ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 22:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[...σε μια Αθηνα που εχει ερημωσει αφου ολοι την εχουν ξεκινησει για τις διακοπες τους. Ενας διαρρηκτης εισβαλει σε μια τριωροφη πολυκατοικια, που οι ενοικοι του εχουν εγκαταλειψει για λιγες μερες. Εισβαλλει στα μυστικα τους, μαθαινει τα αποκρυφα ονειρα τους ενω αυτοι παραλληλα βρισκονται προς την αναζητηση τους. Παρακολουθουμε λοιπον τις διαφορετικες ιστοριες των ηρωων, οι οποιοι περιμενουν, αυτες τις αγιες μερες, ενα θαυμα, διαφορετικο για τον καθενα.]


morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 16:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εγινε το θαυμα πραγματικα, και απολαυσαμε επιτελους μια ολοκληρωμενη ελληνικη ταινια μακρια από τις χαρωπες και ελαφριες συμβάσεις του ελληνικού κινηματογράφου του 60-70, μακρια όμως και από τον κουλτουροαχταρμα της δεκαετίας του 80. ο δεκαπενταυγουστος είναι τόσο ελληνική ταινία όσο και παγκόσμια. δεν μπορώ να περιγράψω τον ενθουσιασμό με τον οποίο υποδέχτηκαν τη ταινία αυτή σε ένα φεστιβαλ στην αγγλία που ήμουν παρών. για μένα μαζί με το αυτή η νύχτα μένει, οι καλύτερες ταινίες του συγχρονου ελληνικού κινηματογράφου.

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 00:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

morph αναφέρεις 2 ταινίες, τις οποίες δεν έχωκαταφέρει να δω ακόμη αν και τις έχω λατρέψει από το soundtrack και μόνο..... Τελικά μάλλον θα πρέπει να κάνω έναν κόπο να τις δω....


Ε;;;

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 01:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Ούτε κι εγώ έχω δει ακόμα τον δεκαπεντάυγουστο.
Ξέρει κανείς αν έχει βγει σε βίντεο ή dvd;

Αν κρίνω πάντως από το συσχετισμό που κάνει ο morph με το "αυτή η νύχτα μένει", που συμφωνώ απόλυτα πως είναι καταπληκτική ταινία, πρέπει να είναι καλή και η αναφερόμενη.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 15:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ο δεκαπενταυγουστος και το αυτή η νύχτα μένει κυκλοφορούν και σε vhs και σε dvd. ο δεκαπενταυγουστος, μάλιστα, στην έκδοση για dvd έχει και αρκετά extras,πράγμα ασυνήθιστο για ελληνική κυκλοφορία.
φαντάζομαι οτι τα βρίσκεις χωρις κανένα πρόβλημα στα συνοικιακά dvd-αδικα. εγω παντως τα αγόρασα. παραείναι καλά για να μην τα έχω.

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 20:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ morph.

Βρήκα λοιπόν τι θα κάνω Παρασκευή βράδυ...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 00:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περιμένω γνώμη!!!

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 15:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.atraktos.net/article.asp?cat=10&article=1083

EIXA EΤΟΙΜΑΣΕΙ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ....ΜΕΤΑ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ PC..+ΤΟ ΕΧΑΣΑ...ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ.-
ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝ/ΦΟΥ
....ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΑΙΝΙΑ
(...ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ...)

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ-ΡΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 19:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την είδα μόλις τώρα...
Για Ελληνική ταινία οφείλω να ομολογήσω ότι είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Η σκηνοθεσία για τα ελληνικά δεδομένα χρήζει πολλών επαίνων. Ίσως ένα από τα λίγα δείγματα καλού ελληνικού κινηματογράφου.

Παρόλα αυτά ο Δεκαπενταύγουστος αποτελεί μια ταινία χαρακτήρων που κατά τη γνώμη μου απαιτούσε ένα καλύτερο cast. Προσωπικά απέτυχε να με αγγίξει η ταινία τόσο όσο πραγματικά θα ήθελε.

Εν κατακλείδι: προτείνεται!

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 10:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμενα το καστ μου φανηκέ όχι απλα επαρκές αλλά και πολύ καλό. μοναδική εξαίρεση το ντουμπλαρισμα στις φωνές των παιδιών ιδιαίτερα του αγοριού. απλά Α-Ν-Ε-Π-Ι-Τ-Ρ-Ε-Π-Τ-Ο για μια τοσο προσεγμένη παραγωγή. απορω πως το αφησαν να περασει ετσι...

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 03:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η omega , δεν έχω κανένα πρόβλημα να εκφέρω την γνώμη μου για πράγματα τα οποία μου αρέσουν ή όχι....πόσο μάλλον για τον κινηματογράφο τον οποίο λατρεύω τόσο!!!Έξαλου δεν μπορούν να συμφωνούν όλοι με όλους, κάποιοι θα δυσαρεστηθούν αναπόφευκτα!

Η ταινία "Δεκαπευταύγουστος"αν και μου τράβηξε ιδιαιτέρως την προσοχή γιατί είχε ένα εκπληκτικό trailer, όταν τελικά την είδα απογοήτευτικα γιατί ένιωσα πως κάπου - κάπως - κάποιος με είχε εξαπατήσει (εννοώντας για την διαφήμιση της ταινίας).Όμως ωφείλω να παραδεχτώ πως είχε κάποιες καλές σκηνές (ίσως και ο λόγος ενος τόσο καλού trailer) όμως κατά τα άλλα δεν μου άφησε τίποτα! Και το καστ δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα!!! Αν και δεν είμαι οπαδός του ελληνικού σύγχρονου κινηματογράφου (έχω δει ελάχιστες που θεωρώ καλές όπως το safe sex για παράδειγμα)θα έλεγα πως απλά ήταν μία προσπάθεια που θα μπορούσε να γίνει κάτι καλό αλλά που κατά την αποψή μου δεν πέτυχε και τόσο!Έχω δει αρκετές ταινίες που έχουν θέμα τους διαφορετικές καταστάσεις αλλά αυτή έδειχνε πως δεν είχε σεναριακό δέσιμο!!!!! Και για να μην φανώ απόλυτη θα προτιμούσα να πω πως περίμενα περισσότερα όταν ειδικά η διαφήμιση υπόσχεται τόσα πολλά!!!
Ευχαριστώ ...Φιλικά............

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy