ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Η Συμμαχία !!! και τα υπονοούμενα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Astral_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 11:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astral_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετοί θέλω να πιστεύω πως πήγαν και είδαν αυτό το έργο στον κινηματογράφο...

Περίεργη υπόθεση, μία σαλάτα δηλ. με πολλά εφέ, τρανταχτούς χαρακτήρες και πάρα πολλά υπονοούμενα, αν δεν είμαι ο μόνος που τα είδε και αν αυτά που είδα δεν είναι αυτά που κατάλαβα...

Τέλος πάντων, μασωνικά σύμβολα, περίεργα πρόσωπα και αυτό που στο τέλος της ταινίας μου έκανε μία πάρα πολύ μεγάλη εντίπωση είναι ο διάλογος του Τομ Σόγιερ με τον Άλεν (Κόννερι)...

Αν δεν την είδατε να πάτε να την δείτε και αν την είδατε να την ξαναδείτε αλλά τον κάθε ήρωα να τον ταυτήσετε με την χώρα που τον αντιπροσωπεύει... Θα δείτε κάποια άλλα πραγματάκια...

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 13:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ .. μυστική ομάδα με υπερδυνάμεις και ανώτερη τεχνολογία..!!!

τι μου θυμίζει ...τι μου θυμίζει....

Γιώργος
.. Ε ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 23:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά καλησπέρα...

Την γνώμη μου για την ταινία, την έχω αναπτύξει ήδη στο θέμα "Τί το ήθελα..." Πάντως μπράβο. Αυτή ήταν μια λεπτομέρεια που είχα ξεχάσει. ΝΑ ένα διάβήτης με κάτι χάρακες πάνω στην πόρτα, της αίθουσας που συσκεύτηκαν για πρώτη φορά....

Τώρα αυτό που λες για ανάλυση της ταινίας, σε άλλο επίπεδο έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον...

Αν θυμώμουν κιόλας την καταγωγή του καθενός.....

Δρ. Τζέκιλ & Μίστερ Χάιντ = Αγγλία

Μόνο αυτό θυμάμαι...... Αν μπορεί κανείς άλλος να βάλει κάτι παραπάνω, μπας και βγάλουμε άκρη από αυτό το ανεκδιήγητο έργο.....

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Astral_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 13:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astral_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλό μήνα...

Ας τα πάρουμε απο την αρχή...

1. Allan Quatermain - Αγγλία
Ένας χαρακτήρας που πρωτοεμφανίστικε στο βιβλίο του H. Rider Haggard... Και το βιβλίο ονομαζόταν King Solomon's Mines...
Ο κεντρικός ήρωας είναι αυτός που στο βιβλίο ανακαλύπτει το τάφο του βασιλιά Σολωμόντα... Ο ίδιος ειπύρχε στ'αλήθεια γεννήθηκε το 1815 και παίθανε το 1886...
Περισσότερες πληροφορίες :
http://www.sat.quarterman.org/who/allanquatermain.html

2. Tom Sawyer - ΗΠΑ
Ο χαρακτήρας του Mark Twain πάρα πολύ αγαπιτός στην Αμερική, έχουν γυρηστεί και διάφορα έργα γύρω απο το ήρωα αυτον... Τώρα αν έγεινε πράκτορας των ΗΠΑ και πότε είναι μία αλλη ιστορία...
Περισσότερες πληροφορίες :
http://etext.lib.virginia.edu/railton/tomsawye/tomhompg.html

3. Rodney Skinner ο Αόρατος Άνθρωπος - Αγγλία

Δεν έχω βρεί κάτι για τον χαρακτήρα αυτόν, αν και για το κανονικό
έργο "Ο Αόρατος Άνθρωπος" είναι του H. G. Wells...

Περισσότερες πληροφορίες :
http://www.kirjasto.sci.fi/hgwells.htm

4. Dr. Jekyll and Mr. Hyde - Σκοτία

Απο το νούβελα του Robert Louis Stevenson... Είναι βασικά μία πιγμή στην διπλή προσωπικότητα...

Περισσότερες πληροφορίες :
http://www.bartleby.com/people/StvnsnR.html

5. Captain Nemo - Γαλλία
Ο κλασικότατος ήρωας του Ιούλιου Βερν... 20,000 λέβγες κάτω απο την επιφάνια της θάλασσας... Διαβάστε το

Περισσότερε πληροφορίες :
Αμέτριτες σελίδες στο νετ.

6. Dorian Grey - Αγγλία

Δημιούργημα του Oscar Wilde...

Περισσότερες πληροφορίες :
http://www.cmgww.com/historic/wilde/

7. Mina Harker - Αγγλία

Περίεργο πρόσωπο βασικά δεν βρήκα τον λόγο που είναι στην Συμμαχία...
;;;

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 13:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εμένα φίλε Astral η Mina Harker μου θύμισε μια άλλη Mina (Murray ή Elisabeta) που την έπαιζε η Winona Ryder στο Dracula του Coppola.
Όσο για την υπόθεση ας μην ξεχνάμε ότι η ιδέα της league είναι παρμένη απο Κόμικ που έχει κυκλοφορήσει και μέσα απο το ένθετα της Ελευθεροτυπίας 9.

ΥΓ. Συγνώμη για την καθυστεριμένη απάντηση αλλά μόλις χτές είδα την ταινία.

Edited by - omega on 15/11/2003 13:43:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy