ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 17:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της Πανίερης Πάρνηθας σας χαιρετώ.
quote:

Αν ημουν Ελλαδα θα ημουν σιγουρα και κοντα σας σημερα...
Ελπιζω να τα περασετε υπεροχα
Φιλη μου zezmperg οι πρωτοβουλιες που παιρνεις παντα θαυμασιες..
Μαρια


Χαίρε γλυκιά ΜΟΥ φίλη pelagos, Μαρία.
Γλυκιά μου περάσαμε ΘΑΥΜΑΣΙΑ, λίγοι και καλοί φίλοι είμαστε.
Άκου, Oannes, Avallon, zezmperg και ένα ζευγάρι φίλοι του βουνού. Τό πρόγραμα ήταν ελεύθερο, -δηλαδή θέλαμε να δούμε ποιοι θα ερχόντουσαν για να βγάζαμε την τελική διαδρομή-, και τελευταία στιγμή αποφασίσαμε να πάμε για την περιοχή της Σκίπιζα... 4.100 μέτρα πορεία μέσα απ'το περίφημο ελατοδάσος, στα "πράνα" (πλάγια), της κορυφής ΚΑΡΑΒΟΛΑ.
Είναι η υψηλότερη πηγή της Ιερής Πάρνηθας 1.200 μέτρα ύψ. και με το καλύτερο νέρο όπως λέγετε.
Η ημέρα ήταν όμορφη και πολύ ανοιξιάτικη. Ανεβήκαμε από την μεριά του Καταφυγίου του Μπάφι και φυσικά είχαμε (και το κάτι τί μας) το ενεργειακό δωράκι μας...
Ναι, πιστεύω πως το άλλο Σαββατο θα είμαστε πάλι εκεί και τα μέλη που θα θελήσουν να έρθουν. Ας επικοινωνήσουν μαζί μου μέχρι την Τετάρτη 24/03/04, το βράδυ για να κανονίσουμε πορείες.

Γλυκιά μου φίλη Μαρία, κάποια στιγμή, θα έρθεις στην Αθήνα και τότε θα πάμε μια πολλή όμορφη βόλτα για να γνωρίσεις το Πανίερο βουνό.
Να περνάς όμορφα εκεί που είσαι και να σε συντροφεύουν τα χρώματα, οι ήχοι, της Πατρίδας μας!!!

Σε χαιρετώ καλή μου φίλη Pelagos

Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pelagos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 20:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pelagos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλη μου σε ευχαριστω με ολη μου την ψυχη..
Προσπαθω και ακολουθω την συμβουλη σου οσο πιο πιστα μπορω..
Εγω θα ειμαι κοντα σας τον Ιουλιο γιατι δυστυχως για το Πασχα μου ειναι αδυνατο.

Μεχρι τοτε χαιρετω ολη την ομορφη παρεα..

Μαρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 18:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.

Κάποιο μέλος του esoterica.gr μου ζήτησε να γράψω την κοντινότερη διαδρομή -με τα πόδια, πεζοπορία- για το σπήλαιο του Πανός.
Καλοί μου φίλοι θέλω να με συγχωρέσετε που δεν θυμάμαι το όνομα, του μέλους εκείνου που μου το ζήτησε μέσω e-mail, αλλά χάλασε το προηγούμενο p.c. που είχα και δεν μπορούσα να επικοινωνήσω εως που το άλλαξα.
Έτσι τώρα που κατάφερα να αγοράσω κάποιο άλλο σας απαντώ.
Η κοντινότερη διαδρομή, είναι από την πίσω πλευρά, από την Χασιά και φτάνουμε με αυτοκίνητο εώς και το ποτάμι (ρέμα) Καμπέρα, όπου ξεκινά το μονοπάτι και σε οδηγεί -το πολύ- σε μισή ώρα έως το σπήλαιο των Νυμφών-Πάνα.
Αφού θα περάσουμε την Χασιά (την σημερινή Φυλή) ακολουθούμε τον δρόμο -την άσφαλτο- που πάει για την Μονή Κλειστών. Πριν την Μονή Κλειστών, θα κάνουμε εμείς αριστερά, στον δρόμο που πάει για το πενταπυργο Κάστρο της αρχαίας Φυλής και συνεχίζει μετά για τα Δερβενοχώρια. Αφού θα έχουμε ανέβει ήδη στο ύψος του αρχαίου Κάστρου, εμείς θα κάνουμε τώρα δεξιά στον δρόμο -πάλι άσφαλτο για λίγο- για την Μεγάλη "βρύση" πηγή της Φυλής. Μέχρι εδώ έρχετε άσφαλτος, μα και ο χωματόδρομος που συνεχίζει είναι πάρα πολύ καλός έως και το Κλιμέντι. Η περιοχή Κλιμέντι είναι μετά από 3 περίπου χιλιόμετρα και εκεί οπου θα βρούμε σε ένα πλάτωμα δυο-τρεις καλύβες. Δεξιά μας πάλι αρχίζει ένας κατηφορικός και λίγο δύσκολος χωματόδρομος που θα μας οδηγήσει στο σημείο που διασταυρώνετε το ρέμα Καμπέρα με τούτον τον χωματόδρομο.
Αφού ακολουθήσουμε εμείς, λοιπόν τον κατηφορικό χωματόδρομο θα περάσουμε πρώτα -διασταυρώνοντας- το ρέμα της Γιαννούλας, όπου εκεί αριστερά θα δούμε την Πηγή Πόρο και λίγο πιο πέρα το αβαθή σπήλαιο του Μπάτακα. Εμείς θα συνεχίσουμε όμως τον χωματόδρομο και στην πρώτη διασταύρωση με ρέμα που θα βρούμε τώρα μπροστά μας, είναι το ρέμα Καμπέρα και όπου από εκεί ξεκινά στα δεξιά μας το μονοπάτι που οδηγεί για το σπήλαιο.
Με τούτα σας χαιρετώ.

Υ.Γ.
Τώρα δεν θυμάμαι σε πια σελίδα είναι, αλλά έχω κάνει λεπτομερή αναφορά για το μονοπάτι που πάει στο σπήλαιο μέσα από το ρέμα Καμπέρα.
Σας χαιρετώ και συγνώμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 19:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Θέλω να ευχηθώ σε όλους τους φίλους της Πανίερης Πάρνηθας
Χρόνια καλά ,χρόνια πολλά.
Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.
Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 20:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή Ανά(σ)ταση και από μένα!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
εμβιος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 01:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους εμβιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια πολλά και καλή ανάσταση και ανάταση (μπράβο Αvalon)

Ναστε καλά

Ποιος ξέρει αν η μεν ζωή είναι θάνατος, ο δε θάνατος ζωή;
ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 14:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοί φίλες και φίλοι του topic γειά σας μετά από αρκετό, ομολογουμένως, καιρό.

Ως γνωστόν, στην Πάρνηθα υπάρχει το περίφημο σπήλαιο του Πανός.
Σύμφωνα με την μυθολογία, ήταν γυιός του Eρμή και της νύμφης Kαλλιστώς.
Πού θέλω να καταλήξω...
Tην περιοχή Aγιος Mερκούριος, λίγο πολύ, όλοι την γνωρίζετε.
Mερκούριος - Mercury = Eρμής

Kαλή μέρα να έχετε και καλό Σαββατοκύριακο κι ελπίζω να τα λέμε συχνότερα


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 16:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οannes μας έστειλες αδιάβαστους με τον συνειρμό σου!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 10:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.

Αρκετές ημέρες τώρα έχουμε να τα πούμε. Μα καιρός νομίζω είναι, πως θα πρέπει να γνωρίσουμε μερικές όμορφες γωνιές της Πανιέρης Πάρνηθας.

Σήμερα λοιπόν θα σας δώσω μια πανέμορφη πάλι διαδρομή από το Κακοσάλεσι, ( σημερινή Αυλώνα), για την Αγ. Μαρίνα και για τον Αγ.Δημήτριο, μετά για Σκούρτα, Δερβενοχώρια.

Η άγνωστη στους πολλούς διαδρομή ετούτη, είναι αρκετά μεγάλη (γύρω στα 25 χιλιόμετρα) και κάποτε που την κάναμε, μια περέα από έξη περιπατητές/ορειβάτες, μας πείρε μιάμιση ημέρα περπάτημα... Αλλά είναι μία καταπληκτική διαδρομή με όλες τις εμπειρίες του βουνού και αρκετές φυσικές ενναλαγές! Όλη δε η διαδρομή είναι έξω από τον Εθνικό Δρυμό.

Από την Αυλώνα λοιπόν για την Αγ.Μαρίνα υπάρχουν δύο διαδρομές και τις δυό σας τις έχω γράψει παλαιότερα, σήμερα θα αρχίσουμε την περιγραφή της διαδρομής από την Αγ. Μαρίνα.

Είμαστε στο ύψωμα της Αγ.Μαρινας και ακολουθούμε το αντίθετο μονοπάτι από εκείνο που ήρθαμε, προσοχή γιατί δεν υπάρχουν ορειβατικά σημάδια δηλαδή πάμε σε πορεία νότια και ανεβαίνουμε για την πηγούλα Ράπι, όπου πέρνουμε νερό και συνεχίζουμε το δεξιό μονοπάτι, πορεία νότια, για την Δικλησιά και το Εκκλησάκι της Ευαγγελίστριας. Αφού προχωρήσουμε λίγο επάνω στον χωματόδρομο. Αριστερά μας θα βρούμε ένα ρέμα που το λένε Μπίμπιζι και θα κατέβουμε στην κοίτη του όπου θα βαδίσουμε για λίγο πάλι και θα συναντίσουμε μία διασταύρωση κάποιου ρέματος που έρχετε απο δεξιά μας. Θα προσπεράσουμε εμείς την διασταύρωση ετούτη των ρεμάτων και στα 500 περίπου μέτρα θα βρούμε δεξιά μία γιδόστρατα -κάτι μεγαλύτερη από μονοπάτι- όπου θα την ανέβουμε για να μας πάει στη πηγή Στέρνα. Από την πηγή ετούτη ακολουθούμε πάλι πορεία νότια επάνω στην γιδόστρατα και μας πάει σε κάποιο μαντρί. Από εκεί κατεβαίνουμε παλι στο ρέμα Μπίμπιζι και συνεχίζουμε μέσα στην κοίτη την πορεία μας έως να βρούμε ένα χωματόδρομο που τη διασχίζει κάθετα. Τώρα ακολουθούμε αριστερά το χωματόδρομο για την περιοχή/λόφο Μπίμπιζι (580 υψ.μ.) όπου είναι στην κορυφή σχεδόν της λοφογραμμής. Στην πρώτη διασταύρωση χωματόδρομων κάνουμε πάλι αριστερά και ανηφορίζουμε από τον δρόμο πάντα, αφού θα αφήσουμε μετά από 300 μέτρα, πίσω μας μια δεξιά τώρα διασταύρωση. Ο χωματόδρομος αφού περάσουμε στα πράνα της κορυφής Κικίλιζας (620 υψ.μ.) και μετά περίπου από δύο ώρες πορεία μας οδηγεί σε μία τρίτη διασταύρωση όπου τώρα εμείς θα εγκαταλείψουμε τον χωματόδρομο και θα πάμε ευθεία και ελεφρά ανηφορικά για την Λάκκα Πριάρι όπου στα αριστερά της θα ξανασυναντίσουμε τον χωματόδρομο και σε μία ώρα θα μας οδηγήσει στο Εκκλησάκι του Αγ.Δημητρίου. Από εδώ ο Χωματόδρομος μας βγάζει στα Σκούρτα.
Ετούτη είναι μια ακόμα διαδρομή της Πανιέρης Πάρνηθας.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gerakina
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 08:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gerakina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΧΟΝΤΡΑ.
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ.
ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΤΕ ΠΟΛΥ.
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΩΡΕ ZEZmperg?
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΣΤ ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕΣ ΟΛΑ ΣΤΗ ΦΟΡΑ, ΣΤΑ ΦΟΡΑ ΜΕΣΑ.
ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΑΝΔΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΜΟΡΦΟΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΔΗΘΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 08:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 20:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Μολις έμαθα το χαμό του πολύ καλού 28ου Θεσσαλονικιού φίλου ορειβάτη Γιάννη Κινατιήδη.
Καλό σου ταξίδι Γιάννη.
Στην κορφή κοντά των Ιμαλαϊων (στα 6000 μ.), μας αποχαιρέτισες.
Κάθε χρόνο sτον Όλυμπο...Φέτος το όνειρό σου, αρχηγός ομάδας για τα Ιμαλάϊα..
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 21:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό κι αν είναι είδηση...
Και τα τηλεοπτικά κανάλια σιωπούν γιατί έχουν να ασχοληθούν με τον Ρουβά...
Τι άλλο μπορώ να πω εκτός από καλό ταξίδι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 09:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The Show Must Goes On


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 10:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Refresh σε ένα αγαπημένο topic αν και θα στεναχωρηθούν κάποιοι που μιλάμε για ... "πάρνηθες και πεντέλες".

zezmperg κάποτε μου την είπες ότι χάθηκα από το topic που δημιούργησα και είχες δίκιο. Ας μην αφήσουμε το topic να χαθεί στην αφάνεια των πίσω σελίδων. Είμαι βέβαιος πως έχεις πολλά και σπουδαία ακόμη να πεις


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 11:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσον αφορά στην Πάρνηθα αγαπητέ Oannes καλύτερα να τη βιώνεις παρά να μιλάς γι΄αυτή...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 11:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσον αφορά στην Πάρνηθα αγαπητέ Oannes καλύτερα να τη βιώνεις παρά να μιλάς γι΄αυτή...



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 11:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ
quote:

Refresh σε ένα αγαπημένο topic αν και θα στεναχωρηθούν κάποιοι που μιλάμε για ... "πάρνηθες και πεντέλες".


Σε χαιρετώ φίλε Οannes.

quote:

zezmperg κάποτε μου την είπες ότι χάθηκα από το topic που δημιούργησα και είχες δίκιο. Ας μην αφήσουμε το topic να χαθεί στην αφάνεια των πίσω σελίδων. Είμαι βέβαιος πως έχεις πολλά και σπουδαία ακόμη να πεις.

Καλέ μου φίλε, η Πανίερη Πάρνηθα είναι για μένα, ένας από τους πιο Ιερούς και ενεργειακούς τόπους!
Ομως επειδή ο χρόνος μου είναι πάρα πολύ περιορισμένος για να μπω εδώ και να παρακολουθήσω τα τόσο όμορφα θέματα του esoterica.gr... Πόσο μάλλον να γράψω, να φανταστείς πως για το topic του Διογένη έχω μαζέψει αρκετό υλικό αλλά δεν μπορώ να το καταθέσω.

Τώρα για την Πανίερη Πάρνηθα έχω να σας πω μόνο ετούτο για σήμερα:
Υπάρχουν πολλά μαγνητικά κανάλια που την διατρέχουν. Ίσος σε κανένα άλλο βουνό της Ελλάδος να μην εμφανίζετε αυτό το φαινόμενο!
Τι είναι τα μαγνητικά κανάλια;
Σαν παράδειγμα θα σας δώσω το φαινόμενο που ακολουθούν οι θαλάσσιες χελώνες και μετά από χιλιάδες ναυτικά μίλια, επιστρέφουν να κυοφορήσουν στο ίδιο σημείο, στη ίδια ακτή που εκκολάφθηκαν, που γεννήθηκαν. Δηλαδή όλη την Γη την διαπερνούν τα μαγνητικά κανάλια -κάτι το διαφορετικό όμως απ' τα ενεργειακά κανάλια ή ενεργειακούς δίαυλους που υπάρχουν αρκετοί από ετούτα στην Ιερή Πεντέλη-.
Σε χαιρετώ φίλε Oannes.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 17:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας Avalon και zezmperg (H σειρά αλφαβητικώς).

Οταν εκεί γύρω στα Χριστούγεννα είχα ζητήσει να κλειδωθεί για λίγο το topic, το είχα κάνει γιατί πράγματι θεωρούσα πως ο κύκλος του είχε ολοκληρωθεί προκειμένου να ξεκολλήσουν κάποιοι και να πάνε εκεί να αισθανθούν το χώρο.
Πολλά απο όσα γράφτηκαν εδώ και ειδικά όταν ενεμφανίσθη η zezmperg η οποία είναι και η ουσιαστική "ιδιοκτήτρια", έγιναν το ερέθισμα για κάποιους να περπατήσουν το τόσο κοντινό στην Αθήνα βουνό και να δουν, ίσως, και κάτι άλλο από αυτό που η πόλη με την φορτισμένη από τσιμέντο ενέργειά της, μάς κρύβει.

zezmperg μου έδωσες ιδέα για topic σχετικά με τα τελούρεια ρεύματα. Θα δούμε... Μη νομίζεις οτι έχω περισσότερο χρόνο από εσένα. Κάθε άλλο.

Να είστε όλοι καλά


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 06:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Καλέ μου φίλε Oannes σε χαιρετώ.
Τελικά εκείνο που κατάλαβα για όλα τα θέματα -topic- του esoterica.gr είναι: Ότι μόνο η ιδέα της εμφανισείς τους μπορεί να έχει "πατρότητα", απο εκεί και πέρα η κάθε κατατιθεμένη σκέψη διαμορφώνει το εκάστοτε αποτέλεσμα.
Επομένως, κανενός δεν είναι τα topics αφού όλοι -όσοι ενεργά συμμετάσχουμε- μαζί εκφράζουμε την διαμορφωθείσα εικόνα τους...
Ας είναι.
Πάντως οι φίλοι της Ιερής Πάρνηθας με έχουν ταυτίσει μαζί της και ακόμα δέχομαι e-mail για να τους δώσω πληροφορίες...
Ευχομαι όλοι να ανεβειτε επάνω και να βαδίσετε τα μύρια μονοπάτια της.
Σε χαιρετώ Oannes.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 11:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μην ξεχνάμε κιόλας...
Τώρα που "ανοίγει" ο καιρός...είχαμε υποσχεθεί να βρεθούμε για να κάνουμε κάποια πειράματα... Ας γίνουν τα πρώτα βήματα λοιπόν...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 15:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ
ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ
ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟ
Ολυμπος ειναι βουνο η πλανητης????? 1 2 3
PROBLHMATISMENOS 69 1628 12/05/2004
ΘΑ ΤΟ ΒΡΗΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 3 ΤΟΥ FORUM ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 21:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της Πανίερης Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Χαίρε καλέ μου Oannes.

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο οι εθελοντές της δασοπυρόσβεσης για την Πάρνηθα....
<<Τρέχα έχει πιάσει φωτιά στο Μετόχι, μάζεψε όσους μπορείς... >>
Απάντησα <<Δεν ξέρω... πάντως είμαι πολύ κοντά στο νοσοκομείο Αγ.Ανάργυροι, πίσω από την Coca Cola...>>

Τα παράτησα όλα και έτρεξα...
ΤΩΡΑ....
Κάμποσα στρέμματα, καμένα 14 σπίτια, 5 με 6 αμάξια, 1 άνθρωπος και χελώνες... φωλιές απο πουλιά...

Και κάπου εκεί με τρεμάμενη φωνή να με καλά στο τηλ. η φίλη Avallon <<που είσαι, είμαι κοντά στο Πανόραμα βοηθάω όπως μπορώ τώρα τι κάνουμε;>>

Η φωτιά έσβησε σχεδόν, και εμείς το απόγευμα πήραμε το δρόμο του γυρισμού προς το σπίτι, με ένα γιατί πάντα στη σκέψη.
Γιατί κοντά στο ορεινό Ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο;
Γιατί ο ανθρώπινους νους να είναι τόσο μπλοκαρισμένος στα θέλω του;
Γιατί να αγαπούμε τόσο λίγοι τη φύση;
Γιατί καλοί μου φίλοι;

Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 00:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυτυχώς η φωτιά ελέγχθηκε σύντομα και δεν είχαμε χειρότερα...
Ακουσα και αυτό το τρελλο στην ΕΤ3...
Ελεγε κάποιος:
"...που είναι τα πυροσβεστικά οχήματα? Δυο ώρες είμαι εδώ και δεν έχει έρθει κανένα. Στο τέλος του δρόμου έχω μια οικοδομή και έχει αρχίσει να καίγεται..."

Ο κύριος ήταν ή εργολάβος ή ιδιοκτήτης...ότι πάντως και να ήταν ήταν σίγουρα στα "δέντρα"... Εδώ ο κόσμος χανότανε,δέντρα γίνονταν κάρβουνο, φωλιές ζώων καταστρέφονταν, σπίτια κατοικημένα καιγόντουσαν με όλο το βιός,οικοσυσκευές, όλα τα προσωπικά και πολύτιμα μικροαντικείμενα (φωτογραφίες,αναμνηστικά)ανεκτίμητης συναισθηματικής αξίας και αυτός μιλούσε για μια ΑΔΕΙΑ οικοδομή...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 01:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλη λύπη με κυρίεψε όταν είδα τις φλόγες να τυλίγουν στην πύρινη αγκαλιά τους τα ονειρικά δάση της Πάρνηθας.
Ας μην ξαναβρεί άλλη πυρκαγιά την περήφανη Κυρά του Αττικού Βορρά.
Ας προσευχηθούμε να περάσει ανώδυνα για όλα τα Αττικά βουνά μας αυτό το δύσκολο καλοκαίρι.
Φίλοι της Ιερής Πάρνηθας, σας χαιρετώ.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 20:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.

quote:

Μεγάλη λύπη με κυρίεψε όταν είδα τις φλόγες να τυλίγουν στην πύρινη αγκαλιά τους τα ονειρικά δάση της Πάρνηθας.
Ας μην ξαναβρεί άλλη πυρκαγιά την περήφανη Κυρά του Αττικού Βορρά.
Ας προσευχηθούμε να περάσει ανώδυνα για όλα τα Αττικά βουνά μας αυτό το δύσκολο καλοκαίρι.
Φίλοι της Ιερής Πάρνηθας, σας χαιρετώ.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑ



Χαίρε αδερφέ Ntavelis666
Ο πόνος είναι ταιράστιος για κάθε κομματάκι γης που χάνετε.
Είθε οι Θεοί να είναι προστάτες της Ελληνική φύσης.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skydancer
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 21:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skydancer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ellhniki fush??? pia fush??? ta tis petres kai tous thamnous??? kati metafusiko prepei na ephrease thn ellhniki fush kai auth na kanei parea stous deinosaurous twra ston ADH........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 14:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θυμίσω ένα παλαιό post στην αρχή του topic


quote:
Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΔΟΧΗ...
Τον πρωθυπουργό ενημέρωσε το πρωϊ η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας για το δασικό νομοσχέδιο. Ο υπουργός Γεωργίας δήλωσε οτι στόχος του νομοσχεδίου το οποίο γίνεται κατ' επιταγή του νέου Συντάγματος είναι η προστασία των δασών, η οριοθέτηση όλων των εκτάσεων που είναι δάσος και η απόλυτη προστασία τους.


Η ΑΛΗΘΕΙΑ...
Αποχαρακτηρισμός δασών. Έγκλημα κατά της φύσης και της κοινωνίας, που μεθοδεύεται με τον αποχαρακτηρισμό 6.5 εκατομμυρίων στρεμμάτων δασών και δασικών εκτάσεων.

Σε μία χώρα που χρόνο με τον χρόνο χάνει τεράστιες ποσότητες πολύτιμου εδάφους, εξαιτίας της αποδάσωσης και της εκτεταμένης διάβρωσης που αυτή προκαλεί, αντί η πολιτεία να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες για τη διασφάλιση και προστασία του φυσικού κεφαλαίου, εμπορεύεται και εκχωρεί τα δάση, τον σπουδαιότερο φυσικό πόρο.

Κερδισμένοι από τον επερχόμενο εφιάλτη, δεκάδες χιλιάδες καταπατητές δημόσιας δασικής γης και περισσότεροι επίδοξοι οικιστές των δασών που περιμένουν στις λίστες αναμονής των οικοδομικών συνεταιρισμών.

Χαμένη, η ελληνική κοινωνία και κυρίως οι μελλοντικές γενιές, που θα πρέπει να τα καταφέρουν να ζήσουν σε μια μεταλλαγμένη χώρα, χωρίς την παρουσία των ...«ενοχλητικών» δασών.


Οι κυβερνήσεις άλλαξαν αλλά ο αφανισμός των δασών καλά κρατεί


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lacrime
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 17:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lacrime  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρνηθα!!!
Φλαμπούρι-πηγή κυράς-πηγη κορομιλιας-φλαμπουρι.
2 ωρες πανεμορφης πεζοποριας.
Μονοπάτι προς το σπηλαιο του Πανος, μοναδικη διαδρομη.
Ξεκουνηθειτε απο τον καναπε σας.
Στο καταφυγιο θα σας περιμενει ζεστη σοκολατα,καρυδοπιτα και το τζακι αναμμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άδης
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 03:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρει κανείς σχετικά με το 'μάτι' όπως το αποκαλώ εγώ της Πάρνηθας;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy