ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΜΕΣΟΤΗΣ & EΠIKOINΩΝΙΑ........ΩΡΑ : MHΔΕΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 22:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να πεις ΟΧΙ ειναι δυσκολο ..αλλα το ιδιο δυσκολο ειναι να δεχτεις ΚΙ ενα ΟΧΙ ..Γιατι ενα ΟΧΙ ΜΟΙΑΖΕΙ να υπονοει παντα μια σκλιροτιτα η μια αποριψη(( εγω ετσι το βιωνο ΕΓΩ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΟΙ αν8ρωποι ...ΠΟΛΥ συχνα υποχρεωΝομαστε να ποΥμε ΝΑΙ ενΩ στιν οΥσια 8ελαμε να ποΥμε ΟΧΙ! και ετσι συμετεχοYμε σε κατι ποY ευχαριστιομαστε πολυ λιγο εως κα8ολου.<< πολυ κουραστικο αυτο>>ΚΑΙ ολα αυτα για να μιν φανουμε αγενεις, αχαριστοι,ακαταδεχτοι. ΞΕΧΝΑΜΕ?? ΟΤΙ ΕΧΟυΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο ΟΧΙ??? ΣΕ οτι αφορα εμαs, στο προσwπο μας η στον χρονο μας.ΤΟ να λεμε ΝΑΙ απο υποχρεωση η απο φοβο αποριψης αν το καλοσκεφτει καπιος ειναι χαζο...και παραλογο....((ελα ομΩς για κινον που το Βιωνει ειναι εκσερετικα δυσκολο!ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΜΑΣ ΥΠΟβιβαζεικαι ειναι αδικο και για τοus αλλους. ΤΟ να εισαι παρον μονο με το σΩμα ..ενω το μυαλο και ι Ψυχι 8ελουνε κατι αλο ειναι πολυ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΑΣ αλλα κοροιδεΥουμε και τοΥς αλλους(( εμεσα))..ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΕ εσΘιματα ενοχης λεγονταΣ τοΥΣ ΟΧΙ!! 8α ηταν καλο να τους λεμε αμεσως αυτο που ΝΙΟΘΟΥME


Edited by - 8odwris on 25/10/2003 19:27:57

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 23:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8A 8ELA POLY TIS APOPSEIS SAS ..ΟΣΟ αναφορα το κοματι αυτο τις επικοινονιας τις αμεσοτιτας.........

todoR

Edited by - 8odwris on 28/09/2003 00:00:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 00:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ¨ΕΚΑΝΑ ΛΑ8ΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟΤΕΡΟ ΣΗΜΑΔΙ ΔΥΝΑΜΗΣ.................

todoRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 02:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΙΣΚΟΜΕ ΚΑΙ εδω ......http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2140

todoRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 13:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ 8Α πρεπει να συμφονουμε παντα με τοΰς αν8ρωπους?? προκιμενου να διατιρισουμε τιν αγαπι και τον σεβασμο σε αυτους??? Ο ΚΑ8ΕΝΑΣ εχει μια πολυ προσοπικη αποψη για τον κοσμο..αλλα ασχετα με το πως βλεπουμε κατι, ΟΙ αν8ρωποι εχουν μεγαλιτερι αξια!!απ΄ οπιαδιποτε μεμονομενη ΓΝΟΜΗ!

todoRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 16:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
axm

todoRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 02:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ να μα8εις να ακους τους αλλους...ειναι Τεχνι ΜΙΑ τεχνι που πρεπει να την καλιεργουμε αδιακοπα.ΚΑΙ ΟΤΑΝ λεΩ να ακοΥμε δεν ενοω να ακουμε απλα τις λεΞεις που βγαζει καπιος απο το στομα του ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ κατι πολυ περισοτερο φιλοι μου περα ,απο τον σεβασμο που διχνεις και εχεις, ακουγοντας πραγματικα καπιον...ΤΟ σπουδεοτερο στιν εποκινονια ειναι να ακουμε! ....../ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΓΛΟΣΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ/..((( ΔΙΟΓΕΝΗς)))

todoR

Edited by - 8odwris on 11/10/2003 18:36:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 22:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ομορφο το τοπικ που ανοιξες θοδωρη,απλα να ξερεις οτι το παρακολουθω:)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 22:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ομορφο το τοπικ που ανοιξες θοδωρη,απλα να ξερεις οτι το παρακολουθω:)

Είδες Θοδωράκη?

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 23:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΛΙ! ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ μικρι φρασι που βγενει δυσκολα απο το στομα καπιου...Για καπιο λογο 8εωρουν καπιοι το δεν ξερω σαν,,προσοπικο μειονεκτιμα...μα!! ελεος!! δεν ειναι κακο να μιν κσερεις..Εγω προσοπικα¨ <<ΑΓΑΠω ΑΥΤΟυΣ ΠΟυ ΔΕΝ ΚΣΕΡΟυν ομως μισω! αυτουσ που ΔΕΝ 8ελοΥν να μα8οΥν....


todoRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 02:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρέσει που έχεις διάθεση προσέγγισης ρίχνοντας πολλά πέπλα και προσπαθώντας να φτάσεις βαθειά...
Με μια φράση "όπου μας παίρνει..."...
Χρειάζεται πολύ καλή ψυχική γόμωση ώστε κάποιος να είναι διατεθειμένος να λέει πολλά "όχι".
Όσο περισσότερο ανέτοιμος είναι κάποιος ψυχικά, τόσο περισσότερα "ναι" λέει στη ζωή του και τόσο περισσότερα αποδέχεται...
Αυτός που λέει τα περισσότερα "όχι" δε τα λέει γιατί είναι αντιδραστικός, αλλά γιατί μπορεί και πηγαίνει παραπέρα, πετάει ψηλότερα, άρα βλέπει καλύτερα...Μπορεί και πληρώνει το πεπρωμένο του, σιωπώντας και αφουγκράζοντας το όλο, γιατί υπάρχει όχι απο συνήθεια...
Υπάρχει για να αποδεικνύει την ανυπαρξία του, να αδειάζει τους ωκεανούς για να τους γεμίσει, να πεθαίνει για όλα όσα υπήρξε...γιατί γνωρίζει πως η Αλήθεια βρίσκεται στη στιγμή.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 01/10/2003 02:11:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 09:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι κακό να λες όχι. Ούτε ναι. Ούτε δεν ξέρω. Κακό είναι να λες κάτι που δεν πιστεύεις. Για τον οποιονδήποτε λόγο.Αλλά πάλι, υπάρχουν στιγμές που απαιτειται (από ευγένεια ή από φόβο μην πληγώσεις ανθρώπους) να είσαι λίγο πιο διαλλακτικός...στα όχι και τα ναι σου.

Τέλος πάντων εγώ δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος ή κάτι να σου επιβάλλει απόψεις και στάσεις, εξόν από τον ίδιο σου τον εαυτό. Μπορείς πάντα να διαφοροποιείσαι από τους άλλους , όταν η ηθική σου και η ψυχική σου ηρεμία το υπαγορεύει, και αν αυτή η διαφοροποίηση σημαίνει "εξοστρακισμό", ε και τι έγινε !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 12:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γεγονός πως σήμερα η σωστή επικοινωνία είναι πολύ δύσκολη και αιτία για τις «κακές» σχέσεις των ανθρώπων.

Για να μάθουμε να επικοινωνούμε σωστά θα πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτό.

Σίγουρα το να συμφωνούμε με όλους και όλα δεν μας προσφέρει τίποτα, το αντίθετο μάλιστα δείχνει πως υπάρχει έλλειψη προσωπικότητα και αδυναμία χαρακτήρα να υπερασπιστεί ο καθένας τον εαυτό του τις απόψεις του.

Το να ξέρεις να ακούς είναι κάτι πολύ βασικό γιατί σε βγάζει από τον κίνδυνο να παρερμηνεύσεις πράγματα και καταστάσεις ακόμα και να ευρύνεις το πνεύμα σου μαθαίνοντας από τον συνομιλητή σου.

Σεβασμός είναι από τα βασικότερα που πρέπει να κυριαρχεί σε κάθε επικοινωνία. Είμαστε ελεύθεροι να πούμε ότι θέλουμε αρκεί χωρίς όμως να θίξουμε ή να προσβάλουμε τον άλλον.

Του καθενός η άποψη άλλωστε είναι σεβαστή αλλά όχι αποδεχτή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 19:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΣΟΤΙΤΑ ΑΧ!! ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ !!ΕΣΑΣ?? ΚΑ8ΟΛΟΥ??? Ι ΜΙΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΕΒΕΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΜΕΣΟΙ ΣΤΟ 8ΕΜΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΟΤΙΤΑΣ?????????(( ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΙΣΤΙΤΕ εστω και λιγο))νομιζω οτι ΑΞΙΖΕΙ!!

todoR

Edited by - 8odwris on 05/10/2003 19:28:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 20:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες φίλε μου και πράγματι το ΟΧΙ το βλέπουμε κάπως αγενές ειδικά οι πιο ευαίσθητοι.Ίσως γι αυτό να εορτάζουμε κάθε χρόνο τέτοιο μήνα το ΟΧΙ γιατί μας φαίνεται πολύ δύσκολο να το προφέρουμε οι περισσότεροι.(Φυσικά οι τελευταίες γενιές πολιτικών πρέπει να έχουν το ίδιο πρόβλημα γι αυτό και αρέσκονται σε ΝΑΙ μετ α υποκλίσεων )
Εγώ φίλε μου ακολουθώ μια πιο ενδιάμεση τακτική,μπορεί να μην λέω πολλές φορές ένα απότομο και ξερώ όχι αλλά αποφεύγω επίσης και το εύκολο ΝΑΙ.Αυτό που λέω είναι οτι θα το ξανασκεφτώ.Αυτοί λοιπόν που θα ήθελαν να τους απαντήσω αμέσως ΝΑΙ είτε χάνουν την ηρεμία τους οπότε με βοηθούν να τους πώ το ΟΧΙ μια ώρα αρχίτερα είτε προσπαθούν να προσεγγίσουν τη θέση μου οπότε το ΝΑΙ μου είναι λιγότερο επώδυνο και πολλές φορές πιο επικερδές για μένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 22:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
......ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ειναι να ζιτισουμε απο καπιον βοι8εια ~ λες και αν ζιτισουμε βοι8εια 8α ριξουμε τα μοΥτρα μας η λες και 8α φανουμε αδυναμοι, και εχοΥμε μια ταση γενικος να τα ξεροΥμε ΟΛΑ ΠΡΟΚΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΙΝ ΖΙΤΙΣΟΥΜΕ ΒΟΙ8ΕΙΑ ΣΕ ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ! να ζιτισεις απο καπιον να σε βοι8ισει σε κατι!! ειναι ΑΝ8ΡΟΠΙΝΟ!!!!!

todoR

Edited by - 8odwris on 11/10/2003 18:30:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 18:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

todoRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 01:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα θελα πολυ την αποψη σας................................

TodοRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 09:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΠΑ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΗ ΜΕ ΤΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΧΙ...
ΠΛΗΓΩΣΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΟΧΙ ΜΟΥ Η ΜΕ ΤΑ ΝΑΙ.

ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΑΘΩ...

ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΠΑ....
Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΛΗΓΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΛΗΓΩΝΟΥΝ...
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ....

ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΧΙ ????????
ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑΙ ????

ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.
ΑΣ ΤΑ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΓΛΥΚΟ ΠΡΩΙΝΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 16:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sory αλλα εισαι εκτος θεματος

TodοRΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy