ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 20:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
POLY ASXIMA MOY TIN PESATE BRE.

συγνωμη βρε που δεν σου καναμε και καφε δηλαδη εσυ τι περιμενες? για κοιτα τι εγραψες απο την πρωτη σου εμφανιση ετσι μιλατε ολοι εκει με αναρθρες κραυγες και ουρλιαχτα?

quote:
TZOYMERKA....MERIA EIMAI ,ARTA BRE.
KAI MILATE GIA BOYNA META ESEIS?

στο εθνικο κτηματολογιο εισαι? δηλαδη τι θα κανουμε τωρα θα μετραμε τα βουνα? καλα ρε εισαι τελειως εκτος αττικης και μας λες τι θα κανουμε και τι θα λεμε για την παρνηθα? μηπως εισαι απο την αμερικη? και εσυ ετσι μετρας τον οικολογο? αν εχει ψηλα βουνα κοντα του? χμ! τοτε η greenpeace πρεπει να εχει τα γραφεια της στα ιμαλαια.

quote:
LOFAKI H PARNHTHA MPROSTA MAS
ναι και? τωρα θα μετραμε παλι ποιος τα εχει μεγαλυτερα?

quote:
ZEZMPERG,ENDORAMA,OANNES GIA ELATE KATA DW KAI META THA PEITE ISTORIES..
αν ειναι να καταντησουμε σαν εσενα να μας λειπει και σε αυτο το σημειο ξεχνας και κατι πολυ βασικο μιας και κοκορευεσε για τα βουνα το οποιο ειναι κατι το τελειος ανοητο κατα την γνωμη μου ξεχνας λοιπον οτι 90% των ανθρωπων που ζουν εδω δεν καταγονται και απο εδω αυτο σημαινει οτι τα καλοκαιρια και γιατι οχι και τον χειμωνα μπορει να πηγαινουν στο σπιτακι τους στο χωριο τους που ειναι στο ΕΒΕΡΕΣΤ και μετα μιλας εσυ για βουνα αλλα ποιος ειμαι εγω για να μιλησω εγω το πολυ πολυ να παω στις πεδιαδες της ηπειρου και μαλλον με εχει δεις απο εκει ψηλα που καθεσαι (φυσικο ειναι αφου εισαι πιο ψηλα απο ολους) γιατι εχω καταγωγη και απο την ηπειρο

και μιας και μιλαμε για βουνα αληθεια γιαυτο δεν παει ο κοσμος στα τζουμερκα? ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟ?

φιλε μου Oannes το εχω ξαναπει κανω κεφι οταν μιλαω με ατομα επιπεδου θαλασσης "οριζοντιο αν δεν καταλαβες φιλη γερακινα" ακου "ΜΕΝΩ ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΟΥΝΑ" οπα ρε μπαφαλο μπιλ
αληθεια εχεις παει ποτε μεχρι εκει η τα βλεπεις απο το παραθυρο? καλα μην απαντας τωρα πες τα μας μετα το φαγητο.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 21:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γερακίνα έρχεσαι και προσβάλλεις όλους με σκοπό τι? Βγάζοντας την γλώσσα και λέγοντας "τα δικά μας είναι καλύτερα από τα δικά σας"?
Σοβαρέψου λίγο. Να σοβαρευτώ και γω και να μην ασχολούμαι μαζί σου.

Παιδιά παρακολουθώ το topic και έμα8α αρκετά(πληροφοριακά πάντα) για το μαγικό βουνό και ελπίζω μια μέρα να το επισκευτώ, να "νοιώσω", να αφουγκραστώ", και να μοιραστώ μαζί σας κάποια εμπειρία ή κάποιο μυστικό που μου αποκαλύψει..

Είμαι από κείνους τους μίζερους κατοίκους της μεγαλούπολης, κα8ισμένη(βολεμένη) σε μια πολυθρόνα, μπροστά σένα pc, με την δικαιολογία "ποιος τρέχει τώρα στην πάρνη8α"... Θα πάω όμως-το υποσχέθηκα στον εαυτό μου.

Να είστε καλά
Lycia

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 23:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
C. Καλώς όρισες στο topic


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 02:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
C. σε χαιρετω και εγω

προτεινω να πας γιατι μπορει να σου φαινεται ολοκληρο ταξιδι μεχρι να πας εκει ομως δεν ειναι ετσι οταν φτασεις θα ανακαλυψεις ποσο κοντα ειναι

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 02:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η απουσια της zezmperg αρχισε να γινεται αισθητη νομιζω ελπιζω να ετοιμαζει κατι καλο και να επιστρεψει με καποιο καλο κειμενο

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 07:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Τσουμέρκα 2338μ. υψομ. Καλή μου Γερακίνα πιστεύω να έχεις ανέβει στην νότια Πίνδο που λέγετε και Τσουμέρκα ή Τζουμέρκα. Είναι πράγματι όμορφα εκεί πάνω με τις πολλές κορφές...Μα βρε Γερακίνα,δεν νομίζεις και εσύ,πως είναι λίγο παιδιάστικο να λέμε τώρα για συγκρίσεις βουνών.
Αλήθεια όμως,πρέπει να σε γοητεύει αρκετά το topic (όπως πολλούς), της Ιερής Πάρνηθας για να το παρακολουθείς... και εάν δεν έχεις επισκεφτεί το μαγικό βουνό(μας)έως τώρα,ελπίζω και εύχομαι να το κάνεις σύντομα. Έχει πολλά γνωρίσματα με τα Τσουμέρκα...

Καλώς ήρθες φίλη C, στη μεγάλη παρέα του topic ετούτου.

Σήμερα θα σας πω μια ιστορία που άκουσα από έναν φύλακα λατομείου,σε μια περιοχή ανάμεσα Φυλής-Ασπρόπυργου.
Ήταν αρχές άνοιξης το 1984,όταν αποφασίσαμε μια παρέα να ανέβουμε για Σαββατοκύριακο, από τον Ασπρόπυργο για την μαγική Πάρνηθα. Όντως Σαββάτο μεσημέρι προχωρούσαμε βόρειοανατολικά την πεδιάδα για να ανέβουμε από τον Ασπρόπυργο προς Φυλή και κατόπιν επάνω. Ήταν μια πορεία χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι της παρειές της Πάρνηθας,θα έλεγα και λίγο κουραστική συνάμα. Νερό δεν είχαμε βρει σε όλη την διαδρομή, περίπου τρεις ώρες ανηφορικά και η βλάστηση ήταν πολύ χαμηλή.
Λίγο πριν την Φυλή,από την μεριά του Ασπρόπυργου ήταν ένα λατομείο όπου πήγαμε να ζητήσουμε νερό εκεί. Βρήκαμε κάποιον φύλακα που έφτιαχνε τον καφέ του και ζήταγε παρεά να τον πιει...
Ηταν από την Ελευσίνα, μας είπε, δούλευε τις νύχτες και όλο το Σαββατοκύριακο σαν φύλακας. Λόγο στον λόγο,μας είπε και για διάφορες παράξενες νυχτερινές επισκέψεις εκεί...Φαινόταν άνθρωπος ειλικρινής και εμείς του ζητήσαμε κάποιο βράδυ να πάμε να του κάνουμε παρέα για να δούμε τα φαινόμενα που μας εξιστορούσε,φυσικά ο άνθρωπος δέχτηκε με μεγάλη χαρά ,μα για λόγους τώρα που δεν θυμάμαι, εμείς δεν πήγαμε ποτε.
Μας είχε πει λοιπόν....
<<Εγώ είμαι ο τέταρτος φύλακας και εκείνος που κάθησε στην δουλειά περισσότερο, αφου οι άλλοι τρεις έφευγαν απο τις πρώτες νύχτες.
Εδώ,μετά τις δώδεκα έρχονται ξωτικά με διάφορα φώτα στα χέρια και στα κεφάλια τους. Να δείτε πως χορεύουν μαζί τους τα εργαλεία,να ακούσετε τα τραγούδια τους μα και τα εργαλεία που τους κτυπούνε τον ίδιο σκοπό...Βγαίνουνε από εκεί και με το δάκτυλο μας έδειξε το βουνό του Εβραίου,(που στην κορυφή του εχει ένα μικρό σπήλαιο και όπου λίγο παλαιότερα είχε μια πηγή στο βάθος). Αλλά εγώ δεν φοβάμαι,συνέχισε εκείνος, έχω Σταυρό με το Άγιο ξύλο και δεν με πλησιάζουν καθόλου>>.
Δεν ξέρω,μα τον είχαμε πιστέψει και επηρεασθεί αρνητικά, φτάνοντας μετά στην Φυλή πήραμε το λεωφορείο για Αθηνα και δεν ανεβήκαμε στην Ιερή Πάρνηθα τότε.
Με τούτα σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 15:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μας φίλη zezmperg χαίρομαι που επέστρεψες.
Δεν σου κρύβω οτι ΚΑΙ ανησύχησα ΚΑΙ μας έλλειψες κατά τη διάρκεια της απουσίας σου.
Θα σταθώ σε μια φράση που είπες...
quote:
Έχει πολλά γνωρίσματα με τα Τσουμέρκα...

Κατά πολλούς, μεταξύ των οποίων και ο γράφων, η Πάρνηθα είναι όλα τα βουνά της Ελλάδος σε μικρογραφία... Βεβαίως, το μικρογραφία είναι πολύ σχετικό, γιατί στην πραγματικότητα είναι τεράστια... Τόση που αναρωτιέμαι πόσα χρόνια χρειάζονται για να την γυρίσεις όλη...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 17:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σημερα ανεβηκα για αλλη μια φορα στην παρνηθα αλλα την ψιλοπατησα γιατι σημερα ειχα ορεξη να ανεβω και να βρω ενα ησυχο μερος να διαβασω ενα βιβλιο δεν ειχα ορεξη για βολτες ουτε να συναντησω κανεναν απλα ηθελα να καθησω καπου και να διαβασω στην απολυτη ησυχια ετσι λοιπον ανεβηκα στα τυφλα και ο δρομος με εβγαλε στο κλασσικο εκκλησακι του αγιου γεωργιου "μαλλον ειχα στο υποσυνειδητο μου τα καθισματα που υπαρχουν εκει" αλλα εκει με βρηκε μια εκπληξη

αρκετα αυτοκινητα παρκαρισμενα και κοσμος πηγαινοερχοταν "τι εγινε ρε παιδια ηρθε ο προεδρος?" πλησιαζοντας ειδα καμερες,μικροφωνα και ενα συνταγμα τεχνικων χωρις δευτερη κουβεντα εστριψα και εξαφανιστηκα

τελικα αποφασισα να παω στην πηγη της κορομηλιας που ειναι και το αγαπημενο μου μερος "ναι μου αρεσει να καθομαι εκει αναμεσα στα σκουπιδια" και ηταν σωστη η επιλογη μου μονο που δεν καταφερα να διαβασω τιποτα γιατι το δασος μου αποσπουσε συνεχεια την προσοχη

ετσι λοιπον μετα απο αρκετη ωρα αποφασισα να επιστρεψω μαζεψα και τα σκουπιδακια μου και γυρισα στο εκκλησακι που ειναι και κοντα το οποιο διαθετει και πρωτης ποιοτητας καδους αλλα ανακαλυψα οτι το συνεργειο με τα συνεργα ηταν ακομα εκει εκανα σταση λοιπον μπροστα στον καδο πεταξα τα σκουπιδια και ανεβηκα στην μηχανη να φυγω

τοτε καποιος μου ειπε "φιλε γινεται να φυγεις σε λιγο γιατι κανουν γυρισμα και θα ακουστει η μηχανη σου? αφου ξεροκαταπια αυτα που ηθελα στα αληθεια να πω συμφωνησα "οχι τιποτα αλλο αλλα μην εχανε και την δουλεια του ο τυπος εξαιτιας του πεισματος μου" και μετα απο λιγα δευτερολεπτα μου ειπε ενταξει μπορεις να φυγεις μολις ανεβηκα στην μηχανη ξανα παλι "οχι οχι ακομα γυριζουν παλι" γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ αντε να περιμενω και καθησα διπλα στην πηγη να κανω ενα τσιγαρο

τοτε ηρθε και ενας τυπος κοντουλης με απειρα πλαστικα μπουκαλια του λιτρου και αρχιζε να τα γεμιζει ενα-ενα και να τα βαζει στο αυτοκινητο του αφου λοιπον γεμισε οοοοοοοολο το αμαξι με μπουκαλια ηρθε μια κοπελα και τον ρωτησε για το νερο και της απαντησε "τετοιο νερο δεν θα ξαναβρω γιαυτο και γεμισα τα μπουκαλια" και ειπα απο μεσα μου "αντε του χρονου που θα ξαναερθεις παρε και βυτιο"

δεν ξερω αν με καταλαβαινετε δεν με πειραξε οτι επαιρνε νερο ο ανθρωπος απλα δεν ξερω δεν μου καθησε καλα ηταν λες και αυριο δεν θα υπαρχει αυτο το μερος λες και αυριο θα στερεψουν οι πηγες της παρνηθας

και πηγα να τον ρωτησω αν εχει ξαναπαει σε εκεινο το σημειο και πως του φαινοταν η ολη κατασταση αλλα οταν ειδα το προσωπο του θυμηθηκα ποιος ειναι,ηταν τελος παντων ενας γνωστος ηθοποιος και αλλαξα γνωμη φοβηθηκα μηπως με περασει για κανενα ψωνιο οχι οτι μου εδειξε σημαδια σουπερ σταρ μια χαρα τον ειδα τον ανθρωπο απλα το κολημα ηταν δικο μου

και αφου τελειωσα το τσιγαρο μου ανεβηκα στην μηχανη και εφυγα αδιαφοροντας αν εκεινη την στιγμη ειχαν γυρισμα ή οχι και σε ολη την διαδρομη της επιστροφης ειχα αυτη την πικρα που μου αφησαν οι σκεψεις μου αραγε θα ειναι και αυριο εκει ολα αυτα τα θαυμαστα πραγματα?


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 17:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλή μας φίλη zezmperg χαίρομαι που επέστρεψες.
Δεν σου κρύβω οτι ΚΑΙ ανησύχησα ΚΑΙ μας έλλειψες κατά τη διάρκεια της απουσίας σου.[/quete]
Καλέ μου Oannes, είναι η φύση της δουλειάς μου έτσι,είναι λίγο περίεργη. Για επαγκελματικούς λόγους λοιπόν έλειψα,ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΜΟΝΟ!!!
Σας ευχαριστώ για την αγάπη και το ενδιαφέρον σας.
[quote]
Κατά πολλούς, μεταξύ των οποίων και ο γράφων, η Πάρνηθα είναι όλα τα βουνά της Ελλάδος σε μικρογραφία... Βεβαίως, το μικρογραφία είναι πολύ σχετικό, γιατί στην πραγματικότητα είναι τεράστια... Τόση που αναρωτιέμαι πόσα χρόνια χρειάζονται για να την γυρίσεις όλη...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME



Έχεις πάρα πολύ δίκιο για την Ιερή (μας) Πάρνηθα. 30 χρόνια επάνω της και δεν την έχω ακόμα γνωρίσει...Τους τόπους της ναι,μα η ενεργεια που εκπέμπει,κάθε φορά,στους ίδιους τόπους, είναι για μένα, σαν να είναι η πρώτη φορά!!!
Τι να πρωτογράψω? Τόσες εμπειρίες, που θέλεις χρόνια να ερευνάς και να αναλύεις...Και που πιστεύω σιγά-σιγά να σας γράψω κάποιες απο τούτες.

Τώρα για την καλή μας Γερακίνα έχω να κάνω μια πρόταση και ας την σκεφτεί λίγο....
Άκου Γερακίνα ,αφού τόσο αγαπάς τα βουνά των Τσουμέρκων, γιατί καλή μου δεν κάνεις ένα topic για αυτά? Γιατί δεν ψάχνεις να βρεις λαογραφικά στοιχεία είτε να μας δώσεις εμπειρίες δικές σου από τα βουνά? Παρά αντιπαραθέτεις τα βουνά με τούτον τον παιδιάστικο τρόπο???
Μάθε καλή μου ότι είμαι σχεδόν σίγουρη,πως δεν έχεις καμία σχέση με την Άρτα ,αλλά ούτε και με τα Τσουμέρκα!!! Και ακόμα πολύ φοβάμαι πως κάτι σε ενοχλεί στο topic της μαγικής Πάρνηθας....Κάτι μου λέει πως υπάρχουν συμφέροντα που σε καθοδηγούν (εσένα και κάποιους άλλους)κατά του topic !
Λοιπόν άκουσε εσύ, που κρύβεσε πίσω απ΄το όνομα "Γερακίνα". Όποιος ή όποια κι αν είσαι,θα ήθελα να βρεθούμε κάποια στιγμή "τετ α τετ" για να τα πούμε. Να δούμε,με όσα στοιχεία θα έχει η κάθε μιά μας ,γιατί δεν πρέπει να σκοτώνουν τα δέντρα και τα Ελάφια της Ιερής Πάρνηθας.
Γιατί θα πρέπει έστω και τώρα,την "ύστατη" ώρα,να σώσουμε ότι σεβάστηκαν επί αιώνες Θεοί και άνθρωποι!
Υπάρχει τόση ενέργεια επάνω στα πανευλογημένα βουνά της Πάρνηθας που πιστεύω να μαλακώσουν το μένος απ΄την καρδούλα σου...
Φεύγοντας από εδώ, από τούτον τον κόσμο, καλή μου...Τίποτα δεν θα πάρουμε μαζί μας, μόνο οι πράξεις μας θα μας ακολουθούν...Κατέθεσε αγάπη για να εισπράξεις αγάπη καλή μου.
Φιλικά σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 17:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλέ μου φίλε Endorama σε χαιρετώ.
Το εκκλησάκι λέγετε,Αγ. Πέτρος και η περιοχή εκεί λέγετε Μόλα.
Τώρα μην με ρωτήσεις που το ξέρω? απλά,έτυχε να φύγω τρέχοντας από εκεί σήμερα!!!
Σε χαιρετώ.
Υ.Γ.
Πολλά γυρίσματα για ταινιές και για σήριαλ τώρα τελευταία εκεί! Είναι αγνή η φύση καλέ μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 20:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο εκκλησάκι λέγετε,Αγ. Πέτρος και η περιοχή εκεί λέγετε Μόλα.

το ξερω για την μολα αλλα εμενα πως μου εχει κολησει οτι ειναι του αγιου γεωργιου? χμ! δεν με απασχολει το γεγονος παντος μιας και δεν προσεχω ποτε της ονομασιες οπου παω.
ειχες παει πολυ πρωι? κοιτα να δεις μπορει και να σε συναντουσα αν δεν ηταν σημερα εκει οι καμεραμαδες.
η γερακινα τους εστειλε για να διωχνουν τον κοσμο


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 20:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ο εκκλησάκι λέγετε,Αγ. Πέτρος και η περιοχή εκεί λέγετε Μόλα.

το ξερω για την μολα αλλα εμενα πως μου εχει κολησει οτι ειναι του αγιου γεωργιου? χμ! δεν με απασχολει το γεγονος παντος μιας και δεν προσεχω ποτε της ονομασιες οπου παω.
ειχες παει πολυ πρωι? κοιτα να δεις μπορει και να σε συναντουσα αν δεν ηταν σημερα εκει οι καμεραμαδες.
η γερακινα τους εστειλε για να διωχνουν τον κοσμο


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you



Να είσαι σίγουρος καλέ μου φίλε Endorama πως γρήγορα θα ανεβούμε μαζί επάνω ,άντε ας πάρουμε μαζί και τον Οannes ,έτσι μπας και του αποσπάσουμε κάτι περισσότερο για την Ιερή Πάρνηθα.
Όχι κατα τις 9 το πρωί πέρασα από Μόλα και είδα κάτι "παραξενα" και την έκανα.... που θα έλεγε και η Γερακίνα....
Σε χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 09:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Ιχνηλατώντας καλοί μου φίλοι, τις επισκέψεις σας στο topic της Ιερής Πάρνηθας,(από χτες το απόγευμα 22/9 μέχρι σήμερα το πρωί 23/9, πάνω απο 50 επισκέψεις), η απορία λοιπόν που γενάτε, είναι η εξής: Γιατί καλοί μου φίλοι δεν γράφετε δυο λόγια, γιατί μένετε στην αφάνεια;
Πιστεύω ότι και ο Oannes και ο Endorama αλλά και η Avvalon (παρ΄όλου που την έχουμε χάσει τώρα τελευταία...) μα και εγώ, κάτι θα έχουμε να σας απαντήσουμε για το μαγικό βουνό που τόσο αγαπάμε και λογικό είναι να ενδιαφέρει και εσάς, που βλέπω πως καθημερινά το παρακολουθήτε...
Μην μου πείτε ότι δεν έχετε να γράψετε τις απορίες ή τις ερωτήσεις που μου στέλνετε σε μορφή e-mail τακτικά!
Ας τα αφήσουμε όμως ετούτα αφού έτσι το θέλετε και σήμερα θα σας γράψω για τρία εκκλησάκια που τιμούν την ίδια Αγία! Και βρίσκονται σε τέτοιες θέσεις ώστε να κάνουν ΕΝΑ ΝΟΗΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ, στην δυτική πλευρά της μαγικής Πάρνηθας, όπου μέσα του περικλείονται περιοχές με ιδιαίτερης αξίας ενέργεια.
Τα τρία εκκλησάκια είναι: Αγ. Παρασκευή (πηγή φυλής) ,Αγ. Παρασκευή (Ρουμάνι)και Αγ. Παρασκευή (Μπόρσι). Αναρωτιέμε γιατι σε μια απόσταση λιγότερο απο 10 χιλιόμετρα να υπάρχουν τρεις εκκλησίες με την ίδια τιμούμενη Αγία, δημιουργώντας ετούτο το τρίγωνο; Κάτι,που προσωπικά δεν έχω ξανασυναντήσει ΠΟΥΘΕΝΑ!!!
Η Αγ. Παρασκευή(Πηγή Φυλής),νοτιοδυτικά απ την Αγ. Παρασκευή(Ρουμάνι) απέχουν σε ευθεία γραμμή, περί τα τρία χιλιόμετρα. Οι δύο τωρα εκκλησίες (Φυλής και Ρουμάνι),που σχηματίζουν τη βάση του τριγώνου απέχουν απ΄την Αγ. Παρασκευή (Μπόρσι),που είναι στη κορυφή του τριγώνου,γύρω στα επτά χιλιόμετρα,δημιουργώντας ετούτο το "παράξενο"
τρίγωνο.
Φυσικά για έναν χώρο όπως είναι η μαγική Πάρνηθα,τίποτα δεν μπορεί να είναι "παράξενο", "περίεργο" μα μήτε και τυχαίο...Όλα, βλέπουμε να έχουν μία σοφή δομή και τάξη στην Ιερότητα που παρουσιάζουν οι περιοχές της.
Λοιπόν μέσα στο τρίγωνο θά βρούμε τις πηγές, Κατσηγιάννη,Πλάκα,Πόρος, Μπίκεζα,Μαυρομύτη και Φάλκο. Στα όρια δε των νοητών γραμμών του τριγώνου τις πηγές, Φυλής,Γκούρα,σπήλαιο Πανός,Ρουμάνι και Κρόνιζα.
Οι Περιοχές που κλείνει μέσα του το τρίγωνο είναι: Κιάφα Καλαμαρά, Μεσονύχτι η περιοχή που υπάρχει το σπήλαιο Πανος-Νυμφών,Παλιοχώρι(Ρουμάνι),που προσωπικά πιστεύω πως είναι η αρχαία Φυλη, Κλιμέντι, Καλύβα Καλογέρου,και Κουμέσκεζα. Το σπήλαιο Μπάτακα και δυο ακόμα ανώνυμα σπήλαια. Διασχίζουν δε, οι γραμμές του τριγώνου,τις κορυφές, Φυλής, Καραμανλή, Σούτα και Πυργάκι. Η ευθεία γραμμή της βάσης του τριγώνου (Φυλή-Ρουμάνι) περνάει πάνω από το σπήλαιο του Πανός και η αριστερή γραμμή του,η (Ρουμάνι-Μπόρσι) την πηγή Γκούρα.
Υπάρχουν πολλά που θα μπορούσα να γράψω μα επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος τα αφήνω για μια άλλη φορά. Μόνο θα ήθελα να σας πω ,ότι και οι τρεις εκκλησίες είναι σε υψόμετρο από 700μ. έως 750μ. και προσβάσιμες με αυτοκίνητο από την πηγή της Φυλής που αρχίζει ο χωματόδρομος για Αυλώνα .
Με βοήθησαν στην αναφορά μου ετούτη, οι χάρτες από τα βιβλία, ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ και ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 14:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί καλοί μου φίλοι δεν γράφετε δυο λόγια, γιατί μένετε στην αφάνεια;
μηπως νομιζουν μερικοι οτι θα γελασουμε με της ιστοριες τους? μηπως οτι δεν θα δωσουμε σημασια στις εμπειριες τους γιατι την εχουμε δει μοναδικοι και ωραιοι? μηπως δεν εχουν καποιο παραξενο περιστατικο να μας πουν? μα δεν χρειαζεται εμενα προσωπικα μου αρεσουν πιο πολυ οι εμπειριες απο διαφορες διαδρομες και φυσικα πληροφοριες οπως της zezmperg και καμια φωτογραφια αν παιζει ακομα καλυτερα.

μηπως φοβουνται οτι θα τους φακελωσει η γερακινα? δεν νομιζω ακομα και αυτη αθελα της εδωσε νεα τροπη στο θεμα μας.

"να ξελογιαζουμε νεκρα ακροατηρια" οπως λεει και το ασμα? δεν νομιζω οτι ολοι αυτοι που μπαινουν εδω και απλα διαβαζουν ειναι "νεκροι" σιγουρα ενδιαφερονται αλλα ισως να νομιζουν οτι δεν εχουν να πουν κατι αξιολογο και αυτο ειναι λαθος ακομα και η φραση "ισως να παω μια μερα" σημαινει πολλα



Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 15:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
άντε ας πάρουμε μαζί και τον Οannes ,έτσι μπας και του αποσπάσουμε κάτι περισσότερο για την Ιερή Πάρνηθα.

Μάλλον θα είμαι εκεί αύριο το πρωί μετά τις 11.00... Πρώτα, βεβαίως, θα πιώ τον καφέ μου στα «κυκλάμινα»...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 23/10/2003 15:17:33

Edited by - Oannes on 23/10/2003 15:19:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iren_24gr
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 15:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iren_24gr  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος iren_24gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικα κυκλοφορουν πολλα για την Παρνηθα. Μενει καποιος ξαδερφος μου εκει, και κατα καιρους εχουν συμβει πολλα! Κυριως δεν αναφερομαστε μονο σε στοες που οντως υπαρχουν, αλλα και περιεργα μεταφυσικα φαινομενα. Ειναι ενας τοπος με μεγαλη ενεργειακη δυναμη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 15:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες iren_24gr στην παρέα μας... Είναι, όντως, ένας τόπος με μεγάλη ενεργειακή δύναμη


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 15:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αισίως, ξεπεράσαμε τις 4000 επισκέψεις...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 17:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αισίως, ξεπεράσαμε τις 4000 επισκέψεις...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME



Φίλοι σας χαιρετώ.
Και τις 127 επισκέψεις από το πρωί στης 9π.μ. έως στης 4:20μ.μ.!!!

Αύριο καλέ μου Oannes με έχουν στη δουλειά,καθώς Σαββάτο,Κυριακή και Δευτέρα. Άστα,μετά Τρίτη-Τετάρτη πάλι ρεπό.....Το μαρτύριο του μισθοσυντήρητου.
Να περάσετε όμορφα και ίσως να σας πάρω τηλέφωνο στου Endorama εάν έχει σήμα.


Κάποια φίλη με ρώτησε, γιατί πιστεύω πως η αρχαία Φυλή ήταν στη περιοχή Παλιοχώρι στο Ρουμάνι?
Καλή μου για δύο σοβαρούς λόγους, λέω ότι εκεί θα πρέπει να ήταν η αρχαία Φυλή και να θυμάσαι όμως,πως είναι μόνο η δική μου άποψη αυτή.
1ος) Στο Παλιοχώρι υπάρχει αρχαίος οικισμός που δεν έχει εξακριβωθεί η
ονομασία του κατά την αρχαιότητα,αλλά ούτε και έχουν γίνει,απ΄ότι γνωρίζω, αρχαιολογικές ανασκαφες στο μέρος εκείνο.
2ος) Ο Μέναδρος το 317 π.Χ. που γράφει τον Δύσκολο, όπου εξολοκλήρου διαδραματίζετε στο σπήλαιο του Πανός της Ιερής Πάρνηθας και νομίζω θα γνώριζε την περιοχή. Αρχίζει το έργο του με τον θεό Πάνα να βγαίνει από τη σπήλαιο και να λέει ετούτα:

Αρχαίο κείμενο.
(Παν)
της Αττικής νομίζετ΄είναι τόν τόπον,
Φυλήν, τό νυμφαίον δ΄όθεν προέρχομαι
Φυλασίων και των δυναμένων τάς πέτρας
ενθάδε γεωργείν ιερόν επιφανές πάνυ.
τον αγρόν δί τόν επί δεξί οικεί τουτονί
Κνήμων,απάνθρωπός τις άνθρωπος σφόδρα
και δύσκολος πρός άπαντας ου χαίρων τ΄όχλιοι....

Η μετάφραση.
Πάνας
Βάλτε στο νού σας πως αυτός ο τόπος
είναι η Φυλή της Αττικής κι η σπηλιά ετούτη
των Νυμφών απ΄όπου βγήκα¨ οι Φυλησιώτες
κι όσοι μπορούν τα βράχια εδώ να οργώνουν,
μεγάλο το λογαριάζουν ιερό τους.
Σε τούτο το χωράφι δεξιά μου
ζει ο Κνήμωνας,μισάνθρωπος μεγάλος,
δύσκολος σ΄όλους και μισέί τον κόσμο......
( Από το βιβλίο Μένανδρος <Δύσκολος ή Μισάνθρωπος> εκδόσεις Κάκτος )

Έτσι καλή μου πιστεύω για το Παλιοχώρι,πως είναι η αρχαία Φυλή αφού όντως είναι στα δεξιά καθώς βγαίνεις από την είσοδο του σπηλαίου όπως έγραψε ο Μένανδρος να βγαίνει ο Πάνας και να εξιστορεί.
Με τούτα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 20:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε αυτο το σημειο να συμπληρωσω μερικα ακομα πραγματα για την σπηλια του Πανα (οτι δεν ξεθαψε η φιλη zenzmperg δηλαδη )

παρνηθας αντρο: βρισκεται σε υψομετρο 912μ. πανω απο την θαλασσα και εχει βαθος 52μ και καταληγει σε θαλαμο αλλων 10μ.

αρχαια αναγλυφα και αναθηματα στον πανα απο τους κατοικους και οι περιγραφες των Dodwelle και Milchhofer εγιναν αφορμη ωστε να γινουν ανασκαφες απο τη αρχαιολογικη υπηρεσια με τον Σκια το 1900 και αργοτερα.

Απο τα ευρηματα και τα τρια αλλεπαλληλα στρωματα συμπεραινεται οτι σε αυτο υπηρχε προιστορικο ιερο που μετατραπηκε αργοτερα σε ιερο του πανα γιαυτο λεγεται και αντρο του πανα.

επισης Πανος αντρο βρισκοταν και στην βορεια πλευρα της Ακροπολης και ειχε αφιερωθει στον Πανα απο τους Αθηναιους μετα την μαχη του Μαραθωνα για την βοηθεια που τους προσφερε σε αυτους τρομοκρατοντας τους Περσες και αυτο ηταν κατι που ειχε υποσχεθει ο ιδιος o Πανας στον πεζοπορο Φειδιππιδη οταν πηγαινε στην Σπαρτη για να ζητησει βοηθεια.Κατα τους χριστιανικους χρονους ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΡΟ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

ελπιζω μεσα στην φουρια μου να μην επανελαβα καποιον

γεια σου iren_24gr και απο δυναμη η παρνηθα αλλο τιποτα μια επιδειξη δυναμης ηταν και ο σεισμος που τα σαρωσε ολα


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 05:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

2. Νυμφαίο κατα τους αρχαίους. Για εμάς,σπήλαιο του πανός η λυχνοσπηλιά.Ο Μένανδρος,Αττικός ποιητής,έγραψε την κωμωδία Μυσάνθρωπος ή Δύσκολος,όπως είναι γνωστή πλέον,το 317 π.χ. Να διαδραματίζεται όλη στην περιοχή του Νυμφαίου.
Το σπήλαιο βρίσκεται στην ανατολική πλευρά του φαραγγιού στο ρέμα της Γκούρας-Γιαννούλας (αρχαίος Κελάδων ποταμός) και στη συμβολή με το ρέμα Μποντιά,στην τοποθεσία Μεσονύχτι,σε υψ. 675μ.
Το σπήλαιο έχει δύο αίθουσες που συνδέοντε μεταξύ τους μ΄΄ενα χαμηλό πέρασμα. Η πρώτη αίθουσα έχει μήκος 70.,ύψος 4μ. και πλάτος έως 15μ.
Το 1900 μετά από αρχαιολογική έρευνα στη πρώτη αίθουσα μόνο ,ο καθηγητής Σκιάς. Ανακάλυψε περί 2.017 λυχνάρια ιστορικών χρόνων και πάρα πολλά θραύσματα λατρευτικών αγγείων των προϊστορικών χρόνων.
Το Νοέμβριο του 1960 μόλις,εξερευνήθηκε απ΄τον Ι.Ιωάννου και η δεύτερη αίθουσα που οι διαστάσεις της είναι ,μάκρος 20μ.,ύψος περίπου 4μ. και πλάτος 9μ.,έχει δε, μια θαυμάσια διακοσμημένη με σταλακτικό υλικό λεκάνη που έχει μήκος 10μ. και βάθος 1μ.
Συνήθως οι επισκέπτες μένουν στη πρώτη αίθουσα που είναι διακοσμημένη με μικρές σταλακτιτικές λεκάνες που είναι γεμάτες νερό από την πηγή που υπάρχει στο τέλος της. Μέχρι πριν από λίγα χρόνια ζούσαν εκεί τα σπάνια Νιρφαγκούς (μικρά υδρόβια ζώα).Στην οροφή της είσοδου του σπηλαίου υπάρχουν ενσωματωμένα λυχνάρια


(στις 4/10/03)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Καλέ μου φίλε Endorama μου αρέσει που αρχίζεις και αναζητάς στοιχεία για την Ιερή Πάρνηθα,συγχαρητήρια. Συνέχισε έτσι η αγαπημένη (μας) μαγική Πάρνηθα θα σε ανταμείψει.
Εάν ανέβετε σήμερα επάνω να περάσετε όμορφα.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 06:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρήκα ένα ενδιαφέρον κομμάτι στο εγκυκλοπαιδικό λεξικό του Ελευθερουδάκη:
( Τόμος 10ος, βιβλιογραφία-πρακτικά. Ασχαιολ. Εταιρείας 1900 (Σκιάς). Αρχαιολογική Εφημερίς 1906 (Ρωμαίος) και 1918 (Σκιάς) ).
Πάρνηθος άντρον:
Σπήλαιο κείμενον μιάν περίπου ώραν Β της Φυλής και καλούμενον σηνήθως Λυχνοσπηλο λόγω των αναρίθμητων αρχαίων λύχνων,οίτινες ευρέθησαν εντός αυτού. Το σπήλαιο είναι ιδιαιτέρως σπουδαίον, διότι είναι το μοναδικόν της Ελλάδος,το οποίον αποδεικνείει την εν σπηλαίοις λατρείαν,κατα την Μυκηναϊκήν εποχήν,ενώ τούτο είναι κυρίως γνώρισμα της Κρήτης.Εις τα κατώτατα στρώματα του σπηλαίου ευρέθη προϊστορική κεραμεική,είτα Μυκηναϊκή. Εντεύθεν η λατρεία διακόπη,ίσως επειδή κατέπεσεν η στέγη του σπηλαίου,επανελήφθη δε μετά τους περσικούς πολέμους, οπότε η λατρεία του Πανός εισήχθη εις την Αττικήν εξ Αρκαδίας,έκτοτε αφιερώθη το σπήλαιο εις τας Νύμφας και τον Πάνα. Εν αυτώ ευρέθησαν τεμάχια μελανομόρφων και ερυθρομόρφων αγγείων,Πήλιναι πλαστικαί μορφαίς,είς χρυσούς τέττιξκαι μικρά χρυσή κλίνη,αγγεία, ων τινα ενεπίγραφα επιγραφαί επί λίθων αγνώστης γραφήςκαι λύχνοι ελληνικής και ρωμαϊκής εποχής.

Και εγώ τώρα ρωτώ: Που είναι τα ευρήματα του σπηλαίου,που εκθέτονται?
Γιατί κανένας δεν μας έχει μιλήσει για τα τόσο αξιόλογα ευρήματα της Μυκηναϊκής εποχής που Ο Αρχαιολόγος Σκιάς έφερε στο φώς? Τι ήταν οι επιγραφές αγνώστης γραφής πάνω σε πέτρες και που είναι τώρα?
Με τούτες τις απορίες....
Σας χαιρετώ.




(στις 10/10/03)
Και η απορία ακόμη υπάρχει....Που είναι τα ευρήματα από το σπήλαιο?
Και πιο πολύ με ενδιαφέρει ,εκείνη η αγνωστη γραφή που πιθανών να ήταν η γραμμικη Β΄ που στην εποχή του Σκιά δεν είχε ακόμα ερμηνευτεί!!!
Και κάτι ακόμα.
Το σπήλαιο του Πανα στην Ιερή Πάρνηθα,είναι το μοναδικό στον Ελλαδικό χώρο που γνωρίζουμε για την Μηκιναϊκή λατρεία με αποδειξεις και όχι εικασίες!
(Πόσα μονοδικά μέρη έχει η μαγική Πάρνηθα?)
Σας χαιρετώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 15:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σπήλαιο του Πανα στην Ιερή Πάρνηθα,είναι το μοναδικό στον Ελλαδικό χώρο που γνωρίζουμε για την Μηκιναϊκή λατρεία με αποδειξεις και όχι εικασίες!

Αρχίζει το ξετύλιγμα του κουβαριού...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 18:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μολις επεστρεψα απο την παρνηθα και το σημειο οπου ειχε παει το συνεργειο που σας ειχα αναφερει πριν

λοιπον μπορω να πω οτι σεβαστηκαν καπως τον χωρο αλλα οχι ολοι οι οποιοι φροντισαν να αποτυπωθει η παρουσια τους εκει και δεν αναφερομαι στο φιλμ αλλα στα σκουπιδενια ιχνη που αφησαν αλλα μπορω να πω οτι περιμενα να χειροτερα

στην πηγη διπλα στο εκκλησακι αλλα και στην πηγη της κορομηλιας καποιοι επισκεπτες νομιζαν οτι ειναι σε χωματερη και της γεμισαν σκυπιδια αν ειναι δυνατον μολυνουν το μερος που πινουν νερο δηλαδη μιλαμε για πραγματα περα απο τα ορια της επιστημονικης φαντασιας μακαρι να απεργησουν μερικα χρονια οι σκουπιδιαρηδες αφου ετσι και αλλιως τα σκουπιδια τα γουσταρουν μερικοι

σκεφτηκα να "τακτοποιησω" λιγο το μερος αλλα αφου το καλοσκεφτηκα αλλαξα γνωμη γιατι να το κανω? για να τα βρουν καθαρα οταν επιστρεψουν? οχι βεβαια να τους περιμενουν οι βλακειες τους οταν ξαναπανε να πιουν νερο γιατι πρεπει επιτελους να καταλαβουν μερικοι οτι δεν γινεται να ειναι η μαμα τους απο πισω τους συνεχεια και να καθαριζει παντα αυτα που πετανε

ετσι λοιπον να πινουν νερο μεσα στα σκουπιδια τους κατι που ουτε τα ζωα δεν κανουν


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 18:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το σπήλαιο του Πανα στην Ιερή Πάρνηθα,είναι το μοναδικό στον Ελλαδικό χώρο που γνωρίζουμε για την Μηκιναϊκή λατρεία με αποδειξεις και όχι εικασίες!

Αρχίζει το ξετύλιγμα του κουβαριού...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME



Εύχομαι καλέ μου Oannes κάποια στιγμή,όλοι οι Έλληνες να γνωρίσουν τι μοναδικότητα της Ιερής Πάρνηθας. Μάθε πως το σπήλαιο δεν είναι το μόνο ,είναι και οι τρεις εκκλησίες της Αγ, Παρασκευής, είναι ακόμα και κάποιες άλλες περιοχές που θα αποκαλύψουμε σιγα-σιγά.
Με τούτα σε χαιρετώ.
Υ.Γ.
Πήγατε επάνω?
Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 21:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγω της ποιότητας και της διάταξης των πετρωμάτων της Πάρνηθας υπήρχαν πολλές πηγές,βρύσες και πηγάδια. Σήμερα όμως πολλά από τα νερά αυτά έχουν δεσμευτεί για την ύδρευση των οικισμών που έχουν αναπτυχθεί στους πρόποδες του βουνού...

Ως τις αρχές του αιώνα επιβίωναν στην Πάρνηθα λύκοι,ζαρκάδια,λύγκες, αγριόγατοι, κουνάβια, αγριογούρουνα, χρυσαετοί, φιδαετοί, γεράκια, αγριοπερίστερα, δρυοκολάπτες ενώ στην αρχαιότητα σύμφωνα με γραπτές πηγές υπήρχαν και αρκούδες!

Κατάφυτο και σήμερα από έλατα, πεύκα, πλατάνια, αγριοκορομηλιές, ιτιές, κουμαριές, μυρτιές το βουνό είναι ονομαστό για τη μεγάλη ποικιλία των αγριολούλουδων (ανεμώνες, κυκλάμινα, αγιομενεξέδες, κόκκινα κρίνα, άσπρες παιώνιες, κόκκινες τουλίπες, καμπανούλες κ.α.) πολλά από τα οποία είναι σπανιότατα και γι'αυτό φίλοι μου δείξτε την ανάλογη ευαισθησία την επόμενη φορά που θα θελήσετε να κόψετε ένα λουλουδάκι... άλλωστε είναι αποδεδειγμένο ότι ούτε μέχρι το βάζο δε θα καταφέρει να φτάσει...Επίσης το βουνό φημίζεται για τα πολλά μανιτάρια του και το ευωδιαστό του τσάϊ.

Από το 1931 που τελείωσε ο δρόμος της Πάρνηθας από το Μετόχι στην Αγ. Τριάδα θεσπίστηκαν διάφοροι νόμοι και διατάξεις για την προστασία του βουνού, χωρίς όμως να πάψουν η οικοπεδοποίηση, η παράνομη κλοπή ελάτων (δε θα πιάσω στα χέρια μου κανένα ...) οι πυρκαγιές για εκχέρσωση, η βοσκή, το κυνήγι (ναι μωρέ ξέρετε αυτούς τους κομπλεξικούς που σκοτώνουν για χόμπυ)και η ρύπανση που προκαλείται από τους χιλιάδες αμύητους στη λατρεία της φύσης εκδρομείς.

Η κατάσταση δε βελτιώθηκε ούτε το 1961 όταν ανακηρύχθηκε σε Εθνικό Δρυμό και παράλληλα περιφράχθηκε μια μεγάλη περιοχή από τη Γενική Διεύθυνση δασών για την καλύτερη προστασία και επιστημονική παρακολουθηση της χλωρίδας και πανίδας. Μέσα στον πυρήνα του δρυμού όπου άλλοτε ο πεζοπόρος συναντούσε μόνο γραφικά ξωκλήσια κσι στους πρόποδες ορισμένες ιστορικές μονές σταδιακά επιτράπηκε η εγκατάσταση στρατιωτικών μονάδων, ξενοδοχείων, ελικοδρομίων, οικημάτων, περιπτέρων με αποκορύφωμα την ανέγερση από το δικτάκτορα Παπαδόπουλο της γνωστής βίλας σε έκταση 700 στρεμμάτων.

Αποτέλεσμα αυτών των κατά καιρούς εγκληματικών επεμβάσεων είναι η συνεχής υποβάθμιση και μείωση της χλωρίδας και πανίδας του βουνού, το οποίο αποτελεί τον πιο σημαντικό πνεύμονα του λεκανοπεδίου της Αττικής που ασφυκτιά από το τσιμέντο και την ατμοσφαιρική μόλυνση.

Αν φίλοι μου έχετε σκοπό να ανεβείτε 28 ή 29 στείλτε μέϊλ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 05:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Avallon πολύ καλή η αναφορά σου,μπράβο κορίτσι μου.
Μπορεί να επαναλαμβανόμαστε μερικές φορές και να φαίνετε λίγο κουραστικό, για τους φίλους που παρακολουθούν το topic της μαγικής Πάρνηθας,μα κάθε φορά,όλο και κάτι καινούργιο θα μαθαίνουμε παραπάνω.

Πρόσφατα είδαμε στη τv. ότι στη περιοχή της Κοζάνης παράγετε ο Κρόκος (Σαφράν), ένα από τα ποιό ακριβότερα βοτάνια του κόσμου. Λοιπόν ο Κρόκος υπάρχει και στην Ιερή Πάρνηθα αυτοφυής,σε μικρές ποσότητες και σε μία περιοχή μόνο. Εξυπακούεται πως όταν τον βρούμε δεν θα τον κόψουμε διοτί θα μας είναι άχρηστος σε τόσο μικρή ποσότητα που υπάρχει αλλά είναι και ένα από τα φυτά της πανίδας που κινδυνεύουν με εξαφάνιση όπως τα περισσότερα είδη του βουνού!!! ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΠΕΖΟΠΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΡΕΙΒΑΤΕΣ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΤΣΑΪ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΣΚΟΜΗΛΟ ΤΗΣ ΝΑ ΚΟΒΟΥΜΕ. Η Ιερή Πάρνηθα πλέον δεν μπορεί να καλύψει της ανάγκες μας σε αφεψήματα.
Ακόμα τους γονείς παρακαλώ, που ανεβαίνουν επάνω με τα παιδιά τους, ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΑ ΑΝΘΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ, διότι η φύση δεν θα υπάρχει για τις επόμενες γενιές...
Με τούτα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 20:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
papalagi μηπως ειχες ανεβει σημερα παρνηθα για καφε?

φιλε Oannes χαθηκες.

μου φαινεται οτι καποιος μου κανει voodoo μεσα σε μια εβδομαδα τσακιστηκα δυο φορες με την μηχανη και μαλιστα την μια χωρις λογο αλλα η πρωτη ηταν και η πιο υποπτη πατησα λαδια και επεσα τι πιο απλο αλλα πριν τα πατησω τα ειχαν πατησει και αλλοι χωρις κανενα προβλημα ουτε που καταλαβαν οτι εκει ειχε λαδια εγω ομως το καταλαβα το τετακε και την προσγειωση στο αντιθετο

μαλλον πρεπει να παω να ρωτησω στο θεμα με τους Σαββατογεννημενους εκει ειναι η γιαφκα αστειευομαι βεβαια για την γκαντεμια τους αλλα θα το κανω


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gerakina
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 22:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gerakina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AXA XA XA
SAS TRELANE H ZEZMPERG ME TIS KOTSANES THS SE AYTH NA PAS NA SE DIABASEI
SE LIGO THA GINEI KAI PAPAS
AXA XA XA
PANTWS DEN PISTEUW TIPOTA EGW SE OSA MAS LEEI

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 23:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΑΓΑΠΗΤΗ/Ε GERAKINA ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΩ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ!

ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΡΙΖΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΕΤΣΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΟΡΙΖΟΥΜΕ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΣΤΥΛ ΜΕΣΣΑΙΩΝΙΣΜΟΥ Η ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΠΡΩΙΝΑΔΙΚΟΥ...

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ,ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΚΡΙΝΕΣ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ...ΟΧΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...

ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΡΙΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΝΤΩΝ ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ...

ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ,ΑΣ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΗ ΕΙΣΟΔΟ ΜΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ...ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΕΤΣΙ...


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy