ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 SANTA SANGRE = ΑΓΙΟ ΑΙΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 02:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολλές φορές έχω αναφερθεί σε αυτή την αριστουργηματική ταινία... δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιος φίλος που να την έχει δει.. για να μου πει την άποψή του γι αυτή... Εγώ πραγματικά δεν έχω λόγια για να εκφράσω τί μου έχει αφήσει η συγκεκριμένη... Θεωρώ πάντως πως είναι ένα .... δεν ξέρω.. με τα λόγια θα μιλήσω τόσο φτωχά!!! προτιμώ να ακούσω εσάς...

Καθώς εάν υπάρχει κάποιος που να ξέρει που μπορώ να την βρω ....

Καλώ να την δείτε έστω μία φορα...



Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 02:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 02:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 02:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 17:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε-η ssmoriειδα χθες την ταινεια και νομιζω πως ειναι αρκετα<ψυχωτικο >εργο.Αν καταλαβα καλα περιγραφει την αναππτηξη της ψυχωσης ενος σχιζοφρενους.Τωρα απο εκει και περα ειναι η αποψη του δημιουργου της ταινειας να τονισει το οτι η ψυχη στην ουσια της δεν μπορει να επηρεαστει απο την παρακμη της υλης???Εσυ τι αλλο βρηκες σημαντικο απο τους συμβολισμους και τα νοηματα της ?(Πανττως πολυ φρικη βρε παιδι μου ,δεν μπορουσαμε να φαμε μετα)
Οσο για το που να τη βρεις.Εδω που ειμαι εγω στο κεντρο της Θεσαλονικης τη βρηκα αμεσως σε γνωστη αλυσιδα video-club.Για να μη μας παρεξηγησουν για διαφημιση σου στελνω που ακριβως σε mail..αν μπορει να βοηθησει βεβαια γιατι δεν ξερω σε ποια πολη μενεις.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 02:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου , ναι περιγραφει την ανάπτυξη της ψύχωσης ενος σχιζοφρενους!!!
Πρόκειται για αλιθηνό story

Τώρα σχετικά με την φρίκη.. δεν ξέρω.. αυτό είναι μάλλον υποκειμενικό γιατί εμένα δεν μου φάνηκε τόσο φρικαλέο(ίσως μόνο οι σκηνές με τον ελέφαντα, αν θυμάσε, η οποία δεν είχε μόνο φρίκη αλλά και έντονο συναίσθημα) όσο ένιωσα την παρακμή...
Το άτομο αυτό κατά την άποψή μου.. είχε συσχετίσει το πραγματικό με το φανταστικό, όπως φαντάζομαι συμβαίνει στις περισσότερες των καταστάσεων αυτών...
Είναι από τις λίγες φορές που περιφράφεται σε ταινία η περίπτωση ενός σχιζοφρενή και μόνο καθαρά αυτή... τις αιτίες και τα αποτελέσματα και τον τρόπο που ερμηνεύει η ψυχήή για άλλους το μυαλό, τα όσα βλέπει και αισθάνεται !!!
Μέσα από την περίπτωση αυτού φαίνεται και ο τρόπος ζωής αυτών των ανθρώπων και πόσο παράξενη είναι οι σχέσεις τους...εννοώ για τον τρόπο ζωής τους μέσα από την δουλειά τους

Το συμβολικό σημείο? νομίζω πως όλη η ταινία είναι ένας συμβολισμός..

Να αναφέρω πάντως πως ο δημιουργός της ταινίας είχε πάρει συνέντευξη από τον άνθρωπο αυτόν και πάνω εκεί βασίστηκε όλο το σενάριο...

Κατ' εμέ. πρόκειτε για αριστούργημα... αλλά ο καθένας έχει την δική του άποψη

Πάντως θα σου έλεγα να μην σταθείς τόσο στην φρίκη με αποκρουστικό τρόπο.. απλά δέξου την σαν την σχέση ανθρώπου και ζωής, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση!!

Ευχαριστώ.. πάντα με φιλική διάθεση!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ηξερα οτι ειναι βασισμενο σε αληθινη ιστορια.Αυτο κανει τον τροπο που το μεταφερει ο δημιουργος της ταινειας ακομα πιο αξιολογο.Δεν εμεινα στη<φρικη>γιατι οπως ειπες εχει συμβολικο χαρακτηρα στην ταινεια .Εμεινα στη<φρικη>γιατι βλεποντας την θυμηθηκα πως ο κοσμος ειναι γεματος απο δυστυχισμενους ανθρωπους σαν τον σχιζοφρενη ηρωα που βαδιζουν στο αδιεξοδο της οδυνηρης,αφορητης φρικης που τους εχει εγκλωβισει μια στιγμη στο μυαλο τους για ολη τους τη ζωη.Ελπιζω να βρηκες την ταινεια

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 22:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη x-files, χάρηκα που είδες την ταινία.. ναι πρόκειται για αλιθηνή ιστορία.. ενός δολοφόνου που σκότωνε γυναίκες και μετά τις έθαβε στην αυλή του...!!! Φοβερό έ?

quote:
Εδω που ειμαι εγω στο κεντρο της Θεσαλονικης τη βρηκα αμεσως σε γνωστη αλυσιδα video-club.Για να μη μας παρεξηγησουν για διαφημιση σου στελνω που ακριβως σε mail..αν μπορει να βοηθησει βεβαια γιατι δεν ξερω σε ποια πολη μενεις.

Δυστυχώς το email σου δεν το πήρα αλλά δεν θα με βοηθούσε και πολύ εφόσον ζω στην Αθήνα.. όμως σε ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 12:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΟΛΥ.ΘΑ ΦΡΟΝΤΗΣΩ ΝΑ ΤΗ ΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.X-FILES ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ DVD ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΙΝΤΕΟ ΔΕΝ ΕΧΩ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 17:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Κάθυ ελπίζω να σου αρέσει...
Ομολογώ πως είναι κάπως ιδιόρυθμη ταινία και δύσκολη γιατί εμπλέκει το πραγματικό με το "ονειρικό-σουρεαλιστικό" εννοώντας το υποκειμενικό στοιχείο του χαρακτήρα... Φίνιξ.... το οποίο δεν είναι και τόσο ονειρικό...
Πάντως θεωρώ πως είναι ιδιαίτερη ταινία που αξίζει κάποιος να την δει έστω μία φορά..

Για να προετοιμάσω, πρόκειτε για θρίλερ με σουρεαλιστική-προσέγγιση της πραγματικότητας.. όπως θα το έλεγα..

Δεν θέλω να πω περισσότερα.. νομίζω πως αυτά κάπως θα κατατοπίσουν όσους θέλουν να την δούν...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 12:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατια,
δεν ξερω αν υπαρχει σε dvd γιατι εκεινη την ημερα ηθελα να τη δω σε video οποτε δε ρωτησα καν,αλλα πολυ πιθανο να εχει κυκλοφορησει και σε dvd.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 17:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυκλοφορεί και σε DVD. Την είχα βρει σε γνωστή αλυσίδα.
Επίσης σε DVD έχει βγει και το Holly Mountain του Jodorowsky-εντελώς surreal.


"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 14:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν παίδες, την είδα χθες την ταινία και απορώ γιατί την άφηνα τόσο καιρό στο ράφι, εφόσον την είχα σε dvd από περιοδικό του κινηματογράφου που την έδινε δώρο μαζί με άλλο ένα θρίλερ.

Πρόκειται για ένα πραγματικά αλλόκοτο και ψυχεδελικό φιλμ με δραματική και παρανοϊκή ατμόσφαιρα. Περιέχει επίσης ικανοποιητικό βαθμό αιματοχυσίας χωρίς να υπερβαίνει τα όρια που θέτει η ίδια η ταινία γι'αυτήν, αφού τους πόντους τους παίρνει πρωτίστως από τα νοσηρά ατμοσφαιρικά της στοιχεία και κατά δεύτερον από τα εφέ βίας(που δεν είναι όμως και αμελητέα). Πολύ θετική η συμβολή της δραματικής μουσικής υπόκρουσης που σε μεγάλο μέρος της ταινίας αυξάνει την παρόνοια και την ψυχεδέλεια.

Υπάρχει ένας γενικότερος πεσιμισμός που λειτουργεί επιτυχημένα χωρίς υπερβολές καθώς και μερικές ευφυείς, αρρωστημένες σκηνές που παρά την σαπίλα τους προσφέρουν μια μοναδικότητα στην ταινία. Από τις σκηνές που με σόκαραν(!) ήταν αυτή με την "τύχη" του άρρωστου ελέφαντα, το "επιμορφωτικό" ταξίδι των παιδιών με σύνδρομο down και του ψυχικά άρρωστου πρωταγωνιστή στον χώρο των αμαρτωλών απολαύσεων, η αιματοβαμμένη σκηνή του ακρωτηριασμού της μάνας του ήρωα με την ακόλουθη αυτοκτονία του πατέρα του και πολλές άλλες.

Οι παραισθήσεις του ήρωα, οι θεατρικές/μαγικές παραστάσεις πριν κάποιους φόνους και η παρουσία αλλόκοτων cult χαρακτήρων στην υπόθεση με διαφορετικό βαθμό συμμετοχής ο καθένας, ανεβάζουν το Santa Sangre σε μεγάλα ύψη για το είδος του. Τι να πρωτοθυμηθώ...την αποκρουστική παχουλή ιερόδουλη? Τον παράξενο κοντοπίθαρο υπηρέτη? Τους μουσικούς κλόουν που ενίοτε κάνουν παρέα στον πρωταγωνιστή? Την σκοτεινή αυαταρχική μορφή της μητέρας του ήρωα με το απειλητικό βλέμμα και την επιβλητική φωνή? Την αηδιαστική body-builder παλαιστή που γοητεύει τον πρωταγωνιστή(τώρα άντρας ήταν, γυναίκα ήταν...θας σας γελάσω)? Τη ρομαντική μορφή του μουγγού θεατρικού κοριτσιού που αδυνατεί να λημσονήσει τον παιδικό της έρωτα και επιστρέφει την κατάλληλη στιγμή για να τον αφυπνίσει? Καλά για τη νοσηρότητα του ίδιου του πρωταγωνιστή δεν χρειάζεται να πει πολλά κανείς. Γενικά όλοι οι χαρακτήρες είναι ένας κι ένας!

Ούτε πήγαινε το μυαλό μου στις αποκαλύψεις που έγιναν στο τέλος. Οπότε και αυτό το στοιχείο λειτούργησε απολαυστικά για εμένα.

Για να μην πολυλογώ, η ταινία συστήνεται για φίλους που είναι ανοιχτοί στο αλλόκοτο και το παράλογο και κάθε λάτρη του ιδιόμορφου τρόμου γενικότερα. Εχουμε να κάνουμε με ένα κρυφό και ίσως αδικημένο διαμαντάκι που περιμένει το δικό του κοινό να το ανακαλύψει και να το αποθεώσει!

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 21/03/2011 14:46:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evangel036
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 17:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evangel036  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω δει 5,6 ταινιες του ζοντοροφσκι ...η μια ειναι καλυτερη απο την αλλη ..εξαιρετικος!!!MUST SEEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Fanitas
Νέο Μέλος

Western Sahara
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν την είχα δει είχα ανατριχιάσει ολόκληρος. Εξαιρετικά ιδιαίτερη ταινία από τον μετρ του είδους Jodorowsky. Αξίζει να δει κανείς ταινίες του καθώς και άλλου είδους τομείς της δουλειάς του (Κομιξ Ινκαλ). Μου κάνει εντύπωση ότι τη βρήκατε σε Video Club. Πάντως simori μπορείς να τη κατεβάσεις από το Internet.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy