ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ψυχική δύναμη της συγγνώμης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 00:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούγωντας σε κάποια στιγμή χαλάρωσης Elton John - Sorry seems to be the hardest word (Η συγνώμη μοιάζει να είναι η πιο δυκολη λέξη) στο νου μου δημιουργήθηκε η ερώτηση:

Πόσο δύσκολο είναι όντως να πει κανείς συγνώμη?
Πόσες φορές έχουμε πει συγνώμη και πόσες από αυτές το νοιώθαμε
πραγματικά?
Τι εσωτερικές διεργασίες έχουμε κάνει για να φτάσουμε να πούμε "συγνώμη" και όντως να βγαίνει με όλη την ειλικρίνεια?


And I keep on wondering....

Edited by - Mara on 12/06/2003 00:12:56

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 13:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ)...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....

ΕΣΤΩ ΖΗΤΑΣ Η ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΣΥΓΝΩΜΗ....

ΔΥΝΑΤΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ Η ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ/ΖΟΥΝΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ????????

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ....
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΓΝΩΜΗ....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΚΕΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ........

ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΓΝΩΜΗ....

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ. (ΤΗΣ ΣΥΓΝΩΜΗΣ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 14:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συγνώμη είναι μια πολύ δύσκολη αλλα και συνάμα εύκολη λέξη.
Οταν πραγματικά φταίς για κάτι δεν βγαίνει τόσο εύκολα η συγνώμη γιατι είμαστε εγωιστές και πολύ δύσκολα παραδεχόμαστε το λάθος μας.Και όταν καταλαβαίνουμε το λάθος μας είναι αργά για συγνώμη.
Συγνώμη έχουμε πεί άπειρες φορές.Πολύ λίγες όμως φορές το εννοούμε.
Τόσες ζωες χάθηκαν στο Σάμινα.Ποιός βγήκε να πει συγνώμη.
Τοσες ζωές χάθηκαν στο σεισμό το 99.Ποιός βγήκε να πει συγνώμη.
Τόσες ζωές χάθηκαν στον πόλεμο του Ιράκ.Ποιός βγήκε να πεί συγνώμη.
Στο λεωφορείο πατάς κάποιον και ζητάς αμέσως συγνώμη!!!
Συγνώμη είναι μια λέξη με 2 πλευρές.

Η παροιμία λέει οτι απο όταν μάθαμε την συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο.Τελικά σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει και άδικο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 19:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΦΟΣΟΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ.ΘΕΛΕΙ ΚΟΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ ΑΡΧΙΚΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΥΓΝΩΜΗ.ΕΓΩ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΣΥΧΝΑ,ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΤΕ ΦΤΑΙΩ,ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΝΟΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ,ΚΛΑΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΛΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ..


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 23:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Η λέξη "συγγνώμη" έχει την ίδια βαρύτητα, αλλά πολλές φορές και την ίδια ελαφρότητα με τη φράση "σ' αγαπώ" : Πολλές φορές τις προφέρουμε, αλλά άραγε πόσες φορές πραγματικά τις εννοούμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 23:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια λέξη που καθημερινά ακούμε γύρω μας σε μεγάλη έκταση. Μία λέξη τόσο δυνατή που στις μέρες μας μάλλον έχει χάσει τη δύναμή της.

Ο λαός λέει πως «από τότε που βγήκε το συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο». Πόσο δίκιο ή άδικο έχει τελικά ?

Ένα από τα σημαντικότερα χαρίσματα που πρέπει να έχει ο άνθρωπος είναι η μεγαλοψυχία, ο τρόπος να μην κρατάει πικρία και είναι έτοιμος να ξεχάσει να συγχωρέσει.

Χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη όχι για να πεις τη λέξη συγνώμη αλλά για να την νιώσεις πραγματικά όταν την λες. Εκεί λοιπόν εστιάζεται η δυσκολία κατά την γνώμη μου.

Ο άνθρωπος χαρακτηρίζεται από υπέρμετρο πολλές φορές εγωισμό που τον εμποδίζει όχι μόνο να πει συγνώμη αλλά να μετανιώσει πραγματικά. Οπλίζεται με το αδιάβλητο κάλυμμα του εγώ του και αρνείται συνειδητά να παραδεχτεί το οποιοδήποτε λάθος.

Χρειάζεται λοιπόν ψυχικό σθένος για να μπορέσει κανείς να κατανοήσει, μέσα από την συγνώμη να μετανιώσει και εν συνεχεία ο απέναντι του να τον συγχωρέσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 23:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΨΑΓΜΕΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΡΑ!

ΣΥΓΓΝΩΜΗ...ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ...ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΓΩΣΑ Η ΠΕΙΡΑΞΑ ΛΙΓΟ..ΑΛΛΑ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕΥΣΕ ΤΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...
ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΛΕΞΟΥΛΕΣ : ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ
ΧΜΜ...
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ...
ΕΠΕΙΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΣΕ ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ....ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΩ ΚΑΙ ΦΕΡΝΩ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΗ ΤΟΥΣ ΘΙΓΟΜΕΝΟΥΣ!
ΑΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΗΚΕ ΣΥΜΦΩΝΟ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ...ΧΜΜ..ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΜΩΣ;;;;;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 23:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ
ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ + ΤΗΝ ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ...
ΜΑ +ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ...

ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ+ΑΛΗΘΙΝΗ.
ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΗΝ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.
ΑΥΤΟ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ.
+ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΜΙΑ +ΦΑΝΕΡΑ.


ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΡΟΛΟΙ/ΠΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ .
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ Η ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ.

+ΔΕ ΦΕΡΟΜΑΙ ΤΙΟΥΤΟΤΡΟΠΩΣ ....
YΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ" ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΛΥΤΡΩΝΕΙ.ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΑΘΗ....ΔΕ ΜΙΛΩ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ...Η ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ...
ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ...+ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΦΑΙΡΕΣ...

ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΟΥ
ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΧΡΙΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΡΑΝΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΛΙΟ ΣΟΥ...
ΜΟΝΑΧΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ +ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ..."ΤΕΡΑΤΑ"...

-ΜΑ ΕΔΩ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΝΩΜΗ....
+Η ΑΤΜΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ...!

ΑΝΤΕ ΚΑΛΑ.
ΣΥΓΝΩΜΗ. ;)


ΜΑ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ+ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ...;

ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΥΣ ΛΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΠΛΑΙΣΙΩΝΑΝ ΤΟΝ ΡΑΒΙ ....
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟ...




Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/06/2003 23:57:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 00:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως δύο-έντονα αλληλοσυμπληρωματικές ψυχές, ΑΤΜΑ, με κάλυψες απόλυτα διότι, το αυτό κάνω κι εγω στη ζωή μου...
"συγνώμη" που δεν έχω τίποτα άλλο να πώ...
(ωστόσο, το παρακολουθώ το θέμα)

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 14/06/2003 00:56:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 08:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου,
Θα συμφωνήσω με όσα έχετε γράψει.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά την συγκεκριμένη λέξη από μικρός την είχα συνδέσει με την "Αγάπη". Την Αγάπη θα έλεγα, με την Χριστιανική έννοια της λέξης.
Πάντα πίστευα...και πιστεύω, ότι αυτές οι δύο λέξεις "πάνε μαζί".

Εάν, κατά την γνώμη μου πάντα, η συγγνώμη έχει την ανωτέρω ποιοτική χροιά, δεν αφήνει στον άλλον περιθώρια αμφισβήτησης της αξίας της ή της ειλικρίνιας της. Είναι τόσο άμεσα και καταιγιστικά τα αποτελέσματά της, που πραγματικά εκπλήσεσαι με την Δύναμή της.

Πόσο εύκολο είναι αυτό;
Εντάξει το παραδέχομαι τρομερά δύσκολο...αλλά όχι και ακατόρθωτο

ΣΥΓΓΝΩΜΗ+ΑΓΑΠΗ=ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 12:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω, φίλε Τίγρη, ότι η Συγγνώμη δεν διαχωρίζεται αλλά εμπεριέχεται στην Αγάπη, όπως την εννοείς. Θα διόρθωνα με την άδειά σου : ΑΓΑΠΗ = ΣΥΓΓΝΩΜΗ = ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 13:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα διόρθωνα με την άδειά σου : ΑΓΑΠΗ = ΣΥΓΓΝΩΜΗ = ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ

Παρακαλώ φίλε Durden_alie

Αυτό εννούσα, αλλά μάλλον δεν το εξέφρασα σωστά.

Ευχαριστώ για την δημιουργική διόρθωση


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 13:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H λεξη αγαπη αναφαιρεται στο μελλον και ειναι ζητουμενο..
Η λεξη συγνωμη αναφαιρεται στο παρελθον ...
Ουσιαστικα αν υπαρχει αγαπη δεν χρειαζεται να πεις συγνωμη και αν υπαρχει συγνωμη συμενει πως υπαρχει αγαπη και θυσια του εγω για κατι καλυτερο.
Δεν ειναι δυσκολο αρκει να επενδυσουμε ολοι σε ενα καλυτερο αυριο και να δουλςψουμε για αυτο...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 02:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Δρ.Χ προσπάθησε να "βγεις" εξω απο τις λέξεις. Η Αγάπη δεν έχει κατά καμμία περίπτωση να κάνει με το μέλλον (εκτός αν μπερδεύτηκες απο την υπογραφή σου), διότι είναι ταυτόσημη με την αλήθεια. Και οι δύο έννοιες (κι όχι λέξεις) υπάρχουν στο Τώρα. Μια υπόσχεση για μελλοντική Αγάπη δεν είναι η ίδια η Αγάπη, απλά άλλη μια ανθρώπινη υπόσχεση. Μια μετουσίωση και μετστροφή του εαυτού για Αγάπη και συγχώρεση στο Τώρα, είναι η μόνη δράση της Αγάπης. Οποιαδήποτε άλλη μεταφορά στο χρόνο, της έννοιας Αγάπη απλά είναι ψευδεπίγραφη και βρωμίζει τη μεγαλειώδη αξία της Αγάπης στα βέβηλα μάτια ενός ανθρώπινου Νού.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 09:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα
δεν μας χρειαζεται η αγαπη για αυτα που εγιναν... εκεινο που χρειαζεται ειναι η συγνωμη...
Συγνωμη που για να την πεις πρεπει να αγαπας καθως μονο ετσι θα αναγνωρισεις την αναγκη της.
Δεν μας χρειαζεται η αγαπη για αυτα που γινονται καθως και αυτα ειναι ηδη παρελθον καθως διαβαζεις αυτες τις γραμες..
Καθως το παρον ειναι μια στιγμιαια κατασταση που περασε ηδη...
Μας χρειαζεται γνωση ετσι ωστε να γνωρισουμε την αγαπη για να κατα λαβουμε το λαθος μας και να ζηησουμε συγνωμη...
quote:
Οποιαδήποτε άλλη μεταφορά στο χρόνο, της έννοιας Αγάπη απλά είναι ψευδεπίγραφη και βρωμίζει τη μεγαλειώδη αξία της Αγάπης στα βέβηλα μάτια ενός ανθρώπινου Νού.

Το ζητουμενο δεν ειναι τα επιθετα και οι προσδιορισμοι του καθενος απλα και μονο να αγαπας.. αυτο φτανει
Αλλα τι ειναι αγαπη αραγε...?

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 19:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δρ.Χ, Προσπάθησε να μην αντιδράς για να αντιδράς γιατί δε βγαίνει σαφές συμπέρασμα απο τα γραφώμενά σου απο τη στιγμή που μέσα σε 4 γραμμές, αντιφάσκεις 3 φορές...
quote:
δεν μας χρειαζεται η αγαπη για αυτα που εγιναν... εκεινο που χρειαζεται ειναι η συγνωμη...
Εδώ ισχυρίζεσαι πως δε χρειάζεται η αγάπη γι αυτά που έγιναν και ποιο κάτω...
quote:
που για να την πεις πρεπει να αγαπας
αλλάζεις και πιστεύεις πως χρειάζεται η αγάπη. Μετά όμως πάλι λες...
quote:
Δεν μας χρειαζεται η αγαπη για αυτα που γινονται καθως και αυτα ειναι ηδη παρελθον

Τελικά θα διαλέξεις κάποιο απο τα 3? Γιατί πολύ τα μπερδεύεις τα πράγματα και δε ξέρω για ποιο λόγο

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 23:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γρηγορη φιλε μου δεν θα μπω στην διαδικασια να στησω καυγαδακι για αλλη μια φορα μαζι σου
Θεωρω αυτου του ειδους της ψευτοδιαφωνιες ανουσιες και διχαστικες...
αν θελεις να πεις κατι εναντιον μου εισαι ελευθερος να το κανεις... δεν θα αντιδρασω

Θα σου πω μονο ενα πραγμα

μαθε να αγαπας αδερφε μου ....
...γιατι το σημαντικοτερο ολων ειναι ....

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 01:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη βιάζεσαι να δείξεις αυτολύπηση και μετατρέπεις ενα διάλογο σε καυγά, γιατί δε σου επιτέθηκα. Σου ζήτησα να αποσαφηνίσεις τον δικό σου αντίλογο προς το πρόσωπό μου. Αν δε μπορείς ή δε θέλεις να απαντήσεις είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου. Μη θυμάσαι την αγάπη όμως όποτε σε συμφέρει...νά'σαι καλά

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 04:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα φίλοι μου,
επειδή βλέπω ότι αναφέρονται συχνά οι λέξεις (και εγώ το έκανα επίσης), "Αγάπη" και "συγγνώμη", ποιά είναι τα βιώματά σας γύρω από αυτές τις λέξεις;
Δεν αναφέρομαι στο διάβασμα κάποιου βιβλίου σχετικά με αυτές τις έννοιες...ούτε στην ενδεχόμενη συμμετοχή μας σε κάποια συζήτηση σχετικά με αυτές τις έννοιες...
αναφέρομαι στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΒΙΩΣΗ αυτών των υψηλών αξιών...
Πόσοι από εμάς έχουν καταφέρει κάτι τέτοιο;

Tα γραφόμενά μας μπορεί να δείχνουν άτομα που συναλλάσονται με μεγάλη άνεση με αυτές τις λέξεις...είναι όμως έτσι;

Πιστεύω ότι δεν είναι,για τον απλούστατο λόγο ότι σχεδόν παντού μέσα στο forum βλέπεις άτομα που παρεξηγούνται με το παραμικρό...
Σαν τον καουμπόι στην Άγρια Δύση...με το χέρι στην σκανδάλη...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 05:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΗΜΕΡΑ ΤΙΓΡΗ...
...ΛΙΓΟ Η ΩΡΑ ΛΙΓΟ Η ΣΚΑΝΔΑΛΗ..
ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΓΝΩΣΤΗ ΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ...
ΜΑ ΑΝ ΤΗ ΓΡΑΨΩ...ΘΑ ΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΜΙΝ...

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ...ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΗΧΟ ΤΗΣ ΔΟΝΙΤΙΚΗΣ ΕΝΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΥ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥ...

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΡΜΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΕ ΜΙΑ ΨΥΧΗ,
ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΖΗΣΕΙ...
ΟΤΑΝ ΑΓΓΙΧΤΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΧΟΡΔΕΣ...
ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΣ ΝΟΤΕΣ ...ΛΕΣ Η ΕΠΑΦΗ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..;
ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΛΛΩΝΕΙΣ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΟ...ΜΑ ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ...ΑΥΤΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ..-
ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΔΩ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ;
ΧΜ...;
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ/
ΜΑ ΑΝ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΕΣΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟ-ΑΝΕΦΕΡΕ
/ΜΙΑ ΦΟΡΑ'εγω' + ΜΙΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΟΤΙ "ΨΑΧΝΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΡΙΞΕΙ"...
ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ...ΟΜΑΛΑ..

ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ...


ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ;;;ΚΑΛΑ...!
ΜΑ ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ
ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΣΟΥ...-ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ;)

ΕΔΩ, ΨΥΧΕΣ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ,ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΜΑΣΤΕ EACH OTHER/
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕ ΤΟ ΕΞΩ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΑ...
ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.-
Η ΨΥΧΗ ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ...;
Η ΤΗΣ ΜΥΑΛΟΥ;
ΥΠΑΚΟΥΕΙ;
ΜΑ ...ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΟΤΑΝ ΜΑΛΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ....
ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΥΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΑΦΩΝΑ...
ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ..ΨΥΘΥΡΟΙ(Η ΤΑ "ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ")...
ΜΕΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ...
ΚΡΑΥΓΕΣ.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΥΦΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΡΩΤΑ-ΕΙ...
ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΡΩΤΑ-ΤΑΙ ..ΟΧΙ;
ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..;;;
-ΟΧΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΖΩΗ.../ΜΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ- ;)
ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ...ΜΑ...

ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ

[ΕΡΩΣΘΕ!]*


*exe

ΥΓ..."ΠΟΛΛΕΣ"/ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ/ ΕΙΝΑΙ ...Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ "ΠΟΣΕΣ"....



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 16/06/2003 05:34:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 05:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΒΡΟΥΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ...
+ΘΑ ΕΡΘΕΙ +Η ΣΥΓΝΩΜΗ/
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!
ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΜΑΤΑΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΤΗΣΕΙΣ...ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ...
ΕΝΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ Η ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ ..ΣΟΥ ΧΟΡΕΥΕΙ ...ΣΕ ΤΡΕΛΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ...
(ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΖΑΛΙΣΤΕΙ/+ ΝΑ ΠΕΣΕΙ)



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 11:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε να το αναλυσω αφου το θελει τοσο πολυ ο γρηγορης και αφου το ζητα και ο γερο τιγρης...
quote:
κ
δεν μας χρειαζεται η αγαπη για αυτα που εγιναν... εκεινο που χρειαζεται ειναι η συγνωμη...
Συγνωμη που για να την πεις πρεπει να αγαπας καθως μονο ετσι θα αναγνωρισεις την αναγκη της.
Δεν μας χρειαζεται η αγαπη για αυτα που γινονται καθως και αυτα ειναι ηδη παρελθον καθως διαβαζεις αυτες τις γραμες..
Καθως το παρον ειναι μια στιγμιαια κατασταση που περασε ηδη...
Μας χρειαζεται γνωση ετσι ωστε να γνωρισουμε την αγαπη για να κατα λαβουμε το λαθος μας και να ζηησουμε συγνωμη...

κατ αρχην να πουμε οτι αγαπη ειναι θυσια του εγω σε καθε περιπτωση...

Σε καθε περιπτωση καποιος που αγαπα ξεβολευεται και θυσιαζεται για οτι αγαπα.
Μερος αυτης της θυσιας ειναι και η συγνωμη...
Το να αναγνωριζεις το λαθος σου και να ζητας σηγχωρεση απο αυτον που εβλαψες πρωτα απο ολα ειναι μεγαλη αρετη...ειναι αγαπη


Το

quote:
δεν μας χρειαζεται η αγαπη για αυτα που εγιναν... εκεινο που χρειαζεται ειναι η συγνωμη...

Οτι εγινε εγινε λοιπον δεν χρειαζεται αγαπη χρειαζεται να αλληλοσυγχωρεθουμε καθως κανεις δεν ειναι αναμαρτητος...
αληλοσυγχωρεση που ειναι αγαπη

Το...

quote:
Συγνωμη που για να την πεις πρεπει να αγαπας καθως μονο ετσι θα αναγνωρισεις την αναγκη της.

Για να πεις συγνωμη πρεπει να ξερεις να αγπας και να θυσιαζεσαι καθως ο εγωισμος σου ελαχιστα σε αφηνει να δεις...και να αναγνωρισεις την αναγκη της ενδεχομενης συγνωμης.

το

quote:
Δεν μας χρειαζεται η αγαπη για αυτα που γινονται καθως και αυτα ειναι ηδη παρελθον καθως διαβαζεις αυτες τις γραμες..Καθως το παρον ειναι μια στιγμιαια κατασταση που περασε ηδη...


αυτα που εγιναν ειναι ηδη παρελθον και καποιος ανθρωπος ηδη εβλαψε καποιον αλλο. Για οτι εγινε μεχρι το στιγμιαιο αυτο παρον που περασε ηδη και ...ηδη χρειαζεται να ειπωθει καποια συγνωμη

και το ...

quote:
Μας χρειαζεται γνωση ετσι ωστε να γνωρισουμε την αγαπη για να κατα λαβουμε το λαθος μας και να ζητησουμε συγνωμη...

πολλοι ανθρωποι δεν ξερουν τι ειναι αγαπη χρειαζεται γνωση για να καταλαβεις τι ειναι αγαπη ετσι θα καταλαβεις αν εκανε καπου λαθος και θα ζητησεις συγνωμη...


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 12:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα,

Καλή μου ΑΤΜΑ,

quote:
ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΔΩ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ;
ΧΜ...;


δεν αναφέρθηκα σε τσακωμούς...αλλά σε παρεξηγήσεις...έχει διαφορά
Όχι ότι δεν υπάρχουν και τσακωμοί...δεν είναι έτσι;
quote:
ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ;;;ΚΑΛΑ...!
ΜΑ ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ
ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΣΟΥ...-ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ;)


Χμ...μάλλον δεν είμαι το κατάλληλο άτομο...για να μαλώσεις

Ελπίζω τελικά να είχες ένα καλό ξημέρωμα

Φίλε drumx13 εγώ ρώτησα για την πραγματική βίωση της Αγάπης και Συγγνώμης

quote:
"Αγάπη" και "συγγνώμη", ποιά είναι τα βιώματά σας γύρω από αυτές τις λέξεις;
Δεν αναφέρομαι στο διάβασμα κάποιου βιβλίου σχετικά με αυτές τις έννοιες...ούτε στην ενδεχόμενη συμμετοχή μας σε κάποια συζήτηση σχετικά με αυτές τις έννοιες...
αναφέρομαι στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΒΙΩΣΗ αυτών των υψηλών αξιών...
Πόσοι από εμάς έχουν καταφέρει κάτι τέτοιο;


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 14:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλημερα
αχ τιγρη! οι λεξεις επικινδυνες οταν ανεβαινουν οι θερμοκρασιες/τοσο του σωματος του ατομου οσο και του σωματος της γης...
..παραυτα μου αρεσει να διαβαζω τον κυριο με την καρδουλα...
αναγαγει στο λογικο τα οσα ψυχικα εκπορευονται απο την ατμα...
τελικα ηταν ενα δυσκολο ξημερωμα..
απο αυτα που αφηνουν πισω λιγοτερες ψυχες...(μα αυτο ανηκει σε αλλο τοπικ...ισως στην συνειδητοποιηση του θανατου των αγαπημενων προσωπων..-)

αφου μου βγηκε ετσι...χμμ...
να θεσω μια αλλη παραμετρο...
ως προς τη "συγνωμη"
ειπα πριν
εμπιστοσυνη...
τωρα θα πω...

ο χρονος

...πως νοιωθουν αραγε οι ανθρωποι που ποτε δεν ειπαν συγνωμη/
'η δεν μιλησαν αληθινα σε καποιον...
που εφυγε απο τη ζωη πριν προλαβουν να εκφρασουν ολα οσα..-

θυμαμαι διαφορες περιπτωσεις απο γυρω μου...
αυτο που δε μ'αφηνει να επιμενω στο πεισμα που κρατουν οι απεναντι/να το προσπερναω/να "υποκυπτω"-φαινομενικα υπερ των αλλλων-σε μια αναθεωρητικη τοποθετηση/σε μια ξανα-εν-αρξη...των σχεσεων...
ειναι επειδη δεν εχω ξεχασει ( εχω ομως ξεπερασει το συμβαν)
ενα φιλο που εφυγε για παντα...
χωρις να προλαβουμε να πουμε αντιο...
εστω προς εκεινη τη στιγμη..-

..."θα βρεθουμε μετα ...-"...
το μετα δεν ηρθε ποτε...ο ανθρωπος εκεινος απειρες
φανερωθηκε στιγμες μεσα απο προσωπα αλλα...μα το μετα ...;

σκεφτομαι πωσο "βαρυ" συναισθημα θα ηταν για καποιον που δεν μπορεσε να ζητησει συγνωμη...ετσι οπως δεν προλαβα να απολαυσω ακομη μια φορα την υπεροχη σντροφια του...
μηπως η υπερβολικη χαρα...δε μοιαζει της λυπης...
;
ακραιε συμπεριφορες...που κρατουν τα ηνια...της συμπεριφορας...
σκεφτομαι...δυο θεματα διαφορετικα της συγνωμης...
και σταματω εδω..-


φως!




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 14:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλη μου Mah-ΑΤΜΑ...
quote:
παραυτα μου αρεσει να διαβαζω τον κυριο με την καρδουλα...
αναγαγει στο λογικο τα οσα ψυχικα εκπορευονται απο την ατμα...


Να εισαι καλα...

...το κανω επειδη ο ανθρωπος δεν δυναται να πιστεψει στο παραλογο....

οσο γαι την ερωτηση σου

quote:
πως νοιωθουν αραγε οι ανθρωποι που ποτε δεν ειπαν συγνωμη/
'η δεν μιλησαν αληθινα σε καποιον...



Η λεξη -απαντηση ειναι ΚΟΛΑΣΗ
.... που ποτε δεν πηγαμε αλλα την ζουμε απο τοτε που επιδιωξαμε να γινουμαι θεοι και μειναμε μονοι.
Ξερεις οταν η ευα εκοψε το μηλο
Αλλα αυτο ειναι αλλο τοπικ.


love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 16/06/2003 14:57:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 16:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xμμμ...
σκεφτηκα να κανω το δυο ενα
πριν χωριστει παλι
σε κολαση και παραδεισο..
:)

...




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 16:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλη σκεψη ...ΓΥΝΑΙΚΑ

Η ισχυς στην ΕΝΩΣΗ

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 22:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι συγνώμη συν-ταξιδιώτες...
Συγνώμη όμως δίχως Αγάπη δε μπορεί να υπάρξει. Η Αγάπη όμως είναι σκληρή, απόλυτη και βέβαιη όσο και ο θάνατος.
Δε μπορείς να αγαπάς επιλεκτικά και για να αγαπήσεις εν τη ουσία, πρέπει να πεθάνεις για ό,τι έχει μνήμη μέσα σου.
Γιατί η μνήμη φέρνει τη σκέψη και η σκέψη είναι η λειτουργία του κατώτερου τμήματος του Νού.
Για να υπάρξει Αγάπη λοιπόν πρέπει να υπάρξει εσωτερική μεταμόρφωση με διάθεση για αλλαγή και όχι αυτές οι διττές προεκτάσεις της έννοιας Αγάπη που τόσο ενδελεχώς αναλύεις φίλε Δρ.Χ.
Η Αγάπη φίλε δεν είναι κάτι το πολύπλοκο.
Είναι κάτι το δύσκολο να επιτευχθεί...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 22:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγάπη είναι το μόνο φάρμακο για όλα!!!

Ένα να θυμάστε:
Ότι δεν συχωρέσουμε εδώ στην Γη,
δεν θα συχωρεθεί και στον Ουρανό.

Κανένα δεν έχουμε την δύναμη να συχωρέσουμε, αν δεν συχωρέσουμε πρώτα τον Εαυτό μας. Την Ψυχή μας.

Η μόνη εμπιστοσύνη που μπορούμε να έχουμε είναι στον Εαυτό μας. Αν και αυτός καμιά φορά μας προδίδει.

H Συγχώρηση είναι ένδειξη αγάπης προς τον εαυτό μας. Πόσες φόρες μπλοκάρουμε την αγάπη επειδή δεν έχουμε την δύναμη της αγάπης να συγχωρέσουμε.

Για αυτό όταν αγαπάμε τους πάντες και τα πάντα δεν χρειάζεται ούτε να συγχωρέσουμε ούτε να μας συχωρέσουν.

Γιατί η αγάπη είναι μια πράξει ατέλειωτης συγνώμης και συχώρεσης.


Σχετικά άρθρα περί συγχώρεσης μπορείτε να διαβάσετε στο Forum:

H Θρησκεία της Αγάπης.

Posted - 06/06/2003 : 23:58:49
Posted - 08/06/2003 23:15:14

Γιατί άραγε καλείσαι να συγχωρέσεις; Γιατί καλείσαι να ελεήσεις, ή να ζητήσεις συγχώρεση;


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 22:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
well said body...
καλώς ειπωμένα φίλε...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 23:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
well said body...
καλώς ειπωμένα φίλε...

αντιγραφω κανοντας (και) την ηχω του γρηγορη.
απευθηνoμενος προς just a man

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy