ακουστεί η φωνή μας και να γίνουμε αρεστοί και αποδεκτοί, είτε θέλουμε απλά να περάσουμε την ώρα μας επειδή τελειώσαμε τη δουλειά μας και είπαμε "εε ας μπούμε και στο φόρουμ να δούμε τι μαργαριτάρι θα αλιεύσουμε σήμερα.."

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που αγωνιούν να λάβουν κάποιες απαντήσεις στις απορίες τους και γι' αυτό έρχονται εδώ, οπότε σε αυτούς απευθύνομαι κυρίως και λέω : το φόρουμ δεν είναι ο πιο ενδεδειγμένος τόπος επίλυσης αποριών αλλά επίλυσης προσωπικών διαφορών, θα έλεγα..

Αυτά είχα να καταθέσω ως γενικές παρατηρήσεις..
Μιας και δεν μπαίνω συχνά, οτιδήποτε τετριμμένο και δεδομένο για εσάς όπως είναι οι μεταξύ σας λογομαχίες, μου φαίνεται καινούργιο εμένα και ως άξιο σχολιασμού..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 22:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας χαιρετώ κι εγώ απ' τη μεριά μου.. Με απολογητική διάθεση να σας πω ότι δεν διάβασα σχεδόν τίποτε άλλο εξόν του αρχικού μηνύματος..


Καλώς ήρθες στο παρόν θέμα!

quote:

Αλλά δεν αισθάνομαι να έχασα κάτι σημαντικό, παρ' όλα αυτά..
Κάνω κι εγώ τις εμφανίσεις μου σαν autoguest star που είμαι..
αυτοπρόσκλητος σταρ εννοώ..

Λοιπόν θα καταθέσω συνοπτικά κι εγώ την άποψή μου επί του θέματος..

Έχουμε ένα σώμα. Το μόνο σίγουρο.



Δεν είναι σίγουρο και ότι πρκύπτει ως λογική συνεπαγωγή από κάτι ήδη σίγουρο; Πχ. ξέρουμε ότι έχυμε σώμα επειδή το αισθανομαστε. Συνεπώς η σιγουριά της ύπαρξής του προέρχεται από τη λογική συνεπαγωγή: έχω αισθήσεις και δέχομαι ως αληθινά όσα δείχνουν αυτές και αφού αισθάνομαι το σώμα έχω σώμα. Στον παραπάνω συλλογισμό που γίνεται αυτόματα υπάρχει ένα αδύνατο σημείο: οι αισθήσεις δεν είναι ποτέ απόλυτα ακριβείς ούτε σταθερές σε απόδοση. Απλά το σημειώνω ως σημείωση (1)

quote:

Οτιδήποτε συμβαίνει πέραν των νόμων της φύσης, οποιαδήποτε μεταθανάτια εμπειρία ή μεταγενέθλια μετενσάρκωση (πρώτη φορά το διάβασα κι εγώ αυτό εδώ) ή ταξίδι στο χρόνο ή στο χώρο κλπ. συμβαίνουν μόνο μέσα στο μυαλό μας.


Αυτό πως το ξέρεις; Το γεγονός ότι κάτι δεν το αισθανόμαστε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Αφού αλληλεπιδρά με κάτι υπαρκτό είναι σίγουρα και αυτό υπαρκτό. Αν μιλάμε για την ψυχή μιας και εκεί παραπέμπουν οι μεταθανάτιες εμπειρίες και η μεταγενέθλια μετενσάρκωση, τότε αυτή δε μπορεί να είναι μόνο μέσα στο κεφάλι μας (στη φαντασία μας δηλαδή) αλλά έχει και πραγματική ύπαρξη. Πως το ξέρυμε; Από το ότι κινεί το σώμα μας σε όλη τη ζωή κατά τις επιθυμίες και τις σκέψεις μας. Πως μπορεί η σκέψη και γίνεται πράξη; Μέσω των νεύρων που συνδέονται με τον εγκέφαλο και αυτός μαζί με όλο το σώμα με την ψυχή. Η μεταγενέθλια μετενσάρκωση δεν είναι καινούρια ιδέα αλλά πολύ παλιά. Και στην Ινδία υπάρχουν αναφορές αλλά και αλλού σε αφρικανικά θρησκεύματα. Μάλιστα ο Ιαν Στήβενσον που έκανε μια έρευνα για τη μετενσάρκωση σε Ανατολή και Δύση είχε καταγράψει και τέτοιες περιπτώσεις. Μίλησε με δύο ή τρεις νομίζω τόσο σε μικρή ηλικία όσο θυμόντουσαν πράγματα και ξανάμίλησε μετά από χρόνια που είχαν ξεχάσει τα περισσότερα. Η ή ιδέα είναι ότι σε μερικές περιπτώσεις είναι δυνατό να εισέλθει μόνιμα σε σώμα άλλου ένας ήδη ζωντανός ενσαρκωμένος νους που λειτουργεί σε άλλο σώμα. Αυτό αναφέρεται και στα Γιόγκα Σούτρας του Παταντζάλι και θεωρείται μία από τις μικρές σίντι (δυνάμεις) των γιόγκι , 19 σε αριθμό ενώ οι μεγάλες είναι 8. Όμως και στις θρησκευτικές παραδόσεις υπάρχουν αναφορές ότι είναι εφικτό αλλά αυτό αναφέρεται όσον αφορά το χριστιανισμό μόνο στην περίπτωση που κάποιο πνεύμα εισέλθει και αναζωογονήσει το σώμα ενός νεκρού ή που κάποιος μάγος θα το κάνει όπως ήταν ο Κύνωπας στην Πάτμο που συγκρούσθηκε με τον Ιωάννη το θεολόγο. Στις άλλες θρησκείες όπως ο βουδδισμός πχ. αναφέρονται κάποιες περιπτώσεις. Ο Ράμπα έλεγε ότι υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις στην Ιστορία. Από στατιστικές ατυχημάτων πάντα υπάρχουν μερικές όπου αλλάζει κανείς προσωπικότητα μετά το ατύχημα και χάνει και τη μνήμη του.

quote:

Και συνήθως όταν μας συμβαίνουν είμαστε (και λογικά και δικαιολογημένα) εκτός πραγματικότητας.
Οι άλλοι δηλ. μας αντιμετωπίζουν σαν ασθενείς που χρειάζονται βοήθεια.


Δεν είμαστε εκτός πραγματικότητας επειδή απλά προσωρινά μας συμβαίνει κάτι. Όλα μέρος της πραγματικότητας είναι.

quote:

Συγγνώμη για αυτό που θα πω, αλλά όλες οι θρησκείες και φιλοσοφίες, δυτικές ή ανατολικές, απ' τη στιγμή που δεν σέβονται το υπαρκτό, το δεδομένο, το φυσικό όπως το αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας και απ' τη στιγμή που προσπαθούν να το υπερβούν κάνοντας λογικά άλματα προκειμένου να ικανοποιήσουν τη δέσμευση, που ΣΩΣΤΑ μας έχει οριστεί από τους νόμους της φύσης (είναι ένας έλεγχός μας αυτός και ουσιαστικά η φύση ξέρει τι κάνει και οι νόμοι της όταν τους σεβόμαστε οδηγούν στην ελευθερία μας και όχι το αντίθετο, εννοώντας με αυτό όχι ότι η φύση είναι έξω από εμάς που μας ορίζει αλλά ότι οι νόμοι της μορφώθηκαν ταυτόχρονα με εμάς οπότε είναι συνυφασμένοι με την ύπαρξή μας), απ' τη στιγμή λοιπόν που ο άνθρωπος δια της φιλοσοφίας του αψηφά τους νόμους της φύσης είναι επόμενο ότι αυτοί οι νόμοι της φύσης θα στραφούν εναντίον του με τη μορφή μιας πχ ψυχικής-νοητικής ασθένειας..


Η φιλοσοφία δεν αψηφά τους νόμους της φύσης ούτε τους παραβιάζει (μάλλον αυτό ήθελες να πεις).Μέσω της φιλοσοφίας τους γνωρίζουμε και εναρμονιζόμαστε με αυτούς.

quote:

Όσοι παίρνουν (χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου) στα σοβαρά οτιδήποτε το μεταφυσικό έχει λεχθεί ή διαδίδεται γενικώς, χωρίς να έχουν βάσεις επί της λογικής, είναι υποψήφια θύματα κάποιας ψυχικής νόσου..


Αν λειτουργούν χωρίς λογική είναι ήδη σε ψυχική ασθένεια. Αυτή είναι η βάση της ψυχικής ασθένειας, η έλλειψη λογικής. Αν υπάρχει αυτή η έλλειψη δεν χρειάζεται να δεχτούν κάτι μεταφυσικό. Και φυσικό να είναι θα προκληθεί ψυχασθένεια λόγω της έλλειψης λογικής γιατί θα φανατίζονται.

quote:

Και τις πιο γερές βάσεις της λογικής που θα βοηθούσαν όλους αυτούς που παίρνουν τα μυαλά τους αέρα κατά καιρούς και νομίζουν ότι μπορούν να ταξιδέψουν στο χρόνο ή να ότι είναι η μετενσάρκωση του Βούδα ή του Χριστού κλπ.., θα προσέφερε αδιαμφισβήτητα η σπουδή της φιλοσοφίας..


Σωστά.
quote:

Η φιλοσοφία είναι η μόνη εκ των επιστημών - αν μπορεί να χαρακτηριστεί επιστήμη, αφού είναι ουσιαστικά η αφετηρία όλων των επιστημών - είναι λοιπόν η μόνη που μπορεί να καταπιαστεί με το οποιοδήποτε μεταφυσικό ζήτημα ή να το επιλύσει εξ' αρχής χωρίς να χρειαστεί να εξειδικευτεί σε αυτό, απλά και μόνο αναλύοντάς το με τη λογική, αναζητώντας πάντα τα αίτια που κρύβονται πίσω απ' το καθετί.. Και αυτή είναι η γοητεία της άλλωστε αλλά και η ειδοποιός της διαφορά προς τις υπόλοιπες επιστήμες που ξεπήδησαν από αυτήν και ασχολούνται με το αποτέλεσμα εν ολίγοις χωρίς να μπορούν να αγγίξουν ιδιαίτερα την αιτία..


ΟΚ

quote:

Δεν θα ξεχάσω το πόσο πολύ με βοήθησε ψυχολογικά η φιλοσοφία κατά την πρώτη μου επαφή μαζί της στα σχολικά μου έτη, αλλά και το πόσο πολύ ταλαιπωρήθηκα ψυχικά ούσα μακριά από τα χνάρια της επί δεκαετίας plus..


Ωραία ... νομίζω σε πολλούς έχουν συμβεί παρόμοια πράγματα

quote:

Μόλις έπλεξα ένα εγκώμιο για την φιλοσοφία..
Τώρα που βαριέμαι να διαβάσω κάτι σχετικό με φιλοσοφία, είπα να σπαταλήσω το χρόνο μου, με το να εξαίρω την πολύτιμη αυτή συνεισφορά της στην ανθρώπινη σκέψη..

Και με αφορμή αυτή τη βαρεμάρα μου προς το διάβασμα, ας κάνω εδώ μια προτροπή γενική : να διαβάζουμε περισσότερο, να σκεφτόμαστε όσο πρέπει (ούτε πολύ ούτε λίγο) και να γράφουμε λιγότερο στα φόρουμ..

Εξ' άλλου αν είσαι πολυδιαβασμένος, δεν έχεις ανάγκη να γράφεις σε φόρουμ.. Θα είσαι κάτι άλλο, κάπου αλλού, θα αξιοποιείς τις γνώσεις σου πχ γράφοντας βιβλία, διδάσκοντας, παράγοντας τέχνη δεν ξέρω, κάπως αλλιώς τέλος πάντων..
Αν δεν έχεις διαβάσει τι θα έχεις μετά να μοιραστείς;



Σωστά αλλά και το γράφεις σε φόρουμ μπορεί να είναι τέχνη. Αν θελήσει κάποιος να γράψει ένα βιβλίο χρειάζεται κάποιον να κάνει τα διαδικαστικά, να οργανώσει την ύλη κλπ. Μπορεί να μην προλαβαίνει ή να μην μπορεί να υποστεί το κόστος. Το ίδιο και τα άλλα. Η ωραιότερη ενασχόληση νομίζω ότι είναι το να γνωρίζεις τον ψυχικό κόσμο και να τον αναλύεις ενός αγαπημένου προσώπου μαζί με
τον δικό σου μέσα από την καθημερινή εμπειρία. Αυτό μπορεί να μην τελειώνει ποτέ αλλά να είναι πάντα ζωντανό και ζωηρό αν είναι τα δύο μέρη αλληλοσυμπληρούμενα.

quote:

Εσείς πχ, κι εγώ έστω έτσι σαν κομήτης όπως εμφανίζομαι, μοιραζόμαστε κάτι από τα λίγα που ξέρει ο καθένας μας και ο λόγος που το κάνουμε δεν είναι γιατί θέλουμε τόσο να μάθουμε κάτι καινούργιο..
Γιατί συνήθως αυτό που βλέπει κανείς σε ένα φόρουμ είναι τον καθένα να επιμένει στην άποψή του και να είναι μπετόν αρμέ ως προς το ενδεχόμενο αλλαγής πλεύσης του..

Αν θέλαμε πραγματικά να μάθουμε, θα διαβάζαμε παραπάνω και δεν θα αναλωνόμασταν σε συζητήσεις με ανθρώπους που ενδεχομένως και το πιθανότερο είναι, να γνωρίζουν λιγότερα από εμάς..



Σωστά μάλλον ...

quote:

Ο λόγος που το κάνουμε λοιπόν, είναι είτε επικοινωνιακός, δηλ θέλουμε να επικοινωνήσουμε τη σκέψη μας ώστε να ακουστεί η φωνή μας και να γίνουμε αρεστοί και αποδεκτοί, είτε θέλουμε απλά να περάσουμε την ώρα μας επειδή τελειώσαμε τη δουλειά μας και είπαμε "εε ας μπούμε και στο φόρουμ να δούμε τι μαργαριτάρι θα αλιεύσουμε σήμερα.."

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που αγωνιούν να λάβουν κάποιες απαντήσεις στις απορίες τους και γι' αυτό έρχονται εδώ, οπότε σε αυτούς απευθύνομαι κυρίως και λέω : το φόρουμ δεν είναι ο πιο ενδεδειγμένος τόπος επίλυσης αποριών αλλά επίλυσης προσωπικών διαφορών, θα έλεγα..

Αυτά είχα να καταθέσω ως γενικές παρατηρήσεις..
Μιας και δεν μπαίνω συχνά, οτιδήποτε τετριμμένο και δεδομένο για εσάς όπως είναι οι μεταξύ σας λογομαχίες, μου φαίνεται καινούργιο εμένα και ως άξιο σχολιασμού..



Ο λόγος που θέλουμε να επικοινωνήσουμε τη σκέψη μας είναι μόνο το να γίνουμε αρεστοί και αποδεκτοί; Δεν υπάρχει πιθανότητα κάποιοι να θέλουν να προσφέρουν κάτι στους άλλου; Όταν ένας ζωγράφος εμπνέεται ένα έργο δεν σκέφτεται εκείνη τη στιγμή αν θα γίνει αποδεκτός ή αρεστός. Χαίρεται που αποτυπώνει τη σύλληψή του στην ύλη. Παίρνει ήδη την ανταμοιβή του από αυτό και δεν περιμένει την αποδοχή. Αυτός ο τρόπος λειτουργίας νομίζω ότι υπάρχει σε κάθε επάγγελμα ή ιδιότητα. Πχ ο δάσκαλος που διδάσκει μαθηματικά δεν χαίρεται όταν βρει έναν τρόπο ώστε οι μαθητές του να κατανοήσουν ευκολότερα το μάθημα; Δεν το κάνει για την ανταμοιβή για τη χαρά της μάθησης και της ανακάλυψης που βιώνει και εκείνος μαζί τους. Ο Πλάτωνας μάλλον την ονόμαζε μανία των Μουσών. Είναι εξίσου σημαντική όπως και οι άλλες τρεις.
https://antikleidi.com/2018/06/27/plato_trela/



μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε· ἔλεγχε σοφόν, καὶ ἀγαπήσει σε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 22:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλώς τη Γεωργίτσα μας... Καλά το είπα το ψευδώνυμο; Μην αναφέρω τίποτε άλλο και γίνουν αποκαλύψεις ότι πάλι σε καταδιώκει κάποιος μανιακός που θέλει να μάθει τα στοιχεία σου; Μόνο αυτό μας έλειπε τώρα.

Γράφεις:

quote:
Οτιδήποτε συμβαίνει πέραν των νόμων της φύσης, οποιαδήποτε μεταθανάτια εμπειρία ή μεταγενέθλια μετενσάρκωση (πρώτη φορά το διάβασα κι εγώ αυτό εδώ) ή ταξίδι στο χρόνο ή στο χώρο κλπ. συμβαίνουν μόνο μέσα στο μυαλό μας.
Και συνήθως όταν μας συμβαίνουν είμαστε (και λογικά και δικαιολογημένα) εκτός πραγματικότητας.
Οι άλλοι δηλ. μας αντιμετωπίζουν σαν ασθενείς που χρειάζονται βοήθεια.

Πρώτον. Δεν ξέρεις ποιοι είναι οι νόμοι της φύσης. Κανένας βασικά δεν ξέρει, ούτε καν αν υφίστανται νόμοι και δεν είναι ανθρώπινη ψευδαίσθηση και αυτοί. Εδω αν σε ρωτήσω κάτι πολύ απλό, πχ πόσες είναι οι θεμελιώδεις δυνάμεις σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα, είμαι σίγουρος ότι θα γκουγκλάρεις και θα μου απαντήσεις με ότι βρεις μπροστά σου, το οποίο θα ναι λάθος. Δεν ξέρεις λοιπόν, ούτε σε ποιους νόμους έχουν καταλήξει οι άνθρωποι. Άσε που κι αυτοί είναι υπό αναθεώρηση, γιατί δεν περιγράφουν με απόλυτη ακρίβεια τα φυσικά φαινόμενα, ούτε καν τα γνωστά.

Εφόσον δεν τα ξέρεις όλα αυτά, πήγες βρε θηρίο και ανακάλυψες ποια πράγματα συμβαίνουν μέσα στο μυαλό μας; Εδώ είμαι σίγουρος ότι δεν ξέρεις αυτά που συμβαίνουν μέσα στο δικό σου μυαλό, μπορείς και ξέρεις τι γίνεται στα μυαλά στων άλλων; Πάντως δεν θα σε αντιμετωπίσουν σαν ασθενή, εάν αναφέρεις τέτοια γεγονότα. Σαν ψεύτη πιθανόν ναι. Το θέμα Γεωργίτσα μας είναι το τι λες, πως το λες και σε ποιους. Αυτό κάνει τη διαφορά λογικού και ασθενή.

Υπάρχουν καταγεγραμμένες μαρτυρίες πραγμάτων που δεν εξηγούνται με την κοινή λογική. Από αξιόπιστα άτομα. Αυτό δεν σηκώνει καμία αμφιβολία αλλά και καμία ερμηνεία. Έτσι κι αλλιώς η σύγχρονη επιστήμη ΔΕΝ συμβαδίζει με την κοινή λογική, έχει αποκλίνει εδώ και έναν αιώνα περίπου.

quote:
Όσοι παίρνουν (χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου) στα σοβαρά οτιδήποτε το μεταφυσικό έχει λεχθεί ή διαδίδεται γενικώς, χωρίς να έχουν βάσεις επί της λογικής, είναι υποψήφια θύματα κάποιας ψυχικής νόσου..

Σωωωωπα ρε παιδί μου! Εγώ ισχυρίζομαι κάτι άλλο: ότι όσοι κάνουν τέτοιες ισοπεδωτικές δηλώσεις ή είναι αυτό που αναφέρεις (μουρλοί και μουρλάρες) ή τρολάρουν τον κόσμο ασυστόλως. Πρώτα θα δώσεις ΕΣΥ μια ερμηνεία του τι είναι το "μεταφυσικό που έχει λεχθεί ή διαδίδεται γενικώς". Γιατί ο ορισμός της σύγχρονης μεταφυσικής, σύμφωνα με την τελευταία φορά που το τσέκαρα, είναι η φυσική που βρίσκεται κάτω από τον ορίζοντα της αντίληψής μας. Αυτή που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα. Διαφορετικά δεν μιλάμε για μεταφυσική αλλά για παραμύθια και ιστορίες για αγρίους.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο λοιπόν. Διαφορετικά πράγματα. Ξεκαθάρισέ τα μέσα στο μυαλό σου όλα αυτά και μετά βγες να ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ τους άλλους. Γιατί όλοι οι σοβαροί άνθρωποι που βρίσκονται εδώ για να συζητήσουν για μεταφυσική, δεν έχουν έρθει για να τους αποκαλεί κάποιος που μάλλον δεν τα πάει καλά με την πάρτη του "υποψήφια θύματα για κάποια ψυχική νόσο". Απο ερασιτέχνες ψυχιάτρους έχουμε χορτάσει. Ειδικά από αυτούς που το 'σκασαν από το ίδρυμα κλέβοντας το αμάξι του γιατρού και οδηγούν ανάποδα στην εθνική (το γνωστό ανέκδοτο).

Εντάξει μέχρι εδώ Γεωργίτσα μας; Χωρίς παρεξήγηση όλα τα παραπάνω. Κουβεντούλα για να περνάει η ώρα κάνω, σαν κι εσένα.

YOLO

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2019, 05:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σας Λουκά Αυγερινέ και Heretic (πιο μικρή καλημέρα στον Heretic γιατί βιάζεται να βγάλει συμπεράσματα. Βέβαια κι εγώ έκανα κάποια λάθη στις διατυπώσεις μου)..

Θα προσπαθήσω να επαναδιατυπώσω τις σκέψεις μου..
Αλλά ξέρω ότι πάλι θα μου βρείτε λογικά ίσως σφάλματα..
Δεν είμαι και αλάνθαστη..

Αν εξαιρέσουμε αυτό που έγραψα στην αρχή ότι μόνο το σώμα έχουμε, το μόνο σίγουρο, που σας μπέρδεψε μάλλον, όπως και η από κάτω παράγραφος, νομίζω αν ξαναδιαβάσετε το αρχικό μου μήνυμα Heretic θα συμφωνήσετε τουλάχιστον με την ιδέα της λογικής της φιλοσοφίας που προβάλλω..
Εξάλλου και η σύγχρονή φυσική που προσπαθεί να μπει στα χωράφια της μεταφυσικής, με εργαλείο τη λογική το κάνει..
Δεν απέρριψα εγώ τη σύγχρονη φυσική!
Εγώ απέρριψα όλους αυτούς και όλους εμάς (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, τουλάχιστον όσον αφορά το παρελθόν μου) που χωρίς λογική υποστηρίζουμε κάτι που είναι μόνο μέσα στο μυαλό μας ακριβώς επειδή δεν συμβαδίζει με την κοινή λογική..
Αλλά και αυτούς τους απέρριψα όχι επειδή δεν αξίζουν σαν άνθρωποι αλλά επειδή είναι αδύνατον να τους πάρει κανείς στα σοβαρά..
Οκ τα αλλάζω τώρα θα μου πείτε..
Οπότε η απόρριψη έρχεται σαν φυσικό επακόλουθο για αυτούς από το περιβάλλον τους..
Οπότε ένας τρελός μιλώντας σε έναν γνωστικό δεν θα γίνει κατανοητός..
Και σαφώς παίζει ρόλο ποιο είναι το ακροατήριο κάθε φορά..
Το θέμα είναι πως και οι τρελοί, ενώ θα περίμενε κανείς να μπορούν να συνεννοούνται μεταξύ τους αφού ανήκουν στην ίδια κατηγορία των τρελών, είναι ο καθένας μόνος του..
Δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους γιατί είναι ο καθένας μόνος του και συνήθως παραμιλάνε..

Αν θέλετε την αληθινή μου γνώμη βέβαια, τρελοί είναι αυτοί που δεν άντεξαν την προσέγγιση που έκαναν προς το μεταφυσικό και που η υπερλογική τους, τους πρόδωσε στα μάτια των άλλων όμως μόνο, επειδή ακριβώς δεν μπορούν οι τρελοί να κάτσουν να εξηγήσουν τον εαυτό τους με την υπερλογική τους σε έναν γνωστικό γιατί δεν θα τον καταλάβει..

Οι τρελοί ζουν στην πραγματικότητα, συνειδητά ένα όνειρο..
Έχουν φέρει τόσο πολύ το υποσυνείδητό τους στην επιφάνεια της συνείδησης που δεν μπορούν να γίνουν κατανοητοί και πιστευτοί απ' τους γνωστικούς και "φυσιολογικούς"..
Δεν ήταν πρόθεσή μου επομένως να προσβάλλω κανέναν..
Αν και πάντα μου έβγαινε άθελά μου μια τέτοια διάθεση, νόμιζα πως την είχα καταπολεμήσει, ωστόσο οι απόψεις μου θα δείτε πως είναι ρευστές σαν το νερό..
Ακριβώς επειδή είμαι κι εγώ σε διαδικασία μάθησης, όπως όλοι..
Δεν έχουμε το δικαίωμα να αλλάζουμε στρατόπεδο; ή να ξανααλλάζουμε μετά; Αφού δεν είμαστε ποτέ ίδιοι.. Μεταννοούμε κάθε φορά..
Το λέει και ο Ηράκλειτος..
Δηλ τη μία υποστηρίζω το ένα, την άλλη το αντίθετό του χωρίς απαραίτητα να έρχονται σε σύγκρουση οι δύο θέσεις, απλά επειδή στο μυαλό μου δεν υπάρχουν αντιφάσεις..
Είναι όλα απλά μέρη της συνείδησης, της σκέψης που συνυπάρχουν..

Η θέση του ενός αποτελεί μέρος της αλήθειας του. Η θέση κάποιου άλλου αποτελεί μέρος της δικής του αλήθειας. Στο backround υπάρχει σαν στοργική αγκαλιά το όλον, που περιλαμβάνει όλες τις θέσεις και αλήθειες του καθενός, που προβάλλονται και φαίνονται στο προσκήνιο και μας κάνουν να διαφοροποιούμαστε ο ένας απ' τον άλλον και να ερχόμαστε σε σύγκρουση..
Η λογική είναι το εργαλείο εκείνο βάσει του οποίου προσπαθούμε να ενώσουμε τα διάφορα μέρη, τις επιμέρους αλήθειες, κάτω από το σκέπαστρο μίας και μοναδικής αλήθειας που να είναι να αποδεκτή από όλους..
Όλα εκεί τείνουν.. στην παγκοσμιότητα..
Ακόμα και η εποχή που διανύουμε της παγκοσμιοποίησης, από εκεί εκκινά.. από αυτή την ιδέα..

Η υπερλογική των τρελών, είναι η λογική των ονείρων, η λογική του υποσυνειδήτου..
Το ότι ακόμα δεν μπορεί η επιστήμη να φέρει στο φως τι συμβαίνει στο υποσυνείδητο του καθενός, δεν σημαίνει ότι το υποσυνείδητο δεν υπάρχει ή ότι δεν υπάρχουν τα όνειρα.. Αφού τα βλέπουμε, δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει αυτό τουλάχιστον..

Με εσένα Λουκά Αυγερινέ συμφωνώ απ' άκρη σ' άκρη..
Ειδικά με αυτό που λες εδώ για την ψυχή : " Από το ότι κινεί το σώμα μας σε όλη τη ζωή κατά τις επιθυμίες και τις σκέψεις μας. Πως μπορεί η σκέψη και γίνεται πράξη; Μέσω των νεύρων που συνδέονται με τον εγκέφαλο και αυτός μαζί με όλο το σώμα με την ψυχή. "

Αυτό κι αν είναι αλήθεια.. Σε καταλαβαίνω απόλυτα..
Χωρίς τα συναισθήματα δεν μπορούμε να κάνουμε πράξη τις σκέψεις που έχουμε στο μυαλό μας.. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση ώστε να γίνει η σύνδεση μεταξύ της διανοίας και του επιθυμητικού..
Αλλά κι εδώ έρχεται η ψυχιατρική και προσφέρει τη βοήθειά της με τα φάρμακα που επιδρούν στις συνάψεις μεταξύ των νευρώνων του εγκεφάλου..
Είπαμε κανένα μέρος αλήθειας δεν είναι λάθος.. Και η ψυχιατρική βοηθάει απ' τη μεριά της.. Και δεν πρέπει να την απορρίπτουμε όπως είναι μόδα τώρα όλων των εναλλακτικών να απορρίπτουν το οτιδήποτε συμβατικό χωρίς όμως να έχουν να αντιπροτείνουν μία σοβαρή και αποτελεσματική λύση ισάξια με αυτή που προτείνει η ψυχιατρική..

Επίσης κάτι τελευταίο για τον Heretic.
Είναι κάποιου είδους συνήθεια το να εμμένεις μόνο στα αρνητικά και να σχολιάζεις μόνο αυτά στα οποία διαφωνείς με τον άλλον, παραγνωρίζοντας τα όποια τυχόν σημεία συμφωνείς με αυτόν;
πχ για τη φιλοσοφία που έγραψα δεν είδα να σχολιάζεις κάτι..
Ενώ ο Λουκάς Αυγερινός τουλάχιστον σχολίασε και αυτό το κομμάτι..

Θα μου πεις ίσως, αν συμφωνείς με κάτι, τι να γράψεις; ένα σκέτο "ναι, συμφωνώ"; δεν έχει νόημα, οκ..
Αλλά μπορούσες να γράψεις τουλάχιστον στο τέλος ένα : "με όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, τα περί φιλοσοφίας, συμφωνώ" για να' μαι κι εγώ εντάξει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2019, 07:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οτιδήποτε συμβαίνει πέραν των νόμων της φύσης, οποιαδήποτε μεταθανάτια εμπειρία ή μεταγενέθλια μετενσάρκωση (πρώτη φορά το διάβασα κι εγώ αυτό εδώ) ή ταξίδι στο χρόνο ή στο χώρο κλπ. συμβαίνουν μόνο μέσα στο μυαλό μας.
Και συνήθως όταν μας συμβαίνουν είμαστε (και λογικά και δικαιολογημένα) εκτός πραγματικότητας.
Οι άλλοι δηλ. μας αντιμετωπίζουν σαν ασθενείς που χρειάζονται βοήθεια.

Μπορείς να μου ορίσεις και να μου προσδιορίσεις τί είναι "πραγματικότητα";
Προσπάθησε λίγο και θα καταλάβεις.
quote:
Συγγνώμη για αυτό που θα πω, αλλά όλες οι θρησκείες και φιλοσοφίες, δυτικές ή ανατολικές, απ' τη στιγμή που δεν σέβονται το υπαρκτό, το δεδομένο, το φυσικό όπως το αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας και απ' τη στιγμή που προσπαθούν να το υπερβούν κάνοντας λογικά άλματα προκειμένου να ικανοποιήσουν τη δέσμευση, που ΣΩΣΤΑ μας έχει οριστεί από τους νόμους της φύσης (είναι ένας έλεγχός μας αυτός και ουσιαστικά η φύση ξέρει τι κάνει και οι νόμοι της όταν τους σεβόμαστε οδηγούν στην ελευθερία μας και όχι το αντίθετο, εννοώντας με αυτό όχι ότι η φύση είναι έξω από εμάς που μας ορίζει αλλά ότι οι νόμοι της μορφώθηκαν ταυτόχρονα με εμάς οπότε είναι συνυφασμένοι με την ύπαρξή μας), απ' τη στιγμή λοιπόν που ο άνθρωπος δια της φιλοσοφίας του αψηφά τους νόμους της φύσης είναι επόμενο ότι αυτοί οι νόμοι της φύσης θα στραφούν εναντίον του με τη μορφή μιας πχ ψυχικής-νοητικής ασθένειας..


Πάλι υποπίπτεις στο ίδιο λάθος. Θεωρείς αυτό που συγκαταβατικά ονομάζουμε και κατανοούμε με τον όρο "πραγματικότητα" ως την ολότητα του κόσμου.
quote:
Όσοι παίρνουν (χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου) στα σοβαρά οτιδήποτε το μεταφυσικό έχει λεχθεί ή διαδίδεται γενικώς, χωρίς να έχουν βάσεις επί της λογικής, είναι υποψήφια θύματα κάποιας ψυχικής νόσου..

Δεν ισχύει. Υπάρχουν επίπεδα της πραγματικότητας που ο μέσος άνθρωπος δεν αντιλαμβάνεται. Επιπλέον αφού μιλάμε για τον υλικό κόσμο, ούτε αυτός έχει λογική.
quote:
Η φιλοσοφία είναι η μόνη εκ των επιστημών - αν μπορεί να χαρακτηριστεί επιστήμη, αφού είναι ουσιαστικά η αφετηρία όλων των επιστημών - είναι λοιπόν η μόνη που μπορεί να καταπιαστεί με το οποιοδήποτε μεταφυσικό ζήτημα ή να το επιλύσει εξ' αρχής χωρίς να χρειαστεί να εξειδικευτεί σε αυτό, απλά και μόνο αναλύοντάς το με τη λογική, αναζητώντας πάντα τα αίτια που κρύβονται πίσω απ' το καθετί.. Και αυτή είναι η γοητεία της άλλωστε αλλά και η ειδοποιός της διαφορά προς τις υπόλοιπες επιστήμες που ξεπήδησαν από αυτήν και ασχολούνται με το αποτέλεσμα εν ολίγοις χωρίς να μπορούν να αγγίξουν ιδιαίτερα την αιτία..



Η λογική προσέγγιση ενός μη λογικού πράγματος ή έστω ενός πράγματος που δεν γνωρίζεις παρά ελάχιστες παραμέτρους δεν οδηγεί σε συμπεράσματα΄, μόνο πλάνες.
quote:
Εξ' άλλου αν είσαι πολυδιαβασμένος, δεν έχεις ανάγκη να γράφεις σε φόρουμ.. Θα είσαι κάτι άλλο, κάπου αλλού, θα αξιοποιείς τις γνώσεις σου πχ γράφοντας βιβλία, διδάσκοντας, παράγοντας τέχνη δεν ξέρω, κάπως αλλιώς τέλος πάντων..
Αν δεν έχεις διαβάσει τι θα έχεις μετά να μοιραστείς;


Ποιός το λέει αυτό;
Ξέρεις πόσοι φελλοί γράφουν σε φόρα;
Ας το πάρουμε και διαφορετικά, όσοι συμμετέχουν σε φόρουμ είναι όλοι γνώστες του αντικειμένου ή έχει και κάποιους που προσδοκούν να μάθουν;
quote:
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που αγωνιούν να λάβουν κάποιες απαντήσεις στις απορίες τους και γι' αυτό έρχονται εδώ, οπότε σε αυτούς απευθύνομαι κυρίως και λέω : το φόρουμ δεν είναι ο πιο ενδεδειγμένος τόπος επίλυσης αποριών αλλά επίλυσης προσωπικών διαφορών, θα έλεγα..

Ειλικρινά θα εκπλαγείς ευχάριστα, από το τί μπορεί να πετύχεις μερικές φορές σε φόρουμ.
quote:
Ο λόγος που το κάνουμε λοιπόν, είναι είτε επικοινωνιακός, δηλ θέλουμε να επικοινωνήσουμε τη σκέψη μας ώστε να ακουστεί η φωνή μας και να γίνουμε αρεστοί και αποδεκτοί, είτε θέλουμε απλά να περάσουμε την ώρα μας επειδή τελειώσαμε τη δουλειά μας και είπαμε "εε ας μπούμε και στο φόρουμ να δούμε τι μαργαριτάρι θα αλιεύσουμε σήμερα.."

Αντιθέτως, μιλώντας και επι προσωπικού, μπορεί να έχουμε τελείως διαφορετικά κίνητρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2019, 08:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περονόσπορε λες :

" Η λογική προσέγγιση ενός μη λογικού πράγματος ή έστω ενός πράγματος που δεν γνωρίζεις παρά ελάχιστες παραμέτρους δεν οδηγεί σε συμπεράσματα΄, μόνο πλάνες. "

Με αυτό που λες καταλαβαίνεις ότι απορρίπτεις την όποια προσπάθεια κάνει η επιστήμη μέσω της λογικής (μέσω ενός τρόπου που να αποδέχονται όλοι, κι αν όχι όλοι τουλάχιστον οι ειδικοί και οι διαβασμένοι) να εξηγήσει ή να αγγίξει έστω το επίπεδο της μεταφυσικής, έτσι;

Ας πούμε η γενική και ειδική θεωρία της σχετικότητας και η κβαντομηχανική, αν παραδεχθούμε ότι αποτελούν μια προσπάθεια της επιστήμης να εξηγήσει τους νόμους στο μακρόκοσμο και το μικρόκοσμο αντίστοιχα (αν τα λέω καλά), δηλ ότι προσπαθεί η επιστήμη να εξηγήσει κάτι που υπερβαίνει τις δυνατότητες των εξηγήσεων που δίνουμε εμείς σαν απλοί άνθρωποι μέσω των αισθήσεων στα πράγματα που είναι εντός της εμβέλειάς μας, τότε δεν προκύπτει σαν συμπέρασμα ότι η επιστήμη προσπαθεί να εξηγήσει το μεταφυσικό;

Μήπως πρέπει να ορίσουμε πρώτα τι είναι μεταφυσική; ώστε να αναφερόμαστε όλοι στο ίδιο πράγμα κάθε φορά που χρησιμοποιούμε αυτόν τον όρο;

Μεταφυσικό για μένα είναι αυτό που δεν μπορεί να γίνει κατανοητό μέσω των αισθήσεων και απαιτείται η επέμβαση του νου ώστε να γίνει αντιληπτό..

Επίσης με μια δεύτερη ανάγνωση αυτού που έγραψες, θα σου έλεγα ότι ένα μη λογικό πράγμα όπως το ονομάζεις, ή έστω ένα πράγμα του οποίου δεν γνωρίζεις παρά ελάχιστες παραμέτρους, δεν μπορεί να είναι αυτό το πράγμα λογικό μέχρις ενός σημείου; μέχρι του σημείου δηλ που μπορώ εγώ να εξηγήσω τη δεδομένη χρονική στιγμή;
Οπότε με αυτό το σκεπτικό να το ονομάζω εγώ παράλογο επειδή ακριβώς δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμα;

Εξήγησέ μου γιατί η λογική προσέγγιση ενός φαινομενικά και προς στιγμήν παράλογου πράγματος, οδηγεί σε πλάνες;

Νομίζω αν ζούσες την εποχή του Γαλιλαίου, χωρίς να θέλω να είμαι πολύ αυστηρή, υποθετικά μιλάμε, θα ήσουν ένας απ' τους Ιεροεξεταστές του που θα έκριναν παράλογο και τρελό αυτό που πίστευε, επειδή ακριβώς δεν θα τον καταλάβαιναν..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy