ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 14:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ, για ένα πικ-νικ με αλκόλ είναι ότι πρέπει, τίποτα παραπάνω.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ
ΠΙΡΑΝΤΕΛΛΟ


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 10/10/2003 15:57:21

Edited by - Oannes on 10/10/2003 15:58:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 15:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Είναι το μοναδικό βουνό ,που σε τόση μικρή έκταση, έχει πάνω από 150 πηγές. Το βουνό που επάνω του αποκαλύπτετε όλη η ορεινή Ελλαδα!!!

Συμφωνώ, για ένα πικ-νικ με αλκόλ είναι ότι πρέπει, τίποτα παραπάνω.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 20:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Και ένα σχετικό ποιήμα που βρήκα στο Περιοδικό Κορφες. (αριθ. τευχ. 100/93, ΜΑΡΤΙΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΣ )Γραμμένο από τον Πάνο Παναγόπουλο.
----------------------------------------------------------------------
Η ΠΑΡΝΗΘΑ
Πάρνηθα όμορφο βουνό,Πάρνηθα ονειρεμένη,
είναι γλυκιά η αγκάλη σου και τα φιλιά σου μέλι,
Οι δασωμένες σου πλαγιές ίλιγγο με γεμίζουν,
τ΄ανήλιαγα φαράγγια σου,ζάλογγο μου θυμίζουν.
Στις όμορφες κορφούλες σου σταυραετοί φωλιάζουν,
και στις κρυοβρυσούλες σου,νεράϊδες λημεριάζουν,
σκορπίζουν λάμψη ομορφιάς,τον έρωτα αγκαλιάζουν.
Η ποθητή κορφούλα σου,η Κυρά η παινεμένη,
μετ΄τ΄ακριβά της Ανοιξης λουλούδια στολισμένη.
Στης Σκίπιζας τα κρύα νερά,στης Μόλας τα κρουστάλια,
όλο το χρόνο ξωτικά όλο το χρόνο μάγια.
Τα έλατα σου τα ψηλά,τα μονοπάτια κρύβουν,
κι΄Ανοιξη και ο έρωτας,κάτω απ΄τη σκιά τους σμίγουν.
Από τις ψηλές κορφούλες σου,τη θάλασσα αγναντεύω,
σειρήνα σ΄ονειρεύομαι, τα κάλη σου γυρεύω.
Τα ολοδροσά σου τα νερά,βάλσαμο και γιατρεύουν,
του δάσους σου οι ομορφιές,τ΄αγρίμια ημερεύουν.
Στα ονειρευτά φαράγγια σου,σταυραετοί πετάνε.
στις μαγεμένες σου πλαγιές,πέρδικες κελαηδάνε.
Τ΄αηδόνια ψάλλον της χαράς,ολόγλυκα τραγούδια,
σαν σε στολίζει η Ανοιξη,φανταστικά λουλούδια.
Από την πιο ψηλή κορφή,θαυμάζω τη θωριά σου,
και δεν χορταίνω να κοιτώ την τόση ομορφιά σου.
Χιλιάδες χρώματα γλυκά, η αυγούλα όταν ροδίζει,
κι ο ήλιος σε γλυκοφιλά,χρισάφι σε γεμίζει.
Κοντά σου όταν βρίσκομαι,όταν με αγκαλιάζεις,
νεράϊδας νιώθω θαλπωρή, της Αφροδίτης μοιάζεις.
Πάρνηθα αφέντρα μάγγισα,Πάρνηθα μυρωμένη,
από τα πιο όμορφα βουνά, στον κόσμο ξακουσμέμη.
Ν΄ανέβω θέλω στην Κυρά, να ειδώ τον Αγ Γιώργη,
ν΄ακούσω αγέρα βογγητό,νεράϊδας μοιρολόγι.
Και σαν πεθάνω νοσταλγώ, Εσύ να μ΄άγκαλιάσεις,
με λούλουδα και μ΄ευωδιές,γλυκά να με σκεπάσεις.
----------------------------------------------------------------------

Γιατί όχι,γιατί να μην κάνεις Πικ-νικ με αλκόολ??? Αλλά και τα σκουπίδια....ξέρεις εσύ,όπως πάντα...σαν.....
Να είστε καλά αλλά το topic ΤΗΣ ΜΑΓΙΚΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ θα σας καίει!!!
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 08:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Σήμερα θα σας γράψω για μια <<περιπέτεια>> δύο κυνηγών.
Τον Σεπτέμβρη του 1982 είχα ανέβει με ένα φίλο για Σαββατοκύριακο στη Πάρνηθα. Τότε ακόμα δεν υπήρχε αυτό το αίσχος των χωματόδρομων.Η πορεία μας ήταν γιά του Σαββάτου το απόγευμα, Αμυγδαλιές-Κορακοφωλιές-ρέμα Αγ.Γεωργίου-Κούμπουλα-Αγ Παρασκευή Ρουμάνι.Διανυκτέρευση στο Ρουμάνι και την Κυριακή το πρωί θα βγάζαμε το πρόγραμμα για την διαδρομή της καθόδου. Όντως μείναμε στο Ρουμάνι και είχαμε ένα φανταστικό ξημέρωμα. 7 ώρα το πρωί ήδη βαδίζαμε από καλύβα Καλογέρου για πηγή Γκούρα και θα συνεχίζαμε για αυχένα Πάνα μετά Πλατάνα-Σκίπιζα-τελεφερίκ. Λίγο πριν φτάσουμε στη πηγή Γκούρα συναντάμε δύο κυνηγούς όχι στο μονοπάτι,αλλά μέσα σε κάτι θάμνους. Βλέποντάς μας έκαναν δε,απο τη χαρά τους,σαν να είδαν τη ζωή.
Μας ρώτησαν που βρισκόντουσαν και όταν τους είπαμε που ήταν, στα μάτια τους,θυμάμαι, φάνηκε μία τεράστια απορία, σαν να μην μας πίστευαν...Μας ξαναρώτησαν εάν ήταν μακριά το χωριό Σκούρτα των Δερβενοχωρίων; Φυσικά και είναι πολύ μακριά τους είπαμε. Πόση ώρα από εδώ,μας ρωτάνε πάλι. Πάρα πολύ μακριά τους είπαμε,μια και δεν ξέραμε ακριβώς πόση ώρα ήταν,μιά απόσταση περίπου 10 χιλιόμετρα από εκεί που είμαστε!
Αποκλείεται μας είπαν,να είναι τόσο μακριά. Εμείς φύγαμε απο την Μαγούλα στης 4 π.μ. και αφήσαμε το αμάξι στο Χωριό Σκούρτα,από εκεί πήραμε κάποιο μονοπάτι και περίπου σε μίση ώρα μπλέξαμε εδώ μέσα....
Τώρα ήταν η σειρά μας να μην τους πιστέψουμε!!!
Σίγουρα κάποιο λάθος κάνετε,τους είπαμε πάλι,τα Σκούρτα είναι πολύ μακριά αλλά και δεν μπορείτε να βρείτε εύκολα μονοπάτια να σας φέρουν εδώ πάνω και αν τα βρείτε,θέλετε τουλάχιστον 5 ώρες να φτάσετε εδώ!
Κάπως έτσι ήταν η συνομιλία μας,μέσα στις απορίες και την αμφιβολία για την απόσταση που είχαν διανύσει. Μας παρακάλεσαν εάν μπορούμε να τους βγάλουμε σε κάποιο δρόμο για τα Σκούρτα και εφ όσων μόνοι τους δεν θα τα κατάφερναν;Έτσι αλλάξαμε το πρόγραμμα της διαδρομής μας για Κλημέντι-πηγή Φυλής,(Αγ.Παρασκευή)-φρούριο Φυλής-ρωμαϊκός δρόμος-Μ. Κλειστών-Χασιά,πέρνοντάς τους υποτίθεται,μαζί μας μέχρι την πηγή της Φυλής κι όπου εκείνοι θα έπερναν τον χωματόδρομο για τα Σκούρτα.
Στο δρόμο προς τη πηγή της Φυλής,μας είπαν μια συγλονιστική ιστορία για τος πως είχαν φθάσει έως εκεί που τους ανταμώσαμε...Μας είπαν:
<< Όταν μπήκαμε στο μονοπάτι,από το χωριό,για να βρούμε κάποιο (καραούλι) για τα πουλία και ενώ η ώρα θα ήταν γύρω στις 5,45 τα πάντα σκοτείνιασαν γύρω μας από εκεί που είχε αρχίσει να χαράζει. Είπαμε πως θα βρέξει,γιατί υπήρχε έντονη η υγρασία γύρω και καθώς γυρίζαμε πίσω,μέσα στο βαθύ σκοτάδι,δεν μπορούσαμε να βρούμε το χωριό. Όταν πιά καθάρισε ο ουρανός είμαστε εκεί που μας βρίκατε αφού πρώτα είχαμε ζήσει την αγωνία πωςείμαστε σ΄ένα άγνωστο βουνό και όχι στη Πάρνηθα που έχουμε πολλές φορές κυνηγήσει...>>
Τελικά τους φέραμε μέχρι την Χασιά γιατί δεν ήθελαν να μπλεχτούν με τον χωματόδρομο που έβγαζε τότε από το φρούριο της Φυλής στα Δερβενοχώρια.
Ακόμα δεν μπορώ νακαταλάβω πως έγινε ετούτο και διάνυσαν μια μεγάλη απόσταση μέσα σε τόσο λίγο χρόνο;
Από τα παράξενα της Ιερής Πάρνηθας ίσως....
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 20:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί φίλοι


Παρά το γεγονός ότι το topic αφορά την Πάρνηθα και όχι την ορειβασία, επιτρέψτε μου να γράψω δυο λόγια για τον Χρήστο Μπαρούχα, τον άνθρωπο που πριν λίγες ημέρες εξέπνευσε, έπειτα από την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε για να φτάσει στην κορυφή των Ιμαλαΐων.
Το πάθος του για την ορειβασία τον οδήγησε στο δρόμο για το μεγάλο ταξίδι. Θέλει κότσια για να ανέβεις στην ψηλότερη κορυφή του κόσμου. Αυτός όμως τα κατάφερε. Ανέβηκε στα 8000 μέτρα, αλλά κάπου εκεί οι δυνάμεις του τον εγκατέλειψαν. Έφυγε εκπληρώνοντας το μεγάλο του όνειρο...
Καλό ταξίδι Χρήστο Μπαρούχα



Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 10/10/2003 14:50:45


Καλο ταξίδη,καλές και πολλές αναβάσεις στις κορυφές του παραδείσου φίλε Χρήστο.
Τη Δευτέρα το σώμα σου θα ταξιδεύσει για τη Γή μα ήδη η ψυχή σου βρίσκεται εκεί ψηλά στις κορυφές των πανύψηλων βουνών και στα βάθη της θάλασσας που τόσο αγαπούσες..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 01:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σας πω κα εγω ενα περιστατικο το οποιο το ειχα γραψει παλιοτερα σε αλλο θεμα αλλα το ξαναγραφω γιατι κανονικα εδω ειναι η θεση του και απο την αλλη τοτε δεν υπηρχε το θεμα της παρνηθας και φυσικα για να εκνευρισω λιγο τους δηθεν της παρνηθας που δεν ξερουν τι ειναι αυτα τα ξυλα που φυτρωσανε στο χωμα μιας και τα βιβλια δεν τα αναφερουν.

ειχα παει με την μηχανη μου ενα μεσημερι βολτα στην παρνηθα και εμπαινα σε οποιο μονοπατι εβρισκα και μπορω να πω οτι απο ενα σημειο και μετα εχασα τελειως τον προσανατολισμο μου αφου πηγαινα κουτουρου και απο ενα σημειο κα μετα βγηκα απο το δασος και αρχισα να ακολουθω ενα χωματοδρομο

σε καποια στιγμη εφτασα σε ενα σημειο που ειχε μια ταμπελα που εγραφε προς σπηλαιο πανος ωραια σκεφτηκα ας παω προς τα εκει μιας και δεν ειχα ξαναπαει με το που βγαινω απο τον δρομο ομως ανακαλυπτω οτι δεν μπορω να παω με την μηχανη γιατι υπηρχαν καποια βραχια και πεσμενοι κορμοι σβηνω την μηχανη αναβω ενα τσιγαρο και κοιταω την ωρα ηταν 4.00 μολις τελειωσα το καπνισμα ξεκινησα προς τα εκει που υποτιθεται οτι ηταν το σπηλαιο

αφου περπατησα 5 λεπτα το πολυ πατησα καπου και ενοιωσα το ποδι μου να βουλιαζει κοιταζω κατω και βλεπω οτι το χωμα ηταν αρκετα σκληρο (σαν να βουλιαζε κατω απο την επιφανεια) αμεσως μου ηρθε στο μυαλο οτι κατι ηταν θαμενο απο κατω και τοτε συνειδητοποιησα κατι: επικρατουσε ακρα του ταφου σιωπη δεν φυσαγε καθολου ενω σε ολη την διαδρομη ο ανεμος εκανε αισθητη την παρουσια του μιλαμε για απολυτη ησυχια ουτε πουλακια ουτε τιποτα μονο εγω και τα βραχια και ταυτοχρονα ενιωσα οτι καποιος με παρακολουθουσε

μπορει να μην ειμαι κανενας φοβιτσιαρης αλλα εκεινη την στιγμη τα χρειαστικα και αρχισα να τρεχω προς την μηχανη ετρεχα ετρεχα σαν τρελος μεσα στο ρεμα χωρις να κοιταζω πισω ειχα πανικοβληθει αλλα μεσα στον πανικο μου ειχα μια αναλαμπη "σαν μεγαλη αποσταση δεν καλυψα τρεχοντας? που ειναι η μηχανη μου? τρεχω τουλαχιστον 10 λεπτα ενω δεν περπατησα πανω απο 5 λεπτα"

και περναγανε απο το μυαλο μου απειρες σκεψεις και σκεφτηκα για μια στιγμη να γυρισω πισω αλλα σιγα μην γυρναγα η καρδια μου πηγαινε να σπασει αποφασισα να συνεχισω αλλα περπατωντας αφου περπατησα γυρω στα 5 λεπτα εφτασα στην μηχανη μου επιτελους και μολις βγηκα απο το ρεμα ο φοβος μου εξαφανιστηκε μπορω να πω οτι ξεχασα αμεσως την μικρη μου περιπετεια και ολα αυτα ηταν παιχνιδι του μυαλου μου και του φοβου μου.

αλλα μπορει και οχι γιατι οταν εφτασα στην μηχανη αναψα αλλο ενα τσιγαρο και μολις το καπνισα και αυτο κοιταξα την ωρα ειχε περασει μια ωρα και ενα τεταρτο!!!!!!!!!!!!!! 5 λεπτα το πρωτο τσιγαρο + 5 λεπτα πεζοποριας + 10 λεπτα το πανοκοβλητο τρεξιμο της επιστροφης + 5 λεπτα πεζοποριας + 5 λεπτα το δευτερο τσιγαρο = 30 λεπτα τα αλλα 45 λεπτα που πηγανε?.

ενα παραξενο πραμα ρε παιδι μου ολοι γινανε δασκαλοι και γνωστες των πραγματων και τους ανηκουν ολα μονο αυτοι ξερουν κανενας αλλος και φυσικα δεν εχουν δικαιωμα στην γνωση οι υπολοιποι γιατι δεν εχουν την απαραιτητη ωριμοτητα οπως αυτοι μηπως ρε μαγκες να βγαλουμε και καρτες μελους της παρνηθας? "δεν εχεις καρτα? δεν περνας το δασος ειναι μονο για τους μυστες"

κοψτε και τα δεντρακια να κανεται κανενα ναο της γνωσης ετσι και αλλιως σας αφηνει αδιαφορους η φυση γιατι αν αγαπουσατε εκεινο το μερος θα προσπαθουσατε να μαθεται τον κοσμο οτι πρεπει να αγαπαει την παρνηθα και την καθε παρνηθα και οτι ειναι καθηκον ολων να την προστατεψουν αλλα η μοναδικοτητα σας και τα προνομια που σας χαρισε το βουνο σε εσας μονο γιατι σε εμας τους υπολοιπους δεν μας εδωσε τιποτα η παρνηθα γιατι δεν ειμαστε μοναδικοι οπως εσεις και ουτε μπορουμε ποτε να φτασουμε το πνευμα σας σας αναγκαζει να κηρυξεται στρατιωτικο νομο στην παρνηθα και να την κανετε οικοπεδο σας .

φωτια και τσεκουρι ρεεεεεεεεεεεεεεεε


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 09:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κοψτε και τα δεντρακια να κανεται κανενα ναο της γνωσης ετσι και αλλιως σας αφηνει αδιαφορους η φυση γιατι αν αγαπουσατε εκεινο το μερος θα προσπαθουσατε να μαθεται τον κοσμο οτι πρεπει να αγαπαει την παρνηθα και την καθε παρνηθα και οτι ειναι καθηκον ολων να την προστατεψουν αλλα η μοναδικοτητα σας και τα προνομια που σας χαρισε το βουνο σε εσας μονο γιατι σε εμας τους υπολοιπους δεν μας εδωσε τιποτα η παρνηθα γιατι δεν ειμαστε μοναδικοι οπως εσεις και ουτε μπορουμε ποτε να φτασουμε το πνευμα σας σας αναγκαζει να κηρυξεται στρατιωτικο νομο στην παρνηθα και να την κανετε οικοπεδο σας .

φωτια και τσεκουρι ρεεεεεεεεεεεεεεεε


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you



Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Εδώ θα σας γράψω έναν Αττικό νόμο που οι αρχαίοι προγονοί μας είχαν θεσπίσει, τότε που όλη η Ελλάδα ήταν ένα απέραντο δάσος!!!

<<ΜΗ ΑΝΘΡΑΚΕΥΕΙΝ, ΜΗΔΕ ΜΟΛΕΥΕΙΝ, ΜΗΔΕ ΠΡΕΜΝΙΖΕΙΝ. ΜΗ ΚΟΠΤΕΙΝ ΤΟ ΑΛΣΟΣ, ΜΗΔΕ ΕΡΕΙΝ ΞΥΛΑ, ΜΗΔΕ ΚΟΥΡΟΝ. ΑΝ ΔΕ ΤΙΣ ΛΗΦΘΗ ΚΟΠΤΩΝ ΕΚ ΤΟΥ ΑΛΣΟΥΣ ΜΑΣΤΙΓΩΘΗΣΕΤΑΙ ΠΕΝΤΗΚΟΝΤΑ ΠΛΗΓΑΣ>>

Ποιός λοιπόν (εθνοπατέρας) μπορεί σήμερα έστω,να εισηγηθεί ενός τέτοιου νόμου?
Ποιός έκανε ,μια πορεία,μια απεργία για όλα τα κακά και άσχημα που γίνονται σε βάρος της φύσης σήμερα???
Εδώ κοντεύουμε να φάμε εμείς ξύλο, γιατί αγαπάμε τη φύση, γιατί γράφουμε για το μαγικό βουνό της Πάρνηθας!!!
ΞΥΠΝΗΣΤΕ "λοιπόν" ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ....
Σας χαιρετώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 16:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΑΤΥΧΗ ΠΟΥ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΜΑΓΙΚΟ ΒΟΥΝΟ" ΟΠΩΣ Η ΠΑΡΝΗΘΑ...
ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΠΟΛΟ,ΕΔΩ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΓΟΛΙΔΑ ΕΙΜΑΙ,ΑΛΛΑ...


ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΩ ΘΑ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 18:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Καλώς ήρθες Kapodistria στη παρέα των φίλων της Ιερής Πάρνηθας.
Όντως είναι ένα βουνό γεμάτο από εκπλήξεις, φτάνει μόνο να την γνωρίσεις και να μην μείνεις σε κείνα τα κοινότυπα όπως οι περισσότεροι που επισκέπτονται τους χώρους αναψυχής...
Να πάρεις κάποιο μονοπάτι για να ανακαλύψεις την ομορφιά της φύσης, να βρεις χώρους όπου θα αφήσεις την ψυχούλα σου να μιλήσει, να ενσωματωθεί στο σύνολο και τότε θα σου δωθεί όση μαγεία σου πρέπει...
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 19:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ...
ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ...
ΜΑΚΑΡΙ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

( ΠΑΝΤΩΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ -ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΟΣ- "Ν'ΑΦΗΣΩ ΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ" ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΦΙΛΕ/Η ΖEZBERG,ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΘΟΣ!!!...)

Edited by - kapodistria on 12/10/2003 19:21:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 22:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

( ΠΑΝΤΩΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ -ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΟΣ- "Ν'ΑΦΗΣΩ ΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ" ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΦΙΛΕ/Η ΖEZBERG,ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΘΟΣ!!!...)

Edited by - kapodistria on 12/10/2003 19:21:59



Εύχομαι καλή μου φίλη το ονειρό σου να πραγματοποιηθεί σύντομα .
Η ζωή να σου χαρίζει την πραγματοποίηση των ονείρων σου.
Φιλικά Ζέτα Έζμπεργ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 08:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Υπάρχουν αρκετοί αφυπνισμένοι λάτρεις της Πάρνηθας που κατά καιρούς έχουν δείξει την αγάπη τους με αξιόλογο τρόπο για το μαγικό βουνό.
Βρήκα μια σημαντική έρευνα ουσίας,σε ένα άρθρο του περιοδικού Κορφές, από τους,Γιώργο και Ελένη Σταματάκη το 1993. Που συγχρόνως είναι και μια κραυγή αγωνίας, για την μεγάλη υποβίβαση που τα τελευταία χρόνια (μεθοδικά και οργανώμένα,θα έλεγα),υφίσταται η Πάρνηθα .

<<Η ΠΑΡΝΗΘΑ πάσχει.
...Μόλις 36 χιλιόμετρα από την Ομόνοια,με τηλέφωνο,ηλεκτρικό και νερό απο 59 πηγές και 32 πηγάδια σήμερα. Μέχρι το 1960 είχε και από τα δύο 120 τον αριθμό.
Τα δάση του έλατου και του πεύκου,μαζί με τα άλλα 816 είδη φυτών, καλύπτουν ένα σπάνιο ανάγλυφο που αποτελείται από 15 κορφές ύψους πάνω απο 1000 μ. και 81 κορφές ύψους πάνω από 400 μ. σε μία έκταση, μήκους 34 χιλιομ. και πλάτους 19 χιλιομ. με περίμετρο 140 χιλιομ. 31 είδη θηλαστικών συμπληρώνουν και καθιστούν την παραπάνω περιοχή μοναδικό και προνομιούχο φυσικό περιβάλλον στον Αττικό χώρο και ιδιαίτερα της τσιμεντούπολης με το 2,5% επι της έκτασης του πράσινου.
Τα φυσικά όρια των 350.000 στρεμάτων αυτού του ορεινού πλούτου, ορίζονται,από βόρεια απο τη σιδ. γραμ. Αθην. Θεσ/νίκης, απο ανατολικά από την κοινότητα Αφιδνων, στα νότια από το δήμο Αχαρνών και στα δυτικά από το οροπέδιο των Δερβενοχωρίων της Βιωτίας.....( εδώ γράφουν οι αρθρογράφοι διάφορα σημαντικά για τον Δρυμό και άλλα που ήδη έχουμε συζητήσει μέσα στο topic, γιαυτό και τα προσπερνώ,με πόνο καρδιάς, για οικονομία χώρου ).....Και συνεχίζουν...
....Ας ακουμπισουμε λοιπον πάνω στους εντός και εκτος Δρυμού επεμβάσεις για να δούμε από κοντά την καταστροφή που έγινε,αλλά, γιατί όχι, και αυτή που θα γίνει. Δεν θέλουμε βέβαια σε καμία περίπτωση να είμαστε προφήτες κακών,αλλά, στην παρούσα μας για το μαγευτικό Αττικό βουνό, υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία που ο οποιοσδήποτε πολίτης αυτής της χώρας που θα θελήσει να βάλει τα δάκτυλα του, επί του τύπου των ύλων. Θα βρεθεί απέναντι στην εικόνα της τραγικής πραγματικότητας της Πάρνηθας, σήμερα. Και θα αντιληφθεί το "πρόγραμμα" -προσπαθούμε να πιστέψουμε ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει-υποβάθμισης του φυσικού χαρακτήρα του βουνού που έχει ήδη προξενηθεί σε όλη την κλίμακα των επιπέδων του και δυστυχώς συνεχίζει -ίσως- για την εξαφανισή του, μια και η ισοπέδωσή του για οικόπεδα είναι ακατόρθωτη.
Ποιές άλλες ηπιότερες σκέψεις είναι δυνατών να περάσουν από το μυαλό μας, για της φρικαλεότητες που διαπράχτηκαν στα υψηλά της Αττικής Γής.....>>
Γράφουν και πολλά άλλα,που σε κάποια άλλη απάντηση μου θα σας παρουσιάσω.


Λοιπόν δεν είμαστε λίγοι,που αγαπάμε τον Ιερό τούτο χώρο και σίγουρο είναι πως όταν χρειαστεί θα ορθώσουμε το ανάστημα απέναντι σε εκείνους που έχουν αισχρές βλέψεις για το μαγικό βουνό της Πάρνηθας. Και που δυστυχώς και σε τούτο το topic έχουν κάνει αισθητή την βρωμερή παρουσία τους για όσα άνομα συμφέροντα πρεσβεύουν!!!
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 22:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Είναι πολλές οι φορές που σκέφτομαι πως <<ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη>>, όπως λέει μια παροιμία...Έτσι και εγώ, σχεδόν μόνη σ΄ένα topic, νομίζω πως δεν γίνετε να λειτουργώ, δεν υπάρχει και ο λόγος της ύπαρξης του να γράφω και να τα διαβάζω μόνη μου (εκτός από κάποιους "τρελούς", σαν κι εμένα και που δυστυχώς είναι ελάχιστοι).
Αναρωτιέμαι όμως ,όλα ετούτα που ειπώθηκαν για την Ιερή Πάρνηθα δεν σας προξένησαν καμία εντύπωση;
Ας πούμε πως οι προσωπικές εμπειρίες είναι κάτι που αφορά όσους τις έζησαν, μια και μπορούν να είναι αναξιόλογες μαρτυρίες,ίσως να είναι και πλαστές.....Όμως το ίδιο το μαγικό βουνό που από αρχαίων χρόνων
χαίρει άκρα εκτίμησης για την καλλονή της φύσης του,δεν σας έκανε να το γνωρίσετε εκ των έσω;
Τώρα θα μου πείτε, και πολύ λογικά άλλωστε , πως πολλοί από εσάς δεν έχουν ανέβει στην Ακρόπολη, έστω κιαν κατοικούν στην Αθήνα! Και εγώ σας παροτρύνω για μια βόλτα και γνωριμία της Πάρνηθας;;;
Ναι,ξέρω έχουμε βολευτεί για τα καλά (στους μικρούς μας κύκλους) και κάθε αρχή για νέους ορίζοντες είναι ασύμφορη και δύσκολη....
Αλήθεια,ξέρετε που είναι η αρχαία Φυλή;
Οι πιο πολλοί θα μου απαντήσετε πως ήταν στην σημερινή Χασιά. Λάθος καλοί μου φίλοι,εκεί ήταν ο αρχαίος δήμος Χασιαίων. Η αρχαία Φυλή ήταν πολύ κοντά στη λυχνοσπηλιά ή σπήλαιο του Πανός.
Ακόμα φάνηκε πως το μυστήριο,σας αρέσει να το απολαμβάνετε εκ του ασφαλούς και οι όποιες απορίες να λύνονται μέσα από την οθόνη του υπολογιστή σας. Μα έτσι δεν πρόκειται να ζήσετε ΤΙΠΟΤΑ ,όλα του internet είναι εικονικά . Βγείτε, γνωρίστε τα χρώματα ,τους ήχους, της μυρωδιές της φύσης. Η Ιερή Πάρνηθα είναι πολύ κοντά μας και όλα ετούτα μας τα δωρίζει απλόχερα από χιλιάδες χρόνια τώρα...
Αλλά μέχρι πότε;
Πολύ φοβάμαι (ειδικά τώρα με τους νέους νόμους περί δάσους),να μην έχετε και τον χρόνο με το μέρος σας,αφού είναι πολλοί εκείνοι που θέλουν να οικοπεδοποιήσουν το χώρο της, μιά και το περισσότερο βουνό ανήκει σε ιδιώτες!
Τι λέτε λοιπόν,να δώσω μια παράταση χρόνου στον εαυτό μου και να σας γράφω για κείνη που αγάπω,ακόμα λίγο καιρό;
Αν μου υποσχεθείτε, έστω και νοερά ,πως κάποια στιγμή θα την ανέβετε για να ανταμώσετε τις ομορφιές της, μπορεί και να μείνω!
Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 23:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι μέχρι αυτή τη στιγμή 2836 επισκέπτες του topic παρακολουθούν και αφουγκράζονται τις σκέψεις σου αγαπητή μου φίλη zezmperg. Οσα είπες στο τελευταίο μήνυμά σου με ωθούν να επαναλάβω κάτι που είχα πει σε ένα απο τα πρώτα μου μηνύματα στο topic:

quote:
Φορτισμένοι τόποι, όπως είναι και η Πάρνηθα, δεν είναι για ανθρώπους σκατομηχανές (συγνώμη για την έκφραση). Aυτοί καλύτερα να μείνουν στις τρύπες τους και να αποχαυνώνονται με το μεταλλάκτη ψυχοσύνθεσης που λέγεται τηλεόραση.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 01:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι και εγώ, σχεδόν μόνη σ΄ένα topic, νομίζω πως δεν γίνετε να λειτουργώ, δεν υπάρχει και ο λόγος της ύπαρξης του να γράφω και να τα διαβάζω μόνη μου (εκτός από κάποιους "τρελούς", σαν κι εμένα και που δυστυχώς είναι ελάχιστοι).
Αναρωτιέμαι όμως ,όλα ετούτα που ειπώθηκαν για την Ιερή Πάρνηθα δεν σας προξένησαν καμία εντύπωση;
εγω παντως μπορω να πω οτι τα απολαμβανω τα κειμενα σου και δεν νομιζω οτι μπορω να τα σχολιασω και αν σχολιασω κατι απλα θα επαναλαβω αυτα που εχεις πει.

παντως με βαζει σε σκεψεις η δυσαναλογια των αναγνωστων με αυτους που απαντησαν στο θεμα δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο αυτο οπως δεν μπορουμε να ξερουμε αν αυτος που βρισκεται στην σκοτεινη γωνια και παρακολουθει αυτους που ειναι σε καποιο φωτεινο μερος εχει κακες ή καλες σκεψεις στο μυαλο του.

απο την στιγμη που καποια μελη αποφασισαν οτι καποια στιγμη θα πρεπει να ανεβουν στην παρνηθα κατι ειναι και αυτο σημαινει οτι το θεμα αγγιξε καποιους και χαιρομαι γιαυτο γιατι καποια μερα η φωνη τους ισως να φοβησει τους πονηρους με ονειρο την βιλιτσα μεσα στο δασος.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 06:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

απο την στιγμη που καποια μελη αποφασισαν οτι καποια στιγμη θα πρεπει να ανεβουν στην παρνηθα κατι ειναι και αυτο σημαινει οτι το θεμα αγγιξε καποιους και χαιρομαι γιαυτο γιατι καποια μερα η φωνη τους ισως να φοβησει τους πονηρους με ονειρο την βιλιτσα μεσα στο δασος.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you



Καλοί μου φίλοι Εndorama και Oannes σας χαιρετώ.
Φανταζόμουν την αντίδρασή σας και περίμενα να μου απαντήσετε άμεσα. Όχι φυσικά γιατί είμαι "προφήτισσα" μα πολύ απλά, γνωρίζω πως και εσείς διακατέχεστε από την Ιερή τρέλα της μαγικής Πάρνηθας. Δηλαδή είμαστε τρεις και ο κούκος όπως λένε, κάτω από την αγάπη ετούτη...
Ναι,είναι ένα θέμα πολυσύνθετο η Πάρνηθα και κατανοώ την δυσκολία στο να το προσεγγίσει κάποιος τόσο απλά.
Εχτές όμως, μετά από ακόμα ένα χαζο e-mail, ο θυμός μου ήταν πολύ μεγάλος. Κάποιες φορές πονάς, βλέποντας να εκθέτεις την αγνή πρόθεσή σου για να δώσεις ότι σου χάρισε η φύση και οι άλλοι να την εκλαμβάνουν σαν διαφυγή μοναξιάς. Μου έγραψαν άσχημα λόγια, μου έστειλαν ένα σχεδόν απειλητικό μήνυμα,χωρίς να γνωρίζουν οι ανόητοι, ούτε την κοινωνική ζωή μου αλλά ούτε και την προσωπικότητα μου!
Εκείνο που θα καταλάβει κάποιος όταν με γνωρίσει, είναι πως δεν υστερούμε κοινωνικής επαφής. Ούτε και δεν έχω να ασχοληθώ με διάφορα άλλα θέματα, όμως εκείνο που με άγγιξε δυνατά και με πόνεσε !
Ήταν που μου είπαν και μια υπαρκτή αλήθεια για το topic. Έφραψαν: <<...υστερική κανένας δεν γουστάρει τις μαλ.... σου>>.
Δεν είναι άραγε αλήθεια ετούτο, που είναι οι απαντήσεις και οι συμμετοχές κοντά 3.000 χιλιάδων "υποτίθεται" αναγνωστών;
Τι περιμένουν στο σκοτάδι της ανωνυμίας;
Με τούτα σας χαιρετώ και με την ευχή: Ετούτοι οι μικρόψυχοι "φίλοι μου" να ανταμώσουν το φώς της αγάπης για την φύση.
Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 01:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
<...υστερική κανένας δεν γουστάρει τις μαλ.... σου>>.
Δεν είναι άραγε αλήθεια ετούτο, που είναι οι απαντήσεις και οι συμμετοχές κοντά 3.000 χιλιάδων "υποτίθεται" αναγνωστών;
Τι περιμένουν στο σκοτάδι της ανωνυμίας;
αφου μπαινουν στον κοπο ομως να διαβασουν οσα γραφονται εδω γιατι δεν απαντουν απο εδω? η απαντηση ισως βρισκεται στην σιγουρια που δινει ενα απροσωπο και ανωνυμο email.
κανεις δεν γουσταρει? δεν νομιζω να υπαρχει τετοιο θεμα επειδη ενα-δυο ατομα στραβωσανε δεν σημαινει οτι οι υπολοιποι νοιωθουν το ιδιο και ισως μερικοι ξεχνανε τι σημαινει δημοκρατια και ενας απο τους λογους που υπαρχουν και τα forum ειναι γιατι υπαρχει αυτη η μαγικη λεξη ετσι ωστε ο καθενας να μπορει να λεει την αποψη του ελευθερα.

λατρευω την φυση σημαινει οτι εχω αγνα αισθηματα τωρα τι αγνοτητα εχουν τα αισθηματα αυτων που "λατρευουν" την παρνηθα χωρις να αφηνουν τους αλλους να δουν το μεγαλειο της φυσης δεν ξερω ισως ουτε αυτοι να γνωριζουν πηρανε μια καραμελα και την πιπιλανε ολη μερα.

υποσυνειδητα ισως και να καταλαβαινουν την βλακεια που τους εχει πασαλειψει τον εγκεφαλο γιατι προτιμουν την ανωνυμια μιας και ξερουν οτι θα τους κραξουν ολοι αν μιλησουν ανοιχτα.

αν ειναι δυνατον να κυκλοφορουν ανθρωποι(?) που απαγορευουν στις μερες μας την ελευθερια του λογου και την αναγκη για μια βολτα στο βουνο ειναι πραγματα αδιανοητα δηλαδη τι φοβουνται μηπως τους διακοψουμε τον χορο του ανεμου? ρε μαγκες αν ειναι αυτο γιατι τραβατε ζορι? τοσα χοροπηδαδικα υπαρχουν βεβαια αν θελετε υπαρχουν και ψυχοφαρμακα σας συνιστω τα matrax λιγο βαρια βεβαια αλλα και η περιπτωση σας ειναι πολυ heavy metal λεμε.

και για να επιστρεψω στο θεμα το Σ/Κ που περασε ειδα πολυ κοσμο να ανεβαινει στην παρνηθα για πεζοπορια (τοσους πολλους δεν νομιζω να εχω ξαναδει) επιτελους ειδα ανθρωπους να πηγαινουν πιο πανω απο της ταβερνες αφου για τους πιο πολλους ο δρομος σταματαγε στο τελευταιο ταβερνιο ελπιζω μονο να ηταν ευγενικοι με τον οικοδεσποτη γιατι ειπαμε να πηγαινουμε στο δασος για βολτα οχι για να χτισουμε το american bar "τουλαχιστον απο κουβεντες που ακουγα απο εδω και εκει οι πιο πολλοι ακολουθησαν κλασσικα μονοπατια και δεν δημιουργησαν δικα τους κατι ειναι και αυτο"

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 22:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Μετά απο είκοσι ημέρες ανέβηκα και πάλι στο μαγικό βουνό (μας).
Ήταν μια πολύ όμορφη ημέρα και η ανταμοιβή της πεζοπορίας,όπως πάντα καταπληκτική.
Επέλεξα μια διαδρομή που είχα να κάνω περίπου τρία χρόνια. Θρακομακεδόνες-πηγή Γκαστρωμένη-Ασφάκα- χωματόδρομος-πηγή Κυρά- κορυφή Φλαμπούρι-ρεματιά Χούνη-Τελεφερίκ.
Είπα να σας γράψω ετούτη την όμορφη διαδρομή που αρχίζει απο το τέρμα της οδού Καστοριάς (εκεί ξεκινά το μονοπάτι αυτό που μας φέρνει στο ορειβ. καταφύγιο Φλαμπούρι και σε άλλα μέρη στα ορεινά).
Η διαδρομή ξεκινά από ένα τόπο με χαμηλή βλάστηση, δηλαδη πουρνάρια, κουμαριές,φρύγανα κ.α. Μόλις ανηφορήσουμε και αρχίσουμε να ισιώνουμε στο επίπεδο του εδάφους, αριστερά μας αφήνουμε την πηγή Γκαστρωμένη που τα νερά της σήμερα πάνε στο οικισμό Θρακομακεδόνων. Προχωρώντας μέσα σε μιά νεροσυρμή, έχουμε δεξιά μας την κορυφή του βράχου της Βαρυμπόμπης. Συνεχίζοντας μέσα από πυκνότερη βλάστηση με μικρά πεύκα πουρνάρια, κουμαριές και πάντα μέσα στη νεροσυρμή, φθάνουμε στο σημείο που το μονοπάτι χωρίζετε στα δύο.Εγώ ανέβηκα από το δεξί μονοπάτι... Αλλά θα σας γράψω και την αριστερή διαδρομή γιατι,δυο πολύ καλά φιλαράκια της Ιερής Πάρνηθας, πρέπει να ανέβουν από αριστερά εάν θέλουν δουν κάποτε την σπηλιά Κιούση! Αν ακολουθήσουμε λοιπόν το αριστερό μονοπάτι,σε λίγο θα βρεθούμε στη (Κουσίζα),ένα παλιό πευκοδάσος που κάηκε και μόνο κάτι μεγάλα πεύκα μας μαρτυρούν την ύπαρξη του. Ανηφορίζοντας για κάμποση ώρα το μονοπάτι πάντα τώρα σε πυκνή βλάστηση και στο σημείο από όπου αρχίζουν να ξεπροβάλουν τα πρώτα έλατα και βγούμε απο την νεροσυρμή, βλέπουμε στα αριστερά μας κάτω,κάποια βράχια . Στα βράχια ετούτα είναι και η σπηλιά του Κιούση που δεν έχει ιδιαίτερο βάθος μα μπροστά της υπάρχει ένας μεγάλος ανοιχτος χώρος.Αμέσως μετά την σπηλιά μπαίνουμε στο ελατοδάσος της νότιας πλευράς της κορυφής Φλαμπούρι,συνεχίζοντας την ανάβαση με κατεύθυνση του μονοπατιού προς τα δυτικά. Στο σημείο που το μονοπάτι στρέφεται για να πάρει την τελική βορεινή του κατευθυνση. Βρισκόμαστε στο ανοιχτό διάσελο μεταξύ των κορυφών Μικρό και Μεγάλο Φλαμπούρι.
Προχώρησα το αριστερό μονοπάτι,όμως εγώ, με την βορειοανατολική κατεύθυνση, μέσα από πευκοδάσος και βγήκα περίπου στην ανατολική πλευρά της κορυφής Φλαμπούρι στη τοποθεσία Ασφάκα,συνέχισα πάντα στο μονοπάτι και με κατευθυνση βορεινή,συνάντησα το χωματόδρομο που έρχεται από το Μεσιανό νερό. Διάσχισα κάθετα τον δρόμο, συνέχισα μέσα σε πευκοδάσος που σιγά-σιγά μετατρέπεται σε ελατοδάσος και ξαναβρέθηκα στο χωματόδρομο που τον ακολούθησα προς τα αριστερά. σε 35΄ λεπτά περίπου συνάντησα αριστερά το σημάδι που δείχνει το μονοπάτι
για την πηγή Κυρά. Ανηφορίζοντας μέσα από δάσος μαυρόπευκου και ελατόδασους σε 25΄ λεπτά έφθασα στη πηγή Κυρά,(αλλά δυστυχώς και πάλι δεν είδα την μικρή με τα άσπρα!!!). Από εδώ πήρα το αριστερό μονοπάτι και ανηφόρισα για το δρόμο πάνω από το ορειβ. καταφύγιο Φλαμπούρι. Διέσχισα κάθετα το δρόμο όπου το μονοπάτι ισιώνει και με έφερε στην υσοϋψή καμπύλη των 1100 μέτρων. Εδώ επέλεξα ένα όμορφο μέρος για να αφεθώ στη φύση και να απαλαγώ από τις μαρτυρικές σκέψεις της πόλης.
Είχα κοντά μου και τον τρίτο τόμο <<ΙΣΤΟΡΙΑ και ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ>> του Θανάση Μητσόπουλος. Εκδόσεις ΟΔΥΣΣΕΑΣ. και ξαναμελέτησα τον Δύσκολο του Μένανδρου . Το απογευμά μετά μεγάλης λύπης κατέβηκα το μονοπάτι της ρεματιάς Χούνη και έφτασα στο "μπαλκόνι" απο εκεί κατηφόρισα για τελεφερικ και να ΄με εδώ να σας γράφω.
Με τούτα σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 22:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά θα σας γράψω και την αριστερή διαδρομή γιατι,δυο πολύ καλά φιλαράκια της Ιερής Πάρνηθας, πρέπει να ανέβουν από αριστερά εάν θέλουν δουν κάποτε την σπηλιά Κιούση!

To πιάσαμε το υπονοούμενο...

Να σαι καλά zezmperg. Χαίρομαι για σενα που κατάφερες να πας να πάρεις τη δόση σου (θα μας πουν και junkies σε λίγο).


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 07:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

To πιάσαμε το υπονοούμενο...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME



Μα τόσα σπήλαια βρε παιδί μου και εσείς να έχετε κολλήσει με την σπηλιά Κιούση;
Είναι όμως,ένας "παράξενος έρωτας" η μαγική Πάρνηθα.
Χθες εκεί πάνω αναρωτιόμουν,πόσοι που να γνωρίζω,έχουν αγαπήσει το Ιερό βουνό (μας);
Λοιπόν Oannes, άκου και την απάντηση του συλλογισμού μου....
Μωρέ, είμαστε πάρα πολύ και όλοι βρε "γαμώτο", έχουμε αγγίξει και κάποια από τα μυστηριά της που μας έχουν κάνει δέσμιους Της!
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 15:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σε καποια στιγμη εφτασα σε ενα σημειο που ειχε μια ταμπελα που εγραφε προς σπηλαιο πανος ωραια σκεφτηκα ας παω προς τα εκει μιας και δεν ειχα ξαναπαει με το που βγαινω απο τον δρομο ομως ανακαλυπτω οτι δεν μπορω να παω με την μηχανη γιατι υπηρχαν καποια βραχια και πεσμενοι κορμοι σβηνω την μηχανη αναβω ενα τσιγαρο και κοιταω την ωρα ηταν 4.00 μολις τελειωσα το καπνισμα ξεκινησα προς τα εκει που υποτιθεται οτι ηταν το σπηλαιο

αφου περπατησα 5 λεπτα το πολυ πατησα καπου και ενοιωσα το ποδι μου να βουλιαζει κοιταζω κατω και βλεπω οτι το χωμα ηταν αρκετα σκληρο (σαν να βουλιαζε κατω απο την επιφανεια) αμεσως μου ηρθε στο μυαλο οτι κατι ηταν θαμενο απο κατω και τοτε συνειδητοποιησα κατι: επικρατουσε ακρα του ταφου σιωπη δεν φυσαγε καθολου ενω σε ολη την διαδρομη ο ανεμος εκανε αισθητη την παρουσια του μιλαμε για απολυτη ησυχια ουτε πουλακια ουτε τιποτα μονο εγω και τα βραχια και ταυτοχρονα ενιωσα οτι καποιος με παρακολουθουσε

μπορει να μην ειμαι κανενας φοβιτσιαρης αλλα εκεινη την στιγμη τα χρειαστικα και αρχισα να τρεχω προς την μηχανη ετρεχα ετρεχα σαν τρελος μεσα στο ρεμα χωρις να κοιταζω πισω ειχα πανικοβληθει αλλα μεσα στον πανικο μου ειχα μια αναλαμπη "σαν μεγαλη αποσταση δεν καλυψα τρεχοντας? που ειναι η μηχανη μου? τρεχω τουλαχιστον 10 λεπτα ενω δεν περπατησα πανω απο 5 λεπτα"

και περναγανε απο το μυαλο μου απειρες σκεψεις και σκεφτηκα για μια στιγμη να γυρισω πισω αλλα σιγα μην γυρναγα η καρδια μου πηγαινε να σπασει αποφασισα να συνεχισω αλλα περπατωντας αφου περπατησα γυρω στα 5 λεπτα εφτασα στην μηχανη μου επιτελους και μολις βγηκα απο το ρεμα ο φοβος μου εξαφανιστηκε μπορω να πω οτι ξεχασα αμεσως την μικρη μου περιπετεια και ολα αυτα ηταν παιχνιδι του μυαλου μου και του φοβου μου.

αλλα μπορει και οχι γιατι οταν εφτασα στην μηχανη αναψα αλλο ενα τσιγαρο και μολις το καπνισα και αυτο κοιταξα την ωρα ειχε περασει μια ωρα και ενα τεταρτο!!!!!!!!!!!!!! 5 λεπτα το πρωτο τσιγαρο + 5 λεπτα πεζοποριας + 10 λεπτα το πανοκοβλητο τρεξιμο της επιστροφης + 5 λεπτα πεζοποριας + 5 λεπτα το δευτερο τσιγαρο = 30 λεπτα τα αλλα 45 λεπτα που πηγανε?


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you



Καλέ μου Endorama σε χαιρετώ.
Αλήθεια που πήγανε τα 45΄ λεπτά;
Εχτές είχα στο μυαλό μου εσένα και ετούτη την "ιστορία σου" στο ρέμα Μποντιά. Από εκεί πάει το μονοπάτι,όταν έρχεσε από ρουμάνι-Αγ.Παρασκευή,για το σπήλαιο του Πανός.
Είναι μια σχετικά εύκολη διαδρομή ,παρ΄όλα τα βράχια που έχει το ρέμα σε κάποια σημεία.
Ακόμα σκέφτηκα,πως για να διασχίσεις το μονοπάτι μέσα στο ρέμα, υπό φυσιολογικές συνθήκες και με απλό βάδισμα δεν είναι ούτε 10΄λεπτά;;;
Ξέρεις όλος εκείνος ο πανικός που σε κατέλαβε όταν το πόδι σου βούλιαξε στο χώμα,μου θύμισε πως,<< ο Πάνας και οι Νύμφες συνδέονται συχνά με παραφροσύνη (πανικός) και με αποπληκτικό παροξυσμό (πρβλ. Ευριπίδης, Μήδεια 1172 στ.)>>.
Δηλαδή με εγκεφαλικές ξαφνικές δυσλειτουργίες και με την αίσθηση που είχες ότι κάποιος σε παρακολουθεί,λέω: Πως ο Πάνας ή οι Νύμφες να θέλανε να σου κάνουν γνωστή την παρουσία τους. Ισως πολύ κουτά να το λέω, μα όμως με την "τρέλα" που έχω, γιατι και όχι ;
Τι δηλαδή,οι Θεοί πεθαίνουν επειδή τους ξέχασαν οι άνθρωποι;
Εσύ τι λές,θα μπορούσε να ήταν και τούτο;
Φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 22:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντα ειχα την εντυπωση οτι τα ελαφια ειναι μοναχικα πλασματα αλλα σε δυο τουλαχιστον περιπτωσεις "η μια ηταν χθες το βραδυ" ειδα οτι κυκλοφορουν και σε αγελες ειδικα χθες ειδα ενα αρσενικο,δυο θυληκα και ενα μικρουλι και μαλλον ηταν ακομα ενα-δυο πιο πισω κρυμενα στα κλαδια και για κακη μου τυχη δεν τα ειχα προσεξει και τα τρομαξα αλλα με αυτο το γεγονος μου γεννηθηκε και η υποψια οτι τα αρσενικα φευγουν πρωτα σε στιγμες πανικου.

οσο για τα 45 λεπτα ελπιζω να μου τα δωσουν πισω οταν θα γερασω "μακαρι να προλαβω" γιατι 45 λεπτα σημερα 10 λεπτα αυριο μαζευεται ο χρονος και που ξερεις μπορει στο τελος της ζωης μου να μου βγει να ζησω και μια μερα περισσοτερο εκτος και αν μας κλεβουν τον χρονο και τον προσθετουν στην δικη τους ζωη οποτε παω πασο χαλαλι τους γιατι αυτοι κανουν την παρνηθα μαγικη και η παρνηθα με την σειρα της βαζει λιγη μαγεια στην ζωη μας

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XWMA_KAI_NERO
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 22:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XWMA_KAI_NERO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι και φιλες καλησπερα
Αν και παρακολουθω το site ποτε δεν ειχα κανει τον κοπο να να μπω στο forum να διαβασω και να συμετασχω και εγω στις συζητησεις σας, και ειδα οτι πραγματικα εχασα... Δεν ξερω ποση ωρα ειμαι κολλημενος στον υπολογιστη και διαβαζω πραγματικα μαγεμενος τα περι Παρνηθας. Δεν φανταζομουνα ολη αυτη την δυναμη που ειχε , αν και ειχα διαβασει σχετικα για αυτο στο παρελθον. Θελω, οταν κατεβω τα χριστουγεννα Ελλαδα να περιδιαβω και να απολαυσω , να μαγευτω και να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου σε αυτον τον Ιερο τοπο. Ελπιζω να "χωραω" και εγω σε καποια εξορμηση , νομιζω οτι οι ευαισθησιες μου συμβαδιζουν με ολους οσουν πατουν αυτον τον χωρο.
Καλη συνεχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 23:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε ΧΩΜΑ KAI ΝΕΡΟ (αρκετά ενδιαφέρον nickname)

Καλώς όρισες στο topic. Αυτονόητο πως όλοι οι καλοί χωράνε σ αυτό το topic. Και καλοί είναι όσοι σέβονται τη φύση και όλα όσα απλόχερα μας δίνει.

Μιας και μίλησες για χριστούγεννα...

Ποτέ δεν πρόκειται να ξεχάσω το ξημέρωμα της 22 προς 23 Δεκεμβρίου του 2000, όταν μετά απο μια διανυκτέρευση στο Ιερό Βουνό αντικρύσαμε το χρυσό φως του ζωοδότη Ηλιου που πλημύρισε την καρδιά και την ψυχή μας διώχνοντας τα σκοτάδια... Τί μου θύμισες να ξερες...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XWMA_KAI_NERO
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 23:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XWMA_KAI_NERO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε,δεν εχεις παρα να το ξαναζησεις και μαζι σου και αλλοι πιστοι.
Ελπιζω Χριστουγεννα νωρις τον Δεκεμβρη να την εχω σκαπουλαρει και να ειμαι Αθήνα.
Υ.Γ. οσο για τον nickname σε παραπεμπω σε ταινια οπου επαιζε ενα ρολακο ο Αγγελακας, αξιζει τον κοπο να την δειτε.

ΚΑΤΩ ΑΠΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ.ΤΡΕΧΩ ΣΑ ΞΕΝΟΣ..

Edited by - XWMA_KAI_NERO on 16/10/2003 23:54:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 23:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XWMA KAI NERO ,σε χαιρετώ.
Καλώς ήρθες στη παρέα του topic για την Ιερή, μαγική (μας) Πάρνηθα.
Ναι καλέ μου φίλε, χωράς στην αγκάλη του βουνού και φυσικά στην δική μας συντροφιά.
Μην φανταστείς όμως πως είμαστε πολλοί! 4-5 "τρελοί" από λατρεία για κείνην...Μέχρι στιγμής βέβαια. Γιατί πολλοί μας παρακολουθούν,μα έως τώρα δεν έχουν δώσει το στίγμα τους,πέρα από καμιά δεκαριά e-mail και τούτα να μας ρωτήσουν για τοποθεσίες και διαδρομές ή και ακόμα να μας μαλώσουν γιατί την αγαπούμε!
Ας είναι, φτάνει κάποια στιγμή να ανέβουν και να γνωρίσουν τη φύση της, τα μαγικά της μέρη ,να την σεβαστούν και κείνη να τους χαρίσει ωδές αρχαίων μυστικών. Και είμαι σίγουρη πως μετά θα την λατρέψουν!!!
Έχει ατελείωτες ομορφιές και χάρες.Να φανταστείς,ότι μετά από τριάντα χρόνια, με εκπλήσσει κάθε φορά που βαδίσω επάνω της.
Ότι και να γράψω,δεν θα μπορέσω καλέ μου να σου μεταδώσω την ενέργεια που εκπέμπει και ιδικότερα τις πρωινές ώρες ή τις δεκάδες δύσεις του ήλιου που έζησα ανεβασμένη σε κάποια ραχούλα της.
Να είσαι καλά και να έρθεις για να καταλάβεις, ποιόν φυσικό θησαυρό λατρεύουμε και γιατί με τόση αγάπη γράφουμε.
Σε χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 00:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οσο για τα 45 λεπτα ελπιζω να μου τα δωσουν πισω οταν θα γερασω "μακαρι να προλαβω" γιατι 45 λεπτα σημερα 10 λεπτα αυριο μαζευεται ο χρονος και που ξερεις μπορει στο τελος της ζωης μου να μου βγει να ζησω και μια μερα περισσοτερο εκτος και αν μας κλεβουν τον χρονο και τον προσθετουν στην δικη τους ζωη οποτε παω πασο χαλαλι τους γιατι αυτοι κανουν την παρνηθα μαγικη και η παρνηθα με την σειρα της βαζει λιγη μαγεια στην ζωη μας

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you



Έλα βρε,με τις ημέρες που μας κλέβουν.....Εδώ μας δωρίζουν ζωή,ανάσα και φώς. Φως, φως, φως και όπως λέει ο Oannes, ΕΛΑ-ΦΟΣ !!!
Η Ιερή Πάρνηθα έχει απέραντη ενέργεια για όλα τα όντα,άλλωστε οι Θεοί δεν ζηλεύουν την δική μας περιορισμένη υπόσταση...
Σε χαιρετώ και ας μην μου απάντησες .... Εαν τελικά ήταν οι Νυμφες με τον Πάνα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 02:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε χαιρετώ και ας μην μου απάντησες .... Εαν τελικά ήταν οι Νυμφες με τον Πάνα ;
μακαρι να μπορουσα να απαντησω στα ερωτηματα σου και υποθετω οτι κανενας δεν μπορει να απαντησει και φυσικα πολλα απο αυτα που γινονται εκει δεν παιρνουν απαντησεις και φυσικα ειναι και αυτα που εμειναν κρυφα γιατι καλυτερα να σου βγει το ματι....... αλλα εγω ξερω τι ενοιωσα και μπορω να πω οτι γευτικα και την παρανοια που ανεφερες και εσυ και κανενας δεν μπορει να ισχυριστει το αντιθετο γιατι εγω τα εζησα ολα τα αλλα ειναι γνωμες ανθρωπων που εκεινη την ωρα ηταν το λιγοτερο 30 χιλιομετρα μακρυα.

χωμα και νερο ε? ενδιαφερων αληθεια ποια ειναι η ταινια? νομιζω οτι πιο παλια ειχα ακουσει για μια ταινια οπου επαιζε ο Αγγελακας αλλα η μνημη μου με εγκατελειψε οπως παντα ηταν αυτη που επαιζε και ο τυπος απο τους animals? ξεχασα πως τον λενε νομιζω μπαρτον η καπως ετσι τελος παντων.

ολοι οι καλοι χωρανε οπως ειπε και ο φιλος Oannes δεν ειμαστε σε λεωφορειο εξαλλου το βουνο μας δεν θα παει πουθενα εκει θα ειναι οποτε μπορει μια μερα να ανεβουμε ολοι παρεα μονο να μην φωναζουμε γιατι θα ενοχλησουμε τους "εγω-λατρεις" που τα βρισκω σημερα και τα λεω θα ειναι που ανεβηκα μετα απο πολλες μερες και ανανεωθηκα

Oannes χαθηκαμε μας κυνηγαει η ρουτινα και τα τραβηγματα ελπιζω να βρουμε χρονο εστω και για ενα καφε.


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 07:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σε χαιρετώ και ας μην μου απάντησες .... Εαν τελικά ήταν οι Νυμφες με τον Πάνα ;
μακαρι να μπορουσα να απαντησω στα ερωτηματα σου και υποθετω οτι κανενας δεν μπορει να απαντησει και φυσικα πολλα απο αυτα που γινονται εκει δεν παιρνουν απαντησεις και φυσικα ειναι και αυτα που εμειναν κρυφα γιατι καλυτερα να σου βγει το ματι....... αλλα εγω ξερω τι ενοιωσα και μπορω να πω οτι γευτικα και την παρανοια που ανεφερες και εσυ και κανενας δεν μπορει να ισχυριστει το αντιθετο γιατι εγω τα εζησα ολα τα αλλα ειναι γνωμες ανθρωπων που εκεινη την ωρα ηταν το λιγοτερο 30 χιλιομετρα μακρυα.


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you



Φίλοι σας χαιρετώ.
Καλέ μου Endorama, πόση αλήθεια κρύβουν τα λόγια σου;
Ακριβώς ετούτο είναι και το μεγαλείο της λατρείας που νιώθουμε για το Ιερό βουνό!
Τα πρώτα χρόνια που ανέβαινα, ένιωθα την ακατανίκητη έλξη, δίχως να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς ήταν εκείνο που με καλούσε συνεχώς κοντά της. Μετά από καιρό έκανα διάφορα τεστ στον εαυτό μου, σε συνεργασία με το μαγικό βουνό, και κάθε φορά διαπίστωνα λίγο-λίγο, ετούτο που λες: <<...αλλα εγω ξερω τι ενοιωσα και μπορω να πω οτι γευτικα και την παρανοια...>>.
Μια φορά θυμάμαι,που ήταν μια ηλιόλουστη ημέρα του χειμώνα, ήμουν στην πηγή της Φυλής (Αγ. Παρασκευή), είπα να προχωρούσα έως το Κλημέντι και μετά να γύριζα πίσω προς στη Χασιά. Όντως έφτασα στο Κλημέντι μα ο καιρός άλλαξε και τότε σκέφτηκα να προχωρήσω προς την πηγή Πόρο-σπήλαιο Μπάτακα (είναι το σπήλαιο και η πηγή που στα πρώτα μηνύματά μου είχα υποδείξει στον Oannes να τα επισκεφτεί), έτσι και έγινε .
Λίγο πριν φθάσω όμως,με έπιασε δυνατή βροχή και το ρέμα της Γκούρας κατέβαζε πάρα πολύ νερό, ήταν αδύνατον να το περάσω για να φθάσω στα δέκα μέτρα πιο εκεί που είναι η σπηλιά. Κάποια στιγμή όμως, βρήκα το κουράγιο, μπήκα μεχρι τη μέση στα νερά και άρχισα να διασχίζω το ρέμα.
Τα νερά ήταν πολύ δυνατά και με παράσερναν, άσε που κατέβαζαν πέτρες, ξύλα και μου έκαναν δυσκολότερο το βάδισμα! Μα κάποια στιγμή, αισθάνθηκα, πάρα τα είδα, κάποια γερά χέρια να με βοηθούν,να με υπερυψώνουν για να περάσω απέναντι!!! (Αρκετές μέρες μετά ένοιωθα πόνο και στις δυό μασχάλες μου).
Πιστεύεις,πως ακόμα δεν θυμάμαι πως έφτασα μέχρι το σπήλαιο Μπάτακα, πως άναψα φωτιά, πως το πρωί ήμουν όλο ζωή και ενέργεια, παρ΄όλου που είχε υγρασία και ομίχλη και είχα περάσει όλη εκείνη την περιπέτεια την προηγούμενη μέρα...
Δεν θα γράψω εδώ για τα όνειρα "της παράνοιας" που συντρόφευαν το "μοναχικό" βράδυ μου, μόνο θα σου πω, ότι κάτι περισσότερο από εμάς, ξέρουν εκείνοι που επιλέγουν δάση για να διαλογίζονται!
Με τούτα σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XWMA_KAI_NERO
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 12:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XWMA_KAI_NERO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινια φιλε Endorama λεγεται ..χωμα και νερο..!
Θα την βρεις σε βιντεο σε καποιο μεγαλο βιντεο κλαμπ.Παρανοικη ταινια με αρκετα μυνηματα.
Αν θυμάμαι καλα ο μπαρντον επαιζε στον " Αδερφο μου και εγω".
ταινιαρα και αυτη.
( μηπως να μεταφερθουμε σε αλλο τοπικ??) Ξεφυγαμε λιγο!

ΚΑΤΩ ΑΠΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ.ΤΡΕΧΩ ΣΑ ΞΕΝΟΣ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy