ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 07:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας, λάτρεις της φύσης σας χαιρετώ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας dolixopodos και χάρηκα που σε ξαναείδα μέσα στο topic, NoctRex.

Έξω βρέχει και μου θυμίζει τις βροχές στην Ιερή Πάρνηθα που αρκετές φορές έζησα όπως εκείνη στην Αγ.Μαρίνα.

Σήμερα θα σας γράψω μιά ιστορία που άκουσα από ένα βοσκό της περιοχή του Αγ.Θωμά, ένα χωριό βορειοδυτικά της Πάρνηθας.

Είχα ξεκινήσει την πεζοπορία απ'την Αγ. Παρασκευή του Μπόρσι και αφού είχα περάσει το Βούντημα, (έχουν χωράφια εκεί οι κάτοικοι απ' τον Αυλώνα) και από τον Πρ.Ηλία, πηγή Ασπροβρύση, Δικλησιά και διανυκτέρευση σε ένα σπήλαιο του Μαυρορέματος της περιοχής Αγ.Μαρίνας.
Τα χαράματα καθώς κοιμόμουν άρχισε μια δυνατή βροχή, μιας και ήμουν μόνη, σχεδόν στη κοίτη του ρέματος, βγήκα επάνω στο πανέμορφο εκκλησάκι της Αγ.Μαρίνας (όπου θα ήθελα όλοι να πάτε να το γνωρίσετε, για την μοναδική φυσική όμορφιά της περιοχής), μέχρι να φύγουν τα νερά από το ρέμα, για μπορέσω έτσι να συνεχίσω την πορεία μου για Αγ.Θωμά όπως είχα προγραμματίσει.
Έμεινα τελικά όλο το άλλο εικοσιτετράωρο μέσα στην εκκλησία, με "φοβερές" πνευματικές εμπειρίες που κάποια στιγμή στο μέλλον θα σας τις αφηγηθώ και την άλλη ημέρα το πρωί κατηφόριζα για Πρ.Ηλία της περιοχής Σταμάθι.
Στο μονοπάτι συνάντησα τον Γιώργο, παλιό γνώριμο και βοσκό της περιοχής εκεί.
Έτσι αρχίσαμε την κουβεντούλα και όπως πάντα εγώ, του αφηγήθηκα πως είχα αποκλεισθεί στο εκκλησάκι ένα εικοσιτετράωρο από την δυνατή βροχή.
Λόγο στο λόγο μου είπε και μια ιστορία μεταφυσική για το εκκλησάκι.

Τα παλιά χρόνια στην Αγ.Μαρίνα οι κάτοικοι των γύρω χωριών πήγαιναν και έδεναν τους δαιμονισμένους στη χάρη της και πάντα ,μου είπε, η Αγία έκανε το θαύμα της, να χαρίσει την υγεία σε τούτους!
Κάποτε λοιπόν μια οικογένεια είχε δυο παιδιά, ένα αγόρι και ένα κορίτσι που και τα δυο είχαν δαιμονισθεί. Οι γονείς πήγαν από βραδύς, παραμονή στην γιορτή της Αγ. Μαρίνας, τα παιδιά και τα έδεσαν στο εκκλησάκι.
΄Ομως το βράδυ έπιασε μεγάλη μπορά που κράτησε μέχρι αργά το πρωί. Τα παιδιά είχαν βρει εντωμεταξύ την ποθούμενη υγεία τους και ξεκίνησαν να επιστρέψουν σπίτι τους. Στο δρόμο που πήγεναν, λέει η Γιώργος, μάζεψαν πολλά διαμάντια και εκτοτέ είναι οι πλουσιότεροι της περιοχής!!!

Υπάρχει ένας μύθος γιαυτό και τον έχω ακούσει αρκετές φορές με διάφορες παραλλαγές όμως, από τους κατοίκους των γύρω χωριών.
(Μετά από κάποιες καλοκαιρινές βροχές και κάθε 7 χρόνια η τελευταία βροχή του καλοκαιριού στην Ιερή Πάρνηθα θα σπείρει χρυσό, ή διαμάντια!!!)
Τώρα τι θέλει να πει ετούτος ο μύθος;
Δυστυχώς ακόμα δεν μπόρεσα να τον ερμηνεύσω!
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 20:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυαγαπημένη μου Αδελφή Ζέτα,
τι να σου πώ...έχω μείνει έκπληκτος απ'όλο το τόπικ της Πάρνηθας. Αυτά που γράφεις, οι εμπειρίες σου, οι γνώσεις σου, με έχουν αφήσει άφωνο. Σε συγχαίρω πραγματικά. Εδώ έχεις κάνει μια κατάθεση ψυχής, την οποία δυστηχώς λίγοι εκτιμούν.

Για το μόνο πράγμα που λυπήθηκα σ'αυτό το τόπικ, ήταν η παλιά "κόντρα" με τον Πάνειο. Πραγματικά στενοχωρήθηκα γιατί το ξέρω αυτό το άτομο, και είναι απ'τους λίγους που σέβομαι και εκτιμώ πάρα πολύ. Και είναι ο ΜΟΝΟΣ που ξεχωρίζει απ'όλα αυτά τα λαμόγια των ονομαστών περιοδικών και ιστοσελίδων που ασχολούνται με τα μυστήρια της πατρίδας μας.

Συνέχισε το έργο σου Κοντέσσα μου και εγώ είμαι δίπλα σου.
Με σεβασμό και εκτίμηση.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 23:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου.Φίλοι της ιερής Πάρνηθας,γειά σας.
Αγαπητή φίλη zezmperg ακόμα και αν ήταν γεγονός ο μύθος και έπεφταν χρυσός και διαμάντια ,η Πάρνηθα έχει τους δικούς της κανόνες .θα τα έδινε λοιπόν σάυτούς που θα έκρινε αυτη κατάληλους να τα πάρουν. Εγώ θα είμαι εκεί.Πιστεύεις ότι θα τα δώ????????

Φίλε ENDORAMA, σε κατανοώ απόλυτα.Κάποια πράγματα, κάποια γεγονότα, κάποιες εμπειρίες είναι απόλυτα προσωπικές.Δεν έχουμε κανένα δικαίωμα νατα αποκαλύπτουμε σε άλους.Αν το κάνουμε και τους άλλους αλλά κυρίως τον εαυτόν μας εσωτερικά και εξωτερικά.Προχώρα λοιπόν και πολύ σωστά βάζεις όριο στις αποκαλύψεις σου.Η Πάρνηθα ποτέ δεν ήταν εχθρική σε κανέναν.ποτέ δεν έκανε κακό σε κανέναν.Ίσως κάποιες φορές να χρειάστηκε να δείξει την αυτοπροστασία της .Γνωρίζει όμως ποιός την σέβεται και ποιός όχι, και φέρεται ανάλογα.

Φίλοι μου στο σχόλιό μου (σελ. 14 στις 03/12/03 αναφέρθηκα σε μια εμπειρία μου στη διαδρομή(την πρώτη μου στην Πάρνηθα),για το σπήλαιο του πανός.Όμως δεν σας τόνισα ότι την στάση για ξεκούραση μας ανάγκασε να την κάνουμε η zezmperg.ΗΞΕΡΕ ΚΑΤΙ?????? Μάλλον ναι.Το λέω αυτό γιατί και πιό κάτω μας έσωσε πάλι απο μιά άλλη κατάσταση: Προχωρούσαμε λοιπόν από εκει για το σπήλαιο. Περίπου 100 μέτρα πριν το σπήλαιο συναντήσαμε μιά παρέα που επέστρεφαν από την περιοχη του σπηλαιου.Στη συζήτηση που ανοίξαμε μας είπαν ότι δεν κατάφεραν να κατέβουν στό σπήλαιο και ότι ήταν πολύ επικίνδυνα να κατέβουν.Εμεις αρχισαμε να δυσφορούμε απο στεναχώρια γιατί μάλον και εμείς δεν θα μπορούσαμε να κατέβουμε.Όμως η φίλη μας η z. μας είπε: παιδιά ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ,ΘΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ. Προχωρήσαμε,φθάσαμε στο σπήλαιο και εκει που ειναι σκαμμένα τα σκαλιά ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΟ ΕΝΑ ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟ ΣΚΟΙΝΪ.Κανεις άλλος δεν ήταν εκεί.Αν ήταν το σκοινί εκεί και πιό πριν ,η προηγούμενη παρέα θα είχε κατέβει στο σπήλαιο χωρις πρόβλημα.
Φιλοι μου δεν ξέρω πως βρέθηκε το σκοινί εκει για να κατέβουμε (πράγμα που κάναμε)στο σπήλαιο,χωρίς να απογοητευτούμε και τελικά να τελειώσουμε την διαδρομή μας.
Χαιρετισμούς με εκτίμηση στον φίλο μας Νταβέλη 666
Εδώ σας χαιρετώ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 05:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Για το μόνο πράγμα που λυπήθηκα σ'αυτό το τόπικ, ήταν η παλιά "κόντρα" με τον Πάνειο. Πραγματικά στενοχωρήθηκα γιατί το ξέρω αυτό το άτομο, και είναι απ'τους λίγους που σέβομαι και εκτιμώ πάρα πολύ. Και είναι ο ΜΟΝΟΣ που ξεχωρίζει απ'όλα αυτά τα λαμόγια των ονομαστών περιοδικών και ιστοσελίδων που ασχολούνται με τα μυστήρια της πατρίδας μας.


Χαίρε λατρεμένε πνευματικέ αδελφέ Ntavellis666.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και πιστεύω, πως σιγά-σίγα αφυπνίζουμε συνειδήσεις εφ'όσων κοντά μας βρίσκονται φίλοι της φύσης και των δυο Πανίερων βουνών της Αττικής.
Όσο θα με "ανεχτούν" στο esoterica, θα είμαι εδώ για να μοιράζομαι μαζί σας τις εμπειρίες της φύσης!
Σας ευχαριστώ όλους που είσατε στο πλευρό μας.

Ναι καλέ μου και εγώ αληθινά δεν ήθελα να συμβεί ετούτο με τον Πάνειο.
Είχε όμως δίκιο, γιατι δεν γνώριζε την πραγματική μου ταυτότητα και για πιό λόγο είχα οικειοποιηθεί "αντιγράψει, για εκείνον" κάποια πράγματα απ'το άρθρο του.
Φυσικά θα αντιδρούσα και εγώ το ίδιο, με το αυτό περιστατικό.
Ας είναι. Έμαθα για το έργο του από άλλους και το διαδίκτυο όπου μόνο θετικά μηνύματα έχω εισπράξει για τον Πάνειο.
Ευχομαι κάποια στιγμή να γνωριστούμε για να καταλάβει τις προθέσεις μου, διότι πάντα υστερεί ο γραφτός λόγος προς ετούτη την πλευρά.
Δεν υπήρξε κόντρα για μένα, παρα κάποιες μικρές εξηγήσεις που έπρεπε να δοθούν απο την μεριά μου.
Έμαθα να ζητώ συγνώμη για τα όποια λάθη μου μεγάλα ή μικρά. Εφ'όσων άθελά μου είχα πληγώσει τον Πάνειο, ζήτησα ανοικτά και ξεκάθαρα την συγνώμη του για ότι τον είχε πληγώσει απο τα γραφτά μου.
Έχει και την δική μου αγάπη σεβασμό και εκτίμηση, για όσα προσφαίρει και δεν είναι λίγα αδελφέ μου!
Φτάνει μια βόλτα στην σελίδα του, ΑΔΗΛΟΣ ΕΛΛΑΣ στο pathfinder.gr, που μας παρουσιάζει μεγάλο μέρος από το έργο του.
Σε χαιρετώ με αγάπη εκτίμηση και με την ελπίδα, ο πρόσφατος νόμος κατά της φύσης να μπει στο χρονοντούλαπο.....
Σε χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 07:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν εχω να πω τιποτα και σημερα

απλα να χαιρετησω τον Ntavelis666.


glinaaea σε ευχαριστω δεν περιμενα οτι θα με καταλαβαινε καποιος.



Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 11:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, φίλοι της ιερής Πάρνηθας,καλή σας μέρα.
Εύχομαι το topic αυτό να μην σταματισει ποτέ εφ όσον τόσο μεγάλη φώτηση και πληροφόρηση,και μάλιστα τη στιγμή που δειχνεται και μιά άλλη καθαρότερη όψη της πραγματικής ζωής,μιά όψη με ουσία.Εύχομαι μόνο να μπορουσαν να την καταλάβουν όσο πιό πολλοί άνθρωποι μπορούσαν.
Φίλε ENDORAMA ειναι γεγονός ότι ειναι πάρα πολλοι αυτοί που σε καταλαβαίνουν (όχι μόνο εγώ).Η αλήθεια όμως είναι ότι αποφεύγουν να μιλήσουν και να πουν κάτι,ο καθένας γιά τους δικούς του λόγους.Οι λόγοι αυτοί πιστεύω ότι είναι άλλοι δικαιολογημένοι και άλλοι όχι.Πιστεύω ότι και εσύ κάπως τους καταλαβαίνεις.( εδώ έχω να΄πω ότι στο προηγούμενο σχόλιό μου άφησα μιά φράση ανολοκλήρωτη: Όταν τα διαδώσουμε αυτά τά ιδιέτερα κάνουμε κακό στους άλλους αλλά κυρίως στον εαυτόν μας εσωτερικά και εξωτερικά. Συγνώμη.)Έχω όμως να πω σ όλους αυτούς ότι κάποιες φορές επιβάλεται να μιλήσουμε γιά κάποια πράγματα αρκεί να γνωρίζουμε τα όριά μας .Όταν γίνεται αυτόβοηθούμε και τους άλλους και τον εαυτόν μας.Κάποιες ερωτήσεις και κάποιες απαντήσεις (μέσα στα επιτρεπόμενα όρια) δίνουν καποιες απαντήσεις και παίρνουμε και εμείς απαντήσεις, και δημιουργούν και κάποια άλλα ερωτήματα. Κατ αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι προχωρούμε πιό πολύ στην ολοκλήρωση και στην κατανόηση των γνώσεων,και σε μας και στους άλλους.
Πιστεύω ότι αυτό πρέπει να γίνεται,και εύχομαι ολόψυχα να ανοιχτούν και άλλοι πολλοί και να λάβουν μέρος στην ανταλαγή αυτή
Μόνο όσοι ψάχνονται και ψάχνουν συνεχώς βοηθιούνται και βοηθούν,βρίσκουν και βοηθούν και άλλους να βρούν.
Η φύση και το ιερό-το θείο έχουν τούς δικού τους νόμους και κανόνες ,βοηθούν όσους βοηθιούνται και ανταμείβουν όπως πρέπει.

Ζητώ απ όλους να έχουν ανοιχτό μυαλό και καθαρή καρδιά,να φύγουμε από την προκατάληψη γενικά γιά να μπορέσουμε να δούμε πιό καθαρά τα πάντα και να μπούμε πιό πολύ μέσα στην κάθε αλήθεια .
Φίλε ENDORAMA και φίλοι της ιερής Πάρνηθας ελπίζω στην κατανόησή σας σ αυτούς και την βοήθειά σας.
Μ αυτά τα ολίγα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 06:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

Είδες πολυαγαπημένη, Θεών λατρεία, Ιερή Πάρνηθα τα νέα;
Η αδελφή σου, το αναπόσταστο κομμάτι της ενέργειας σας, η Πανίερη Πεντέλη ξαναβρήκε, εδώ μέσα πάλι τον δρόμο, για να μας δωρίσει όσα από τα Ιερά της μυστικά θελήσει.
Άραγε τούτο, να είναι και για τις δυο Σας ένα θετικό μήνυμα;
Μα και βέβαια είναι!
Τώρα πια και δυο Σας θα στέλνετε φωνές ζωής, για την φύση, που εμείς οι άνθρωποι με άγνοια κακοποιούμε.

Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 23:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας μεγάλος χαιρετισμός στους Προσκυνητές της Πάρνηθας. Χαίρετε Φίλτατοι Glinaaea και Endorama !

Παράπονα πολλά έχω απο τον πολύ καλό μας Φίλο ΟΑΝΝΕΣ, ο οποίος όχι μόνο έχει καιρό πολύ να επικοινωνήσει μαζί μου, αλλά έχει εξαφανιστεί και απ'το τόπικ. Το καλό που σου θέλω κ.ΟΑΝΝΕΣ, εμφανίσου γιατί θα'χουμε κακά ξεμπερδέματα.

"Σας χαιρετώ.
Είδες πολυαγαπημένη, Θεών λατρεία, Ιερή Πάρνηθα τα νέα;
Η αδελφή σου, το αναπόσταστο κομμάτι της ενέργειας σας, η Πανίερη Πεντέλη ξαναβρήκε, εδώ μέσα πάλι τον δρόμο, για να μας δωρίσει όσα από τα Ιερά της μυστικά θελήσει.
Άραγε τούτο, να είναι και για τις δυο Σας ένα θετικό μήνυμα;
Μα και βέβαια είναι!
Τώρα πια και δυο Σας θα στέλνετε φωνές ζωής, για την φύση, που εμείς οι άνθρωποι με άγνοια κακοποιούμε.
Σας χαιρετώ."

Τι άλλο να πώ εγώ μετά απο αυτό ; Εύγε Αγαπημένη μου !
Να'στε όλοι καλά !

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 07:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους και δεν μπορώ πια, να διαχωρίζω ονομοστά τον καθένα σας.
Αρχικά ευχαριστώ όλους που τελευταία με έχουν "κατακλείσει" με e-mail συμπαράστασης και αγαπής. Πρώτα το μέλος XWMA KAI NERO που τον περιμένω με αγάπη, μετά τον πνευματικό μου αδελφό Ntavellis666 και μετά όλους εσάς που μου δίνεται κουράγιο για να συνεχίζω τις αφηγήσεις μου.

Μια μικρή διευκρίνιση προς περιοδικά και εκδοτικούς οίκους.
Σας ευχαριστώ που τιμήσατε την συγγραφική μου ιδιότητα, μα όπως σας απάντησα δεν ευελπιστώ να γίνω αρθρογράφος ούτε και συγγραφέας. Η αγάπη μου για τα δύο Πανίερα βουνά της Αττικής. Τις Ιερές, "για μένα", Πάρνηθα και Πεντέλη με έκαναν να καταθέσω τις εμπειρίες μου σε τούτο το topic.
Πρέπει όμως να θυμάστε πως ήδη υπάρχει ένα δοκίμιο, από μένα γραμμένο, από το 1997 και με κατοχυρωμένα τα πνευματικά δικαιώματα, όπου αντιγράφω αποσπάσματα του εδώ μέσα.... Έτσι μην προβείτε σε διαδρομές που θα σας εκθέσουν κάποτε.

Τώρα έχω μια πρόταση να κάνω σε όλους εσας, τους φίλους και λάτρεις των δύο Πανίερων βουνών μας.
Να αρχίσουμε ένα είδος κάτι σαν "άτυπα σεμινάρια" σε διάφορες τοποθεσίες των δύο Ιερών βουνών, (π.χ. σήμερα στην καφετέρια του Αγ.Πέτρου Πεντέλης, μετά από τρεις μήνες στα Κυκλάμινα κ.ου.κ.) για να γνωρίσουμε καλύτερα την φύση τους μα και να κάνουμε μικρές διαδρομές. Ήδη έχουμε κοντά μας κάποιους ανθρώπους που μπορούν να μας διδάξουν πάρα πολλά. Όπως χρόνια ορειβάτες, Καθηγητές φυσικομαθηματικούς και άλλους με κάποιες άλλες ιδιότητες που θα μας δώσουν αρκετές γνώσεις γύρω από την μορφολογία, την ιστορία, την πανίδα και τη χλωρίδα, μα και την καλή μας συμπεριφορά όταν βρισκόμαστε στο βουνό.
Βέβαια είναι μια σκέψη που πέρασε από το μυαλό και το θεώρησα σωστό να την συζητήσω μαζί σας.
Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 09:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, φίλοι της ιερής Πάρνηθας και της Πεντέλης, Καλή σας μέρα.
Πράγματι πολλά μέλη παίρνουν απουσία απ το topic.Όλοι εσείς φίλοι μου και φίλοι του topic αυτού, ο ίδιος ο σκοπός του topic ζητά την βοήθειά σας και τη συνδρομή σας.
Φίλε μου Oannes πιστεύω ότι όταν κάποιος φυτέψει κάποιο δέντρο πρέπει να το βοηθάει και στην ανάπτυξή του.Όσο πιό μεγάλη βοήθεια του δώσει τόσο πιό πολλούς καρπούς θα δρέψει.Μην χάνεσαι λοιπόν.


Η αγαπητή μας Κοντέσσα zezmperg έκανε μιά πολύ καλή πρόταση με την οποία συμφωνώ απόλυτα. Από κάποια εμπειρία απο τέτοιες προτάσεις σε άλλα topic πιστεύω ότι είναι σχεδόν αδύνατον να γίνεται απαρτία σε μιά, δυό ,τρεις συναντήσεις κ.λ.π. Γι αυτό θα πρότεινα η πρόταση αυτή να μείνει ανοιχτή ως προς το τόπο και τον χρόνο ως εξης: Π.χ. Κάθε Σάββατο την τάδε ώρα στά Κυκλάμινα της Πάρνηθας και κάθε Κυριακή την τάδε ώρα στον Άγιο Πέτρο.Φυσικά η τελική πρόταση μπορεί να διαμορφωθεί μόνον μετά από προτάσεις δικές σας. Πιστεύω ότι κάθε φορά όλο και νέα μέλη θα γνωρίζονται μεταξύ τους και θα κανουν κάποιες διαδρομές .Έτσι πιστεύω ότι κάποια στιγμή (πιστεύω σύντομα) θα έχουμε γνωριστεί,αν όχι όλοι,οι πιό πολλοί. [red]
Το αποτέλεσμα βασίζεται φυσικά στην θέλησή μας. Εύχομαι λοιπόν.
Καλή σας μέρα.
[(Φυσικά μπορούμε να κλείσουμε τραπέζι στο ραντεβού με μιά ταμπέλα επάνω που να γράφει <<ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΙΕΡΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ>> .Καλοόόό??)]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 09:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα έχω μια πρόταση να κάνω σε όλους εσας, τους φίλους και λάτρεις των δύο Πανίερων βουνών μας.Να αρχίσουμε ένα είδος κάτι σαν "άτυπα σεμινάρια" σε διάφορες τοποθεσίες των δύο Ιερών βουνών, (π.χ. σήμερα στην καφετέρια του Αγ.Πέτρου Πεντέλης, μετά από τρεις μήνες στα Κυκλάμινα κ.ου.κ.) για να γνωρίσουμε καλύτερα την φύση τους μα και να κάνουμε μικρές διαδρομές. Ήδη έχουμε κοντά μας κάποιους ανθρώπους που μπορούν να μας διδάξουν πάρα πολλά. Όπως χρόνια ορειβάτες, Καθηγητές φυσικομαθηματικούς και άλλους με κάποιες άλλες ιδιότητες που θα μας δώσουν αρκετές γνώσεις γύρω από την μορφολογία, την ιστορία, την πανίδα και τη χλωρίδα, μα και την καλή μας συμπεριφορά όταν βρισκόμαστε στο βουνό.Βέβαια είναι μια σκέψη που πέρασε από το μυαλό και το θεώρησα σωστό να την συζητήσω μαζί σας.

Tέλεια η σκέψη σου φιλενάδα!
Για μια ακόμη φορά πρόλαβες τη σκέψη μου...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 15/12/2003 09:51:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoctReX
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 13:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν αυτήν την σκέψη την οργανώσετε, θα είναι πιστεύω μια καταπληκτική ευκαιρία για εμάς τους "μικρούς" να μάθουμε πολλά που θέλουμε να μάθουμε και δεν μπορούσαμε :)
please κάντε το πραγματικότητα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 15:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ καλέ μου φίλε.
quote:

Εάν αυτήν την σκέψη την οργανώσετε, θα είναι πιστεύω μια καταπληκτική ευκαιρία για εμάς τους "μικρούς" να μάθουμε πολλά που θέλουμε να μάθουμε και δεν μπορούσαμε :)
please κάντε το πραγματικότητα!


Αληθινά θα ήταν ό,τι πιο όμορφο θα μπορούσε να γίνει για να αφυπνιστούν συνειδήσεις, από μας τους μικρούς λάτρεις της φύσης.
Πιστεύω πως κάτι θα καταφέρουμε όλοι μαζί.
Σας ευχαριστώ.
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 21:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί διαδικτυακοί φίλοι, χαίρομαι που «μου τη λέτε» για την απουσία μου.
Είναι περίοδος μεταιχμιακή καλοί μου συνομιλητές. Όμως επειδή λείπω, δεν σημαίνει οτι δεν έχετε χώρο στις σκέψεις μου. Απλώς να ξέρετε οτι πάντα λίγο πριν και λίγο μετά τα Χριστούγεννα (ή Ηλιούγεννα κατά τον φίλο Anounakis) έχω βαρύ πρόγραμμα υποχρεώσεων.

ΥΓ. 1 Παρά το «τρέξιμο» έχω βρεθεί στην Πάρνηθα πέντε (5) φορές κατά το τελευταίο επταήμερο
ΥΓ. 2 Δεν θα αναφερθώ σε κανέναν σας ονομαστικά λόγω κινδύνου να ξεχάσω εκ παραδρομής κάποιον ή κάποια. Θα επικοινωνήσουμε σύντομα...
ΥΓ. 3 ...ελπίζω εκ του σύνεγγυς


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 01:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη διάθεση σας. Όποτε θελήσετε.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 11:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Να λοιπόν που κάποιοι συμφωνούν για τα άτυπα σεμινάρια...
Ας αρχίσουμε καλοί μου φίλοι, λίγο μετά τις γιορτές για την πρώτη μας συνάντηση σε ένα απ'τα δύο Πανίερα βουνά και με μια μικρή βολτούλα.

Κάποτε υπήρχε ένα πολύ όμορφο μονοπάτι που μας έβγαζε από την δυτική πλευρά της μαγικής Πάρνηθας, στον Αγ.Γεώργιο στη περιοχή Λημικό. Μερικές φορές προσπάθησα να το βρώ στα κατόπινα χρόνια, μα στάθηκε αδύνατον. Πάντως θα σας περιγράψω την διαδρομή τώρα και ίσως εσείς να σταθείτε τυχεροί και να ανακαλύψετε το χαμένο "μου" μονοπάτι.
Η διαδρομή είναι:

ΠΗΓΗ ΣΚΥΠΙΖΑ - ΠΗΓΗ ΠΛΑΤΑΝΑ - ΠΗΓΗ ΠΛΑΤΑΝΑΚΟΣ - ΡΑΧΗ ΝΙΚΑ - ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΡΕΜΑ - ΠΗΓΗ ΚΙΟΥΣΗ - ΑΝΩΝΥΜΟ ΠΗΓΑΔΙ - ΛΗΜΙΚΟ

Την είχα κάνει κάνα δυο φορές γύρω στο 1980, από τότε πολλά άλλαξαν εκεί πάνω.
Είχαμε ξεκινήσει από το Μπάφι και τερματίσαμε στην Αυλώνα. Από το καταφύγιο του Μπάφι πήγαμε πηγή Σκύπιζα, μετά κατεβήκαμε πηγή Πλατάνα
κάναμε δεξιά, (πορεία βόρεια) πάνω στον περιφερειακό άσφαλτο και μετά από 1000μ. κάναμε αριστερά (πορεία δυτική) για πηγή Πλατανάκο. (Εώς εκεί πια φθάνω και σήμερα, αλλά το μονοπάτι για την συνέχεια δεν βρίσκώ;)
Κατόπιν κάναμε λίγο αριστερά (πορεία δυτική για μισή ώρα περίπου) και ανάμεσα από κάτι ραχούλες, βρίκαμε το μονοπάτι δεξιά, (πορεία βόρεια)για ράχη Νίκα, με τότε θυμάμαι κάτι κορδελάκια που και πού στα κλαδιά για σημάδια. Μετά τραβεσάραμε την πλαγιά της ράχης Νίκα και κατεβήκαμε αριστερά (πορεία δυτική), παράλληλα με την κοίτη του ρέματος Κυριακού και σε μισή ώρα περίπου φθάσαμε στη πηγή Κιούση.
Ήταν όπως πάντα μαγευτικά όλα , η πορεία μέσα στα χιονισμένα έλατα, η συναντησή μας με κάποια τρομαγμένα ελάφια και τα ελάχιστα πουλιά που έψαχναν φαγητό μέσα στο χιόνι!
Και εμείς να σεργιανάμε ανέμελοι μέσα σε τούτο το μεγαλείο της φύσης.
Κατόπιν μέσα από την κοίτη του ρέμα Κυριακού φθάσαμε σ'ένα ανώνυμο πηγάδι και στα 50μ. βρήκαμε τη διαστραύρωση με το γνωστό μονοπάτι που έρχεται από την Λάκκα Ζιρέλι (που σας έχω ήδη διηγηθεί) και το απόγευμα καταλήξαμε στον Αγ.Γεώργιο του Λημικού για διανυκτέρευση.
Δεν μπορώ να σας περιγράψω τη μαγεία εκείνης της νύχτας, τέσσερα άτομα γύρω από την φωτιά και έξω να ακούγονται απόμακρα τα ζώα της νύχτας....
Μακάρι να μπορούσατε κάποτε να ζούσατε, ετούτη τη μαγεία, ζώντας μονάχοι σ'ένα απομακρυσμένο μέρος του δάσους κάποια χειμωνιάτικη νύχτα.
Το πρωί αφού είχαμε το ζεστό μας φασκόμηλο, κατηφορίσαμε για Αυλώνα, (΄0που και τούτη την διαδρομή σας την έχω αφυγηθεί.).
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 12:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχχχ.... σας ζηλεύω !!!

Πήγα μόνο μια φορά στο καταφύγιο της Πάρνηθας πριν πολλά χρόνια και δεν θα ξεχάσω που μέσα στην ώρα της δύσης, είδαμε μέσα από το αυτοκίνητο σε μια στροφή μπροστά μας,μέσα στον δρόμο, μια τεράστια φιγούρα από ένα κερασφόρο ζώο. Δεν προλάβαμε να δούμε περισσότερα γιατί έκανε ένα χαριτωμένο άλμα και βρέθηκε μέσα στο δάσος.

Δεν θα ξεχάσω αυτήν την εικόνα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 21:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
quote:

Αχχχ.... σας ζηλεύω !!!

Πήγα μόνο μια φορά στο καταφύγιο της Πάρνηθας πριν πολλά χρόνια και δεν θα ξεχάσω που μέσα στην ώρα της δύσης, είδαμε μέσα από το αυτοκίνητο σε μια στροφή μπροστά μας,μέσα στον δρόμο, μια τεράστια φιγούρα από ένα κερασφόρο ζώο. Δεν προλάβαμε να δούμε περισσότερα γιατί έκανε ένα χαριτωμένο άλμα και βρέθηκε μέσα στο δάσος.

Δεν θα ξεχάσω αυτήν την εικόνα.



Καλέ μου Thoth καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Νομίζω πως ευκαιρία θα είναι το Σαββάτο 20/12 να μην κάνεις κάτι σοβαρό και να βρεις τον χρόνο για να έρθεις σε μια βολτούλα που θα διοργανώσει, (ακόμα τον περιμένω.....) Ο Oannes στην μαγική Πάρνηθα.
Λέει πως δεν γράφει αλλά διοργανώνει άριστα!
Τι να κάνω, τον περιμένω και πιστεύω πως θα φανερωθεί για την ανακοίνωση....
Oannesssssssss
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 20:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σας.
Χαίρε Αδελφή μου Ζezmperg.
Σήμερα, οι ομορφοκοπελιές της Αττικής, Πάρνηθα και Πεντέλη ντύθηκαν στα λευκά.
Νομίζω οτι σήμερα πρέπει να χοροπηδήσαμε όλοι απο τη χαρά μας βλέποντας αυτό το θέαμα και σίγουρα ανυπομονούμε να περπατήσουμε στα λατρεμένα Βουνά μας. Επιτέλους ! Χειμώνας !!!
Δεν ξέρω για'σας αλλά το όραμα της χιονισμένης Πάρνηθας και Πεντέλης, αναζοπύρωσε και πάλι μέσα μου, την αισιοδοξία. Θεράπευσε κάθε άγχος και ανυσηχία. Όπως γίνεται κάθε φορά. Ευχαριστώ την Αιώνια Αρχή που με αξίωσε να γεννηθώ στον ιερότερο και πιο προικισμένο τόπο του πλανήτη, την Αττική, το καύχημα των Θεών.
Σας εύχομαι καλές πεζοπορείες στα χιονισμένα Βουνά μας.
Να'στε όλοι καλά.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 11:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γεγονός οτι υπάρχει μια σκέψη για να διοργανωθεί μια ολοήμερη εκδρομή στην Πάρνηθα το Σάββατο ή την Κυριακή. Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν αύριο το πρωί, αν κι εφόσων...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 04:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.

Δεν έχω χαθεί, μα ένα σοβαρό πρόβλημα στην ηλεκτρονική επικοινωνία μόνο με το esoterica.gr δεν με αφήνει να σας συναντώ διαδικτυακά!
Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, μα το προβλημά με το p.c. μου και το internet εστιάζετε μόνο με το site του esoterica.gr.
Εχθές το βράδυ ήρθε εδώ (στο σπίτι μου) τεχνικός για να εξετάσει το p.c., το internetet και το modem. Μετά από δυό ώρες έρευνας, μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τίποτα από τα τρία p.c., internet, modem.

Έστειλα και σχετικό μήνυμα στο esoterica.gr και μου απάντησαν πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από την μεριά τους.

Το μόνο λοιπόν που μένει είναι να πω, πως κάποιος θέλει να με φιμώσει!
Και τούτο σας καταγγέλλω!!!

Εάν λοιπόν δεν με ξαναδείτε να ξέρετε τι συμβαίνει.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 09:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΥΡΟΝ το περί εκδρομής.

Zezmperg δεν νομίζω. Απλώς είχες μια δυσκολία στη σύνδεση


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 17:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Ζητώ το «κλείδωμα» του topic έως το τέλος του έτους.
Θα τα ξαναπούμε στις αρχές του νέου έτους.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 22:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείτε για την ενόχληση αγαπητοί Διαχειριστές - Συντονιστές, αλλά έχω ζητήσει το κλείδωμα του topic από τις 17:40 και πάει 22.00. Ως δημιουργός του ζητώ το κλείδωμά του μέχρι το τέλος του έτους


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 23:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
23.30 κι ακόμα τίποτα ?


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 04:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λάτρεις της φύσης, της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.

Από σήμερα το πρωί ανακάλυψα ότι όλα πάνε καλά με το site του esoterica και το p.c. μου.

Μετά μεγάλης λύπης μου, είδα πως ο δημιουργός του topic Oannes, ζητά να κλειδωθεί. Ως φαίνεται θα έχει κάποιους λόγους.
Από την δική μου μεριά σας εύχομαι, καλές και όμορφες αναβάσεις, πολλές βόλτες στην φύση, αφού θα έχετε τον χρόνο τώρα με τις γιορτές.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ,

Σας χαιρετώ φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 09:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα

'Εχω χαθεί από το esoterica λόγω λιγότερου ελεύθερου χρόνου και τότε που ήμουν τακτική, ομολογώ πως έδινα προτεραιότητα σε topics πιο "άμεσα μεταφυσικά". Σίγουρα παντως το παρόν topic ανήκει στα λίγα που διαβάζω. Κρίμα που πάει για κλείδωμα.

Αυτό το φθινόπωρο έκανα πεζοπορίες στην ευρύτερη περιοχή των κτημάτων του "τέως" και σε ένα δάσος μετά τα Δερβενοχώρια. Ομολογώ πως αν μη τι άλλο τα φθινοπωρινά χρώματα μας άφησαν άναυδους. Ενθουσιάστηκα απίστευτα. Αλήθεια έχετε παρατηρήσει ποτέ το φαινόμενο να έχετε μια τάση για νευρικό γέλιο σε ορισμένα σημεία του δάσους;

Τέλος θα ήθελα, αν μπορείτε, να μου πείτε πώς μπορώ να φτάσω στο teleferic. Δηλαδή ερχόμενη από Πειραιά σε ποια έξοδο της εθνικής οδού πρέπει να στρίψω; Και την διαδρομή μετά την στροφή αυτή.
'Εχω χρόνια να επισκευτώ την "κλασσική" Πάρνηθα.

Ευχαριστώ :-)


Πιο κοντά στο φως υπάρχει ένα χαμόγελο
που πληρώνει τη φλόγα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 10:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eν Αρχή είναι ο Λόγος... και ο Λόγος δεν πρέπει να φιμωθεί!...

Φίλε Οannes είναι σίγουρα δικαίωμά σου να κλείσεις το τόπικ αφού εσύ ο ίδιος το άνοιξες αλλά έχεις νομίζω και καθήκον τόσο σαν άνθρωπος ώριμος όσο και σαν εσωτεριστής να δικαιολογήσεις την πράξη σου αυτή...τουλάχιστον σε όλους εμάς που συμμετείχαμε "ενεργά" στο τόπικ αυτό...

Και από τη άλλη...προς τι αυτή η "πρεμούρα" για άμεσο κλείδωμα?
"Παίζει" τίποτα που έχω χάσει


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 11:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,φίλοι της ιερής Πάρνηθας,καλή σας μέρα. Εύχομαι σ 'ολους σας Καλές γιορτές,Χαρούμενα Χριστούγεννα και Ευτυχές το νέο έτος 2004 .
Φίλοι μου ,είδα ότι ζητήθηκε να κλείσει το topic αυτό. Αναρωτιέμαι. Είναι φανερό ότι πηγαίνει πάρα πολύ καλά .Μήπως αυτός είναι ο λόγος ???
Πιστεύω ότι θα είναι μεγάλο λάθος να κλείσει και προπαντός τώρα στίς γιορτές που οι φίλοι της φύσης και της Πάρνηθας (ίσως και νέοι φίλοι που θα θελήσουν να δοκιμάσουν τις χαρές μιάς κάποιας διαδρομής )ίσως βρουν περισότερο χρόνο να κάνουν πιό πολλές επισκέψεις στην Πάρνηθα και να χρειαστούν το topic αυτό γιά οδηγό και βοηθό.Ίσως να χρειαστούν να γράψουν κάποιες εμπειρίες τους νωπές ακόμα.
Φίλε Oannes ,ξέρω ότι εσύ άνοιξες το topic ,αλλά ΔΕΝ γράφεις ΜΟΝΟ ΕΣΥ σ αυτό .
Εγώ πιστεύω ότι ( ηθικά ) δεν έχεις το δικαίωμα να το κλείσεις.
Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να μετέχεις αυτές τις ημέρες στο topic μπορείς απλά να μας το πεις και όχι νατο κλείσεις .
Προσωπικά θα ήθελα να μάθω τους ΛΟΓΟΥΣ που θελεις να το κλείσεις .
Πιστεύω οτι θα ειναι μεγάλο λάθος αν κλείσει.
Χρόνια Πολλά ,και όλες μου οι ευχές μαζί σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 20:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή ερχόμενη από Πειραιά σε ποια έξοδο της εθνικής οδού πρέπει να στρίψω; Και την διαδρομή μετά την στροφή αυτή.

στην γεφυρα της μεταμορφωσης και ολο ευθεια μετα απο 3 φαναρια φτανεις στα ταβερνια (αυτη ειναι η λεωφορος καραμανλη)

συνεχιζεις ευθεια και φτανεις στο τελεφερικ (δεν γινεται να το προσπερασεις χωρις να το αντιληφθεις)

δηλαδη απο την γεφυρα μεχρι το τελεφερικ ειναι μια ευθεια αν και νομιζω οτι σε καποια σημεια κανουν εργα στην καραμανλη


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy