ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Mora - Mola απλά παραίσθηση ή πραγματικότητα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 14:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη afroxilanui άμα σου ξανασυμβεί σκέψου μια όμορφη στιγμή της παιδικής σου ηλικίας (για να αλλάξει η διάθεσή σου) βρές θάρρος και φαντάσου τον εαυτό σου να ζώνεται με λευκές φλόγες. Αυτό ήταν... Μην το φοβάσαι με αυτό τρέφεται, με τον φόβο και το "σκοτάδι" των ανθρώπων. Το θάρρος και η ψυχική καθαρότητα είναι ανάθεμα για αυτό. Είναι ανύμπορο να κάνει κάτι παραπάνω....


τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 15:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά παιδιά.
Καλέ μου Peronospore έτσι όπως το είπες στην κοπέλα θα νομίζει ότι κάτι όντως υπάρχει. Εκτός εάν αυτό εννούσες.

Acayptos & afroxilanui καλώς ήρθατε.
Acayptos δεν κατάφερα να διαβάσω το μήνυμά σου γιατί δεν καταλάβαινα τίποτα με τα greeklish.
afroxilanui μην φοβάσαι δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, όλα είναι της φαντασίας σου. Ήσουν επηρεασμένη από όσα σου είπε ο πατέρας σου.
Άκουσες την ιστορία και φοβήθηκες, ξύπνησες και λόγω της νύχτας ενισχύθηκαν οι φόβοι σου, όταν ξανακοιμήθηκες λογικά είδες όνειρο που να σχετίζεται με αυτό το θέμα, δεν άντεξες να το αναπαράγεις λόγω του φόβου και ξύπνησες. Είναι πολύ λογικό να νομίζεις ότι το είδες στον τοίχο.

Δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις για να προστατευτείς γιατί κανείς δεν μπορεί να προστατευθεί από το "τίποτα". Μπορείς όμως να το δουλέψεις μέσα σου και να πάψεις να φοβάσαι.

Σκέψου ότι πριν ακούσεις την ιστορία δεν είχες δει την σκιά, γιατί? εάν υπήρχε, κάποια στιγμή δεν θα την είχες αντιληφθεί, δεν πιστεύω ότι ήταν η πρώτη φορά που ξύπνησες από κάποιο όνειρο.

Σκέψου και το δεύτερο όνειρο καθώς και την αίσθηση που είχες όταν ξύπνησες, νόμιζες ότι κάποιος σου κρατούσε το χέρι, γιατί? πιστεύω γιατί αυτόν τον τρόπο βρήκες για να ανταπεξέλθεις στον τρόμο που σου προκάλεσε όλο αυτό. Και όταν λέω βρήκες δεν εννοώ ότι το έκανες συνειδητά.

Άρα πες ένα άντε στο καλό σε όλα αυτά που δεν σε αφήνουν να κοιμηθείς και γύρισε πλευρό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

afroxilanui
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 16:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους afroxilanui  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ πιστεύω πως οι συμβουλές σας θα με βοηθήσουν! Το θέμα είναι ότι αν ήταν όνειρο θα το καταλάβαινα αλλά ένιωθα ότι δεν μπορούσα να κουνηθώ σαν καποιος να με κρατάει αλλά η σκέψη μου ήταν ανεπηρέαστη δεν είχα πανικοβληθεί!!! Σκεφτόμουν ότι δε θέλω να πεθάνω πως θέλω να ζήσω και πως ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι να κουνηθώ όπως μου είχε πει ο πατέρας μου. Έτσι βρήκα δύναμη και κουνήθηκα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reggina
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 23:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reggina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι παρόμοιο έχει συμβεί και σ'εμένα. Ή μάλλον μου συνέβαινε συχνά πριν από 2 χρόνια. Έβλεπα στον ύπνο μου ένα άτομο, πάντα διαφορετικό, αλλά με χαρακτηριστικό βλέμμα, ξύπναγα και δεν μπορούσα να κουνηθώ. Βασικά εγώ έλεγα μια προσευχή, όποια μου ερχόταν στο μυαλό (μου ήταν δύσκολο ακόμαι και να σκεφτώ) και συνερχόμουν. Μετά συνέχιζα να προσεύχομαι μέχρι να με πάρει ο ύπνος. Και ξαφνικά σταμάτησε...
Τότε Αρχαία μας έκανε ένας παππάς και είχε αναφερθεί και από άλλα κορίτσια μέσα στην τάξη. Αυτός μας είχε πει τότε, ότι επρόκειτο για τη Μαρούσκα, ένα πνεύμα που επισκέπτετι μόνο κορίτσια όταν "αρχίζουν να κάνουν πονηρές σκέψεις", κάτι που είχα βρει πολύ βλακώδες, αυτός γενικώς ήταν κάπως... χυδαίος να το πω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mab
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 12:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mab  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρεται! Είμαι και γω ένα νέο μέλος αν και παρακολουθώ ένα χρόνο περίπου τα θέματα του esoterica.Και έχω να πω πως είναι τα περισσότερα πάρα πολύ ενδιαφέροντα.Τώρα στο θέμα μας...

Όσον αφορά την Μόρα(έτσι την γνωρίζω εγώ) έχω να παραθέσω 2 εμπειρίες 2 φίλων μου πριν απο αρκετα χρόνια η καθεμια σε διαφορετικες χρονικες περιοδους.

1) Η μία φίλη μου καθώς κοιμόταν ακουσε μια γυναικεία φωνή να την φωνάζει με το όνομα της. Ξύπνησε και κοιτώντας προς την πόρτα του δωματίου (από κει που ερχόταν η φωνή) και είδε μια σκοτεινή φιγούρα να την κοιτάει και να την φωνάζει. Δεν μπορούσε να φωνάξει και είχε τρομάξει πάρα πολύ. Κοιμόταν μαζί με την μικρή της αδερφή η οποία δεν κατάλαβε τίποτα. Η σκοτεινή φιγούρα μετά από λίγο έφυγε. Φοβισμένη η φίλη μου την επόμενη μέρα το είπε στην γιαγιά της η οποία κατονόμασε την φιγούρα ως Μόρα και την πήγε στην εκκλησία. Έκεί ο παπάς της έδωσε ένα φυλαχτό που ήταν ένα κομμάτι από κερί από αυτά που καίνε πάνω στο σταυρό του χριστού το πάσχα(καθ'οτι και η εποχή ήταν κοντά στο Πάσχα)και της είπε να το κρατά πάντα κάτω από το μαξιλάρι της. Επίσης της είπε πως αν την ξαναδεί να πει από μέσα της το Πάτερ Ημών και αν ήταν δυνατό να σκουντήξει στον ύπνο της την αδερφή της ώστε να αρχίσει να την βαράει(τη φίλη μου) για να φύγει η φιγούρα. Της είπαν επίσης πως αν μιλούσε η απαντούσε στο κάλεσμά της θα της έπαιρνε τη φωνή.Από τότε δεν την ξαναείδε βέβαια.

2) Η άλλη φίλη μου την είδε μπροστά της σχεδόν από πάνω της το βράδυ στο κρεβάτι και επειδή φοβήθηκε πολύ απλά αναψε το φως και η φιγούρα έφυγε.
Έχω ακούσει και από άλλους για την ύπαρξη της φιγούρας αυτής. Δεν ξέρω αν ισχύει η όχι. Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν πολλά πέρα από μας...

Συγνώμη αν σας κούρασα.

M.A.B.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 11:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑΑΑ! ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΙΣΘΗΤΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ...

ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ "ΠΝΙΞΗΜΑΤΟΣ" ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.. ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΕΡΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 12:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και την έχω ξαναπεί την ιστορία και σε άλλη σελίδα του φορουμ..μολις τωρα εντοπισα αυτο το θεμα εδω..και πιστευω οτι εδω επρεπε να αναφερθει εξαρχής...Σας το αναφερω λοιπον..

η κολλητη της αδερφής μου ειναι μια πολυ νορμαλ κοπελα, παντρεμενη και εχει ενα κοριτσακι..Αυτα συνεβησαν πριν τεσσερα χρονια οταν το κοριτσακι ηταν πεντε χρονων..

για πολλες μέρες το κοριτσακι ξυπνουσε με φωνες και ουρλιαχτα, η φιλη μας ετρεχε να το καθυσηχασει και μετα απο λιγες ώρες εκπληκτη εβλεπε στο προσωπο και στο σωμα του μωρου μελανιες..
το θυμαμαι γιατι ερχοταν στο σπιτι μας, αγχωμενη και σοκαρισμενη γιατι δεν ηξερε τι συνεβαινε..το κοριτσακι βεβαια υποστηριζε οτι καποιος το βραδυ ερχοταν και τη χτυπουσε.. υπηρχε χοντρο προβλημα γιατι το μωρο ηταν τοσο τρομαγμενο που δε μπορουσε να κοιμηθει και δε ξεραμε τι να το κανουμε, για πολλα βραδια κοιμοταν με τη μητερα της, οποτε και δε παρουσιαζοταν το φαινομενο..
ενα βραδι αποφασισε η φιλη μας να κατσει ολο το βραδυ και να φυλαει τη μικρη..σε καποια στιγμη και ενω ηταν στο διπλανο δωματιο ακουει την μικρη παλι να φωναζει.. τρεχει στο δωματιο της μικρης και εκεινη τη στιγμη βλεπει μια σκια απο πανω απο το κοριτσακι..τρομαξε, αναψε το φω ς και η σκια εξαφανιστηκε..

την επομενη πηγε την μικρη στην εκκλησια, οπου ο παπας τη διαβασε και τις ειπε οτι αυτο που ειδε την ισκιος, ειναι πολυ συνηθες φαινομενο..

περιττο να σας πω οτι μετα την παρεμβαση του παππα ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο και το κοριτσακι επιτελους κοιματε κανονικα..

παντως υπηρχε πολυ χοντρο προβλημα εκεινο το καιρο, γιατι η φιλη μας και δεν ηξερε τι συνεβαινε αλλα και φοβοταν να το πει σε ατομα εξω απο το στενο κυκλο, για να μη την παρουν για τρελλη..χωρια που φοβοταν μη νομιζουν οτι το δερνει εκεινη το παιδι της..γενικα μια απιστευτη κατασταση...


να υποθέσω οτι ήταν η Μόρα...?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

o 1
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 23:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους o 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓειά σας,
Σε μια περίοδο των παιδικών μου χρόνων, είχα ζήσει μια απίθανη εμπειρία. Καθώς κοιμόμουν βγήκα από το σώμα μου, κατι σαν αστρική προβολή. Δεν μπορούσα όμως να ανοίξω τα μάτια μου, κάτι σαν παράληση, αλλά καταλάβαινα τον χώρο γύρω μου. Ξαφνικά κάποιος τράβηξε το κρεβάτι και έπεσα κάτω μπρούμυτα. Δεν μπορούσα να γυρίσω να δω ποιος το έκανε και ξαφνικά άρχισε να με δέρνει!!! Δεν ένοιοθα σωματικό πόνο, αλλά ψυχικό.
αστρική προβολή και μόρα μαζί!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
layla
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 12:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους layla  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia se olous.
eixa kai ego mia paromia empiria tnv eipa se eva filo kai mou eipe oti to fevomevo auto legete mora kai oti to eixe znsei kai autos.ki etsi arxisa na psaxvo, ospou diabasa tis dikes sas istories kai pragmatika exo avatrixiasei.
loipov oi istories mou (giati einai 2) exouv os eksis:
1. priv apo peripou 5 xrovia ksipvisa apo evav efialti, to oveiro ntav oti me kuvngouse o satanas.otav ksipvisa to soma mou ntav paraluto kai evio8a mia parousia sto domatio.prospa8ousa va fovakso tnv mntera mou alla fovn dev ebgeve.tote arxisa na leo duvata apo mesa mou to "pater nmov" 3 fores.otav eipa kai tnv tritn fora eipa sto telos "pisteuoume oloi stnv maurn 8rnskia". to eipa auto xoris va ksero oute ti snmevei oute giati to eipa... meta apo loigo teleiosav olla!
2. priv apo eva mnva ksipvisa va pao toualeta, sugkekrimeva me ksipvise to agori mou pou eufege ekeivn tnv ora (opote eime sugourn oti eimouv ksipnia). ksafnika ta xeria mou den kouvousav, to soma mou ntav kai pali paraluto, evio8a kapoiov sto spiti, koitaksa sto ba8os kai eida evav avdra me leuka rouxa, kratouse leuka louloudia, kai mou eipe: "ta efera gia to 8avato sou". gurisa va mnv tov koitazo, prospa8ousa va kouvnso.eida oti to xeri mou ntav dipla sto fos, me mia mikrn kivnsn to fos 8a avabe.me megaln prospa8ia kouvnsa to daxtulo mou kai katafera va to avapso, to fos omos dev avabe... avoigokliva grngora to diakoptn kai dev avabe.epa8a paviko... ekleisa ta matia kai arxisa na leo ksava to "pater nmov" kai eutuxos teleiosav ola.pnra amesos to agori mou tnlefovo, elpiza va mou pei oti eixe fugei arketn ora,opote 8a nksera oti me ksavapnre o upvos kai oti olla ayta ntav eva kako oveiro.dustnxos omos mou eipe oti molis eixe fugei...
dustnxos dev ntav oveiro... makari va ntav oveiro... makari va ntav kapoio ergo pou eixa dei, n' apla va exo megaln favtasia... makari va eimai treln... omos eimai sugourn oti to eznsa auto to pragma kai to movo pou euxome einai na mnv to ksavaznso!!!

8a h8ela na moy peite thn gnomh sas:
ti shmenei ayto poy eipa "pisteyoyme oloi sthn mayrh 8rhskia"
ti shmenoyn ta leyka loyloydia opos kai ayto poy moy eipe "ta efera gia to 8anato soy"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 07:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ layla, ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.
ΠΡΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΘΕ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΟ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΛΑΤΙΝΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ, ΜΠΟΡΕΣΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΟΥ.
ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΚΤΛ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ Η ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΩΣ "ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ". ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΕ,Η ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΔΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΕ? ΤΕΛΟΣ, ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙΣ ΕΠΙΜΑΧΕΣ ΜΕΡΕΣ? ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΕΙΧΕ ΤΑΡΑΞΕΙ, ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕΙ, Η ΑΚΟΜΑ ΘΥΜΩΣΕΙ? ΕΣΥ ΤΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 07:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή layla, να σε καλωσορίσω κι εγώ στο Esoterica!
Όπως σου είπε η φίλη mariha2912 καλό είναι να γράφεις με ελληνικά προκειμένου να διαβάζουμε πιο εύκολα τα μηνύματα σου.

Διαβάζοντας τις εμπειρίες σου έχω την εντύπωση οτι τα περιστατικά αυτά ίσως να μην είχαν να κάνουν με τη Μόρα, ειδικά το δεύτερο.
Σχετικά όμως με τις φράσεις:

"πιστεύουμε όλοι στη μαύρη θρησκεία", "τα έφερα για τον θάνατο σου"

μήπως είχαν να κάνουν με κάποιο υποσυνείδητο φόβο σου?
Με κάτι που είχες ακούσει κάπου, κάποτε και σου είχε εντυπωθεί?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
layla
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 10:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους layla  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά συγνώμη για τους λατινικούς χαρακτήρες, και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας γιατί με έβαλαν πραγματικά σε σκέψεις...
Η αλήθεια είναι οτι δεν βλέπω ταινίες τρόμου, ειδικά θρησκευτικού περιεχομένου γιατί με επηρεάζουν ψυχολογικά.Ομως το προηγούμενο βράδυ, στο δεύτερο περιστατικό, μου είχαν πει την "τράπουλα της Κατίνας" (για όσους δεν γνωρίζουν, ειναι χαρτιά μιας μάγισσας της Σμύρνης που αποκαλύπτουν το μέλλον) και μου είχαν πει αρνητικά πράγματα.
Είναι λογικό να είχα επηρεαστεί απο την τράπουλα, αλλά είμαι σίγουρη οτι είμουν ξύπνια και οτί αυτο που έζησα ήταν αληθινό...
Δεν ξέρω πραγματικά τι να πιστέψω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 18:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα αφήσω και εγώ τον οβολό μου στην όλη περιγραφή της μώρας με μία προσωπική περίπτωση που μου συνέβη πρίν μία ντουζίνα χρόνια και τη θυμάμαι ακόμα και ξύνομαι παρά την πολύχρονη αναζήτηση σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο στα θέματα εσωτερισμού.

Καταρχήν για να ξεκαθαρίσω το θέμα της αυθυποβολής ,δηλαδή κατά πόσο υπεβλήθη στο να δώ ή να νιώσω κάτι θα αναφέρω απλώς ότι ως νέος είχα απο μικρό παιδί μία κλίση σε οτιδήποτε εσωτερικό και αυτή η κλίση γύρω στην ηλικία των 14-15 έγινε πιό έντονη και άρχισε ο πειραματισμός.
Εκείνη την εποχή δεν υπήρχε Internet και κατάλληλη βιβλιογραφία (τουλάχιστον όχι τέτοια που να δίνει άμεσα απαντήσεις σε όλα και η λίγη που υπήρχε δεν ειχε πεσει στα χέρια μου) όποτε απο κάτι κακέκτυπα και κακομεταφρασμένα βιβλία προσπάθησα να εισέρθω στο χώρο των γριμορίων (βιβλίων επικλήσεων πνευματων) χωρίς δάσκαλο και χωρίς κάλυψη και χωρίς την απαραίτητη πολύχρονη προπαρασκευή που απαιτούνταν απο ένα μικρό αλλά φιλόδοξο "Μάγο" που ήθελε αμέτη μουχαμέτη αποδείξεις απο τον Αόρατο κόσμο.

Αφού λοιπόν έφαγα τα μούτρα μου μετά απο κάποιες επικλήσεις με το σύστημα Goetia (κλείδα του "Σολομώντα" κτλ)κινδύνεψε η ζωή μου και τα παράτησα και άρχισα να πηγαίνω εκκλησία για 2 και χρόνια μέχρι να συνερθω όποτε και οι επικαλούμενες οντότητες δεν με ξαναενόχλησαν πιά. Εκοψα παντελώς κάθε αποκρυφιστική εργασία, σποραδικά μόνο κάποιο διαλογισμό,προσευχές και απο τη Χριστιανική καθαρά πλευρά κτλ .

Οι σπουδές μου γύρω στη δεκαετία του 90 μου απορρόφησαν όλο μου τον χρόνο και το απόκρυφο στοιχείο έσβησε απο μέσα μου και παρέμεινε στη λήθη. Τελειώνοντας πήγα φανταρος και εκεί φυσικά δεν σου αφήνουν χρόνο να ανασάνεις όχι να κάνεις και προσευχή γαρ.

Κάποια λοιπόν στιγμή κατά το τέλος της θητείας μου, πήρα μία απογευματινή άδεια και πήγα στο σπίτι μου όπου έμενα με τους γονείς μου. Ηπια ένα καφεδάκι με φίλους και γύρισα σπίτι να κοιμηθώ καθώς το πρωί θα έμπαινα και πάλι μέσα στο στρατόπεδο.

Επεσα στο κρεβάτι νωρίτερα απο τις 12 και κοιμήθηκα. Το κρεβάτι ακουμπουσε απο τη μία του μεριά στον τοίχο. Απέναντι μου το παράθυρο έβλεπε σε στενό πολυκατοικίας και είχε φώς απο την λάμπα του δρόμου συν ένα πράσινο φωτάκι αναμμένο στο χώλ, υπήρχε δηλαδή τόσο φώς που θα διάβαζε κανεις με δυσκολία στο δωμάτιο.


Σε κάποια φάση μισοξυπνάω, έχω αποκοιμηθεί ανάσκελα και με τα χέρια μου έξω απο την κουβέρτα και ξυπνάω με πολύ καλή διαύγεια ,λες και ήμουν σε εγρήγορση, λες και δεν είχα κοιμηθεί καθόλου. Κοιτάω το ρολόι χειρός που φορούσα, ένα SEIKO μεγάλων σχετικά διαστάσεων με ευδιάκριτα νούμερα και βλέπω ότι ήταν 3 και 20.

Αρχισα να ξύνομαι για ποιό λόγο ξύπνησα, έκλεισα τα μάτια μου και σκεφτόμουνα, Μήπως θέλω νερό??? Οχι, μήπως θέλω να πάω τουαλέτα?? οχι. Τι στο καλό λέω και ξανακλείνω τα μάτια να αποκοιμηθώ.

Κάποια στιγμή λοιπόν ενώ προσπαθώ να κοιμηθώ και πάλι και αρχίζει και με ψιλοπαίρνει, αισθάνομαι κάτι βαρύ, σάν κάποιος πισινός ενός ατόμου να κάθεται δεξιά απο τα πόδια μου. Δεν άνοιξα τα μάτια μου καθόλου και περίμενα κάποιο χαδάκι είτε απ τη μάνα μου είτε απ τον πατέρα μου, μοναχοπαίδι γαρ και φανταράκι. δεν ένιωσα όμως τίποτα.

Ενώ δεν έχω ανοίξει ακόμα τα μάτια μου αισθάνομαι το βάρος του πισινού ή ότι ήταν τέλος πάντων να πηγαίνει απο την άλλη πλευρά όπου εκεί ήταν ο ΤΟΙΧΟΣ.εκεί κόλλησα λίγο γιατί δεν μπορούσε να κάτσει άνθρωπος απο τη μεριά του τοίχου, που θα πήγαιναν τα πόδια του.

Ανοίγω λίγο τα μάτια μου και δεν βλέπω τιποτε, παρατηρω όμως στο μισόφως σαν να είχε κάνει γούβα το κρεβάτι εκεί που υποτίθεται ότι καθότανε ο πισινός. λέω στον εαυτό μου ΞΕΚΟΛΛΑΑΑΑΑ, στον ύπνο είσαι, κάποιο όνειρο είναι, είσαι ζαβωμένος απο την κούραση του στρατού κτλ.

Ξανακλείνω τα μάτια και μετά απο λίγα δευτερόλεπτα, αισθάνομαι κάτι αδιόρατο σαν μικρή πίεση στο στήθος και την αίσθηση κάποια παρουσίας στο χώρο. Ανοίγω τα μάτια αλλά δεν βλέπω τίποτε αλλά αισθανόμουν ότι κάτι βρίσκεται μπροστά μου στο ενάμιση μέτρο και ότι ο αέρας εκεί ήταν πυκνότερος σαν πολύ πολύ αραιά ομίχλη καθώς κοιτώντας πρός το παράθυρο που είχε το φώς του δρόμου ,οι άκρες του παραθύρου ήταν διαυγείς ενώ στο κέντρο υπήρχε μία θολούρα ,κάτι σαν blurr.

Ενα πράγμα που ήξερα σίγουρα λόγω της πρότερης εμπειρίας με πνεύματα ήταν η εξής. δεν φοβασαι για να χεις το πάνω χέρι πάντα (όπως σωστά το αναφέρει συχνά ο φίλος Dying incubus καθώς ο φόβος δημιουργεί ή διογκώνει τα πράγματα).

λέω λοιπόν χαμηλόφωνα. καλως το μου, τι θές??? καμία απάντηση νοητικά. Το ξαναλέω νοητικά. Θέλεις κάτι, τι είσαι και τι θέλεις. Καμία απάντηση. Ενιωσα μία μικρή αδιόρατη πίεση στο στήθος. και εκεί έκανα την μ@λ@κία.

Κοίταξε να δείς είπα νοητικά, είναι βράδυ , με ξυπνάς και μου χαλάς τον ύπνο, με ενοχλείς και θέλω να φύγεις αμέσως τώρα αλλιώς θα σε αναγκάσω με την πανίσχυρη επίκληση της κλείδας του Σολομώντα, που μπροστά της λυγίζει ακόμα και το δυνατότερο δαιμόνιο και θα πάς στον αγύριστο απο κεί που ρθες.

Ε αυτό ήταν, το παιξα τσαμπουκάς βασιζόμενος στις λίγες αποκρυφιστικές γνώσεις που είχα τότε και τον ήπια. Αισθάνθηκα ένα απίστευτο βάρος στο στήθος και ξαφνικά έγινα άκαμπτος σαν ξύλο, δεν μπορούσα να κουνηθώ ούτε στο μικρό μου δακτυλάκι. Με είχε μαγκώσει ολόκληρο και αισθανόμουν σαν να είχα πάνω μου χίλια αγγίστρια με πετονιές στο δέρμα μου τα οποία να τεντώνονται όλα μαζί. Η αίσθηση ήταν απιστευτη, σαν να προσπαθούσε να ενωθεί με την κοιλιά μου και να με καταλάβει.

Προσπάθησα με όλες μου τις δυνάμεις να αντιδράσω αλλά μάταια. προσπαθούσα να αρθρώσω την εξορκιστική επίκληση της κλείδας του σολομώντα αλλά μάταια , το μυαλό είχε μουδιάσει και το στόμα μου είχε στραβώσει λες και είχα πάθει ψύξη.

Εκεί καθώς αντιδρούσα, το όν ή ότι αυτό ήτανε, έκανε το απίστευτο, με ανύψωσε ελαφρά 10-15 πόντους πάνω απο το στρώμα του κρεβατιού και με μετεώρισε στην κυριολεξία. Τρελάθηκα. Ημουν σε ολική παραλυσία και τα μάτια μου έβλεπαν την κουβέρτα να είναι σαν ριχτάρι αριστερά δεξιά μου και το χέρι μου ήταν σε τέτοια γωνία που έβλεπε το ρολόι μου.με κράτησε έτσι για 10 λεπτά και το όλο σκηνικό διήρκεσε συνολικά 15 λεπτά απο την αρχή του συμβάντος.

Δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη ούτε να σκεφτώ τίποτε. προσπαθούσα να πώ το Πάτερ ημών, νοητικά αλλά δνε μπορούσα να κάνω ούτε μία σκέψη καθώς το μυαλό μου ήταν σαν παγωμένο. Μετά απο 10 λεπτά περίπου ένιωθα σαν να ξεμαγκώνω νοητικά και άρχισα να ουρλιάζω απο μέσα μου ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΜΕ, και τελικά έβγαλα μία άναρθρη κραυγή σαν σπαστικό παιδί καθώς οι μύες του στόματος μου ήταν ακόμα παραλυμένοι.

Τελικά με το που χαλάρωσε την πίεση του το όν, πετάχτηκα επάνω τόσο δυνατά που το κεφάλι μου ακούμπησε το ταβάνι, έσπασα 1 ή 2 τραβέρσες στο κρεβάτι μου και κρύφτηκα ολόκληρος μαντράχαλος στο δωμάτιο των γονιών μου μπαίνοντας μές στη νύχτα χεσμένος στο κρεβάτι τους.

εχω δεί αρκετά πράγματα απο την αποκρυφιστική μου ενασχόληση, έχω κάνει επικλήσεις πνευμάτων με ρόμπες και ραβδιά σε βουνό νυχτιάτικα ολομόναχος, έχω δει απίστευτα πράγματα και είμαι άτρομος με τον κόσμο του αόρατου αλλά σε αυτή τη φάση χέστηκα στην κυριολεξία.

και για να προλάβω τους σκεπτικιστές δεν ήταν υπνοπαραλυσία, καθώς είναι τελείως διαφορετική σαν αίσθηση και την έχω βιώσει αρκετές φορές κατά τις διάφορες ασκήσεις αστρικής προβολής όταν δεν μπορούσα να ξαναεισέρθω πλήρως στο σώμα μου.

παρόμοια περίπτωση με τη δική μου διάβαζα τελευταία στο βιβλίο του παγκοσμίως γνωστού για τις εργασίες του στην Αστρική προβολή Robert Bruce και συγκεκριμένα το βιβλίο Practical Psychic Self defence το οποίο υποστηρίζει ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ευάλωτοι σε τέτοιες επιθέσεις απο περιφερόμενες οντότητες οι οποίες συχνά παρασιτούν επάνω μας χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Εάν βρώ λίγο χρόνο θα μεταφράσω το χωρίο της επίθεσης που περιγράφεται εκείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 09:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Yngwie, η εμπειρία που αναφέρεις όντως είναι αρκετά "δυνατή".
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα ώστε να ξεδιαλύνουν κάποια σημεία τα οποία πιθανόν να μην τα κατάλαβα καλά.

Είσαι σίγουρος οτι αυτό το συμβάν σου προκλήθηκε από τη Μόρα?
Σε ρωτάω γιατί απ' ό,τι περιέγραψες δεν είδες κάποια μορφή που να σε κάνει να είσαι σίγουρος οτι αυτό που σε βασάνισε εκείνο το βράδυ ήταν η Μόρα.
Θα γνώριζες επίσης ως τότε οτι η Μόρα είναι αρκετά δύσκολο να σε "μαγκώσει" για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα (15 λεπτά) αλλά και να καταφέρει να σε ανυψώσει από το κρεβάτι σου.
Τουλάχιστον δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο άλλη φορά.
Μήπως ήταν λοιπόν κάτι άλλο αυτό που σε επισκέφθηκε εκείνο το βράδυ?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 14:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά φίλε Incubus δεν ξέρω τι ήταν και δεν είχα και την ικανότητα διόρασης τότε. Οτι είχα δεί απο τον αόρατο κόσμο τότε ήταν τα ελάχιστα δευτερόλεπτα που μέσα στην τελετουργική έκσταση έβλεπα το επικαλούμενο πνεύμα,στοιχειακό,αγγελική η δαιμονική οντότητα. Αν είχα διόραση τότε δεν θα βλεπα μία ελαφριά ομίχλη αλλά την όποια μορφή έδινε εκείνη την στιγμή ο εγκέφαλος μου και θα καταλάβαινα την υφή ή ποιότητα της οντότητας.

Ο όρος μώρα όπως και ο αντίστοιχος του nick σου (ινκουμπους) έχει χρησιμοποιηθεί πολύ πλατιά για μια πλειαδα περιπτώσεων οι οποίες ενδέχεται να έχουν κοινά στοιχεία αλλά διαφέρουν και σε αρκετά σημεία μεταξύ τους .

Μετεωρισμό όμως ούτε και εγώ έχω ξανακούσει, εκτός εάν με τέντωσε σαν τόξο το όλο μάγκωμα και ακουμπούσα στο σβέρκο και τις κνήμες και ήμουν τόσο μουδιασμένος που δεν το καταλάβαινα, έχω όμως την εντύπωση ότι ήμουν παράλληλος με το κρεβάτι όπως το έβλεπα και δεν έκανα καμπύλη καθώς τα πόδια μου ήταν ψηλότερα στο κεφάλι του κρεβατιού απ ότι πρίν σε μία φάση που τα είδα έξω απο την κουβέρτα.

Επίσης η όλη διάρκεια του φαινομένου είχα την αίσθηση ότι διήρκεσε 2-3 λεπτά όπως είπες. Το ρολόι όμως έδειξε άλλα , τι να πώ, μπορεί και να βγήκε η κορώνα του λίγο έξω και να ακούμπησε κάπου και να περιστράφηκε ελαφρα. Αλλά σίγουρα δεν θα ξαναζήσω ποτέ κάτι τέτοιο και άς αναγκάζομαι να "καθαρίζω" τον χώρο μου με κόπο καθημερινά.

δεν λέω ότι ήταν απαραίτητα μώρα αλλά το βάρος στο στήθος είναι κοινό όλων αυτων των επιθέσεων. Αντιθέτως η υπνοπαραλυσία και με άλλους που έχω μιλήσει ,συμβαίνει συχνά και αυτό που μπορεί να δεί κανείς έξω απο αυτόν να είναι το δικό του αιθερικό ή αστρικό, αλλά να χει μπεί μέσα του το νοητικό, δηαλδή να μπορεί να βλέπει και να κατανοεί με τα φυσικά του μάτια, μουδιασμένος ή υπο παράλυση, ένα εξωτερικευμένο κομμάτι του εαυτού του ή της αύρας του αν προτιμάτε, αλλά εκεί δεν υπάρχει πίεση στο στήθος ή στο ηλιακό πλέγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 01:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Yngwie,

προσωπικά ούτε εμένα μου θυμίζει μρόα η συγκεκριμένη εμπειρία σου. Οι οντότητες που δημιουργούν την μώρα συνήθως τρέφονται με αρνητικά αισθήματα αλλά είναι στερημένων δυνατοτήτων, δεν έχουν δηλαδή τεράστια δύναμη, είναι κατώτερες οντότητες του αρνητικού πνευματικού κόσμου και εύκολα αποφεύγονται με προστατευτικούς κύκλους αν δεν πέσεις στην παγίδα των ύπουλων κόλπων τους και βγεις απο αυτούς.

Παρόλα αυτά η κάθε είδους αρνητική οντότητα προκαλείτε εύκολα απο διάφορα συναισθήματα του στυλ τσαντίλας, ειρωνίας, φόβου κ.λ.π. Πιθανόν λοιπόν να το προκάλεσες παραπάνω απο όσο σκόπευε και να το έβαλες σε μια διαδικασία απόδειξης των δυναμεών του σε σχέση με τον εκβιασμό που έκανες περί Σολωμονικής.

Για μένα προσωπικά κάποια άλλη σκοτεινή δύναμη ήταν αλλά μάλον δεν έχει και τόση σημασία αυτό.

Έχω την αίσθηση πως το βάρος που νοιώθουμε κατά την διάρκεια αυτής της εμπειρίας είναι το βεντουζάρισμα που κάνουν επάνω μας προκειμένου να αντλήσουν την ενέργεια που θέλουν, αλλά είναι απλώς μια αισθησή μου τίποτα μελετημένο. Οπότε μπορεί πιθανόν το βεντουζάρισμα να σου θύμισε μόρα αλλά να ήταν με σκοπό να σου αντλήσει τόση ενέργεια ώστε κατα κάποιο τρόπο να αδρανοποιήσει την σκέψη σου και την αντιδρασή σου.

Σκέφτηκες μήπως σχετίζετε με τον χώρο που κοιμήθηκες, μήπως παλιότερα είχες προσκαλέσει κάτι μέσα στο δωματιο σου το οποίο απλώς περίμενε την κατάληλη στιγμή, πιθανόν εκείνη που ξέχασες να προφυλαχτείς με την προσευχή, διαλογισμό ή ότι άλλο χρησιμοποιούσες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 10:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yngwie πιστεύω ότι ήσουν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Σε πιστεύω που λες ότι ξύπνησες και προσπάθησες να ξανακοιμηθείς, όμως συμβαίνει μερικές φορές να νομίζουμε ότι εξακολουθούμε να είμαστε σε εγρήγορση αλλά να μην ισχύει.
Το στοιχείο που αναφέρεις με την γούβα στο κρεβάτι, μου ενισχύει κάπως την άποψη που έχω. Γούβα γίνεται από κάποιο σώμα που έχει βάρος, λίγο δύσκολο να συμβεί από οτιδήποτε αόρατο.

Άσχετα με το συμβάν θα ήθελα να παραμείνω στην αντιμετώπιση. Θεώρησες καλό να πεις προσευχή ή επίκληση αλλά όπως λες δεν λειτούργησε και χειροτέρεψε το πράγμα, σκέφτηκες να μην χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου σε συγκεκριμένο θέμα αλλά να αφήσεις ελεύθερο τον εαυτό σου να αντιμετωπίσει την κατάσταση? Εννοώ να χρησιμοποιηθεί κάτι που μάλλον δεν ήξερες συνειδητά αλλά σίγουρα υπήρχε μέσα σου?

Δοκίμασε το εάν θέλεις, πιστεύω ότι θα βρεις μιά άκρη. Εάν φοβάσαι τι πιθανόν μπορεί να συμβεί μπορώ να πω με αρκετή σιγουριά ότι δεν θα πάθεις τίποτα, απλά θα αντιμετωπίσεις τους φόβους σου και θα τους ξεπεράσεις. Έτσι δεν θα είσαι υποχρεωμένος να κάνεις καθημερινά καθαρισμό στο χώρο σου, κάτι που θεωρώ υπερβολικό.

Μπορεί αυτά που είπα να είναι και αλλού για αλλού, δεν χάνεις όμως και τίποτα να τα σκεφτείς.

Καλό θα ήταν εάν βρεις χρόνο να μεταφράσεις και αυτό που έχεις υπόψην σου από τον Bruce.

Serenite η άποψή μου είναι ότι εάν κάθε φορά που κοιμόμαστε κάνουμε κύκλους ή οτιδήποτε άλλο για την προστασία μας όλο και κάτι θα έχουμε να καταγράψουμε ως εμπειρία. Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρη είναι κατά πόσο οι εμπειρίες αυτές έχουν σχέση με το αόρατο.

Ας πούμε και λίγα πράγματα για το βάρος στο ηλιακό πλέγμα. Θα προσπαθήσω να κάνω την αρχή για μιά εξήγηση.

Το βάρος που νοιώθουμε πιστεύω ότι δεν παρατηρείται μόνο όταν είμαστε ξαπλωμένοι αλλά και όρθιοι και βρισκόμαστε στον οποιοδήποτε χώρο. Όταν λαμβάνουμε έντονα μιά ενέργεια που δεν είναι σε αρμονία με εμάς, την συγκεκριμένη στιγμή, το σημείο στο οποίο θα γίνει πρώτα αντιληπτή η δυσαρμονία θεωρώ ότι είναι το ηλιακό πλέγμα.
Είναι μιά περίεργη αίσθηση σαν κάτι να μας βαραίνει και να μας σφίγγει συγχρόνως. Όμως όταν είμαστε όρθιοι δεν είναι, κατά την λογική μας, σωστό να το αντιλαμβανόμαστε ως βάρος με την έννοια ότι κάποιος έχει καθήσει επάνω μας, αλλά σαν περίεργο σφίξιμο.
Με την ίδια λογική όταν είμαστε ξαπλωμένοι το αντιλαμβανόμαστε ως βάρος.

Βεβαίως μπορούμε να πούμε ότι είναι κατανοητή η όποια αίσθηση έχουμε την στιγμή που επικοινωνούμε με κόσμο, όταν όμως είμαστε μόνοι μας και πεφτουμε για ύπνο τι συμβαίνει? Μήπως έχει να κάνει με τις δικές μας σκεπτομορφές που βρίσκονται παντού στον χώρο?

Πως σας φαίνεται σαν πιθανή εξήγηση αυτό που παρέθεσα?

Ωχ σαν πολλά έγραψα, εάν βαρεθείτε να διαβάζετε πέστε το μου, θα σας τα στέλνω βιβλιοδετημένα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 15:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Yngwie, συμφωνώ πως ο όρος Μόρα όπως κι ο όρος Incubus - Succubus έχουν χρησιμοποιηθεί αρκετά σε πάρα πολλές περιπτώσεις.
Παρόλα αυτά, αν κι έχουν κάποια κοινά σημεία στις εμφανίσεις τους (πλάκωμα στο στήθος του θύματος τους), έχουν και κάποιες διαφορές.

Η Μόρα τρέφεται από τα αρνητικά συναισθήματα μας και κυρίως από τον φόβο μας (όπως ανέφερε κι η φίλη serenite).
Όσο περισσότερο λοιπόν την τροφοδοτείς με τον φόβο σου, τόσο την ενδυναμώνεις.
Όταν όμως αποβάλλεις τον φόβο σου κι έχεις δύναμη σε σένα δε νομίζω οτι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σε "επισκεφτεί" καθώς την αποδυναμώνεις.

Ο Ίνκουμπος κι η Σούκουμπη έχουν τις ρίζες τους στο Μεσαίωνα (κάτι που δεν ξέρω αν ισχύει και για τη Μόρα) κι είναι στοιχειακά τα οποία τροφοδοτούνται από τις ονειρώξεις που προκαλούν στο θύμα τους εν ώρα ύπνου.
Όμως το θύμα έχει κι ένα ευχάριστο συναίσθημα την ώρα της επίσκεψης τους, πχ ηδονή.
Δεδομένου οτι εσύ δεν ένιωσες κάτι τέτοιο, δε νομίζω να σε επισκέφτηκε μια Σούκουμπη.

Θα ήθελα να σταθώ σε κάτι που ανέφερες, φίλε μου:

quote:
Αλλά σίγουρα δεν θα ξαναζήσω ποτέ κάτι τέτοιο και άς αναγκάζομαι να "καθαρίζω" τον χώρο μου με κόπο καθημερινά.

Το να εφαρμόζεις κάποια τακτική καθαρισμού του χώρου είναι πολύ σωστό, τουλάχιστον σε ένα πρώτο επίπεδο.
Σε δεύτερο επίπεδο όμως πρέπει παράλληλα να αποβάλλεις τους φόβους που μπορεί να σου έχουν προκληθεί από μια πιθανή επίσκεψη κάποιας τέτοιας οντότητας.
Μήπως σου έχουν μείνει κάποια κατάλοιπα αυτού του φόβου, φίλε μου?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 18:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
serenite:Για μένα προσωπικά κάποια άλλη σκοτεινή δύναμη ήταν αλλά μάλλον δεν έχει και τόση σημασία αυτό.

Εκεί κατέληξα και εγώ τελικά, επιπλέον πρίν καν του απευθυνθώ, πριν καν μου επιτεθεί υπήρχε μία αδιόρατη πίεση στο χώρο, μία αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά, ο΄τι κάποιος ειναι εκεί με άλλες κακές διαθεσεις αλλά όχι άνθρωπος ενσαρκωμένος σε προβολή,όπως βλέπουμε ένα αιλουροειδές να σε κοιτά και να είναι έτοιμο να επιτεθεί με λίγα λόγια η ψυχή μου έβγαλε alarm, αλλά ειλικρινά δεν φοβήθηκα, όπως είχα γράψει και σε άλλα τόπικ είχα δεί και πάθει πολύ χειρότερα και όπως λέει η παροιμία ο βρεγμένος δε φοβάται τη βροχή.

quote:
serenite:Σκέφτηκες μήπως σχετίζετε με τον χώρο που κοιμήθηκες, μήπως παλιότερα είχες προσκαλέσει κάτι μέσα στο δωματιο σου το οποίο απλώς περίμενε την κατάληλη στιγμή, πιθανόν εκείνη που ξέχασες να προφυλαχτείς με την προσευχή, διαλογισμό ή ότι άλλο χρησιμοποιούσες.

Στο δωμάτιο στο οποίο κοιμήθηκα το οποίο ήταν το σαλόνι του σπιτιού η αλήθεια είναι ότι 10 χρόνια πιό πρίν απο το συμβάν είχα κάνει διάφορες εργασίες αλλά ο χώρος μετά είχε ευχολογηθεί, καθαγιαστεί απο ιερείς και απο τις δικές μου προσπάθειες με τους λίγους τροπους που ήξερα ως τότε. Παρ' όλα αυτά έχεις ένα point εδώ φίλη serenite καθώς εχω παρατηρήσει ότι αυτές οι οντότητες όχι μόνον κάνουν tracking αλλά μπορούν και να σε ακολουθήσουν και σε άλλες ζωές λες και παραμένουν σημεία με τα οποία λινκάρεσαι.Εκείνο το βράδι βέβαια θυμάμαι ότι δεν προσευχήθηκα αλλά ούτε και έκανα κάποιο αστρικό κύκλο καθώς δεν γνωριζα την ύπαρξη τέτοιων τεχνικών. Μετά απο χρόνια βρήκα την πιθανή εξήγηση σε ένα βιβλίο της Dion Fortune στην Ψυχική Αυτοάμυνα της και το παραθέτω.

Εξετάσαμε με λεπτομέρειες τον τρόπο που επενεργεί η τηλεπαθητική υποβολή, γιατί αυτή αποτελεί την βάση κάθε είδους απόκρυφης επίθεσης. Είτε κρύβεται πίσω της κάποια απενσαρκωμένη οντότητα, ένα πλάσμα άλλης εξελικτικής κατηγορίας, ένας δαίμονας της κόλασης, είτε απλώς η πανικόβλητη ψυχή κάποιου εγωιστή φίλου που προσκολλάται στην υλική ζωή αδοαφροώντας για τις συνέπειες, η πρώτη κίνηση σε όλες τις περιπτώσεις είναι η ίδια.

Αν δεν διατρηθεί η αύρα τίποτε δε μπορεί να εισχωρήσει στην ψυχή, και η άυρα τρυπά πάντα απο μέσα χάρη στην ανταπόκριση του φόβου ή του πόθου πρός την επιτεθέμενη οντότητα. Αν μπορέσουμε να παρεμποδίσουμε αυτή την ενστικτώδικη συναισθηματική αντίδραση, η΄αυρα θα παραμείνει άθικτη παρέχοντας απόλυτη προστασία ενάντια στην ψυχική εισβολή, όπως το υγιές και άθικτο δέρμα προστατεύει απο τη βακτηριδιακή μόλυνση.

Μερικές φορές όμως τυχαίνει να έχει δημιουργηθεί μία αρμονική σχέση με την επιτεθέμενη οντότητα σε κάποια προηγούμενη εηνσάρκωση και σαν αποτέλεσμα ,θα έλεγε κανείς ότι η οντότητα κρατά το κλειδί της πίσω πόρτας. Ενα τέτοιο πρόβλημα είναι πολύ δύσκολο και για τη λύση του χρειάζεται εξωτερική βοήθεια. H δυσκολία αυξάνεται απο το γεγονός ότι το θύμα είναι συχνά απροθυμο να επιτρεψει να γίνει ο αποχωρισμός τους. Είναι δεμένο με την επιτεθέμενη οντότητα-ένσαρκη ή απενσαρκωμένη-με τα δεσμά της γοητείας ή ακόμα και με γνήσια συμπάθεια

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Dying Incubus που μίλησε για το φόβο αλλά εκείνη τη στιγμή θυμάμαι πολύ καλά ότι δεν φοβήθηκα αλλά τσαμπουκαλεύτηκα, μετά βέβαια όταν μαγκώθηκα γερά χέστηκα αλλά όχι άμεσα, όποτε η κατηγοριοποίηση της περίπτωσης μου δεν ανάγεται στις τελείως κλασσικές. Αν είχα τότε τη δυνατότητα διόρασης θα μπορούσα να λεγα κάτι παραπάνω ως άποψη αλλά δυστυχώς δεν την είχα.

quote:
pyramid:Yngwie πιστεύω ότι ήσουν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Σε πιστεύω που λες ότι ξύπνησες και προσπάθησες να ξανακοιμηθείς, όμως συμβαίνει μερικές φορές να νομίζουμε ότι εξακολουθούμε να είμαστε σε εγρήγορση αλλά να μην ισχύει.
Το στοιχείο που αναφέρεις με την γούβα στο κρεβάτι, μου ενισχύει κάπως την άποψη που έχω. Γούβα γίνεται από κάποιο σώμα που έχει βάρος, λίγο δύσκολο να συμβεί από οτιδήποτε αόρατο.

Φίλη pyramid δεν ήμουν στην υπναγωγική κατάσταση του vigil state όπως αναφέρεται το στάδιο πρίν απο τον ύπνο το οποίο με ασκήσεις που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια μπορώ να το χωρίσω άνετα και σε υποστάδια και να το δημιουργήσω και τεχνητά στον εαυτό μου για διάφορες πρακτικές όπως Remote viewing κτλ και θυμάμαι πεντακάθαρα ότι ήμουν σε μία περίεργη εγρήγορση alert που δεν την έχω ξανανιώσει ποτέ. Σε αυτό είμαι απολυτα σίγουρος, ξύπνησα και ήμουν φρέσκος σαν να είχα χαλαρώσει για 3-4 λεπτά με κλειστά μάτια και ακόμα πιο τεταμένος,τσιτωμένος και διαυγής, σαν να με ξύπνησε η ψυχή μου για πόλεμο, δεν βρίσκω λόγια να το περιγράψω με ακρίβεια. Καταλαβαίνω τι λές αλλά φαινεται ότι η περίπτωση μου είναι περίεργη και έχω σπαταλήσει αρκετή φαιά ουσία όλα αυτά τα χρόνια για να την κατηγοριοποιήσω κάπου.

οσον αφορά το βάρος μίας άυλης οντότητας θα επαναντλήσω και πάλι απο τη Fortune το θέμα αυτό η οποία αναφέρει για τον Κρόουλυ ότι είχε κάτσει το αιθερικό του σώμα σε ακούσια προβολή του λόγω ασθένειας στα πόδια του και ξύπνησε με βάρος στα πόδια της καθώς και ότι σε αυτή την κατάσταση τον είχε σηκώσει απο το κρεβάτι ια είχε βάρος σαν παιδιού καθώς αρκετή αιθερική του ουσία ήταν σε προβολή.
Κάντε ένα δώρο στον εαυτό σας εάν ασχολείστε με τον εσωτερισμό,και πάρτε το βιβλίο της που έχει απαντήσεις σχεδόν στα πάντα, οι οποίες μάλιστα για όποιον ασχοληθεί πρακτικά έχουν μεγάλη αξία καθώς αποδεικνύονται στην πορεία, ενώ εάν ειδωθούν θεωρητικά πέφτουν μαζί με τα άλλα του είδους στο αναπόδεικτο.


Οσον αφορά τις σκεπτομορφές που αναφέρεις φίλη pyramid όταν κάποιος τις καθαρίζει με κάποιο τελετουργικό τρόπο όπως το LBRP π.χ ή κάποιο άλλο δεν μένει τίποτα,αλλά αυτο βιώνεται δεν εξηγείται. Ενας που ασχολείται με Δυτικό εσωτερισμό-Τελετουργική Μαγεία κινδυνεύει απο τον ίδιο του τον εαυτό εάν δεν μπορεί να καθαρίζει καθημερινά τις σκεπτομορφές του με εξαίρεση τις τεχνητά φτιαγμένες που γίνονται υπο έλεγχο.

Φίλε dying Incubus συμφωνω απολύτως για αυτά που λές περί φόβου αλλά παραμένω στη θέση που είπα και πρίν ότι δεν φοβήθηκα τότε αρχικά γιατί είχα παίξει με χειρότερα πράγματα . Η τελετουργική εργασία γίνεται καθημερινά έστω και νοητικά-αστρικά για να καθαρίσει ο χώρος
και όχι σε πρώτο επίπεδο.

Ο μακαρίτης Israel Regardie έγραφε ότι ο μάγος είναι αναγκασμένος για όλη του τη ζωή να κάνει υποχρεωτικά καθημερινά το LBRP (ή κάτι αντίστοιχο για εξαγνισμό-καθαρισμό) και το MP (τελετουργικό της Μεσαίας στήλης)ή κάποιο αντίστοιχο για συλλογή ενέργειας. Ακόμα και οι Θιβετιανοί όταν κοίταγαν μέσα στον μαγικό τους καθρέπτη π.χένα μπώλ με νερό , προσπαθούσαν να δούν κάποιον με μία σκούπα να καθαρίζει το πεδίο μπροστά τους πρίν την εργασία. Αυτές οι τεχνικές είναι κοινές σε όλους τους κλάδους του απόκρυφου. Αρα αυτό δεν γίνεται σε πρώτο επίπεδο καθώς εάν φοβάσαι δεν κάνεις τίποτα, καθώς με τα πρώτα ρίγη θα τα παρατήσεις.
Ο φόβος είναι φυσιολογικός στο υλικό πεδίο αλλά στο αόρατο ο φοβος θα σε πνίξει σα θηλειά και το σκάλισμα του υποσυνείδητου γίνεται αστρικά και εκεί σε αρχική φάση πολεμάς όλους τους φόβους και τους ψυχολογικούς σου δαίμονες. Εάν δεν το κάνεις κινδυνεύεις φίλε μου.

Οσον αφορά το Robert Bruce και το ογκώσες βιβλίο του για τα Negs (αρνητικές οντότητες) στα τελευταία κεφάλαια του προτείνει δεκάδες πρακτικούς τροπους παθητικης και ενεργητικής άμυνας. Εγώ στάθηκα στο γεγονός ότι προτείνει ως καλύτερη το LBRP και άς μην ξεχνούμε ότι μεγάλα μαγικά τάγματα ακόμα και σήμερα (Golden Dawn style, OTO,Thelemic, Aurum Solis ακόμα και Wiccans-Pagans) χρησιμοποιούν την συγκεκριμένη τεχνική,κάτι που της έχει δώσει και τεράστια συλλογική δύναμη στο Αστρικό πεδίο όποτε έχει άμεσα αποτελέσματα.

Ο ίδιος ο Bruce παραδέχεται ότι το εβραικό Καββαλιστικό στύλ είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό (Hebrew kabbalistic style is extremely effective for repelling and banishing negs) και χάρηκα που το διάβασα ,άν και δεν το χρειαζόμουν ,γιατί οι καρποί των πολύχρονων κόπων μου με αυτό με έχουν βγάλει παλικάρι σε πολύ δύσκολες καταστάσεις. Βέβαια τότε που την έπαθα δεν ήξερα καν την ύπαρξη του.
Παραθέτω ένα απόσπασμα απο το βιβλίο του Bruce.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 08:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα παιδιά.

Ας δεχθούμε ότι είχε δημιουργηθεί μιά σύνδεση με κάτι από το παρελθόν.
Για να σπάσει η σύνδεση χρειάζεται να γίνουν κάποιες εργασίες κατά προτίμηση από κάποιον τρίτο, όπως υποστηρίζει η Fortune. Εάν δεν γίνουν συνεχίζει να υφίσταται η σύνδεση και συνεχίζουμε να έχουμε προβλήματα.
Οπότε πιστεύω ότι θα ήταν καλό να σκεφτούμε εάν μετά το περιστατικό υπήρξε άλλη ενόχληση? Εάν δεν υπήρξε ποιός ήταν ο λόγος?
Τι ακριβώς έκανες φίλε Yngwie από την αμέσως επόμενη μέρα και δεν ξαναενοχλήθηκες?
Από την στιγμή που οι αποκρυφιστικές σου γνώσεις τότε ήταν ελάχιστες τι μπορούσες να κάνεις περισσότερο από ότι ήδη ανέφερες και τα οποία δεν σε βοήθησαν στο συμβάν?

Σχετικά με την κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου δεν επιμένω, για να λες ότι είσαι σίγουρος ως προς την εγρήγορση που είχες, έτσι θα είναι.
Δεν χρειάζεται να βρεις λόγια να περιγράψεις με ακρίβεια το τι ένοιωθες, αντιλαμβάνομαι τι λες. Στο θέμα της κατηγοριοποίησης δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, έχεις δύο επιλογές μόνο. Η μια είναι να υφίσταται ως εμπειρία από το αόρατο και απλώς να μην έχει καταγραφεί άλλη παρόμοια όλα αυτά τα χρόνια από κανέναν αποκρυφιστή και η άλλη είναι να μην υφίσταται ως εμπειρία από το αόρατο και γι΄αυτό δεν υπάρχει παρόμοια καταγραφή.

Το τι πραγματικά έγινε είναι σίγουρο ότι δεν μπορούμε εμείς να το βρούμε, μόνο εσύ μπορείς γιατί εσύ το βίωσες. Όμως η εμπειρία σου έδωσε τροφή για μιά ενδιαφέρουσα συζήτηση που ελπίζω ότι θα σε βοηθήσει στις σκέψεις σου.

Σχετικά με το βάρος της άυλης οντότητας.
Πιστεύω ότι κάτι θυμάσαι λάθος, δεν αναφέρει ότι τον σήκωσε αλλά ότι σκεφτόταν να τον σηκώσει και την στιγμή που μετακινήθηκε για να τον πιάσει αυτός εξαφανίστηκε και έτσι κατάλαβε ότι ήταν προβολή και όχι ο ίδιος. Σε άλλο σημείο αναφέρει ότι όταν το συγκεκριμένο άτομο βρισκόταν σε εκστατική κατάσταση, κατάφερε να το σηκώσει γιατί είχε χάσει αρκετό από το βάρος του. Κάνοντας συνδιασμό των 2 περιστατικών και επικεντρώνοντας την παρατήρησή της στο βάρος έβγαλε το συμπέρασμα για την αίσθηση του βάρους που νοιώθουν τα θύματα μιάς ψυχικής επίθεσης.

Στηριζόμενη στην αναφορά της Fortune για την διαφορά βάρους που διαπίστωσε στο συγκεκριμένο άτομο συμπεραίνω ότι το άτομο χρησιμοποιούσε το αιθερικό του για την όποια υλοποίησή του. Οι άυλες οντότητες δεν έχουν αιθερικό οπότε από που παίρνουν αυτό που τους χρειάζεται για υλοποίηση ή για παραγωγή φαινομένων ή στην προκειμένη περίπτωση για δημιουργία γούβας στο κρεβάτι?

Πάμε τώρα στις σκεπτομορφές. Ότι και να κάνουμε οι σκεπτομορφές δημιουργούνται, το θέμα είναι να προσέχουμε τι σκεφτόμαστε ώστε να μην χρειάζεται να αντιμετωπίσουμε μιά σκεπτομορφή που δεν μας αρέσει. Λόγω του ότι οι σκέψεις κατά την άποψή μου είναι συνδεδεμένες με τα συναισθήματα ας προσέχουμε και τι συναισθήματα αφήνουμε να μας κατακλύζουν.

Όμως το να λέμε ας προσέχουμε δεν λέει και πολλά, με ένα τρόπο μόνο γίνεται, δουλεύουμε με τον εαυτό μας κάθε μέρα κάθε στιγμή, παρατηρούμε, βρισκόμαστε σε εγρήγορση και έτσι μάλλον θα έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα.
Οπότε δεν θα χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί ο πεντάκτινος για τον καθαρισμό. Αυτό όμως είναι στην διάθεση του καθενός ως προς το τι είναι διατεθειμένος να κάνει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 15:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Yngwie, έχεις δίκιο για τους φόβους σου και την καταπολέμηση τους.
Πιστεύω οτι είναι γενικά πολύ σημαντικό να τους καταπολεμήσεις, να τους φέρεις στην επιφάνεια και να τους χτυπήσεις στη ρίζα τους παρά να τους κρύβεις.
Αν τους κρύβεις διογκώνονται κι αρχίζουν να διακλαδώνονται, όπως τα κεφάλια της Λερναίας Ύδρας.
Αυτό που εγώ ήθελα να πω, φίλε μου, είναι οτι ναι μεν οι τεχνικές καθαρισμού του χώρου σε βοηθούν για να μπορείς να προστατευθείς από κάποιο στοιχειακό (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό τον όρο) αλλά παράλληλα πρέπει να έχεις φτάσει σε ένα σημείο να έχεις δουλέψει με τον εαυτό σου ώστε να αποβάλλεις τον φόβο σου.

Δηλαδή αν κάποιος φοβάται, ο φόβος του αυτός δίνει ενέργεια στο στοιχειακό το οποίο θα του επιτεθεί κι ίσως οι τεχνικές καθαρισμού να τον βοηθήσουν λίγο ή έστω λιγότερο απ' ό,τι θα περίμενε.

Όσον αφορά τις σκεπτομορφές η αγαπητή pyramid με καλύπτει απόλυτα και σε τέτοιο βαθμό που εγώ δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.

quote:
Πάμε τώρα στις σκεπτομορφές. Ότι και να κάνουμε οι σκεπτομορφές δημιουργούνται, το θέμα είναι να προσέχουμε τι σκεφτόμαστε ώστε να μην χρειάζεται να αντιμετωπίσουμε μιά σκεπτομορφή που δεν μας αρέσει. Λόγω του ότι οι σκέψεις κατά την άποψή μου είναι συνδεδεμένες με τα συναισθήματα ας προσέχουμε και τι συναισθήματα αφήνουμε να μας κατακλύζουν.

Όμως το να λέμε ας προσέχουμε δεν λέει και πολλά, με ένα τρόπο μόνο γίνεται, δουλεύουμε με τον εαυτό μας κάθε μέρα κάθε στιγμή, παρατηρούμε, βρισκόμαστε σε εγρήγορση και έτσι μάλλον θα έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα.


Πραγματικά έχει πολύ μεγάλη σημασία να ξέρουμε τι σκεπτόμαστε, τι επιθυμούμε και τι σκεπτομορφές εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε αν θέλουμε να έχουμε έναν έλεγχο αλλά και να αποφύγουμε δυσάρεστες συνέπειες.

Φίλε μου, αναφορικά με το LBRP που αναφέρεις ως μια μέθοδο καθαρισμού σκεπτομορφών, δεν θα ήταν καλύτερο να ασκούσαμε έναν έλεγχο στον εαυτό μας κι ένα φρενάρισμα για τις σκεπτομορφές που εμείς γεννάμε πριν καταφύγουμε σε μια τέτοια μέθοδο?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vagabond
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 02:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vagabond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα... θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει να μου προτείνει κάποια ελληνικά βιβλία σχετικά με τη Μόρα. Δυστυχώς ζω εκτός Ελλάδος, κι έτσι η μόνη μου πηγή αναζήτησης είναι το διαδίκτυο... στο οποίο δυστυχώς, η προσπάθειές μου να ανακαλύψω βιβλία Ελλήνων συγγραφέων για τη Μόρα στάθηκαν μάταιες. Θα με ενδιέφερε κάποια μελέτη που να παραθέτει προσωπικές εμπειρίες, λαϊκές δοξασίες, καθώς και διάφορες θεωρίες (ιατρικής, ψυχολογίας, παραψυχολογίας - οτιδήποτε) για το τί είναι η Μόρα και τί την προκαλεί... ιδανικά και αντιπαραβολή με λαϊκές παραδόσεις από άλλες χώρες για το φαινόμενο αυτό (μια και μόλις πρόσφατα διαπίστωσα ότι δεν είναι εγχώριο προϊόν η Μόρα όπως νόμιζα...)

Ζητώ συγγνώμη που είμαι ελαφρώς εκτός θέματος, αλλά παρακολουθώ τη συζήτηση και σκέφτηκα ότι αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει ελληνικά βιβλία για τη Μόρα, μάλλον θα τον βρω εδώ...

Επιτέλους ελεύθερη... το κερί έλιωσε επιτέλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 03:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγραψα 2 φορές απάντηση αλλά το φαγε ο δαίμονας του σέρβερ. Φτού.
Θα τα ξαναγράψω συντόμως φίλοι μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 11:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή Vagabond, προσπάθησα να βρω στο Διαδίκτυο κάποιο βιβλίο σχετικά με τη Μόρα αλλά δεν βρήκα κάποιο.
Αν βρω πάντως θα σου παραθέσω το link!

Αγαπητέ Yngwie, για αυτό το λόγο καλό είναι να γράφουμε την απάντηση μας σε κάποιο κείμενο Word και να την αποθηκεύουμε προτού την στείλουμε.
Ειδικά όταν αυτή είναι εκτενής είναι κρίμα να χάνεται...
Σε αυτό ειδικά το topic, έχασα κι εγώ μια απάντηση το Σάββατο επειδή μου κόλλησε (μάλλον λόγω ζέστης) ο υπολογιστής μου κι αναγκάστηκα να ξαναγράψω το μήνυμα που έστειλα την 1η Ιουλίου...

Οπότε εδώ είμαστε να συνεχίσουμε τον διάλογο μας!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vampirioum
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 17:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vampirioum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!!Διστυχως εχω την ατυχια τα τελευταια 2 χρονια αρκετα συχνα να βιώνω κατι αντιστοιχο.Λιγο πριν κοιμηθω (η οταν κοιμαμαι ξυπναω ενστικτιωδως και)νιωθω μια παραλυση σε ολο μου το σωμα,δεν μπορω να κουνηθω σχεδον καθολου..οσες φορες εχω καταφερει να σχηματισω με τα δακτυλα μου ενα σταυρο εχω γλυτωσει για λιγη ωρα..Επισης δεν μπορω να μιλησω(ποσο μαλλον να φωναξω για βοηθεια)και ακουω ενα πολυ εντονο βουισμα,και ενα αισθημα πνιγμου..Απο τα βιβλια που εχω διαβασει αλλα και απο παρομοια αρθρα εχω καταληξει στο οτι ο ανεπιθυμητος επισκεπτης μου ειναι σχεδον σιγουρα ΕΡΠΟΥΣΑ ΣΚΙΑ..Αυτη η παρουσια μηπως ειχει σχεση με το οτι εχω ασχοληθει εστω και ελαχιστα με το ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ??

Never Die AgainΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vampirioum
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 17:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vampirioum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω να προσθεσω οτι εγω δεν εχω δει ποτε τη μαυρη αυτη σκια, απλα βιωνω τα ασχημα αυτα γεγονοτα..

Never Die AgainΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 19:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ vagabond (και όποιος άλλος ενδιαφέρεται σχετικά):
Μακράν το πιο ενδιαφέρον και αντικειμενικό (με την έννοια πως δεν συντάσσεται με κάποια συγκεκριμένη υπερφυσική ή σκεπτικιστική οπτική αλλά καταγράφει γεγονότα) βιβλίο για τη Μόρα που έχει πέσει στα χέρια μου είναι το:
The terror that comes in the night
(An experianced-centered study of supernatural assault traditions)
του David J.Hufford, εκδ. University of Pennsylvania Press.


quote:
Απο τα βιβλια που εχω διαβασει αλλα και απο παρομοια αρθρα εχω καταληξει στο οτι ο ανεπιθυμητος επισκεπτης μου ειναι σχεδον σιγουρα ΕΡΠΟΥΣΑ ΣΚΙΑ..

Αν θυμάμαι καλά ο όρος και το βιβλίο είναι του Γ.Μπαλάνου και περιγράφει κάτι πολύ συγκεκριμένο και πολύ έντονο.
Μήπως είναι λίγο βιαστική η εξήγηση που δίνεις;

quote:
Αυτη η παρουσια μηπως ειχει σχεση με το οτι εχω ασχοληθει εστω και ελαχιστα με το ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ??

Ποιό Νεκρονομικόν; Το βιβλίο των εκδόσεων ΚΑΚΤΟΣ; Το μύθο του βιβλίου όπως δημιουργήθηκε από την λογοτεχνία της Μυθολογίας Κθούλου;
Κάποιο άλλο έντυπο;
Αν θες γίνε λίγο σαφέστερος.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ONEIRA 13
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 03:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ONEIRA 13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Martha
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 13:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Martha  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικα θελω να σας καλησπερισω ολους και να πω οτι ειμαι νεο μελος στα forum και με την πρωτη πλοηγηση μου, σας βρηκα να μιλατε για ενα θεμα που ετυχε και εγω να εχω μια παρομοια εμπειρια.
Πριν απο 2χρονια περιπου ξυπνησα με το αισθημα οτι καποιος καθεται πανω μου, με κραταει ακινητη και με εμποδιζει να αναπνευσω.Ανοιγοντας τα ματια μου ειδα μια σκια ενος ατομου απο πανω μου (δεν μπορω να πω αν ηταν αντρας ή γυναικα). Τρομοκρατημενη λοιπον εκλεισα τα ματια μου και προσπαθουσα να φωναξω τον αδελφο μου που κοιμοταν στο διπλανο δωματιο-καθολη τη διαρκεια της προσπαθειας μου δε μπορουσα να αναπνευσω&φωνη δεν εβγαινε απο το στομα μου. Παροτι δεν ειμαι αυτο που θα ελεγε καποιος της εκκλησιας, εκεινη τη στιγμη μην μποροντας αλλο αρχισα να λεω απο μεσα μου το Πατερ ημων και μονο τοτε μπορεσα να παρω ανασα. Περιτο να σας πω το χαος που ακολουθησε μετα...ξυπνησα τον αδελφο μου ο οποιος κατατρομαξε διοτι ημουν πολυ χλομη και το υπολοιπο βραδυ δεν κοιμηθηκαμε καθολου. Μετα απο αρκετο καιρο ετυχε να αναφερω το γεγονος σε μια θεια μου που καταγεται απο την περιοχη της Σμυρνης και μου ονομασε αυτη τη σκια "Βραχνα"(αναφερεται και απο αλλους στη συζητηση).Ευτυχως δεν μου εχει ξανασυμβει κατι παρομοιο και ελπιζω να μην μου ξανασυμβει ποτε.Ευχαριστω για την προσοχη σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 20:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια ειμαι κι εγω νεο μελος.
Καλως σας βρισκω λοιπον.
Εγω θα ηθελα να καταθεσω κατι που εμαθα απο τον παππου μου σχετικα με τα μορα.
Τα μορα λεγετε πως ειναι γυναικειες μορφες ζωης.Οι οποιες ειναι τριχοτες σε ολο το σωμα.
Αν λοιπον καποιος μπορουσε να της παρει λιγες τριχες απο το κορμι της την εκανε οτι ηθελε.

Ενας θρυλος ελεγε πως σε ενα χωριο της Συρου ενας αντρας εγινε παμπλουτος βρισκοντας κρυμενους θησαυρους.Ο κοσμος τοτε πιστευε πως καποιος απο την οικογενεια του θα ειχε συνεργαστει με τους κατακτητες του νησιου γιαυτο και ηταν αντιπαθεις γιαυτους.

Υστερα απο πολλα χρονια ο ανθρωπος αυτος βρεθηκε πολυ χτυπημενος στο νοσοκομειο.Επρεπε λοιπον να λογοδοτησει στην αστυνομια για το τι συνεβει.Λενε μαλλιστα πως ηταν και η πρωτη αναφορα για τη μορα στο νησι.Ο ηλικιωμενος πια ανδρας κατεθεσε την Ιστορια του.

{¨Οταν ημουν νεος ακομα,ενιωσα ενα βαρος στο σωμα μου την ωρα που κοιμομουν,ενα σφυξιμο και μου κοβοταν η αναπνοη.Αυτο συνεβαινε πολυ τακτικα τα βραδια και με βασανιζε πολυ.Ωσπου ενα βραδυ στον υπνο μου ενιωσα παλι αυτο το πνιξιμο,κι αποφασισα να πιασω να δω τι ειναι επανω μου και δεν μπορω να αναπνευσω.
Τοτε ηταν η πρωτη φορα που την ειδα!
Κατι σαν σκια με γυναικεια μορφη και γεματη τριχες ναμε κοιταει με τα σκοτεινα της ματια.Χαθηκε σε δευτερολεπτα ισα ισα που προλαβα να την δω!Κοιταξα το χερι μου κι επανω ειχα τριχες απο το κορμι της.Δεν ξερω γιατι μα της φυλαξα για να τις δειξω στους φιλους και να τους διηγηθω το συμβαν.Ολοι γελασαν μαζι μου κι ετσι εγω δεν ξανα ανεφρα τιποτα γιαυτο το θεμα.
Το βραδυ δεν αργησε να ερθει και αγωνια κυριαρχουσε και περιεργεια για τι θα συναιβενε το βραδυ.Ξαπλωσα σκεφτομενος για το αν θα ξανα ερχοταν ή οχι αυτο το μυστηριο πλασμα.Καποια στιγμη ξυπνησα στον υπνο μου ακουγοντας κλαματα.Η ταν αυτη. Η Μορα.
Ειχε ερθει πλαι στο κρεβατι μου και με παρακαλουσε κλαιγοντας να της δωσω τα μαλλια της.Δεν ηξερα πως να αντιδρασω μεχρι την στιγμη που αρχισε να μου ταζει...Χωρις να υπολογισω ουτε τον πονο της αλλα ουτε και τη στοιχειωδη ανθρωπια που θα επρεπε να εχω,οχι μονο της το αρνηθηκα μα της ζητησα να με κανει πλουσιο.Αυτη τοτε εκανε μια συμφωνια μαζι μου,να μου πει που υπαρχει κρυμενος θυσαυρος σεανταλλαγη με τα μαλλια της.Εγω δεχτικα αλλα φυσικα δεν ειχα σκοπο να το τηρησω.Ετσι λοιπον καθε βραδυ ερχοταν και με παρακαλουσε και καθε βραδυ της ζητοσα κι αλλα κι αλλα κι αλλα....
Εγινα πολυ πλουσιος μιας και οτι μου ελεγε ισχυε.
Τωρα λοιπον που με βλεπετε εδω στο κρεββατι του πονου να ξερετε πως εγω ευθυνομαι.Γιατι αποφασισα να της δωσω πισω τα μαλλια της,οχι απο συμπονια μα γιατι βαρεθηκα τα κλαματα και τα παρακαλια της.Εχω να κοιμηθω πανω απο 20 χρονια.Κιαυτο απο την αχαριστεια μου.Καλα να παθω λοιπον.Το μορα θυμοσε οταν αποκαλυψα που ειναι τα μαλλια της και ηρθε το επομενοβραδυ αλλα οχι μονη της.Μαζι με αλλα μορα και με χτυπουσαν για ολα αυτα τα χρονια που της προκαλουσα πονο.Αυτη ειναι η ιστορια μου λοιπον και με ρωτατε αλλα γιατι ειμαι κουρασμενος Και θελω να κοιμηθω..}

Ετσι λοιπον οχι μονο δεν εγινε πιστευτος ο γεροντας μα γελασαν μαζι του γιατι ειπαν πως ξεκουτιανε απο την ηλικια.Μεχρι που αρχισανε κιαλλοι κατοικοι με τον καιρο να αφηγουντε παρομοια περιστατικα.Ετσι λοιπον εγινε μυθος το μορα μαζι με την διηγηση του γεροντα για το χωριο.


Δεν ξερω να σασ πω αν αληθευει η παραπανω ιστορια μα ετσι ακριβως μου την διηγηθηκε ο παππους μου και θελησα να την μοιραστω μαζι σας μιας και υπαρχει πολυ μεγαλο ενδιαφερων στο θεμα των μορα.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διαθεσατε να διαβασετε την δικη μου εμπειρια σχετικα μετο θεμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy