ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 20:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Μετά την πρωινή μου αφήγηση για τον Καλόγερο της Πάρνηθας έρχομαι να σας θυμίσω πως είναι χειμώνας. Μια και έχουμε συνηθίσει λοιπόν, τον χειμώνα να κάνουμε την βολτούλα μας προς την φύση. Είναι καιρός νομίζω, για όσους δεν τα γνωρίζουν, να ανακαλύψουν τα πανέμορφο βουνά της μαγικής Πάρνηθας!
Μπορούμε να την γνωρίσουμε από πολλές τοποθεσίες. Όπως, από Αυλώνα που έχει μεν χωματόδρομο, αλλά με λίγη καλή προσπάθεια θα φθάσουμε ως την Χασιά, περνώντας όλη τη δυτική πλευρά μέσα από λιβάδια, δάση με έλατα και πεύκου, πηγές. Εάν πάλη θέλουμε, ανεβαίνουμε από Μαγούλα για Δερβενοχώρια και δεξιά για Χασιά από δρόμο με άσφαλτο να γνωρίσουμε τις νότιες πλαγιές της, με την καταπληκτική ορεινή φύση. Ακόμα και να ανεβούμε από τις Αμυγδαλιές, Μετόχι για Αγ, Τριάδα Κυκλάμινα ή πίσω από τον Ξενία, λίγο πιό πάνω από το ΣΕΓΑΣ, που είναι το ελατοδάσος των Γιγάντων. Μιά πάρα πολύ όμορφη ορεινή τοποθεσία που δεν είναι γνωστή.
Ας προχωρίσουμε μέσα στο ορείνο τοπίο της Αττικής φύσης, ας κάνουμε μια γνωριμία με το μαγικό βουνό. Ακόμα και από την Δεκέλεια για Κατσιμίδι όπου ο δρόμος προχωρά τις ανατολικές παρυφές της.
Άντε λοιπόν ας γνωρίσουμε το βουνό...
Καλές διαδρομές.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ETERNAL WINTER
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 21:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ETERNAL WINTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλη μου Αδελφή Ζέτα, ΧΑΙΡΕ !!!
ΟΧΙ, ΔΕΝ είσαι μόνη σου στον αγώνα που δίνεις. Θα έχεις πάντα την συμπαράσταση μου γιατί μπορώ και κατανοώ ΑΠΟΛΥΤΑ τον Ιερό Δεσμό σου με το Τρισμέγιστο Όρος της Πάρνηθας. Και μακάρι να το κατανοούσαν και όλα αυτά τα ανθρωπάκια που έχουν το θράσος να σε κατηγορούν.

Ξέρεις όμως κάτι ε ; Άντε, ας πούμε οτι αυτοί που έχουν βαλθεί να εξοντώσουν διά παντώς τα Ιερά Βουνά μας, τουλάχιστον είναι ειλικρινείς και στο λένε κατάμουτρα οτι "Ξέρεις κάτι ; Εγώ το βουνό σου θα το κάψω, θα το γεμίσω μπάζα και θα το χτίσω". Θέλω να πώ, ξέρεις πια τι να περιμένεις απο αυτούς. Ξέρεις με ποιούς έχεις να κάνεις.
Οι εξίσου επικίνδυνοι όμως ξέρεις ποιοί είναι ; Όλα αυτοί που μέν κατηγορούν τους προαναφερθέντες, αλλά οι ίδιοι, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΤΟΟΟΟΣΟ ΠΙΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΕΙΤΕ ΠΑΡΝΗΘΑ, ΕΙΤΕ,ΕΙΤΕ....
Μα θα μου πείς σε ποιούς αναφέρεσαι ; Θα σου πώ αμέσως. Σε όλους αυτούς τους ερευνητοκουφιογεωλογοεσωτεριστές της κακιάς ώρας, που οι ίδιοι λυπούνται για τα καμένα δάση της Πεντέλης και δεν έχουν πάει να φυτέψουν ΟΥΤΕ ΕΝΑ δεντράκι. OYTE ENA ! Και να πείς οτι στοιχίζει και τίποτα....μόνο μια μικρή τσάπα, 15 ευρώ για το πευκάκι και πέντε λεπτά απο τον "υπερπολύτιμο" χρόνο τους. Αν κάθε ένας απο εμάς το έκανε αυτό σε κάθε επίσκεψη του σε οποιοδήποτε βουνό της Αττικής, τώρα τα βουνά μας θα ήταν σε καλύτερη μοίρα. Αλλά που καιρός για χάσιμο. Ποιός νοιάζεται για το αν η Πεντέλη και ο Υμμητός έχει δάση, ή αν η Πάρνηθα αργοκαταστρέφεται απο παντώς είδους επεμβάσεις. Δώστε τους φαντάσματα, υπερφυσικά φαινόμενα, UFO κ.ο.κ και ας καούνε και τα τρία βουνά, ποιός νοιάζεται ;
Αγαπημένη μου Φίλη και Αδελφή Ζέτα, καταλαβαίνεις οτι δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με αυτούς που ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΤΙΜΙΑ έρχονται μπροστά σου και δηλώνουν οτι είναι εχθροί σου, (αυτούς πίστεψε τους εκτιμώ περισσότερο) αλλά και με αυτή την κωλοφάρα των υποτιθέμενων "εξερευνητών των μυστηρίων" που μόνο λένε,λένε και απο πράξη μηδέν. Έχω πολλά ράμματα για τη γουνίτσα τους, αλλά δεν θέλω αυτό το τόπικ να μυρίσει μπαρούτι. ΑΝ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΜΑΣ, ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗΣ ΤΟΥ ΥΜΜΗΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ; ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΤΕ ΛΑΣΠΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΝΙΕΡΑ ΒΟΥΝΑ. ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΜΕΣΣΙΑΝΙΚΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ" ΟΠΩΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΑΓΑΠΗ. ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΙΛΙΟΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΤΟΠΟ.
Και εσύ Καλή μου Ζέτα, έχεις αυτή την Ιερή Αγάπη μέσα σου να σε κατακλύζει και για αυτό θα είμαι μαζί σου. Συνέχισε να γράφεις εδώ μέσα διότι υπάρχουν και άνθρωποι που καταλαβαίνουν αυτά που θέλεις να πείς και απο αυτούς έχεις την πιο θερμή υποστήριξη.
Να'σαι πάντοτε καλά !

Αιώνιος Χειμώνας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 06:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Αδελφέ Ε. W. χαίρε.
Άλλο ένα μήνυμα ψυχής, καρδιάς ήρθε εχθές το βράδυ, από εσένα. Ναι καλέ μου αδελφέ και ήταν μια ακόμα απόδειξη για το πόσο αγαπάς ετούτους τους ενεργειακούς τόπους.
Πέρα λοιπόν από την μεταφυσική εκπομπή της ενέργειας τους, υπάρχει και το φυσικό μέρος που έχουμε, όλοι μαζί, κακοποιήσει ασύδοτα.
Πριν τη δεκαετία του 1990 η Ιερή Πεντέλη είχε ένα πολύ μεγάλο μέρος από πανέμορφο δάσος πεύκου που σε κάποια σημεία ήταν αδύνατον να μπορέσεις να προχωρήσεις! Τώρα δυστυχώς είναι ένα γυμνό βουνό που δεν έχασε τίποτα από το μυστηριακό του κάλος, μα είναι γυμνό και έτοιμο να κατασπαρακτεί από τους διαφόρους νόμους του κράτους και επιδέξιους οικοπεδοφάγους...
Διαβάζω στα διάφορα topic ότι ακόμα ανεβαίνουν στο σπήλαιο του Νταβέλη, δικά μας παιδιά, αναζητητές του μυστηρίου για να γνωρίσουν, να ανακαλύψουν, να φωτογραφίσουν τα όποια φαινόμενα.
Άραγε αδελφέ μου εάν τους κάναμε μια πρόταση, δεν θα την δεχόντουσαν;
Να τους λέγαμε λοιπόν την απέραντη χαρά που νιώθεις καθώς γίνεσαι δημιουργός φυτεύοντας ένα δεντράκι.
Κάποτε εκεί ψηλά, στο Μεσιανό νερό, της μαγικής Πάρνηθας είχα θάψει ένα κουκούτσι από βερίκοκο και τον άλλο χρόνο βρήκα στη θέση του μια μικρούλα κορομηλιά. (Μην βιαστείτε να με μαλώσετε, είναι κάτι το φυσιολογικό, αν η κορομηλιά είχε εμβολιασθεί σαν βερικοκιά.) Τι χαρά ήταν εκείνη θέε μου;
Έστω, να αγοράσουνε κάνα φακελάκι με διάφορους σπόρους από θάμνους και καθώς περιδιαβαίνουν να το σκορπίσουν γύρω τους. Είναι η πιο κατάλληλη επόχή, μιά και έχουμε μπροστά μας τον χειμώνα και τα νερά που θα φέρει.
Η φύση έχει πλέων την ανάγκη μας, αλλά και εμείς εξαρτόμαστε ολοκληρωτικά από αυτήν! Ας μας γίνει βίωμα, μέσα στην έρευνα της έσω αναζήτησης, ότι ένα φυσικό περιβάλον, δεν είναι μια απλή ρομαντική ομορφιά, είναι η συνέχιση της ζωής που δεν έχει άλλους παράγωντες να λειτουργήσει παρά μόνο το αυτό φυσικό περιβάλον.
Η οικολογία στις ημέρες μας δεν είναι τρόπος ζωής για ελάχιστους "τρελους", είναι ένας συμαντικός κανόνας ζωής που λίγο πολύ, όλοι παραβλέπουμε με ελαφριά την συνείδηση.
Και ξέρεις αδελφέ μου εκείνοι που μας βρίζουν, από τα γραπτά τους διαπιστώνω, ότι τουλάχιστον έχουν γραμματικές γνώσεις. Και με πονά γιατι ναι μεν έχουν το θράσος να μας βρίσουν, αλλά ζουν την δυστυχία να μην έχουν αγαπήσει τον εαυτό τους και κατ' έπακταση τη φύση μια και είμαστε κομμάτι της.
Με τούτα αδελφέ μου σε χαιρετώ
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 10:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένοι μου φίλοι σας χαιρετώ. Τις τελευταίες ημέρες αναλώθηκα σε ανούσιες συζητήσεις σε topic απο αυτά που μας έχουν, κατά καιρούς, πληγώσει. Κάνοντας λοιπόν τον βραδυνό απολογισμό μου, μεταξύ άλλων αναρωτήθηκα : «Τί δουλειά έχω εγώ σε θέματα ελαφριά και εφήμερα; Εκείνο το topic για το Μαγικό Βουνό γιατί το έχω εγκαταλείψει ;».
Αγαπημένοι μου φίλοι ο άσωτος δημιουργός του topic επανήλθε... Και με χαρά διαπιστώνει οτι η δάδα δίδεται καλώς απο ανθρώπους όπως η zezmperg και ο Eternal Winter στους αναγνώστες. Συνεχίζουμε ακάθεκτοι...
Ανεβείτε και νοιώστε τις δονήσεις αυτού του υπέροχου τόπου με καθαρή καρδιά και τόλμη, με τάξη στο περπάτημα και πειθαρχία στις αναπνοές, αλλά πάνω απο όλα με σεβασμό. Η ανταμοιβή μεγάλη...
osiris_myth καλώς όρισες κι εσύ στην παρέα μας


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 07:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Μιάμιση ημέρα έλειψα, (για ανάβαση στον Ταϋγετο) από Αθήνα και κατάλαβα πόσο πολύ εθισμένη είμαι με το esoterica.gr.
Έ νομίζω πως θα πρέπει λοιπόν, να κάνω κάποια "ασκησούλα" για να βάλω την "τρέλα μου" σε μια σειρά...
Αμ το άλλο, μόλις ήρθα στο σπίτι (04:00π.μ.) κατακουρασμένη να ανοίξω το p.c., για να δώ όλα τα νέα μηνύματα, στα topic που παρακολουθώ;
Και στα e-mail, τρια κακόψυχα όπως πάντα, να μου λένε για το topic της μαγικής Πάρνηθας πως κούρασε, πως μονολογώ κ.τ.λ.
Καλοί μου φίλοι είναι αλήθεια πως μονολογώ, ίσως, μα το topic δεν κούρασε, υπάρχουν αρκετοι που το παρακολουθούν, δείτε μόνο πως κάθε εβδομάδα ανεβαίνουν το νούμερα κατα εκατοντάδες των επισκέψεων!
Εσείς με κουράσατε και με κάνετε να εμένω σε τούτο το θέμα που αγαπώ.
Λοιπόν μέσες-άκρες, "καλοί μου φίλοι", διαπιστώνω ότι και σε 'σάς αρέσει το topic, αλλά έτσι για αντίδραση παίζετε μαζί μας. Πως αλλιώς να το εκλάβω, όταν δεν έχω γράψει για μια ημέρα, εσείς να ψάχνεστε!
Ήταν όμορφα στον Ταϋγετο, την Τετάρτη κάναμε μια μικρή ανάβαση και εχθές ανεβήκαμε στον Πρ. Ηλία (κορυφή), όπου ο πάρα πολύ καλός καιρός, μας έκανε να δούμε τα Κύθηρα!
Μα μωρέ όλα ωραία και καλά με τον Ταϋγετο, (μιλήσαμε και για Λιαντήνη, για Λυκούργο), αλλά Ιερή Πάρνηθα δεν είναι, δεν έχει εκείνο το γλυκό συναίσθημα που σε καταλαμβάνει όταν αρχίζεις να ανηφορίζεις για την όποια κορφούλα της, για την όποια μαγική περιοχή της.
Αχ Endorama, που είσαι;
Δεν είναι η αγάπη που έχω εγώ για την Ιερή Πάρνηθα, τούτη η αίσθηση του παράξενα εμφανιζομένου συναισθήματος μόλις πατήσεις τα χωματά της. Πολλοί μου το έχουν εξομολογηθεί, που ανεβαίνουν το Ιερό βουνό για να απολαύσουν την Ιερή μυσταγωγία της ενέργειας που εκπέμπει! Φεύγω για δουλειά ,το απόγευμα εάν αντέχω θα τα πούμε πάλη.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 11:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω και εγω

τελικα δεν προλαβα να παω εκει που λεγαμε στο τηλεφωνο δεν με επαιρνε ο χρονος

μια βολτιτσα ομως την εκανα στης μαγικες κορφουλες και ηταν πολυ ωραια και αφου ειχα να ανεβω αρκετο καιρο (ασχημος καιρος,γριπη) ηταν ακομα καλυτερα.

χθες με την Avallon πηγαμε στο χωραφακι του τεως και ηταν καταπληκτικα ειχε φερει μαζι της και το "αρμα μαχης" με το μωρο το οποιο ηταν πολυ πολυ ηρεμο "τοσο ηρεμο μωρο δεν εχω ξανασυναντησει" ειμαι σιγουρος οτι οταν μεγαλωσει δεν θα αφησει βουνο για βουνο

αυτα τα λιγα εγιναν οσο ελειπες ειπαμε την επομενη φορα να παμε στην πηγη της κορομηλιας


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 17:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και σημερα αφου το επετρεπε ο καιρος εκανα μια αναβαση οχι πολλα πραγματα ομως στην επιστροφη πηγα προς της εγκαταστασεις του αερα

οπου ειδα κατι πολυ θεαματικο
συννεφα τα οποια καλυπταν ολο το λεκανοπεδιο
βεβαια εχω ξαναδει συννεφα να σκεπαζουν το λεκανοπεδιο ομως σημερα ηταν διαφορετικα ηταν δεν σχηματιζαν διαφορα σχηματα ηταν σαν χιονισμενη πεδιαδα και καποιες κορυφες στον οριζοντα που ηταν πανω απο τα συννεφα εμοιαζαν με νησακια ηταν σαν ονειρο

και μιας και ειχα την φωτογραφικη μαζι μου αρχισα να τραβαω φωτογραφιες ωσπου μου τελειωσε το film ετσι αποφασισα να φυγω μετα απο λιγο

στον γυρισμο ομως εκανα δεξια και κατευθηνθηκα στον ΣΕΓΑΣ οπου μεσα στο γηπεδο ηταμ μια ελαφινα με το μικρο ελαφακι και ετρωγαν αδιαφοροντας για την παρουσια μου και αρχισαν να "ποζαρουν" κατι το οποιο το κανουν παντα μα παντα (μα συνεχεια βρε παιδι μου?) οταν δεν εχω film ή φωτογραφικη μαζι μου και μαλιστα ηταν πολυ κοντα τοσο που εβλεπα τα ματια τους ολοκαθαρα

εκανα ενα κυκλο μεσα στο δασος και εφυγα στον γυρισμο ομως ειδα καποιον που μπηκε στο γηπεδο για να τρεξει(καλη φαση) και τα ελαφια δεν αντεδρασαν καθολου απλα στεκοντουσαν εκει και μας κοιταζαν

φευγοντας και απο εκει και φτανοντας χαμηλα στον "ελεγχο" εκανα δεξια στον χωματοδρομο ο οποιος περναει μπροστα απο το αεροπλανο και εκει τι να δω? ακριβως στην ακρη του δρομου ενα αρσενικο ελαφι ετρωγε και δεν μου εδωσε καμια σημασια δεν εκανε ουτε ενα βημα πιο περα περασα σχεδον απο διπλα του μαλλον μυριστηκε οτι δεν εχω film

παντως τοσο χαμηλα δεν εχω ξαναδει ελαφι μιλαμε τωρα για λιγο πιο πανω απο το τελευταιο ταβερνιο και ομολογω οτι φοβηθηκα για την ασφαλεια του ομως τι να εκανα? σκεφτηκα να το τρομαξω μπας και ανεβει πιο ψηλα ομως σκεφτηκα οτι μπορει να τρεξει προς τον δρομο οποτε θα τα εκανα σκτα και το αφησα στο ενστικτο του δεν ηταν και πολυ μικρο ελπιζω να καταλαβαινε σε τι κινδυνο βρισκοταν


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 06:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.

Endorama πραγματικά σε ζήλεψα για τούτες τις βόλτες σου!
Τί ήθελα εγώ βρε παιδί μου στο Ταϋγετο; Αφού τα έχω πει με τον εαυτό μου εδώ και καιρό...Δεν μου πάει πια το στιλ, (ανεβαίνουμε στο βουνό για να φτάσουμε την κορυφή..) της ορειβασίας. Αχ, το Ιερό βουνό πόσο μου έλειψε, εκείνες τις στιγμές, καθώς ανεβαίναμε τον επιβλητικό και όμορφο Ταϋγετο.
Όλο ξεχνούσα για το που ανηφόριζα και έψαχνα να βρω γνωστές πολυαγαπημένες περιοχές και να μην υπάρχει, καλέ μου φίλε, το έντονο γνώρισμα των εναλλαγών στα συναισθήματα.
Δεν μπορώ να εκφράσω με τα λόγια, όσο κιαν το προσπαθώ, την "παράξενα" θετική ενέργεια που εκρέει από την Ιερή Πάρνηθα. Χρόνια τώρα είμαι κοινωνός τούτου του μεταφυσικού γεγονότος!!!
Τις προάλλες που είχα βρεθεί στο σπήλαιο των Νυμφών-Πάνα, το μυαλό με ταξίδευσε συνεπαρμένο απο την δύνη της ενέργειας, σε δρώμενα αρχαίων εποχών. Είδα κορίτσια να χορεύουν, να τραγουδούν, να θυσιάζουν στις Νύμφες και στο Πάνα, κομμάτια από εντόσθια του ζώου που είχαν πάει για σπονδή. Λες και είμουν μέρος του συνόλου τους, λες και ζούσα την δική τους ευτυχία...Και το μυαλό με βύθιζε σ' ένα μακρίτερο παρελθόν όπου τον ίδιο τόπο, να τον δω, αρκετά διαφορετικό από τώρα!!!
Ιέριες της Μυνωικής θρησκείας να ζούνε την ένταση μιας τελετουργίας. Γυμνόστηθες με πλούσια διαδήματα στο κεφάλι και στο μπούστο, να έχουν περιέλθει σ' ένα ιερό χορό!
Δεν ξέρω εάν η φαντασία ή η ενέργεια μου πρόσφεραν το θέαμα, τούτο το ταξίδη στο χρόνο, μα ήταν μια ακόμα εμπειρία στην σχέση μου με το μαγικό βουνό.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 09:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Μια Κυριακή ξημέρωσε, μια όμορφη βόλτα προς την Πάρνηθα, προς την φύση, θα ήταν ότι πρέπει για να ξεμουδιάσει το μυαλό από τα προβλήματα.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 19:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Τελικά η ζωή ξέρει να παίζει παιχνίδια, ή μάλλον οι καρμικές σχέσεις μας "παίζουν", κατά πως εκείνες μεταφυσικά εργάζονται...
Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς, τις συμπτώσεις που με δένουν με ένα γνωστό περιοδικό εσωτερικής ύλης.
Πριν καιρό, είχα διαβάσει σε κάποιο άρθρο του, για μια περιοχή της Ιερής Πάρνηθας και κάποιο μεταφυσικό γεγονός που είχαμε ζήσει μια παρέα από τέσσερα παιδιά τον Μάη του 1976. Φυσικά δεν γραφόταν το δικό μας γεγονός. Αφού κανεις μας δεν είχε επαφές με το περιοδικό, μα ούτε και κανείς μας γνώριζε τον συγγραφέα του άρθρου όπου είναι ένας αξιόλογος άνθρωπος, λάτρης της φύσης, εξερευνητής της κοίλης Γης και αγωνιστής του πνεύματος. Καθαρά πιστεύω από μια σύμπτωση.
Τώρα μια αλλή μία σύμτωση, με το τευχός του Δεκεμβρίου με κάνει να αναφωνήσω, πως κάτι γίνεται εδώ!

Διάβασα σήμερα σε άρθρο πάλη, αξιόλογου ερευνητή στο ίδιο περιοδικό, που είναι σαν να ζωγραφίζουν την δική μου εικόνα, ετούτη που απορρέει από τα μεταφυσικά γεγονότα που σας έχω αφηγηθεί, τα ακόλουθα:
<<Έτσι ανεζήτησα ξανά τη Μαριώ,η οποιά τα τελευταία χρόνια έχει εγκατασταθεί στα βόρεια προάστια της Αθήνας για να έχει πιο άμεση πρόσβαση στο αγαπημένο της βουνό, την Πάρνηθα, που βρίθει κυριολεκτικά από κάθε είδους παράξενα και ανεξήγητα φαινόμενα, ίσως περισσότερο και από την Πεντέλη.....>>Και συνεχίζει πάρα κάτω ο αρθρογράφος...<<Τότε, λίγο μετά την εξοδό μας από την πύλη, η νέα γυναίκα με το έμπειρο βλέμμα, τής επί πολλά χρόνια, ορειβάτιδος και περιπατήτριας των δασών.....>> Και λίγο πιο κάτω...<<Όταν η Μαριώ είδε...η πρώτη της αντίδραση ήταν να πει: <Αυτά τα ξέρω, έχει και στην Πάρνηθα, όποτε θες να σε πάω να τα δεις!>.>> Και γράφει το περιοδικό πως θα ακολουθήσει σχετικό άρθρο για την Πάρνηθα.
Καλοί μου φίλοι επειδή πιστεύω, ότι πιθανών να νομίσετε πως η περιγραφούσα Μαριώ είμαι εγώ, θα πρέπει να αποκαταστήσω την αλήθεια της σύμπτωσης.
Όχι φίλοι μου, θα είναι μια άλλη γυναίκα που αγαπά το μαγικό βουνό, όπως εγώ και φυσικά θα θέλει να το διαφυλάξει από κάθε κίνδυνο που έρχεται μετά από την εκθεση των μεταφυσικών γεγονότων στα Μ.Μ.Ε. Υπάρχουν πολλά κρυμμένα μυστικά εκεί πάνω και σας έχω εξομολογηθεί ελάχιστα.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ETERNAL WINTER
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 21:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ETERNAL WINTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα, είπα να να μην πάω στο Όρος της Αθηνάς, αλλά να επισκεφθώ την Ιερή Πάρνηθα μιάς και έχω πατήσει το πόδι μου εκεί, μόνο πέντε φορές ο γελοίος. Είχα πάρα πολύ καιρό να ανέβω στο ένδοξο Βουνό σας Αδέλφια μου και έτσι με τίποτα δεν περίμενα αυτό που θα επακολουθούσε.
Καθώς περνούσα απο το υπέροχο πευκόδασος της Πάρνηθας, κάτι μέσα μου με πίεζε αφόρητα. Δεν το είχα προσέξει κάν τις άλλες φορές. Όλο το μέρος, όπου κι'αν κοιτούσα, μου θύμιζε το παρελθόν ενός άλλου τόπου. "Δεν είναι δυνατόν", έλεγα μέσα μου, είναι ίδιο με εκείνο το μέρος. Η πίεση που ένιωθα δεν άντεξε άλλο. Ξέσπασα. "Θεέ μου, αυτή είναι η Πεντέλη του 1993, έτσι όπως την επισκέφθηκα την πρώτη φορά" έλεγα μέσα μου και δεν πίστευα πως μπορεί να ήταν τόσο τραγικά όμοια. Η εικόνα αυτή ήταν η αφορμή να μου χαλάσει ολόκληρη η ημέρα. Με την ψυχολογία μου γεμάτη τσιμεντόλιθους, συνέχισα να ανεβαίνω. Περνώντας απο τα Κυκλάμινα, ήλπιζα να δώ εκείνη τη γνώριμη και ευγενική φυσιογνωμία του Oannes, όμως τίποτα. Συνέχισα να ανεβαίνω ελπίζοντας οτι θα δώ μια συμπαθητική ξανθιά γυναίκα με το μωράκι της να περπατάει σε κάποιο μονοπάτι. Πάλι τίποτα. Συνέχισα να ανεβαίνω ελπίζοντας να δώ κάποια γνώριμη μοτοσυκλέτα. Τίποτα ξανά. Φτάνωντας στο Μπάφι διατηρούσα ακόμα μια τελευταία ελπίδα να δώ τη Μεγάλη μου Αδελφή. "Δεν ήρθα τη σωστή μέρα" σκέφτηκα όταν ξαφνικά άκουσα μια γυναικεία φωνή να λέει : "Ζέτα έλα απο'δώ, έλα απο'δώ". Μα τι διαβολική σύμπτωση. Τι συγχρονικότητα. Μόλις έφερα το όνομα αυτό στο νού μου και ξαφνικά το ακούω μέσα απο τα έλατα! Το θεώρησα καλό σημάδι. Με μιάς το ηθικό μου εκτινάχθηκε στα ύψη. Έτρεξα να προλάβω τις δύο γυναίκες, καθώς ετοιμαζόντουσαν να περπατήσουν σε ένα μονοπάτι. Πρός μεγάλη μου απογοήτευση όμως, έπεσα πάνω σε μια απλή και εντελώς φυσική συνωνυμία.
Αποφάσισα τελικά να ανέβω σε ένα ύψωμα να στείλω ένα χαιρετισμό στο Όρος της Αθηνάς, όμως...ακόμα κι'αυτό, είχε χαθεί πίσω απο τα σύννεφα....
Απο 'μένα, αντίο σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 23:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοι φιλοι μου καταρχην πρεπει να σας πω ποση χαρα νιωθω που βλεπω τοσα ατομα να ασχολουντε με την παρνηθα!
ειναι ενα βουνο που απο μικρος ειναι μεσα μου βλεπετε ειχα την τυχη να μεγαλωσω και να ζω απο κατω του στον δημο αχαρνων!

αυτο που ηθελα να σας πω ειναι οτι η το σαββατο η την κυριακη που μας ερχετε 29/30 του μηνος θα ανεβω με κατι φιλους να παμε ενα μικρο μονοπατι . αν καποιοι θελετε μπορουμε να βρεθουμε καποια ωρα \λιγο πριν το μεσημερι κατα τις 12 η 1 η ωρα στο καταφυγιο του μπαφι να γνωριστουμε να φαμε καμμια φασολαδα και να μιλησουμε γενικα για τις διαδρομες του!

οποιοι θελουν ας μουστειλουν ενα εμαιλ να ανταλλαξουμε τηλεφωνα η απλα ας πουνε εδω
ποιοι θελουν και τι ωρα .


http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 01:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνέχισα να ανεβαίνω ελπίζοντας να δώ κάποια γνώριμη μοτοσυκλέτα.
αν με ειχες προειδοποιησει θα με εβλεπες σιγουρα αν και ανεβηκα σημερα ομως το απογευμα κατα της 4.00 πεντε παρα
quote:
μόνο πέντε φορές ο γελοίος
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν νομιζω υπαρχουν και αυτοι που δεν ανεβηκαν ποτε ομως ουτε αυτοι ειναι απλα αυτοι που αξιζουν αυτον τον τιτλο ειναι αυτοι που δεν σεβονται τιποτα.

σημερα λοιπον που ανεβηκα επειδη δεν με επαιρνε ο χρονος αρκεστικα στις εγκαταστασεις του αερα και τον σεγας

εκει ειδα αρκετο κοσμο και μαλιστα ουτε ενας "κρετινος" το χαρηκα πολυ αυτο ισως τελικα αυτοι που δεν σεβονται τιποτα να ειναι ελαχιστες εξαιρεσεις.

καθως ανηφοριζα προς της εγκαταστασεις του αερα ειδα να κατεβαινουν 3 μοτοσυκλετιστες

δεν εχω ξαναδει εκει παρεα να κανει βολτες και πηγα να "παιξω" με τα φωτα για χαιρετισμο αλλα μεσα στην εκπληξη μου δεν προλαβα τουλαχιστον ομως τους προλαβα στην καθοδο και τους χαιρετησα.

φιλε Τυφεωνα θα το κανονισουμε αλλα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια απο τωρα αν θα μπορω δεν θελω να υποσχεθω και τελευταια στιγμη να το αναβαλω γιατι χαλαει και τα σχεδια


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 07:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ
Αδελφέ μου, λάτρη του Ιερού όρους της Πεντέλης χαίρε.
quote:

Σήμερα, είπα να να μην πάω στο Όρος της Αθηνάς, αλλά να επισκεφθώ την Ιερή Πάρνηθα μιάς και έχω πατήσει το πόδι μου εκεί, μόνο πέντε φορές ο γελοίος. Είχα πάρα πολύ καιρό να ανέβω στο ένδοξο Βουνό σας Αδέλφια μου και έτσι με τίποτα δεν περίμενα αυτό που θα επακολουθούσε.
Καθώς περνούσα απο το υπέροχο πευκόδασος της Πάρνηθας, κάτι μέσα μου με πίεζε αφόρητα. Δεν το είχα προσέξει κάν τις άλλες φορές. Όλο το μέρος, όπου κι'αν κοιτούσα, μου θύμιζε το παρελθόν ενός άλλου τόπου. "Δεν είναι δυνατόν", έλεγα μέσα μου, είναι ίδιο με εκείνο το μέρος. Η πίεση που ένιωθα δεν άντεξε άλλο. Ξέσπασα. "Θεέ μου, αυτή είναι η Πεντέλη του 1993, έτσι όπως την επισκέφθηκα την πρώτη φορά" έλεγα μέσα μου και δεν πίστευα πως μπορεί να ήταν τόσο τραγικά όμοια.


Αδελφέ μου E.W., πόσο δίκιο έχεις για άλλη μία φορά. Οι ομοιότητες είναι πάρα πολλές, τόσο απο φυσική άποψη στους πευκόφυτους τόπους, όσο και από ενεργειακής εκπομπής!
Ξέρεις τα συναισθήματα καλλιεργούνται και με τις κατάλληλές εξωτερικές συνθήκες. Πως λοιπόν να μην ξεσπάσεις ζώντας τόσο έντονα την ΙΔΙΑ εικόνα και δεχόμενος την θετική ενέργεια που από την "αδελφή" Πάρνηθα έρεε, αφού ήδη έχεις εντρυφήσει στην ψυχή σου, μαθητεύσει, στην ομοούσια "αδελφή" της Πεντέλη;
Τούτοι οι Ιεροί τόποι για μας, είναι ζωντανοί οργανισμοί. Είτε κάποιοι μπορούν να το αισθανθούν, είτε όχι.
Εχθές το βράδυ μιλούσα στο τηλέφωνο με τον Oannes, κάτι αποφασίζαμε. Εκεί λοιπόν και δυό ομοφώνως συνειδιτοποιήσαμε πως είσαι ένας ακρογωνιαίος λίθος για την ύπαρξη του topic, μα και για την αποκάλυψη της μεταφυσικής αλήθειας που παρουσιάζουν τα δύο μαγικά βουνά της Αττικής Γης και που μας δόθηκε η ευκαιρία να τα παρουσιάσουμε από τα forums του esoterica.gr.
Δεν έχει καμιά σημασία εάν εμείς πληγωνόμαστε από στενόμυαλους και κακόπιστους ανθρώπους, άλλωστε εμάς μας δόθηκε η ευλογία των Θεών του αιώνιου Ελληνικού Πνεύματος!
Έκανα πολλά χρόνια για να καταλήξω στην αυτή τελική σκέψη. Δεν ήθελα να το παραδεκτώ, δεν πίστευα καν, πως οι αρχαίοι Ελληνικοί "μύθοι" περί κοσμογονίας, εμπεριείχαν ζωντανές αιώνιες αλήθειες....

quote:

Η εικόνα αυτή ήταν η αφορμή να μου χαλάσει ολόκληρη η ημέρα. Με την ψυχολογία μου γεμάτη τσιμεντόλιθους, συνέχισα να ανεβαίνω. Περνώντας απο τα Κυκλάμινα, ήλπιζα να δώ εκείνη τη γνώριμη και ευγενική φυσιογνωμία του Oannes, όμως τίποτα. Συνέχισα να ανεβαίνω ελπίζοντας οτι θα δώ μια συμπαθητική ξανθιά γυναίκα με το μωράκι της να περπατάει σε κάποιο μονοπάτι. Πάλι τίποτα. Συνέχισα να ανεβαίνω ελπίζοντας να δώ κάποια γνώριμη μοτοσυκλέτα. Τίποτα ξανά. Φτάνωντας στο Μπάφι διατηρούσα ακόμα μια τελευταία ελπίδα να δώ τη Μεγάλη μου Αδελφή. "Δεν ήρθα τη σωστή μέρα" σκέφτηκα όταν ξαφνικά άκουσα μια γυναικεία φωνή να λέει : "Ζέτα έλα απο'δώ, έλα απο'δώ". Μα τι διαβολική σύμπτωση. Τι συγχρονικότητα. Μόλις έφερα το όνομα αυτό στο νού μου και ξαφνικά το ακούω μέσα απο τα έλατα! Το θεώρησα καλό σημάδι. Με μιάς το ηθικό μου εκτινάχθηκε στα ύψη. Έτρεξα να προλάβω τις δύο γυναίκες, καθώς ετοιμαζόντουσαν να περπατήσουν σε ένα μονοπάτι. Πρός μεγάλη μου απογοήτευση όμως, έπεσα πάνω σε μια απλή και εντελώς φυσική συνωνυμία.
Αποφάσισα τελικά να ανέβω σε ένα ύψωμα να στείλω ένα χαιρετισμό στο Όρος της Αθηνάς, όμως...ακόμα κι'αυτό, είχε χαθεί πίσω απο τα σύννεφα....


Η όμορφη ξανθιά της παρέας με το μωρούλι, βρίσκετε Θεσσαλονίκη. Εγώ είμουν στη δουλειά και ο Oannes τρέχει για το επαγγελματικό του αύριο, όσο για τον Endorama, σου απάντησε. Λυπήθηκα που δεν είχαμε την ευκαιρία να συναντηθούμε, (πιστεύω να γίνει εντός της εβδομάδας), μα να θυμάσαι, πως τις ημέρες που έχει κόσμο επάνω, προσπαθώ να βρίσκομε σε περιοχές άγνωστες στους πολλούς.
Ένα μήνυμα έπρεπε να μας στείλεις, ας είναι.
quote:

Απο 'μένα, αντίο σας.


Τώρα ετούτο τι είναι και πως να το εκλάβω;
Έτσι απλά αδελφέ μου σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.


[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 10:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΧΤΕΣ ΕΖΗΣΑ ΜΙΑ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ 10 ΑΤΟΜΑ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑ. ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ, ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ. ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ! ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΤΟΠΙΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ, ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΣΕ ΔΑΣΟΣ ΜΕ ΠΕΥΚΑ ΚΑΙ ΚΟΥΜΑΡΙΕΣ, ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΟΥΜΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΛΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝΤΡΑ.ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΔΙΑΔΑ ΞΑΝΑ ΓΕΜΑΤΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΜΑΡΙΕΣ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΣΑΛΑΜΙΝΑ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΤΡΙΝΟ. ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΥΤΙΚΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΟΟΟΛΥΥΥΥ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ, ΑΠΟ ΛΑΣΠΗ. ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ.Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ...ΤΕΡΑΣΤΙΑ. ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ.ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΕΦΕΡΙΚ.ΔΗΛ. ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΡΙΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΕΛΙΑ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΟΜΑΣΙΑ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΡΤΗΣ ΤΩΝ ΜΟΝΟΠΑΤΙΩΝ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 12:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ.ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΕΦΕΡΙΚ.ΔΗΛ. ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΡΙΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΕΛΙΑ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΟΜΑΣΙΑ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΡΤΗΣ ΤΩΝ ΜΟΝΟΠΑΤΙΩΝ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ?


Σας χαιρετώ.
Καλή μου φίλη Sanny καλώς ήρθες στη παρέα των εραστών της μαγικής Πάρνηθας.
Ναι η φύση της Πάρνηθας, έχει να προσφέρει τρομερές εμπειρίες στον οδοιπόρο, στον περιπατητή, στον ορειβάτη. Εύχομαι να την γνωρίσεις καλλίτερα, διότι εξ ήσου όλες οι περιοχές της είναι μαγευτικές.
Τώρα έρχομαι να απαντήσω στα ερωτηματά σου.

1ον) Η περιοχή που ξεκίνησε η πορεία σας λέγετε Αμυγδαλιές και εάν ανεβήκατε από το μονοπάτι που στα αριστερά σας είχε κάποιο ρέμα, στην αρχή της πορείας σας και μετά απο περίπου μιά ώρα περάσατε ένα εκκλησάκι. Τότε ανεβήκατε από το μονοπάτι του Αγ. Γεωργίου και η πεδιάδα που λές, λέγετε Κούμπουλα ή διάσελο Αγ. Γεωργίου σε υψ. 978μ. Κατόπιν πήγατε από το μονοπάτι στο διάσελο Πάνα (πέτρινο τοπίο) και σε λιγάκι κατηφορίσατε για το σπήλαιο του Πάνα, Νυμφων.
Τώρα με το σπήλαιο τα μπέρδεψα λίγο. Έχει βάθος 70μ. και θεωρείται μεγάλο...Δεν μας είπες, εάν κατεβήκατε μια λίθινη απότομη πλάκα περί τα 20μ., όπου υπάρχουν σκαλισμένες εσοχές επάνω της. Εάν είναι έτσι, ναι βρεθήκατε στο σπήλαιο.

2ον) Υπάρχουν χάρτες για την Πάρνηθα, αλλά και τρια αξιόλογα βιβλία με πλούσια ύλη για τα μονοπάτια και όλο το βουνό είναι:
1.) Τα βουνά της Αττικής. Συγγραφέας, Νίκος Νέζης.
2.) Μεγάλο οδοιπορικό στην Πάρνηθα. Συγγραφέας, Χαράλαμπος Κουγιουμτζέλης. Εκδόσεις, Πύρινος Κόσμος.
3.) Τα μονοπάτια της Πάρνηθας. Συγγραφέας,Αντώνης Καλογήρου. Εκδόσεις, ROAD.
Με τούτα σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 14:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΦΙΛΗ ΜΟΥ.

ΝΑΙ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΛΑΚΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΚΙΑ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΡΑΓΕ?
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΣΟΧΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ, ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΑΝΑ.

ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΞΑΝΑ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΒΩΜΟ,ΙΣΩΣ, ΚΑΙ ΚΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ. ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΩΝ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΩΝ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 17:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
ΤΥΦΕΩΝΑ Καλώς ήρθες και εσύ στην παρέα μας. Όντως, μεγάλωσες και ζεις σε ένα πολύ όμορφο τόπο. Είσαι από τους τυχερούς της παρέας.
Να είσαι καλά.
Μπορεί το Σαββάτο να έρθω στο Μπάφι.
quote:

ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΦΙΛΗ ΜΟΥ.

ΝΑΙ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΛΑΚΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΚΙΑ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΡΑΓΕ?
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΣΟΧΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ, ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΑΝΑ.

ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΞΑΝΑ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΒΩΜΟ,ΙΣΩΣ, ΚΑΙ ΚΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ. ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΩΝ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΩΝ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ.



Καλή μου Sanny, οι εσοχές που πατούμε για να κατέβουμε στη λίθινη πλάκα, είναι φτιαγμένες τα 120 τελευταία χρόνια. Οι πρόγόνοι μας είχαν άλλη είσοδο για το κατέβασμα στο σπήλαιο και η οροφή του σπηλαίου έφτανε έως 29 μέτρα πιο μπροστά από την σημερινή είσοδο, όπως μας λέει, ο αρχαιολόγος Σκιάς που το 1900 μ.Χ., έκανε ανασκαφές εκεί. Στο πλάτωμα που βρεθήκατε μετά από το κατέβασμα της πλάκας και που τώρα έχει ένα μεγάλο Πλατάνι, επεκτεινόταν την αρχαία εποχή η οροφή του σπηλαίου όπου κάποια στιγμή μέσα στον χρόνο κατέρευσε και εκεί που σήμερα μπαίνουμε ήταν ο πρώτος λατρευτικός Μινωικός τόπος που βρέθηκαν πολλά Μινωικά κτερίσματα και που αργότερα έγινε το άνδρο των Νυμφών και του Πάνα.
Οι διάφορες εσοχές δεξιά και αριστερά της εισόδου είναι από την αρχαία εποχή. Τα μικρά τετράγωνα μαρτυρούν, ένα είδος ξύλινου πατώματος πως συγκρατούσαν ενώ τα μεγάλα με την κωνική πάνω μεριά ήταν για λατρευτικούς σκοπούς.
Καλή μου όταν, το τόσο σημαντικό σπήλαιο παραμένει αφύλακτο, όλα μπορούν να συμβούν από μαγείες εώς βωμούς για ενδογήινους-εξωγήινους!!!
Μακάρι να γνώριζαν όλοι, πόσο συμαντικό απ' όλες τις απόψεις, είναι ετούτο το σπήλαιο όπου αρχαιολογικά δεν έχει εξερευνηθεί όλο, καθώς και παλαιοντολογικά.
Με τούτα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 07:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Υπάρχει από την δυτική πλευρά της Ιερής Πάρνηθας κάποια διαδρομή που ξεκινά από τα Σκούρτα (Δερβενοχώρια) για να ανέβεις έως το Κλημέντι. Είναι μια άγνωστη διαδρομή μα αρκετά όμορφη. Την περπατούν ελάχιστοι διότι έχει την δυσκολία να μην υπάρχει τακτική συγκοινωνία και μέχρι σε ένα σημείο εάν το θέλετε, μπορείτε να πάτε με ιδιωτικό μέσο, αλλά μετά, πως θα γυρίσετε πίσω να πάρετε το αυτοκίνητο; Εκτός κι αν σας πάει άλλος οδηγός.
Θα σας την παρουσιάσω μαζί με ένα μεταφυσικό γεγονός που μας συνέβηκε αφού εκείνη τη φορά, είμαστε τρία άτομα.
Η Διαδρομή ξεκινά από το κύριο χωματόδρομο δεξιά,(πορεία ανατολική) λίγο πριν φθάσουμε στο χωριό Σκούρτα.
Προχωρούμε στον χωματόδρομο που δεξιά και αριστερά μας είναι όλο κτήματα με αμπέλια και άλλες καλλιέργειες, μετά από πορεία τριών περίπου χιλιομέτρων μέσα στο χωματόδρομο, φτάνουμε στο εκκλησάκι του Αγ Δημητρίου, (εώς εδώ, τον Αγ.Δημήτρη μπορεί να σας φέρει το αυτοκίνητο.) Από εκεί θα κάνουμε δεξιά (πορεία ανατολική) στον πρώτο χωματόδρομο που θα βρούμε και που είναι, σε όχι τόσο καλή κατάσταση όσο ο προηγούμενος που βαδίζαμε. Μετά από 700μ., ο χωματόδρομος καταλήγει σε μια πάρα πολύ όμορφη πευκόφυτη περιοχή που θα βρούμε το εκκλησάκι του Αγ. Ιωάννη του Ευαγγελιστή. Πίσω από το εκκλησάκι του Αγ. Ιωαννου (εκεί που τελιώνει ο χωματόδρομος) ξεκινά το μονοπάτι χωρίς όμως σήμανση, δηλαδή, δίχως ορειβατικά σημάδια. Το μονοπάτι στην αρχή κατηφορίζει στην κοίτη ενός ρέματος ( Μπαλίκεμπα ρέμα ) όπου την διασχίζει (νότια πορεία) και περνά απέναντι για να προχωρήσουμε (ανατολική τώρα πορεία) στις παρειές της κορυφής Πρ. Ηλία παράλληλα με το ρέμα. Μετά από τέσσερα ρεματάκια που θα ανεβοκατεβούμε μέσα σε πυκνό πευκοδάσος και πάντα παράλληλα με το ρέμα Μπαλίκεμπα και πάντα από το μονοπάτι, θα φθάσουμε σε ένα μεγαλήτερο ρέμα που χωρίζει τις κορυφές Πρ. Ηλία και Καραμανλή. Αφού διασχίσουμε την κοίτη του, αρχίζει το μονοπάτι, (πορεία νότια) και τώρα έχουμε δεξιά μας την κορυφή Πρ. Ηλία, για να μας ανεβάσει στη Μεγάλη Λάκα. Το μονοπάτι προχωρά σχεδόν όλη την διαδρομή της ανάβασης μέσα στη κοίτη του ρέματος έως το διάσελο της Μεγάλης Λάκας. Από εκεί το μονοπάτι ακολουθεί πορεία ανατολική, μέσα στη Μεγάλη Λάκα, ανάμεσα στις κορυφές, αριστερά μας η Καραμανλή και δεξιά μας η Λέντριζα, όπου μας οδηγεί στην πηγή Μπίκεζα. Από την πηγή θα πάρουμε τον μισοσβησμένο χωματόδρομο (νότια πορεία) και που καταλήγει στα 500μ. σε έναν άλλο χωματόδρομο όπου θα τον ακολουθήσουμε αριστερά (πορεία ανατολική) για να φθάσουμε στα 1000μ. στο Κλημέντι.
Είναι μια διαδρομή πολύ "αγνή" και με πάρα πολλές εναλλάγες στα τοπία.

Και τώρα το μεταφυσικό γεγονός:
Καθώς ανεβαίναμε το ρέμα για την Μεγάλη Λάκα και οι τρεις αισθανθήκαμε ελαφριές δονήσεις, κάτι σαν να γινόταν σεισμός μικρής έντασης. Ως προς στιγμής τα χάσαμε, ήμαστε σε ένα δύσκολο σημείο της διαδρομής. Μα ευτυχώς δεν συνεχίστηκε το φαινόμενο ετούτο και συνεχίσαμε την ανάβαση. Λίγο πιο πάνω όμως, να ξανά οι δονήσεις με μεγαλύτερη ένταση. Μα που όμως τίποτα, δεν έδειχνε για σεισμό στη φύση γύρω μας, τα πουλιά κελαηδούσαν, δεν υπήρχε κανένας πανικός πέρα από ετούτο που εμείς αισθανόμαστε. Φτάνοντας σχεδόν τρέχοντας στη Μεγάλη Λάκα, όπου το τοπίο είναι με χαμηλή φύση, είδαμε μια γριά με ένα γαϊδούρη να μαζεύει χόρτα. Λίγο περίεργο, γιατι η περιοχή τούτη είναι πολύ μακριά από χωριά. Δεν το σκεφτήκαμε όμως έτσι, αλλά μάλλον χαρήκαμε που είδαμε κάποιον άνθρωπο. Την πλησιάσαμε και αφού την χαιρετίσαμε τη ρωτήσαμε για το σεισμό. <<Όχι,>> μας είπε, <<εγώ είμαι πολλά χρόνια εδώ και δεν άκουσα κανένα σεισμό...>>. <<Καλά γιαγιά>> της είπαμε και την χαιρετίσαμε συνεχίζοντας την πορεία μας. Δεν είχαμε πάει ούτε 10μ. και η άλλη κοπέλα γύρισε προς τα πίσω. Μην βλέποντας την γριά, άρχισε να φωνάζει πως η γριά είναι φάντασμα!!!
Πράγματι εκεί το άνοιγμα είναι πάρα πολύ μεγάλο και είναι ακατόρθωτο να εξαφανιστεί ή να κρυφτεί μέσα στο δάσος, μια γριά με το γαϊδούρη της σε λιγότερο από ένα λεπτό.
Αφού ακολούθησε τρίτος πανικός με το γεγονός της γριάς, κάτσαμε για να συνέλθουμε και να σκεφτούμε τι θα κάναμε. Τότε θυμηθήκαμε πως αν κατεβέναμε το ρέμα του Κρύου Πηγαδιού, αφού εκεί κοντα βρισκόμαστε, θα βγαίναμε στο δρόμο που εκείνη την εποχή ασφαλτοστρώνανε, για την Χασιά. Έτσι πράξαμε και πολύ αργά το απόγευμα φτάσαμε στην Χασιά κουρασμένοι και συνάμα πανικόβλητοι. Εγώ όμως, ξαναέκανα μόνη την διαδρομή μετά από λίγο καιρό, χωρίς κανένα μεταφυσικό γεγονός και χάρηκα πάρα πολύ γιατί είναι μία διαδρομή που αγαπώ αφάνταστα.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 09:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να πιστεύω οτι το αφιέρωμα στην Πάρνηθα, σύμφωνα με προαναγγελία περιοδικού αναζήτησης, αφ' ενός θα είναι τόσο σοβαρό όσο αρμόζει σ αυτόν τον υπέροχο τόπο αφ' ετέρου θα γίνει αναφορά στις πηγές. Εν αναμονή λοιπόν και ας ελπίσουμε οτι δεν θα παρουσιαστεί το γνωστό φαινόμενο του ...clopy-right.
Εχουν γνώση οι φύλακες...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 09:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να πιστεύω οτι το αφιέρωμα στην Πάρνηθα, σύμφωνα με προαναγγελία περιοδικού αναζήτησης, αφ' ενός θα είναι τόσο σοβαρό όσο αρμόζει σ αυτόν τον υπέροχο τόπο αφ' ετέρου θα γίνει αναφορά στις πηγές. Εν αναμονή λοιπόν και ας ελπίσουμε οτι δεν θα παρουσιαστεί το γνωστό φαινόμενο του ...clopy-right.
Εχουν γνώση οι φύλακες...


Σας χαιρετώ.
Ναι καλέ μου φίλε Oannes έχεις το δίκιο με το μέρος σου. Ακόμα θα ήθελα να συμπληρώσω, πως είναι ήδη ο καιρός να μάθουμε να σεβόμαστε την πνευματική εργασία των άλλων.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 08:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
quote:

ΝΑΙ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΛΑΚΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΚΙΑ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΡΑΓΕ?
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΣΟΧΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ, ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΑΝΑ.


Ξανα επανέρχομαι στο σπήλαιο Νυμφών-Πάνα, για να συμπληρώσω μερικά ακόμα στηχεία.
Ο αρχαιολόγος Σκιάς ήταν εκείνος που διέκρινε ότι το σπήλαιο είχε μπροστά και άλλη αίθουσα, πλάτος 53μ. και μάκρος 29μ., η οποία πλέων έιχε καταρρευσει πριν από την λατρεία εκεί των Νυμφών-Πάνα. Δηλαδή πριν από το 350 π.Χ. περίπου. Η πλάκα δε, σήμερα που κατεβαίνουμε ήταν τμήμα της αυτής οροφής.
Μαζί με την ανακάλυψη μία ταφής (εμβρυακής στάσης), αγνώστου τότε για τον Σκιά χρονολόγησης και φυσικά μην δίδοντας την σωστή εκτίμηση αλλά και την μεγάλη διάβρωση του τόπου. Μπορουμε να πουμε, ότι το σπήλαιο ήταν ήδη σε συνεχόμενη χρήση, από την Ολοκαίνου (Μεσολιθική) εποχή 11.000-6.800 π.Χ. από των άθνρωπο, είτε σαν κατοικία, είτε σαν χώρος λατρείας εώς και το 300μ.Χ., περίπου.
Μετά τον ερχομό του χριστιανισμου πέφτει σε αχρησία μέχρι τα τέλη του 19ου αιώνα και παραμένει εώς σήμερα άγνωστη, η ακριβής ιστορία του και που πιστευω, ότι εάν γίνουν με τα σημερινα μέσα, αρχαιολογικές και παλαιοντολογικές ανασκαφές, θα ρίξει άπλετο φως στην ιστορία της Αττικης αλλά και της ανθρωπότητας. Επιβάλετε ακόμα, να βρεθουν και να μελετηθουν τα ευρήματα που ανακαλυφθηκαν από την σκαπάνη του Σκιά και χρίζουν ιδιαίτερης ιστορικής αξίας, δίχως να γνωρίζουμε που ετουτα βρίσκονται.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 07:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Κάποιες φορές νομίζω ότι σας κουράζω να επαναλαμβάνω την αγάπη μου για την Πάρνηθα. Ναι και θέλω να με πιστέψετε, ετούτο δεν γίνετε για να "επιδείξω" τις γνώσεις μου, όπως εχθές, που έλαβα ακόμα ένα e-mail και να με κατηγορεί σαν "Παρνηθογνώστη" ???.
Η Πάρνηθα υπήρξε πρίν από εμένα και θα υπάρχει και μετά, με τα τόσα πολλά θεία μυστικά, αλλά και το φυσικό της κάλος.
Δεν φιλοδοξώ να είμαι, να γίνω, καθώς κι άλλη φορά το έχει πει, η παρνηθολόγος. Δεν είναι πιστεύω κακό, να σας δείνω διάφορες διαδρομές μα και μεταφυσικές εμπειρίες που γνώρισα κοντά της. Τι στο καλό, θα πρέπει να μείνω σιωπηλή για να ικανοποιήσω μια μερίδα "συμφερόντων" που πολύ φοβάμαι είναι κατά του μαγικού βουνό;
Εάν δεν είναι έτσι, βγείτε εδώ, μέσα στο topic και γράφτε τους φόβους σας. Να μου πείτε επιτέλους, τι κακό κάνω, με το να αναφέρω εμπειρίες 30 χρόνων από μια σχέση, για μένα ζωής;
Έμαθα στη ζωή μου, καλοί μου φίλοι, να αγωνίζομαι για ότι πιστεύω πως είναι σωστό. Έμαθα να είμαι ευγνώμον και να μην προδίδω τις όποιες αξίες που συνέβαλαν στην δημιουργία της προσωπικότητάς μου. Και η Ιερή Πάρνηθα ήταν, για το κτήσιμο της δικής μου προσωπικότητας, ο αρχιτέκτων.
Και επειδή μέσα στις οκτώ χιλίάδες αναγνωσιμότητας του topic, υπάρχουν και αναγνώστες που δεν νοιάζονται για τα "δικά μας", αλλά είναι λάτρεις της φύσης και αφυπνισμένοι εραστές του μεταφυσικού, λέω να γράψω μια ακόμα μεγάλη διαδρομή...

ΜΟΛΑ-ΠΗΓΗ ΠΑΛΙΟΜΗΛΕΣΙ-ΠΗΓΗ ΜΠΊΝΙΖΑ-ΜΑΛΑΚΑΣΑ (ΣΦΕΝΤΑΛΗ)
Είναι μια ακόμα πανέμορφη διαδρομή, μέσα από έλατα, πεύκα, και πολλές εναλλάγες τοπίων, αλλά σε κάποια σημεία χρειάζεται μεγάλη προσοχή, γιατί τα ορειβατικά σημάδια δεν είναι ορατά και το μονοπάτι γίνεται ασαφές.

Είμαστε μπροστά από την πηγή της Μόλα, (εδώ έχουμε φθάσει ή με αυτοκίνητο ή από κάποιο μονοπάτι) και μπροστά μας έχουμε το εκκλησάκι του Αγ. Πέτρου. Κατηφορίζουμε δεξιά στην άσφαλτο και στα 100μ. φτάνουμε σε μία διασταύρωση με χωματόδρομο. Μπαίνουμε δεξιά στα δέντρα και βρίσκουμε αμέσως το μονοπάτι που κάνει μια διχάλα και ακολουθούμε την αριστερή του πλευρά, όπου σε 200μ. περίπου φτάνουμε σε μιά βρύση. Προσπερνάμε την βρύση και κατηφορίζουμε τον χωματόδρομο για 50μ. όπου θα κάνουμε τώρα αριστερά και θα προχωρίσουμε στο πλάτωμα ελαφρώς αριστερά, ανάμεσα σε δυο τεράστια έλατα. Σε 400μ. από τον χωματόδρομο και μετά τα έλατα, κάνουμε δεξιά και βρίσκουμε τα μωβ τετράγωνα (ορειβατικά σημάδια), πάλι. Ανηφορίζουμε για το ύψωμα Αγόρος και το μονοπάτι ελίσσετε ανάμεσα στα έλατα που καταλίγει σ' ένα μισοσβησμένο χωματοδρομο. Προχωράμε για 50μ. τον χωματόδρομο και κάνουμε αριστερά που πάει το μονοπάτι και αρχίζει να γίνεται ευδιάκριτο παρ' όλου που στριφογυρίζει μέσα στα έλατα. Μετά τα 700μ. θα φθάσουμε στη θέση Ντρέη, (από εδώ έχουμε την πανέμορφη θέα προς τις κορυφές, Αγελαδίτσα, Μεσοβούνι, Αρμένι, κ.λ.π.), και φθάνουμε στον χωματόδρομο. Που έρχετε από του Μόλα και πάει για την περιοχή Σαλονίκη. Διασχίζουμε τον χωματόδρομο και διακρίνουμε τα μωβ σημάδια (προσοχη, γιατί το μονοπάτι είναι πολύ ασαφές τώρα) του μονοπατιού όπου κατηφορίζει και σε 800μ. περίπου, έχει μπεί στην κοίτη του ρέματος Παλιομήλεσι και κινούμαστε μέσα σε αραιό ελατοδάσος για λίγο. Κατηφορίζουμε στην κοίτη της ρεματιάς, όπου τώρα υπάρχει πλούσια πυκνή και ποίκηλη βλάστηση φτάνοντας σ' ένα ξέφωτο, στη Λάκκα Ξούλιζα και την διασχίζουμε. Στο μέσον περίπου της Λάκκας υπάρχει μια διχάλα μονοπατιών, εμείς θα ακολουθήσουμε το αριστερό μονοπάτι, διότι το δεξί μέλος, μας πάει στο Βροκόλι. Σε λίγο το μονοπάτι περνάει από (πόρτες, ορειβατικός όρος) από μιά στενωπό μεταξύ των κορυφών Μνήμα δεξιά και Μεσοβούνι αριστερά. Βγαίνοντας από τις πόρτες και κατηφορίζοντας μέσα από έλατα, πλατάνια και άλλα πλατύφυλλα φθάνουμε στη πάρα πολύ όμορφη τοποθεσία Παλιομήλεσι.
Από εδώ το μονοπάτι μας οδηγεί, σε πορεία δίπλα στο ρέμα, σε ένα χωματόδρομο που θα τον ακολουθήσουμε δεξιά για να μας πάει στην Μαλακάσα, αφού περάσουμε την πηγή Μπίνιζα στα μέσα του χωματόδρομου, περίπου σε μία ώρα.

Πιστεύω να γνωρίσετε τις ομορφιές της Πάρνηθας και να κάνετε κάποιες από τούτες τις διαδρομές.
Σας χαιρετώ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 06:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
quote:

αυτο που ηθελα να σας πω ειναι οτι η το σαββατο η την κυριακη που μας ερχετε 29/30 του μηνος θα ανεβω με κατι φιλους να παμε ενα μικρο μονοπατι . αν καποιοι θελετε μπορουμε να βρεθουμε καποια ωρα \λιγο πριν το μεσημερι κατα τις 12 η 1 η ωρα στο καταφυγιο του μπαφι να γνωριστουμε να φαμε καμμια φασολαδα και να μιλησουμε γενικα για τις διαδρομες του!

οποιοι θελουν ας μουστειλουν ενα εμαιλ να ανταλλαξουμε τηλεφωνα η απλα ας πουνε εδω
ποιοι θελουν και τι ωρα .


Φίλε Τυφεώνα σε χαιρετώ.
Είχα πει ότι το Σαββάτο θα ερχόμουν στο Καταφύγιο, μα τελικά δεν θα μπορέσω, σου ζητώ συγνώμη. Βλέπεις, άλλα προστάζει η βιοποριστική εργασία...

Και μόνο που σκέφτομαι πως θα είναι σήμερα μια χειμωνιάτικη ημέρα ,με τις ομίχλες, την συννεφιά, το κρύο και τη βροχή. Εγώ χάνω το μυαλό και ζηλεύω...
Έχω περάσει αφάνταστα μαγικές στιγμές, πολλές χειμωνιάτικες ημέρες και νύχτες στο καταφύγιο. Εκεί κοντά στο μεγάλο τζάκι, με ιστορίες από παλιους ορειβάτες για την Ιερή Πάρνηθα. Και αργά πια τη νύχτα, οταν ο ύπνος έρχετε στις κουκέτες του επάνω ορόφου, να σε ταξιδεύει σε όσα πριν λίγες ώρες είχες άκουσει!
Κάποτε έξω η φύση ήταν αγριεμένη από τον πολύ άσχημο καιρό. Μια τρομερή καταιγίδα και το ηλεκτρικό φως είχε πάψει εκείνη τη νύχτα. Με λάμπες πετρελαίου και με κεριά, καθισμένοι δίπλα στο τζάκι μια παρέα απο εφτά άτομα, μας βρήκε το μουντό πρωινό.
Τότε άκουσα για πρώτη φορά, τον "ιστορία" του ξυλοκόπου. Κατόπιν μου είπαν και άλλοι την ίδια ιστορία.

Ήταν λέει, πριν από πολλά χρόνια, ένας αγνός άνθρωπος που έμενε με την οικογένειά του σε κάποιο χωρίο βόρεια της Πάρνηθας. (Όσοι τον έχουνε δει, δεν έχουνε καταλάβει ακριβώς το μέρος που τους λέει.). Μια χειμωνιάτικη νύχτα είχε βγει να μαζέψει ξύλα και όταν γύρισε στο καλύβι, δεν βρήκε το καλύβι ούτε τη γυναίκα με το παιδί του! Έκτοτε λένε, πως εμφανίζετε ανάμεσα στο βουνό Αρμένι και το βουνό Σκληρό, κάπου κοντά στην τοποθεσία Βίλια, βόρεια της Πάρνηθας και ψάχνει το καλύβι και την οικογένεια του. Όσοι τον βλέπουν, στην αρχή δεν καταλαβαίνουν πως είναι "αερικό" και συζητούν μαζί του. Εκείνος έχει ένα γλυκό παρουσιαστικό, μόνο τα μάτια του είναι τρομαγμένα και στον ώμο έχει ξύλα και τσεκούρι. Μετά από λίγο τους ρωτάει, από που έρχονται και αν στο διάβα τους είδαν ένα μοναχικό καλύβι με μια γυναίκα "ρούσα", ξανθιά και ένα δίχρονο παιδί. Φυσικά λένε όχι και εκείνος εξαφανίζετε μπροστά από τα μάτια τους, χωρίς όμως να τους αφήσει την αίσθηση του φόβου.
Ένας γνωστός μου ορειβάτης, μου είπε πως με τα χιόνια κάποτε, κατέβαιναν από Μόλα μέσω Σαλονίκη για Αυλώνα και επειδή κάπου είχαν ψιλοχάσει, την όντως δύσκολη ετούτη διαδρομή. Είδαν έναν ξυλοκόπο που τους οδήγησε στο μονοπάτι. Μύριζε όλος ο τόπος, μου είπε χαρακτηριστηκά άνοιξη και ας ήταν καταχείμωνο τότε που τον συνάντησαν. Όταν μετά τους ρώτησε για το καλύβι και εκείνοι του απάντησαν πως δεν το είδαν στο δρόμο τους, εκείνος δάκρυσε και εξαφανίστικε από μπρος τους. Τα δάκρυά του μου είπε, πως έλιωσαν το χιόνι στο σημείο που έπεσαν!!! Ενώ αντίθετα όταν πρόσεξαν για χνάρια δικά του, δεν βρήκαν πουθενά γύρω, παρά μόνο δυο βαθιές τρύπες στο χίονι από τα δάκρυά του.
Με τούτη την ιστορία σας χαιρετώ.


Υ.Γ.
Τηλέφωνα για τα καταφύγια και το Δασαρχείο, Πάρνηθας.

Δασαρχείο τηλ. 2102440005 και 2102461918

Καταφύγιο Φλαμπούρι, τηλ. 2102464666. ΕΟΣ Αχαρνών, τηλ. 2102461528

Καταφύγιο Μπάφι, τηλ. 2102469050. ΕΟΣ Αθηνών, τηλ. 2103212355

Φίλοι μου αξίζει να ζήσετε ένα Σαββατοκύριακο επάνω στο βουνό, είναι από τα λίγα πράγματα που ο εγκέφαλος συγκρατεί για πάντα. Όμως επειδή πολύς κόσμος ανεβαίνει επάνω, θα πρέπει να τηλεφωνίσετε από πρίν κάποιες ημέρες για να συνεννοηθείτε στα καταφύγια.
Για να πάτε και να μείνετε στο καταφύγιο Φλαμπούρι, θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσετε με τον ΕΟΣ Αχαρνών.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 11:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδέρφια μου <<Αλήτες πουλιάααααΑΑΑΑΑΑααααΑΑΑααααα >>(Εντελώς καλοπροαίρετο),γειά σας.
Φίλοι της ιερής Πάρνηθας επιτρέψτε μου μιά μικρή είσοδο στο topic σας.
Παρακολουθώ αρκετό καιρό τα άρθρα και τα forums του esoterica kai συγκεκριμένα σχεδόν ταυτόχρονα με το άνοιγμα του topic <<Πεντελικόν Όρος >>. Πολύ καλό και ενδιαφέρον ξεκίνημα, ωραία πορεία ,μα από κάποιο σημείο και ύστερα αρχισε να χαλάει από άτομα τα οποία δεν αξίζει να χαρακτηρίσει κάποιος,άτομα στενόμυαλα και του τύπου <<Ο διάβολος δουλειά δεν είχε...........>>
Οφείλω συγχαρητήρια στον δημιουργό του topic αυτού,ξέρω ότι θα τα πάρει γνωρίζοντας ότι είναι και αυτός μαζί σας.
Συγχαρητήρια στον Oannes και σ όλα τα θετικά και ενεργά μελη γιά την θαυμάσια δουλειά που βλέπω να γίνεται.
ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥΣ ΣΑΣ .ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥΣ.
Το γεγονος του ότι μέχρι τώρα δεν μπήκα καθόλου στο topic σας,οφείλεται στο ότι εκτός απο την πλήρη συμπαράστασή μου είχα πολύ ελάχιστα να προσφέρω ,και ομολογουμένως πολύ μηδαμινά σε σχέση και σύγκριση με της zezmberg.
Ο λόγος για τον οποίον αποφάσισα να μπω γιά πρώτη φορά στο topic σας είναι ότι θέλω να σας πληροφορήσω γιά το πόσο τυχεροί είστε έχοντας στην παρέα σας την αγαπητή μας φίλη και αδερφή zezmberg.
Με την φίλη μας είμαστε φίλοι 30 χρόνια περίπου .Μου έχει προσφέρει αφάνταστα ωφέλη στον εσωτερικό μου κόσμο και στις εσωτερικές διαδρομές .Από την πολύχρονη εμπειρία μου (Αν θέλετε προσωπική μου γνώμη αλλά ακράδαντη) πιστεύω ότι δεν μπορώ να βρω άλλο άτομο με τόσες γνώσεις ,τόσες εμπειρίες , και τόση θέληση να μεταδώσει αυτά που ξέρει σ όποιον το ζητήσει.
Στην Πάρνηθα έχουμε κάνει κάποιες διαδρομές μαζί ,μα τις πιό πολλές φορές γρήγορες και στρεσαρισμένες ,(ζωηρά παιδια, πολλά άτομα, στρίμωγμα χρόνου,Κ.Λ.Π.) Δεν έζησα φυσικά κάτω απ αυτές τις συνθήκες τίποτα συγκλονιστικό. Το πιό χειρότερο γιά μένα ήταν το ότι ΠΟΤΕ δεν μου είχε αναφέρει γιά τις γνώσεις της όσον αφορά την Πάρνηθα και την φυσική ή την μεταφυσική ενέργειά της
Φανταστείτε λοιπόν την έκπληξή μου αλλά και το παράπονό μου όταν είδα το είδος της συμμετοχής της στο topic σας.Σκορπίζει τόσο απλόχερα τις γνώσεις τις και κυρίως σε άτομα τα οποία δεν γνώριζε καθόλου πριν. ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΙ .Και πιστεύω ακόμα πιό τυχερός θα είναι αυτός που θα καταφέρει να την πλησιάσει και να μείνει κοντά της. Αυτός θα κερδίσει ΠΟΛΛΑ Ίσως να έχασα γιά την Παρνηθα ,αλλά σε άλλους τομείς κυρίως εσωτερικούς έχω κερδίσει ανυπολόγιστα.
Εξέφρασα την γνώμη μου .Κατά πόσο θα εκτιμηθει δεν ξέρω .
Πιστεύω όμως ακλόνητα ότι είστε πολύ ΤΥΧΕΡΟΙ.
Έυχομαι ο θεός (σ όποιον πιστεύει ο κάθε ένας )να είναι πάντα μαζί σας. Και ζητώ συγνώμη για την είσοδό μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 17:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλως ηρθες glinaaea

quote:
Και ζητώ συγνώμη για την είσοδό μου
μα δεν ειναι prive το θεμα

καθε απαντηση ειναι καλοδεχουμενη

δυστηχως εδω και πολλες μερες δεν προλαβαινω να ανεβω (και αν ανεβω θα ειναι με πιεσμενο χρονο) και ετσι δεν εχω να πω κατι κατι ομως τι καλα που θα ηταν αν οσοι ανεβαινουν και παρακολουθουν το θεμα να μας ελεγαν καποια εμπειρια τους δεν ειναι αναγκη να μας διηγηθουν την περιπετεια τους με τον κασπερ και μονο η περιγραφη μιας διαδρομης ειναι οτι πρεπει.

quote:
Πιστεύω όμως ακλόνητα ότι είστε πολύ ΤΥΧΕΡΟΙ
το γνωριζουμε πολυ καλα αυτο.


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 06:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
quote:

Αδέρφια μου <<Αλήτες πουλιάααααΑΑΑΑΑΑααααΑΑΑααααα >>(Εντελώς καλοπροαίρετο),γειά σας.
Φίλοι της ιερής Πάρνηθας επιτρέψτε μου μιά μικρή είσοδο στο topic σας.
Παρακολουθώ αρκετό καιρό τα άρθρα και τα forums του esoterica kai συγκεκριμένα σχεδόν ταυτόχρονα με το άνοιγμα του topic <<Πεντελικόν Όρος >>. Πολύ καλό και ενδιαφέρον ξεκίνημα, ωραία πορεία ,μα από κάποιο σημείο και ύστερα αρχισε να χαλάει από άτομα τα οποία δεν αξίζει να χαρακτηρίσει κάποιος,άτομα στενόμυαλα και του τύπου <<Ο διάβολος δουλειά δεν είχε...........>>
Οφείλω συγχαρητήρια στον δημιουργό του topic αυτού,ξέρω ότι θα τα πάρει γνωρίζοντας ότι είναι και αυτός μαζί σας.


Χαιρετώ και σ'ένα φίλε και μια ευχή για την ονομαστική σου εορτή.
Όλα να πάνε στη ζωή σου πολύ πιο όμορφα.
Θυμάμαι πως εσύ μου είχες πρωτοστείλει το θέμα του Ntavellis666.
Ναι ο Ntavellis666 είναι μέσα στην μεγάλη παρέα του topic, έχοντας και τούτου του λάτρη την αγάπη και συμπαράσταση πάμε μπροστά.
quote:

Συγχαρητήρια στον Oannes και σ όλα τα θετικά και ενεργά μελη γιά την θαυμάσια δουλειά που βλέπω να γίνεται.
ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥΣ ΣΑΣ .ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥΣ.


Σωστά αδελφέ μου, δεν βάλαμε ποτέ σαν εμπόδιο, εκείνους που θέλουν να εξαφανιστεί το topic της μαγικής Πάρνηθας.
Εμείς θα είμαστε εδώ για να του δείχνουμε πόσο σφάλουν.
quote:

Το γεγονος του ότι μέχρι τώρα δεν μπήκα καθόλου στο topic σας, οφείλεται στο ότι εκτός απο την πλήρη συμπαράστασή μου είχα πολύ ελάχιστα να προσφέρω ,και ομολογουμένως πολύ μηδαμινά σε σχέση και σύγκριση με της zezmberg.


Όπως έγραψε και ο καλός μας φίλος Endorama, όλοι θα πρέπει να γράφουν τις εμπειρίες τους με το Πανίερο όρος της Αττικής. Γιατί πέρα από την μεταφυσική του "μυστική" πλευρά, κάποια στιγμή θα πρέπει να επιδείξει και τους λάτρεις του φυσικού κάλους του. Να βροντοφωνάξει σε εκείνους που με δόλο το κοιτούν, πως είναι πολλοι πάρα πολλοί, ετούτοι που το αγαπούν.
quote:

Ο λόγος για τον οποίον αποφάσισα να μπω γιά πρώτη φορά στο topic σας είναι ότι θέλω να σας πληροφορήσω γιά το πόσο τυχεροί είστε έχοντας στην παρέα σας την αγαπητή μας φίλη και αδερφή zezmberg.
Με την φίλη μας είμαστε φίλοι 30 χρόνια περίπου .Μου έχει προσφέρει αφάνταστα ωφέλη στον εσωτερικό μου κόσμο και στις εσωτερικές διαδρομές .Από την πολύχρονη εμπειρία μου (Αν θέλετε προσωπική μου γνώμη αλλά ακράδαντη) πιστεύω ότι δεν μπορώ να βρω άλλο άτομο με τόσες γνώσεις ,τόσες εμπειρίες , και τόση θέληση να μεταδώσει αυτά που ξέρει σ όποιον το ζητήσει.


Εδώ θα πω μόνο τούτο: Απ' τα περισσεύματα της καρδιάς δίδουμε στους άλλους. Και εσύ αδελφέ μου έχεις μεγάλη αγάπη, ώστε πολλές φορές να σκεπάζει πλήρως τους γύρω σου.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, μα κανείς δεν είναι τέλειος και εγώ όπως γνωρίζεις παλεύω με τις πολλές μου ατέλειες.
quote:

Στην Πάρνηθα έχουμε κάνει κάποιες διαδρομές μαζί ,μα τις πιό πολλές φορές γρήγορες και στρεσαρισμένες ,(ζωηρά παιδια, πολλά άτομα, στρίμωγμα χρόνου,Κ.Λ.Π.) Δεν έζησα φυσικά κάτω απ αυτές τις συνθήκες τίποτα συγκλονιστικό. Το πιό χειρότερο γιά μένα ήταν το ότι ΠΟΤΕ δεν μου είχε αναφέρει γιά τις γνώσεις της όσον αφορά την Πάρνηθα και την φυσική ή την μεταφυσική ενέργειά της


Αλήθεια, έχουμε κάνει αρκετές βόλτες στο μαγικό βουνό.
Και επειδή είναι και τα κορίτσια σου μαζί και όλο πιο πολλά θέλουμε να τους δείξουμε από το πανιέρο όρος, κάπου ξεχνιώμαστε...
quote:

Έυχομαι ο θεός (σ όποιον πιστεύει ο κάθε ένας )να είναι πάντα μαζί σας.



Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ και μην χάνεσε, έχεις πολλά να πεις για την μαγική Πάρνηθα, όπου εκεί ( στο Βιλιάνη ) πρώτη φορά βάδισε η μεγάλη σου κόρη. Θυμάμαι ότι ήταν μόνο εννιά μηνών!
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 06:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Λέω πάλη να σας γράψω μια διαδρομή που είναι μικρή, αλλά έχει πολύ όμορφη θέα και πράγματι θα την απολαύσετε.

ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΜΠΑΦΙ - ΔΙΑΣΕΛΟ ΜΟΛΑ, Η, ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΜΟΛΑ - ΠΗΓΗ ΜΟΛΑ.

Το μονοπάτι ξεκινά 50μ. αριστερά, αφού θα περάσουμε την διασταύρωση του καταφυγίου Μπάφι, όπως ερχόμαστε από τα Κυκλάμινα πάνω στην άσφαλτο του περιφεριακού. Σαν σήμανση έχει κόκκινα τετράγωνα και απο το διάσελο ή διασταύρωση Μόλα είναι διπλά, αφού συναντούμε και τα μώβ να συνυπάρχουν.
Ανηφορίζουμε από την άσφαλτο το μονοπάτι σε πορεία βορειοδυτική και καθώς θα περάσουμε ένα καπάκι αγωγού νερού. Θα βρούμε μπροστά μας μιά διασταύρωση μονοπατιών όπου εμείς θα ακολουθήσουμε το δεξί μονοπάτι σε πορεία βόρεια ανάμεσα στις κορυφές Όρνιο και Καραβόλα. Σε λίγο θα προσπεράσουμε τις κολώνες της Δ.Ε.Η. και φτάνουμε στον άσφαλτο που οδηγεί αριστερά στις εγκαταστάσεις της κορυφής Καραβόλα. Διασχίζουμε τον δρόμο και κατηφορίζουμε σε πορεία βόρεια, το μονοπάτι όπου σε λίγο στρίβει δεξιά, πορεία βορειοανατολική, και σιγά-σιγά ακολουθεί το ρέμα. Γύρω στα 450μ. από την άσφαλτο που περάσαμε, φτάνουμε στη διαστραύωση μονοπατιών Μόλα. Αριστερά πάει για την Πηγή Σκίπιζα και ευθεία που θα ακολουθήσουμε εμείς, πορεία βορειανατολική, γύρω στα 1100μ. κατηφορίζοντας δίπλα στο ρέμα, θα βρεθούμε στην άσφαλτο πάλι του περιφεριακού που θα κάνουμε δεξιά και στα 40μ. θα βρούμε το εκκλησάκι του Αγ. Πέτρου και την πηγή Μόλα.
Για να γυρίσουμε στο Καταφύγιο Μπάφι μπορούμε να ακολουθήσουμε ένα άλλο πιο άνετο μονοπάτι που ξεκινά λίγο πιο πάνω από την πηγή Μόλα.
(Καθώς στεκόμαστε με την πλάτη στη πηγή, το μονοπάτι είναι στο δεξί μας χέρι.)
Περνώντας από την βόρεια πλευρά τώρα, των κορυφών Καραβόλα και Όρνιο και σε 1.30΄ ώρα φτάνουμε στο Μπάφι.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 12:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mην απορείς...
Εδώ είμαι και γω... απλά μ'αρέσει να ακούω τους άλλους και ιδιαίτερα εσένα που έχεις τόσα να μας δώσεις...
Να'σαι καλά καλή μου


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 22:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Mην απορείς...
Εδώ είμαι και γω... απλά μ'αρέσει να ακούω τους άλλους και ιδιαίτερα εσένα που έχεις τόσα να μας δώσεις...
Να'σαι καλά καλή μου


Καλή μου Avallon σε χαιρετώ.
Σε ευχαριστώ για τα πάντα καλά σου λόγια.
Δεν σε ξέχασα καλή μου, αλλα η δουλεία βλέπεις......
Καλή μου όταν ήρθα στο topic της Πάρνηθας, δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν και γιατί, αλλά τα δικά σου μηνύματα με έκαναν να πω, πως αξίζει να ασχοληθώ με το esoterica.gr. Έχουν όλη εκείνη την καθαρότητα στη σκέψη, όπως ενός άδολου παιδιού. Ναι, έτσι τα δικά σου μηνύματα, είτε στο θυμό, είτε σε εκείνα που πιστευεις και γραφεις με αγάπη έχουν τον αέρα της αγνότητας και της άδολης πίστης, δίχως να σε φοβήζει η έκθεση της σκέψης και της ψυχής σου στο άγνωστο.
Να είσαι πάντα καλά και πάντα να κρατάς την παιδικότητα "αγνότητα" του Κριαριού.
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2020264
Maintained by Digital Alchemy