ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Σκοτεινά Μυστικά
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2021, 14:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ύστερα απο ενδελεχή μελέτη & έρευνα παραθέτω το προσωπικό μου blog γνωρίζοντας ότι στο παρελθόν γινόντουσαν υψηλού επιπέδου συζητήσεις φιλοσοφικές, ιστορικές εσωτερικού στοχασμού κ.τ.λ.
Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.
Εκφραστείτε ελέυθερα..

https://darkcosmicsecrets.com/

"Your Soul Make Your Words Count"

Edited by - Revelator on 03/05/2021 14:50:29

Edited by - Revelator on 03/05/2021 14:54:16

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2021, 16:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα μεταφέρεται στην ενότητα : Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2021, 16:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορείς να κάνεις "σοβαρή μελέτη και έρευνα"
σε τόσα θέματα οσα αναφέρεις στο blog, ενα το κρατούμενο

Δεύτερον, μια και μονο πρόταση (συχνά αντιεπιστημονική) δεν την λες και: "ερευνα"

Γενικότερα η θεματολογία που καταπιάνεσαι δεν συμβαδίζει με ..."αποφθέγματα"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2021, 18:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γατόνι είσαι AitheroVamon

Ας πούμε ότι μπορώ να ξεχωρίσω την αλήθεια απο το ψέμα..

Όπως και να έχει, κάτι είναι και αυτό..

"Your Soul Make Your Words Count"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bonoboro
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2021, 13:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Revelator

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.
Εκφραστείτε ελέυθερα..

"Your Soul Make Your Words Count"



Γενικά από αφορισμούς καλά τα πας, στο δια ταύτα είναι που χωλαίνεις και δεν απορώ με τα θέματα που καταπιάνεσαι! Ισως αν επέλεγες διαφορετική θεματολογία να μπορούσες να αποφύγεις τους δογματισμούς!
Κατά τα άλλα με βρίσκεις σύμφωνο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bonoboro
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2021, 14:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Revelator
Γατόνι είσαι AitheroVamon

Ας πούμε ότι μπορώ να ξεχωρίσω την αλήθεια απο το ψέμα..

Όπως και να έχει, κάτι είναι και αυτό..

"Your Soul Make Your Words Count"


οσο για τις ψυχικές διαταραχές ένας φίλος μου είχε πει την εξής αλήθεια: ¨οι νευρωτικοι πλάθουν παλάτια στον αέρα, οι ψυχωτικοί τα κατοικούν και οι ψυχίατροι εισπράτουν τα νοίκια¨
Ψάξε λοιπόν και βρες ποιος σου δημιούργησε τα παλάτια που κατοικείς και ίσως σταματήσεις να ξεπουλιέσε για να πληρώνεις τα νοίκια!
Σε φιλώ σταυρωτά!
Ματς μουτς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2021, 20:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καιρος να ξαραχνιάσετε τα δευτερότριτα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bonoboro
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2021, 20:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καιρος να ξαραχνιάσετε τα δευτερότριτα...




Μα τους δώδεκα θεούς του ολυμπου και τον δημιουργό τους δεν έχω άλλο λογαριασμό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2021, 11:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2021, 01:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ύστερα απο ενδελεχή μελέτη & έρευνα παραθέτω το προσωπικό μου blog γνωρίζοντας ότι στο παρελθόν γινόντουσαν υψηλού επιπέδου συζητήσεις φιλοσοφικές, ιστορικές εσωτερικού στοχασμού κ.τ.λ.
Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.
Εκφραστείτε ελέυθερα..
https://darkcosmicsecrets.com/

Αυτά τί είναι τώρα? Θέσεις?
Υπο-θέσεις ή Αντι-θέσεις? ή Μήπως Παρα-θέσεις (τίτλων και 'γνωμικών')?

Ισχύει αυτό που λέει ο Αιθέρας βέβαια:

quote:
Δεν μπορείς να κάνεις "σοβαρή μελέτη και έρευνα"
σε τόσα θέματα οσα αναφέρεις στο blog, ενα το κρατούμενο
Δεύτερον, μια και μονο πρόταση (συχνά αντιεπιστημονική) δεν την λες και: "ερευνα"

αλλά ίσως κάποια από αυτά να μπορούσαν να συζητηθούν εάν υπήρχε χρόνος και διάθεση.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2021, 15:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αυτά τί είναι τώρα? Θέσεις?
Υπο-θέσεις ή Αντι-θέσεις? ή Μήπως Παρα-θέσεις (τίτλων και 'γνωμικών')?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Όχι αγαπητέ μου, αυτά είναι κανόνες και είναι κανόνες αμετάβλητοι..

"Your Soul Make Your Words Count"

Edited by - Revelator on 25/05/2021 15:28:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2021, 23:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι αγαπητέ μου, αυτά είναι κανόνες και είναι κανόνες αμετάβλητοι..

Ποιος τό 'πε αυτό?
Και τί θα πει 'κανόνες'?

Είναι μια λίστα (ετερόκλητων) αποφθεγμάτων, που κάποια μπορεί να έχουν ίσως μερική ή γενικότερη ισχύ, κάποια είναι ρηχοί αφορισμοί, κάποια ενδεχομένως ηχηρές μπαρούφες, και ούτω καθεξής.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2021, 20:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε ένα ένα φίλε Revelator. Αυτά τουλάχιστον που παίρνουν σχολιασμό...

1): Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΓΑΜΙΚΟ ΟΝ.

Η μόνη μονογαμική γυναίκα που έχω γνωρίσει είναι η μάνα μου.
Και μετά το διαζύγιο με τον πατέρα μου.
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες. Αλλά το "και άλλες" δεν φτιάχνει κανόνα.
Φτιάχνει την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα, πως ο άνθρωπος δεν είναι ούτε πολυγαμικός, ούτε μονογαμικός: είναι κυρίως θέμα συγκυριών και το τι θα του τύχει στη ζωή του.

2): ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ.

Το χρήμα στην καπιταλιστική κοινωνία που υπάρχει (γιατί δεν υπήρχε πάντα) ανοίγει δρόμους που πιθανώς να ήταν κλειστοί πριν στο ταξίδι μας. Ή και καταστρέφει ζωές γιατί κάποιοι ξεχνάνε ότι είμαστε περαστικοί ταξιδιώτες.
Οι επιλογές μας είναι που θα μας κάνουν ευτυχισμένους, με χρήμα ή χωρίς.
Ο καθένας εξάλλου, έχει διαφορετικά πράγματα ως προτεραιότητες και κριτήρια για το τι είναι ευτυχία. Η ίδια η λέξη σημαίνει καλοτυχία και η καλοτυχία θέλει πράγματα όπως η υγεία για να πάει καλά το πράμα.

3): ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ.

Οι γυναίκες είναι διαφορετικές από τους άντρες, και είναι λογικό γιατί έχουν ένα λογότερο μόριο πάνω τους να ασχολούνται μαζί του.
Στη συγκεκριμένη γενίκευση, θα πω πως εμπειρικά ίσως η γυναίκες να είναι πιο ρεαλίστριες σε έντονα φορτισμένες καταστάσεις, αυτό όμως δεν τις κάνει πάντα να παίρνουν τη σωστή απόφαση.
Γιατί ο ρεαλισμός κάποιες φορές καταρρίπτεται σαν χάρτινος πύργος και μένει το κενό.

4): ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΑΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Οι μεγαλύτερες πολυεθνικές ξεκίνησαν από ομάδες 3-4ρων ατόμων, που ο ένας κολάκευε τις αδυναμίες του άλλου, μοιραζόμενοι μια μεγάλη ιδέα.

Οι μεγαλύτεροι επιστήμονες, είχαν πάντα πίσω τους ολόκληρη ομάδα έρευνας που άλλοτε απέρριπτε πιθανότητες,άλλοτε βελτίωνε την ιδέα.

Αλλες ιδέες γνώρισαν τη δόξα όταν ένας δεύτερος άνθρωπος ήρθε και ανέπτυξε μια θεωρία, ενώ πριν αυτή βρισκόταν στο περιθώριο.

Σπάνια ο ένας θριάμβευσε χωρίς την αποδοχή των πολλών, και αυτό συνήθως μετά το θάνατό του.

5): ΟΙ ΚΑΒΓΑΔΕΣ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΑΓΑΠΗΣ.

Τώρα αυτό δεν ξέρω αν έπρεπε να το σχολιάσω, αλλά είναι κοινωνικό θέμα και θα το κάνω.

Οι καβγάδες είναι φυσιολογικοί όταν δυο άνθρωποι έρχονται κοντά και είναι αναπόφευκτα διαφορετικοί. Αυτό κάποιες φορές φθείρει τη σχέση, ειδικά όταν "το τείχος" όπως μου άρεσε πάντα να λέω που υψώνουμε είναι δομημένος σε αρχές και εμπειρίες βαθειά ριζωμένες.
Κάποιες άλλες, οι καυγάδες είναι ευεργετικοί. Γιατί καταννοούμε τον άνθρωπο που έχουμε δίπλα μας καλύτερα, και ερχόμαστε πιο κοντά. Μας δένουν περισσότερο και βάζουμε πιο γερά θεμέλια για το μέλλον.

6): ΕΝΑΝ ΗΓΕΤΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.

Ηγέτης ήταν και ο Στάλιν, και ο Χίτλερ. Ηγέτης ήταν και ο Τσε, και ο Λεωνίδας.

Κάποιους στην ιστορία τους λες και επίφοβους.
Αν ήταν να πούμε κάτι για απόφθεγμα, θα προτιμούσα το " ο άνθρωπος δεν πρέπει να φοβάται κανέναν και τίποτα, και να έχει πλήρη επίγνωση και συνείδηση των πράξεων και των επιλογών του".
Γιατί αυτό αν μη τι άλλο γεννάει κάτι καλύτερο από ηγέτες: Γεννάει Ήρωες.

7): Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ.

Η Θρησκεία δεν είναι παρά ένα εθιμοτυπικό λατρείας του εκάστοτε λαού/ ποιμνίου σε μια ανώτερη οντότητα, που θεωρείται λυτρωτική προς τον άνθρωπο.

Από πολύ κόσμο θεωρείται πλήρως αληθινή, από κάποιους άλλους όχι.
Δεν έχει σημασία και δεν είναι κακό πράγμα η θρησκεία από μόνη της. Σημασία έχει η σπίθα για αναζήτηση της πραγματικής μας φύσης και
η μη παραίτηση στο " ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο ποπός μας".

Εγώ για παράδειγμα φίλε μου, δηλώνω Χριστιανός, χωρίς να πιστεύω σε κάποια από τις θρησκείες που θέλουν να τον αντιπροσωπεύουν, αποδεχόμενος όμως πλήρως την κοσμική ύπαρξη κάποιων εθιμοτυπικών και Αληθειών που κατά τη γνώμη μου διατήρησε ο Χριστιανισμός από παλαιότερες εποχές. Κάποια άλλη εποχή μπορεί να με έλεγες Ορφικό.
Κάποια άλλη ή αν είχα γεννηθεί σε άλλο μέρος τρελό Σαμάνο.
Έχει σημασία; Οι πράξεις μας καθορίζουν το ποιοι είμαστε.
Εμένα που πραγματεύομαι την Ανάσταση και το τι σημαίνει αυτή, τη Θεία Κοινωνία, που αναζητώ την Πηγή και την Πρόθεση πίσω από τον ορατό κόσμο, θα με έλεγες θρησκευόμενο ή όχι;

8):Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΣ.

Ο άνθρωπος είναι από τη φύση του ΛΟΓΙΚΟΣ. Και σύμφωνα με κάποιες θρησκείες και παραδόσεις αυτό έγινε φύση του μεταγενέστερα. Και αυτό τον κάνει ξεχωριστό. Είναι η αρχή και το τέλος του. Είναι ο λόγος που υπάρχει ο Χρόνος για μας. Είναι η αιτία της μεγαλύτερης δόξας του, και του χειρότερου ξεπεσμού του. Είναι ο λόγος που μπορείς τώρα να διαχωρίζεις καλό και κακό. Με ταδικά σου κριτήρια, τα οποία για κανένα λόγο δεν είναι ανάγκη να ταυτίζονται με τα δικά μου, ή οποιουδήποτε πάνω στον πλανήτη, αφού ο καθένας έχει τη δική του θεώρηση του κόσμου μας.
Η Φύση από την άλλη, από την οποία προέρχεται και η φύση μας, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί καλύτερα ως συλλογική. Κάποιοι το είπανε και Αγάπη αυτό. Κάποιοι άλλοι Ουδετερότητα.
Είναι και από που το βλέπει ο καθένας.

9):Η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.

Η θρησκευτική πίστη συνδέεται με το που γεννήθηκες, με τα βιώματα σου και με την προδιάθεση σου απέναντι στα ερεθίσματα του περιβάλλοντος σου, από τι είσαι φτιαγμένος δλδ.
Η αναζήτηση Δημιουργού σχετίζεται με την διαισθητική σκέψη ίσως, σε καμία περίπτωση όμως, δεν μπορείς να την απορρίψεις, μπορείς απλά να την αποδομήσεις μερικώς. Γιατί η Πίστη( όπου Πίστη σημαίνει και διαίσθηση αφού μιλάμε για το άγνωστο) πάντα έχει και τα δικά της ατράνταχτα επειχειρήματα μέσα σου, όπως και η Λογική έξω σου.

Αυτά για το πρώτο μέρος. Το δεύτερο λέω να το.. πηδήξω, και αν πάω πιο κάτω αργότερα.

Αυτή είναι η δική μου τοποθέτηση στα πολλά ομολογουμένως θέματα που άνοιξες, ο καθένας προφανώς θα έχει τη δική του.
Καλή συνέχεια.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...

Edited by - Italos on 01/06/2021 20:22:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2021, 20:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε παρακάτω βλέπω μεγάλο κενό γνώσης και μεγάλο μπάχαλο στο συλλογισμό σου. Φοβάμαι να πιάσω θέματα όπως η Ατλαντίδα και ο Χριστός (τζιζ).

Τέοσπάντων προσπάθησε να διαβάζεις για τα θέματα που σε απασχολούν χωρίς να αφήνεις τις απόψεις σου να σε επηρρεάζουν, και να κάνεις φιλτράρισμα αυτών που διάβασες στο τέλος.

Κανείς μας δεν γνωρίζει τα πάντα. Και πάντα θα έρχεται κάποιο στοιχείο να μας πάει πιο πέρα από εκεί που βρισκόμασταν, να αναθεωρήσουμε, να επιβεβαιωθούμε, δεν γεννηθήκαμε παντογνώστες, και κάποια πράγματα δεν θα τα μάθουμε και ποτέ.

Ο ολοκληρωτικός τρόπος που γράφεις μερικά πράγματα δεν είναι καλός, για σένα κυρίως.
Φιλικά πάντα.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2021, 09:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε παρακάτω βλέπω μεγάλο κενό γνώσης και μεγάλο μπάχαλο στο συλλογισμό σου. Φοβάμαι να πιάσω θέματα όπως η Ατλαντίδα και ο Χριστός (τζιζ).
Τέοσπάντων προσπάθησε να διαβάζεις για τα θέματα που σε απασχολούν χωρίς να αφήνεις τις απόψεις σου να σε επηρρεάζουν, και να κάνεις φιλτράρισμα αυτών που διάβασες στο τέλος.


Αγαπητέ φίλε μου, απο εμένα θα μάθεις μόνο την αλήθεια, δεν είναι προσωπικές απόψεις είναι αντιδιαστολή ψέμα και αλήθειας..

Πράγματα τα οποία ίσως να μη μάθαινες ποτέ και απο κανέναν όπως πολύ σωστά προείπες.

"Your Soul Make Your Words Count"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2021, 13:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο εμένα θα μάθεις μόνο την αλήθεια

Χμμμμ... να δεις ποιος το ελεγε αυτό ... ρε ποιος το ελεγε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2021, 15:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να σου πω reΒelator ότι στα 9 πρώτα της "σελίδας" σου που έπιασα και απάντσησα, σου απέδειξα με 2 γραμμές στο καθένα ότι λες μπαρούφες, δεν θα σε κάνει να νιώσεις να υποθέσω;

Δεν με νοιάζει ούτε αν είσαι τρολλ, ούτε αν έχεις αποσυνδέσει με γη και ταξιδεύεις στο άπειρο.

Με πειράζει όμως η τεμπελιά. Έχουμε γεμίσει σε αυτόν τον τόπο χαραμοφάηδες.

Όταν ανοίγεις ένα θέμα να κάνεις και τον κόπο να διαβάζεις τις απαντήσεις. Και να θέτεις επιχειρήματα.

Θα σεβαστώ αυτόν που θα μου πει ότι η γη έχει σχήμα αχινού.
Αρκεί, να μου εξηγήσει το σκεπτικό του.

Τα θέσφατα, μόνο ένας χαραμοφάης μπορεί να τα γράφει και να χαίρεται.
Που τον ταίζουν και βαριέται και να σκεφτεί.
Μην μπεις στον κόπο να με βρίσεις, αδιαφορώ.
Μπες στον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα και απάντησε αν έχεις επιχειρήματα. Και ας είναι λειψά. Δεν είμαστε δικαστήριο. Να γίνεται συζήτηση. Ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα με δεν δαγκώνω.
Βασικά μπες στον κόπο να σκεφτείς, είναι τσάμπα.

Το μήνυμα σου, είναι μια ντροπή. Είναι ασέβεια στον χώρο που σε φιλοξενεί, είναι ασέβεια σε αυτούς που μπήκαν στον κόπο να σου απαντήσουν, είναι ασέβεια και στον κόπο σου να φτιάξεις αυτό το κατεβατό που μας έβαλες να διαβάσουμε.
Δεν είναι τρολιά, ούτε το αν λες ασυναρτησίες. Είναι ντροπή γιατί δείχνει ότι δεν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις καν, στην ουσία δεν απάντησες.

Σταματήστε να είστε νεοέλληνες ναιναίκοι, και αρχίστε να σκέφτεστε.
Πλέον, ούτε να νευριάσω δεν έχω τα κουράγια.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2021, 09:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοί δε που χρειάζονται ιδιαιτέρως τη δέουσα προσοχή είναι οι ΕΛΠΑ *
Σχεδόν κάθε μέρα απασχολούν τα αστυνομικά ρεπορτάζ.

*Επικίνδυνοι Λόγω Παρατεταμένης Αγαμίας

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2021, 19:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε εσείς μήπως ζηλέυετε επειδή είσθε κουδούνια;
Κοινώς άσχετοι και τελείως αδαείς;

"Your Soul Make Your Words Count"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2021, 21:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια λέξη.


ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ

βασικό συστατικό για να γίνει

ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Εγώ είμαι κουδούνι. Και κάνω ντιν νταν.
Και άσχετος και αδαής.

Εσύ θα εκφράσεις άποψη;
Γιατί εγώ το κουδούνι εξέφρασα και εκτέθηκα.
Και έχω βαρεθεί τους απανταχού παντογνώστες.
Είτε αυτούς που παπαγαλίζουν επιστημονικές μακακίες με ύφος Αινστάιν, είτε αυτούς που είναι έτοιμοι να ξεσκεπάσουν την παγκόσμια συνωμοσία αλλά ακόμα δεν έχουν ξεσκεπαστεί από το πάπλωμα να πάνε να πλύνουν τα δόντια τους.

Να στο πω και πιο απλά:
Διαβάσαμε ένα κατεβατό απόψεων. Που σύμφωνα με σένα είναι αλήθειες.
Σε αντιδιαστολή με ψέμματα ή ότι. Καταπληκτικά μέχρι εδώ.
Σου έγραψα την άποψη μου.

Και μου απάντησες αυτό:
"Αγαπητέ φίλε μου, απο εμένα θα μάθεις μόνο την αλήθεια, δεν είναι προσωπικές απόψεις είναι αντιδιαστολή ψέμα και αλήθειας..

Πράγματα τα οποία ίσως να μη μάθαινες ποτέ και απο κανέναν όπως πολύ σωστά προείπες."

Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω.

Εχεις να πεις κάτι πάνω σε αυτά που έγραψα;
Εχεις να πεις κάτι πάνω στις απόλυτες αλήθειες που μας έδειξες;
Να επιχειρηματολογήσεις;
Να εκφράσεις μια λογική σκέψη;

Λογικά πράματα δλδ σε ένα φόρουμ.
Δεν σου πα να πας να πλύνεις τα πιάτα.
Λοιπόν;

ΥΓ. Το επιθετικό ύφος δεν πήγαινε αποκλειστικά σε σένα.
Βρετανοποιούμαστε σαν κοινωνία, σαν γλώσσα, καμία κριτική σκέψη, καμία κουλτούρα, καμία προσωπικότητα, απλά το είδα τώρα μπροστά μου στον τρόπο που απάντησες και άρπαξα.

Τελοσπάντων αν έχεις όρεξη για συζήτηση εδώ είμαι.
Αν απλά τρολλάρεις θα έχουμε άλλο ένα πεθαμένο θέμα.Τίποτα να χάσουμε, τίποτα να κερδίσουμε.


Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2021, 01:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Revelator προφανώς δεν έχεις όρεξη για συζήτηση,
ήρθες απλα να μας πεις οτι ξέρεις πολλά,
αλλα απο την άλλη δεν μπορείς να το υποστηρίξεις,
Κι ο Θείος Αλμπερτ έγραψε κάποτε 3 γράμματα και 3 μαθηματικά σύμβολα
αλλα μπορούσε να γεμίσει εκατοντάδες μαυροπίνακες και να μου μιλα για μήνες ή και χρόνια για αυτή του την ..."ατακα" *

ασχετο, στo blog σου, αναφέρεις :

"ΣΥΓΚΕΡΙΜΕΝΑ ΨΥΧΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΨΥΧΩΣΕΙΣ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΦΕΘΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

Αυτα καλο ειναι να μην τα πιστεύεις ...

και μια και μπήκα στον κοπο να ρίξω μια ματιά στο blog,
πολυ φοβάμαι οτι δεν εχεις καμία θέση στα φορα του esoterica.

*εξίσωση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2021, 12:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε εσείς μήπως ζηλέυετε επειδή είσθε κουδούνια;
Κοινώς άσχετοι και τελείως αδαείς;

"Your Soul Make Your Words Count"


Είμαι μεταξυ του αν ο ιδιοκτητης της εν λογω σελιδας ειναι τρολ ή ψυχοπαθης. Νομιζω οτι σε μερικα post ακομα θα ξεκαθαριστεί...

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2021, 13:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Revelator προφανώς δεν έχεις όρεξη για συζήτηση,
ήρθες απλα να μας πεις οτι ξέρεις πολλά,
αλλα απο την άλλη δεν μπορείς να το υποστηρίξεις,
Κι ο Θείος Αλμπερτ έγραψε κάποτε 3 γράμματα και 3 μαθηματικά σύμβολα
αλλα μπορούσε να γεμίσει εκατοντάδες μαυροπίνακες και να μου μιλα για μήνες ή και χρόνια για αυτή του την ..."ατακα" *

ασχετο, στo blog σου, αναφέρεις :

"ΣΥΓΚΕΡΙΜΕΝΑ ΨΥΧΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΨΥΧΩΣΕΙΣ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΦΕΘΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

Αυτα καλο ειναι να μην τα πιστεύεις ...

και μια και μπήκα στον κοπο να ρίξω μια ματιά στο blog,
πολυ φοβάμαι οτι δεν εχεις καμία θέση στα φορα του esoterica.

*εξίσωση



Μάλιστα δεν έχω κάποια θέση στο esoterica, ψυχοπαθής και troll..
Βασικά αδιαφορώ για τις ταμπέλες που μου προσάπτετε το ότι σας δίνω την απόλυτη γνώση σε κάποιους γρίφους όπως είναι η προέλευση ζωής, η ανθρώπινη φύση του Χριστού και πολλά άλλα αλλά εσείς μένετε στις ψυχικές παθήσεις και μάλιστα trollarete με άσχημο τρόπο έναν μύστη όπως εγώ και όχι δεν έχω κάποια διάθεση troll...

"Your Soul Make Your Words Count"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2021, 14:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι το τρίτο διαδοχικό μήνυμα που δεν απαντάς σε τίποτα.

Εδώ να σε δω πως ντριπλάρεις...


quote:
Βασικά αδιαφορώ για τις ταμπέλες που μου προσάπτετε το ότι σας δίνω την απόλυτη γνώση σε κάποιους γρίφους όπως είναι η προέλευση ζωής

Από που προέρχεται η ζωή Revelator;Και γιατί;
ΝΑ σε δω.
Για πες.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2021, 14:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos


quote:
Από που προέρχεται η ζωή Revelator;Και γιατί;
ΝΑ σε δω.
Για πες.

Είμαστε μία εξέλιξη κυττάρου η οποία δημιουργήθηκε εντελώς τυχαία υπο σπάνιες συνθήκες. Είμαστε εδώ στη γή εντελώς τυχαία χώρις κάποιο σχέδιο και χωρίς την ύπαρξη κάποιας ανώτερης οντότητας όπως είναι ο θεός δημιουργός..

Μετά τους δεινόσαυρους ( όπου πρίν δεν υπήρχε τίποτα) Κυριαρχούμε εμείς οι άνθρωποι για περίπου 150.000 χρόνια..

Και θα συνεχίσουμε να είμαστε αιώνια....

"Your Soul Make Your Words Count"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2021, 15:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon

Revelator προφανώς δεν έχεις όρεξη για συζήτηση,
ήρθες απλα να μας πεις οτι ξέρεις πολλά,



AitheroVamon ότι σε απασχολεί, οτιδήποτε μπορώ να στο πώ.

Τώρα αυτό που λέτε ότι καλώς η κακώς δεν αναπτύσσω τα θεματά μου είναι για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο.

Τι να κάνουμε δεν είμαι ούτε βιολόγος, ούτε ιστορικός ούτε γιατρός..

Ήλπιζα όμως μέσα απο ένα forum να τα διευρύνετε αυτά που έχω γράψει έτσι ώστε να ολοκληρωθεί η αλήθεια...

"Your Soul Make Your Words Count"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2021, 15:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ειπα

Είμαστε μία εξέλιξη κυττάρου η οποία δημιουργήθηκε εντελώς τυχαία υπο σπάνιες συνθήκες. Είμαστε εδώ στη γή εντελώς τυχαία χώρις κάποιο σχέδιο και χωρίς την ύπαρξη κάποιας ανώτερης οντότητας όπως είναι ο θεός δημιουργός..

Μετά τους δεινόσαυρους ( όπου πρίν δεν υπήρχε τίποτα) Κυριαρχούμε εμείς οι άνθρωποι για περίπου 150.000 χρόνια..

Και θα συνεχίσουμε να είμαστε αιώνια....

"Your Soul Make Your Words Count"


Μια παραγραφος, 3 ανακριβειες και μια βλακεία. Δασκαλε, δημιουργημα ανωτερης οντοτητας μπορει να ειμαστε. Μια προηγμενη φυλη μπορει να εσπειρε ζωη στη Γη, να σπερνει ζωη στον Γαλαξια, στο συμπαν ακομα και τωρα που τα γραφω αυτα. Δεν το ξερεις αυτο, δεν το ξερει κανενας. Οποτε δεν μπορεις και να το αποκλεισεις. Το μονο που μπορεις να αποκλεισεις, ειναι αυτα περι θεου-δημιουργου, γιατι παραπεμπουν στην γνωστη παλαια διαθηκη. Αν θελει καποιος να δει τις ανωτερες οντοτητες σαν θεους, τηρουμενων των αναλογιών φυσικα, μπορει να το κανει. Αρκει να ξερει τι πιστευει.

Η δημιουργια της ζωης (στη Γη) μπορει να ηρθε απο αλλου, απο μετεωριτη που εφερε τον σπορο της ζωης απο αλλο πλανητη. Ακομα και σπορα του ηλιακου συστηματος ή του ενδοαστρικου χωρου. Δεν το ξέρεις αυτο. Κανενας επισης δεν το ξέρει. Εδω αυτοι που μιλανε για τυχαια δημιουργια της ζωης στη Γη, δεν μπορουν να το αποδειξουν και εχουν φαει τα νιατα τους. Το εκανες εσυ;

Και ο ανθρωπος, ο homo sapiens, βρισκεται ηδη 300.000 χρονια στη Γη και καποιοι μιλανε για ακομα περισσοτερο. Αυτο δεν σημαινει τιποτα, μπορει αυριο να εκλειψουμε, απο τυχαια ή ηθελημένη καταστροφη. Συνιστω να κατεβεις απο το καλαμι και αυτο το υφος ξερολα και δηθεν που εχεις, γιατι συζητηση δεν θα γινει. Θα διαβαζεις τετοια σχολια στην καλυτερη των περιπτωσεων. Απο ψωναρες παντως εχουμε χορτασει, περασε απο δω το καλυτερο δυναμικο της Ελλάδας.


Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2021, 18:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν το ξέρεις αυτο. Κανενας επισης δεν το ξέρει. Εδω αυτοι που μιλανε για τυχαια δημιουργια της ζωης στη Γη, δεν μπορουν να το αποδειξουν και εχουν φαει τα νιατα τους. Το εκανες εσυ;

Γι αυτό και είπα πρίν ότι απο εμένα θα μάθετε πράγματα τα οποία δεν θα μάθετε απο κανέναν...

«Γνώσεσθε την αλήθειαν, και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς…»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2021, 01:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα αυτό που λέτε ότι καλώς η κακώς δεν αναπτύσσω τα θεματά μου είναι για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο.

quote:
Ήλπιζα όμως μέσα απο ένα forum να τα διευρύνετε αυτά που έχω γράψει έτσι ώστε να ολοκληρωθεί η αλήθεια...

Η σωστή ερώτηση που έπρεπε να σου κάνω ήταν:
Αφού δεν έχεις ιδέα πως γνωρίζεις την πραγματική αλήθεια;
Σου την είπε κάποιος από το υπερπέραν;
Την ήξερες από πάντα;

Αλλά ας δούμε την απάντηση σου στην προηγούμενη ερώτηση.

"Από που προέρχεται η ζωή Revelator;Και γιατί;"

Το κλειδί εδώ είναι να έχουμε κοινό παρονομαστή στο τι εννοούμε ζωή.
Με βάση την απάντηση σου, ζωή απλουστευμένα θεωρείς ότι έχει πόδια και περπατάει.
Αυτό για την εποχή μας είναι λογικό, παλαιότερα ζωντανά θεωρούσανε
σχεδόν τα πάντα. Τους πλανήτες, τα αστέρια, τα ποτάμια.
Ήταν παντελώς διαφορετική η λογική. Δεν θα σου πω αν έχεις δίκιο εσύ και η εποχή μας, θα σου δείξω όμως που κάνεις λάθος.

Ξεκινάς με το:

quote:
Είμαστε μία εξέλιξη κυττάρου

Και καταλαβαίνω ότι δεν θα απαντήσεις στην ερώτηση μου.
Γιατί το είμαστε μια εξέλιξη κυττάρου περιγράφει το τι λέμε ζωή για τον άνθρωπο, τα ζώα κτλ (βασικά είμαστε άνθρακας, αμινοξέα πρωτεινών κτλ), αλλά δεν απαντάει στο από που ήρθαν αυτά τα αμινοξέα.

Η ερώτηση φίλε μου που δεν μπορείς να απαντήσεις και δεν θα απαντήσεις ούτε εσύ ούτε κανένας (προς το παρόν, προσπάθειες γίνονται), είναι από που προήλθε αυτός ο ορατός κόσμος.
Γιατί για να απαντήσεις πρέπει να βγεις ΕΞΩ από αυτόν.

Η επιστήμη λοιπόν, επειδή το κατάλαβε αυτό, ασχολήθηκε και ασχολείται με τις λεγόμενες διαστάσεις.
Διάφορες θεωρείες έχουν ακουστεί, κάποιες καλές, για τέταρτη διάσταση, πέμπτη, έκτη κτλ.
Βιβλία έχουν γραφτεί, για το πως πχ αν ζούσαμε σε έναν δισδιάστατο κόσμο (έναν πίνακα ζωγραφικής, μια οθόνη τηλεόρασης) δεν θα βλέπαμε αυτόν που βρίσκεται απέξω και μας παρατηρεί/παίζει με τα χάλια μας/ μας φτιάχνει εκείνη τη στιγμή.

Ο ίδιος ο χρόνος φίλε μου, είναι καθαρά δικό μας μέτρο, καθώς για έναν πενταδιάστατο νου, μια χιλιετία μπορεί να είναι 1 δευτερόλεπτο.

Δεν πειράζει αν δεν κατάλαβες τι σου λέω, κράτα το ότι με την απάντηση σου περιέγραψες (ορθώς ή λάθεμένα) ένα γεγονός, αλλά δεν απάντησες στην ερώτηση.
Αυτό ακριβώς έκανε και η επιστήμη μέχρι πριν κάποια χρόνια, τώρα έχουμε πάει ένα βήμα παραπέρα.


quote:
... η οποία δημιουργήθηκε εντελώς τυχαία υπο σπάνιες συνθήκες. Είμαστε εδώ στη γή εντελώς τυχαία χώρις κάποιο σχέδιο

Ναι ναι τα χω ξανακούσει.
Όμως εδώ υπάρχει ένα προβλημα.
Ο ορατός κόσμος μας, το σύμπαν αν θες, διέπεται από νόμους.
Το μοτίβο του κόσμου, είναι συγκεκριμένο.
Κάποιοι σε κάτι γραφεία και εργαστήρια της Νάσα πχ, ψάχνουν (και ισχυρίζονται ότι βρήκαν) την εξίσωση με την οποία δημιουργείται η συμμετρία που υπάρχει.
Να σε βοηθήσω.
Δεν θα δεις τετράγωνα κεφάλια γύρω σου.
Δεν θα δεις πλανήτες επτάπλευρους, ούτε Ήλιους με κέρατα.
Τα πάντα διέπονται από νόμους, που ακόμα ανακαλύπτουμε.
Σε έναν τέτοιο κόσμο, το να μιλάς για τυχαιότητα είναι τουλάχιστον δυο αιώνες πίσω που δεν ξέραμε που πανε τα τέσσερα.
Τα κύτταρα αν θες, έχουν συγκεκριμένο τρόπο που εξελλίσονται.
Η τυχαιότητα στη συμμετρία είναι κάτι τουλάχιστον παράδοξο, το λιγότερο που θα μπορούσα να δεχθώ είναι η τυχαιότητα σε ένα πλαίσιο πιθανοτήτων.
Είμαστε δλδ φτιαγμένοι από άνθρακα γιατί στη Γη το στοιχείο αυτό υπερτερεί.
Και πάλι όμως δεν απαντήσαμε στο ερώτημα: Από που προέρχεται η ζωή;
Γιατί για ανα απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα πρέπει να φτάσεις λίγο πριν την αρχή του κόσμου μας.

Ας συνεχίσουμε.

quote:
και χωρίς την ύπαρξη κάποιας ανώτερης οντότητας όπως είναι ο θεός δημιουργός.

Αααα, εδώ είμαστε.
Εδώ ο Heretic απάντησε μια χαρά νομίζω, να πω κι εγώ.
Αν ψάχνεις αυτόν που έπλασε ανθρωπάκια, μάλλον θα καταλήξεις το πολύ πολύ σε κάναν εξωγήινο.
Συγκεκριμένα, αν ασχοληθείς με αρχαίες θρησκείες, παραδόσεις, το πως αντιλαμβάνονται τα πράγματα οι αρχαιότεροι εξ ημών, το πιθανότερο είναι να καταλήξεις στο ότι ο άνθρωπος είναι δημιούργημα κάποιου ανώτερου πολιτισμού εκτός Γης, και μάλιστα ότι η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής απεβίωσε. Δεν θα κάτσω να το αναλύσω, θα πάρει ώρα.

Όμως εδώ πάλι κάνεις ένα λάθος. Το ερώτημα μου δεν ήταν ποιος έφτιαξε τον άνθρωπο.Δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου.
Το ερώτημα μου ήταν ποιος έφτιαξε τον κόσμο.
Ας πούμε ότι όλα ήταν ένα άπειρο σημείο πριν το μεγάλο μπαμ. (Big bang theory)
Το άπειρο αυτό σημείο από που προήλθε; Ήταν εκεί εξαπανέκαθεν;
Και αφού προερχόμαστε από αυτό το άπειρης μάζας σημείο, και είμαστε ζωντανοί(μάλλον), ήταν και το σημειο ζωντανό; Και τι στον κόρακα θεωρείται ζωντανό εν τέλει;
Και ποιος το έβαλε εκεί; Και αν δεν το έβαλε κανείς μπήκε μόνο του; και το εκεί θεωρείται χώρος; Και αν θεωρείται χώρος που τον τοποθετείς σε έναν τρισδιάστατο κόσμο; Είναι όλος ο τρισδιάστατος κόσμος; Άρα θα πάμε σε πιο πολλές διαστάσεις για να κάνουμε την τοποθέτηση και το μερεμέτι;

Κάηκες;

Περιέργως, τις καλύτερες απαντήσεις που έχω διαβάσει αυτά τα ερωτήματα τις έχουν πει πριν κάτι χιλιετίες.
Ο ένας, ήταν ο Πλάτωνας. Ο άλλος ο Ορφέας. Ο άλλος, ήταν ο Ερμής ο Τρισμέγιστος.
Ειδικά ο τελευταίος, αν κάτσεις και σκεφτείς τι είπε (αν υπήρξε, δεν επιβεβαιώνεται, και αυτό το κάνει ακόμα πιο αστείο) σε μια εποχή που εννοείται οι άνθρωποι λατρεύανε αγελάδες, κάνεις χαρακίρι.

Αλλά υποθέτω θα ξέρεις τι είπε, είσαι φωτεινός παντογνώστης εσύ. Αν δεν ξέρεις σου προτείνω να το ψάξεις και να το σκεφτείς.

quote:
Μετά τους δεινόσαυρους ( όπου πρίν δεν υπήρχε τίποτα)

Σύμφωνα με σένα, πριν τους δεινόσαυρους υπήρχαν τα κύτταρα, που κάνανε τον άνθρωπο. Εντάξει καταλαβαίνω το βιάστηκες εννοούσες την εξέλιξη του Δαρβίνου, και βιαζόσουν.
Και οι Νεάντερταλ;
Οι Νεάντερταλ αγαπητέ μου γκουρού, δεν ήταν Χόμο Σάπιενς. Ήταν πριν από μας, με εντελώς διαφορετικό DNA, και μάλλον δεν θα πρέπει να τους θεωρείς ανθρώπους με βάση τη θεωρία σου. Στα τελευταία τους μάλλον αναμίχθηκαν με μας, και τελικά εξαφανίστηκαν. Αυτοί από που προκύπτουν με την εξελικτική θεωρία των 150000 ή 300000 χρόνων; Και εμείς από που σκάσαμε; Η από που το σκάσαμε;

Αλλά και αυτό, δεν απαντάει στην ερώτηση, από που προέρχεται η ζωή, ο κόσμος μας, και γιατί. Καλά το γιατί ειδικά ούτε που το προσπάθησες.

quote:
Και θα συνεχίσουμε να είμαστε αιώνια....

Αυτό μπορώ να το πάρω σαν ευχή, ή σαν προσευχή.
Αν είμαστε η εξέλιξη ενός κυττάρου, όπως λες, θα σου πρότεινα να κόψεις κάτι από το αιώνια. Γιατί μάλλον θα εξελιχθούμε σε κάτι άλλο. Που δεν θα μοιάζει με άνθρωπο. Όπως δεν μοιάζεις με κύτταρο, Όπως δεν μοιάζεις με ψάρι.

Συμπερασματικά:

Δεν απάντησες στην ερώτηση. Κατέβα λίγο από το συννεφάκι και πάρτο αλλιώς γιατί θα βρείς.

Επιπλέον:
Ο άνθρωπος ότι ιδέες κατεβάζει η γκλάβα του ως απαύγασμα (ή απόβρασμα συζητήσιμο) της εξέλιξης στη Γη, δεν μπορούν ποτέ να ξεπεράσουν αυτά που υπάρχουν ήδη εκεί έξω. Είμαστε φτιαγμένοι από τα υλικά αυτού του κόσμου. Είναι αδύνατο να κατανοήσουμε το πως "θα σκεφτότανε" κάποιος/κάτι έξω από αυτόν τον κόσμο, σε περίπτωση που υπάρχει/υπήρχε/ θα υπάρξει στην Ολότητα Του, καθώς σε περίπτωση που ο κόσμος αυτός είναι κάτι φτιαχτό, είμαστε απλά ένα μέρος της διάνοιας του, ελάχιστο πιθανώς. Θα μπορούσες να τον ονομάσεις, όπως κάποιοι κάποτε, το Χάος.
Για μας αυτό θα ήταν.
Και όμως εμείς ζούμε σε έαν κόσμο που διέπεται από νόμους.

-Αυτό το παραπάνω βέβαια, σε περίπτωση που δημιουργός δεν είναι ο ίδιος ο "άνθρωπος", ο Νους για να είμαι πιο ακριβής, αλλά μην το ξεφύγω τόσο το χω ήδη πάει μακριά. Και δεν είναι ώρα για αιθέρες, μάτριξ, σκοτεινές ύλες και πράσινα κουνέλια.-

Το να μην υπάρχει τίποτα πέρα από τον υλικό κόσμο από την άλλη, κάνει τα πράγματα ακόμα πιο περίπλοκα. Συγκεκριμένα, τα κάνει παντελώς ακατανόητα.
Τόσο ακατανόητα, που η μυθολογία Κθούλου φαντάζει πιο αληθινή.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...


Edited by - Italos on 07/06/2021 02:35:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2021, 08:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
troll ειναι Italos, χανεις την ώρα σου. Στοιχημα οτι έφτιαξε την @σελίδα του για να σπασει την πλακα του.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2021, 13:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν έφτιαξε Αιρετικέ ολόκληρη σελίδα για να κάνει τον έξυπνο και να σκοτώσει την ώρα του, και τρολλ να είναι πρέπει να πάει να το κοιτάξει.

Χώρια που καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι είναι χαραμοφάης.

Αν από την άλλη, και λίγο έκατσε να σκεφτεί κάτι από όλα αυτά που έκατσα και έγραφα βραδυάτικα, κέρδος θα είναι. Και λίγο να άφησε τον εγωκεντρισμό στην άκρη κέρδος θα είναι.
Και λίγο πιο ταπεινός να γίνει, κέρδος θα είναι, και για τον ίδιο και για όλους μας.
Έστω λίγο να βάλει το μυαλό του να δουλέψει.
Δεν έχουμε περίσσια στην καλοσύνη. Ούτε στην κριτική σκέψη.

Εγώ αν σε κάνει λίγο να ντραπείς αν μπήκες να κάνεις τον έξυπνο Revelator, σε κάθε τι που γράφω εδώ, βάζω κάτι από το "είναι" μου.
Πάντα με ειλικρίνεια, και χωρίς να το παίζω γνώστης. Μέχρι εκεί που φτάνει το "χέρι" μου.

Τελικά κάποια πράγματα όσα χρόνια να περάσουν δεν θα αλλάζουν πάνω μας χαχα.

Την καλημέρα μου.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...

Edited by - Italos on 07/06/2021 13:54:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy