ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ένας ασυνήθιστος οραματισμός - Κοσμική Χορδή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 15:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγο της συζήτησης για τον Άλιστερ τον Κρόουλι, αποφάσισα να κάνω έναν μικρό διαλογισμό πάνω στην "Επίκληση του Ώρου" του. Τολμώ να πω ότι αυτή η επίκληση δείχνει μια καθόλου αντιπροσωπευτική πλευρά του "καλού" θεού Ώρου. Να φανταστείτε, τελειώνει με τη φράση "Horus, Avenger!" δηλαδή "Εκδικητή!". Περισσότερο με πολεμικό εμβατήριο ορκ μου μοιάζει. Λοιπόν, όπως πάντα επέλεξα την, κατά τη γνώμη μου, πιο καλή φράση για διαλογισμό, δηλαδή "Strike, strike the master Chord!".
Όπως και να'χει, άρχισα. Μετά από λίγο εμφανίστηκαν οι πρώτες σειρές από εικόνες, πιο ζωντανές απ'ότι συνήθως, ενώ αντί να τις παρακολουθώ όπως συνήθως, έπαιρνα μέρος. Στην αρχή ήταν, για κάποιον περίεργο λόγο, σαν πεδίο μάχης από τον μεσαίωνα, αλλά πιο τρομακτικό. Φωτιές υπήρχαν παντού, βαρβαρότητα κλπ. Μέχρι που, μέσα σ'αυτό το χάος, είδα ένα δρομάκι στην άκρη του τοπίου, ένα πολύ φωτεινό δρομάκι. Πήγα προς τα εκεί, και μόλις το διέσχισα, βρέθηκα σ'έναν όχι εύκολα προσδιοριζόμενο χώρο. Δεν ήταν φωτεινός, σκοτεινός ή κάτι τέτοιο, είχε μεν μια γαλάζια απόχρωση, αλλά σαν να μην ήταν πραγματικός χώρος. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, τέλος πάντων. Εκεί συνάντησα μια μακάρια Θεά και μια τεράστια ουράνια Χορδή, η οποία δεν νομίζω ότι είχε καμιά σχέση με τη χορδή της επίκλησης (δεν ξέρω πάντως). Σημείωση, μέχρι τώρα δεν είχα κατανοήσει ακριβώς τη θεωρία των "δονήσεων", πώς ακριβώς λειτουργούσαν, αλλά την αποδεχόμουν.
Στη συνέχεια αυτή μου εξήγησε πως αυτή ήταν η Κοσμική Χορδή και πως όλα δημιουργούνται μέσω αυτής. Από το πώς την χτυπά κανείς εξαρτώνται οι κοσμικές δονήσεις που θα εκπέμψει, καθώς και το τί θα δημιουργηθεί. Η Θεά πλησίασε απαλά το χέρι της στη χορδή χωρίς να την αγγίξει και αυτή δονήθηκε ανεπαίσθητα εκπέποντας έναν πολύ απαλό ήχο, ο οποίος δυνάμωνε συνεχώς. Στην αρχή ένιωθα την καρδιά μου να "ανοίγει" και να δημιουργείται, μέσα στο όραμα, κάτι σαν ουράνια έκσταση. Όσο δυνάμωνε, τόσο ανταποκρινόταν η φύση την οποία έβλεπα σαν σε διόραση (μέσα στο όραμα είπαμε. Μπερδεμένο, ε?). Τα φυτά μεγάλωναν, πρασίνιζαν, το στοιχείο του νερού κυριαρχούσε και γενικώς η φύση οργίαζε. Αργότερα η Θεά αποτραβήχτηκε και ήρθε από το πουθενά κάποιος σαν το Θεό Άρη που χτύπησε άγρια με ένα σφυρί τη Χορδή. Ένας δυνατός, τραχύς και βάρβαρος ήχος αντήχησε και φωτιές κατέστρεψαν ό,τι είχε δημιουργηθεί από την προηγούμενη δόνηση. Όλα εξαφανίστηκαν εκτός από τη Θεά, που άρχισε να γεμίζει σταδιακά με το πιο λευκό φως. Μου είπε κάτι σαν "Είδες την αστρική χορδή με τον τρόπο που μπορεί να τη δει άνθρωπος, αφού στην πραγματικότητα δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, και ήρθε η ώρα να φύγεις." Το φως είχε γίνει τόσο δυνατό που με τύφλωνε και δεν μπορούσα να δω τίποτ'άλλο. Ένιωσα μια δίνη να με τραβάει προς τα πίσω και είδα οράματα με εκπληκτική ταχύτητα. Πέρασα από το ακασικό στοιχείο του Πνεύματος, από τη Φωτιά, τον Αέρα, το Νερό, τέλος τη Γη και άνοιξα τα φυσικά μου μάτια. για κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου δεν ήξερα ποιος,πότε και πού ήμουν. Προφανώς κάποια από τα ερωτήματά μου απαντήθηκαν μετά από αυτό.

Σημείωση 1) Τονίζω ότι δεν νομίζω ότι η όλη ιστορία έχει άμεση σχέση με την επίκληση του Κρόουλι,αφού το όλο ύφος ήταν εντελώς διαφορετικό και ο Ώρος πουθενά.
Σημείωση 2) Συνήθς δεν τα κοιτάω, αλλά μετά είδα ότι ήταν πλανητική ώρα του Ερμή. Από 'δω και μπρος θα τα παρακολουθώ περισσότερο!


Εξήγηση, σχόλια κανείς????

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 19:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα:)

κυματα στοχασμων,σκεψεις που τρεφουν δονησεις,εγνοιες πριν την καταιγιδα και φως μετα το τελος των παλμων.

ολα σε μια χορδη/σκεψη ,ακομη και στην εσωτερικη διαρκεια γαληνης....

..αρκει μια αρνητικη σκεψη για να φερει τα πανω-κατω,του ειναι σου ,κανοντας ολοκληρο τον κοσμο σου ,ενα "πεδιο μαχης".

αρκει μια σκεψη για να ταραξει την ισορροπια ,την συμπαντικη ,μια αποφαση μισους/εκδικησης ,για να ταραξει το ολο...

μια προταση ,την ωρα του θυμου..επικληση μενους και τιμωριας..σε προσωπο η καταστασεις και ...η δονηση θα ειναι τετοια που ισως πραγματοποιηθει...

συγνωμη αν δεν μπορω να το εκφρασω καλυτερα,απλα αυτο που θελω να πω ειναι πως αυτο που σκεφτομαστε ,αν το πουμε με λογια την στιγμη οργης η μισους..τα κυματα δονησεων θα ειναι τετοια που θα ταραξουν την χορδη του συμπαντος.

δεν ξερω αν μπορεσα εστω και λιγουλακι να αισθανθω εκεινα που σκεφτοσουν ,απλα προσπαθησα:)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 11:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟ ΜΑΝΟ.ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ.ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠ'ΤΟ ΝΑ ΒΙΩΝΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΘΥΜΙΘΕΙΣ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΕΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 20:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει κανείς εδώ βιώσει κάτι παρόμοιο ώστε να το μοιραστεί μαζί μας?
Αφού πολλοί εδώ μέσα ασχολούμαστε λίγο-πολύ με το διαλογισμό, υποθέτω...

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 01:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λόγο της συζήτησης για τον Άλιστερ τον Κρόουλι, αποφάσισα να κάνω έναν μικρό διαλογισμό πάνω στην "Επίκληση του Ώρου" του. Τολμώ να πω ότι αυτή η επίκληση δείχνει μια καθόλου αντιπροσωπευτική πλευρά του "καλού" θεού Ώρου. Να φανταστείτε, τελειώνει με τη φράση "Horus, Avenger!" δηλαδή "Εκδικητή!". Περισσότερο με πολεμικό εμβατήριο ορκ μου μοιάζει. Λοιπόν, όπως πάντα επέλεξα την, κατά τη γνώμη μου, πιο καλή φράση για διαλογισμό, δηλαδή "Strike, strike the master Chord!".
Όπως και να'χει, άρχισα. Μετά από λίγο εμφανίστηκαν οι πρώτες σειρές από εικόνες, πιο ζωντανές απ'ότι συνήθως, ενώ αντί να τις παρακολουθώ όπως συνήθως, έπαιρνα μέρος. Στην αρχή ήταν, για κάποιον περίεργο λόγο, σαν πεδίο μάχης από τον μεσαίωνα, αλλά πιο τρομακτικό. Φωτιές υπήρχαν παντού, βαρβαρότητα κλπ. Μέχρι που, μέσα σ'αυτό το χάος, είδα ένα δρομάκι στην άκρη του τοπίου, ένα πολύ φωτεινό δρομάκι. Πήγα προς τα εκεί, και μόλις το διέσχισα, βρέθηκα σ'έναν όχι εύκολα προσδιοριζόμενο χώρο. Δεν ήταν φωτεινός, σκοτεινός ή κάτι τέτοιο, είχε μεν μια γαλάζια απόχρωση, αλλά σαν να μην ήταν πραγματικός χώρος. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, τέλος πάντων. Εκεί συνάντησα μια μακάρια Θεά και μια τεράστια ουράνια Χορδή, η οποία δεν νομίζω ότι είχε καμιά σχέση με τη χορδή της επίκλησης (δεν ξέρω πάντως). Σημείωση, μέχρι τώρα δεν είχα κατανοήσει ακριβώς τη θεωρία των "δονήσεων", πώς ακριβώς λειτουργούσαν, αλλά την αποδεχόμουν.
Στη συνέχεια αυτή μου εξήγησε πως αυτή ήταν η Κοσμική Χορδή και πως όλα δημιουργούνται μέσω αυτής. Από το πώς την χτυπά κανείς εξαρτώνται οι κοσμικές δονήσεις που θα εκπέμψει, καθώς και το τί θα δημιουργηθεί. Η Θεά πλησίασε απαλά το χέρι της στη χορδή χωρίς να την αγγίξει και αυτή δονήθηκε ανεπαίσθητα εκπέποντας έναν πολύ απαλό ήχο, ο οποίος δυνάμωνε συνεχώς. Στην αρχή ένιωθα την καρδιά μου να "ανοίγει" και να δημιουργείται, μέσα στο όραμα, κάτι σαν ουράνια έκσταση. Όσο δυνάμωνε, τόσο ανταποκρινόταν η φύση την οποία έβλεπα σαν σε διόραση (μέσα στο όραμα είπαμε. Μπερδεμένο, ε?). Τα φυτά μεγάλωναν, πρασίνιζαν, το στοιχείο του νερού κυριαρχούσε και γενικώς η φύση οργίαζε. Αργότερα η Θεά αποτραβήχτηκε και ήρθε από το πουθενά κάποιος σαν το Θεό Άρη που χτύπησε άγρια με ένα σφυρί τη Χορδή. Ένας δυνατός, τραχύς και βάρβαρος ήχος αντήχησε και φωτιές κατέστρεψαν ό,τι είχε δημιουργηθεί από την προηγούμενη δόνηση. Όλα εξαφανίστηκαν εκτός από τη Θεά, που άρχισε να γεμίζει σταδιακά με το πιο λευκό φως. Μου είπε κάτι σαν "Είδες την αστρική χορδή με τον τρόπο που μπορεί να τη δει άνθρωπος, αφού στην πραγματικότητα δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, και ήρθε η ώρα να φύγεις." Το φως είχε γίνει τόσο δυνατό που με τύφλωνε και δεν μπορούσα να δω τίποτ'άλλο. Ένιωσα μια δίνη να με τραβάει προς τα πίσω και είδα οράματα με εκπληκτική ταχύτητα. Πέρασα από το ακασικό στοιχείο του Πνεύματος, από τη Φωτιά, τον Αέρα, το Νερό, τέλος τη Γη και άνοιξα τα φυσικά μου μάτια. για κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου δεν ήξερα ποιος,πότε και πού ήμουν. Προφανώς κάποια από τα ερωτήματά μου απαντήθηκαν μετά από αυτό.

Σημείωση 1) Τονίζω ότι δεν νομίζω ότι η όλη ιστορία έχει άμεση σχέση με την επίκληση του Κρόουλι,αφού το όλο ύφος ήταν εντελώς διαφορετικό και ο Ώρος πουθενά.
Σημείωση 2) Συνήθς δεν τα κοιτάω, αλλά μετά είδα ότι ήταν πλανητική ώρα του Ερμή. Από 'δω και μπρος θα τα παρακολουθώ περισσότερο!


Εξήγηση, σχόλια κανείς????

-ΥΗVH
Light in extension


ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΟΥ ΣΩΜΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ;ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΣΚΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ;ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ,ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ ΔΗΛΑΔΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 13:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΟΥ ΣΩΜΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ;ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΣΚΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ;ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ,ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ ΔΗΛΑΔΗ.

Όχι, όχι, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Δυστυχώς, δεν έχω ακόμα καταφέρει πλήρη αστρική προβολή.
Δεν πρόκειται για μια συγκεκριμένη μέθοδο, αν και άκουσα στο φόρουμ κάτι για "κατευθυνόμενο οραματισμό" ή κάπως έτσι.
Αυτό που κάνω είναι σχετικά home-made μέθοδος, αλλά υπάρχει κάποια παρόμοια που θα σου πω.
Πρώτα απ'όλα, υπάρχει η πεποίθηση στον Εσωτερισμό ότι αν διαλογιστείς πολύ πάνω σε κάτι, τότε από κάποιο σημείο και μετά θα έχεις συνειδητή πρόσβαση στις ιδέες και τα συναισθήματα που γεννήθηκαν χάρη σε αυτό το "κάτι." Π.χ., αν διαλογιστείς πολύ σε μια κάρτα ταρώ, ιδιαίτερα από τη μεγάλη αρκανα, θα δεις εικόνες, ίσως και ήχο, σαν οραματισμό, ακουμπώντας την ελαφρά στο μέτωπό σου. Έτσι θα έχεις πρόσβαση στο διαλογισμό που συνδέθηκε με αυτήν την κάρτα στο παρελθόν.
Η μικρή μου πείρα μου λέει πως αυτό μπορεί να γίνει και με διαλογισμό πάνω σε συγκεκριμένες φράσεις ή ήχους.
Δεν νομίζω ότι τα εξήγησα καλά, μακάρι να υπήρχε εδώ μια ΑΤΜΑ να μας τα εξηγήσει...

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 21:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΙΣ Η ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΠΟΣΑ ΕΙΔΗ ΤΑΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 10:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτα απ'όλα, υπάρχει η πεποίθηση στον Εσωτερισμό ότι αν διαλογιστείς πολύ πάνω σε κάτι, τότε από κάποιο σημείο και μετά θα έχεις συνειδητή πρόσβαση στις ιδέες και τα συναισθήματα που γεννήθηκαν χάρη σε αυτό το "κάτι."

Φίλε YHVH,

Η συνειδητή πρόσβαση θα είναι σε ιδέες και συναισθήματα που κάποιος δημιουργεί με το διαλογισμό του ή σε ιδέες και συναισθήματα που πραγματικά υπάρχουν στον αστρικό κόσμο και στα οποία έχουμε όλοι πρόσβαση;

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 16:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω ακριβώς, αλλά έτσι εξηγείται το ότι μετά από μαρκύ διαλογισμό σε κάτι παίρνεις σωστές πληροφορίες γι'αυτό.
Δεν τα ξέρω καλά αυτά, μόνο εμπειρικά. Πάντως είναι κάτι πολύ συχνό σε αυτούς που διαλογίζονται με εικόνες.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 02:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΠΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΙΣ Η ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΠΟΣΑ ΕΙΔΗ ΤΑΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 16:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΜΠOΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΙΣ Η ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΠΟΣΑ ΕΙΔΗ ΤΑΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.





Πιάνει περίπου μισή με μία ώρα.
Δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικιωμένος με τα ταρώ, πρόσφατα άρχισα, αλλά το αγαπημένο μου είναι το Golden Dawn Tarot Deck. Toυ Άλιστερ Κρόουλι, το "Θωθ", με δυσκολεύει πολύ και δεν το καταλαβαίνω καλά στο νηπιακό στάδιο που βρίσκομαι. Αυτή η "κατάσταση" είναι απλά οραματισμός, που σημαίνει ότι απλά παρακολουθώ τα γεγονότα, καθώς και μια προδιαγεγραμμένη πορεία.


-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 01:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΥHVH ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΕΛΥΣΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akenaton
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 12:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8a htan dynaton na mas perigrapseis tin diadikasia kai to pws pragmatopoihte aytos o dialogismos?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 22:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαρίστως, αν επιτρέπουν και οι συντονιστές...
Λοιπόν?

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 22:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
8a htan dynaton na mas perigrapseis tin diadikasia kai to pws pragmatopoihte aytos o dialogismos?

quote:
Ευχαρίστως, αν επιτρέπουν και οι συντονιστές...
Λοιπόν?

Φίλε YHVH,

Εκμαιεύοντας τη σιωπή των συντονιστών ως αποδοχή, θα σου πρότεινα να μας περιγράψεις το διαλογισμό.

Αν, πάλι, κρίνεις ότι δεν είναι σκόπιμο ή ωφέλιμο να αναφερθείς δημόσια σε αυτόν, αν έχεις την καλοσύνη, στείλε μου ό,τι στοιχεία μπορείς με e-mail.

Ευχαριστώ

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 06:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aφού δεν πρόκειται σε καμμία περίπτωση να υπάρξει οποιοσδήποτε κίνδυνος για αυτόν που θα τον δοκιμάσει, θα τον περιγράψω.
Αλλά μην αγχώνεστε, απλά μια μορφή διαλογισμού είναι.
Για αρχή, κάθεστε σε στάση διαλογισμού, όποια κι αν είναι αυτή.
Έχετε δίπλα σας το "αντικείμενο μελέτης", ας πούμε μια κάρτα ταρώ. Μια και το'φερε η κουβέντα, με βολεύει ιδιαίτερα το golden dawn tarot deck.
Χαλαρώνετε και ηρεμείτε το μυαλό σας, "χαλαρώνοντας" τον ειρμό των σκέψεων ώστε να μείνουν λίγες.
Παίρνετε στο χέρι την κάρτα και,. ΧΩΡΙΣ πολλή σκέψη ή προσπάθεια να δείτε "μέσα της", απλά την "σκανάρετε" από πάνω μέχρι κάτω μέχρι να έχει εντυπωθεί στο μυαλό σας.
Μόλις νιώσετε ΑΠΟΛΥΤΑ οικείος/α με την κάρτα, τοποθετήστε την απαλά στο μέτωπό σας, στο τρίτο μάτι, και κλείστε τα μάτια. Αν έχετε προηγουμένως απομονώσει καθε ξένη σκέψη, ένας οραματισμός θα ξεπηδήσει. Αφεθείτε χωρίς πολύ σκέψη στις εικόνες.

Δεν εννοώ ότι ξαφνικά θα ξεπηδήσει μια κινηματογραφική ταινία μπροστά στα μάτια σας, κάτι σαν φαντασίωση/ονειροπόλημα είναι, αλλά μπορεί να πει πολλά! Περιμένω τις εντυπώσεις σας!

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy