ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΜΕΛΑΓΧΟΛΕΙΤΕ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 05:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΛΑΓΧΟΛΩ ΚΑΤΙ ΦΟΡΕΣ...
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΚΡΟ
ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΡΩΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΦΥΣΗ.
ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΝΟΙΚΕΣ.
ΕΝΙΟΤΕ ΞΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΙΚΕΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΤΑΜΑΤΑ.
ΔΙΩΧΝΩ ΤΗ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.
[ΤΟΝ ΣΤΗΝΩ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ] ΤΟΝ ΜΑΛΩΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΕΦΕΡΩ.
ΑΛΛΟΤΕ ΠΕΡΠΑΤΩ ΠΙΕΖΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΚΥΜΑΝΘΕΙ ΣΕ ΚΑΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.
ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ.
ΕΣΕΙΣ;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 11:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα :)

δεν θεωρω φιλη μου την ζωη.....οπως την εννοουμε στα της πραγματικοτητος μας της γηινης.....

δεν θα μιλησω για την ζωη....γιατι αν και η μελαγχολια φανταζει μερος της.....ουσιαστικα ειναι ο τροπος που δημιουργουμε αμυνες προς...αυτην(την ζωη)....

δεν θα μιλησω για το αν γινεται για καλο...η ασχημο λογο.....να "πεφτουμε"....

πτωση.....πληξη....ανια....αρνητικα συναισθηματα...μαζεμενα ταυτοχρονα...την ιδια χρονικη στιγμη-περιοδο.....

σκεψεις....του...αναπολω/μεσα στον εσωτερικο μου θανατο/ταξιδι....

του τι εχω...του τι θα μπορουσα να εχω....εαν...εαν....

συγκηριες....που δημιουργουν αποτελεσματα.....και στην μεση η προσπαθεια.......

ειναι τοσο ομορφα τα λογια.....η συζητηση.....με τον εαυτον μας.....γιατι ξερουμε οτι θα δεχτει τις οποιες προσβολες....την οποια ταπεινωση......γιατι γγνωριζουμε πως θα αντεξει....τα εχει βιωσει αλλωστε ολα .....

ναι και οταν μενουν τα δακρυα να θυμιζουν τον δρομο στα επομενα...ζητας ενα χερι...μια αγκαλια εκεινη την στιγμη...εκεινη την ωρα...εκεινη.....

να σου πει ηρεμησε...περασε και αυτο....ειμαι εδω.....εδω.....

δεν φοβαμαι την μελαγχολια.....φοβαμαι μην την κουρασω και φυγει και εκεινη απο διπλα μου......

ναι επισης περπαταω......προσπαθω να κανω πολλα ετσι ωστε να απεγκλωβιστω......ομως το πρωτο που αφηνω να γινει πρωτα....

ειναι να στεγνωσουν τα δακρυα.....

αυτα για εναν μανο που δεν ειχε ενα κινητρο.....

για πολυ πολυ καιρο......

τωρα εχει μεσα στην καρδια του....ενα χαμογελο.......μεσα στο μυαλο του ενα ακομη.....μα εκεινο που τον κανει να ξεχνα και να ξεπερνα γρηγορα τις στιγμες μελαγχολιας ειναι η ψυχη του...που εχει δυο ονοματα σα τους δυο ηλιους της πατριδας.....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 23:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κάνουμε όταν μελαγχολούμε..μελαγχολούμε..απλό εεεε...
Νομίζω πως είμαι στα χειρότερα μου τότε...δεν χαμογελάω καθόλου..και δεν μπορώ να το διώξω...έρχεται σε τακτά χρονικά διαστήματα αυτή η μελαγχολία..από μία σκέψη..από κάτι που θα γίνει...
Δεν μου αρέσει να μελαγχολώ....να φύγει η μελαγχολική διάθεση και ότι την φέρνει,δεν αντέχεται...Ίσως πρέπει να προσπαθήσω να την ελέγχω,να την διώχνω και να μην με συνεπαίρνει...Θα δούμε..
Όπως λέει και ένας καλός άνθρωπος για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος..
Φιλικά

Και της αυγής το φεγγοβόλο αστέρι της νύχτας το ξημέρωμα θα φέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 01:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κάνουμε την δεδομένη στιγμή (όταν) μελαγχολούμε
Η
Τί κάνουμε για να αποφύγουμε μια μελαγχολία ;

Στην Α περίπτωση δοκιμάζεται η συναισθηματική μας νοημοσύνη
(και όχι μόνο)
ενώ στην Β κάνουμε αυτό το οποίο μας ξεπερνά απο την δοκιμασία.
Για τον καθένα είναι κάτι διαφορετικό.

Βάζουμε στο μαγνητόφωνο τραγούδια που γουστάρουμε ή
κάτι δημιουργικό ή κάτι εσώψυχο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 01:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΜΕΛΑΓΧΟΛΕΙΤΕ;
Τ'απολαμβάνω



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 01:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θυμαμαι τι κάνω,ζω απλά.Μπορεί στη ζωη μου μεσα μου να κρυβεται μια συνεχής μελαγχολία,οπότε σχεδόν να το θεωρώ φυσιολογικό.Μου λειπουν πολλα

Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 02:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΝΙΦΑΡΩ

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

INDRASINE
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 02:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους INDRASINE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΩ..
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 02:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταξιδεύω...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θεομήστωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 22:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεομήστωρ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Θεομήστωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΚΥΡΙΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ...

Edited by - Θεομήστωρ on 20/03/2005 22:48:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 23:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΣΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 00:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα συνδυάσω τις δύο προηγούμενες απαντήσεις και θα πώ οτι διαβάζω βιβλία και εισέρχομαι και στο Esoterica

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 08:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΙΣΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ESOTERICA ΠΑΥΩ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ,ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΛΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΝΟΕΡΑ ΚΑΙ ΜΗ, ΠΕΡΠΑΤΩ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΞΕΧΝΑΩ ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΝΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.
ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΓΕΝΝΙΕΜΑΙ ΛΗΣΜΟΝΩ ΑΙΣΙΟΔΟΞΩ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΔΑΚΡΥΖΟΥΜΕ Η ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΕ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 14:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν μελαγχολώ, πηγαίνω στον καθρέπτη, με κοιτάζω καλά, με πιάνουν τα γέλια και μου φεύγει.
Δοκιμάστε το...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 15:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Οταν μελαγχολώ, πηγαίνω στον καθρέπτη, με κοιτάζω καλά, με πιάνουν τα γέλια και μου φεύγει.
Δοκιμάστε το...


καλος τροπος!


μπορει επισης κανεις να παιρνει τα βουνα, ή να ακολουθει παραδοσιακες μεθοδους οπως αυτη που προτεινει το ασμα: "στου καϋμου δεν πιανομαι τον μιτο, βαζω τσικουδια πικαπ και Ζήτω"


κι εχει εναν μυτο ο καϋμος...

.


.

καλη μου Αφροδιτη, μια λυση υπαρχει για να απολαμβανεις τα παντα: ζησε την στιγμη!

(ελπιζω να χαμογελασες διαβαζοντας)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 15:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XAMOΓΕΛΑΣΑ ΟΝΤΩΣ.
ΚΙ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miou
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 16:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αφροδίτη,

για μενα μελαγχολία σημαίνει έμπνευση και τι εννοώ, όταν μελαγχολώ μπορώ και γράφω, ζωγραφίζω κτλ. μου ξυπνάει τον καλλιτεχνη μέσα μου επομένως πάντα την καλοσορίζω!!!

Τέλος μ'αρέσει και για έναν ακόμα λόγω να μελαγχολώ, διότι μπορώ και ψάχνω τα προβλήματά μου σε βάθος, για σκέψου το λίγο!!!

Φιλικά,
MiouΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 17:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για μενα μελαγχολία σημαίνει έμπνευση και τι εννοώ, όταν μελαγχολώ μπορώ και γράφω, ζωγραφίζω κτλ. μου ξυπνάει τον καλλιτεχνη μέσα μου επομένως πάντα την καλοσορίζω!!!

Και αυτό που λές έχει πολύ μεγάλη δόση πραγματικότητας. Δέν είναι μόνο οτι μας ξυπνάει μέσα μας η μελαγχολία τον καλλιτέχνη αλλά μας εξωθεί να σατηρίζουμε πρόσωπα και καταστάσεις τα οποία πιστεύουμε οτι είναι αιτία της μελαγχολίας μας. Πιστεύουμε με αυτόν τον τρόπο υποσυνείδητα οτι θα μπορέσουμε μόνοι μας να επιφέρουμε μιά ισορροπία αντιστρέφοντας το κακό κλίμα!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 17:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΜIOU!
Η ΣΙΩΠΗ Η ΚΑΙ Η ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΚΑΤΙ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ.
ΥΣΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΚΥΤΤΑΞΕΙΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΙ ΚΑΙ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΓΛΥΚΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ Η ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΟΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟΒΡΑΔΟΥ, ΒΓΑΖΕΙΣ Τ΄ΑΓΚΑΘΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΤΡΑΓΟΥΔΑΣ.
ΑΥΤΟΣ Ο ΗΧΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΛΤΣΟΣ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΣΤΟ ΦΩΣ.
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΜΙΑ.
ΚΑΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.
ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miou
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 18:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω αγαπητές φίλες Αφροδίτη και Krisnna πως οι μεγαλύτεροι καλλιτέχνες είτε ζωγράφοι είτε μουσικοί ήταν μελαγχολικοί και πάρα πολύ κλεισμένοι στον εαυτό τους εμείς ας μην φτάσουμε στα δικά τους άκρα παραμόνο να υοθετήσουμε ένα κομμάτι από αυτό με μέτρο!

Ευχαριστώ
Miou

Υ.Σ. Ας προσπαθούμε να είμαστε αισιόδοξοι μέσα από την μελαγχολία μας!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 19:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι οι στιγμες που "μιλουν"...τα ματια...

και ζωγραφιζουν....αντικαθιστουν το μελανι...

...με δακρυ....

και ποιουν...τις σκεψεις...με ανεξιτιλο χρωμα...

ειναι η ζωγραφια της ποιησης.....

ειναι μελαγχολια αφυπνισης.....

των συναισθηματων....του ειναι...εσω....

που μορφη παιρνει....θνητη....

....ειμαι η μορφη της ποιησης μου.....

...ειμαι η μελαγχολικη μουσικη μου....

ειμαι ο θανατος εσω μου....

που ζητα την ανασταση του....

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣΑΚ.ΚΟΡ/Ος

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 21/03/2005 19:28:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 01:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω αγαπητές φίλες Αφροδίτη και Krisnna πως οι μεγαλύτεροι καλλιτέχνες είτε ζωγράφοι είτε μουσικοί ήταν μελαγχολικοί και πάρα πολύ κλεισμένοι στον εαυτό τους


και οχι μονο.

ο καλλιτεχνης δημιουργει τα καλυτερα εργα του σε περιοδους "νταουν".


ισως γιατι τοτε δεν τον ενδιαφερει το τι φτιαχνει αλλα απλα η δημιουργια για να ξεφυγει απο την πραγματικοτητα.

και βγαζει κομματια απ την ψυχη του.


οταν ειναι χαϊ γλενταει, δεν κλεινεται στο εργαστηριο.

ΥΓ. τα καλυτερα εργα της δουλειας μου τα εφτιαξα οποτε μπηκα στο εργαστηριο για να βρεθω μονος και να σταματησω να σκεφτομαι.

και το οτι ειναι διαφορετικα το καταλαβαινω την αλλη μερα που τα βλεπω και αναρωτιεμαι "ποτε τοφτιαξα αυτο το ωραιο κομματι?

ΥΓ.2 για τους ιδιους λογους θεωρω καλλιτεχνια και την κηπουρικη.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 08:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑΣ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 13:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΠΟΤΑΚΙ.. ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙ... ΚΑΙ ΜΟΥΤΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 18:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως Φίλη μου, παίρνω τα βουνά. Το συνιστώ στον οποιονδήποτε. Σε στιγμές μελαγχολίας, η Μητέρα Γαία είναι η καλύτερη συντροφιά.

Πέραν αυτών, η μελαγχολία είναι έμπνευση όπως πολύ σωστά είπε πιο πρίν ένας φίλος. Κατά περίεργο τρόπο, ζωγραφίζω ή γράφω ή παίζω μουσική καλύτερα απο άλλες φορές.

Ένα τρίτο φάρμακο είναι η μελέτη σε οτιδήποτε έχει να κάνει με αρχαία Ελλάδα. (Χαίρε Θεομήστωρ!) Μέσα σε δέκα λεπτά απ'την ώρα που ανοίγω το βιβλίο, μελαγχολία τέλος. ΦΩΣ! ΑΠΟΛΛΩΝΕΙΟ ΦΩΣ!

Με λίγα λόγια, ΦΥΣΗ, ΤΕΧΝΗ, ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ! Μόνο με αυτά καταπολεμώ την όποια μελαγχολία.

Η αλήθεια όμως είναι, Αγαπητή Αφροδίτη, οτι η ζωή είναι πολύ μικρή για να μελαγχολούμε.

Σε/σας χαιρετώ.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 18:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν μελαγχολείτε, να σκέφτεστε οτι υπάρχουν άλλοι που περνάνε χειρότερα.

Μέσα σε τρία δευτερόλεπτα έφτιαξε η διάθεσή σας, αφού καταλάβατε οτι δεν είστε σε τόσο χάλια σημείο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 19:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ψηλό βουνό σε ριζιμιό χαράκι με χαράκι καθεται καθεται ένα αϊτός
καθεται καθεται ένα αϊτός βρεγμένος χιονισμένος ο καημένος…
και παρακαλεί
Και παρακαλεί

Και παρακαλεί τον ήλιο να ανατείλει
Να ανατείλει

Ήλιε ανατειλε
Ήλιε ανατειλε

Ήλιε ανατειλε
Ήλιε ανάτειλε

μολις το πω ξαλαφρωνω....


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 20:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΤΗ ΕΔΩ ΤΗΝ ΕΚΛΕΚΤΗ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΠΟΥ ΜΑΓΕΥΕΙ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΜΟΡΦΩΝΕΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΙ ΧΑΡΙΤΟΛΟΓΕΙ ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ.
ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΤΙ ΓΡΑΦΩ.
ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΒΕΡΗ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 02:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Σε στιγμές μελαγχολίας, προσπαθώ να αλλάξω την οπτική
με την οποία τη συγκεκριμένη στιγμή βλέπω τα πράγματα.
Για να γίνει αυτό αλλάζω συναισθήματα.

Τα συναισθήματα έχουν φύση κινητική,
τη μια κλαίμε, μετά γελάμε, μετά έχουμε περιέργεια, άνια κλπ.
Αν π.χ. νιώθουμε μελαγχολία, ένα ξαφνικό τηλεφώνημα από
ένα ξεχασμένο φίλο, που μας φέρνει απρόσμενα νέα, που θα μας
επηρεάσουν μας κάνει να αλλάξουμε συναισθηματική κατάσταση.
Μελαγχολία στο συναισθηματικό κόσμο συμβαίνει όταν δεν υπάρχουν
έντονες αλλαγές, οπότε η αίσθηση της ακινησίας, "τίποτε δε γίνεται"
μας πανικοβάλει και μας κάνει μελαγχολικούς.

Έχουμε δύο επιλογές: η πρώτη και δύσκολη είναι να μάθουμε να
βιώνουμε την συναισθηματική νινεμία με ψυχραιμία -πράγμα δύσκολο.
Η δεύτερη επιλογή είναι να δημιουργήσουμε ένα καινούργιο συναίσθημα
που θα μας τραβήξει από την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε.
Το συναίσθημα πρέπει να είναι θετικό, και να μας αφορά.

Ένα καλό "κόλπο" είναι να σκεφτούμε έντονα κάποιες στιγμές
της ζωής μας στις οποίες σημιώσαμε επιτυχία, νιώσαμε ευτυχισμένοι.
Μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια, να χαλαρώσουμε και να το σκεφτούμε.
Το σκεφτόμαστε και προσπαθούμε όσο πιό ζωντανά μπορούμε να
ζήσουμε το συναίσθημα εκείνης της στιγμής.
Τότε, λέμε: "θα μετρήσω μέχρι το 10 και όταν τελειώσω
θα νιώθω ανανεομένος/η και χαρούμενος/η γεμάτος/η αισιοδοξία
για ζωή, αγάπη, προσφορά, και δυνατός/η γεμάτος/η όνειρα και
προοπτικές. Αυτό το συναίσθημα θα το νιώσω 10 φορές πιό έντονα
από ότι το νιώθω τώρα".
Ανοίγουμε τα μάτια, αλλάζουμε θέση, μπορούμε να πάμε και μια μικρή
βόλτα, ή να κάνουμε μια δημιουργική δραστηριότητα για λίγη ώρα,
όπως να διαβάσουμε ένα βιβλίο, να τακτοποιήσουμε το χώρο μας κλπ.
Η μελαγχολία εξαφανίζεται!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 03:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τ'απολαμβάνω

όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω

Η μελαγχολία είναι γλυκό συναίσθημα.. Άλλα είναι τα άσχημα.. κατάθληψη, μιζέρια...

Αλλά και τότε φτάνει να θέλουμε πραγματικά να νιώσουμε καλύτερα και τότε θα βρούμε χιλιάδες τρόπους για να τα καταφέρουμε...Και μόλις βρούμε το κανάλι έχουμε ήδη νιώσει καλύτερα..........

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ... ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!!!!!!!!! είναι μεγάλος ΓΙΑΤΡΟΣ!!!!!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 14:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μελαγχωλούμε πίνουμε ένα τσαγάκι με φρυγανιές να μας περάσειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy