ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Mora - Mola απλά παραίσθηση ή πραγματικότητα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
NEODIKOS_
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2002, 15:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NEODIKOS_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν θα ήθελα να σας καλησπερίσω και να σας χαιρετίσω όλους ώντας νέο μέλος του Φόρουμ.

Θα ήθελα να σας καταθέσω μια προσωπική μου εμπειρία και να μου πείτε την γνώμη σας πάνω σε αυτή, αλλά και κάποιες εξηγήσεις ή παρόμοιες μαρτυρίες αν βεβαια κάτι τετοιο υπάρχει.

Πριν 4 χρόνια, πηγαίναμε για αγώνες ελευθέρας πάλης όπου γίνονταν στην Λάρισα μαζί με 3 συναθλητές μου. Το βράδυ και μετά την νυχτρινή μας έξοδο απο διασκέδαση, φαγητό κυρίως (αλλά καθόλου αλκοολ... το επισημένω για ευνόητους λόγους), γυρίσάμε στο Ξενοδοχείο που μέναμε και πέσαμε για ύπνο στο τρίκλινο δωμάτιο μας.

Είμαι απο τους ανθρώπους που δεν ξυπνάνε ούτε με κανονιές διπλα τους, αλλά παρόλα αυτά εκείνο το βράδυ μέσα στον βαθυ τον ύπνο που λεμε... ξυπνησα απότομα ακούγοντας κάτι . Ισως ξύπνησα απο αυτό ίσως και όχι, αλλα το θέμα είναι ότι μόλις ξύπνησα άκουγα έναν περίεργο θόρυβο. Κάτι σαν δύσπνοια, σαν κάποιος να μην μπορεί να αναπνεύσει, Παράλληλα ακουγόταν και το ροχαλητό του ακριβώς διπλανού μου απο αριστερά. Καθώς γύρισα αριστερά το κεφάλι, παρατήρησα μια ανθρωπόμορφη σκιά, να στέκεται ακριβώς πάνω απο το σώμα του τρίτου συναθλητή μου, που ήταν ο αμέσως επόμενος απο τον διπλανό μου. Δηλαδή τέρμα αριστερα... το τρίτο και τελευταίο κρεβάτι. Από αυτόν ήταν τελικά ο αποπνηκτικός ήχος που άκουγα εξ αρχής. Αυτό που ένιωσα που καταλαβα ή στο κατω κάτω είδα ήταν ότι αυτή η σκια προσπαθούσα να τον πνίξει ή κατι τέτοιο

Εκείνη την στιγμή καθώς προσπαθούσα να συνειδοτοποιήσω τι ακριβώς έβλεπα, γύρισε και με κοίταξε κατάματα αυτή η ανθρωποειδής σκιά, που όσο σκοτάδι κι αν υπήρχε μέσα στο χώρο αυτή η φιγούρα εξακολουθούσε να ξεχωρίζει καθαρότατα , κατάμαυρη, με μάτια που σου πάγωναν το αίμα.
Ανεξήγητο, αλλά ένιωσα μια παράλυση σε όλο μου το σώμα μόλις την αντίκρυσα. Μέσα σε χρόνο απειροελάχιστο, κλάσματα δευτερολέπτου, χωρίς να προλάβω να δώ τίποτα απο την κίνηση, απλά την αρχική του θέση πάνω απο τον συναθλητή μου, και το αμέσως επόμενο καρέ την σκιά πάνω απο εμένα, φτάσαμε τα μάτια μου με τα μάτια της σε απόσταση αναπνοής. Τα μάτια της/του αντιπροσώπευαν προσωπικά τον κόσμο που πιθανόν ερχόταν δηλαδή το χάος. Το μόνο που μπορούσα να κουνήσω ήταν οι κόρες των ματιών μου, ολα τα άλλα ήταν παραλυμένα, ακόμα και η σκέψη να φωνάζω, να τρομάξω... μια απόλυτη απάθεια...

Η επομενη κίνηση ήταν να φύγει πάλι σε απειροελάχιστο χρόνο από πάνω μου προς τα δεξιά, διαπερνόντας την κουρτίνα και το παράθυρο δίνοντας μου όμως την δυνατότητα να δώ την πορεία της, και όχι απλά να εξαφανιστεί απο το ένα σημείο και να βρεθεί στο άλλο.

Την επομένη το πρωί δεν ανέφερα τίποτα. Ισως γιατί φοβόμουν μην με περάσουν για τρελλό, ίσως γιατί κι εγώ ήθελα να πιστεύω ότι ήταν απλά ένα όνειρο. Μετά απο 8 μήνες τυχαία πιάσαμε την κουβέντα με τον συγκεκριμένο συναθλητή μου, στον όποίο είχα δει εξ αρχής την σκιά, και μου είπε ότι απο μικρό παιδί ένιωθε μια σκιά και ένα πνίξιμο στον ύπνο του και πάντα αποτρεπόταν έχοντας κάποιον να ακούει τον πνιγμό του και να εισβάλει στο δωματιό του. Συνήθως η μητέρα του.

Και τώρα έχοντας βρεί αυτό το φόρουμ, και καταθέτοντας μια προσωπική μου εμπειρία η οποία είναι κάτι που έζησα και το διασταύρωσα πολύ αργότερα μην θέλοντας να πιστέψω ότι μπορεί να ήταν πραγματικότητα, θα ήθελα να ζητήσω την βοηθειά σας ή την γνώμη σας ή ακόμα και αναλογες εμπειρίες απο όποιον έχει ζήσει κάτι ανάλογο.

Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) είναι η γνωστή μόρα???

2) Είναι sleep paralysis όπως διάβασα σε σχετικό άρθρο με τις σχετικες παραισθήσεις??? πράγμα που δεν είδα να συμβαίνει σε μένα αλλά σε κάποιον τρίτο και μετά σε μένα

3) αν ήταν όντως η μόρα, ή μόλα ή όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται τι είναι τελικά αυτή?? υπάρχει εξήγηση??

4) αν δεν ειναι η μόρα τότε είναι δυνατόν να είδα κάτι της φαντασίας μου σε έναν συγκεκριμένο άνθρωπο που δεν ήξερα σχεδόν καθόλου πέρα απο τα βασικά, λόγο του αθλητισμού, το οποίο όμως αυτός ζούσε για χρόνια????

5) μήπως έιμαι τρελλός???

ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας,

με εκτίμηση,
NEODIKOS_

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2002, 17:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.
ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΝΙΞΙΜΟ" ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ.
ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΕΣ.ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΕΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΕΣ.ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΕΓΩ.
ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΜΑΣ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2002, 17:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως όρισες φίλε neodike! Ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου... Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο.
Θα μπορούσες να εξηγήσεις φίλε μου τί είναι η μόρα???? Πρώτη φορά το ακούω...με έχει φάει η αγωνία!

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2002, 09:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE NEODIKE KALWS EILTHES SE AYTHN THN POLY KALH
SYGEDRWSH MESW DIADIKTYOU ANTHROPWN ME TA IDIA ENDIAFERONDA.
AYTO POU EIDES EINAI POLY ENDIAFERON.
THA EITHELA EAN BOROUSES NA ANAFERES TI EINAI MORA-MOLA.
AYTO POU ANEFERES ME BAZEI SE POLLES SKEPSEIS GIATI KATI ANDISTIXO EIXA DEI H NOMISA PWS EIXA DEI MESA STO SPITI MOU.
KAI PANW SE ENA PROSFILES MOU PROSOPO.

EYXARISTW KAI KALWS EILTHES.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEODIKOS_
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2002, 11:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NEODIKOS_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και όλες. Δυστυχώς κι εγώ αυτό ψάχνω να βρώ, τι είναι η μόρα ή μόλα όπως την λένε στα χωριά. Το έχω ακούσει με αυτό το όνομα σε πολλές ιστορίες, απο πολύ μεγαλύτερους, αλλα απ'ότι είδα σχεδόν όλοι με όσους το έχω συζητήσει είχαν παρόμοια εμπειρία.

Δυστυχώς περισσότερα στοιχεία απο αυτό που είδα δεν υπάρχουν πέρα απο κάποιες οικασίες που υποστηρίζουν οι μεγαλύτεροι π.χ. ότι είναι η συνειδησή σου που προσπαθεί να σε πνίξει για να σου επισημάνει τις κακές σου πράξεις, ή απλά ότι είναι το κακό που θέλει να σου κάνει κακό.

Δεν ξέρω τι να υποθέσω, κι εγώ απο τοτε που το έζησα έχω αρχίσει να ψάχνομαι πολύ άσχημα αλλα δυστυχώς οι πληροφορίες δεν κυκλοφοουν ελεύθυρα και η συγκέντρωσή τους για να υποστηρίξω ότι αυτό που είδα υπάρχει ή ήταν της φαντασίας μου είναι υπερβολικά δύσκολη.

Αν κάποιος έχει διαβάσει κάτι σχετικό ή ξέρει κάποιες πληροφορίες για το πως ακριβώς λέγεται αυτή η σκιά αν όχι μόρα ή μολα, θα ήταν ευχής εργον να το μοιραστεί μαζί μας...

Ευχαριστώ..
NEODIKOS_

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2002, 16:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά καλησπέρα...
Από ότι ξέρω, λέγεται "Μώρα" ή "Μόϊρα", και άλλοι τη βλέπουν σαν γριά με εχθρικές διαθέσεις, (όπως ότι κάθεται επάνω σου και δε σε αφήνει να αναπνεύσεις), άλλοι σαν σκιά και άλλοι σαν νεράιδα...
Μάλιστα μεικές φορές αφήνει και "ορατά" σημάδια όπως μελανιές κτλ..
Από ότι έχω ακούσει και διαβάσει, υπάρχουν και διάφοροι θρύλοι για τη Μώρα (Πχ. στα χωριά της Μακεδονίας).
Εκέινο που ξέρω με συγουριά πάντως είναι ότι σαν παιδί, μου είχε τύχει μερικές φορές(ευτυχώς έχει πολλά χρόνια να μου συμβεί), να νιώθω στον ύπνο μου ότι κάποιος μου "κόβει" την αναπνοή, (τότε το παρομοίαζα ότι ήταν σαν κάποιος να βάζει ένα μαξιλάρι στο προσωπό μου και να το πιέζει, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αναπνέυσω), πράγμα καθόλου ευχάριστο γιατί ζεις την αγωνία του να πάρεις μία αναπνοή και δεν μπορέις καν να κουνηθείς για να βοηθήσεις τον εαυτό σου.
Δεν ξέρω αν πρόκειται για τη λεγόμενη Μώρα, ή άν ήταν στρες και άγχος ή οτιδήποτε άλλο, το θέμα είναι ότι το είχα βγάλει από το μυαλό μου και το ξαναθυμήθηκα με τις περιγραφές σας....
Φιλικά,
Ίαιρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2002, 00:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους παλιούς φίλους και καλωσορίζω τους καινούριους!
Θυμάμαι πριν από τρεις-τέσσερις μήνες κάτι παρόμοιο:
Λίγο πριν με πάρει ο ύπνος,άνοιξα τα μάτια μου ξαφνικά γιατί αισθάνθηκα κάτι σαν παρουσία στο δωμάτιο.Ενώ όλα ήταν απόλυτα ήσυχα,η ώρα πρέπει να ήταν γύρω στις 2 και ήξερα ότι οι δικοί
μου κοιμούνταν στο δίπλα δωμάτιο,ένιωσα σαν κάτι να κινείται,αθόρυβα μεν,αλλά σαν κύμα αέρα,σαν αύρα,δε ξέρω πως να το περιγράψω...
Ενστικτωδώς άνοιξα διάπλατα τα μάτια μου και ανασήκωσα το κεφάλι μου.Είδα προς τα πόδια του κρεβατιού και σε απόσταση 2-2.5 μέτρων από μένα,κάτι σα μαύρη σκιά αλλά διάφανη να κινείται.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κρεμόταν το λευκό καλώδιο της κεραίας της τηλεόρασης πίσω από ένα έπιπλο και πάνω του είδα τη σκιά να γλιστράει και να εξαφανίζεται.Έφυγε προς τη μπαλκονόπορτα που όμως ήταν κλειστή,σαν να κύλησε μέσα από τη χαραμάδα της πόρτας.Δε πρόλαβα να δω αν ήταν σκιά ανθρώπου ή αν είχε κάποιο σχήμα,όλη η φάση κράτησε γύρω στα 2 δευτερόλεπτα.Αποκλείεται δε να ήταν παραίσθηση ή όνειρο,γιατί τρόμαξα και είχα ξυπνήσει τελείως.Όταν κι αν ήταν έφυγε τελικά,χωρίς να καταλάβω τί ήταν...λέτε να ήταν κάτι αντίστοιχο?Το αναφέρω στη συζήτηση γιατί ακόμα δεν έχω κατανοήσει τί μπορεί να συνέβη τότε...
Χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 05/10/2002 00:03:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2002, 13:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA.
AYTES TIS MERES EPSAXNA NA VRW STOIXEIA GYRO APO TIS LEXEIS (MORA-MOLA)
BRIKA KAPIA STOIXEIA KAI SAS TA PARATHETW.
KATA ARXAS EINAI LEXEIS POU LEGONDAI STA ARBANITOXORIA ALLA EXEI METAFERTHEI KAI STHN ELLHNIKH GLWSSA.
ARKETA SOIXEIA LEKTIKA APO THN ALBANIKH GLWSSA EXOUN PROELTHEI APO TA ITALIKA KAI ISWS AYTA EPO TA ELLHNIKA.

LOIPON
MORA = EFIALTHS , BRAXNAS
MOLA = AFINW KAI EXEI METAFERTHEI SE EMAS ME THN LEXH A-MOLA (AFINW)

ALLA EXEI KAI SAN RIZA APO THN MOIRA POU DEN SYMAINEI KATA ANAGH KAI KATI KAKO.

H MOIRA DINEI AYTO POU EXEIS DWSEI ...KALO STO KALO KAKO STO KAKO...


PANDWS APO OTI FENETAI AYTES OI SKIES EINAI GNWSTES APO POLY PALIA
KAI MERIKES SYNDEWNDAI ME THN GATA KAI MALISTA THN MAYRH GATA.
STHN EPARXIA DEN AFINAN NA BEI STO SPITI MAYRH GATA EAN EIAN KAPION ARROSTO H MIKRO PEDI ASARANDISTO MHN TYXON TOU EPERNE THN PSYXH.

ELPIZW NA SAS ELYSA KAPIES APORIES SXETIKA ME AYTO...

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 00:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μήπως λέτε όλοι ψεμματάκια για να εντυπωσιάσετε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 13:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA FILOI MOU .
THA EITHELA NA APANDISW STON Wolffaced PWS DEN YPARXEI PERIPTWSH
NA YPARXEI TETOIO THEMA **** PEYTIAS EDW STA FORUMS ****
ENA NOMIZEIS PWS GIA OPIODIPOTE LOGO YPARXEI NOMIZW PWS TO BHMA EDW STA FORUMS EINAI ELEYTHERO KAI BOREIS NA PEIS AYTO POU THELEIS KAI AYTO POU NOMIZEIS.

ME KAPOIA STOIXEIA BEBAIA PANDA.
KAI BEBAIA EAN EXEIS KAPIA STOIXEIA PWS KAPIOS H KAPIOI LENE PSEMATA
PES TO.
KAI ASFALWS NA ONOMASEIS TOUS PSEFTES.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 14:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτά που λέει ο Neodikos και o darkangel μου φαίνονται υπερβολικά. Μάλλον μας παραμυθιάζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 15:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τα μέλη μετά από ολιγοήμερη απουσία
Μου λείψατε
Πασίγνωστος παραμυθάς του λόγου μου δεν θα μπορούσα να λείψω από αυτή τη κουβέντα φίλε wolffaced.
Γι’αυτό μη δώσεις προσοχή στα παρακάτω.
Αυτό το πράγμα-μόρα-το έχω νιώσει 3 φορές αλλά με ορισμένες διαφορές.
1.Δεν είχα οπτική επαφή αλλά και στις 3 περιπτώσεις αισθάνθηκα μία παρουσία στο δωμάτιο όπου κοιμόμουν και ξύπναγα αλλά δεν μπορούσα να κάνω την παραμικρή κίνηση.Την 2η φορά μάλιστα αυτή η παρουσία είχε καθήσει πλάι μου ενώ κοιμόμουν και ξυπνώντας, σίγουρος οτι ήταν ο τότε συγκάτοικος μου, δεν μπορύσα να κουνήσω ούτε το δαχτυλάκι μου.
2.Κατά την διάρκεια που ήμουν ακινητοποιημένος άρχιζε σιγά σιγά να φυσάει ένας άνεμος μέσα στο κεφάλι μου (έτσι μπορώ να το περιγράψω)με ένα βουητό που διαρκώς μεγάλωνε.Και τη στιγμή που νόμιζα οτι δεν πάει άλλο και θα εκραγεί το κεφάλι μου κατάφερνα και ελευθερωνόμουν.
Την 3η φορά που το έπαθα κατάφερα με τρομερή προσπάθεια να κουνήσω τα δάχτυλα μου και να σκουντήσω την τότε κοπελιά μου που κοιμόταν δίπλα μου η οποία ξύπνησε και με γλύτωσε.
Θεωρητικές γνώσεις δεν έχω επί του ζητήματος και ευχαρίστως θα άκουγα όποιον έχει να πει κάτι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 16:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρετώ τα μέλη μετά από ολιγοήμερη απουσία
Μου λείψατε
Πασίγνωστος παραμυθάς του λόγου μου δεν θα μπορούσα να λείψω από αυτή τη κουβέντα φίλε wolffaced.
Γι’αυτό μη δώσεις προσοχή στα παρακάτω.
Αυτό το πράγμα-μόρα-το έχω νιώσει 3 φορές αλλά με ορισμένες διαφορές.
1.Δεν είχα οπτική επαφή αλλά και στις 3 περιπτώσεις αισθάνθηκα μία παρουσία στο δωμάτιο όπου κοιμόμουν και ξύπναγα αλλά δεν μπορούσα να κάνω την παραμικρή κίνηση.Την 2η φορά μάλιστα αυτή η παρουσία είχε καθήσει πλάι μου ενώ κοιμόμουν και ξυπνώντας, σίγουρος οτι ήταν ο τότε συγκάτοικος μου, δεν μπορύσα να κουνήσω ούτε το δαχτυλάκι μου.
2.Κατά την διάρκεια που ήμουν ακινητοποιημένος άρχιζε σιγά σιγά να φυσάει ένας άνεμος μέσα στο κεφάλι μου (έτσι μπορώ να το περιγράψω)με ένα βουητό που διαρκώς μεγάλωνε.Και τη στιγμή που νόμιζα οτι δεν πάει άλλο και θα εκραγεί το κεφάλι μου κατάφερνα και ελευθερωνόμουν.
Την 3η φορά που το έπαθα κατάφερα με τρομερή προσπάθεια να κουνήσω τα δάχτυλα μου και να σκουντήσω την τότε κοπελιά μου που κοιμόταν δίπλα μου η οποία ξύπνησε και με γλύτωσε.
Θεωρητικές γνώσεις δεν έχω επί του ζητήματος και ευχαρίστως θα άκουγα όποιον έχει να πει κάτι.


Nagual δεν αμφισβητώ αυτά που λες εσύ. Αυτό που ένοιωσες ονομάζεται sleep paralysis και είναι ιατρικώς αποδεκτό ότι μπορεί να συμβεί σε κάποιον άνθρωπο. Αμφφισβητώ τον nikodimo και τον darkangel που λένε ότι ΕΙΔΑΝ την Μόρα. Αν είναι δυνατόν. Πιστεύω πως καλό είναι για χάρη της καλής συζήτησης να λέμε όλοι αληθινές ιστορίες.

Edited by - Wolffaced on 10/10/2002 16:40:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 16:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραμυθιών συνέχεια ...
Ένας πολύ καλός φίλος μου εχει μιλήσει εδώ και αρκετό καιρό για το πρόβλημα που τον βασανίζει .Ειναι η γνωστή πλέον μόρα. Όπως μου εχει πει ,κατά καιρούς νιώθει στον ύπνο του ένα πλάκωμα που του κόβει την αναπνοή . Παρόλο που αυτό συμβαίνει από τα παιδικά του χρόνια κάθε φορά αισθάνεται τρόμο και προσπαθεί να ξυπνήσει. Το συναίσθημα ειναι τόσο ισχυρό που όσο και να προσπαθεί δε μπορεί να ξυπνήσει. Όταν τελικά καταφέρει να ξυπνήσει λυτρώνετε από την αγωνία και τον τρόμο .

φίλε wolffaced εντυπωσιάστηκες καθόλου ;


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 17:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προηγούμενη απάντηση στάλθηκε με μια μικρή καθυστερήσει . θα έπρεπε να ειναι δηλαδή πριν από αυτή του wolffased
Mε την ευκαιρία αυτή , για πες μου φίλε wolfffaced γιατί δεν πιστεύεις ότι ο nikodimos και η darkangel είδαν τη μόρα ; Γιατί δεν ειναι δυνατόν ; Μήπως μπορείς να πεις και σε μας , μια και φαίνεται ότι ξέρεις , τι ακριβός ειναι δυνατόν και τι όχι ;


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 22:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!!
Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ για ότι μου συμβαίνει.Απλά προσπαθώ να βρω μία άκρη.Αυτό δεν κάνουμε όλοι?Αν όχι,τότε γιατί να υπάρχει αυτό το forum?
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν από σας.Μοιράζομαι τις εμπειρίες μου μαζί σας.Αν δε με πιστεύετε δεν πειράζει,ειλικρινά.Αν ήθελα να εντυπωσιάσω θα έβγαινα στα κανάλια και θα γινόμουν θέαμα.Και ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν είχα πρόχειρη φωτογραφική μηχανή μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα,για να φωτογραφίσω αυτό που είδα.Θα πρέπει να αρκεστείτε στα λόγια μου...
Πάντα με τις καλύτερες προθέσεις,η φίλη σας...
Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DIMEROS
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 23:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DIMEROS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΦΕΡΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟ NICK ΤΟΥ NEODIKOY?
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ι,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΟΡΑ Η ΜΟΛΑ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ! ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΙΑ ΠΟΥ ΣΕ <<ΠΝΙΓΕΙ>>.
ΠΗΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΙ. ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΝ ΤΟΤΕ ΕΠΟΧΗ! Η ΑΣΦΥΞΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΟΥ SLEEP PARALYSIS.ΔΕΚΤΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 100% ΑΛΗΘΙΝΕΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ <<ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ>>.
ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΙΒΑΣΩ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ
DIMEROS

Υ.Γ.ΦΙΛΕ Wolffaced ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ! ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 23:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhspera se olous sas.
Nomizw pws den prepei na analonomaste se kapion filo pou den pisteyei
se ayta pou exoume niosei exoume aisthanthei.
Ean den thelei na ta pistepsei megeia tou kai xara tou.
Den nomizw pws prepei na ton pisoume.Nomizw pws prepei na proxorisoume.
As poume ayta pou niothoume kai ayta pou tyxon xeroume gia ayto to thema.

AS PROXORISOUME FILOI MOU

EYXARISTW....


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spartakos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 00:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spartakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα φίλοι.
ευτυχώς ή δυστυχώς δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο άρα δεν έχω την αντίληψη για το πόσο φοβερό μπορέι να είναι αυτό.όπως δεν έχω και το δικαίωμα να το αμφισβητώ.το έχει πάθη όμως αρκετές φορές η αραβωνιαστικιά μου και όσο κι αν προσπάθησε να μου το εξηγήσει δεν μπόρεσα να το καταλάβω γιατί δεν το έχω ζήσει.υπάρχει όμως από τότε που υπάρχουν οι άνθρωποι.και εντελώς πληροφοριακά η γριά αυτή στα ποντιακά λέγετε "ταβάρα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pythagoras
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 00:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pythagoras  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Pythagoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Το φαινόμενο που διάβασα είναι πραγματικά εντυπωσιακό και αρκετά τρομακτικό αν σου συμβεί.
Από μεγάλη περιέργεια και χωρίς να γνωρίζω από που βρήκε τη σημασία της λέξης, μόρα και μόλα, ο φίλος AVATARGR, απλά η πρώτη ενέργεια που ήρθε στο μυαλό μου ήταν να ανοίξω το λεξικό της magenta, όπου διαπίστωσα στα συνώνυμα, ότι αναφέρεται ακριβώς έτσι, βραχνάς-εφιάλτης.
Δεν έχω ακούσει άλλη φορά γι αυτό το θέμα, αλλά ποτέ δεν αμφισβητώ ένα γεγονός που έχουν βιώσει ή γνωρίζουν, 7 άτομα(τόσες αναφορές μέτρησα εγώ σε αυτό το forum) ξένα μεταξύ τους, που στο κάτω-κάτω δεν έχουν και κανένα λόγο, να δημιουργήσουν εντυπώσεις.
Άλλωστε, όλοι κατά καιρούς, έχουμε ακούσει και αποδεχτεί πολλές ιστορίες (φαινομενικά υπερφυσικές)για διάφορα γεγονότα, μήπως κάνω λάθος?
Αυτή είναι η θέση μου και την εκφράζω εξαρχής για να μη παρεξηγηθώ, για μια σκέψη μου που θα αναφέρω παρακάτω.
Στις μισές αναφορές στο φαινόμενο παρατήρησα μια ομοιότητα.
Ότι η σκιά εξαφανίζεται στη μπαλκονόπορτα, δηλαδή αφήνει το χώρο που είμαστε από τη μπαλκονόπορτα ή ένα παράθυρο δεν έχει σημασία.
Η φίλη Darkangel μπορεί βέβαια, να μη θυμάται μια τέτοια λεπτομέρεια, λόγω ότι συνέβη παλιά και δεν αναφέρει κάτι, όπως και ο Saman και ο Nagual.
Αλλά έχω την εξής "υπόθεση" για ένα μέρος του φαινομένου, όσον αφορά τη σκιά και μόνο.
Έχω παρατηρήσει πως όσες φορές έχω τα μάτια μου κλειστά για αρκετή εως πολλή ώρα, τη στιγμή που τα ανοίγω ξαφνικά, βλέπω σκιές.
Είναι πιστεύω ένα φαινόμενο που συμβαίνει σε όλους για ελάχιστο χρόνο, μέχρι να συνηθίσουν τα μάτια μας το φως ή μέχρι να δουν κάποιο ισχυρότερο φως, εαν βρίσκονται σε ημίφως.
Μήπως λοιπόν η σκιά προέρχεται από το γεγονός της οφθαλμαπάτης κατά τη διάρκεια προσαρμογής της κόρης του ματιού στα νέα δεδομένα και γι αυτό το λόγο μάλιστα εξαφανίζεται στη μπαλκονόπορτα όπου το φως είναι κάπως ισχυρότερο.
Δικαιολογεί αυτή η υπόθεση και το γεγονός της μη ξαφνικής εξαφάνισης και επανεμφάνισής της στη μπαλκονόπορτα, αλλά της οπτικής επαφής κατά την πορεία της προς εκεί.
Ευχαριστώ και περιμένω τα σχόλιά σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 01:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Φίλε μου Πυθαγόρα θυμάμαι αρκετά καλά το γεγονός...
Καλά κάνεις και ρωτάς για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις
Το να βλέπεις σκιές όταν ανοίγεις τα μάτια σου είναι φυσιολογικό γιατί η κόρη του ματιού χρειάζεται κάποια κλάσματα δευτερολέπτου για να προσαρμοστεί στις αλλαγές φωτισμού.Και καμιά φορά οι σκιές έχουν αμυδρή κόκκινη χροιά,πιθανώς από τη ροή αίματος στα βλέφαρα.

Η αλήθεια είναι ότι υπήρχε ένα ασθενές φως από μια λάμπα στο διάδρομο έξω από την κρεβατοκάμαρα,που όμως φώτιζε σχεδόν ομοιόμορφα το δωμάτιο.Είναι αρκετά αδύναμο φως για να μην ενοχλεί τον ύπνο οπότε (λογικά) δε θα έπρεπε να δημιουργήσει το φαινόμενο αυτό.
Και τέλος,όσες φορές τυχαίνει τη νύχτα να ανοίξω τα μάτια μου (απότομο ξύπνημα κλπ) ΠΟΤΕ δεν είδα κάτι παρόμοιο.
Επιπλέον είχα το αίσθημα μιας παρουσίας στο δωμάτιο,σαν να υπήρχε κάποιος που με παρακολουθούσε,ενώ ήξερα ότι οι δικοί μου κοιμόντουσαν δίπλα.

quote:
και γι αυτό το λόγο μάλιστα εξαφανίζεται στη μπαλκονόπορτα όπου το φως είναι κάπως ισχυρότερο.

Στη μπαλκονόπορτα δεν υπήρχε φως απ'έξω,ούτε αντανάκλαση από το φως του διαδρόμου,λόγω κουρτίνας...

Κάθε άλλη ερώτηση δεκτή..Καλή σας νύχτα,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 02:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας κι από εμένα.
Εγώ πάντως φίλε Πυθαγόρα όπως ανέφερα δεν είχα καμμία οπτική επαφή απλά αισθανόμουν και ήμουν σίγουρος οτι υπήρχε μία παρουσία στον χώρο.
Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω:
1.προς τον φίλο wolffaced.Γιατί να θέλει κάποιος να εντυπωσιάσει σ‘αυτόν τον χώρο με παραμύθια;
Τουλάχιστον η φίλη Darkangel έχει μία έντονη και άψογη παρουσία στο forum.
Σου φαίνεται απίθανο να έχει συμβεί όπως το αναφέρουν;
Και αν ναι γιατί;Επειδή δεν το λέει η «επιστήμη»;
Και εδώ είναι η 2η ερώτηση.
Γιατί προσπαθούμε να βάλουμε όρια στις δυνατότητες,αντιληπτικές ικανότητες κλπ του ανθρώπου σύμφωνα με αυτά που ορίζει η «επιστήμη» η οποία έχει Μαυρα Μεσάνυχτα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 17:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά!!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αγαπητέ Nagual...

quote:
Γιατί προσπαθούμε να βάλουμε όρια στις δυνατότητες, αντιληπτικές ικανότητες κλπ του ανθρώπου σύμφωνα με αυτά που ορίζει η «επιστήμη» η οποία έχει Μαυρα Μεσάνυχτα;

Και απαντώντας στη δεύτερη ερώτησή σου,λέω:
Η αντιληπτική ικανότητα δεν έχει όρια,η ικανότητα ερμηνείας μας έχει όριαΤα όρια τα βάζει η λογική (αυτή η ξερή που καταδυναστεύει την καρδιά) γιατί σύμφωνα με γενικώς αποδεκτό,υπαρκτό και αληθινό είναι αυτό που μπορεί να αναπαραχθεί στο εργαστήριο...
Μη μας πούνε και τρελούς δηλαδή...
Χαιρετώ,Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 20:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα η σκιά που εξαφανίζεται σχεδόν πάντα από την μπαλκονόπορτα είναι μαγνητικός δίαυλος αρνητικών. ΙΩΑΝΝΑ

Η ΑΣΠΙΔΑ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEODIKOS_
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2002, 15:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NEODIKOS_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να σας καλησπερισω και αν ευχιθώ σε όλους καλό weekend.

Συγνώμη για την πολυήμερη καθυστερησή, να απαντήσω στο θέμα που έθεσα εξαρχής. Να απευθυνθώ στους "άπιστους θωμάδες" καταρχήν και αν ευχυθώ να μην νιώσουν ΠΟΤΕ αυτό που ένιωσα εγώ. Και δεν μιλάω για κάτι που είπε ο παππούς μου ή η γιαγιά μου αλλά για κάτι που έζησα εγώ και ήταν 100% ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ.

Είτε ήταν της φαντασίας μου είτε συνέβει εγώ αυτό που ανέλυσα στο θέμα αυτό, "ΥΠΗΡΞΕ ΜΕ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΣΤΑ" που λέμε..

Τώρα σε όσους συνεισφεραν σε αυτό το θέμα να τους ευχαριστήσω αν και πάλι απο ότι κατάλαβα δεν βγάλαμε κάποιο νόημα συγκεκριμένο αλλά εμπειρίες παρόμοιες ή όχι με την δική μου. Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ όλους και το esoterica.gr που μου έδωσε αυτό το βήμα για να καταθέσω αυτή μου την εμπειρία.

Απλά για το αρχέιο είχα κουβέντα με δύο ανθρώπους πέρα παο internet και forums στην πραγματική ζωή οι οποίοι μου κατέθεσαν παρόμιες ιστορίες για την mora - mola. Ο ένας απο αυτούς είχε σχεδόν καθημερινά την κατάσταση αυτή για διάστημα περίπου 2 εβδομάδων.

Oι απόψεις σας είναι ευπρόσδεκτες για να προσπαθήσουμε να βγάλουμε όλοι μαζί ένα συμπέρασμα, γιατί ως γνωστόν 4 ματια είναι καλύτερα απο 2... κλπ


Με εκτίμηση,
NEODIKOS_

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorius
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2002, 03:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorius  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Glorius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου φαίνεται απίθανο να έχει συμβεί όπως το αναφέρουν ?
Και αν ναι γιατί? Επειδή δεν το λέει η << λογική σου >> ? η η <<επιστήμη>> ?
Και εδώ είναι η ερώτηση.
Γιατί προσπαθούμε να βάλουμε όρια στις αντιληπτικές δυνατότητες - ικανότητες του ανθρώπου, σύμφωνα με αυτά που ορίζει η επιστήμη η οποία έχει Μεσάνυχτα ? διότι εαν δεν είχε δεν θα το συζητούσαμε τώρα θα μας είχαν απαντήσει, για αυτο και για όλα τα ανεξήγητα.
Οι περί ου σοβαροφανείς ασχετοάσχετοι που μετά λειδωρείας αποκαλούνται Επιστήμονες ενω τα πτυχεία τους τα εξασφάλισαν με τις ποιό <<περίεργες>> σχέσεις Καθηγητών οι οποίοι εχουν ενδώσει σε σχετικές πιέσεις ποικίλου περιεχομένου? και οχι μόνον, αλλα αυτο ειναι ενα άλλο μεγάλο θέμα, Συγνώμη παρασύρθηκα!!!
Γιατί δεν συμφωνούν στο 50% - 50% δηλαδή να υπάρχει οσο δεν υπάρχει αντιφατικό μεν αλλά η πραγματικότητα?
Επι του θέματος τώρα, έχω σχετική εμπειρία πριν χρόνια ξύπνησα με μεγάλη δύσπνοια και ξύπνησα απο αυτό,
Είμαι απο τους ανθρώπους που δεν ξυπνάνε ούτε με κανονιές διπλα τους, αλλά παρόλα αυτά εκείνο το βράδυ μέσα στον βαθυ τον ύπνο που λεμε... ξυπνησα απότομα και πετάχτικα ορθιος και κυνήγησα την σκιά έως στην μπαλκονόπορτα, που έφυγε, πήρα πολλές αναπνοές και δεν μπορούσα να συνέλθω απο το σοκ, ένα περίεργο συναίσθημα με κυρίευσε ενώ είμουν σχεδόν γυμνός νόμιζα ότι κάτι με περιόριζε στο χώρο, βγήκα στο μπαλκόνι ο στατικος ηλεκτρισμός μου ηταν (+) διότι το πόδι μου έκανε τον γνωστό σπινθηρισμό, στα μάρμαρα του μπαλκονιού, κοιτάζοντας στο άπειρο ακόμη και ο ουρανός ήταν κάτω και πίεζε επάνω μου.
Η υπόστασή μου περιορισμένη σε ένα νοητά περιορισμένο για μένα χώρο, θα έσκαγα σαν μπαλόνι νόμιζα, σκεπτόμενος πως θα το ξεπεράσω, με μεγάλη προσπάθεια πήγα στο μπάνιο και με το ντούζ συνήλθα, μετα απο αρκετή ώρα περιττο να πω οτι δεν ξανακοιμήθηκα μέχρι το πρωί. Για καιρό το είχα κρυφό ως είθησται φοβούμενος την χλεύη των ακροατών μου.
Μία ημέρα στο σπίτι ενός φίλου μου είχαν την συζήτηση του θέματος και συγκεκριμένα για τις συχνές εμφανίσεις του στους Βοσκούς μιας περιοχής.της Αιτολοακαρνανίας αλλά και στους ίδιους στο χωριό.
Το όνομά της Μώρα και κανείς δεν είχε προσδιορίσει το γένος, μόνο του το προσδιόριζε απο τις πράξεις του, την σκιά αυτή την έχουν αισθανθεί γυναίκες να τους κάνει έρωτα, άλλες προσπαθεί να τις πνίξει.Τους βοσκούς οταν κοιμούνται συνήθως στο ύπαιθρο κλείνοντας με το σώμα τους το μονοπάτι για να μην φύγουν τα ζωντανά, αλλα κατά τις αφυγίσεις πάντα είναι κτηνοβάτης στα κοπάδια,στα μαντριά,στους σταυλους και βουστάσια.
Το βασικότερο όμως είναι οτι έμαθα και το αντίδοτο (ξόρκι) πολύ απλο κάτω απο το μαξιλάρι ένα μαυρομάνικο μαχαίρι, εγω το έκανα και γλύτωσα το έκανε και η κόρη μου γιατι δεν της ελειψαν οι σχετικές επισκέψεις εως που μου το είπε.Η σειρά σας και ας μου το εξηγήση κάποιος επιστημονικά και τεκμηριωμένα ως είθησται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2002, 11:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA SAS

FILE Glorius KALWS EILTHES STHN MEGALH KAI KALH PAREA EDW STA FORUMS.
FILE MOU GIA TO MAXAIRI SE POLLES PERIOXES THS ELLADOS ARXIZONDAS APO KERKYRA MEXRI KAI GAVDO EXOUN TO SYNITHIO NA BAZOUN MAXAIRI KATW APO TO MAXILARI.

TO THEMA POU PRAGMATEYETAI AYTO TO FORUM NOMIZW PWS DEN BOREI NA EXIGITHEI PLHRWS OUTE EPISTIMONIKA OUTE MESW THRYSKEIAS.

OPWS DIABASES SE ANAFORES FILWN POLLOI EXOUN NIOSEI AYTO POU ENIOSES KAI ESY.

TEKMIRIWSH SE AYTO TO THEMA DEN NOMIZW PWS BOREI NA SOU DWSEI KAPIOS FILOS.
ENOW BEBAIA TEKMIRIWSH POU NA SE KALIPSEI PLHRWS.
GIATI BOROUN POLLOI NA DWSOUN SOBARES H SOBAROFONES AXIGISEIS.
EINAI DYSKOLO POLY TO THEMA KAI MALISTA MIA APANDHSH DEN EINAI EFIKTH.

ISWS KAPOIO H KAPOIA KAKA PNEYMATA. (PERIPLANOMENA)
TO MONO POU BORW NA PW.
BEBAIA XERW PWS DEN SE DIAFOTHSA OUTE EDWSA APANDHSH APLA THN GNWMH MOU EIPA.

BEBAIA PISTEYW PWS THA AKOLOUTHISH MIA KALH SYZHTHSH OPWS SYNHTHWS KAI THA VGALEIS POLLA SYBERASMATA.

EYXARISTW KAI KALWS EILTHES FILE


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 17:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όποιον του αρέσουν τα comics υπάρχει ένα τεύχος Χ-files όπου πραγματεύεται το θέμα mora. Έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά πριν καιρό αλλά αμφιβάλλω αν θα μπορείτε πια να το βρείτε. Στα αγγλικά πάντως θεωρώ ότι θα υπάρχει στα κεντρικά μαγαζιά με comics της Αθήνας και του Πειραιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nienna
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 00:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nienna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους.
Διαβάζω αρκετό καιρό αυτά που γράφεται και αποφάσισα να συμμετέχω και εγώ σε αυτό το θέμα λόγω προσωπικής εμπειρίας.
Σε ΄μένα αυτή η "διαταραχη" ύπνου έχει συμβεί αρκετές φορές ως εξής:
Eνώ κοιμάμαι νιώθω ξαφνικά μια πίεση στο στήθος.Μετά νιώθω "χέρια" στο λαιμό μου.Ενώ προσπαθώ να κουνήθώ και να φωνάξω διαπιστώνω ότι μου είναι αδύνατο.Το κορμί μου δεν κινείται και η φωνή δε βγαίνει.Έτσι νομίζω τουλάχιστον.Το χειρότερο είναι πως νιώθω κλειστα το στόμα και τη μύτη μου με αποτέλεσμα να μάχομαι για να αναπνεύσω.Δεν είχα μιλήσει σε κανένα γι΄ αυτο.Ένα βράδυ η μητέρα μου ,περνώντας από το δωμάτιο μου,άκουσε περίργους ήχους.Σαν κάποιος να πνιγόταν και να προσπαθούσε να αναπνεύσει.Μπήκε μέσα και με βρήκε κατακόκκινη,ιδρωμένη να προσπαθώ να πάρω ανάσες.Με ξύπνησε και της διηγήθηκε αυτό που μου συμβαίνει.Τότε μου μίλησε για τη Μόρα.Είπε πως είναι ένα "κακό",γυναικείο πνεύμα που προσπαθεί να βλάψει τους ανθρώπους κατά τη διάρκεια του ύπνου τους.Εγώ προσπάθησα να την καθησυχάσω γιατι έχω γενικά "περίεργο" ύπνο και τους τρομάζω συχνά.
Δεν μίλησα με κανέναν άλλο γι΄αυτο ώσπου ένας φίλος μου εκμυστηρεύτηκε τις δικές του παρόμοιες εμπειρείες.Μου είπε ακόμα ότι η Μόρα κάποιες φορές πιέζει και τα γεννητικά όργανα(κυρίως στους άνδρες).Επίσης ότι ξεκινά από τα πόδια.Αυτό με προβλημάτισε αρκετα γιατι έχω μια ανεξήγητη εμμονή να είναι πάντα σκεπασμένα τα πόδια μου κατά τη διάρκεια του ύπνου.Διαφορετικά αισθάνομαι πάντα ότι "υπάρχει" κάτι εκεί.
Ίσως όλα αυτά να είναι μόνο θέμα άγχους και ψυχολογίας.Απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.
Αυτά...

"ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΟΤΕ..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 00:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από εδώ.

Να καλωσορίσω και το νέο μέλος Nienna και να το ευχαριστήσω για την κατάθεση της εμπειρίας της.

Είναι σημαντικό να τολμούμε να παρουσιάζουμε τις εμπειρίες μας για να μπορούμε να επικοινωνήσουμε και να γνωρίσουμε καλύτερα τι σημαίνει αυτή η ανάλογη εμπειρία και για τους άλλους ανθρώπους.

Το Esoterica.gr συλλέγει αυτές τις εμπειρίες και τις καταθέσεις τους και έχει σκοπό να κάνει μία βάση στοιχείων και δεδομένων που θα μπορούν να έχουν πρόσβαση οι ειδικοί που θα θελήσουν κάποια στιγμή να ερευνήσουν τα ανεξήγητα αυτά φαινόμενα.

Οπότε ας βοηθήσουμε πρώτα τον εαυτό μας με το να καταγράψουμε και να παρουσιάσουμε αυτές τις μεταφυσικές μας εμπειρίες και έτσι να συμμετέχουμε θετικά σε μία συλλογικότερη προσπάθεια ανάδειξης και έρευνας αυτών των φαινομένων.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sorrow
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 23:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sorrow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR geia sou prin apo arketa xronia se mikri ilikia ka8ws koimomoun ksipnaw ksafnika kai vlepw 1 skia me xaraktiristika kokkina matia sto katw meros tou krevatiou mou kai alles 2 sto plaino meros na me koitane,otan ta antikrisa tromaksa poly den kouni8ika ta koitaksa kapoia defterolepta kai meta ekleisa ta matia otan ta anoi3a eixan eksafanistei.sigoura den htan h fantasia mou eimai 1000% sigouri. kapoios mou eipe oti htan oi moires kai oti me eidopoiousan gia kati oti konteva na pe8anw kai ontws kontepsa na pe8anw 3 fores... allos oti htan kati kako... an ksereis kati tha i8ela thn gnwmh sou...
efxaristw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy