ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 03:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε καλος την που χαθηκες? νομιζα οτι καρφωθηκες σε καμια βουνοπλαγια.
αν ειχα φωναξει παπα σιγουρα θα ειχα σκοτωθει δεν το συζηταω.
χμ τι δεν πιστευεις? οτι βρεθηκαν αρχαιολογικα ευρηματα στην σπηλια του πανα? ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ τους ψευτες τους αρχαιολογους και την αρχαιολογικη υπηρεσια.
μηπως δεν πιστευεις τον αριθμο των πηγων που εχει η παρνηθα? της μετρησες? αλλα το μετρημα χρειαζεται και ενα ζωτικο οργανο.
δικαιωμα σου να μην πιστευεις γιατι και εγω δεν πιστευω οτι εχεις εγκεφαλο εκτος και αν οντος εχεις κεφαλι γερακιου οποτε τι να σου κανει ενας εγκεφαλος σε μεγεθος κερασιου? τι να πρωτοκανεις δηλαδη με αυτο το πραγματακι να πεις βλακειες? να πεις κοτσανες? να πεις σαχλαμαρες? αστα να πανε μην το παρακανεις καλυτερα με την σκεψη και σου μεινει κανενα κουσουρι και μπερδεψεις το κρακρα με το κοκοκοκοκο.

Glorfindel αστην εχει πρωταγωνιστικη θεση στο forum αφου ειναι εξωγηινη

ασε που καποιος της ειπε οτι εκει κοντα στο σπιτι της εχει βουνα και τον πιστεψε.

οταν μαθεις και το Δ στειλε μας καμια βλακεια ακομα να διαβασουμε ελπιζω μεσα στην εβδομαδα να εχεις καταφερει να το μαθεις και αυτο οχι τιποτα αλλο δηλαδη αλλα για να μας δειξει ποσο τρομερα εξυπνη εισαι.

και εδω σταματαω γιατι ειναι αμαρτια να κοροιδευουμε χαμηλων εγκεφαλικων κυματων ανθρωπους.


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 07:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Λόγο δουλειάς δεν είχα το χρόνο να σας γράψω κάποιο "παραμυθάκι",που λέει και η "φίλη" gerakina....
Σήμερα λοιπόν,λέω να σας γράψω την πρώτη μου επαφή με την μαγική Παρνηθά,μιά που έχω λίγο χρόνο ελεύθερο και που ήταν πάρα πολύ επεισοδιακή.
Ήταν μια Κυριακή, χειμώνας του 1971,πιθανών στα τέλη Φεβρουαρίου ας πω, μια και δεν θυμάμαι καλά,η πρώτη μου επαφή με το μαγικό βουνό. Είμαι από την Αθήνα και μένω σχεδόν στο κέντρο της. Μεσοβδόμαδα,τότε είχε χιονίσει,αλλά ως συνήθως δεν το είχε κρατήσει η πόλη το χίονι και εγώ που το αγαπώ, το έβλεπα γύρω στα βουνά και σχεδόν εκστασιαζόμουν με το θέαμα. Είχα παρακαλέσει τους γονείς μου να μας πάνε κάπου την ερχόμη Κυριακή για να παίξουμε με το χιόνι,μα εκείνοι δεν μπορούσαν. Τότε κι εγώ πήρα την μεγάλη απόφαση να πάω μόνη μου στη Πάρνηθα, αψηφόντας λόγο άγνοιας, τους κινδύνους μιας τέτοιας εξόρμησης...
Έχω από βραδύς, ετοιμάσει τα πιο χειμωνιάτικα ρούχα μου και κάτι ελβιέλα παπούτσια που είχα από το σχολειό, καθώς και ένα σάντουιτς θυμάμαι.Την Κυριακή λοιπόν το πρωί,αφού το έσκασα από το σπίτι,να΄με και περιμένω το λεωφορείο για Πάρνηθα!
Μέσα στο λεωφορείο καθόμουν δίπλα σε μιά κοπέλα (άρα από σύμπτωση?), που από τα ρούχα που φορούσε φαινόταν ορειβάτης. Πιάσαμε την κουβέντα και μόλις της είπα πως ήμουν μόνη και πάω στην Πάρνηθα,η κοπέλα τα έχασε. Δεν είχα κλείσει καν τα δεκατέσσερα χρόνια τότε. Η κοπέλα είχε, δύο άλλους ορειβάτες συνοδούς και αποφάσισαν να με πάρουν μαζί τους.
Όντως κατεβήκαμε στις Αμυγδαλιές, λίγο πιο πάνω από τις ταβέρνες και αρχίσαμε να αναιβένουμε το χιονισμένο μονοπάτι για το Κεραμίδη, αφού πρώτα μου είχαν δώσει κάλτσες χοντρές να βάλω. Ήταν ένα θαυμάσιο όνειρο για μένα, να προχωρώ μέσα στη χιονισμένη φύση, να ακούω και να μαθαίνω τόσα πράγματα για το βουνό από εκείνους τους απρόσμενους φίλους μου.
Φτάσαμε στο Αγ,Γεώργιο και εκεί δίπλα στη πηγή κάναμε την πρώτη μας στάση γύρω στο μεσιμεράκι. Τώρα τι να σας πρωτογράψω για τούτη την μαγεία που ζούσα???
Μετά ανεβήκαμε μέχρι το διάστημα (διάσελο), Αγ,Γεωργίου και αφού το χιόνι δεν μας άφηνε άλλο να προχωρήσουμε, επιστρέψαμε από το μονοπάτι του μετοχιού όπου και μαζάψαμε φασκόμηλο, προχωρήσαμε στους Θρακομακεδόνες και πήραμε το λεωφορείο της επιστροφής για Αθήνα.
Η φυγή μου ετούτη είχε αναστατώσει τους γονείς ,όλους τους συγγενείς, φίλαις/ους και την αστυνομία. Το τι έγινε μετά, νομίζω πως το φαντάζεστε.Ευτυχώς που ήταν το φασκόμηλο και γλίτωσα τις μεγάλες τιμωρίες...
Σήμερα,έπειτα από 32 χρόνια, καταλαβένω πως η Ιερή Πάρνηθα από τότε μου χάριζει την προστασία και την μαγεία της.
Με τούτα σας χαιρετώ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 20:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Μετά το πολύ πρωινό μήνυμα μου,το πως ανέβηκα για πρώτη φορά στην Ιερή Πάρνηθα,επανέρχομαι για να σας πω για ένα παλιό "παράξενο" αλώνι στη περιοχή του Μπόρσι.
Έχω πει και παλαιότερα πως στην περιοχή εκείνη υπήρξε αγροτικοκτηνοτροφικός οικισμός. Εκεί υπάρχει ακόμα και το αλώνι σε αρκετά ευδιάκριτη κατάσταση, που είναι βόρειοανατολικά της Αγ.Παρασκευής, επάνω στο ύψωμα στα 100μ.,και λίγα πια σημάδια να θυμίζουν πως εκεί, κάποτε ζούσαν άνθρωποι. Από μαρτυρίες παλιών δε, ορειβατών και βοσκών, μέχρι πριν 50 χρόνια ο οικισμός διατηρούσε κάνα δυο καλύβια και αρκετά ερείπια όπου ζούσαν όλο το χρόνο τρεις οικογένειες.
Κάποιο λοιπόν πρωί έχουμε πάει με αυτοκίνητο,εώς εκεί,για να κάνουμε πεζοπορία προς την κιάφα Μπόρσι, δυτικά της Αγ. Παρασκευής, μέσα σε ένα πανέμορφο δάσος από πεύκα.
Γεμίσαμε τα παγούρια νερό από απ΄τη πηγή Μπόρσι(υπάρχουν τρεις πηγές στην περιοχή, μα σήμερα τα νερά τους είναι δεσμευμένα) και φύγαμε για την κιάφα. Αφού κάναμε την πεζοπορία μας και γυρίζαμε στο αυτοκίνητο που το είχαμε αφήσει κοντά στην Αγ. Παρασκευή. Ακούσαμε μία παράξενη φωνή να επαναλαμβάνει την λέξη <<Ντέϊ,ντέϊιι>> σαν να προκαλούσε ένα ζώο να εργαστεί. Ο φίλος μου,μου λέει, <<κάποιος οργώνει>>, αφού ταυτόχρονα, ακούσαμε και ήχους από γεωργικές εργασίες. Ναι,του είπα και προχωρούσαμε προς το αυτοκίνητο όπου οι ήχοι γινόντουσαν όλο και πιο έντονοι. Ξαφνικά μου λέει ο συνοδός μου,<<μα τον Απρίλιο δεν οργώνουν?>>. Δεν ξέρω,του ανταπαντώ, ενώ μια ανατριχίλα διαπέρασε όλο το κορμί μου, αφού τότε θυμήθηκα, πως είχα ακούσει για διάφορα μεταφυσικά φαινόμενα στην περιοχή. Μα πάλη είπα μέσα μου, ηρέμισε καλή μου,είναι ημέρα και τα ακούσματα προέρχονται από φυσικές πηγές. Χωρίς να μεταδώσω στο φίλο μου τις αρνητικές σκέψεις....Έτσι βαδίσαμε
εώς το εκκλησάκι και κοιτάξαμε προς τα επάνω που είχαν την πηγή τους οι ήχοι.
Δεν βλέπαμε τίποτα,μα συνεχίζαμε να ακούγαμε τους ήχους και την φωνή, σε τακτά χρονικά διαστήματα...Είπαμε να ανέβουμε στο ύψωμα για να δούμε ποιος είναι εκεί. Όντως ξεκινήσαμε την μικρή ανάβαση και καθώς αρχίσαμε να έχουμε οπτική επαφή με τον τόπο που είναι το αλώνι,ίσα που προλάβαμε να δούμε, τέσσερις στήλες σαν αραιό καπνό που ανέβαιναν προς τον ουρανό και οι ήχοι με την φωνή, να μεταλλάζονται σε γυναικεία γέλια !!!
Αυτό ήταν.Από τότε ο φίλος μου δεν μου κάνει πια παρέα στις αναβάσεις... Όσες φορές κιαν προσπάθησα να του εξηγήσω για τα ανεξήγητα φαινόμενα της Ιερής Πάρνηθας.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 08:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέτυχα συμπτωματικά αυτή τη σελίδα «σερφάροντας» και σας την μεταφέρω...

http://homepages.pathfinder.gr/paneios/skoyrta.htm


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 09:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zezmperg από βάθους καρδιάς, για άλλη μια φορά, σ ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας. Να 'σαι καλά...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 11:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zezmperg από βάθους καρδιάς, για άλλη μια φορά, σ ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας. Να 'σαι καλά...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME



Λάτρεις της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Καλέ μου φίλε Oannes, η ευχαρίστηση είναι και η δική μου χαρά που βρήκα ένα χώρο (το topic του esoterika.gr), για να μοιρασθώ μαζί σας την αγάπη τριάντα χρόνων που αναβλύζει "ματαφυσικά", πιστεύω και αμφίδρομα, με τον Ιερό τόπο της μαγικής Πάρνηθας.
Επειδή δεν θέλω να σας κουράζω με επαναλήψεις, θα πω μόνο τούτου και όποιος έχει νου ας το δουλέψει.
<<Η Πάρνηθα είναι εκεί,γεμάτη από ενέργεια, στέκει όρθια θεϊκή και περιμένει να την γνωρίσουμε με σεβασμό...Σίγουρα θα μας ανταμείψει με πολλά από τα Ιερά μυστικά της>>.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 19:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Υπάρχει ένας ακόμα παλιός κτηνοτροφικός οικισμός με λίγο "παράξενο κλίμα" στην δυτική πλευρά της Ιερής Πάρνηθας.
Ο οικισμός της Ντράσιζας ή Πλάκας που έως το 1965 ήταν κατοικήσιμος.
Ο αγαπημένος μου Κάρολος,( από τους πρώτους ορειβάτες της Ελλάδας ),
πολλές φορές, μου έλεγε ιστορίες με τους Αρβανίτες βοσκούς της Ντράσιζας που κατοικούσαν ετούτον τον τόπο και ήταν ένας από τους παλιότερους οικισμούς όπως μαρτυρά το όνομά του. (Πλάκα στα αρβανίτικα θα πει η γριά.).
Ο Κάρολος που ανέβαινε και πεζοπορούσε στην μαγική Πάρνηθα πολύ πριν από τον πόλεμο του 1940, αλλά και έως τα μέσα της δεκαετίας του 1990. Είχε διανυκτερεύσει στα αρβανίτικα κονάκια της Πλάκας αρκετές φορές.
Πριν να γίνει ο δρόμος,από το μετόχι,Προφ.Ηλίας-Αγ.Τριάδα Κυκλάμινα, όπου άρχισε να φτιάχνετε το 1932. Οι ορειβάτες ανέβαιναν από την Χασιά.(Μονή Κλειστών-Άρμα-Κλημέντι-Πηγή Πόρος-Πηγή Γκούρα-Ντράσιζα). Και από εκεί, έκαναν τις διάφορες πορείες τους σε όλη την Πάρνηθα. Ήταν ο κοντινότερος τότε δρόμος για επάνω.
Έτσι έφτανε κι ο καλός μου φίλος στην Ντράσιζα,όπου είχε φιλίες με τους βοσκούς του οικισμού Πλάκα.
Κανένας δεν ήξερε να του πει,πότε είχε φτιαχτεί ο οικισμός. Όλοι του έλεγαν πως και επί τούρκων, εκεί ζούσαν οι παπούδες τους.
Μια ημέρα λοιπόν, αποφασίσαμε να κάνουμε την ίδια διαδρομή και εμείς. Για να ξαναθυμηθεί ο Κάρολος μα να γνωρίσω κι εγώ, την παλιά ανάβαση.΄Οταν φτάσαμε στη Πλάκα, μου έδειχνε ο καλός μου,τα διάφορα χαλασμένα πια, οικήματα και μου ανέφερε και τις οικογένειες που τα είχαν. Ποια νοικοκυρά έφτιαχνε το καλύτερο φαϊ, ποιος είχε τα περισσότερα ζώα κ.τ.λ.
Τότε μου είπε για τα <<τζιντ>> όπως τα έλεγαν οι αρβανίτες ή νεράϊδες που έκαναν πολλές σκανταλιές στους ανθρώπους εκείνους και πως χάθηκαν ξαφνικά, μετά από μια αιματοβαμμένη μάχη στον ανταρτοπόλεμο.
Πράγματι,πάνω απο την Γκούρα στα βράχια, νιώθεις ακόμα κάτι το άσχημο!
Φτιάξαμε λοιπόν ένα τόπο μέσα στα χαλάσματα για τον βραδυνό ύπνο και ετοιμάζαμε κάτι για φαγητό, όταν γύρω μας αισθανθήκαμε να μας παρακολουθούν αόρατα μάτια και μια παράξενη μυρωδιά μας τρύπαγε τα ρουθούνια... Σαν να είμαστε συνεννοημένοι, δεν μιλήσαμε
για το γεγονός που συνέβαινε, παρά κάναμε τους αδιάφορους και συνεχίσαμε την κουβέντα μας όσο πιό έντονα και δυνατά μπορούσαμε. Κάποια στιγμή, αφού είχαμε φάει, μου είπε ο Κάρολος, να μην απομακρυνθούμε από την φωτιά και να περάσουμε την νύχτα δίπλα της. Ευτυχώς, είχαμε βρει αρκετά ξύλα. Βγάλαμε όλο το βράδυ εκεί,παρέα με την φωτιά, όπου και λαγοκοιμόμαστε χωρίς άλλο μεταφυσικό φαινόμενο. Το πρωϊ είμαστε ράκη από την αϋπνοία και την υπερένταση...Κοιμηθήκαμε τρεις ώρες στο μέρος που ήταν για να περάσουμε το βράδυ και κατά της δέκα το πρωϊ, κατηφορίσαμε για Αγ. Γεώργιο (Λημικό).
Ο Αγ. Γεώργιος είναι κτισμένος επάνω στη ράχη ένος υψωματος που όμως έχει μεγάλη και πανένορφη θέα όλης της γύρω περιοχής με τα λιβάδια,τα ελατοδάση και τις πίσω πλευρές των υψηλών κορυφών της Ιερής Πάρνηθας.
<<Σας έχω γράψει την διαδρομή από του Μόλα για Αυλώνα, που είναι πιο εύκολα προβάσιμη η περιοχή του Λημικού, για να δείτε και τον αρχαίο πύργο που είναι λίγο πιο κάτω>>.
Εκεί και οι δύο νιώσαμε σαν να ελευθερωθήκαμε από αόρατα δεσμά και ένα παρατεταμένο άσχημο συναίσθημα που μας έπνιγε...Μετά κατεβήκαμε
από Παλιομήλεσι για Μαλακάσα.
Στη Ντράσιζα πάει και δρόμος από την περοιχή της Γαϊδουρόβρυσης σήμερα.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 21:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Είναι το τρίτο μήνυμα που σήμερα σας γράφω, μα θα πρέπει να μου συχωρέσετε τούτη την φλυαρία. Πρόθεση μου, δεν είναι να σας κουράζω για την αγάπη που έχω στο Πανευλογιμένο βουνό...Ένα απρόσμενο e-mail με επανέφερε στο topic και μια απάντηση σε κάποιο "φίλο" που νομίζω πως οφειλώ να δώσω γρήγορα.

Όχι καλέ μου φίλε, η Ιερή Πάρνηθα δεν είναι ένας στοιχειωμένος τόπος γεμάτος από φαντάσματα... Ούτε και έως σήμερα υπάρχει καμία αναφορά να έπαθε κάποιος το παραμικρό από τις μεταφυσικές ενέργειες, από όλο το πλήθος των ανθρώπων που ανεβαίνουν εκεί καθημερινά. Είναι ζήτημα ελαχίστων περιπτώσεων, δηλαδή, ένας τις χιλίοις και τούτος θα πρέπει να είναι υποψιασμένος ως προς τις μεταφυσικές ενέργειακες εκπομπές του μαγικού βουνού για να αντιληφθεί τα όποια μεταφυσικά φαινόμενα!
Άκου, κάθε τόπος που επάνω του, μέσα του και στα πλάγια του κατοικήθηκε, λατρεύτηκε και θεοποιήθηκε από πανάρχαιων χρόνων, δεν μπορεί παρά να έχει διατηρήσει "στην χειροτέρα περίπτωση", τον κραδασμό όλων αυτών των γεγονότων...Ναι και για να μην αναφερθώ σε βαθύτερα εσωτερικά μονοπάτια σου λέω, όσο απλά μπορώ: Πως η Ιερή Πάρνηθα είναι ένα από τα λίγα θεονοήμονα βουνά!!!
Εάν εργάζεσαι την άσκηση του εσωτερικού διαλογισμού (μία από όλες), στη μαγική Πάρνηθα, τότε, θα μπορείς να δεις τα αποτελέσματα των κόπων σου απτά! Έαν θα μπορέσεις(με λίγο περισσότερη αυτοσυγκέντρωση) να νικήσεις τους εξωτερικούς παράγοντες της φύσης ,τότε θα καταλάβεις γιατι μιλώ!!! Ειδικότερα δε, στις ανατολικές μεριές της όπως είναι η κορυφή Κυρά, διάσελο Φλαμπούρι και αλλού.
Μην λοιπόν βάλουμε,ένα τόπο που φέρει ιστορία από προμυνωικών χρόνων επάνω του, σε ένα "τσουβάλι" με κάποια σπίτια ή τοποθεσίες που εγκλωβίσθηκαν εκεί ή όποιες σκεπτομορφές και δημιουργούν φαινόμενα.
Κατάλαβε τω, η Πάρνηθα είναι ένας φυσικός ενεργειακός τόπος!!!
Συγχώραμε που ανακοίνωσα την απαντησή μου, μα θεωρώ πως ήταν και για αρκετούς άλλους η ίδια απορία.
Αλήθεια βρε παιδιά, γιατι δεν μου γράφετε μέσα από το topic;
Έτσι θα έχετε περισσότερες ευκαιρίες για μια καλύτερη απάντηση, αφου και άλλοι θα σας απαντήσουν που γνωρίζουν περισσότερα.
Σας χαιρετώ.
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 22:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gerakina μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι ρόλο παίζει η συμμετοχή σου σε αυτό το τόπικ αφού δεν έχεις προσφέρεις τίποτα?(εκτός από το να μας κάνεις να σε αντιπαθήσουμε...)

Φίλοι μου γειά σας...
Εγώ κατάφερα και ανέβηκα το Σάββατο το πρωϊ κατά τις 8 στην Πάρνηθα αλλά στάθηκα άτυχη... Αφού έκανα ένα μικρό ταξίδι μιας ώρας γιατί μένω λίγο ανάποδα (γέφυρα Βαρυμπόμπης) έφτασα στη Μόλα και πεζοπόρησα κάπου ανάμεσα σε Λοιμικό και Σαλονίκι. Μετά είχα τη φαεινή ιδέα να πάω στην αγαπημένη μου μηλιά για να τρυγίσω κανα βιολογικό μηλαράκι και αφού έφτασα σχεδόν στο Φλαμπούρι ανακαλύπτω ότι η μια από τις 3 ρόδες του καροτσιού είχε πάθει λάστιχο και ότι αυτός ήταν ο λόγος που δυσκολευόμουν να ανεβάσω το καροτσάκι στην ανηφόρα! Γμ την καντεμιά μου! που βρέθηκε η ρημάδα η πινέζα στο βουνό για να με βασανίσει?
Ετσι επήλθε το τέλος μιας πολλά υποσχόμενης πεζοπορίας αφού αναγκάστηκα να κουβαλήσω το μωρό στην αγκαλιά μου για περίπου 4 χιλιόμετρα!

Ηταν ωραίο έστω και λίγο (μόνο 3 ωρίτσες) εξαιτίας που πανέμορφου ήλιου. Στο γυρισμό είδα τις "ορδές" των βαρβάρων που ανηφόριζαν για παϊδάκια...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 03:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο γυρισμό είδα τις "ορδές" των βαρβάρων που ανηφόριζαν για παϊδάκια...
αυτοι δεν παθαινουν ποτε λαστιχο παθαινουν ομως χειροτερα δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσους εχουν σκοτωσει τα σκυλια που τριγυρνουν στα ταβερνια εχω δει τα φρικτοτερα αλλα δεν φταινε τα σκυλακια αυτοι φταινε

πανε τρωνε και πινουν σαν ζωα και μετα καβαλανε την κονσολα του θανατου που λενε και οι ημις και πατανε τερμα το γκαζι μιας και ο δρομος εχει μεταμορφωθει σε αεροδιαδρομο οση ωρα πινανε και ειναι οτι πρεπει για απογειωση και τοτε ακριβως καποιο σκυλακι αποφασιζει να περασει απεναντι για να δει τι μεζεδακια εχει η απεναντι ταβερνα και οι οδηγοι της κονσολας θελετε για να μην τσαλακωσουν το αμαξακι τους θελετε γιατι εχουν μια κριση ζωοφιλιας το κοβουν τερμα αριστερα/δεξια και γινονται πρωτο θεμα στα καναλια.

αυτες της μερες ειχε τελειο καιρο για την εποχη κριμα ομως που ερχεται καταιγιδα.

φιλη Avallon κριμα που σου χαλασε ολοκληρη βολτα μια πινεζα (απιστευτο)

δεν μας ειπες ομως για το μικρο "φαινοταν να απολαμβανει την βολτα?"-


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 06:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ,
ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΡΑΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΑΛΛΟΙΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ.
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΡΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΟΝΤΡΑ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΜΙΣΕΤΕ.
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΗΝ << ΤΡΕΛΑ >> ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΑ ΣΤΕΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΤΑ ΟΣΑ ΖΕΙΤΕ.

ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΤΕ(ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ).

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΜΥΗΤΟΣ;
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΟΙΟΣ (ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΔΑΣΟΣ);
ΜΥΗΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟ ΘΕΜΑ; ΣΤΗ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΕΙΑ Η ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
ΑΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ;
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ;
ΑΝ ΕΓΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΤΙ ΕΙΜΑΙ; (ΑΝΗΚΩ ΣΤΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ Η ΣΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΓΚΟ);
Η ΙΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ,ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ , ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΔΙΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ,ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Η ΠΑΡΝΗΘΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΤΥΠΟΙ ΑΣΤΕΙΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ,ΣΠΗΛΙΕΣ ΜΕ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΝΤΑ,ΜHNYΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,ΚΑΙ ΕΞΕΔΡΕΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΘΙΣΜΕΝΟΙ( ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΟΛΝΤΕΡ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ X-FILES) ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ.
ΟΜΩΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΣΠΡΩΧΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.
ΑΝ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ( ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ)ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΟΙΚΤΟ FORUM ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΛΕΣΤΗ ΟΜΑΔΑ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΙΓΜΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΤΕ ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ,ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ;
ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΟΨΗ ΤΟΥ ΤΟΠΙΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΜΙΑ ΠΥΡΚΑΓΙΑ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ.ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΑΣ ΜΕΤΑ;
ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΔΙΑΔΑΣΚΕΤΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΕΙΤΕ;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΑΛΕΙΤΕ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ FORUM ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ;

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΣΑ ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ
STRANGEWONDERER

«Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφός σου, ο προστάτης σου,
το σκυλί σου. Είσαι η ζωή του, η αγάπη του, ο αρχηγός του.
Θα είναι δικός σου, πιστός και αληθινός, μέχρι τον τελευταίο κτύπο της καρδιάς του.
Οφείλεις να είσαι άξιος τέτοιας αφοσίωσης».
Κικέρων

Edited by - strangewonderer on 28/10/2003 06:26:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 09:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ,
ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΡΑΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΑΛΛΟΙΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ.
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΡΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΟΝΤΡΑ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΜΙΣΕΤΕ.
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΗΝ << ΤΡΕΛΑ >> ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΑ ΣΤΕΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΤΑ ΟΣΑ ΖΕΙΤΕ.

ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΤΕ(ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ).

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΜΥΗΤΟΣ;
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΟΙΟΣ (ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΔΑΣΟΣ);
ΜΥΗΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟ ΘΕΜΑ; ΣΤΗ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΕΙΑ Η ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
ΑΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ;
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ;
ΑΝ ΕΓΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΤΙ ΕΙΜΑΙ; (ΑΝΗΚΩ ΣΤΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ Η ΣΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΓΚΟ);
Η ΙΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ,ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ , ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΔΙΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ,ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Η ΠΑΡΝΗΘΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΤΥΠΟΙ ΑΣΤΕΙΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ,ΣΠΗΛΙΕΣ ΜΕ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΝΤΑ,ΜHNYΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,ΚΑΙ ΕΞΕΔΡΕΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΘΙΣΜΕΝΟΙ( ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΟΛΝΤΕΡ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ X-FILES) ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ.
ΟΜΩΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΣΠΡΩΧΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.
ΑΝ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ( ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ)ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΟΙΚΤΟ FORUM ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΛΕΣΤΗ ΟΜΑΔΑ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΙΓΜΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΤΕ ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ,ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ;
ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΟΨΗ ΤΟΥ ΤΟΠΙΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΜΙΑ ΠΥΡΚΑΓΙΑ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ.ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΑΣ ΜΕΤΑ;
ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΔΙΑΔΑΣΚΕΤΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΕΙΤΕ;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΑΛΕΙΤΕ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ FORUM ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ;

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΣΑ ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ
STRANGEWONDERER

«Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφός σου, ο προστάτης σου,
το σκυλί σου. Είσαι η ζωή του, η αγάπη του, ο αρχηγός του.
Θα είναι δικός σου, πιστός και αληθινός, μέχρι τον τελευταίο κτύπο της καρδιάς του.
Οφείλεις να είσαι άξιος τέτοιας αφοσίωσης».
Κικέρων

Edited by - strangewonderer on 28/10/2003 06:26:54


Εδώ θα βρείτε ένα χάρτη της μαγικής Πάρνηθας.

http://www.in.gr/agro/-spor/parnitha/parmap.ipg


Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Καλέ μου φίλε καλώς ήρθες στο topic.
Ειλικρινά χάρηκα για τις απορίες σου και σε ευχαριστώ,που επιτέλους βρέθηκε κάποιος φίλος να θέσει με σεβασμό στο διάλογο που γίνετε εδώ, τα ερωτήματά του.
Απαντώ λοιπόν.

1ον) Λέγοντας μυημένος, εννοούμε εκείνον που, πέρα από τις φυσικές ομορφιές της μαγικής Πάρνηθας. Αντιλαμβάνεται την Ιερότητα του χώρου δείχνοντας τον απαιτούμενο σεβασμό πρώτα στη φύση που όλοι γνωρίζουμε πως αποτελείτε από ζωντανούς οργανισμούς και κατόπιν στην ιστορία αιώνων που φέρει τούτος ο τόπος. Και φυσικά εάν ανέβεις εσύ στο βουνό δεν θα είσαι ο "κάφρος", τα παιδιά που αγαπούν τη φύση,λένε "κάφρους" όλους εκείνους που αντί να απολαύσουν τη μαγεία,ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ .
Η Πάρνηθα δεν είναι κανενός κτήμα, ανήκει στον εαυτό της αλλά και σε όλη την ανθρωπότητα. Όλοι μπορούν να την γνωρίσουν πεζοπορώντας τα πανέμορφα μονοπάτια της. Ξέρεις, δεν χρειάζεται να γράψεις στις σόλες των παπουτσιών σου, χιλιομετρικές αποστάσεις, για να γίνεις κοινωνός των μεταφυσικών μεγαλείων της, φτάνει,να είσαι κάτοχος των όποιων κωδικών που υπάρχουν για την "άλλη πλευρά" της ζωής.
Αμύητος λοιπόν καλέ μου φίλε, είναι εκείνος όπου δεν σέβετε και δεν εκτιμά την φύση, για εμάς.

2ον)Η Ιερότητα των τόπων της Πάρνηθας,προκύπτει πρώτα,από την ιστορία της και δεύτερον απ΄την εκπομπή των ενέργειακών της κραδασμών, όπου σίγουρα, ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

3ον) Κανένας μας δεν θέλει, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ, η Πανευλογημένη Πάρνηθα να γίνει ο τόπος τραγελαφικών μεταφυσικών καταστάσεων...(Εχω πει και άλλη φορά, ότι η ίδια η Πάρνηθα έχει, αναπτύξει πλέγμα ασφάλειας υπέρ της ιδίας προστασίας). Τώρα εάν κάποιοι,πάνε να βρούν το διαστημόπλοιο της γραμμής για τον Σείριο δεν θα ευθύνεται το topic ετούτο που με πολύ προχοχή φίλε, γράφουμε για τα πάντα! Έαν πρόσεξες δεν αναλύω τα μεταφυσικά γεγονότα, όχι γιατί στερούμαι γνώσεων, μα διότι γνωρίζω,πως υπάρχουν πολλοί που με ελάχιστη μεταφυσική εμπειρία θα θελήσουν να μελετήσουν τούτα τα φαινόμενα.

4ον)Ποτέ δεν είπαμε πως είναι μυστικές,οι εμπειρίες που αποκτήθηκαν από την γνωριμία μας με την Ιερότητα της Πάρνηθας!!! Γιατί λοιπόν θα έπρεπε να κλειστούμε σε κάποια ομάδα;
Όχι καλέ μου φίλε, ζούμε στην εποχή που όλα θα αποκαλυφθούν και η μαγική Πάρνηθα άρχισε πια,να πετά από επάνω της το "ένδυμα" του απλού βουνού που της είχαν κακοφορέσει με δόλο...
Το θέμα του βαραθροσπήλαιου του Νταβέλη, που εσκεμμένα προσπάθησα να κρύψω και το μεταφέρεις σαν παράδειγμα, σου απαντώ:Πως η προθεσή μου δεν ήταν να κρυφτούν "μυστήρια", μα η όλη επικινδυνότητα του χώρου από πλευράς πρόσβασής του.

5ον)Ναι με ενοχλούν οι δασικοί δρόμοι που έγιναν με το πρόσχημα της πυρασφάλειας. Διότι τώρα,είναι πιο εύκολο να καεί το βουνό και να απαιτήσουν οι διάφοροι,τα από αιώνων παρατημένα χωράφια τους όπως έγινε στην περιοχή του Αυλώνα, παρ΄όλου που υπήρχαν δασικοί δρόμοι εκεί!!!
Δεν βλέπω "σωστό" καλέ μου, (αφού ήδη το έχω δηλώσει,πως δεν είμαι η Παρνηθολόγος), να κάνουμε "γκρουπάκια εκδρομέων" των μεταφυσικών γεγονότων της Πάρνηθας...
Κανέναν δεν αποφεύγουμε,κανέναν δεν αγνοούμε για να τον "διδάξουμε" όπως εσύ λες, την αγάπη μας ή την τρέλα μας για το μαγικό βουνό, (φτάνει να μην στέλνουν e-mail προσωπικά). Άλλωστε το ίδιο το topic μια διδαχή δεν είναι;
Με τούτα σε χαιρετώ και πιστεύω να θυμάσαι,ότι η Ιερή Πάρνηθα μας καλά ΟΛΟΥΣ να την γνωρίσουμε και να την προσεγγίσουμε με τον απαιτούμενο σεβασμό που της αρμόζει.
Φιλικά .
Σας χαιρετω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 09:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν μας ειπες ομως για το μικρο "φαινοταν να απολαμβανει την βολτα?"-

Bεβαίως και η μπέμπα απολάμβανε τη βόλτα αφού είχε τόσο καλή θέα από τους ώμους μου... άλλωστε είναι συνηθισμένη...από 40 ημερών την πρώτη βόλτα την έκανε στο βουνό στα χιόνια...

Οσο για τα σκυλάκια που είπες... στεναχωρέθηκα και γω πολύ γιατί πάνω σε ένα δρόμο που πήρα έπεσα στο κουφάρι ενός σκύλου...εγκαταλειμένου μάλλον γέρικου ή άρρωστου που αφέθηκε να πεθάνει στη μοίρα του... Τέτοιοι είμαστε εμείς οι άνθρωποι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 15:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ,
ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΡΑΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΑΛΛΟΙΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ.
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΡΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΟΝΤΡΑ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΜΙΣΕΤΕ.
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΗΝ << ΤΡΕΛΑ >> ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΑ ΣΤΕΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΤΑ ΟΣΑ ΖΕΙΤΕ.

ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΤΕ(ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ).

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΜΥΗΤΟΣ;
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΟΙΟΣ (ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΔΑΣΟΣ);
ΜΥΗΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟ ΘΕΜΑ; ΣΤΗ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΕΙΑ Η ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
ΑΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ;
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ;
ΑΝ ΕΓΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΤΙ ΕΙΜΑΙ; (ΑΝΗΚΩ ΣΤΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ Η ΣΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΓΚΟ);
Η ΙΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ,ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ , ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΔΙΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ,ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Η ΠΑΡΝΗΘΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΤΥΠΟΙ ΑΣΤΕΙΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ,ΣΠΗΛΙΕΣ ΜΕ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΝΤΑ,ΜHNYΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,ΚΑΙ ΕΞΕΔΡΕΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΘΙΣΜΕΝΟΙ( ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΟΛΝΤΕΡ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ X-FILES) ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ.
ΟΜΩΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΣΠΡΩΧΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.
ΑΝ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ( ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ)ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΟΙΚΤΟ FORUM ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΛΕΣΤΗ ΟΜΑΔΑ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΙΓΜΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΤΕ ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ,ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ;
ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΟΨΗ ΤΟΥ ΤΟΠΙΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΜΙΑ ΠΥΡΚΑΓΙΑ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ.ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΑΣ ΜΕΤΑ;
ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΔΙΑΔΑΣΚΕΤΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΕΙΤΕ;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΑΛΕΙΤΕ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ FORUM ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ;

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΣΑ ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ
STRANGEWONDERER

«Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφός σου, ο προστάτης σου,
το σκυλί σου. Είσαι η ζωή του, η αγάπη του, ο αρχηγός του.
Θα είναι δικός σου, πιστός και αληθινός, μέχρι τον τελευταίο κτύπο της καρδιάς του.
Οφείλεις να είσαι άξιος τέτοιας αφοσίωσης».
Κικέρων

Edited by - strangewonderer on 28/10/2003 06:26:54


Εδώ θα βρείτε ένα χάρτη της μαγικής Πάρνηθας.

http://www.in.gr/agro/-spor/parnitha/parmap.ipg


Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Καλέ μου φίλε καλώς ήρθες στο topic.
Ειλικρινά χάρηκα για τις απορίες σου και σε ευχαριστώ,που επιτέλους βρέθηκε κάποιος φίλος να θέσει με σεβασμό στο διάλογο που γίνετε εδώ, τα ερωτήματά του.
Απαντώ λοιπόν.

1ον) Λέγοντας μυημένος, εννοούμε εκείνον που, πέρα από τις φυσικές ομορφιές της μαγικής Πάρνηθας. Αντιλαμβάνεται την Ιερότητα του χώρου δείχνοντας τον απαιτούμενο σεβασμό πρώτα στη φύση που όλοι γνωρίζουμε πως αποτελείτε από ζωντανούς οργανισμούς και κατόπιν στην ιστορία αιώνων που φέρει τούτος ο τόπος. Και φυσικά εάν ανέβεις εσύ στο βουνό δεν θα είσαι ο "κάφρος", τα παιδιά που αγαπούν τη φύση,λένε "κάφρους" όλους εκείνους που αντί να απολαύσουν τη μαγεία,ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ .
Η Πάρνηθα δεν είναι κανενός κτήμα, ανήκει στον εαυτό της αλλά και σε όλη την ανθρωπότητα. Όλοι μπορούν να την γνωρίσουν πεζοπορώντας τα πανέμορφα μονοπάτια της. Ξέρεις, δεν χρειάζεται να γράψεις στις σόλες των παπουτσιών σου, χιλιομετρικές αποστάσεις, για να γίνεις κοινωνός των μεταφυσικών μεγαλείων της, φτάνει,να είσαι κάτοχος των όποιων κωδικών που υπάρχουν για την "άλλη πλευρά" της ζωής.
Αμύητος λοιπόν καλέ μου φίλε, είναι εκείνος όπου δεν σέβετε και δεν εκτιμά την φύση, για εμάς.

2ον)Η Ιερότητα των τόπων της Πάρνηθας,προκύπτει πρώτα,από την ιστορία της και δεύτερον απ΄την εκπομπή των ενέργειακών της κραδασμών, όπου σίγουρα, ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

3ον) Κανένας μας δεν θέλει, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ, η Πανευλογημένη Πάρνηθα να γίνει ο τόπος τραγελαφικών μεταφυσικών καταστάσεων...(Εχω πει και άλλη φορά, ότι η ίδια η Πάρνηθα έχει, αναπτύξει πλέγμα ασφάλειας υπέρ της ιδίας προστασίας). Τώρα εάν κάποιοι,πάνε να βρούν το διαστημόπλοιο της γραμμής για τον Σείριο δεν θα ευθύνεται το topic ετούτο που με πολύ προχοχή φίλε, γράφουμε για τα πάντα! Έαν πρόσεξες δεν αναλύω τα μεταφυσικά γεγονότα, όχι γιατί στερούμαι γνώσεων, μα διότι γνωρίζω,πως υπάρχουν πολλοί που με ελάχιστη μεταφυσική εμπειρία θα θελήσουν να μελετήσουν τούτα τα φαινόμενα.

4ον)Ποτέ δεν είπαμε πως είναι μυστικές,οι εμπειρίες που αποκτήθηκαν από την γνωριμία μας με την Ιερότητα της Πάρνηθας!!! Γιατί λοιπόν θα έπρεπε να κλειστούμε σε κάποια ομάδα;
Όχι καλέ μου φίλε, ζούμε στην εποχή που όλα θα αποκαλυφθούν και η μαγική Πάρνηθα άρχισε πια,να πετά από επάνω της το "ένδυμα" του απλού βουνού που της είχαν κακοφορέσει με δόλο...
Το θέμα του βαραθροσπήλαιου του Νταβέλη, που εσκεμμένα προσπάθησα να κρύψω και το μεταφέρεις σαν παράδειγμα, σου απαντώ:Πως η προθεσή μου δεν ήταν να κρυφτούν "μυστήρια", μα η όλη επικινδυνότητα του χώρου από πλευράς πρόσβασής του.

5ον)Ναι με ενοχλούν οι δασικοί δρόμοι που έγιναν με το πρόσχημα της πυρασφάλειας. Διότι τώρα,είναι πιο εύκολο να καεί το βουνό και να απαιτήσουν οι διάφοροι,τα από αιώνων παρατημένα χωράφια τους όπως έγινε στην περιοχή του Αυλώνα, παρ΄όλου που υπήρχαν δασικοί δρόμοι εκεί!!!
Δεν βλέπω "σωστό" καλέ μου, (αφού ήδη το έχω δηλώσει,πως δεν είμαι η Παρνηθολόγος), να κάνουμε "γκρουπάκια εκδρομέων" των μεταφυσικών γεγονότων της Πάρνηθας...
Κανέναν δεν αποφεύγουμε,κανέναν δεν αγνοούμε για να τον "διδάξουμε" όπως εσύ λες, την αγάπη μας ή την τρέλα μας για το μαγικό βουνό, (φτάνει να μην στέλνουν e-mail προσωπικά). Άλλωστε το ίδιο το topic μια διδαχή δεν είναι;
Με τούτα σε χαιρετώ και πιστεύω να θυμάσαι,ότι η Ιερή Πάρνηθα μας καλά ΟΛΟΥΣ να την γνωρίσουμε και να την προσεγγίσουμε με τον απαιτούμενο σεβασμό που της αρμόζει.
Φιλικά .
Σας χαιρετω.



KΑΛΗ ΜΟΥ zezmperg
ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ,
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΩ ΤΥΧΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ (ΕΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ) ΣΥΝΤΟΜΑ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ

STRANGEWONDERER

«Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφός σου, ο προστάτης σου,
το σκυλί σου. Είσαι η ζωή του, η αγάπη του, ο αρχηγός του.
Θα είναι δικός σου, πιστός και αληθινός, μέχρι τον τελευταίο κτύπο της καρδιάς του.
Οφείλεις να είσαι άξιος τέτοιας αφοσίωσης».
Κικέρων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 16:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

KΑΛΗ ΜΟΥ zezmperg
ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ,
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΩ ΤΥΧΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ (ΕΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ) ΣΥΝΤΟΜΑ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ

STRANGEWONDERER

«Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφός σου, ο προστάτης σου,
το σκυλί σου. Είσαι η ζωή του, η αγάπη του, ο αρχηγός του.
Θα είναι δικός σου, πιστός και αληθινός, μέχρι τον τελευταίο κτύπο της καρδιάς του.
Οφείλεις να είσαι άξιος τέτοιας αφοσίωσης».
Κικέρων





Φίλε σε χαιρετώ ξανά.
Πιθανών τα άλλα μέλη, να μην ασχοληθούν με ένα θέμα που αφορά τις προσωπικές μου εμπειρίες. Για τούτο, μπορείς να συνεχίσεις την κουβέντα μας.
Απ΄ότι θα είδες, είναι δικές μου μαρτυρίες και φυσικά μόνο εγώ μπορώ να επωμιστώ τό κόστος των λόγων μου.Είμαι αρκετά μεγάλη και να είσαι σίγουρος πως θα προσπαθήσω να σου απαντήσω (με τα δάκτυλα βουτηγμένα στη καρδιά, και όχι στο μυαλό,όπως είναι η ρήση), με όση ειληκρίνεια με διακατέχει.
Φυσικά μου αρέσει ο διάλογος, όταν είναι πολιτισμένος και ειδικότερα όταν περιστρέφετε από θέματα που αγαπώ.
Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XWMA_KAI_NERO
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 17:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XWMA_KAI_NERO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALISPERA KAI APO MENA
TI EGINE RE PAIDIA? DEKA MERES EIXA NA MPO STO FORUM KAI VLEPO THN ENOXLITIKI PAROYSIA TON ''GNOSTON AGNOSTON'' POY ME GELOIO TROPO XALAN TH KOYBENTA MAS.. AS MHN ASXOLITHOUME.
SYNEXIZO NA DIABAZO OSA GRAFETE ME MEGALO ENTHOYSIASMO,,OPOTE EPISKEPTOMAI TO NET KAFE
ME AGONIA PERIMENO TIS GIORTES NA GNORISTOYME KAI NA ANEBOYME PAREA NA MIRASTOYME LIGH APO THN DYNAMI TOY BOYNOY, ELPIZO POS THA TA KATAFEROYME.
KALI SINEXEIA
(SYGGNOMI GIA TA GREEKLISH ALLA DEN DIATHETOYN OI YPOLOGISTES THS BOYLGARIAS ELLINIKO ALFABHTO...!)
SAS XAIRETO

ΚΑΤΩ ΑΠΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ.ΤΡΕΧΩ ΣΑ ΞΕΝΟΣ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 17:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου χωμα και νερο
βουλγαρια ε? ενδιαφερον κατι ακουσα για την βουλγαρια πριν λιγες μερες δεν ξερω αν ειναι παπατζα και μιας και εισαι εκει μηπως εχεις ακουσει για κατι που εγινε σε ενα δασος? υποτιθεται οτι εχουν κλεισει την περιοχη εκει γιατι κατι ανακαλυψαν/εγινε γνωριζεις κατι για το θεμα αυτο? ή εφαγα κλωτσια απο αρβυλα? μου ειπαν οτι εκει πηγαινοερχονται διαφορα μεντιουμ και χαρτοριχτρες


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 18:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας


Φίλε strangewonderer,
πρώτα απ όλα καλώς όρισες στο topic αυτό. Λίγο πολύ η zezmperg, με μεστό και ουσιαστικό λόγο με κάλυψε με τις απαντήσεις που έδωσε πάνω στα ερωτήματα που έθεσες. Επομένως δεν υπάρχει λόγος να δώσω κι εγώ κάποιες απαντήσεις. Θα ήθελα, όμως, να σταθώ λίγο στη λέξη «μύηση» και στα παράγωγά της (όπως «μυημένος») που κάποιες φορές είδες να χρησιμοποιείται εδώ μέσα...
Μύηση είναι η βιωματική εμπειρία. Μύηση, ειναι αν το θέλεις και η αντιμετώπιση της καθημερινότητας. Μύηση, είναι η προσπάθεια μας να εφαρμόσουμε παγκόσμιους νόμους που παρατηρούμε και αισθανόμαστε βαθιά μέσα μας, στην καθημερινή μας ζωή...

Φίλε XWMA_KAI_NERO,
με τους γνωστούς - αγνώστους, όπως βλέπεις δεν πολυασχολούμαστε... Και γιατί, άλλωστε ; Κάποια πράγματα κόβονται λίγο μετά την εφηβεία... (το πιάσατε το υπονοούμενο). Φίλε μου σου εύχομαι καλή επιστροφή. Να είσαι σίγουρος οτι θα βρεθούμε. Θυμάσαι που λέγαμε κάτι για μιαν αυγή μεταξύ 22 και 23 Δεκεμβρίου ;

Και κάτι προς όλους...
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω όταν κάνουμε copy paste για κάποια quotes, να παίρνουμε την/τις φράση/φράσεις που μας ενδιαφέρουν και να αποφεύγουμε την αντιγραφή ακόμη και της ψηφιακής υπογραφής, καθαρά για λόγους οικονομίας χώρου (ας μην παραφορτώνουμε τον server που φιλοξενεί τις σκέψεις μας) καθώς και για ευκολότερη ανάγνωση των posts.

Υ.Γ. Δεν είμαι υπέρ των ομαδικών εξορμήσεων, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να γνωριζόμασταν εκ του σύνεγγυς και να πίναμε παρέα ένα καφέ... Ισως στην πλατεία της Βαρυμπόμπης, για παράδειγμα. Τί λέτε; Περιμένω τα e-mails σας επί του σχετικού


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 19:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ Οannes ΚΑΙ zezmperg,
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΕΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΟΣΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΟΙ ΟΠΟΙΑ ΕΚΡΕΜΜΕΙ.ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΙΣΤΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ....

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ

STRANGEWONDERER


«Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφός σου, ο προστάτης σου,
το σκυλί σου. Είσαι η ζωή του, η αγάπη του, ο αρχηγός του.
Θα είναι δικός σου, πιστός και αληθινός, μέχρι τον τελευταίο κτύπο της καρδιάς του.
Οφείλεις να είσαι άξιος τέτοιας αφοσίωσης».
Κικέρων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 07:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Σήμερα είπα να σταθούμε στην ιστορία της μαγικής Πάρνηθας. Μιά ιστορία που χάνετε στα βάθη των αιώνων.
Αρχίζω με τον βωμό που βρέθηκε κοντά στη κορυφή Καραμπόλα και συνεχίζω με "άγνωστες" ιστορικές πληροφορίες .

1.)Για τον βωμό, η παράδοση στην αρχαία εποχή ήταν. Πως τον έκτισε ο Δευκαλίων για να ευχαριστήσει τον Δία όπου μετά τον μεγάλο κατακλυσμό κατέφυγε στη Κραναή,(Πελασγικός οικισμός τότε στα κράσπεδα της Ακρόπολης, Αθήνα),δηλαδή,πάνω από 1000 χρόνια π.Χ. Λειτουργούσε δε,σαν βωμός εώς και τα ιστερορωμαϊκά χρόνια,περίπου εώς το 400 μ,Χ. Ετούτο μαρτυρούν τα κτερίσματα που βρέθηκαν εκεί.

2.)Από Ελευσινιακή αρχαία πληροφορία, γνωρίζουμε αναφορικά μόνο, την κυριότερη γιορτή των Φυλασίων που γινόταν θυσία προς την θεά Άρτεμης.
Ακόμα έχει βρεθεί, εντοιχισμένη αρχαία πλάκα στη Μ.Κλειστών, όπου αναφέρεται σε άγνωστη αγωνιστική αρχαία γιορτή...Πολλά αρχαία στοιχεία υπάρχουν στο Μοναστήρι, όμως με την συνεχόμενη ανακαίνιση που κάνουν οι μοναχές, χάνονται τούτα τα κομμάτια από το παζλ της ιστορίας της Πάρνηθας.

3.)Λείψανα αρχαίου τοίχους,μεταξύ των κορυφών Κυράς-Κεραμιδίου.

4.)Υπολείματα αρχαίων υδραγωγείων στα ρέματα, Γκούρα και Γιαννούλας (αρχαίος Κελάδωνας).

5.)Αρχαίο κομμάτι δρόμου πάνω από τη Μ. Κλειστών,που σήμερα την λένε, ρωμαϊκή οδό.

Μαζί με τους πάνω από δέκα, αρχαίους δήμους-οικισμούς, τα δύο τουλάχιστων λατρευτικά σπήλαια, δύο γνωστούς βωμούς και το χάλκινο άγαλμα του Δία, θα λέγαμε πως η μαγική Πάρνηθα στην αρχαία εποχή ήταν, ένας κατοικήσιμος τόπος ή μάλλον πολυσύχναστος!
Και εδώ μην βιασθείτε να βγάλετε αυθαίρετα συμπεράσματα για την τότε φύση. Διότι υπήρχε ο αυστηρότατος νόμος <<Μη ανθρακεύειν, μηδέ πρεμνίζειν. Μη κόπτειν το άλσος,μηδέ ερείν ξύλα,μηδέ κούρον. Αν δε τις ληφθή κόπτων εκ του άλσους, μαστιγωθήσεται πεντήκοντα πληγάς>>.
Ακόμα δε και η άγρια πανίδα (αρκούδες κ.τ.λ.) όπως μας λέει ο Παυσανίας, ήταν σε υγιή κατάσταση.
Οι δήμοι που υπήρξαν στην αρχαία εποχή είναι περίπου οι γνωστές πολεις,των Αχαρνών, των Χαστιέων (στη σημερινή Φυλή), της Φυλή, της Κρωπίας, των Αφιδνών, της Σφεδάλης κ.α. Επίσης υπήρχαν και οι αγροκτηνοτροφικοί οικισμοί, στο Μπόρσι, στο Παλιοχώρι-Βιλιάνη, Παλιοχώρι-Ρουμάνι(πιθανών η θέση του Πραγματικού Δήμου της Φυλής),
Καλιάνη, Κλημέντι κ.α.
Ετούτα για την ώρα.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 12:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από μένα!

Χτες ανεβήκαμε με μια παρέα στην Πάρνηθα και περπατήσαμε μέσα στο κτήμα του τέως στο Τατόι. Ηταν η πρώτη φορά που περπάτησα στην Πάρνηθα, το ίδιο και τα υπόλοιπα παιδιά και παρόλο το κρύο και το ψιλόβροχο ήταν μια πολύ αναζωγονητική εμπειρία. Η βόλτα δεν είχε κάποιο συγκεκριμένο σκοπό και εφ όσον δεν γνωρίζαμε τον χώρο, απλώς περιπλανηθήκαμε στο κτήμα και χαζέψαμε τα διάφορα κτίρια. Βγάλαμε και κάποιες φωτογραφίες, όταν βγουν κι αν έχουν κάποιο ενδιαφέρον θα τις στείλω να μπουν στο θέμα.
Μετά, βέβαια, πήγαμε να φάμε σε μία συμπαθητική ταβέρνα προς τον Αγιο Μερκούριο.
Παρά τον περίεργο καιρό, υπήρχε πολύς κόσμος πάνω στο βουνό, και στο κτήμα και στις γύρω περιοχές. Ο κόσμος που συναντήσαμε, ζευγάρια,
παρέες, οικογένειες, κάθε ηλικίας, είχε ένα χαρακτηριστικό... ήταν όλοι χαμογελαστοί άνθρωποι που απολάμβαναν την φύση.
Αυτή η βόλτα, άφησε σε όλους μας μια ευχάριστη αίσθηση και πιστεύω ότι θα την επαναλάβουμε σύντομα.

Από το πολύ ενδιαφέρον link που έδωσε η φίλη zezmperg σε κάποιο μήνυμά της νωρίτερα, αυτό που μου τράβηξε περισσότερο την προσοχή και θα ήθελα κάποτε να καταφέρω να επισκεφτώ, είναι η μικρή λίμνη όπου μαζεύονται τα ελάφια για να πιούν νερό. Εχω ιδιαίτερη αδυναμία στις ορεινές λίμνες και ακόμα ιδιαίτερη συμπάθεια στα πανέμορφα ελάφια.
Εχω ζήσει πανέμορφες στιγμές σε μέρη (κυρίως στην Αυστρία) όπου μαζεύονται ελάφια, προστατευμένες αλλά και ελεύθερες περιοχές, αλλά δεν έχει τύχει να συναντήσω ελάφι στην χώρα μας. Νομίζω ότι η επαφή με τα ζώα στο φυσικό τους περιβάλλον είναι μια αξεπέραστη εμπειρία.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 13:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω αν εχω επηρεαστει απο το θεμα μας αλλα σημερα το βραδυ ειδα ενα πολυ παραξενο ονειρο ειδα οτι στεκομουνα στην αυλη του σπιτιου μου και τοτε εμφανιστηκαν πολλα ελαφια μαζι με σκυλια υπηρχε μαλιστα και ενα κουταβακι το οποιο ισα που περπατουσε

οταν τα ειδα λοιπον φοβηθηκα για την ασφαλεια τους και νομιζα οτι χαθηκαν τοτε ενα σκυλι μου μιλησε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τα ελαφια δεν μπορουσαν να μιλησουν (ε δεν γινονται και ολα στα ονειρα) με χαιρετησε λοιπον ο σκυλος και τον ρωτησα απο που ηρθανε και μου εδειξε την παρνηθα (μονο που δεν ηταν η παρνηθα αλλα ενα ασχετο βουνο στην θεση της) του ειπα οτι δεν επρεπε να φυγουν απο εκει και τον ρωτησα αν βγηκαν σε καποιο δρομο και τον ακολουθησαν σε αντιθετη κατευθηνση μου απαντησε οχι απλα κατεβηκαν απο εκει για βολτα

μερικα ζωα ηταν πολυ ταλαιπωρημενα δεν ξερω γιατι και προτεινα να γυρισουν ομως μου απαντησε παλι το ζωντανο οτι δεν υπαρχει λογος

στην συνεχεια εγιναν και αλλα ομως δεν τα θυμαμαι

και φυσικα δεν εχω προβλημα στον εγκεφαλο γιατι οποιος δεν βλεπει παραξενα ονειρα ανηκει στην σφαιρα της ελλειψης φαντασιας και του ξενερωματος.


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 13:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως να ηταν τα φαντασματα των νεκρων ζωων που εψαχναν τους δολοφονους τους


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 14:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από το πολύ ενδιαφέρον link που έδωσε η φίλη zezmperg σε κάποιο μήνυμά της νωρίτερα, αυτό που μου τράβηξε περισσότερο την προσοχή και θα ήθελα κάποτε να καταφέρω να επισκεφτώ, είναι η μικρή λίμνη όπου μαζεύονται τα ελάφια για να πιούν νερό.


Φίλοι σας χαιρετώ.
Καλή μου φίλη σε χαιρετώ.
Δυστυχώς έως σήμερα δεν έχω αναφερθεί στα ελάφια (Cervus elaphus).Το μονοδικό,Στερεοελλαδίτικο παγκοσμίως ελάφι και η μοναδική κοινότητα των 100 ζώων,είναι ετούτη που ζεί στη Πάρνηθα! Κάτι που θα γίνει στο μέλλον.
Ούτε και για τις δύο λίμνες,στο Μπελέτσι έχω μιλήσει... Κάποια/ος άλλη/ος θα έχει γράψει για τούτα και δεν θα πρέπει να πέρνω εγώ τα συγχαρητήρια.
Ας είναι,θα σας πω για τις δυο όμορφες μικρές λίμνες σε υψ. 630μ. Βρίσκονται ΝΑ και ΝΔ της κορυφής Μπελέτσι κοντα στην Ιπποκράτειο πολιτεία. Η λίμνη στα ΝΔ που είναι αρκετά μεγαλύτερη,έχει διαστάσεις περίπου 100Χ50μ. και βάθος 6μ. και σχηματίστηκε μετά τη διάνοιξη του δασικού δρόμου που συνδέι τον Αγ. Μερκούριο με τα Κιούρκα. Η λίμνη ΝΑ είναι μικρή και έχει σχηματιστει από την πηγή Ζιπούνι. Εάν θυμάσαι πάλι, κάποιος φίλος, μας έλεγε πως έχει κτισθεί μία παράνομα βίλα στην όχθη της.
Όπως θα κατάλαβες ησουν πάρα πολύ κοντά να τις γνωρίσεις!!! Αφού η μεγάλη είναι σχεδόν δίπλα στο δρόμο του Αγ. Μερκουρίου, μια διασταύρωση πριν τις ταβέρνες... Μα όταν δεν ξέρεις την περιοχή;
Έτσι καλή μου φίλη δεν έχεις παρά να πάρεις την παρέα σου και να ανεβείτε στο βουνό, στη περιοχή του Μόλα και κάποιο δειλινό, ίσως, να ζήσεις την μαγεία και να δεις τα ελάφια να πίνουν νερό από τις εκεί πηγές, μια και στο Μπελέτσι δεν καταβαίνουν τακτικά.
Φιλικά σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 19:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά, βέβαια, πήγαμε να φάμε σε μία συμπαθητική ταβέρνα προς τον Αγιο Μερκούριο.

Aν μιλάς για το μικρό ταβερνείο που είναι δίπλα στον Αγιο Μερκούριο...είναι το στέκι μου... Η καλύτερη κατάληξη μετά από ώρες ατέλειωτης πεζοπορίας στο κατσιμίδι...και με τα χιόνια, πρώτο τραπέζι πίστα στο τζάκι (παρεπιπτόντως τα κέρατα αυτά είναι από τα πολύ παλιά χρόνια και δεν τα έχουν σκοτώσει εκείνοι.Οι άνθρωποι που το έχουν είναι πολλοί καλοί και αποδεδειγμένα φιλόζωοι...αρκεί να δει κανείς τις γάτες και τους σκύλους που έχουν... Απορώ πως είπε ο endorama ότι είχαν σκοτώσει μια αλεπού και της είχαν κόψει την ουρά... Μπορεί να το έκανε κάποιος άλλος κυνηγός που κάθισε εκεί να φάει...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 20:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απορώ πως είπε ο endorama ότι είχαν σκοτώσει μια αλεπού και της είχαν κόψει την ουρά
δεν νομιζω να ειπα κατι τετοιο

παρακαλω να επανελθετε στην ταξη και θα σας παρακαλουσα να μην βαζετε ιδεες για πραγματα που δεν ειπα


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 20:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την αλεπού ανέφερε ο φίλος dolixopodos, κάπου στην σελ. 7 του topic


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 20:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτου γμτ! Πάλι έξω έπεσα!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 20:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους... Χειμώνας
Σύμφωνα με προβλέψεις της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας αναμένεται απόψε το βράδυ επιδείνωση του καιρού με βροχές και χιόνια στα ορεινά... Λέτε να δούμε την Πάρνηθα χιονισμένη αύριο το πρωί ; Προσωπικώς το εύχομαι...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apollo_hellas
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 22:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo_hellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα άνθρωποι!!!!
σας προτείνω ανεπιφύλακτα μια βόλτα με ποδήλατο στα κτήματα του ελληνικού λαου.ελπιζω να καταλβενετε για πια κτήματα μιλάω!!!!
έχει τρομερές διαδρομές είναι τεραστία έκταση και γι΄αυτο προτείνω ποδηλατο.ο τύπος γνώριζε τι εκανε.δεν έχτισε την κατοικία του στα τυφλά.
κάντε μια βόλτα και θα με θυμηθείτε!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy