ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 "Άλλαξα γνώμη, υπάρχει Θεός"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 02:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Άλλαξα γνώμη, υπάρχει Θεός", υποστηρίζει καθηγητής φιλοσοφίας.

Αυτό μας λέει, ο καθηγητής φιλοσοφίας, Antony Flew, ο οποίος για σχεδόν 50 χρόνια, ήταν ένας από τους κορυφαίους αρνητές της ύπαρξης του Θεού.

Ο Flew πιστεύει τώρα πως οι επιστημονικές ενδείξεις υποστηρίζουν την θεωρία ότι κάποιο ειδος διάνοιας δημιούργησε το σύμπαν. Αλλά συνεχίζει να απορρίπτει τις παραδοσιακές θρησκευτικές ιδέες για τον Θεό και ειδικά της σωτηρίας της ψυχής μετά τον θάνατο.

Λέει: "Σκέφτομαι έναν Θεό πολύ διαφορετικό από τον Θεό των χριστιανών και πολύ περισσότερο διαφορετικό από τον Θεό του Ισλάμ διότι και οι δύο απεικονίζονται ως Ανατολίτες δυνάστες, σαν κοσμικοί Σαντάμ Χουσέινς."

Συνεχίζει να αποδέχεται την Δαρβινική θεωρία της εξέλιξης αλλά αμφιβάλλει εάν αυτή η θεωρία μπορεί να εξηγήσει την πολυπλοκότητα και τις αιτίες της ζωής.

Σε όλη τη καριέρα του ο Flew εξέθετε την ανυπαρξία αποδείξεων για την ύπαρξη του Θεού, στις διαλέξεις του στα St John's College, Oxford and King's College, στο Λονδίνο. Υποστηρίζει ότι η αλλαγή της άποψής του βασίζεται στα συνεχή στοιχεία που παρουσίασε η επιστημονική έρευνα.

Μιλώντας σε ένα μία σειρά με τίτλο "Έχει ανακαλύψει η επιστήμη τον Θεό;", ο Flew συμφωνεί στο ότι η έρευνα του DNA έχει δείξει, με την απίστευτη πολυπλοκότητα των διευθετήσεων και των λειτουργιών που απαιτούνται για να παραχθεί ζωή, ότι πρέπει να έχει επιδράσει κάποια "ευφυία".

Ο Flew, ο οποίος γράφει την εισαγωγή μιας νέας έκδοσης του έργου του "Θεός και Φιλοσοφία", κατέληξε: "Όλη μου η ζωή κινήθηκε από την Αρχή του Πλατωνικού Σωκράτη: ακολούθησε τις αποδείξεις, οπουδήποτε κι αν σε οδηγήσουν, αυτές."

http://www.guardian.co.uk/uk_news/story/0,3604,1371635,00.html

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 03:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θυμίζει την ελληνική ταινία «Ένα κορίτσι για δύο», όπου ο καθηγητής (Αλέκος Αλεξανδράκης) δεν πιστεύει στον έρωτα, ώσπου γνωρίζει τη φίλη (Ζωή Λάσκαρη) του αδελφού του (Κώστα Βουτσά).

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 10:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου θυμίζει την ελληνική ταινία «Ένα κορίτσι για δύο», όπου ο καθηγητής (Αλέκος Αλεξανδράκης) δεν πιστεύει στον έρωτα, ώσπου γνωρίζει τη φίλη (Ζωή Λάσκαρη) του αδελφού του (Κώστα Βουτσά).

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)




Κι έτσι ο καθηγητής αναφώνησε:

"Τελικά είχα άδικο, έχει νόημα και ομορφιά αυτή η Ζωή (Λάσκαρη)"

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 13:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι έτσι ο καθηγητής αναφώνησε:

"Τελικά είχα άδικο, έχει νόημα και ομορφιά αυτή η Ζωή (Λάσκαρη)"


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 01:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποτέ δεν ειναι αργά να δεί κανείς το φώς το αληθινό. Αν βεβαια πιστεύει ότι υπάρχει κατι τέτοιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 02:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον ΩΡΙΩΝΑ!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy