ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 08:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Θανασοπάνειε συγγνώμη, δεν κατάλαβα. Είπα κι εγώ, πώς γίνεται να μου ζητάς συμβουλές στα κομπιουτεροπράγματα κι ένοιωσα …κάπως. Δεν ξέρω πως το pathfinder σε μένα τρέχει κι σε σένα σέρνεται. Πιθανόν το κολλητάρι μου ο Λαμπράκης να με έχει φροντίσει ιδιαίτερα… Μήπως αν φτιάξεις καινούριο χαρτοφύλακα βελτιωθεί το πρόβλημα;

Κι επειδή ξεχαστήκαμε, ανατολή στα Τζουμέρκα…

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 01:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και απο την ανατολη στα Τζουμερκα του ντιμκαρ
Ας παμε στην ορεινη Κορινθια και στο Καστρο Αγιονορι!!! (δηλαδη ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ.....ενδιαφερον)....οπου ελαβε χωρα και μια μεγαλη μαχη κατα την επανασταση του 21 .

ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 11:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για διαβάστε κι αυτό (δεν είναι φυσικά δικό μου, είναι της φίλης magma από άλλο forum, αλλά νομίζω ότι αξίζει... Αξίζει ΠΟΛΥ δηλαδή...):

"***"

* Kαι όποιος σας πει ότι βρήκε με τη σπηλαιολογία τα
όριά του, είναι μεγάλος παραμυθάς.
Γιατί όρια δεν υπάρχουν, παρά μόνο στο μυαλό μας και
στα παραμύθια!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 06/06/2005 11:53:25

ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΟΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 07:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Ξεχαστήκαμε λοιπόν... Να λοιπόν ένας ακόμη "νεραϊδότοπος". Πάρνωνας, φαράγγι Μάζι...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 21:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ,

Και γω είχα λίγο από Πάρνωνα το ΣΚ που πέρασε
Ξεκινώντας από το χωριουδάκι Τυρός και σε υψόμετρο περίπου 1000μ, σε οροπέδιο βρίσκεται η καταβόθρα Δέρσιος, κλιμακωτό βάραθρο με τελικό βάθος περίπου -160 μ.

Να ένα κομματάκι από Πάρνωνα:


Η αλήθεια είναι ότι αναστατώσαμε λίγο τους ντόπιους στην προσπάθειά μας να στήσουμε τις σκηνές το βράδυ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 21:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και την επομένη το πρωί, αρχίσαμε την κάθοδο ...


...προς τα έγκατα του Βουνού

Edited by - Χείρων on 07/06/2005 21:44:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 21:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Συναντώντας που και που το δεύτερο στοιχείο του Εμπεδοκλή,

και συνεχώς το τρίτο στοιχείο του Εμπεδοκλή, τον υγρό ,ομιχλώδη
"αήρ"

Edited by - Χείρων on 07/06/2005 21:52:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 22:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...Προσέχαμε πολύ τα βήματά μας, και η πορεία μας ήταν κουραστική...

αλλά πρίν προλάβει να μας τη σπάσει το γαλακτικό οξύ,
παίρναμε συνεχώς μια αποζημίωση σαν την παρακάτω για την προσπάθειά μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 22:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Είπαμε και αλλού πως ο Πάρνωνας είχε το ΣΚ την τιμητική του! Επιφυλάσσομαι για φωτογραφίες από ανάβαση στο οροπέδιο του Πρ. Ηλία, λίγο πριν την κορυφή της Μεγάλης Τούρλας, όσο και για την πρώτη κατάβαση στο φαράγγι της Λεπίδας.

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα στους φιλους του τοπικ
Μια φωτογραφια απο την προσφατη επισκεψη μας στο σπηλαιο που γεννηθηκε ο ΕΡΜΗΣ στο ορος ΖΗΡΕΙΑ.

Χειρων πολυ καλες οι φωτο σου ειδα και τις αλλες στο φορουμ του ΣΕΛΑΣ..αντε και εις κατωτερα σου ευχομαι
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και απο τα βαθη της Ζηρειας στα υψη της στην κορυφη της στα 2375 μετρα

Με θεα στο βαθος το ορος ΟΛΙΓΥΡΤΟΣ

ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 11:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλούς χαιρετισμούς από το Εφτάστομο,

ο κακός Βρίλ


Υ.Γ.1. Οι φωτογραφίες έπονται...

Υ.Γ.2. Αν σε τρόμαξε το βάθος της Συκιάς στον Ν. Υμηττό αγαπητέ JbG, τότε σε πληροφορώ ότι δεν είδες το Εφτάστομο ακόμη ...



Edited by - Vril on 13/06/2005 12:41:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 11:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Πού χάθηκες ρε Vril και με άφησες μονάχο μου να προσπαθώ να απαντήσω κόσμια σε όσα πίου πίου διαβάζω; Άντε σάρωσε το forum να ανασάνω λιγάκι...

Το Εφτάστομο καλό; Καλό...

Φωτογραφίες - για να πάρει ο JbG μια ιδέα - είχα ανεβάσει πριν δυο βδομάδες... Περιμένω με αγωνία να δω και τις δικές σας!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 13/06/2005 11:33:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 12:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πού χάθηκες ρε Vril και με άφησες μονάχο μου να προσπαθώ να απαντήσω κόσμια σε όσα πίου πίου διαβάζω; Άντε σάρωσε το forum να ανασάνω λιγάκι...


Άδικα την ώρα σου χάνεις ....

quote:

Το Εφτάστομο καλό; Καλό...


Ποοοολύ καλό !

quote:

Φωτογραφίες - για να πάρει ο JbG μια ιδέα - είχα ανεβάσει πριν δυο βδομάδες... Περιμένω με αγωνία να δω και τις δικές σας!


Έχω την εντύπωση, οτι ίδιες θα είναι ...
Βάθος & Πάγος

Να, εδώ έχω δύο του Συλλόγου, που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ότι είδαμε και κάναμε προχθές...
και είναι και καλύτερες από τις δικές μου !


quote:

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky


Ποτέ δε ρώτησα, αλλά με ενδιαφέρει...
Τι σημαίνει αυτή η φράση ή γιατί την επέλεξες ?


ο κακός Βρίλ
-από τη Δύναμη Βρίλ που χρησιμοποιεί η τεχνολογικά προηγμένη και επερχόμενη φυλή των Βρίλ-Για....
και καμία σχέση με χορταράκια ή γεφύρακια όπου παίζουν τα παιδάκια-



Edited by - Vril on 13/06/2005 12:38:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 16:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vril ευχαρίστως να σου λύσω την απορία.

Το πλήρες όνομα μου είναι: Δημήτρης Καραγιάννης. Το οποίο στα αγγλικά μεταφράζεται (κατά λέξη) ως Jim Black Johh. Οπότε έχουμε και λέμε: Jim (Beam)Black (& White) John (ie Walker). Συνδυάζω δηλαδή τρεις μάρκες whisky στο ονοματεπώνυμο μου. Οπότε είμαι ο Δ.Κ. ή άνθρωπος whisky! To κουφό είναι πως το whisky δεν το βάζω στο στόμα μου και γενικά πίνω από ελάχιστα έως καθόλου (οποιοδήποτε οινοπνευματώδες)!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 13/06/2005 16:43:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 16:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνδυάζω δηλαδή τρεις μάρκες whisky στο ονοματεπώνυμο μου. Οπότε είμαι ο Δ.Κ. ή άνθρωπος whisky! To κουφό είναι πως το whisky δεν το βάζω στο στόμα μου και γενικά πίνω από ελάχιστα έως καθόλου (οποιοδήποτε οινοπνευματώδες)!

Που να πάει το μυαλό μου μέχρι εκεί ρε Μητσάρα ????

Λέω και γώ, θα πίνει κανα μπουκάλι μέχρι να κατέβει ... !

Αντί να αρπάξει ο καταβατήρας, ταχει πάρει ο Δημήτρης ??????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 17:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

για να πάρει ο JbG μια ιδέα


καλα μου παιδια, δεν με αφηνει Η Υπηρεσια (Υ.Α.Π.) να διακινδυνευω χωρις λογο.

ωστοσο αν χρειαστει να σας σωσω (εσας ή αλλον) θα κατεβω εκει που δεν φανταζεστε!


γι αυτο σας συμφερει να μου μαθετε τα βασικα.


.

παντα Ελληνας, παντα λησταρχος, παντα ετοιμος για ολα.


.

ΥΓ. μες το καλοκαιρι σχεδιαζω τον καθαρισμο μιας ιερης περιοχης της Παρνηθας.

ανταλλασω την συμμετοχη σας με μια καταβαση μου στην συκια χωρις σλιπαντ.


ναστε καλα.


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 17:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γι αυτο σας συμφερει να μου μαθετε τα βασικα.

Παρότι κάναμε μαθήματα Α βοηθειών, πιστεύω οτι είναι προτιμότερο να πάρεις το 166 ...


Α, και ανέκδοτα όπως γενιούνται μόνο σε σεμινάρια σπηλαιολόγων.


Ιατρός
-και πού είπαμε ότι κάνουμε την τραχειοεκτομή (τρύπα στον λάρυγγα για να πάρει αέρα ο ... γκρεμισμένος), πάνω ή κάτω από το λάρυγγα

Βρίλ
-δε θυμάμαι. Για να είμαι σίγουρος, εγώ θα κάνω μία κάτω και μία πάνω από το λάρυγγα.

Μετά απ αυτό δεν θέλει κανένας να του κάνω Α Βοήθειες !

...

Ρωτάει ο Χείρων
-τι κάνουμε άμα βρούμε ένα πτώμα μέσα στο σπήλαιο
Εκπαιδευτής
-καλούμε την αστυνομία και αυτοί θα ασχοληθούν μετά ...

Μετά από λίγο, στο θέμα, ρωτάει ο Χείρων, τι κάνουμε άμα σκοτωθεί κάποιος μέσα στο σπήλαιο
Βρίλ
-του παίρνουμε κράνος, ζώνη, καταβατήρα, φρένα κλπ, γιατί κάνουν και γαμώ τα λεφτά
Χείρων
-και το πτώμα ????
Βρίλ
-καλά ρε Χείρωνα, δεν είπαμε προηγουμένως τι θα κάνει κάποιος που θα βρεί το πτώμα ?????

....

Μετά το μάθημα των Α βοηθειών, ακούγεται ο Βρίλ
-λοιπόν παιδάκια, όποιος από εσας χτηπήσει, ξέρει τώρα. Του κόβω το σχοινί και τον αφήνω εκεί, γιατι εγώ τραχειοτομές και τέτοια εγώ δεν ξέρω να κάνω !

(λίγες στιγμές από τα σεμινάρια....)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 17:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ,

Μια εκπληκτική "καταδρομική άσκηση", πραγματοποίηθηκε το ΣΚ που πέρασε. Επτάστομο-Πολύδροσο ήταν τα δύο σπήλαια-βάραθρα που επισκεφτήκαμε. Ο υπογράφων κατέληξε με περίπου 700ΜΒ video και φωτογραφιών. Αν και για το επτάστομο, ...σχεδόν με καλύψατε, θα ανεβάσω εν καιρώ και κάποιες φωτό από τα άλλα 2 σπήλαια.
Ωστόσο , για να τιμήσω λίγο το επίθετο "ΙΕΡΑ" του θέματος που μας φιλοξενεί , θα παραθέσω εδώ μερικές φωτό από τα περιξ των σπηλαίων.
Λοιπόν....


----------------------------------
Το παραπάνω μήνυμα υπέστει
κάποιες τροποποιήσεις σύμφωνα
με την επιθυμία του ίδιου του
συγγραφέα του. Admin
16/6/2005

----------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 18:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Κοντά λοιπόν στο χωρίο Πολύδροσο , υπάρχει μια υπόγεια πηγή, που αναβλύζει νερό με ένα σχετικά μικρό ρευματάκι.
Η διαμόρφωση του μέρους μου έδωσε την εντύπωσε ότι έχει συμπλρωθεί
σε διαφορετικές χρονικές περιόδους.

Κάποιες πέτρες φαίνεται σαν να έχουν πελεκηθεί εδώ και πολλά-πολλά χρόνια, όπως αυτή η γούρνα

Σκέφτηκα, ότι ίσως κάποτε, το μέρος να χρησιμοποιούνταν για λουτρά κ.λ.π. Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι, ή μπορεί να διασταυρώσει πληροφορίες, θα τον παρακαλούσα να με διαφωτίσει


Στο σημείο που βγαίνει το νερό, "βούτηξε" με καταδυτικό εξοπλισμό (όχι για πρώτη φορά) ο αρχηγός της "καταδρομικής" Ν.Μ. . Το diving computer χειρός, του έδειξε -36 μέτρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 18:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ακριβώς πάνω από την πηγή, υπάρχουν τα υπολλείματα 2 ναών.

Η πυροβολημένη ταμπέλα μας πληροφορέι για τον πρώτο:

Οφείλω να πω, ότι δεν έχω ξαναδεί τέτοια είσοδο σε χριστιανικό ναό.

Μου έδωσε αμέσως την αίσθηση, ότι ο χριστιανικός ναός αναστηλώθηκε πάνω στα ερείπια παλαιότερου ναού. Ξανά, όποιος γνωρίζει, ας βοηθήσει.

Και κάποια πολύ όμορφα σκαλίσματα πάνω στου λίθους δόμησης, στα αζήτητα του χρόνου. "Θεός σχωρές τον" τον άγνωστο καλιτέχνη δημιουργό τους...

Edited by - Χείρων on 13/06/2005 18:26:37

Edited by - Χείρων on 13/06/2005 18:31:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 18:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...Επίσης πάνω από την πηγή, και σε απόσταση περίπου 100μέτων σε οριζόντια ευθεία από την Αγ.Θεοτόκο Ελεούσα , υπάρχει και ότι απέμεινε από ένα δέυτερο ναό. Μια επίσης πυροβολημένη ταμπέλα (δεν την τράβηξα , διότι εκνευρίστηκα με την πρώτη), μας πληροφορέι ότι πρόκειται για το ναό του Αγ.Χριστοφόρου.

Εξίσου, εντυπωσιακή κατασκευή με τον ναό της Αγ.Θεοτόκου Ελεούσας.

Όμοιες οι σκέψεις μου και για αυτόν το ναό, οι δικές σας ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 22:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα
Χειρων εκει που αναφερεις ειναι οι πηγες τοι ΒΟΙΩΤΙΚΟΥ ΚΗΦΙΣΣΟΥ και ηταν ο ναος του ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΕΡΩΧΟΥ ο Αγιος Χριστοφορος.. καλα ασε.. ειδες ομως που δεν αναφερουν καν την υπαρξη του αρχαιου ιερου;
Μια απο τα ιδια και ο ναος της ΕΛΕΟΥΣΑΣ πιο διπλα ολα φτιαγμενα απο υλικα των αρχαιων ιερων εικαζεται οτι υπηρχε και ενα ιερο του ΗΡΑΚΛΗ εκει και επισης ηταν και λατρευτικος χωρος των ΝΥΜΦΩΝ.
Το Πολυδροσο Χειρων το χαμε κατεβει μαζι με τον DIM KAR φανταστικο απο τα πιο ομορφα που εχω παει...πιστευω να συμφωνεις.
Αυτα και καλη ανταμωση.. καποια στιγμη.
Τι εγινε dim kar ολα καλα;
ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 01:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θανασοπάνειε (και λοιποί)!

Τρέχουμε και δεν φτάνουμε... Ξέρεις τώρα... Γι' αυτό και η κοιλιά στις (φυσιολογικές) δραστηριότητες μας. Το Σάββατο πάντως εντοπίσαμε ένα σπηλαιοβραθράκι στην Αγία Μαρίνα Κορωπίου. Εξερευνημένο μεν, με μια τεράστια αίθουσα δε, ιδανική για άσκηση διανυκτέρευσης σε σπήλαιο...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 07:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εντοπίσαμε ένα σπηλαιοβραθράκι στην Αγία Μαρίνα Κορωπίου.

Αν είναι αυτό στο τέλος του χωματόδρομου έξω από τον οικισμό, είναι μάλλον αυτό που πήγαμε στην εκπάιδευση.

Έχει στη Είσοδο ένα 15αράκι ??

και μετά κατηφόρα και μεγάλη αίθουσα με μπόλικο Νυχτεριδόσκατο ???



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 10:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτό ακριβώς είναι! Οι δε πληροφορίες ήρθαν από τον Κομνηνό. Εγώ δεν ειχα ιδέα για την ύπαρξη του.

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 11:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα αυτό ακριβώς είναι! Οι δε πληροφορίες ήρθαν από τον Κομνηνό. Εγώ δεν ειχα ιδέα για την ύπαρξη του.

Και για να ΚΛΕΙΣΕΙ ο κύκλος, το θέμα "η Αχαλίνωτη Φαντασία" το εμπνεύστηκα εκείνη τη μέρα που πήγαμε, γιατί ένας ντόπιος με έπιασε και μου έλεγε οτι υπάρχει ενα άλλο σπήλαιο εκεί κοντά, που βγάζει ... Πεντέλη.

Μπήκε ο Κομνηνός και ένας άλλος μέσα ....

Καλά, καλά ... Πεντέλη !


Δέκα μέτρα και με το ζόρι !

Βρές το το θέμα και θα δείς !


ο (πάντα) κακός Βρίλ


Υ.Γ. Δημητράκη, είσαι και στη Σπηλαιοδιάσωση, εεεεε, ..... ????

Κα-λααααα, κα-λαααααααα !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 16:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και παραθέτω και κάτι άλλο, από άλλο ΑΘΛΗΜΑ, αλλά βρίσκω οτι ταιριάζει με το θέμα μας, αν αντικαταστήσουμε τη λέξη "θάλασσα" με τη λέξη "βουνό", τη μία και μοναδική φορά που εμφανίζεται

Η απειρία και η άγνοια ξεχωρίζουν στην καθημερινή μας -γήινη- ζωή έναν έφηβο από έναν ώριμο άνδρα. Ο πρώτος αισθάνεται άτρωτος και έτοιμος να υποβάλει τον εαυτό του σε οποιαδήποτε "ηρωική" πράξη. Μέχρι που τα λάθη του, θα του μάθουν να συμπεριφέρεται με λογική και θα αυξήσουν την αυτογνωσία του. Στη θάλασσα όμως δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη. Η ωριμότητα είναι το κύριο στοιχείο της προσωπικότητας όλων των μεγάλων αθλητών που θαυμάζουμε. Πρέπει λοιπόν μόνοι μας να βάζουμε τα όρια μας. Το πιο είναι το όριο για τον καθένας μας, είναι κάτι πολύ προσωπικό και πολύ ιδιαίτερο, τόσο μάλιστα που να διαφέρει από μέρα σε μέρα. Γι' αυτό μάλιστα λέγεται και προσωπικό όριο. Βρείτε το δικό σας όριο, μόνο και μόνο για να το αποφεύγετε.

Παράθεση από : http://www.spearfishing.ws/content/view/17/44/


Edited by - Vril on 14/06/2005 16:24:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 23:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ
πάνειος
quote:
Χειρων εκει που αναφερεις ειναι οι πηγες τοι ΒΟΙΩΤΙΚΟΥ ΚΗΦΙΣΣΟΥ και ηταν ο ναος του ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΕΡΩΧΟΥ ο Αγιος Χριστοφορος.. καλα ασε.. ειδες ομως που δεν αναφερουν καν την υπαρξη του αρχαιου ιερου;
Μια απο τα ιδια και ο ναος της ΕΛΕΟΥΣΑΣ πιο διπλα ολα φτιαγμενα απο υλικα των αρχαιων ιερων εικαζεται οτι υπηρχε και ενα ιερο του ΗΡΑΚΛΗ εκει και επισης ηταν και λατρευτικος χωρος των ΝΥΜΦΩΝ.

Σε ευχαριστώ πάνειε, για τη διαφώτιση. Ναι, δεν αναφέρεται (σε ταμπέλα τουλάχιστον) , αλλά όπως και να γίνει, βγάζει μάτι!!!
Να ταν και το μόνο μέρος, που είναι στα αζήτητα. Εδώ άλλα και σημαντικότερα δεν έχουν προβληθεί...

quote:
Αυτα και καλη ανταμωση.. καποια στιγμη.

Μακάρι!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 00:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dim.kar
quote:
Μα αυτό ακριβώς είναι! Οι δε πληροφορίες ήρθαν από τον Κομνηνό. Εγώ δεν ειχα ιδέα για την ύπαρξη του.

Kαι εμάς ο Κομνηνός "μας κατέβασε". Νατο

Και όπως προανέφερε ο Vril, πολλά-πολλά νυχτεριδο κακάκια. Μάζεψα κιόλας σε μια σακούλα για να το κάνω... δώρο, λίπασμα.

Κατάβαση με το σκοινί (με μια αλλαγή γύρω στα 25 μέτρα μέχρι κάτω περίπου), αντικρύζεις μια τεράστια αίθουσα, με φτωχό διάκοσμο. Κατεβαίνεις μια κατηφόra-σαρα καμμιά 15 μέτρα υψομετρικής διαφοράς από κει που έφτασες, και φτάνεις σε ένα μέρος που είναι σαν ...παραλία. (Υπάρχει και ένα ... βαρέλι εκεί) Από κει μπορέις να ανηφορίσεις λίγο αριστερα, καταλήγεις σε 2-3 τρύπες που δεν προχωράει άλλο, ενώ αν το πάρεις από δεξιά, καταλήγεις σε μια μεγαλούτσικη αίθουσα.

Edited by - Χείρων on 15/06/2005 00:14:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy