ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Γενικές ερωτήσεις και Θεουργία .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Panos999
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2020, 00:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στην παρέα εδώ και πολύ καιρό διαβάζω τα τοπικ σας πολύ σχολαστικά σχεδόν όλα μπορώ να πω και θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. Είμαι 17 χρόνων αλλά αρκετά ώριμος όσο αφορά θέματα αποκρυφισμού ιδιαίτερα Καμπάλα ( σεφερ γενέτειρα και δέντρο της ζωής και λίγο κλιφωθ με επιφύλαξη όμως ), Θεοσοφία μυστική δοξασία από Έλενα μπλαβάτσκυ, Κρόουλι, Ρεγκαρντί,Γνωστικισμός, λίγο Φόρτσιουν και γριμορια μιας και με αυτά ασχολούμαι και διαβάζω θεωρητικά για αυτά εδώ και 3 χρόνια ποτέ πρακτική ενασχόληση με το θέμα ( άντε το πολύ κάνα LBRP δύο τρεις φορές από περιεργεια ) από την γ γυμνασίου. Ερωτήσεις.
1.) Έχω το δέντρο της ζωής από τον Ρεγκαρντί. Μέσα λέει για μαγικά εργαλεία όπως η Ράβδος, το Ξίφος, το Δισκοπότηρο και ο Δίσκος. Ο Ρεγκαρντί δεν τα λέει πολύ ξεκάθαρα γιατί αφήνει εσένα να τα φτιάξεις όλα αυτά για αυτό θα ήθελα κάποια συμβουλή ( μην φοβάστε με την πρακτική πλευρά σκέφτομαι να ασχοληθώ αργότερα ξέρω εγώ 18-20 χρόνων που θα είμαι πια ενήλικος και πιο ώριμος πνευματικά και ψυχικά ) .
2.) Στο βιβλίο εξηγεί και το τελετουργικό του Αμπραμελιν. Εντυπωσιάστηκα από το πόσο " απλό " φαίνεται αλλά χρονοβόρο ( 6 μήνες για τον HGA εντάξει υπερβολικό )
3.) Κάνα καλό βιβλιο για αρχάριους όσο αφορά την θεωρητική μεριά όπως το δέντρο της ζωής του Ρεγκαρντί ;
4.) Επίσης εάν υπάρχει ακόμα το Golden Dawn ; Γιατί όταν μεγαλώσω σκέφτομαι να πάω αν και έχω ακούσει ότι το εν λόγω τάγμα διαλύθηκε πριν μερικά χρονάκια.
5.) Τέλος ποια η γνώμη σας για τον Κρόουλι ? Έχει κάπως ένα περίεργο σύστημα μαγείας αλλά είναι σπουδαίος ναι μεν αλλά λίγο σατανιστής ( Therion, Babalon και όλα αυτά ) το Nuit δεν το εκλαμβάνω διότι από ότι ξέρω είναι αιγυπτιακή θεότητα. Αυτά. Ελπίζω φρατερς ( αδελφοί ) να μην σας κούρασα .
Υ.Γ. Έχω επίσης το Golden Dawn complete system of magic του Ρεγκαρντί σε pdf. Ειλικρινά απορώ αφού αποκάλυψε όλα αυτά τα τελετουργικά τελετές και μυήσεις του τάγματος ιδιαίτερα δε και του εσωτερικού τάγματος που μάλλον ήταν για λίγους πως και δεν τον πετσοκοψαν .

Panos999
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2020, 01:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στην παρέα εδώ και πολύ καιρό διαβάζω τα τοπικ σας πολύ σχολαστικά σχεδόν όλα μπορώ να πω και θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. Είμαι 17 χρόνων αλλά αρκετά ώριμος όσο αφορά θέματα αποκρυφισμού ιδιαίτερα Καμπάλα ( σεφερ γετζιρα και δέντρο της ζωής και λίγο κλιφωθ με επιφύλαξη όμως ), Θεοσοφία μυστική δοξασία από Έλενα μπλαβάτσκυ, Κρόουλι, Ρεγκαρντί,Γνωστικισμός, λίγο Φόρτσιουν και γριμορια μιας και με αυτά ασχολούμαι και διαβάζω θεωρητικά για αυτά εδώ και 3 χρόνια ποτέ πρακτική ενασχόληση με το θέμα ( άντε το πολύ κάνα LBRP δύο τρεις φορές από περιεργεια ) από την γ γυμνασίου. Ερωτήσεις.
1.) Έχω το δέντρο της ζωής από τον Ρεγκαρντί. Μέσα λέει για μαγικά εργαλεία όπως η Ράβδος, το Ξίφος, το Δισκοπότηρο και ο Δίσκος. Ο Ρεγκαρντί δεν τα λέει πολύ ξεκάθαρα γιατί αφήνει εσένα να τα φτιάξεις όλα αυτά για αυτό θα ήθελα κάποια συμβουλή ( μην φοβάστε με την πρακτική πλευρά σκέφτομαι να ασχοληθώ αργότερα ξέρω εγώ 18-20 χρόνων που θα είμαι πια ενήλικος και πιο ώριμος πνευματικά και ψυχικά ) .
2.) Στο βιβλίο εξηγεί και το τελετουργικό του Αμπραμελιν. Εντυπωσιάστηκα από το πόσο " απλό " φαίνεται αλλά χρονοβόρο ( 6 μήνες για τον HGA εντάξει υπερβολικό )
3.) Κάνα καλό βιβλιο για αρχάριους όσο αφορά την θεωρητική μεριά όπως το δέντρο της ζωής του Ρεγκαρντί ;
4.) Επίσης εάν υπάρχει ακόμα το Golden Dawn ; Γιατί όταν μεγαλώσω σκέφτομαι να πάω αν και έχω ακούσει ότι το εν λόγω τάγμα διαλύθηκε πριν μερικά χρονάκια.
5.) Τέλος ποια η γνώμη σας για τον Κρόουλι ? Έχει κάπως ένα περίεργο σύστημα μαγείας αλλά είναι σπουδαίος ναι μεν αλλά λίγο σατανιστής ( Therion, Babalon και όλα αυτά ) το Nuit δεν το εκλαμβάνω διότι από ότι ξέρω είναι αιγυπτιακή θεότητα. Αυτά. Ελπίζω φρατερς ( αδελφοί ) να μην σας κούρασα .
Υ.Γ. Έχω επίσης το Golden Dawn complete system of magic του Ρεγκαρντί σε pdf. Ειλικρινά απορώ αφού αποκάλυψε όλα αυτά τα τελετουργικά τελετές και μυήσεις του τάγματος ιδιαίτερα δε και του εσωτερικού τάγματος που μάλλον ήταν για λίγους πως και δεν τον πετσοκοψαν .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2020, 09:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panos999, μόλις γίνεις 18 χρονών και μια ημέρα θα σου απαντήσουμε. Για την ώρα είσαι ανήλικος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panos999
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2020, 10:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας παρακαλώ φρατερς απαντήστε μου μην φοβάστε είμαι συνεπής και προσεκτικός και καλά στην ψυχική μου υγιειαην φοβάστε είμαι αρκετά ώριμος το ξέρω ότι δεν παίζουμε με αυτά για αυτό και κάνω μόνο LBRP.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2020, 06:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Liber bullshιts αγαπητέ frater. Το esoterica είναι η πίστα που κάποιοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν πότε, έχει πει κάποιος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panos999
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2020, 08:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Liber bullshιts αγαπητέ frater. Το esoterica είναι η πίστα που κάποιοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν πότε, έχει πει κάποιος.




Αγαπητέ heretic,τι ακριβώς εννοείς ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy