ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Mora - Mola απλά παραίσθηση ή πραγματικότητα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 11:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ καλή μου θα έλεγα πρώτα να αποκλείσεις την περίπτωση εισόδου κάποιου απο την μπαλκονόπορτα.
Αν κατάλαβα καλά υπάρχει ευκολία στην πρόσβαση από εκεί.
Υπάρχει?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 18:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά stacy1000 απίστευτη εμπειρία!!!νομίζω όμως ότι αποκλείεται να ήταν η μόρα διότι υποτίθεται ότι έχει κακές προθέσεις.Ίσως να ήταν όντως ο πατέρας σου, θεωρώ ότι οι νεκροί μπορούν να επικοινωνήσουν με τους ζωντανούς,με παρόμοιους τρόπους.ίσως να ήθελε να σου πει κάτι ή απλώς να σε κάνει μια αγκαλιά,όπως και έκανε.Εντάξει ακούγονται λίγο περίεργα ή τρομακτικά όλα αυτά,αλλά δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι που έχουν βιώσει εμπειρίες με νεκρούς....οπότε...απλώς δεν χρειάζεται να τρομάζεις.ίσως να θέλει να σου πει κάτι,άκουσέ τον..θέλει σίγουρα δύναμη αφού πολλές φορές το άγνωστο μας φαίνεται επικίνδυνο χωρίς να είναι..ωστόσο πρόσεχε...δηλαδή να είσαι σίγουρη κατά πόσο η εμπειρία είναι αληθινή ή παιχνίδι του μυαλού.να είσαι ανά πάσα στιγμή συνειδητοποιημένη...γιατί πολλές φορές ο νους μας παίζει παιχνίδια..παρ'όλα αυτά σε κατανοώ πλήρως διότι έχω βιώσει κ εγώ κάποιες εμπειρίες με ανθρώπους που έχουν φύγει....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 18:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΑ.. ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Η ΓΕΝΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΜΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΝ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ ΠΛΗΡΩΣ..ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Ν Τ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟΜΙΣΙ ΜΗΝΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ..ΤΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΗΜΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΥΠΝΟΥ Κ ΞΥΠΝΙΟΥ,ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΒΥΘΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ, ΟΤΝ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ(ΕΙΧΑ ΚΛΕΙΣΤΑ Τ ΜΑΤΙΑ,ΣΧΕΔΟΝ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ) ΕΝΑ ΧΕΡΙ Ν ΜΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΣΚΟΛ Μ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ.ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΩ ΚΑΙ Ν ΒΓΩ ΑΠ ΤΟΝ ΥΠΝΟ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ ΜΑΜΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΦΩΝΗ.ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ Π ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ,ΑΚΟΥΣΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΙΑ ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΦΩΝΗ ΣΤ ΑΥΤΙΑ Μ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΗΣΥΧΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ, ΠΑΛΙ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ ΣΤΑΔΙΟ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ,ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΠΑΛΙ(ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΟΝΕΙΡΟ), ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ Μ ΤΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ,ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΗΣ Η ΒΑΚΧΙΚΗΣ ΜΕΘΗΣ,Κ Τ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ,ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ?ΤΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ Κ ΑΡΧΙΖΩ Ν ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ Ν ΓΥΡΙΖΩ,ΛΕΣ Κ ΕΙΧΑ ΜΕΘΥΣΕΙ(ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΕΝΙΚΑ) ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ Ν ΚΟΥΝΗΘΩ ,ΜΟΝΟ Ν ΦΩΝΑΞΩ.ΤΟΤΕ ΕΙΠΑ ΜΙΧΑΗΛ(Ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΝ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΙ)ΚΑΙ ΒΓΗΚΑ ΑΠ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ Μ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satwe
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2011, 22:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους
Βλέπω ότι έχουν περάσει χρόνια από το πρώτο ποστ που έχει γραφτεί αλλά παρόλα αυτά θα ήθελα να προσθέσω και εγώ την δική μου ιστορία και ελπίζω να βοηθήσω ακόμα περισσότερο σε αυτό το ανεξήγητο και περίεργο φαινόμενο(;)

Ένα βράδυ λοιπόν βλέπω έναν εφιάλτη. Σίγουρα ο καθένας μας έχει δει πολλούς εφιάλτες στη ζωή του, όπως και εγώ, αλλά αυτό, εκείνο το βράδυ ήταν το κάτι άλλο. Ο εφιάλτης που είδα σε κάποια φάση με τάραξε τόσο που ξύπνησα, αλλά στην πραγματικότητα δεν είχα ξυπνήσει. (Όνειρο μέσα σε όνειρο, αν ξέρει κάποιος κάποιο σχετικό φόρουμ ας μου πει, ευχαριστώ). Η συνεχεία του ονείρου με τάραξε ακόμα περισσότερο γιατί μου φαινόταν τόσο αληθινό. Το περιεχόμενο του ονείρου δεν μας ενδιαφέρει απλά το αναφέρω τώρα για να πω κάτι μετά.
Αφού ξύπνησα από τον φόβο μου εκείνη τη στιγμή και είδα γύρο μου.. Ήταν σκοτάδι στο δωμάτιο μου, έμπαινε λίγο φως από έξω, όπως έμπαινε και κάθε άλλο βράδυ, απλά είχα την εντύπωση πως όλα όσα έβλεπα τα έβλεπα τόσο καθαρά σαν να ήταν μέρα ενώ ήταν ξημερώματα, δεν θυμάμαι την ώρα ακριβώς. Να προσθέσω εδώ ότι είμαι 100% σίγουρος ότι όσα ακολουθούν ΔΕΝ είναι όνειρο. Ήμουν πολύ φοβισμένος γιατί δεν είχα ξανά δει κάτι παρόμοιο στον ύπνο μου και κοιτούσα για λίγα λεπτά την πόρτα του δωματίου μου που για κάποιο λόγο εκείνο το βράδυ είχα αφήσει ανοιχτή, ενώ κάθε βράδυ συνήθιζα να την κλείνω. Εκεί που κοιτούσα λοιπόν, άρχισα να βλέπω μια φιγούρα η όποια πηρέ μορφή και είχε κόκκινα μάτια και έμοιαζε με το δαιμονισμένο κοριτσάκι στην ταινία *ο εξορκιστής* . στην συνεχεία έγιναν όλα τόσο γρήγορα που δεν πρόλαβα να σκεφτώ ότι φοβάμαι ή ωχ τι είναι αυτό τώρα; Κατευθύνθηκε προς τα έμενα με μεγάλη ταχύτητα και μόλις έφτασε ένιωσα σαν να με διαπέρασε και να μπήκε στο σώμα μου. Ένιωθα παράλυτος και ότι έτρεμα από το κρύο ή σαν να με διαπερνούσε ηλεκτρικό ρεύμα. Δεν μπορώ να το περιγράψω. Δεν προσπάθησα να κουνήσω τίποτα, δεν ξέρω αν μπορούσα ή όχι, το μόνο που σκαφτόμουν εκείνη τη στιγμή ήταν ότι ήθελα να φύγει. Σκαφτόμουν για περίπου 30 δευτερόλεπτα , όσο και κράτησε όλο αυτό, ότι δεν είναι τίποτα και ότι είναι όλα μέσα στην φαντασία μου και έδινα δύναμη στον εαυτό μου ότι δεν ήταν τίποτα. Πράγματι με βοήθησε αυτό και μετά από λίγο ηρέμισα και έφυγε αυτό το τρέμουλο και σιγά σιγά ηρέμισα. Δεν έβλεπα τίποτα άλλο στην πόρτα του δωματίου και έπεισα στον εαυτό μου ότι δεν ήταν αληθινό και ότι προκλήθηκε από τον φόβο μου. Συνέχισα τον ύπνο μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μπορεί να σας ακούγετε πολύ παραμύθι όλο αυτό και η αλήθεια είναι ότι ούτε και εγώ ο ίδιος δεν μπορούσα να καταλάβω τι ήταν όλο αυτό και προσπαθούσα να βρω κάποιες λογικές εξηγήσεις τις οποίες θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, γιατί είδα και τα προηγούμενα ποστ και θα ήθελα να βοηθήσω.
Την στιγμή που είδα εκείνο το όνειρο μέσα στο όνειρο και μάλιστα ξύπνησα κανονικά στο κρεβάτι στο οποίο κοιμόμουν και σηκώθηκα για νερό, γεγονός που το κάνει ακόμα πιο αληθοφανές και βλέποντας την συνεχεία του ονείρου που ήταν από μόνο του τρομακτικό, είχα ταραχτεί τόσο πολύ που ξύπνησα κανονικά και ο φόβος δεν σταμάτησε όταν ξύπνησα. Είναι ίσως μια από τις προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο όπως η μόρα, όπως τη λέτε. Να συμπληρώσω ακόμα ότι αποκλείω αυτό που ονομάζουν μερικοί sleep paralysis γιατί θυμάμαι πολύ καλά ότι αφού είχα ξυπνήσει μπορούσα να κουνηθώ κανονικά.. και χέρια και κεφάλι αλλιώς δεν θα μπορούσα να κοιτάξω γύρο μου. Εκείνη τι στιγμή δεν είχα κάποια ονομασία για αυτό το γεγονός ούτε το είχα ξανά πάθει στη ζωή μου. Πέρασε καιρός και απλά κατέληξα ότι ο φόβος, το μυαλό, το υποσυνείδητο και ίσως και διάφοροι άλλοι παράγοντες όπως κούραση στρες κτλ, συμβάλουν σε όλο αυτό.. το μυαλό και το υποσυνείδητο σε συνδυασμό με όλα αυτά μπορεί να δημιουργήσει εικόνες, φαντασιώσεις αν θέλετε(συνήθως εικόνες από τη ζωή μας που μας στιγμάτισαν και μας προκαλούν φόβο, στην περίπτωσή μου το δαιμονισμένο κοριτσάκι από την ταινία ο εξορκιστής), η οποίες δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα και ζουν μέσα στο μυαλό σας αν τις καλέσετε εσείς. Η λύση στο πρόβλημα αυτό είναι να διώξετε τον φόβο σας με οποιονδήποτε τρόπο κρίνετε εσείς απαραίτητο. Σταυρούς θέλετε; Προσευχές θέλετε; Στον καθένα είναι διαφορετικά. Κάντε ότι σας ηρεμεί. Εγώ προσωπικά δεν είμαι της θρησκείας και το μόνο που σκέπτομαι για να κοιμηθώ ήσυχος είναι ότι νυστάζω και αν είναι να πεθάνω στον ύπνο μου ας γίνει από την στιγμή που δεν θα καταλάβω τίποτα… (μη σας φαίνεται περίεργο απλά έχω φτάσει σε σημείο να μην φοβάμαι τον θάνατο για ορισμένους λόγους. Το θέμα είναι να μπορέσει ο καθένας σας να διώξει τον φόβο του με ο,τι τον ευχαριστεί.
Έχουν περάσει σχεδόν 6 ή 7 χρόνια από τότε που έγινε αυτό, τώρα είμαι 24 και από τότε δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ξανά στον ύπνο μου. Οπότε υποθέτω ότι με βοηθά αυτός ο τρόπος σκέψεις και θα σας πρότεινα να κάνετε και εσείς το ίδιο. Εκτός και αν θέλετε να περνάτε τα ίδια κάθε βράδυ :P
Όλα ξεκινάν από τον φόβο και μετά το μυαλό μας παίζει παιχνιδάκια.
Συγγνώμη αν σας κούρασα με όλο αυτό το κατεβατό κείμενο.
Ευχαριστώ σε όσους έκαναν τον κόπο να το διαβάσουν
Ελπίζω να βοήθησα
Να είστε καλά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antonyf
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 15:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonyf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχει περιπου 2 χρονια απο την εμπειρια μου.
Ολα τα παρακατω χωρις να ξερω καν τη ειναι η μορα και χωρις να ξερω αν υπαρχει.

Ενα βραδυ μεσα στον υπνο μου ακουσα απιστευτα δυνατα τρεκλισματα και ουρλιαχτα , ανοιξα τα ματια μου και πανω στο στηθος μου καθοταν μια μαυρι φωτικη μαλιαρι μπαλα (ξωτικο οπος θετλε πειτε το) ουρλιαζοντας και πατοντας μου το στηθος.
Πιγα να φωναξω αλλα... δεν γινοταν με τιποτα... δεν εβγενε φωνη , το σωμα ηταν παραλιτο δεν μπορουσα να κουνισω τιποτα παρα μονο τα ματια μου δεξια αριστερα, πρεπει να κρατισε γυρο στα 5-10 δευτερολεπτα ολο αυτο και αφου εκλισα να ματια μου και προσπαθισα να ηρεμισω αρχισα σιγα σιγα να μπορω να κουναω τα δαχτιλα των ποδιων, μετα τα χερια και μετα τα παντα.
Σηκοθικα αμεσος ανοιξα το φως και τοτε καταλαβα οτι ημουν απιστευτα πιασμενος σε οοοολο το σωμα. πονούσα παντους δεν μπορουσα να παρω ανασα ....
Νομιζω οτι ηρθαν εξωγήινη και εκαναν πειράματα στο σωμα μου (ναι αληθεια αυτο νομιζα )

τις επομενες μερες εψαξα τη μπορει να ηταν και ανακουφισμένος ειδα οτι δεν ηταν εξωγήινοι : και οτι το εχουν ζησει και αλοι ανθρωποι.

Απο τοτε το εχω ζεισει αλλη μια φορα αλλα το ελενχα και περασε πολυ ευκολα.

και τις 2 φορες κοιμομουν ανασκελα.

Την πρωτη φορα τρομαξα υπερβολικα (ισος πιο πολυ στην ζωη μου)
και απο τοτε αλλαξαν πολλα πραγματα (πιστευω σε πραγματα που δεν πιστευα).

Για μενα βεβαια πιστευω οτι ειναι καποια δισλειτουργια του εγκεφαλου, βεβαια δεν μπορω να εξηγήσω γιατι το 95% αυτων που το επαθαν βλεπουν τις ιδιες φιγουρες περιπου (μια γρια, μια φωτινη μπαλα, μια νυφη)

Edited by - antonyf on 27/04/2011 16:03:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 16:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ τι ζημιά κάνουν αυτά τα <γκρικλις> στην
όμορφη γλώσσα μας!!!
Λυπηρό το φαινόμενο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2011, 06:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, σε ποιά greeklish αναφέρεσαι;
Κοιτάζοντας τα τελευταία μηνύματα στο συγκεκριμένο θέμα, δεν βλέπω κάποιον να έχει γράψει κάποιο μήνυμα χρησιμοποιώντας λατινικούς χαρακτήρες.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2011, 20:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ααααα φίλε D.I

Δεν πρόσεξες καλά!!!
Αν διαβάσεις το κείμενο του φίλου antonyf θα καταλάβεις
τι θέλω να πώ.Αν το έγραφε σε γκρικλις δεν θα είχε κάνει
κανένα λάθος.
Απογοητεύομαι μερικές φορές φίλε μου και πετάω και καμμιά
μαλακία,ετσι για να περνά η ώρα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 17:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο ένα ενδιαφέρον θέμα το οποίο θα ήθελα να μοιραστώ τι μου έχει συμβεί και θέλω να το ξεχάσω...για αυτό έχω απωθήσει και από το μυαλό μου λεπτομέρειες. Πρέπει να έχει γίνει 3-4 φορές.. Τις 2 όμως ήταν το πιο τρομακτικό. Την πρώτη φορά είδα μια γριά στον ύπνο μου με απίστευτα γαλάζια μάτια τέτοιο χρώμα που καθόμουν και το χάζευα... αυτή ξαφνικά μου επιτέθηκε σαν αρπακτικό για να μου βγάλει τα δικά μου μάτια.. προσπαθούσα να ξυπνήσω αλλά δεν τα κατάφερνα έτρεμα είχε παραλύσει το σώμα μου, είμουν σε φάση μεταξύ ξύπνιου και ύπνου..ένιωθα τα χέρια της πάνω μου..

Στο δεύτερο περιστατικό...δε θυμάμαι κάποιο πρόσωπο μόνο αισθανόμουν τα χέρια κάποιου στο λαιμό μου, ενώ κοιμάμαι αντιλαμβάνομαι τον κίνδυνο και προσπαθώ να ξυπνήσω.. στην προσπάθεια μου αυτή αισθάνομαι τα χέρια πιο δυνατά να προσπαθούν να με πνίξουν... παλευόντας στον ύπνο μου καταφέρνω να ανοίξω τα μάτια χωρίς να έχω πλήρη συνείδηση ακόμα από τον ύπνο τότε βλέπω ένα πράσινο φωσφοριζέ χέρι να απομακρύνεται από το λαιμό μου και να χάνεται ως τη στιγμή που ξύπνησα εντελώς.. Το μυαλό παίζει πολλά παιχνίδια... όμως το ανεξήγητο παραμένει με τα χέρια που ένιωθα ήταν τόσο αληθινά...έχω σκεφτεί ότι ίσως ήταν και τα δικά μου χέρια αλλά όταν ξύπνησα τα χέρια μου ήταν κάτω από το σκέπασμα..

Επίσης κάτι που πάθαινα παλιότερα γινόταν μόνο όταν κοιμόμουν μπρούμυτα σε φάση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου αισθανόμουν ένα τρομερό θόρυβο και το στρώμα να τραντάζεται σαν σε σεισμό πολύ γρήγορα ή μια κατάσταση όπως όταν ένα ελικόπτερο απογειώνεται..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νίκος Δράμα
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 21:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλη την παρέα,
είμαι νέο μέλος και σας ανακάλυψα μόλις εχθές!
Διάβαζα διαφόρων users τις συζητήσεις και αποφάσισα να εγγραφώ για να μοιραστώ κι εγώ μαζί σας μερικά πράγματα με την Μόρα και κάτι άλλα άσχετα όνειρα - εφιάλτες.
1. Συνέβη στην Μυτιλήνη (ακριβή ημερομηνία δε θυμάμαι), γύρω στο 2005-06 (δε ξέρω αν έχει κάποια σημασία εγώ το αναφέρω:σε διαμέρισμα το οποίο είχα νοικιάσει λόγω δουλειάς και βρήκα φωτογραφίες από την προηγούμενη οικογένεια που έμενε στο διαμέρισμα).
Την ώρα που ξάπλωσα στο κρεβάτι για να κοιμηθώ, μόλις με πήρε ο γλυκός ο ύπνος, με πλάκωσε η προαναφερθείσα στο στήθος. Δεν μου έκοβε την ανάσα ώστε να πνίγομαι αλλά έτσι ώστε να μη μπορώ να μιλήσω. Την συγκεκριμένη στιγμή είμαι σίγουρος πως είχα ανοίξει τα μάτια μου, μα ούτε να κουνηθώ είχα την δυνατότητα, ούτε να μιλήσω. Αφού διήρκησε αυτό περίπου 10 με 15 δευτερόλεπτα, ηρέμησα και κοιμήθηκα με τον φόβο μέσα μου μήπως και με ξαναπιάσει. Αυτό συνέβη γύρω στις 22.00 με 23.00. Αφού περάσαν ώρες υπνου, νιώθω για μια ακόμη φορά να ζορίζομαι και να μη μπορώ να κουνηθώ, σαν να ήμουν παράλυτος και το μόνο που μπορούσα να κανω ήταν να κουνάω τις κόρες των ματιών μου, βλέποντας αυτή την φορά, πάνω και αριστερά μου, σε ύψος 2,50 μέτρων περίπου μια πράσινη άυλη μορφή σαν προτομή, από την μέση και πάνω, να στέκεται και να με κοιτάει στα μάτια. Στιγμιαία με είχε λούσει κρύος ιδρώτας και το θυμάμαι ακόμη και τώρα που σας γράφω. επιτρέψτε μου να παρομοιάσω αυτό που είδα με την μορφή ενός πειρατή σαν αυτούς που δείχνουν στα έργα. Τώρα θα μου πείτε, μήπως έπαιζε ρόλο καμιά ταινία αναλόγου περιεχομένου? Μήπως η ψυχολογία μου ήταν ετσι ώστε να έφταιγε αυτό? Όχι, γιατί ήμουν ξύπνιος, και όσο στεκόταν από πάνω μου και με κοιτούσε, γελούσε διαβολικά και μια ήταν από τα αριστερά πάνω και μια από δεξιά. Εδώ να προσθέσω και κάτι, όσο βρισκόταν "αυτό" από πάνω στον αέρα, για να πάει από αριστερά στα δεξιά, δεν περνούσε από πάνω μου αλλά έκανε την γύρα του κρεβατιού μου (πιστεύω να γίνομαι κατανοητός σε αυτό που αναφέρω για το πως γινόταν) και αυτό έγινε 3 φορές προς τα δεξιά και 2 προς τα αριστερά. Μετά, αφού είχα τρομοκρατηθεί τόσο από την κατάσταση αυτή, ανασηκώθηκα και κοίταξα την ώρα, ήταν ακριβώς 03:03. Δεν ξέρω μετά από πόση ώρα με ξαναπήρε ο ύπνος. Ακόμη μια λεπτομέρεια που δε ξέρω αν αποσκοπεί σε κάτι, εκείνες τις μέρες το κρεβάτι μου το είχα τοποθετήσει έτσι ώστε το κεφάλι μου να κοιτάει προς την ανατολή, άρα ήταν σωστά τοποθετημένο. Τώρα θα αναρωτιέστε γιατί τα λέω τόσο αναλυτικά, ίσως κάποιος να του έχει τύχει κάτι παρόμοιο σαν κι αυτό.


2. Όνειρο και να σημειώσω πως ένιωθα σαν να ήμουν σε μια παλιά εποχή, πάλι στο ίδιο διαμερισμα που προανέφερα. βρίσκομαι στον δρόμο, πλακόστρωτος, και είμαι φάτσα σε ένα παράθυρο ενός σπιτιού, όμως το σπίτι ήταν χτισμένο με πέτρα εξωτερικά(σκούρου χρώματος), φανταστείτε μια σκοτεινή μέρα μουντή (σε κάποια άλλη ανάρτηση διάβασα ότι "λες κι έγινε mute", έτσι κι εδώ τώρα), ησυχία παντού κανένας άνθρωπος και ήμασταν μόνο εγώ και η όψη του σπιτιού που στεκόμουν με το βλέμμα καρφωμένο στο παράθυρο του. Πίσω όμως από το παράθυρο υπήρχε κάτι (δε ξέρω πόσοι από εσάς πετύχατε μια εκπομπή του Χαρδαβέλα, που σε όνειρο μια ξανθιά κοπέλα που σε κοιτούσε στα μάτια κι έκλαιγε). Ήταν μια ξανθιά κοπέλα, δε ξεχώριζες χαρακτηριστικά προσώπου, που με κοιτούσε κατάματα και εκλαίγε με καημό. αυτό κράτησε στο όνειρο περίπου 5 δευτερόλεπτα (όχι στην πραγματικότητα). Μετά από αυτό τα πάντα μαυρίσαν και έμειναν μόνο τα μάτια της να με κοιτάνε, που τα οποία κατέληξαν κόκκινα στρόγγυλα και αστραπιαία ορμήξαν κατά πάνω μου.

3. Σε όνειρο πάλι, στο αυτοκίνητό μου, οδηγάει ο "Νίκος" συνοδηγός είναι ο "Παναγιώτης" και πίσω ο "Δήμος". Εγώ βρίσκομαι από έξω και παρακολουθώ το σκηνικό. Μπροστά σε μια αυλόπορτα ξύλινη η οποία ήταν κλειστή, μεταφερόμαστε μέσα όπου υπήρχε ένα δρομάκι και δεξιά και αριστερά είχε ανηφορικό μέρος. Στρωμένο με πέτρες. Επειδή ο "Νίκος" ήταν νέος οδηγός και στην πραγματικότητα φυσικά, έτσι όπως παρατηρώ το σκηνικό, βλέπω για μια στιγμή να επιταχύνει το αμάξι και να ανεβαίνει δεξιά στην ανηφόρα. Στιγμιαία παρατηρώ πως, (ακούστε τώρα!!) κάτω από το αμάξι ήταν το σωληνάκι της βενζίνης και αστραπιαία σκέφτομαι: "θα εκράγει το αυτοκίνητο". Πριν κάν το σκεφτώ, βρίσκομαι στο μέρος που ήταν το σπίτι του οικοπέδου, μπροστά στο αμάξι, το σπίτι δεν υπήρχε πλέον, το μόνο που υπήρχε ήταν αποκαϊδια και στάχτες από το σπίτι. Το αμάξι δε, καμμένο να βγάζει καπνούς και οι τρεις τους μέσα, λες και είχαν πέσει στα χημικά και τα πρόσωπά τους ήταν καμμένα. Μετά από αυτό, ακούω ένα διαβολικό γέλιο, κάπου παραδίπλα. Είχε γκρεμό και πάω εκεί και κοιτάω στον γκρεμό και είχε δύο μαύρα μάτια που μετά χαθήκαν.
--
Να σας πω ξανά πως το 1 είναι πραγματικότητα ενώ το 2 και 3 όνειρα.
Για όσους φίλους δε τα πίστεύουν ας τα εκλάβουν ως μια φανταστική ιστορία παρορμώμενος από τα όποια ακούσματα μου.
Για τους φίλους που με πιστεύουν, εάν υπάρχει κάποιος άλλος που του έχει συμβεί παρόμοιο περιστατικό ας μου απαντήσει.

Ακόμη να σας πω, πως μετά από συζήτηση που είχα με φίλο μου, αφού του ανέφερα το 1 τα λόγια του ήταν: < Αυτή την ώρα εμφανίζεται ο διάβολος και έχει πράσινη αϋλη μορφή>.
Αυτό τώρα, δε ξέρω και εγώ αν ισχυεί.
Τέλος από εμένα και ευχαριστώ όλους που με διαβάσατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 21:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νίκο καλοσώρησες, και καλοσώρησα αφού και εγώ καινούρια είμαι... αυτό που διάβασα με την πράσινη άυλη μορφή ότι είναι κάτι --> δεν μου άρεσε καθόλουυυυ....γιατί εγώ το ένιωσα να με πνίγει κιόλας...sppooookkyyy... όμως αυτό που λένε είναι ότι όταν κάνουμε άσκημες σκέψεις πριν κοιμηθούμε τότε προσελκύουμε τη μώρα και διάφορa "κακά πνεύματα"... Η αλήθεια είναι πως η εποχή που είδα αυτά τα όνειρα είμουν πολύ στεναχωρημένη με διάφορα οπότε πιστεύω ότι αυτή ήταν η αιτία.. τώρα έχω καιρό να δω και έχω κάπως ηρεμήσει αλλά τρέμω στην ιδέα να τα ξαναβιώσω.

Εκείνη την εποχή επίσης υπήρχαν φορές που ξύπναγα απότομα χωρίς να βλέπω όνειρο.. τρομαγμένη και με κομμένη την ανάσα νιώθωντας ότι υπάρχει κάτι στο δωμάτιο μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 00:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρότεινα και στούς δυό σας να διαβάσετε λίγο
περί Αρπακτικών του Καστανέντα με τον Δον Χουαν.
Ισως κάποιο κομμάτι να ταιριάζει με τις ιστορίες σας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νίκος Δράμα
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 00:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ που θα βρουμε το συγκεκριμένο βιβλίο? Γνωρίζεις αν κυκλοφορεί σε e-book?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 00:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΕ που θα βρουμε το συγκεκριμένο βιβλίο? Γνωρίζεις αν κυκλοφορεί σε e-book?



Οχι αγαπητέ δεν ξέρω.Συνήθως στα βιβλιοπωλεία ρωτάμε.
Αλλά κάνε μια e-αναζήτηση,ποτέ δεν ξέρεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Giannis 26
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 09:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια καλημερα!! σας γραφω γιατι τις τελευταίς μέρες εχω ΕΝΤΟΝΑ το φαινομενο αυτο... της μορας!!
Ολα ξεκίνησαν πριν 5 χρονια στα 21μου , ποτε δεν είχα νιωσει μεχρι τοτε απολύτος τιποτα τετοιο που θα σας περιγράψω τωρα... είμασταν με εναν φιλο μου στο εξωχικο του στην Ζακυνθο και με τους συγγενεις του.. εμεις κανονικα μενουμε Αθηνα.. πριν παμε στην Ζακυνθο ειχε ξεκινήσει να μου λέει γενικα για την μορα.. τι ακριβως σου κανει κτλ.. και πως το ειχε παθει και ο ιδιος... κατι σαν πνιξιμο και ακινητοποίηση για μερικα δευτερα... Μετα απο 2 εβδομαδες πηγαμε Ζακυνθο ειχαμε ξαπλωσει για μεσημερι , στο δωματιο που ειμουνα ειχε παρα πολυ φως... ξαφνικα ξυπνησα και δεν μπορουσα να κουνηθω καθολου ουτε να μιλήσω ανχώθηκα παρα πολυ... μετα απο μερικα δευτερα ηρέμισα και μπορεσα να κουνηθω κανονικα... μετα απο αυτο το γεγονος μια με δυο φορες τον χρονο το παθαινω αυτο.. αλλα το ελενχω και ολα οκ... απο τοτε εχουν περασει 5 χρονια.. τωρα τελευταια ομως το παθαινω πολυ συχνα την εβδομαδα μπορει και 2 φορες... εχτες ειδικα το επαθα και κρατησε παραπανω δηλαδη ξυπνησα δεν μπορουσα ουτε να κουνηθω ουτε να μιλησω και αισθανθηκα σαν να με διαπερασε κατι... ανατριχιασα ολοκληρος....μετα παλι ολα κανονικα... ηταν 2:20 βραδυ... δεν ξερω τι να πω... οποιος θελει ασ κανει σχολιο απο κατω.... ΚΑΛΗΜΡΕΣΣΣΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑ!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simeon
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 07:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταρχήν θα ήθελα να σας καλησπερίσω και να σας χαιρετίσω όλους ώντας νέο μέλος του Φόρουμ.

Θα ήθελα να σας καταθέσω μια προσωπική μου εμπειρία και να μου πείτε την γνώμη σας πάνω σε αυτή, αλλά και κάποιες εξηγήσεις ή παρόμοιες μαρτυρίες αν βεβαια κάτι τετοιο υπάρχει.

Πριν 4 χρόνια, πηγαίναμε για αγώνες ελευθέρας πάλης όπου γίνονταν στην Λάρισα μαζί με 3 συναθλητές μου. Το βράδυ και μετά την νυχτρινή μας έξοδο απο διασκέδαση, φαγητό κυρίως (αλλά καθόλου αλκοολ... το επισημένω για ευνόητους λόγους), γυρίσάμε στο Ξενοδοχείο που μέναμε και πέσαμε για ύπνο στο τρίκλινο δωμάτιο μας.

Είμαι απο τους ανθρώπους που δεν ξυπνάνε ούτε με κανονιές διπλα τους, αλλά παρόλα αυτά εκείνο το βράδυ μέσα στον βαθυ τον ύπνο που λεμε... ξυπνησα απότομα ακούγοντας κάτι . Ισως ξύπνησα απο αυτό ίσως και όχι, αλλα το θέμα είναι ότι μόλις ξύπνησα άκουγα έναν περίεργο θόρυβο. Κάτι σαν δύσπνοια, σαν κάποιος να μην μπορεί να αναπνεύσει, Παράλληλα ακουγόταν και το ροχαλητό του ακριβώς διπλανού μου απο αριστερά. Καθώς γύρισα αριστερά το κεφάλι, παρατήρησα μια ανθρωπόμορφη σκιά, να στέκεται ακριβώς πάνω απο το σώμα του τρίτου συναθλητή μου, που ήταν ο αμέσως επόμενος απο τον διπλανό μου. Δηλαδή τέρμα αριστερα... το τρίτο και τελευταίο κρεβάτι. Από αυτόν ήταν τελικά ο αποπνηκτικός ήχος που άκουγα εξ αρχής. Αυτό που ένιωσα που καταλαβα ή στο κατω κάτω είδα ήταν ότι αυτή η σκια προσπαθούσα να τον πνίξει ή κατι τέτοιο

Εκείνη την στιγμή καθώς προσπαθούσα να συνειδοτοποιήσω τι ακριβώς έβλεπα, γύρισε και με κοίταξε κατάματα αυτή η ανθρωποειδής σκιά, που όσο σκοτάδι κι αν υπήρχε μέσα στο χώρο αυτή η φιγούρα εξακολουθούσε να ξεχωρίζει καθαρότατα , κατάμαυρη, με μάτια που σου πάγωναν το αίμα.
Ανεξήγητο, αλλά ένιωσα μια παράλυση σε όλο μου το σώμα μόλις την αντίκρυσα. Μέσα σε χρόνο απειροελάχιστο, κλάσματα δευτερολέπτου, χωρίς να προλάβω να δώ τίποτα απο την κίνηση, απλά την αρχική του θέση πάνω απο τον συναθλητή μου, και το αμέσως επόμενο καρέ την σκιά πάνω απο εμένα, φτάσαμε τα μάτια μου με τα μάτια της σε απόσταση αναπνοής. Τα μάτια της/του αντιπροσώπευαν προσωπικά τον κόσμο που πιθανόν ερχόταν δηλαδή το χάος. Το μόνο που μπορούσα να κουνήσω ήταν οι κόρες των ματιών μου, ολα τα άλλα ήταν παραλυμένα, ακόμα και η σκέψη να φωνάζω, να τρομάξω... μια απόλυτη απάθεια...

Η επομενη κίνηση ήταν να φύγει πάλι σε απειροελάχιστο χρόνο από πάνω μου προς τα δεξιά, διαπερνόντας την κουρτίνα και το παράθυρο δίνοντας μου όμως την δυνατότητα να δώ την πορεία της, και όχι απλά να εξαφανιστεί απο το ένα σημείο και να βρεθεί στο άλλο.

Την επομένη το πρωί δεν ανέφερα τίποτα. Ισως γιατί φοβόμουν μην με περάσουν για τρελλό, ίσως γιατί κι εγώ ήθελα να πιστεύω ότι ήταν απλά ένα όνειρο. Μετά απο 8 μήνες τυχαία πιάσαμε την κουβέντα με τον συγκεκριμένο συναθλητή μου, στον όποίο είχα δει εξ αρχής την σκιά, και μου είπε ότι απο μικρό παιδί ένιωθε μια σκιά και ένα πνίξιμο στον ύπνο του και πάντα αποτρεπόταν έχοντας κάποιον να ακούει τον πνιγμό του και να εισβάλει στο δωματιό του. Συνήθως η μητέρα του.

Και τώρα έχοντας βρεί αυτό το φόρουμ, και καταθέτοντας μια προσωπική μου εμπειρία η οποία είναι κάτι που έζησα και το διασταύρωσα πολύ αργότερα μην θέλοντας να πιστέψω ότι μπορεί να ήταν πραγματικότητα, θα ήθελα να ζητήσω την βοηθειά σας ή την γνώμη σας ή ακόμα και αναλογες εμπειρίες απο όποιον έχει ζήσει κάτι ανάλογο.

Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) είναι η γνωστή μόρα???

2) Είναι sleep paralysis όπως διάβασα σε σχετικό άρθρο με τις σχετικες παραισθήσεις??? πράγμα που δεν είδα να συμβαίνει σε μένα αλλά σε κάποιον τρίτο και μετά σε μένα

3) αν ήταν όντως η μόρα, ή μόλα ή όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται τι είναι τελικά αυτή?? υπάρχει εξήγηση??

4) αν δεν ειναι η μόρα τότε είναι δυνατόν να είδα κάτι της φαντασίας μου σε έναν συγκεκριμένο άνθρωπο που δεν ήξερα σχεδόν καθόλου πέρα απο τα βασικά, λόγο του αθλητισμού, το οποίο όμως αυτός ζούσε για χρόνια????

5) μήπως έιμαι τρελλός???

ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας,

με εκτίμηση,
NEODIKOS_




Η Μόρα είναι ένα ανεξάρτητο πνεύμα. Σύμφωνα με τις περιγραφές είναι μία γυναίκα μαυροφορεμένη, η οποία εμφανίζεται στον ύπνο κάποιου συνήθως όταν κοιμάται ανάσκελα, του κρατάει τα χέρια και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.

Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι και ο πόνος στο στήθος σου όπου κάθεται, σου κόβει την ανάσα σε σημείο που αισθάνεσαι ότι αργοπεθαίνεις και όντως αργοπεθαίνεις, εκτός αν την νικήσεις. Αν την γλιτώσεις, για τις επόμενες περίπου 3 μέρες εξακολουθείς να αισθάνεσαι έναν αρκετά ενοχλητικό οξύ πόνο στο στήθος και δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Από τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν σπάσει τα πλευρά τους, υποθέτω ότι το συναίσθημα είναι παρόμοιο.

Εμφανίζεται με πολλές μορφές η πιο συνηθισμένη είναι αυτή της άσχημης γριάς, αλλά πολύ είναι αυτοί που την έχουν δει σαν όμορφη κοπέλα ή ακόμα και με την μορφή φωτεινής σφαίρας ή μικροσκοπικού νάνου κ.α.

Η Μόρα φοράει ένα μαύρο σκουφάκι, ο μύθος λέει πως όποιος καταφέρει να της το πάρει θα έχει τρεις ευχές (κάτι παρόμοιο με τον μύθο των Νεράιδων), στην περίπτωση που η Μόρα καταφέρει να του το ξαναπάρει πίσω τότε αυτός πεθαίνει. Από όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα μόνο ένας είχε καταφέρει να της πάρει το σκουφάκι, η ευχή του ήταν, η Μόρα να γίνει πραγματική γυναίκα. Έτσι κι έγινε, αυτός παντρεύτηκε αυτή την γυναίκα και έκανε παιδία μαζί της. Φρόντισε να κρύψει το σκουφάκι κάπου πολύ καλά. Ώσπου μια μέρα η Μόρα ξαναβρίσκει το σκουφάκι της και μετά εξαφανίστηκε πάλι.

Λίγα λόγια για τον μύθο. Μία εκδοχή είναι ότι η Μόρα είναι η Λίλιθ (Lilith) η πρώτη γυναίκα του Αδάμ, ή μια από της τρεις κόρες της. Όπως αναφέρουν τα γνωστικά κείμενα και τα απόκρυφα της Παλαιάς Διαθήκης η Λίλιθ αποχώρισε από τον Παράδεισο για δύο πιθανούς λόγους:

1- Ήταν εκείνη που μύησε τον Αδάμ (μετά από προτροπή του Σατανά) στην απόλαυση του σεξ. Ήταν δηλαδή εκείνη που του δίδαξε ότι το σεξ δεν είναι μόνο για αναπαραγωγή αλλά και για ευχαρίστηση και αυτό εξόργισε τον Θεό και την εξόρισε. 2- Ο Αδάμ προσπάθησε να βιάσει την Λίλιθ, κι εκείνη τρομαγμένη έφυγε από τονΠαράδεισο.

Ο Αδάμ, λυπήθηκε για την φυγή της Λίλιθ και ζήτησε από τον Θεό να του τηνφέρει πίσω. Εκείνος έστειλε τους 3 αγγέλους να την βρούν και να την φέρουν πίσω, όπου την βρήκαν κάπου στην Μεσοποταμία. Την παρακάλεσαν επανειλημμένα να επιστρέψει αλλά εκείνη αρνήθηκε. Τους είπε επίσης ότι για τους αιώνες των αιώνων, θα επισκέπτεται τα μικρά παιδιά στον ύπνο τους και θα τα πνίγει, για να εκδικηθεί. Οργισμένοι οι άγγελοι, την απείλησαν ότι θα ξεσηκώσουν την θάλασσα να την πνίξουν. Η Λίλιθ άρχισε να κλαίει και να τους παρακαλάει να την λυπηθούν. Όντως οι άγγελοι υπέκυψαν στα παρακάλια της και εκείνη για «ανταμοιβή» ορκίστηκε ότι δεν θα πειράζει τα παιδιά που θα έχουν τα ονόματα των 3 αυτών αγγέλων γραμμένα πάνω στην κούνια τους (εξ' ου και το χαρτί/περγαμηνή).

Τώρα, γιατί την άφησαν να φύγει παρόλο που δεν πήρε τον λόγο της πίσω (ότι δηλαδή θα εκδικηθεί), είναι ένα ερώτημα χωρίς απάντηση. Αλλά η Βίβλος βρίθει από τέτοια ερωτήματα έτσι κι αλλιώς. Για να ολοκληρώσω την ιστορία, στην συνέχεια λέγεται ότι ο Σατανάς την έκανε γυναίκα του και αρχόντισσα όλων των σκοτεινών υπάρξεων. Λέγεται επίσης ότι η Λίλιθ είναι και το πρώτο Βαμπίρ. Από τότε στοιχειώνει τα όνειρα των ανδρών και κάνει έρωτα μαζί τους, επιτίθεται στις έγκυες γυναίκες και τελικά τις σκοτώνει. Σύμφωνα με τα κείμενα εμφανίζεται και αυτή μαυροφορεμένη.

Μία πιο ορθολογική εξήγηση είναι πως η Μώρα είναι "ψυχικός βρικόλακας" δηλαδή μια σκεπτομορφή που δημιουργεί κάποιος και την στέλνει στον ύπνό κάποιου άλλου. Μία μορφή ενέργειας που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια του θύματος (ή το αίμα του όπως γνωρίζουμε στις γνωστές ιστορίες με του βρικόλακες) και τελικά το θύμα πεθαίνει. Μία μορφή Voodoo ή κάτι τέτοιο.

Το να προστατευτεί κάποιος από την Μόρα είναι πολύ δύσκολο. Για προστασία υπάρχουν πολλά ξόρκια, αλλά λέγεται ότι το πιο αποτελεσματικό είναι να γράψεις σε ένα χαρτί τα ονόματα των τριών αγγέλων που έστειλε ο Θεός να την καταδιώξουν (την Λίλιθ) όταν έφυγε από τον Παράδεισο, ο Σανβί, ο Σανσαβί και ο Σαμενγκελάφ. Τα ονόματά τους γράφονται κατά προτίμηση σε ενοχιανή ή αγγελικανή γραφή, με καθαγιασμένη πένα σε παρθένα περγαμηνή. Την περγαμηνή την βάζεις πάνω από το κρεβάτι. Υπάρχει και μία προσευχή που σε προστατεύει. Η προσευχή αυτή δεν έχει γραφτεί σε κανένα βιβλίο και η διάδοσή της γίνετε από στόμα σε στόμα εδώ και πολλούς αιώνες. Η προσευχή είναι η εξής:

Μόρα - Μόρα κακαβού μέτρα τα'στρα του'ρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θαλάσσης και τις πέτρες της γης και μετά έλα σε'μένα

Tην προσευχή αυτή την λες τρεις φορές όταν πέσεις για ύπνο και ως που να τα μετρήσει όλα αυτά η Μόρα, εσύ έχεις ξυπνήσει.

Πάντως, άπαξ και σε επισκεφτεί, κανένα ξόρκι δεν πρόκειται να πιάσει. Το μόνο που θα σε σώσει είναι το θάρρος και το θράσος. Πρέπει να την κοιτάξεις ίσια στα μάτια και να της δείξεις ότι δεν την φοβάσαι.

Η Μόρα δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά αλλά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και για μια ολόκληρη ζωή. Γνωρίζουμε ακόμα ότι το φαινόμενο αυτό είναι κληρονομικό και μπορεί να εμφανιστεί σε άτομα της ίδια οικογένειας και στους απογόνους τους.


Μύθος ή πραγματικότητα; Κανείς δεν ξέρει. Εκατοντάδες άτομα τα οποία δεν σχετίζονται καθόλου με τον κόσμο του απόκρυφου έχουν αναφέρει παρόμοια περιστατικά σαν αυτό της Μόρα.

Κατα την αποψη μου δεν ξερω αν ειναι πνευμα η οχι ή αν ειναι η λιλιθ αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι συμβαινει σε παρα πολλα ατομα τα οποια ειναι μια χαρα στο μυαλο τους.Εχει τυχει να εχω και ενα γνωστο που η θεια του εχει συχνες τετοια φαινομενα και οι διηγησεις της ειναι πραγματι ανατριχιαστηκες.

ιησούς χριστός νικά και όλα τα κακά σκορπα!


Www.XorisOria.OrG Web Radio TVΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Giannis 26
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 08:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simeon δεν νομιζω να υπαρχει καμια μορα και τετοιο πραμα.. αυτο που λεω ποιο πανω το εχω παθει ανασκελα και μπρουμυτα και πλαγια.... + πολλες φορες και οταν κοιμαμαι το μεσημερι με πολυ φως στο δωματιο!! δεν εχω δει ποτε καμια μορφη... σκια... επειδη το έψαξα λιγο παραπάνω βρηκα πως αυτο τελικα λεγεται sleep paralysis... και δημιουργείται απο το ανχως την κουραση ,στεναχωρια , ελαχιστος υπνος , αποβιταμινωση κτλ.. οποτε μην λετε παραμυθακια... δεν ειμαστε παιδικος σταθμος...

Edited by - Giannis 26 on 02/06/2011 08:30:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OBandon
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 16:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OBandon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Εχθες το βραδυ ειχα μια παρομοια εμπειρια.Κατ'αρχας εβλεπα ενα ονειρο στο οποιο προσπαθουσα να ποιασω μια μικρη γατα... μετα απο την δευτερη προσπαθεια να την πιασω ενιωσα μια μαυρηλα να τυλιγει ολο μου το σωμα ... και δεν ειχα την δυναμη ουτε να σηκωθω ουτε να μιλησω ουτε τιποτα.Θυμαμε οτι ανοιξα τα ματια μου και εβλεπα το μικρο φωτακι του ψυγειου (που φαινεται απο το δωματιο μου) χωρις να κανω τιποτα.Επισης ενιωθα μουδιασμα σε ολο το μερος του σωματος.

Η ερωτηση μου ειναι αν η Μόρα εχει σχεσει με τις γατες η κατι τετοιοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elfie
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 21:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στο Esoterica και άργησα ομολογουμένως να δω το topic. Παρόλα αυτά, θα ήθελα να επισημάνω ότι η διαταραχή του ύπνου κατά την οποία αισθάνεσαι ότι έχεις "ξυπνήσει" ψυχικά, αλλά το σώμα φαίνεται να μην σε υπακούει, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τη μώρα, η οποία συνήθως κάθεται στο στήθος του "τυχερού" κοιμώμενου, τον "πνίγει" και γίνεται αντιληπτή ως κάποιο είδος "φυσικής" παρουσίας. Το πρώτο μάλλον οφείλεται σε στρες (το έχω βιώσει κι εγώ ουκ ολίγες φορές), αλλά το δεύτερο δεν μπορεί να εξηγηθεί τόσο εύκολα. Γιατί, όμως, πρέπει να τα εξηγούμε όλα με κάποιον ορθολογιστικό τρόπο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crazy orestis
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 01:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας είμαι καινούριος εδώ και δε ξέρω αν γράφω στο σωστό φόρουμ για το πρόβλημα μου
λοιπόν κάθε όνειρο που βλέπω είναι προφητικό δηλαδή βλέπω τη θα γίνει την επόμενη μέρα και ακόμα περισσότερο χθες το βράδυ είδα ότι με κυνηγούσε ασταμάτητα μια μαύρη σκιά να με κυνηγά χωρίς όμως να κουνάει τα ποδιά. αιωρούνταν στη να πω την αλήθεια το έψαξα και βρήκα ένα αγγλικό φόρουμ που μιλούσε γι αυτό το θέμα και ανέφερε το όνομα israphel. αν το ψάξετε στο google 8α δείτε ένα σαιτ που άφορα ένα παιχνίδι που είναι άκυρο με το θέμα
σας παρακαλώ πέστε μου τη γνώμη σας.

orestisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

revolousion
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 18:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μόρα είναι ένα ανεξάρτητο πνεύμα. Σύμφωνα με τις περιγραφές είναι μία γυναίκα μαυροφορεμένη, η οποία εμφανίζεται στον ύπνο κάποιου συνήθως όταν κοιμάται ανάσκελα, του κρατάει τα χέρια και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.

Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι και ο πόνος στο στήθος σου όπου κάθεται, σου κόβει την ανάσα σε σημείο που αισθάνεσαι ότι αργοπεθαίνεις και όντως αργοπεθαίνεις, εκτός αν την νικήσεις. Αν την γλιτώσεις, για τις επόμενες περίπου 3 μέρες εξακολουθείς να αισθάνεσαι έναν αρκετά ενοχλητικό οξύ πόνο στο στήθος και δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Από τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν σπάσει τα πλευρά τους, υποθέτω ότι το συναίσθημα είναι παρόμοιο.
Εμφανίζεται με πολλές μορφές η πιο συνηθισμένη είναι αυτή της άσχημης γριάς, αλλά πολύ είναι αυτοί που την έχουν δει σαν όμορφη κοπέλα ή ακόμα και με την μορφή φωτεινής σφαίρας ή μικροσκοπικού νάνου κ.α.
Η Μόρα φοράει ένα μαύρο σκουφάκι, ο μύθος λέει πως όποιος καταφέρει να της το πάρει θα έχει τρεις ευχές (κάτι παρόμοιο με τον μύθο των Νεράιδων), στην περίπτωση που η Μόρα καταφέρει να του το ξαναπάρει πίσω τότε αυτός πεθαίνει. Από όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα μόνο ένας είχε καταφέρει να της πάρει το σκουφάκι, η ευχή του ήταν, η Μόρα να γίνει πραγματική γυναίκα. Έτσι κι έγινε, αυτός παντρεύτηκε αυτή την γυναίκα και έκανε παιδία μαζί της. Φρόντισε να κρύψει το σκουφάκι κάπου πολύ καλά. Ώσπου μια μέρα η Μόρα ξαναβρίσκει το σκουφάκι της και μετά εξαφανίστηκε πάλι.
Λίγα λόγια για τον μύθο. Μία εκδοχή είναι ότι η Μόρα είναι η Λίλιθ (Lilith) η πρώτη γυναίκα του Αδάμ, ή μια από της τρεις κόρες της. Όπως αναφέρουν τα γνωστικά κείμενα και τα απόκρυφα της Παλαιάς Διαθήκης η Λίλιθ αποχώρισε από τον Παράδεισο για δύο πιθανούς λόγους:
1- Ήταν εκείνη που μύησε τον Αδάμ (μετά από προτροπή του Σατανά) στην απόλαυση του σεξ. Ήταν δηλαδή εκείνη που του δίδαξε ότι το σεξ δεν είναι μόνο για αναπαραγωγή αλλά και για ευχαρίστηση και αυτό εξόργισε τον Θεό και την εξόρισε. 2- Ο Αδάμ προσπάθησε να βιάσει την Λίλιθ, κι εκείνη τρομαγμένη έφυγε από τονΠαράδεισο.
Ο Αδάμ, λυπήθηκε για την φυγή της Λίλιθ και ζήτησε από τον Θεό να του τηνφέρει πίσω. Εκείνος έστειλε τους 3 αγγέλους να την βρούν και να την φέρουν πίσω, όπου την βρήκαν κάπου στην Μεσοποταμία. Την παρακάλεσαν επανειλημμένα να επιστρέψει αλλά εκείνη αρνήθηκε. Τους είπε επίσης ότι για τους αιώνες των αιώνων, θα επισκέπτεται τα μικρά παιδιά στον ύπνο τους και θα τα πνίγει, για να εκδικηθεί. Οργισμένοι οι άγγελοι, την απείλησαν ότι θα ξεσηκώσουν την θάλασσα να την πνίξουν. Η Λίλιθ άρχισε να κλαίει και να τους παρακαλάει να την λυπηθούν. Όντως οι άγγελοι υπέκυψαν στα παρακάλια της και εκείνη για «ανταμοιβή» ορκίστηκε ότι δεν θα πειράζει τα παιδιά που θα έχουν τα ονόματα των 3 αυτών αγγέλων γραμμένα πάνω στην κούνια τους (εξ' ου και το χαρτί/περγαμηνή).

Τώρα, γιατί την άφησαν να φύγει παρόλο που δεν πήρε τον λόγο της πίσω (ότι δηλαδή θα εκδικηθεί), είναι ένα ερώτημα χωρίς απάντηση. Αλλά η Βίβλος βρίθει από τέτοια ερωτήματα έτσι κι αλλιώς. Για να ολοκληρώσω την ιστορία, στην συνέχεια λέγεται ότι ο Σατανάς την έκανε γυναίκα του και αρχόντισσα όλων των σκοτεινών υπάρξεων. Λέγεται επίσης ότι η Λίλιθ είναι και το πρώτο Βαμπίρ. Από τότε στοιχειώνει τα όνειρα των ανδρών και κάνει έρωτα μαζί τους, επιτίθεται στις έγκυες γυναίκες και τελικά τις σκοτώνει. Σύμφωνα με τα κείμενα εμφανίζεται και αυτή μαυροφορεμένη.

Μία πιο ορθολογική εξήγηση είναι πως η Μώρα είναι "ψυχικός βρικόλακας" δηλαδή μια σκεπτομορφή που δημιουργεί κάποιος και την στέλνει στον ύπνό κάποιου άλλου. Μία μορφή ενέργειας που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια του θύματος (ή το αίμα του όπως γνωρίζουμε στις γνωστές ιστορίες με του βρικόλακες) και τελικά το θύμα πεθαίνει. Μία μορφή Voodoo ή κάτι τέτοιο.

Το να προστατευτεί κάποιος από την Μόρα είναι πολύ δύσκολο. Για προστασία υπάρχουν πολλά ξόρκια, αλλά λέγεται ότι το πιο αποτελεσματικό είναι να γράψεις σε ένα χαρτί τα ονόματα των τριών αγγέλων που έστειλε ο Θεός να την καταδιώξουν (την Λίλιθ) όταν έφυγε από τον Παράδεισο, ο Σανβί, ο Σανσαβί και ο Σαμενγκελάφ. Τα ονόματά τους γράφονται κατά προτίμηση σε ενοχιανή ή αγγελικανή γραφή, με καθαγιασμένη πένα σε παρθένα περγαμηνή. Την περγαμηνή την βάζεις πάνω από το κρεβάτι. Υπάρχει και μία προσευχή που σε προστατεύει. Η προσευχή αυτή δεν έχει γραφτεί σε κανένα βιβλίο και η διάδοσή της γίνετε από στόμα σε στόμα εδώ και πολλούς αιώνες. Η προσευχή είναι η εξής:
Μόρα - Μόρα κακαβού μέτρα τα'στρα του'ρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θαλάσσης και τις πέτρες της γης και μετά έλα σε'μένα
Tην προσευχή αυτή την λες τρεις φορές όταν πέσεις για ύπνο και ως που να τα μετρήσει όλα αυτά η Μόρα, εσύ έχεις ξυπνήσει.
Πάντως, άπαξ και σε επισκεφτεί, κανένα ξόρκι δεν πρόκειται να πιάσει. Το μόνο που θα σε σώσει είναι το θάρρος και το θράσος. Πρέπει να την κοιτάξεις ίσια στα μάτια και να της δείξεις ότι δεν την φοβάσαι.
Η Μόρα δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά αλλά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και για μια ολόκληρη ζωή. Γνωρίζουμε ακόμα ότι το φαινόμενο αυτό είναι κληρονομικό και μπορεί να εμφανιστεί σε άτομα της ίδια οικογένειας και στους απογόνους τους.
Μύθος ή πραγματικότητα; Κανείς δεν ξέρει. Εκατοντάδες άτομα τα οποία δεν σχετίζονται καθόλου με τον κόσμο του απόκρυφου έχουν αναφέρει παρόμοια περιστατικά σαν αυτό της Μόρα.

ΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΟΞΗ:

Η Υπνική Παράλυση είναι μια κατάσταση που λαμβάνει χώρα μόλις πριν αποκοιμηθούμε (υπναγωγικό στάδιο) ή ακριβώς πριν ξυπνήσουμε πλήρως από τον ύπνο ( υπνοπομπικό στάδιο). Η κατάσταση αυτή χαρακτηρίζεται από την αδυναμία ομιλίας ή κίνησης. Συχνά ακολουθείται από μια αίσθηση ότι υπάρχει κάποια παρουσία στο δωμάτιο, μια αίσθηση που συχνά προκαλεί φόβο η οποία συνοδεύεται και από την ανικανότητα του να φωνάξει κάποιος. Η παράλυση αυτή μπορεί να διαρκέσει μερικά δευτερόλεπτα. Η περιγραφή των συμπτωμάτων της υπνικής παράλυσης ομοιάζει με την περιγραφή που δίνουν πολλά θύματα απαγωγής από εξωγήινους, όταν ανακαλούν την εμπειρία τους. Η υπνική παράλυση θεωρείται από πολλούς ότι δεν εξηγεί μόνο τις απαγωγές από τους εξωγήινους αλλά και πολλές άλλες παραισθήσεις που σχετίζονται με παραφυσικές ή υπερφυσικές εμπειρίες.
Η Υπνική Παράλυση είναι κάτι που βιώνουν οι περισσότεροι άνθρωποι μια ή δυο φορές στην ζωή τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mixalhsath
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 15:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ - ΞΟΡΚΙ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΑΝ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΠΧ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΙ ΜΟΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mixalhsath
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 15:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...ΟΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 16 ΧΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝ 12 ΧΡΟΝΩΝ ΓΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΠΕΦΤΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΚΩΜΑ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΏ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΓΥΡΙΖΩ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΝ ΑΜΑΥΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΜΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ.ΠΑΝΤΑ ΞΥΠΝΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ Η ΝΑ ΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΑ Η ΝΑ ΛΕς ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΚΟΡΠΑ.Η ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΣΗ ΟΛΩΝ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΟΣ ΣΠΙΤΙ (ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΥΛΗ) ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΕΝΙΩΣΑ ΝΑ ΜΕ ΠΛΑΚΩΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΟΒΕΤΕ Η ΑΝΑΣΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΕΝΑ ΕΔΙΝΑ ΜΑΧΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΜΑΥΡΑ. Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΩ
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΕΝΑΣ ΜΟΝΑΧΟΣ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΝ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SkyFalling
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2011, 13:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγω,Μια μερα ξυπνησα αποτομα και χωρις λογο,μετα απο λιγα δευτερολεπτα ακουω μια γυνεκεια φωνη να μουρμουραει..σηκωνομε και βλεπω μια σκια να φευγει απο την μπαλκονοπορτα μου..τρομαξα και πηγα να πιω λιγο νερο και ειδα οτι ηταν 2 η ωρα..Ηταν η μορα Η μια παρεσθηση λογο υπνου..??

Lo>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

emmanou_ela
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2011, 15:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθές το βράδυ μου συναίβει κατι παρόμοιο .. Είχα ακούσει διάφορες ιστορίες περί Μόρας , αλλά ποτέ δεν πίστεψα σ' αυτές .. Κοιμήθηκα κατά τις δύο .. Στις 4 ξύπνησα έχοντας δει ένα άσχημο όνειρο , πήγα μέχρι την κουζίνα να πιω νερό , και 5 λεπτά αργότερα πήγα και ξάπλωσα . Είχα το ένα μου χέρι κάτω απ' το μαξιλάρι και το άλλο ακουμπούσε πάνω απο το στήθος .. Ώσπου ένιωσα ότι κάποιος μου πίεζε το χέρι αυτό πολύ δυνατά , και ένιωθα όλο μου το σώμα να έχει παραλήσει. Άνοιξα τα μάτια μου και είδα στο πλάι του κρεβατιού μου μια γυναίκα με πολύ άσχημο και τρομακτικό πρόσωπο , με κοιτούσε στα μάτια και θυμάμαι ότι τα μάτια της ήταν κατάμαυρα γύρω-γύρω. Προσπάθησα να φωνάξω τον αδερφό μου δύο φορές όμως δεν μπορούσα , ήταν σαν κάτι να με έπνιγε και απλά ψιθύριζα , ενώ ένιωθα ότι φώναζα με όλη μου τη δύναμη. Στην τρίτη προσπάθεια φώναξα δυνατά το όνομα του αδερφού μου και τότε εκείνη εξαφανίστηκε. Δεν σηκώθηκα απ'το κρεβάτι γιατί φοβόμουν, απλά κουκουλώθηκα .. Λιγα δευτερόλεπτα αργότερα ακουσα κάτι σαν ψίθυρο μέσα στο δωμάτιο , και τίποτα αλλο .. Περίπου μισή ωρα αργότερα κατάφερα να ξανακοιμηθώ .. Δεν ηταν όνειρο , γι' αυτό είμαι 100% σίγουρη ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opanos
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 01:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται να φοβάστε! Απλά ο εγκέφαλος ξυπνάει πιο νωρίς από το σώμα. Δεν έχει προλάβει ακόμα δηλαδή να δώσει εντολή στο σώμα να ξυπνήσει (για να το πω πιο απλά). Κι εγώ το πάθαινα και επειδή για ένα διάστημα τα χρειάστηκα επειδή έβλεπα τρελά πράγματα (ότι πάνε να με πνίξουν κλπ), μίλησα με ψύχολόγο και μου είπε ότι για το φαινόμενο σαν φαινόμενο δεν μπορεί να κάνει κάτι εκτός από το να με συμβουλέψει να κάνω πιο υγιεινή ζωή και να κοιμάμαι περισσότερο. Για τον φόβο μου είπε πριν κοιμηθώ να φαντάζομαι ότι τελικά καταφέρνω και σηκώνομαι και πιάνω την σκιά! Όλα στο μυαλό μας είναι τελικά! Ένα από τα επόμενα βράδια το έπαθα πάλι και αισθάνθηκα να με πιάνει κάποιος από πίσω και να μου λέει "μη φοβάσαι θα φύγει" και μετά κοιμήθηκα και είδα ότι κοιτούσα την θάλασσα και μου όρμηξε από πίσω η σκιά και εγώ την έπιασα και την πέταξα στην θάλασσα. Αυτό ήταν από τότε δεν ξαναφάνηκε. Πίστη στις δυνάμεις σας θέλει και τίποτα άλλο. Ο καθένας ας βρει τον τρόπο του και προπάντων να κοιμάστε καλά και να σέβεστε το σώμα σας γιατί δεν θα είστε πάντα νέοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 13:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όχι με την δύναμή* σου,όχι δια της ισχύος σου,μα δια του Πνεύματός Μου,σου λέει ο Θεός.*
*"Εαν ο Θεός είναι μεθ' ημών ουδείς καθ' ημών".
Οι προγενέστεροι μας έλεγαν: "χωρισμένα τα κλαδιά (απ'τον Χριστό),όποιος τα βρήκε τα 'σπάσε,
ενωμένα τα κλαδιά (με το Χριστό) ούτε που λυγίστηκαν.."(που να σταθεί η μόρα εξαφανίζεται δια παντός από τη χώρα)...
Μας έλεγαν λοιπόν πριν κοιμηθούμε (όχι νοερά)δια του λόγου να λέμε: "ο Ιησούς Χριστός Nικά κι όλα τα κακά σκορπά"..
να σταυρώνουμε το μαξιλάρι μας τρεις φορές, και να λέμε τον πιο δυνατό λόγο: "Κύριε Ημών, Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησον με τον αμαρτωλό".. Διότι έχουμε Σωτήρα μεταξύ ημών και του Πατέρα.."Ενας Μεσίτης μεταξύ Θεού και ανθρώπων,κι αυτός είναι ο Χριστός..
Εσείς είστε τα κλαδιά τού δένδρου, σε σας εναπόκειται να φέρετε τα άνθη και τους ευωδιαστούς καρπούς.
*Ρωμ. η'31,Ζαχ.δ'6.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lazaross
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2011, 02:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πω και εγω τις πιο προσφατες εμπειριες μου. Καταρχιν να πω οτι τοσο ο παππους μου, οσο και η μητερα μου ειχαν διαφορες εμπειριες μικροι, που ποτε δε μου εχουν μιλησει για αυτα, ισως γιατι δε θελουν να με επηρεασουν. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα δεκτικος σε τετοια θεματα. Πολλες φορες οταν μιλαω για αυτα που περασα ( που ειναι και Light πραματα ) ανατριχιαζω ολοκληρος και δακρυζω..

Και μιας που ειπα ανατριχιαζω, παντα οταν ειμαι σε σκοταδι και σκεφτομαι περιεργα πραγματα, παντα ανατριχιαζω, ακομα και τωρα που γραφω ανατριχιαζω. Τι ακριβως συμβαινει και ανατριχιαζουμε; Βρισκονται διπλα μας πνευματα, ειμαστε αρκετα ευαλωτοι εκεινη τη στιγμη, ή ειναι κατι τελειως ασχετο;

Να πω οτι εχω ζησει οχι μια και δυο φορες αυτο που αποκαλουμε μορα ή υπνικη παραλυση, αλλα δεκαδες! Μονο μια νυχτα το επαθα τεσσερις φορες! και μαλιστα οι δυο ηταν συνεχομενες ή ετσι μου φανηκε!

Δε μπορω να εξηγησω τι ακριβως παθαινω, δε θυμαμαι κιολας πολυ καλα.. Δε ξερω εαν ειναι μορα, υπνικη παραλυση ή εξαναγκασμενη αστρικη προβολη.. Δε ξερω, ειμαι πολυ προβληματισμενος, αλλα προσπαθω να μη τα σκεφτομαι, γιατι χανω τον υπνο μου..

Καταρχας, οταν παθαινω αυτο που παθαινω, το καταλαβαινω λιγο πριν μου γινει, γιατι δονειται ολο το σωμα μου, ισως να ειναι και ανατριχιασμα, δε μπορω να καταλαβω. Μετα ανοιγω τα ματια μου και αμεσως λεω το Πατερ Ημων ( απο μεσα μου, γιατι δε μπορω να μιλησω ) και μετα περναει.. Στην αρχη φοβομουν, μετα απλα ελεγα την προσευχη και περιμενα να περασει.

Μια φορα παθαινω αυτο το πραγμα, παω να κοιμηθω και αμεσως ερχονται παλι οι δονησεις και στο καπακι ξαναπαθαινω αυτη την παραλυση!

Ενα αλλο παλι που ειχε γινει, ενιωσα το σωμα μου να αιωρειται, παω να γυρισω να δω τον εαυτο μου στο κρεβατι, αλλα δε προλαβαινω, πεφτω κατω και παθαινω παλι υπνικη παραλυση.

Ενα τελευταιο που εγινε πριν λιγες ημερες, ενω ειχα να παθω αρκετο καιρο υπνικη παραλυση και τρομαξα παρα πολυ. Νιωθω τις δονησεις, και ενω ημουν ξαπλωμενος πλαγια δεξια, μια δυναμη μου μετακινει τα χερια προς τα αριστερα. Δε θυμαμαι τι ακριβως εγινε, αλλα ειπα την προσευχη και μετα νομιζω οτι σηκωθηκα και περπατησα μεχρι το σαλονι ( εχω δακρυσει τωρα που γραφω.. ειναι απιστευτο.. ). Φυσικα τιποτα απο ολα αυτα δεν εγιναν, γιατι οταν ξυπνησα αμεσως μετα ημουν πλαγια δεξια, οταν ακριβως θυμαμαι να ημουν. Δε μπορω να το εξηγησω καθολου.. Κατι σαν εξαναγκασμενη αστρικη προβολη μου φαινεται..

Τελος θα ηθελα να πω και μια αλλη εμπειρια που μου ειχε συμβει παλαιοτερα. Πολλες φορες εχουμε δει σε ταινιες να κοιμαται καποιος, να ξυπναει, αλλα να το βλεπει στο ονειρο του οτι ξυπνησε και να μην εχει ξυπνησει στα αληθεια. Ε λοιπον, εγω αυτο το επαθα στο ιδιο ονειρο 4,5 φορες, δε θυμαμαι ακριβως. Απο την 2η φορα και μετα καταλαβαινα οτι ημουν εγκλωβισμενος στο ονειρο και αυτο επειδη καθε φορα που ξυπνουσα, ανοιγα το φως πατωντας το διακοπτη που βρισκεται λιγο πανω απο το κεφαλι μου και πλαγια. Αλλα αυτος ο διακοπτης μεσα στο σκοταδι ειναι δυσκολο να τον πετυχεις με την μια. Ε στις 5 φορες που ξυπνησα τον πετυχαινα αμεσως και ετσι καταλαβαινω οτι ημουν ακομα στο ονειρο. Αφου θυμαμαι οτι τις 2 τελευταιες φορες ξυπναω και παρακαλω τον εαυτο μου να μη βρει τον διακοπτη με την πρωτη, αλλα το βρισκω αμεσως.. Ειναι πολυ παραξενη εμπειρια, δε εχω ξαναζησει κατι παρομοιο..

Οποιος εχει παρομοιες εμπειριες και μπορει να με βοηθησει, θα του ημουν ευγνωμων!

Οποιος εχει παρομοια εμπειρια και μπορει να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sofia Andony
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2014, 20:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα φιλε μου..διαβαζα προσεκτικα και με τοση αγωνια το διηγημα σου μεχρι που ανεφερες την σκια!!εκει παγωσα!το ιδιο ακριβως συνεβει και σε μενα!!!πολυ συχνα ξυπναω μη μπορωντας να κινηθω.εψαξα το φαινομενο αυτο στο ιντερνετ και ονομαζεται υπνοπαραλληση.ολα οκ.ελα ομως που δεν μπορουσα να βρω εξηγηση για την σκια που ειδα μια στις τοσες φορες και που εντελως τυχαια οπως ανεφερες ηταν τοσο εντονη ανω δεν υπηρχε αρκετο φως στο δωματιο.εμαθα οτι εκτος απο παραληση αν και εχουμε αισθηση του τι συμβαινει παραλληλα μπορουμε να βλεπουμε ονειρα η μαλλον να εχουμε παραισθησεις.ελα ομως που αυτη η παραισθηση της σκιας ηρθε κ σε εσενα!τυχαιο!δεν νομιζω!!κοιμαμαι παντα χωρις ιχνος φως! πως τα ξημερωματα εμφανιστηκε αυτη η σκια στον τοιχο πανω απο το κρεβατι μου?της ελεγα να φυγει..εφυγε αλλα ξανα ηρθε..επεμενα και τελικα εφυγε..η φωνη βεβαια δεν εβγαινε ηταν απο μεσα μου..φιλε τιποτα δεν ειναι τυχαιο τελικα!το σταυρο μας να κανουμε και να μη φοβομαστε...να σαι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2014, 02:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλησπερα φιλε μου..διαβαζα προσεκτικα και με τοση αγωνια το διηγημα σου μεχρι που ανεφερες την σκια!!εκει παγωσα!το ιδιο ακριβως συνεβει και σε μενα!!!πολυ συχνα ξυπναω μη μπορωντας να κινηθω.εψαξα το φαινομενο αυτο στο ιντερνετ και ονομαζεται υπνοπαραλληση.ολα οκ.ελα ομως που δεν μπορουσα να βρω εξηγηση για την σκια που ειδα μια στις τοσες φορες και που εντελως τυχαια οπως ανεφερες ηταν τοσο εντονη ανω δεν υπηρχε αρκετο φως στο δωματιο.εμαθα οτι εκτος απο παραληση αν και εχουμε αισθηση του τι συμβαινει παραλληλα μπορουμε να βλεπουμε ονειρα η μαλλον να εχουμε παραισθησεις.ελα ομως που αυτη η παραισθηση της σκιας ηρθε κ σε εσενα!τυχαιο!δεν νομιζω!!κοιμαμαι παντα χωρις ιχνος φως! πως τα ξημερωματα εμφανιστηκε αυτη η σκια στον τοιχο πανω απο το κρεβατι μου?της ελεγα να φυγει..εφυγε αλλα ξανα ηρθε..επεμενα και τελικα εφυγε..η φωνη βεβαια δεν εβγαινε ηταν απο μεσα μου..φιλε τιποτα δεν ειναι τυχαιο τελικα!το σταυρο μας να κανουμε και να μη φοβομαστε...να σαι καλα



Σιχαμερες φιγουρες στο αστρικο πεδιο.
Οποιος σου λεει εχει να κανει με προβληματα σου,δεν ξερει τι του γινεται.
Αυτα τα πραγματα δεν προερχονται απο τους απλους ανθρωπους.

Ο ανθρωπος η μαλλον η ψυχη στον πυρηνα της ειναι κατι το φωτεινο και αθανατο.Ασχετα αν στο ανθρωπινο σωμα περναμε μια σκοτεινη φαση εγωισμου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy