ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Άβδηρος
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 10:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άβδηρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Δεν ξέρω αν βάζω το θέμα στο σωστό post,όμως θα ήθελα την προσωπική σας γνώμη , μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε.
Μερικές φορές , ίσως αντιλαμβανόμαστε με διαφορετικό τρόπο προτάσεις και νοήματα.
Είναι αυτό που λέει ο λαός μας, «μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε».

Έπαθα το εξής:

Αφιέρωσα το παρακάτω τραγούδι στην κοπέλα μου σε CD για τις γιορτές και μάλιστα νόμιζα ότι της έκφραζα τα συναισθήματά μου με πολύ τρυφερό τρόπο.
Εκείνη μου το επέστρεψε πίσω προσβεβλημένη, λέγοντας μου ότι της λέω κατάμουτρα ότι είμαι δυστυχισμένος κοντά της.
Σας γράφω τους στοίχους και σας παρακαλώ να σκεφτείτε ότι σας αφιερώνουν το παρακάτω τραγούδι, και ποια συναισθήματα σας βγαίνουν.
Να δω αν έχω λάθος εγώ, ή αν όντως κάθε άνθρωπος παίρνει τα νοήματα διαφορετικά, ανάλογα με την ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεται, ή ανάλογα με το δικό του τρόπο σκέψης, μεταφράζοντας κάποια τρυφερά λόγια για έναν άνθρωπο σε λόγια προσβλητικά για τον άλλον.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων…
_________________________________

"Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ"

Όπως τυλίγονταν τα χέρια στο σώμα,
και όπως έσπαγες αστέρια η βραδιά,
σου είχα αγγίξει δειλά την καρδιά,
Σ’αγαπάω…
και όπως έπεφταν τ’ αστέρια στο χώμα,
και όπως πέφταν στη γη τα κορμιά,
σου βρήκα μόνο μια λέξη να πω
Σ’ αγαπάω…
ο Άγγελος μου, ο άνθρωπος μου , ο θάνατος μου
Εσύ…
ο Άγγελος μου, ο άνθρωπος μου , ο θάνατος μου
εσύ που έστρεφες αργά το μαχαίρι,
εσύ που μου’ παιρνες γλυκά τη ζωή,
εσύ…
και όταν μου έστρεφες αργά το μαχαίρι,
και όταν μου’ παιρνες γλυκά τη ζωή,
πάλι μια λέξη μοναχά σου ‘χα πει,
σ’αγαπάω
και όπως παλεύαμε έτσι χέρι με χέρι,
και όπως δεν είχα καρδιά να πιαστώ
βρήκα πάλι ένα τρόπο να πω
σ’αγαπάω
ο Άγγελος μου, ο άνθρωπος μου , ο θάνατος μου
Εσύ…
ο Άγγελος μου, ο άνθρωπος μου , ο θάνατος μου
γύρω ο κόσμος περπατά σε ζευγάρια
και γω μονάχη σ’ένα σπίτι κλειστό
να’ χω ένα ψίθυρο στο στόμα ζεστό
σ’αγαπάω
ο Άγγελος μου…
Εσύ…
ο Αγγελός μου, ο ανθρωπός μου , ο θανατός μου
εσύ
εσύ που έστρεφες αργά το μαχαίρι,
εσύ που μου ‘παιρνες γλυκά τη ζωή,
Εσύ….
________________________________________

Φιλικά,
Χάρης.

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 11:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Χάρη,
το τραγούδι που επέλεξες να χαρίσεις στην κοπέλα σου είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα του είδους του.
quote:
Εκείνη μου το επέστρεψε πίσω προσβεβλημένη, λέγοντας μου ότι της λέω κατάμουτρα ότι είμαι δυστυχισμένος κοντά της.


Πρόσεξε τους στίχους που δικαιολογούν εν μέρη την αντίδρασή της...
quote:
ο Άγγελος μου, ο άνθρωπος μου , ο θάνατος μου
εσύ που έστρεφες αργά το μαχαίρι,
εσύ που μου’ παιρνες γλυκά τη ζωή,
εσύ…
και όταν μου έστρεφες αργά το μαχαίρι,
και όταν μου’ παιρνες γλυκά τη ζωή,

πάλι μια λέξη μοναχά σου ‘χα πει,
σ’αγαπάω
γύρω ο κόσμος περπατά σε ζευγάρια
και γω μονάχη σ’ένα σπίτι κλειστό



Τι λες τώρα που το ξαναβλέπεις;
Καταρχήν το τραγούδι μιλά για χωρισμένο ζευγάρι και μάλιστα ο ένας εκ των δύο είναι αθεράπευτα πληγωμένος. Έτσι μπορεί να το πάρει ότι έχεις πληγωθεί από εκείνη και ότι σε κάνει δυστυχισμένο.
Από την άλλη όμως αν θες το βλέπεις και από την θετική του πλευρά. Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος να το πάρει όπως προανέφερα (αυτό το ξέρετε εσείς) μπορεί να σκεφτεί πόσο πολύ την αγαπάς και πως δεν ζεις μακριά της. Κάτι πολύ θετικό (αν βέβαια νιώθει και αυτή το ίδιο και δεν πνίγεται από την κτητικότητα που βγάζεις).

quote:
Να δω αν έχω λάθος εγώ, ή αν όντως κάθε άνθρωπος παίρνει τα νοήματα διαφορετικά, ανάλογα με την ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεται, ή ανάλογα με το δικό του τρόπο σκέψης, μεταφράζοντας κάποια τρυφερά λόγια για έναν άνθρωπο σε λόγια προσβλητικά για τον άλλον

Αυτό να το ξέρεις ότι συμβαίνει πάντα και για αυτό και ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός. Αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να προσεγγίσεις τον τρόπο σκέψης της συντρόφου σου ώστε να αποφεύγονται παρεξηγήσεις. Από ότι καταλαβαίνω πρόκειται για αρκτετά ευαίσθητη κοπέλα οπότε πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 13:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χάρη, από τότε που το άκουσα, μου άρεσε αυτό το τραγούδι της Πρωτοψάλτη.
Τώρα, όμως, που διάβασα αναλυτικά και τους στίχους, μ' αρέσει ακόμα περισσότερο.

Γιατί, τί πιο δυνατό από το να έχεις αγγίξει δειλά την καρδιά του άλλου.
Τί πιο δυνατό από το να λές σ' αγαπάω σ' αυτήν που σου παίρνει γλυκά τη ζωή.
Τί πιο δυνατό από το να είναι ο άλλος ο άγγελός σου, ο άνθρωπός σου, ο θάνατός σου.

Επειδή, όμως, όπως σωστά αναφέρεις, "Μερικές φορές , ίσως αντιλαμβανόμαστε με διαφορετικό τρόπο προτάσεις και νοήματα", φρόντισε να της εκφράσεις τα συναισθήματά σου και με άλλο τρόπο...
Ίσως και πιο έμπρακτα.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 16:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Άβδηρε.

Πέραν από το γεγονός, πως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ κάτι.

Κατά τη γνώμη μου, κάθε άνθρωπος αντιδρά σε μία νύξη ή μια αφορμή, όταν τον αφορά η νύξη αυτή. Αν για παράδειγμα κάποιος πει, "μου πήρες τα αφτιά με τις φωνές σου!", ο αποδέκτης θα αντιδράσει σε δύο περιπτώσεις: Είτε εάν όντως φώναζε, οπότε θα είχε κάθε δίκιο να του κάνει κανείς αυτήν την παρατήρηση, ή αν ήταν τόσο σιωπηλός, που η νύξη αυτή θα ήταν μια ειρωνική υπερβολή για την σιωπή του. Στην περίπτωση που δεν συνέβαινε ούτε το ένα, ούτε και το άλλο, δεν θα υπήρχε λόγος να αντιδράσει σε κάτι που δεν τον αφορά με κανέναν τρόπο (ίσως να κοίταζε λίγο στραβά αυτόν που έκανε την παρατήρηση και να σκεφτόταν πως τον τελευταίο καιρό χρειάζεται επειγόντως διακοπές )

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 20:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι amalia, γιατί αυτό που βλέπουμε έξω από μας είναι αυτό που παρατηρούμε μέσα μας.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 16:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Άβδηρε. Με όλη την συμπάθειά μου, ήθελα να σου πω ότι το τραγούδι που επέλεξες να αφιερώσεις δεν ήταν και το καλύτερο κατά την γνώμη μου. Σαν τραγούδι είναι πανέμορφο και το λατρεύω αλλά αν ήμουν η κοπέλα σου και περίμενα απο εσένα αυτές τις μέρες ευχές, το να μου αφιερώσεις ένα τραγούδι που στην τελική του λέει ότι σου έχω κάνει την ζωή κόλαση και σε σκοτώνω μέρα με την μέρα δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο. Προφανώς πιστεύω ότι εσύ δεν το αφιέρωσες με αυτό το σκεπτικό, αλλά εδω κολλάει αυτό το ωραίο που λέμε όταν δεν καταλαβαίνουμε το νόημα σε μια πράξη, σε μια κουβέντα ή σε μια χειρονομία: "Τι θέλει να πει το ποιητή ρε παιδιά; " Πάντως αν τελικά όντως ήθελες να περάσεις ένα μήνυμα όσον αφορά την σχέση σας φαντάζομαι ότι αυτή δεν ήταν και η καλύτερη στιγμή. Καλύτερα να κάτσεις να το συζητήσεις μαζί της και να σου πω και κάτι; Αν σου τα έχει πρήξει τόσο πολύ κάντην με ελαφριά πηδηματάκια που λένε....
Να είσαι καλά και σου εύχομαι ότι καλύτερο για τον νέο χρόνο που έρχεται...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 23:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...
παιδιά για μένα το νόημα είναι ξεκάθαρο.
Το τραγούδι από την αρχή μέχρι το τέλος λέει τη λέξη "σ'αγαπώ".
Όταν δε, λέει ότι είσαι ο "Αγγελός μου, ο ανθρωπός μου, ο Θανατός μου", για μένα υποννοεί (ιδιαίτερα στο θανατός μου, αφού βλέπω ότι αυτό "πονάει", ότι είσαι για μένα τα πάντα, η ζωή και ο θάνατος.
Ακόμη και στους στοίχους που λέει "εσυ που έστρεφες αργά το μαχαίρι", είναι φυσικό, ότι, ότι και να γίνεται μέσα σε μία φυσιολογική σχέση, ανάμεσα σε καλές και κακές στιγμές, στις κακές, όλοι έτσι νιώθουμε. Ότι μας στρέφουν αργά το μαχαίρι, όταν έχουμε συναισθήματα βέβαια.
Παρ'όλα αυτά, εγώ τι κάνω; Είμαι πάντα με τη λέξη "σ'αγαπώ".
Ξέρετε κάτι;
Εγώ θα ένιωθα πολύ όμορφα αν μου αφιερώναν το συγκεκριμένο τραγούδι. Θα ήξερα ότι ο συντροφός μου , τουλάχιστον με αγαπάει, σε "δύσκολες" και μη στιγμές.
Τώρα, αν φίλε Άβδηρε επέλεγα το συγκεκριμένο τραγούδι και μου το επέστρεφαν πίσω, θα έκλεινα πιο πολύ στην απάντηση της Αμαλίας.
Φιλικά...


Edited by - iaira on 23/12/2004 23:30:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 01:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω με την πρωλαλησασα...ειναι πολυ ωραιο κομματι και φυσικα περιεχει πολλα δυνατα συναισθηματα οπως λεει ο Στεφανος...
Ωστοσο,ο καθε ανθρωπος λαμβανει διαφορετικα τη καθε λεξη και την ερμηνευει με το δικο του τροπο...γιατι δε το συζητας μαζι της???να της πεις,εξηγησεις γιατι της το αφιερωσες και το πως εκλαμβανεις εσυ το τραγουδι και τους στιχους του..
Με φιλικη διαθεση,
Σεμινακι

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ..ΜΑΘΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 04:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 14:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω κι εγώ που μου έστειλε :...ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΑΣ ΑΡΡΩΣΤΗ ΚΡΑΥΓΗ...
Μια χαααααααααρά είσαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy