ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΣΤ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 17:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΛΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΜΟΥ

Όπως τα εξέδωσε η Αμερικανική Ψυχιατρική Ενωση το 2000 για να σκιαγραφήσει όσους πάσχουν απο NPD (Narciccistic Personality Desorder):

(1) έχει μια μεγαλοπρεπή αίσθηση της σημαντικότητάς του (δλδ, υπερβάλλει στα επιτεύγματα και τα ταλέντα, αναμένει να αναγνωριστεί σαν ανώτερος χωρίς αντίστοιχα επιτεύγματα).

(2) είναι απασχολημένος/η με φαντασιώσεις για απεριόριστη επιτυχία, δύναμη, λαμπρότητα, ομορφιά, ή ιδανική αγάπη.

(3) θεωρεί ότι είναι "ειδικός" και μοναδικός/η και μπορεί μόνο να γίνει κατανοητός/η από, ή πρέπει να συνδιαλλέγεται με, άλλους, επίσης ειδικούς ή ανθρώπους υψηλά ιστάμενους (ή όργανα).

(4) απαιτεί υπερβολικό θαυμασμό.

(5) έχει μια αίσθηση της αυτοεξουσιοδότησης, δλδ έχει αδικαιολόγητες προσδοκίες για ειδικά ευνοϊκή μεταχείριση ή αυτόματη συμμόρφωση των άλλων με τις προσδοκίες του/της.

(6) είναι εξαιρετικά εκμεταλλευτικός/η, δηλ. εκμεταλλεύεται άλλους ή εργασίες άλλων για να επιτύχει τους στόχους του/της.

(7) είναι απρόθυμος/η να αναγνωρίσει τα συναισθήματα και τις ανάγκες των άλλων.

(8) είναι συχνά ζηλόφθονος/η ή θεωρεί ότι οι άλλοι είναι τέτοιοι απέναντί του/της.

(9) παρουσιάζει αλαζονικές, υπεροπτικές συμπεριφορές ή διαθέσεις.

Με άλλα λόγια, αν πληροίς 5 ή περισσότερα από τα παραπάνω κριτήρια, πάσχεις από NPD, ή αλλοιώς Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας.

Υπάρχει κανείς άλλος/άλλη (εκτός από μένα, κοντεύω να πιάσω το απόλυτο) που συγκεντρώνει πάνω από 5;

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 17:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα....
για να δούμε λοιπόν...!


(1) έχει μια μεγαλοπρεπή αίσθηση της σημαντικότητάς του (δλδ, υπερβάλλει στα επιτεύγματα και τα ταλέντα, αναμένει να αναγνωριστεί σαν ανώτερος χωρίς αντίστοιχα επιτεύγματα).

φυσικά ! τι στο καλό? τζάμπα μάζευα τόσα μηνύματα για να γίνω πλήρες μέλος χωρίς στην ουσία να λέω τίποτα?

(2) είναι απασχολημένος/η με φαντασιώσεις για απεριόριστη επιτυχία, δύναμη, λαμπρότητα, ομορφιά, ή ιδανική αγάπη.

αυτό κι αν εννοείται! εδώ κόντεψα να πιστέψω ότι είμαι η ξωτική βασίλισσα Galadriel, αθάνατη, σεξοβόμβα και άπαιχτη γενικότερα...! για να μην αναφέρω ότι έχω και την πλήρη αυταπάτη ότι έχω συναντήσει ήδη την ιδανική αγάπη!

(3) θεωρεί ότι είναι "ειδικός" και μοναδικός/η και μπορεί μόνο να γίνει κατανοητός/η από, ή πρέπει να συνδιαλλέγεται με, άλλους, επίσης ειδικούς ή ανθρώπους υψηλά ιστάμενους (ή όργανα).

μα και βέβαια! πως θα μπορούσα να συνδιαλαγώ με τους κοινούς θνητούς? Μόνο οι Βασιλείς των Ξωτικών είναι αντάξιοι μου! και όχι μόνο αυτό.... έχω το θράσος να τους καλώ εγώ στα χωράφια μου και όχι να "μετακομίζω" στα δικά τους..

(4) απαιτεί υπερβολικό θαυμασμό.

και αλλίμονο σε όποιον δεν τον εκφράσει !

(5) έχει μια αίσθηση της αυτοεξουσιοδότησης, δλδ έχει αδικαιολόγητες προσδοκίες για ειδικά ευνοϊκή μεταχείριση ή αυτόματη συμμόρφωση των άλλων με τις προσδοκίες του/της.

δεν το κατάλαβα αυτό? σιγά μην χρειαζόμουν και έγκριση άνωθεν ! ευνοϊκή μεταχείριση την έχω ήδη, όσο για την αυτόματη συμμόρφωση ..... ε, εδώ λίγο χάνουμε αλλά είναι που είμαι καλή και μεγαλειωδώς φιλεύσπλαχνη και δεν θέλω να πιέζω τους υπηκόους μου...


(6) είναι εξαιρετικά εκμεταλλευτικός/η, δηλ. εκμεταλλεύεται άλλους ή εργασίες άλλων για να επιτύχει τους στόχους του/της.

άλλο και τούτο! μα πως αλλιώς αναριχάται κανείς στα υψηλότερα των αξιωμάτων? κι εγώ τόσα τραγούδια άλλων κατέγραψα για να φτάσω εδώ που είμαι σήμερα...


(7) είναι απρόθυμος/η να αναγνωρίσει τα συναισθήματα και τις ανάγκες των άλλων.

ποιοι άλλοι?

(8) είναι συχνά ζηλόφθονος/η ή θεωρεί ότι οι άλλοι είναι τέτοιοι απέναντί του/της.

δεν τους αδικώ που ζηλεύουν....


(9) παρουσιάζει αλαζονικές, υπεροπτικές συμπεριφορές ή διαθέσεις.
To μοτο μου είναι ότι η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...


χμ.... εννιά στα εννιά....! δεν είναι κι άσχημα!

Galadriel of Galadhrim

Υ.Γ. να δω μόνο πόσοι άλλοι μπορούν να το πουν αυτό....

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 18:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μένω Αφωνος (και Χείρωνος γωνία).
Αψογη σε βρίσκω.

Εκτός από βασίλισσα των ξωτικών σε κόβω να παίρνεις επάξια και τον τίτλο της βασίλισσας του NPD.

Ελα ο επόμενος...μη ντρέπεστε (η ντροπή δεν περιλαμβάνεται στα ως άνω κριτήρια).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 18:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ lamogio, ιδιαίτερα ενδιαφέρον το βρίσκω το Θέμα αυτό που ξεκίνησες!!

Τώρα αν πω ότι "δεν πιάνω το 5", το κριτήριο δηλαδή που έθεσες, μήπως τελικά "πιάνω" περισσότερα!! Άσε, ας μην απαντήσω καλύτερα...


Τέλος πάντων, θεωρώ αυτονόητο, και πιστεύω ότι όλοι θα πρέπει λογικά να συμφωνήσουν μαζί μου, εκτός αν δεν με καταλαβαίνετε - οπότε κι εγώ θα αποτανθώ στους Φίλους μου και όχι σε σας, ότι το Θέμα αυτό ταιριάζει καλύτερα στο Forum ".-= Η ΨΥΧΗ =-."!

Επιφυλάσσομαι να χρησιμοποιήσω το δικαίωμα που μου δίνει η αγόγγυστη μέχρι τώρα προσφορά μου στα Forums, εναντίον κάθε ψευδούς και μικρόνοης επίθεσης εναντίον μου - και των Συνεργατών μου φυσικά που τόσα έχουν προσφέρει κι αυτοί στον χώρο υπό τις οδηγίες μου - για να αντιπαρέλθω, εκ των προτέρων, σε κάθε πιθανή διαφορετική θέση. Απλά λέω: "Δεν το έχετε σκεφτεί καλά κοι και κες!! Ξαναδιαβάστε με και θα καταλάβετε!! "

Τελειώνοντας θα ήθελα να σε παρακαλέσω lamogio(μην νομίζεις ότι δεν το έχω και ο ίδιος σκεφτεί αυτό το επιτυχημένο User Name...) να ενημερώσεις την "Αμερικάνικη Ψυχιατρική Ένωση" ότι Θεωρώ πως τα κριτήρια θα έπρεπε να είναι 10 και όχι 9!! Η απεριόριστη Αρχαία Σοφία, που με αυταπάρνηση μεταφέρουμε εδώ μέσα τόσο καιρό χωρίς καν να ισχυριζόμαστε πως είμαστε και τα καταλληλότερα οχήματα που έχουν επιλέξει τα ανώτερα όντα αυτού του κόσμου, μας επιτάσσει να υιοθετήσουμε τον συγκεκριμένο αριθμό, που υποδεικνύει και την επιστροφή στην Μονάδα, για κάθε τέτοιο "Τεστ"(και όχι μόνον)!!(γράψε τα σε παρακαλώ και μην ξεχάσεις να συμπεριλάβεις τον εντολέα: από τον Admin των Forums του ESOTERICA γράψτους! ).


(Πάντως μην κάνετε το λάθος και δεν διαβάσετε τα περί "μεταφοράς στο Forum ".-= Η ΨΥΧΗ =-." ")

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 18:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όχι μπρίκια κολλάμε!

και όπως λέει και το άσμα : Γκελ , γκελ μπαρισαλού οι υπόλοιποι...

Galadriel of Galadhrim


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 20:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Admin, υποκλίνομαι.

Τώρα που το λες, είχα επιφυλάξεις όταν διάλεξα το user name, φοβούμενος μη δε γίνει αποδεκτό από μια καθαρά εσωτερικής φύσεως κοινότητα.
Μετά, υπέθεσα οτι εμείς (los lamogios), χωρίς να περιλαμβάνω και σένα στη λίστα (τουλάχιστον στην αρχή), είμαστε πολλοί και είμαστε παντού.
Οπότε κάποιοι θα αναγνώριζαν ιδιότητες στο nick και συναδελφικά σκεπτόμενοι δε θα δυσανασχετούσαν.

Τώρα, συμφωνώ απολύτως με το 10 αντί 9 που λες.

Θα τηρήσω δε κατά byte τις παρακλήσεις σου και θα τους γράψω (κανονικά ή μη).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 09:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Τεστ μου βγαζει τα εξης αποτελεσματα,πως ειμαι υπερ του δεοντος Ναρκισσιστρια,και αν κρινουμε απο τα παραδειγματα στην ιστοριας της ανθρωποτητας οτι οι πιο μεγαλοι Ναρκισσοι,ειναι αυτοι που κατεστρεψαν τον κοσμο[βλεπε]Χιτλερ..
ε να μια μια καλη ευκαιρια να αλαξω κατι με τον νεο χρονο που ερχεται.


Παν μετρον Αριστον!
και Ζητω η Μετριοφροσυνη,που δεν ειναι για τους μετριους.


«Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας. Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο, η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 09:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή spirit,

ως αυτοεξουσιοδοτημένη Βασίλισσα των Ξωτικών και του NPD

θα ήθελα να σημειώσω εδώ τα εξής...

1ον προκειμένου να δηλώσουμε υπερβολή με την χρήση της λέξης "υπέρ" συντάσσουμε με αιτιατική, δηλαδή θα ήταν σωστότερο να πούμε υπέρ το δέον, στην αντίθετη περίπτωση η χρήση της γενικής δηλώνει "για χάρη" κάποιου/κάτι

2ον βλέπω με χαρά ότι διάβασες και την "Ανατομία της Ανθρώπινης Καταστροφικότητας" του Ε.Φρομ, στην οποία όμως αναλύεται διεξοδικά και το παράδειγμα του Τσώρτσιλ.... Σ'αυτή την περίπτωση δε, οι συγκυρίες και οι περιστάσεις οδήγησαν το εν λόγω σύνδρομο σε πιο χρήσιμα μονοπάτια...

3ον σκεφτόμουν πως δεν υφίσταται αυτό που λες "παν μέτρον άριστον" γιατί σ'αυτή την περίπτωση δεν θα υπήρχε τελικά ενιαίο μέτρο κρίσης.... όμως μετά το ξανασκέφτηκα και είδα πως σύμφωνα με τα αποτελέσματα που βγάζουμε στο τεστ διάγνωσης ναρκισσισμού είναι απόλυτα σωστό.... ! μπορούμε λοιπόν με χαρακτηριστική άνεση να έχουμε από ένα δύο μέτρα/κριτήρια για τον καθένα ... πόσο μάλλον για όλους τους υπόλοιπους...


κι εδώ να αναφωνήσω κι εγώ με ενθουσιασμό !

Η ΜΕΤΡΙΟΦΡΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΙΟΥΣ !!!!


καλημέρα να έχεις

Galadriel of Galadhrim

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 11:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητο Γκααλαντριελ σ ευχαριστω για την μικρη διορθωση!
και θα ηθελα να συμπληρωσω πως ολος παραδοξος τυγχανει τα ατομα τα οποια ειναι αξια θαυμασμου,και εχουν φτασει καπου να ειναι μετριφρονα και αυτο γιατι δεν χρειαζεται να αποδειξουν σε κανεναν απολυτος τιποτα.

Την μη μετριοτητα τους την αποδεικνυουν με τους καρπους που παραγουν,δηλαδη το εργο ζωης τους.

Αυτον τον αξιοθαυμαστο τροπο ακολουθει και ο λαος της Φιλανδιας και μου κανει τρομερη εντυπωση το γεγονος πως ανθρωποι με τεραστιες γνωσεις,ανθρωποι με πολυ πλουτο ψυχικο και υλικο κρατουν μια μετρια σταση ζωης,χωρις υπερβολες που δηλωνουν..ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ.

Οι μετριοτητες ουτος η αλλος εχουν την συμπαρασταση του πληθους,δεν χρειαζεται να κανουν απολυτως τιποτε.

Καλη Χρονια να εχεις νεραιδα των γαλαζιων λιμνων,το 2005 ειναι σχεδον γεγονος..αντε να δουμε τι μας επιφυλασσει.



«Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας. Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο, η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 17:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'σαι πάντα καλά κι ευτυχισμένη



Galadriel of Galadhrim


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 20:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΠΛΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΜΟΥ

Όπως τα εξέδωσε η Αμερικανική Ψυχιατρική Ενωση το 2000 για να σκιαγραφήσει όσους πάσχουν απο NPD (Narciccistic Personality Desorder):

(1) έχει μια μεγαλοπρεπή αίσθηση της σημαντικότητάς του (δλδ, υπερβάλλει στα επιτεύγματα και τα ταλέντα, αναμένει να αναγνωριστεί σαν ανώτερος χωρίς αντίστοιχα επιτεύγματα).

(2) είναι απασχολημένος/η με φαντασιώσεις για απεριόριστη επιτυχία, δύναμη, λαμπρότητα, ομορφιά, ή ιδανική αγάπη.

(3) θεωρεί ότι είναι "ειδικός" και μοναδικός/η και μπορεί μόνο να γίνει κατανοητός/η από, ή πρέπει να συνδιαλλέγεται με, άλλους, επίσης ειδικούς ή ανθρώπους υψηλά ιστάμενους (ή όργανα).

(4) απαιτεί υπερβολικό θαυμασμό.

(5) έχει μια αίσθηση της αυτοεξουσιοδότησης, δλδ έχει αδικαιολόγητες προσδοκίες για ειδικά ευνοϊκή μεταχείριση ή αυτόματη συμμόρφωση των άλλων με τις προσδοκίες του/της.

(6) είναι εξαιρετικά εκμεταλλευτικός/η, δηλ. εκμεταλλεύεται άλλους ή εργασίες άλλων για να επιτύχει τους στόχους του/της.

(7) είναι απρόθυμος/η να αναγνωρίσει τα συναισθήματα και τις ανάγκες των άλλων.

(8) είναι συχνά ζηλόφθονος/η ή θεωρεί ότι οι άλλοι είναι τέτοιοι απέναντί του/της.

(9) παρουσιάζει αλαζονικές, υπεροπτικές συμπεριφορές ή διαθέσεις.

Με άλλα λόγια, αν πληροίς 5 ή περισσότερα από τα παραπάνω κριτήρια, πάσχεις από NPD, ή αλλοιώς Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας.

Υπάρχει κανείς άλλος/άλλη (εκτός από μένα, κοντεύω να πιάσω το απόλυτο) που συγκεντρώνει πάνω από 5;


Σκατά: έχω μόνο το 9 και ίσως λίγο 3 αλλά δεν είναι θεωρία, είναι πειραματικά επαληθευμένο fact.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy