ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Ελληνικό τμήμα των Ναιτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vulpia
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 22:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vulpia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιγράφω απο την εφημερίδα "Ελευθερία" της Λάρισας:
http://www.eleftheria.gr/?SCREEN=article&themeID=0&news=1099&rec=&control_id=31873

ΕΠΑΝΙΔΡΥΘΗΚΕ ΤΟ ΝΑΪΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ - Ιππότες από το παρελθόν στη σύγχρονη Λάρισα

Ένας ρομαντικός μυστικός κόσμος που συνδέεται με τους μύθους του Χαμένου Θησαυρού, του Τάγματος της Κιβωτού της Διαθήκης, του Ιερού Σαβάνου, του Ιερού Δισκοπότηρου και άλλων ιπποτικών παραμυθιών. Το κυρίαρχο «Στρατιωτικό Τάγμα του Ναού της Ιερουσαλήμ» είναι ένα οικουμενικό χριστιανικό ιπποτικό τάγμα, με ρίζες από το 1118 μ.Χ. και τις Σταυροφορίες. Περισσότερο γνωστοί ως Ναΐτες Ιππότες, άφησαν παράδοση που με χρονικές διακοπές φθάνει στα σημερινά χρόνια. Από το 2000 το Τάγμα λειτουργεί και στην Ελλάδα και μάλιστα με αναγνώριση του καταστατικού του από το Πρωτοδικείο Λάρισας τον Ιανουάριο του 2004 και με μεγάλο αξιωματούχο (κάτι σαν πρόεδρο) τον κ. Κων/νο Νάσιο, που είναι ο προκαθήμενος της ελληνικής επικράτειας του Τάγματος. Σήμερα οι ιππότες, που βέβαια εγκατέλειψαν το ξίφος, έχουν ως σκοπό το «υπηρετείν» και το έργο τους είναι καθαρά φιλανθρωπικό. Η ίδρυση του Τάγματος, που περιλαμβάνει μόνο χριστιανούς - και γυναίκες τα τελευταία χρόνια - ευλογήθηκε και από τον Ελληνορθόδοξο Πατριάρχη Ιεροσολύμων, πιθανώς το Νικόλαο κάπου στα έτη 1106-1156 μ.Χ. Οι πρώτοι ιππότες ήταν εννιά, που ορκίστηκαν και προστατεύουν τους προσκυνητές στους δρόμους που οδηγούν στην Ιερουσαλήμ. Ο απόλυτος κυβερνήτης του Τάγματος ήταν ο Μέγας Μάγιστρος, που αναφερόταν μόνο στον Πάπα κι ακολουθούσαν ο φροντιστής των ιπποτών, ο διοικητής του Βασιλείου της Ιερουσαλήμ κ.λπ. Οι ιππότες ήταν ντυμένοι με τον παραδοσιακό λευκό μανδύα και μετά το 1147 ή το 1148 προστέθηκε στον αριστερό ώμο ο κόκκινος σταυρός Πατέ. Το λευκό μανδύα φορούν και σήμερα οι ιππότες σ’ όλες τις επίσημες τελετές. Η σύγχρονη ιστορία του «Κυρίαρχου Στρατιωτικού Τάγματος του Ναού των Ιεροσολύμων», που ουσιαστικά αποτελεί την επανίδρυση του αρχαίου Τάγματος των Ναïτών, το οποίο λειτουργούσε μυστικά σε πολλές ευρωπαïκές χώρες. Η νέα ονομασία του Τάγματος προήλθε μέσα από το εξής ιστορικό: Το Μεσαίωνα τα δύο σημαντικά Ιπποτικά Τάγματα ήταν οι Ιωαννίτες (Τάγμα της Μάλτας), με αποστολή ιατρική (hospitaller), του οποίου ο ρόλος ήταν να προστατευθούν οι προσκυνητές στους Αγίους Τόπους. Επειδή όμως υπήρξε μια ζήτηση των υπηρεσιών που πρόσφεραν οι Ναΐτες, το Τάγμα ανέπτυξε γρήγορα ένα δίκτυο μεταφοράς, τραπεζικών εργασιών και ασφάλειας, στο οποίο οι καλύτεροι εκπαιδευμένοι και ετοιμοπόλεμοι στρατιώτες ήταν έτοιμοι για την υπηρεσία. Το Τάγμα περιβλήθηκε με την εύνοια από την άρχουσα τάξη της μεσαιωνικής Ευρώπης. Επειδή όμως οι Ιππότες είχαν επαφές με τον ισλαμικό κόσμο, έγιναν η κακή μοίρα του, επειδή έδωσαν στους εχθρούς του μια εύκολη πρόφαση να απαιτήσουν τη διάλυσή του, με το αιτιολογικό ότι οι ιππότες απομακρύνθηκαν από την αληθινή πίστη και έγιναν αιρετικοί. Οι έννοιες «Templar» και «Templarity» έγιναν συνώνυμο της βοήθειας, της προστασίας, της ευπρέπειας, της αφιέρωσης και της ιπποτικής συμπεριφοράς, οπότε το νέο Τάγμα του Ναού βαπτίστηκε σ’ αυτά τα ιδανικά. Σήμερα είναι μια απολιτική, μη κερδοσκοπική οργάνωση και αναγνωρίστηκε ως άμεσος συνεργάτης του Διεθνούς Γραφείου για την Ειρήνη του ΟΗΕ, του Διεθνούς Κέντρου για τη Θρησκεία και τη Διπλωματία και άλλων διεθνών φορέων. Οι αρετές της πίστεως, της ελπίδας και της φιλανθρωπίας διέπουν σήμερα το κυρίαρχο Στρατιωτικό Τάγμα του Ναού της Ιερουσαλήμ και τα μέλη δηλώνουν ότι επιθυμούν να υπηρετήσουν, όπως οι αρχικοί ιππότες που το ίδρυσαν και η κύρια αποστολή του στο σήμερα είναι η φιλανθρωπία, με μέλη άνδρες και γυναίκες, στρατιωτικούς και πολίτες χριστιανούς που έχουν αποδείξει ότι κατέχουν υψηλές ηθικές αρχές. Η παρουσία του Νεοτέρου Τάγματος στην Ελλάδα ανάγεται περίπου στο 17ο αιώνα. Το 1688 ένας αριθμός Τευτόνων Ιπποτών πολέμησε στην Κρήτη. Αργότερα, στην αρχή της ελληνικής επανάστασης του 1821 ομάδες φιλλελήνων ιπποτών υπό την ηγεσία του sir Richard Church πολέμησαν μαζί με τα ελληνικά στρατεύματα κατά των Τούρκων. Μάλιστα το έτος 1827 η ελληνική κυβέρνηση παρέσχε διπλωματική αναγνώριση στο Τάγμα ως ένδειξη τιμής για τις προσφερθείσες υπηρεσίες στον απελευθερωτικό αγώνα. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι είχε ιδρυθεί και Μεγάλη Επικράτεια του Τάγματος διότι στα επίσημα αρχεία αναφέρεται ότι ο Πρίγκιψ Ιωάννης Θεολόγος Παλαιολόγος ήταν Μέγας Προκαθήμενος για την Ελλάδα το έτος 1840. Άγνωστο πότε διαλύθηκε διότι δεν έχουν διασωθεί καθόλου αρχεία, αλλά σύμφωνα με ενδείξεις συνέχισε τη λειτουργία της τουλάχιστον μέχρι την κήρυξη του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου. Το 2000 ξεκίνησε η προσπάθεια για επανίδρυση της Ελληνικής Επικράτειας του Τάγματος από τον ιππότη κ. Κων/νο Νάσιο και από πλευράς Τάγματος το δρ. Steve Pehrson, που ολοκληρώθηκε με την ίδρυση της αστικής μη κερδοσκοπικής «εταιρίας έρευνας της ιστορίας των Ναïτών Ιπποτών» και έδρα τη Λάρισα. Όποιος επιθυμεί να εγγραφεί ή και περισσότερες πληροφορίες να απευθύνεται στον κ. Κων. Νάσιο, τηλ. 6932/416.995, ώστε να συμμετάσχει στο φιλανθρωπικό έργο».

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 22:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, αγαπητή Vulpia και καλώς ήλθες στις συζητήσεις μας!

quote:
Οι έννοιες «Templar» και «Templarity» έγιναν συνώνυμο της βοήθειας, της προστασίας, της ευπρέπειας, της αφιέρωσης και της ιπποτικής συμπεριφοράς, οπότε το νέο Τάγμα του Ναού βαπτίστηκε σ’ αυτά τα ιδανικά.

Αυτά τα ιδανικά είναι ένας μέρος της δράσης των ιπποτών. Αρκετά σημαντικό βέβαια.

Ο αρθρογράφος μάλλον ακολουθεί τη συνταγή της μαρμίττας, ήτοι:

ρίχνουμε διάφορα υλικά (πληροφορίες) μέσα και τ' αφήνουμε να βράσουν σε σιγανή, αλάτι, πιπέρι, λίγο μαϊντανό ή κύβο knorr κι ότι προκύψει...

Τώρα, αν παραλείπουμε κάποιες ιστορικές λεπτομέρειες, ποιός θα το καταλάβει, ε;

Αν σ' ενδιαφέρει πάντως, το ζήτημα των Ναϊτών, υπάρχει θέμα στη θεματική ενότητα -=H ΓΝΩΣΗ=-.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 28/12/2004 22:49:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vulpia
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 22:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vulpia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok, eυχαριστώ για τα καλα σου λογια.
Εχω διαβασει το topic το οποιο με παραπέμπεις (οπως και ολα σχεδον πριν αποφασισω να εγγραφω στο forum).

Δημιουργησα το topic επειδη δεν ηξερα οτι υπαρχει ελληνικο section των Templars.
Στην εντυπη μορφη της εφημεριδας η οποια επεσε στα χερια μου σημερα το πρωι, υπαρχουν και πολυ ενδιαφερουσες φωτογραφιες απο ΄Ελληνες Ναίτες που φορουν την γνωστη ασπρη στολη με τον κοκκινο σταυρο, καθως και μια φωτο τελετης με τη συμμετοχη ενος εγχρωμου με διαφορετικη στολή (μωβ χρωματος).
Δυστυχώς δεν κρατησα την εφημεριδα (αλλα θα πω να μου την κρατησουν) και μολις την εχω στα χερια μου θα σκαναρω τις photo.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 23:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία, αγαπητή Vulpia!

Να σε ενημερώσω λοιπόν, ότι, αν θυμάμαι καλά, υπάρχει άλλη μία αντίστοιχη οργάνωση στην περιοχή της Λάρισσας. Αν βρω σχετικά στοιχεία, θα στα στείλω.

Επίσης, υπάρχουν πάρα πολλές σε διάφορα άλλα μέρη και φυσικά όλες ισχυρίζονται ότι είναι αυθεντικές, χωρίς να έχουν κάποια σαφή σχέση μεταξύ τους.

Δυστυχώς, όπως είχαμε πολλές φορές αναφέρει και θα το έχεις διαβάσει:
ο μανδύας δεν κάνει τον ιππότη.

Κατά τα άλλα, χαίρομαι που η δράση της συγκεκριμένης οργάνωσης είναι φιλανθρωπική, γιατί αυτό το θεωρώ πιο σημαντικό από το ποιά αυθεντικότητα επικαλείται.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 16:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε zadok η εφημερίδα "ελευθερία"
έχει κηρυχτεί πολλάκις από την πανελλήνια ένωση συντακτών
ως η καλύτερη επαρχιακή εφημερίδα.
Επίσης είναι από τις πρώτες εφημερίδες σε κυκλοφορία στη χώρα με σταθερό αριθμό αντιτύπων που πωλούνται καθημερινά.
Χωρίς να θέλω να προκαλέσω αρνητικά σχόλια,μάλλον θα νόμισες ότι πρόκειται για κάτι άλλο.
Η εφημερίδα "ελευθερία" είναι ιδιοκτησίας του-μακαρίτη πλέον,εδώ και τρεις μήνες-Παναγιώτη Δημητρακόπουλου.Αν κάτι σου λέει το όνομα,
είναι διότι προσφάτως ο γιος του,ο οποίοςείναι ο μακροβιότερος
σε υπηρεσία Έλληνας ευρωβουλευτής,
ήρθε σε ρήξη στα τηλεοπτικά παράθυρα με τον Αλογοσκούφη,διότι έφερε
αντιρρήσεις ως προς τη μέθοδο που ακολούθησε η κυβέρνηση για την απογραφή,και τα αρνητικά σχόλια που ακολούθησαν στις Βρυξέλλες.
Επίσης,χωρίς να θέλω να σε θίξω,
η εφημερίδα "ελαυθερία" δεν δημοσιεύει τυχαίες ειδήσεις,
έχει πολλούς και καλούς μόνιμους συντάκτες,
διαβάζεται από την πλειοψηφία του Λαρισαικού κοινού,
οποιασδήποτε οικονομικής τάξης,δεν έχει πολιτικό "χρώμα"
και γενικώς όσα έγραψε ΚΑΙ για τους Ναίτες,
είμαι βέβαιος ότι πρώτα τα επιβεβαίωσε από κάθε πλευρά
κι έπειτα τα δημοσίευσε.Είναι από τις "κλασσικές",επαρχιακές εκδόσεις,
που είναι σαφώς πιο πολύ προσανατολισμένες στο να παρέχουν
πρώτα ποιότητα κι έπειτα να κοιτάνε τις πωλήσεις.
Είμαι βέβαιος ότι όλα όσα έγραψε για την ύπαρξη αυτού του τάγματος
είναι αληθή κι ότι τα τηλέφωνα κλπ,ισχύουν.
Και ΟΧΙ,δεν είναι σαν την "άλλη οργάνωση",που άκουσες
ότι υπήρχε στη Λάρισα.Εκείνη ήταν του Βαγγέλη Ρηγάκη-(Ελληνοκαναδός)-
ενός ανθρώπου που έμενε στη Γιάννουλη Λάρισας,2χλμ έξω από την πόλη,
που έριχνε χαρτιά και ήταν
οπαδός του Κρόουλι.Επίσης σου έλεγε και το μέλλον.
Έχει εξαφανιστεί εδώ και κάτι χρόνια,γι'αυτό μην ψάχνεις
για να βρεις περισότερα στοιχεία,όπως και άμα βρεις,
μην τα παίρνεις σοβαρά,διότι μιλάμε για περίπτωση τύπου
"εσωτεριστή"που έψαχνε για γκόμενα.
Σου τα λέω από πρώτο χέρι.
Αυτά.
Να έχεις καλή μια καλή και γόνιμη χρονιά,όπως και όλοι εδώ πέρα.

Κάτι τελευταίο,ΔΕΝ είμαι συντάκτης ούτε και εργάζομαι στην "ελευθερία",
όσα έγραψα είναι επειδή κατάγομαι από τη Λάρισσα και διαβάζω την
εφημερίδα αυτή καθημερινά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 02:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε zadok η εφημερίδα "ελευθερία"
έχει κηρυχτεί πολλάκις από την πανελλήνια ένωση συντακτών
ως η καλύτερη επαρχιακή εφημερίδα.
Επίσης είναι από τις πρώτες εφημερίδες σε κυκλοφορία στη χώρα με σταθερό αριθμό αντιτύπων που πωλούνται καθημερινά.
Χωρίς να θέλω να προκαλέσω αρνητικά σχόλια,μάλλον θα νόμισες ότι πρόκειται για κάτι άλλο.
Η εφημερίδα "ελευθερία" είναι ιδιοκτησίας του-μακαρίτη πλέον,εδώ και τρεις μήνες-Παναγιώτη Δημητρακόπουλου.Αν κάτι σου λέει το όνομα,
είναι διότι προσφάτως ο γιος του,ο οποίοςείναι ο μακροβιότερος
σε υπηρεσία Έλληνας ευρωβουλευτής,
ήρθε σε ρήξη στα τηλεοπτικά παράθυρα με τον Αλογοσκούφη,διότι έφερε
αντιρρήσεις ως προς τη μέθοδο που ακολούθησε η κυβέρνηση για την απογραφή,και τα αρνητικά σχόλια που ακολούθησαν στις Βρυξέλλες.
Επίσης,χωρίς να θέλω να σε θίξω,
η εφημερίδα "ελαυθερία" δεν δημοσιεύει τυχαίες ειδήσεις,
έχει πολλούς και καλούς μόνιμους συντάκτες,
διαβάζεται από την πλειοψηφία του Λαρισαικού κοινού,
οποιασδήποτε οικονομικής τάξης,δεν έχει πολιτικό "χρώμα"
και γενικώς όσα έγραψε ΚΑΙ για τους Ναίτες,
είμαι βέβαιος ότι πρώτα τα επιβεβαίωσε από κάθε πλευρά
κι έπειτα τα δημοσίευσε.Είναι από τις "κλασσικές",επαρχιακές εκδόσεις,
που είναι σαφώς πιο πολύ προσανατολισμένες στο να παρέχουν
πρώτα ποιότητα κι έπειτα να κοιτάνε τις πωλήσεις.

Αγαπητέ αγνοών, ξεκινώ να σχολιάσω αυτό το τμήμα της αναφοράς σου σε εμένα.

Ποιός σου είπε ότι εγώ αμφισβητώ τα όσα αναφέρεις ή ότι δεν ξέρω ποιά είναι η εφημερίδα "ελευθερία" και τί ρόλο παίζει;

Ποιός δύναται να γράψει κάτι για το θέμα των Ναϊτών και να το θεωρήσει ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ;

Βεβαιωμένο από ποιόν και από πού κι ως πού;

Πάμε παρακάτω...

quote:
Είμαι βέβαιος ότι όλα όσα έγραψε για την ύπαρξη αυτού του τάγματος
είναι αληθή κι ότι τα τηλέφωνα κλπ,ισχύουν.

Εγώ δεν αμφισβήτησα το γεγονός ότι η οργάνωση είναι υπαρκτή.

Αμφισβήτησα το θέμα της αυθεντικότητας. Θεωρώ ότι γνωρίζεις ελληνικά και έστω εκ των υστέρων αντιλαμβάνεσαι τί θέλω να πω.

quote:
Και ΟΧΙ,δεν είναι σαν την "άλλη οργάνωση",που άκουσες
ότι υπήρχε στη Λάρισα.Εκείνη ήταν του Βαγγέλη Ρηγάκη-(Ελληνοκαναδός)-
ενός ανθρώπου που έμενε στη Γιάννουλη Λάρισας,2χλμ έξω από την πόλη,
που έριχνε χαρτιά και ήταν
οπαδός του Κρόουλι.Επίσης σου έλεγε και το μέλλον.
Έχει εξαφανιστεί εδώ και κάτι χρόνια,γι'αυτό μην ψάχνεις
για να βρεις περισότερα στοιχεία,όπως και άμα βρεις,
μην τα παίρνεις σοβαρά,διότι μιλάμε για περίπτωση τύπου
"εσωτεριστή"που έψαχνε για γκόμενα.
Σου τα λέω από πρώτο χέρι.
Αυτά.

Ξέρεις εσύ σε ποιά οργάνωση αναφέρομαι εγώ;

Εν πάσει περιπτώσει, σε ευχαριστούμε για την πρόσθετη ενημέρωση.

quote:
Κάτι τελευταίο,ΔΕΝ είμαι συντάκτης ούτε και εργάζομαι στην "ελευθερία",
όσα έγραψα είναι επειδή κατάγομαι από τη Λάρισσα και διαβάζω την
εφημερίδα αυτή καθημερινά.

Πολύ καλά όλα αυτά, αλλά μάλλον βιάστηκες και με παρεννόησες.

Καλή χρονιά να έχεις επίσης!
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 12:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως για το Ρηγάκη μην ψάχνεις.
Δεν είναι Ναίτης.
Cool.
Γιορτές έχουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 17:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Cool.
Γιορτές έχουμε.

Αν δεν ανάψεις φωτιά, φαγητό δε γίνεται. (έλεγε η γιαγιά μου)

quote:
Πάντως για το Ρηγάκη μην ψάχνεις.
Δεν είναι Ναίτης.

Ok.

Ξέρεις κάποιον Ναΐτη; Αν συναντήσεις κάποιον, θα καταλάβεις αν είναι ή όχι και αν ναι, πώς;
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 20:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου zadοk.
Όχι,δεν ξέρω κανέναν Ναίτη.
Αυτό με τη γιαγιά σου δεν το κατάλαβα.
Καλή χρονιά να έχεις,με υγεία πάνω απ'όλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sirenaki
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 19:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sirenaki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι αοό μένα και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους...
Απλά θα ήθελα να παρατηρήσω ότι καλή η πρωτοβουλία των Λαρισαίων να ιδρύσουν κάποια φιλανθρωπική οργάνωση αλλά δε νομλιζω ότι έχει κμιά σχέση με Ναϊτες...
Οι Ναϊτες είναι πολλά περισσότερα...


tipota den einai opws fainetaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 21:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες, Sirenaki!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 01:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλώς ήλθες στην παρέα μας Sirenaki,

Αυτό που παρατήρησα εγώ, στο site της εφημερίδας 'Ελευθερία', είναι μία αισθητή έμφαση στα θέματα της κίνησης της αγοράς στην πόλη της Λάρισας, καθώς και μία φιλότιμη προσπάθεια προώθησης των εμπορικών της επιχειρήσεων.

Επίσης, αυτό που έχω παρατηρήσει στους δήθεν εσωτερικούς χώρους εν Ελλάδι, είναι οι super προσφορές σε μανδύες και tabards, από ρετάλια της 'καταξεσχισμένης διδασκαλίας' των Ναϊτών και των ΡοδοΣταύρων.

Δε γνωρίζω αρκετά για τους Ναϊτες από τη Λάρισα, αλλά δε θα είχα κανένα πρόβλημα αν πιστεύουν πραγματικά στις αγαθοεργίες. Έχοντας πρακτικό μυαλό, δε θα με ενδιέφερε αν κάποιος 'φαντασιόπληκτος' ισχυριζόταν ότι είναι η ενσάρκωση του Jacques de Molay, εφόσον μέσω του βίου του έπραττε έργα ανάλογα.

Αααα...ναι, και Χρόνια Πολλά, έστω και καθυστερημένα.

"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo...Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sirenaki
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 11:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sirenaki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω παντως οι συγκεκριμενοι Λαρισαίοι να μην κατηγορηθούν σαν τους -οπως τους αποκαλουν- προγονους τους και βγουν στους δρομους οι παπαδες της Λαρισας... χε χε
καλως σας βρηκα...

tipota den einai opws fainetaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 22:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ.....

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy