ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Κλάπηκε η κρυστάλλινη σφαίρα του μυστηριώδη J.Dee
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 03:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κλάπηκε η κρυστάλλινη σφαίρα του μυστηριώδη J.Dee

Μια σπάνια κρυστάλλινη σφαίρα του 16ου αιώνα κλάπηκε από το Μουσείο Επιστημών του Λονδίνου.

Ένας άνδρας με μακρύ δερμάτινο παλτό έκλεψε την σφαίρα και έτρεξε αμέσως έξω χωρίς να προλάβει να τον συλλάβει η Ασφάλεια.

Η κρυστάλλινη σφαίρα, που αξίζει 50.000 λίρες χρησιμοποιούνταν από μέντιουμ για θεραπείες. Ανήκε στον John Dee, τον φιλόσοφο, μαθηματικό και αστρολόγο που έζησε στον 16ο αιώνα. Ο John Dee ήταν αυθεντία στην "αγγελική μαγεία και επικοινωνία" και πίστευε ότι κάθε άνθρωπος είχε θείες δυνάμεις.

Το πιο μυστήριο από όλα είναι ότι ο κλέφτης πήρε και ένα έγγραφο που εξηγούσε την φαρμακευτική χρήση της μαγικής σφαίρας, που είχε συγγράψει ο Nicholas Culpeper, και που βασίστηκε σε αρχαία χειρόγραφα του 16ου αιώνα

Τι άραγε ήθελε την μαγική σφαίρα ο κλέφτης; Για να την πουλήσει, για να την έχει στην προσωπική του συλλογή ή μήπως σκοπεύει να την χρησιμοποιήσει ξανά, για μαγικούς λόγους, μετά από 4 αιώνες "σιωπής" της;

http://www.timesonline.co.uk/article/0,,2-1398477,00.html

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy